De Graal in en om Esperanto Tuinders vakbond van den L.T.B. DINSDAG 28 FEBRUARI De steunplannen in bespreking Pastoor G. W. Boldert Ontrouw bestuurder STADSNIEUWS De steunplannen Debat Toespraak rector Kok Motie Voorstellen HAARLEMSCH BUREAUVOOR MEDISCHE SPORTKEURING Verslag over 1932 WERKLOOZENZORG Concert H.O.V. SANTPOORTS PAROCHIE- KERK Orgelwij ding St. Raphael Haarlem I (Spoor) Gewetensgeld „Mercurius" Jacht FRAUDE MET KASBONNEN Pandhuiscontroleur voor den rechter STUDENTEN-HOCKEY W est-DuitschlandNederland DE SCHILDERIJEN VAN H.M. DE KONINGIN Buitengewone belangstelling Na een langdurig ziekbed te Utrecht overleden CRISIS IN DE SUIKER- INDUSTRIE Wegens verduistering veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf NA DEN VOETBALWEDSTRIJD De keeper van ^luiden" aan de gevolgen van een trap overleden DE VEENDAMSCHE PRESTATIERIT Voor den Hoogen Raad DE A.S. VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND Waar men zijn stem kan uitbrengen STOOMVAARTLIJNEN Maandag kwamen de leden van den R.K. Diocesanen Tuindersvakbond L. T. B. in alge- meene vergadering bijeen in gebouw St. Bavo te Haarlem. De voorzitter, de heer J. Groen, heette spe ciaal welkom de Kamerleden de heeren Chr. v. d. Bilt en G. W. Kampschöer, den heer Mr. H. v. Haastert, namens den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, en de Rijkstuinbouwconsulen- ten de heeren Rietsema, Hazeloop en Koeman. De toestand van den tuinbouw, aldus spreker, is donkerder dan ooit, 1932 heeft niet gebracht, wat wy zoo gaarne wenschten, maar de arbeid van de organisatie is moeiiyk en zwaar geweest en het is jammer, dat niet meer resultaat ver kregen is. Maar er is niettemin veel bereikt, uitsluitend en alleen door de organisatie. Daar om biyft aaneensluiting een absolute eisch. De secretaris, de heer ir. Dekker, las vervol gens het jaarverslag voor. Herinnerd werd aan de protest-demonstratie door 1100 leden op 13 Juli 1932 te Haarlem; aan de Boete-Processie te Heiloo, waaraan 3000 personen deelnamen. De kringen kwamen tot grootere activiteit, ter wijl het afdeelingslevén zeer gezond werd. De heer Th. Jonkheer heeft als bestuurslid bedankt, hy vertegenwoordigde de groep bloem bollenkweekers. Hem werd door den voorzitter dank gebracht en in zijn plaats werd be noemd de heer Th. van Ryn te Lisse. Tot be stuursleden werden herkozen de heeren C. Broersen en C. Huigsloot. Daarna kwam aan de orde bespreking der steunregeling voor 1933. De voorzitter deelde mede, dat alle eischen door den bond in woord en geschrift gesteld volledig zullen worden gehandhaafd, hoewel er een samenwerking is tusschen de verschillende organisaties en het Centraal Bureau van de Veilingen. Onder applaus bezegelde de vergade ring deze "bestuursdaad. Spreker memoreerde de verschillende confe renties met de regeering, voor het steunplan 1932 heeft de regeering geen overleg gepleegd met de organisaties. Degenen, die in de com missie van advies zitting hebben, zijn niet de officieele vertegenwoordigers van de organisa ties. De groote zaken zyn niet gewyzigd, de 5 millioen kon niet verhoogd worden. De richt- pryzen voor 1932 zijn nog niet officieel bekend, maar ze zullen den kostprys zooveel mogelijk moeten benaderen. Anders zullen velen in 1933 hun bedrijf niet voort kunnen zetten. En dan moet het te weinig beschikbare geld aan armen zorg worden uitgegeven! De voorzitter deelde vervolgens mede, welk eenstemmig plan er voor 1933 is ingediend by de regeering. Minimumpryzen en fondsvorming zijn daarin ondergebracht. Daarmede wordt be oogd een constructieve maatregel, waardoor de export-mogelijkheid tegen minder dan mini mumprijs wordt tegengehouden en waardoor dumping in het buitenland dus tegengegaan wordt. Er zal nog gepast en gemeten worden naar de bepaling van dezen minimum-prijs. Het fonds moet er komen met medewerking van de veilingen,. De tuinders zullen een half prêeent stortenTiS?kfëSt'"moet door de regeering bijjtedtagen worden. Tvfëfe drie millioen is noodzakehjk. Door dit fonds zullen de producten, die den mini- mum-prys niet halen toch uit de markt geno men worden. Producten, die aan den minimum prijs onderworpen zyn, moeten ook aan mini- mum-eischen van kwaliteit voldoen. De uit de markt genomen producten zullen aan armlas tige gezinnen worden gegeven. Worden ze af gekeurd, dan zyn ze bestemd voor veevoer of ter vernietiging. Gesteunde landbouw mag geen groenten of fruit verbouwen, tenzij er een gemengd bedryf is, waar tuinbouw noodzakeiyk is om het ge- heele bedryf in stand te houden. Ook de financieele uitkomst van verschillende winterproducten is van zoodanigen