De Regeering en de Volksraad Het werkloozen- vraagstuk Het bouwbedrijf De chef spaarde! EEN PRESTIGE KWESTIE .RADIO-PR OGRAMMA, VRIJDAG 3 MAART Spoedig een rapport Over gemeentelijke autonomie ONVERANDERtIJK ER IS MAAR ÉÉN Sneevliet's verzoek afgewezen Zaterdag 4 Maart 1933 Organisaties bijeen iliü De verdachte herkend TWEEDE KAMER De onder wijs-her vorming in Ned.- Indië zal commissoriaal wor den uitgemaakt Een commissie Roode moties verworpen Interpellatie-Vliegen EERSTE KAMER De begrooting van Binnenlandsche Zaken werd goedgekeurd KNAAPJE DOODGEREDEN <s De moderne sigaar, die naar den vorm, in smaak, aroma, geur en kleur aan de hoog ste eischen van den meest verwenden rooker voldoet is Karei I. Waardoor deze geldt als de standaardkwa liteit van Nederland. Een standaard, zoowel naar het uiterlijk, als naar de in nerlijke waarde. Onverschillig in welke klasse Karei I zijn product aan de rookers voorzet, hij hand haaft steeds ten volle dien eenmaal gekozen standaard. Vorm, grootte en smaak mogen door de prijsver schillen uiteenloopen, de kwaliteit van de 5, 8, 10 en 12 cents sigaren blijft onveranderlijk. Dat is... de hoogste en de beste. Moeite, zorg, noch kosten worden gespaard om de onovertroffen kwaliteiten van het Karei I fabrikaat te handhaven. STANDAARDKWALITEIT VOOR NEDERLAND RONDOM VAN DER LUBBE Vragen van den heer Wijnkoop ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL De waarde van dissertaties Brief van den Minister, waarin deze zijn standpunt nader bepaalt HET ONDERZOEK NAAR DE MUITERIJ Nieuwe regeling RAAD VAN NED.-INDIË De vice-president gaat heen ZWARE OVERSTROOMINGEN De postweg Cheribon-Tegal onder water EEN REGEERINGSPENNING Ter eere van Willem den Zwijger WAPENSMOKKELAARS Vuurgevecht met de politie Arrestatie in verband met den postdiefstal van f 50.000 te Soerabaja R.K. MISSIE IN TAPANOELI Toelating een kwestie van tijd HET CAMBO BLIJFT LEGAAL De eisch des ministers aanvaard AFNAME VAN VARKENS Bestemd voor export Den Haag, 2 Maart. Onze weergave van wat de Tweede Kamer over de begrooting van Indië te berde bracht, heeft dit jaar sterk geleden, doordat de Eerste Kamer met haar beschouwingen over de moe- derlandsche begrooting beslag op ons legde. Het belangrijkste gedeelte van de debatten over de Indische begrooting was de behande ling van de afdeeling: Onderwijs. We moeten daarover iets uitvoeriger zijn. De Indische Volksraad heeft de begrooting van deze afdeeling verworpen, niet omdat men het daar niet eens was met de besparing op het eindcijfer de noodzaak van bezuiniging ook op dit hoofdstuk werd erkend maar omdat de Indische Regeering de wijze, waarop het mes der bezuiniging gehanteerd zou wor den, vastgesteld heeft zonder daarin den Volks raad behoorlijk te kennen. Men heeft vooral groote bezwaren geopperd tegen opheffing van de voorklassen bij de lagere scholen en van de Nederlandsche middagcursussen aan de Hollandsch-Indische school, tegen de verlaging van het onderwijspeil bij deze Hollandsch- Indische en ook bij de Hollandsch-Chineesche school, tegen de verandering van Hollandsch- Indische en schakelscholen in standaardscho: len, altemaal maatregelen, die het verband in het onderwijsstelsel aantasten en de overgan gen van lager tot middelbaar en van middel baar tot hooger onderwijs met obstakels be zetten. De directeur van onderwijs heeft daarbij weinig takt betracht, hij heeft, toen verschil lende van die maatregelen reeds getroffen waren, den Volksraad als het ware voor een fait accompli gesteld. Daardoor was de geest van vertrouwen tusschen Regeering en Volks raad, die waarschijnlijk een oplossing had kun