ONZE PARTIJ-STEMMING 4 STAD S N I E U WS INCASSO-BANK n.v. Een VELO wascht electrisch voor 6 ets ZATERDAG 4 MAART Allen naar de stembus! ZWIHERSCHE BAI LSEM Handelscredieten R.K. Staatspartij VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken Donderdag 2 Maart VOOR DEN POLITIERECHTER ZEEBADINRICHTING TE ZANDVOORT Aanbesteding van den bouw HET ZAANDAMSCHE O.S. P, RELLETJE Naspel voor den politierechter De listige tuinder Jeugdige deugniet Recht óók voor arbeiders Voor zachte en gave handen MUZIEK HEEMSTEEDSCHE ORATORIUM VEREENIGING Concert met medewerking van Santpoorts Dubbel Gemengd- Kwartet en het Dubbel Man- nenkwartet „Harmonie" Kantoor: HAARLEM - Kruisweg 59 - Telefoon 13843 J ohez-Concertavond Partijstemming NIEUWE SCHOOL TE SANTPOORT Met voorbereiding begonnen DE BREDEROODSCHEN WEG Bewoners adresseeeren Hjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini uiiMiiiiiiiiiiiijRABANTSCHE BRIEVEN Veur d*n bakker z'n zuiver Raadslidma atschap Vergadering van de feestkommissie D'n jubilaris zat ook in 't café iniH Morgen Zondag is het voor onze R. K. Staatspartij wederom een groote dag. Dan toch heeft over het geheele land de stemming plaats over de verzamellijsten van R. K. candidaten voor de Tweede Kamer. Alle katholieke kiezers en kiezeressen, die op 31 December 1.1. lid waren van de R. K. Kies- vereeniging in de plaats hunner (harer) in woning, hebben een oproep ontvangen om aan de stemming deel te nemen. Op het oproepingsbiljet vindt men tevens vermeld, waar de stembureaux zijn gevestigd en op welke uren van den dag deze geopend Zijn. Men weet dus, waar en hoe laat men kan Stemmen. Om aan de stemming te kunnen deelnemen is het beslist noodig, het oproepingsbiljet mede te brengen; tegen inlevering van dit biljet ont vangt de kiesgerechtigde een stembiljet, waar op hij of zjj zijn of haar stem uitbrengen moet Aangezien de samenstelling van het stem biljet niet overal even eenvoudig is, verdient het aanbeveling, dat men zich indien men niet heel zeker is van zijn zaak door be voegden goed laat voorlichten: niet om zich te laten voorschrijven, op wie men zijn stem zal uitbrengen, maar om zich ervan te ver gewissen, dat men door eenig verzuim of eenig abuis zijn stembiljet niet ongeldig maakt of niet tegen zijn bedoeling in stemt. Deze partijstemming, men bedenke het wel is van zeer groot belang, omdat de leden der plaatselijke en parochieele kiesvereenigingen aldus rechtstreeks invloed kunnen doen gelden op de volgorde, waarin de R. K. candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen worden geplaatst op de definitieve lijst, die op 15 Maart a.s. officieel moet worden ingediend voor de Kamer verkiezing op 26 April a.s. Zondag kan men dus nog invloed uitoefenen op de keuze der personen; daarna valt er niets meer aan te veranderen, aangezien geen en kele candidaat krachtens voorkeur-stemmen recht op een zetel kan doen gelden. Wij vertrouwen, dat allerwegen de opkomst der kiesgerechtigden heel druk zal zijn: men bedenke wel, dat zij, die van hun stemrecht thans geen gebruik maken, het mede aan zich zelf te wijten hebben, wanneer de samenstel ling der definitieve lijst anders wordt dan men het gaarne zou zien. Hoe meer leden gaan stemmen, des te groo- ter is de kans, dat de uitslag bevrediging zal schenken; een lijst gedragen door den wensch van het grootst mogelijke aantal leden biedt den meesten waarborg goed te zijn. Tenslotte. Voor de toekomstige regeering is een zware en hoogst verantwoordelijke taak weggelegd, nu de omstandigheden, zoowel na tionaal als internationaal, waarin ons land verkeert, buitengewoon moeilijk zijn. Daarom mag en kan het 't katholieke kie zerscorps piet onverschillig zijn welke Volks vertegenwoordigers na 26 April a.s. met het nieuw te vormen