Verdeelde stemming te Berlijn St. Willibrordus Nadolny wil daden zien Het nieuws van heden VEREEINIGDE KATHOLIEKE PERS WATER GEZEGD WORDT DRIEDUIZEND DOODEN? CHINA 'S VERLIEZEN IN JEHOL DE BAROMETER ZATERDAG 4 MAART 1933 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18319 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 N.V. Ned. Verzek.-Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm. de Ruijterw. 242, Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekering De communistische leider Thael- mann gearresteerd Joodsche emigranten naar Polen Uitwijkelingen naar Polen Hugenberg beleedigd Wisten communisten ervan? Thaelmann gearresteerd Geen betoogingen in het Saargebied Verwoed straatgevecht te Keulen 20.000 mark uitgeloofd Rede dr. Brüning DOM TE OPPENHEIM Het Weer De St. Catharinakerk te Oppen- heimeen prachtstuk van Gothi- sche kunst, loopt gevaar van instorten, doordat het bouwwerk ernstig is verweerd Vuuroverval in Dusseldorf Twee dooden Natte pakken Hitler-rede Duitsch vliegtuig te Venlo? Groote branden in Rio de Janeiro Verscheidene gebouwen verwoest DE RECORDVLUCHT ENGELAND—KAAPSTAD De twee Engelsche vliegers Gayford en Nichollets zijn te Kaapstad met groot enthousiasme ontvangen Raming van het aantal slacht offers in Japan Felle koude 1500 dooden Salaris in natura Merkwaardig experiment in Chili POLENS STUDENTENSTAKING Professoren aan hun zijde 48-urige mijnstaking Henderson weet hem wat te temperen Engeland in actie MacDonald en Simon DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 N.V. Gloeilampenfabriek „Radium" Weer een conferentie van vijf? Te Londen niets bekend van een bezoek van Daladier 4 COURANT (Van onzen Berlijnschen correspondent.) Aan den Steinplatz stapte ik in den omnibus. Het was het beginpunt van de lijn en er ston den enkele chauffeurs bij elkaar. Waarover zouden die mannen het hebben, wanneer zij een oogenblik uitblazen? Maar zij spraken niet, mompelden enkel een paar duistere woor den. Tot er een, ingehouden, de vuist schudde tegen een wit-overplakte soci-propaganda, die Van boven alweer met een Nazi-leuze was aan gekleed: „das wern wir und nich gefalln las sen!" (Dat zullen we ons niet laten welgeval len). En een ander: Mensch, reg dir nich auf, die haben uns den halben Gehalt gestohlen, das ha'm wir uns ooch gefallen lassenWind je niet op, die hebben ons halve loon gestolen, dat hebben we ons toch ook laten welgeval len. Ja. natuurlijk, politiek. Waarover zou men in deze stad, in deze dagen, anders spre ken dan over politiek. Ik besluit, op mijn verderen tocht door de stad de ooren open te houden. De school gaat uit. Moeders trekken haar kleintjes aan de hand naar huis. Een spich tig blond dingske praat luid en hoog: „der Lot te ihre Mutti, die wahlt Hitier. Und der Min na ihr Bruder, der wahlt auch Hitier. Wahlstu denn Hitier, Mutti? Kiest u Hitier, moeder? Het antwoord van de mama is onverstaanbaar, maar dan klinkt weer de heldere kinderstem over de straat: „achwas Mutti, Hitler is ;a doof!" (het Berlijnsche doof beteekent sukkel achtig!) Wat verder loopen twee studenten in drus gesprek. Swastika-speldjes op de jas; n buitengewone vergadering.... ploerten, die marxisten....