De eerste opwinding voorbij Jicn tcftUjffonó: EEN VRIJ KALME NACHT MARKTEN WOENSDAG 1 MAART STADSNIEUWS FAILLISSEMENTEN GASLEVERING DOOR HAARLEM Aan Haarlemmermeer en Haarlemmerliede rdffou WILLEM DE ZWIJGER- HERDENKING Nadere bijzonderheden DIE LAGE IN DEUTSCHLAND Duitsche verkiezingsrede VERKEERSONGEVALLEN De bestuurder reed door Aanbesteding Nutsspaarbank Een excursie Vrijgesproken Tram uit de rails „Der Liebesbefehl" UIT DEN OMTREK Bond van Ziekenkassen in Noord-Holland boven het IJ R. K. GEMEENTERAADSLEDEN INBRAAK TE AMSTELVEEN Een president, die alles gelooft In den Staten-Kieskring Leiden Nog steeds huiszoekingen bij com munistische functionarissen weer 200 arrestaties S.P.D. doet een beroep op Von Papen Pacifistisch schrijver voor de rechtbank Ongerustheid in Engeland INBRAAK IN KERKEN De offerblokken gelicht MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG Staat van besommingen SPORTjEN SPEL Van Egmond heeft grootsche plannen BILJARTEN Kampioenschap van Haarlem le klasse SCHAKEN Simultaan-séance G. Kroone DAMMEN „Haarlemsche Damclub" 1, II en III kampioen! ALGEMEENE VERGADERING „Haarlemsche Damclub" uoor de Arrondissements Rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 28 Februari: G. Tates, vrachtrijder, wonende te Haarlem mermeer, Sloterweg 885. Curator jhr. mr. L. U. Rengers Hora Siccama alhier. P. Hes, schilder, wonende te Santpoort, Slaperdijk 12. Curator mr. A. W. Hellema te IJmuiden. G. Kranstauber, landbouwer, wonende te Vijf huizen, Spieringweg 109. Curator mr. W. de Rijke alhier. D. Wagenaar, handelaar in zand en grint, wonende te Koog aan de Zaan, Badhuis straat 3. Curator mr. C. Blankevoort alhier. Y. Otte, handelende onder de firma T. Otte, fouragehandelaar, wonende Zaandam, Oostzijde 237. Curator mr. A. Bruch alhier. Mevr. S. Groen, gehuwd met A. de Leeuw, zonder beroep, wonende te Wormer, Dorpsweg 3. Curator mr. H. H. Riepma te Edam. Rechter commissaris in deze faillissementen mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: N.V. Agentuur en Commissiehandel in Textiel- goederen en Modeartikelen „Texmo", gevestigd te Haarlem. Curator mr. J. H. J. Simons alhier. Jac. Jongkind, wonende te Aalsmeer. Cura- trice mevr. mr. E. A. J. Scheltema-Conradi alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: De N.V. Eerste Haarlemsche Stoomververij en Chemische Wasscherij voorheen C. Hoeing firma Schenk, gevestigd te Haarlem. Curator mr. dr. A. F. H. Schreurs alhier. Y. Hermsen, wonende te Krommenie. Curator mr. A. Beets alhier. B. en W. schrijven aan den Raad: Met de gemeenten Haarlemmermeer en Haarlemmerliede en Spaarnwoude zijn dezer zijds onderhandelingen gevoerd over de leve ring van gas. Het is de bedoeling van gemelde gemeente besturen, dat Haarlem voorloopig zal volstaan met de gaslevering aan de bebouwde kommen Zwanenburg (Haarlemmermeer) en Halfweg (Haarlemmerliede en Spaarnwoude). Daarvoor is noodig de op genoemde teekening met a aangeduide hoogedruk-gasleiding. Deze leiding met de daarbij behoorende toestellen zullen door en voor rekening van Haarlem dienen te worden aangelegd en onderhouden. De aan den aanleg van een en ander verbonden kosten worden geraamd op 60.000. De jaarlijks terug- keerende kosten voor rente, afschrijving, onder houd en krachtverbruik van de hoogedruk- installatie, worden door de beide hiervoor ge noemde gemeenten vergoed. De te verbruiken hoeveelheid gas kan voor Zwanenburg, na de eerste jaren van ontwikke ling, worden geraamd op 150.000 M3 per jaar. De hoeveelheid gas aan Halfweg te leveren ramen wij op 100.000 M3 per jaar. Het ligt in de bedoeling Haarlem het benoo- digde gas door voornoemde hoogedrukleiding te doen leveren tegen den haar kostenden prijs in den gashouder in Haarlem, verhoogd met A ct. per M3 winst. Het geleverde gas zal worden ge- me tan door onmiddellijk achter dehoogedruk- "'ijuntenPte plaatsen hoofdmeters. Voo^j de distributie van. het gas zal door de betrokken gemeenten zelf worden zorg ge dragen. Het gemeentebestuur van Haarlemmermeer is door den Raad dier gemeente bij besluit van 18 Januari 1933 gemachtigd tot het aangaan van de overeenkomst. Het gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude is ingevolge raadsbesluit van 22 Februari 1933 gemachtigd tot het aangaan van de overeenkomst. De sub-commissie van bijstand in het beheer der gemeente-lichtfabrieken kan zich met vo renbedoelde antwerp-overeenkomsten vereeni gen. Wij stellen u mitsdien voor ons tot het aan gaan van die overeenkomsten te machtigen en een bedrag van ƒ60.000 te onzer beschikking te stellen. Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, heeft het bescherm heerschap van het Willem de Zwijger Comité aanvaard. Wat de herdenking zelf betreft, valt nog te vermelden, dat naast prof. A. A. van Schelven, prof. W. Nolet als spreker zal optreden in de avondherdenkingsbijeenkomsten, zoowel in den Stadsschouwburg als in de gemeente-con certzaal. Naar alle waarschijnlijkheid zal op den voor avond van de herdenking, op Woensdag 26 April in deD stadsschouwburg door het Ver- eenigd Rotterdamsch Hofstadtooneel, directie Cor van der Lugt Melsert worden opgevoerd Veterman's heldendrama „Vader des Vader lands", welk stuk een groot succes werd bij de première in Den Haag en bij de 5 voorstellin gen reeds in Rotterdam gegeven. Over bovengenoemd onderwerp hield Dr. Zeek uit Keulen een rede voor de Duitsche Katholieken van Haarlem en omgeving Dins dagavond in het „Kath. Deutschenheim". Spr. gaf allereerst een overzicht van de ontwikke ling van den politieken toestand in Duitsch- land. De nationaal-socialisten, aldus spr. heb ben thans een beroep op het geweten van het Duitsche volk gedaan, omdat zij wel begrepen, dat een regeering met het Centrum niet mo gelijk was, omdat het Centrum de experimen ten, die zij wilden volbrengen, niet zou toe staan. Spr. memoreerde de vele „Rijksdagontbin- dingen'' en wees op de buitengewoon scherpe tegenstellingen tusschen de partijen, zelfs in de huidige rijksregeering. Spr. verdedigde de houding van het Cen trum, dat niet, zooals Hitier bewees, 14 jaar lang met de marxisten Duitschland naar den ondergang gebracht heeft. Rijkspresident von Hindenburg, thans de groote man der natio naal-socialisten, heeft de politiek van het Cen trum jarenlang goedgekeurd. Spr. besprak de grondstellingen van het nationaal-socialisme waarvan sommige niet zooveel van de communistische verschillen volgens spr. de moeilijke positie van het Centrum, de strijd tegen de Kath. Kerk, door de nazi's en hei verbod voor de Katholieken cm lid te zijn van rechts en links socialistische partijen, dus ook van de nationaal-socialis- tische. In een prachtige peroratie -riep spr. alle Duitsche Katholieken op om te stemmen op de eene partij, die recht en orde wil, vrijheid van geloof en geweten, n.l. het Centrum, opdat het met recht een Deutschland, Deutschland über alles, über alles in der Welt" worde. Dinsdagmiddag werd de heer W., wonende te Heemstede, door een auto op de Heemsteed- sche Dreef aangereden. De bestuurder van de auto is doorgereden. De aangeredene is naar de Mariastichting vervoerd. De po!itie onder zoekt deze zaak. De man is met ernstig ge wond. Door de Directie der Nederiandsche Spoor wegen werd te Utrecht in het openbaar aanbe steed het vervangen van de ophaalbrug over de Fuikvaart in den spoorweg Hoofddorp Haarlem door een vaste brug met bijkomende werken. Raming ƒ29.000. Ingekomen waren 24 biljetten, t. w.: J. H. v. Berghem Jr. te Noordwijk a. Zee J. M. Strijland te Uithoorn Gebr. H. A. en C. de Graaff te Halfweg J. G. Steensma te Lemmer Houtgraaf en Bolsenbroek te Bloemendaal Sanders en Werner te Rijswijk J. P. A. Nelissen te Haarlem F. de Bruin te Amsterdam M. Cobelenz en Zn. te Haarlem R. Bijker te Haarlem E. de Bruin te Hoogland P. C. en C. P. Stuy te Bilthoven-Baarn J. C. Minck te Utrecht N. v. Strien te Haarlem D. P. Admiraal te Dieren H. Verheul te Rotterdam J. Diemaar en Zn. te IJmuiden N.V. „Nederland" te D enHaag Matser en Hamstra te De Rijp G. A. Koning te Voorschoten J. L. Burgers te Hillegersberg Timmer en Boonstra te Winsum J. M. Dekker te Rotterdam A. den Ouden te Gouda 15.960.— 16.790.— 17.518.— 18.168.— 18.298.— 19.200.— 19.725.— it 19.768.— tt 20.500.— tt 20.844.— tt 21.900.— 22.759.— tt 23.000.— 23.330.— tt 24.200.— 24.562.— tt 24.633.— 25.970.— it 26.138.— Jt 26.380.— tt 26.480.— it 26.962.— tt 27.000.— tt 27.400.— Het vergelijkend overzicht over Februari 1933 1932 van de Nutsspaarbank hier ter stede is als volgt: Aantal behandelde posten 12371, v.j. 12593. Aantal inlagen 8700, v.j. 8900. Aantal terugbeta lingen 3671, v.j. 3693. Ingelegd 575.739.50, v.j. 542.354.37. Terugbetaald 376.940.06, v.j. 454.020.96. Meer ingelegd 198.799.44, v.j. meer 88.333.41. Aantal nieuwe bezokjes 292, v.j. 259. Aantal afbetaalde boekjes 136, v.j. 151. Spaarbusjes op 28 Februari 1933 in omloop: 3373. Geledigd in Februari 1933: 211 busjes met totaal inhoud 4.289.28. Aantal verhuurde kluisloket- ten op 28 Februari 1933 383. Ondanks de koude waren Zondag 1.1. niet minder dan 50 leden der Natuurhistorische Ver- eeniging 's morgens 9 uur te Zandvoort bijeen gekomen voor een strand-excursie onder leiding van den bekenden ornitholoog Jan P. Strijbos. Het