Scherpe maatregelen tegen de Communistische Partij Noodverordening van Hitier m VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS 11 De bankcrisis in Amerika Na het onderzoek Het nieuws van heden Uitgebreide volmachten aan de Rijksregeering om Volk en Staat te kunnen beschermen De doodstraf op talrijke vergrijpen DE VERKIEZINGSSTRIJD NIET BELEMMERD DE BAROMETER WOENSDAG 1 MAART 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De Rijksregeering kanindien dit noodig is, in de landen leidend optreden Hulppolitie in eenige plaatsen in dienst Hakenkreuz-vlag op Karl Liebknechthuis Maatregelen tegen de linksche partijen De brandstichters Bekend pacifist gearresteerd Botsingen Communistische plannen De aangerichte verwoesting Motiveering van de noodverordening Hoe ernstig de brand het Rijksdaggebouw geteisterd heeft, toont bovenstaande détail-foto Allerwegen huiszoekingen Oostenrijk waakt Beperkte terugbetalingen in drie andere staten Secretaris van Ford ontvoerd? Bekend Engelsch financier gearresteerd Roosevelt's kabinet compleet De gelijktijdige ontbranding der verschillende haarden eischte minstens 10 man Törgler sterk verdacht Onware geruchten Dr. Held naar Hitier DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het Weer Verzoening tusschen Bolivia en Peru? Pogingen van den Volkenbond Aardschok in Würtem- berg NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18316 AdvertentieprijzenPer lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek \>t BERLIJN, 28 Febr. (V. D.) De Rijksregeering heeft Dinsdag besloten een noodverordening uit te vaardigen tot bescherming van Volk en Staat, welke de Rijksregeering vérgaande vol machten geeft. Bij par. I worden, tot verweer tegen com munistische daden van terreur, de artikelen van de Rijksgrondwet, welke betrekking heb ben op de waarborging der persoonlijke vrij heid, de persvrijheid, de vrijheid van verga dering, huiszoekingen en in-beslag-nemingen, buiten werking gesteld. Par. 2 bepaalt, dat de Rijksregeering de be voegdheden der opperste landsautoriteiten in zooverre tijdelijk kan waarnemen als in een land niet de maatregelen getroffen zijn tot herstel van de openbare veiligheid en orde Op grond van deze bepaling kan de regeering de uitvoerende macht in de landen tijdelijk op zich nemen. In verdere artikelen van de verordening wordt gedreigd met gevangenisstraffen, subs, hooge geldboeten, tegen dengene, die geen ge volg geeft aan sommaties om de orde en rust te herstellen. Met den dood wordt gestraft de gene, die hoogverraad pleegt, gifmengt, brand sticht, aanslagesn op spoorlijnen e. d. pleegt. Met den dood of tuchthuis wordt gestraft hij, die opwekt tot het dooden van den Rijkspre sident of leden der regeering, eveneens degene, die zulk een daad zou bedrijven, voorts degene, die tot ernstig oproer opruit, met een wapen in de hand wordt gearresteerd, vrijheidsberoo- ving pleegt om zich politieke gijzelaars te ver schaffen. De regeering verklaart, dat door deze ver ordening de verkiezingsstrijd niet zal worden belemmerd, doch dat met het oog op het groote gevaar met alle middelen moet worden opge treden. BERLIJN, 28 Febr. (V. D.) De „Angriff" meldt: Vanavond tegen half zeven werd op het Karl Liebjrnechthuis de Hakenkreuz-vlag ge- heschen. Een S. A.