„De kleine Kahn moet er eens van langs hebben, dat is ook een marxist Voor een Ullstein-filiaal. Tien tot twaalf menschen verdringen zich voor de ruiten, om het laatste bericht over den Rijksdagsbrand en de strenge maatregelen in de B. Z. te lezen. Er hangen enkele Hitlervlaggen in de straat, en er heerschc wantrouwige stilte tusschen de le zers; niemand kent de politieke confessie van den ander. Tot er een tot zijn vriend zegt: diese Hunde, die Nazis, den Kopp sollte man se abbeissen". Men moest den nazi's den Kop afbijten. Een jonge man in de buurt kucht grimmig. Dan zegt de ander: nee, weisstu, wenn man Hitlern den Kopp abbeisst, das jeht ja jarnich, da is Holz drin! (Dat gaat niet. Er zit hout in Hitler's kop.) WARSCHAU, 3 Maart. (V. D.) De gebeur tenissen in Duitschland hebben tot gevolg, dat uit Polen afkomstige Joden in grooten getale het Rijk verlaten. Op het Poolsche consulaat te Berlijn heeft men zich genoopt gezien extra-personeel aan te stellen voor de uitgifte van visa voor Polen. Ook tal van Duitsche communisten, di° slechtoffer zijn van de terreur, komen over de Oost-Pruisische grens om toevlucht in Polen te zoeken. BERLIJN, 3 Maart. (V. D.) De uitgever de: „Chronik der Menschheit", de gepensionneerde kapitein Georg Lichey, is jegens beleedigin? van Rijksminister dr. Hugenberg veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf. In de „Chronik" was een artikel opgenomen van den pacifist Maria Gebhardt, waarin dr Hugenberg verweten werd dat hij als directeur- generaal der Krupp-werken de Engelsche firma Vickers een patent zou hebben verkocht, waar voor Vickers aan Krupp, Hugenberg en zijn Duitsch-Nationale kringen na den oorlog 123 millioen goudmark zou hebben betaald. In dit verband werd gesproken van landsverraad, dat aanleiding had gegeven tot volksmoord. WEIMAR, 3 Maart. (V. D.) Thans wordt medegedeeld dat het communistische Rijksdag lid Schuman in een verkiezingsvergadering In het dorpje Gehren op den avond van den brand zou hebben gezegd: „Vanavond zal de Rijksda? branden. Maar dat geeft niets. Als deze dans zaal afbrandt dan komt er een nieuwe voor in de plaats". Het Thuringsche Ministerie van Binn. Zaken stelt een onderzoek in. BERLIJN, 3 Maart. (V. D.) Op herhaald verzoek is thans voor het publiek de mogelijk heid geopend de door brand verwoeste zitting zaal van den Rijksdag te bezichtigen. Onder politietoezicht hebben Vrijdagmiddag duizenden personen een kijkje genomen. BERLIJN, 3 Maart. (V. D.) Thaelmann Vrijdagmiddag in een huis in Berlijn-Charlot- tenburg gearresteerd. De voorzitter der communistische partij, het vroegere Rijksdaglid Ernst Thaelmann, van Wien werd ondersteld, dat hij per vliegtuig naar Denemarken was gevlucht, werd aangetroffen in een schuilplaats, vanwaar hij werd overge bracht naar het politiebureau in de Spree- strasse. Later is hij met zijn eveneens gearresteerden secretaris ter beschikking gesteld van de po- liteke politie. Verder is de redacteur van de „Vorwarts". Viktor Schiff. heden gearresteerd. Het bestuur der Socialistische Arbeiders Partij, te vergelijken met de Nederlandsche O. S. P. Red.) heeft met meerderheid var- stemmen besloten, den aanhangers der partij te adviseeren, om de partij te liquideeren en over ja ga an tot de Sociaaal-Democratische Partij. HANNOVER, 3 Maart. (V. D.) Op de terrei nen van de Deutsche Erdöl Industrie „Deurag" hebben kwaadwilligen drie tanks met benzine geopend. Weldra was het terrein in den omtrek door ongeveer 200.000 Liter benzine overstroomd, Gelukkig heeft men tijdig het gebeurde ontdekt, waarmede een ramp is voorkomen. Slechts één vonk zou voldoende zijn geweest, om een brand van onafzienbaren omvang te veroorzaken. De