ongunstigen aard, dat voor 1933 een algeheele toeslag-rege ling der regeering noodzakelijk zal zyn. De steun zal gedurende en niet na de cam pagne moeten worden uitbetaald. Tuinbouw is volgens spreker een geweldig landsbelang. De akkerbouw wordt sterk gesteund, dat misgunt spreker den menschen niet. Maar de tuinbouw is zeker niet minder belangryk voor Nederland. Tot vandaag aan toe is de tuinbouw zoo goed als niet gesteund. Toch wordt door steun de werkloosheid voor een deel voorkomen, omdat er velen werk kunnen vinden in den tuinbouw. Ook de middenstand zal voordeelen van een herleven der tuinbouw trekken. Met een krachtigen oproep tot stevige orga nisatie en vertrouwen op God, besloot spreker zijn uiteenzetting. Namens de afgevaardigden bracht de heer de Kok uit Loosduinen dank aan het bestuur en den geestelijken adviseur voor het vele en groote werk in 1932 verricht. Spreker betreurde het echter, dat de L. T. B. thans mee moet loopen met de „Centrale". De voorzittër wees er op, dat aan de grootste bezwaren tegémóet gekomen is; als allen strak op hun standpunt blijven staan en niets toe geven, heeft de regeering in het geheel geen hoüvast, hetgeen véél en véél erger zou zyn en het belang der tuinders zou schaden. De heer Syp uit Spanbroek zegde het ver trouwen in deze regeering op, omdat zy de tuinbouw als stiefkind heeft beschouwd. Hy stelde voor, de Jodenfooi van de regeering niet te aanvaarden. Na de pauze was het woord aan rector J. P. Kok, geesteiyk adviseur. Ook deze wees op de aanwezigheid van de rijks-consulènten en heette ook welkom den directeur van de Tuin bouwschool te Beverwyk. Spreker achtte de samenwerking tusschen Centrale Veiling en L. T. B. zéér verheugend. Er moet overleg geschieden tusschen de leden en hun arbeiders, die minstens even erg heb ben te lijden van deze slechte tyden. De werk- loozen moeten zooveel mogelijk tewerk gesteld Worden, dat is een zaak van christelyke liefde. De L. T. B. staat op het oogenblik boven het dak, omdat hy zooveel verricht heeft in deze dagen. Blyft echter vertrouwen stellen in uw leiders, aldus spreker. Alles wordt gedaan om U te helpen en te leiden. In dit verband bracht spreker dank aan den algemeen voorzitter, den heer Kampschoër, en aan den voorziter, den heer Groen. Als men verwyten tot de regeering richt laat men dan overwegen, dat er een in ternationale crisis is en dat veel van het bui tenland afhankelyk is. Weest dus voorzichtig met conclusies en uitspraken! Onze godsdienst moet u staande houden en Juist het godsvertrouwen is bij u allen- zoo groot gebleken het laatste slechte jaar. Uw Principieele organisatie worde in de toekomst versterkt en verlicht. De voorzitter zwaaide den rector lof toe, voor zyn enorme werk in het belang van de boe ren- en tuindersbeweging. De Tuindersvakbond L. T. B„ besprekend den grooten nood, waarin de tuindersbevolking zich bevindt, overwegende dat de eerste uitkeeringen zeer bescheiden zyn geweest, overwegende dat de tuinders dringend geld noodig hebben om in de gelegenheid gesteld te worden het bedryf voor het seizoen iii orde te maken, verzoekt met aandrang onmiddellyk in dien mogelijk verdere uitkeering te doen plaats hebben. Deze motie zal aan den regeerings-eommis- saris gezonden worden. Het voorstel Hoorn werd aangenomen, waar in het bestuur werd opgedragen de Kath. Ka merfractie te bewegen voor afschaffing van den zomertyd te stemmen. Ook wilde Hoorn, dat by steunregeling met de belangen van het groote gezin werd rekè- ning gehouden. Het Hoofdbestuur, meent dit met middels steun aan het bedrijf te kunnen bevorderen. Men vereenigde zich met een voorstel, Lan- gendijk, te bevorderen, dat L. T. B.-afdeelin- gen kunnen optreden als afdeelingen van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en het niet noodig is daarvoor aparte afdeelingen op te richten. Op voorstel van Hoom werd besloten mede werking te verleenen aan het streven van 50 West-Friesche gemeenten, aan die menschen bestaansmiddelen te verstrekken, die van de nu ontworpen steunregeling weinig of niets ont vangen, opdat zy tot den nieuwen oogst geen gebrek lyden. Lutjebroek stelde voor er by de regeering op aan te dringen, dat tydens de crisis een bon toeslag wordt gegeven op de arbeidsloonen. Het bestuur ging hiermede accoord, doch vroeg zich af, of kans van slagen zou bestaan. Dit verslag moet helaas een zeer droeve ge beurtenis memoreeren, n.l. het overlyden van ons zoo gewaardeerde bestuurslid Dr. W. E. Merens. Deze sociaal-paedagogisch geörienteerde me dicus, die vóór alles mensch was in de hoog ste beteekenis van het woord, was een stuw kracht