Cup-sensatie in overvloed Men tefitijft onó: CIJFERS, DIE SPREKEN VRIJDAG 10 MAART De spits in vuur en vlam STADSNIEUWS ST. VINCENTIUS- VEREENIGING De werkzaamheden in 1932 De liefdewerken WIJZIGING DRANKWET WINKELGALERIJ AAN DEN ZEEWEG? Bij „Het Ronde Huis" BLOEMEND AALS TEGEN WOORDIGE RAADHUIS Wat het worden moet Statuten VAN ONZE RECHTBANK Onrechtmatig steun getrokken De taschjesdief 1 LOCOMOTIEVEN NAAR MUSEUM Geschenk v der N.Z.H.T.M. MUZIEK Hartvelt-kwartet A.R.K.A. Afdeeling Bloembollenstreek JUBILEUM Adres K. v. K. West Ham United zette de East End van Londen op z'n kop De ooievaar in het land! DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND Clubcompetitie le klasse St. Bavo IT.E.P. I OM HET GEWESTELIJK CLUBKAMPIOENSCHAP Gezellig samenzijn Haar lemsche Damclub 812 GYMNASTIEK Jaarvergadering K.N.G.V, BILJARTEN Hof van Hollandbeker SCHAKEN Simultaan-séance G. Kroone VRAGENBUS i De Haarlemsche St. Vincentius-Vereeniging die negen conferentiën telt, gelijk het aantal parochiën en 7 liefdewerken beoefent, telde op 31 December 1932 135 werkende leden. De Bijzondere Raad, samengesteld uit de presi denten en vice-presidenten der conferentiën en liefdewerken, vergadert elke maand, de con ferentiën wekelijks. Omtrent de werkzaamheden der conferentiën, Valt het volgende mede te deelen: Conferentie St. Joseph telt 16 werkende leden, bezocht 30 gezinnen en gaf uit 2935.17. Conferentie St. Bavo bezocht met 18 wer- kende leden 66 gezinnen en gaf hiervoor uit 5174.07. Conferentie St. Antonius: Het wekelijksch be zoek door 15 leden aan 27 gezinnen gebracht, vereischte een uitgave van 2867.55. Conferentie O. L>. Vrouw: Gedurende het jaar bezochten de 17 werkende leden ongeveer 84 gezinnen, aan wie werd verstrekt aan onder steuning voor een bedrag van 3034.16, be nevens ruim 6900 liter warme spijs. De conferentie St. Bavo-Noord, die het dichtstbevolkte gedeelte der stad tot arbeids terrein heeft, boodt met 14 werkende leden aan 128 gezinnen wekelijkschen steun tot een bedrag van 3665.84, waarbij geteld moet wor den ongeveer 12000 liter warme spijs. De conferentie St. Elizabeth en Barbara telt 10 leden en bezocht door het jaar 38 gezinnen, waaraan werd besteed behalve een groot bedrag aan kleeding en schoenen, 2500 liter warme spijs, benevens een som van 995.69. De conferentie H. Hart: De 10 werkende leden ondersteunden 19 gezinnen met een uitgave van 2243.85. De conferentie St. Jan (H. Joh. de Dooper), heeft 16 werkende leden, dezen strekten hunne werkzaamheden uit over 49 gezinnen. Een bedrag van 2288.82 werd hieraan uitgegeven. Veel kleeding en schoeisel werd verstrekt, benevens 6700 liter warme spijs. De conferentie St. Liduina telt 10 werkende leden, waarmede 40 gezinnen werden bezocht. Een bedrag van 3609.12 werd hieraan uitge geven, alsmede 6600 liter warme spijs. Boven dien verstrekte een weldoende gedurende den Winter wekelijks 80 liter pap. Als bereikte resultaten op Kerkelijk gebied, mag worden opgemerkt, dat door de bemoeiin gen der Conferentiën 15 personen tot hun kerkelijke plichten zijn teruggebracht; 13 onwet tige samenlevingen door een kerkelijk huwelijk werden gewettigd en 35 personen, kinderen en volwassenen tot het H. Doopsel werden ge bracht. Algemeen werd de N. H. Courant gratis ter lezing bezorgd, en het lézen van boeken uit de St. Vincentiusbibliotheken bevoiderd. Het kinderfeest, 29 December gevierd, werd Bezocht door 461 kinderen van 612 jaar, allen uit onze bezochte gezinnen, terwijl aan 322 ouders een feestelijke tractatie ten deel viel. De Algemeene Commissie voor Kinderbescher ming voert de voogdij over 63 kinderen en ver zorgt 14 kinderen in gewone besteding. Zoowel gezins als gestichtsverpleging wordt toegepast. De 30-jarige ondervinding leert, dat 60 der toevertrouwde kinderen èn godsdienstig èn maatschappelijk behouden blijven. De opbrengst der busjes bedroeg 1637.91. De totale uitgaven 16915.93. De 55 kleine collectanten der St. Aloysius- vereeniging verzamelden 2016.97, een terug gang van 200 moet worden geconstateerd, hetgeen wij aan de moeieliike tijden moeten toeschrijven. Het liefdewerk „Stille Armen" heeft ruim 100 familien in meerdere of mindere mate bijge staan. Door den buitengewonen steun, van vele meest onbekende weldoeners geholpen, kon een bedrag van 10974.36 worden uitgegeven. De 4 bibliotheken der vereeniging, gevestigd N. Groenmarkt 22, Hagestraat, de La Rey- straat en Klarenbeekstraat, hebben aan 806 lezers 35677 boeken ter lezing verstrekt. Door de aanschaffing van nieuwe boeken en. de invoe ring van een uniformen catalogus, wordt ge tracht de belangstelling der lezers op te voeren. Het algemeen magazijn verstrekte ruim 1000 stuks nieuwe onder- en bovenkleeding