S TA D S NIE U W S DAMES Haarlem, 7 Maart Na de muiterij BEURS VAN AMSTERDAM TELEFOON 12953 Wisselkoersen DINSDAG 7 MAART Na de muiterij in Indië „BEURS DAMESKRONIEK" AGENDA DINSDAG 7 MAART 1933 WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN In Teyler's Stichting NEDERLANDSCH FABRIKAAT F ilmvoorstelling VAN ONZEN WINKELSTAND Kennemer Papierwarenhandel Dronken man in het water Nog een Bacchant Lichtbeelden- en filmavond Wroeging onder het Europeesch marine-personeel SCHOOL- EN WERKTUINEN BURGERLIJKE STAND UIT DE SCHOENINDUSTRIE ARBEIDERS ONTSLAGEN Tijdelijke sluiting van enkele suikerfabrieken UIT DEN OMTREK De voorwaarden der werknemers door de fabrikanten niet aanvaard WOONWAGEN VERONGELUKT Geen persoonlijke ongelukken BLOEMENDAAL BENNEBROEK HEEMSTEDE HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HAARLEMMERMEER HILLEGOM VELSEN SPORT EN SPEL DONK—SANTPOORT 4—1 Haarlemsche Damclub IJMUIDEN ZANDVOORT KRACHTSPORT Jubileumwedstrijden 8 Maart HET LAATSTE WOORD Prof. Goudriaan kent zijn pappenheimers Federatie van R. K. Vereenigingen „Oud Heibloem" in Nederland Onder leiding van prof. dr. A. D. Fokker, curator van het Laboratorium van Teyler's Stichting te Haarlem, zal een reeks weten schappelijke voordrachten gehouden worden over „Het Periodiek Systeem". De voordrachten zijn in de eerste plaats be stemd voor degenen, die vroeger een acade mische of middelbare studie in de scheikunde of de natuurkunde hebben voltooid en die zich van de modernere ontwikkeling in hun vak eenigszins op de hoogte willen houden. Desal niettemin zijn ook studenten in de natuurwe tenschappen en intellectueelen van andere studieinrichting, die zich voor de te behande len problemen interesseeren, welkom. De voordrachten worden gehouden door dr. C. J. Gorter, conservator van het laboratorium van Teyler's Stichting en dr. A. J. Rutgers, hoofdassistent aan het Natuurkundig Labora torium, afd. Thermodynamica, van de Univer siteit van Amsterdam. Zij zullen plaats hebben in de gehoorzaal van Teyler's Stichting, Spaar- ne 16, op de Zaterdagen 18 Maart, 1 April en 8 April van 14.30 tot 16.30 uur. De voordrachten 1 en 6 worden gehouden door dr. Rutgers, de voordrachten 2, 3, 4 en 5 door dr. Gorter. Men wordt uitgenoodigd van te voren schrif telijk toegangsbewijzen (kosteloos) aan te vra gen bij het Nat. Laboratorium van Teyler's Stichting, Damstraat, Haarlem. Korte inhoud der voordrachten: 1. „Schets der moderne atoomtheorie": Bohr's atoommodel-waterstof stoom-heliumion- alkaliatomen-aardalkaliatomen-de quantgetal len van het electro-Pauliverbod. 2. „De regelmatigheden in het Periodiek Systeem": Historie van het Per. Syst.-atoomge- wicht-atoomnummers-Isotopen-korte en lange perioden. 3. „Verklaring der regelmatigheden op grond der atoomtheorie": Opbouw der perioden aan de hand van het Pauliverbod-heteropolaire waardigheid-ionisatiespanningen-stoomvolumi- na-chemische eigenschappen als functie van waardigheid en atoomvolumen. 4. Vervolg hiervan: Kristalbouw-thermoche- mie-homöopolaire bindingen-molecuulbouw- organische en complexe verbindingen. 5. Methoden van onderzoek der atoomkern": Radioactiviteit-stoomverbrijzeling-massaspec- tograaf-kemaoment-hyperfijnstructuur-ortho- en para-moleculen-waterstoficotoop. 6. ,3ouw van de atoomkern": Rol der waar schijnlijkheid-Wet van Geiger en Nuttall het Neutron-regelmatigheden in den opbouw van de kern. Maandagavond stond de Gemeentelijke Con certzaal in het teeken der Nederlandsche in dustrie. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" had de zaal tjokvol weten te krijgen. Voor een aandachtig gehoor betoogde de al- tijd-ijverige algemeen secretaris, de heer H. F. Snoek, met vuur, hoe noodig het is vooral in onze dagen, de Nederlandsche industrie, het Nederlandsch fabrikaat te steunen, vooral daar dit in prijs en hoedanigheid vaak beter is dan buitenlandsche fabrikaten. Om dit te bevorderen, staan de vereeniging twee wegen open. Allereerst kan zij de men- schen meenemen, om een fabriek te gaan be- zichtigen. Maar dit is een moeilijke weg. Eenvoudiger is het de fabriek bij de menschen te brengen door middel van de film, zooals dan ook hier het geval was. Tallooze Nederlandsche bedrijven werden hier in het filmbeeld ten volle geteekend. Eenige aardige teekenfilmpjes boden een aan gename afwisseling, terwijl bij het film-wisse len de heer Snoek telkenmale een propagandis tisch woordje liet hooren. In de pauze werd de gelegenheid geboden, zich als lid op te geven. Het muzikale gedeelte werd verzorgd met gramofoonplaten, waarvan een groot aantal varieerende muziek deed klinken. Na de filmvoorstelling had een gratis-verlo ting plaats, waaraan een vijftigtal prijzen ver bonden was, bestaande uit kinderspelen, lepels en vorken en andere artikelen. Vanzelfsprekend alles Nederlandsch fabrikaat. Dicht bij de vele kantoren van de binnenstad, namelijk Nieuwe Gracht 92, heeft de heer P. Donders een zaak in kantoor- en schoojbehoef- ten geopend. De eigenaar zit reeds zes jaar in het vak ruime ervaring en grondige vakken nis zijn dus aanwezig en moest wegens uit breiding zijn bedrijf van Fühopstraat 8 naar het bovengenoemde pand overplaatsen, hetgeen reeds op zichzelf een aanbeveling is. In de zaak is een nieuw systeem toegepast; in tegenstelling met het z.g. toonbanksysteem zijn alle artikelen op overzichtelijke en smaak volle wijze in een monsterkamer gerankschikt, terwijl eveneens een voorraad-magazijn 'aan wezig is. Men vindt er het eenvoudigste pot lood tot de moderne stalen meubelen toe. Door dit systeem zijn uiteraard de bedrijfskosten laag, terwijl de klanten gemakkelijk te bedienen zijn. De geregelde clientèle ontvangt ter gelegenheid van de opening nog een extra-korting. Al met al een ondernemingsgeest, welke haar belooning wel zal vinden. mochten bemerken, dat door het schoolhoofd in de eerst volgende 14 dagen geen gelegenheid wordt geboden om zich als leerling voor de werktuinen bij hem (haar) aan te melden, dan kunnen ouders van leerlingen (jongens en meisjes, die den 10-jarigen leeftijd hebben be reikt) zich rechtstreeks richten tot den heer D. W. van Waard, hoofdleider der tuinen, Haitsma Mulierstraat 23, Haarlem (N.). Ook dit j'aar zal opnieuw gelegenheid wor den gegeven aan een beperkt aantal leerlin gen van scholen, tot het verkrijgen van een tuintje, dat ook in avond-uren kan worden be werkt. Het Bestuur der Vereeniging doet voorts bij deze gelegenheid, wegens gemeentelijke- ën pro vinciale subsidievermindering met 1600.een dringend beroep op alle belangstellenden in het cultureele werk der Vereeniging, haar te willen steunen bij de voortzetting van haar werk, door aanvaarding van het lidmaatschap, het geven van willekeurige vrijwillige bijdragen in geld of in natura, het schenken van legaten, als anderszins. Dit kan geschieden bij A. D. de Roos, secretaris, Johannes Verhulstweg 35, Santpoort-Station, Postrekening 24187. Gedurende de werkuren op Woensdag- en Zaterdagmiddag van 24 uur, zijn de werk tuigen kosteloos voor belangstellenden te be zichtigen. bij t fornuis met den middagpot bezig. Eenige kinderen hadden de mazelen, waarvan het jongste in hooge mate. Het geheele huishouden kwam tusschen de brokstukken op de brug te recht. Het jongste kind lag in een ledikantje tusschen de brugleuning. De moeder greep het kind terstond beet. In een oogwenk had zij de situatie overzien en met een uitroep: „waar is Jantje", daar zij er maar zqs telde, werd het ergste gevreesd. Zij vermoedde dat de kleine in het water of onder de inventaris ge raakt was. Gelukkig kon het ventje ongedeerd onder het brandende fornuis vandaan gehaald worden. Alleen het oudste zoontje, die de pan met kokende soep over zijn beenen had ge kregen, had ernstige brandwonden bekomen. Het talrijk toegestroomde publiek begon di rect te helpen om de brug voor het verkeer ruim te maken. De eigenaar en zijn vrouw keken met tranen in de oogen naar de trooste- looze ruïne, van wat eens hun woning was ge weest. De kinderen waren inmiddels bij den heer C. Gaal binnengebracht. Maandagnacht omstreeks half drie hoorde een agent in de omgeving van de kathedraal een ver in den omtrek waarneembaar hulpge schrei. Na op onderzoek gegaan te zijn, ontdekte hij een 61-jarigen man, die tot zijn nek in een sloot zat, terwijl bleek, dat hij flink aan Bac chus geofferd had. Een rangeerder, die van het naburige goe derenstation inmiddels op het hulpgeschreeuw eveneens afgekomen was, hielp den agent den man op het droge brengen. Hij is daarop naar het posthuis Leidsche- plein gebracht. Hier bleek dat de man uit Den Haag afkom stig was en hier ter stede bij het Leger des Heils een onderkomen had. 