bevroren strand bood een uitstekend ter rein voor een stevige, opwekkende winterwande- ling. De eerste vondst betrof nog geen vogel, doch een kwalijk riekende bruinvisch. Vele teer- slachtoffers werden gevonden en door den lei der gedetermineerd, o.a. zeekoeten, alken, meer koet, zilvermeeuw, zwarte zee-eend, bergeend. Ook de vorst had slachtoffers gemaakt: rot gans, dodaars. Waargenomen werden voorts stormmeeuw, kapmeeuw, drieteenstrandlooper, zee-eenden. De rechtbank te Zutphen, zoo meld de „Tele graaf", deed uitspraak in de zaak tegen een 37-jarigen smid te Haarlem, en een 38- jarigen koopman te Haarlem, die beiden in den nacht van 24 op 25 October 1932 gepoogd zouden hebben, herten, toebehoorende aan H. M. de Koningin, te hebben weggenomen, waartoe zij zich hadden begeven op de Wildbaan nabij het Aardhuis te Apeldoorn. Beiden, die resp. als eisch tegen zich hoorden eischen vier maanden en twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf, werden vrijgespro ken. Dinsdagavond raakte de electrische tram HillegomHaarlem bij het afrijden van de Glipperbrug uit de rails. Het duurde circa anderhalf uur eer de tram weer op de baan was, wat, omdat op dit punt enkel spoor ligt, nogal eenige vertraging gaf. Het ongeval is waarschijnlijk te wijten aan de werkzaamheden ter plaatse. De rails ligt daar n.l. nog niet definitief. De directie van den Stadsschouwburg verzoekt ons mede te deelen, dat de opvoering door de Willy-Gensch Wiener-operette van „Der Lie besbefehl" hedenavond niet doorgaat. Bovengenoemde vereeniging hield een alge- meene ledenvergadering in het Gulden Vlies, te Alkmaar. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer H. Vinke, ontleenen wij dat de Bond op het oogenblik 11 kassen telt met 1023 leden, waaronder 63 vrouwen, terwijl het bezit thans 19.049.84j4 bedraagt. Het aantal ziektegevallen bedroeg in het af- geloopen jaar 296 en het totaal aan uitkeerin- gen ƒ10.155.59. De commissie was unaniem van meening dat het vele werk daar den secretaris-penning meester, den heer H. Vinke, verricht, niet lan ger onbeloond mocht blijven. Dit bleek ook de meening van het bestuur te zijn, waarom het voorstelde den secretaris penningmeester een vergoeding van ƒ50 toe ce kennen, waarvan 25 voor rekening van der Bond en 25 voor het Herverzekeringsfonds. De heer Schagen stelde voor dit bedrag 150 te doen zijn, welke voorstel door het bestuur om practische redenen werd afgewezen. Afdeeling Nieuwe Niedorp stelde hierop voor de vergoeding van 50 van terugwerkende kracht te doen zijn, dus ook voor het afgeloo- pen jaar te doen uitkeeren. Na eenige overweging werd met algemeene instemming aldus besloten. Hierna werd de rekening van den Bond vast gesteld op een bedrag aan inkomsten en uitga van aan 546.84, en de rekening van' het Her verzekeringsfonds op ƒ704.91 aan inkomsten en uitgaven. De begrooting van den Bond voor 1933 werd aan inkomsten en uitgaven begroot en vastge steld op een bedrag van 164.74. Hierna was aan de orde de verkiezing van twee bestuursleden in de vacatures H. Vinke en H. Vrouwe, welke beide herkiesbaar waren. Beide heeren werden met algemeene stemmen herkozen. Voorstellen van het bestuur. Na eenige overweging werd besloten den naam van den Bond te veranderen inplaats van: „Bond van Ziekenkassen in Noord-Hol land boven het IJ" in „Bond van Ziekenkassen in Noord-Holland". Verder stelde het bestuur voor, een nieuw artikel in het ontwerp-reglement van het Her verzekeringsfonds op te nemen, hetwelk luidde als volgt: „Indien aangesloten kassen leden aannemen, die den leeftijd van 50 jaar be reikt hebben, ontvangen deze kassen voor zulke personen bij eventueele ziekte geen uitkeering uit het herverzekeringsfonds. Deze bepaling is tevens van toepassing voor die leden der kas sen, die hun bestaande uitkeering bij ziekte boven dien leeftijd verhoogen." In de toelichting werd gezegd, dat, in ver band met de statistische gegevens, waaruit blijkt, dat de ziektekansen bij oudere personen grooter is dan bij jongere, het bestuur toelating als lid en verhooging van uitkeering boven dien leeftijd van voornoemde personen, een groot gevaar voor de financiën van het fonds acht. Na ampele bespreking werd aldus besloten. Deze bepaling wordt beschouwd te zijn in gegaan op 1 Januari 1933. Hierna werd het ontwerp-reglement voor het Herverzekeringsfonds na een kleine aanvulling vastgesteld. Tijdens de rondvraag stelde de afdeeling Venhuizen voor, die kassen die vroeger bij den ouden Bond waren aangesloten, tot aansluiting bij den huidigen Bond te bewegen. Dit werd aangenomen. Hierna sloot de voorzitter met een hartelijk