STADSNIEUWS Cermak overleden Haarlem, 6 Maart BEURS VAN AMSTERDAM Dom. de Gruyter f Wisselkoersen MAANDAG 6 MAART De stemrfiing in de R.K. Staatspartij AGENDA MAANDAG 6 MAART 1933 KATHOLIEKE TOERISTEN En een expositie in onze leeszaal MOOIE SUCCESSEN Voor Roode Kruis transport colonne OM HET BEHOUD DER H.O.V.! EEN BEKENDE 80-JARIGE Veel belangstelling Verlof Drankwet Kindervoeding' JUBILEUM ZIEKENHUISOPNAMEN En nog wat Stationneerende taxi's ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK Het „Ensemble Francois" Een mooie collecte Personalia De Lighaluitvoering Geldschietbank N. W. A Brugmans VERKEERSONGEVALLEN De moeilijke keus Auto omgeslagen Lastige werkloozen ZIJN KOSTJUFFROUW MISHANDELD Vechtlustig oudje Dronken op de fiets Korfbal-ongeval OPHEFFING BROCKWAYLIJN HaarlemVelsenIJmuiden Aanbesteding BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL BEVERWIJK SANTPOORT HAARLEMMERLIEDE VELSEN Ernstig ongeluk aan de Papier fabriek WIJK AAN ZEE EN DUIN Slachtoffer van den aanslag op Roosevelt In dezen Vlaamschen tooneelspe- ler en schrijver ten onzent, gaat uitstekend acteur van kleine rollen heen een INBRAAK IN EEN THEATER De dader gepakt BOEK EN BLAD 7 Maart gua u g g Het bestuur der afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholie ken heeft besloten een expositie te houden, betrekking hebbend op de reisvereeniging in het algemeen en de afdeeling in het bijzonder en wel op 8, 9 en 10 April in de tentoonstel lingszaal van de Katholieke Leeszaal aan de Nieuwe Gracht. In tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hen drik, voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, werden Zaterdag te Rotterdam wed strijden gehouden in het verleenen van eerste hulp en vervoer van gewonden voor E. H. B. O.-vereenigingen en Roode Kruis Transport- Colonnes. Deze wedstrijden waren uitgeschre ven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdeeling Rotterdam van het Nederland sche Roode Kruis. De Roode Kruis Transport Colonne voor Haarlem en Omstreken nam deel met 2 ploe gen en mocht het genoegen smaken beslag te leggen op den lsten prijs (medaille van den burgemeester te Rotterdam), den 2den prijs in den eerewedstrijd (medaille van H. K. H. Prin ses Juliana), benevens op den 4den prijs. Het Comité van Actie van Vrienden der H. O. V. zal deze en de volgende week alles op haren en snaren zetten om uiteindelijk het ge vaar te bezweren, dat de stad Haarlem en om geving haar Stedelijk Orkest in deze tijden zou komen te verliezen. Het sluitstuk, en de clou van onze actie te vens, zal zijn de groote Speldjesdag op Zaterdag 18 October aa. Deze belangrijke dag zal beslissen over net al dan niet voortbestaan onzer H. O. V. Wij allen, bewoners der Haarlemsche Streek, hetzij wonend in de stad of in de omgeving, staan wij toch schouder aan schouder, om te voorkomen, dat ons dit dierbaar cultuurbezit zal komen te ontvallen. Wij gaan in blij enthousiasme het beslissend einde van onze actie tegemoet en het is ons 'n vreugde deze slot-actie te mogen doen openen en laten inluiden met een opwekkend woord van den voorzitter van ons Comité van Uitvoe ring, jhr. dr. J. C. Mollerus. De secretaris, P. J. M. VAN TETERING, DE H. O. V.-COLLECTE Op Zaterdag 18 Maart as. doet ons Comité een beroep op de Haarlemsche Burgerij om 't nog ontbrekende steunbedrag voor de instand houding der H. O. V. bijeen te garen. wy mochten reeds van vele zijden mede werking ontvangen om deze collecte zoo goed mogelijk te doen slagen. Wij weten maar al te zeer, dat in dezen tijd van groote moeilijkheden het in het algemeen weinig gelegen komt groote bedragen voor liefdadige doeleinden af te staan. Vandaar, dat wij probeeren langs den weg van: vele kleintjes maken één groote, ons doel te bereiken. Wij kopen, dat de Haarlemsche burgerij ons in de gelegenheid wil stellen ook dien dag 'n deel van de taak te vervullen, welke