De bankcrisis in Amerika 1 Muilkorving der landen Het nieuws van heden Bewapening van Japan vergroot? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS KRACHTIG OPTREDEN VAN ROOSEVELT MACDONALD'S BEZOEK AAN PARIJS Japan en Genève DE BAROMETER DONDERDAG 9 MAART 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Het Congres zal waarschijnlijk nog hedenmiddag de eischen van den president inwilligen en hem een blanco vol macht geven Banken weer spoedig geopend Overschrijding der goud- beleggingsgrens ONVINDBARE GENERAAL Generaal Piastiras, die in Griekenland een militaire dictatuur wilde instellen en thans onvindbaar is Berlijn trekt de politiemacht in Baden, Wurtemberg en Saksen aan zich Joodsche zaken gesloten in Roergebied Actie tegen warenhuizen Fransche film verboden Het Weer Piastiras onvindbaar De een-dagsdictator beschuldigd van hoogverraad Generaal Othoneos Karl Liebknechthaus eigendom van Pruisen Moskou protesteert DE HAKENKRUIS- VLAG IN TOP Verwacht wordt, dat de Engelsche premier en Sir Simon te Parijs en Genève een koele ont vangst zullen vinden Redden wat te redden is De Engelsch-Fransche besprekingen Joos en Goering Centrum en hakenkruisvlag Japansche kabinet besluit uit den Volkenbond te treden De dood van Cermak Deelneming uit Tsjecho-Slowakije Engelands embargo op wapens Fransch schip in brand Pas na vier uur gebluscht DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Opzienbarende verklaring aan de ontwapeningsconferentie Steun aan vredeswerk" Godloozenpropaganda op postzegels Een stap van het Vaticaan NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18323 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek WASHINGTON, 9 Maart. (V.D.) Na lang durige beraadslagingen met de leiders van het Congres heeft president Roosevelt besloten tot het nemen van de volgende maatregelen: 1. Heropening op Vrijdag a.s. der gezonde banken. 2. Verhooging van de bankbiljetten-circulatie overeenkomstig de Glass-Steagall-wet en de Federal Reserve Bank-wet. 3. Ingrijpende bezuinigingsmaatregelen. 4. Een veelomvattend hulpprogram voor de werkloozen. I Roosevelt verwacht, dat hedenmiddag, on middellijk na het aannemen van de wet op den noodtoestand, het bankbedrijf zal worden hervat. In welingelichte Amerikaansche kringen wijst men er op, dat het door Roosevelt genomen besluit tot verhooging van de bankbiljetten- circulatie geenszins inflatie in bijvoorbeeld den Duitschen zin beteekent. De huidige bankbiljet ten-circulatie bedraagt ongeveer 3.4 milliard dollar. Op grond van de Glass-Steagall-wet kan de bankbiljetten-circulatie met ongeveer 2.8 milliard dollar verhoogd worden, voordat de gouddekkings-grens van 40 procent is bereikt. Voorwaarde is daarbij dat al het gehamsterde goud terugvloeit naar de Federal Reserve Bank. Men kan er vrijwel op rekenen, dat dit zal geschieden, wanneer het algemeene vertrou wen hersteld is. De regeering heeft allen Federal Reserve banken opgedragen, lijsten in te dienen van de bij het Federal Reserve-systeem aangeslo ten banken, die sedert 1 Februari groote hoe veelheden goud hebben onttrokken. De regee ring dreigt óf met wederinvoering van de oude oorlogswet, waardoor de regeering het recht had goud in beslag te nemen, óf met het in voeren van een goud-belasting. Met de oor logswet kunnen straffen worden opgelegd tot een maximum van tien jaar gevangenisstraf of 10.000 dollar boete, of beide. Men verwacht dat het Congres heden de eischen van Roosevelt zal inwilligen en hem een blanco volmacht zal geven. De Amerikaansche Federal Reserve Bank heeft volmacht gekregen om zoo noodig voor een periode van