nen brengen, weg, de Volksraad zette zich schrap en meer uit een te rechtvaardigen zucht, om zijn prestige te handhaven, dan om dat men het met het percentage bezuiniging op dit Hoofdstuk niet eens was, verwierp hij de begrooting. Thans had daarover de Nederlandsche volks vertegenwoordiging haar oordeel te geven. De begrooting was ongewijzigd bij haar ingediend, hetgeen niet wil zeggen, dat Minister DE GRAAFF zich aan de zijde van de Indische Regeering stelde. In zijn Memorie van Ant woord heeft hij zich daarover slechts zeer vaag uitgelaten. Ir. FEBER De reeds eerder ook in den Volksraad, ook bij do schriftelijke behandeling hier te lande geuite wensch, dat de zaak der on derwijshervorming commissoriaal gemaakt zou worden, is bij de openbare beraadslagingen op nieuw door de verschillende sprekers uitge sproken. En het resultaat is inderdaad geweest, dat er een commissie komen zal. De categorische vragen, hem dienaangaande door ir. Feber gesteld de heer Feber houdt er altijd van, precies in een aantal punten vast te leggen, wat zijn voorwaar den zijn, wil hij met het beleid mee gaan die categorische vragen heeft Minister De Graaff beslist bevestigend beantwoord. Hij zal den Gouverneur- Generaal uit- noodigen en houdt zich overtuigd, dat deze daarin aan zijn zijde zal staan zoo spoedig mogelijk een commissie in te stellen, die op korten termijn een rapport over de gewenschte herziening van het Indi sche onderwijsstelsel zal hebben uit te bren gen. Die commissie zal ook niet-ambtelijke le den tellen en ook het bijzonder onderwijs zal daarin op bevredigende wijze zijn vertegen woordiging krijgen. Bij de vervulling van haar taak zal zij voorop hebben te stellen, dat een bepaald percentage bezuiniging op heel den Indischen Staatsdienst noodzakelijk is. En zij zal tot opdracht krijgen, zóó snel te werken, dat haar verslag aan de Indische Regeering en aan den Volklsraad tot leidraad bij de be grooting voor 1934 kan strekken, ja zelfs, dat nog een wijziging van de begrooting voor 1933 mogelijk is. Want ook over de reeds genomen maatregelen zal zij moeten rapporteeren. Daar over is juist de ontstemming ontstaan. Zij wor den algemeen te uniform, te weinig rekening houdend met de uiteenloopende behoeften der verschillende gewesten geacht. Tenslotte zal de Minister den Gouverneur- Generaal verzoeken, geen nieuwe maatregelen te treffen, voordat het rapport van de com missie gereed is. Algemeen was men door deze toezeggingen van den bewindsman, die zelf de bezwaren gedeeltelijk onderschreef, bevredigd. Doch de sociaal-democraat K. Ter Laan hoe is het anders mogelijk! niet. Hij had twee moties ingediend en er moet heel wat gebeu ren, eer deze doorzetter zich overtuigen laat en een motie terugneemt. Zijn eerste motie, die de beperking van de toelating van leerlingen tot het M. U. L. O. wraakte, werd met 37 tegen 21 (sociaal- en vrijzinnig-democratische stemmen) verworpen. Zij was veel te ruim opgezet. Want het is een feit, dat deze tak van onderwijs de heer Feber herinnerde daaraan meer abituriën ten aflevert dan de Indische samenleving kan opnemen. De tweede motie wilde, daar kwam het al thans in de practijk op neer, intrekking van alle bezuinigingsmaatregelen tot na de indie ning van het rapport der commissie. Afgezien van een staatsrechtelijk bezwaar, tegen haar redactie geopperd, was er deze practische be denking, dat door haar uitvoering de onzeker heid nog zou toenemen. Want sommige der getroffen maatregelen kunnen ook de goed keuring der commissie verwerven. Daarbij zou dus de intrekking weer gevolgd worden door gaars sfiAuapuo Stntaspje aa SuiraoAuuapaM