woord van dank en een opwekking de ver gadering. ter werd hij te Zandvoort aangehouden, waar hij zijn „vak" uitoefende. De beide anderen, een 37-jarige kamerver- 'nuurdster en een 26-jarige chauffeur hadden zich op 23 Nov. j.l. voor de Amsterdamsche rechtbank te verantwoorden, verdacht van diefstal met braak in vereeniging. De chauf feur werd veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf, terwijl de vrouw werd vrijge sproken. Dinsdag stond de chauffeur in hooger beroep terecht. Een rechercheur van politie verklaarde, dat van de 89 sleutels, welke bij de arrestatie in den auto waren gevonden er zes op de woning aan de Margaretha van Borsselenlaan pasten. Verd. bleef volhouden, niet te hebben ge weten, waar de brandkast vandaan kwam. Procureur-generaalBent u soms bang voor de wraak van uw medeplichtigen vriend? Die zit veilig opgeborgen en daar hebt u geen gevaar van te duchten. Verd. verklaarde, dat hij een boodschap had gekregen can met zijn wagen in de Apollolaan te komen. Zijn vriend zou daar hebben gestaan met de brandkast en de sleutels. Pres.: We gelooven alles! De procureur-generaal mr. baron van Ha- rinxma thoe Sloten achtte bewezen, dat verd. medeplichtig is aan den diefstal. Spr. betreur- ce het dat het O. M. geen appèl heeft aange- teekend, daar z.i. verd. het dubbele van de op gelegde straf verdiende. Spr. vorderde daarom bevestiging van het vonnis (anderhalf jaar ge vangenisstraf). De verdediger mr. Ch. Polak, pleitte clemen tie. Arrest 14 Maart Op 21 Juli van het vorige jaar verschaften ongewenschte bezoekers zich door middel van een valschen sleutel toegang tot een huis aan de Margaretha van Borsselenlaan te Amstel veen. De buit bestond uit een spaarbusje met ongeveer 35.en een aantal gouden siera den. Een klein model brandkast met 340 ver dween eveneens. Per auto had het vervoer plaats naar Abcoude, bij Baambrugge werd de wagen echter aangehouden door een rijksveld wachter. De brandkast werd in den wagen ge vonden. Een der inzittenden, een berucht in breker uit Amsterdam, wist te ontkomen. La- In de Dinsdagavond te Leiden gehouden ver gadering van bovengenoemde vereeniging, ge leid door den voorzitter mr. Tepe, wethouder van onderwijs, te Leiden, hield de heer A. J. Loerakker, lid van de Tweede Kamer, een in leiding over: „De werkloosheid en de taak der gemeente". Achtereenvolgens besprak de inleider de oor zaken der werkloosheid, zoowel de normale als de thans ten gevolge van de wereldcrisis ont stane geweldige werkloosheid. Vervolgens lichtte de spreker de taak der over heid toe. Positief door het bevorderen van de werkgelegenheid. Negatief door het verzachten van de ellende, door de werkloosheid ontstaan. In dit verband besprak spr. de voorwaarden, waaraan de steunverleening behoort te voldoen, vooral bij crisis-werkloosheid. Zooveel mogelijk behooren de neerhalende tendenzen van bedeeling en armenzorg te wor den vermeden. Steun aan georganiseerde werkloozen mag in geen geval lager zijn dan aan ongeorganiseerden. Naar aanleiding van deze inleiding ontspon zich een uitgebreide en aangename gedachten- wisseling. De voorzitter dankte den heer Loerakker zoo wel voor zijn belangrijke inleiding als voor de beantwoording der opmerkingen, waarbij het spr. een behoefte was te wijzen op de groote objectiviteit van den inleidgr. BERLIJN, 1 Maart. In den afgeloopen nacht zijn te Berlijn wederom vele huiszoekingen bij communistische functionarissen en in een groot aantal K. P. D.-lokalen gedaan. In totaal werden vannacht ongeveer 200 com munisten en z.g. partijloozen gearresteerd en om verhoord te worden naar het politiepresidi- um overgebracht. In het algemeen is de nacht rustig verloopen en slechts op twee plaatsen kwam het tot schietpartijen. Zoo werd in net Berlijnsche voorstadje Hermsdorf de 18-jarige nationaal-socialist Wusowski door een kogel ge wond. Twee verdachten werden gearresteerd. Ook te Neukölln werd een nationaal-socialist door een schot aan het been gewond. WORMS, 1 Maart. Nadat zich gisterenmid dag reeds eenige ernstige botsingen hadden voorgedaan waarbij een jeugdig nationaal-so cialist door een messteek ernstig werd gewond, ontstonden in den afgeloopen nacht nieuwe vechtpartijen voor het Volksgebouw. De deur werd doorzeefd met kogels en alle ruiten werden ingeslagen. Nationaal-socialisten drongen het Huis bin nen. De caféhouder werd door een messteek in het hart getroffen en was op slag dood. Een meisje werd door een kogel in het been ge wond. In de Löwengasse werd een man door een kogel in den buik getroffen en eveneens gedood. In het ziekenhuis moest tenslotte een man worden opgenomen, die door een messteek in den hals ernstig gewond was. De geheele politie van Worms was vannacht gealarmeerd. Te Koningsbergen hebben zich in de afge loopen 24 uur tal van incidenten voorgedaan. Op de Rossgartermarkt werd in eën verkoop kiosk een handgranaat geworpen, die ontplof te, doch slechts geringe schade aanrichtte. De dader kon niet gepakt worden. Bij het hoofd station werd een S. A.