DE STRIJD TEGEN HET COMMUNISME VEREEN!GDE KATHOLIEKE PERS Oproep van het Rijk aan de landen Het offensief in Jehol Het nieuws van heden REEDS VELE VERBODEN UITGEVAARDIGD m SPANNING IN DUITSCH LAND FRANKRIJK EN AMERIKA DE BAROMETER DONDERDAG 2 MAART 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Brunswijk en Oldenburg strekken de maatregelen zelfs uit tot de socialisten Geen Rijkscommissaris in Beieren? Oldenburg en Brunswijk ook tegen de socialisten Beieren tegen het communisme Hitier voor de radio Het Rijksdaggebouw Feitenmateriaal van Goering Geheele Communistische Executieve gearresteerd Litwinow bij Neurath NA DEN BRAND IN HET RIJKSDAGGEBOUW Ter handhaving van de orde heeft de Schupo uitgebreide maatregelen genomen. Politieposten op de daken Hitier en Briining Weer talrijke dood en, gewonden en arrestaties Tegen de communisten in Baden en Wurtemberg Lagerhuis-interpellatie De eed van trouw in Ierland De Dail voor afschaffing Wilde geruchten Russisch generaal verdwenen Een nieuw geval Koetjepof? De Bankcrisis in Amerika Eind Maart een bijzondere bijeen komst van het nieuwe Congres? Alhama aan de beurt Gemakkelijke verovering van Tsjifeng Nieuwe spoorweg aanslag in Ierland Rails door een bom vernield DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het Weer „Ontvoerde" secretaris van Ford Hij had slechts rust noodig Korte spoorwegstaking in Oostenrijk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18317 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek EERLIJN, 1 Maart. (Officieel) De Rijksmi nister van Binnenl. Zaken heeft, op grond var, de verordening tot bescherming van volk en staat, tot alle landsregeeringen het verzoek ge richt, om alle communistische bladen en perio dieken tot nader order te verbieden, evenals alle vergaderingen en optochten der KPD, ook vergaderingen in besloten ruimten. Hij heeft voorts den landsregeeringen verzocht, alle com munistische drukwerken, met inbegrip van vlugschriften en plakkaten, direct in beslag te nemen. BERLIJN, 1 Maart. De Berlijnsche politie- president heeft tot nader order alle vergade ringen der KPD en haar nevenorganisaties verboden. Een zelfde verbod is uitgevaardigd te Hamburg. Ook in Hessen zijn verboden tegen commu nistische vergaderingen en bladen uitgevaar digd. De nat.-soc. regeeringen van Oldenburg en Brunswijk hebben besloten, dat behalve de maatregelen, die tegen de K.P.D. zijn genomen en die overeenstemmen met de Pruisische maatregelen, ook tegen de S. P. D. op dezelfde wijze als in Pruisen zal worden opgetreden. In geheel Oldenburg is derhalve de sociaal-demo cratische pers voor veertien dagen verboden In Brunswijk zijn bovendien alle soc.-dem. ver gaderingen verboden. Voor het gebied van den vrijstaat Saksen zijn alle openbare en niet-openbare vergade ringen der K.P.D. en haar nevenorganisaties, alle periodieken geschriften, pamfletten en plakkaten der KPD en haar nevenorganisaties verboden. Plakkaten, die reeds hangen, moe ten worden vernield. Bij ongeveer 40 commu nisten zijn huiszoekingen verricht. Eenige per sonen zijn gearresteerd. Tot hen behooren eenige vroegere Schupo's, zoomede dr. Helm en wethouder Gruner. Te Sagan zijn zeven vooraanstaande sociaal democraten gearresteerd naar aanleiding van een huiszoeking in het gebouw der arbeiders, waar eenig materiaal van het IJzeren Front is gevonden. Te Altenburg bevinden zich alle communis tische voormannen 25 man in hechtenis, behalve twee die gevlucht zijn. Tot de personen, die door de Berlijnsche politie zijn