STADSNIEUWS MORGENMIDDAG 5 UUR OPENING GEBR. VAN DUIVENBODEN BEURS VAN AMSTERDAM vandeWONINGINRICHTING GROOTE KEUZE - ZIET DE ETALAGE GEBR. VAN DUIVENBODEN Haarlem, 9 Maart ENGELSCH VLIEGTUIG OP ZEE GEDAALD MARKTEN Wisselkoersen 118 GEDEMPTE OUDE GRACHT 118 DONDERDAG 9 MAART R.K. COÖP. BOUWVEREENI GING „DE SPAARNESTAD" Aankoop van grond aan de Rollandslaan? KLEINHANDELAREN IN AARDAPPELEN Congres te Haarlem EXPOSITIE BIJ REEKER Redeker-Moolhuizen DE VERKIEZINGSSTRIJD „Kalken" geoorloofd .DOOR EENDRACHT STERK" J aarvergadering VAN ONZE RECHTBANK De bollenzwendelaar Door gecombineerden inkoop leveren wij U tegen de laagste prijzen Beleefd tot een bezoek uitnoodigend voorheen Kamperstraat 7-9 rood Winkeliers opgelicht Inbrekersbende gepakt Maakten de omgeving onveilig Zware straffen geëischt DE AUTOBUSSEN DER N.Z.H.T.M. De mededeelingen van wethouder Gerritsz Binnenkort rijden de bussen; het eerst op het traject Ver wuift Overveen Huisvlijt voor werkloozen Verkooping te Zand voort GEM. ORGELCONCERT Het programma Personalia Besmettelijke ziekten Andere straatnamen BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL De inzittenden door het Neder- landsch stoomschip „Vesta" van een wissen dood gered Relaas van deii piloot Niet zoo gemakkelijk Nu ook geen samenwerking meer tusschen prof. Veraarrt en de Limburgsche Federatie DE LEENINGPROMOTOR Gevangenhouding verlengd HEEMSTEDE WEEK NIEUWS GROOTE HOUTSTR16 HAARLEM AGENDA 10 Maart TELEFUNKEN EN PHILIPS RADIO TEL. 14024 - KONINGINNEWEG 6 DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN DONDERDAG 9 ■m MAART 1933 Dinsdagavond had in gebouw St. Bavo een belangrijke ledenvergadering plaats van de R. K. Coöp. Bouwvereeniging „De Spaarnestad". De opkomst was buitengewoon groot, o.a. waren aanwezig de heer J. Ph. Castricum, voorzitter van den Ned. R. K. Volksbond en de heer Alb. Bijvoet, architect, die zich bereid verklaard, inlichtingen te verstrekken aan de leden. Het verslag van den secretaris werd onder applaus goedgekeurd. De penningmeester gaf een over zicht betreffende den grondaankoop. Mede gedeeld werd, dat het bestuur er in geslaagd is een ideaal plekje grond aan de Rollands laan aan te koopen. Verdere onderhandelingen moeten geschieden. Het benoodigd kapitaal zul len de leden spoedig bijeen moeten brengen. Het is aan de leden spoedig een» bedrag te storten van 100.Zulks kan inééns ge schieden of vóór 15 Mei. Het zal in een actie worden vastgelegd, welke de leden ook moeten teekenen. De leden die reeds een bedrag op hun boekje hebben gestort, kunnen dit a.s. Zaterdagavond in gebouw St. Bavo van half acht tot half negen tot het bedrag van 100. volstorten. Voorts gaf de penningmeester in overweging, geregeld ieder naar vermogen, gelden te blijven storten, zulks in het belang der leden. Met algemeene stemmen werd hier toe besloten. De heer Alb. Bijvoet, architect, wenschtte de R. K. Coöp. Bouwvereeniging geluk met de keuze van den grond. U hebt een schoon ideaal voor oogen gesteld, aldus de heer Bijvoet. Verschillende vragen werden hierna aan de hand van schetsen en schema's, type landhuisjes gesteld en uitvoerig door den heer Bijvoet be antwoord. Met algemeene stemmen werd daarna aan het bestuur machtiging verleend de plannen verder ten uitvoer te brengen De voorzitter dankte de leden voor deze toezegging. Op voorstel van den heer Elferink werd een controlecommissie benoemd. Met algemeene stemmen werden hiervoor benoemd de heeren J. Ph. Castricum, Elferink en Leeuw. Bij de rondvraag feliciteerde het lid Elferink als tolk der vergadering, het bestuur met het succes van deze vergadering en hij sprak den wensch uit. dat het bestuur mag slagen. Het lid Haver vertrouwde, dat het bestuur goed zal toezien, welke leden de R. K. Coöp. Bouwvereeniging zal inschrijven. Laten wij en ook het bestuur er voor zorgen, dat de vereeni- ging echte Katholieke leden heeft. De R. K. Coöp. Bouvereeniging „De Spaarnestad" zal mede daardoor haar doel bereiken. De voorzitter deed de toezegging, dat met deze wenschen terdege rekening gehouden zal worden. Onder dank aan de Propagandacom- missie sloot hij deze vruchtbare vergadering. i.'