-man overvallen en ern stig aan het hoofd gewond. In de Berlijnsche universiteitsbibliotheek verscheen gisteren een aantal nationaal-socia- listische studenten, die met het oog op het verbod der sociaal-democratische pers verwij dering der socialistische bladen uit de biblio theek en leeszalen eischte. De leiding der bi bliotheek heeft aan dezen eisch gehoor gege ven. Behalve de socialistische pers werden ook de uitgaven van Ulbtein, Mosse en de „Berli ner Börsenkurier" verwijderd. De politie te Erfurt deelt mede, dat bij de maatregelen tegen K. P D. en S. P. D. meer dan een millioen manifesten met den inhoud van gedeeltelijk hoog verraderlijken aard in beslag zijn genomen. Vijftig huiszoekingen werden gedaan, waarbij eveneens verboden geschriften, wapens en gasmaskers in beslag genomen konden worden. In den afgeloopen nacht werd een illogaal bureau der R. V. O. ontdekt, waar een groote hoeveelheid mate riaal en een geheime drukkerij in beslag kon den worden genomen. In totaal werden te Erfurt 39 functionnarissen der K. P. D. ge arresteerd. MÜNCHEN, 1 Maart. (W.B.) Officieus wordt medegedeeld, dat de nieuwe noodverordening ook voor Beieren geldt, echter zal paragraaf twee niet worden toegepast voor landen, welke zooals Beieren, zelf zorgen voor de handhaving van orde en rust. De voorzitter der P. D., Otto Wels, heeft een brief gericht aan den Rijkscommissaris voor het land Pruisen, vice-kanselier Von Pa pen, waarin hij schrijft, dat de veronderstelling, dat de S: P. D. iets te maken heeft met de lie den, die den Rijksdag in brand staken, on juist is. Het geheele verleden van de S. P. D. geeft daar geen aanleiding toe. Integendeel be wijst haar geheele geschiedenis, dat zij terror- ristische daden van eiken aard afwijst en dat haar aanhangers steeds een in elk opzicht voor treffelijke discipline aan den dag hebben gelegd. Een blik in de communistische pers, die tot nu toe met de scherpste aanvallen op de S. P. D. was gevuld bewijst het beste, dat een commu- nistisch-sociaal-democratisch eenheidsfront niet bestaat. Het verbod der sociaal-democratische dagbladen, manifesten en plakkaten is met dit alles in scherpe tegenstelling. De S. P. D. ver wacht derhalve, dat Von Papen in zijn functie van Rijkscommissaris, voor het land Pruisen er voor zal zorgen, dat dit verbod wordt opgehe ven. BERLIJN, 1 Mrt. (V.D.) Vrijdag as. zal de bekende pacifistische schrijver Gebhardt te recht staan wegens beleediging van Dr. Hugen berg in een artikel, dat op Januari in de ,Chronik der Menschheit" verscheen onder den titel „Achter de coulissen der bloeiende inter nationale bewapeningsindustrie" waarin brieven werden gepubliceerd, die Gebhardt in Augustus en October 1932 aan Dr. Hugenberg en den toenmaligen Rijksweerminister Von Schleicher heeft gericht. In deze brieven wordt Dr. Hugen berg verweten, dat hij kort voor den oorlog als directeur-generaal der Krupp-fabrieken een granaatontstekings-patent aan de Engelsche wapenfirma Vickers heeft verkocht, waarvoor Vickers na den wereldoorlog aan Dr. Hugen berg en firma Krupp 123 millioen goudmark heeft betaald. De redacteur van de „Chronik der Mensch heit", oud-kapitein Georg Lichey, staat terecht wegens medeplichtigheid. De Londensche bladen wijden uitvoerige ar tikelen aan de huidige situatie in Duitschland. Gedeeltelijk wordt erkend, dat een nieuwe pe riode is ingeluid, gedeeltelijk toont men zich bezorgd over den gang der verdere ontwikkeling. De „Times" schrijft, dat. bij de huidige si tuatie in Europa een toestand van hooge span ning te Berlijn een gevaar voor den interna tionalen vrede is. Het blad stelt de vraag hoe de voorbereidingen voor de brandstichting in den Rijksdag konden ontgaan aan het oog der bewakers en Rijksdagbeambten. Naar aanleiding van de maatregelen van Goering geeft het blad toe, dat de communisten contramaatregelen hebben uitgelokt. Het optreden tegen de sociaal democraten wordt door de „Times" echter min der zachtmoedig beoordeeld. Waarschijnlijk gaat Duitschland de afschaffing van het par lementarisme en een dictatuur tegemoet. De regeeringsvorm is natuurlijk de eigen zaak van het Duitsche volk. Wat Engeland en de andere landen interesseert is de geest waarin de nieu