gearresteerd behooren de Rijksdag afgevaardigde Langner, de journalist Heinz Pohl en vele. buitenlanders, o.a. Russen en In diërs. Voor het Karl-Liebknecht-Haus waar, zoo als bekend de hakenkruisvlag is geheschen. kwam het Woensdagmorgen herhaaldelijk tot pogingen van communisten om te demonstree- ren. De politie verijdelde deze pogingen echter en heeft omvangrijke maatregelen genomen. MÜNCHEN, 1 Maart. Met het oog op den nuidigen toestand heeft de Beiersche regee ring de politie-autoriteiten per radio opdracht gegeven op scherpe wijze alle ter bestrijding van het communistische gevaar tot nu toe reeds uitgevaardigde decreten ten uitvoer te leggen. In het bijzonder wordt in dit radio bericht gewezen op: bescherming der openbare gebouwen en vitale bedrijven, versterking van de patrouille-diensten en dergelijke algemeene veiligheidsmaatregelen van politiewege. Voorts is bevolen communistische bladen te verbieden, communistische plakkaten en vlugschriften in beslag te nemen, communistische vergaderin gen te verbieden en communistische opruiers in hechtenis te nemen. Mede in verband met het een uur-lange onderhoud, dat vandaag tusschen rijkskanse lier Hitler en den Beierschen minister-presi dent plaats had, wordt in goedingelichte krin gen verklaard, dat er thans geen sprake van is een rijkscommissaris naar Beieren te zenden, daar de politieke toestand daar zoo is, dat de regeering de macht absoluut in handen heeft. Communistisch gevaar bestaat in Beieren niet, daar de regeering sedert de revolutie met scherpe middelen tegen de communisten is op getreden. Het nat.-soc. blad te Bayreuth en de „Bayri- sche Ostwacht", het grootste nat.-soc. blad in Noord-Beieren, is hedenmiddag tot en met 5 Maart verboden, wegens een bepaald artikel. KARLSRUHE, 1 Maart. (V. D.) De minister van Binnenl. Zaken van Baden heeft Woens dag de geheele politie en gendarmerie gecon signeerd. BERLIJN, 1 Maart. Rijkspresident von Hin denburg heeft Woensdagochtend Rijkskanse lier Hitier ontvangen voor een bespreking over den politieken toestand. Voorts heeft de Rijkspresident Woensdag den minister voor de Rijksweer Freiherr von Elomberg in audiëntie ontvangen. Morgenavond 8.30 uur spreekt Hitier voor de radio over 't „wereldgevaar van het bolsje wisme'. BERLIJN, 1 Maart. (V. D.) De Ryksregee- ring heeft in aanvulling op de Noodverorde ning van 4 Sept. 1932 thans eenige bepalingen uitgevaardigd, welke betrekking hebben op een verlaging der onkostenrekeningen van bestuurs leden en vooraanstaande bedienden van over heidswege gesubsidieerde ondernemingen. Deze verlaging heeft betrekking op die directeuren of werkers in bedrijven, die meer dan 12.000 R.M. per jaar ontvangen. De Rijkspresident hééft vandaag een veror dening betreffende de ziekteverzekering uitge vaardigd. De administratiekosten worden zoo veel mo gelijk verlaagd. De nieuwe verordening zal mor gen van kracht worden. BERLIJN, 1 Maart. Het Rijksdaggebouw is ook vandaag nog het middelpunt van de be langstelling van een talrijk publiek, zoowel van Berlijners als van vreemdelingen, die in stroo men in de richting van het Rijksdaggebouw trekken. Alleen leden van de regeering en Rijksdagbeambten worden toegelaten en dan nog alleen na zich eenige malen geïdentifi ceerd te hebben. De brandweer is ingerukt. In het gebouw zijn sterke politie-afdeelingen on dergebracht. Voor klein schoonmaakwerk is een legertje werkvrouwen aangenomen, doch met het eigenlijke opruimingswerk is men nog niet begonnen. Dit zal pas gebeuren als her onderzoek