IN EN OM HAARLEM Prikkeldraad MARIA STICHTING Actie voor Nederlandsch fabrikaat Een goede kans van slagen Mane, Thecel, Phares BEKENDE HAARLEMMERS DINSDAG 7 MAART R.K. Juvenaat in het bisdom Haarlem IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Het conflict te IJmuïden m Curacao's financiën Te veel personeel? R.K. Universiteit CENTRALE RAAD VAN BEROEP De zaak Eschauzier Bij het aftreden van den voorzitter MUZIEK KAMERMUZIEKAVOND BUSDIENST HAARLEM—BENNEBROEK Wordt opgeheven VERKOOPINGEN BLOEMENDAALSCHE REDDINGSBRIGADE Gaspar Cassado, cello Het 10-jarig bestaan Kamer van Koophandel St. Raphael Haarlem I „Strijd om beuzelingen" Onderscheiding Motorongeluk te Zandvoort HET HAVENSTATION TE FRIEDRICHSHAFEN Een der nieuwe gebouwen van het nieuwe havenstation te Friedrichshafen aan het Bodenmeer, dat vandaag officieel in gebruik wordt genomen UIT HET HOUTBEDRIJF Nieuwe arbeidsovereenkomst door de confessioneelen aanvaard Een Paaschkaars van 4 meter! Zandvoortsche Schaakclub Ontvangsten hooger dan geraamd Naar versobering bij talrijke diensten in Indië FEESTPARK TE ZANDVOORT Meerderheid in den Raad verwacht Officieele benoeming van mr. P. W. Kamphuisen DE PARTIJSTEMMING VAN ZONDAG In de Rijkskieskringen Leiden, Dordrecht, Friesland, Groningen I omschreven zetel 2 niet-omschreven zetels Mr. A. Baron van Wijnbergen benoemd tot voorzitter DE GRAAL Voorbereiding van het St. Lydwina-spel Voor onbepaalden tijd uitgesteld JONGEMAN OVERREDEN Slachtoffer van overdadig drankgebruik Dr. C. VAN LENNEP IIIlllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIMIIIIIIIItllllllllll Na gedurende tien jaren als voor zitter van het R. K. Juvenaat, het patronaatswerk in ons Bisdom te hebben geleid, heeft de hoogeerwaarde heer J. M. Lucassen, deken van Beverwijk, we gens drukke werkzaamheden, ontslag uit deze functie genomen, hetwelk hem door den Bis schop op de meest eervolle wijze is verleend. De waardeering van den arbeid van dezen verdienstelijken voorzitter zal ongetwijfeld in de vergaderingen van het Juvenaat tot uiting komen. Maar deze verwisseling van functies is belangrijk genoeg om er ook op deze plaats en kele woorden aan te wijden. Want Patronaatswerk en deken Lucassen waren tot nu toe moeilijk te onderscheiden be grippen. In zijn dertig-jarigen priesterarbeid heeft de jeugdorganisatie wel het meest beslag op hem gelegd. Als kapelaan leidde hij reeds het mannelijk jeugdwerk in de twee grootste steden van ons Bisdom, Rotterdam en Amster dam. In deze laatste stad was vooral zijn jon genspatronaat bekend, destijds het grootste pa tronaat van ons Bisdom. Daar stichtte hij vervolg- en vakonderwijs, dat in de geheele stad bekend was en dat an dere parochies tot navolging stuwde. Daar werkte hü in allerlei functies aan den groei van een plaatselijken patronatenbond en daar was het ook, dat hü een grondige ervaring verkreeg, die hem vertrouwd deden worden met al de nooden der jeugd en de mogelijkheden, om daaraan tegemoet te komen. Zoo behoefde het geen verwondering te baren, toen Mgr. Callier Z.G., hem vóór 10 jaren met het voorzitterschap van het Juvenaat belastte, als opvolger van den bekenden en zeer ver dienstelijken Mgr. van Stee. Deze jeugdorganisatie kreeg in deken Lucas sen een krachtigen en energieken leider, die, ofschoon zün priesterarbeid, door de benoeming tot deken van Beverwijk, zeer belangrijk was toegenomen, toch nog tijd wist te vinden om het jeugdwerk, dat zich later uitbreidde, en zich aan den rijd ging aanpassen, vruchtbaar te dienen. In dit verband mogen we herinneren aan de stichting van het eerste vacantie-huis in ons Bisdom, n.L te Beverwijk, in de R. K. Tuinbouw- winterschool. Deken Lucassen was het, die de aandacht vestigde op de behoefte, vooral van de