ministerie moeten samen werken. De katholieken zullen ook in de straks te kiezen Tweede Kamer de sterkste fractie vormen. Haar invloed, maar ook haar verant woordelijkheid zal dus in de a.s. wetgevende periode zeer groot zijn. Wie moeten nu in onze fractie zitting nemen? Op déze gewichtige vraag hebben de georgani seerde R. K. kiezers as. Zondag het antwoord te geven. Daarom beseffe men ernstig het eminente belang van de stemming op as. Zondag en kome trouw ter stembus. Niemand blijve, behoudens geldige reden, thuis. de voortduwende personen verwijderen, maar werd van achteren besprongen. Er ontstond een hevige worsteling, die eindigde met de in beslag name van den wagen en de arrestatie van de belhamels. Zooals gewoonlijk werd het naspel van dit „drama" voor den politierechter hedenmorgen behandeld. Een drietal verdachten, de Gebr. S. en J. K. en de 27-jarige J. M. S. stonden terecht, waarvan de laatst niet verschenen was. Bij het getuigenverhoor bleek het geval zóó ingewikkeld te zijn, dat de meervoudige kamer van de rechtbank er over moet beslissen. J. A. P. M., schippersknecht, zonder vaste woonplaats. Vrijgesproken. J. W., loopjongen, wonende te Amsterdam, thans gedetineerd. J. W. S., banketbakker, wonende te Amster dam: diefstal in vereeniging. Ieder negen maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en bijzondere voor waarden. P. P. v. G., handelaar, wonende te Haarlem. Appèl overfcr. Tramwegreglement, t 5.— boeie subs. 5 dagen hecht. o. v. H. v. V., schilder, wonende te Haarlem. Op lichting. 1 maand gevangenisstraf o. v. D. B., chauffeur, wonende te IJmuiden. Ver duistering. Zes maanden gev.straf o. v. W. C. v. M., werkster, wonende te Haarlem. Appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement. Von nis Kantonrechter Haarlem bevestigd. A. C. J. H., caféhouder, wonende te Amster dam. Overtr. art. 308 W. v. Str. 500.— boete subs. 100 dagen hecht. o. v. Vooraanzicht van het Mu seumVan Looy dat in de Voorhout straat te Haarlem zal verrijzen. Vrijdagmiddag werd door den architect B. N. A., ir. H. T. Zwiers, in het Raadhuis te Zand- voort aanbesteed: Het bouwen van een gemeen telijke Zeebadinrichting op een terrein, gelegen aan de zeezijde (duinreep) van den boulevard Paulus Loot, met café-restaurant, rijwielberg- plaabs c.s. Ingeschreven werd als volgt: N. V. Condor, Amsterdam 72.700.9000.Hunnink, Lonne- ker, 71200.9500.D. Schouten en C. Bloe- mendaal, Oostzaan, 73.000.6000.—; Geerdink, Usseloö, 68.900, 8500.J. v. d. Wal en Co., Amsterdam, 682_16,r-r, 75J0<W; Gebr. Schip horst, Haarlem, 69.783, 5857.Ned. Bouw- en Aannemingsin ijBussum, 68839, 11.200; Zaan- schè Coöperatieve Bouwersbohd, Zaandam, 82.000, 6800.—; N. V. Albouw, Breda, 83.499.—, 10.000.P. J. en G. van Hoften, Haarlem, 73.000.9000.—; Rings, Santpoort, 69.700, 7600.Vergauw, Amsterdam, 89.000.6000. Doedens en Schilder, 't Zand, 81.318; Wed. H. Kok, Amsterdam, 87.500, 5200.—; Van der Steeg en Co., Amsterdam, 92.916.6000.J. v. Putten, Haarlem, 73.500.9800.W. G. Veen, Den Haag, 82.000, 8000.I. de Vries, Purmer- end, 80.500, 4500.Thijs^n en Co., Amster dam, 81.150, 9500.Ingenieurs voor Bouw nijverheid, Oegstgeest, 73.867.Enschedesclie Bouw- en Betonmaatschappij, Enschede, 75.700, 3100.—; F. H. Holtes, Amsterdam, 81.940, 9200; Steenbeek en Co., Amsterdam, 74.600, 3300. Metselaar en Zn., Haarlem, 70.000, 1500. Gebr. van Rijswijk, Heemstede, 65.955.7900; Betonijzerbouw De Amstel, Amsterdam, 85.450, 7915.—; N. V. Bato, Den Haag, 71.000.—, 9000.—; Nieuwenhuizen en Bos, Amsterdam, 88.500.— 5500.Christiani en Nielsen, Den Haag, 69.990, 8700.De Klerq, Haarlem, 74.200. 5850.De Geus, Haarlem, 69.944, 1500. N. V. Aann. Mij. Monoliet, Amsterdam, 82.450, 7140.Gebr. Trebbe, Enschede, 57600, 2900.