De Indische begrootingsrede Over evolutie en revolutie KWATTA» De moord op den heer Eschauzier MINISTER DE GRAAFF IN MINEUR RADIO-PROGRAMMA DE S.D.A.P. HANGT DE HUIK NAAR DEN WIND MARKTEN WOENSDAG 1 MAART Nieuwe verdeeling der vlootkosten De juweelendiefstal bij Dr. Ir. Philips Invoerbeperking Donderdag 2 Maart 1933 Betoog van mr. Mendels Prof. dr. L. Triebeis f TWEEDE KAMER Soepele houding der Regeering tegenover de ,Jndoneisische" Kamer candid aten in Boven-Digoel De laatste rede? Vlootkosten Begin der openbare behandeling voor de Haagsche rechtbank Een vonnis te Weenen I Vrouwen en prauwen Vernieuwing van contingen- teeringen Een wijziging DE ZOMERTIJD Van 15 Mei tot 8 October REDE VAN ROOSEVELT Uitzending door den K.R.O. GEEN BURGERBESTUURDERS IN MARINEBONDEN Op verlangen van Minister Deckers DE MOORD TE MAASTRICHT Van de daders geen spoor EERSTE KAMER Nu eens op een legalen wegdan wèer op het revolutionnaire pad De feiten! De advocaat-generaal eichte tegen K. levenslang en tegen P. acht jaren gevangenisstraf Hoogleeraar in de bedrijfsleer en sociale wetgeving aan de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg Prof. mr. dr. L. Triebeis MATROZEN VAN CATTARO" Te Zutfen verboden ZWARE VECHTPARTIJ IN „HET HEMELTJE" Jongeman aan bloedverlies overleden .«AU»' Het Testament RECHTSKUNDIGE BIJSTAND AAN DE MUITERS Antwoord aan den heer Albarda GASVERSTIKKING MANOEUVRE REEPEN De interpellatie-de Visser over de houding dsr Regeering tegenover Indonesische Kamercan- didaten in Boven-Digoel is tot bevrediging van den interpellant verloopen. Minister de Graaff heeft reeds in Indië doen weten, dat ten aan zien van de communisten in Boven-Digoel dir de Communistische partij in de Haagsche Tweede Kamer wil doen zitting nemen, een andere gedragslijn kan worden toegepast dan de normale. De heeren krijgen dus hun tele grammen en telegrafische postwissels. «Alleen zal worden zorggedragen, dat de overgemaakte gelden niet voor andere doeleinden dan die in verband staan met de procedure der candi- daatsteJling, worden besteed. Het restant komt bij den leider der Nederlandsche party weer terug. De volgelingen van Moscou zijn toch da laatsten, om zich over gebrek aan coulance van de Nederlandsche Regeering te beklagen. Op den dag, nadat hun partijgenoot den Duit- schen Rijksdag in brand stak, verleent een Ne- derlandsch Minister zijn medewerking, om da candidaatstelling van deze zich eerlijk „bc- roepsopruiers" noemende vijanden van orde en gezag vlotter te doen verloopen! Er kan ook een teveel aan vrijheid zijn! Minister de Graaff's laatste begrootingsrede was natuurlijk in mineur. Of mogen wij niet spreken van zijn laatste begrootingsrede? Moe ten wij uit zijne opmerking, dat het „naar menschelijke berekening" de laatste was, op maken, dat hij zelf er niets op tegen heeft, in het volgend kabinet opnieuw achter de groene tafel plaats te nemen? Hoe bekwaam ook een opvolger eventueel moge zijn, den heer de Graaff in onverstoor bare kalmte te overtreffen zal hem niet ge makkelijk vallen. Wat «uit 's ministers betoog in den korten tijd, dia ter onzer beschikking is, speciaal naar voren te brengen? Dat de inrichting van den openbaren dienst in Indië zooveel mogelijk versoberd moet worden? Dat het budget tpt 300.000.000 moet worden terugge bracht? Dat er groote voorzich tigheid moet worden betracht op het stuk van leenen? Dat de Gouverneur-Gene raal met kracht en beleid zijn taak volbrengt en daar voor waardeering MinJster De Graatf verdient? Dat handhaving van den bestaanden staatsvorm ook vóór Indië zelf het beste is? Dat het gezag niet door allerlei propaganda moet wor den neergehaald? Dat een Indische nijverheid alleen voor de inlandsche productie zal moeten werken, omdat Indië een agrarisch land is en blijft? Het zijn allemaal zaken, waarover men het in de Tweede Kamer vrijwel eens is, al plaatst natuurlijk de sociaal-democraat i.