Arrestaties van Communisten Geweldige aardbeving in Japan I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Japan blijft lid! Nood in Amerika Het nieuws van heden POLITIE OVERAL DRUK IN DE WEER NIEUW VREDESACCOORD VLOEDGOLF VERNIELT ALLES DE BAROMETER VRIJDAG 3 MAART 1933 Controle op de buitenl. journalisten Het Weer Verklaring van Saito Duitsche consulaat te Luik besmeurd Daladier naar Londen Dorpen weggespoeld Het parlement werkt in snel tempo DRINKT BASS-STOUT Fa. P. Baggerman -Tel. 10116 BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling De leider der K.P.D., Thalmann, zou naar Kopenhagen zijn gevlucht Waar de Rijksdag bijeenkomt Thalmannde leider der K.P.D.. dienaar men vertelt, gevlucht is Hulppolitie Crisissteun Vlaggen in Pruisen De regeering zwijgt in den Rijksraad Vuuroverval te Hamburg Hitier en Goering spreken Zwitserland en Littauen waken Episcopaat tot Hindenburg ,Wij blijven in den Volkenbond, om mede te werken aan den vrede" Genève tegen geweld „De dood aan Hitier, leve de revolutie! EEN HERDENKING IN HET RIJKSWEERMINISTERIE Thans reeds 480 dooden, 1800 ge wonden en 330 ver misten De krachtigste aardbeving sedert 20 jaar Honderden dooden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Nieuwe faillissementswet en een katoensteunwet aangenomen Bankvacantiedagen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18318 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 2 Maart. (W. B.) De politie-actie tegen de K. P. D. wordt in geheel Duitschiand met alle scherpte doorgevoerd. Te Heilbron a/d. Neckar zijn in verband met diefstal van 2 kisten met springstoffen 40 com munistische voormannen gearresteerd. Te Hamburg werden meer dan 120 commu nistische leider gearresteerd. Te Gleiwitz, Hindenburg en Beuthen (Op- per-Silezië) bedraagt het gezamenlijke aantal communistische arrestanten 143. In enkele Oost-Pruisische steden kwam het tot ernstige communistische botsingen. Een 20- tal communisten werd gearresteerd. Bij huiszoekingen in woningen van enkele communisten te Wittenberg werden insignes en uniform-deelen der S. A. gevonden, 's Nachts is de spoorwegwacht beschoten. De Berlijnsche politie-president heeft een belooning tot 1000 Mark uitgeloofd voor het aanwijzen van opstellers en verspreiders van communistische pamfletten, wanneer deze straf rechtelijk veroordeeld kunnen worden. Naar „Hamburger Nachrichten" verneemt, is de leider der K. P. D., Ernst Thaelmann, van Hamburg naar Kopenhagen gevlucht. Te Bremen zijn 22 communisten gearresteerd, die talrijke plakkaten wilden opplakken, welke eruit zagen alsof zij van de rijksregeering af komstig waren en van een vervalschte hand- teekening van den Rijkskanselier waren voor zien. Te Wuppertal en omgeving zijn 350 tot 400 communisten gearresteerd. Te Pirmasens is bij een vechtpartij tusschen soc.-democraten, die vlugschriften verspreidden, en nat.-socialisten een Rijksbanierleider door drie revolverschoten getroffen. Waarschijnlijk zal hij het leven er niet afbrengen. De dader is voortvluchtig. BERLIJN, 2 Maart. De eerste zitting van den nieuw te kiezen Rijksdag zal, zooals reeds in het kort is gemeld, plaats vinden in de garnizoenskerk te Potsdam. Het is niet de eer ste maal, dat een Duitsch parlement in een kerk bijeenkomt, immers de nationale vergade ring van 1848 en 1849 is gehouden in de Pauls- kerk te Frankfurt. De garnizoenskerk te Potsdam is gesticht in de jaren 1730-1736. De toren is 88 M. hoog In deze kerk bevindt zich ook de groeve van Fre- derik Willem I en Frederik de Groote. In de garnizoenskerk hebben op 3 November 1805 Frederik Willem II en Alexander I van Rusland hun bondgenootschap gesloten. Op 24 October 1805 vertoefde Napoleon I aan het graf van Frederik den Grooten en hier sprak hij tot zijn officieren de woorden: Mijne heeren,neemt u uw hoed af! Wanneer die man (Frederik de Groote) nog zou leven, zouden wij vandaag bier niet staan." Een eereplaats hebben de