'sMans kleeren werden toen in het posthuis bij de kachel te drogen gehangen, terwijl de man zelf in dekens gerold in een verwarmde cel opgeborgen is. Hedenmorgen is hij, ontnuchterd, weer in vrijheid gesteld. Maandagavond fietste een 33-jarige timmer man op den Zijlsingel. Hij schrok van een auto en in zijn angst reed hij te water. Een voorbijganger trok hem er uit en kon hierbij constateeren dat de man, kennelijk onder den invloed van sterken dank, dit onvrijwillige bad genomen had. De redder heeft den man bij zün schoonva der thuis afgeleverd. Vrijdag 10 Maart a.s., 's avonds 8.15 uur, zal in de Kroonzaal boven Brinkmann, Gr. Markt, voor de leden der Ned. Chr. Reisvereeniging, afd. Haarlem, het onderwerp behandeld worden: Per auto door Zwitserland. ((Brünig-, Grimsel-, Furka- en Gotthard-pas). Als spreker zal optreden de heer P. Schotte, secretaris der afd. 's-Gravenhage en leider van de Ned. Chr. Reisvereeniging. Na de pauze zul len eenige films vertoond worden en wel: Lu- zern en Vierwoudstedenmeer; Een reisje met de Gornergratbaan; Met de Alpenpost in het Hooggebergte. SOERABAJA, 6 Maart (Aneta). „Neen, mijnheer, ze mogen zeggen wat ze willen, maar dit staat vast: de Hollandsehe Jannen hebben de gevolgen van hun aanvankelijk ageeren te gen de salariskorting niet overzien, anders hadden zij het heusch niet zoo ver laten ko men. En u kunt dit van mij aannemen, al leg gen ze bij wijze van spreken straks een korting van tachtig procent op de gages van het Ma rine-personeel, dan zullen wij dat nog nemen. De wroeging onder het Europeesch Marine personeel over den klap, der Marine door het gebeurde toegebracht, is te groot dan dat wij ons aan eenigerlei verdere actie zouden willen bezondigen," aldus een ontboezeming van een korporaal bij den onderzeedienst tijdens een onderhoud, dat een redacteur van het „Soer. Handelsblad" met hem had. „En weet u wat wij nu zoo graag zouden wil len? Dat er nu werkelijk iets gebeurde, opdat wij zouden kunnen toonen, dat men op ons weJ en degelijk kan vertrouwen, dat wij niets liever willen dan de Hollandsehe vlag te verdedigen. Het klinkt misschien gek, dat wij wenschen, dat er iets zal gebeuren, vooral in deze tijden, nu het in de Pacific dreigt, maar die wensch komt alleen voort uit het feit, dat wij ons ter neergeslagen voelen door het groote wantrou wen, waarvan de burgerij na al die ellende jegens ons blijk geeft. Niet, dat de burgers daarmede heelemaal ongelijk hebben, o neen, maar wij zouden zoo graag toonen, dat onze kern nog opperbest is en dat Holland nog best op Jan kan vertrouwen als het noodig is, voor al nu het kwaad is uitgesneden." Verder gaande verklaarde de korporaal, dat het jammer is geweest, dat men in den beginne een vergadering tusschen de korporaals en minderen eenerzij ds en onderofficieren ander zijds heeft verboden. „Geen enkele onderofficier heeft dienst ge weigerd. Allen zijn absoluut loyaal gebleven en u weet, zij hebben toen apart vergaderd om te protesteeren tegen de salariskorting, maar dit was zuiver wettig protesteeren zonder de minste bedoeling, om tot tumult of dienstwei gering te komen. En onder die onderofficieren zitten verscheidene sprekers, die een vergade ring weten te overtuigen. Daaraan ontbreekt het bij ons nogal. Als wij nu zoo'n gecomoi- neerde vergadering hadden gehad, zou van de onderofficieren allicht invloed ten goede zijn uitgegaan op de korporaals en minderen en misschien zou dan nog