is afgeloopen, wat nog wel eenige dagen kan duren. Rijksminister Goeriilfe heeft hedenavond voor de microfoon een rede gehouden over Je jongste noodverordening tot bescherming van volk en staat. De minister wees o.a. op het groote gevaar waarin Duitschland zich bevindt en verklaarde dat de brand in het Rijksdaggebouw het tee- ken was voor het doen ontbranden van der, communistischen burgeroorlog. Om dit gewel dige gevaar te bestrijden is geen noodverorde ning scherp genoeg. Goering deelde mede, dat zekere deelen van het materiaal, dat men in het Karl Liebknecht- huis heeft gevonden, in het belang van de vei ligheid van den staat niet direct openbaar kun nen worden gemaakt; maar zelfs het materiaal waarvan de publicatie geschieden zal, zal be wijzen hoe noodzakelijk de nieuwe noodver- 'ordenng is geweest. Op 15 Februari j.l. bijv. is vastgesteld, dat de K.P.D. bezig was met de vorming van terroris tische groepen ter sterkte van tot 200 man, die tot taak hadden de S.A.- en Stahlhelm-uniform aan te trekken en dan op auto's, warenhuizen, winkels e.d. overvallen te ondernemen. Ook zou den op Stahlhelm en nationale partijen over vallen worden gepleegd, om de eenheid der na tionale beweging te verstoren. Bij de arrestatie zouden valsche papieren worden getoond. Voorts zijn tal van vervalschte bevelen van S.A.- en Stahlhelmleiders gevonden, waarin de S.A. op geheimzinnige wijze werd opgewekt, zich voor den nacht op 6 Maart gereed te houden om Berlijn te bezetten en wel onder gebruik van wapenen, vernieling van voorwerpen e.d. Deze vervalschte bevelen werden dan verspreid bij autoriteiten en burgers, ten einde het schrikbeeld op te werpen van een nat.-soc. staatsgreep en de arbeidersklasse in de noodzakelijke verwar ring te brengen. Ook politiebevelen zijn ver- valscht, o.m. voor de levering' van pantserwagens. In een op 18 Februari gehouden zitting der K.P.D. was nadrukkelijk sprake van een aan- valsactie der vereenigde proletariërs tegen de bourgeoisie en den fascistischen staat. Op den zelfden dag werd iemand gearresteerd die aan het hoofd stond van een colonne, welke opdracht heeft bruggen in de lucht te laten vliegen. Deze man had groote hoeveelheden ontplofbare stoffen gestolen. Spoedig daarna werd een organisatie der K.P.D. ontdekt, welke met vergif zou werken. Door de ontdekking van een gif-diefstal te Keulen bleek, dat het vergif zou worden ge bruikt, om in gemeenschappelijke maaltijden van S.A. en Stahlhelm te worden gemengd. Voorts zouden vrouwen en kinderen van voor aanstaande personen gegijzeld worden, om dan voor demonstratieve optochten te worden ge plaatst als een soort levenden beschermings muur. Op 23 Februari werd door het centrale comité het parool uitgegeven de arbeidersklasse te bewapenen. Voor terreur moet van ieder werktuig en ieder wapen gebruik worden ge maakt. Er werd opgewekt tot massastakingen, solidariteitsstakingen zouden worden voorbe reid. Een organisatieplan „de kunst van den ge- wapenden opstand" was opgesteld. Hierin stond vermeld, dat zulk een opstand de eerste phase is van den burgeroorlog. Er waren instructies gegeven kleinere terro ristische groepen te' vormen, die op duizenden plaatsen branden zouden moeten stichten. Doel dezer acties was, politie en weermacht naar het platte land te lokken en dan oproer te maken in de steden. De staat heeft den plicht, aldus Goering, dergelijke plannen in de kiem te smoren. Wa' zou geschieden, indien deze com munistische pest ook maar slechts 24 uren tijd zou hebben om ons arm