vaandels van het eerste garderegiment te voet en van de grena diers van Frederik II. Aangezien in de garnizoenskerk echter voor het practische Rijksdagwerk geen geschikte lokaliteiten aanwezig zijn, vermoedt men, dat de latere zittingen in de Kroll-opera te Berlijn zullen worden gehouden. Het presidium zou dan op het podium zetelen, terwijl voor de afgevaardigden in het parket voldoende zit plaatsen aanwezig zijn. Het frontbalkon zou dan voor de vertegenwoordigers der pers gere serveerd kunnen worden. Men acht dit plan zeer geschikt, daar het Rijksdaggebouw in de nomiddellijke nabijheid van de vroegere Kroll-opera is gelegen. OLDENBURG, 2 Maart. (W. B.) In een of- ficieele mededeeling der Oldenburgsche regee ring wordt verklaard, dat nationaal-voelende Oldenburgers bevoegd zijn, op heeterdaad be trapte plegers van strafbare (politieke) hande lingen voorloopig te arresteeren en naar het naaste politie-bureau over te brengen. In Saksen zijn voorloopig 1500 man hulp politie in dienst genomen. Gisteren is in het secretariaat van de Keul- sche en de Rijnlandsche Centrum-organisatie een huiszoeking gedaan. Een manifest en een verkiezingsplakkaat werden in beslag genomen. BERLIJN, 2 Maart. (W.B.) Het kabinet hield zich heden bezig met de steunverleening aan ue speciaal door de economische crisis getrof fen gebieden, aan welker bevolking gratis le vensmiddelen zullen worden verstrekt. Deze maatregel heeft speciaal betrekking op Opper- Silezië, Thuringen, Koningsbergen, het Roer gebied, Berlijn, enz. Rond 40.000 centenaars boter en 700.000 Centenaars rogge zullen gratis worden verdee d onder werkloozen en andere hulpbehoevenden, die voorloopig echter zelf het bak- en maal loon moeten bekostigen. Verder besloot het kabinet tot het nemen van maatregelen tegen zoodanige vertegenwoordi gers van buitenlandsche bladen, die op boos aardige wijze op de rijksregeering critiek uit- oefdhen. BERLIJN, 2 Maart. (Officieel) De commis sarissen van het Rijk hebben besloten de vol gende verordening uit te vaardigen betreffen de het vlaggen op openbare gebouwen. Het vlaggen op staats- en gemeentegebouwen, zoo mede op openbare scholen, heeft plaats in le landskieuren zwart-wit, tenzij voor bijzondere gevallen anders wordt bepaald. Gemeenten welke tot nu toe in eigen kleuren lieten vlag gen, mogen deze naast de landsvlag uithangen. Kerkgenootschappen behouden het recht eigen vlaggen uit te hangen. Op 12 Maart (Volksrouwdag) zal van alle gebouwen de zwart-witte vlag halfstok moeten worden uitgehangen. Ter eere van de in den wereldoorlog gevallenen moeten naast delands- vlaggen zwart-wit-roode vlaggen worden uit gestoken, voor zoover deze aanwezig zijn of met geringe kosten kunnen worden aange schaft. De Rijksraad kwam Donderdag onder voor zitterschap van staatssercr. Pfundner bijeen in het ministerie van Buitenlandsche Zaken, daar de zaal van den Rijksraad in het Rijksdagge bouw na den brand niet te gebruiken is. Pfund ner deelde mede, dat het gebouw in een paar weken weer zoover in staat zal zijn gebracht, dat de Rijksdag na ongeveer acht zittingen er in zal kunnen terugkeeren. Hij spreekt zijn af schuw uit over de brandstichting, in welker afschuw de Rijksraad deelde. Van sociaal-de mocratische zijde en die van het Centrum werd gevraagd, in hoeverre de Rijksregeering het recht heeft, te verklaren, dat ook sociaal-demo craten schuld hebben. Tevens werd gevraagd, of de politieverordening van Goering nog in overeenstemming is te brengen met de grond wet. Pfundner antwoordde, dat hij geen ant woord kan geven, omdat niet de Rijks-, maar de Pruisische regeering hier in het geding is. De kwesties werden verwezen naar de grond wetscommissie. De eerstvolgende zitting zal plaats hebben over 14 dagen. HAMBURG, 2 Maart. Naar van politiewege wordt bericht, is hedenavond op den kop van een door den S.A. gehouden propagandatocht door Hammerbrook een vuuroverval gericht vanuit enkele huizen. Een io-jarig man die voor een raam zat bekwam een doodelijke hoofdwonde; verder kreeg een toekijkend zee man een schot in zijn dij. De gewone politie heeft ingergepen, het vuur beantwoord en bin nen enkele minuten de orde hersteld. Op het dak van een huis zijn twee geladen karabijnen in beslag genomen. Een aantal personen is gearresteerd. De propagandatocht kon na een korte onderbreking voortgezet worden. In verschillende stadsdeelen van Bremen is het tot schietpartijen gekomen. Twee personen werden zwaar- en eenige andere lichtgewond. Door de politie werden 13 nat.