ons Comi té zich vrijwillig op de schouders heeft gelegd. In het begin van de derde week van Maart zullen wij onze afrekening klaar maken en vol ledig rekenschap doen van ons doen en laten. MOLLERUS, Voorzitter Comité. HET CONCERT VAN AS. DINSDAGAVOND KWART OVER ACHT Tot dit concert der H. O. V. in het Gem. Concertgebouw hebben om. toegang de houders van de één-guldenskaarten, welke de serie- letters dragen A, E en U. Kennissen dezer hou ders van A, E en U-kaarten, alsmede anderen, kunnen deze uitvoering bijwonen, wanneer zij zich aan de loketten alsnog een kaart ad f L— aanschaffen. Dat de welbekende heer J. H. Visser, die ja renlang in het openbare leven onzer stad een vooraanstaande plaats ingenomen heeft en deze eerst verliet, toen zijn hooge leeftijd hem tot een wat rustiger leven verplichtte, alge- meene achting en sympathie geniet, heeft de viering van diens tachtigsten verjaardag op nieuw bewezen. Van vele zijden toch mocht hij Zondag blijken van belangstelling in aller lei vorm ontvangen. Persoonlijk kwamen den krassen jarige o. m. gelukwenschen mr. J. N. J. E. Heerkens Thys- sen, wethouder W. J. B. van Liemt, de heer F. H. Smit, voorzitter der Haarlemsche Han- delsvereeniging, de heer Ed. A van Bilderbeek, die namens het bestuur der sociëteit „Vereeni- ging", waarvan de heer Visser reeds jarenlang lid is, gelukwenschen overbracht. Het groote aantal bezoekers, dat in den loop van den dag den jubilaris kwam feliciteeren, gaf een goed beeld van den ruimen vrienden kring van den heer Visser. Talrijke bloemstukken, waaronder een bijzon der fraai van de sociëteit „Vereeniging", als mede een zeer groot aantal schriftelijke geluk wenschen waren evenzooveel uitingen van sym pathie jegens den tachtig-jarige. Bijzonder genoegen deed hem o. m. een schrij ven van het soc.-dem. raadslid W. Koppen, met wien hij langen tijd zitting gehad heeft in de Commissie tot vaststelling van de bij drage voor de ziekenhuisverpleging. B. en W. van Haarlem brengen'overeenkom stig artikel 45 der Drankwet ter openbare ken nis datis ingekomen een verzoekschrift van J. H. F. Schuurman om een verlof A ingevolge artikel 38 dier Wet, voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein in de be- neden-voorlokaliteit van het perceel aan de Gasthuisvest 15A Binnen twee weken na dagteekening dezer be kendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij hun Col lege inbrengen. 154 porties; Vrijdag 150 porties; Zaterdag 132 porties. Overtonstraat: Maandag 174 porties; Dinsdag 172 porties; Woensdag 165 porties; Donderdag 156 porties; Vrijdag 174 porties; Zaterdag 152 porties. Byzantiumstraat; Maandag 105 porties; Dins dag 103 porties; Woensdag 96 porties; Donder dag 106 porties; Vrijdag 110 porties; Zaterdag 99 porties. Bovendien werden dagelijks 68 porties ver strekt aan de scholen voor Buitengew. L. O. Donderdag 9 Maart herdenkt de heer J. Hoefsmit, degeldrukker, den dag waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de firma Joh. Enschede, en Zonen N.V. op de afdeeling snelpersdrukkerij Het raadslid Peper heeft het volgende schrij ven gericht aan den raad: Gaarne zag ondergeteekende, in de raads zitting van Woensdag, 8 Maart a.s. de volgende zaken aan de orde gesteld. Ondanks het door Burgemeester en Wethou ders, zoowel schriftelijk in hun antwoord op het afdeelingsverslag van de begrooting voor 1933 als mondeling bij de openbare behandeling daarvan uitgesproken verlangen, dat, nL niemand, die ziekenhuisverpleging noodig heeft, daarvan verstoken mag blijven, blijkt, in de praktijk, daaraan nog al wat te ha peren. Eenerzjjds komt het voor dat, niettegenstaan de de meening van huisarts en specialist, door den geneeskundigen dienst, ziekenhuisopname geweigerd wordt; anderzijds passeert het dat de huisarts, door vroegere afwijzingen van de zij de van den dienst, al te „voorzichtig" gewor den, zoo laat