Oostenrijks parlement op non-actief gesteld De bankcrisis in Amerika Rectificatie VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het lot van Genève Het nieuws van heden DOOR EIGEN SCHULD MAATREGELEN IN OOSTENRIJK De chaos in Jehol ROOSEVELT'S PLANNEN DE BAROMETER WOENSDAG 8 MAART 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 X De regeering neemt het heft in handen Dollfuss Het Weer Het kabinet kondigt een vergade- rings- en opmarschverbod af. G rondwetwijziging Miklas Tsjang Hsue Liang als opperbevel hebber afgetreden FRANSCHE SCHATKISTBONS Voorstel door de Kamer aangenomen Ontslag niet aanvaard JAPANS VEROVERINGSTOCHT IN JEHOL Volgens de jongste berichten zijn de Chineesche troepen in Jehol totaal verslagen. Een Chineesche machinegeweer- afdeeling tracht nog stand te houden De Weensche pers over het vergaderingsverbod Moord in de Fransche Kamer De nieuwe president acht hand having van den gouden stan daard noodzakelijk Intern, luchtpolitie Verlenging van het bank- moratorium Roosevelt's program Als de crisis voorbij is Britsche ministers willen toch nog eenig resultaat op de ontwa peningsconferentie trach ten te bereiken Engelsch bezoek aan Parijs DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Amerika's vloot Minister Swanson voor uitbouw AANSLAG BERAAMD OP DEN KONING VAN DENEMARKEN? Wederzijdsche hulp verleening Frankrijk laat zijn voorstel voor loopig opschorten De koloniale kwestie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18322 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het gaat den Oostenrijkschen spoorwegen niet voor den wind. Het deficit stijgt, terwijl de inkomsten terugloopen. Het geheele bedrijf behoeft een saneerende reorga nisatie, maar een eenigszins doeltreffende reor ganisatie zou maatregelen vereischen, welke onder het ontzaglijke beambtenleger een ge vaarlijke ontstemming zouden wekken. De spoorwegen zijn het economisch aderenstelsel van een land. Oostenrijk, dat als oorlogsver minkte een jammerlijk kwijnend leven leidt, vertoont in den toestand zijner spoorwegen symptomen van een bedenkelijke aderverkal king. De economische bloedsomloop in het tot een nauwelijks levensvatbaren romp besnoeide land is deerlijk verstoord. Met transfusie door middel van buitenland- sche credieten zou men daarin wel verbetering kunnen brengen, maar al hebben de buitenland sche credietgevers zich ook bereid verklaard credieten beschikbaar te stellen, op het inlos sen van deze beloften in klinkende munt wacht Oostenrijk nog altijd tevergeefs. Het gebrek aan kasgeld bij de Oostenrijksche Spoorwegen was sinds eenigen tijd reeds zoo nijpend geworden, dat de salarissen en loonen der ambtenaren en beambten maandelijks in twee termijnen moes ten worden uitbetaald, maar kort geleden bleek ook dat niet meer mogelijk. Daarom besloot de directie haar ondergeschikten voortaan in drie termijnen uit te betalen. Het was de onverbid delijke nood, die haar tot deze voor de betrok ken ambtenaren voorzeker onaangenamen maat regel dwóng. In plaats van zich in het onver mijdelijke te schikken en tevreden te zijn met het feit, dat zij tenminste nog hunne volle maandsalaris ontvingen, zü het dan ook met tusschenpoozen en in gedeelten, proclameerden de ambtenaren een proteststaking van twee uur. Deze proteststaking, waaraan een groot gedeelte van het hoogere en lagere personeel deelnam, was even dom als dwaas. Zij maakte het tekort bij de spoorwegen nog maar grooter, zoodat de betalingsmogelijkheden nog moeilijker werden. Zooals vanzelf spreekt, trad de regee