Installatie van Roosevelt De bankcrisis in Amerika Opmarsch van de Stahlhelm De zegepraal der Rijksregeering EEN ENERGIEKE REDE MAANDAG 6 MAART Ford heeft zijn plannen om de stedelijke banken te reorga- niseeren definitief opgegeven Drie dagen beurs- vacantie Geweldige brand te Keulen Indruk in kringen der R ijksregeering Vlaggen verbrand Trein aangevallen Hoe de Franse he pers reageert Hakenkruisvlag op het raadhuis te Mannheim Tegen de Joden Communisten in Brunswijk gearresteerd Roosevelt vol energie Hoover's laatste daad De triomf van het Natio- naal-Socialisme De indruk in Engeland Dertigduizend frontsoldaten defi- leeren voor hun bondsleiders Verkiezingscongres der S.D.A.P. De kwestie der loonsverlaging Tegen terreur Geen handel in deviezen te Tokio De strijd in Jehol Japansche troepen achtervolgen de vluchtende Chineezen De nieuwe president zal strijden tegen de speculatie en de werkloosheid Geweldige toeloop van menschen Schoenenfabriek verwoest Geen verandering in het kabinet Communistische betoogingen in Kopenhagen Braun naar Zwitserland Gouden standaard opgeheven geven. Gamer heeft alle leden van het Congres zocht na de installatie-plechtigheid van Roo sevelt te Washington te blijven. Tal van ge ruchten doen in Washington de ronde. Zoo wordt o.a. verteld, dat de gouden standaard zou worden opgeheven en dat het goud in be slag zou worden genomen. achtervolgen en dwingen hen de passen over te trekken naar Noord-China. De Japansche troepen bevinden zich thans op eenige mijlen van Koepeikau. De minister van Oorlog, Araki, heeft in een interview verklaard, dat de bezetting van Jehol door Japansche troepen de Mandsjoerijsche kwestie definitief heeft opgelost. De Japansche regeering zal voorloopig geen verdere invallen doen in Chineesch gebied. Een bezetting van Peking of Tientsin zou niet in het voornemen liggen. Slechts in geval van een toeneming van het communistische gevaar zouden verdere maatregelen worden genomen. (nog altijd sociaal-democratisch ministerpresi dent van Pruisen, maar zonder eenige macht) de grenzen naar Zwitserland had gepasseerd. Dit blijkt juist te zijn. Als motief wordt opge geven, dat hij zijn zieke vrouw begeleidde naar een herstellingsoord, zooals hij jaarlijks pleegt te doen. Hij zou Zondag even terugkeeren, om te stemmen, maar dan weer naar Zwitserland gaan, om daar te blijven tot de opening van den Rijksdag. BERLIJN, 6 Maart. (V. D.) In kringen der Rijksregeering wordt het resultaat van de Rijksdagverkiezingen beschouwd als een op merkelijke doorbraak in het Zuid-Duitsche en het Marxistische front. De uitslag is een dui delijk teeken voor de nationale revolutie en voor de ineenstorting van de oude partijen conglomeraten. In de samenstelling der tegen woordige regeering zal niets veranderd worden. De groote overwinning, die de regeeringspar- tijen hebben bevochten, is te danken aan het werk van het Rijkskabinet en de persoonlijk heid van den Rijkskanselier. Het Rijkskabinet zal in zijn zitting van Dins dag a.s. het tijdstip vaststellen voor de bijeen- roeping van den nieuwen Rijksdag. OSNABRÜCK, 6 Maart. (VJ5.) Op het nieu we marktplein te Osnabrück waar indertijd zwaxt-wit-roode-vlaggen zijn vernield hebben S.A.-mannen Zondagavond zeven vlaggen van het IJzeren Front en Sovjet-vlaggen, welke zij gehaald hadden uit tehuizen van communisten en sociaal-democraten, verbrand. De afgevaardigde van den Landdag Grone- wald wees in een toespraak op de beteekenis van den dag, waarop de macht der linkerzijde definitief is gebroken. WEENEN, 6 Maart. (V. D.) De extra-trein PassauWeenen, waarmede de in Oostenrijk wonende Rijks-Duitschers terugkeerden van de grensplaatsen, waar zij hun stem hadden uit gebracht, werd te Schaerdink met steenen be kogeld. Toen de trein te Wels tamelijk lang stilstond en de reizigers uitstapten is het tot een oneenigheid gekomen met communisten. Een communist werd door 'n messteek gewond, twee reizigers, naar het schijnt nat.