—; M. Koning, Zandvoort, 72885.8243.Aann. Mij. Noord-Holland, Heemskerk, 84.000. 9580.Bouw- en Handelsvereeniging Aerbus, Amsterdam, 79.950.5500.Internationale Betonbouw I. G. B., Breda, 77100,—, 8500.—; F. de Bruin, Amsterdam, 70800.8500.L. ten Broeke, Zandvoort, 82.000—, 5000.Krijten- burg, Harlingen, 69.948, 7000.Geels' Aan nemingsbedrijf, Aerdenhout, 79.900.6000. Fa. v. d. Velde en de Jong, Oegstgeest, 80.000, 8000.M. Strijland, Uithoorn, 90.500. 4000.Vermeulen, Haarlem, 71.562.8400. F. Philips, Haarlem, 72950.9900.Gebrs. Broertjes, Heemstede Bloemendaal, 69.870. 8975.—; S. Slagveld, Zandvoort, 68.839, 11.000; Fa. Van der Wal en Diepen, Amsterdam, 79.900, 8300.Mesman en Vreek, Zandvoort, 68.010, 8200; Tenhaaft, Amsterdam, 80.000, 8300; Hol- landsche Betonmij., Den Haag, 74.300.7800; Cobelenz en Zn., Haarlem, 72.580, 9360.Dub belman, Voorburg, 77.316, 9267.Wittenburg, Amsterdam, 76.000, 9200.Algemeene Haag- sche Aann. Mij., Den Haag, 74.155, 7000.A. Burg, Zandvoort, 77.911.2240.—; Rem en Verwaal, Zaandam, 53.930, 3500. Het tweede bedrag betreft den zooveel hooge- ren prijs voor een luxueuzer uitvoering van 't werk. /A3..1' Op 7 Januari 1933 des avonds om 8 uur de monstreerden op de Westzijde te Zaandam een aantal leden van de Zaandamsche O. S. P. met een wagen, waarop een „goed gekleed" persoon op een brandkast was geplaatst met borden met allerlei opruiende opschriften. De begeleidende personen riepen propagandistische uitroepen, welke naar getuigen verklaarden niet,... verstaanbaar waren. Daar voor de demonstratie geen* vergunning was verleend (wel voor het innemen van een standplaats) zooals de Zaandamsche politiever ordening voorschrijft, verboden eenige politie agenten, toen de wagen in de Damstraat was gekomen, verder voortrijden, anders, zoo waar schuwden zij den voorzitter van de O. S. P., die de leiding had, moeten wij den wagen in beslag nemen. De voorzitter trok zich van deze waarschuwing weinig aan en riep: „Toe jongens, rij door," waarop de demonstranten verder trokken. Toen greep echter de politie in. De wagen werd in beslag genomen en een van de agenten wilde Voor den politierechter stond hedenmorgen een tuinder terecht, die op 4 October j.l. aan het kantoor voor de wegenbelasting te Haar lemmermeer kwam en een nieuwe belastingkaart aanvroega. Toen de ambtenaar deze kaait op het plankje van het loket naast de oude legde en zich even omdraaide, maakte de tuinder van de gelegenheid gebruik en liet beide kaar ten in zijn zak verdwijnen. Van de oude kaart veegde hij den datum weg en zette er een nieuwe voor in de plaats. Voor den politierechter beweerde hij, dat de vegen op de oude kaart door denregen wa ren gekomen en bleef hardnekkig bij zijn ver klaring. De politierechter maakte zich zeer boos tegen alle logica in beweren is iets, dat hij niet kan „zetten". Ondanks het vurige pleidooi van den verdediger, Mr. K. A. F. J. Pliester, vond de rechter een voorwaardelijke veroordeeling niet op zijn plaats. Hij halveerde den eisch van het O. M„ zoodat het vonnis luidde: 3 weken gevangenisstraf. Een 18-jarige jongeman uit de Haarlemmer meer was werklocs en wist in zijn leegen tijd niet beter te doen dan van een caféhouder uit de plaats zijner inwoning een groote som gelds te stelen én die weer in een ander café te verbrassen. De zaak kwam echter uit, doordat hij over zijn heldendaad opschepte en de held kwam voor den politierechter. Hij bekende alles rouwmoedig en beloofde beterschap. De politierechter vond de daad zeer laak baar. Overeenkomstig den eisch van den Offi cier van Justitie luidde het vennis dan ook: drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie' jaar en onder toe- zicht-stelling van het Leger des Heils. Tot zoover is het geval analoog aan duizend andere. De vader, die met zijn zoon verschenen was, beweerde