en schoenen, benevens een overgroot aantal ge dragen kleedingstukken. Het liefdewerk der Spijskokerij bereidde en deelde uit in het seizoen 1931—'32 120701 por ties warme spijs, hetgeen beteekent 40.000 por ties meer dan in het voorgaande seizoen. De vereeniging „Kindervoeding" betrok hiervan 58890 porties. De St. Barbara-bewaarschool 3000 liter. Zoowel verschillende soepen als vaste spijzen worden verstrekt, het mennu verandert dagelijks. De totale uitgaven der vereeniging bedroegen over het jaar 1932 78925.36. Oprechte "dank wordt gebracht aan allen, die tot het bereiken van zooveel succes medewerk ten. met één jaar, onverdeeld werd toegejuicht. Zij toch waren van meening, dat, hoewel de Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid bij zijn Memorie van Toelichting op de Drankwet had gezegd, dat het recht van vergunning geen vermogensrecht was, en dit standpunt wordt door ons als formeel juist erkend dit in de praktijk toch wel anders is gegroeid. Vooral voor hen, die reeds gedurende vele jaren een vergunning geëxploiteerd hebben en thans een leeftijd bereikt hebben, welke het hun onmo gelijk maakt zelf hun bedrijf te voeren, was de overschrijving van de vergunning voor een be hoorlijke som als het ware een plechtanker, waarop zij vertrouwden, en welke hen als het ware een financieelen steun na volbrachte le venstaak waarborgde. Bovendien moet naar hun oordeel niet uit het oog verloren worden, dat vele der vergunninghouders hunne ver gunningen dikwijls voor betrekkelijk hooge sommen gekocht hebben. Dat het aantal van deze vergunninghouders op leeftijd betrekke lijk groot is, moge blijken uit het resultaat van een onderzoek naar de leeftijden van vergun ninghouders in de gemeente Haarlem in 1927 gedaan, waarbij bleek, dat in 1927 het percen tage der vergunninghouders boven de 70 jaren 26 pet. bedroeg, boven de 60 jaren 55 pet. en boven de 50 jaren 80 pet. In verband met bovenstaande zou onze Ka- meer willen verzoeken om alsnog de vergun ninghouders gedurende een jaar in de moge lijk te stellen, hunne vergunningen, welke voor hen een vermogensobject beteekenen, te reali- seeren. Te meer dringt onze Kamer op aan neming van dit onwerp aan, aangezien alle belanghebbende organisaties het wetsontwerp als een groote verbetering beschouwen. Ten aanzien van de voorgestelde wijzigingen in de art. 76 en 79 bestaat echter bovenstaand ver schil van meening. In verband echter met het feit, dat de grootste groep van belanghebben den van oordeel is, dat het zeer gewenscht is, dat een jaar uitstel wordt gegeven meent zij uwe vergadering te moeten verzoeken aan dit verlangen te willen voldoen. Bij het gemeentebestuur van Bloemendaal is ingekomen een verzoek van W. Dijkstra om het terrein aan den Zeeweg nabij het strand, waarop thans het café-restaurant „Het Ronde Huis" staat, voor den tijd van vijftien jaren te mogen huren, ten einde in staat te zijn, dit gebouw uit te breiden en er een winkelgalerij aan toe te voegen. B. en W. stellen nu voor, het verzoek in te willigen en het terrein te verhuren van den prijs van 3.500.per jaar onder de volgende voor waarden en bepalingen: 1. Dat het daarop staande z.g. Ronde Huis alleen overeenkomstig de bij het verzoek over gelegde teekening mag verbouwd worden; 2. dat de gemeente Bloemendaal tijdens den duur van deze verhuur geen gelegenheid zai geven tot het innemen van standplaatsen voor den verkoop van ijs of andere consumptiewaren op het op de bij dit besluit behoorende situatie- teekening in gele kleur aangegeven terrein; 3. dat de gemeente Bloemendaal zich het recht voorbehoudt om een deel van het terrein te ruilen tegen een even groote strook gronds, aan het in huur uitgegeven terrein grenzende. Nu 'binnen enkele maanden de gemeente secretarie wordt verplaatst naar de „Nachte gaal," stellen B. en W. van Bloemendaal voor om het tegenwoordige raadhuis te bestemmen tot: a. bureau voor publieke werken, daar zij met het oog op het brandgevaar het niet verant woord achten het teekeningen-archief in een zoo licht brandbaar gebouw geborgen te houden. b. bureau voor den gemeente-ontvanger, die zoodoende bij zijn tegenwoordige huisvesting nog een spreekkamer er bij zou krijgen. Voor uitvoering van de aan deze verbouwing verbonden werkzaamheden vragen zij een cre- diet aan van 7000. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Naamlooze Vennootschap Bloemenbollenkwee- kerij „Overveen" alhier. Donderdag stond voor de Haarlemsche Recht bank terecht een meubelmaker uit Wormer- veer, die twee weken steun had getrokken van het Burgerlijk Armbestuur aldaar, terwijl hij in denzelfden tijd bij een patroon vijf en vijftig gulden verdiende. De penningmeester van het Armbestuur had den man gevraagd „Heb je werk?", waarop hij had geantwoord: „Neen." Later kwam het be drog echter uit en werd verdachte geverbali seerd. Hij bekende en deelde mede het geld reeds terug gegeven te hebben. Hij had den steun getrokken, omdat hij nog in de schulden zat van den tijd, dat hij werkloos was. De Officier van Justitie noemde het feit zeer ernstig en bracht hulde aan Wormerveer, waar het bedrog door steuntrekkers zoo goed tot en vervolging kon leiden. Er wordt veel meer geknoeid op dit gebied, maar meestal kan geen straf volgen, omdat tegen den verdachte geen bewijs voldoende aanwezig is. Soms heeft de vrouw of een kind het steungeld geïncasseerd. De rapporten over verdachte waren zeer gunstig en hij heeft thans vast werk bij een meubelfabrikant. Omdat de Officier den man niet weer broodeloos wil maken, eischte hij een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maan den met een proeftijd van drie jaar. Verdachte zal echter ook ƒ25.boete moeten betalen. De president wees verdachte nogmaals op het onsociale van zijn daad, waarop een rouw moedig ,Mea Culpa" van den laatste volgde. Uitspraak 23 Maart. Veertien dagen geleden stond voor de Haar lemsche Rechtbank terecht de Haarlemsche los-werkman Y. v. d. V., die zich eind 1932 bij herhaling schuldig maakte aan het afrukken van damestaschjes in stille straten der stad. De Officier van Justitie eischte één jaar ge vangenisstraf, de Rechtbank vroeg een rapport omtrent verdachte. Gisteren verklaarde de heer P. Volger, se cretaris van het Consultatie-bureau voor Al coholisme, verdachte te willen helpen, indien hij een voorwaardelijke straf krijgt. Het O. M. eischte nu 8 maanden onvoorwaardelijke en 4 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Uitspraak 23 Maart. De directie der Noord-Zuid-Holl. Tramweg Maatschappij heeft twee der oudste tramloco motieven, welke op de lijn LeidenHaarlem hebben dienst gedaan aan het Spoorwegmu seum der Ned. Spoorwegen te Utrecht aange boden. Het geschenk is dankbaar door de di rectie van het Spoorwegmuseum aanvaard. De oude locomotieven zijn naar de remise alhier vervoerd, om naar Utrecht overgebracht te worden. per van 1923, en het z.g. Jachtkwartet in Bes van Mozart voor de pauze, terwijl de tweede concerthelft gewijd was aan het kwartet in E. van Beethoven. Wanneer het waar is, dat het kwartetspel berust op de solide basis van het meevoelen en sterk aanvoelen van het karakter van den componist door uitvoerenden en publiek, en dit weer gebasseerd op zuiveren, goeden smaak, ernstige studie en een wisselwerking van verfijnde intelligentie en gevoel, dan wa ren deze voorwaarden gisteren in de uitvoe renden van deze trits heerlijke werken we zonderen Pijper's kwartet nog even uit voor zeker volwaardig aanwezig. Een volkomen homogene klank, een volko men gelijk-op musiceeren, een zeer verfijnde vertolking, en een techniek, vaak op het kantje af precies, doch in haar geheel genomen een groote kunst en een waarlijk aristocratische in terpretatie, dat zijn de hoedanigheden van he: spel, waarmee de vier strijkers ons gisteren avond wisten te boeien. Slechts 'n hoogst en kele maal kwam dan een s'n momenteele rhyth- mische oneffenheid of 'n minder absoluut zui vere greep het steeds prachtig bewaarde even wicht storen. De eerste violist bespeelde een prachtig klinkend instrument en streek zijn vaak leidende partij even gevoelvol als intelli gent. 'n Wat sterker op den voorgrond treden van de overige stemmen zou mogelijk nu en dan wat meer relief nog hebben gegeven aan dit overigens prachtig sluitend ensemblespel, doch over het geheel genomen was de samen werking der kwartetspelers van een groote volmaaktheid, zoowel in de langzame als in de snellere deelen. Zooals gezegd stond het kwartet van Willem Pijper eigenlijk buiten de sfeer van dezen avond. Het Larghetto ervan achten we nog het best geslaagde deel en ook het Molto Tran- quillo kunnen we geen karakteristiek ontzeg gen, maar de inleiding lijkt ons te cerebraal en gewild divageerend: men mist hier de span ning die leidt naar een vaststaand doel en de consekwente doorvoering van een, zij het dan atonale, muzikale gedachte. Neen, we zijn het Hartvelt-kwartet dank baar, dat het Pijper's strijkkwartet, hoeveel ver diensten het ook moge hebben, toch maar niet als sluitstuk heefft gekozen voor dezen prach- tigen avond, waarvoor de aanwezigen hun, blijkens het herhaalde applaus, van harte dankbaar waren. En wü niet minder. J. S. Voor een vrij goed bezetten Stadsschouwburg speelden Woensdagavond de leden van het Hartveltkwartet, samengesteld door de heeren Piet Hartvelt (le viool), Jan Keessen (2e viool). Kees Hartvelt (alt) en Albert van Doorn (cello), een voor