<:J l-T*W 'L« Woensdagmorgen is te Haarlem in „De Leeu werik" het congres begonnen van den Bond van Kleinhandelaren m aardappelen, groenten en fruit in Nederland. Het eerste lustrum werd gevierd en de zaal was dan ook feestelijk met groen en bloemen versierd. Nadat de Bondsvoorzitter, de heer Joh. Mol uit Dordrecht een feestrede gehouden had werd het jaarverslag uitgebracht. De secretaris las verschillende gelukwenschen voor, terwijl hij wees op de gezonden bloemstukken. De afgevaardigde van Haarlem bood een voorzittershamer aan. Het financieele jaarver slag sluit met één nadeelig saldo van 170.18. De bond telt 35 afdeelingen met ruim 2200 leden. Na een Uitvoerige bespreking aangaande het beleid van het bondsbestuur kwam het progressieve contributiestelsel in behandeling Dit werd met groote meerderheid van stemmen verworpen. In de middagvergadering werd tot bondsad- viseur benoemd de heer mr. van den Andel te Dordrecht. De aftredende bestuursleden werden herko zen, behalve de heer van Loenen, die zich niet meer herkiesbaar stelde. In diens plaats werd benoemd de heer Maas. Vervolgens kwamen zeer vele voorstellen van het hoofdbestuur en de afdeelingen in behande ling. De afdeeling Bussum stelde voor om des noods door samenwerking met gelijk-willende organisaties in de nabije toekomst te bewerk stelligen, dat alleen georganiseerden op de vei lingen kunnen koopen, daar de ongeorganiseer den steeds een belemmering vormen voer een gezonde ontwikkeling van meer organisatori sche toestanden. Deze methode sluit zich aan bij de actie voor een economische distributie. Overeenkomstig het prae-advies van het hoofd bestuur werd besloten, dat de afdeelingen af zonderlijk een dergelijke actie tot wering van ongeorganiseerden bij de veilingen zouden be ginnen. k Een tweede voorstel om in samenwerking met organisaties van groot-handelaren en impor teurs, grossiers-klein-handelaren te weren, werd eveneens ter uitvoering aan de plaatselijke af deelingen overgelaten: De volle aandacht van het hoofdbestuur blijft echter op deze zaak ge vestigd. De kwestie met de firma v. d. Horst cp de Haarlemsche groentenmarkt zal, daar zij een locale aangelegenheid is, alleen door de afdee- ling Haarlem afgedaan worden. De afd. Delft stelde voor, dat men bij de re geering stappen zou doen om te verhinderen, dat personen in rijks- en gemeentedienst naast hun betrekking bovendien nog handel drijven of dit op naam van hun vrouwen doen. Beslo ten werd, dat de plaatselijke afdeelingen dat euvel zooveel mcgelijk zullen tegengaan. Mocht dit niet helpen, dan zal het bondsbe stuur de noodige stappen doen. Een voorstel van de afdeeling Dordrecht om geen crediet-voorschotten aan de regeering te vragen werd aangenomen met deze restrictie, dat voor bondsleden, die door zakelijke om standigheden in moeilijkheden verkeeren, een dergelijk voorschot wel aangevraagd zal wor den. Verworpen werd het voorstel om de mini mum-prijzen op de veilingen af te schaffen. Men vond dat de groenten- en fruithandel van de minimum-prijzen zeer kon profiteeren. Overeenkomstig een voorstel van de afd. Haarlem zullen de plaatselijke afdeelingen trachten te voorkomen, dat instellingen voor Armenzorg aan personen hulp verleenen om handel te drijven. Het bondsbestuur zal hierbij medewerking