w LA. m m m m. n m m m MARKTEN HET DAMSPEL n iü MAANDAG .6 MAART m m if S ^B 'm. 'm IP Ui SI n§ m Ut H H STADSNIEUWS Het conflict te IJmuiden Het standpunt der reeders GEMEENTEZAKEN Aankoop perceel Kosteloos zwemmen Witte Kruis Lage tarieven voor werkloozen Asfalteering van den Zijlweg Tweemaal stempelen gehandhaafd Kleingoed Voorschotten bijzondere scholen Voorschotten vervolg cursussen Straatbelasting Schoolgelden GEMEENTERAAD VERDUISTERING VAN f 4000 Na-verkoop van gist VRAGENBUS BENNEBROEK HALFWEG UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL Een noodkreet HEEMSTEDE LIJNDEN VIJFHUIZEN ZANDVOORT Staat van besommingen RIJKSVISCHAFSLAG i Ét m ga a v//J> m, m üfr li m 'Wk i§ Pi LISSERBROEK 1üi m Ut i m, m ÉH lH S P Aan Mr. F. L. J. E. Rambonnet, burgemeester van Velsen, is door het bestuur der Vereeni- ging van Reeders van Visschersvaartuigen IJmuiden het volgende schrijven gericht: Ons bestuur stelt er prijs op den door de IJmuider Federatie voorgesteiden termijn van beraad niet te laten voorbijgaan, zonder U eenig bericht te doen toekomen en wil ook van deze gelegenheid gebruik maken, om vooraf nog op enkele punten de bijzondere aandacht te vestigen, aangezien daarin de verklaring moet worden gevonden van onze uiteindelijke be slissing. In de eerste plaats mogen wij dan wijzen op de zeer belangrijke concessies, die gedu rende de laatste maanden van reederszijde zijn gedaan, om het mogelijk te maken tot de af sluiting van nieuwe loon- en arbeidsovereen komsten te geraken Voor wat de opvarenden aangaat, mag er al lereerst op worden gewezen, dat de reeds zeer bescheiden korting van 5 pCt. op de vaste gage (dus niet op het procentengeld), die door ons was voorgesteld, weder is teruggenomen, waar door een ernstig bezwaar van de opvarenden werd ondervangen, aangezien dit vrijwel de eenige bezuiniging was, die door de opvarenden in hun dagelijksch inkomen zou worden ge voeld. Voor het overige waren onze voorstellen al dus ontworpen, dat ofschoon deze voor het be drijf bezuinigingen zouden opleveren, daarvan geen invloed op het directe inkomen van de opvarenden behoefde te worden gevreSsd. In de twèede plaats hebben wij ons voor stel ten aanzen van de sterkte der bemanning van de kustbooten in het belang der opvaren den nog aanmerkelijk verzacht, door ons aan vankelijk voorstel, dat op deze booten met drie matrozen zou worden gevaAm, aldus te wijzi gen, dat met drie matrozen en een lichtma troos zal worden gevaren. Ook ten aanzien van de regelingen met de Christelijke feestdagen en Nieuwjaar zijn wij tegemoet gekomen aan de wenschen der op varenden en zooals U uit de gevoerde bespre kingen is gebleken, verklaarden wij ons bereid nog een paar kleine andere concessies te doen en daarenboven, bij overeenstemming op de andere punten, nog aan onze Algemeene Ver gadering aan te bevelen met betrekking tot het zoodje tot een oplossing te komen, zooveel mogelijk in overeenstemming met de begeerte, die bij vele opvarenden leeft. Wij meenen derhalve te mogen constateeren: lo. dat wij- ons bij onze voorstellen ten zeer ste hebben beperkt tot datgene, wat in ieder geval van de werknemers moest worden ge vraagd, als hun aandeel in de pogingen om ons bedrijf opnieuw exploitabel te maken en dat wij daarbij de grenzen der redelijkheid niet hebben overschreden; 2o. dat wij daarop nog voor een belangrijk deel zijn teruggekomen om aan het verlangen der werknemers zooveel mogelijk tegemoet te komen en onzen goeden wil te toonen. Daartegenover moeten wij nu evenwel stel len, dat de IJmuider Federatie getoond heeft deze tegemoetkomende houding niet te waar- deeren blijkens de omstandigheid, dat zij ten aanzien van enkele noodzakelijke punten hare medewerking niet wil verleenen, om tot een oplossing te geraken. Wij wijzen daartoe met nadruk op het ver schil inzake de bemanning der kustbooten. Terwijl in Engeland niet alleen de kustbooten, maar ook groote Noordzeebooten met 9 man varen, wordf^niet alleen geweigerd genoegen te nemen om met drie matrozen en een licht matroos te varen, maar wordt ook geen enkel tegenvoorstel gedaan, om door een financieel- gelijkwaardige compensatie op andere wijze een oplossing te zoeken, waardoor het mogelijk wordt gemaakt in de toekomst meer kustboo ten in de vaart te brengen en te houden en dat ondanks de toezegging, door een der aan wezige reederijen gedaan en