by de oprichting van ons bureau; wy zullen hem steeds in de grootste dankbaarheid en met weemoed biyven gedenken. Door het vertrek naar elders heeft de heer P. Dankelman zich verplicht gevoeld zyn func tie als bestuurslid neer te leggen. In 1932 trad als lid tot ons bureau toe de Haarlemsche Korfbalclub „Advendö", zbodat thans 33 vereenigingen zijn aangesloten. Door het bedanken van enkele medici, en aanvulling der open plaatsen, waarvoor de art sen Sorgdrager en Roeters van Lennep, bene vens, tof j. Faber zich beschikbaar stelden, bleef het aantal vóór de .glgemeene. keuringenbe schikbare medici 16, ter'tvijl vóór specialistische adviez'éh eén even groot aantal bereidW&s mede te werken, een en ander overeenkomstig den toestand van 1931. De keuringen werden gehouden op Woensdag avonden in het St. Elisabeths Gasthuis, daar toe Welwillend beschikbaar gesteld door de Re genten van die instelling. In de maanden Juli en Augustus werden geen zittingen van het bureau gehouden in verband met de vacanties der medici en het wederzijds waarnemen van eikaars practijk in dit tydvak. In 1932 werden f47 keuringen verricht, ma kende sedert de oprichting een totaal van 705. De resultaten in 1932 kunnen als volgt wor den gerubriceerd: Sportbeoefening en deelneming aan wedstrij den geoorloofd 75 Sportbeoefening geoorloofd, deelneming aan wedstrijden niet 37 Geen sportoepelening en geen wedstry- den 15 Resultaat van het onderzoek „matig" 8 Naar huisarts verwezen 12 Totaal Beoefenaars van voetbal korfbal gymnastiek en spel zwemmen roeien athletiek sport in het algemeen Totaal 147 51 4 42 28 2 16 4 147 Woensdagmiddag te 2 uur zal de heer P. Kuin Jr. inplaats van Dr. Molle Eisma die verhinderd is, een lezing houden in het ont spanningsgebouw Spaarne 92. Onderwern, „Marken". Voor deze lezing worden geen toe- gangsbewyzen verstrekt, allen zyn welkom. Voor het Concert, dat de Gemeengde Zang- vereeniging „De Stem des Volks" met mede werking van de Haarlemsche Orkest Vereeni- ging op Woensdag 1 Maart in de Gem. Con certzaal zal geven, heeft het bestuur 500 toe gangsbewijzen voor de by de bestuurdersbon den aangesloten werkloozen beschikbaar ge steld. Tevens stelde het bestuur voor de ge nerale repetitie die gisterenavond gehouden werd 500 toegangsbewyzen beschikbaar. Uitgevoerd werden werken van L. v. Beetho ven, Joh. S. Bach en W. A. Mozart. Medewer kende solisten zyn mej. Eline Hemrica (so praan), Michel Cobets (tenor), Otto Couperus (bariton), Herman Nieland (orgel en piano" Het geheel onder leiding van Antoon Kre- lage. Zondagavond had in de nieuwe parochiekerk te Santpoort de wijding plaats van het nieuwe kerkorgel. De plechtigheid werd verricht door den zeereerw. heer A. Goossens, pastoor der parochie, die in een korte toespraak het orgel een der voornaamste voorwerpen van onzen li- turgischen eeredienst noemde. Hy bracht har- telyk dank aan zijn parochianen voor den steun, tot nu toe verleend en vertrouwde op den blyvenden steun aan het orgelfonds. Na een kort Lof, waaronder het flink ver sterkt Zangkoor o.a. „Het Mirakellied" en „Avé Maria" ten gehoore bracht, werd door den heer Hendrik Andriessen, organist der St. Jose'ph- kerk te Haarlem, het orgel ingespeeld. Deze beroemde musicus deed de hoorders genieten van zyn spel en heerlyke muziek. Een subliem uitgevoerd „Domine, salvam fac" door t zang koor onder leiding van directeur Aris, besloot de plechtigheid. Woensdag 1 Maart houdt de R. K. vereeni- ging van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Ra phael", Haarlem I (Spoor) een ledenvergade ring in gebouw St. Bavo. Als voornaamste punt vermeldt de agenda: Bestuursverkiezing, wegens twee vacatures, een voor Werkplaats- personeel en een voor Vervoerpersoneel. vredigend was, overtrof op Zaterdag 25 en Zon dag 26 Februari alle verwachtingen. Zondagmorgen werd de tentoonstelling we derom door vele belangstellenden bezocht. Er waren menschen uit Krawang, Soekaboemi en Buitenzorg. Een der bezoekers, die getroffen was door Harer Majesteits daad, deed het comité een be- langryke gift toekomen. By den inspecteur der directe belastingen, alhier, is 12.80 aan gewetensgeld ingekomen; en 31.04 wegens te weinig betaalde personeels belasting. In de jaarvergadering van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercu- rius" werden de notulen, alsmede de verschil lende jaarverslagen, en rapporten zonder uit zondering onder dankzegging goedgekeurd. By de bestuursverkiezingen werden de aan de beurt van aftreden zijnde leden A. Boogaart en H. H. van Schoonhoven by acclamatie her kozen, terwyi de bezetting van de vacature, ont