verleenen. Uit de toelichting op het voorstel bleek, dat een Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon aan iemand een bon verstrekt had, waarop deze voor f 10.vruch ten kon koopen. Zelfs als deze de vruchten weer onder inkoopsprijs verkocht, zou hij nog een flinke winst maken, maar daarmede ook de bonafiden handelaren ernstig beconcurree- ren. Dit moest volgens de vergadering tot allen prijs vermeden worden. Overeenkomstig het prae-advies op een vraag van de afd. Haarlem, zal door 't bondsbe stuur eerst met conservenfabrikanten, die di rect aan particulieren en instellingen leveren en daarmede de klein-handelaren dupeeren, over deze aangelegenheid gecorrespondeerd worden. Bij een ongunstig resultaat zal tot uitsluiting van de betrokken firma worden overgegaan. Een voorstel van de afdeeling Zaandam om in alle gemeenten gezamenlijk te trachten vent vergunningen door het gemeentebestuur ver plichtend te stellen, werd verworpen. De afdee lingen kunnen ieder afzonderlijk probeeren ventvergunningen ingevoerd te krijgen. Als de plaats, waar de volgende bondsdag ge houden zal worden werd tenslotte Utrecht aan gewezen. In de smaakvolle zalen van Reeker, Wagen weg 102, kan men de kunst bewonderen van twee talentvolle kunstenaars, met name Rede- ker en Moolhuizen. De firma Reeker zorgt steeds voor een aar dige schikking en hier en daar werden, in de zalen, glazen potten met tulpen geplaatst, waar in licht en schaduw droomen. In de benedenzaal maakt de sterke kunst van den teekenaar Frans Redeker, een buitenlan der, indrdk op ons. Deze geeft uitsluitend ge- teekende portretten, schetsmatig opgezet, doch robust van contour en lijn. Redeker verkrijgt een sterk beeldende kracht, met een eenvoudige techniek. In zijn werk apprecieeren wij het grootsche, terwijl het psychische soms ontroert. Denken wij b.v. aan: De Verloofden, nos. 5 en II. Mengelberg en de zangeres Ilona Durigo poseerden voor hem. Hij heeft hunne waarden op indrukwekkende wijze tot uiting gebracht. In het landschap komt zijn specifieke kunst minder tot haar recht. Ook achten wij de pen- teekeningen (b.v. die van Jan Musch) niet van gelijk gehalte als zijn zwart-wit producten, die voor ons bekoorlijkheid hebben, ook wat de expressies betreft. Boven treffen wij Moolhuizen's frisch en kleurig werk aan. We kenden dezen jongen schilder, die tevens meester in de rechten is, van zijn Stillevens, die hij verdienstelijk bracht en brengt. (Zie b.v. no. 3, Stilleven met komkommer.) Het is fijn van lijn en de kleuren zijn harmonieus en goed afgestemd. Naast het Stilleven treffen we vele land schappen aan. Niet steeds lijken ons deze vol ledig gelukt, al spreekt uit alle de bedoeling van den schilder wel. De vormgeving is nog al eens wat zwak, doch steeds voelen we hoe den schilder de intimiteit bekoort van het land schap, b.v. van dat, 't welk zich voordoet langs een spoorlijn en waarin treffen de syntheti sche dingen. Zijn wijze van werken is modem, de kleuren zijn sprekend, misschien soms wat te weinig doorgewerkt. Bijzonder goed vonden wij: Landschap no. 8, waar, om het eens mooi met den dichter te zeggen, een ongeweten licht in speelt; voorts no. 9: Langs den Spoordijk, dat ver uit gaat boven het realistisch geziene en bijna een droo- melandschap werd, als door de ziel waargeno men. De groote decoratieve portretten (17 en 22 voldeden ons meer dan de picturale. Het schil derij: Fabrieken te Luik is o.i, uitstekend ge slaagd. Vermelden we tot slot nog twee heerlijke Straatjes, blij van toon, eene in Frankrijk en in Harderwijk, waarin-een sterke stemming ons boeit, een soortgelijke als die b.v. uit Gorter'? sensitieve, hoogst interessante en schoone vers spreekt. Luister maar eens