-stormtroep stond aangetre den voor het gebouw. De stormleider wees in een korte toespraak op de beteekenis van de zen dag en verklaarde, dat met het hijschen van de Hakenkreuz-vlag op het Karl Lieb knechthuis het werk van Horst Wessel in ver vulling is gegaan. In den loop van Dinsdagmiddag zijn op be vel van den politie-president alle lokalen der K. P. D. in het district Berlijn gesloten. Te Dortmund is een gedeelte van de oplage Brandweerlieden bezig zooveel mogelijk den inventaris van het brandende Rijks daggebouw in veiligheid te brengen. van het Centrum-blad „Tremonia" in beslag genomen. In opdracht van de justitie zijn de machi nes der „Arbeiterzeitung" te Bremen voor de tweede maal verzegeld. Een redacteur van het blad zou „hoogver raad" hebben voorbereid. OLDENBURG, 28 Febr. De regeering van Oldenburg heeft voor een deel de maatrege len, die in Pruisen tegen K. P. D. en S. P D. zijn genomen of aangekondigd, overgenomen. Zoo zijn alle periodieke drukwerken en al het gedrukt materiaal van K. P D. en S. P. D. in beslag genomen, terwijl een soortgelijk verbod van de communistische en sociaal-democrati sche pers als in Pruisen zal worden uitge vaardigd. Het Staatsministerie van Mecklenburg Schwe- rin heeft besloten tot tijdelijke aanstelling van hulppolitie, bestaande uit de S. A., S. S. en Stahlhelm. Tegen de communistische partij zijn de scherpste maatregelen in voorbereiding. Te Altona zijn de partij- en dagbladbureaux van K. P. D. en S. P. D. door hulppolitie bezet. Te Stettin is in het socialistische en com munistische partijsecretariaat huiszoeking ge daan, waar veel materiaal in beslag is geno men. De soc.-dem. vergadering, waar Loebe vanavond zou spreken, is verboden. Te München is de toegang tot het gebouw van den Beierschen Landdag voor het publiek verboden. Toegang hebben alleen Landöag- afgevaardigden en journalisten. Te Düsseldorf worden hedenavond hulp-poli- tie-afdeelingen uit S. A., S. S. en Stahlhelm in dienst gesteld. Ook te Norden en Nordeich ij hulppolitie opgeroepen. Te Rostock zijn 21 communistische functio narissen in hechtenis genomen. Naar W. B. verder meldt, is 't thans zekei, dat de communistische afgev. Torgler niet al leen met den gearresteerden v. d. Lubbe, maar met verscheidene brandstichters enkele uren in het Rijksdaggebouw is geweest. De andere brandstichters zouden door de gangen voor de centrale verwarming, die zich onder het gebouw bevinden, via de woning van den Rijksdagvoorzitter zijn ontkomen. Naar door V. D. wordt medegedeeld, zouden zich onder het in het Karl Liebknechthaus in beslag genomen materiaal o.a. vervalschte be.- velen van politie-officieren en van S. A. en S. S.-leiders bevinden, verder zelfs stukken, die betrekking .hebben op het vergiftigen van voe dingsmiddelen en bronnen. De auctor intellec tualis zou de bekende communistische uitge ver Willi Muenzenberg zijn. Muenzenberg zelf kon tot nog toe niet gearresteerd worden. In het Rijksdaggebouw zouden voorts giste ren twee personen gearresteerd zijn die een te lefoongesprek met het dagblad „Vorwarts" voerden en mededeelden dat de brandstichting op aanraden van Goering was geschied. Beide personen verklaarden dat het bevel om dit De- richt te verspreiden door de „Vorwarts"-redac- tie zelf was gegeven. Het Rijkskabinet spreekt zijn dank uit aan de Rijksdagbeambten, politie en brandweer voor de gisteren verleende medewerking. In verband met den brand in het Rijksdag gebouw is ook de bekende pacifist en links-so cialistische schrijver Karl von Ossietzki gear resteerd. BERLIJN, 28 Febr. In het Zuid-Westen van Berlfjn ontstond vanmorgen een schiet partij tusschen politieke tegenstanders, waarbij een 25-jarige nat.-socialist werd gedood: drie andere personen, o. w. een Reichsbannerlid, moesten min of meer zwaargewond naar een ziekenhuis worden overgebracht. Verder is elders in Berlijn een nazi door een wielrijder beschoten en zwaar gewond. Te Worms a. d. Rijn is hedenmiddag ge vochten tusschen nazi's en socialisten en com munisten. Een nazi werd tot in een zijner lon gen gestoken. Enkele communisten werden ge arresteerd. BERLIJN, 28 Febr. (W. B.) Het is de politie ter oore gekomen, dat de communisten voor nemens zijn om op den verkiezingsdag van Zondag a.s. overvallen te plegen op leden van Nationale bonden, en dezen daarbij eventueel met gebruik van wapens zonder pardon