Duitschland te teiste ren? De noodverordening wil met draconische straffen het plegen van dergelijke daden voor komen. Goering besloot met te zeggen, dat hij zich krachtig genoeg gevoelt, om het misdadig op treden der communisten tegen te gaan. BERLIJN, 1 Maart (V.D.) Te Berlijn doen hardnekkig geruchten de ronde, dat de com munistische partij centrale naar Hamburg is overgebracht. Van officieele zyde is nog geen bevestiging dezer mededeeling ontvangen. Wat de Execu tieve Commissie der KPD betreft, in de beide laatste dagen zijn alle leden dezer commissie gearresteerd. In welingelichte kringen wordt evenwel aangenomen, dat zich wel een nieuwe executieve commissie zal hebben gevormd. De i namen der leden y&n de oude commissie zou den den autoriteiten bekend zyn geworden door de vondsten in het Liebknechthuis. De Beriynsche politie deelt mede, dat op grond van de verordening van den Rykspre- sident tot bescherming van staat en volk Woensdagochtend bij eenige communisten huis zoekingen zyn verricht. Een groote hoeveel heid drukwerk is in beslag genomen. In het bijzonder is een onderzoek ingesteld in het partijbureau der KPD, het bureau van de Roode Hulp, het bureau der revolutionnaire vakvereenigingsoppositie, de werkloozencom- missie voor het district Zuid-Beieren en bij de drukkery van de „Neue Zeitung", waar eenige vereenigingsorganen in beslag genomen zijn, o.m. dat van de klassebewuste gemengde arbei- ders-zangvereeniging. Een groote hoeveelheid in beslag genomen materiaal wordt aan een onderzoek onderworpen. Drie personen zijn ge arresteerd. LEIPZIG, 1 Maart. (W. B.) In opdracht van het bestuur der soc.-dem. partij heeft dr. Hertz aan den „Oberreichsanwalt" een verklaring dezer partij overhandigd, waarin gezegd wordt dat er geen enkel verband bestaat tusschen de brandstichting in den Rijksdag en de soc.-dem. partij. Hij verzocht, den voorzitter der soc.-dem. partij Wels alsmede dr. Breitscheid een ver hoor af te nemen. De „Oberreichsanwalt" verklaarde, dat hy van de mededeeling kennis had genomen, doch dat hij geen stappen kon doen, daar de stuk ken nog niet in zyn bezit waren. BERLIJN, 1 Maart (V.D.) Op de doorreis van Genève naar Moskou heeft de Russische Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken. Litwinow, heden een bezoek gebracht aan den Duitschen Ryksminister van Buitenl. Zaken Freiherr Von Neurath. BERLIJN, 1 Maart. (W.B.) Naar vernomen wordt is bevel gegeven de vergoedingen voor de communistische Rijksdagleden niet uit te betalen, zoodat de heden vervallende bedragen uit dien hoofde niet aan de communisten zyn uitgekeerd. Het financieele effect hiervan is niet groot, daar de Rijksdagleden nog slechts tot 5 Maart recht hadden op vergoeding. Voor den Pruisischen Landdag is een dergelüke maatregel nog niet getroffen. In Zwitserland zijn Duitsche verkiezingsver gaderingen verboden. BRESLAU, 1 Maart. Woensdagavond heeft Rijkskanselier Hitler in de „Jahrhunderthalls" bet woord gevoerd. S. A.-mannen uit- Silezië marcheerden in massa op, voorafgegaan door muziek. De manschappen waren in veldtenue en droegen voor de eerste maal stalen helmen. Wel 100 Hakenkreuz-vlaggen werden medege- dragen. Hitier ageerde ditmaal vooral tegen de com munisten. Zoo noodig zouden de brandstichters met hun fakkels platgetreden worden. Woensdagmiddag ontving de „volkskanselier" een deputatie nat.