veel voorkomen zijn ge worden wat nu heeft plaats gehad." Men schrijft ons: Aan ouders van schoolleerlingen kan worden medegedeeld, dat de openstelling der werktui nen van de Vereeniging voor School- en Werk tuinen voor Haarlem en Omstreken voor het seizoen 1933 zal plaats hebben op Zaterdag 22 April as. De werktuinen zijn gelegen: No. 1. Aan de Marnixstraat; No. 2 Aan den Heerenweg te Heemstede, tegenover de Kerk- laan; No. 3 aan de Thomsonlaan is opgeheven. In de plaats daarvan is met medewerking van de Gemeente Haarlem een nieuwe tuin gescha pen, gelegen tusschen het sportterrein aan de Van Oosten de Bruinstraat en de Westergracht, achter de St. Bavo. De medewerking van alle schoolhoofden, zoo wel van het Openbaar-, als van het Bijzonder Lager Onderwijs, is ingeroepen tot het wilien opgeven van de namen van leerlingen hunner school, die in de werktuinen der Vereeniging een eigen tuintje zouden willen leeren be werken. De opbrengst van zoo'n tuintje aan groenten en bloemen is het eigendom der leerlingen. De kosten van het onderwijs bedragen slechts 0.10 per week. Indien ouders van leerlingen van scholen Geboren: 2 Maart: d. van H. J. Bogaard Heeres; 3 Maart: d. van A. T. Faassenv. Dijck; d. van J. Prenen—Menke; 4 Maart: z. van J. R. BroekhuizenDerr: z. van M. C. M. Mannaert—Hegger; z. van S. C. v. Damme— Meijers; z. van W. J. A. Thijssenv. Kessel; z. van T. EijskerKelderman; 5 Maart. d. van J. Boerwinkelter Haak; d. van A. C. Koster Gosen; 6 Maart: z. van C. J. H. Poelman v. d. Mee; z. van M. M. VeldtUitendaal. Overleden: 3 Maart: G. J. Hamer, 53 j., Ha- zepaterslaanJ. E. J. Traanberg, 76 j., Nieuwe Gracht; 4 Maart: J. VolkersKuitwaard, 79 j., Rozenhagenstraat; E. G. M., 15 mnd., d. van H. N. v. Amerom, Frans Halsplein; H. J. Ver burg, 79 j., Berkenstraat; 5 Maart: H. Goes, 68 j., Langendijkstraat; A. MichalidesVrymoet, 61 j., Ged. Schalkburgergracht; W. A. de Tello, 57 j., Kamperlaan. Het Oei Tjong Ham-concern heeft in ver- bank met de tijdelijke sluiting van zijn sui kerfabrieken Tangoelangin, Pakis en Ponen maatregelen getroffen ten aanzien van het per soneel, hetwelk door deze sluiting overcompleet is geworden. Met ingang van 1 Juli zijn eenigen ontslagen deels onder toekenning van wachtgeld van 50 tot 60 procent van het laatstgenoten salaris, plus ƒ10 extra voor ieder kind. De fabrieken Brebet en Redjeagoeng malen door. De Federatie van Nederlandsche Schoen fabrikanten heeft de kwestie van de collectieve arbeidsovereenkomst nader besproken. De voor waarden van de zijde der werknemers waien de volgende: 1. Herstel der jeugdloonen. 2. Afsluiting van een contract voor den tijdsduur van één jaar. 3. Schrappen van de bindende bepalingen eenerzijds, opzegging met zes weken. 4. Drie- maandelijksche controle der loonlijsten. 5. Ver strekken van loonzakjes met naam, datum en bedrag van het loon. De federatie besloot op deze voorwaarden niet in te gaan. Zondagmiddag, omstreeks twaalf uur, kwam een woonwagen, welke gebouwd was op een onderstel van een vrachtauto en getrokken door een tractor, uit de richting Westzaan met bestemming naar Den Helder. De provinciale brug bij de sluis in Assendelft moest gepas seerd worden om op den Westelijken Commu- nicatieweg te komen. Deze brug is nog van een oud type, n.l. een wipbrug. met ovaal boven stuk. Nadat de eigenaar van den wagen, welke aan de afmetingen voldeed, zich ervan had overtuigd dat hij passeeren kan, trok de tractor den wagen de hoogte op, doch ook niet verder. Door een kleine schommeling op de veeren geraakte de voorkant der woning vast. De tractor trok het onderstel verder, maar het geheele vierkant der woning storrtte met donderend geweld op de brug neer. Het mag wel een wonder worden genoemd, dat hierbij geen doodelijke ongelukken zijn voorgekomen, daar zich in den wagen een moeder met zeven kinderen, waarvan de oudste 15 jaar en de jongste 2 jaar is, bevonden. De moeder was Een herinnering Hiermee herinneren we aan de lezing van Dr. J. P. Thijsse, welke hij bij een aantal interessante films van