een bewijs voor opname afgeeft, dat zeer ernstige schade voor de betrokkenen daaruit voorkomt. Uit den jongsten tijd zijn ondergeteekende van beide omstandigheden^gevallen bekend. Zijn B. en W. bereid, den brief, eenigen tijd geleden tot de artsen in deze gemeente gericht, waarin tot voorzichtigheid werd aangemaand bij het afgeven van briefjes voor ziekenhuis opname, in te trekken, zoodat dus aan de zie kenhuisopname geen gprootere belemmering worde in den weg gelegd, dan voor het verzen den van bedoelden brief het geval was? Zijn B. en W. verder genegen te bewerken, dat de geneesmiddelen voor armenpatiënten weer, zooals tot voor Korten tijd, op een aantai plaatsen in de gemeente, bij particuliere apo thekers verkregen kunnen worden en dus de betrokkenen niet meer gedwongen worden, voor elk receptgeval naar de gemeente-apotheek komen? Is het B. en W. bekend, dat de concessievoor waarden voor houders van stationneerende taxi's, dermate overtreden worden, dat zoowel de belangen der rijdende chauffeurs als de vei ligheid van het verkeer ernstig in het gedrang komen. Vorige week Zondag hebben in het Zoete- straats Rivotorto de Junioren-S. F. L. tooneel- spelers („Ensemble Francois") hun vrienden en vriendjes geamuseerd met hun vasten avondspel. Opgevoerd werd een bekende klucht (eenige jaren geleden door de senioren ten tooneele gebracht), die qua naam getransfor meerd was in den actueelen titel van „Men- schen in het hotel"Het viel ons op, dat het spel van die jeugdigen aanmerkelijk was vooruitgegaan: deze club herbergt vele gezonde toevoerkrachten voor de seniorenclub. Om de spelers niet noodeloos ijdel te maken, zullen we ons onthouden van het noemen van namen. We meenen te kunnen volstaan met de bemer king, dat ze allen, zonder onderscheid, een ver rassend vlot spel boden. De regisseur verdient een woord van lof voor de wijze, waarop hij, ten spijt van de bescheiden décors, zijn enthou siast rumoerig ploegje voor het voetlicht heeft gebracht. Maandagavond werd de opvoering herhaald voor de ouders der jongens van Haarlem Cen trum. Daar er in „Rivotorto" geen voldoende ruimte was, om ook de ouders der jongens van de Haarlem-Noordsche affiatie te her bergen, was besloten (conform de geschiedenis van Mohamed en de Berg) dat het jeugdig ensemble op tournée zou gaan. Dank zij eenige bevriende relaties, konden alle requisieten, mits gaders al het hebben en houden van het ensemble, getransporteerd worden naar het ge bouw van den Volksbond in Haarlem-Noord. Hier had Dinsdagavond een reprise plaats voor de ouders en de jongens van de Noordelijke nederzetting. Dat de pastoor van St. Bavo- Noord, met beide kapelaans, zijn daadwerkelijke belangstelling toonde in het moeilijk S.F.L.- werk, werd uitermate geapprecieerd in SJP.L.- kringen. Deze schier ongekende daad van mede leven houdt voor het S.F.L.-bestuur waarborgen in voor de toekomst.... De liiefdadigheidscollecte, die Zondag werd gehouden na predikatie door den Weleerwaar den Heer W. N. Bosch, kapelaan te Amster dam, thans benoemd to pastoor te Hansweert (Zeeland), ten bate van de armen van de Ka thedrale Kerk „St. Bovo", heeft de zeer mooie som van f 1184.75 opgebracht. De Vereeniging „Kindervoeding" reikt in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoetestraat: Maandag 153 porties; Dinsdag 153 porties; Woensdag 155 porties; Donderdag De volgende afgestudeerden van de Middel bare Technische School te Haarlem werden ge plaatst in de navolgende betrekkingen: Van de afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: de heer J. Bungener, als opzichter-teekenaar bij den Provincialen Waterstaat van N.