\ Cramer zich in de meeste dezer vraagstukken broederlijk naast de communisten en kreeg hij daarvoor dan ook prompt van alle zijden hevige critiek te verduren bij de replieken, o.a. van ir. Feber en den anti-revolutionna'.r Schouten. Er is een geheel nieuwe verdeeling van de vlootkosten tusschen Nederland en Indië m studie. Lang is daarop van Katholieke zijde door den heer Schaepman gehamerd. Wel licht is het een gevolg van Minister Deckers' bezoek aan onze Oost, dat daarin thans schot komt. Teneinde meer dan totnogtoe de belangen van Indië een rol te doen spelen bij de tot standkoming van handelsverdragen, zal de Commissie voor de Handelsverdragen met n Indisch deskundige worden uitgebreid. Dat Naar wij vernomen zal de 5e Kamer der recht bank te 'sGravenhage op Dinsdag 7 Maart a.s. te kwart over twee behandelen de strafzaak te gen den 27-jarigen schoenmaker Arthur M., geboren te Weenen, als verdacht van mede plichtigheid aan den op Zondag 24 Juli J.l. ge- pleegden juweelen-diefstal ten huize van dr. ir. Philips aan de Van Hogenhouchlaar te 'sGra venhage, welken diefstal, zooals bekend, werd gepleegd door den gewezen huisknecht Leopold Dobersberger, die inmiddels naar Weenen is uitgeweken en aldaar door de politie werd aan gehouden. Aan M- is bij uitvoerige dagvaarding o.m. ten laste gelegd, dat hij bij de volvoering van het misdrijf op den uitkijk heeftgestaan, dat hij de gestolen sieraden uit winstbejag heeft ver voerd en verborgen en voorts medeplichtigheid aan den door D. gepleegden diefstal. Door het O. M. zijn vijf getuigen gedagvaard, terwijl als verdediger optreedt mr. dr. E. Mo- resco alhier. Reuter meldt uit Weenen, dat de „Schaeffen- senat" Dinsdag den Weenschen tuinmansknecht Leopold Dobersberger wegens bovengemelden juweelendiefstal tot één jaar zware kerker straf veroordeeld heeft. verdient waardeering. Want het kan onze on derhandelingspositie alleen maar sterker maken. Voorts is in overweging een algemeens heffing op mijnbouwondernemingen, waardoor het jaarlijksch pleidooi van mr. Joekes voor speciaal een aardoliebelasting voortaan van 't begrootingsprogram zou kunnen verdwijnen. De actie van het Nederlandsch-Indisch On derwijzersgenootschap heeft Minister de Graaff afgekeurd als een ondermijning niet slechts van het Nederlandsche, maar van elk gezag. Tenslotte een staaltje van de wijze, waarop criticasters zonder eenige contróle op grieven ingaan. De communist de Visser had geklaagd, dat de politie op Celebes er niet tegenop ge zien had, inlanders, die achterstallige belas tingschuld hadden, te dreigen met verkoop van hun vrouwen. Tot algemeene opluchting kon Minister de Graaff verklaren, dat dit dreige ment niet de vrouwen, maar de prauwen der inlanders gold! Intusschen zal van dit voorval al wel het noodige misbruik gemaakt zyn op vergaderingen van de „Los van Holland"-ma- niakken. De Staatscourant van gisteravond bevatte de Koninklijke besluiten en Ministerieele beschik kingen betreffende de vernieuwing van ver schillende contingenteeringen, welke op 1 Maart afloopen. De invoer van kousen en sokken wordt be perkt tot 100 pCt. van het aantal dozijnen paren dat gemiddeld in tien maanden van 1930 en 1931 is ingevoerd. Deze contingenteering loopt af op 31 December 1933. De contingenteering van den invoer van tafel- en servetgoed is ongewijzigd voor zes maanden vernieuwd. De contingenteeringen van naaigaren en tapijten is eveneens ongewij zigd vernieuwd, echter voor den tijd van tien maanden. By vergelijking van de in bovenstaand bericht vermelde gegevens met de tot dusver geldende contingenteering van den invoer van kousen en sokken, is het Ned. Corr.