driekwart klassiek program ma, waaraan bij voorbeeld slechts Schubert ontbrak, die gevoeglijk in de plaats van Pijper had kunnen komen, om het volmaaakt te doen zijn. Waarmee we maar willen zeggen, dat de mu ziek van Pijper in dit milieu wel eènigszins detoneerde, en dat, wanneer de Hartvelt-leden dan toch eenige concessie hadden willen doen aan de modernen 'en aan den ongetwijfeld ge- niaalsten landgenoot, ze dit kwartet mogelijk beter aan het slot hadden kunnen plaatsen. Ofschoon het toch ook weer z'n aparte genoeg doening heeft huistoe te gaan met Beetho ven's onvolprezen muziek uit zijn strijkkwartet in E gr. t. in de ooren nazingend. Het is mogelijk dat het decor, waarin het Hartvelt kwartet gisterenavond speelde, acous- tisch het best voldoet, maar we konden, ons toch niet geheel aan de gedachte aan een lijkenhuisje-interieur ontworstelen. Gelukkig slaagden de strijkers er in, ons bij elk der gespeelde werken althans deze entourage te doen vergeten. Het programma bestond dan uit het z.g. Leeuwerikkwartet van Willem Pij- Woensdagavond vergaderde de A.R.K.A., afd. Bloembollenstreek, in hotel '„Het Bruine Paard" te Sassenheim, onder vocrzitterschap van den heer L. J. Droogh. Onder de ingekomen stukken bevond zich een verzoek van het hoofdbestuur om de wenschen, die onder de leden bestaan ten opzichte van het orgaan van den bond, aan de daarvoor in gestelde orgaan-commissie kenbaar te willen maken. Met het ocg op den dringenden tijd werd een kleine commissie, bestaande uit de heeren J. Henkus, A. H. de Bekker en J. P. Schreven, gemachtigd deze zaak namens de afdeeling af te doen. Tot 13 Maart kunnen de le den hun wenschen inzenden bij den secretaris der commissie, den heer A. H. de Bekker te Voorhout. De voorzitter deelt mede, dat sinds de vorige vergadering 10 nieuwe leden zijn toegetreden, waardoor de afdeeling thans 46 leden tfelt. De heer C. J. Hubers, secretaris, bracht verslag uit over het afgeloopen jaar. Bij de begrooting werd gevraagd de contributie te verlagen. De voorstellers zullen voorstellen bij het bestuur indienen. Tot aan de behandeling van deze voorstellen blijft de contributie-regeling onge wijzigd. Tot afgevaardigden naar de jaarverga dering te Tilburg werden benoemd de heeren Droogh en Bulten. Tot voorzitter werd herko zen de heer L. J. Droogh en tot bestuurslid mej. Wijsman. Hierop volgde nog een korte vergadering van groep VI (gemeente-ambtenaren). Tot afge vaardigde naar de jaarvergadering van deze groep te 's Hertogenbosch werd benoemd de heer A. C. de Bekker. De heer J. W. Haar hoopt Zondag 19 Maart den dag te herdenken, dat hij 50 jaar lang pro curatiehouder is bij de fa. Jager Gerlings, wijnhandel. Het zal hem dien dag ongetwij feld wel niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Door de Kamer van Koophandel is een adres gezonden aan de Tweede Kamer betreffende de wijziging der Drankwet. Daarin wordt o.m. gezegd: In verband met de overwegingen, welke er toe geleid hebben om in de Drankwet als uiter sten termijn voor de overschrijding der ver gunningen 31 Maart 1933 te stellen, heeft onze Kamer gemeend goed te doen om t.a.v. de voorgestelde verschuiving van dezen termijn tot 1 April 1934, een onderzoek in te stellen bij de belanghebbende organisaties, aangezien haar gebleken was uit door de Secretarie der gemeente Haarlem verstrekte gegevens, dat over het tijdvak van 1 April 1932 tot 1 Januari 1933 werden overgeschreven: 3 vergunningen ex art. 76; 54 vergunningen ex art. 79. Ingewacht werden nog: 9 verzoekschriften ex art. 76; 41 verzoek schriften ex art. 79. Op 28 Februari 1933 werd medegedeeld, dat vanaf 1 Januari 1933 13 verzoekschriften wa ren binnengekomen, waarvan overgeschreven werden: 2 ex art. 76; 3 ex art. 79, zoodat de grootste helft der vergunningen thans is overgeschre ven. Bij het onderzoek bij de betreffende orga nisaties is gebleken, dat van de zijde der ver vangers, d.w.z. van hen. op wier naam de ver gunning nog moet worden overgeschreven, over het algemeen een verzet tegen deze voor gestelde wijziging is waar te nemen. Dit verzet is zeer wel te verklaren, aange zien de vervangers zich op het standpunt stel len, dat, indien de vergunninghouders eenigs- zins hadden willen medewerken, alle over schrijvingen hadden kunnen plaats vinden voor den fatalen datum. Bovendien zijn zij van oordeel, dat de vergunninghouders thans weer in de gelegenheid worden gesteld vast te hou den aan de naar hunne meening betrekkelijk hooge overdrachtsommen voor de vergunnin gen, waardoor zij, de huidige economische om standigheden in aanmerking genomen, zeer hoogé lasten op zich zouden moeten nemen. Anderzijds bleek echter, dat van de zijde der vergunninghouders het ontwerp van wet t.a.v. de verschuiving van den fatalen datum De East End stond op z'n kop! Dat is de moeite van het bekijken wel waard, zult u concludeeren. Nu, zoo'n cup-match in de East End van Londen is zoo ongeveer een kermis, vooral nu de bewoners van dat brok van de Engelsche Metropool, de West Ham United, tot de zesde ronde waren doorgedron gen. En deze.... overleefden, doch daarover zoo straks uitvoerig. Die ronde heeft intusschen weer heel wat voeten in de aarde gehad en goud in het laajte gebracht. Voilé Toe- Uitslag schouwers Recette EvertonLuton Town 60 55431 C 4143 Bumley—Manchester City 0I West Ham U.