lezer: De stille weg, De maannacht lichte weg, De boomen. De zoo stil oud geworden boomen. Het water. Het zacht bespannen, tevreeë water. En van ver, de neergezonken hemel, Met het stergewemel. Ja, een „ding van schoonheid" is waarlijk een vreugd voor altijd! K. de H. In de Woensdag gehouden raadsvergadering heeft, zooals wij reeds meldden, de heer Vis ser er zijn bevreemding over geuit, dat het z.g. „kalken" op straat in den verkiezingstijd toegelaten zou zijn. Bij de rondvraag zou de aangelegenheid verder besproken worden, doch waarschijnlijk door het late uur is daar niets meer van gekomen. Bij informatie vernamen we, dat B. en W. zich, terecht, op het standpunt gesteld hebben, dat voor den verkiezingsstrijd den politieken partijen eenige vrijheid gegeven moet worden, zich te kunnen uiten. Daarom is het z.g.n. „kalken" op straat toegelaten. Natuurlijk zijn er eenige bepalingen gemaakt. Zoo moet verf gebruikt worden, welke later goed te verwij deren i§; men moet elkanders „reclame" ont zien, zoodat niet de eene door de andere ge schilderd mag worden; huizen, schuttingen, e.d. moeten in de verkiezingsreclame ontzien worden; in de nabijheid van kerken mag niet „gekalkt" worden. De juiste naleving van deze voorwaarden zal er zeker toe bijdragen, dat ontsiering der stad wordt tegengegaan. Dezer dagen heeft de jaarvergadering van aandeelhouders der N.V. Maatschapij tot Ex ploitatie vanOnroerende goederen „Door Eendracht Sterk" te Haarlem (N.) plaats ge had. Het jaarverslag van secretaris en penning meester werd goedgekeur den het dividend ge steld op 5 Tot voorzitter werd met alge meene stemmen de heer J. Vink herkozen, zoo dat het bestuur thans bestaat uit de heeren J. Vink, voorzitter; R. Hoogland, secretaris; A. Rijs, penningmeester; A. N. Cornelisse en P. Franse, commissarissen. De heer W. B. Baay werd met algemeene stemmen gekozen tot lid der Commissie van Advies en Controle. Een Beverwijker maakte zich in October van het vorige jaar schuldig aan oplichting en flesschentrekkerijHij kocht op naam van een ander partijen bollen om daar zelf handel mee te drijven, terwijl de gekochte bollen door hem nooit betaald werden. De officier van justitie eischte één jaar ge vangenisstraf, waarvan 7 maanden voorwaar delijk. De rechtbank veroordeelde verdachte heden morgen tot 8 maanden gevangenisstraf. December 1932 werden twee winkeliers te Zaandam opgelicht, doordat een jongeman onder opgave van een valschen naam en een gefingeerd adres, goederen op zicht meenam. De kleedingstukken kwamen nooit terug. De officier van justitie eischte 10 maanden ge vangenisstraf, de rechtbank maakte er vanmor gen acht maanden van. Voor de Haarlemsche Rechtbank stonden vanmorgen terecht drie Hillegommers, die reeds meer op hun kerfstok hadden en die in den nacht van 9 op 10 Januari j.l. te Lisse waren binnengedrongen in den winkel van den heer Zwetsloot te Lisse. Zijbraken een deur en een raam uit en wrongen zich zoo naar binnen. Daar sloegen zij goed hun slag, want zij eigenden zich geld toe uit de kassa, sigaren, sigaretten, zeep, kleeren, tandpasta, tand- borstels, schoenen etc. Verdachten verklaarden niet te hebben afge sproken te gaan inbreken. Zij gingen een eindje fietsen en toen kwam plotseling de ge dachte op een „kraakie" te gaan plegen. Alle drie waren ze er enthousiast over. Getuige Zwetsloot deelde mede, niet bij de zaak te wonen, zoodat de dieven ongestoord hun gang konden gaan. De buren belden des morgens op, dat de deur van het magazijn geheel gedemonteerd was. Verdachten zijn ook nog in een villa te Heemstede binnengedrongen, waarvoor zij ook terecht zullen staan. De Officier van Justitie acfitte de feiten bewezen. De heeren nemen het niet zoo nauw met