-Bureau gebleken, dat in deze contingenteering wijziging is gebracht. De afgeloopen contingenteering was 90 pCt. van de waarde, met als basisjaren 1930 en 1931. Thans heeft men deze waarde-contingenteering veranderd in een hoeveelheids-contingenteering. Dit brengt een vermindering van het contin gent mede. De waarde van de ingevoerde goe deren was in 1932 gedaald, zoodat „90 pCt. van de waarde" in dat jaar een grootere hoeveel heid vertegenwoordigde dan de invoer in 1930 en 1931. Thans is hier een einde aan gemaakt en het contingent bepaald op 100 pCt. van de hoeveelheid. De Staatscourant van Dinsdagavond bevatte een Koninklijk besluit, waarbij is bepaald, dat in 1933 de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd zal aanvangen den vijftienden Mei en zal eindigen den achtsten October. Naar wij vernemen zal de K. R. O. op Za terdag Maart a.s. 's morgens tusschen 6.20 en 6.45 uur de inaugurale rede van den nieuwen president der Vereenigde Staten, Roosevelt, uit Amerika relayeeren. Naar men ons bericht, heeft de Minister van Defensie in een op het Departement van De fensie gehouden bespreking met de besturen van de bij het C.A.M.B.O. aangesloten bonden den eisch gesteld, dat de burger-bestuurders zoowel van het C.A.M.B.O. als van de daarbij aangesloten bonden binnen veertien dagen als zoodanig moeten aftreden'. In aansluiting bij ons bericht betreffende den eisch van den Minister van Defensie, dat de burgerbestuurders van het C.A.M.B.O. van hun functies zullen worden ontheven, kunnen wij nog melden, dat deze eisch betreft de heeren De Nijs, Van der Vaart, Van Klaveren en Smith. Voorts is aan den eisch de waarschuwing toe gevoegd, dat, indien vóór 3 Maart daaraan niet is voldaan, het lidmaatschap van boven genoemde bonden voor het marinepersoneel zal worden verboden. Indien wel aan dén eisch wordt voldaan, zal van de zijde van den minister het noodige worden verricht om de bonden in hun werk wijze voortaan te doen beantwoorden aan de eischen, die gesteld moeten worden om het lidmaatschap niet te verbieden; Bij een daar voor noodige voorbereiding zal ook aan stem men uit het marinepersoneel gehoor worden verleend. De politie heeft Dinsdag de Lips-brandkast ln de woning van den zoo gruwelijk vermoorden heer M. te Maastricht geopend. De daders van den moord poogden langs het beweegbare bo vendeel den brandkast te forceeren, echter zonder resultaat. De ontdekking bij de opening leverde weinig resultaat op. Bij de lijkschouwing is komen vast te staan, dat de verslagene op gruwelijke wijze is vermoord. De oude man heeft naar het schijnt tegenstand geboden. In tegenspraak met hetgeen elders werd be richt, vernemen wij, dat het onderzoek tot dus verre tot geen spoor leidde. HUIZEN, 296 M. 8.00 KRO Morgen concert. NCRV. 10.00 Gram.-muziek. 10.15 Morgendienst door ds. J. L. de Vries 10.45 Gramofoonmuziek 11.00 KRO Gods dienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquln O.P. 12.00 Politieberichten 12.15 KRO-orkest onder leiding van Johan Gerritsen 2.00 NCRV Cursus fraaie hand werken 3.00 Vrouwenhalfuurtje 3.