ring krachtig tegen de stakers op. Zij besefte zeer goed, dat deze uit economisch oogpunt volkomen zinnelooze staking eigenlijk de be- teekenis had van een politieke manoeuvre tegen haar. Naar aanleiding van deze staking en de in verband daarmede getroffen regee- ringsmaatregelen tot handhaving van de orde werd door de oppositie in den Natio- nalen Raad een voorstel ingediend tegen de regeering. De regeering, welke in het parle ment op een minimale en uiterst wankele meerderheid steunt, geraakte bij de stemming, waarbij het niet regelmatig zou zijn toegegaau, in de minderheid. Op grond van de knoeierijen, welke bij die stemming heetten te hebben plaats gehad, trad het volledig presidium van den Nationalen Raad af. Daardoor was een eigenaardige toestand ontstaan, want bij het ontbreken van het presidium was er geen in stantie meer, welke bevoegd was den Nationalen Raad bijeen te roepen. Of de bondspresident deze bevoegdheid heeft, daarover is men het in Oostenrijk niet eens. De regeering-Dolfuss, die onder de huidige omstandigheden vooral met het oog op de suggestie, welke er van het Hitler-succes in Duitschland op Oostenrijk moet uitgaan, niets voor nieuwe verkiezingen voelt, bood na een buitengewone kabinetszitting for meel haar ontslag aan, doch de bondspresident Miklas weigerde dit te aanvaarden, aangezien het huidige kabinet nog zijn volle vertrouwen geniet. Daarmee was het lot van den Nationalen Raad beslist. De regeering heeft thans alle macht in handen genomen, daar het parlement zich zelf op non-actief heeft gesteld. In een oproep aan het Oostenrijksche volk motiveert zij deze dictatoriale handelwijze met de rede- ïieering, dat de leiding van een staat niet al- leen bij de wetgevende vergadering berust, maar ook bij het staatshoofd en de regeering. Waar nu de wetgevende vergadering bewe zen heeft, niet meer tot werken in staat te zijn, heeft zij haar eigen vonnis geveld. In dien zelfden oproep kondigt de bondsregeering ter waarborging van rust en orde een verbod van alle betoogingen en vergaderingen af, en legt zij de persvrijheid aan banden. Tenslotte doet zij een beroep op de eensgezindheid van het volk, in de hoop, dat dit zich als één man achter haar zal scharen om haar in staat te stellen de noodige maatregelen te nemen om elke benadeeling van het bedrijfsleven te ver mijden. Een der eerste daden, welke de regee ring heeft gesteld, is het in beslagnemen van de extra-editie van de nationaal-socialistische „Kampfruf", waarin een open brief van den Oostenrijkschen nazi-leider Proksch stond af gedrukt. Dollfuss regeert thans in Oostenrijk als Hitler in Duitschland, alleen doet hij dit juist met een dubbele bedoeling n.l. om het voortwoekeren van den nationaal-socialistischen en van den Marxistischen invloed in zijn land tegen te gaan. De Christelijk-socialen en de Heimwehren willen evenmin van het protes- tantsch-Pruisisch „Deutschtum" als van het socialisme iets weten. Of Dollfuss dit zal kun nen volhouden, is echter een tweede, want de politieke verhoudingen in Oostenrijk zijn voor hem op het oogenblik heel wat hachelijker dan die in Duitschland voor Hitier. Verwachting: Zwakke, veranderlijke wind nevelig tot licht of half bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur, des ochtends temperatuur om het vries punt. Hoogste stand: 779,7 te Helsingfors. Laagste stand: 743,7 te Vestmanör. Zon op 6.33, onder 5.50 Licht op 6.20 Volle Maan 12 Maart. PEKING, 8 Maart. (Reuter). De opperbevel hebber der Chineesche strijdkrachten in het Noorden, Maarschalk Tsjang Hsue Liang, is af getreden. 