het „mijn en dijn", een der verdachten huldigt nog steeds hét principe „als je het niet - hebt, dan moet je het maar nemen". Spreker eischte gevoelige straf Jen, resp. te gen S. drie jaar gevangenisstraf, tegen de H. twee jaar, tegen J. T. een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. I. ten Bokkel, merkte op, dat deze inbraak er een is van een heele rü in Haarlem en omgeving. Hij vroeg clementie, omdat verdachten geen bron van inkomsten hadden en zeer weinig steun kregen. In de tijden, dat zij werk hadden, stalen zij niet. Een der verdachten, J. T„ verzon met een vriend, M„ ook uit Hillegom, een nieuwe in braak in December van het vorig jlaar. Samen brachten zij tweemaal een bezoek aan de villa van den heer J. G. van Waveren te Bennebroek. De bewoners waren afwezig. De inbrekers eigenden zich een groote hoeveelheid tafel zilver, gramofoonplaten, geweren, een luid spreker, etc. etc. toe. Verd. zei uit werkloosheid gehandeld te hebben. De Officier van Justitie eischte tegen T één jaar en tegen M. tien maanden gevangenis straf. Daarna stond terecht de 49-jarige koooman W. G. te Landsmeer, verdacht van heling van het tafelzilver. Hij betaalde er 45.— voor en verklaarde, te weten, dat de goederen van dief stal afkomstig waren. Tegen hem eischte het O. M. tien maanden gevangenisstraf. Uitspraak 23 Maart. Wederom heeft de soc.-dem. wethouder Ger ritsz in de gisteren gehouden raadszitting de directie van de N.Z.H.T.M. in een ongunstig licht gesteld, door zijn mededeeling, dat de di rectie in beroep is gegaan bij de Kroon tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten, inzake de concessie voor het doen rijden van autobus sen in de stad. Hij voegde hier aan toe, dat als de directie der N.Z.H.T.M. haar zin niet zou krijgen en de routes zooals zij dit wenscht, de tram gehandhaafd zou blijven en er dus geen bussen zouden rijden. De heer Gerritsz hoopte, dat de directie bij de uitspraak van de Kroon zou berusten. Het is niet de eerste maal, dat wethouder Gerritsz de directie van de N.Z.H. T.M. als het zwarte schaap voorstelt, waar het betreft een goede verkeersregeling in Haarlem te krijgen. Eenige raadszittingen geleden heeft hij zich er ook reeds over beklaagd, dat de di rectie zich niet bij de beslissing van Gedepu teerde Staten had neergelegd. Feit is echter, dat de N.Z.H.T.M. geen beroep heeft aangeteekend bij de Kroon. De directie heeft zich volkomen neergelegd bij de beslissing van Gedeputeerde Staten, waar in de wenschen van het Haarlemsche Ge meentebestuur gedeeltelijk waren verwerkt. Eenige buslijnen van de N.Z.H.T.M. zouden de Groote Markt passeeren, andere om het cen trum van de stad niet al te zeer te belasten zouden hun route over de Nassaulaan nemen. Het is de Brockway Maatschappij, die bij de Kroon beroep heeft ingesteld tegen de be slissing van Ged. Staten. De „Brockway" wenscht voor de bussen der k.Z.H.T.M. een verbod tot het opnemen of uit laten van passagiers op het traject Station Groote Markt. Het is duidelijk, zoo verzekerde ons de directie der N.Z.H.T.M., dat indien de Kroon op dit verzoek zou ingaan, de directie der N.Z.H.T.M. ernstig zou moeten overwegen, of de autobus concessie voor haar wel gewenscht is, maar wij gelooven met den heer Burgersdijk, dat de kans, dat de Kroon op deze wenschen van de „Brock way" zou ingaan, zulks tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten in, zóó gering is, dat er absoluut geen rekening mee behoeft te worden gehouden. De werkelijkheid is dus toch wel heel anders dan zij door den heer Gerritsz gisteren en ook vroeger is geschetst en wij vragen ons af, of de heer Gerritsz zoo slecht op de hoogte is van de zaken, die zijn departement betreffen, of clat de