we Rijksregeering de verschillende moeilijkhe den zal oplossen. Het dient openlijk gezegd te worden, dat de aanwijzingen die men tot nog toe had over de bedoelingen der Rijksregee ring niet al te geruststellend zijn. De geruch ten omtrent een te verwachten zuivering van Berlijn door de nationaal-socialisten, zijn waarschijnlijk ongegrond en misschien heeft men ook wel overdreven bij het beschrijven van de groeiende spanning tusschen de Rijks regeering en de Zuid-Duitsche landen. De „Daily Telegraph" schrijft dat de Duit sche communisten thans slechts een betrekke lijk gering gedeelte ondergaan van de onder drukkingsmaatregelen waarmede zij zelf elke andere partij hebben bedreigd. De regeering heeft het volle recht maatregelen te harer be scherming te nemen, terwijl de ruïnes van den Rijksdag nog rooken. In de buurtschap Hoogmade, onder de gemeen te Woubrugge, hebben inbrekers zich toegang verschaft zoowel tot de Ned. Hervormde als tot de R.K. kerk. In de R.K. kerk is men binnengedrongen na het verbreken van een raampje met glas in lood. Twee offerblokken werden open gebroken en van hun inhoud ontdaan. In de Ned. Herv. kerk werd met een beitel de deur uit het slot gewrongen. Hier is een zen dingsbus geledigd. Er kon nog niet worden vast gesteld hoeveel er wordt vermist. Van de daders ontbreekt elk spoor. IJMUIDEN, 1 Maart. Rijksvischafslag. Tar bot 1.65 per K.G. Griet 5530 per 50 K.G. Tong 1.400.90 per K.G. Groote Schol 18, middel Schol 2624, Zetschol 3128, kleine Schol 31—11.50, Bot 6—5.50, Schar 12—5.60, per 50 K.G. Rog 3717 per 20 stuks. Kabel jauw 3635 per 125 K.G. Gullen 1210 per 50 K.G. Leng 1.70 per stuk. Wijting 97 per 50 K.G. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen: Stoomtrawlers: K.W. 14 f 890, K.W. 110 f 860, K.W. 74 f 1500. Kotter: E. 549 f 840. Beuger: VI. 80 f 1540. Onze Olympische sprintkampioen Jacques van Egmond heeft één dezer dagen te Brussel zijn training hervat. Hij is nog niet geheel in vorm, maar hij heeft ook in ge envijf maanden op de fiets geezten! Wel veel schaats gereden. Hij is vast besloten om den „Grooten Prijs van Ko penhagen" opnieuw te behalen en tenslotte om wereldkampioen der amateurs te worden. Ongetwijfeld heeft van Egmond hiervoor een goede kans, temeer daar de wereldkampioen schappen dit jaar op de vrij lange baan van het Pare des Princes te Parijs worde ngehouden en onze kampioen het immers van een lange spurt hebben moet. In café „Spoorzicht" aan den Koningsweg te Wijkeroog, werd Dinsdagavond het tournooi om het kampioenschap van Haarlem en Om streken vervolgd. De eerste match ging tusschen J. Steffens (B. V. Korenbeurs) en M. v. d. Putten (B. V. Haarlem). Vooral de jeugdige 2e klas kam pioen liet uitstekend spel zien. De uitslag werd als volgt: J. Steffens M. v. d. Putten pnt. brt. 250 49 189 48 h.s. 28 18 gem. 5.10 3.93 In de tweede ontmoeting trad Steffens an dermaal in het strijdperk, ditmaal tegen D. J. Metz (B. C. Haarlem). De aanwezigen genoten van de fraaie stoo- ten, welke de beide spelers somtijds maakten. Hieronder het resultaat van deze interessante partij: pnt. brt. h.s. gem. J. Steffens 250 49 19 5.10 D. J. Metz 205 49 19 4.18 Volledigheidshalve vermelden wij hieronder nog het programma voor de komende avonden: 1 Maart 9 uur: F. v. d. BergG. W. Metz; 10.30 uur G. W. Metz—F. v. d. Berg. 2 Maart 9 uur: F. v. d. BergD. J. Metz; M. v. d. PuttenG. W. Metz. 3 Maart 9 uur: J. SteffensF. v. d. Berg; 10.30 uur F. v. d. BergJ. Steffens. 5 Maart 12 uur: F. v. d. Berg—D. J. Metz; 2 uur J. Steffens—M. v. d. Putten; 4 uur J. Steffens—D. J. Metz; 6 uur M. v. d. Putten— G. W. Metz. Hierna prijsuitreiking. Maandag 6 Maart as. komt de heer G. Kroone simultaan spelen in de schaakclub Haarlem-Noord. De séance begint om 8 uur. Ook niet-leden kunnen er aan deelnemen. De club heeft haar speellokaal in café Burgers, Frans Halsplein. De Damclub „Zaandam III", die evenals de „Haarlemsche Damclub III" slechts twee ver- liespunten had geboekt in de derde klasse com petitie van den Ned. Dambond (district Noord- Holland), verloor van de Damclub „Kromme nie I" met 128. Hierdoor heeft thans de „Haarlemsche Dam club III" definitief het afdeelings-clubkam- pioenschap der derde klasse behaald. Thans zijn dus de „Haarlemsche Damclubs" I, II en III allen clubkampioen hunner afdee ling geworden, resp. der hoofdklasse, tweede en derde klasse (district Noord-Holland). Onder zeer groote belangstelling hield de „Haarlemsche Damclub" Maandagavond j.l. in haar clublokaal, bovenzaal hotel ,,'t Hof van Holland", een algemeene ledenvergadering. Deze vergadering werd te ca. 8y- uur door den