-socialis- ten liepen steken in den buik op, waardoor zij ernstig werden gewond. Zij moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar zij wer den geopereerd. De dader is gearresteerd. PARIJS, 6 Maart. (V. D.) De overwinning der nationaal-socialiaten bij de verkiezingen in Duitschland heeft niet nagelaten indruk te maken op de Fransche openbare meening. De portée van het verkiezingsresultaat wordt door de Parijsche bladen onderstreept. „Echo de Paris" spreekt van een triomf en een eclatante overwinning van Hitier. De coalitie der nationaal-socialisten en de Duitsch- Nationalen beschikt in den nieuwen Rijksdag over een verzekerde meerderheid. De linker zijde, aldus het blad is glorieus en definitief verslagen. Het blad constateert voorts, dat Ber lijn in rust en vroolijkheid heeft gekozen. De Berlijnsche berichtgever van het „Jour nal" verklaart o.m.: Duitschland toont ons vandaag een onopgesmukt gezicht en men moet werkelijk onbekwaam worden geacht de juiste beteekenis van deze verkiezing te begrijpen als in de banken „bevroren". De spaarpenningen van duizenden gezinnen zijn verloren. Onze nood is echter niet van materieelen aard; wij zijn noch door oorlog noch door sprinkhanen bezocht; wij hebben alles rijkelijk, je, in overvloed en alleen aan de kuiperijen van gewetenlooze speculanten hebben wij deze el lende te danken. Geldbezit is echter niet zoo belangrijk als de mogelijkheid tot arbeiden en de daaruit voortspringende opwekking tot moed en le vensvreugde. De regeering zal den werkloozen in zoo groot mogelijken getale weer arbeid ge ven, wij zullen de banken streng controleeren en aan het werk gaan, om een einde te maken aan de speculatie. Onze valuta zullen wij hand haven. De speculatie met andermans geld moet ophouden. Onverwijld zal het nieuwe congres worden verzocht, om in speciale zitting, hier omtrent gedetailleerde maatregelen aan te ne men en zal worden gezocht naar onmiddellij- ken steun aan de staten. Van het congres zal ik de noodige volmach ten krijgen. Vooreerst zullen wij ons eigen huis in orde moeten brengen, alvorens wij overgaan tot de gewenschte internationale onderhande lingen. In de buitenlandsche politiek zijn wij voor een goede verstandhouding met alle na ties en voor trouw aan de verdragen. Met ver trouwen zullen wij deze crisis bestrijden en overwinnen. Tenslotte verklaarde de president dat Ame rika zelf met eerbiediging van zijn democra tische grondwet met het oog op den buiten gewonen noodtoestand voorloopig van den nor malen regeeringskoers moet afwijken, waarom hij het Congres om volmachten zou verzoeken, zooals die in het geval van een vijandelijken inval noodig zijn. De rede van Franklin Roosevelt heeft in het geheele land een diepen indruk gemaakt. Al gemeen wordt toegegeven, dat buitengewone gebeurtenissen ook buitengewone maatregelen eischen. Mogelijk is, dat het Congres reeds vóór aanstaanden Dinsdag wordt bijeen ge roepen. Na het uitspreken van zijn rede reed Roo sevelt, geëscorteerd door een afdeeling cava lerie, naar het Witte Huis, waar de plechtig heid een oogenblik werd onderbroken voor de lunch. President Roosevelt nam daarna plaats in het midden van de „Court of Honour", opge richt op de Pennsylvania Avenue tegenover het Witte Huis, vanwaar hij de groote parade af nam. Aan het hoofd der parade reed als „Grand marshall" generaal Pershing, de opperbevelheb ber der Amerikaansche troepen gedurende den wereldoorlog, gevolgd door vier divisies van het leger. Achter deze troepen kwamen de leden van het democratische nationale Comité en de gou verneurs der verschillende staten met hun ge volg. men er zich geen rekenschap van zou geven, dat men staat tegenover een nationalistisch blok, dat bestaat uit verschillende volksdeelen, doch homogeen is, omdat het bezield is door dezelfde idealen. Het „Petit Journal" zegt o.m.: de regeerings- coalitie heeft niet het groote succes geboekt, dat zij heeft verwacht en daarom kan het het constitutioneele probleem niet oplossen zonder steun te zoeken. De „Petit Parisien" schrijft o.m.: Alles is gedaan om het verkiezingsresultaat ditmaal zoo effectief mogelijk te doen zijn. Onder deze omstandigheden laat de uitslag der verkiezing geen twijfel over. De „République", het orgaan, dat nauwe re laties onderhoudt met den linkervleugel der radicaal-socialisten verklaart om.: sinds acht dagen is Duitschland een revolutionnaire pe riode ingetreden. Sinds den brand in het Rijks daggebouw hebben de gebeurtenissen zich zoo snel ontwikkeld, dat de verkiezing van gisteren slechts de beteekenis heeft van een episode in den strijd om de consolideering der nieuwe dic tatuur. Hitier kan thans de constitutioneele le galiteit in acht nemen en óf met de Duitsch- Nationalen öf met het Centrum regeeien. In Duitschland zijn volgens het blad nog drie krachten, die mee tellen: De Nat.