De verovering van Jehol GEOPEND 1 Garage „Blue Star S.A.-troepen bezetten Hessen De bankcrisis in Amerika VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BLUE-STAR PRIJZEN Krijgt Duitschland koloniën Het nieuws van heden HET DROEVIGE FIGUUR VAN CHINA 0P BEVEL VAN DEN RIJKS COMMISSARIS GOUDEN STANDAARD OP DE WIP DE BAROMETER BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 7 MAART 1933 Japansche misleiding St. Vincentiusvereeni- gingen Viering van het eeuwfeest te Parijs Militaire dictatuur in Griekenland Voor de vernietiging van het com munisme en voor de veiligheid van den staat Lewin naar Duitschland teruggezonden Het Weer HET HEILIGE JAAR Rome maakt zich op; groote prijs verlagingen. Organisatie in grooten stijl DOODSTRAF VOOR ZANGARA? Wilhelminalaan 22 - Haarlem LUXE VER HUUrTEL. 1 2953 AUTO-RIJSCHOOL Auto- Rijschool Ministerie van Binnenlandsche Za ken in handen van S.A.-mannen Vreugdevuren in Oostenrijk Oproep van president Roosevelt tot bestrijding van de econo mische depressie Beursvacantie tot en met Donderdag Alle beurzen in Japan gesloten Nog goud genoeg Nazi-demonstraties in Oostenrijk Steun uit Europa? Merkwaardige verklaring van den Franschen minister Sarraut te Genève DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Steun aan den landbouw Een Engelsch drie-jarenplan Mgr. Innitzer naar Rome Rijksdag 1 April bijeen hYiï'U lYmilii111 11^ L.X^' NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18321 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De snelle verovering van de vierde der noordelijke Chineesche provincies, Jehol, door de Japansche legerscharen, welke thans nagenoeg voltooid is, schijnt een overtui gend argument te leveren voor de Japansche stelling, dat China geen georganiseerde staat is en Japansche militaire interventie behoeft om tot vrede en orde te komen. Het eerste deel van deze stelling wordt inderdaad door de ge beurtenissen in Jehol althans ten deele beves tigd. Een goed georganiseerde en sterke eenheid vormende staat naar onze begrippen is het ge weldige China met zijn honderden millioenen inwoners, zijn talrijke sterk onderling verschil lende talen en mentaliteiten, zeer zeker niet. China is eigenlijk een werelddeel, en in dit werelddeel oefent de centrale regeering te Nan king slechts een zeer beperkte en zeer ontoe reikende macht uit. De leger-generaals steunen die regeering alleen wanneer en zoolang zij dat zelve verkiezen, zoodat het gezag der regeering in de door de Chineesche generaals beheerschte gebieden met de loyaliteit dezer gaarne poten taat spelende militaire machthebbers staat of valt. Het is dan ook mede aan de deloyaliteit van enkele Chineesche bevelhebbers, die naar den vijand overliepen, zich door de Japanners lieten omkoopen of op het critieke moment laf hartig het hazenpad kozen, te wijten, dat de provincie Jehol, niettegenstaande de geweldige legermacht, welke de Chineezen daar in ver sterkte stellingen hadden gebracht, en niette genstaande de natuurlijke gesteldheid van den bodem, welke prachtige verdedigingsmogelijk heden biedt, en niettegenstaande het oogen- schijnlijk heroïsch nationale élan der Chinee sche troepen, zoo spoedig den Japanschen troepen geheel in de begeerige handen is gevallen. Be halve de deloyaliteit van enkele Chineesche bevelhebbers heeft ook de achterlijke outillage van de Chineesche legerscharen een rol van beteek.enis in deze tragedie gespeeld. Waar de Japanners met enorme moderne vrachtauto's het noodzakelijke transport in snel tempo kon den verrichten, maakten de Chineezen hoofd zakelijk gebruik van kameelen. Kameel tegen motor, primitieve natuur tegen geraffineerde techniek. De strijd was wel zeer ongelijk. De Japansche oorlogswals is over de provincie Jehol heengerold, alles verpletterend, wat haar in den weg stond, en houdt thans stil bij den grooten Chineeschen muur, die de middeleeuwsche af scheiding vormt tusschen het oude