met de weten schap, dat alleen op deze wijze werkverruiming kan worden verkregen. Als tweede geval wijzen wij op den door de IJmuider Federatie gehandhaafden eisch om in alle gevallen, waarin een schip wordt opge legd, 5, respectievelijk 3 dagen schadeloosstel ling uit te betalen. Hier toch geldt het een niet onbelangrijke en vrijwel nuttelooze uitgaaf jvoor het bedrijf, waartegenover voor de opvarenden slechts in zeer enkele gevallen een klein voordeel kan staan. Het geldt hier toch uitsluitend een belang van de ongehuwden, die geen kostwinnaar zijn en wanneer het inderdaad te doen was ge weest om voor deze categorie de bedoelde schadeloosstelling nog te erlangen, ingeval hun wettelijke uitkeeringstermijn zou zijn af- geloopen en dienaangaande een tegenvoorstel zou zijn gedaan, dan zou ook dit wel in gun stige overweging zijn genomen, maar ook in dit geval handhaaft de IJmuider Federatie het eenmaal ingenomen standpunt. Het is onder deze omstandigheden en op deze gronden, dat wij geen toestemmend antwoord kunnen geven op de door de Federatie gestelde, vraag en wij ons moeten bepalen tot het on zerzijds aangebodene, het aan de Federatie overlatende of zij op deze voorwaarden een nieuwe overeenkomst voor de opvarenden al dan niet wenscht af te sluiten. Het is ons ten slotte een behoefte om u hierbij onzen welgemeenden dank te betuigen, voor hetgeen u als buitengewoon bemiddelaar hebt willen doen om dit arbeidsconflict te be ëindigen en wij zouden het ten zeerste betreu ren wanneer uw onvermoeide pogingen niet tot het gewenschte resultaat mochten leiden. Wij verblijven inmiddels met de meeste hoogachting (volgt onderteekening). De Naamlooze Vennootschap Nederlandsche Scheeps- en Grond-Exploitatie Maatschappij te Bloemendaal, heeft zich bereid verklaard om aan de gemeente kosteloos en om niet in eigen dom over te dragen, den grond kad. bekend gemeente Schoten. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten Bij Koninklijk besluit van 15 April 1932 is goedgekeurd het besluit van den Raad d.d. 16 December 1931, tot onteigening ten name van de gemeente Haarlem, in het belang van de volkshuisvesting, van het perceelsgedeelte kad. Sectie B No. 2340, gelegen aan de zuidzijde van de Rozenstraat. Dezerzijds is aan de eigenares medegedeeld, dat wij bereid zijn aan Uwen Raad voor te stellen het geheele perceel (84 c.A.) voor de ge meente aan te koopen voor de som van 13.500.öf het hiervoorbedoeld perceelsge deelte (32.50 c.A.) voor de som van ƒ9.500.—. Op ons desbetreffend schrijven ontvingen wij van de eigenares de mededeeling, dat zij op het gedane bod niet kan ingaan. B. en W. stellen voor nu te procedeeren. In de vergadering van Uwen Raad van 27 Apiil 1932 werd in handen van B. en W. ge steld om prae-advies een voorstel van de heeren F. Keerwolf en J. Joosten om de regeling be treffende de indeeling van de uren van koste loos zwemmen van toepassing te maken voor alle gemeentelijke zweminrichtingen. Op een motie van den heer J. Ph. H. Cas- tricum, waarbij B. en W. werden uitgenoodigd in overleg te treden met het bestuur van de afdeeling Haarlem van de Noordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" om voor de werkloozen een bepaalde reductie toe te kennen voor het gebruik van douchebaden, alsmede een motie van den heer L. Peper om maatregelen te nemen, dat de werkloozen en hun gezins leden, voorzoover die geen eigen inkomsten hebben, gratis gebruik kunnen maken van de gemeentelijke of door de gemeente gesubsidieer de bad- en zweminrichtingen, antwoordde B. en W. wat betreft gratis gebruik maken van de gemeentelijke bad- en zweminrichtingen, dat hiervoor voldoende gelegenheid bestaat. Be treffende het gebruik van de douchebadhuizen door werkloozen hebben zij een bespreking, ge houden met het bestuur van de vereeniging „Het Witte Kruis" voornoemd, met het resul taat, dat genoemd bestuur bereid is, de bad huizen open te stellen voor werkloozen en hun gezinsleden tegen een verlaagd tarief van 5 cents per persoon, ingaande 1 April 1933. Het bestuur meent daaraan de voorwaarden te moeten verbinden, dat de te ontwerpen rege ling aan zijn goedkeuring wordt onderworpen. De uitvoering dier regeling wordt opgedragen aan den dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon en alle werkzaamheden en alle kosten aan bovenbedoelde regeling verbonden, komen voor rekening