-socialisten, de Stahlhelm en de Rijksweer. Een conflict tusschen de beide dee- len van de Duitsche rechterzijde zou burger oorlog beteekenen. In dit geval zou de Rijks- weer den doorslag geven. Ten aanzien van het feit, dat de buitenlandsche politiek der nieuwe regeering nog niet nauwkeurig is vast te stel len, behoudt Frankrijk zich zooals tot nu toe koelbloedigheid voor. Het wenscht tegenover de Duitschers de politiek voort te zetten van een goeden buur, zooals Roosevelt deze in zijn gisteren gehouden redevoering zoo gelukkig heeft gedefinieerd. Maar de onverwachte ont wikkeling der Rijkspolitiek heeft in de meeste landen, zooals zulks door de commentaren in de wereldpers wordt bewezen, een echo doen klinken welke parallel is aan den Franschen echo. Het commentaar der „Républiqué" komt van den radicaal-socialistischen politicus Pfeif fer die sinds kort behoort tot de staf van pre mier Daladier. De socialistische „Populaire" spreekt van Rijksdagverkiezingen onder nationaal-socialis- tische terreur. MANNHEIM, 6 Maart (WJB.) Hedenoch tend omstreeks 7 uur heeft een afdeeling S.S. en S.A. en Stahlhelm het raadhuis bezet en op den toren naast elkaar de Swastikavlag en de Zwart-Wit-Roode vlag geheschen. Ongeregeldheden hadden niet plaats. De eerste burgemeester heeft bij den leider van de S.A. geprotesteerd. Ook in Freiburg en Kassei werd de Haken kruisvlag op het raadhuis geheschen. WEIMAR, 6 Maart (W.B.) De Thüringsche regeering heeft „ter bescherming van het Duit sche volk en ter bewaring van rust en orde" in Thüringen de centrale vereeniging van Duit sche staatsburgers van het Joodsche geloof op geheven en verboden. BRUNSWIJK, 6 Maart (V.D.) De politie deelt mede, dat de groote brand te Holzminden naar alle waarschijnlijkheid het werk is van In den stoet liepen verder de veteranen uit den burgeroorlog, uit den Spaansch-Ameri- kaanschen oorlog, den Indischen oorlog en den wereldoorlog en daarachter de leden van mi litaire orden en vaderlandsche organisaties. De inaugureele plechtigheid werd besloten met een groot vuurwerk en een bal in het Washington Auditorium, dat niet ver van het Witte Huis af ligt. WASHINGTON, 4 Maart. (Reuter.) Ondanks de ontmoedigende berichten over de bank- vacantie heerscht hier heden toch groot ver trouwen, dat het den nieuwen president, die het volste vertrouwen geniet van volk en con gres en dien men dictatoriale volmachten voor de financieele hervorming heeft toegestaan, zoo spoedig mogelijk zal gelukken de heerschende paniekstemming succesvol te bestrijden. Toen Roosevelt heden onder prachtigen zon neschijn van zijn hotel naar het Witte Huis en vandaar met Hoover naar het Kapitool reed, toonde hij uiterlijk geen bezorgdheid. Stralend en met zijn hem kenmerkenden glim lach beantwoordde hij de ovaties der honderd duizenden. Hij ziet er zeer goed uit en schijnt vol energie te zijn. Zijn optimistische opvatting, die in zijn rede tot uiting kwam, werkte zeer geruststellend op de bevolking. Er waren omvangrijke politie-maatregelen getroffen. Zoo was het verboden, op de daken der huizen van de straat, waar doorheen werd getrokken, plaats te nemen. Het aantal in Washington aanwezige gasten werd volgens V.D. geschat op tenminste 250.000. Reeds Vrijdag waren alle hotels over vol. Vele gezanten, ambassadeurs en zaakge lastigden waren verschenen. Militaire orkesten vergastten de wachtende menigte met vroo- lijke muziek, terwijl militaire vliegtuigen boven het terrein kruisten. Niet minder dan 80 microfoons en 20 luid sprekers zorgden er voor, dat de geheele be volking der Vereenigde Staten de plechtigheid kon volgen. Indianen in schilderachtige cos- tuums, cowboys uit het Westen, Amerikaansche padvinders, journalisten