politie heeft vijfentwintig personen gearresteerd. Men neemt aan, dat de daders communisten zijn. Te Berlijn is in de woning van een commu nist een groote hoeveelheid illegale lectuur en vier metalen doozen met ongeveer 2000 slag hoedjes gevonden. Zeer waarschijnlijk is deze voorraad, die een zeer groo* ontploffingsgevaar voor de bewoners opleverde, van diefstal af komstig. In het nog steeds door de Pranschen bezette Saargebied had de regeeringscommissie alle vergaderingen en betoogingen in de open lucht op 4 en 5 Maart verboden. Thans is dit ver bod, zooals W.B. meldt, uitgebreid ook voor alle besloten vergaderingen. Ook mogen de verkie zingsresultaten in Duitschland niet per luid spreker bekend worden gemaakt. KEULEN, 3 Maart. (V. D.) Vanavond tegen acht uur trok een optocht van nat.-socialisten. begeleid door politie-wagens, door een straat in een der beste woonwijken der binnenstad, waar echter tal van communisten zouden wonen. Eerst was het opvallend rustig, doch plotse ling werd, zooals een ooggetuige zegt, uit de huizen en van de daken met pistolen, machine pistolen en zware schietwapenen op den stoei gevuurd. Ook zou met handgranaten zijn ge- gooid. De politie richtte zoeklichten op de daken en schoot op de zich daar bevindende personen Na korten tijd werd de politie krachtig versterkt en werd ook van politiezijde uit zware wapenen vuur gegeven. Tenslotte kon de politie over gaan tot een doorzoeking der huizen. De gevolgen van den aanval kunnen nog niet worden vastgesteld. Een officieele mededeeling is nog niet verstrekt. Het verkeer is in 'n omtrek van ongeveer 15 straten afgezet door een groot aantal agenten en hulpagenten. BERLIJN. 3 Maart. (W.B.) Als resultaat der nasporingen aangaande den gearresteerden Ne- derlandschen communist Marinus van der Lubbe deelt de politie mede, dat hij slechts in een broek gekleed was, omdat zijn bovenklee- ren hadden vlam gevat en hij deze had moe ten uittrekken. Buiten twijfel is, dat hij in verbinding staat met de Duitsche Communis tische Partij; wegens den verboden verkoop van communistische prentbriefkaarten is hij reeds eenmaal veroordeeld en den laatsten tijd is hij herhaaldelijk in Duitschland op communis tische vergaderingen als agitator opgetreden. De politie zal nu foto's van v. d. Lubbe in om loop brengen, met het verzoek om inlichtingen omtrent zijn persoon. Tevens wordt verwezen naar de uitgeloofde belooning van 20.000 mark, voor wien iets kan zeggen, wat bijdraagt tot opheldering der oorzaak van den brand. BERLIJN, 3 Maart. Voor ruim 10.000 toe hoorders, bijeengekomen in het Sportpalast, voerde oud-kanselier Brüning hedenavond het woord. Bij de bestrijding van het communisme zou de rijksregeering den volsten steun van het Centrum hebben, hoewel de uitroeiingsstrijü tegen de communisten nooit uitsluitend met het zwaard kon worden gevoerd. Actie wekt reactie. Alleen wie in het Christendom leeft, dient en offert, blijft overwinnaar over. het bolsjewistisch gevaar. Het grootste gevaar is een duistere atmosfeer, die niet meer te con troleeren is. Verder verlangt het Centrum, dat zoo snel mogelijk een openbaar onderzoek plaats vindt over den Rijksdagbrand. Verwachting: Meest matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar be wolkt, tot betrokken, regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Nog zacht en regenachtig. Voorts zette Brüning uiteen, dat de middelen, welke de laatste 8 maanden tot