-Hol- land; de heer P. Schroder, als opzichter bij den Wegenaanleg in de gemeente Bosch-Capellen, Zeeland. Van de afdeeling Werktuigbouwkunde: de heer J. N. Hessling, als teekenaar bij het In genieursbureau De Jongh en Van Weenen te 's-Gravenhage. Aan het Nutsseminarium voor Paedagogiek te Amsterdam slaagde voor de middelbare akte Paedagogiek A. mej. L. Broersma, alhier. De heer C. G. E. de Jong, assistent-resident, met verlof te Haarlem, is gepromoveerd te Lei den tot doctor in de rechtswetenschap op proef schrift: „De organisatie der politie in Ned.- i Indië", Men schrijft ons: Eenige duizenden oproepen om een vrijwil lige bijdrage ter versterking van de opbrengst der Lighaluitvoering zijn verzonden. Velen ga ven aan dezen oproep gehoor, doch dit aantal is nog niet zoo groot als vorige jaren. Wij willen de aandacht van onze lezers nog eens vestigen op dezen oproep, want in tijden als thans, waarin zooveel gevraagd wordt, wordt zoo gemakkelijk over zoo'n oproep heengeloo- pen. De opbrengst dezer gymnastiekuitvoering vormt een ruggesteun voor het Haarlemsche Lighalfonds en zonder dien steun zal het Lig- halfonds zijn zegenrijken arbeid zeker niet kunnen voortzetten. Stuurt daarom allen nog heden een bijdrage, ook al is deze nog zoo klein; vele kleintjes maken ook één groote. Laat ons toch vooral onze zieken niet vergeten; laat hen niet de dupe worden van de tijdsomstandig heden. De uitslag van de gisteren gehouden stem ming in de R.K. Kiesvereeniging (I, II en III) was als volgt: Aantal kiezers 1950; uitgebrachte stemmen 932; van onwaarde 60. Hiervan verkregen: Ch. v. d. Bilt 799; J. Braakman 44; G. Bulten 29; H. E. van den Brule 30; J. Ph. H. Castricum 144; Jb. Groen Azn. 484; mr. R. F. A. Hermans 18; mej. dr. Hillen 4; G. W. Kampschöer 1; mr. G. C. J. D. Kropman 20; J. D. de Kok 2; mr. J. H. v. Maarseveen 12; mej. J. M. J. A. Meijer 50; M. F. van Nuland 0; dr. A. J. B. Ooman 0; M. J. M. van Poll 6; K. L. H. van der Putt 1; mr. C. P. M. Romme 33; J. Sjerps 1; W. C. Snel 3; W. Steinmetz 14; E. J. M. Stumpel 44; P. G. van Wees 3; A. Woestenburg 2. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van het Bestuur der Nederlandsche Vereeniging „Burgerbelangen" gevestigd te Haarlem om toe lating als geldschietbank, bedoeld in art. 6 der Geldschieterswet; het bedrijf zal worden uitge oefend in het perceel Schouwtjesplein no. 14. Ieder kan tegen de inwilliging van dat ver zoek bezwaren bü B. en W. inbrengen. In den ouderdom van 47 jaar is alhier over leden de heer N. W. A. Brugmans, in leven leeraar aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers alhier. De overledene was op 30 Januari 1886 te Laeken bij Brussel geboren. Hij studeerde aan de 5-jarige H. B. S. te Groningen. Daarna is hij voor de middelbare akte wiskunde geslaagd. Achtereenvolgens was de overledene werk zaam als leeraar aan de Zeevaartschool te Vlis- singen, aan de Ambachtsschool te Utrecht, aan de M. T. S. te Amsterdam, aan de Zeevaart school te Terschelling. In 1921 werd hij benoemd aan de Rijks school te Haarlem. Ook was hij enkele malen examinator bij de examens hoofdakte. Dinsdag zal zijn stoffelijk overschot te Gro ningen worden ter aarde besteld. Een autobus, bestuurder die Zaterdagavond om half 10 uit de Spekstraat rechtsom de Groote Houtstraat moest inzwenken, zag zich voor de keus geplaatst, op menschen in te rij den of zelf aangereden te worden door een juist aanrijdende tram. De man koos het laatste. De tram seed par does tegen de autobus aan, die vrij ernstig be schadigd werd, terwijl de tram er met een ge broken koplamp afkwam. Het ongeluk had ge lukkig geen persoonlijke ongelukken ten ge volge. De politie stelt een onderzoek in. Doordat een auto, bestuurd door P. v. B. uit Amsterdam, die, in de richting van het Plein rijdend vaunit de Groote Houtstraat, geen voorrang verleende aan een auto, komende vanaf den Raamsingel, bestuurd door den 32- jarigen ingenieur, werd eerstgenoemde door deze laatste zoodanig aangereden, dat hij om sloeg. De bestuurder met de drie inzittenden be kwamen geen letsel. De auto moest wegge sleept worden. Van het ongeval is