-soc. arbeiders uit gehie; Duitschland, tegenover wie hy den Marxisti- schen klassestrijd fel becritiseerde. Te Essen heeft dr. Briining gesproken voor een vergadering van meer dan 10.000 menschen. Van 4-jarenplannen zal geen hongerende werk- looze zich dik eten, verklaarde hy. Noodig is stelselmatige arbeid, rekening houdend mrt alle standen. Wanneer de rijksregeering heden met alle middelen tegen het communistisch gevaar op treedt, vindt zij in dit opzicht den vollen steun van het Centrum. Politie en wet kunnen net bolsjewisme echter niet uitroeien, maar alleen daadwerkelijk Christendom. KARLSRUHE, 1 Maart. Door de ministers van Binn. Zaken van Baden en Wurtembe'g zyn alle communistische bladen en tijdschrif ten, als mede alle vergaderingen en optochten verboden. Het communistische lid van den Pruisischen Landdag, mr. Obuch, is vanochtend gearres teerd. De bekende theatercriticus Alfred Kerr is uit Duitschland vertrokken, om zich biyvend te Parijs te vestigen. BERLIJN, 1 Maart. Er zijn geen nadere uit voeringsbepalingen te verwachten op de veror dening tot bescherming van Volk en Staat. De beslissingen zullen worden getroffen van ge val tot geval. Overigens wordt er op gewezen, dat de met deze verordening samenhangende kwesties moeten worden beoordeeld alsof -zij den staat van beleg betreffen. Te Hamburg is Woensdagavond geschoten op een nat.-soc. fakkeloptocht, waardoor ver schillende personen gewond werden. Politie en S. A.-mannen zyn, volgens particuliere berich ten, de woningen, vanwaar werd geschoten, binnengedrongen. Verscheidene personen zou den gearresteerd zyn. LONDEN, 1 Maart. (V. D.) In antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag antwoorde Sir John Simon dat, wat de veiligheid van Britsche personen en eigendommen in Duitsch land betreft, de Duitsche regeering geacht wordt voort te gaan, zich van haar verant woordelijkheid jegens de Britsche onderdanen te kwijten. Daarom zag de minister geen aan leiding te Berlyn stappen te doen. DUBLIN, 1 Maart. (Reuter) Het wetsont werp tot afschaffing van den eed van trouw aan den Engelschen koning is door de Dail met 75 tegen 49 stemmen goedgekeurd. Het wetsontwerp is thans teruggezonden naar den Senaat en zal in ieder geval binnen zestig dagen wet worden. BERLIJN, 2 Maart. (W. B.) In den afgeloo pen nacht hebben op verschillende plaatsen van Berlijn schietpartijen plaats gehad. In Berlijn-Schoeneberg is een man door on bekenden neergeschoten en ernstig aan het hoofd gewond. Een partyloos arbeider werd eveneens door onbekenden door schoten in buik en borst ge wond. Een S.A.-man, die in uniform over straat liep is van uit een huis beschoten en licht aan het been gewond. In de Petristrasse werd de 23-jarige arbeider Bernard Wirscheng in zyn woning doodgescho ten. De politie stelt een onderzoek in. Voor een communistisch partijlokaal in de Liebenwalderstrasse ontstond gisterenavond een politieke vechtparty, waarbij de politie moeit ingrypen. De 58-jarige concierge Gustav Sege- brecht werd door een kogel in den rug getrof fen en overleed korten tijd later. Een vrouw werd in het been gewond. Gisteravond werd een door de S. P. D. te Buchai belegde vergadering door politieke te genstanders voortdurend verstoord, zoodat zij tenslotte ontbonden werd. Korten tijd later kwam het op den weg naar Neurode tot een botsing tusschen een troep Reichsbanner-leden en nationaal-socialisten. Een nationaal-socialist die met eèn zwaar ijzeren voorwerp een slag wilde toebrengen, kreeg een schot in den arm, waardoor hij een partijgenoot trof, wien den schedel werd ingeslagen. De ernstig gewonde, de 21-jarige klerk Loske uit Walditz, overleed korten tijd later. Zeven