klassieke China en zijn latere uitbreidingen. Zij heeft daar gestopt uit vrijen wil. Japan, dat beweert zich uitsluitend aan het met Mandsjoekwo gesloten verdrag te houden en slechts de provincie Jehol in bezit te hebben genomen, omdat deze een integreerend deel van den door Japan kunstmatig geformeerden nieuwen staat uitmaakt, heeft er voorloopig blijkbaar geen belang bij China direct in het hart te treffen. Trouwens het avontuur van Shanghai heeft bewezen, dat zelfs voor het machtige Japan een dergelijke aanslag meer nadeel dan voordeel oplevert. Hoe treurig het figuur van China in den strijd om Jehol ook is geweest, en hoe slecht georganiseerd de Chineesche staat ook mag zijn, het tweede lid van de Japansche stelling is en blijft juridisch onjuist. Ten eerste omdat China als staat toch nog al tijd zóó georganiseerd is, dat het evenals Japan een geheel zelfstandig lid is van den Volken bond en dat het door alle mogendheden, ook door Japan, beschouwd wordt als een mogend heid, waarmee men verdragen kan sluiten. Trouwens het beroep op de binnenlandsche wanorde in een land en de zwakheid van zijn erkende regeering kan niet de militaire inter ventie van een nabuurstaat in dat land recht vaardigen. Het feit, dat dit in het verleden aanhoudend is geschied, biedt daartoe geen rechtsgrond. Het is en blijft dus volkomen rechtvaardig, dat de Volkenbond eenstemmig de Japansche geweldpolitiek heeft veroordeeld. Hoe ingenieus misleidend de Japansche diplo maten te werk gaan om die politiek van alle immoreele smetten vrij te pleiten, heeft de lei der van de Japansche delegatie te Genève, Matsoeoka dezer dagen weer bewezen tijdens zijn bezoek te Berlijn. In een interview heeft hij verklaard, dat Ja pan bij een eventueele uittreding uit den Vol kenbond de vroegere Duitsche koloniën in den Stillen Oceaan niet zou afstaan, omdat de Marianne-, Carolinen- en Marshalleilanden reeds vóór het bestaan van den Volkenbond De Paus heeft tot Kardinaal-Legaat voor het eerste eeuwfeest der St. Vincentius-Conferen- ties, dat in Mei a.s. te Parijs zal gevierd wor den, den Aartsbisschop van Parijs, Z. Em. Kar dinaal Jean Verdier benoemd. door de geallieerden aan Japan zouden zijn toegewezen, zoodat deze uit strategisch oog punt voor Japan onmisbare gebieden eigenlijk geen mandaatsgebieden zouden zijn. Het is duidelijk, dat Matsoeoka hier speculeert op het tijdsverschil tusschen het Verdrag van Versail les, waarbij aan Duitschland die koloniën wer den ontnomen, en de tot standkoming van het Volkenbondsverdrag. Doch deze speculatie is illusoir, aangezien de stichting van den Vol kenbond in het Verdrag van Versailles werd vastgesteld en Japan door de onderteekening van het Volkenbondsverdrag in de toewijzing der betreffende eilandengroepen als mandaats gebieden en niet als eigendommen heeft toe gestemd. Indien dus Japan na een eventueel uittreden uit den Volkenbond tóch die eilanden in den Stillen Oceaan vasthoudt, begaat het een nieuwe verdragsschennis bij de vele, welke het reeds op zijn militaire geweten heeft. ATHENE, 6 Maart. Na Venizelos' nederlaag in de parlementsverkiezingen, welke gisteren plaats vonden, is de militaire dictatuur uitge roepen voor de vernietiging van het communis me en voor de veiligheid van den staat. Gene raal Piastiras heeft den militairen uitzonde ringstoestand afgekondigd. ATHENE, 6 Maart (V.D.) Na de uitroeping van de dictatuur door generaal Piastiras, dreig de staatspresident Zaimis af te treden. Hierop werd een bespreking gehouden tusschen Zaimis, Venizélos en Tsaldaris, waar besloten werd een dictatoriale regeering onder generaal Othoneros zonder .deelneming van de volkspartij, in te stellen. De militaire dictatuur van Piastiras is daarmede ten einde. Deze snelle ontwikkeling is te danken aan het feit, dat verscheidene gar nizoenen hebben geweigerd Piastiras te steunen. De toestand in Griekenland is thans weer rus tiger. De gebeurtenissen van den Iaatsten dag hebben verscheidene slachtoffers geëischt. Verwachting: Zwakke tot matigen, Wes- =j telyke tot Zuidelijken wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, aan- |E vankelijk iets kouder. H Hoogste stand: 774-1 te Haparanda. Laagste stand: 729.6 te Vestmanoer. j§ Zon op 6.35, onder 5.48. Licht op 6.18. Volle Maan 12 Maart. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllli BOSTON, 6 Maart. (V. D.) De Amerikaan- sche autoriteiten hebben besloten den bankier Isaac Lewin, die er kans toe had gezien op onwettige wijze de Vereenigde Staten binnen te komen, naar Duitschland terug te zenden. Lewin, die onder een valschen naam, Nor- mano, gedurende eenigen tijd professor is ge weest aan de Harvard-University, wordt door de Duitsche autoriteiten gezocht wegens ver- valsching van wissels. De falsaris twas na den oorlog uit Rusland naar Berlijn gekomen, vanwaar hij, nadat hij geweldige malversaties had gepleegd, vluchtte. VATIKAANSTAD, 6 Maart. (Eigen bericht). „O Crux, ave spes unica," „O Kruis, onze eenige, hope" is het motto, dat Paus Pius XI voor het Heilige Jaar heeft gekozen. Dit motto zal op alle documenten, officieele stukken, audiën- tiekaarten en zoo voorts tijdens heel het Heilig Jaar zijn te lezen. Iedere pelgrim, die dit jaar nsftir Rome komt. zal voorzien w >rden van een bijzondere iden titeitskaart, die hij ontvangen moet van de Kerkelijke autoriteiten van zijn woonplaats. Het Centrale Comité voor het Heilig Jaar wil daar door duidelijk ter uitdrukking brengen dat er onderscheid bestaat tusschen de pelgrims en de gewone toeristen. Een manifest van den H. Vader aan alle pelgrims is in voorbereiding en zal spoedig worden gepubliceerd. Er zijn natuurlijk nog maar zeer weinige pelgrims, die te voet met den pelgrimsstaf in de hand naar Rome komen. De massa komt per spoor, auto of schip. Er worden geweldige massa's pelgrims verwacht. Het is dus geen gemakkelijke taak, alles voor hun ontvangst te organiseeren. Aan het hoofd van het Cen trale Comité voor het Heilige Jaar staat de vicaris van Rome, Z. E. Kardinaal Selvaggiani. Reeds lang worden onderhandelingen gevoerd met de Italiaansche spoorwegen en de reis- bureaux met het gevolg, dat prijsvermindering op de sporen is toegestaan van 50 tot 70 ten honderd, naar gelang men particulier of in groep reist. Ook gelden deze tariefverminderin gen voor de bedevaartplaatsen Assisië en Loreto. De verblijfplaatsen voor de pelgrims te Rome zijn beperkt. De particulier reizende pelgrims stappen meestal af in pensions en hotels. Dik wijls zfjn deze uitverkocht. Voor de pelgrims- gezelschappen zijn kwartieren geschapen in scholen, kloosters en andere kerkelijke gebou wen, die echter niet voldoende zijn voor de massa's der pelgrims. Daarom heeft het Comité te Rome onderhandelingen geopend met de Kerkelijke autoriteiten in de verschillende lan den, om te voorkomen, dat er niet té veel pel grims tegelijk naar de Eeuwige Stad komen Het is niet eenvoudig, om den stroom der pel grims te leiden. (Nadruk verboden) United Press MIAMI, 6 Maart (Reuter) Tengevolge van den dood van Cermak is Zangara thans be schuldigd van moord met voorbedachten rade. waarop de doodstraf staat. f 20.- p. cursus RIT PRIJS Stadsrit 0.75 Heemstede, Aerdenhout, Blcemen- daai, Overveen, Scheten en Spaamdam 1. Visitierijden in Haarlem 1.50 per uur Visiterijden in Haarlem 1.75 per uur Schouwburgrijden in Haarlem 1.25 (heen en terug) Schouwburgrijden in de omgeving 1,75 (heen en terug) Santpoort 1.25 Zandvoort 1.50 Amsterdam 3.00 Alkmaar 5.50 IJmuiden 2.00 Leiden 4.50 Den Haag 7.00 Scheveningen 7.50 Hilversum 7.50 Volendam 6.50 DARMSTADT, 7 Maart (W. B.). De Rijks commissaris voor de staatspolitie van Hessen heeft in den afgeloopen nacht met medewer king van S. A. troepen het Hessische ministe rie van Binnenlandsche Zaken, het vakver- eenigingsgebouw, de woning van den staats president Adelung en de woning van den