tenslotte' onder beneficie van de instelling der commissie met 42 tegen 16 (roode) stemmen het fiat van de Kamer. Overigens is bij de Indische begrooting niet veel belangrijks meer ter sprake gekomen. De afdeeling: Gouvernementsbedrijven bracht op nieuw even de vraag van de beste wijze van exploitatie van het op Midden-Java te stichten waterkrachtwerk ter sprake. Daarover is dóór de Economische Commissie advies uitgebracht. De beslissing is nu allereerst aan het Indische Gouvernement. Over de afdeeling: Oorlog wordt morgen ge stemd. De communist De Visser kon het niet over zijn vreedzaam hart krijgen, dit ontwerp zonder hoofdelijke stemming te doen aanne men met alleen de notitie, dat het zijn Moskou's zegen niet had. Bij den aanvang der vergadering is aan den sociaal-democraat Vliegen verlof verleend voor zijn interpellatie over de order van Mi nister Deckers, waarbij aan militairen van land- en zeemacht verboden wordt, zich aan te sluiten bij of steun te verleenen aan so ciaal-democratische vereenigingen. De interpel latie is ook reeds aan de agenda toegevoegd. En voorts las de president onder hilari teit, die toenam, -naargelang de lijst langer werd, een heele reeks wetsontwerpen voor, die de Regeering nog gaarne met de Kamer behandelen zou. Uit den toon, waarop mr. van Schaik mededeelde, dat de lijst in de „Hande lingen" kon worden nagelezen, maakten wij op, dat hij er niet veel voor voelt, aan de Kamer te adviseeren, de Regeering hierin ge heel en al terwille te zijn. De Eerste Kamer heeft gister de begrooting van Binnenlandsche Zaken goedgekeurd. De hierbij gebruikelijke onderwerpen passeerden natuurlijk getrouwelijk de revue. Over het werkloozenvraag&uk heeft de Rot- terdamsche wethouder N i v a r d twee uitlatin gen gedaan, die gememoreerd dienen te wor den. Vooropstellend, dat van het uitkeerings- bedrag onmogelijk iets af kan, heeft hij aller eerst tot verbazing der socialisten den Minis ter lof toegezwaaid voor zijn toegankelijkheid en ontvankelijkheid, waar het betreft deside rata op dit onderdeel van zijn Departement Het is goed, dat dit eens ook in de Eerste Ka mer gebeurde. Te vaak wordt, van bepaalde zijde steeds de voorstelling gewekt, alsof iedere tegemoetkoming van den Minister door allerlei dreigementen en agitatie wordt afgedwongen. Bovendien heeft de heer Nivard en ook dit wekte roode verwondering betoogd, dat vrij stelling van den stempelplicht alleen in zeer noodzakelijke gevallen moet worden gegeven. De sociaal-democraat Hermans had de weige ring aan werkloozen, die ter demonstratie wil den, gesteld tegenover de wel verleende facili teiten aan katholieken, die een werkloozen- retraite wenschten bij te wonen. Op de eerste plaats betrof het hier werkloozen, die uit hun eigen organisatiekas trokken en die inderdaad te Amersfoort gestempeld hebben de Mi nister zelf herinnerde eraan maar boven dien en dit was het, wat den heer Hermans verraste leverde de heer Nivard allerminst een pleidooi voor vrijstelling van stempelen voor steuntrekkende retraitanten. Hij ziet daar aan veel te veel consequenties vastzitten en vindt trouwens voor de betrokkenen zelve het bezwaar niet zoo groot, als de retraite op Zaterdag, Zondag en Maandag gehouden wordt. De autonomie der gemeenten, waarvoor dr. Polak ditmaal in het krijt trad, moet men volgens den Minister niet te absoluut zien. De deelen van den Staat hebben slechts een eigen leven voorzoover dit past in de belangen van het geheel. Dat bij de werkverschaffing het na tuurschoon wel eens in het gedrang komt klacht van denzelfden schoonheidlievenden en verdedigenden senator is dikwijls