Hoe de muiterij bedwongen is Het Fransche eenheidsleger De straffen tegen verraad Het offensief in Jehol HET VERSLAG VANEEN OOGGETUIGE ïRADIO-PR OGRA DE KOLONIALE TROEPEN ER BUITEN ERNSTIGE ONGELUKKEN DINSDAG 28 FEBRUARI De matrozen aan boord van de ,Java" dachten blijkbaar dat een spelletje werd gespeeld Het historisch moment Laatste instructies De vliegtuigen Met de „Piet Hein naar Priok BENOEMINGEN In het Aartsbisdom GROOT WERK TER PERSE Het eerste deel der Katholieke Encyclopaedic zal spoedig verschijnen MENGELBERG TE ROME Hartelijke ontvangst Woensdag 1 Maart 1933 Het drama te Wanrooy Vrijsprekend vonnis bevestigd NA DEN VOETBALWEDSTRIJD De keeper van „Muiden" aan gevolgen van een trap overleden de Roof de aanleiding tot deze daad DE KAMERVERKIEZINGEN Candidaten Antirev. partij DE MOORD TE MAASTRICHT DE CRISIS-ZUIVELWET Verklaringen in het Engelsche Lagerhuis Door de regeering-Hitier zeer verscherpt Herderlijk schrijven van Kard. Faulhaber Ook Nederland verklaart zich als koloniale mogendheid voor dit beginsel Duitschland fel tegen Regeeringsvoorstellen aangenomen Meerderheid van 180 stemmen voor Daladier Auto-ongeluk bij Aken Een inzittende overleden, één ernstig gewond Uit den Chaco-oorlog De bankcrisis in de V.S. Twee kisten Engeland verbiedt verdere wapenzendingen Amerika en Genève Tsjang Kai Sjek naar Jehol De Hirtenberg-affaire In totaal twee-en-dertig personen gedood NEDERLAND—HONGARIJE Aan de per luchtmail ontvangen „Javabode" ontleent de „Telegraaf' een uitvoerig verslag aan van Aneta's hoofdredacteur, aan boord van Hr. Ms. „Java", van de overgave van „De Ze ven Provinciën". De voortzetting van de reis van het eskader vanaf Tandjong Priok ving aan even over 9 uur, toen de „Java", de „Plet Hein" en de „Evertsen" de reeds vertrokken onderzeeërs achterna gingen in de richting van Straat Soenda en nadat een laatste persoonlek onder houd met den eskadercommandant door de beide jagercommandanten was gevoerd. Ioen het anker was gelicht en de schroef in bewe ging kwam, ging een zucht van verlichting en ontspanning van het voor- en achterschip, waar wellicht dieper en pijnlijker nog dan elders in de eerste plaats wordt verlangd een ein de te maken aan den muiterstocht. Telkens wordt de positie van het muitende schip geseind, waaruit blijkt, dat om 11 uur „De Zeven Provinciën" de Mentawei Eilanden passeerde. De hoofdwerkzaamheden gaan rus tig voort, zoodat ook hierdoor een tegenstelling ontstaat tusschen de inwendige onrust, het verlangen naar daden, de hoop op een spoe dige bereiking van het doel en het zwabberen, koffiedrinken en lunchen. De „Java" is spoedig in Straat Soenda met de beide jagers achter zich aan. Bij nadering van den Krakatau worden drie Fokkers gesignaleerd, die blikbaar van de zijde van het leger ter versterking naar Sumatra vliegen. Zij verdwijnen als stippen aan den horizon, om een eenheidsindruk achter te laten bij het voortspoedend eskader, dat even na zes uur Anak Krakatau, het nieuwgevormde eiland, is gepasseerd. Het oprollen van de dektenten, het signaal voor gewapend appèl, het gevecht- klaar maken van het schip door inneming van roeibooten en wegruimen van obstakels, die de kanonbeweging kunnen belemmeren, houaen, alsof dit noodig ware, de aandacht op het steeds naderend actiemoment geconcentreerd. Straat Soenda ligt nu achter ons. Ook het eskader gaat dus nu dezelfde Sumatrakust vol gen, waarlangs sedert Zondag „De Zeven Pro vinciën" in tegenovergestelde richting vaart. Zoo vervolgde het eskader zijn reis om tegen elf uur te stoppen toen de Vlakkehoek reeds gepasseerd was en de berichten omtrent de po sitie van de „Zeven Provinciën" wederom den eskadercommandant hadden bereikt. De nacht kwam over dit varende grijze es kader als een droom van schoonheid en har monie. Gedurende dezen nacht kwamen de torpedo jagers even langszij, ten einde de 1. e lr. structies middels vonkende lichtseinen te wis selen. Fantastisch was het schouwspel dezer jagers, wier lichten in morseteekens de laatste instructies door den nachtelijken hemel over brachten en wederom maakte zich van velen het gevoel meester alsof „dit alles niet waar kon zijn." De jagers namen wederom hun vroegere po sitie achter den kruiser „Java" in, waarop met een zesmijlvaart het doel tegemoet werd ge stoomd. Aldus was de situatie om twaalf uur middernacht van Donderdag op Vrijdag. Vrijdagmorgen te 4 uur ging het eskader voort de reis te vervolgen, waarbij het maanlicht en de sterrenbeelden Zuiderkruis en Orion duide lijk zichtbaar waren. Tegen 5 uur wordt het tempo van de kruisvaart omgezet in de hoofd vaart, hetgeen zeggen wil, dat nu de economische beginselen geheel worden verlaten en gepoogd wordt alle snelheid uit de „Java" en 't eskader te halen. Nog steeds varen de „Java", de „Evertsen" en de „Piet Hein" in gelijke rich ting en gelijke formatie. Om half zeven leest de commandant van de „Java" tegelijk met de commandanten van de „Evertsen" en de „Piet Hein" een verklaring voor, waarbij de staat van beleg wordt afge kondigd en de toestand van oorlog is ingetre den. Ieder gevoelt de ernstige beteekenis van dit moment, te meer omdat intusschen aan stuurboord een schip gesignaleerd wordt, dat verdacht veel lijken moet op de „Zeven Pro vinciën". hetgeen later bevestigd wordt. Te half zeven vangt de achtervolging van de „Ze ven Provinciën" aan, die inderdaad aan de kim aanwezig was en door de „Eridanus" wordt vervolgd. Ook op het seindek worden juist de krijgs artikelen voorgelezen, die op den oorlogstoe stand betrekking hebben. Tegen half acht is de situatie van bijzonder belang in verband met de komende gebeurte nis. De kwestie is, dat de „Zeven Provinciën" wordt achtervolgd door de „Eridanus" en de „Gouden Leeuw", terwijl de kruiser en de beide jagers een omtrekkende beweging maken. Met het oog op het scherpe zonlicht en de nieuwe positie, wordt thans ook bakboord gereed ge houden voor het afvuren der kanonnen, wes halve de tenten opgerold worden en de sloepen binnengehaald. Diverse kijkers geven ons een scherper beeld van de situatie. De „Zeven Pro vinciën" blijkt nog altijd onder Nederlandsche vlag te varen. Kleine bijzonderheden typeeren overigens het grimmig doel onzer expeditie. Zelfs op het zoo rustige seindek hangen verbandzakjes, zooals overal op de schepen. Wij disputeeren aan de hand van kijkers of de „Zeven Provinciën" twee schoorsteenen of één heeft bijstaan, doch constateeren intusschen, dat het muitend schiD steeds zijn weg blijft vervolgen. Tegen 8 uur vermeerdert de trilling van het schip, terwijl het boegwater verder het bewijs vormt van de vermeerderde vaart. Tusschen 8 uur op welk moment het stoomschip op 3 streken wordt ge signaleerd en wij 9800 meter van de „Zeven Provinciën" verwijderd zijn en half negen doet zich weinig voor, zoodat wij ons afvragen, wanneer het moment van actie zal aanbreken. Deze vraag wordt om tien minuten voor negen beantwoord door de aankomst van vier vlieg tuigen die naar het operatie-terrein vliegen in de formatie van 3 en 1. Wij kunnen de vlieg machines niet herkennen, doch meenen 3 Dor niers en één zoogenaamd T-vliegtuig te her kennen, dat speciaal aangewezen is voor het bomwerpen. De afstand verhindert nauwkeuri ger observatie. De vliegtuigen doen voorloopig niets en wij gaan met den kruiser een lang zamer tempo aannemen. De matrozen merken langs hun neus weg op, dat blijkbaar een spel letje wordt gespeeld, doch later blijkt, dat dit dezelfde vergissing is, die ook aan boord van „De Zeven Provinciën" is gemaakt, toen de sommatie werd ontvangen. Dadelijk na den treffer begon het radiosta tion van „De Zeven Provinciën' dringend en veelvuldig te seinen „Geef mij over," terwijl de witte vlag werd geheschen en de witte vlag ook op het tentdek werd neergelegd, hetgeen een aanwijzing was, dat een nieuwe aanval door de vliegtuigen werd verwacht. De bom viel, toen de vier vliegtuigen zich op 700 meter hoogte boven „De Zeven Provinciën" bevonden. Een geweldige rookontwikkeling was waarneembaar, terwijl door het spoedig uit slaand vuur niet anders werd gedacht dan dat brand was ontstaan door den voltreffer. Intus schen seinde „De Zeven Provinciën" frenetiek en herhaalde malen, dat zy zich overgeeft, het geen later vooral wordt