vier weken met de uitgifte van bankbiljetten zoo ver te gaan, dat de goud dekking tot onder de wettelijk voorgeschreven 40 pet. daalt. De verhooging van de bankbiljetten-circu latie heeft ten doel, te vöorkomen, dat nog meer baar geld aan het normale geldverkeer wordt onttrokken, en voorts de waarde van den dollar zooveel mogelijk aan te passen aan de te verwachten prijsstijging. HOLLYWOOD, 9 Maart. (Reuter.) Alle me dewerkers der drie film-concerns de Columbia, de Paramount en de Metro Goldwyn Mayer, hebben toegestemd in een verlaging der sa larissen voor de volgende week, varieerende van 25 tot 50 percent. NEW-YORK, 9 Maart. (Reuter.) Gouver neur Lehman heeft medegedeeld, dat het Mi nisterie van Financiën de hem verleende vol macht tot het uitgeven van certificaten voor den Staat New-York heeft ingetrokken. President Roosevelt is voornemens den natio- nalen goud-voorraad in de kelders der Federal Reserve banken te laten, tot men den toestand meester is. Men zou voornemens zijn het goudverkeer naar Duitsch voorbeeld te controleeren. Men vermoedt, dat Roosevelt het verbod van den uitvoer van goud na 9 Maart zal verlengen. De presidenten van de voornaamste graan- beurzen hebben verzocht, de bank-reglementen zoodanig te wijzigen, dat de handel contant en op termijn op genoemde markten mogelijk is, aangezien anders de voedsel-voorziening ge desorganiseerd zal worden. NEW-YORK, 8 Mrt. (Reuter). De secretaris van den 93-jarigen millionnair John D. Rocke feller heeft verklaard dat Rockefeller door den bank-holiday zonder geld is en dat hij zijn uit gaven met schuldbekentenissen moet betalen. Rockefeller brengt op het oogenblik den win ter door in Florida, waar hij een zeer zuinig leven lijdt. Bijna 2000 geëmployeerden van de Fox Film Mij. hebben te kennen gegeven dat zü in vier weken geen salaris behoeven te hebben, ten einde de Mij. door de huidige crisis heen te helpen. De salarissen kunnen trouwens door het sluiten der banken niet uitbetaald worden. BERLIJN, 8 Maart (V.D.) Op grond van de Noodverordening tot bescherming van Volk en Staat, heeft de Rijksminister van Binn. Zaken, Frick, de politioneele bevoegdheden op zich genomen in Baden, Wurtemberg, Saksen en Schaumburg-Lippe. ESSEN, 8 Maart. (V.D.) In een aantal steden in het Ruhrgebied zijn gisteravond en in den loop van heden tal van warenhuizen en Joodsche zaken gesloten. In de winkelstraten van Essen heerschte hedenmorgen groote drukte. Aan de ingangen van tal van Joodsche zaken, voor het Karstadt-warenhuis Althoff, waarop een haken- kruisvlag waait, en voor de Epa- en Woolworth- eenheidsprijzenmagazijnen had zich een groote menigte menschen verzameld. Sterke S.A.-pos- ten beletten het publiek de zaken binnen te treden onder de leuze: „Duitsehers koopt in Duitsche zaken". De winkels en magazijnen, waarvoor deze actie plaats vond, sloten, evenals de overige Joodsche zaken, weldra hun deuren en zonden het geheele personeel of een ge deelte ervan naar huis. Van officieel nat.-soc. zijde wordt naar aan leiding van deze gebeurtenissen medegedeeld, dat door geen enkele partij-instantie aandeS.A. of andere partij-groepeeringen opdracht tot deze actie is gegeven. Deze wijst er echter op, dat de nationaal gezinde bevolking zich het voort bestaan van Joodsche warenhuizen en groote Joodsche zaken niet meer laat welgevallen. De nieuwe Hamburgsche senaat koos heden tot eersten burgemeester senator Krogmann. Te Oelsnitz (Vogtland) haalde de communis tische burgemeester de op het raadhuis ge- heschen zwart-wit-roode en hakenkruisvlaggen eigenhandig omlaag. Hierop bezetten de nazi's het raadhuis en