uit alle landen en een nauwelijks overzienbare menschenmenigte vul den het plein voor het Kapitool. Overal stonden detectives tusschen het publiek. WASHINGTON, 4 Maart. (Reuter.) Hoover's laatste ambtshandeling is geweest de onder- teekening van het nieuwe marine-budget. Hij weigerde zijn handteekening te zetten onder het wetsontwerp tot beperking van den ka- toenbouw. Hoover heeft zich per trein naar New-York begeven, waar hij eenige dagen zal door brengen. communistische elementen. Tijdens een razzia in de stad Holzminden werden 23 communisten gearresteerd. Te Eschershausen werden 12 communisten gearresteerd. In een der kleinere plaatsen, waar eveneens huiszoekingen werden gehouden, zijn bij com munisten wapenen in beslag genomen. Over het resultaat der verkiezingen schrijft het Rijkspersbureau der N. S. D. A. P.: De N. S. D. A. P. heeft vandaag in het Rijk en in Pruisen een geweldige, beslissende overwinning behaald. Het volk heeft gesproken en de regeering-Hitier niet alleen het constitutioneele mandaat gege ven om haar groot nationaal opbouwprogram ten uitvoer te leggen, maar bovendien de N. S. D. A. P. het onomstooteljjk bewijs gegeven van zijn vertrouwen. Meer dan 17 millioen stemmen kon de N. S. D. A. P. alleen reeds op zich ver eenigen en daarmee het bewijs leveren, dat zij in de regeering van nationaal herstel niet een van vele zuilen beteekent, maar een blok, dat bijna alleen deze door een meerderheid van het volk gesteunde regeering draagt. Nimmer zou Duitschland den ommekeer van zijn lot, welke zich heden voltrekt, hebben doorleefd zonder de nationaal-socialistische be weging en haar heroinischen strijd, welke het DuitsGhe volk uit zijn diepsten val heeft om hoog gestuwd. Deze waardeering eischt de N. S. D. A. P. van allen die zich thans scharen achter het jonge Duitschland. Het nationaal-socialisme heeft de macht het vonnis dat het volk vandaag over het Marxis me heeft geveld, zoo te voltrekken, dat het de macht bezit Duitschland weer omhoog en naar een betere toekomst te voeren. Het zal zich weten ten zegen van het volk. LONDEN, 6 Maart (V.D.) De groote over winning van het Nationale Duitschland bij de verkiezingen wordt in de Engelsche bladen op in het oog springende plaatsen vermeld. De „Daily Express" schrijft: Een grooter Duitschland dan de wereld ooit heeft aan schouwd zal worden opgebouwd. Overal wordt gewezen op de groote overwin ning der nationaal-socialisten. Bijzonder ver baasd is de pers over het succes der nationaal- socialisten in Beieren, daar men tot nu toe steeds sensationeele geruchten opving betref fende de vijandige houding van Bieren tegen Hitier en de Rijksregeering. De „Beaverbrook-pers" schrijft dat Duitsch land bü een kiezers-opkomst als nimmer tevoren beslist heeft of het door Hitier en zijn bondge- nooten zal worden geleid of niet. In de berichten uit Berlijn wordt er op gewe zen, dat de nationale regeering thans een meer derheid van het Duitsche volk achter zich heeft en daarmede vast en onaantastbaar in het zadel zit. Zelfs de bladen van links erkennen de over winning der nationaal-socialisten en van het strijdfront Zwart-Wit-Rood. BERLIJN, 5 Maart (VL.). Vanmiddag om vier uur heeft zich de optocht, waaraan werd deelgenomen door 26 bataljons Stahlhelm, in het geheel ongeveer 30.000 man Unter den Lin den in beweging gezet. De eerste voorzitter van den Stahlhelm, Seldte, verscheen in gezelschap van vice-kanselier von Papen tegen half zes in den Lustgarten, waarheen de Stahlhelm was opgemarcheerd. De tweede bondsvoorzitter Duesterberg hield een toespraak, waarin hij voorlezing deed van een hem door den Rijkspresident gezonden brief, waarin deze dank en hulde brengt aan de Stahlhelmers en mededeelt zich een te voe len met hen wier leider en eerelid hij is. Ook dankte Duesterberg persoonlijk nog den Stahl helmers op wier trouw hij zeide steeds te kun nen rekenen. Ook minister Seldte heeft nog gesproken en eveneens gewezen op den geest van verbonden heid, welke de oude frontsoldaten bezielt. Na het zingen van het Deutschlandlied defi leerden de mannen voor de bondsleiders. Rijks minister Goering sloeg de parade gade van het balcon van het