wethouder een tendentieuse voorstelling van zaken heeft gegeven. We kunnen hier nog aan toevoegen, dat bin nenkort de bussen der N.Z.H.T.M. zullen rijden. De beslissing van de Kroon zal daarom niet worden afgewacht, omdat nog slechts een klein aantal bussen voltooid is, zal voorloopig op één lijn gereden worden. Dit zal zijn het traject VerwulftZijlweg Overveen, zulks om het Haarlemsche Gemeente bestuur in verband met de verbetering van den Zijlweg terwille te zijn, maar het opbreken van de rails zal niet eerder kunnen geschieden dan wanneer de Koninklijke goedkeuring is afge komen. Het bestuur der afd. Haarlem van den Volks bond tegen drankmisbruik verzoekt ons mede te deelen, dat de door haar georganiseerde ten toonstelling van artikelen van huisvlijt, ver vaardigd door werkloozen in de afgeloopen win termaanden, zal worden gehouden niet om streeks de helft dezer maand, doch op Donder dag, Vrijdag en Zaterdag 13, 14 en 15 April a.s. in de beide, kleine benedenzalen van het Ge meentelijk Concertgebouw, waartoe B. en W. hun medewerking verleenden. In verband daarmede zal de verloting niet in Maart, zooals eerst gedacht was, doch in April geschieden. Notaris H. M. van Weel te Bloemendaal heeft op Dinsdag 7 Maart in café „Welgele gen", aan het Kerkplein te Zandvoort ver kocht: Woonhuis, garage, paardenstallen en open plaatsen aan de Ostadestraat no. 1 en L'Amistraat te Zandvoort aan den heer P. Bakkenhoven, kruidenier te Zandvoort voor f 7975. van het 5e. Orgelconcert bp Vrijdag 10 Maart, des aovnds 8 uur, door den stadsorganist George Robert met medewerking van Hans Gruys, zang en Johan Feitkamp, fluit, ver meldt: Passaglia, a kl. t„ Hendrik Andriessen (orgel) Ciel, aer et vens, Albert Roüssel. Econte, mon coeur, André Caplet (zang en fluit). Viens une flüte invisible, André Caplet (zang. fluit en orgel) Fantasie C gr. t„ César Franck (orgel). Pauze Sonate IV C gr. t„ J. S. Bach, (fluit en orgel). Passaglia en Dnbbelfuga, C kl. t„ J. S. Bach (orgel). a Betörte Welt, b Gott ist unser Sonn' und Schild, J. S. Bach (zang, fluit en orgel). De heer J. B. van der Ham alhier is benoemd tot eersten violist bij het muziekkorps aan boord van een der schepen der Holl. Amerika-Lijn. In de afgeloopen week zijn in deze gemeente 2 gevallen van febris typhoïdea en 2 gevallen van roodvonk voorgevallen. De straatnaam „Schoterbeekstraat" is ver anderd in „Jan Haringsbraat" en de straatnaam „Cornelis Duijkstraat" in „Van Dortstraat". Ondertrouwd. 8 Maart: A. H. Blansert en K. Koning; J. de Goede en H. Cop; J. Tensen cn A. Silvis; J. W. M. Voets en A. Withaar; C. P. Hogendoorn en H. C. Kaper; R. Wever en A. Klomp. Getrouwd. 8 Maart: L. Klees en M. W. Bel- laart; A. J. Wassenberg en H. A. I. Bosmann; P. Bank en W. Korremans; R. K. Dortmundt en J. van Dijk; W. P. P. M. Kuit en A. M. Marfj nissen. Geboren. 6 Maart: J. P. Erdtsieck—Kapitein, d. 7 Maart: J. L. Moonen—Roekens, z; J. Bos --Zeilmaker, d; M. E. de Koning—Heek, d. Overleden. 6 Maart: E. Houweling, 85 j„ Ha- gestraat. 7 Maart: E. Bijster—van Veggelen, Witte Heerenstraat; A. Kruijd, 83 j., Klein Hei ligland; F. A. J. Roozen, 17 j„ Zijlweg; M. A. Kitseroo—Pieterse, 58 j„ Rijksstraatweg. Flora Italiaansche meren Te beginnen met Zaterdag 11 Maart zullen de kassen der Ge meentelijke Kweekerij (aan de Veldlaan te AMSTERDAM, 8 Maart. Zooals is medege deeld, is gisteravond in het Kanaal een En- gelsch vliegtuig op zee gedaald, waarbij de be manning door een Nederlandsch schip is gered. Omtrent dit ongeval vernemen wij nader, dat het hier betreft het Britsche instructie vliegtuig G.A.B.E.P., bemand met den be stuurder captain C. E. C- Penny van de British Air Transport Line, Airport of London en met een passagier, den 