der gemeente. Het verdient aanbeveling om de asfalteering van den Zijlweg, voorzoover betreft het gedeelte tusschen de Zijlbrug en de Julianalaan, thans zoo spoedig mogelijk tot uitvoering te brengen. Het ligt in de bedoeling om de breedte van den rijweg over vrijwel de volle lengte op 12 M. te brengen. Alleen bij het viaduct heeft een insnoering plaats. De trottoirs verkrijgen nor maal een breedte van 4 M. Deze zullen geheel worden belegd met tegels en voorts worden af gescheiden met granieten banden. De oude hardsteenen banden kunnen elders dienst doen. Het materiaal uit den rijweg komend, kan ge deeltelijk in de te maken puinlaag worden ver werkt, terwijl de rest voor andere doeleinden kan worden gebruikt. De kosten voor de uitvoering van een en an der worden geraamd op ongeveer ƒ78.880.—. B. en W. stellen voor dit bedrag te hunner beschikking te stellen. Naar aanleiding van de vraag van het Raads lid Peper met de strekking om ook voor de, door den dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon gesteunden, de tweede stempeling per dag te laten vervallen, berichten B. en W. het volgende De stempelregeling voor gesteunden wordt toegepast bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsbestrijding en bij den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Bij eerstgenoem- den dienst worden bij de uitvoering der rijks steunregeling ten aanzien van den aanmel dingsplicht de bepalingen gevolgd, voorkomen de in de reglementen der werkloozenkassen. Deze reglementen verplichten alleen de losse transportarbeiders, steenzetters, losse landar beiders en kellners, om zich dagelijks tweemaal aan te melden. De overige categorieën behoeven slechts eenmaal te teekenen. Bij den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon moeten de werk loozen,- bèhoorende tot de z.g. vaste beroepen slechts eenmaal, en de overigen zich tweemaal per dag aanmelden. Onder de „lossen" vallen de hiervoren met name aangeduide groepen, terwijl daaronder ook gerekend worden de losse arbeiders. Overigens moeten de musici zich tweemaal aanmelden, waarvan eenmaal in de avonduren. Aan kooplieden wordt meestal de verplichting opgelegd zich eenmaal per dag aan te melden. In twijfelgevallen gebeurt het wel, dat de verplichting wordt opgelegd tweemaal te stempelen. Het gevolg is dan echter veelal, dat men de voorkeur geeft aan een laag steun bedrag en eenmaal stempelen. Met de directeuren van genoemde diensten, wier gevoelen wij te dezer zake hebben ge vraagd, zijn wij van oordeel, dat door invoering van eenmaal te stempelen ook voor de ongeor ganiseerde transportarbeiders en hen die daar mede gelijk te stellen zijn, een onbillijkheid zou worden begaan tegenover de georganiseerden, die zich vrijwillig tegen werkloosheid hebben verzekerd. Rseuineerend zijn wij van oordeel, dat in de bestaande stempelregeling geen ver andering behoort te worden aangebracht, en voorzoover deze regeling voortvloeit uit art. 16bis der rijkssteunregeling er geene termen aanwezig zijn eenige wijziging daaromtrent na der ter goedkeuring aan den Minister voor te leggen. B. en W. stellen voor de balansen met de verlies- en winstrekeningen per 31 December 1931, betreffende de 62 en 84 door de Woning- bouwvereeniging „De Voorzorg" met voorschot ingevolge de Woningwet gebouwde arbeiders woningen, goed te keuren. B. en W. stellen voor aan B. J. Garssen al hier, tegen den prijs van 15.— per M2 in koop af te staan grond, gelegen aan en nabij de Middenlaan, groot 27 M2. B. en W. stellen voor de balansen per 31 December 1931 met de verlies- en winstrekenin gen over het jaar 1931, betreffende de 68 en 61 door de Coöp. Woningbouwvereeniging „Volks huisvesting" met voorschot ingevolge de Woningwet gebouwde arbeiderswoningen goed te keuren. B. en W. stellen voor aan A. v. d. Laan de Vries en J. de Vos alhier, tegen den prijs van 16.per M2 in koop af te staan grond, gele gen aan de Bellamystraat hoek Van Zeggelen- straat, groot 20 M2. B. en W. stellen voor aan de firma P. van Citfert Zn. alhier, tegen den prijs van 15.— per M2 in koop af te staan grond, gelegen aan de oostzijde van den Orionweg, groot 182 M2. Onder overlegging van de door Besturen van bijzondere lagere scholen ingediende aanvragen om een voorschot voor 1933 op de vergoedingen bedoeld bij art. 101, le en 9e lid, der Lager- onderwijswet 1920, geven B. en W. in overwe ging de voorschotten te bepalen, zooals hier is aangegeven. Ambachtstraat 1 ƒ2040.en ƒ720.Am sterdamstraat 61 2860.en 560.Antonie- straat 28 3390.