steun van den Duitschen landbouw zijn aangewend, niet toe reikend waren. Hij verdedigde zich tegen de bewering, als zou hij een puinhoop hebben achtergelaten. De wereldcrisis kan slechts worden opgelost door een samengaan met de wereld en een binnenlandsch vertrouwen tot elkaar. Overigens had de crisis in Mei en Juni '32 haar laagste punt bereikt, waarna steeds min of meer automatisch opleving intreedt. Wanneer tegenwoordig gesproken wordt aldus vervolgde Brüning van een systeem, dat op de beklaagdenbank thuishoort, dan is dat het systeem van de buitenlandsche politiek der laatste twintig jaren vóór den oorlog, welke ons in den oorlog liet geraken op zulk een on gunstig oogenblik, dat alle heroisme niets meer kon redden. Het Centrum heeft zich op de puin- hoopen van dit systeem geplaatst met degenen die links van hen stonden, omdat rechts een sterke hand niet te vinden was. In de overigens elastische grondwet heeft hPt Centrum de confessioneele school zoowel voor protestanten als katholieken gered. Tenslotte verklaarde spreker, dat het er vóór alles op aankomt, dat het rechtsbewustzijn in het volk niet geschokt wordt. Wie bereid is met het Centrum recht en grondwet te hand- hav en, dien zal het Centrum steunen. Voor zijn overtuiging zal het Centrum tot het uiterste strijden. De volledige politieke vrijheid kan slechts be vochten worden door een volk, aan hetwelk de vrede van binnen gegeven is. DüSSELDORF, 3 Maart. (V. D.) Toen he denavond tegen 9 uur een vrij groote optoeht van SA en SS door de Behrenstrasse trok, vie len plotseling schoten uit de huizen, resp. van de daken. Het vuur werd onmiddellijk door een groep meemarcheerend hulppolitie beant woord. Er ontstond een wilde schietpartij. Gelost werden 500 tot 700 schoten. De burgers, die met den optocht meeliepen, stoven uiteen. Men liet zich op den grond vallen, of vluchtte de huizen binnen. Verscheidene personen schij nen te zijn gewond.Of dooden gevallen zijn staat nog niet vast. Een groote afdeeling politie heeft de buurt afgezet en is, hedenavond laat, nog bezig met huiszoekingen. Blijkens het politie-rapport te Dusseldorf zijn twee personen gedood, o. w. een nazi. Een per soon werd zwaar gewond, verscheidene nazi's licht. Zeventig personen zijn gearresteerd. KEULEN, 3 Maart. (V.D.) In Wipperfuerth is, volgens de „K. V.", heden een besloten druk bezette Centrumvergadering door de politie gesloten. Groote opwinding maakte zich van de aanwezigen meester, spontaan trokken zij in gesloten optocht naar de kerk, waar de pas toor de proclamatie der bisschoppen voor den verkiezingsdag voorlas en een kort gebed uit sprak. In het voorloopig politierapport over den vuuroverval te Keulen wordt geen melding ge maakt van eventueele dooden of gewonden. In een lokaal in de Kalk-Muelheimerstrasse is een communistische vergadering ontbonden, waarbij 40 communisten zijn gearresteerd. In Koningsbergen zijn 40 communisten gear resteerd. In Mecklenburg-Strelitz zijn in totaal 30 communisten gearresteerd, in Paderborn 21. BERLIJN, 3 Maart. (W.B.) Hedenmiddag trokken onder groote belangstelling 35.000 nazi's doo. de Berlijnsche straten, onder de muziek der S. S.- en S. A.