mi nister van Binnenlandsche Zaken Leuscher be zet. De Rijkscommissaris, dr. Müller, heeft een verklaring gepubliceerd aan de bevolking van Hessen, waarin hij mededeelt, dat hij na mid dernacht de geheele politiemacht in Hessen op zich heeft genomen, nadat hem door den rijks minister van Binnenlandsche Zaken de politie macht in handen was gesteld. Dr. Müller heeft dr. Best benoemd tot spe- cialen commissaris voor de Hessische politie met de bevoegdheid hem te vertegenwoordigen. Een nader Wolff telegram hierover meldt: NEW-YORK, 6 Maart. (V. D.) Het practische resultaat van de ontwikkeling der Amerikaan- sche bankcrisis is, dat de Vereenigde Staten vooreerst voer den duur der „beursvacantie", die tot en met Donderdag zal duren, den gouden stan daard prijsgeven, daar de Federal Reserve Bank tijdens de beursvacantie geen goudcertificaten tegen goud mag inwesselen. Roosevelt heeft over alle radiozenders der Vereenigde Staten een oproep gericht, tot alle frontsoldaten en goede burgers van de Veree nigde Staten, die hij aanspoort tot bestrijding van de economische depressie. Deze strijd zal offers eischen. De opwekking tot dezen strijd in vredestijd is niet minder groot en ernstig dan de sommaties tijdens den oorlog. Men moet niet gelooven, dat de „oorlogsdeugden" zich on derscheiden van die van den vrede. Het ge heele leven is een strijd tegen de natuurkrach ten en de menschelijke tekortkomingen, zelf zucht, luiheid en vrees; met vijanden waar mede men geen wapenstilstand kan sluiten. Tenslotte riep Rocsevelt op tot een samengaan van alle krachten tot herstel van de volkswel vaart. De radioredevoering van Roosevelt vorm de een onderdeel van een uitzending van het Amerikaansche legioen. WASHINGTON, 6 Maart. (V. D.) De Minis ter van Financiën, Woodin, heeft ter aanvulling van het decreet van Roosevevelt ver klaard, dat de „beursvacantie" geen perma nent prijsgeven van den gouden standaard door Amerika beteekent. Hij gelooft, dat het laagste punt der crisis thans bereikt is. Voor het geval het Amerikaansche volk in zijn nieu wen president vertrouwen zal hebben, zou het land de crisis snel kunnen overwinnen. In ant woord op een vraag verklaarde Woodin nog, dat het voorloopig nog onzeker is, wat Donder dag zal geschieden. Aan de beantwoording de zer kwestie wordt evenwel met volle energie gewerkt. TOKIO, 6 Maart (V.D.) In opdracht van het Japansche Ministerie van Financiën wor den alle beurzen in Japan op 6 Maart gesloten. Een mededeeling over de reden der sluiting is nog niet gegeven. NEW-YORK, 6 Mrt. Alle beurzen der giro kantoren in de Vereenigde Staten blijven ge durende de beursvacantie gesloten. Bij be schikking van Roosevelt wordt iedere verzen ding van goud, zilver en bankpapier naar het buitenland bestraft met boete van 10.000 dollar en gevangenis voor den duur van tien jaren. De bevolking heeft met het oog op de crisis betrekkelijk verstandig gereageerd hoewel zich in het dageljjksche leven tal van moeilijkheden voordoen. Trams, hotels en winkelzaken zijn voor een goed deel er toe over gegaan, tegen legitimatie cheques in betaling te nemen. Zelfs doen zich moeilijkheden voor wanneer men bil jetten van tien dollar wil wisselen. Het Clearinghouse maakt intusschen clichés klaar voor het drukken van noodgeld. Ook worden bijzondere loketten in gebruik genomen voor de uitgifte van geld. Noodgeld zal verkrijgbaar zijn ten bedrage van 1 tot 20 dollar, teneinde tegemoet te komen aan het tekort aan baar geld. De drukpers der Ameri kaansche circulatiebank werkt dag en nacht. Er is een voorstel ingediend, om het goud gehalte van den dollar terug te brengen van 22 tot 16 grein. Tegelijk met het embargo op goud en zilver ls ook een verbod uitgevaardigd, gouden en zilveren munten te hamsteren. Vanmorgen om 7 uur is het gebouw van de uitgeverij van de „Volksfreund" ontruimd. De staatspresident van Hessen, Adelung, was vanmorgen per telefoon nog niet te bereiken. Het was niet bekend, waarheen hij zich had begeven. Voor het ministerie van Binnenland sche Zaken staat een dubbele post van S. A.