echter, dat de zaak hem niet aanging. De tijden zijn zoo slecht en je kan daarom niet op je werklooze zonen passen, meende hij. De officier van Justitie gaf den onvaderlij- ken vader een hartig standje en de politie rechter deed er nog iets extra-hartigs bij Onder den indruk verlieten vader en zoon de gerechtszaal.... Voor den politierechter werd vervolgens iemand gebracht, die volgens zijn naam al- thans de deugdzaamheid in persoon moest zijn, maar wien ten laste was gelegd, dat hij met een scherp voorwerp de deur van de cel, waarin hij in het politiebureau te Beverwijk was opgesloten, had vernield op 30 Januari. Verdachte, een 24-jarige Amsterdammer, be gon zijn verdediging met op te merken, dat hij als arbeider toch geen recht kreeg, noch bij de politie en noch bij den rechter. Allemaal klasse-justitie oordeelde hij. De politierechter, mr. Raedt, die anders de vriendelijkheid en het geduld in persoon is, wees verdachte met scherpe woorden terecht, arbeiders hebben pre cies dezelfde rechten, ze worden precies op de zelfde wijze behandeld, zei hij met grooten na druk en hij dreigde den verdachte het woord te ontnemen. Verdachte gooide het toen over een anderen boeg en ontkende hardnekkig, zich aan vernie ling schuldig gemaakt te hebben. De rechter wees daarop cp het proces-verbaal, waarin stond, dat de politie om 8 uur des avonds de cel van verdachte had geïnspecteerd en niets bijzonders had bemerkt, terwijl om half 10 bij onderzoek splinters en stukjes glas op den stroozak en een vernielde deur gewaar werd. terwijl niemand dan alleen verdachte in de cel vertoefd had en hij dus alleen de vernieling bedreven ken hebben. Tegen het „Ik heb het niet gedaan" van ver dacht, zette de rechter zijn „Ze hebben het toch geconstateerd" en de laatste won het pleit. Ver dachte eindigde met te bekennen en verhaalde droef van een hooge straf, die hij nog had te endergaan voor een daad ,die hij niet bereven had. De rechter telde verdachtes onheuschen uit val niet mede, maar nam wel de omstandighe den in aanmerking en vonniste met één week gevangenisstraf. De Heemsteedsche Oratorium Vereeniging, onder leiding staande van den heer H. J. Arisz, gaf gisteravond in het gebouw van den Ned. Prot. Bond te Heemstede een concert, waaraan medewerking werd verleend door Santpoort's Dubbel Gemengd Kwartet en het Dubbel Man- nenkwartet „Harmonie". Terecht merkte een der bestuursleden voor den aanvang van het concert op, dat de H. O. V. momenteel feite lijk geen Oratoriümvereeniging is, omdat meer speciaal de a capella-zang beoefend wordt. Dit concert bracht dan ook uitsluitend a capella- werken en wel van R. Hol, Jac. Bonset, Blum- mer, Gounod, J. de Kerk en Isr. Olman (voor wat betreft de H. O. V.). Men heeft blijk ge geven reeds tot zeer respectabele prestaties in staat te zijn, mede in aanmerkng genomen dan, dat het bestaan der H. O. V. eerst sedert Dec. 1931 dateert. Natuurlijk waren er nog tekortkomingen: de samenzang was niet altijd volkomen zuiver van intonatie, terwijl de heer Arisz goed zal doen, eens speciaal aandacht te wijden aan de dynamiek; wat meer schakee ring en vooral niet te veel en te sterk forte zal dit reeds zeer verdienstelijke zingen nog veel aan aantrekkelijkheid doen winnen. Reeds zeer verdienstelijke zingen: dat is het inder daad, want het wordt gekenmerkt door diè factoren, welke het meest belangrijk zijn: liefde en enthousiasme. Daarom durven we van de H. O. V., onder leiding van haar toe- gewijden dirigent, den heer Arisz, nog veel goeds te verwachten. Het Dubbel Mannenkwartet „Harmonie" gaf blijk van zijn werkelijk voortreffelijke kunnen in composities van Kothe, Arcadelt, Kap. 30.000.000.