on schadelijk te maken. De actie zou zoodanig worden uitgevoerd dat de bedrijvers niet als communisten herkend worden. De politie treft de noodige tegenmaatregelen. In het Rijksdaggebouw heeft vanmiddag in tegenwoordigheid van Van der Lubbe een re constructie van de brandstichting plaats ge had, waarbij v. d. Lubbe diende aan te toonen hoe hij het heeft klaargespeeld de voor de brandstichting noodige hoeveelheid petroleum in het gebouw te brengen en te bewaren. Dui delijk is gebleken, dat v. d. Lubbe onmogelijk in den hem ter beschikking staanden korten tijd de brandstichting alleen kan hebben uit gevoerd. BERLIJN, 28 Febr. Tegen den middag heb ben de persvertegenwoordigers een rondgang door het gebouw gemaakt. De groote voor de plenaire zittingzaal gele gen wandelhal met het standbeeld van Keizer Wilhelm I is zoo goed als onbeschadigd. De gang, die van de hal naar de zaal leidt, is ech ter nog slechts een groot geblakerd gat. De muur, die de zaal van de hal scheidt, is dooi het vuur vernield. Men ziet in de zaal zeil slechts de kale wanden met meters hoog het verbrande hout, en niets herinnert eraan, dat deze plaats de monumentale zaal, waarin de Duitsche Rijksdag bijeenkwam, is geweest. Van de banken der afgevaardigden, het spreekge stoelte, het verhoogde podium voor het presi dium en de regeerings-estrade ziet men niets meer. De geheele grond is bedekt met een ver koolde houtmassa en gebogen ijzeren stangen, die uit de overkapping naar beneden zijn ge vallen. Hier en daar stijgt nog rook uit de puinhoo- pen. Alle tribunes zijn uitgebrand. Aan den kant van de groote publieke tribune hangt een groot deel van de geheel verbogen ijzerconstructie van de glazen overkapping naar beneden. Ook van den ongeveer dertig meter boven de vernielde overkapping uitstekenden koepel van het Rijksdaggebouw zijn de ijzeren draagstangen verbogen of zwartgebrand en is nauwelijks een ruit heel gebleven. De zware tapijten in de wandelgangen zijn voor het grootste gedeelte een prooi der vlam men geworden. In het Rijksdag-restaurant is een portiere in brand gestoken. Het vuur kon hier nog tijdig gebluscht worden. Bij het Rijksdaggebouw blijft nog den ge- heelen dag een politie- en brandweer-post, om dat het niet uitgesloten is, dat het vuur voor al in de puinhoopen van de plenaire zitting zaal, opnieuw gaat oplaaien. BERLIJN, 28 Febr. Het Pruisische ministerie van Binnenl. Zaken deelt mede, in verband met de noodverordening van de rijksregeering tegen het communistische gevaar van heden, dat daarin voor vele misdaden bijzonder zware straffen worden vastgelegd, om motieven van een volkomen bewezen groot en acuut gevaar. Door een onmenschelijk uitgedacht en zorg vuldig voorbereid systeem van matelooze com munistische terreur zou Duitschland in den chaos van het bolsjewisme moeten worden ge stort. Moordaanslagen op de verschillende lei ders van volk en staat, aanslagen op spoor wegen, vitale bedrijven en openbare gebouwen, vergiftiging van heele groepen speciaal ge vreesde personen en het gevangen nemen van gijzelaars, van vrouwen en kinderen van op den voorgrond tredende mannen moest vrees en ontzetting over het volk brengen en iederen wil tot tegenstand van de burgers ver'ammer De rijkscommissaris voor het Pruisische mi nisterie van Binnenl. Zaken zal binnen zeer korten tijd de documenten publiceeren, waaruit de noodzakelijkheid van alle genomen maat regelen blijkt. Er moet alleen nog een schifting worden toegepast van het buitengewoon om- Het „onontwikkelde heethoofd" .Marinus van der Lubbe. Lou de Visser erkent den brandstichter niet als communist, doch diens antecedenten duiden overduidelijk zijn Moskou-gezindheid aan. vangrijke materiaal en nog een laatste onder zoek, omdat door de publicatie de veiligheid van den staat niet nog meer in gevaar mag worden