30.000 man zijner troepen bieden nabij Ku- peinkau een vertwijfelden tegenstand aan de oprukkende Japansche troepen. De Chineezen zijn echter genoopt terug te trekken en hun stellingen te ontruimen. De officieele titel van den afgetreden maar schalk was: opperbevelhebber van het Nationale Leger en opperbevelhebber der verdedigings werken aan de Noord-Gost-grens. TOKIO, 8 Maart (Reuter) Generaal Tang Yu Lin, die zich den haat van geheel China op den hals heeft gehaald door de overgave van Jehol, is te Hai Feng Kou door soldaten van Tsjang Hsue Liang vermoord. De Japanners hebben Kou Pei Kou, 't laat ste bolwerk van de Chineezen, ingenomen. Na een zwaar bombardement vanuit vlieg tuigen vluchtten de Chineesche troepen onder bevel van Wa Ni Tsjen wanordelijk over den Grooten Chineeschen Muur. PARIJS, 7 Maart. (Reuter) De Kamer heeft het voorstel tot uitgifte van 10 milliard aan schatkistbons aangenomen. Een door Marin voorgesteld aanvullend artikel verwekte een scherp debat tusschen meerderheid en min derheid, met name tusschen Herriot en Tar- dieu, over de situatie der schatkist tijdens de huidige en vorige wetgevende periode. Minister Bonnet verklaarde, dat de uitgifte noodig was om het verleden te liquideeren. Overigens waren de inkomsten over Januari en Februari gunstiger geworden, terwijl de goud dekking nog 77 pet. was. Nuttelooze mededeelin gen wenschte Bonnet niet te doen, omdat dis cretie een hoofdvoorwaarde is voor het succes van leeningen. WEENEN, 7 Maart. (Eigen bericht) Sedert eenige dagen is het presidium van den Natio nalen Raad afgetreden, nadat een tegen de re geering gericht voorstel aangaande de spoor wegstaking met 1 stem meerderheid was aan genomen, bij welke stemming onregelmatig heden zouden zijn voorgekomen. Vandaag besloot het kabinet-Dollfuss in een buitengewone zitting, om een oproep aan het Oostenrijksche volk te richten. Hierin wordt een vergaderings- en opmarschverbod afgekon digd, alsmede de uitvaardiging van maatrege len, die een wijziging brengen in de grondwet, ten aanzien van de pers. Dit alles dient" om een benadeeling van de volkshuishouding te vermijden, welke aldus wordt verklaard zeker te verwachten is, wan neer niet met alle middelen wordt opgetreden tegen verstoring van rust en orde en een einde gemaakt aan de voortdurende opruiing. Na de zitting begaf bondskanselier Dollfuss zich naar den bondspresident, wien hij het af treden van zijn kabinet aanbood. Deze weigerde echter dit aftreden te aanvaarden, verklarend, dat het kabinet nog zijn volle vertrouwen ge noot. (United Press) WEENEN, 8 Maart (V. D.) Mear dan een vierde deel der leden van den Oostenrijkschen Lrndsraad heeft de onmiddellijke bijeenroeping van den Bondsraad geëischt en wel ter behande ling van de volgende agenda: de houding der Regeering: de kwestie van het spoorwegperso neel: behandeling van de werkverschaffing. Het is de bedoeling in deze zitting te protes teeren tegen de pogingen van een kleine min derheid in den Nationalen Raad om openlijk de grondwet te verkrachten. Overeenkomstig de grondwet is de Bondsraad niet in staat de re geering ten val te brengen, zoodat een even- tueele motie van wantrouwen van den Bonds raad slechts een demonstratief karakter en slechts moreelen invloed zou hebben. De regee ring heeft in den Bondsraad geen meerderheid. WEENEN, 8 Maart (Reuter). Gisteren is een reeds Maandag verschenen en op groote schaal verspreide speciale uitgave van den „Kampruf" met een open brief van den Iandsleider Proksch van de