lsten voorzitter, den heer J. W. van Dar telen, geopend. Hij memoreerde, dat de „Haar lemsche Damclub" het 26ste vereenigingsjaar zeer succesvol was aangevangen door beslag te ieggen op drie afdeelingsclubkampioenschap- pen van den districtsbond Noord-Holland, ter wijl de Haarlemsche meester P. J. van Dartelen Zondag j.l in den wedstrijd om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland fraaie suc- cesen boekte door te winnen van den Neder- landschen kampioen van Amsterdam, F. Ra- man. De notulen werden onveranderd en onder applaus goedgekeurd. Hierna kwam ter tafel het reglement voor de wedstrijden om de persoonlijke damkam pioenschappen van Haarlem. Dit reglement was samengesteld door de daartoe door de beide Haarlemsche hoofdklasse- clubs ingestelde commissie, bestaande uit de heeren Aebe de Jong en J. W. van Dartelen („Haarlemsche Damclub") en H. A. van Abs en Mr. P. F. Westerling (Damclub „Haarlem"). Na uitvoerige discussiën kon de vergadering zich met dit reglement vereenigen; alleen werd op voorstel van den heer J. B. Sluiter Jr. nog bepaald, dat de titelhouders, ook al mochten zij zich in de voorwedstrijden niet plaatsen, toch het recht behouden mede te spelen. Voor de verschillende vacatures in het be stuur van den districtsbond bleek niet veel animo te bestaan. De heeren J. W. v. Dartelen en J. P. van Eijk bedankten voor een candidatuur als voor zitter van den districtsbond; voor de functie van lsten en 2den secretaris waren eveneens geen liefhebbers; alleen voor de functie van penningmeester liet de heer J. Wielenga zich een candidatuur welgevallen, terwijl de heeren Th. Wesselman en I. Ravensbergen zich candi- daat lieten stellen als commissarissen. Als afgevaardigden naar de as. jaarverga dering van den districtsbond werden bij accla matie gekozen de heereen J. Wielenga en Th. Wesselman en I. Ravensbergen als plaatsver vanger. Tot penningmeester der wedstrijd- commissie voor de wedstrijden om de persoon lijke damkampioenschappen van Haarlem werd bij acclamatie benoemd de heer Aebe de Jong. over Haarlemsche sehoolgeldheffing voor 19321933. Slechts weinigen zullen zich indertijd reken schap hebben gegeven, welke gevolgen het vast stellen van de nieuwe schoolgeldregeiing voor me nig gezin, vooral uit de midden en hoogere klasse der Haarlemsche burgerij zou hebben 1). Door een weinig opvallende manipulatie der bepalingen werd beoogd de opbrengst ietwat hoo ger te doen zijn, maar niemand heeft waarschijn lijk vermoed, tot welke enorme verschillen de oogenschijnlijk onbeduidende wijziging voor som mige categorieën zou leiden. Wie er vooral zijn getroffen z(jn degenen, die het door allerlei om standigheden in dezen tijd toch al zoo zwaar te verantwoorden hebben, n.l. de grootere gezinnen uit midden- en hoogeren stand. Hier vielen welis waar mede de zwaarste crisisslagen, doch de be- lastingexperten wisten evengoed van deze groepen een vaak onevenredig groot deel der gereduceerde inkomsten te halen. En de schoolgeldheffing blijkt in dezen niet bij haar zusters te willen achter blijven. Doordat voor het aantal voor aftrek medetel lende kinderen een andere regeling werd vastge steld, worden juist de kinderrijke gezinnen het sterkst getroffen, soms alle redelijke grenzen te buiten gaand. In plaats van de minderjarigheid der kinderen als grondslag voor aftrek te nemen, werd de 16- jarige leeftijd als grens genomen. Dat dit tot bui tensporige verschillen met het voorafgaande be lastingjaar kan leiden, blijkt uit het volgende: In een gezin van acht. waarvan pas èèn zelf standig, waren in 1931/32 zes minderjarige kin deren. Hiervan gingen twee op de lagere school, een andere volgde U.L.O. Schoolgeldheffing resp. t 42 en 35, tezamen 77. In 1932/33 waren er vijf minderjarige kinderen. Een der drie bedoelde kinderen ging over van de L.S. naar het U.L.O., zoodat nog 1 kind lager en de twee andere U.L.O. volgden. Op den grondslag van het inkomen over 1931/32 dat in 1932/33 intusschen beduidend lager werd door crisisomstandigheden dus hetzelfde bedrag voor beide jaren, wordt thans resp. gehe ven: voor één kind L.O. 42 en twee U.L.O. 146, tezamen 188. Bij hetzelfde aantal schoolgaande kinderen met slechts één verwisseling van L.O. naar U.L.O. en één minderjarig kind minder plus hetzelfde (fictieve) inkomen, moet volgens de nieuwe, oogenschijnlijk zoo onbeduidende wijzi ging, maar eventjes 111 zegge en schrijve honderd en elf gulden op een voorafgaanden aanslag van 77, méér betaald worden. Hier blij ken de grenzen der redelijkheid toch wel exorbi tant overschreden te zijn. Het geval is middels een bezwaarschrift ter