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zen der 4.00 Bijbellezing 5.00 bespeling van het studio-orgel 5.45 Cursus Handen arbeid voor onze jeugd: „Een borstelplankje, versierd met brandschilderwerk" 6.15 „Onze Nederlandsche monumenten", dr. J. C- van der Does: „Jacob Cats" 6.45 Knipcursus 7.00 „Wat er op de wereld gebeurt", door Corn. A. Crayé 7.30 Po litieberichten 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau 8.00 Het Zangkoor „Het Lied" te Leerdam 9.00 Ouder uurtje A. J. Drewes: „Spel en bezigheid van het kind" 9.30 NCRV Klelnorkest o. 1. v. Piet v. d. Hurk 10.00 Persberichten van het Persbureau Vas Dtas 10.30 Populair concert 11.15 Gramofoonmuziek. sDvssTljniaBvbgkqJ HILVERSUM, 1875 M. 8.00 AVRO Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 So listenconcert. Mej. Solange Cats, piano en R. Krol, cello 11.00 Cursus van knip pen van kinderkleeding, door mevrouw Ida de Leeuw van Rees 11.30 Voortzetting solistenconcert 12.00 Tijdsein en Lunch concert door het Avro-kleinorkest onder lei ding van Nico Treep Intermezzo: Ac- cordeonmuziek door „The two Hodlars" 2.00 Vrouwenhalfuurtje 2.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender - 2.45 Gramofoonmuziek 3.00 Naaicursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees 3.45 Gra mofoonmuziek 4.00 Mevr. Ant. van Dijk „Zieken en ouden van dagen" 4.30 Piano recital door Lotte Kramp 5.00 Verhalen voor grootere kinderen door Ant. van Dijk 5.30 Vooravondconcert door het Avro- kamerorkest onder leiding van Nico Ger- harz 6.30 Sportpraatje door H. Hollander 6.30 Sportpraatje door H. den Hollander 7.00 Avro-kamerorkest 7.30 Engelsche les voor gevorderden door Frèd. Fry 8.00 Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias 8.05 Gramofoonmuziek 8.15 Aansluiting met het Concertgebouw te Am sterdam. Abonnementsconcert door het Concertgebouworkest onder leiding van Pierre Monteux. Solist: Gaspar Cassado, cello. In de pauze gramofoonmuziek 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest 10.00 Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam 11.10 Kovacs Lajos en zijn orkest. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Gramofoon muziek 5.20 Concert door het Radio orkest onder leiding van Franz André 6.35 Gramofoonmuziek 8.20 Concert door het Omroep-symphonie-orkest o. 1. v. Jean Kumps 9.20 vervolg concert 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Strijk orkest onder leiding van Max Skalka 2.20 Omroeporkest onder leidipg van Emil Reesen 8.20 Deensche romantische mu ziek door het Omroeporkest onder leiding van Launy Gröndahl 9.50 Kamermuziek 10.25 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 6.50 Gramofoonmu ziek 7.20 „Uit het Sportpalast". Rede door Rijkskanselier Hitier 8.35 Muziek van Max Trapp. HAMBURG, 372 M. 12.35 Gramofoon muziek 1.30 idem 3.50 Concert 5.20 gevarieerd programma 7.20 Concert door het Noragorkest 9.50 Dansmu ziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 1.20 Gramofoonmuziek 3.50 Concert 7.20 Rede van Rijkskanselier Hitier 10.20 Dansmuziek door de Oscar Joost-kapel. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt 4.20 Vesperconcert 7.20 Programma van Berlijn, rede van Rijks kanselier Hitier 8.40 Concert door het kleine orkest van den West-Dultschen om roep o.l.v. Eysoldt 10.10 Populaire en Dansmuziek o.l.v. Eysoldt. liAVEMRY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert - 1,05 Concert door het studio-orkest o.l.v. Cantell 3.20 Vesper 4.25 Con cert o.l.v. Colombo 8.20 Concert 9.55 „Music and Youth" 11.05 B.B.C.-dans- orkest o.l.v. Henry Hall. PARIJS (EIFFEL), 1446 M. mofoonmuziek. 