proces-ver baal opgemaakt. Enkele werkloozen kwamen Zaterdagmiddag in een ontevreden stemming van Maatschappe lijk Hulpbetoon. Onder leiding van het commu nistisch raadslid Oversteegen, trokken ze daar op naar het huis van wethouder van Liemt op het Lorentzplein, waar ze tartend en schreeu wend aan hun ontstemde gevoelens lucht gaven. Een inspecteur met eenige agenten spoorde het troepje van circa vijftig menschen aan door te loopen. Toen ze hieraan geen gevolg gaven, werd van de getrokken sabel gebruik gemaakt, om hen te verwijderen. Een tweetal werd naar het bureau overge bracht, wegens het niet voldoen aan de vorde ring van de politie, om zich te verwijderen. Een 71-jarige kostganger in de Zuidpolder straat heeft Zaterdagmiddag zijn 67-jarige kost- juffrouw dusdanig toegetakeld, dat zij met een gebroken pols en een breuk dooi; den Ongeval- lendienst naar de Mariastichting moest worden vervoerd. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur laveerde een dronken 53-jarige schipper op zijn fiets op de Turfmarkt. Door deze zig-zag-beweging werd hij aange reden door een auto. De man werd op den grond gesmakt, waardoor hij zijn rechter onderarm brak. Na in Jhet St. Eliscabeth's Gasthuis te zijn verbonden, kon hij verder huiswaarts gaan. Bij een korfbalwedstrijd in den speeltuin .Meertebosch" aan de Kanariestraat, die Zon- l dagmiddag plaats vond, botste de 18-jarige mej. B. T. met haar hoofd tegen het hoofd van een medespeler aan. Hierdoor bekwam ze een lichte hersenschudding. Door den Ongevallen- dienst is zij per auto thuis gebracht. Hedenmorgen werd in een openbare zitting van een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noord-Holland het verzoek behandeld van de N. V. Haarlemsche Brockway-Bus Maat schappij te Heemstede, de aan haar verleende vergunning tot het uitoefenen van een auto busdienst van Haarlem over Velsen naar IJ muiden en terug in te trekken. Mondelinge bezwaren werden niet geopperd, zoodat Ged. Staten nader zullen beslissen. Maandagmorgen werd door den directeur van Openbare Werken in het Raadhuis alhier aan besteed: Het maken van een gewapend beton- brug in den Kinderhuissingel over de om te leggen Garenkokersvaart. Ingekomen waren 19 biljetten. Laagste inschrijver was P. J. en G. van Hoften te Haarlem 6980. Hoogste inschrijf- ster was de fa. Joh. Dienaar en Zn. te IJmui den, 11729. Geboren, 3 Maart: W. M. E. v. d. MeerWul- fers, d; 4 Maart H. GrootesZondervan d; 2 Maart J. C. Veldhuizende Lange, z; W. SerneePauw, d. Overleden, 3 Maart: A. Wittgrefe—v Hou ten, 81 j., Koningstraat; J. Bosch, 72 j., Park laan; 2 Maart W. Kuiper, 69 j., Wetering straat; 3 Maart N. W. A. Brugmans, 47 j., Emmastraat. Stemming R. K. Staatspartij De uitslag van de Zondag gehouden stemming in de R. K. Kiesvereeniging te Bloemendaal is: Aantal kiezers: 650; uitgebrachte stemmen: 686; van onwaarde: 44; geldige stemmen 642. Hiervan verkregen Ch. v. d. Bilt 294; J. Braakman 11; G. Bulten 10; J. Ph. H. Castri cum 25; Jb. Groen Azn. 227; mr. R. E. A. Hermans 4; mej. dr. M. J. A. Hillen 8; G. W. Kampschöer 4; mr. G. C. Kropman 11; J. D. de Kok 3; mej. J. M. J. A. Meijer 13; K. L. H. van der Putt 3; mr. C. P. M. Romme 22; W. Steinmetz 1; E. J. M. Stumpel 5; A. Woes tenburg 1. Andere candidaten geen. Groslijststemming Aantal leden-kiezers 702, uitgebrachte stemmen 359, van onwaarde 17, geldige stemmen 342. Hiervan verkregen: mr. J. A. v. HellenbergHubar gekozen bij enkele candidaatstelling. v. d. Bilt 320, Braak man 14, Bulten 4, Van den Brule 5, Castricum 3, Groen 170, Hermans 1, mej. Hillen 3, Kamp schöer 2, Kropman 6, Kok 1, Maarseveen 79, mej. Meijer 29. Van Nuland 2, dr. Ooman 1, Van Poll 5, mr. Romme 13, Sjerps 1, Stein metz 4, Stumpel 20, Woestenburg 1. Stille Omgang; Dit-gezelschap vergadert Vrijdag 10 Maart in „t Huis te Velsen". De agenda vermeldt o.a.: Verslag afgevaardigden naar Amsterdam