gebracht. Rijksminister Goering zal Woensdagavond om half acht over de noodverordening het woord voeren voor alle Duitsche zanders. BERLIJN, 28 Febr. Uit het geheele Rijk ko men berichten binnen van huiszoekingen bij K.P.D. en S.P.D., waarbij centenaars van do cumenten en brochures in beslag zijn genomen Voorts wordt gemeld, dat eenige personen zijn gearresteerd, terwijl uit een groot aantal plaat sen wordt gemeld, dat hulppolitie in dienst is genomen. Te Weimar zijn een aantal communistische functionarissen gearresteerd en is de commu nistische fractiekamer in het Landdaggebouw verzegeld. In heel Thuringen zijn S.A. en Stahlhelmers als hulppolitie aangesteld. Te Stuttgart is een streng onderzoek inge steld in het Landdaggebouw uit voorzorg tegeu communistische wandaden. Het onderzoek bracht echter niets verdachts aan het licht. In de hoofdstad van Saksen, Dresden, wor den de belangrijke bedrijven speciaal bewaakt. Te Kassei zijn 13 communistische leiders ge arresteerd. Volgens de bladen zijn nog verschillende per sonen gearresteerd o.w. de pacifist en atheïst Russbueldt, de schrijver Kisch en de redacteur der „Rote Fahne", Schneller. De gearresteerde Nederlandsche communist is, uitgeput door een urenlang verhoor, naar de politiegevangenis overgebracht, waar hij in slaap is gevallen. De Rijksraad, wier vertrekken in het Rijks daggebouw voorloopig onbruikbaar zijn, komt Donderdag bijeen in de voormalige Bondsraad zaal in het ministerie van Buitenlandsche Za ken. WEENEN, 28 Febr. (Reuter.) De controle aan de Oostenrijksche grens op politieke vluch telingen uit Duitschland is verscherpt. Ook de massa-asylen en communistische vergaderloka len te Weenen worden scherper nagegaan. Aan de Weensche politie is meegedeeld, dat de Duitsche communisten voornemens zouden zijn, om hun steunpunten en propaganda- cen trales in geval van een partij-verbod in Duitschland naar Oostenrijk te verleggen. Volgens het „Extrablatt" is reeds een wagon met 64 kisten communistisch agitatie-materiaal WASHINGTON, 28 Febr. (V.D.) De regee- ring-Hoover en de regeering-Roosevelt doen wanhopige pogingen, om de financieele golf van wantrouwen tegen te gaan. De Financial Reconstruction Corporation maakt bekend, dat zij alle middelen gebruikt om het banksysteem, dat het hard te verantwoorden heeft, te helpen. Thans hebben ook de bondsstaten Deleware, Ohio en Pennsylvanië decreten afgekondigd, waardoor de bankinstellingen gemachtigd wor den uitbetalingen naar eigen goeddunken te limiteeren. DETROIT, 28 Febr. (V.D.) Sinds Maandag middag wordt de secretaris van Henri F'ord, Ernest G. Liebold, vermist. Men vreest dat hij ontvoerd is. Hij was den laatsten tijd met Edsel Ford bezig met de sa neering van het bankwezen te Detroit. Het geheele politie-apparaat is gerequireerd om den vermiste rp te sporen. Liebold is sedert onge veer 20 jaren bij Ford in dienst. TOLEDO (Kansas), 1 Maart (Reuter). Vijf banken met een totaal deposito van IV2 millioen dollar hebben haar loketten gesloten. Het par lement van Kansas heeft een wetsontwerp goed gekeurd tot bespoediging van de reorganisatie der gesloten banken. NEW-YORK, 28 Febr. (Reuter). Het Parle ment van den staat West-Virginia heeft een wetsontwerp- aangenomen, waarbij de tijdelijke sluiting van banken wordt toegestaan, alsmede een regeling van het opvragen van gelden. In den staat Ohio hebben reeds 150 banken het opvragen van gelden gelimiteerd. LONDEN, 1 Maart (V.D.). De bekende Engel- sche financier en gewezen millionnair Martin Harman is gisteren in de City gearresteerd in verband met bedriegerijen met de Chose Corp. Tevens werden verschillende met Harman in relatie staande financiers in arrest gesteld. En kele jaren geleden nog was Harman een der leidende financieele figuren in de Londensche City. Hij had een eiland in het Bristol-kanaal