— en 850.—; Bakenessergracht 81 ƒ3720— en ƒ850.—; Cruquiusstraat 2 ƒ2150.— en ƒ850.—; Dreef 20 ƒ2280.— en ƒ1170.— en ƒ850 en ƒ2380.—; Dutrystraat 1 ƒ3110— en ƒ720.—; Eemstraat 4 ƒ3310.— en 850.Eemstraat 15 4280.en 630. Florapark 14 ƒ1220.— en ƒ810.—; Ged. Oude Gracht 120 2620.— en 2990.— en 770.— en ƒ3300.—; Gen. de la Reystr. 6 ƒ2930.en ƒ1390.— en ƒ850.— en ƒ2240.—; Gen. de la Reystr. 8 "ƒ3070.— en ƒ850.—; Groot Heilig land 10 ƒ2180.Heerensingel 75 2600.en 850.Hertzogstraat 1 ƒ3600.en ƒ850. Jacobijnestraat 28/32 3770.en 850.Jans straat 83 ƒ1880.— en ƒ850.—; Klarenbeekstr. 62 3430.— en ƒ850.—; Kleine Houtweg 22 ƒ2960.— en ƒ1390.— en ƒ850.— en ƒ3000.—; Koningstraat 20/22 ƒ4110.— en ƒ3070.en ƒ850.en ƒ2930.Leidschestraat 59 ƒ3530.— en ƒ850.—; Linschotenstraat 23 ƒ2550.en 450.Louise de Colignylaan 3 820.en 850.Nagtzaamstr. 54 2780.— en 560. Nassauplein 2 ƒ790.Nieuwe Gracht 16 2600.— en 540.Overtonstraat 34 1440 en ƒ270.Ripperdastraat 13a ƒ2050.en ƒ490.Rozenhagestr. 15 ƒ2750.— en ƒ850.—; Slachthuisstr. 55 ƒ1720.en ƒ770.Timor- straat 17 2880.en 630.Timorstraat 38 ƒ3160.— en ƒ810.—; Tugelastraat 5 ƒ2560. en 850.Velserstraat 55 ƒ3010.— en ƒ970. en 850.en 1550.Westergr. 3 3160. en 770.Zomervaart 170 2340.ên ƒ850.Zomervaart (R.K.) ƒ2040.en ƒ850.Zijlsingel 2 ƒ3330.en ƒ540. Van de bijzondere vervolgcursussen krijgen voor het jaar 1933 als voorschot op de vergoe ding, ingevolge art. 102 der Lager-onderwijs- wet 1920: Emmastraat 24 ƒ1760.—; Kleine Houtweg 22 3250.Middenweg 116 ƒ2240. Nieuwe Gracht 16 ƒ2930.—; N. v. d. Laanstraat 25 (B.L.O.) ƒ2090.—. B. en W. stellen voor te besluiten het le sup- pletoire kohier van de straatbelasting en dat der precariorechten dezer gemeente, belastingjaar 1932, vast te stellen tot een totaal bedrag van 6029.64. B. en W. stellen voor het kohier der school gelden voor het Openbaar Vervolgonderwijs, het Openbaar Buitengewoon en Voorbereidend lager Onderwijs en het Bijzonder Buitengewoon Lager Onderwijs dezer gemeente voor het cursusjaar 1932/33 vast te stellen tot een bedrag van 5658.12. Vergadering van den raad der gemeente Haarlem op Woensdag 8 Maart 1933 des na middags te 114 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds te 8 uur, in de Statenzaal (Prin senhof) Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 8 Verzoek G. Smits om ontslag als leeraar aan e H.B.S. A met 5-j. c. 2. Vaststelling kohier: a. schoolgelden Ver volgonderwijs enz. 1932-1933; b. straatbelasting dienst 1932 (le suppletoir). 3. Balans, enz. 1931a. Woningstichting „Ons Huis"; b. Woningstichting „Vooruitgang"; c. Woningbouwvereeniging „Spaamoog"; d. Coöp. Woningboiiwver. „Volkshuisvesting"; e. Woning bouwvereeniging „De Voorzorg". 4. Aanwijzing stemlokalen. 5. Instelling rechtsvordering onteigening ge deelte perceel Rozenstraat 4. 6. Aanvaarding van voor straat bestemden grond: a. Jan Gijzenkade; b. Meerkoetstraat en omgeving. 7. Uitgifte grond in erfpacht Voorhoutstraat (mevr. wed. J. van Looij). 8. Vergoeding L.O.W. 1920: a. art. 101, le lid en 9e lid Bijzondere scholen: b. art. 102 Vervolgcursussen idem; c. art. 205bis Bijzondere school Dreef 20. 9. Verkoop grond: a. Middenlaan (B. J. Garssen); b. Orionweg (fa. P. van Cittert); c. Bellamystraat (van der Laan de Vries en de Vos). 10. Uitvoering openbare werken terrein Ek sterstraat en omgeving. 11. Verstrekking gelden onder waarborg 2e hypotheek bouw perceelen Reigerstraat en om geving. 12. Wijziging Algemeene Politieverordening. 13. Gaslevering Haarlemmermeer en Haar- lemm'erliede en Spaarnwoude. 14. Asphalteering Zijlweg. 15. Vraag-Peper inzake tweemaal stempelen door gesteunden van Maatschappelijk Hulpbe toon. 16. Motie-Castricum en motie-Peper inzake gebruik bad- en zweminrichtingen door werk loozen. 