- Reserve 9.300.000 Breu, Flemming en Schubert. Hier zijn mooie stemmen onder, terwijl de heel beschaafde samenzang frappeerde. Men leverde een bewijs van goede artistieke, zoowel als technische scholing Rest nog te bespreken Santpoort's Dubbel Gemengd-Kwartet. Hier moet nog heel wat ge schaafd en verbeterd worden om een goed peil te kunnen bereiken: klankverhouding der verschillende stemmen is niet zuiver afgewo gen, intonatie laat zeer veel te wenschen over. Wellicht is het aanbevelenswaardig een vol genden keer lichtere werken uit te voeren; er is nog niet een dergelijke eenheid verkregen, dat men zich aan technisch veeleischende werken kan wagen. Natuurlijk waren er ook wel goede dingen, zoodat de hoop gewettigd is, dat men spoedig revanche zal nemen. Alles bij alles: een mooie avond, waarop de medewerkende ensembles en de dirigent met veel genoegen kunnen terugzien. H. Th. S. Er zullen er onder onze lezers ongetwijfeld ge vonden worden, die bij het lezen van den naam Johez zich afvragen, wat voor 'n soort muziek dit nu weer is. Of de nieuwste Jazz-muziek mogelijk dien naam heeft gekregen, of <lat er een nieuw instrument is uitgevonden met bo venvermelden naam. Laten we hen uit den droom helpen met de mededeeling dat deze titel niets anders inhoudt als de beginletters der groote Haarlemsche Drukkersfirma Joh. Ensche dé en Zn., waaraan de muziek- en zangvereni gingen, uit het talrijke personeel gegroeid, hun naam hebben ontleend. Dit was dan, naar de mededeeling uit het „Johez-nieuws" waarvan de lezers nu ook wel de beteekenis zullen begrijpen, de eerste uitslui tend Joheb-concertavond, welke de Johez-Veree- nigingen gaven. En we kunnen er onmiddellijk bijvoegen dat vooral de muziekvereenigingen, die van de ou deren, zoowel als die van de jongeren, zich de zen avond uitstekend hebben geweerd. Het kleine Mannenkoor onder de overigens zeer verdienstelijke leiding van den heer J. Scheffer, is te zwak van samenstelling mis schien ontbraken er nog enkele zangers wegens ziekte om een stevigen indruk te kunnen vestigen. De stemverhouding liet te wenschen over, de bassen zoowel als de tenoren misten kracht en volume en de zang liet over 't alge meen nogal eens aan beschaafdheid te wenschen over. De gekozen nummers waren voor 'n groot gedeelte wel wat moeilijk en beter voor groot mannenkoor geschikt. De zangers hadden noch tans veel succes met hun prestaties, waarin ove rigens heel goede momenten, vooral in de zacht gezongen gedeelten, vielen op te merken. Van de beide harmonieën hebben we bij zonder genoten. Hier een forsche, goed gepro- portionneerde klankverhouding, rhythmisch ste vig en gezond, en over het algemeen zuiver van stemming en fraai van dynamiek. De heer Meng, die over dit waarlijk goed spelend en semble den dirigeerstaf zwaait mag zich ge lukkig prijzen zulk een uitstekend resultaat te hebben bereikt. Zijn intenties werden steeds goed verwezenlijkt, en er werd blijk gegeven van groote toewijding en ernstige studie op de uitgevoerde werken, die we, om niet te wijdloo- pig te worden, niet uitvoerig zullen bespreken. Ook de Jeugdharmonie gaf blijk van ernstige en toegewijde studie en het volumineus geluid de welbewuste voordracht zou waarlijk menige harmonie van grooteren, niet van onpas zijn. Het was aardig te zien en te hooren hoe deze jonge krachten hun natuurlijk niet moei lijke, maar toch ook niet gering te achten wer ken, met entrain en geestdrift wisten te ver tolken. Het is voor den dirigent en zijn jeugdige leer lingen een groot succes geworden, dat ze vol komen en eerlijk hebben verdiend. J. S. voor het verkiezen van candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer op Zondag 5 Maart a-s. Alle leden der R. K. Kiesvereeniging te Haarlem, die vóór 1 Jan. 1933 lid waren, kun nen aan deze stemming deelnemen. De stembureaux zijn gevestigd: Gebouw St. Bavo, Patronaat