staan door het zich niet herkiesbaar stellen van den heer A. C. Wykhuyzen, tot de volgende vergadering werd aangehouden. De rondvraag leverde veel stof tot het hou den van discussies over interne aangelegen heden. De Burgemeester van Haarlem brengt ter openbare kennis, dat de Minister van Econo mische Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat in het geheele Ryk: a. hot zoeken, rapen en buiten openbare we gen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tu reluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toe gestaan tót én met 28 April 1933; b. het ten verkoop in voorraad hebben, te koop'aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a genoemd waterwild is toegestaan tot en met 1 Mei 1933; c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleve ren of vervoeren van eieren van zwanen, gan zen, eenden (alle soorten), duikers, watersnip pen en goudplevieren niét is toegestaan. SEMARANG, 27 Febr. (Aneta). De Raad van Justitie behandelde de zaak tegen den gewezen pandhuiscontroleur A. J. A., terzake van kas- geldleeningen by pandhuisbeheerders tot een totaal bedrag van 10.000 tegen afgifte van kasbonnen. Deze gelden werden door hem ten eigen bate aangewend. De Officier van Justitie eischte vier Jaar ge vangenisstraf onder aftrek van den tyd doorge bracht in preventieve hechtenis. De uitspraak werd bepaald op 4 Maart aa. By het gedeeltelyk met sneeuw bedekte veld van Rot-Weiss te Keulen vond gistermorgen de eerste studentenhockeywedstryd plaats tusschen West-Duitschland en Nederland, waarby de Nederlandsche studenten een stevige 83 ne derlaag leden, na met rust steeds met 52 te hebben achtergestaan. BATAVIA, 27 Febr. (Aneta). Het aantal be zoekers aan de schildery en-tentoonstelling van H.M. de Koningin, dat de eerste dagen zeer be- Op 53-jarigen leeftijd is Zondagmorgen te ongeveer 10 uur in zyn pastorie overleden de Z-Eerw. heer G. W. Bolder, pastoor der Parochie St. Antonius van Padua te Utrecht. SOERABAJA, 27 Febr. (Aneta). De jaarver gadering van den Suikerbond is geopend met een redevoering van den voorzitter van den Bond, den heer Smit, die het afgeloopen jaar als het eerste rampjaar in het 25-jarig bestaan der vereeniging beschouwde. Op 1 Januari 1931 waren er ongeveer 4000 Europeesche geëmployeerdeen in de suiker industrie. De droeve verwachting is dat einde 1933 dit aantal tot beneden de 1000 zal zyn ge daald. Wy hebben, aldus de heer Smit, vooral te stryden tegen de opvatting dat tegen de kwa len, welke ons nu treffen, geen kruiden gewas sen zyn. De aandacht, die het ontslagen personeel van de zyde der werkgevers geniet is in verscha lende gevallen bepaald teleurstellend te noe men. De roerende woorden, op Sylvesteravond, na het tot stand komen van de NJ.V.A.S., gespro ken door den heer mr. Jongejan over de eens gezindheid der ondernemers, strekken zich niet uit tot het beroep op die ondernemers om uni form te handelen ten aanzien van de ontslagen werknemers. Het verzoek, dat onzerzyds in 1932 werd ge daan, tot instelling van een speciale commissie van overleg voor de crisismaatregelen, werd zonder meer afgewezen. De vergadering nam een tweetal moties aan. In de eerste motie wordt teleurstelling uitge sproken over de houding der ondernemers ten aanzien van het suikercrisisfonds zooals deze blykt uit een persgesprek met den heer mr. Jongejan, voorzitter van de BHJN.I.S.O. In de tweede motie wordt den Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië dank gezegd voor diens initiatief inzake het suikercrisisfonds, terwyi Zyne Excellentie eerbiedig wordt verzócht de invoering van dit fonds zooveel mogelijk te wa len bespoedigen. Heden deed de Alkmaarsche Rechtbank uit spraak in de zaak tegen den 50-jarigen D. C. A. de Zw., eertyds wethouder der gemeente Den Helder, wien ten laste was gelegd het verduis teren van vereenigingsgelden tot een bedrag van ruim 18.000 ten nadeele van den Bond van Korporaals der Kon. Ned. Marine. Tegen verdachte was door het O. M. een jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met af trek van zeven maanden preventieve hechtenis. De 20-jarige K. Moolhuizen te Muiden, die de vorige week by een voetbalwedstrijd een trap ontving, is Zondagmiddag in de Majella- stichting te Bussum overleden. Een operatie, waarby den ernstig gekwetsten jongeman een nier werd weggenomen, heeft geen resultaat gehad. Nog voor zijn dood heeft de politie het slacht offer een verhoor afgenomen. De teraardebestelling zal niet mogen plaats hebben, voor de officier van justitie te Am sterdam daartoe verlof heeft gegeven. M. B., de organisator van den Veendamschen