-socialisten ge arresteerd ten huize van een S.S.-leider. Te Paderborn is het Centrum-blad West- phaelisches Volksblatt wegens een bericht over een lezing van pater Muckermann tot 5 Maart verboden. BERLIJN, 2 Maart. De twee meest naar vo ren tredende nat. soc. regeeringsleden, Hitier en Goering, hebben hedenavond voor stampvolle zalen felle redevoeringen tegen het commu nisme gehouden. Hitier sprak in het Sportpalast, dat reeds twee uur voor tijd gevuld was. Zonder meer gaf hij de schuld voor de werk loosheid aan de „systeempartijen". Wetenschap pelijk zoo sprak Hitier verder is de Mar xistische idee van gelijkwaardigheid van alle menschelijke wezens en van alle rassen reeds lang weerlegd. De individueele persoonlijkheden zijn steeds de leiders der natie geweest. Ver der maakte Hitier zijn toehoorders vroólijk door te vertellen van een soc.-democraat, die min der bleek te geven om zijn post dan om zijn pensioen, welk geval de rijkskanselier genera liseerde. Aan de fanatieke nat. soc. organisatie zou het echter gelukken, Duitschiand weer op te richten. Door het Marxisme zijn slechts eenige tienduizenden gewetenlooze individuen verrijkt. Ook Goering, die in een tentoonstellingshal het woord voerde, viel eveneens het Marxisme aan, hetwijl het Centrum z.i. ook niet ver af was van verraad aan het Duitsche volk. Waar betreurd wordt, dat de nat.-soc. beweging niet over groote koppen beschikt, daar verklaren wü, slechts karakters noodig te hebben Tegen het communisme voer ik aldus Goering geen afweerstrijd: ik ga over de geheele linie tot den beslissenden aanval over. In 48 uur tijds zitten dan ook reeds meer dan 2000 com munisten achter slot en grendel. BAZEL, 2 Maart (V.D.) De bewaking van de Duitsch-Zwitsersche grens is verscherpt, om verdachte elementen vluchten onmogelijk Verwachting: Matige tot krachtige» Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand; 769.9 te Stensele. Laagste stand: 736.8 te Valentia. Zon op 6.45, onder 5.40. .Licht op 6.10. Eerste Kwartier 4 Maart. te maken. Bij verschillende huiszoekingen bij communisten in de grensplaatsen zijn druk werken en eenige wapenen in beslag genomen. Ook zijn verscheidene arrestaties verricht. KOWNO, 2 Maart (V.D.) Sedert eenige da gen trachten talrijke personen uit Duitschiand op illegale wijze de Littausche grens te over schrijden. De Littausche grensbeambten zeg gen dat zij zich op weg naar Moskou bevinden Daarom is bevel gegeven tot verscherpte be waking der geheele grens, aangezien de over heid vreest dat de vlucht der communisten uit Duitschiand een massaal karakter zal aanne- BERLIJN, 2 Maart. (V.D.). Naar de „Ger- mania" verneemt, zou het Pruisische Episco paat zich tot Hindenburg hebben gewend met het verzoek de noodige maatregelen te willen nemen, opdat onder de thans heerschende om standigheden de verkiezingsvrijheid en de aan ieder staatsburger wettelijk gegeven rechten worden beschermd. BERLIJN, 2 Maart (W.B.) De Nederlander Marinus van der Lubbe, die wegens brand stichting in den Rijksdag is gearresteerd, in April 1931 al eens veroordeeld door de recht bank te Münster in Westfalen. Hij had name lijk al rondtrekkend in comn unistischee ge schriften gehandeld zonder een bedrijfsvergun- ning te hebben. TOKIO, 2 Maart. (V. D.) Premier Saito heeft verklaard, dat de verwachtingen, welke de re geering in het Japansche leger heeft gesteld, reeds