7.50 Gra- P.ARIJS, R. 1725 M. 8.05 Gramofoon muziek 12.50 Concert 7.40 Populair concert. MILAAN, 331 M. 4.30 Orkestconcert 6.20 Gramofoonmuziek 8.20 „Rigoletto", opera in drie actes van Verdi. ROME, 441 M. 4.50 Orkestconcert 7.35 Gramofoonmuziek 8.05 Concert o.l.v. Casella". WEENEN, 517 M. 4.25 Concert 7.25 Concert door het Weensch Philharmonie- orkest o.l.v. Adriaan Boult 9.45 Dans muziek door de Karl Haupt-kapel. •WARSCHAU, 1411 M. 5.45 Popul. con cert 7.20 Concert door het Omroep orkest o.l.v. J. Ozimlnski 8.15 Voortzet ting concert 9.35 Populair concert 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER. 460 M. 7.20 Oude muziek 8.05 Concert door het Omroep orkest 9.05 Concert door het Omroep orkest. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS H O—*.*,1 Den Haag, 28 Februari. Wat de Eerste Kamer bij de replieken over de Staatsbegrooting te berde bracht, was al bij zonder weinig substantieel. Het grootste deel van den middag ging heen aan een rede, waar in mr. Mendels zijn partij tegen de gerecht vaardigde critiek „Hetze" noemt men dat dan trachtte te verdedigen. Met name het verwijt van onoprechtheid, van dubbelhartig heid wees hij met verontwaardiging af. Maar middelerwijl leverde hij een vrijwel niet te volgen abstract betoog over evolutie, „schokgewijze evolutie" en revolutie, waaruit maar weer één conclusie mogelijk was, n.m. deze, dat de S.D.A.P. nu eens langs den legalen weg naar haar toekomstland marcheert, dan weer, als zij de kans ziet, niet versmaden zal, om met één revolutionnairen slag dit droomen- land tot werkelijkheid te maken. De Begeering en de andere partijen hebben tenslotte met die conclusie en niet met de Hegeliaansche rede neeringen van mr. Mendels te maken. Hoe moeilijker de tijden zijn, des te meer wordt in rooden kring de neiging wakker, om met een schok weer eens een r voor het woord evolutie te tooveren. Dan is al langen tijd voorberei dend werk verricht, dan zijn de geesten rijp gemaakt voor het verzet en is het gezag te voren grondig ondermijnd en in bespottelijk daglicht gesteld. Het geval met de „Zeven Pro vinciën" bewijst het weer. Hoe allerzonderling ste opvattingen ten opzichte van het gezag zijn naar aanleiding daarvan bij de voorman nen der S.D.A.P. al niet aan den dag gekomen? En dat zijn dan de leiders, de intellectueelen, degenen, die zelf vaak gesteld zijn over an deren, het groene hout! Hoe moeten dan de volgelingen, de eenvoudige volksjongens, door dergelijke voorlichting geheel van hun gezonde opvattingen vervreemd, niet over de verhouding tot het gezag gaan denken! Mr. Mendels heeft opnieuw verdedigd, dat de Regeering anders had moeten handelen. De be manning van de „Zeven Provinciën" was zoo slecht niet, het was alleen maar onbezonnen heid, men had een aanval zelfs absoluut niet verwacht. Maar hoe komthet dan vragen wy dat na den val van de bom de drenke lingen uit zee werden gehaald met zwemves ten aan, die zij op commando van hun leiders hadden aangetrokken? Uitvoerig vocht mr. Mendels ook tegen wind molens bij zijn verdediging van het tegenwoor dige Nederlandsche Parlement. Zich opwin dend, alsof het zijn laatste kans was, om eene definitieve ontbinding of afschaffing nog te trachten tegen te houden, kwam hij geleidelijk tot de conclusie, dat de Katholieke Staatspartij bij monde van prof. Aalberse, dien „verstandi- gen kop", voor parlementloos regeeren niets gevoelde. Waartoe dan al die drukte? Wij zijn hier de heer Mendels zij gerust nog by lange na niet aan de Duitsche toestanden toe. En dat wij daaraan ook in de toekomst niet toekomen, daartoe kan vooral zijn eigen partij meewerken door af te laten van haar demago gie, van haar opjagen van