St. Jan, Bavo-school Wester gracht, Gymnastieklokaal Zandv. pad, Over- veen, Clubgebouw Raadhuisstraat, Catechis muskamer, Gen. de la Reystraat, Gebouw naast R. K. Kerk, Oud-Schoten, Bibliotheek gebouw naast H. Hartkerk. Aan alle leden der R. K. Kiesvereeniging is een oproepingskaart verzonden. Deze oproe- pingskaart moet bij de stemming meegebracht worden. Zij, die er geen ontvangen hebben, Kunnen tegen vertoon van conbributiekaart "33 toch aan de stemming deelnemen. Thans is een aanvang gemaakt met de voor bereiding der bouwplannen eenër nieuwe pa rochieschool te Santpoort. Binnenkort zullen de lijsten circuleeren voor de handteekeningen der ouders en gaat de aanvrage in zee. Voor- loopig zal een gebouw worden gezet voor jon gens en meisjes. Het wordt toegewijd aan den H. Jozef. Bij eventueele splitsing zal de meisjesschool worden toegewijd aan de H. Ludwina. Het on derricht zal door leeken gegeven worden. Een vergadering van bewoners van den Bre- deroodsch weg, bijeengeroepen door de veree niging „Santpoorts Bloei", besloot zich met een request te wenden tot Gedeputeerde Staten en den gemeenteraad om spoedige verbetering van dien weg. E. 52 ULVENHOUT, 28 Febr. 1933. Menier, Nouw, d'n eerste steen is geleed. Toen d'n Blaauwe me was komen halen, d'n lesten Donderdag, zijn we mee twee geheim zinnige bakkesen naar de vergadering gekla- vetterd, de vergadering van de feestkommissie veur d'n Fielp z'n zuiver Raadslidmaatschap. „Maar nouw zulde mijn eerst 's vertellen", commandeerde kaptein Trui: „waar ge naar toe mot mee dieën Blaauwe! Geheim, geheim, 'k heb mee jouw gehemkes niks te maken, dus vertel op da geheim!" „En ge hedt er niks mee te maken, zegde zeivers!" Toen wier ze kwaad! Ze lee d'ren dikken wijs vinger op d'n raand van de tafel en 'n bietje bleek, mee glazige oogen van kwaaiigheid, hak kelde ze: „mè-mè-mè-mee de gehemkes van 't geheim; begrepte me nouw!" „Eerlijk gezeed neeë, ik begrijp oew nie", zee ik: „maar.; Verder kwam ik nie. Ze zuchtte me ten- naastenbij weg. „Is da-d-'nen mensch z'n leste drupke bloed aftappen", viel ze toen weer uit. Luster, peskop!" „Ik luster, Truike-van-mijn!" „Gij hedt 'n Donderdagavond vergadering!" „Gij hedt 'n Donderdagavond vergèaadering Of nie?" I)J8> „D'n Blaauwe komt oew halen, of nie!!" „Ja". „Vergadering in d'n Druiventros....* „Of nie?" zee ik. „Ver-ga-de-ring in d'n Drui ven-tros, of niet?" „Ja." Toen kwam ze dichterbij, trok me aan m'n vest en zee, heel kalm: „wa-d-is da veur 'n ver gadering?" „Da 's nouw sjuust 't geheim, Toeteloeris". „Leg nie te toeteloerissen, wa-d-is da veur 'n vergadering?" „Kunde zwijgen?" „Da leet er aan!" „Kunde zwijgen?" Ze zweeg. „Kunde zwijgen?" Ze zweeg. „Of ge zwijgen kunt?" „Merkte da dan nie?" „Goed dan! Luster. Dichterbij. In oew oor". Wantrouwend lee ze d'r oor teugen me aan en toen flusterde-n-ik: „nuuwsgierige prulle- muts, 't ga-d-oew niks aan". „Zeggen zulde t". En toen ze op afklappen stond, toen zee ik: „nouw, heurt dan. 't Is 'n pollitieke vergade ring". Minachtend kneep ze d'r oogen wa dicht en snoof ze deur d'r neus bij wijze van waarschu wing. Of ik niks merkte, gong ik deur: ,,'n pollitieke vergadering in verbaand mee de a.s. verkie zingen". Ze trok één oog open. 'k Was dus op d'n goeien weg. „We motten hm motten eh kan- diedaten uitzoeken ziede". Toen zette ze d'r haanden op d'r heupen en vroeg: „Komen die op zicht?" „Ja", zee ik: „sjuust". „En mag daar dan d'n bakker nie bij zijn..?" ,,....èh....?" „En mag daar dan d'n bakker nie bij zijn..?" „Neeë", zee ik resoluut. En meteen liep ik weg, naar 't achterhuis. Kalm kwam ze me achterna; „Leugenèèr," zee ze vriendelijk: „liegbeest, hoor 's efkens". Ik keek ze mee m'nen rug nog niet aan, da verstade. „Gij komt er Donderdag nie uit, lieveneere- beesje, begrepen?" „Hoe doede da?" „Ik gaai mee!" „Gij blijft thuis!" „Zulde dan wel 's zien." „Gij blijft thuis!" „Gin denken aan!" „Gij blijft thuis!" „Op oew gezicht!" „Gij blijft thuis." „M'n klompen." „Gij blijft thui-huis!" „M'n pet!" Maar hoe dan ok, amico, veur 't Donderdag was, wist ze 't. 