en bespreking der a.s. bede vaart op 18 Maart. Stemming R. K. Staatspartij. De uitslag van de Zondag gehouden stemming in de R K. Kiesvereeniging (Santpoort Station) is: aantal kiezers: 400 uitgebrachte stemmen 340; van on waarde: 22; geldige stemmen: 318; hiervan verkregen: Ch. v. d. Bilt 150, J. Braakman 9, G. Bulten 3, J. Ph. H. Castricum 8, J. Groen Azn. 127, mr. R. E. Hermans 6, mej. dr. M. J. A. Hillen 1, G. W. Kampschöer 1, J. D. de Kok 1, mr. J. H. v. Maarseveen 3, mej. J. M. J. A. Meijer 1, dr. A. J. B. Oomen 1, M. J. M. van Poll 2, mr. C. P. M. Romme 2, P. G. van Wees 2, A. Woestenburg 1, andere candidaten geen. Stemming R. K. Staatspartij De uitslag van de Zondag gehouden stemming in de R.-K. Kiesvereeniging (Haarlemmerliede) is: Aantal kiezers 450; uitgebrachte stemmen 550; van onwaarde 36: geldige stemmen 514. Hier van verkregen: Ch. v. d. Bilt 245; J. Braakman 7; G. Bulten 4; J. Ph. H. Castricum 4; Jb. Groen Azn. 229; mr. R. F. Hermans 2; G. W. Kampschöer 1; mr. G. C. Kropman 2; mr. J. H. van Maarseveen 4; K. L. H. van der Putt 1; mr. C. P. M. Romme 4; W. Steinmetz 5; E. J. M. Stumpel 4; P. S. van Wees 2. Andere candidaten geen. De uitslag van de Zondag gehouden stem ming in de R. K. Kiesvereeniging Santpoort II is: Aantal kiezers: 170, uitgebrachte stemmen 241, van onwaarde 2, geldige stemmen 239. Hiervan verkregen: Ch. v. d. Bilt 121, J. Braak man 1, G. Bulten 2, J. Ph. H. Castricum 5, Jb. Groen Azn. 93, Mr. R. E. A. Hermans 4, Mr. G. C. Kropman 2, Mr. J. H. van Maarse veen 9, H. F. van Nuland 1, Mr. C. P. M. Romme 1; andere candidaten geen. Schouw over de wegen B. en W. van Vel sen maken bekend, dat over de wegen binnen deae gemeente een schouw zal worden ge voerd op Woensdag 15 Maart, en zoo noodig op de volgende dagen. Van het Plaatselijk Crisis-Comité Se dert de vorige opgave (13 Februari) ontving de penningmeester in totaal f 933.44, waaronder f 55 van het personeel van het P- E. N. en f 12.60 van het personeel van Gas en Water. In de cellulose-fabriek van de papierfabriek is een loogleiding gesprongen. Door het uit stromende gas raakten eenige arbeiders be wusteloos, terwijl anderen een bedwelming nabij waren. Met groote moeite gelukte het aan den heer A. Mooy de afsluitkranen te bereiken waarvan hij er drie dicht kon draaien. De vier de kraan kon hij niet meer bereiken. De red dingsdienst kwam spcedig in actie en drong, voorzien van gasmaskers, het gebouw binnen. De slachtoffers werden naar de ziekenzaal gebracht, waar dr. Fierstra geneeskundige hulp verleende. Nadat de bewusteloozen waren bij gebracht en nadat een anti-vergiftigingsmid del was toegediend, konden de slachtoffers naar hun woning worden vervoerd. Bij het reddingswerk hebben ook de heeren v. d. Lee en v. Willigen zich verdienstelijk ge maakt. De uitslag van de Zondag gehouden stem ming in de R.K. Kiesvereeniging is: Uitgebrachte stemman 176; van onwaarde 1; MIAMI, 6 Maart (Reuter) De burge meester van Chicago, Cermak, die bjj den aan slag op president Roosevelt zwaar gewond werd, is overleden. Toen de oorlog de Belgen opjoeg kwamen ook Dom de Gruyter met zijn echtgenoote, mevr. Julia de Gruyter, met Magda Janssens e.a. naar ons land en boden ons voortreffelijk tooneel- spel. Hun Antwerpsche reputatie werd omgezet in een Amsterdamsche, weldra in een Neder landsche. Het groepje Vlaamsche kunstenaars werd opgemerkt en ouderen onder ons behou den herinneringen aan Fientje Beulemans als aan iets kostelijks. Willem Royaard haalde hen al spoedig naar zich toe. In verschillende ge zelschappen heeft Dom de Gruyter gespeeld, bij „Comoedia," bij Verkade, bij de Kon. Vereen. Het Nederl. Tooneel onder Royaards. Hij deed zich steeds kennen als een consciëntieus acteur van kleine rollen. Op het voorplan trad hij nooit door den aard van een rol, maar wel door de wijze waarop hij zoo'n kleinere rol relief wist te geven. Hij