het vo)k tegen de regelmatig totstandgekomen Regeering, door grooter verantwoordelijkheidsbesef te toonen en door b.v. muiterijmuiterij te noemen. Ten aanzien van de „Zeven Provinciën" heeft Minister Ruys de Beerenbrouck nog eens her innerd aan de bloe dien wijze, waarop zonder onderhande len de sociaal-demo- cratèn te Berlijn in 1919 hun ultra-roode volksgenooten, die het Vorwartsgebouw hadden bezet, met honderden tegelijk fusilleerden. Overi gens was in de du pliek van den Minis ter-President alleen nieuw, dat er een nieuwe steunmaatre gel voor kippen- en eendeneieren in voorbereiding is en dat ook de rogge gesteun zal worden met een bedrag, dat 5 per 100 K.G. niet te boven gaat. Tegelijk met Hoofdstuk I der begrooting werd het ontwerp tot heffing van opcenten op de gemeentefonds- en vermogensbelasting zonder hoofdelijke stemming aanvaard. MINISTER RUYS Het Haagsche Gerechtshof heeft gisteren de behandeling van de moorzaak-Eschauzier voortgezet. Nadat nog de gevangenbewaarder P. was ge hoord, ving te 12.15 het requisitoir van den advocaat-generaal, mr. de Visser, aan. Na de verschillende feiten te hebben nage gaan, komt spr.' ten slotte tot de kwestie van het bewuste briefje, dat in het geding was ge bracht. In de eerste plaats is het onbegrijpelijk, dat in dien dit briefje echt ware, K. daarmee niet eerder voor den dag zou zijn gekomen, want er kwam een schuldbekentenis van 100.000 op voor. En dat voor een financier als deze ver dachte. Het is onaannemelijk, dat, indien hij in het bezit ware van een briefje, waarop met zoo veel woorden de heer E. zou erkennen 100.000 aan K. schuldig te zijn, verdachte K. dat briefje niet onmiddellijk aan de politie hebben getoond, terwijl in werkelijkheid dat briefje hier bij het hooger beroep ter zitting van het Gerechtshof is geproduceerd. Spr. komt nu tot de tenlastelegging van P. Deze verdachte heeft niet de lijdelijke rol ge speeld, die de verdediging hem toedenkt. Veel eer is hier sprake van mededaderschap. Deze verdachte P. heeft tezamen met K. den heer E. aangevallen en zij hebben hem samen in de kist gebonden en naar het pakhuis gebracht. Spr. heeft rustig naar verzachtende omstan digheden gezocht, doch hij heeft er niet één kunnen vinden. Hij acht bewezen, dat verdachte K. schuldig is aan moord, diefstal en valschheid In ge schrifte en vraagt te dier zake K.'s veroordee ling tot levenslange gevangenisstraf. .Verdachte P. acht hij schuldig aan moord en heling en spr. eischt diens veroordeeling tot acht jaren gevangenisstraf. Beide verdachten hooren dezen eisch schijn baar kalm aan. Op een vraag van den presi dent of zij nog iets in het midden hebben te brengen, antwoorden beiden ontkennend. Het woord was hierna aan mr. Nederveen uit Roermond, den verdediger van verdachte K. Dinsdagnamiddag is te Nijmegen overleden prof. dr. L. Triebeis, hoogleeraar in de bedrijfs leer en sociale wetgeving aan de R. K. Han delshoogeschool te Tilburg. De thans ontslapene werd den 15en Januari 1874 te Amsterdam geboren, waar hij promo veerde tot doctor in de staatswetenschappen op een proefschrift getiteld „De Staatsleer van Leo XIII". Vóór zijn bemjeming tot hooglee raar was hij rechtskundig adviseur bij ver schillende groote firma's, o. a. bij de firma Bontamps te Amsterdam en later bij de firma Jurgens. Prof. Triebeis was een bekend wetenschap pelijk figuur op het gebied van Staatsweten schappen, en in Mei 1930 werd hij dan ook benoemd tot hoogleeraar aan de R.K. Han delshoogeschool te Tilburg. Den laatsten tijd was prof. Triebeis lijden de. In de afgeloopen maand was er eenige