ken nis van den Gemeenteraad gebracht en gehoopt mag worden, dat in dit en zonder twijfel meer dere gelijksoortige gevallen, de weg der redelijk heid zal worden betreden, met afwijking van de duimschroefachtige bepalingen, die blijkbaar zon der al te veel aandacht door den Raad zijn vast gesteld. Een verhooging der schoolgelden met on geveer 140 procent bij betrekkelijk weinig veran dering in de situatie, loopt toch wel wat de spui gaten uit. Haarlem heeft nog niet den naam, dat de belastingbetaler er geplukt wordt. Dat dit zoo moge blijven. Anders begint de eenigszins gesi tueerde en van de stad onafhankelijke bewoner allicht vergelijkingen en plannen tot uittocht uit „deez' benauwde veste", te maken. 1). Naschrift der Redactie. Inzender vergist zich. De Nieuwe Haarlemsche Courant heeft indertijd, toen de nieuwe verordening ter goedkeuring aan den Raad werd voorgelegd, zeer nadrukkelijk de aandacht gevestigd op de zware verhooging van het schoolgeld, die er het gevolg van zou zijn en daarbij in het bijzonder de hoogere lasten, die er door op de groote gezinnen werd gelegd, aan vrij heftige critiek onderworpen. Met voorbeelden is in onze courant aangetoond hoe slecht de groote gezinnen er aan toe zouden ko men en wij moeten aannemen, dat de gemeente raad op de hoogte kon zijn van de beteekenis van zijn besluit. Helaas heeft deze waarschuwing niet geholpen en toen de nieuwe schoolgeldverordening door den Raad was goedgekeurd, heeft de Nieuwe Haarlemsche Courant niets anders kunnen doen dan daarover haar spijt betuigen. De klacht van inzender over de hooge lasten, die den grooten gezinnen worden opgelegd, is dan ook zóó gegrond, dat een initiatief van een raadslid om de veror dening alzoo te wijzigen, alleszins gerechtvaardigd zou zijn. Over: Weldadigheid naar Vermogen. JanskamerJansstraat 38 rood. ..Stel ernstige zaken tot morgen uit!" Zoo sprak eens een wijsgeer, naar verluidt. Ofschoon daar zeer veel goeds in zit Wij zeggen: „Wordt nog heden lid!" Postgiro 69495 Telefoon 13235 of 15445 AMSTERDAM, 28 Febr. Aardappelmarkt. De prijzen waren heden onveranderd. Geen aanvoer. BLOKKER, 28 Febr. „Op hoop van Zegen." Andijvie 1.70, gele kool 1.90, roode kool 2, w#> lof 717, Jac. Lebel 16. Koks Pomona 1620, Br. Seedling 6.9016, Goudreinet 17, Gratiool 10. Pr. van Engeland 1320, Winterjannen 8 16.60. ENKHUIZEN, 28 Febr. Twee vaartuigen: 180p. bot f 15.40; 56 p. Schol f 11.60. GRONINGEN. 28 Febr. Graanbeurs In- iandsche rogge 3.60 tot 3.80, wintergerst 4.25 tot 4.60, zomergerst 3.75 tot 4.—, haver (wit) 3.50 tot 4.15, zwarte haver 4.tot 4.40, groene erw ten 8.00 tot 15.00, koolzaad 12.tot 15.25, kar- wjjzaad 13.tot 18.55, gele mosterdzaad 13.00 tot 20—, kanariezaad 4.50 tot 5.15, buitenl. rogge 4.40 tot 4.65, buitenl. gerst 4.tot 4.50, ronde mais 3.90 tot 4.40. PURMEREND, 28 Febr. Kaasbeurs. Aanvoer 16 partijen, 16000 K.G. Hoogste DrijB 22.—. Handel matig PURMEREND, 28 Febr. 2 stapels Kleine Boe renkaas. wegende 400 K.G. 25.per 50 K.G. Handel matig. 519 K.G. Boter. Weiboter 1.40 1.55, Melkboter 1.551.70. per K.G. 582 Runde ren, waaronder 325 vette 5660 per K.G. en 230 melk- en geldekoeien 80220 per stuk. Handel stug. 16 Stieren 44—48 per K.G. Handel stug. 30 Paarden 60—130 per stuk. Handel matig. 55 vette kalveren 6080 per K.G. Handel matig. 854 nuchtere Kalveren, slacht 514 per stuk, idem fok 912 per stuk. handel matig. 292 vette Varkens 2832 per K.G. Handel matig. 25 magere Varkens 718 per stuk. Handel stug. 195 Biggen 610 per stuk. Handel stug. 830 Schapen 620 per stuk. Handel matig. 11 Bok ken 27 per stuk. Handel matig. Kipeieren 3 3.75 per 100 stuks. Eendeieren 2.75 per 100 st. Piepkuikens 0.8092 y2 per K.G. Oude Kippen en Hanen 0.550.60 per K.G. Konijnen 0.401.50 per stuk. Eenden 0.501.30 oer stok. Duiven 0.4O per paar. PURMEREND, 28 Febr. Coöperatieve Centrale Eierveiling Purmerend GA. Eierveiling Aan gevoerd: 60.000 stuks eendeneieren. Prijs 2.953 per 100 stuks. 120.000 stuks Kipeieren: 70/80 K.G. 3,404.50, 65/66 3.10—3,40, 63/64 3.—3 20, 60/62 2.803.10; 58/59 2.70—3.56/57 2,60— 2,80. 53/55 2.40—2,70; 50/52 2.30—2,50. WARMENHUIZEN, 28 Febr. Heden besteedde men voor: Gewone uien 1.601.90, groote uien 1.602, drielingen 1, gele kool 1.502.50. idem 2e soort 1.201.90, roode kool 1.903.90. idem 2e soort 0.903, witte kool 0.60 per 100 Kg. ZWAAG. 28 Febr. „Bangert en Omstreken." Spinazie 23—31, spruiten 13.9023.30. witlof 15 tot 19. uien 1.201.30. Winterjannen 1422, Gratiool 15—17. Pr. van Engeland 1926, Goud- reinetten 1925. slaboonen 1.50, bloemkool 9 11.30, sla 4.304.60.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3