N.S.D.A.P. van Oostenrijk aan den bonds kanselier dr. Dollfuss in beslag genomen. WEENEN, 8 Maart (V.D.) De Weensche bla den hadden niet meer den tijd om uitvoerig stelling te nemen tegenover den regeeringsop- roep en de bepalingen inzake de vergader- en persvrijheid. De Christelijk-Sociaie „Reichspost" schrijft, dat de regeering zal doen wat haar plicht en de grondwet haar voorschrijven: regeeren. Daaraan zal ook het bijeenroepen van den Bondsraad, die op den Nationalen Raad geen invloed heeft, en waaraan de Bondsregeering ook niet verantwoordelijk is, niets veranderen. De Nationaal-Socialistische „Deutsch-Oester- reichische Tageszeitung" spreekt van een koel bloedige putsch der regeering-Dollfuss. De Sociaal-Democratische „Arbeiterzeitung" schrijft, dat door de persverordening de cen suur, die door de grondwet uitdrukkelijk verbo den is, weer is ingevoerd. Men heeft hier te doen met openlijke schending van de grondwet, met opheffing van de door de grondwet ge waarborgde staatsburgerlijke rechten, en dus met een straatsgreep der regeering. Deze ver ordening is de eerste stap op den weg van het Fascisme in Oostenrijk. PARIJS, 7 Maart (Reuter). In de wandel gangen van de Kamer is de prefect van het departement Boucheo-du-Rhone, Causeref vermoord. GENÈVE, 7 Mrt. (V.D.). De luchtvaartcom missie der Ontwapeningsconferentie heeft na de beraadslaging van heden op voorstel der Engelsche gedelegeerden besloten de kwestie der internationale luchtpolitie voor een gede tailleerde beraadslaging te verwijzen naar een redactiecommissie die de voorstellen nauwkeu rig zal formuleeren. NEW-YORK, 8 Maart (Reuter). Verschei dene New-Yorksche bankfirma's, die gister morgen, zij het ook slechts voor het afwikkelen van de bepaalde toegestane transacties, ge opend waren, hebben in den namiddag de lo ketten wederom gesloten, daar er eenige onze kerheid bestond over de toelaatbaarheid der heropening. Later op den dag verklaarde de secretaris van gouverneur Lehman, dat de banken ook gedurende het bankmoratorium op de door Woodin omschreven wijze mochten geopend blijven. NEW-YORK, 8 Maart (Reuter). De Senaat van den staat New-York heeft het reeds door het Huis van Afgevaardigden aangenomen wetsontwerp goedgekeurd inzake de oprichting van een instelling (New-York State Depositors Corp.) voor de uitgifte van certificaten. Het ontwerp zal thans ter onderteekening worden voorgelegd aan gouverneur Lehman. HOLLYWOOD, 8 Maart (Reuter). De Uni- versal-filmstudio's hebben vandaag medege deeld, dat zij voorloopig alle contracten met de film-acteurs, directeuren en officials buiten werking hebben gesteld, in verband met den financieelen toestand. NEW-YORK, 8 Maart (Reuter). Het pro gram, dat Roosevelt morgen aan het Congres zal voorleggen, behelst o.a. de noodzakelijk heid van het handhaven van den gouden standaard, algeheele opschorting van het op vragen van goud tegen aanbieding van goud- certificaten, belasting op het oppotten van goud, aankoop van zilver door de regeering en verhooging van het zilvergehalte van de zilveren munt. NEW-YORK, 8 Maart (Reuer). Ook in Gua temala is een bank-moratorium afgekondigd- Gouverneur Lehman heeft den vroegeren gouverneur van den staat New-York Al Smith benoemd tot president van den raad van be heer van de certificaten, welke uitgegeven zul len worden. NEW-YORK, 8 Maart (Reuter). Een spaar bank, welke 400 millioen dollar deposito's heeft van 300000 personen, heeft een opzeggingster mijn van 60 dagen aangekondigd. De president van de Kamer Rainey is van oordeel, dat het Congres