motor) prestatierit, was door den Kantonrech ter te Zuidbroek vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding der motor- en rijwiel- wet wegens het zonder vergunning houden van een wegwedstryd op dep, openbaren weg. De rechtbank te Winschoten heeft het feit strafbaar geoordeeld zander straf on te leeeen - - ^LVOnnlS teekende de Officier van te- stuk- titie te Winschoten cassatie aan. - - - Deze zaak werd Maandag door den Hoogen Raad behandeld. Mr. E. J. Bulder uit Veendam heeft mondeling het beroep van den Officier ondersteund en betoogd, dat het hier een be- trouwbaarheidsrit geldt, geen wedstryd. De conclusie van het O. M. werd bepaald op 13 Maart. By herlezing van de critische beschouwin gen van de heeren Jac. van Diemen en Arthur Tervooren, lees ik daar (22 Dec.) een onthulling door laatstgenoemden heer, die me zoo vreemd aandoet, dat ik me nog eens flink de oogen heb uitgewreven, want als men herstellende en de grieperigheid nog niet heele- maal de baas is, dan zult ge gewoonlyk de er varing opdoen, dat bij zco'n gewichtige passage je de slaap overmeestert. Ja, waarachtig! 't Staat er, dat daarom alléén de Graal- leiding Esperanto over boord heeft geworpen en onwülekeurig denk ik aan 't vrouwtje van Staveren: „Aan bakboord in, aan stuurboord uit!": hoe men ook redeneerde: weg met dat nietig graan!" Na jarenlange ondervinding in t gebruik van Occidental en Esperanto door vakmenschen is eerst anno 1932 de Graalle'ding tot de overtuiging gekomen, dat Esperanto voor velen te moeiiyk is, moeilyker althans dan Oc cidental; dat is dan toch „inderdaad" de eenige reden, waarom de Graal „Occidental" verkoos beven Esperanto. Of deze bewering den toers der critiek zou kunnen doorstaan laat ik hier buiten beschouwing, maar zal beter doen met de andere Esperantisten een veelbeteekenend stilzwygen te bewaren over de wyze, waarop we, als 't ware, met 'n kluitje in 't riet worden ge stuurd door iemand, die wèl weet hoe de vork aan den steel behoort te zitten en heel wat moeilyker taalvraagstukken weet te beantwoor den dan deze heusch niet lastige quaestie; vraag 't maar eens aan de professoren van Nij megen! Onze Franciscaansche taalgeleerde, wiens uitspraak ten gunste van Esperanto dui- delyk genoeg is, zal, dunkt me, niet weigeren in deze quaestie de behulpzame hand te bieden en heusch geen voorwendsels fabriceeren om buiten schot te blyVen in t aanwijzen van de fouten, welke kleven aan de scheeve critiek van Wat booze tongen beweren, zal ik maar niet verklappen, want politiek moeten we hier bui ten beschouwng laten, zelfs al had Esperanto er zegevierend door uit den strijd gekomen. Iedere Esperantist over heel de wereld zit 't bleed van zyn meester in de aderen, zoodat we aanstonds Esperanto prijsgeven, als er ons een nog beter meesterwerk voor in de plaats ge geven wordt. Heerlijk was de avond, toen ik, in staat gesteld door de wonderen van het men- scheiyk vernuft, de heerlyke manifestatie kon bijwonen van de „Graal", welke in Berlijns Sportpalast, de ader van het openbare leven in Duitschlands millioenenstad, aan duizenden en nogmaals duizenden uit de „heimat" in de hun zoo dierbare schoone moedertaal; de eenige taal, geschikt voor deze grootsche manifesta tie, den weg aanwees, waarlangs ze weer terug „moesten" naar de Kribbe van Bethlehem, welke den vredevorst aan de wereld schonk, die alleen in staat is den vrede te geven, wel ken de Engelen des Hemels toezongen aan-hen, die van goeden wille zijn. Schitterend was Paul de Waart èn in z'n inlei ding èn in z'n reportage ter verklaring van 't Graalspel, welks uitvoering we daardoor heel goed konden volgen, want buitengewoon duidelijk klonken door den luidspreker de stemmen der Graalmeisjes, waardoor we op 't, laatst als 'n magneet de aantrekkingskracht voelden van de kribbe. Geen wonder dan ook, dat er geen einde kwam aan het applaudissee- ren en velen hoe kan t ook anders! evenals Z. H. Excellentie Mgr. Schreiber aan de tranen den vrijen loop lieten en tengevolge van Paul de Waart's schitterende reportage de Klare-Waarheid-man in z'n element had 't Graalspel ook op my denzelfden invloed. Dit prachtige spreekkoor juist van de „Graal" deed me terugdenken aan 'n sti 11 e n wer ker, wiens naam, hoewel onbekend aan de wereld, door de Graal als vereeuwigd is, hoewel door vuigen laster door 't slyk gehaald. Dankbaar zyn we er voor aan onzen beminden kerkvorst, dat Z. H. Excellentie niet lang daar na juist de G r a a 1-Organisatië uitkoos om de wereld weer terug te voeren naar Koning Christus en Satan, vóórdat 't te laat is, eiken duims gronds te betwisten, zóó laat God 