verklaard door den aan blik van „De Zeven Provinciën," die nabij den voorsten schoorsteen onder de commandobrug de bom ontving, welke uiteenspattend den pseudo-commandant en zijn staf in stukken reet. Zoo wordt het historisch moment beëindigd met het eenige malen herhaald telegram, dat „De Zeven Provinciën" zich overgeeft. Zoodra wij vernemen, dat de „Piet Hein' full speed naar Priok zal stoomen, verzoeken wij den eskader-commandant te mogen mede reizen, ten einde aldus belemmering van het zwaar bezette radiostation te voorkomen en de publicatie der feiten te bevorderen. De com mandant willigt ons verzoek in. Vijf minuten later brengt een motorsloep ons naar de „Piet Hein", welke onder commando staat van J. B. de Meester, die op de brug uitziet naar de zwaar geworden. Een half uur later zijn deze aan boord, waarop wij met volle kracht naar Priok stoomen met een vaart van 25 mijl, die ons tegen 8 uur in Priok kan brengen. In een open sloep worden de gewonden aan gevoerd, het gelaat met zakdoeken bedekt, ge naaid in de bekende bruin zeildoeken overkap ping, terwijl de bebloede beenen onder het dek kleed uitsteken. De sloep nadert snel. Acht stille figuren liggen daar naast elkaar. Den jongen blonden matroos, die dit transport ver richt, komen de tranen in de oogen en ieder ziet bij nadering van deze sloep met zwaarge wonden de wreede werkelijkheid scherp voor zich. Doch spoed is hier hoofdzaak. Beleidvol worden de ijzeren draagbaren op- geheschen, terwijl twee doktoren voor de on- middelijke opname zorg dragen. De noodver banden zijn reeds op de „Zeven Provinciën" gelegd. De doodenlijst op de „Piet Hein" stijgt elk uur. Tusschen een en 6 uur hedenmiddag zijn reeds vier Iniandsche zwaargewonden ge storven, terwijl voor het leven van een mari nier wordt gevreesd. Het totaal aantal gewon den op de „Piet Hein" is thans nog zes, waar van vijf inlanders. Voorts is een lichtgewond officier aanwezig. Terwijl wij hier ons verlsag maken, wordt de scheepsdokter Franssen telkens ontboden, om dat opnieuw ernstig gevaar dreigt en reeds viermaal heeft hij vergeefs de laatste redmid delen toegepast, nu eens bestaande uit een kamferinjectie, dan weer uit ingrijpen op an dere wijze. De „Piet Hein" voer dus met vier nieuwe doo- den Priok tegemoet, steeds ruim 20 mijl vaart houdend. Z. H. Exc. de Aartsbisschop heeft aan den Hoogeerw. Heer Kanunnik Mgr. C. F. Ie Blanco op zijn verzoek eervol ontslag verleend als pastoor te Cothen, en heeft benoemd tot pastoor te Cothen den Weleerw. Heer J. M. Kniep en tot pastoor te Hooglanderveen den Weleerw. Heer H. J. Broere. Het is ons een genoegen van de redactie en de uitgevers der „De Katholieke Encyclopae dic" te vernemen, dat nu de eerste deelen dezer uitgave geheel gereed zijn en Deel I binnen een maand zal verschijnen. Het zal niet meer noodig zjjn te wijzen op de groote zorg, die aan innerlijk en uiterlijk van onze eigen Katholieke Encyclopaedle be steed wordt. Het onlangs uitgegeven tweede prospectus, dat unaniem met groote welwillendheid is ont vangen en allerwegen, blijkens de persuitspra ken. oprechte bewondering heeft gewekt, stelde dienaangaande alles tot in détails van druk en illustratie aanschouwelijk voor en is in eiken boekhandel te bezichtigen. De uitvoerige voor bereidingen, de ruim 530 redacteuren en me dewerkers, die het werk samenstelden, het uit gebreide secretariaat, dat alles consciëntieus verwerkte, de rijke beloften van het honderd- bladige prospectus hebben onze lezers begrij pelijkerwijze nieuwsgierig gemaakt. Voor de velen, die voortdurend getuigenis afleggen bij de uitgevers en den redactie secretaris van hun belangstelling en met on geduld de verschijning tegemoet zien, voor velen, die in ons blad geregeld de berichten van den voortgang der werkzaamheden heb ben gevolgd, zal het een voldoening zijn nu te vernemen, dat zij binnen een maand het eer ste deel op hun tafel kunnen zien en den rijken inhoud kunnen doorloopen. Drie maanden na het eerste deel zal het tweede reeds volgen en met deze geregelde tus- schenruimte zal geheel volgens het pro gramma de groote serie van vier-en-twintig deelen van de persen komen. Het eerste van de beide concerten, die onder leiding van dr. Willem Mengelberg te Rome plaats vinden, heeft een enorm succes gehad. De zaal was geheel bezet en bereidde den diri gent een ongemeen hartelijke ontvangst. Dopper's Ciaconna Gothica maakte, aldus de „Telegraaf", een diepen indruk en werd geest driftig toegejuicht. HUIZEN, 296 M. NCRV. 8.00 Schrift lezing en meditatie. 