Donderdag het re- geerings-programma niet onmiddellijk kan aannemen, zoodat een verlenging van het bank-moratorium noodig zal blijken. In welingelichte kringen verwacht men, dat Roosevelt, zoodra de bankcrisis achter den rug is, zal overgaan tot uitvoering van de door het oude Congres reeds in principe goedgekeurde bezuinigingsmaatregelen, voornamelijk be staande uit de samenvoeging en opheffing van tal van functies, die slechts sinecures zijn, waarvoor alleen hooge honoraria worden ge toucheerd. Ook de stabilisatie-corporation en de Finance Reconstruction Corporation en an dere door Hoover in het leven geroepen instel lingen zullen worden afgeschaft. Hoover ver toeft in een hotel te New-York. Hij zou diep onder den indruk zijn van de ineenstorting van het banksysteem in de Vereenigde Staten. Het stijgen van de Amerikaansche groothan- delsprijzen wordt algemeen minder aan de vrees voor inflatie, dan aan gebrek aan geld toegeschreven. De chaos in Jehol Tsjang Hsu Leang als op perbevelhebber afgetreden Generaal Tang Yu Lin vermoord. Geldnood in Amerika; eenige banken heropend. Burgerwacht van Danzig onder de wapenen geroepen. Nieuw kabinet in Griekenland onder leiding van Othoneos. Strenge regeeringsmaatregelen in Oostenrijk. Bondskanselier Dollfuss heeft het volle vertrou wen van den bondspresident. Minister Swanson voor uitbreiding van Ameri- ka's vloot. A.s. Heiligverklaring van André Hubert Four- net. Noodlanding van een militair vliegtuig op Vlieland. Doodelijke ongelukken te Veenendaal, Hedel en Dordrecht. Lezing van mr. L. J. A. Trip in de Rotterdam- sche Kamer van Koophandel over de wereld crisis. Verstoorder van den radio-zender te Hilversum geïdentificeerd. Verwerking van het dreigende melkoverschot. Debatten in de Tweede Kamer over de muiterij op „De Zeven Provinciën". Treinongeval bij Helmond. Alle officieren van „De Zeven Provinciën" zjjn onder lichten vorm van arrest gesteld. De reeders te IJmuiden pakken zelf aan; boo ten in gereedheid gebracht. LONDEN, 8 Maart (Reuter) De parle mentaire correspondent van de „Times" ver klaart, dat de Britsche ministers zullen trach ten te bereiken dat de Ontwapeningsconferen tie voor de verdaging of beëindiging, eenig tast baar resultaat zal opleveren. MacDonald en Sir John Simon zijn voorne mens terstond na hun aankomst te Genève met den voorzitter der Ontwapeningsconferentie Henderson en de leiders, der delegaties daarover besprekingen te voeren. PARIJS, 8 Maart (Reuter) In verband met het aanstaande bezoek van MacDonald aan Sir John Simon te Parijs op hun reis naar Genève, verklaart de „Matin," dat het de Engelsche re geering er o mte doen is de bewapeningspauze met 5 jaar te verlengen en dan op papier de magere resultaten van de Ontwapeningsconfe rentie vast te leggen. Bovendien wil de Engelsche regeering als be- middelares optreden tusschen Frankrijk en Duitschland bij de bespreking der Fransch-Duit- sche ontwapenings-tegenstellingen. Vrijdagavond zal de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Paul-Boncour, tezamen met de Engelsche ministers naar Genève ver trekken. De buitenlandsch-politieke correspondent van de „Echo de Paris" zegt er van overtuigd te zijn, dat de Engelsche bemiddelingspogingen op on onoverkomelijke moeilijkheden zullen stuiten. De correspondent verklaart verder, dat de Fransche delegatie aan de volgende punten moet vasthouden: le. zich tot geen vergaande uitspraak te laten verleiden, zonder de staten der Kleine Entente hierin te kennen. 2e. geen relatieve vermindering van het leger of de vlootsterkte te aanvaarden. 