17. Voorstel-Keerwolf-Joosten inzake gebruik gem. bad- en zweminrichtingen. Benoeming: lid commissie voor de beoor deeling van subsidies uit de gemeentekas. Te Zandvoort is op verzoek van de Rotter- damsche politie aangehouden de 51-jarige ver tegenwoordiger B. P., die verdacht wordt f 4000 te hebben verduisterd ten nadeele van de Nord- deutsche Hefe-industrie te Walsbeck bij Ham burg. Deaangehoudene heeft voor deze firma te Rotterdam verkocht een partij gist en zou het daarvoor ontvangen bedrag niet hebben afgedragen. Hij is van Zandvoort raar Rot terdam overgebracht en aldaar in bewaring gesteld. Vraag. Wat is de kortste en beste weg per auto van Beverwijk over den afsluitdijk naar Oisterwqlde (Friesland). Antwoord. Beverwijk, Castricum, Limmen, Heiloo, Alkmaar, Schoorldam, Stolpervlotbrug, 't Zand, Westeinde, Anna Paulowna, van Ewjjksluis, Wieringen, Westerland, Hippolytus- hoef, Oosterland, Den Oever (70 K.M.), langs afsluitdijk (32,6 KM.), Ziirig, Wons, Bolsward, Hartwerd, Kliuw, Lutkewierum, Bozum, Ooster- wierum, Vogelenzang, De Dille Irnsum, Oude Schouw, Akkrum, Oldeboom, Beets, Beetster- zwaag, Wijnjeterp, Donkerbroek, Oosterwolde (129 K.M.). Totaal 231,5 K.M. commissie te doen. Veel „gevallen" wachten nog op afdoening, maar die ledige kas! Die is een leelijke handicap voor het zegenrijke werk van deze nuttige instelling. Het is noodzakelijk, dat de bloedarmoede der kas met krachtige mid- delen bestreden wordt. Daarom ziet de com missie zich genoodzaakt, nogmaals een beroep te doen op de offervaardigheid der ingezete nen. Dezer dagen zal een circulaire verspreid worden waarin rekening en verantwoording van het werk der commissie zal gegeven worden. Natuurlijk zal deze verantwoording voorzien zijn van het gebruikelijke „strookje" met de bekende bedoeling. Niet ongelezen op zij leggen s.v.p. Hulp is dringend noodig, zal veel armoede niet ongelenigd moeten blijven. Deze circulaire bevat onder meer de volgende uiteen zetting: Wij verwachten, dat dit verslag iedereen zal overtuigen van de noodzakelijkheid van onze taak, ook in onze gemeente. De veelzijdigheid van de crisisgevallen en het dikwijls preven tieve karakter van de ondersteuningen, welke zij eischen, zijn oorzaak, dat die taak bezwaar lijk kan worden overgenomen door de overheid. De groote bedragen, welke zij vergen, beietten dat die taak gelegd kan worden op de schou ders der Kerkbesturen. Intusschen is ons Comité zeer erkentelijk voor de samenwerking die het en van de zijden der overheid en van die der Kerkbesturen mocht ondervinden. Aan het financieel verslag ont- leenen wij hqt volgende: Vanaf de oprichting tot 25 Februari 1932 werd ontvangen 10011.23 en uitgegeven 9440.57, zoodat nog slechts 570.66 in kas is. Aan negen gezinnen, zonder of vrijwel zonder middelen werd 3582.47 gegeven. De onder steuning aan personen nog in eigen bedrijf of beroep werkzaam, bedroeg 3949.79. Onder steuning aan personen, die tijdelijk zonder werkgelegenheid zijn of waren (23 gezinnen) 1067.—. Ondersteuning in natura 236.31, kosten cursus werkloozen 605.De in het najaar gehouden inzameling van kleeren, enz. heeft een groote voorraad en 650 aan geld opge leverd. In de loop van den winter konden 141 gezinnen van het noodige worden voorzien. Dé voorraden en gelden zijn thans vrijwel uitge put. Van deze kas is nog 0.17 over. In samenwerking met het gemeentebestuur werden 22 jeugdige werkloozen in de gelegenheid ge steld een cursus in motorkennis en behandeling aan de Ambachtschool te Haarlem te volgen, waardoor hun nieuwe bestaansmogelijkheden worden geopend. We zijn er van overtuigd, dat het Bloemen- daalsche Crisis-Comité niet tevergeefs een be roep zal doen op Bloemendaals ingezetenen Zoo zij het! R. K. Volksbond Hedenavond om half 8 uur houdt de plaatselijke afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond een algemeene leden vergadering in het R. K. Vereenigingsgebouw. Het bestuur zal trachten dien avond te komen '.ot oprichting eener retraiteclub. Alle leden worden verwacht. De uitslag van de Zondag gehouden stemming in de R.K. Kiesvereeniging Zwanenburg is: Aantal kiezers: 140; uitgebrachte stemmen: 78; van onwaarde: 2; geldige stemmen: 76. Hiervan verkregen: Ch. v. d. Bilt 37; J. Braak man G. Bulten H. E. van den Brule J. Ph. H. Castricum 1; Jb. Groen Azn. 27; mr. R. E. Hermans 5; mr. J. H. v. Maarseveen 5; W. Steinmetz 1; andere candidaten geen. Het zal den zestienden Maart een jaar ge leden zijn, dat het Bloemendaalsche Crisis- Comité werd opgericht. Een prettig jubileum zal het voor het Comité niet zijn, al kan het ook met voldoening op zijn arbeid terugzien. Maar om het maar direct bij den naam te noemen het Crisis-Comité in Bloemendaal ziet leelijke kale plekken op den bodem van zijn schatkist. Bloemendaal Crisis-Comité en een leege kas het zijn bijna tegenstrijdige be grippen. Een