niet te vermijden, aldus de bewindsman. Het is niet zoo eenvoudig, in een klein landje als het onze een compromis te vinden tusschen 'smenschen drang naar arbeid en de behoefte der natuur, om met rust gelaten te worden. Vermelden wij verder, dat de heer RUYS een ontwerp op het weren van vreemde arbei ders aankondigde en dat hij den heer de Bruyn bevestigde, voorloopig niet op nieuwe loonsverlaging in het bouwvak aan te sturen, dan is daarmede het belangrijkste uit het debat gepuurd. De katholieke senator Visser heeft in zijn laat maidenspeechje lichtelijk over de bezuini ging op Volksgezondheid getobd. De Minister stelde daartegenover de geweldige daling van het sterftecijfer eenerzijds en de niet geringe stijging van de kosten dezer afdeeling ander zijds. Klaagde de Christelijk-Historisehe afgevaar digde van der Hoeven over de spilzucht der gemeenten, de katholiek IJ sselmuiden wenschte geen automatische herbenoeming van burgemeesters welke volgens den Minister niet in alle gevallen plaats heeft terwijl mr Fock opnieuw het stelsel, om tot burgemees ter een partijgenoot van de grootste fractie van den raad te benoemen, gispte. Vooropstel lend, dat dit stelsel niet steeds en zonder uit zondering toepassing vindt, toonde Minister RUYS DE BEERENBROUCK aan, dat daar aan ook goede zijden zitten. Tot slot dient gewag gemaakt van de krach tige wijze, waarop nestor van Sasse van IJ s s e 11 tegenover den sociaal-democraat Hermans de netelige verhouding, die in Heesch tusschen burgemeester en raad bestaat, in een objectiever en rechtvaardiger daglicht stelde. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur is het vierjarig knaapje F. Sengers van den Breeden Hilledijk te Rotterdam, bij het plotseling over steken van den rijweg overreden. Met inwen dige kneuzingen is het kind in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen, waar het Don derdagnacht is overleden. Het Amsterdamsch gerechtshof heeft in raad kamer het verzoek van den heer Sneevliet, die werd bijgestaan door zijn raadsman mr. dr. Benno J. Stokvis, om in vrijheid te worden ge steld afgewezen. De heer Sneevliet was in beroep gekomen van de beschikking der eerste kamer van de recht bank, waarbij zijn gevangenhouding voor den tijd van 30 dagen was gelast. Het Tweede Kamerlid D. Wijnkoop zal heden aan de regeering de volgende vragen stellen: Is het de regeering, bekend, dat de Neder landsche gezant te Berlijn, j.I. Dinsdag zijn leedwezen heeft betuigd aan de Duitsche regee ring, in verband met de mededeeling, dat een Nederlander betrokken zou zijn bij de brand stichting in het Rijksdaggebouw te Berlijn? Heeft de gezant voor het verrichten van deze daad enkel gesteund op een mededeeling van Duitsche autoriteiten, of heeft het gezantschap zich te voren door persoonlijk contact met den beschuldigde ervan overtuigd: ten eerste, dat de man een Nederlander is, ten tweede, dat het inderdaad de in de berichten genoemde Van der Lubbe is? Is het den minister bekend, dat tot nog toe geen portret van den beschuldigde door de Duitsche autoriteiten is gepubliceerd, terwijl het signalement in de pers niet overeenkomt met den blijkbaar aan de Nederlandsche politie be kenden Van der Lubbe uit Lelden, waarvan is vastgesteld, dat hij in geen contact tot de Com munistische Partij staat? Is het waar, dat de Duitsche autoriteiten bij het Nederlandsche gezantschap te Berlijn tot dusverre geen enkele informatie over den zoo even genoemden beschuldigden Nederlander hebben ingewonnen? Is het de regeering bekend, dat bij de arbei ders, zoowel hier te lande, als in het buiten land, de overtuiging bestaat, dat