thans ten volle zijn vervuld. Voordat de Volkenbond weer bijeen zal komen, zal de po litieke toestand in het Oosten in zooverre op geklaard zijn, dat een interventie van den Vol kenbond niet meer noodig zal zijn. De Japan sche regeering zal verder in den Volkenbond blijven, om mede te werken aan de belangen van den vrede. Het Japansche optreden in Jehol draagt geen agressief karakter, doch is slechts teweeggebracht door den wensch naar orde in het Verre Oosten. Het Japansche ministerie van Oorlog heeft, met het oog op den gespannen militairen toe stand, besloten het officierscorps te versterken. Het aantal adspirant-officieren zal op de Ja pansche militaire opleidingsscholen worden verdubbeld. GENÈVE, 2 Maart. (Reuter.) De Chineesche gezanten te Londen, Parijs en Moskou, Quo- taisji, Wellington Koo en Yen, hebben een ver zoek om ontslag als China's vertegenwoordi gers te Genève naar Nanking gezonden. Zij zijn van oordeel, dat „het centrum van den huidigen ernstigen toestand van Genève is overgebracht naar Jehol, waar een sterk ver zet noodzakelijk is." GENÈVE, 2 Maart. De politieke commissie der ontwapeningsconferentie heeft vandaag, met 27 stemmen voor, aangenomen den gewij- zigden tekst van het Britsche voorstel, dat de onderteekenaars van de overeenkomst plechtig zullen bevestigen, dat zij in geen geval hun toe vlucht zullen nemen tot geweld als instrument van nationale politiek. Een aantal buiten-Europeesche staten stemde blanco. BRUSSEL, 2 Maart. (Reuter.) Het gebouw van het Duitsche Consulaat te Luik is in den afgeloopen nacht tot een hoogte van twee meter besmeurd met roode verf en met een op schrift in het Fransch: „De dood aan Hitier, leve de revolutie!" Bovendien zijn de initialen K.P.D. en de Communistische sikkel en hamer op den muur aangebracht. De Belgische politie heeft alle noodige maat regelen getroffen om het gebouw te bescher men. Ter gelegenheid van den honderdsten geboortedag van den vroegeren Pruisischen generaal-veldmaarschalk Alfred graaf Von Schlieffen had in het Rijksweerministerie een herdenkingsplechtigheid plaats. Onze foto geeft het oogenblik weer, dat Rijks president Von Hindenburg na de herdenking het ministerie verlaat. PARIJS, 2 Maart. (Reuter.) Minister-presi dent Daladier is voornemens deze maand een reis naar Engeland te maken. TOKIO, 3 Maart. (V. D.) Volgens mededee ling van het Japansche Telegraaf-Agentschap heeft een aardbeving, die hedenmorgen vroeg tegen twee uur plaatselijken tijd het Japan sche hoofdeiland Hondo heeft geteisterd, on geveer tweehonderd slachtoffers geëischt, ter wijl nog een honderdtal personen vermist wordt. Op tal van plaatsen brak brand uit, terwijl duizenden huizen nabij de kust door een vloedgolf zijn vernield. Het ergst is de kustplaats Kamaishi in de prefectuur Iwata geteisterd. Meer dan duizend huizen werden na de aardbeving door een vloedgolf wegge spoeld. Later brak brand uit. waardoor twee duizend gebouwen, o.a. een bank en twee the aters, werden vernield. Ook in de omgeving van de stad Mijako werden honderden huizen door de vloedgolf vernield. In deze stad werden zeventien personen gedood en vijftien gewond, terwijl dertig vermist worden. Ruim 240 hui zen moesten ontruimd worden. Te Tokio en te Yokohama werden vele hui zen door de aardbeving ernstig beschadigd. Van de bevolking maakte zich een paniek meester en in massa's vluchtte zij naar de open pleinen. Te Tokio en in andere groote steden heeft de aardbeving slechts weinig schade aangericht. Te Yokohama was slechts gedurende korten tijd de electriciteitsvoorzie- ning gestoord. LONDEN, 3 Maart. (V. D.) De seismografen van het observatorium te Greenwich hebben de aardbeving in Japan geregistreerd als de sterkste aardbeving van de afgeloopen twintig jaar. In het seismografisch instituut te Stony- hurst was de uitslag zoo sterk, dat de regls- treernaald werd beschadigd. Men vermoedt, dat het centrum van de aardbeving in den Stillen