gekocht, waar hij als absoluut heerscher huisde. Hij had hier een eigen munt ingevoerd en stelde zelf wetten in. Door het gerecht is hij bestraft wegens het slaan van koperen munten met eigen beeltenis. Vroeger bekleedde Harman een lei dende positie in de bekende bankfirma Lazard Brs. en controleerde met zijn compagnon ruim 20 maatschappijen met een totaalkapitaal van 14 millioen pond sterling. Januari j.l. was hij bankroet gegaan. NEW-YORK, 1 Maart (Reuter) Roosevelt heeft thans zijn kabinet voltooid door de be noeming van Miss Francis Perkins tot secre taris van Arbeid en Daniël Roper tot secreta ris voor Handel, BERLIJN, 28 Febr. Tot dusverre heeft het officieele onderzoek naar de brandstichting in het gebouw van den Rijksdag uitgewezen, dat alleen reeds voor het aandragen van het ont stekingsmateriaal minstens 7 personen noodig zijn geweest, terwijl de verdeeling der vuurhaar den en de gelijktijdige ontbranding in het ge weldige gebouw minstens 10 personen vereischt heeft. Het staat buiten twijfel, dat de brand stichters zoo Volkomen met alle bijzonderheden van het groote gebouw op de hoogte zijn geweest, dat slechts een jarenlang ongehinderd verkeer een zoo groote vertrouwdheid met alle vertrek ken kan opleveren. In dit verband bestaat dan ook ernstige verdenking tegen de afgevaardig den van de Communistische Partij, die vooral in den laatsten tijd veelvuldig om de meest ver schillende redenen in den Rijksdag bijeenkwa men. Met de vertrouwdheid met het Rijksdaggebouw en de dienstregeling der ambtenaren verklaart men ook het feit, dat voorloopig alleen de op heeterdaad betrapte Nederlandsche communist gearresteerd is kunnen worden, aangezien deze door onbekendheid met de indeeling van het gebouw na het plegen van de daad niet meer heeft kunnen vluchten. De gearresteerde heeft de besprekingen van de communistische com missie van actie voortdurend bijgewoond en heeft weten door te zetten, dat hij mede werk zaam mocht zijn bij de brandstichting. Het onderzoek heeft verder uitgewezen, dat 3 ooggetuigen vóór het uitbreken van den brand den gearresteerden Nederlandschen dader in ge zelschap van Torgler en Koenen in de gangen van den Rijksdag hebben gezien. Een vergissing in dezen acht men uitgesloten. Daar verder de ingang voor de afgevaardigden van den Rijks dag om 8 uur des avonds wordt gesloten en de communistische afgevaardigden Torgler en Koe nen zich om ongeveer half negen hun garde robe op hun kamer hebben laten brengen, waar na zij eerst tegen 10 uur door een anderen uit gang het gebouw hebben verlaten, bestaat ern stige verdenking tegen deze beide communisten. In dien tijd is de brand n.l. aangestoken. Het gerucht, volgens hetwelk Torgler zich vrijwillig bij de politie zou hebben aangemeld is onjuist gebleken. Hij had door zijn advocaat vrijgeleide verzocht op het oogenblik, dat ontko men niet meer mogelijk was. Dit vrijgeleide werd hem geweigerd, waarna hij in arrest werd gesteld. uit Duitschland te Weenen in beslag genomen, die als „kinderboeken" gedeclareerd waren. BERLIJN, 28 Febr. (W.B.) In verschillende deelen van Duitschland worden in den loop van Dinsdag onware berichten over nieuwe brand stichtingen verspreid, welke onrust onder het volk verwekten. De bevolking wordt verzocht, de politie opmerkzaam te maken op de ver spreiders dezer berichten, die waarschijnlijK communisten zijn. Het bestuur van den Algemeenen Duitschen Vakvereenigingsbond heeft de situatie na de brandstichting in den Rijksdag besproken en de Duitsche arbeiders, die natuurlijk met deze wandaad niets uitstaande hebben, aangespoord om koelbloedig den strijd voor de grondwette lijke vrijheden voort te zetten. Opnieuw zijn enkele regeeringspresidenten en politiepresidenten in Duitschland door de Hitlerregeering met verlof gestuurd. Uit Kiel wordt officieel