men in het gegeven geval te maken heeft met een provo catie van nationaal-socialisten, met het doel de Communistische Partij te vernietigen en de arbeidersklasse te terroriseeren? Woensdagochtend omstreeks tien uur heeft in de rubberfabriek „Vredesteyn" aan den Haagweg te Loosduinen een ernstig ongeluk plaats gehad. Ten gevolge van het te vroeg openmaken van een vulcaniseerketel ontsnap ten water en stoom, waardoor de 18-jarlge ke teljongen P. A. G. te Loosduinen, de 17-jarige J. H. van O. uit Wateringen en de 14-jarige S. B. uit Den Haag, van wie genoemde G. ern stig, werden gewond. Zij bekwamen brandwon den in het gelaat en aan de handen en werden door den G. G. D. overgebracht naar het zie kenhuis aan den Zuidwal. Het ongeluk zou aan eigen onvoorzichtigheid toe te schrijven zijn. De 18-jarige G. is in den afgeloopen nacht aan de gevolgen overleden. Als een curiositeit kan worden medegedeeld, dat tijdens de verkooping van boeken uit diverse nalatenschappen door de firma Burgersdijk en Niermans te Leiden een partij van twee hon derd zestig dissertaties van de hand ging voor de som van2.25. HUIZEN, 296 M. K. R. O. 8.00 Mor genconcert 10.00 Gramofoonmuziek 11.03 Godsdienstig haltuurtje door Pas toor L. H. Peruin 12.00 Politieberich ten 12.15 K.R.O.-Sextet onder leiding v. P. Lustenhouwer 1.45 Zenderverzorging 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd P. Fouwels, teekenen 2.30 Kinderuurtje H.I.R.O. 4.00 Uitzending voor het Ned. Agentschap van de Star-Publishing Trust 4.10 Causerie door A. F. Folkersma leider van het sterkamp te Ommen 4.30 Uitzending voor de Ned. Vakcentrale K. R. O. 5.00 Mondaccordeon-septet „Door Oefening Kunst", o.l.v. G. Looten 5.10 Sportpraatje door S. P. J. Borsten 5.25 Het K.R.O.-Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud 5.50 Mondaccordeon-septet 6.00 K.R.O.-orkest 6.20 Journalistiek week overzicht door Paul de Waart 6.40 K.R. O.-orkest 7.10 Kath. Radio-Volksuniver siteit. Mr. Dr. P. Witteman „De radio en het recht" 7.30 Politieberichten 7.45 Sportpraatje van de R.K.F. 8.00 De K. R.O.-bouys, o.l.v. P. Lustenhouwer 8.30 Vaz Dias 8.35 K. R. O.-Bouys 9.15 Vertelsel dor E. Hoornik 9.30 K. R. O.- Boys 10.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 1875 M. V. A. R. A. 8.00 Gramofoonmuziek V. P. R. O. 10 00 Morgenwijding V.A.R.A. 10.15 Uitzend, voor de arbeiders in de continubedrijven. Carel Rijken draagt voor 12.00 V.A.R.A.- klein-orkest ,l.v. Paul Duchant, met zang van Leo Fuld 2.00 Zenderverzorging 2.15 Gramfoonmuziek 2.50 De Noten krakers o.l.v. Daaf Wins 4.30 Onthou ders-radio-comité. A. K. Klaren „Het goede voorbeeld" 4.45 Van piccolo tot pauken Muziekinstrumenten-revue op gramofoon- platen 5.40 Letterkundig overzicht door A. M. de Jong 6.00 Volksliederen door de Wielewaal, Amsterdamsche A. J. C., o.l.v. Piet Tiggers 6.30 Overijsselsch halfuurtje Josef Cohen vertelt sagen van Overijssel V. P. R. O. 7.00 V.P.R.O.-programma V.A.R.A. 8.00 Toonfilmprijsvraag 8.20 De Dorpsbarbier 8.35 Marcel Barger, chan sons, a.d. vleugel W. Matthies 8.50 Gra mofoonmuziek 9.20 Toespraak door A. de Vries 9.30 Marcel Barger 9.45 Vaz Dias en varia 10.00 Muzikale non-stop- vlucht door den aether van het V.A.R.A.- orkest o.l.v. Paul Duchant, J. de Jong, or gel, Albert de Booy, bariton, Jo Huy, saxa- foon, Cor Steyn, accordeon. Joop Carlquist, Hawaiian-guitaar, R. Bennink, slagwerk en Jan Vogel pianobegeleiding 12.00 Tijd sein en sluiting. BRUSSEL. 