Pruisische ministerie van Bin- nenlandsche Zaken Unter den Linden. De po- lietiepresident van Berlijn, Levetzev, was ook aanwezig. In de groote concertzaal van „De Vereoni- gnig" te Nijmegeen heeft Zaterdagmiddag om 2 uur de heer J. Oudegeest het verkiezingscon gres der S. D. A. P. geopend. In dit openingswoord wees spr. op de huidige stroomingen, die roepen om den sterken man en die zich richten tegen de socialistische bewe ging. Het verlies van ruim drieduizend leden aan de O. S. P. had volgens spr. de partij geen kwaad gedaan, daar desondanks het ledental belangrijk steeg. Gezien de ontevredenheid onder de massa roept men, aldus de heer Oudegeest, bij de tegenstanders der S. D. A. P. om „den sterken man", doch de S. D. A. P. vraagt versterking der „democratie". Dit zijn de groote tegenstel lingen, die bij den naasten verkiezingsstrijd den inzet zullen vormen. De wereld ziet er treurig uit, maar wat spr. het meest verbijstert is de geweldheerschappq in Duitschland. Spr. laakte ten slotte den maatregel der re geering, waarbij z. i. de vrijheid van organisatie wordt aangetast van hen, die onder militair verband staan. Met het openingswoord van voorzitter Oudegeest, waarvan wij reeds melding maak ten, heeft Zaterdagmiddag de heer de Kraay- beek, als afgevaardigde uit België, het Ver kiezingscongres der S. D. A. P. te Nijmegen toe gesproken. Merkwaardig en leerzaam voor ons is wat hij zeide, dat in de meeste Katholieke streken van België het aantal socialisten is toegenomen. Hierna volgde de benoeming van een Com missie van rapporteurs, onder voorzitterschap van den heer Vliegen, om de verschillende voorstellen der nieuwe partijresolutie na te gaan. In deze resolutie wordt gezegd, dat de partij geheel zelfstandig aan den verkiezingsstrijd zal deelnemen, op den grondslag van haar begin selprogram. Geen medewerking zal worden ver leend tot de vorming van een zoogenaamd na tionaal kabinet. In beginsel blijft zij bereid deelneming aan de Regeering te overwegen, mits op duidelijk omschreven voorwaarde, in dien na afloop van de verkiezingen en op grond van haren uitslag in de nieuwe Kamer een meerderheid zou zijn te vormen e^ zij in staat is om met een parlementair kabinet de wetgeving en het bestuur te leiden in demo cratische banen. Alvorens echter aan een kabinetsvorming deel te nemen, zal zij, na overleg met de vak beweging, een beslissing voorleggen aan een buitengewoon Congres der Partij. Over het gevoerde beleid van het partijbe stuur, dat hierna aan de orde kwam, hadden velen der aanwezigen op- en aanmerkingen. Vooral de „Arbeiderspers" werd fel becriti- te ver gaat in de richting van het boulevard blad en veel te sensationeel wordt geredigeerd. Ook aan de verzorging van de kopbladen, wordt volgens meerderen, te weinig aandacht geschonken. Betreffende de loonpolitiek achtte een der leden het gewenscht, dat het Congres zich zou uitspreken, dat loonsverlaging voor overheids personeel slechts dan geoorloofd zal zijn, wan neer in alle partijTinstanties overeenstemming heerscht. Het Tweede Kamerlid Schaper wees er nog op, dat in „Het Volk" artikelen van partij- genooten, o. a. ir. Goudriaan, bestreden wor den, zonder dat die artikelen in genoemd blad geplaatst waren. Onder hevig protest bracht spr. hulde aan het Amsterdamsch drieman schap, v. d. Bergh, Polak en Ossendorp, dat in zake de kwestie der loonsverlaging een eer biedwaardige karaktervastheid aan den dag legde. De houding der federatie Amsterdam noemde spr. „kruiers-politiek". (Geroep: partij discipline.) De heer Woudenberg deelde nog mede, dat de partijkas een tekort had te boeken van on geveer ƒ16.000, terwijl de „Sociaal-Democraat" een verlies van 6800 had opgeleverd. Stem men gingen op om dit blad op te heffen of om de veertien dagen te laten verschijnen. Hierna werd de vergadering geschorst. In de Zaterdagavond voortgezette vergade ring achtte de afgevaardigde van Eindhoven de houding van den heer Schaper inzake het „Zeven-Provinciën-Drama" niet juist. Gouda becritiseerde de houding van sommi ge vertegenwoordigers in gemeenteraden, die zich voor loonsverlaging uitspraken. Spr. acht te het gewenscht, dat het Congres de defini tieve gedragslijn zou vaststellen. Als voorzitter der Kamerfractie diende de heer Albarda de sprekers van repliek, er op wijzend (dit als antwoord op de beschuldiging van den afgevaardigde van IJmuiden) dat het P. B. volkomen aan zijn toezegging inzake cumulatie van functies heeft voldaan. Hoewel spr. de houding der S. D.