leege kas in het gezegende Bloe mendaal, dat altijd op het gebied van philan- tropie een naam heeft gehad als weinig andere gemeenten. Zelfs is er wel eens twijfel gerezen, of een Crisis-Comité hier wel reden van be staan had. Maar het financieel verslag van het Comité is er om te bewijzen, dat deze twijfel misplaatst is. Want in hoeveel gevallen is het Comité al niet als de reddende engel opgetreden? Vaak was hulp noodig, daar waar men het niet verwachten zou. Soms werd hulp in natura, soms in geld verstrekt. Vaak werd met goeden raad terzijde gestaan. Elk „geval" wordt met veel nauwgezetheid door de com missie onderzocht. Veel is er echter nog voor de Looddieven. Zaterdagmiddag werden op den Heerenweg door de politie alhier aange houden twee te Baaplem wonende personen,, die met een bakfiets een partij oud lood ver-, voerden: Zij bekenden dat lood te hebben ont vreemd van het voormalige hotel Bosch en Hoven te Haarlem. Zij zijn aan de politie te Haarlem overgegeven. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij de Zwart, Zandvoortschelaan 192, een por temonnaie met inhoud; J. P. Laarman, Talma- straat 9, een damesschoen; mevr. Roos, Paulus Buislaan 8, een huissleutel; Th. v. Gulen, Bos boom Toussaintstraat 15, een vulpen; Krabbe- dam, Lombokstraat 16, een reserve autoband met velg; Waasdorp, Iepenlaan 22, een kinder schortje; G. Wiegman, Lieven de Key laan 4, een aktentasch met blocnoot; Opstal, Banka- straat 71, een vulpen en een dameshandschoen; bureau van politie, Raadhuisstraat, een nappa heerenhandschoen. De uitslag van de Zondag gehouden stemming in de R.K. Kiesvereeniging is als volgt: Aantal kiezers: 520; uitgebrachte stemmen 223; van onwaarde: 22; geldige 6temmen: 201. Hiervan verkregen: Ch. v. d. Bilt 188; J. Braak man 6; G. Bulten 13; H. E. van den Brule 3; J. Ph. H. Castricum 4; Jb. Groen Azn. 150; mr. R. E. Hermans 5; mej. dr. Hillen 4; G. W. Kamp- schöer mr. G. C. Kropman 1; J. D. de Kok mr. M. v. Maarseveen 2; mej. J. M. J. Meijer 3; H. F. van Nuland dr. A. J. B. Ooman 4; M. J. M. van Poll 2; K. L. H. van der Putt 2; mr. C. P. M. Romme 10; J. Sjerps W. C. Snel w. Steinmetz E. J. M. Stumpel 4; P- G. van Wees 1; A. Woenstenburg Gunning bouwwerk De Rijksgebouwendienst heeft het verbouwen van het voormalige Gou vernementsgebouw tot Kantongerecht te Haar lem opgedragen aan de Gebrs. van der Putten, aannemers te Heemstede, voor de som van f31.438.—. R.K. Ziekenzorg „St. Gerardus Majelia". Vrijdagavond hield deze vereeniging haar jaar vergadering in het Patronaatsgebouw. Uit het jaarverslag bleek dat het ledenaantal van 633 betalenden geklommen is tot 650 betalende le den. 31 leden waren verpleegd geworden met een aantal ligdagen van 417. Wel was een ach terstand der contributie te constateeren, maar de penningmeester hoopte dat dit voor een groot gedeelte terecht zou komen. Vervolgens werd door den penningmeester een overzicht gegeven van den stand der financiën. Was men begin 1932 met schuld begonnen, deze was ge heel weggewerkt en nadat aan alle verplichtin gen was voldaan, was er nu een batig saldo. Het afgeloopen jaar gaf een winstcijfer aan van ƒ407.42. Aan contributie was totaal ont vangen ƒ2158.06. Het bedrag aan verpleeggel- den bedroeg in totaal ƒ1740.06, dit werd uit gekeerd aan zes verschillende ziekenhuizen. In kas was einde 1932 153.47. Besloten werd de vereeniging niet te splitsen. Tot bestuursleden werden gekozen voor afd. de Lijnden de heeren P. W. Blom, W. Pijlman en M. v. d. Bosch. Voor afd. Hoofddorp de heer K. Broertjes en voor Vijfhuizen de heeren J. Schoor!, C. A. de Koning en J. H. Hooger- vorst. Tot voorzitter werd gekozen de heer P. i W. Bloem. De heer de Koning bracht bij de rondvraag een woord van dank aan den schei- denden voorzitter, den heer H. J. Post. Voetballertje te water. Zondagmiddag ge raakte in den Spieringweg een voetballertje uit Haarlem, die hier een wedstrijd moest mee spelen en z'n gedachten blijkbaar meer had bij een goaltje maken dan wel bij het fietsen, in een wegsloot. De jonge sportman wist zich nog al vlug te redden, maar een schoen moest hij achterlaten, daar deze in de modder bleef steken. Portemonnaie gestolen. De schoenmaker v. B. aan den Spaarnwouderweg kwam des avonds tot de onaangename ontdekking, dat uit een jas, die in zijn werkplaats hing, een portemonnaie was ontvreemd, inhoudende ruim 11 