trokken de vlaggen weer om hoog. De burgemeester werd in voorloopige hechtenis genomen. Te Dortmund is de editie van heden van het Centrum-orgaan „Tremonia" in beslag genomen wegens een bericht uit Elberfeld omtrent een overval in den verkiezingsnacht. BERLIJN, 8 Maart (W. B.) De politie-presi- dent heeft het verbod van de „Rote Fahne", dat oorspronkelijk voor een maand was uitge vaardigd, tot zes maanden verlengd. Het blad mag eerst 25 Augustus 1933 weer verschijnen. Verder is het 8 Uhr Abendblatt tot 14 Maart verboden. BERLIJN, 9 Maart. (V. D.) De aangekon digde „machtigingswet" welke een grondwets wijziging zal inhouden, bevat o.m. volmachten welke het mogelijk maken, dat afzonderlijke deelen van de grondwet kunnen worden opge heven. Te verwachten is, dat dezer dagen de onder handelingen met het Centrum zullen aanvan gen. Een officieus contact heeft intusschen wel plaats gehad. Er vinden besprekingen plaats in zake de premier-verkiezing in Pruisen, o.m. in aanwe zigheid van vooraanstaande leden der Pruisi sche fractie van de N. S. D. A. P. Behalve de reeds genoemde plannen von Papen minister president te maken, zou het thans in het voor nemen liggen den Rijkskanselier eventueel te gelijkertijd te benoemen tot Pruisisch premier. (Daardoor zou de oude unie tusschen Pruisen en het Rijk, zooals deze was onder de grond wet van Bismarck tot 1918 weer worden her steld. Hitier zou niet de eerste niet-Pruis zijn, die Pruisisch premier werd. Ook graaf Hertling (Beier, Centrum) vervulde als kanselier (1917- 1918) deze functie. Sedert Dinsdag waait van het stadhuis te Aken de Hakenkreuz-vlag naast de zwart-wit- roode vlag van den Stahlhelm. Incidenten hadden niet plaats. De politie te Aken hield deze week een raz zia onder de communisten. Er hadden ver schillende arrestaties plaats. Ook werden huis zoekingen gehouden. PARIJS, 9 Maart. (V. D.) Gisteren is over leg gepleegd met betrekking tot het verbod in Duitsehland van de Fransche film „Les croix Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid- 5 Oostelijke tot Zuidelijken wind, nevelig EE tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur, behoudens 's ochtends iets zachter. Hoogste stand: 777.1 te Frankfort. Laagste stand: 735.7 te Isafjord. Zon op 6.31, onder 5.51. Licht EE op 6.21. Volle Maan 12 Maart. iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiinii de Bois", welke maatregel geacht wordt be langrijke gevolgen te kunnen hebben voor de uitwisseling van films met 't Duitsche Rijk in overeenstemming met de op het oogenblik van kracht zijnde contingenteering. Men verwon dert er zich over, dat de Duitsche regeering thans plotseling overgaat tot 't verbieden van een film, die reeds zes maanden zonder eenig incident draait. Er is een beroep op de regee ring gedaan om in dezen tusschenDeide te ko men. STUTTGART, 9 Maart. (V. D.) De N. S. Kurier meldt, dat bij de Zuid-Duitsche radio maatschappij Woensdagochtend den Joodschen employé's de toegang werd ontzegd en hun legitimatiepapieren werden ontnomen. Dr. Maier, den programmaleider, was de raad ge geven zich niet naar zijn kantoor te begeven. BERLIJN, 9 Maart. (W. B.) Te Sevilla en te Barcelona hebben communisten betoogin gen gehouden voor de Duitsche consulaten. Daarbij zijn, zooals gemeld, in Sevilla ook rui ten van het consulaat ingeworpen. Van Duitsche zijde is tegen deze excessen dadelijk bij de Spaansche regeering geprotes teerd. De Spaansche regeering heeft haar leed wezen over de voorvallen betuigd en alle Duit sche consulaten onder speciale politie-bescher- ming gesteld. Volgens de Duitsche opvatting, die inmid dels