Politieke en economische chaos bedreigt de wereld Hitlerianen bezetten Kehl I I Roosevelt als bank-dictator M YEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De nationalistische roes duurt voort Het nieuws van heden 00K BEIEREN ONDER HET JUK BEIEREN BEDWONGEN FEL VERZET VAN DE BANKIERS VRIJDAG ÏO MAART 1933 Provoceert Rijkskanselier Hitier thans reeds een ernstig conflict met de Fransche regeering? Is interventie van Frankrijk te duchten? Poolsche troepen-concentraties? Dr. Held protesteert m De protesteerende Held Snelle beslissing van het Congres Het Weern BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal (3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N V. DRUKKERIJ OE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 kleine annonces „Omroeper," zie de rubriek STRAATSBURG, 10 Maart (Reuter) Donderdagmiddag heeft een afdeeling Hitler-troepen in uniform de kazernes nabij de brug en het station Kehl bezet. 1 op de 10 was gewapend. Naar het Journal de Paris meldt, schijnen de Hitlerianen te hebben beantwoord aan een persoonlijk doorgegeven be vel tot mobilisatie en schijnen zij alle publieke gebouwen te willen bezetten. De Fransche autoriteiten hebben alle noodige maatregelen genomen om de bruggen over den Rijn te bezetten. Het Journal vestigt er nogmaals de aandacht op, dat Kehl, Restatt en Freiburg im Breisgau deel uitmaken van de gede militariseerde zóne. DANTZIG, 10 Maart (V.D.) - Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat te Gdingen in den loop van gisteren twee Poolsche militaire transport-treinen en tegen den avond een derde militair transport met infanterie zouden zijn aan gekomen. Vandaag zouden nog meer Poolsche troepen te Gdingen geconcentreerd worden. (Vermoedelijk houden deze troepenconcentraties verband met plannen der Poolsche regeering, om haar wil in Dantzig desnoods met geweld door te zetten). Het gebouw van het katholieke hoofdblad te Miinchen door S. A. bezet Held protesteert Openbare gebouwen bezet De nieuwe Rijksdag zon der communisten De Hitlerianen een ge/paar voor den vrede Nazi's op de BerUynsche, Beurs be„«e« Md vwg.d..„. Konen m .fl, Dr. Held De Bank-vacantie en het uitvoer verbod voor goud voor onbe- paalden tijd verlengd Roosevelt's strijd tegen W allstr eet Roosevelt DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEKtSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18324 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim BERLIJN, 9 Maart (W.B.) De Rijksregering heeft Iuitenant-generEial von Epp benoemd tot ryks-commissaris voor de politie-bevoegdheden in Beieren, aangezien zij de orde en de rust van de bevolking onder de huidige regeering niet voldoende verzekerd acht. BERLIJN, 9 Mrt. Rijkspresident v. Hinden burg heeft Donderdagmiddag Rijkskanselier Hit- Ier en vice-kanselier von Papen in audiëntie ont vangen. Besloten is generaal v. Epp van Rijks wege te benoemen tot politiecommissaris in Beieren. Franz ridder v. Epp werd op 16 October 1868 te München geboren. Hij koos de militaire car rière, maakte in 1900 deel uit van de expeditie naar Oost-Azië, kwam in 1904 aan het hoofd van een compagnie bewakingstroepen in Z. W. Afrika en onderdrukte den opstand der Herero- hottentotten. Tijdens den oorlog was hij com mandant van het Beiersche infanterie-gardere giment. Als zoodanig verwierf hij de militaire Max-Joseph-orde met den daaraan verbonden persoonlijken adellijken titel. Hij speelde nog een rol bij de revolutie in 1919. Later werd hij bij de Rijksweer commandant. In 1923 nam hij ontslag wegens het bereiken van de leeftijds grens. Oorspronkelijk lid van de Beiersche Volkspartij, liet v- Epp zich in 1928 nat. soc. candidaat stellen voor den Rijksdag, waar hij sindsdien deel van uitmaakt. (Uit deze berichten blijkt dat Beieren, even als de andere Zuid-Duitsche landen zich zonder (trouwens toch onmogelijken) vorm van protest en zonder eenigen tegenstand aan het Berlyn- sche geweld heeft overgegeven). MÜNCHEN, 9 Maart (W.B.) De Beiersche ministerpresident dr. Held heeft aan rijkskan selier Hitier een protestschrijven gericht tegen de benoeming van een rijkscommissaris, daar rust en orde en de bestrijding van communisti sche uitspattingen ongetwijfeld voldoende ver zekerd waren. De eerste burgemeester van München, Schar- nagl, heeft het raadhuis verlaten. Het gebouw van de „Bayrische Kurier", het centraal orgaan der Beiersche volkspartij, is door S. S. en S. A. bezet. Op het Landdaggebouw is de hakenkruisvlag geheschen. MUNCHEN, 9 Maart (W.B.) Hedenavond om 10 uur waren alle openbare gebouwen in Mün chen door S.S. en S.A. bezet. Nog nergens zijn vlaggen geheschen, daar hierover nog door de leiders der verschillende commando's wordt onderhandeld. Ook het gebouw der soc.