den heer A. Burdet zal houden in het Jeugdhuis op Donderdagavond 9 Maart. Zooals men weet, komt de netto opbrengst van den avond ten goede aan de stichtingen „Thijsse's Hof" en aan de Ver. Bloemendaalsche Jeugdtuinen. Beide instellingen zijn door de onlangs inge voerde bezuinigingen gedupeerd geworden en eenige versterking hunner geldmiddelen kun nen zij wel gebruiken. Moderniseering van „Bosch en Dnin" Tot dusver behoorde de wijk „Bosch en Duin" tot de weinige gedeelten van Bloemendaal, waar de lichtdraden nog bovengrondsch waren. Bin nenkort zal hierin verandering komen. Ook hier zal de electrische lichtleiding „aan den schoot der aarde worden toevertrouwd". Het hiermee gepaard gaande verdwijnen van de al lesbehalve sierlijke lichtpalen kan den bewo ners van deze wijk niet anders dan aangenaam zijn. Burgerlijke Stand Geboren: G. Langereis- Koster, d.; G. G. M. Faase-van Dam. z.; A. A. Rongen-Schulte, d.; C. H. M. C. Hellebrekers- Hoefnagels, z. Getrouwd: J. H. W. Bückmann en H. Bodel Bienfait; F. H. Fragemann en A. F. Haake. Overleden: J. Holzhaus, 64 j., overleden te Haarlem; M. Kupers, 8 j„ overleden te Haar- lenm; M. J. van Andel, 20 j.; A. C. Labouchere, 86 j. Burgerlijke Stand Overleden: D. van Wijn gaarden 25 jaar; J. M. Hulsbosch, 12 dagen; J. Liefhebber 69 jaar. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 27 Febr. tot en met 4 Maart 639 douchebaden en 43 kuipbaden ge nomen. Aan 27 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 25 volwassenen gebruik gemaakt. Burgerlijke Stand - Geboren: J. W. van Bruggen-Bakker, z. Ter gelegenheid van de rijdt „BLUE STAR" Carag. naar Amsterdam voor f5.- (inclusief 2H uur wachten) Stemming R.K. Staatspartij De uitslag van de Zondag gehouden stemming in de R.K. Kies- vereeniging Haarlemmermeer I is: Aantal kiezers: 420. Uitgebrachte stemmen: 530; van onwaarde: 12; geldige stemmen 518; hiervan verkregen Ch. v. d. Bilt 250; J. Braak man 12; H. E. van den Brule 1; Ph. H. Castri- cum 5; Jb. Groen Az. 228; mr. R.E.Hermans5; mej. dr. M. J. Hillen 1; mr. G. C. Kropman 4; mr. J. H. Maarseveen 2; mej. J. M. J. A. Meijer 2; mr. C. P. M. Romme 1; P. G. van Wees 7; andere candidaten geen. Partijstemming De uitslag van de Zondag alhier gehouden stemming voor de groslijst der Tweede Kamer is als volgt: Uitgebracht 1206 stemmen van de 614 stem biljetten. Van onwaarde 10 biljetten. Hiervan verkregen Kampschöer 462 st„ mr. T. J. Ver schuur 431, Bulten 92, Baron van Wijnbergen 86. De overige stemmen waren tot ongeveer 20 tot niets verdeeld. Het advies is dus heel goed gevolgd. Openstelling café's etc. Door de afd. Lisse en Omstreken van den Ned. Bond van Koffie huis-Restauranthouders en Slijters en de afd. Sassenheim en Omstreken van den Nederl. R. K. Bond van Hotel-, Koffiehuis-Restauranthou ders en Slijters „St. Petrus" zijn adressen ge zonden aan de gemeentebesturen van Noordwij- kerhout, Hillegom, Lisse en Bennebroek inzake openstelling der desbetreffende zaken. Ge vraagd wordt een later sluitingsuur der café's. Als men nu weet, dat dit sluitingsuur voor Lisse en Noordwijkerhout 10 uur is en voor Hillegom en Bennebroek 11 uur, dan gelooven we, dat adressanten wel reden hebben verlen ging te vragen. Als argumenten worden door adressanten aangevoerd: dat zelfs na midder nacht nog treinen of trams loopen; dat de be hoefte om langer geopend te mogen zijn zich bijzonder doet gevoelen in den tijd van het drukke vreemdelingenverkeer als de bloemen velden zulk een groote aantrekkingskracht vormen. Adressanten wijzen er verder op, dat de tijdsomstandigheden buitengewoon zwaar drukken op de exploitanten dezer zaken en elke verbetering hunner positie een welkome bijdrage vormt om te kunnen voldoen aan de zware belastingeischen, welke zij hebben te dragen en om het hoofd boven water te kunnen houden. Adressanten betoogen verder, dat drankmisbruik of verstoring der openbare orde hiervan (van het later openstellen) geenszins het gevolg zullen zijn, maar daarentegen het belang van de leden van adressanten en boven