-kapellen. Ondanks den stroomenden regen trokken de mannen ongeveer 1XA uur lang in parade- marsch langs een der commandanten. In Hamburg hield gisterenavond Hitier de zelfde rede, die hij in alle hoofdsteden van Duitschland heeft uitgesproken. Morgenavond spreekt hij in Koningsbergen. Te Venlo liepen Vrijdagavond allerlei merkwaardige geruchten over een Duitsch vliegtuig, dat tegen het vallen van oen avond op de Groote Heide op geheimzin nige wijze zou gedaald zijn. om vanuit een gereedstaanden auto een lading men spreekt van wapens en verkiezingspamfletten in te nemen en daarna over de Duitsche grens ver dween. Olficieel is thans hierover echter nog niets bekend. Wel is door eenige personen des middags inderdaad boven Venlo een dergelijk vliegtuig gezien en ook hebben eenige perso nen omstreeks dien tijd op de Groote Heide een luxe-auto waargenomen. Er wordt een on derzoek ingesteld. RIO DE JANEIRO, 3 Maart (Reuter). Op verscheidene plaatsen in de stad zijn gisteren hevige branden uitgebroken. De brandweer, die met al het beschikbare materiaal uitrukte, kon niet verhinderen, dat verscheidene groote gebouwen in het centrum der stad verwoest werden. Ook een deel van het centrale marktgebouw werd in de asch gelegd. Eenige brandweerlieden en soldaten, die bij het blusschingswerk hielpen, liepen verwondin gen op. De aangerichte schade is aanzienlijk. TOKIO, 3 Maart (Reuter) Volgens de jong ste echter nog niet volledige officieele cijfers, hebben de aardbeving en de vloedgolf den dood veroorzaakt van 1535 menschen. Verder worden 948 personen vermist en 338 gewond. Men vreest dat het aantal dooden zal stijgen tot 3000. Volgens V. D. zijn ongeveer 8000 huizen ver woest, Brandweer, politie en militairen verrich ten de opruimingswerkzaamheden. TOKIO, 3 Maart (Reuter). Het zoeken naar de slachtoffers van de aardbeving, welke ge volgd werd door branden, een vloedgolf en een sneeuwstorm, wordt voortgezet ofschoon een uiterst felle koude heerscht, die het lijden van duizenden dakloozen vergroot. De verbindingen zijn over een groote uitge strektheid verbroken. De prefectuur Iwati is het zwaarst getroffen met 138C dooden, 696 vermisten, 276 gewonden; hieronder zijn begrepen 847 dooden in de dor pen Taro en Toni, die volkomen zijn verwoest. Bijna 5000 .huizen zijn verwoest, waarvan 3000 door den vloedgolf. Bovendien staan 6000 hui zen onder water. De slachtoffers behooren voor het meerendeel tot bescheiden visschersgezinnen. PEKING, 3 Maart. De verliezen der Chnee- zen bij de gevechten van Woensdagavond er. gisteren beloopen 1500 dooden en circa 3000 gewonden. Vele inwoners van Jehol zijn naar het Zui den gevlucht. De Japansche strijdkachten hebben Ting tsjuan bezet op 15 mijl van Jehol, naar welke stad zij morgenochtend denken op te rukken. Op instigatie der Chineesche Centrale regee ring is het hoofd der provinciale regeering van Jehol, generaal Ta Joe Lin, uit zijn functie ontheven. Tot zijn opvolger is benoemd generaal Tsjan Tsjojan. Deze mutatie *staat in verband met de Chi neesche nederlaag in Jehol. Ter bescherming der Japansche belangen is te Tsingtau een vliegtuigmoederschip met eenige Japansche onderzeebooten aangekomen. NANKING, 3 Maart. (Reuter). De regeering heeft opdracht gegeven aan den commandant van het Chineesche garnizoen te Tientsin, om den Japanschen eisch, dat alle Chineesche troepen uit Tientsin zullen worden teruggetrok ken, af te wijzen. Men verwacht dat tengevolge hiervan de toestand te Tientsin een ernstig karakter zal aannemen. Juridisch is de Japansche eisch gerechtvaar digd. SANTIAGO, 3 Maart (Reuter). Aangezien de Chileensche regeering niet kon voldoen aan het verzoek van de ambtenaren om salarisverhoo- ging, besloot