stadsjeugd, om in den zomer een goede on schuldige gelegenheid te bezitten, waar de jeugd eenige dagen zou kunnen verblijven, wanneer 2Ü naar buiten trok. Deze school, die des zo mers niet gebruikt wordt, lag weliswaar in het domein van den voorzitter, doch hij heeft er Vele instanties voor moeten doorworstelen, voor dat het vacantie-oord goed en wel gevestigd Was. Op velerlei gebied heeft het Juvenaat van Zijn krachtige werkzaamheid geprofiteerd. Zün goede visie en zün voortvarendheid zoo verzekerde ons een bestuurslid waren waardevolle dingen in de jeugdbeweging en over zijn arbeid heeft ook onze Bisschop met groote waardeering gesproken. Zijn omvangrüke werkzaamheden hebben hem gedwongen het voorzitterschap neer te leggen. Het presidium is thans overgedragen aan den zeereerw. heer J. Mol, die zooals men weet door Z. H. E. den Bisschop speciaal belast is met de organisatie van het jeugdwerk. Naar wij vernemen zal de pas geopende autobusdienst Bennebroek—Harlem met in gang van 12 Maart opgeheven worden. Een loonende exploitatie is n.l. niet mogelük geble ken. Reeds is met ingang van Maandag j.l. een halfuursdienst ingevoerd. In het algemeen verkooplokaal is Maandag avond veiling gehouden ten overstaan van no taris G. D. Boerlage te Velsen van: De bouwhoeve c.a. Buitenhuizerweg no. 5, met aan en nabij gelegen bouwlanden in den Zuid- Spaarndammer- en in den Buitenhuizerpolder, zeer gunstig gelegen aan den nieuwen grooten verkeersweg Velsen—Amsterdam, nabij het Noordzeekanaal en Zijkanaal C, groot 17 H.A 64 Are, 30 c.A. f 34.450.A. van Splunter q.q. De villa „Amsen", met aanbouw, garage en grooten tuin, gedeeltelijk zeer geschikt voor bouwterrein, te Velsen, aan den Stationsweg 32, byzonder gunstig gelegen tegenover het Park Velserbeek, in de onmiddellijke nabijheid van het Noordzeekanaal en het Spoorwegstation, gr. 4043 M2. Niet gegund. Op den vüfden Kamermuziekavond van de Haarlemsche Toonkunstafdeeling trad de Spaansche cellist Gaspar Cassado op, begeleid door de pianiste Giuliettta van Mendelssohn- Gordigiani. Cassado hoorden wij het laatst op een Bach- concert met een door hem voor cello bewerkte Schubert-sonate. Bijzonder opvallend was toen zijn ongekend teere toon. Zijn ingetogen, doch tevens sterk doorvoeld spel kenmerkte zich door hooge artisticiteit. Zijn geheele optreden droeg een voornaam cachet, alleen deed zijn toonvor- ming in de groote zaal op den duur door het niet groote volume iets monotoon aan. Geheel anders was dit het geval in onze schouwburgzaal. Nevens uiterst fijnen, hoorde men ook markenten, kloeken toon, waardoor de Vereischte contrasteering werd verkregen. Prachtvolle tegenstelling bereikte Cassado hiermede in een Mozart-sonate en een Bocche- rini-concert. De middendeelen, de Adagio's dezer werken met hun breeden zang en rustigen gang deden stemmig en statig tusschen de fon kelende en klaterende Allegro's aan. De Sonate van Mozart was er één der door Cassado voor cello bewerkte. Wij geven toe, dat de bewerking zaakkundig en kunstzinnig is ge schied, Mozart's melodieën zich voor cello-spel leenen' en het werk op zichzelf beschouwd vol deed. Maar het karakter van arrangement be hield het toch, zuiver cellistisch is het niet ge worden. Geheel anders is dit het geval met Boccherini's concert. Dat is 'n prachtvolle cello partij, ook in lage ligging. Bovendien speelde Cassado mooie cadenzen, volkomen in denzelf den stijl en toch iets oorspronkehjk bevattende. Na de pauze speelde Cassado „Drie Fantasie stukken" van Schumann en een viertal kleine nummers. Schumann's werk hoorden we zelden met zulk een begeestering en stuwkracht, met zulk een gleed en spanning als op dit concert. Zoo gespeeld, klinkt Schumann's werk geenszins verouderd, zelfs al hoort men er