verbetering in zijn toestand ingetreden, zoodat zijn doodsbericht toch nog vrij onverwachts kwam. Gedurende de laatste jaren was prof. Triébels woonachtig te Nijmegen. De burgemeester van Zutfen heeft de ver gunning voor de opvoering van het tooneelspel „De Matrozen van Cattaro" geweigerd. Dinsdagavond omstreeks tien uur werd het hoofdbureau van politie te Den Bosch gewaar schuwd, dat in de Gasselstraat een ernstige vechtpartij plaats vond. Toen de politie aldaar arriveerde, vond zij in café „Het Hemeltje" een man op den grond liggen, die hevig uit ver schillende hoofdwonden bloedde. Onmiddellijk werd een geneesheer gehaald, doch hulp mocht niet meer baten. Tengevolge van hevig bloed verlies is het slachtoffer overleden. Zijn lijk werd naar het Groot Ziekenhuis overgebracht. De identiteit van het slachtoffer is nog niet definitief vastgesteld, doch men vermoedt dat het hier de 20-jarige Heesbeen, woonachtig te Den Bosch, betreft. De politie doet ijverig na sporing naar de daders, die hoogstwaarschijn lijk uit een der dorpen buiten Den Bosch af komstig zijn. In verband met den aanslag in café „Het Hemeltje" heeft de Bossche politie in den loop van den nacht van Dinsdag op Woensdag den 19-jarigen L. de Laat, afkomstig uit Rosma len, gearresteerd. In den loop van den avond heeft zich een tweede gewonde van deze vechtpartij ten poli- tiebureele gemeld, n.l. v. d. Burg, afkomstig uit Den Bosch, die echter niet ernstig gewond was. De arrestatie van den verdachte geschiedde door agenten in burger, toen hy rustig met zijn vrienden carnaval vierde. De notaris vertelde: Hij was een zonderling en dicteer de mij z'n testament. „Ik heb geen geld den mijnen na te laten maar ik bid God dat zij len schat mogen beërven waarmede ik door het leven mocht gaan. Voor n'n vrouw heb ik draaglijk gezorgd wor zoover de inkomsten dit toelieten. Mijn liefde is haar. Aan mijn kinle ren vermaak ik de zon die ik nn God in m'n leven ontving mèt de wetenschap dat het leven schoon is en waard geleefd te worden. Onno dige zorg voor den dag van, morgtn is ballast, alleen moeten zij zv.h bewust zijn dat ze mede voor den lo menden dag een verantwoordelijkhèd dragen. Herinnering is een gezel t>t den dood. Zij moeten dus zorgen dit de herinnering altijd zonder eeng zelfverwijt is. Aller geloofsbelijdi- nis en levensbemoediging zij: God s Liefde. „Voor de oudste is m'n geloof, dd me door het leven droeg, voor mh tweede de blijmoedigheid die zelp het leed schoon deed zijn, voor m'i derde de toewijdende zorg die oo; moeders deel was en voor mijn vier de een deel van 't karakter met hé toegift der liefde dat deel van eikei benjamin blijft. Voor allen het krui dat leed, gebed, troost en glorie is." De menschen die 't vertelsel vai den notaris hoorden, lachten scham per: wat 'n zonderling! Alleen d< grijze man der wet lachte niet. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Al barda betreffende het verleenen van reclts- kundigen bijstand aan de schepelingen van De Zeven Provinciën", bij de tegen hen te voeen processen, heeft Minister De Graaff, Miniser van Koloniën, geantwoord, dat overeenkomstig de desbetreffende bepalingen van de Rechts pleging bij de Zeemacht, een beschuldigde bij de behandeling zijner zaak door een krijgsraid, zich door een gekozen of toegevoegden raadsiran kan doen bijstaan. Staat de beschuldigde riet terecht voor een krijgsraad binnen het Riikin Europa, dan mogen als raadslieden slechts tp- treden officieren by de zeemacht. Komt de zaak in hooger beroep in behandeling by iet Hoog Militair Gerechtshof van Nederlandsth- Indië, dan