509 M. 12.20 Concert door het kleine orkest van het N. I. R., o.l.v. P. Leemans 1.30 Concert door het kleine orkest van het N. I. R., o.l.v. P. Leemans, muziek van Schumann. Piano-solo Paul Douliez 5.20 Concert door het Omroep orkest o.l.v. Arthur Meulemans 6.35 Gra mofoonmuziek 6.50 Concert door het kleine orkest van het N. X. R., o.l.v. P. Lee mans 8.20 Concert door het Omroepor kest o.l.v. Arthur Meulemans 10.30 Gra mofoonmuziek 10.45 idem 11.15 idem 11.20 idem. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Strijk orkest van restaurant „Wivex" o.l.v. A. Bendix 1.50 Gramofoonmuziek 2.50 Omroepharmonieorkest o.l.v. Launy Grön- dal 7.20 Emmerich Kalmanconcert o.l.v. den componist 9.05 Gudrun Seligmann speelt piano 10.15 Dansmuziek door de band van restaurant „Lorry". BERLIJN, 419 M. 3.20 Concert door het omroeporkest o.l.v. Bruno Seidier Winkler 4.35 Vervolg Concert 8.35 Concert o.l.v. Gustav Havemann 10.05 Vervolg Concert 11.05 Vervolg Concert. HAMBURG. 372 M. 12.35 Gramofoon muziek 1.30 idem 3.50 Concert door het Norag-Orkest, o.l.v. Adolf Seeker 6.55 Gramofoonmuziek 7.20 Weldadigheids concert dor het Stedelijk orkest van Bre men o.l.v. José Eibenschutz 9.50 Po pulair concert door het Norag-kameror- kest o.l.v. Gerhard' Maasz. KÖNIGSWUSTERHAUSEN. 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek 3.50 Concert 5.20 Piano-recital 10.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Con cert o.l.v. Wolf 1.55 Gramofoonmuziek 4.20 Vesperconcert door den Schubcrt- bond te Essen o.l.v. Bittscheidt 8.40 Concert door het orkest van den West- duitsch enomroep o.l.v. Buschkötter 10.05 Concert. DAVENTRY, 1554 M. 1.20 Concert door het Commodore Grand orkest o.l.v. Joseph Muscant 2.20 Dansmuziek 4.50 Concert 5.05 Orgelconcert 7.50 Gramofoonmuziek 8.10 Concert door het I.B.C. orkest o.l.v. Leslie Woodgate 10.50 Ambrose en zijn orkest in het May- fair Hotel. PARIJS (EIFFEL), 1446 M. 7.50 Ra- diotooneel. PARIJS (R.), 1725 M. 8.05 Gramo foonmuziek 9.20 Concert 12.20 Po pulair Concert 4.10 Concert door het omroeporkest (dansmuziek) 8.20 Gra mofoonmuziek 9.50 Dansmuziek. MILAAN, 331 M. 4.30 Dansmuziek 6.20 Gramofoonmuziek 8.05 Gevarieerd programma 9.20 Orkestconcert. ROME, 441 M. 4.50 Orkestmuziek 8.05 Uitzending uit een theater. WEENEN. 517 M. 4.45 Concert door het Karl Pausperl orkest 9.45 Dans muziek. WARSCHAU, 1411 M. 5.25 Populair Concert 7.20 Populair Concert door het omroeporkest o.l.v. St. Nawrot 9.25 Pianorecital 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 460 M. 7.05 Con cert 8.20 Carnavalsprogramma 9.00 Gramofoonmuziek VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS De besturen der organisaties in de bouwbe drijven ontvingen van den minister van Bin nenlandsche Zaken een schrijven, waarin deze, naar aanleiding van de besprekingen Zaterdag j.I. op het departement gehouden, zijn stand punt nader bepaalt. De minister deelt o.m. mee, dat de econo mische omstandigheden thans alleszins een aan drang tot verlaging met 15 pet. van de voor 1 October 1932 geldende contractloonen recht vaardigen. Zijne Exc. zal echter thans op dit punt niet aandringen. Wel behoudt de minister zich het recht voor, op de wijzigingen van het contractloon voor 1 October a.s. in verband met de dan bestaande toestanden en de dan nood zakelijk te achten wijziging van het contract loon terug te komen. Als voorwaarde voor verdere subsidies en handhaving van het bestaande tarief van steun verlening stelt de minister echter den eisch dat waar in tarief gewerkt wordt, de loonen beperkt worden of blijven tot 20 a 25 pet. boven het contractloon, met behoud van de arbeids prestaties, zooals die tot dusver in tariefwerk regel was. Deze regeling zal voor 1 April moeten zijn tot stand gekomen. In afwachting van dat re sultaat is de