vlak na een Hindemith. Van dezen componist ging een Capriccio niet onaardig van rhythme en vorm, maar tamelijk leeg van inhoud. Neen, dan boeide een breed uitgezongen Aria van Huré en een zeer char mant Menuett van Paderewski veel meer. Tot slot ging Cassado's „Requiebros", een in teressant werkje, dat na Hindemith wel een verademing bracht, doch muzikaal niet boven het andere kleingoed uitstak. De begeleiding was correct (in Hindemith konden we niet beoordeelen of metrisch alles klopte). De toon van de Bechstein vonden we af en toe, b.v. bij teere cello-passages, wel wat te gedecideerd. Was voor Cassado's spel niet een Blüthner beter geweest? Zooals gewoonlijk, werd de Toonkunst- Kamermuziekavond druk bezocht. O. K. In Juni a.s. zal het 10 jaar geleden zijn, dat de Bloemendaalsche Reddingsbrigade werd op gericht. Het ligt geenszins in de bedoeling van het bestuur dit jubileum op bijzonder feestelijke wijze te vieren. Maar aan den anderen kant heeft het gemeend, dit niet geheel onopgemerkt te moeten laten passeeren. In een der laatste bestuursvergaderingen is er een voorloopig pro gramma opgemaakt voor de te houden herden king. Deze zal bestaan uit: aEen tentoonstelling van reddingsmiddelen, te houden in de showroom der firma Hogenbirk en Zoon's IJzer- en Staal-industrie, Bloemen daalsche weg 5658. b. Een lezing met lichtbeelden, te houden door den heer A. J. Meyerink in het Jeugdhuis. c. Een groote demonstratie aan het Bloemen daalsche strand, waartoe verschillende kustbri- gades zullen worden uitgenoodigd. d. Nationale zwemwedstrijden, te houden in Stoop's Bad, waaraan eenige attracties zullen worden verbonden. c. Inwüding van het nieuwe, aan te leggen wedstrijdbassin bij het Noorderbad. Natuurlijk gaat een en ander met kosten ge paard. Het gemeentebestuur van Bloemendaal is echter de brigade ter wille geweest, door toe stemming te verleenen voor het houden van een verloting en het presenteeren van een lüst aan de ingezetenen, waarop zij een blijk van hun sympathie met deze plannen kunnen geven. Als het zoover is, dan hoopt het bestuur, dat die sympathie gemerkt zal worden in de kas van den penningmeester. De eerstvolgende vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken gehouden zal worden op Dinsdag 11 April, des avonds te 7.30 uur. De afdeeling Werkplaatspersoneel hield een vergadering. Wegens ziekte van den heer De Rooy moest een vertêgenwoordiger benoemd worden voor het Klein Overleg aan de Werkplaats. Tevens een premiecommissaris voor het aftreden van den heer Remmé. Gekozen voor het Klein Overleg de heer Veltman en als plaatsvervan ger de heer C. Jansen. Als premiecommissaris werd benoemd de heer Jansen. 's Avonds zal het terrein een schitterende feestverlichting krijgen. De exploitanten waren bedrijfsleiders van verschillende groote attarcties, o.a. de Nenyto te Rotterdam en verschillende Lunaparken in groote steden. Bij de Fin Corn heeft een lid bezwaren, op principieelen grond, de andere leden hebben ook wel bezwaren, maar achten het finaniceele belang voor de gemeente van grooter belang. De oud-burgemeester van Velsen, de heer R. Rijkens, voorzitter van de door Minister Ver schuur ingestelde commissie voor het trawler- visscherijbedrijf te IJmuiden, heeft een schrijven aan de IJmuider Federatie gericht, waarin hü o.m. zegt: „Het, zooals gij noemt, „stellen van de volle verantwoordelükheid voor het voortzetten van den strijd" op een der partüen is altijd gemak kelijk. Maar zulks kan toch eigenhjk alleen worden beoordeeld door een buiten de partüen staand iemand, die in staat is onbevooroordeeld uit te maken of misschien niet het loslaten van één voorwaarde door een der partüen meer schade en opoffering kan kosten, dan het prijs- geven van negen