—Birming ham 40 Derby County—Sunder land 44 55431 48717 44232 34218 3275 3534 2763 182598 13720 Laten cijfers uw tolk zijn! En ook mijn tolk, dacht Zaterdagmiddag de penningmeester van de Hammers, toen aan den stroom van menschen voor Upton Park schier geen einde scheen te komen. tWas een compacte massa, die voor de loketten dtong en drong om in vredesnaam maar te worden toe gelaten. Het veld van de Hammers is maximum op 40.000 toeschouwers berekend. Doch toen de gansche inrichting al ei-vol was, drongen nog duizenden om toegelaten te worden en nog een vierduizend gelukkigen werden door de tourni quets geperst, t Werd tot benauwens toe vol en tenslotte zat men tot op de krijtlijnen. Men zat in geduldige afwachting om West wonder geschied. Ham's doodvonnis door Hibbs en zijn mannen te zien voltrekken. Dat stond als een paal boven water. Verbeeld je de Hammers winnen van Birmingham, dat was te mal om los te loopen. Trouwens zoo van den aftrap af kreeg je 't al. 'tWerd al di rect een dringen en dringen voor het Londen- sche doel, dat al had men zich ook met een nederlaag verzoend, een verre van prettig schouwspel was. Het geheele achterstelletje van de Hammers begon erg weifelend, werd na een kwartier zoo overspeeld, dat elk systeem een voudig zoek was. 'tWerd zoo'n luk-raak getrap, dat het schier een wonder mag heeten, dat de gasten uit Birmingham hier het thuis-elftal niet den genadeslag toebrachten. Want drie juweel tjes van kansen lieten Curtis en Briggs on benut. De match was toen 35 minuten oud. Plots een uitval van Hammers, waarbij Vic Watson op keeper Hibbs inliep, doch beiden kregen den bal niet. wel de Birmingham-back, Barkas, die hierover zoo verrast was, dat hij., in eigen doel schoot! West Ham leek als bij tooverslag bezeten van den Cup-duivel! Van den aftrap af werden de gasten opnieuw overmeesterd, een hoekschop, een kopstoot 20. Twee goals in twee minuten. Het veld was een deinende, Jubelende massa en de men schen vielen elkander om den hals. De Hammers waren er bovenop. Hun zelfver trouwen was teruggekeerd, zij beheerschten zich volkomen, zij streden, neen zij vochten, en van ver uit de hoogte tot vlakbij de lijn gilde de menigte. Londen gaf den toon aan en de gasten waren zichtbaar gedemoraliseerd. Geen moment versaagden Watson en zijn mannen, stevig hielden zü hun tegenstanders in hun greep, zij hadden hun kans en die moest uit gebuit. En zij buitten haar uit door den derden goal voor de rust door Pollard, toen de interna tionale keeper niet op zijn post was. Als een loopend vuurtje ging de uitslag door de East End dat de Hammers met 30 voorstonden. Wel probeerden de gasten de situatie in de tweede helft te redden. Zeker, hun spel was technisch volmaakter en aanlokkelijker voor het oog, daarbij voegden ze nog een groote geestdrift, doch de Hammers, hoewel minder fijn van uitvoering, braken het spel hunner tegenstanders volkomen af. Noch keeper Mc- Mahon, noch de backs Walker en Chalkley na men eenig risico en toen de thuisclub nog een vierden goal aan de score toevoegde, was het Gisteren heeft de ooievaar, die sinds jaren het nest bewoont, staande op het weidje voor de buitenplaats Oostergeest te Warmond, dit bezocht en keurig onderzocht of het nog vol doet aan de eischen die aan een ooievaarsnest gesteld worden. Na een verblijf van een paar uren en na eenige malen te hebben rondgevlogen, is de vogel weer vertrokken om zoodra het goede weer aankomt voor goed bezit te nemen van zijn zomerverblijf. Velen stonden den vogel na te kijken en uit den mond der jeugd klonk het bekende deuntje „Ooievaar, takkendief, heeft de kleine kindjes lief". Dezer dagen had bovengenoemde ontmoeting plaats in het R.K. Vereenigingsgebouw te Heemstede. Aanvankelijk werd een zeer span nende kamp verwacht, hetwelk niet het geval geweest is. De T. E. P.'ers speelden op slechts enkele borden na een zeer slechten wedstrijd, waardoor het St. Bavo mocht gelukken een waardige revanche te nemen op haar eerst geleden nederlaag. Met niet minder dan 164 werden de T. E. P.'ers naar huis gestuurd. BONDSVERGADERING In