mogen als raadslieden mede worcen gekozen of toegevoegd daarbij toegelaten adro- caten. Het zou niet op den weg liggen van den Mi nister stappen te doen tot wijziging van de op dit stuk bestaande wettelijke bepalingen. Toen Mej. Haringhuizen te Wester-Slokker Maandag thuis kwam, vond zy de deur geslo?ir* ten. Na openbreking werd een sterke gisluel%~- waargenomen, terwyl men in het huis let lyjfogg van haar zoon vond. De moeder was enktle da gen afwezig geweest; de zoon zou haar reeds Zaterdag halen, zoodat vermoed wordt dit het droevige ongeval al enkele dagen geleden is gebeurd. AMSTERDAM, 1 Maart. Ter veemarkt wa ren heden aangevoerd: 284 vette kalverej: le kwal. 5662, 2e kwal. 4656, 3e kwal. £544 per K.G. levend gewicht. 86 nuchtere Kal'eren 25 per stuk. 420 Varkens, vleeschvakens, wegende van 90—110 K.G. 3637, zware Var kens 3436, vette Varkens 3234 per K.G. slachtgewicht. 3 wagens geslachte runceren uit Denemarken. Marktverloop: Vette kalveren korte aan-oer, stugge handel en de prijzen iets hooger, vartens weinig' aanvoer, stille handel en de prizen stijver. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Maart. Ain- gevoerd werd: 1500 Kg. peen 1.401.60, 2000 Kg. roode kool 2.104.10, idem doorschot ..80 tot 3.50, 34000 Kg. gele kool 0.90—2, idem dc3r- schot 0.90—1.70, 93000 Kg. Deensche witte tooi 0.600.70, 33000 Kg. uien: gele uien 0.80150, grove uien 0.801.30, gele drielingen 0.80—110, 6100 Kg. bieten 0.60. NOORD-SCHARWOUDE, 1 Maart. Aange voerd werden: 17000 Kg. uien: drielingen 0.Ü' 1.10, uien 1—1.50, grove uien 1.101.30, 1500 Eg. kroten 0.60, 25300 Kg. roode kool 1.50—3.50. d. doorschot 1.30—2.50, 190.200 Kg. Deensche wiite kool 0.60, idem doorschot 120, 15.700 Kg. gOe kool 1.402.10, taaie gele 1.402.70. Doorg;- draaid: 1500 Kg. kroten, 128.600 Kg. Deenscle witte. WOERDEN, 1 Maart. Kaasmarkt. Aanvoir 54 partijen, 1ste soort met R.M. 2627, ïdey 2e soort 2325. Handel traag. PRIJSWINNAARS in contanten voor de verbruikers van f 100 M. N. van Zundert, C.P. Tielestraat 23 b, R'dam W. 80 L. S. Snoek. Van Lim burg Stiruml. 16, Amersfoort f 70 A. Wiel Inga, 3e Selfhelp- straat 3, Sneek. f 65.II. J. Koestal, Over toom 441, Amsterdam W. f 55 A. Y. A. Looyen, Ganze- poortstraat, Goes. 45 G. L. Kroes, Pasplein 29, Doetinchem. i 35 S. in den Berken, Fuch siastraat 73, Den Haag. f 25 I'. Goossens Jr., Gheert v. Calcarplein 45. Den Bosch. 13 L. Sineulders, Min. Nelis- senstraat 8, Breda. 10 I. de Hooge, Nieuwe Kerkstr. 25a. Hillegersberg. Per week stellen wij beschik baar 10 prijzen, totaal f 500, voor de beste slagzinnen of slagwoorden of rijmpjes, toe passelijk op een of meer Kwatta- producten. Inzendingen, binnen gekomen tot en met Zaterdag, doen nog in die week mee. De beste inzending ontvangt den eersten prijs, en zoo vervolgens. De beoordeeling geschiedt door de Directie van Kwatta te Breda, en is zonder beroep. Iedere inzen ding moet vergezeld gaan van 5 heele etiketten van Kwatta's 5 ets. Manoeuvrereepen. Men mag méér dan één inzending per week doen, mits men zich aan bovenstaande voorwaarden houdt. Men gelieve bij elke inzending duidelijk naam en adres te vermelden. Alle inzendingen blijven het eigendom van Kwatta. De deelnemers staan door de deelname hun rechten aan Kwatta af. In gevallen, waarin bovenstaande voorwaarden niet voorzien, beslist de Directie van Kwatta. (Jver deze prijsvragen wordt niet gecorrespondeerd. De uitslag wordt iedere week bekend gemaakt in de dagbladen. Inzendin gen moeten geschieden aan: N.V. KWATTA. Breda. Afd. Prijsvragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6