zjj hen van zeven uur 's ochtends tot twaalf uur 's middags te laten werken en hen den middag vrij te geven, teneinde hen in de gelegenheid te stellen iets bij te verdienen. Zij, die geen avond- of middagwerk hebben kunnen vinden, krijgen gratis stukjes grond in de nabijheid van de stad, waar zij de groenten kunnen telen, welke zij voor eigen gebruik noodig hebben. Men ziet thans 's middags, typisten en kler ken den grond bewerken. WARSCHAU, 3 Maart. (V. D.) Aan alle Pool sche hoogescholen is de sedert geruimen tijd voorbereide staking der Nationaal-Democrati- sche studenten, die zich voornamelijk tegen de nieuwe wet op het hooger onderwijs richt, uit gebroken. De studenten staken zoowel aan de Universiteiten als aan de technische hooge scholen te Warschau en verder te Krakau, Lem- berg, Poznan en Wilna. Te Warschau kwam het tot botsingen tusschen stakende studenten en regeeringsgetrouwe studenten, waarbij verschei dene hunner gewond werden. De colleges zijn voorloopig gestaakt. Te Lemberg moest de po litie met den gummistok tegen demonstreerende studenten optreden. Te Krakau werden 27 stu denten gearresteerd. De overgroote meerderheid der Poolsche professoren staan openlijk aan den kant der stakende studenten en spreken hun sympathie met de stakingsbeweging uit. WARSCHAU, 3 Maart. (V. D.) Vandaag is in alle drie kolenbekkens een 48 uurs-staking geproclameerd als protest tegen de aangekon- dige loonsverlaging. De regeering is voornemens stappen te doen om deze voorgenomen loons verlaging te voorkomen, daar de loonen verle den jaar reeds aanzienlijk zijn verminderd. GENÈVE, 3 Maart. (Reuter.) In de zitting van de Hoofdcommissie der Ontwapenings conferentie kwam het heden tot een debat van uitgesproken politiek karakter over de kwestie, in welke mate de effectieven moeten worden verminderd. De Amerikaansche vertegenwoordiger her innerde eraan, dat het Hoover-plan een ver mindering met een derde voorziet, hetgeen z.i. nog niet voldoende was. Paul-Boncour verlangde eerst een beslissing over de vraag, of en op welke wijze aan de Fransche veiligheidsverlangens werd voldaan. Hij stelde voor de effectievenkwestie te ver dagen, wat met 20 stemmen vóór werd aan genomen. Hierop stond Nadolny (Duitschland) op, om zijn levendige ontstemming erover te uiten, dat men nogmaals een kostbare gelegenheid voor bij liet gaan, om tot een werkelijken ontwa peningsmaatregel te besluiten. Na een jaar ver gaderen zijn nog geaj maatregelen aangeno men, die de wereldbewapeningen ook maar met één soldaat, één kanon, één tank, een slag schip en een militair vliegtuig verminderen. Herhaaldelijk poogde ik aldus Nadolny de conferentie der ernstige zorgen bekend te maken de Duitsche delegatie, wanneer zü ziet, dat de conferentie haar ontwapeningstaak niet schijnt te vervullen. Voorzitter Henderson verklaarde daarop, het met Nadolny's woorden niet heelemaal eens te zijn. Er is nog geen reden om te vertwijfelen. Doel der conferentie blijft: effectieve en spoe dige vermindering der bewapeningen. Nadolny dankte Henderson voor deze woor den. Maandag wordt de zitting voortgezet. Tegen de plannen om de ontwapenings besprekingen in verband met de gedrukte at mosfeer in Europa een half jaar te verdagen, verzet men zich in de kringen der Duitsche, Italiaansche en Russische delegaties. Nu de Duitsche rechtsgelijkheid is erkend, verzet Duitschland zich tegen opschorting van de conferentie, welke deze gelijkheid