Reichsbannerleden wer den gearresteerd. Het is de politie van Breslau gelukt een uur voordat Rijkskanselier Hitier voor de radio een rede zou uitspreken, een kortegolfzender in be slag te nemen, die in de omgeving was opge steld, om Hitler's rede te verstoren. Te Dresden ging hedenmorgen het hardnek kig gerucht dat de Dom van Keulen in brand stond. Te Goerlitz werd beweerd, dat het Ber lijnsche warenhuis van Tietz eveneens in brand was gestoken. Al deze geruchten missen natuurlyk iederen grond. HELSINGFORS, 2 Maart. (V. D.) Te Hel- singfors is groot opzien gebaard door het spoor loos verdwijnen van den in de Finsche hoofd stad gevestigden voormaligen Russischen ge neraal Alexander Koslowski. Aangezien men zelfmoord uitgesloten acht, gelooft men in som mige kringen te doen te hebben met een nieuw geval- Koetjepof. NEW YORK, 2 Maart. (Reuter.) Het mee- rendeel der banken in tien staten past vrywil- lig een moratorium toe. Tal van banken beper ken anderszyds dé uitbetalingen niet, alhoewel zy de bevoegdheid daartoe bezitten. Drie banken te East St. Louis (Illinois) heb ben het maximum-bedrag, dat van deposito's terugbetaald wordt, bepaald op 5 pet. van de hoofdsom. LONDEN, 2 Maart. (Reuter.) De correspon dent van de „Times" te Washington bericht aan zijn blad, dat vermoedelijk voor eind Maart een bïzondere by eenkomst van het nieuwe Con gres zal plaats hebben, teneinde maatregelen te nemen in verband met de bankcrisis. Waarschijnlijk zal het uitbetalen van depo sito's wettelyk worden beperkt. Verder zal vermoedelijk een garantie voor alle bankdepots worden gegeven. NEW-YORK, 1 Maart (V.D.) Ook in den staat Tennessee is een verordening op het bankwezen uitgevaardigd. In de afgeloopen week zijn in het geheel reeds meer dan 30 millioen dollars aan goud gehamsterd. De goudverschepingen bedroegen 16 millioen dol lars. Uit Canada wordt gemeld, dat in de laatste drie dagen uit de Vereenigde Staten een mil lioen dollars naar Canadeesche banken zijn overgebracht. Naar Reuter seint, heeft thans de gouverneur van Alabama een bankmoratorium van 10 da gen afgekondigd. De meeste bankmoratoria, die thans in een tiental staten zijn afgekondigd, zijn vrijwillig. TUNGLIAO, 1 Maart. Volgens berichten uit Japansche bron heeft de Japansche cava lerie, onder bevel van generaal Mogi, Tsjifeng zonder slag of stoot bezet. De Chineesche com mandant kwam de Japanners een eindweegs tegemoet, om hem welkom te heeten. De Japansche brigade van Suzuki is te Hotankou, op 12 mijl afstand van Lingycian, gearriveerd. Morgen hoopt zij genoemde stad aan te vallen. Het Japansche hoofdkwartier te Moekden deelt mede, dat het offensief der Japansche troepen in Jehol een gunstig verloop heeft. De troepen rukken op naar Tsjenping. Volgens een te Peking ontvangen mededee ling van het hoofdkwartier van Tsjang-Hsu- Liang hebben de Chineezen den bergketen bij Pingtsjoean nog steeds in bezit. De Japansche troepen zijn evenwel opgetreden by de berg passen, maar zij worden teruggeslagen. PARIJS, 1 Maart (Reuter) Aan de lunch, die de Engelsch-Amerikaansche persvereeni- ging aan den Amerikaanschen gezant Waiter Edge heeft aangeboden, hield minister-pre sident Daladier een rede, waarin hij zeide er van overtuigd te zijn, dat niets tot verbetering van den toestand gedaan kon worden, zonder loyale samenwerking tusschen de twee groote democratieën Engeland en de Vereenigde Sta ten, waarbij ook Frankryk zich zal aansluiten. Daladier sprak vervolgens de legende tegen dat Frankrijk tot de tanden gewapend is en