minister bereid den bestaanden toestand met betrekking tot bedoelde subsidies en tarieven gedurende de maand Maart te be stendigen. De organisaties moeten voor 15 Maart be richten of ze willen meewerken, terwijl even tueel een afschrift of afdruk van de nieuwe regeling van 1 April a.s. aan den minister moet worden toegezonden. Uit dit ministerieele antwoord blijkt, zoo con cludeert „De Volkskrant," dat de contracten onaangetast blijven en deze derhalve niet ge wijzigd behoeven te worden, willen de bouwvak arbeiders het recht op meer subsidie voor hun werkloozenkassen en opneming in de crisis regelingen behouden. De regeering kan echter met 1 October datum van afloop der contracten opnieuw op een en ander terugkomen. De vraag is uiteraard gewettigd of de nieuwe minister dat zal doen. De besturen der arbeidersorganisaties komen a.s. Zaterdag bijeen om hun houding te be palen. BATAVIA, 2 Maart. (Aneta.) Van de „De Zeven Provinciën" zijn overgeplaatst naar het Departement van Marine in Ned.-Indië de ui- tenant ter zee der tweede klasse E. A. Labou- chere en de luitenants ter zee der 3de klasse J. Metz en J. J. C. Korthals Altes. BUITENZORG, 2 Maart. (Aneta.) Vastge steld is een nieuwe regeling van de verhouding en samenwerking tusschen de burgerlijke autoriteiten en de commandanten van Hr. Ms. oorlogsschepen teneinde door deze herziening de oude regeling op de hoogte van den tijd te brengen. Bij K.B. is aan den heer C. W. Bodenhau- sen, Vice-President van den Raad van Neder- landsch-Indië, op zijn verzoek, met ingang van 26 April 1933, eervol ontslag uit 's Lands dienst verleend, onder dankbetuiging voor de gewich tige diensten, in moeilijke omstandigheden door hem aan den Lande bewezen. CHERIBON, 2 Maart. i Aneta.) De Tji Seng- garoeng is door de zware regens nabij Losari buiten de oevers getreden. Honderden bouws padi-aanplant zijn overstroomd. De stand van het water van de aan zee gelegen sawahs is gelijk met de zee. De postweg Cheribon—Tegal staat tusschen Losari en Tandjong onder water. Er vallen geen menschenlevens te betreuren. De regeering heeft besloten, dat ter gelegen heid van de herdenking van het geboortejaar van Prins Willem I een gedenkpenning zal wor den uitgegeven. Deze regeeringspenning, die naar het ont werp van den heer L. O. W enckebach wordt vervaardigd, is in bewerking en wordt binnen kort uitgegeven. Zoowel vervaardiging als uit gifte geschieden door 's Rijks munt. Zeer spoe dig zullen nadere bijzonderheden omtrent de wijze van uitvoering en verkrügbaarstelling worden bekend gemaakt. Een der laatste nachten had een schietpartij plaats tusschen wapensmokkelaars en de politie aan de grens bij Merlestein, welke gemeente aan Kerkrade grenst. Nauwelijks hadden de smokkelaars de grens overschreden of zij schoten op de politiemannen. De politie beant woordde het vuur en behield de overhand. Daar het terrein boschachtig was, werd niemand ge wond. De smokkelaars gaven zich over en bij fouil leering kwamen revolvers en munitie te voor schijn, die in beslag genomen werden. Nummer 13 Nummer 13. Jan Ongeluk der getal len. Voor z'n kameraad, één met twee nullen, geneert men zich zoo'n beetje, maar voor 13 heeft men angst. Die heeft den schrik er in! Tjaer kan heel wat gebeuren als men met z'n dertienen aan tafel zit en onder den spiegel terecht komt! Verbeeld je als de dertiende op een Vrijdag valt. Gelukkig dat er geen dertiende van de dertiende maand is, dan ware ons leed niet te overzien. Een hotelier heeft zooveel eerbied voor zn gasten dat hij er geen kamer 13 op na houdt. Hij moge al 13 kamers bezitten, den dertiende duidt hij met 14 