-fractie bij de behandeling der radio-vraagstukken ten zeerste betreurt, merkte hij echter op, dat iedereen er vast op gerekend had, dat de heer Duys aanwezig zou zijn en daarom was nie mand voorbereid om hem bij die gelegenheid te vervangen. Spr. drong er voorts op aan zich te onthou den van daden van bemoeiing of geweld ten opzichte van degenen, die hun denkbeelden wenschen uit te spreken, want eerst dan kan de S. D.A.P. er zooveel aanspraak op maken, dat ook haar grondwettelijke vrijheid gehand haafd wordt. Zondagochtend werd het verkiezingscongres der S. D. A. P. te Nijmegen voortgezet met een inleiding van den partijleider ir. J. W. Al barda over het verkiezingsprogram der S. D. A. P. en de daaraan verbonden resolutie. Spr. schetste de groote spanning, die allerwegen in de wereld heerscht en het dreigende oorlogs gevaar. Hij laakte de houding van de Neder- landsche regeering, die op zulk een tijdstip deze verantwoordelijke daad begaat om een futiele reden de Kamer te ontbinden. Wat den politieken achtergrond van deze Kamerontbin ding betreft, het is der regeering en haar aan hangers welkom deze verkiezingen te brengen in de sfeer van een nationale hetze van het gezag. De bereidheid der S. D. A. P., om met andere partijen samen te werken, blijft niette min gehandhaafd. Niet bereid is de S. D. A. P. echter tot samenwerking in een z.g. nationaal kabinet. Vervolgens behandelde de heer Albarda het fascistisch gevaar, waarna hij de verkiezings- eischen besprak en uitvoerig het vraagstuk der ontwapening behandelde. Na een korte pauze verschijnt voor het eerst, na een ziekte van eenige jaren, de heer A. B. Kleerekoper op het podium, begroet met een daverende ovatie. De heer Kleerekoper bespreekt het regee- ringsbesluit tot Kamerontbinding en kondigt aan, dat hij de inzameling voor het verkie zingsfonds der S. D. A. P. zal houden onder de leuze „Kort Dag". Aan het eind van zijn rede zingt de verga dering staande „De Socialisten Marsch" toe. De rest van de ochtendzitting werd gewijd aan de herdenking van den 50sten sterfdag van Karl Marx met een rede van den heer J. F. Ankersmit. 's Middags te half drie werd het Congres voortgezet met een discussie op de inleiding van den heer Albarda over het verkiezings program en de resolutie. In deze middagzitting gaf dr. F. M. Wibaut een toelichting op de door het Partijbestuur voorgestelde wijziging van de conclusies van het socialisatierapport, waarbij hij er den na druk op legde, dat de socialisatie van studeer kamerobject is geworden tot een practisch programpunt. De heer A. van Arkel en de heer W. v. d. Sluis, burgemeester van Goor, lichtten de con clusies van de landbouwresolutie toe. De heer W. H. Vliegen bracht rapport uit na mens de commissie, die de amendementen op het verkiezingsprogram had onderzocht. Een aantal amendementen werd door de commissie aangenomen, een groot aantal ook verworpen. In het dagelij ksch bestuur der partij werden de voorzitter en de secretarissen, de heer Oude geest en mej. Ribbius Peletier en de heer Wou denberg zonder tegencandidaten herbenoemd. In het dagelü ksch bestuur werden voorts herkozen de heeren Boekenman, Matthijssen en Wibaut. In het overige partijbestuur werden herko zen de heeren Albarda, Banning, Drees, Van Eek, mej. Suze Groeneweg en de heeren Vlie gen en Zwertbroek. Ir. Cramer had reeds in Januari te kennen gegeven, zich niet meer voor het partijbestuur beschikbaar te stellen. In de daardoor ontstane vacature moet worden voorzien door een her stemming tusschen de heeren Stokvis en Kiès. In de zitting van Zondagavond verdedigde een aantal afgevaardigden de amendementen, dia niet door de Commissie voor het verkiezings program zijn overgenomen. Dr. Ir. Th. van der Waerden liet een ern stige waarschuwing hooren tegen het opnemen van de 40-urige werkweek in het verkiezings program. De