was een van die voortreffe lijke spelers van het achterplan die hun meer bescheiden taak met ernst en liefde opvatten en daardoor in een eerste-rangs ensemble on misbaar zijn. Ik herinner me gaarne zéér goede dingen van dezen bescheiden maar voortreffelijken kunste naar. Bijvoorbeeld om losweg enkele te noe men zijn koddige Shakespeare-figuren, zijn komische knecht in Calderons „Spaansche Weeuwtje," zijn spoorwegambtenaar uit de „Kapitein van Köpenick" en zooveel meer. Men lachte gul om hem en waardeerde hem. Hij deed meer dan tooneelspelen. Hij be werkte boeken voor het tooneel. En deze uit stékende kenner van het tooneel, die door en door z'n metier verstond, heeft de jeugdfiguren en pakkende tafereeltjes uit de boeken van de bekende jeugdschrijfster Cissy van Marxveldt doen leven op het tooneel. Hoeveel genot heeft hij daardoor aan jongeren en ook aan ouderen geschonken. Met Julia Cuypers in de hoofdrol werden de voorstellingen voor treffelijke vertooningen en nog in t laatste tooneelseizoen is een heele reeks opvoeringen gegaan. „Joop ter Heul," „Zomerzotheid" en andere boeken werden pakkende tooneelbeel- den waarbij onze eerste spelers optraden. De Gruyters' dood treft ons. Hij was een goed acteur en een goed collega die bij de too- neelmenschen gezien was. We zullen hem missen. L. v. d. B. Maandagnacht is ingebroken in het Roxy- theater te Den Haag. Door een tooneeldeur aan de zijde der Looiersstraat moeten de inbrekers zijn binnengekomen, waarna zij de brandkast hebben geforceerd en vernield. Voorts wordt geld uit de kas vermist. Agenten van het bureau Prinsestraat hoor den geruchten van de inbraak, zagen een raam openstaan en gingen op onderzoek uit; zij ar resteerden den 20-jarigen slager F. M. en den 32-jarigen werkman N. de G. Beiden zijn in bewaring gesteld. Handschoenen en breekijzers werden op hen in beslag genomen. geldige stemmen: 175. Hiervan verkregen Ch. v. d. Bilt 86; Jb. Groen Azn. 37; andere can didaten geen. KENNIS VAN LAND EN .VOLK, Aardr. Leerb. voor Mlddelb. en Kweekscholen, door F. M. Gescher Uiig.: ff. J. Dieben, Wassenaar. Van een serie studieboeken, onder boven- staanden titel uitgegeven, is deze uitgave het 4e en laatste deel. De deelen I, II en III gaven de „gewone" en de natuurk.-aardrijkskunde dit 4e deel behandelt de wisk.-aardr. of Cosmo- grafie, en wel in 2 afdeelingen. De le afd. geeft de, zooals schr. het noemt zuiver geografische cosmografie: vorm en beweging der aarde; de 2e afd. de astronomische cosmo grafie: ons planeten- en Zonnestelsel. De uit den aard der zaak vrij zware studiestof Sociëteit „St. Bavo" Bestuur Juvenaat, 8 uur; Verloting „Kunst na Arbeid", 8 uur; Gemengd Koor „Onder Ons", 8 uur; R.K. Be volkingsbureau, 8 uur; R.K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur. „Loma-Motorcursus, 8 uur. Stadsschouwburg. Mij. tot bev. der Toon kunst, Gaspar Cassado, violoncel, 8 uur. sus, half 9 uur; Damclub TEP, 8 uur; Rede- St. Jozef-Gezellengebouw. Commissaris sen-cursus, half 9 uur, Damclub T.E.P., 8 uur; Rederijkerskamer „St. Genesius", 8 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhof straat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.-K Arbeidsbureau voor Vrouwen en Meis jes lederen dag van 10 tot 12, vaai 2 tot 4, en van 8 tot 9 uur. Zaterdags van 10 tot 12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel.: 11671. Gebouw „St. Bavo". Rechtskundig Bureau, half 9 R.K. Kraamverzorging, van 23 uur, St. Marcus, 8 uur; St. Caecilia, 8 uur. Wo- ningbouwver. „De Spaamestad", 8 uur. Ont wikkelingscursus R.K. Volksbond, 8 uur. Ge combineerde besturen Bouwvakbond, 8 uur. Vincentius-gebouw, Nieuwe Groenmarkt 20. Algemeene Jaarvergadering St. Vincentius Ver eeniging, half 9. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K Arbeidsbureau voor Vrouwen en Meis jes. lederen dag van 1012, van 24 en van 8 tot 9 uur. Zaterdags van 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. is door den auteur in onderhoudenden vorm gegeven, en met een overvloedig aantal duide lijke afbeeldingen wordt de tekst zeer veraan schouwelijkt. Schoon het leerboek, blijkens den ondertitel, voor de Middelbare school èn voor de Kweek school is bestemd, merkt de schr. in zijn Voor bericht op, dat het „voor de H. B. S. in elk geval te veel geeft, en dat dus door den leeraar een keuze zal moeten gedaan worden" terwijl voor Gymnasia „vanzelfsprekend de stof te uitgebreid is, wijl daar natuur- en wiskundige aardrijkskunde in één uur moeten worden be handeld." Blijft dus voornamelijk de Kweekschool? Toch ook weer niet. We lezen in den aanhef van het Voorbericht: ,3Ü de samenstelling van dit leerboek heb ik rekening gehouden met het feit, dat verschil lende hoofdakte-kandidaten zonder mondelinge leiding moeten studeeren, en zelfs mét cursus toch grootendeels inzake cosmografie moeten overgelaten worden aan eigen studie en eigen kracht." Bü nadere kennismaking met den inhoud ge- looven we, dat het werk in de eerste plaats voor die hoofdakte-kandidaten mag aanbevolen wor den. Daar de auteur „ook met het oog op die kandidaten een hoofdstuk Kartografie en kaart projecties iets uitgebreider behandelde," wil 't ons dus toeschenen, dat hij ook vooral aan die studeerenden heeft gedacht. Zoodat het ons niet zou bevreemden, als we bij een volgenden druk den ondertitel veranderd zagen in: „Aardr. leerboek voor Kweekscholen en Hoofdakte kandidaten." „DAS KONKORDAT ZWISCHEN DEM HEILIGEN STUHL UND DEM FREISTAAT BADEN", door Dr. Ernst Föhr, Herder, Freiburg i. B. (S. 94). Op den 12en October 1932 werd het concor daat gesloten tusschen Rome en Baden. Heb boekje, voorzien van een voorrede van den Aartsbisschop van Freiburg i. B., Dr. Conrad Gröber, hetwelk hier voor ons ligt, behandelt den kerkelük-politieken toestand in Baden vóór heb concordaat, den tekst van het concordaat en verklaringen van den schrüver en samen steller van het werkje. „Juist in dezen tijd," schrüft de Badensche opperherder, „hebben de katholieken een scherp omschreven, voor den duur geregelde samen werking van Kerk en Staat van noode." Zoo is het. Vooral thans in Duitschland. MAANDAG, 6 Maart. Vorige koersen Londen 8.59 8.62)4 Berlijn 58.65 58.75 Parijs 9-76 H 9.80 Brussel 34.76)4 34.77X Zwitserland 48.40 48.45 Weenen Kopenhagen 38.10 38.50 Stockholm 45.20 45.75 Oslo 43.40 44.50 New Vork (cable) Rome 12.67)4 Praag 7.35 Madrid 20.75 Vorige koersen Heden Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 102)4 102)4 4 Vt Nederland 1918 103 102)4 4 Nederland 1931 99« 99 5 Nederl. 1932 '00)4 '00R 4W, N Ind 1926 AB 90 90 5Vt Duitschl. (Youngleen.) Banken Koloniale Bank 57 58)4 Indische Bank 52)4 53)4 Cert. Handel-MI)59 61 Industrieën Onliever 97 101)4 Calvé Delft 54 55)4 Alg. Kunstzijde Te i Van Berkei's Pat.,1® Nieuwe Philips Kilch Accoustiek .-A» jj Ned. Ford 1°5 no Industr. Buitenland Anaconda fijw ,W* Bethlehem Steel '2H O. 8. Steel 26% 26)4 O. S. Leather 2S 4)4 Intern Nickel 7R Miinbouw Boeton Miinbouw '9j4 ,i„ Alg. Exploratie J"9 Redlane Lebong 104 Petroleum Gaboes 15 15 Kon Olie 139X 142)4 Perlak '9 Peudawa5 5 Continental OU 5**» 5)4 Vorige koersen Heden 4x 4H Shell Union Oil Robber A'dam Rubber |4)4 55)4 Bandar Deli"Batavia'Rubber 21 22 Serbadjadl V. 1. O. qo oi Allied Jtó Intercontin. Rubber Scheepvaart Java Ch. Japan 34 Holl. Amerika Hjn 5* Dito Gem. Elgend Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie 14 49 Suiker H. V. A j™ Jav. Cultuur N. 1. S. O. Poerworedjo Vorstenlanden Sir, Actions idem w Tabak Dell Batavia J39 Oude Dell 139 Oostkust 1414 Senembab 128)4 Spoorwegen Union Pacific 69)4 Wabash IK Erie 5 Kansas City South. 'M South. Railw. - 35 2H 2)4 14)4 50 181)4 117 73 6 39 27.00 146)4 124)4 14)4 134 71 IK 4M 7)4 434

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2