gulden. Hij verdacht er direct een zekeren T. van O., wonende aan de Hoofdvaart, van. daar deze bij hem was geweest dien dag. v. O. ontkende evenwel er iets van te weten. Doch toen na aangifte de Rijkspolitie hem eens goed onder handen nam, legde hij een bekentenis af. De portemonnaie werd met 3 gulden er in terug gevonden achter een boom aan den Vijfhuizerweg. Het ontbrekende be drag was door hem verteerd. De uitslag van de Zondag gehouden stem ming in de R.K. Kiesvereeniging is: Uitgebrachte stemmen: 231; van dn waarde 15; geldige stemmen: 216. Hiervan verkregen Ch. v. d. Bilt 102; J. Braak man 2; G. Bulten 2; H. E. van den Brule 5; J. P. H. Castricum 1; Jb. Groen Azn. 91; mr. R. E. Hermans 1; mr. J. H. v. Maarseveen 2; mej. J. M. J. Meijer 2; W. Steinmetz 2; E J. M. Stumpel 6; andere candidaten geen. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen LOGGERS K.W. 57 970, K.W. 144 850. K.W. 101 1320, K.W. 67 1000, K.W. 114 1040, K.W. 95 820, K.W. 89 950, K.W. 69 1220, K.W. 49 1290, K.W. 41 1210, K.W. 51 1720, Sch. 97 840, Sch. 73 1180, Sch. 81 1210, Sch. 69 1230, Sch. 261 1200, Sch. 342 720, IJm. 233 960. KOTTER E. 135 190. IJMUIDEN, 6 Maart. Rijksvischafslag. Tar bot 2.20—1.50 per K.G. Griet 48—25 per 50 K.G. Tong 1.600.85 per K.G. Groote Schol 18—14, Middel Schol 23—19, Zetschol 30—22.50, Kleine Schol 26—15.50, Bot 6.50—3-50, Schar 11.506, per 50 K.G. Rog 3019 per 20 stuks. Pieterman en Poon 8.50—6.50 per 50 K.G. Ka beljauw 43—30 per 125 K.G. Gullen 9.60—7 per 50 K.G. Leng 2.13 per stuk. Wijting 10.50—6 per 50 K G. AMSTERDAM, 6 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 630 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 5662, 2e kwal. 44—54, 2e kwal. 3142, mindere soorten 2830, per K.G. slachtgewicht. 165 melk- en kalfkoeien 125 180 per stuk. 144 vette kalveren: le kwal. 46 55, 2e kwal. 3844, 3e kwal. 3036, per K.G. levend gewicht. 182 nuchtere kalveren 25 per stuk. 929 schapen 1316 per stuk. 642 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 35 36, zware varkens 3435, vette varkens 32—33, per K.G. slachtgewicht. 53 paarden 70—90 per stuk. 3 wagons geslachte runderen uit Dene marken. Marktverloop: Runderen zeer ruime aanvoer, handel niet vlug, prima kwaliteit, schaarsch en zakkende prijzen; melkkoeien ruime aanvoer, tamelijke handel; vette kalveren tamelijke aan voer en stugge handel, aan; het einde der maïfF' zeer stil en dalende prijzen; nuchtere kalveren ruime aanvoer; schapen tamelijke aanvoer, han del vlug en constante prijzen; varkens met stil len aanvoer, handel zeer stug en prijzen onv. Slachtpaarden prijzen onveranderd. ALKMAAR, 6 Maart. Veemarkt. 68 vette koeien 95225 per stuk, 5 vette kalveren, 223 nuchtere kalveren, slacht, 23 per stuk. 400 vette var kens, zware, per Ned. pond 0.270.32. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Maart. 12000 K.G. Roode kool 1.604.70, idem doorschot 1.202.30, 38000 K.G. Gele kool 1.503.10, idem doorschot 1.70—2.40. 93000 K.G. Deensche Witte kool 0.60 —0.70. 12000 K.G. Uien: Gele Uien 0.80—1.30, Grove 0.80—1.10. 1200 K.G. Bieten 0.600.90. HOORN, 4 Maart. Veemarkt. Aangevoerd werden: 17 nuchtere varkens 312. 16 schram men 815, 128 biggen 610, 21 schapen 818 per stuk. Handel goed. NOORD-SCHARWOUDE, 6 Maart. Noorder- marktbond 3600 K.G. Uien: Drielingen 0.90, Uien 1.101.30, Grove Uien 1—1.10, 5 K.G. Peen. 500 K.G. Kroten 0.60. 3500 K.G. Roode kool 1.90 4.10, idem doorschot 2.80. 121700 K.G. Deen sche Witte kool 0.60. 4000 K.G. Gele kool 2.60. Idem doorschot 1.702. Alles per 100 K.G. Doorgedraaid 500 K.G. Kroten, 67100 K.G. Deensche Witte kool. OUDEWATER, 6 Maart. Kaasmarkt. Aan voer 8 partijen, 360 stuks, wegende 1800 Kg. lste soort geen aanvoer, 2e soort 2225. Han del matig. 's-HERTOGENBOSCH, 1 Maart. Veemarkt Op de markt van heden waren aangevoerd 2113 stuks. 1361 stuks hoornvee, 599 biggen, 56 zeu gen, 9 schapen-lammeren, 88 kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien 160 240, Kalfvaarzen 1.302.10, Magere Ossen en Koeien 80170, per stuk. Vette Ossen en .Koeien le kwal. 2728 per pond. Idem 2e kwal. 2226 per pond. Pinken 70140, Zeugen 4570. per stuk. Biggen 812 per week. Schapen 612 per stuk. Verdere mededeelingen: Aanvoer grooter. Prij zen vetvee hooger, magere ossen en koeien han del goed. Dragende varkens duur. Biggen prijs houdend. Schapen en lammgren flauw. Pinken afloop markt goed. Alles betreffende deze rubriek te adresseeren aan den damredacteur van dit blad. Voor dezen keer weer eenige interessante standen uit de praktijk. (Uit de laatste match FabreDe Jongh) nuari-nummer van „Le Revue Francaise" geeft De Jongh aan dat wit ook 27. 