voorwaarden aan de andere partij kan berokkenen." „Ga nogmaals naar den burgemeester," advi seert de heer Rijkens, „niet naar den büzonde- ren bemiddelaar. Verzoek nog eens zün tege moetkoming, of nog beter, legt bij diens uit spraak in de nog bestaande geschillen bü voor baat neer. Ik houd mü overtuigd, dat ge niet aan doovemansdeur zult kloppen. Het wordt nu toch ten slotte een strüd om beuzelingen." Aan het slot van zün schrijven zegt de heer Rijkens, dat men zich niet veel zorg behoeft te maken over de sterkte en rang der bemanning, aangezien deze materie vermoedelük binnen af- zienbaren tüd door voorschriften van hooger - hand wel wordt geregeld. Ongecorrigeerd. Bij Kon. besluit van 17 Februari is toege kend de aan de Orde van Oranje-Nassau ver bonden eere-medaille, in zilver, aan D. Zwart, chef in de reparatiewerkplaats van de naam- looze vennootschap Vereenigde Koninklijke Pa pierfabrieken der firma van Gelder Zonen. Op den hoek van de Hugo de Grootstraat en de Marisstraat te Zandvoort heeft een ernstig motor-ongeluk plaats gehad. Die bocht loopt even terug en van een auto, die de Marisstraat wilde inrijden haalde de bestuurder daarom even uit, om de bocht goed te kunnen nemen. Een motorrijder, H. J., die achter den auto reed, meende daaruit af te kunnen leiden, dat de auto de Hugo de Grootstraat zo uinrüden en passeerde rechts. De autobestuurder zag bü het nemen van de bocht plotseling den motor- rij der naast zich en hoewel heel kalm gereden werd, kon een botsing niet worden voorkomen. De motor werd heel even geraakt door het spatbord van den auto, maar toch voldoende, o mden motorrüder op het trottoir tegen een paal van de lectrische lichtleiding te doen bot sen. Hij brak daarbij het rechterbeen onder de knie. De leden van de reddingsbrigade en dr. van Fraassen verleenden de eerste hulp, waar na de getroffene naar de Maria-Stichting te Haarlem werd overgebracht. Naar aanleiding van het feit, dat 15 Febr. j.l. de collectieve arbeidsovereenkomst tusschen den Bond van werkgevers en de organisaties van werknemers in het hout- bedrüf te Zaandam ten einde is geloopen, zijn tusschen partüen onderhandelingen gevoerd om te geraken tot een nieuwe C. A. O., ten aan zien waarvan door den eerste voorstellen zijn gedaan. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de Christe lijke en Katholieke organisaties de nieuwe ar beidsovereenkomst hebben aanvaard, waarbü 3 procent loonsverlaging is aanvaard (aanvan- kehjk was 5 procent gevorderd). Ook de 20 pet. boven de 80 pet. ziekte-uit- keering, die de patroons vrüwillig toelegden, zün vervallen, zoodat het ziekteloon voortaan 80 pet. zal bedragen. De vacantiebüslag bhjft gehandhaafd. De moderne bond van werknemers heeft deze voorwaarden niet aanvaard, zoodat deze den zomer contractloos zal ingaan, evenals de fede ratieve arbeiders, die dit al reeds een jaar deden. De arbeiders, die in de confessioneele veree- nigingen georganiseerd zijn, omvatten ongeveer 20 pet. van het totaal aantal arbeiders in het houtbedrüf- Woensdagavond zullen de moderne arbeiders hun houding ten aanzien van het nieuwe con tract, dat Maandag 13 Maart in werking treedt, nader bepalen. Dezer dagen brachten wij een bezoek aan de kerkwaskaarsenfabriek van de firma A. P. Papot te Warmond. Het leek er wel een ten toonstelling van Paaschkaarsen, alle even schoon en met echte liturgische beteekenis. Een kaars zelfs had een lengte van vier Meter, waarvoor een gat in den zolder der frabriek was gezaagd om deze kaars staande te houden. Door een mooie overwinning te behalen op de schaakclub „Heemstede" is de Zandvoort sche schaaklcub kampioen geworden in de tweede klasse A van den Noord-Hollandschen Schaakbond. WILLEMSTAD, 5 Maart (Aneta) De in komsten van Curasao bedroegen over 1932 6.879.000.De raming dezer ontvangsten be droeg 6.539.000. Een voorloopige berekening van de uitgaven komt tot 6.336.000. In het jaar 1932 werden op kasvoorschotten afbetaald 1.100.000.waardoor deze kasvoor schotten zün gedaald tot 6.915.000.