aan de Spaansche regeering is meege deeld, zijn deze maatregelen echter niet vol doende maar is het beslist noodzakelijk dat een eind wordt gemaakt aan de „Hetze", die door een deel der Spaansche pers tegen Duitsehland wordt gevoerd en die de schuld is van dergelijke excessen. ATHENE, 8 Maart (Reuter). De autoriteiten hebben de arrestatie van generaal Piastiras be volen. Hij wordt beschuldigd van hoogverraad. Bij een huiszoeking in het huis van den gene raal ontdekte de politie twee mitrailleurs, tal rijke geweren en kogels. Men weet niet, waar Piastiras zich momenteel bevindt. ATHENE, 8 Maart (Reuter). De president heeft Tsaldaris opdracht gegeven tot vorming van een kabinet. Tot dusver zetelt nog het voor loopige kabinet onder leiding van generaal Othoneos. BERLIJN, 18 Maart. (W.B.). De Pruisische Minister van Binnenlandsche Zaken deelt het volgende mede: Op grond van de verordening tot bescher ming van Volk en Staat van 28 Febr. j.l. worden de localiteiten van het Karl. Liebknecht- huis tot nu toe het grootste bolwerk der K. P. D. met den zich daarin bevindenden inventaris eigendom van den Pruisischen Staat. De lokalen staan vanaf heden ter bescnikking van de politieke politie en wel van de pas opgerichte af deeling tot bestrijding van het Bolsjewisme. De vlaggen van de nationale beweging zullen hedenmiddag te 5 uur op het Karl Liebknecht- huis geheschen worden. BERLIJN, 8 Maart. (V. D.) In opdracht van de Russische regeering heeft de Russische ge zant bij den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Neurath, een scherp protest inge diend tegen de aanvallen op den Sowjet-staat in de door rijkskanselier Hitier op 2 Maart uit gesproken redevoering. Groote menschenmenigten hadden zich zoowel te Ham burg als te Altona voor het stadhuis verzameld, waarop de hakenkruisvlag geheschen werd. Het publiek juichte de „plechtigheid" geest driftig toe. Onze foto is genomen op het plein voor het Hamburgsche stadhuis mmm LONDEN, 9 Maart. (V. D.) De „Times" weet mede te deelen, dat Sir John Simon en Mac- Donald het kabinet nog niet konden zeggen, hoe lang zij uit Londen weg zouden blijven. Alles zou afhangen van het verloop der be sprekingen met Henderson en de leiders der delegaties te Genève. Sir John Simon en Mac- Donald zullen alles in het werk stellen om de Ontwapeningsconferentie te bewegen, bepaalde voorstellen aan te nemen. De Engelsche mi nisters waren Jen zeerste teleurgesteld, toen zij vernamen, dat noch Hitier, noch Von Neu rath naar Genève zullen komen. Zij hopen ech ter, dat dit besluit nog gewijzigd zal worden. De „Daily Express" meldt, dat MacDonald geen definitieve voorstellen naar Genève zal meenemen. Hij zal elk plan steunen, waardoor Duitsehland de mogelijkheid zal houden aan de Conferentie te blijven deelnemen en zich bij een slotformuleering aan te sluiten, al zou slechts een verdrag tot stand komen, waardoor de mogendheden zich verbinden voor de ko mende vijf jaar geen geweld te gebruiken. Een andere mogelijkheid is, dat men de tot nog toe genomen beslissingen samenvat in een over eenkomst en de Conferentie dan voor drie maanden of langer verdaagt. Men verwacht dat de Engelsche ministers een koele ontvangst te Parijs en een nog koe lere te Genève zullen vinden. Van alle zijden wordt de Conferentie door gevaren bedreigd. Duitsehland eischt een onmiddellijke beslissing over de ontwapening en zal zich, wanneer deze uitblijft, van de ketenen van het Verdrag van Versailles bevrijden. Frankrijk zal de gelijkge- rechtigdheidseisehen niet inwilligen. Polen maakt zich bezorgd vanwege den Corridor. Rus land verschijnt weliswaar