8.15 Gramofoon muziek 10.00 Zang door het NCRV- Dameskoor 10.30 Morgendienst door ds. E. T. v. d Born 11.00 Liederen-recital door Anne Marle Boezaardt, sopraan, a.d. vleugel André Vermeeren 12.00 Politie berichten 12.15 Middagconcert: Myra MeyerVerhoeven, viool; K. F. Borgers, cello; Lulse Lauenroth, piano en orgel 2.00 Pianoduelten door Henk Brugman en To BrugmanStellemaker 3.00 Harmo- nie-muziek 4.00 Bespeling van het stu dio-orgel 4.45 Zenderverzorging 5.00 Kinderuurtje, leidster Mej. N. Verhaar 6.00 Dr. F. J. Krop; „Waarom maakt gij u toch zoo druk over Rusland?" 6.30 Engelsch voor beginners 7.00 Onderwijs voor de binnenvaart 7.30 Politieberich ten 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.00 Stedelijk Muziekcorps, Kampen, „Kampen's Mannenzang", dlr Chr. Mengeveld. C. A. Crayé „Ned-Indlë nu" 8.00 vervolg Kampen's Mannenzang 10.00 Vaz Dias 10.45 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 1875 M. VARA: 8.00 Gra mofoonmuziek 10.00 VPRO: .Morgen- Wijding 10.15 VARA Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven: „Het ka pitalisme en wat eraan vooraf ging", dr. P. Klinkenberg. VARA: Klein-orkest o.l.v. Paul Duchant 12.00 De Notenkrakers oJ.v. Daaf Wins 145 Zenderverzorging 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Voor de kinderen, m. m.v. Relnier Bennlnk, xylo- phoon en drum. Jan Vogel, piano, en ce lesta. VARA-tooneel o. 1. van W. van Ca- pellen Vraaguurtje Oome Henk 5.30 Muzikaal allerlei: Orgel, Cor Steyn, piano: John Brookhouse, Mc. Carthy, zang, Eu gene Charmon, saxofoon, Jo. Huy, banja, Joop Carlquist, guitaar, Joop Carlqulst, slagwerk, Relnier Bennlnk, pianobegelei ding, John Brookhouse, Mc. Carthy en Cor Steyn 7.00 Actueel allerlei uit de ar beidersbeweging (N.V.V.) 7.20 VARA- Balakaika-rOkest o.l.v. Iwan Powarief 7.50 De Vakbeweging, F. v. d. Wal: „Het Collectieve Contract". 8.10 Herhaling SOS-berichten - 8.15 Uit het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem: „De Stem des Volks". Haarlem; de Haarlemsche Orkest- Vereeniging, Herman Nieland, orgel en piano, Eline Hemrica, sopraan; Michel Go- bets, tenor, Otto Couperus, bariton, het geheel onder leiding van Antoon Krelage Jr.: Cantate 140, van J. S. Bach 9.00 VARA-Tooneel o.l.v. W. van Capellen 920 Vervolg concert uit Haarlem 10.20 Vaz Dlas 10.30 VARA Klein-orkest o..l.v. Paul Duchant 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Gramofoonmu ziek 1.30 Concert o.l.v. André Felleman uit het Grand-Hotel te Antwerpen 5.20 Concert door het Radio-orkest o.l.v. Karei Walpot 8.20 Idem met zang van mevr. Talifert. KALUNDBORG, 260 M. 12.05 Het strijkorkest van restaurant Wivex o.l.v. A. Bendix 2.50 Deensch concert door het Omroeporkest oJ.v. Launy Gröndahl. 9.35 Concert door het omroeporkest o.l.v. E. Reesen 1020 Dansmuziek door de band van Restaurant Nimb, oJ.v. Jens Waeny. BERLIJN, 410 M. 2.50 Concert (zie Ham burg). 6.30 Volksliederen 8.20 Om roeporkest o-l.v. Eugen Jochum 9.55 Concert. HAMBURG, 372 M. 5.55 Concert door het Harmonie-Orkest van werklooze musici te Berlijn, o.l.v. Bruno Quander 10.50 Concert door de Philharmonie van Dres den, o.l.v. Walter Armbrust 3.50 Con cert door het orkest van Flensburg, o.l.v. Kurth Barth 9.50 Concert door het Norag-kamerorkest o.l.v. G. Maasz. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. —5.50 Weerbericht, daarna populair concert 5.20 Concert: A. Indig, viool; H. Wegener, piano; 6.55 Claudio Arrau speelt piano 7.35 Programma Berlijn. LANGENBERG. 472.M. 11.20 Populair concert o.l.v. Karl List. Irma, Dummer, alt, en Gustav Schoedel, orgel. 12.20 Concert o.l.v. Wolf 4.20 Vesperconcert 7.20 Orkest van den West-Dultschen Omroep, o.l.v. Buschkötter, Adrian Aeschbacher, piano. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert door Quentin Maclean in het Troca- dero 1.05 Concert door Leonarde Kemp en zijn plccadilly Hotel-Orkest 1.50 Nieuwe Gramofoonmuziek 5.05 Orgel concert door Reginald New 10.50 Roy Rox en zijn band in het Kit-Cat-Restau- rant. PARIJS, Eifel, 1446 M. 8.40 Fopulair- concert o.l.v. M. Flament; M. Cantrelle, viool. PARIJS, Radio, 1724 M. 8.05 Gramo foonmuziek 12.35 Concert door het Om- roeporkst 7.40 Populair concert 9.20 Lamoureux-concert o.l.v. A. Wolff Mevr. Rozette, sopraan. MILAAN, 331 M. 4.20 Solistenconcert 6.20 Gramofoonmuziek 6.50 Mede- deelingen, daarna Gramofoonmuziek. WEENEN, 517 M. 4.20 Populair con cert door de Franz Eber-kapel 7.05 Con cert door het Weensch Symphonie-Orkest, o.l.v. R. Heger, Andreas von Rosier, tenor; 9.30 Populalr-concert door het Emil Bauer- orkest; Franz Wangier Piccolo-solo. WARSCHAU, 1412 M. - 5.45 Populair concèrt 7.35 Concert door een Kamer orkest o.l.v. T. Zalewski 9.35 Gramofoon muziek. BEROMiiNSTER, 460 M. 7.05 Concert door het Omroep-orkest o.l.v. Hermann Hofmann 9.00 Vervolg concert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA- THOLIEKEN RADIOGIDS Het gerechtshof te Den Bosch wees gisteren vonnis in de strafzaak tegen den 23-jarigen P J. v. d. V. te Oosterhout, die door de recht bank te Den Bosch is vrijgesproken van dood slag, gepleegd op 18 April 1931, te Wanrooy, op zün oom L. v. d. V„ directeur der Zui velfabriek aldaar. Het Hof bevestigde het vrijsprekend vonnis. Omtrent den tragischen moord op den tachtig jarigen heer L. Melotte te Maastricht vernam Dé Telegraaf" nog de volgende bijzonderheden. In ieder geval staat wel vast, dat roof de aan- De uitslag van de stemming over de eerste 16 plaatsen der A JR. lijsten, waaraan door 612 kiesvereenigingen met in totaal 1267 geldige stemmen werd deelgenomen, is, naar de „Stand." bericht, als volgt: 1. H. Colijn; 2. J. A. de Wilde: 3. C. van den Heuvel; 4. L. F. Duymaer van Twist; 5. J. Schouten; 6. C. Smeenk; 7. H. Visscher; 8 H. Amelink; 9. J. J. C. van Dijk; 10. A. Zijlstra; 11. C. a van Dobben de Bruyn; 12. J. Terp stra; 13. C. van der Zaal; 14. P. Wielenga; 15 A. A. L. Rutgers; 16. T. A. van Dijken. De 20-jarige K. Moolhuizen te Muiden, die de vorige week bij een voetbalwedstrijd een trap ontving, is Zondagmiddag in de Majella- stichting te Bussum overleden. Een operatie, waarbij den ernstig gekwetsten jongeman een nier werd weggenomen, heeft geen resultaat gehad. Nog voor zijn dood heeft edpolitie het slacht offer een verhoor afgenomen. De teraardebestelling zal niet mogen plaats hebben, voor de officier van justitie te Am sterdam daartoe verlof heeft gegeven. leiding tot de gruweldaad geweest is. Bloed sporen die van de slaapkamer, op de tweede verdieping gelegen, naar een benedenkamer leid den, wijzen er op, dat de oude heer aldaar om het leven is gebracht. Het lijk moet naar de slaapkamer gesleept zijn. De daders hebben ge tracht de brandkast open te breken, hetgeen niet gelukt is. Wel heeft men het bovenstuk er afgehaald, maar by die poging is het gebleven. De moor denaars hebben het gouden horloge en het geld, dat de verslagene in zijn zak had, onaangeroerd gelaten. Nog tot Zondagavond negen uur was de heer M. bij zijn broer, ir. Melotte, op bezoek, die in de voorstad Wijk woont. Alleen was hij naar zijn huis gewandeld. Vermoedelijk is hij op weg naar zijn woning gevolgd. Ook is het niet uitgesloten dat de da ders zich door een achteruitgang in een der zijstraten, toegang tot het huis hebben ver schaft. Men meldt ons uit Londen: Op vragen in het Lagerhuis betreffende den directen of indirecten steun, welken Nederland sche exporteurs van zuivelproducten van de zijde hunner regeering zouden genieten, is door de Engelsche regeering verklaard, dat deze uit- keeringen niet als subsidies zijn te beschouwen in dien zin, dat zij ten doel zouden hebben de Nederlandsche producenten in staat te stellen om hun producten beneden den wereldprijs op de markt te brengen. De staatssecretaris Colville gaf hierbij een uiteenzetting over de werking van onze Crisis- Zuivelwet, waarbij