—. BUITENZORG, 6 Maart (Aneta) Door de tweede begrootingscommissie is een werkcomité ingesteld voor de versobering van de personeels formatie. Dit comité is voornemens binnenkort bü tal- rüke diensten een onderzoek in te stellen. De Gebr. Hommerson uit Ginnekken bü Breda hebben tot B. en W. van Zandvoort het verzoek gericht gedurende het seizoen 1933 te Zandvoort een Amerikaansch feestpark te mo gen exploiteeren. Bij toestemmend antwoord verklaren zij zich bereid, om een bedrag van f 10.000 te storten als waarborg. Dit bedrag zal in elk geval in de gemeentekas komen, maar de exploitanten be- grooten, dat de opbrekgst aan vermakelük- heidsbelasting enz. minstens f 20.000 zal zijn. Exploitanten vragen een terrein van 10.000 M2. in Plan Noord en op een tüd, vallende tus schen 25 Juli en 25 Augustus. De exploitanten zullen rësp de "kosten, vallen de op het in orde maken van het terrein, dra gen. Daar gerekend wordt op massa-bezoek zal de toegangsprijs slechts 10 a 15 cent bedragen. Behalve kas- en technisch personeel zullen an dere arbeidskrachten, noodig bij deze exploita tie, uit Zandvoort genomen worden. De burgemeester, als hoofd van de politie, zal een keuze krügen uit de lüst van de verma- kelijkheden, die geëxploiteerd zullen werden. Verkeers- en andere politie zal komen 'ten koste van de gemeente. B. en W. hebben op dit voorstel een goed gunstige beslissing genomen. Ze vinden de ge raamde extra-ontvangsten een reserve voor den komenden wintertüd, die weer veel uitgga- ven zal vragen. Men gelooft, dat het bezoek aan Zandvoort er door bevorderd zal worden. Op het bedrijfs leven van gas en water azl deze grootverbruiker gunstig werken. Bij bouw, exploitatie en par keerterrein zullen weer heel wat arbeidskrach ten geplaatst kunnen worden. B. en W. stellen voor, voor dertig dagen vergunning te verlee nen en wel vallende tusschen 15 Juli en 1. Sep tember. Wat al of niet zal mogen geschieden of ge ëxploiteerd worden, komt onder het oordeel van B. en W. Een kermisidèe zal vermeden worden. Van de attracties noemen we: riduo, caterpil lar, skooten, autodrome, Wembley-attractie, enz. „Met de breed opgezette reclamecampagne, zooals die in de komei.de dagen ten behoeve van het Nederlandsch fabrikaat ondernomen zal worden, kan ik mij," aldus Mr. L. J. A. Trip, President van de Nederlandsche Bank, „geheel vereehigen. Het is volkomen logisch en econo misch gezond, dat, wanneer prijs en kwaliteit gelük zün, aan het Nederlandsch product bo ven het buitenlandsche de voorrang gegeven wordt. Het zou zelfs, zuiver menschelük gere deneerd, verklaaibaar zijn, wanneer het Ne derlandsch publiek uit reactie op de ontelbare en arbitraire afweermaatregelen van het bui tenland tegen Nederlandsche goederen aan de ze goederen de voorkeur gaf, ook al waren zü minder in kwaliteit of hooger in prijs. Een dergelüke gedragslün zou echter ten eenenmale in strüd zün met ons welbegrepen eigenbelang en met de gezonde economische beginselen, welke wü in het büzonder onder de tegenwoordige omstandigheden, zooveel als eenigszins mogelük, moeten trachten te propa- geeren en in toepassing te brengen." Maar hoe, zoo vroegen wü den President, wanneer men in de geheele wereld deze begin selen met voeten treedt? „Dan nog is dat voor Nederland geen reden daaraan thans mede te doen. „In ieder geval zullen wij moeten wachten op de economische wereldconferentie, welke thans in voorbereiding is. Zoolang de resultaten van deze poging om door internationale samen