kostprijs zou er door verhoogd worden, zoodat het gevaar van grooter werk loosheid er door ontstaat. Bovendien betwijfel de spr. of het huidige productie-apparaat er groot genoeg voor is. Nadat nog de door de Commissie overgeno men amendementen met algemeene stemmen en het amendement inzake opneming der Plaat selijke Keuze in het Verkiezingsprogram met groote meerderheid door het Congres zijn goed gekeurd, wordt het geheele aldus gewijzigde verkiezingsprogram bij acclamatie aangenomen. Te half elf werd het Congres verdaagd. WASHINGTON, 5 Maart. (V. D.) President Roosevelt heeft tegen Zondagmiddag 3 uur Greenwich Tijd een speciale conferentie be legd, ter bespreking van de bankcrisis. Aan deze conferentie wordt deelgenomen door de vooraanstaande bankiers, de directeu ren der Federal Reserve Banks, vooraanstaande zakenlieden en financiers, zoomede alle gouver neurs der bondsstaten. De beraadslagingen zullen in hoofdzaak be trekking hebben op de vraag of de Vereenigde Staten eventueel den gouden standaard zullen prijsgeven. De conferentie wordt gehouden in het Witte Huis. Op het program der besprekingen staat de voorgenomen garantie door de Bondsregeering voor 50% der deposito's, een uitvoerverbod van goud, de intrekking der verplichting van de Federal Reserve Banks goud af te geven op bankbiljetten en ten slotte een algemeen bank- moratorium. Zaterdagmiddag hebben alle bondsstaten, welke zulks nog niet hadden gedaan, mora toria afgekondigd. Naar de speaker van het Huis van Afgevaar digden, Rainey, mededeelde, is alleen reeds in de afgeloopen week voor meer dan 250 mil lioen dollars aan goud gehamsterd. In welingelichte kringen acht men het on vermijdelijk, dat de regeering der Vereenigde Staten den gouden standaard zal moeten prijs geven. TOKIO, 5 Maart. (Reuter) Een dringend bijeengeroepen conferentie van leidende ban kiers heeft besloten wegens den toestand in de Vereenigde Staten Maandag geen handel in deviezen te doen. NANKING, 5 Maart (Reuter) De Chineesche regeering heeft Tsjang Hsue Liang opgedragen den grooten muur te verdedigen en den tegen stand voort te zetten. De Japansche troepen blijven de Chineezen WASHINGTON, 4 Maart. (Reuter.) „Ik zweer plechtig, dat ik op eerlijke wijze het ambt van President der Vereenigde Staten zal uitoefenen en dat ik naar mijn beste vermogen de grondwet der Vereenigde Staten zal hand haven, beschermen en verdedigen." Door deze woorden uitgesproken met opgehe ven rechterhand voor den „Chief Justice" (op perrechter), is mr. Franklin D. Roosevelt he den de 32ste president der Vereenigde Staten geworden. De inaugureele plechtigheid was kort doch plechtig. Om 10 uur woonden Roosevelt en zijn kabinet een speciale godsdienstoefening bij in de kathedraal van St. Jan. Twee uur later werd de nieuwe vice-presi dent John Garner uit Texas, vroeger speaker (voorzitter) in het Huis van Afgevaardigden, beëedigd in den Senaat. Vervolgens ging het heele gezelschap door het Capitool naar het podium, dat opgericht was boven aan de steenen trappen van den Oostelijken gevel. De aftredende president Hoover en zijn op volger Roosevelt gingen tezamen de treden op naar het podium, waar zij werden verwelkomd door den „Chief Justice", Charles Evens Hughes, die gekleed was in zijn zwierig zwart ambtsgewaad. Hierna legde Roosevelt den eed af op de grondwet. Na korte gelukwenschen, hield de nieuwe president zijn inaugureele rede voor de micro foon. In plaats van, zooals zijn voorgangers drie kwartier of zelfs twee uur te spreken, zette Roosevelt in een rede van slechts 15 minuten zijn program uiteen. Wij moeten aldus de nieuwe president den toestand eerlijk en open onder de oogen zien, want het is het uur, waarop stoutmoedig de volle waarheid moet worden gezegd. Slechts één ding moeten wij vreezen: de vrees, de ongerechtvaardigde, naamlooze, onverstandige vrees. Hulp is mogelijk door krachtige daden, zooals die in oorlogstijd zijn genomen. De rondborstigheid en energie der leiders zullen ons daarentegen zooals steeds naar de over winning voeren. Waarden, prijzen en betaal- kracht zijn gevallen, de betalingsmiddelen zijn NEW-YORK, 4 Maart (V. D.) De regeering heeft voor de geheele