- troepen en Stahlhelm met karabijnen. Op het station van Darmstadt heerscht een druk ko men en gaan van leden der S. A. BERLIJN, 7 Maart (W. B.). Rijkskanse lier Hitier zal vandaag opnieuw verslag uit brengen aan den Rijkspresident over den poli- tieken toestand en de verdere plannen der Rijksregeering. Vanmiddag komt het rijkskabinet bijeen, om den dag der rijksdagzitting definitief vast te stellen. Naar het Wolffbureau uit Karlsruhe ver neemt, zullen vandaag tusschen het centrum en de nationaal-socialisten onderhandelingen worden gevoerd over een nieuwe samenstelling der regeering. De nationaal-socialisten dringen vooral aan op nieuwe verkiezingen voor den Landdag. Op het marktplein te Stuttgart hielden de nationaal-socialisten gisteravond een protest demonstratie tegen de Würtembergsche regee ring, in het bijzonder tegen den staatspresident, Dr. Bolz. De gouwleider der N.S.D.A.P. in Wiir- temberg, Landdagafgevaardigde Murr, eischte het aftreden der regeering. In alle groote steden van Oostenrijk hebben de nationaal-socialisten naar aanleiding van den uitslag der Duitsche rijksdagverkiezingen demonstraties gehouden. In het geheele land zijn gisteren ongeveer 1000 betoogingen ge houden. In Weenen sprak de landsleider van de Oos- tenrijksche N.S.D.A.P., Proksch, en de Weensche gouwleider, Frauenfeld, een redevoering uit. Een resolutie werd aangenomen, waarin de uit slag der rijksdagverkiezingen een nederlaag ge noemd wordt voor het separatisme der Zuid- Duitsche landen en waarin de regeering Volpi wordt uitgenoodigd onmiddellijk af te treden om den weg vrij te maken voor de vorming van een nationale regeering. In de bergstreken zijn op de toppen vreugde vuren ontstoken. NEW-YORK, 6 Mrt. Naar verklaard wordt, bevindt zich in Amerika nog ongeveer 4300 millioen dollar goud, ofwel meer dan 1/3 van de wereldreserve. Er zal dus, wanneer een or delijke toestand hersteld is, goud genoeg zijn om evenals voorheen op internationale goud basis te werken. De gouverneur van Portorico heeft bank- vacantiedagen gegeven tot en met Woensdag. De autoriteiten hebben de uitgifte van nood geld in voorbereiding. De autoriteiten op de Philippijnen hopen dat niet zal behoeven worden overgegaan tot het nemen van noodmaatregelen. NEW YORK, 6 Maart. (Reuter). Het „Journal of Commerce" weet mee te deelen, dat de Cen trale banken van Frankrijk, Holland, België en Zwitserland bereid zijn aan de Federal Reser ve Bank of New York credieten toe te staan tot een som gelijk aan de goudwinsten wel ke zij ten koste der Vereenigde Staten zouden kunnen maken. Op deze wijze zou het gevaar bezworen worden dat de goudreserve van het New-Yorksche missie-instituut door goudont trekkingen voor buitenlandsche rekening ver- rrinderdt. Volgens genoemd blad zou de Bank of Eng land ook reeds hulp hebben aangeboden, voor al omdat de depreciatie van den dollar een de- moraliseerende uitwerking hebben zou op den wereldhandel. Ontkenning of bevestiging van dit laatste was te Londen niet te krijgen. GENÈVE, 6 Maart. De Hoofdcommissie heeft op voorstel van Madariaga besloten, een com missie te benoemen, samengesteld uit de ver tegenwoordigers der koloniale mogendheden en Duitschland, die zich zal bezig houden met de bestudeering van de wijze, waarop de alge- meene ontwapeningsmaatregelen op de kolo niale troepen kunnen worden toegepast. Nadolny verdedigde de stelling, dat de kolo niale troepen, die zijn gestationneerd in het moederland of in de nabijheid van het moeder land, een integraal deel van de nationale strijd krachten vormen en derhalve in de algemeene ontwapening zijn begrepen. Verder verklaarde hij, dat Duitschland ver langt, in de bijzondere commissie zitting te heb ben. De vertegenwoordiger van Italië sloot zich bij het Duitsche voorstel aan. Na de