hij verklaarde, dat de be doelde uitkeeringen door de Nederlandsche regeering gegeven worden, omdat anders alle zuivelproducenten in Nederland hun product op de binnenlandSche markt zouden brengen, waar de prijzen kunstmatig hoog gehouden worden. BERLIJN, 27 Febr. (W. B.) In de heden ge houden vergadering van het Rijkskabinet werd een verordening aangenomen, waarin tegen verraad aan het Duitsche volk en handelingen van hoogverraad aanzienlijk scherpere straffen worden bepaald, dan tot dusver bestaan. Deze straffen strekken zich ook uit over berichten, die in het buitenland worden verbreid. Het De- grip „verraad aan het Duitsche volk" komt van nu af voor het eerst in de wetgeving voor. Het verraad van militaire geheimen zal in het vervolg bestraft kunnen worden met de dood straf of levenslang tuchthuis. Na de verkiezingen zal een groote verorde ning verschijnen over economische en financieel politieke aangelegenheden. BERLIJN, 27 Febr. (V. D.) De rijksminister van Binnenl. Zaken, dr. Frick, heeft den rijks- autoriteiten in het land en de directie van de Duitsche rijksspoorwegen een verordening doen toekomen waarin maatregelen worden gelast tegen het verdienen van dubbele inkomsten door ambtenaren, ook doordat ambtenaars vrouwen eigen inkomsten hebben uit loonarbeid. Uitzonderingen zullen dezen regel slechts ge maakt kunnen worden, wanneer bepaalde per sonen nog een andere functie vervullen, waar voor geen andere geschikte personen beschik baar zijn. De landsregeeringen zijn van deze zaak in kennis gesteld met het verzoek, soortgelijke maatregelen voor hun ambtenaren te nemen. MüNCHEN, 27 Febr. (W.B.) De aartsbis schop van München, kardinaal Dr. Faulhaber, heeft gisteren een herderlijk schrijven doen voorlezen. De kardinaal verklaart o.a., dat de staatslie den weerstand moeten bieden aan het drijven der goddeloozen en de grenzen moeten sluiten voor de Russische los-van-God beweging. De Kerk zal zich niet mengen in zuiver staat kundige vraagstukken, doch als de Staat zich op kerkelijk gebied begeeft, zal de Kerk zich verdedigen. Het is plicht, dat alle staatsburgers aan de verkiezingen deelnemen. Het gaat bij de verkiezingen niet alleen om politieke vraagstukken, het gaat ook om de waarborging der christelijke grondbeginselen in het openbare leven. De katholieken moeten volgens hun geweten medewerken aan de oplossing der staatspro- blemen. GENEVE, 27 Febr. (V.D.) De Hoofdcommis sie der Ontwapeningsconferentie heeft Maan dag met groote meerderheid van stemmen be sloten, alle koloniale troepen uit te sluiten van de door de hoofdcommissie reeds goedgekeurde vereenvormiging der legers binnen een systeem met korten diensttijd en beperkte troepencon tingenten. De koloniale legers zijn door dit be sluit practisch vrijgesteld van alle toekomstige ontwapeningsmaatregelen. De groote koloniale mogendheden Engeland, Frankrijk en Nederland hebben zich krachtig verzet tegen de opneming van koloniale legers in de unificatie der legerstelsels. De Fransche minister van koloniën Sarraut en de minister van luchtvaart, Pierre Cot hebben de zitting bijgewoond. De vertegen woordigers van Frankrijk en Engeland ver klaarden dat de koloniale troepen een politie taak hebben te vervullen, welke bij de voorge nomen verkorting van den diensttijd tot 8 a 8 maanden onmogelijk zou kunnen worden ten uitvoer gelegd. De Engelsche onderstaatssecre taris van Buitenlandsche Zaken, Anthony Eden verklaarde dat het Britsche Rijk onmogelijk de taak der koloniale troepen, welke zeer groote discipline en verantwoordelijkheid eischt, zou kunnen opdragen aan jeugdige recruten. De vertegenwoordigers van Duitschland en Italië daarentegen verklaarden, dat de kolo niale troepen, welke zich in of in de nabijheid van het moederland bevinden, een onafschei delijk gedeelte van het leger van het moeder land vormen en daarom aan de zelfde regels als dergelijke legers zouden moeten worden on derworpen. Nadolny zeide o.m., dat Frankrijk in den wereldoorlog 1 millioen man koloniale troepen heeft gebruikt en dat de in Frankrijk of in de dichtbijgelegen Fransche koloniën gestation- neerde