Vereenigde Staten een benrsvacantie van drie dagen afgekondigd. Deze maatregel wordt gebaseerd op de ambtsaanvaar ding van den nieuwen president Roosevelt. Naar verluidt is deze beursvacantie niet afge kondigd ter voorbereiding van de opheffing van den gouden standaard, doch slechts ter verde diging van den dollar. NEW-YORK, 4 Maart (Reuter). De gouver neur van den staat New-York heeft na bijna den geheelen nacht met den gouverneur van de Federal Reserve Bank te hebben geconfereerd, besloten, om met ingang van heden een bank- moratorium af te kondigen tot 6 Maart. Men vermoedt, dat de effectenbeurs en de andere beurzen hierdoor automatisch eveneens gesloten zullen blijven. De gouverneur verklaarde, dat het sluiten van de banken in de andere staten, New-York zoo danig heeft overladen, dat deze radicale maat regel onvermijdelijk was. CHICAGO, 4 Maart (Reuter). De gouverneur van den staat Illinois heeft besloten, dat alle banken tot 7 Maart gesloten zullen worden, ter wijl de tien volgende dagen het opnemen van deposito's tot 5 pet. van de hoofdsom wordt be perkt. Ook in de staten Noord-Carolina en Virginia zijn de banken gemachtigd het terugbetalen te beperken. WASHINGTON, 4 Maart. Roosevelt heeft na een uitvoerige beraadslaging met de leiders der democraten, besloten, geen gemeenschappelijke proclamatie met Hoover aan het Amerikaan sche volk uit te vaardigen. Het schijnt, dat de opvattingen in beide kampen tegenovergesteld zijn, zoodat zij niet meer tot overeenstemming kunnen komen over de noodige hulpmaatrege len. In welingelichte kringen neemt men aan, dat Roosevelt het Congres reeds de volgende week bijeen zal roepen. Het verluidt verder, dat Roo sevelt in een speciale boodschap het congres een reusachtig saneeringsplan wil voorleggen. Roosevelt heeft tezamen met zijn echtgenoote Hoover in het Witte Huis het gebruikelijke be zoek voor de aanvaarding van zijn functie ge bracht. Tusschen Hoover, Roosevelt, Mills en Moley is een uitvoerige beraadslaging gehouden over den financieelen toestand en de bankcri sis. In totaal hebben tot dusverre 28 federale staten en het Columbia-district financieele be schermingsmaatregelen genomen. Naar uit Detroit gemeld wordt, is het plan Tan Ford tot reorganisatie van de ineengestorte stedelijke banken tengevolge van oppositie der concurreerende instellingen definitief opge- KEULEN, 5 Maart (V.D.). Te Suerth bij Keu-, len is in de schoenenfabriek der firma Roll- mann Hom Zaterdagmiddag brand uitge broken, welke snel om zich heen greep. De brandweer stond eerst machteloos, daar er ge brek aan water was. De brandweer uit Keulen moest tenslotte een 300 M. lange slang naar den Rijn leiden. Het hoofdgebouw werd geheel ver nield. De schade wordt begroot op ongeveer 600.000 RJM. Slechts enkele bijgebouwen konden worden gespaard. (Vervolg) Van welingelichte zijde vernemen wij, dat in de samenstelling van het kabinet geen veran dering zal plaats vinden. Te Offenbach is het tot een botsing gekomen tusschen Rijksbanierleden en Nationaal-socia listen, waarbij een Rijksbanierman werd dood geschoten en een tweede ernstig werd gewond. Te Leipzig is het tot kleinere incidenten ge komen. Een man werd gewond. Te Keulen zijn schoten gelost op een politie auto. Twee mannen en een vrouw zijn ge arresteerd. De Berlijnsche politie-president heeft met ingang van heden het linksch georiënteerde weekblad „Die Welt am Montag" (het blad van den befaamden pacifist Dr. van Gerlach) voor den duur van vier weken verboden. Een troep van verscheidene duizenden com munisten trachtte vanmiddag naar het Duitsche Consulaat te trekken, om daar een betooging tegen Hitier te houden. Een sterke politie-afdeeling hield den stoet tegen. De communisten zongen de „Internatio nale", wilden den doorgang forceeren, doch werden door de politie teruggedreven. Zü ver spreidden zich daarop in de binnenstad. Binnen een half uur was de rust bij het ge zantschap hersteld. In de straten, die naar het gezantschap leiden zijn thans sterke politie posten opgesteld. BERLIJN, 5 Maart. (W.B.) Zaterdagavond werd per radio bekend gemaakt, dat Otto Braun

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 14