dien door de bevordering van het vreemdelin genverkeer de algemeene belangen der gemeen ten er zeer mee zullen zijn gediend. Ten slotte wordt erop gewezen, dat meer uniformiteit in het sluitingsuur der gemeenten in dezelfde streek alleszins aanbeveling verdient en wordt derhalve onderling overleg der 4 gemeenten op hoogen prijs gesteld. Ons werd meegedeeld dat het bestuur van V.V.V. te Hillegom deze zaak nog deze week in zijn bestuursvergadering zal behandelen en zeer waarschijnlijk adhaesie aan de adressen zal betuigen. L. T. B. In de plaats van den heer Th Jonkheer alhier, die bedankt heeft als hoofd bestuurslid van den L. T. B. is benoemd de heer Th. van Rijn te Lisse. Baldadigheid Tegen een zestal jongens al hier is proces-verbaal opgemaakt wegens het plegen van grove baldadigheid, bestaande in het stukwerpen van ruiten in leegstaande wo ningen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de belhamels tot tuchtschoolstraf veroordeeld zullen worden. Dat ouders hun kinderen voor het plegen van dergelijke handelingen ernstig waarschu wen. Niet uitgekeken Zaterdagmiddag heeft op den Velserduinweg te IJmuiden (O.) een onge val plaats gehad, doordat een 16-jarige jongen, genaamd B., wonende alhier, tegen een hem passeerend vierwielig motorrijtuig opliep. De jongen werd daarbij op de straat geworpen. Den bestuurder van het motorrijtuig, genaamd S., wonende te Santpoort, treft in dezen geen schuld. De inmiddels ontboden geneesheer O. kon geen letsel bij den jongen constateeren, alhoewel hij een hersenschudding niet uitge sloten achtte. Door genoemden geneesheer is de jongen naar zijn woning vervoerd. vieren van de geboorte van Willem van Oranje. Men wil die viering een waardig en rustig karakter geven. Het plan bestaat, de kinderen der eerste vijf klassen der scholen een versnapering aan te bieden. Voor die van zesde, zevende klassen en Ulo zal een plaatwerk beschikbaar worden ge steld. Ook zal voor hen een lezing worden ge houden over de beteekenis van Willem van Oranje. In de Ned. Herv. Kerk zal een vocaal concert gegeven worden, waaraan verschillende plaatselijke vereenigingen hunne medewerking zullen geven. De gelden zullen vooral strekken, om ge bruikt te worden voor alle dien dag te Zand- voort schoolgaande kinderen. Een forsche, meer eerlijke, op hoog peil staande wedstrijd. Santpoort wint den toss en laat DONK tegen zon in aftrappen. Na eenige oogenblikken terrein-verkennen, volgen van weerskanten eenige mooi opgezette aanvallen, welke echter geen succes hebben bij de stevige back-stellen. Een fraai schot Van den kleinen rechtsbinnen van DONK wordt even fraai door den doelman van Santpoort gehouden. Direct hierop volgen eenige aanvallen van Santpoort, welke op corner uitloopen, maar alle achter geplaatst worden. Nadat Sevenhoven voor DONK een buitenspeldoelpunt gemaakt heeft, maakt dezelfde speler na een prachtigen ren langs de lijn met een goed schot 1—0. On middellijk volgen twee keurige aanvallen van Santpoort, gevolgd door mooie schoten, welke Houdijk schitterend houdt. Een fraai solopar tijtje van den midvoor van DONK wordt be sloten door een keihard schot op grooten af stand, dat doel treft: 20. Door herhaaldelijk buitenspel-staan gaan aan beide kanten vele kansen verloren. Tegen het einde van de eerste helft van den wedstrijd heeft een heftige worsteling voor het DONK- doel plaats, doch Houdijk voorkomt hier erger Na de rust bestookt Santpoort gedurende de eerste tien minuten het DONK-doel, doch de beide backs en Houdijk, in laatste instantie, zijn niet te passeeren. Na eenige uitvallen van DONK geeft de gevaarlijke rechtsbuiten van Santpoort den bal een goeden voorzet, de rechts binnen vangt op, een prachtschot, onhoudbaar voor Houdijk, volgt, 21. Daarna is DONK niet meer te houden. Aan val op aanval wordt ondernomen. F. Koemans maakt dan het derde doelpunt voor DONK. Van Soest en J. Koemans verwisselen thans van plaats. Santpoort is zichtbaar ontmoedigd. Na een corner op het DONK-doel, volgt een verrassende aanval van DONK, waaruit