practisch moet verwezenlijken. LONDEN, 3 Maart. (V.D.) Het ministerie van Buit. Zaken heeft vanmiddag het volgen de communiqué gepubliceerd. De Engelsche regeering heeft van haar ver tegenwoordiger te Genève, onderstaatssecretaris Eden, een uitgebreid rapport ontvangen over den huldigen toestand ter Ontwapenings conferentie. Diep onder den indruk der nood zakelijkheid, iederen mogelijken steun te ver- leenen om het de Ontwapenings-Conferentie mogelijk te maken zoo spoedig mogelijk be slissingen te nemen, heeft de Engelsche regee ring den premier MacDonald en den minister van Buit. Zaken, sir John Simon, verzocht, als leiders der Engelsche delegatie naar Genève te gaan, zoodra zulks kan. Intusschen zal onder staatssecretaris Eden naar Genève terugkeeren om daar, tot MacDonald en sir John Simon zullen arriveeren, de leiding der Engelsche de legatie op zich te nemen. De stemming te Berlijn. Thaelmann gearres teerd. Joodsche emigranten naar Polen. Straat gevecht te Keulen. De Chinee zen verliezen in Jehol bedragen 1500 man. Het aantal slachtoffers in Japan op 3000 ge schat. Studentenstaking in Polen. Nadolny dringt te Genève aan op practisch werk. MacDonald en Simon naar Genève. De Tweede Kamer heeft aangenomen het wets ontwerp houdende machtiging tot het aangaan van een of meer geldleeningen tot ten hoogste 350 millioen. Banklooper, die in Den Haag zeven mille ver duisterde, is te Amsterdam gearresteerd. Ontwerp tot wijziging der Crisispachtwet door de Tweede Kamer aanvaard. De heffing op vetten en oliën; nieuwe be palingen. De affaire Sneevliet: verzoek om in vrijheids stelling tegen cautie. De staking in het visscherijbedrijf te IJmuiden duurt voort. De „Bretagne" drijvende gebracht. Het O.M. bij de Vierde Kamer der Amster- damsche rechtbank eischte drie maanden ge vangenisstraf tegen juffrouw Bon wegens smaad. De Tweede Kamer keurde de afd. oorlog der Indische begrooting met 4225 stemmen goed. Vragen van den heer Wijnkoop over den brand in het Rijksdaggi;bouw te Berlijn in de Tweede Kamer beantwoord door minister Beelaerts. TILBURG PARIJS, 3 Maart. (Reuter.) De gedachte aan een vijf-mogendheden-conferentie, welke wordt toegeschreven aan MacDonald, vindt in de Fransche pers geen vriendelijken weerklank. Deze methode eener vijf-mogendheden-confe rentie, zoo zegt de „Echo de Paris", heeft in December ten gevolge gehad de verklaring der vijf mogendheden, waardoor Duitschland naar Genève is teruggekeerd. Op het oogenblik geraakt de ontwapenings conferentie echter in gevaar tengevolge van het gebruik maken van deze verklaring. De berichtgevers te Genève van verschil lende Parijsche bladen achten het waarschijn lijk, dat men voor een soort likwidatie van de ontwapeningsconferentie staat. De vertegenwoordiger van de „Petit Parisien" zegt uit goede bron te kunnen melden, dat men in alle leidende kringen der ontwape ningsconferentie het plan koestert, de confe rentie, door aanneming van overeenkomsten, die de tot dusver bereikte resultaten samen vatten, voorloopig af te sluiten en pas in het najaar weer te heropenen. LONDEN, 3 Maart. (V. D.) De „Daily Tele graph" meldt, dat men te officieele» plaatse in Londen nog geen kennis heeft gekregen van het voornemen van Daladier, om ongeveer over veertien dagen naar Londen te komen voor het houden van een bespreking met MacDonald. Hoogste stand op Zaterdag 9 uur v.m.: 712 yorige stand 713.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1