te Genève in een on schuldige gedaante, doch ontwikkelt achter de coulissen zijn militaire sterkte. En tenslotte heeft Japan belangrijke wijzigingen in zijn be wapeningssysteem aangekondigd. PARIJS, 9 Maart. (V.D.) Hedenmiddag te 17.40 uur arriveeren de Britsche minister-pre sident MacDonald en de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken te Parijs. Nog van avond zal tijdens een diner in besloten kring begonnen worden met de besprekingen tus schen de Engelsche staatslieden en hun Fran sche collega's, minister-president Daladier en den minister van Buitenlandsche Zaken Paul- Boncour. Deze besprekingen zullen Vrijdag worden voortgezet. Daladier biedt zijn Engel- schen gasten morgenmiddag een lunch aan. Morgenavond of Zaterdagochtend vroeg zal de reis naar Genève worden voortgezet. De „République" schrijft, dat men in elk geval een catastrophe moet vermijden, die zou ontstaan wanneer het te Genève tot een open lijke breuk kwam. De wederbewapening van Duitsehland zou daar het directe gevolg van zijn. Daartegen bestaat slechts één doeltref fend middel: volkomen overeenstemming tus schen Frankrijk en Engeland. Het spreekt van zelf, dat deze noodzakelijke overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk tegen niemand gericht is en vriendschappelijk staat tegenover alle volken, ook tegenover het Duitsche. BERLIJN, 8 Maart (W.B.) De Centrum afgevaardigde Joos heeft uit Keulen het volgen de telegram aan Rijksminister Goering gezon den: „Het overwegende deel der bevolking is het met het hijschen van hakenkruisvlaggen op openbare gebouwen door leden van de Natio naal Socialistische partij onder geen omstandig heden eens. De Centrumpartij verlangt onmiddellijk in trekking en bescherming van de rechten aller burgers door de politie.'' Goering antwoordde: De overwegende meerderheid van het Duit sche volk heeft zich op 5 Maart bekend tot de hakenkruisvlag. Een vernietigend klein gedeelte der Duitsche bevolking stemde voor het Cen trum. Ik ben er voor verantwoordelijk, dat de wil der meerderheid wordt doorgevoerd en dat niet worden opgevolgd de wenschen van een groep, die klaarblijkelijk de teekenen des tijds nog niet heeft verstaan. (w.g.) Rijksminister GOERING TOKIO, 8 Maart (Reuter) Het Japansche ka binet heeft met algemeene stemmen een nota goedgekeurd waarin Japan verklaart uit den Volkenbond te treden. De nota moet thans eerst aan den keizer wor den voorgelegd. De geheime raad zal zich met de kwestie Vrij dag bezighouden. De officieele nota zal waar schijnlijk den r.sten Maart aan den Volkenbond worden overha -digd. PRAAG, 9 Maart. (Reuter) President Ma- saryk heeft door bemiddeling van de Tsjecho- Slowaaksche legatie te Washington aan de fa milie van den te Miami aan de gevolgen van den aanslag op president Roosevelt overleden burgemeester van Chicago, Cermak, die van Tsjecho-Slowaaksche afkomst is, een telegram van deelneming gezonden. In de deze week gehouden gemeenteraads zitting heeft de burgemeester van Praag, Baxa, den overledene herdacht; voorts heeft hij de familie zijn deelneming betuigd. LONDEN, 8 Mrt. (Reuter). Op een vraag in het Lagerhuis werd namens de regeering ge antwoord, dat het uitvoerverbod van oorlogs materiaal naar China en Japan niet van toe passing is op vliegtuigen en vliegtuigmotoren. LONDEN, 8 Mrt. (Reuter). Het voorstel tot deelneming aan de Oostenrijksche leening is door het Hoogerhuis aangenomen. Het zal nu door den koning worden bekrachtigd. HAVRE, 9 Maart (Reuter) Aan boord van het in. het dok liggende Fransche stoomschip „Cerguelen" is gisteravond brand uitgebroken, welke eerst na vier uur