medegedeeld, dat in Flensburg een communistische agitatiecentra le is ontdekt, die tot taak had opruiingswerk onder politie en rijksweer. Zes personen zijn gearresteerd. BERLIJN, 28 Febr. (V.D.) Naar de „D.A.Z." uit München meldt, is de Beiersche premier, dr. Held, in den nacht op Woensdag naar Berlijn gereisd. Hij zal Woensdagmorgen om 9 uur in de Rijkskanselarij een onderhoud hebben met rijkskanselier Hitier, waarom hij verzocht heeft. De Beiersche premier hoopt te bereiken, dat de nieuwe noodverordening van den Rijkspresident niet voor Beieren zal worden toegepast. Naar het blad verneemt, zou reeds een geruststel lende verklaring van den Rijkskanselier in dit opzicht zijn opgesteld Noodverordening der regeering-Hitier tegen communistische terreur. De bankcrisis in Amerika; drie andere staten volgen. Secretaris van Ford ontvoerd? Financieele saneeringsplannen door Fransche Kamer en Senaat aangenomen; Léon Blum treedt af als leider der socialistische fractie Roosevelts kabinet compleet De zomertijd zal aanvangen den 15en Mei en eindigen den 8en October. Geen burgerbestuurders meer in de Marine bonden. De „Matrozen van Cattaro" te Zutphen ver boden. Prof. dr. L. Triebeis overleden. De timmermansknecht D. van den bekenden juweelendiefstal bij dr. ir. Philips, werd te Weenen tot één jaar gevangenisstraf veroor deeld. De moordzaak-Eschauzier: tegen verdachte K. levenslang, tegen P. acht jaar geëischt. Begrootingsrede van Minister de Graaff in de Tweede Kamer. Mr. Mendels over de houding der S. D. A. P. in de Eerste Kamer. De K. R. O. zal de in augurale rede van Roo sevelt Zaterdag uit Amerika relayeeren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii| Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid- j§ Oostelijke tot Zuidelijken wind, toene- EE nemende bewolking, weinig of geen regen =5 in het Noord-Oosten; in het Zuid-Westen meer kans op regen, iets zachter. Hoogste stand: 776.3 te Jan Mayen. Laagste stand: 750.1 te Valentia. Zon óp 6.49 Zon ond. 5.37 Maan op 7.57 v.m. Maan ond. nlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllH Volgens de „Berl. Lokalanz." heeft Van der Lubbe bekend ook nog een poging te hebben gedaan het Berlijnsche raadhuis in brand te steken. Zaterdagavond tegen 9 uur had hij een venster, dat toegang gaf tot de woning van den machinist, opengemaakt en een brandenden vuurmaker naar binnen geworpen. De machi nist had spoedig daarop in een hoek de smeu lende massa met een emmer water gebluscht. GENEVE, 1 Maart. Er schijnt eenige kans te bestaan, dat het geschil tusschen Columbia en Peru, dank zij het bemiddelend optreden van de Raadscommissie van drie, zal worden bijge legd. De commissie van drie heeft in de laatste dagen besprekingen gehouden zoowel met den gedelegeerde van Columbia en met die van Peru, die thans weer te Genève aanwezig is. De leden van den Volkenbondsraad hebben gisteravond een vertrouwelijke bespreking ge houden over het gisteren medegedeelde Fransch- Engelsche memorandum betreffende het verbie den van een wapenuitvoer naar Bolivia en Pa raguay. Deze wapenuitvoer zou naar beide lan den gelijktijdig verboden worden omdat, zooals het Fransch-Engelsche memorandum verklaart, de Volkenbond er niet in geslaagd is uit te maken wie van beide landen het Volkenbonds verdrag heeft overtreden. ASSOMPTION, 1 Maart (Reuter). Door de regeering van Paraguay is het volgende offi cieele communiqué uitgegeven: In den sector Nanawa werd een heftige aan val der Bolivianen afgeslagen, die zich terug trokken met achterlating van een groot aantal dooden. STUTTGART, 1 Maart. (W.B.) In Wuertem- berg is henenochtend vroeg een aardschok waar genomen. Veel schade schijnt echter niet te zijn aangericht. Hoogste stand op Woensdag 1 uur na: 759 Vorige stand 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1