't kwade toe om daaruit t goede te doen gebo ren wórden. Het doet ons goed, dat 't ons van uit Duitsch lands hoofdstad tegenklinkt: „Der Gral hat seinen Ruf!" By den groei van de Graal-beweging tot ver over de grenzen kwam als van zelf by de meis jes 't verlangen naar voren te kunnen corres- pondeeren met hare zusters, als 't moet, van alle landen; dus de behoefte werd gevoeld aan een taal, geschikt voor internationaal ge bruik. D.w.z. niet een nationale taal, die wordt omgebouwd tot een internationale, doch 'n taal, welke eigendom is van alle menschen, een taal, welke als 't ware alle talen tot funda ment heeft en door den maker aan het menschdom is afgestaan, in ons geval door Dr. Zamenhof om te laten zien, dat 't hem niet te doen was om geldelyk voordeel en in wiens meesterwerk van logica en eenvoud 't nationale niet op den voorgrond treedt. Nu worden verschillende talen internationaal ge noemd, doch we vergeten, dat er maar één in ternationale taal bestaat, welke op 't oogen blik in alle landen der wereld practisch wordt beoefend, omdat deze in alle opzichten voldoet als internationale taal, dus: de eenig- ste intern, taal, die nu functionneert op een zoo volmaakt mogeiyke wyze. Niet één andere taal bestaat er, die hare beoefenaars telt in alle landen der oude en nieuwe wereld, de eenigste taal, die op intern, congressen haar practische bruikbaarheid kan bewyzen. 't Is een uitgemaakte zaak, dat Esperanto met rassche schreden heel de wereld verovert, dat is 'n feit, dat niet valt te ontkennen, want dat zou zyn struisvogelpolitiek! De katholieke Esperanto-beweging zag met vreugde naar de opkomst der Graal-beweging, welke als een goed geordende jeugdorganisatie het strijdperk der groote katholieke internatio nale heeft betreden. In dat internationaal ver band zou het een machtige steun zyn voor prof. Font. Giralt, voorzitter van het hoofdbestuur van den Kath. Intern. Espérantisten Bond, wiens volle aandacht sedert geruimen tijd het internationaal jeugdvraagstuk in beslag neemt en zich reeds gedwongen zag op eigen risico het katholieke internationale orgaan- „Espero i Katolika" uit te geven, hetwelk hy ternauwer nood kan biyven uitgeven. De hel zou gryns- lachen als dat prachtig tydschrift denzelfden weg zou .moeten opgaan als .Katolika Vivo", dan was de neutrale pers meesteres op inter nationaal terrein. Mogelyk zuUen sommigen zeggen: Hm! Hm! Wat een humbug met je internationale Pers! Wat zegt ge daar? Op- scheppery? Weet ge wel, dat er meer dan tach tig Esperanto-tijdschriften bestaan en al meer dan achtduizend boeken zyn uitgegeven? Noemt ge dat humbug? Op alle gebied vindt ge Esperanto-lectuur, alleen de Katholieken komen ongelukkiger wyze al weer achteraan. Zeker, er bestaan ook wel boeken, geschikt voor Katholieken, zooals Fabiola, Historie de Kristo van Papini, la Leono de Flandrigo (de leeuw van Vlaanderen), ook wel goede origineele Es peranto-lectuur; zoo pas verscheen een prach tige vertaling van Homerus' Odysseus van W. J. A. Manders, student a. d. Kath. universiteit te Nymegen. Echter verschynt er nagenoeg geen lectuur in verband met t minderwaardig goed, dat onder allerlei vormen dagelyks ver schynt. Weet ge wel, dat er goddelooze perio dieken door de Sovjet naar alle landen van de wereld worden verzonden, waarin men tracht God stelselmatig uit de samen'eving te verbannen. Zoo dient Esperanto om het werk der Russische anti-godsdienstige vereenigingen (goddeloozen) over heel de wereld te propa- geeren in het bouwen van cellen, die de maat- schappy geheel en al moeten ondergraven. Tienduizenden exemplaren hebben hun weg reeds gevonden en werken langzaam maar zeker. Werken als b.v. Thomas a Kempis zyn al lang vertaald, doch het kan nog niet ter perse, de goedkoope doch zeer nuttige apologe tische werkjes van de Apolog. Vereen. „Petrus Canisius" zyn ook ai lang vertaald, doch kun nen niet gedrukt worden. Is dat geen schande voor de Katholieken? Mogen we niet verwach ten, dat het schoone voorbeeld, gegeven door het hoofdbestuur van „Petrus Canisius", na volging vindt? Velen van hen zyn overladen met werk, doch ze pryzen het werk van eenige fraters van Tüburg, aanstonds bereid op hun verzoek in Esperanto te vertalen: „Waarom ben ik Katholiek?" van Mgr. Huurdeman en „De gouden keten der waarheid" van pater Hendrichs S. J. Tegenhouden kunnen we de godslasterende taal van de Sovjet niet, doch waarom „Petrus Canisius" niet geholpen? Als het te laat is, kunt ge niet zeggen: „Hadden we dat maar geweten!", want al lang heeft prof. H. Th. Mets een oproep gedaan om geldelyk in staat te zyn deze nuttige werkjes in