Oceaan ligt. Volgens de deskundigen moet deze aardbeving m de geheele wereld geregistreerd zijn. Nader meldt Reuter, dat de catastrophe tot dusver 306 dooden heeft veroorzaakt; 1222 personen zijn gewond en 200 worden vermist. De vloedgolf heeft over een oppervlakte van 300 mijl langs de Noord-Oost-kust van het voornaamste der Japansche eilanden verwoes ting aangericht; duizenden huizen werden overstroomd en 1200 6chepen werden door het water weggesleurd. De vloedgolf heeft de kust met verschrikke lijke kracht geteisterd vanaf Ishinomaki, 200 mijl ten Noorden van Tokio, tot Shiriya. Te Kamaishi zijn 300 huizen in brand ge raakt en zijn duizend huizen ingestort. Eenige dorpen aan de kust zijn geheel ver dwenen. De vernielde plekken omvatten ook het strand van Sabishiro, vanwaar verschillende vliegers hun vluchten begonnen zijn over den Stillen Oceaan. „United Press" seint ons nog de volgende bijzonderheden: In de nabijheid van de kust zijn honderden visschersschepen met man en muis vergaan. De provincie Iwata is het zwaarst van alle ge troffen. In de hoofdstad Morioka zijn alleen reeds driehonderd menschen om het neven ge komen. Talrijke bruggen zijn vernield. De ver woesting der telegraaf- en telefoonlijnen waar door alle verbindingen verbroken zijn, is oor zaak dat men nog geen volledig beeld van de catastrophe kon krijgen. Te Tokio en Yokohama brak tijdens de aardbeving een paniek onder de bevolking uit. Ernstige schade werd echter niet aangericht. Bernard Shaw en de andere passagiers van de „Empress of Britain" die juist een bezoek brachten aan de steden Kobe en Osaka zijn ongedeerd gebleven. (United Press). TOKIO, 3 Maart. (Reuter). Het eilandje Hokkaido is eveneens door de aardbeving ge troffen. Het schijnt dat het epicentrum van de be ving nabij het eiland Kinkwazan ligt. TOKIO, 3 Maart. (V. D.) De aardbeving in Japan en de daarop volgende vloedgolf hebben volgens de thans ontvangen officieele berichten reeds ongeveer 480 slachtoffers gemaakt, ter wijl 1800 personen zijn gewond en 330 worden vermist. Twee visschersdorpen zouden door de vloedgolf geheel zijn weggespoeld. Het Japan sche Ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft terstond een staats-secretaris met een staf van ambtenaren en personeel naar de meest geteisterde plaatsen gezonden, om maat regelen voor de getroffen bevolking te nemen. Een geweldige aardbeving heeft Japan geteis terd. Meer dan 400 personen zijn gedood; twee dorpen zijn door een enorme vloedgolf weg gespoeld. De bankcrisis in Amerika eischt steeds meer slachtoffers. Talrijke arrestaties van communisten in Duitschiand. Noodmaatregelen in Amerika tot steun aan crisis-slachtoffers. Weinig schot in de ontwapeningsbesprekingen. Nieuwe godloozeneampagne ophanden in Rus land. Japan blijft in den Volkenbond, verklaart premier Saito. Het pleit in Jehol zoo goed als beslist ten gun ste van Japan. Discontoverhooging te New-York. Treinaanslag in Ulster; 30 gewonden. De toelating van de katholieke missie in Ta- panoeli. De postdiefstal te Soerabaja. Verdachte op transport gesteld. Sneevliet's verzoek tot in vrijheids te Hing afge wezen. Regeeringspenning ter eere van Willem den Zwijger. Behandeling van de afdeeling Onderwijs der Indische begrooting in de Tweede Kamer; her vorming zal commissoriaal worden uitgemaakt. De Eerste Kamer keurde de begrooting van Binnenlandsche Zaken goed. Wetsontwerp ingediend strekkende tot organi satie der openbare organen, belast met de uit voering der sociale verzekering. Nog geen overeenstemming inzake het conflict te IJmuiden. WASHINGTON. 