21-jarigen Engelschman. P. J. Harrington. Beide drenkelingen zijn opge pikt door het stoomschip „Vesta" van de Ko ninklijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij en hedenmorgen te IJmuiden aan wal gebracht. Captain Penny, een sportieve figuur, bleek weer, evenals zijn metgezel, geheel van de doorstane emoties hersteld te zijn. Naar hij mededeelde, had hij met zijn machine, de G A.B.E.P., een land vliegtuig, een reis gemaakt van Croydon naar Calais. Vandaar was hfj gis teren in den namiddag weer vertrokken met bestemming naar 't vliegveld Lympne. „Toen ik boven de open zee vloog," aldus captain Pen ny, „ontdekte ik tot mijn grooten schrik, dat mijn motor onregelmatig begon te loopen. Het defect bleek zóó ernstig te zijn, dat ik ver plicht was op zee een noodlanding te maken. Tot mijn groote vreugde, en niet minder tot die van mijn metgezel, was er, toen wij in glijvlucht begonnen neer te dalen, een schip in de buurt, dat later het Nederlandsche stoomschip „Vesta" bleek te zijn. Ik heb zóó gemanoeuvreerd, dat ik laag over het schip heen gleed en de men- schen op de brug kon toeschreeuwen, dat ik op zee moest dalen. Blijkbaar had men daar reeds begrepen, dat het met mijn toestel niet in orde was, want het schip draaide bij. Ik ben er in geslaagd vlak naast de „Vesta" neer te strijken. Dit geschiedde op 51 graden 6 mi nuten N.B. en 1 gr. 25 min. O. L. Het heeft heel wat moeite gekost om ons aan boord te krijgen, maar dat is ten slotte, dank zjj het deskundig optreden van de schepelingen, uit nemend geslaagd. Het was bovendien hoog tijd, want mjjn toestel was reeds zinkende en is geheel verloren gegaan. Ware de „Vesta" niet in de buurt geweest, dan hadden wij bij dit ongeval zeker het leven ingeschoten. Aan boord heeft men ons op de best mogelijke wijze ver zorgd en zoo zijn wij dan heelhuids te IJmui den gearriveerd." Het hoofdbestuur van den Katholiek Domo- cratischen Bond verzoekt het volgende mede te deelen: Nadat door de Limburgsche federatie geheel op den grondslag van het crisisprogram van den Kath. Dem. Bond samenwerking met dezen bond was verzocht, is gebleken, dat bij de Fe deratie een volkomen afwijkend standpunt ter, aanzien van sociale voorzieningen en maatre gelen bestond. De Kath. Dem. Bond heeft daarop aanstonds alle samenwerking verbroken, den heer Meertens van de lijst van de candi- daatstelling afgevoerd en een geheel zelfstan dige candidatenlijst opgesteld, die in alle acht tien rijkskieskringen gelijkluidend wordt inge diend. De Haagsche rechtbank heeft de gevangen houding van den ex-bankdirecteur I. L„ die zich als verdacht van verduistering in voorloo- pige hechtenis bevindt, met dertig dagen ver lengd. Bentveld) gedurende 3 weken (dus op Zondag 2 April voor het laatst), ook op Zaterdag-, Zondag- en Woensdagmiddagen, van 25 uur, voor het publiek ter bezichtiging worden open gesteld in verband met den bloei van de Flora der Italiaansche meren. Kinderen zonder geleide hebben geen toe gang. Stille Omgang. Bovengenoemd genoot schap houdt Vrijdagavond 10 Maart te 8 uur haar jaarlijksche vergadering in het R.K. Ver- eenigingsgebouw. De agenda bevat o. m.: Jaarverslagen secretaris en penningmeester. Verkiezing secretaris. De weleerw. heer C. M. Doeswijk, kapelaan der O. L. Vr. Hemelvaart zal een toespraak houden. Zij, die den Stillen Omgang niet geheel te De nouveauté's voor lente en zomer komen nu dagelijks binnen. Reeds antvangen zijn: Een keurige collectie pull-overs voor dames, be koorlijk door fagon-tinten en dessin, Weener modellen, en een aardig assortiment bevallige tennisjurken, welke u reeds vanaj 2.50 worden aangeboden. Alles ABRAM-MElJER-kwaliteit. Gebouw St. Bavo Genootschap van den Stil len Omgang, 8 uur Bestuur Spoorwegper soneel, 8 uur R. K. Volksbond, 8 uur Proza, 8 uur. Restaurant „De Kroon" Groote Markt. Alliance frangaise Lezing Georges Ricou: „La Vie étourdissante du Directoire", half 9. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 •uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem 1, Haarlem. Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur Kinderkoor „Inter Nos", 6 uur Metaalbewerkersbond, 8 uur Tran sportarbeidersbond, 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur Schooltuinen, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Schouwburg Jansweg Vereeniging „Geloof en Wetenschap" Declamatie-avond door Pierre Balledux en Erna BalleduxMaffert, kwart over 8. Gemeentelijke Concertzaal Orgelconcert door George Robert, Berthe Seroen en Johan Feitkamp, 8 uur. St. Joseph's Gezellengebouw Zangclub, 8 U. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10— 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem, Tel. 11671. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiuiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiu C. G. KROUWELS iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii voet maken, worden er aan herinnerd, dat tramkaartjes voor de reis HaarlemAmster dam ter vergadering verkrijgbaar zijn. Ook Brazilië én Chili hebben ingeschreven voor het wereldkampioenschap voetballen, dat te Rome zal worden gehouden. De volgende landen hebben thans definitief ingeschreven: Zwitserland, Duitschland, Oos tenrijk, Hongarije, Italië, Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavië, Roemenië, Polen, Letland, Zwe den, Frankrijk, België, Luxemburg, Neder land, Egypte. Cuba. Haiti, Brazilië en Chili, Turkije. HAARLEM, 8 Maart. Groentemarkt. Brusselsch Lof 1422, Knakpeen 68, Veldsla 50-70 per K.G. Boerenkool 551.00, Andijvie 701.10. Spi nazie 901.25, per kist. Bloemkool 1.752.50 per krat. Roode kool 38, Knolselderij 210, per stuk. Spruiten 1.503.50 per zak. Prei 210, Selderij 8—35, Pieterselie 625, per bos. DONDERDAG, 9 Maart. Vorige koersen Londen £-58 8 60 Berlijn 58*90 58.85 Parijs 9*78 9 78)4 Brusiel 34.76 34.75 Zwitserland 48.12)6 48.02)4 Weenen Kopenhagen 38.50 38.25 Stockholm 45.50 45.25 Oslo 44.00 44.00 New York (cable) Rome 12.65 12.65 Praag 7.35 7.40 Madrid 20.90 21-00 Vorige koersen Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1919 JjE 102)4 i'A Nederland 1916 10234 102)4 i Nederland 1931 5 Nederl 1932 4% N Ind 1926 AB °8" 51/j, Duitschl (Youngleen) 52)4 Banken Koloniale Bank 56 63)4 Indische Bank 55 54)4 Cert Handel-Mil 63 63 Industrieën Unilever Gaivê Delft Alg Kunstzijde Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips Küch Accoustiek Ned Ford 102)4 60 3044 1 5» 115)s 2 He 112)4 industr Buitenland Anaconda 634 Bethlehem Steel O S. Steel U S. Leather Intern Nickel '34 Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie {£(34 Redjane Lebons 13 Petroleum Gaboes Kon Olie ,:,erlak Peudawa Continental OU 14 146)4 82 0>4 100)4 58 29 h 16 113M 1)4 106)4 6% 1314 2834 8 13 120 lOo 15 146)4 83 tl 55i« Vorige koersen Heden Shell Union OU "3f« 4hi Rubber A'dam Rubber 58 56)4, Bandar 3644 j~3a Dell Batavia Rubber 21)4 21)4 Serbadjadl 1634 Silau 15 15 V 1. G. O» 111Z Allied 2 2 3< tntercontln Rubber ,Jl« 1/4 Scheepvaart Java Ch. Japan 35 3434 Holl Amerika Hjn 2J4 2)4 Dito Gem Elgend '34 2)4 Kon. Ned Stoomb 13 '234 Scheebvaart-Unle 53)4 02 Suiker H. V. A. 184 181 Jav. Cultuur 122 118 N I. S D77 75 Poerworedjo b Vorstenlanden 53 Actions Idem 5° Tabak Dell Batavia 154)4 154% Oude Dell 127 I^H Oostkust 14H 15 Senembab 135M 133# spoorwegen Union Pacific 73 73 Waoasb 1# Erie 5 4# Kansas Clt\ South South Efcailw 5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2