niet ontwapenen wil. In de afgeloopen jaren heeft Frankrijk zijn militaire strijdkrachten aanzienlijk verminderd en nog gisteren heeft het parlement nieuwe verminderingen goed gekeurd. De Amerikaansehe gezant, die ook een rede hield, verklaarde dat Amerika aan geen enkel verbond kan deelnemen, daar de politiek van verdragen meer vyanden dan vrienden maakt. De Vereenigde Staten zullen zich voorloopig niet verbinden met de politiek van andere landen. BELFAST, 2 Maart. (V. D.) Gisteren is in Ierland wederom een spoorwegaanslag gepleegd. Ten zuiden van Coleraine werden op een der hoofdtrajecten de rails door een bom' vernield. De aanslag werd tijdig ontdekt, zoodat een spoorwegongeluk voorkomen kon worden. Het politieonderzoek naar de daders is tot nog toe zonder resultaat gebleven. Verzoek aan de Duitsche landen, om commu nistische vergaderingen en bladen te verbieden. Verscheidene landen gaven reeds gehoor. Brunswijk en Oldenburg strekken de maat regelen uit tot de socialisten. Geen rijkscom missaris in Beieren? De afschaffing van den eed van trouw, opnieuw door de Iersche Dail aangenomen, wordt over 60 dagen een feit. Tsjifeng in Jehol in handen der Japanner Amerika en Frankrijk. Rede van Edge te P. De bankcrisis in Amerika. Eind Maart zai t Nieuwe Congres in een bijzondere zitting Jen toestand bespreken. Wederom een spoorwegaanslag in Ierland, De spanning in Duitschland; wilde gerechten. Voortgezette behandeling der Indische begroo ting in de Tweede Kamer. Een aantal begrootingen door de Eerste Kamer afgewerkt. Sociale Studiedagen te Bergen (N.-H.). Uitbreiding van de cokesfabriek op de Staats mijn „Maurits". Zal een verlengde „Johan de Witt" de ver brande „P. C. Hooft" vervangen? Oplichting met een kasregister. Winkelier te Rotterdam op heeterdaad betrapt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijg Verwachting: Matige tot krachtigen, Zuid-Oostelijken tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken met regen en tijdelijke opklaring, iets zachter Hoogste stand: 771.0 te Dantzig, Laagste stand: 743.8 te Valentia. Zon op 6.47 Maan op 8.14 v.m. =s Zon ond. 5.38 Maan ond. 12.- v.m. Licht op 6.08 DETROIT, 1 Maart (V.D.) De secretaris van Henry Ford, Ernest C. Liebold, die gedurende 36 uur vermist werd zooda. men aannam dat hy door bandieten was ontvoerd, blijkt veilig den nacht van Dinsdag on Woensdag te hebben doorgebracht in Traverse City in Michigan, waarheen hy zich had begeven omdat hy rust noodig had. Zoodra hij uit de kranten merkte, dat men geloofde dat hy ontvoerd was, belde hij den chef van het bureau van de Ford Ser vice, Harry Bennett, op en verklaarde, dat het hem speet, dat hij zijn vrienden noodeloos in ongerustheid had gebracht. WEENEN, 1 Maart. Hedenmorgen heeft het personeel der Oostenryksche spoorwegen by wijze van protest twee uur gestaakt. De staking was echter niet algemeen en om 11 uur werd het verkeer op alle lynen hervat. In verschillende plaatsen zyn de stakingsleidingen gearresteerd, in totaal 500 man. Enkele stations werden door militairen en politie bezet. Daden van sabotage zijn niet voorgekomen. Een veertigtal hoogere ambtenaren is we gens deelneming aan de staking ontslagen. In Tirol hebben militairen de stations en be langrijke spoorwegemplacementen bezet. Een groep communisten, die probeerde de groote hal van het station te Innsbruck te bezetten, werd door de politie uiteen gedreven. Hoogste stand op Donderdag 3 uur n.m-: 752 .Vorige stand 756

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1