aan. Zoo'n 14 op de deur bezweert ineens het ongeluk, 't Is maar een weet! Nummer dertien is de voeteveeg. Veel narigheid vegen we er aan af. „dit heeft die dertien gedaan!" Alleen als men met geld tellen bezig is, is, denkt men niét aan Jan Ongeluk. Overigens: we zouden 'm moeilijk meer kunnen missen. We hebben zoo'n zondebok noodig. Al ware het alleen maar om het gezond verstand en de degelijkheid van groote men- schen te toetsen. SOERABAJA, 2 Maart (Aneta). Tegen den chef van het postkantoor te Kediri, den heer J. V. B. waren dusdanig ernstige verdenkingen gerezen in verband met den diefstal, ten na- deele van 's Lands kas te Soerabaja, van ƒ50.000, dat de leiding der politie den officier van Justitie in overweging gaf hem in preven tieve bewaring te stellen. In verband hiermede werd de heer B. heden op transport gesteld naar Soerabaja, terwijl hij door de leiding van den dienst in zijn functie werd geschorst. BATAVIA, 2 Maart (Aneta) Wij vernemen nog inzake de aanhouding van den heer B., dat in diens brandkast 7300 in bankpapier werd aangetroffen. B. gaf hiervoor de verkla ring, dat dit spaarduitjes waren. De politie ontving verder een aanwijzing dat door den verdachte een bedrag van ƒ4000 in bankjes van ƒ5 bij een bepaalde bank was ingewis seld. Hoewel de verdachte zich op een alibi be roept, werd vastgesteld dat hij in den nacht van 30 op 31 Januari j.I. in het Simpang-Hotel te Soerabaja logeerde. Vier personen herkenden in hem den amb tenaar, die destijds op zoo slinksche wijze de postgeldzak, waarin 50.000 wist te ontvreem den. Ook de auto» en de chauffeur waarvan werd gebruik gemaakt bij het rijden naar den Oed- joeng zijn gevonden. De heer B. is eerste commies bij den P.T.T., wi enreeds eerder per Juli 19933 pensioen werd verleend. BATAVIA, 3 Maart. (Aneta.) De „Java- Bode" verneemt, dat de toelating van de Ka tholieke missie in het lang bestreden gebied van Tapanoeli thans nog slechts een kwestie van korten tijd is. De Minister van Koloniën ging reeds prin cipieel met deze toelating accoord. Het wachten is thans op de ontwerp-regeling, welke in overleg met den resident van Tapa noeli zal worden gemaakt. In de Woensdagavond te Den Helder gehouden vergadering van de bij het C.A.M.B.O. aange sloten bonden van Marine-onderofficieren is met algemeene stemmen besloten het advies van het hoofdbestuur over den eisch van den Minister van Defensie om de burger-vertegen woordigers van de bonden, de heeren Van der Vaart, Nijs, Van Klaveren en Smith te ont slaan, te aanvaarden. Besloten is, dat dit ont slag op den kortst mogelijken termijn zal in gaan. Er zal nog overleg met de afdeelingen Vlis- singen en Rotterdam worden gepleegd. In het najaar van 1932 heeft de mogelijk heid bestaan om varkens, welke toentertijd een gewicht hadden van 75 tot 125 K.G., aan de Nederlandsche Varkenscentrale op te geven voor levering op een nader aan te geven tijd stip, tegen een gegarandeerden prijs van 15 cent per pond levend gewicht. Een groot gedeelte der ingevolge deze rege ling opgegeven varkens is op dit oogenblik reeds door de Nederlandsche Varkenscentrale afgenomen. Het ligt in de bedoeling de afname van het overgebleven gedeelte, alsmede van een groot gedeelte van de reeds lang bij de Nederland sche Varkenscentrale opgegeven zwaardere var kens, uiterlijk medio Maart te doen geschieden. De afgenomen varkens zullen niet in het binnenland worden geplaatst, doch zijn ge heel voor export bestemd. Verwacht kan worden, dat hiervan een gunstige werking zal uitgaan op de prijzen der zware varkens hier te lande.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6