koloniale troepen, op ieder oogenblik en op dezelfde wijze dienst zullen kunnen doen als de rest van het Fransche leger. De hoofdcommissie verwierp evenwel eerst met 16 tegen 2, de stemmen van Sovjet-Rus land en Turkije, (Duitschland en de V. S. ont hielden zich van stemming), de uitbreiding der vereenvormiging van legers tot alle koloniale troepen, en vervolgens met 8 tegen 5 stemmen (Duitschland. Italië, Hongarije, Bulgarije en Noorwegen) de uitbreiding op deelen van het koloniale leger. Thans zal in de Hoofdcommissie worden be gonnen met de bespreking van de militaire vooropleiding. PARIJS, 26 Febr. (V.D.) In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de Fransche Kamer de flnancieele voorstellen in tweede lezing met 340 tegen 251 stemmen aangenomen, nadat de -regeering bij de stemming over de bezuiniging op de militaire credieten, waarbij zij de vertrou wenskwestie had gesteld, met 387 tegen 207 stem men in de meerderheid was gebleven, j PARIJS, 27 Febr. Tijdens de debatten over de legerbegrooting hebben de voorzitters der drie groote commissies voor leger, luchtvaart en marine zich in den Senaat tegen de beraam de schrappingen verklaard, daar zij deze niet in overeenstemming achten met de veiligheid van Frankrijk, indien niet tevoren een ingrij pend reorganisatieprogram was verwerkelijkt Na een rede van Daladier nam de Senaat de verlaging der militaire credieten aan met 180 tegen 118 stemmen. Des middags kwam de even eens zeer omstreden kwestie der crisis-belasting aan de orde. De nieuwe tekst betreffende het ontwerp voert voor het jaar 1933 een tijdelijke extra-belasting in op de vaste salarissen van 15.000 frs. en hoo- ger. Deze crisisbelasting is progressief en loopt geleidelijk van 2 tot 8 pet. Het ontwerp werd aangenomen met 224 tegen 38 stemmen. Het geheele z.g. „begrootings- twaalfde" werd tenslotte, na een wijziging, van ondergeschikte beteekenis, goedgekeurd met 183 tegen 90 stemmen. Te Kohlscheid bij Aken is gistermorgen een Nederlandsche auto met vier inzittenden in een bocht van den weg met groote 3nelheid tegen een muur gereden. De auto werd zwaar bescha digd en de rechterzijde werd geheel ingedrukt. Van de vier inzittenden moesten twee ernstig gewond naar het ziekenhuis worden overge bracht, waar inmiddels één is overleden, terwijl de andere in levensgevaar verkeert. NEW-YORK, 27 Febr. (V.D.) De bank crisis in de Vereenigde Staten grijpt steeds verder om zich heen. De maatregelen, die thans in den staat Ohio zijn genomen, werden noodig, doordat de American Trust Company te Lima besloot voor onbepaalden tijd 't op nemen van gelden te beperken tot 2 pet. Gebleken is thans, dat het bedrag, dat noo dig is voor de saneering van de bariken in den staat Michigan niet, zooals aanvankelijk wera verondersteld, 130 millioen dollar, doch 180 millioen dollar bedraagt. Met groote spanning ziet men de slotzitting van het Representanten Huis tegemoet, waarin de nieuwe bankwet aan de orde komt, die de nationale banken zal machtigen beperkingen uit te vaardigen voor het opnemen van gelden. In verband met de talrijke noodmaatregelen tengevolge van de crisis, acht men het waar schijnlijk, dat de buitengewone zitting van het nieuwe Congres inplaats van zooals oorspron kelijk was vastgesteld op 15 April, reeds op 15 Maart bijeenkomt. NEW YORK, 27 Febr. Als opvolger van Mit chell, op wien ernstige kritiek is uitgeoefend, is ASUNCION, 27 Febr. (Reuter.) De Bolivianen tot president van de National City Bank of hebben de Paragueesche stellingen bij Corrales New York benoemd James H. Perkins, tot nu en Toledo aangevallen, doch zijn met zware toe president van de City Bank Trust Com- verliezen teruggeslagen. pany. We waren dezer dagen getuige van een treilend sterfgeval. Een zorgende moeder had met bewonder enswaardi- gen levensmoed en christelijke lij densgezindheid haar ziekte gedra gen, maar haar levenszorg gold den zoon die, naar altijd een moeder meent, haar zorg nog behoefde al was hij een rechtschapen man ge worden. Intusschen: een zekere ge- brekkelijkheid had haar zoo zijzonde- re zorg wel verklaarbaar gemaakt- Moeder