ingespannen arbeid door de brandweer kon worden gebluscht. Vermoedelijk is de brand ontstaan, doordat bij arbeid met een lasch-apparaat een vonk op een stapel touwwerk is gesprongen. BORDEAUX, 9 Maart. (Reuter) De rechter van instructie in de zaak van de „Atlantique" zou een onderzoek instellen naar de mogelijk heid, dat een persoon, niet behoorende tot de bemanning bij een bezoek aan het schip te Pauillac kans zou hebben gezien in de hut, waar de brand uitbrak een bom of een andere van een uurwerk voorziene helsche machine te plaatsen, die na het vertrek van het vaartuig naar Havre den brand zou hebben veroorzaakt. Tsaldaris Grieksch kabinetsformateur. Piastiras onvindbaar. Het Duitsche rijk trekt de politiemacht in Ba den, Wurtemberg, Saksen en Schaumburg- Lippe aan zich. Joodsche zaken in het Roer gebied gewelddadig gesloten. Een nieuw textielconflict te Almelo? Frankrijk en onze boter: de 15 pCt. invoer recht-toeslag voor landen met gedepriceerd be taalmiddel opgeheven. De bankcrisis'in Amerika; Roosevelts plannen. „Rothe Fahne" voor een half jaar verboden. Stoomslocp gezonken by het inschieten van een torpedo te Den Helder. Ongeregeldheden te Scheveningen in verband met het conflict in het visscherijbedrijff. Tweede Kamer: de motie-Albarda verworpen, interpellatie-Vliegen, aan de orde is binnen kort de binnenvaart. Bij een auto-ongeluk te De Bilt werden vier personen gewond. Engelsch vliegtuig maakt een noodlanding op zee. De bemanning gered door het stoomschip „Vesta" van de K. N. S. M. Deputatenvergadering der anti-rev. party te Utrecht. Rede van Dr. Colijn. GENèVE, 8 Maart. Reuter) De Japansche de legatie heeft heden aan de ontwapeningscon ferentie een verklaring harer regeering afge geven, waarin indirect wordt gezegd, dat Japan wegens de gebeurtenissen in het Verre Oosten gedwongen is, den stand zijner bewapening op te voeren. In de verklaring wordt betreurd, dat de Ja pansche regeering ter oorzake van haar mee- ningsverschillen met den Volkenbond inzake het Mandsjoerijsche conflict gedwongen was, haar vertegenwoordigers uit de Volkenbonds- vergadering terug te roepen. Nochtans oujft Japan vastbesloten, aan den arbeid voor den algemeenen vrede mede te werken en zal het daarom ook aan de ontwapeningsconferentie blijven deelnemen. De Japansche regeering zag zich echter ge dwongen, verschillende belangrijke veranderin gen te brengen in haar verdedigingsmiddelen tengevolge van den nieuwen toestand in het Verre Oosten. Japan is er vast van overtuigd, dat in de komende besprekingen over de ontwapenings kwestie hiermee rekening zal worden gehouden. Deze Japansche verklaring heeft in ontwa peningskringen groot opzien gebaard. Een of ficieele interpretatie ervan is nog niet gegeven. Er schijnt echter uit te volgen, dat Japan zich voorloopig op geenerlei wijze wil binden wat zijn bewapeningspolitiek aangaat. Het Conti-bureau meldt d.d. 7 Maart uit Rome. dat het Vaticaan een stap zou onder nemen bij' den Volkenbond en bij de Wereld- postvereeniging tegen de uitgave van een Sov jet-Russische postzegelserie voor anti-Chris telijke propaganda. Men wil daarbij den nadruk erop leggen, dat het niet geoorloofd zal zijn aan welk land dan ook, postzegels, die de religieuze gevoelens van een groot deel der menschen aanranden, in omloop te brengen. Zou de Sov jet-Unie de uitgave dezer postzegels werkelijk doorvoeren, dan moeten deze postzegels naar ae bestaande verdragen van het internationale wereldpostverkeer niet worden toegelaten. Hoogste stand op Donderdag 1 uur n.m.: 768 Vorige stand 76" f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1