'k Had gin rustig uurke meer, nog nie in bed. Heel d'n dag dee ze ginnen mond open en as ie openginghou me vast! „Mensch", zee ik op 'n oogenblik: „ge zij ge- waarschouwd! Ik ben in staat om m'n eigen weduwnèèr te maken!" Waarop ze me kalm de pook aangaf, mee de uitnoodiging„dan maar direct." Nouw, blijft dan maar kwaad! 'k Had dus al heel wa-d-achter m'nen rug, toen 'k Donderdagavond op de vergadering bin nenkwam, met d'n Tiest. En wie loopen we 't eerste in z'n ermen, in 't café? D'n bakker! „Zoo?" zeet-t-ie zoow hatelijk meugelijk teugen ons, bij wijze van „goeiendag". „Goeie," groette d'n Blaauwe en beende deur naar achteren, naar de vergaderkamer. „Ok goeie," zee ik en 'k beende d'n Tiest na. „Die is net zoow nuuwsgierig as 'n wijf," zee d'n Tiest, mee da we binnenkwamen. „Ok last g'ad thuis, Tiest?" „Last, last is 't woord nie, Dré, maar daar zit 'r toch één thuis mee de pest in! Gij?" vroeg ie toen. „Niks horre," zee ik: „aan mijn lijf gin polle- naise." Nouw, toen me binnenkwamen, was 't aarig vol. De kamer sting blaauw van de rook. On willekeurig trok ik m'n hoofd trug, bij 't bin nenkomen. „Navond," zeeën me allebei op goed geluk af, deur d'n dichten nevel. „Navond samen," groette de vergaderink trug en as me om de groote, ronde tafel gezeten waren mee 'n sigaar en 'nen pint pils, die de kastelein alvast brocht „namens de feestkom missie", zoowda'k alvast wist da'k vast gin penningmeester worren zouw van die feestkom missie, de tijen zijn te slecht, dan zee d'n burgemeester, die veurzitterde„ik open de ver gadering." Daar waren verscheien leden van den Raad, besturen van verschillende vereenigingen en partikuliere vrienden van d'n Fielp, die veur in 't café zat. D'n Jaan was er ok. In verschillende kwaliteiten, as kameraad van d'n bakker, as rechterhand van d'n Burgemeester, en as veld wachter, naar z'n eigen gedacht. Maar z'n werk kwam hoofdzakelijk neer op 't presenteeren van de sigaren. As 'r iemaand nie rokte, dan keek ie d'n Burgemeester mee 'n Sjerlok Holmes-oog aan, keek dan van de kist naar d'n niet-rooker en op 'n commandoow-mee-de-burgemeester-oog- haren, prezenteerde d'n Jaan dan de sigaren. En as ie er zelf gèren een hebben wou, dan keek ie net zoow laank straf naar 't kistje, tot den burgemeester zee: „ga-d-oewen gaank, van den Heuvel." „Mja laat ik da nog 's doen, Burgemeester. Wel bedaankt, asteblieft." I „Ik open de vergadering," zee d'n Burgemees ter nog 's. „Van den Heuvel, kekt 's deur 'n splitje van de deur, of d'n jubelaris nog in 't café zit." Janus keek enpats, gooide nie meteen de deur verschrikt toe. „Burgemeester," flusterde Janus: „hij zit hier vlak teugen de deur aan." Wa schoten we in d'n lach, amico. „Zal ik 'm d'r even uitrollen, Burgemeester?" kwekte d'n Tiest, zoow hard dat d'n bakker 't wel heuren moest. „Stil toch," smoorde d'n 'eurzitter, die z'n eigen ok nie goed houwen kos. j „Zijde 'm gèren kwijt, Burgemeester?" vroeg toen de zeun van Jan Schellekes, die illectrizijn van z'nen stiel is en lid van de Morianen, de rookclub van d'n bakker; „lot mijn dan maar 's m'nen gaank gaan." „Veuruit dan maar," zee d'n veurzitter. Kees Schellekes, 'nen gèèven tiep, gong laankst achteren de huiskamer van d'n kaste lein in, kwam na tien minuten lachende trug en zee: „Janus, gade gij nouw in 't café 'n pintje bier halen en lot dan kwansuis de deur open staan, dan kunnen guilie 't allemaal mee- maken hoe hard d'n Fielp 'm dalijk smeert." Toen gong ie weer naar de huiskamer, Janus I