2 Maart (V. D.) Het Amerikaansche Congres heeft gisteren in record tempo en aantal crisisvoorstellen behandeld. Aangenomen werd een wetsontwerp, waardoor huiseigenaren en boeren gelegenheid krijgen, tot speciale overeenkomsten met hun schuld- eischers te komen in geval van faillissement door bemiddeling van de federale rechtbanken, terwijl voor de spoorwegmaatschappijen een soortgelijke regeling mogelijk wordt. Noodig is nog de onderteekening van president Hoover. Voorts werd goedgekeurd de wet tot verhoo ging van de katoenprijzen door de katoenver bouwers, die vrijwillig de voor de katoencultuur gebruikte bodemoppervlakte verminderen, toe te staan deel te nemen in een pool, waarvan de legeering tegen bepaalde bedragen katoen op koopt, zoodat een bepaalde winst verzekerd is. De Senaat keurde ter doorzending naar het Representanten-Huis een .wetsontwerp goed, waardoor een bedrag van 500 millioen dollar van de Reconstruction Finance Corporation be schikbaar wordt gesteld voor banken en hypo theekinstellingen, die een tweejarig moratorium toestaan op boerderijen en andere onroerende goederen tot een bedrag van meer dan acht duizend dollar. Verder is er een wetsontwerp tot het verlee- nen van een tweejarig moratorium aan steden van minstens 50.000 inwoners, die minstens 1 millioen dollar schuld hebben. NEW-YORK, 2 Maart De gouverneur van Oklahoma heeft een bankmoratorium van drie dagen afgekondigd. Ook in de staten Califomië, Lousiana en Mississippi is een bankmoratorium afgekondigd. Meestal worden deze moratoria slechts voor enkele dagen afgekondigd, doch later worden zij stilzwijgend verlengd. Aange zien in vele staten de gouverneurs niet de be voegdheid hebben beperkende bepalingen voor het bankwezen af te kondigen, vermijden zij de moeilijkheid door een aantal dagen tot officieele sluitingsdagen te maken, waarop de banken dus gesloten kunnen blijven. WASHINGTON, 3 Maart. (V. D.) In het Witte Huis is gisteren een diepgaande gedach- tenwisseling gehouden tusschen Hoover en Roo sevelt over noodmaatregelen tot bestrijding van de bankcrisis. De toestand wordt algemeen zóó ernstig ge acht, dat Hoover, in tegenstelling met zijn tot dusverre opgestelde plannen, besloten heeft Za> terdag niet met het s.s. „Pennsylvania" te ver trekken, maar voorloopig nog verscheidene da gen in New-York te blijven. Naar verluidt, zouden Roosevelt en zijn me dewerkers, onder den druk van de crisis, toch een noodwet ontworpen hebben, waarbij de bankdeposito's door de Amerikaansche regee ring gegarandeerd zouden worden. Het voor nemen bestaat, dat de noodwet nog door bet oude congres binnen de laatste 48 uur van zijn bestaan zou worden aangenomen. Hoover zou zijn toestemming tot dezen maatregel hebben gegeven. In het Witte Huis wordt nog beslist over de wijze van garantie. Sommigen verdedi gen een volledige garantie tot aan een zekere maximumgrens, anderen daarentegen een ga rantie van 50 pCt. door de regeering voor alle deposito's. Roosevelt is de laatste dagen bestormd om een noodwetgeving met onmiddellijke werking. Het totale bedrag der Amerikaansche deposito's bedraagt ruim 40 milliard dollar, toebehoorende aan ongeveer 43 millioen beleggers in 19.600 banken. De democratische senator MacAdoo, de mi nister van financiën in het kabinet-Wilson. eischt tijdelijke sluiting van alle Amerikaan sche effectenbeurzen. In Califomië, Louisiana, Mississippi, Oregon en Navada zijn bankvacantiedagen gegeven. In Califomië geschiedde zulks met dwang. De gouverneur van Louisiana heeft iedere openbare activiteit der banken en andere open bare ondernemingen tot en met het a.s. week end verboden. De burgemeester van Detroit verklaarde, dat de financiën der stad geheel gedesorganiseerd zijn, indien het congres niet binnen 24 uren noodwetten uitvaardigt. Te Lansing (Michigan) komen geheele kara vanen auto's aan uit alle deelen der stad. De bijbehoorende personen eischen bij de banken de directe uitbetaling hunner deposito's. NEW-YORK, 3 Maart. (Reuter.) De gouver neur van Idaho heeft een bank-moratorium van 15 dagen afgekondigd. De gouverneur van Ken tucky heeft het moratorium verlengd tot 11 dezer. GEZOND EN VERSTERKEND Imp.voor Haarlem en omstreken Hoogste stand op Vrijdag 3 uur nan.: 743 Vorige stand 75?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1