2722 had kun nen spelen, met de volgende interessante mo elij kheden: 27. 27—22 18:27 28. 31 22 24—29 Oogenschijnlijk de weerlegging, doch Wit heeft een fraaie verdediging. 29. 33 24 20 29 30. 34—30!! 12—17? (a) 31. 30—24! 29 20 Indien 31. 19:30; 32. 4035! enz. wint een schijf. 32. 40—34 17 28 33. 3429! enz. wint een schijf. (a) 30. 21—26! 31. 39—33, 12—18 enz. gelijk spel. WW mf^/'r/Aa Deze stand kwam voor in de zevende partij der match BonnardRicou, Marseille 1927. Bonnard, met Wit, geeft hier een fraai staal tje van zijn diep doorzicht en van zijn ken nis der klassieke partij. Zijn laatste zet was 41.812! en te zijn analyse in „Le Jeu de Dames" merkt hij op dat Wit zou winnen, indien schijf 4 op 3 stond: (De stand zou dus zijn: zwart: 3 12 13 14 16 18 19 21 23 24. Wit: 25 27 28 32 33 34 35 37 38 39). Wit 35—30! 27—22!! 33—29! Zwart 24:35 18:27 Dit is het beroemde gambet van dr. Dussaut en Zwart is thans in alle varianten verloren. In de partij echter staat schijf 3 op 4, waar door dezelfde afwikkeling verliezehd is voor Wit door Zwart 3540! Een der zeer zeldzame gevallen in de klassieke partij, dat de kroon- schijf zwak is. Vanuit den diagramstand verliep de partij yerder als volgt: 42. 3430 (de beste) 410!! Zwart had hier schijnbaar de winst van min stens een schijf kunnen forceeren: 42 4—9? 43. 39—34, 12—17 44. 34—29?? (a) 23:34; 45. 30:39, 24—29! enz. wint. (a) Wit moet echter spelen 44. 2722! 18:27; 45. 34—29, 23:34 46. 30:39, 27—31 (de beste); 47. 37:26, 17—22 48. 26:17, 22:11; 49. 32—27, 11—17 (de eenige); 50. 27—22! 17—21; 51. 22—18, 13:22; 52. 28:26, 19—23 53. 38—32, 9—13; 54. 33—28, 1419 55. 39—34, 13—18; 56. 35—30! 24:35; 57. 25—20, 19—24; 58. 28:30, 35:15 59. 32—28, 15—20; 60. 34—29 20—25 61. 29—24! gewonnen. Een interessante variant. Nu weer de partij. Na 42410!! is de stand: Zwart: 10 12 13 14 16 18 19 21 23 24. Wit: 25 27 28 30 32 33 35 37 38 39. 43. 39—34 (de eenige) 1015 44. 34—29 23 34 45. 30 39 18—23 46. 39—34 Indien 46. 27—22, 12—18! 47. 39—34, 18:27; 48. 35—30, 24:35 49. 33—29, 27—31! enz. wint. Indien 46. 35—30, 24:35 47. 39—34, 21—26; 48. 27—22, 12—17; 49. 22:11, 16:7; 50. 33—29, 2631! enz. wint^... I ^"Indien £6. 28—22, 24-30; 47. 35:24-, 49;30; 48. 25:34, 23—28; 49. 32:23, 21:41! enz. wint Wit's zes-en-veertigste zet was dus vrijwel gedwongen. Zwart speelde nu: 46 met den volgenden stand: 13—18! Wit moet nu een schijf offeren, want op 47. 3430 volgt Zwart 1217! wint En indien 47. 2822, 2328! enz. wint 47. 25—20 14 25 48. 28—22 23—28!! 49. 32 14 21 43 50. 22 13 24—30! 51.35 24 12—18! 52.13 22 43—48!! Wit beeft nu de keus uit twaalf zetten, doch allen verliezen. 53. 2420 (de beste) 48 45 54. 33—28 15 24 55. 28—22 45—1 Zwart kon ook hier winnen door 4550; 5045; 45—23;23—19 enz. 56. 14—10 24—29! Zwart won. Tot slot twee interessante varianten van de „Coup Royal". v/w/ De uitslag van de Zondag gehouden stem ming in de R.K. Kiesvereeniging is: Aantal kiezers: 220; uitgebrachte stemmen: 172; van onwaarde: 31; geldige stemmen 141. Hiervan verkregen: Ch. v. d- Bilt 131; J. Braak man 10; G. Bulten 3; H. C. van den Brule 1; P. Ph. H. Castricum Jb. Groen Azn. 128; [mr. R. E- Hermans 5; mej. D. Hillen J. W. KamschÖer 2; mr. G. C. Kropman J. D. de Kok 2; andere candidaten geen stemmen. Fabre, met wit, had als laattsen zet 26. 1944 gespeeld. Zwart mag nu natuurlijk niet 261117 wegens W. 34—30! 33—29. 39:30, 27—22! enz. wint. Zwart speelde daarom: 267—12 Indien wit nu 31—26 speelt, dan krijgt hij als volgt nadeel: 27. 3126?914; 28. 26:17, 11:31; 29 37:26 (a), 24—29 30. 33:24, 20:29; 31. 32-28 (de beste), 23:32; 32. 34:23, 19:28: 33. 38:27, 611! enz. met voordeel. (a) 29. 36:27, 24—29 30. 33:24, 20:29 met welhaast winnend voordeel. Fabre speelde echter: 27. 3429 enz. met zeer moiilijk spel voor beide spelers, i In zijn analyse van deze partij in het Ja- <242? 22 Wi m, W'', In A wint Wit door 44—39! enz. en in B door 34—30 (25:43) 48:39!) enz. Beide combinaties, die door den redacteur speciaal voor deze rubriek zijn samengesteld, zijn vermoedelijk origineel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3