teerde weg. De zoon was gezond. Maar de moeder bleef om hem bekommerd. De dood naderde bij de sponde. Ziet, ook de zoon werd plots neergeworpen op het ziekbed, en toen de laatste troostmiddelen onzer Kerk den jongen man waren gebracht kon de vrouwe rustig ont slapen in God. Enkele uren later be- zioeek na een kort maar heftig lijden ook de zoon. Bij de twee kisten kwamen velen, velen een gebed bidden voor beider zielerust. In breeden kring was er deelneming. En de menschen stonden bij den alleen achter gebleven zwaar getroffen vader zonder menschelijke troost: „vereend in den dood" zucht ten ze. Doch de vader schudde het hoofd: „Neen, vereend in het Leven." PEKING, 27 Febr. (Reuter). Volgens berich ten uit Chineesche bron, stuiten de Japansche aanvallen in Jehol allerwegen op een hard- nekkigen tegenstand der Chineesche troepen. LONDEN, 27 Febr. (Reuter) In het Engel sche Lagerhuis verklaarde de minister van Bui tenlandsche Zaken, Sir John Simon, dat Enge land geen verlof meer zal geven voor wapen- uitvoer naar Japan en China. Slechts de loo- pende contracten mogen worden uitgevoerd. Hij verklaarde verder, dat Japan wel tegen het Volkenbondspact handelt, doch dat de positie, waarin Japan zich in Mandsjoerije bevindt, ook zeer moeilijk is. Ten slotte verklaarde Simon, dat de meeste wapen-fabriceerende landen, geen middel hebben om den uitvoer te belet ten. De Engelsche regeering heeft terstond een rondvraag gericht tot een zestal wapenfabri- ceerende landen, waarop nog geen enkel defi nitief antwoord ontvangen is. WASHINGTON, 27 Febr. (Reuter.) De re geering deelde mede, dat zij bereid is samen te werken met de commissie, die door den Vol kenbond in het leven geroepen is, om de ver dere gebeurtenissen in Mandsjoerije te bestu- deeren. Van een deelneming aan de commissie kon geen sprake zijn, zoolang Japan zich hier tegen verzet. Het Huis van afgevaardigden heeft het voor stel, om een uitvoerverbod van wapenen naar oorlog-voerende landen nog in de huidige zit ting van het Huis te behandelen, verworpen, zoodat dit vraagstuk eerst in de volgende zit ting in behandeling zal komen. NANKING, 27 Febr. (V.D.) Officieel wordt medegedeeld, dat maarschalk Tsjang-Kai-Sjek besloten heeft met een speciaal vliegtuig on middellijk naar Jehol te vliegen, teneinde aldaar de leiding der militaire operaties tegen Japar op zich te nemen. WEENEN, 26 Febr. (V. D.) De Bondskan selier heeft den Franscheu gezant te Weenen, graaf Clauzel, ontvangen en hem verklaard dat de te Hirtenberg opgeslagen wapenen na ge repareerd te zijn, zullen worden teruggezonden. Dit is het standpunt dat de Oostenrijksche re geering van den aanvang af in deze aange legenheid heeft ingenomen. De Fransche regee ring heeft zich accoord verklaard met de En gelsche demarche, waarbij er door de beide groote mogendheden evenwel op wordt gewe zen, dat ook de Kleine Entente de aangelegen heid als afgehandeld beschouwt. JOHANNESBURG (Z.-Afrika), 27 Febr. Door het instorten van een 2000 meter diepe schacht in een van de staatsmijnen alhier zijn twee Europeesche en 12 iniandsche werklieden gedood. Bij een brand in het Egyptische dorp Kar- pouti zijn elf menschen om het leven geko men, terwijl 150 dakloos zijn geworden. Te Neurenberg is in een goud- en zilver spinnerij een Dieselmotor ontploft, waarbij drie personen doodelijk zijn verongelukt. Even buiten de bebouwde kom van Madrid reed een met razende snelheid rijdende auto tegen een boom. Hij werd vernield. De vier inzittenden werden gedood. Te Alhama (Spanje) had een groot aantal deelnemers aan een carnavalsoptocht zich als Jezuïeten verkleed. Toen de politie den op tocht wilde ontbinden, ontstond een hevig gevecht, zoodat de politie van haar vuurwapens gebruik moest maken. Verscheidene personen werden ernstig gewond. Het Hongaarsche elftal voor den wedstrijd tegen Nederland op 5 Maart a.s. in het Olym pisch Stadion te Amsterdam is als volgt samen gesteld: Doel: Szabo. Achterhoede: Kronenberger I, Biro. Middenlinie: Lyka, Sarosi, Baratky. Voorhoede: Deri, Czeh II, Turay, Biham Ticska.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6