ging de kroeg in, bier halen, Kees had er 'nen goeie veur uitgezocht, en ineens wier de muziek uit d'n Radio afgebroken. „Dames en heeren," zee d'n luidsprekert: „we motten even de muziek onderbreken voor 'n Es-Oow-Es-bericht. Wil Fielp Beekers, ik spel: de F van Flip, de I van is, de E van Een, de L van Leuke, de P van Piemel, ik herhaal: Fielp is een leuke Piemel; Beekers, ik spel: de B van Bolle, dubbel E van Ezel, de K. van Kaffer, de E van Ezelsveulen, de R van Rol- mops, de S van Sufferd, ik herhaal: Bolle, Dub bele ezel, Kaffer, Ezelsveulen, Rolmops, Suf ferd, wn pielp Beekers, bakker te Ulven- hout, zich zoow spoedig mogelijk naar huis be geven, daar zijn bakkerij in lichterlaaie staat. Fielp Beekers bevindt zich hoogstwaarschijn lijk in een café te Ginneken." Maar veur ie uitgesproken was, was d'n Fielp 'm al gesmeerd, Janus ok, die is bij de Braand- weer en aan de deur stonden ze mee drieën mekaar veur de voeten om weg te komen. D n Fielp, 'nen omgevallen stoel en d'n Jaan. „Braaand," riep d'n Fliep ondertusschen om d'n tijd 'n bietje te korten. En as ze buiten waren, sloot de kastelein de deur op 't nacht slot, waant meer klaanten kon ie toch nie verwachten, heel Ulvenhout was binnen; in de vergadering. D'n burgemeester liepen de tranen over z'n gezicht en as me allemaal uitgelachen waren, en Kees Schellekes weer trug was, dan zijn me seerjeus gaan vergaderen. „Ik open de vergadering," zee d'n veur zitter weer, ,en roep juilie allegaar 'n hartelijk welkom toe!" „Bravo," applaudiseerde d'n Tiest 'n bietje voorbarig: „en as ik oew in de rede mag vallen, Burgemeester, dan stel ik m'n eigen ter beschik king, in de plak van onze Braandweer die weg- geloopen is, om t bier aan te halen, horre!" Onduidelijk was de wenk nie en as er weer vol gedaan was, zette d'n veurzitter de openings rede voort. „Ik stel 't op hoogen prijs, da guilie in zo'n groot getal zijt opgekomen en huis en hof en i de vrouw hebt willen achterlaten veur dezen j avond, om deze bijeenkomst bij te wonen." („Hij hee-g-et thuis ok nie makkelijk g'ad, Dré, om weg te komen," flusterde d'n Tiest). „We zullen maar dalijk spijkers met koppen slaan," ging ie deur. „banden van gchting en kammeraadschap hebben ons hier bijeen ge- j bracht, daar hoeven we verder nie veul woor- den veur eh „vuil te maken," hielp d'n Blaauwe, „te gebruiken" ging d'n veurzitter deur. I Bovendien, daar voor krijgen we volop gelegent- heid bij de feesten zelf. Ik stel voor om dus direct aan 't werk te gaan. We motten hebben lo. een kommissie veur de versierings, 'n kom missie van ontvangst, 'n financieele kommissie, terwijl de feestcommissie, wel die zit hier al; dat zijn we samen. Maar wel moeten we benoemen een voorzitter, een secretaris, f»n penningmeester, die voorzitter wordt van financieele kommissie, kortom een bestuur, mi. - ne heeren. Ik heb gezegd." Op 't lest wier d'n Burgemeester Eere-Veur- j zitter, d'n secretaris veurzitter, ikke secretaris, I vanweuges de oudste vrindschap mee d'n bak- j ker. Kees Schellekes wier veurzitter vandeVer- j sierings-kommissie en as me zóó ver waren, dan 1 sting d'n Jubelaris, buiten veur de deur d'n kastelein uit te schelden....! Omdat ie nie I binnen mocht en d'n braand kollesaal was meegevallen. Afijn, me zijn druk in de weer! De datum is ok vastgesteld. 't Zullen heele feesten worren. D'n directeur van de Hermonie zal 'nen feestmarsch in me kaar knutselen en opdragen aan d'n Fielp. Heel 't durp weet 't nouw zuutjesaan. 'k Ben benuuwd hoe laank d'n bakker er koud van zal blijven. Op 't oogenblik is t net as mee 'n schandaaltje. Iedereen weet t be halve d'n betrokkene Kom, ik gaai er afscheien. 't Is wellekes ge- wiest en 'k ben staampvol. Tot de noste week. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9