Th. Kasbergen op verren afstand een fraai doel punt maakt 41. Maandag werden de wedstrijden om de club kampioenschappen 19321933 der „Haarlem sche Damclub" voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen dezer wed strijden: Hoofdklasse: J. Balk remise met Joh. Fabel; J. P. van Eijk wint van H. Greuw. Tweede klasse: J. Wielenga wint van Th. Wesselnian; W. J. A. Matla remise met Ph. F. Amelung Sr.; P. J. Bijrjj wint van J. Otter; A. Kiel remise met H. J. Rozijn; J. M. A. Minderhoud wint van T. Kerkman. Derde klasse: L. Kisch wint van J. van Petegem; L. Kisch wint van J. C. Bom; B. Henneke wint van J. van Petegem; B. Henneke wint van M. W. C. van Rhoon; J. J. Groenewoud remise met L. J. Froonhof; G. Molenaar wint van O. T. Glaser; H. C. Souverein wint van J. Zurel; A. Smit remise met H. G. J. Andriessen; J. Klaverstijn wint van Jac. Fr. van Garderen; J. Merts wint van Th. C. v. d. Sluijs; Ph. G. Amelung Jr. wint van W. Jonkhof; A. Smit wint van W. Jonkhof. Stemming R.K. Staatspartij De uitslag van de Zondag gehouden stemming in de R.K. Kies- vereeniging IJmuiden-Oost is: Uitgebrachte stemmen: 242; van on waarde: 18; geldige stemmen 224; hier van verkregen Ch. v. d. Bilt 103; J. Braak man 7; G. Bulten 1; J. Ph. H. Castricum 1; Jb. Groen Az. 81; mr. R E. Hermans 1; mr. G. C. Kropman 1; mr. J. H. v. Maarseveen 11; mr. C. P. M. Romme 2; W. Steinmetz 7; E. J. M. Stumpel 8; A Woestenburg 1; andere candida ten geen. Noorsche vischaanvoer Door het Noorsche s.s. Lina, groot 2714 M3„ werden alhier aan de Rijksvischhal aangebracht 1450 kisten haring, 42 kisten kabeljauw en 1 kist schelvisch. Door de firma Dekker werd deze partij ge kocht, waarna het schip naar Boulogne is ver trokken. Blad van de schroef Alhier is met een blad van de schroef binnengekomen de Belgische motorkotter O. 135. Het schip is in het dok opgenomen. De Noordersluis Dezer dagen berichtten wij, dat de Westelijke deur van de Noordersluis van nieuwe wagens moest worden voorzien en dat dientengevolge de Noordersluis buiten dienst moest worden gesteld. Deze werkzaamheden zijn thans beëindigd. De sluis is voor de scheepvaart weer gereed. Doordat het motortankschip „Victor Ross" in de middensluis moest worden geschut, bracht het schade toe aan de Sluisdeur en het rem- mingswerk; dit tengevolge van den lagen water stand en de grootte van het schip (12.500 bruto reg. ton). Voor de geraamde kosten werd cautie gesteld, waarna het schip, na in Amsterdam gelost te hebben ,naar Baytown vertrok. Willem de Zwijger-herdenking B. en W. vragen den raad een crediet van f 250 voor 't opgerichte comité, dat de herdenkingsdag zal Zondagmiddag ving „D. O. K." Amsterdam met zijn jubileumwedstrijden aan met de af- deelingen Extra Veder-Veder en Lichtgewicht 2e klasse en Extra Vedergewicht le klasse. Er moesten niet minder dan 74 partijen ver werkt worden, waarvan de uitslag luidt. Tweede klasse Extra Vedergewicht: Kampioen: B. Blank (de Halter Zaandam); 2e prijs: J. Vonk (S.S.S.), Alkmaar; 3e prijs: W. Blank (de Halter), Zaandam. Tweede klasse Vedergewicht: Kampioen: K. Frank (K. D.O.), Amsterdam; 2e prijs: A. Theijssen (S. S. S.), Amsterdam; 3e prijs: P. Bogerd (H.K.V. „Haarlem"). Tweede klasse Lichtgewicht: Kampioen: G. Rep (de Halter), Zaandam; 2e prijs: M. Cambach (Hercules), A'dam; 3e prijs: J. Vermey (Hercules), Amsterdam. Eerste klasse: Kampioen: J. Veffer „K.D.O."; 2e prijs: A. de Haan, „De Halter", Zaandam; 3e prijs: A. Vergeer, „Hercules", Amsterdam. Gebouw „St. Bavo". Rechtskundig Bureau, half 9 R.K. Kraamverzorging, van 2—3 uur, St. Marcus, 8 uur; St. Caecilia, 8 uur. Wo- ningbouwver. „De Spaamestad" 8 uur. Ont wikkelingscursus R.K. Volksbond, 8 uur. Ge combineerde besturen Bouwvakbond, 8 uur. Vincentius-gebouw, Nieuwe Groenmarkt 20. Algemeene Jaarvergadering St. Vincentius Ver eeniging, half 9. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. Gebouw „Sint Bavo" Bestuur Bouwvakbond, 8 uur Grossiers Kleinhandel, 8 uur Be stuur Transportarbeiders, 8 uur R. K. Be volkingsbureau, 8 uur Meubelmakersbond, 8 uur Haarlemsche Inkoopcombinatie, 8 uur. St. Josephs-Gezellengebouw Verplichte ver gadering, half 9. Raadzaal Prinsenhof Gemeenteraad, half twee. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 5 ur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bü mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag van 1012, 24, 89 uur. Za terdag van 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. Naar uit Batavia wordt geseind, zijn alle of ficieren der „De Zeven Provinciën" in lichten vorm van arrest gesteld. Prof. J. Goudriaan Jr. schrijft in de groene „Amsterdammer" „Ik gevoel geen behoefte te antwoorden op het artikel van prof. Kuyper in het vorig num mer van dit weekblad, noch op de aanvallen, die tegen mij gericht zijn in „Het Volk". Te minder nu de band tusschen S.D.A.P. en mij definitief is doorgesneden. De persoonlijke schimperijen en laster leg ik (met wijsheid en zachtheid) naast mij neer; de zakelijke verschillen tusschen wederzijdsche posities zijn voor een ieder duidelijk. Non bis in idem." In het St. Aloysius Gesticht te Amsterdam vergaderden dezer dagen de afgevaardigden van de plaatselijke vereeniging van boven- staanden naam, om te komen tot de vorming van een Landelijk Verbond. De plaatselijke vereeniging „Oud Heibloem" heeft ten doel, alle jongens, die hun,^ppvoeding geheel of gedeeltelijk hebben genoten op dê R. K. Vak- en Teekenschool „De Heibloem" te- vereenigen om zoodoende elkander, vooral hencO die pas het tehuis verlaten, te steunen in den geestelijk en economisch zeer moeilijken strijd. Aangezien het met instemming van de eerw. Broeders van Zeven Smarten voor de algemeene propaganda noodzakelijk wefrd ge acht alle plaatselijke vereenigingen federatief te vereenigen, zoo werd deze vergadering be legd, nadat door alle vereenigingen was ver klaard daaraan deel te nemen, n.l. Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Eindhoven en Limburg. De hoofdzetel van dit Landelijk Verbond is te Amsterdam, Secretariaat: M. J. J. Kroon, Overtoom 568, Amsterdam W. Tel. 80800. De afd-secretariaten zijn: Amsterdam: J. P. Bieshaar, Chasséstraat 77 II, Amsterdam W.; Den Haag: J. Hoogervorst, Oostende 22, Wate ringen (Z.-H.); Haarlem: H. Koenders, Adr. Loosjesstraat 31, Haarlem; Eindhoven: J. L. G. Persoon, Palingstraat 46, Eindhoven; Lim burg: W. J. de Wit, Verlengde Scheidingsweg 68c. Roermond. DINSDAG, 7 Maart. Vorige koersen Londen s-62 8.65- Berlijn 58.80 58.7) Parijs 9-80 9.81)4 Brussel 34.77)4 34.80 Zwitserland ...48.22)4 48.20 Weenen Kopenhagen 38.80 38.50 Stockholm 46.00 45.50 Oslo 44.80 44.50 New York (cable) Rome 17.65 Praag 7.35 Madrid 20.75 Vorige koersen Heden Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 102)4 102 4% Nederland 1916 Ip2>4 10 4 Nederland 1931 j® 5 Nederl 1932 4'/, N Ind 1926 AB 90 5</2 Duitschl. (Youngleen.) Banken Koloniale Bank 58)4 61 Indische Bank 53X 54 Cert. Handel-Mil61 62H Industrieën Onliever WIK 102H Caivé Delft 60 Alg. KunstzMde fj|K Van Berkei's Pat. };K Nieuwe Philips "i "F4 Küch Accoustlek Ned. Ford 110 114 Industr. Buitenland Anaconda 6)4 6»X« Bethlehem Steel 12 '2K O. S. Steel 26H 27 H O. S Leather «4 2X Intern Nickel Mijnbouw Boeton Mijnbouw 13 Alg. Exploratie .£1 Redlang Lebong 1Ü7H 108 Petroleum Gaboes 15 15 Kon Olie 142)4 148 Perlak 11 80 Peudawa5 5 Continental OU 5'» Vorige koersen Heden Shell Union OU 4)4 Bubber A'dam Rubber 55X Bandar 36 Dell Batavia Rubber 22 Serbadjad) '5 SUau 12 V. 1. Q- O. Allied 21 Intercontln. Rubber Scheepvaart Java Ch. Japan 35 HoU. Amerika Lijn 2H Dito Gem. Elgend 2H Kon. Ned. Stoomb '4)4 Scheepvaart-Unie 50 Suiker H. V. A181)4 Jav. Cultuur u' N. X. S. U73 Poerworedjo 6 Vorstenlanden 3J Actions Idem 4)4 57 X 37 21K 16)4 15 29 21K IA', 34)4 2H 2)4 14 N 51K 184)4 120 75 5K 41K 29.50 Tabak Dell Batavia 146H 154 y, Oude Dell 124)4 129 Oostkust 14)4 14)4 Senembab '34 137)4 Spoorwegen Union Pacific 71 72K Wapasb IK l'X» Erie 4K 4J« Kansas City South 7h 'H South. RaUw4K 4K

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2