werking de zieke wereld geleidelük wederom ge zond te maken, niet bekend zijn, doen wü het beste, ons van alle activiteit in de richting van afsluiting en isoleering te onthouden. Waar mede ik natuurlijk niet bedoel een activiteit als deze propaganda ten behoeve van het Neder landsch product. Daarmede schaden wü geen belangen, welke wü bü een herstel van norma lere toestanden noodig zullen blüken te heb ben. Gelukt het evenwel niet, op de economi sche wereldconferentie tot constructieve maat regelen te komen, welnu, dan zullen wü nog tijd hebben, ons opnieuw te oriënteeren. Het herstel van een vrüer wereldverkeer is voor Nederland een levensbelang en een betere aanpassing van de kleinhandelprijzen en kosten van levens onderhoud aan het zoo sterk gedaalde peil van de groothandelsprijzen, is hetgeen waaraan Ne- Verleden week berichtten wü de benoeming van mr. P. W. Kamphuisen tot professor aan de R. K. Universiteit te Nümegen. Thans ont vingen we officieel bericht, dat de S. Radboud- Stichting hem heeft benoemd tot opvolger van wülen prof. J. v. d. Grinten, als gewoon hoog leeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid om onderwüs te geven in het staatsrecht, het administratief recht en het volkenrecht. derland vóór alles behoefte heeft. In beide op zichten zouden wü onze fundamenteele belan gen ernstig gchaden door het weren van buiten landsche goederen, wanneer die beter en goed- kooper zijn dan c Nederlandsche. Daarom doet het mij zoo bijzonder genoegen, dat de leuze is: „Koopt Nederlandsch fabrikaat, indien dit evengoed en niet duurder is dan het buiten landsche". „Acht U de kans van slagen van d« econo mische conferentie te Londen groot?" „Ik acht die kans stellig aanwezig. Veel hangt in deze echter af van het internationale schul- denvraagstuk. Slaagt men erin, deze aangele genheid tijdig te regelen of althans omtrent een goede oplossing overeenstemming te verkrügen, dan heb ik inderdaad hoop, dat ook Londen zal slagen." „Zullen de Mogendheden daarvoor te vinden zijn?" „De omstandigheden zullen m.i. daartoe dwingen. De toestand is op het oogenblik zóó ernstig, dat ik niet kan gelooven, dat de groote Mogendheden zullen volharden in hare tegen woordige politiek." Uiterlük zün er evenwel nog geen teekenen waar te nemen, welke er op wüzen, dat de economische verdwazing haar einde nadert?" „De wereld is inderdaad nog vol van inner- lijke tegenstrijdigheden. Eenerzüds een steeds krachtiger wordend verlangen naar meer ver trouwen, anderzüds een ten top gedreven stre ven naar autarkie, waarmede men de publieke opinie in de landen vergiftigt. Wü moeten ech ter blüven vertrouwen, dat het goede eenmaal over het kwade zal zegevieren, al dienen wü ons geen illusies te maken, dat dit vandaag of morgen zal gebeuren. „Wij zullen ons dus moeten voorbereiden op nog zeer groote moeihjkheden en daarom lijkt het mü zoo goed, dat het Nederlandsche volk nu de nood der tüde:i daartoe dwingt, wakker geschud wordt om te breken met sleur en tra ditie. Met een open oog voor de mogelükheden van de economische wereldconferentie dienen wü te beseffen, dat de vrije wereldmarkt thans een fictie is geworden. In dat licht beschouwd krijgt de actie van de propaganda-commissie voor het Nederlandsch fabrikaat een diepere beteekenis en.... een goe' de kans van slagen. Moge door aller samenwerking die kans op de juiste wyze gebruikt worden!" Voor den omschreven zetel land- en tuin bouw, positie der arbeiders, is bij enkele can- didaatstelling gekozen A. J. Loerakker te Haar lem. Voor de 2 niet-omschreven zetels werden uit gebracht in de kieskringen Leiden en Gronin gen: Leiden Groningen Totaal Beurden A. J. v. 246 17 263 Brabander J. P. de 180 16 196 Brule H. E. v. d. 417 417 Bulten G. 1174 5 1179 