Esperanto te kunnen laten drukken. O, we missen toch zoo ln ons werk den steun van dé priesters! Zeker, er zijn priesters, die zich geheel en al geven voor de Katholieke Esperanto-beweging, maar zy kunnen toch niet alles alléén doen, terwyi er verschillenden onder hen nog den spot hebben te verduren van hun confraters als menschen, waarvan er een van de vyf op den loop is! Waarom? Omdat ze reeds een vooroordeel hebben tegen Esperanto voor men er over begint en zich de moeite sparen zich eens in de katholieke Esperanto-beweging in te werken; gewoonlyk wordt men dan afge scheept met een: „daar heb ik geen tyd voor"! Zeker, men moet dat niet zoo verkeerd op nemen, want de priesters zyn overladen met werk en velen zijn al bly als ze 's avonds een uurtje voor zich zelf over hebben, maar dan vragen we u ons werk dan toch niet af te keuren in anderen, want zoodoende hebben zich velen van de Esperanto-beweging teruggetrok ken en zyn later binnengeloodst in een neu trale vereeniging. O, ge moest eens weten hoe door u (onwetend) indirect de katholieke inter nationale pers wordt tegengewerkt! Ontzettend is het kwaad, dat de z.g. neutrale pers veroor zaakt, immer weer opnieuw moet door de ziele- herders op hetzelfde aambeeld worden geha merd. Gelukkig staat hier in Nederland de katholieke pers aan de spits, doch op interna tionaal terrein is de toestand verre van roos kleurig. Met aandrang vragen we dan aan de priesters hun steun. Als uw hoofd er niet naar staat om by de drukke bezigheden, die de ziel zorg en het vereenigingsleven met zich bren gen, Esperanto te gaan leeren* hoewel dat voor priesters heel wat gemakkelyker is dan voor hen, die nooit zich op een of meer vreemde talen hebben toegelegd, daar Zamenhof de woorden, welke reeds internationaal zyn en de stammen, welke in de meeste talen al in ge bruik zyn, heeft overgenomen, dus hoe meer talen men machtig is, des te gemakkelyker nu leert men Esperanto, en ik zou zoo zeggen: het is voor hen geen inspanning, doch ontspanning steun dan toch onze katholieke Esperanto- beweging en spoort de Esperantisten aan eerst en vooral te abonneeren op het katholiek inter nationaal orgaan. Wenscht u soms inlichtingen, dan ben ik ten allen tyde bereid u deze te geven. Sommigen geven voor niets van Esperanto te willen weten of daarvoor te willen werken, omdat de loge en de Sovjet als om stryd er gebruik van ma ken. Wat zouden zy er echter van zeggen, als ik ging beweren, dat er geen enkele film deugt, of dat b.v. de missionarissen geen gebruik mo gen maken van de bioscoop of wel filmtoestel, omdat de bioscoop zoo dikwyls door minder waardige films groote diensten bewijst aan de loge, direct of indirect met haar steun, om het immoreele naar voren te brengen, het Godsidee uit de harten van het volk te verwy deren, troon en altaar te ondermynen? Ge zoudt zeggen: die is niet goed snik, die heeft ze alle vyf niet! Ik geloof wel, dat het u nu duideiyk genoeg is, dat Esperanto al jaren en jaren dezelfde rol ver vult als de bioscoop. Zooals de heer Arthur Tervooren meende, is het my niet te doen om langs dezen weg een antwoord te verwachten van de Graalleiding, doch ik vraag slechts een practische oplossing door ons in deze moeiiyke aangelegenheden te helpen en de meisjes aan te moedigen het werk, in myn artikelen naar voren gebracht, te steunen door deel te nemen in de Katholieke Internationale Esperanto-be weging, om samen op te marcheeren in dienst van Koning Christus. Dan zal weldra ook de katholieke internationale pers aan de spits staan. De oensuur van Sovjet-Rusland onder schat den invloed van de internationale katho lieke pers niet, waarom het katholieke orgaan al heel spoedig werd verboden en de lectuur van Petrus Canisius werd eenvoudig in beslag genomen, als gevaarlyk voor den Staat. Katho lieken voelt ge het bloed nu niet sneller dooi de aderen stroomen? En u aansporen ons werk te steunen? Ja, financieel! d. i. heel mooi doch byzonder vragen we uw gebed, opdat God ons werk zegene om t. z. t. overvloedige vruchten af te werpen. Ook kunt ge prof. H. Th. Mets verrassen met een bedrag, klein of groot, per postwissel, „Seminarie Rijsenburg" te Drieber gen, misschien vinden sommigen dat gemak kelyker. ORDENANO In aansluiting by den oproep tot de 80.003 Duitsche katholieken in ons land, om op Zondag 5 Maart by de verkiezingen in Duitschland hun stem te gaan uitbrengen, kunnen we nog mede- deelen, dat stemgerechtigden in alk grens plaatsen kunnen stemmen op vertoon van hun oproepingskaart. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUTDEN, aangekomen 25 Febr., Afina, mr, CapeUe. 