verband met het plaats hebben van ver schillende wedstrijden, is de oorspronkelijk vastgestelde datum van 13 Maart gewijzigd. De vergadering zal thans plaats hebben op Vrij dag 17 Maart in het R.K. Vereenigingsgebouw te Heemstede. Aller opkomst noodzakelijk, zulks vooral met het verkiezen van een nieuwen bondsvoorzitter. Het eerste divisie-team, Birmingham, geëli mineerd. Het tweede divisie-team, West Ham, in de demi-finale. Kunt u de uitgelatenheid der East Enders deelen, of niet? Op den Turf Moor Ground speelde zich tus- schen Burnley en Manchester City een min stens even spannende strijd af. Burnley, dat op één na onderaan staat in de tweede afdee ling, werkte met zooveel geestdrift, dat de City een zucht slaakte, toen het eindsignaal had geklonken. Het eenigste doelpunt ontstond al na twaalf minuten, en wel op zeer verrassen de wijze. Burnley kreeg een vrijen trap op het randje van het strafschopgebied; geheel Man chester dekte het doel, behoudens centre-for ward en de vleugels. De kogel werd door den halfback, Bray, gestopt, die den bal met een verren trap aan zijn middenvoor, Tilson, gaf Deze bedacht zich geen seconde, en plots lag de bal in het Burnley-net. Ondanks de enorme geestdrift van het thuiselftal besliste dit doel punt den wedstrijd. De 6—C zege van Everton op Luton Town had niet zooveel voeten in de aarde, wat de uitslag trouwens duidelijk doet zien, in tegen stelling met de vierde ontmoeting in Derby. Want hier viel men van de eene emotie in de andere, wat trouwens acht doelpunten in een cup-ontmoeting duidelijk aantoonen. Derby be gon met een 20 leiding. Volgens de bestaande traditie had dit de zege te beteekenen, doch Sunderland bleek lak aan tradities te hebben en maakte niet slechts gelijk, doch veroverde een derden goal. Het publiek stond paf van zoo veel brutaliteit, ofschoon men weer in z'n knol lentuin kwam, toen Derby met rust gelijk had gemaakt. Doch zoowaar dorst Sunderland 't te wagen een vierden treffer in het Derby-netje te jagen. Sunderland 'speelde na dit glorieuse mo ment louter defensief, en de demi-finale leek verzekerd. Doch precies in de laatste minuut van dezen enerveerenden strijd liet de Derby- buitenlinks, Duncan, een voorzet los, welke door meer geluk dan wijsheid precies in Sunderlands bovenhoekje neerplofte. Er kon niet meer wor den afgetrapt Sunderland stond het huilen begrijpelijk na der dan het lachen. Terwijl 't op de Derby-snuiten een en al voor jaar was! Tot zoover de Cup-veldslagen van j.l. Zater dag. Ruimte voor de competitie blijft er voor dit keer niet over, al moeten we nog even wijzen cp Arsenal's nederlaag tegen Liverpool, waardoor de spits van de ranglijst weer in vuur en vlam staat. De volgende week hopen we te kunnen vertellen, of de brand al gebluscht is. In het clublokaal van G. S. bij „Atlantic" op het Westeinde, vond Donderdagavond de laatste wedstrijd plaats tusschen de afdeelings- kampioenen der districten Amsterdam, Utrecht en N.-Holland. Het ging tusschen Gezellig Samenzijn en de Haarlemsche Damclub. Zoo als men weet had G. S. voor deze competitie reeds gewonnen van het U. D. G. met 128, een tamelijk magere overwinning op het oog, doch in werkelijkheid een zeer nuttige zege op een ploeg, die taai en volhardend zich in den strijd wierp. Dat was voor de H. D. C. dan ook een harde dobber en een tegenvaller, dat er zoo moest gevochten worden om een overwinning te behalen. Wij schreven vorige week reeds: het werd tusschen Utrecht en Haarlem 7—7; drie partijen werden afgebro ken en moeten nog gearbitreerd worden en de uitslag is twijfelachtig; het kan 119 voor Haarlem, maar ook 1010 worden. Met die onzekerheid voor oogen hadden de Haarlem mers het zelf in hun macht om door een over winning op G. S. zelfs aan dien door hen ge- vreesden 1010 uitslag geen waarde meer be hoeven te hechten. Er is dan ook gestreden tot het uiterste toe. G. S. met zijn sterke „kop", dat spelers als Vos, Rustenburg, Van Hout be zit, en zijn overige spelers van naam, (de meesters Ris, Lochtenberg), heeft inderdaad een krachtig tiental. Maar: falen is mogelijk. Ook tegen D.O.S. ging dit tiental ten onder, al werd het ook kampioen. Ook de Haarlemmers bezitten spelers van naam. Om maar eenige te noemen: de gebroe ders Van Dartelen vormen een al heel sterk team. Bord één, Sluiter, is zijn plaats als Haar- lemsch kampioen, ook toevertrouwd. Verder be vat het Haarlemsch tiental spelers van onge veer gelijke, sterke hoofdklasse-kracht. De zwakte bij G. S. schuilt juist in de lagere bor den. Wü geven allereerst den totaaluitslag: Gezellig Samenzqn I—Haarlemsche Damclub I 1 J. H. Vos—J. B. Sluiter 1—1 2 W. RustenburgP. J. van Dartelen afg. 3 P. G. van HoutJ. W. van Dartelen 11 4 