Conün A. C. F. 51 4 55 Deerenberg A. C. A. 1154 0 1154 Delft H. L. v. 343 1 344 Duinisveld J. A. 598 O 598 Goey A. J. de 146 2 148 Hillen mej. dr. M. J. W. 214 17 231 Kampschöer G. W. 12744 1188 13932 Keestra Y. 158 424 582 Kok J. D. de 1959 8 1967 Kneepkens mr. C. M. F. 20 9 29 Kolkman mr. J. F. J. 51 5 56 Kropman mr. G. C. J. D. 223 5 228 Maarseveen mr. J. H. v. 198 4 202 Manders J. H. A. 279 0 279 Meyer mej. J. M. J. A. 303 21 324 Molkenboer G.J.M.J. 766 2 768 Nouland P. V. d. 139 1 140 Oomen dr. A. J. B. 62 18 80 Poll M. J. M. v. 89 25 114 Pollman P. G. J. 52 1 53 Putt K. L. H. V. d. 20 2 22 Romme mr. C. P. M. 115 5 120 Ruyter W. de 63 0 63 Sassen J. C. H. M. W. 6 1 7 Steens H. J. 7 0 7 Steinmetz W. 177 0 177 Stiekema H. J. J. 15 47 62 Tepe mr. A. F. L. H. 55 55 Verschuur mr. T. J. 9789 1226 11015 Weyden M. P. V. d. 2297 20 2317 Wittkampf mr. J. G. 54 54 Wünbergen dr. S. F. A. 1301 12 1313 Zomerdük M. 73 73 35538 3086 38624 Met 1 April is wegens het reeds bereikt heb ben van den vollen ouderdom van zeventig jaar eervol ontslagen Mr. Dr. H. Reuyl als voorzitter van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, Mr. W. H. J. Th. van Basten Batenburg als lid van dien raad, Mr. I. M. Hümans als voorzit ter van den Raad van Beroep te 's-Gravenhage, allen onder dankbetuiging voor de aan de ad ministratieve rechtspraak bewezen diensten en Mr. J. G. Jaxon jeelman al: griffier van den Raad van Beroep te Amsterdam. Mr. Dr. Reuyl voornoemd is benoemd tot commandeur der Oranje-Nassau-orde. Benoemd met 1 April tot voorzitter van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht Mr. A. I. M. J. Baron van W'jnbergen, thans onder voorzitter en tot onder-voorzitter Mr. Dr. E. J. Beumer, thans lid. Ruim 150 leidsters uit de verschillende Graal- steden hebben in 't Nationaal Graalhuis te Den Haag aan het weekend van 4 .en 5 Maart deel genomen. Gedurende dit weekend is er vooral practisch gewerkt aan het St. Lydwina-spel, dat den dertigsten April in het Sport-Stadion te Schiebroek zal worden opgevoerd. Zoowel de zang als de koren, alsmede het bewegings koor, hetwelk in dit spel voor den eersten keer is verwerkt, werden grondig gerepeteerd. Het eigenlijk voor deze groote groep te kleine Graalhuis bleek geen belemmering voor den goeden geest onder de leidsters, die Zondag avond te ongeveer acht uur, hoewel moe, even enthousiast vertrokken, als rij gekomen waren. Politieke scheurmakerij is over het alge meen een hachelijk ding: zelden of nooit wordt het verlokkelüke doel be reikt en vrijwel steeds wordt het zaakje een fiasco. Het fiasco echter, dat prof. Veraart na nog maar zoo kort in de scheurmakerij ge weest te zün leed is zóó ongeloofelük vol maakt als in de wereld nog slechts zelden aan schouwd is. In heiligen ijver stichtte hü zijn Katholiek- Demokratischen Bond, waar omheen zich in professor's droomen alle katholieke „demokra- ten" zouden groepeeren, en nog de vorige week schreef hü in de „Residentiebode" de ge- vaarlüke voorspelling neer, dat hij ervan over tuigd was „een bescheiden fractie" in de Twee de Kamer te zullen brengen. Met de vurig verbeide fusies ging het intus- schen maar zeer matig naar wensch; de R. K. Volkspartij (dat mag een goede noot voor Prof. Veraart beteekenen!) wilde niet meedoen; de R. K. Arbeiderspartij bedankte eveneens voor de eer en tenslotte bleef er voor den prof. niets anders over dan een „fusie" met een Lim- burgsch dissidentpartütje, dat bü de Staten verkiezingen in 1931 drie zeteltjes wist te halen, doch daarna uiteenviel en den „leider" Meertens moederziel alleen liet staan; geaccordeerd schijnt nu te zijn, dat de heer Veraart als lijst trekker zal fungeeren zonder echter een Kamerzetel te zullen aanvaarden! en dat de heer Meertens