3e. als MacDonald van Frankrijk concessies verlangt, hem er toe te bewegen vooraf de sa menwerking tusschen Frankrijk en Engeland te versterken. MOSKOU, 8 Maart (V.D.) De commissaris van buitenlandsche zaken, Litwinow, heeft den secretaris,-generaal van den Volkenbond een nota doen toekomen, waarin de Russische re geering de haar toegezonden uitnoodiging even als de Vereenigde Staten deel te nemen aan de besprekingen inzake het conflict in het Verre Oosten, afwijst. Litwinow stelt vast, dat de Russische regee ring principieel op het standpunt van de on aantastbaarheid van buitenlandsche soevereini- teiten staat. Om deze redenen en in verband met den geheelen politieken toestand is de< Sovjetregeering gedwongen de uitnoodiging tot deelneming aan deze beraadslagingen over het conflict in het Verre Oosten af te wijzen. WASHINGTON, 7 Maart (Reuter). De mi nister van Marine, Swanson, is voornemens al het mogelijke te doen om, zoodra de omstan digheden het veroorloven, de Amerikaansche vloot uit te bouwen tot de maximumgrenzen, die te Londen zijn vastgesteld. De vloot zou in den Stillen Oceaan blijven totdat de toe stand in het Verre Oosten is verbeterd. KOPENHAGEN, 7 Maart. (Reuter.) In goed ingelichte kringen gaat he thardnekkig gerucht, dat de koning tengevolge van een bijtijds ont dekt communistisch complot dat een aanslag op den trein beraamd had, niet via Berlijn uit de Riviera is teruggekeerd. Verklaard wordt, dat het bericht van den Duitschen geheimen dienst afkomstig is. GENÈve, 7 Maart. Het door de Fransche re geering voorgestelde Europeesche verdrag voor wederzijdsche hulpverleening is Dinsdag in de politieke commissie afgehandeld. Eden ver klaarde dat Engeland aan zoo'n verdrag niet zijn medewerking zou kunnen verleenen, daar het Volkenbondspact, het Kellogpact en het Verdrag van Locamo reeds de uiterste grens vormen voor de voor Engeland te dragen Euro peesche veiligheidsgaranties. De vertegenwoor diger van Hongarije wees op de gevaren van nieuwe militaire bondgenootschappen in Euro pa en eischte een bewapeningsniveau voor alle Europeesche staten, terwijl Motta er op wees, dat Zwitserland reeds 400 jaar militair neu traal is. Een voorstel, om een desbetreffende commissie in te stellen, werd aangenomen met 14 tegen 5 stemmen (Duitschland, Italië, Ne derland, Hongarije en Oostenrijk). Wegens het verzet der genoemde mogend heden stelde de Fransche minister Cot voor, de behandeling van het verdrag tot wederzijd sche hulpverleening voorloopig op te schorten en te beginnen met de debatten over het Rus sische voorstel tot vaststelling van den aan valler en over het Belgische voorstel dienaan gaande. Hiermee ging men accoord. De Fransche minister van Koloniën heeft zich in een verklaring uitgesproken tegen de interpretatie van zijn te Genève gehouden redevoering. Hij zeide slechts het oog te heb ben gehad op de gedachte van een gemeen schappelijke samenwerking op koloniaal gebied van alle Europeesche staten. Het zou onjuist zijn uit deze woorden te lezen, dat hij voor een eventueele nieuwe verdeeling der mandaten zou zijn, aldus de „Temps". In de gisteren geplaatste annonce van GARAGE „BLUE STAR", Wilhelminalaan 22, Haarlem, komt onder de tarieven abusievelijk voor: Visiterijden in Haarlem 1.50 per uur. Visiterijden in Haarlem 1.75 per uur. Voor dezen laatsten zin gelieve men te lezen: Visiterijden in de omstreken van Haarlem ƒ1.75 per uur. Hoogste stand op Woensdag 1 uur u: 767 Vorige stand 755.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1