C. J. LochtenbergJ. van Looy 02 5 B. RisJ. van Eyck 11 6 A. J. P. v. d. VeldeH. G. Teunisse 11 7 J. KwaadAebe de Jong 11 8 J. J. de Wit—J. Fabel afg. 9 F. FrankenhuizenD. Kleen 02 10 J. HellegangerH. Greeuw 11 Totaal 6-10 G. S. dat niet op Vos had gerekend, werd op het laatste moment toch nog blüde verrast met diens medespelen. De wedstrijd werd on der zeer groote belangstelling verspeeld. De spanning was groot; pas om over half twaalf was de eerste partij, die aan bord 5, in remise beëindigd. Een half uur later was het duide lijk, dat Lochtenberg ging verliezen, maar andere borden van H. D. C. stonden ook niet zoo mooi. Lochtenberg moest abandonneeren. en waar ook bord 9 van Haarlem won, terwijl de andere borden remise wisten te houden, werd de stand geleidelijk opgevoerd tot 106 voor de bewoners der Spaarnestad. Twee par tijen werden afgebroken (de wedstrijd duurde tot 1 uur), maar remise is hier zeker, zoodat H. D. C. met een 188 overwinning het kam pioenschap afdeeling Noord in de wacht heeft gesleept. Als voorstellen vanwege de vereenigingen komen op de agenda voor de a.s. Zondag in Rotterdam te houden Bondsvergadering voor o.a. een voorstel van O. S. S. te Zandvoort (gesteund door alle vereenigingen uit den Kennemer Turnkring), om de werklooze leden, die van vereenigingscontributie zün vrijgesteld, ook van de Bondscontributie vrü te stellen; en verder een voorstel uit den Dordtschen Turn kring, ook aan kring-afgevaardigden ter Bondsvergadering stemrecht te geven. Omtrent het voorstel van O. S. S. adviseert het Bondsbestuur, elk geval op zichzelf door het Bondsbestuur te laten behandelen. Het jaarverslag uit zün ontevredenheid over de opgaven en betaling van de Bondscontribu tie, die nu elk kwartaal geschieden in plaats van elk jaar. Het aantal leden is aanmerkelijk grooter geworden door toetreding uit Amster dam en uit West-Friesland. Betreffende de vaardigheidsproeven is ach teruitgang te bespeuren, zoowel in aantal der deelnemers als in hoedanigheid. Door 35 ver eenigingen werden marschen gemaakt. De begrooting voor 1933 sluit in eindbedrag van f 23750 met een nadeelig saldo van bijna f 400. In het jaarverslag van de Technische Bonds- bestuursleden wordt geconstateerd een zeer merkbare vooruitgang van gymnastische pres taties in tal van streken en vereenigingen. De beoefening van het handbalspelen in het K. N. G. V. wordt steeds algemeener. In het jaarverslag van de athletiek-commis- sie wordt geklaagd over het feit, dat organisa torische verbeteringen zoo traag worden over genomen, en dat het contact met de vereeni gingen te dikwijls ontbreekt. Onder auspiciën van het bestuur der B. V. „D. E. S." vindt van 15 tot en met 19 Maart a.s. in „Hof van Holland" het toumooi plaats om den fraaien „Hof van Hollandbeker".Dit fraaie kleinood, hetwelk in de plaats is gekomen voor den „Wilhelminabiljartbeker", wordt in den regel fel omstreden. De inschrijvers zün: D. A. de Foeljaeger, B. V. „D. E. S", oud kampioen van Haarlem le klasse, bekerhouder. H. J. Metz, B. C. „Haarlem". H. Boerwinkel, B. V. „Vriendenkring". (Beiden eveneens oud-kampioen le klasse). J. Steffers. B. C. „Korenbeurs", kampioen van Haarlem 2e klasse. A Polak, B. V. „Amsterdam", A'dam. Moolhuysen, B. V., „Benoorden t U", A'dam. G. Heemskerk, B. V. „Vondel", A'dam. I. Davidson, B. V. „Rembrandt", A'dam. Er wordt een volledig rooster gespeeld. De partüen zijn 250 car. cadre groot. „Haarlem-Noord" heeft Maandagavond den heer Kroone zoo goed mogebjk partü gegeven. Zoowel de sterkere spelers als de minder ge oefende namen aan het spel deel, zoodat in totaal 23 borden konden worden bezet. De si- multaanspeler bleek echter volkomen tegen zijn tegenstanders opgewassen te zün, want na een zorgvuldige behandeling van de ope ningen stond hij in het middenspel aan vrij wel alle borden in een stevige positie. Het eind-resultaat was dan ook: 14 gewonnen, 1 verloren, 8 remise. De eenigige winnaar was de heer H. J. Steenbergen, Remise behaalden de heeren W. A. Lindeman, F. Abspoel, J. E. Strengers, Rich, van Drielen, Th. A. Suuren- donk, P. de Boer, J. A. A Hoeben en -G. A Meijer. Vraag: Kunt U mij het administratie-adres opgeven van het rijdschrift „De Gids", orgaan van Behangers-Stoffeerderspatroons te Am sterdam? Altwoord: U bedoelt waarschünlük „Onze Gids", Ned. vakblad voor Meubelindustrie en Binnenhuiskunst, officieel orgaan van den Bond van Meubelfabrikanten, van den Ned. Bond van Behangers- en Meubelmakerspatroons, van den Ag. Bond van Fabrikanten en Groot handelaren in Meubelen, enz. Uitg.: Holdert en Co., Keizersgracht 324, Amsterdam. OverSamenwerkende Bakkersgezel- lenbcmden. Gevormd uit den Mgemeenen, den R. K. en den Christel. Bond te Haarlem. Comité inzake naleving der Abeidswet C.I.N.D.A. Sinds enkele maanden bestaat in Nederland een comité, dat gevormd is uit de hoofdbesturen van de drie genoemde bakkersgezellenbonden. Dat landeiyk comité heeft een net van plaatselijke comité's over het neele land gesticht, die nu elk in eigen kring nagaan, wat gedaan dient te worden m verband met de naleving der arbeids wet. paijt' Wer'i u'' tweeërlei overweging aange- 1. Te geraken tot een goede naleving van de wettelijke bepalingen. 