als nummer twee op de lijst zal komen te paradeeren, zoodat, als er iemand door professor's actie in de Kamer komt, dit de Limburgsche heer Meertens zijn zal. En wie is nu wel deze roemruchte heer Meertens? De heer Meertens, zoo deelt de „Maasbode" mee, is allerminst een demokraat: „Hü behoorde altijd tot den uitersten con servatieven vleugel van de Staatsparty en wordt in Limburg den conservatieven boer genoemd. Hij trad juist uit de R. K. Staatspartü, om dat deze te veel voor de arbeiders en ambtena ren deed, ten koste van de boeren. Toen hü dan ook Statenlid was, stelde hü voor alle subsidies voor sociale doeleinden en alle ambtenaren-salarissen te verlagen." Ziedaar het resultaat, dat de katholieke de- mokratie van den heer Veraart bereiken zal, als zij tenminste niet bü voorbaat volslagen mislukt. Immers: het clubje, dat de Haagsche kern van professor's „partü" vormde, is nü al uiteen gespat: de secretaris, de heer mr. Peters, be dankte, evenals het medebestuurslid, de heer mr. Buve; en nauwelijks waren deze bedank jes bekend geworden, of ook nog twee andere bestuursleden lieten den „leider" in den steek. De kracht, welke er van zoo'n partübestuur uit zal gaan, hjkt ons nogal bedenkelük. Zoo nadert de onbekookte actie van den heer Veraart haar einde, een einde, zóó roem loos en zóó treurig, dat wü het een weten- schappelüke figuur als prof. Veraart gaarne be spaard gezien hadden. Naar we vernemen is de aanvankelük op Don derdag 9 Maart bepaalde voortzetting van de behandeling in hooger beroep van de moord- zaak-Eschauzier thans voor onbepaalden tüd uitgesteld, aangezien advocaat-generaal, mr. J. A. de Visser, nog steeds wegens ziekte niet in staat is aan de verdere behandeling deel te nemen. Zaterdagavond omstreeks middernacht werd op den Hofweg bü de Spuistraat te Den Haag een 25-jarige voetganger, wonende te Voor burg, die onder drankinvloed verkeerende, door een hoofdcontroleur uit de tram Den Haag Rijswyk was verwijderd, op den rüweg tus schen vluchtheuvel en trottoir door een pas- seerenden personenauto gegrepen en overreden. Met een ernstige hoofdwond en inwendige kneuzingen werd hü door den Geneeskundi gen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd, waar hü aan de gevolgen is over leden. Tot het beroemde geslacht der Van Lenneps behoort ook de Nederlandsche staatsman Dr. Cornelis van Lennep, die op 22 Februari 1751 te Haarlem werd geboren. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit van Leiden en promoveerde aldaar tot doctor in de beide rechten op een proefschrift, getiteld: „Dissertatio exhubens questiones quasdam de tributis". Onmiddellijk na zijn promotie vestigde hü zich te Amsterdam, waar hij verschillende openbare functies bekleedde, o.a. het baljuw schap van Diemermeer. Toen in 1787 de „Wet verzet" werd, moest oqk Dr. van Lennep, als patriot,, zijn ontslag nemen. Hij bleef als ambteloos burger te Am sterdam wonen, tot de omwenteling van 1795 hem lid van een van de „provisioneele" comité's van deze stad maakte. Reeds spoedig daarop werd hij voorzitter van „de provisioneele Sta ten, representeerdee het Bataafsche volk", te Den Haag, waar hü met een kleine onderbre king tot 1803 gewoond heeft. In Januari 1798 werd de Nationale Verga dering in een Constitueerende verandert. Van Lennep trok zich terug, doch weldra werd hü weer lid, en zelfs voorzitter van de Tweede Kamer. Na zijn terugkeer in 1803 te Amsterdam, koos men hem tot lid der gemeenteraad en tot wethouder van deze stad. Opnieuw trok hü zich in 1810 bü de instelling van het Koninkrük Holland terug, slechts aan vaardde hij het lidmaatschap van den arron- dissementsraad. Op 1 Februari 1813 is deze staatsman te Am sterdam overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5