26 Febr.. Maart je. m.s., Havre (voor Wormer- veer); Adellen, s., Mlddlesbro; Lingestroom. s., Londen; Mavis, s., idem: Orinoco. s„ W.-Indië; Sauerland, s., Japan, laatst R'dam; Nero, e., Gothenburg: Artxanda Mendi, s., HomiUo (voor Velsen); Maaskerk, s.. Hamburg; Cabourg, s„ Nantes (voor Veisen); Bhea, s., Hamburg. 27 Febr., Rietfontein, s., Hamburg; Honved, s.. La Plata: Delfinus, s„ Bergen (voor de vis- schershaven); Vliestroom, s.. Huil. Vertrokken, 27 Febr., Nijkerk, s., O.-Afrika via Antwerpen; Orinoco, s.. Hamburg. Aangekomen 27 Febr„ P-hein, s„ Hamburg; Theseus, s., Kapenhagen; Trito, s., Foway; Ek, s„ Oslo. Vertrokken 27 Febr., Delfinus. s., R'dam; Sauerland, ma., Hamburg; Weissenfels, s„ Ant werpen; Orebic, s„ Emden; Anastassla, s„ Barry Dock.. Crynssen, Hamburg. AMSTERDAM, aangekomen 26 Febr., Adellen, Middlesbro, creosoot, Petroleumhaven. Ruys goed, Javakade, Wainbersie Zn.; Mavis. Lon den, stukgoed, Handelskade, General Steam Transport Cy.; Sauerland. Japan laatst R'dam, stukgoed, Javakade, Wambersie Zn.; Nero, Gothenburg, stukgoed, Levantkade. Verk. Car gadoorskantoor: Maaskerk, Hamburg, stukgoed. Handelskade. Holl. Afrika Lijn; Rhea. Hamburg, stukgoed. Suma trakade. Verg. Cargadoorskan toor Carlshütte III. Rensburg, kachels. Vlugt- haven, Salomon's Shipp. Porw. Off.. 27 Febr., Rietfontein, Hamburg. ledig, Su ma trakade, Holl. Afrika Lijn; Honved. La Plata, graan, Engelsche boeien, Vol H. Müller Co.; Vliestroom, Huil, stukboed, Handelskade, HolL Stoomboot Mij. Aangekomen 27 Febr., Rhein. Hamburg, stuk goed. De Ruyterkade, Van Es Van Ommeren; Svarton, Velsen, bunkeren, J. P. Coenhaven. Ned. Steenkolen Handel Mi).; Theseus. Kopenhagen, stukgoed, Levantkade. Verg. Cargadoorskantoor; Trito. Fowev. stukgoed en klei. Rietlanden, Holl. Stoomboot Mij.: Ek, Oslo, stukgoed. Handelskade, Verg. Cargadoorskantoor. HOLLANDO.-AZIË LIJN 26 Febr. van Hamburg te SEROOSKERK, Rotterdam. ARENDSKERK. thuisreis, 26 Febr. van Manilla. OUDERKERK, uitreis, 26 Febr. te Kobe. MEERKERK, 27 Febr. van Japan te Schiedam. KON. NED. STOOMBOOT MM. ACHILLES, 25 Febr. van R'dam te Faro. AGAMEMNON, 26 Febr. van Amst. te San Juan. AJAX. 25 Febr. van Kopenhagen n. Gdynia. AMOR. 24 Febr. van New-York naar Port au Prince. ARIADNE. 25 Febr. van Cadix te Lissabon. BACCHUS. 25 Febr. van Valencia te Gandia. BERENICE, 25 Febr. van Oran naar Venetië. BRION, 25 Febr van La Pallice naar Amst. CALYPSO. Middl. Zee n. Amst„ pass 26 Febr. n.m. 11 uur 35 Bevezier. CERES. 25 Febr. van Algiers naar Antwerpen. DECALION, 26 Febr. van Istanboul n. Bourgas. JUNO, 25 Febr. van R'dam n. Middl. Zee. MARS, 27 Febr. vjn. 6 uur van Amst. te Ham- burg. NEREUS, Stettii) naar Amst., pass. 27 Febr. v.m. 3 uur BrunsbutteL ORION. 25 Febr. van Port au Prince naar Kaap Haitiën. ORPHEUS. 26 Febr. van Fiume te Gravo6a. PLUTO, 25 Febr. van Santander n. Musel. VAN RENSSELAER, thuisreis. 26 Febr. nno. 2 üur van Madeira. SIMON BOLIVAR, uitreis, 26 Febr. n.m. 5 uur van Dover. THESEUS. Kopenhagen naar Amst., pass. zo Febr. n.m. 5 uur Brunsbuttel. TRITON. 25 Febr. van Algiers naar Malta. ULYSSES. 25 Febr. van Patras n. Lipari. VENEZUELA. 25 Febr. van Cristobal naar Cartagena. VULCANTTS. 26 Febr. van Ceuta te Savona. NERO 26 Febr. van Gothenburg te Amst. RHEA. 26 Febr. van Hamburg te Amst. MEROPE, Middl. Zee naar Hamburg, pass. 27 Febr. v.m. 9 uur 30 Dungeness. ARIADNE, 25 Febr. van Lissabon n. Amst. CERES. Middel. Zee n. Amst., pass. 27 Febr. Gibraltar DEUCALION, 27 Febr. van Istanboul, te Bour- efACHILLES. 27 Febr. van Faro naar Barcelona. BRION. Bordeaux naar Amst., pass. 27 Febr. n.m. 1 uur 30 Dungeness. CALYPSO. 27 Febr. van Middl. Zee te R dam. AJAX. 26 Febr. van Kopenhagen te Gdynia. THESEUS. 27 Febr. van Kopenhagen te Amst. ORANJE NASSAU, 26 Febr. van Curasao naar Puerto Cabello. BODEGRAVEN, thuisreis. 27 Febr. te Liverpool. PLUTO. 27 Febr. van Musel naar Oporto. AURORA. 27 Febr. van Genua te Alexandrië. VULCANUS, 27 Febr. van Savona naar Genua. CRYNSSEN, 27 Febr. van Amst. naar Ham- burg. SIMON BOLIVAR, uitreis, passeerde 26 Febr. Ouessant JUNO. R'dam n. MiddL Zee, pass. 26 Febr. Dungeness. TEI AMON. uitreis, was 26 Febr. 1 uur 5 v.m. 45 mijlen Z. van Lands End. BARNEVELD. thuisreis, 23 Febr. te Iquique. BERENICE. 25 Febr. van Tanger te Oran. MIDAS. 22 Febr. van Curacao n. Jacmel. TELAMON. uitreis, pass. 24 Febr. Dungeness. MARS, 25 Febr. van Amst. naar Hamburg. HOLLANDAUSTRALIË-LMN - GAASTER KERK, uitreis, 26 Febr. van Duin kerken. GROOTEKERK, thuisreis, 25 Febr. van Port Said. GAASTERKERK, uitreis, 25 Febr. te Duin kerken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3