2. De werkloosheid te bestrijden. De werkzaamheden van het comité te Haarlem zijn aangevangen en laat het ons maar meteen zeggen, het was noodig. Nog zeer kort geleden hebben wij ons door iemand, die tot ooraeelen bevoegd is, laten meedeelen, dat de arbeidswet m het Haarlemsche bakkerijbedrijf nog schromelijk wordt overschreden. Bij een behoorlijke naleving van de bepalingen moest het mogelijk zijn, ver scheidene werklooze bakkers en bezorgers in de productie op te nemen. Deze overweging alleen reeds is voor ons genoeg aanleiding, onze aandacht op deze materie te richten en een poging te wagen, inderdaad tot een algeheele naleving van de arbeidswet voor ons bedrijf te geraken. Op den voorgrond willen we daarbij plaatsen, dat het werk van de arbeldslnspect.e door het comité op hoogen prijs wordt gesteld. Wij weten evenwel, dat er vele bedrijven in een groot ravon gecontroleerd moeten worden en dat er maar weinig ambtenaren voor dit werk beschikbaar zijn Wij probeeren dan ook aanvullend te werken] maar vooral preventief. Overtreders worden eerst vereerd met een bezoek en indien zulks geen goede uitwerking hééft, wordt pas overgegaan de inspectie in kennis te stellen. Wij zijn er van overtuigd, dat de werkzaamhe den van C. I. N. D. A. de medewerking zullen on dervinden van de arbeidsinspectie en dat een ge zonde samenwerking tusschen die beiden daar door zal ontstaan. Namens het Haarlemsche comité verzoeken we allen, die in het bakkerijbedrijf employ vinden, aan onze poging tot een goede naleving van de wettelijke bepalingen, de volle medewerking te verleenen. Alles wat verband houdt met overtre ding zal bekend gemaakt moeten worden aan het uitvoerend comité, dat dan op de boven om schreven wijze zal werkzaam zijn. om langs min nelijken weg tot overeenstemming te geraken met den overtreder. Werkt dus aan dit streven mede en draagt er zorg voor, dat het niet behoorlijk naleven van de arbeidswet wordt bekend ge maakt aan: J. F. van Wunnik, Meidoornplein 20. H. Bijster, Bisschop Ottostraat 2. Z. Eikerbout, Olivierstraat 10, te Haarlem. Over: Weldadigheid naar vermogen, „Janskamer," Jansstraat 38 rood. Naar vermogen een gift, Al is die ook klein Geeft bfj Maartsche buien Veel zonneschijn. Postgiro 212793. 23 Nieuwe Haarl. Courant Telef. 13235 of 15445. Ingezonden Over: Ned. Industrie filmvertooning Ik geloof niet te veel te zeggen, als ik be weer, dat de gratis vertoouing Maandag in de Gem. Concertzaal, die bijna geheel gevuld was, een groot moreel succes was. Hoe kan het ook anders? De bezoekers werden al direct in de Hall in goede stemming gebracht door een gratis lot. en door een gratis proefje van het fabrikaat van een onzer meest bekende Haarlemsche fabrieken, uitgereikt door een drietal bekoorlijke Jonge da mes: daarop volgde een korte welsprekende voor dracht van den secretaris van het hoofdbestuur den heer F. F. Snoek, waarbij hij weer op het nuttig streven van N. F. wees en de aanwezigen aanspoorde dit belangeloos streven te steunen door toe te treden als lid der afdeeling, terwijl een serie interessante films met toepasselijke mu ziekbegeleiding de aanwezigen verder bezighield. Het sloteffect was de verloting van eenige arti kelen, gratis door deelnemende fabrikanten ter beschikking gesteld. Resumeerend: een mooie nuttige avond voor heel weinig geld. Men zou nu concludeeren. dat ettelijke tientallen zich in de pauze als lid der afdeeling opgaven. Helaas, niets van dit al. HeHt voor het bestuur onzer afdeeling zeer teleurstellend resultaat was een drietal nieuwe leden!! Ik wil en mag hier nist uit concludeeren, dat het geen N. F. beoogt, de bezoekers koud laat. want bet applaus op de rede van den heer Snoek bewijst het tegendeel, doch neem aan, dat de groote drukte in de zaal en de korte pauze voor „talloozen" een beletsel was om zich als lid der afdeeling op te geven Tot hen richt ik door deze regelen het beleefd doch dringend verzoek dit alsnog te doen. Adres Secretariaat: Crayenesterlaan 9. Minimum contributie f 1. doch eene wat hoo- gere jaarlijksche bijdrage is natuurlijk zeer ge wenscht. A. J. TORLEY DUWEL. Secr. der Ad. Haarlem van N. F. Haarlem, 8 Maart 1933.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 13