stemming verklaarde Sarraut, dat hij de deelneming van Duitschland in de commissie begroette. Bij de oplossing van de geheele kwestie moet men het oog gericht houden niet op het heden, maar op een toekomstige ontwikkeling. Frankrijk ziet den dag komen, waarop zekere Europeesche mogendheden, die thans nog geen koloniën heb ben, aan het algemeene werk zullen deelnemen en wel speciaal aan het ontsluiten van enorme gebieden, zooals b.v. Afrika, die nog naar de gemeenschappelijke bewerking door alle Euro peesche staten uitzien. Nadolny sprak hierop in vriendelijke bewoor dingen zijn dank uit. De nazi's in overwinningsroes. Hakenkruisvlag- gen geheschen op openbare gebouwen in vele steden. Rijkscommissarissen in Hessen en te Bremen. Krijgt Duitschland koloniën terug? Fraasche verklaring te Genève. Engelsch schip in China bijna vergaan. On zekerheid over het lot van ruim 150 opvarenden. De dictatuur in Griekenland. Algemeen ver gaderingsverbod. De bankcrisis in de V. S. Er wordt noodgeld gedrukt. Militaire dictatuur in Griekenland. Benoemingen in het Aartsbisdom. Het stroopersdrama te Egmond; verdachte vrij gesproken. Verdere behandeling der moordzaak-Eschau- zier voor onbepaalden tijd uitgesteld. Buitengewone vergadering van het R. K. Werk liedenverbond over onze handelspolitiek. De Duitsche tarieven op eieren en kaas treden 11 Maart in werking. De Nederlandsche autoriteiten zijn op hun hoede inzake een eventueelen uittocht van Duit sche oppositioneele elementen naar Nederland. De Varkenscentrale maakt een begin met de uitvoering van haar plan 30 a 50 duizend zware varkens uit de markt te nemen. LONDEN, 7 Maart. (VX>.). De Engelsche Minister van Landbouw. Elliot, heeft gisteren in het Lagerhuis aangekondigd, dat hij een verstrekkend wetsontwerp zal indienen tot steun aan den Engelschen landbouw. Zoo mogelijk zal het Lagerhuis dit ontwerp nog vóór Paschen moeten behandelen. Naar verluidt zal de voorgestelde wet den Minister van Landbouw vérstrekkende bevoegd heden geven tot regeling van den invoer en den verkoop van landbouwproducten. De be staande wetgeving inzake het aan de markt brengen van landbouwproducten zal* gewijzigd worden. Volgens de „Daily Herald" zal de pro ductie en de verkoop van spek en van de overige varkens- en zuivelindustrie onder con trole komen te staan van op te richten met dictatoriale volmachten te bekleeden staats- bureaux. Ook de invoer van vleesch zal op hieuw geregeld worden. De Engelsche regee ring hoopt den landbouw in Engeland met be hulp van deze nieuwe wettelijke maatregelen binnen drie jaar tot nieuwen bloei te brengen. (Van onzen Romeinschen correspondent) Onder de nieuw te benoemen kardinalen, die voor het a.s. Consistorie naar Rome komen, is ook Mgr. Theodor Innitzer. Was het vroeger een voorrecht van de Oos- tenrijksche keizers, den benoemden kardinaal plechtig de bonnet op te zetten, na den val van de monarchie blijft ook dit gebruik niet in stand, zoodat geen bijzondere missie naar Wee nen gezonden wordt. BERLIJN, 6 Maart. (V. D.i Pas morgen, Dins dag, zal het .Rijkskabinet bijeenkomen om, evenals de Pruisische regeering. zijn standpunt te bepalen nopens het resultaat der verkiezin gen. Het Rijkskabinet zal in zijn hui- dige samenstelling ongewijzigd b 1 ijv e n. Volgens de grondwet moet een nieuw geko zen Rijksdag op zijn laatst dertig dagen na de verkiezingen, in dit geval dus op 4 April, bij eenkomen. De datum voor bijeenroeping hangt af van het officieele onderzoek naar de verkie zingsuitslagen, waarmede eenige dagen ge moeid zijn. De bijeenroeping van den Rijksdag zal evenwel zoo spoedig mogelijk geschieden, zoo mogelijk, zal men als datum voor de eerste zitting kiezen den len April, den geboortedag van Bismarck. Op dezen dag zou dan de Rijksdag te Pots dam voor de eerste maal bijeenkomen. Hoogste stand op Dinsdag 1 uur n-m.: 755 Vorige stand 752

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1