-dem. „Münchener Post" is bezet. Wij vernemen, dat Die Christliche Textil Ar- beiter Zeitung, het orgaan van den Ohrist/jlyken Textielarbeidersbond in Duitschland, waarin zoowel de Katholieke als Christelijke textiel arbeiders georganiseerd zijnn, tot 23 Maart ver boden is. FRANKFURT a.M., 9 Maart (V.D.). Heden werd alhier een massademonstratie gehouden der nat.-soc. in het kader der gemeenteraads verkiezingen. Rijksminister Frick verklaarde in een rede: Er moet een einde aan wordèn gemaakt, dat de communisten in de parlementen der steden, der landen en van het rijk nog iets te zeggen hebben. Wanneer op den dag van den aanvang van de lente, op 21 Maart, de nieuwe Rijksdag bijeen zal komen, zullen de communisten dcjcjr dringende en nuttiger werkzaamheden verhin derd zijn deel te nemen aan de zitting. I,5eze heeren moeten weer gewend worden aan vrv Cht- dragenden arbeid. Wij zullen hun daartxje in concentratiekampen gelegenheid geven. Wan neer zij zich dan weer tot nuttige lede'^ van het volk laten opvoeden, zullen wij hen a is vol waardige volksgenooten welkom heeten, maar anders zullen wij hen op den duur onschadelijk weten te' maken. BERLIJN, 9 Maart (V. D.) ï'/edenmiddag marcheerde een S. A.-afdeeling voor het ge bouw van de Berlijnsche effectenbeurs. Een S. A.-delegatie begaf zich naar bir/nen en eischte het aftreden van het Beursbest cur. De voorzit ter Dr. Mosier weigerde echter aan dezen eisch te voldoen. Op het oogenhli wordt hierover nog onderhandeld. De S.A.-a fdeeling neeft zich voor het beursgebouw geposteerd om aan den Nationaal-Socialistischen ei.'j/Lh kracht bij te zet ten. Tegen 2 uur marcheer de de S. A.-afdeeling weer af, zonder dat zich eenig incident met de Binnenlandsche Zaken de bevoegdheden der hoogste landsautoriteiten ook voor het land Beieren overgenomen en mij met de waarne ming van deze bevoegdheden belast. Reeds heb ik het geheele politiebewind overgenomen. Tot commissarissen in buitengewonen dienst heb ik benoemd den oud-kapitein Ernst Roehm en den afgevaardigde en wethouder Hermann Esser. Voorts heb ik benoemd tot mijn ge volmachtigde voor het Ministerie van Binnen landsche Zaken den Landdagafgevaardigde Adolf Wagner, voor het Ministerie van Justitie het Rijksdaglid Frank, en voor het Ministerie van Financiën den Landdagafgevaardigde bur gemeester Siebert. Tot commissariale politie- president der landshoofdstad Muenchen heb ik benoemd den Rijksdagafgevaardigde Himmler. De aanstelling van een Rijkscommissaris dient voor de handhaving van de openbare orde en veiligheid totdat een grondwettelijke Beiersche regeering zal zijn gevormd, die overeenstemt met den op 5 dezer overweldigend tot uiting gekomen wil van de nationale bevolking van Beieren en een waarborg geeft, dat de Rijksre- geering der nationale verheffing onder leiding van Adolf Hitler ook in Beieren trouwe volge lingen vindt. Van de geheele nationale en vaderlandslie vende bevolking van Beieren verwacht ik, dat zij mij in den strijd tegen het staatsvernieti- gende Marxisme en zijn helpers overeenkomstig haar krachten zal steunen. leve de daarna verscheen een Ueberfall-commando met eenige politie-officierf/n. Het beursbestuur ver gaderde vanmiddag zjonder evenwel besluiten te nemen. MUENCHEN, 10 Maart. (V. D.). De door de Rijksregeering benoemde commissaris voor Beieren, generaalVon Epp, heeft hedenmorgen de volgende prorjlamatie afgekondigd: „Op grond van paragraaf 2 van de verorde ning tot beschf jrming van volk en staat heeft de Rijksregeering door den Rijksminister van Naar de „Voelkische Beobachter" meldt, is het Karl Liebknecht-huis herdoopt in Horst Wessel- haus. Boven den hoofdingang is een groot bord aangebracht met den nieuwen naam. BERLIJN, 9 Maart (W.B.) Vanaf Zondag 12 Maart zal voor het gedenkteeken voor de gevallenen van den grooten oorlog een dubbele post van Rijksweer-soldaten worden geplaatst. Vanaf acht uur 's ochtends tot aan het val len van den avond zal deze post worden be trokken. De nationalistische roes, die zich na den voor hen gunstigen uitslag van de stem bus vooral van de Hitlerianen heeft meester gemaakt, duurt in Duitschland voort. De gelukkig wel niet bloedige, maar toch ge welddadige revolutie naar rechts schuift de, haar onwelgevallige regeering der landen opzij, om haar door Rijkscommissarissen te vervart- gen, de republikeinsche vlaggen dwarrelen i/ls dorre bladeren neer van de openbare gebouv/en en Nazi's en Stahlhelmers houden een edélen wedstrijd in het planten van Swastica- of 'kei zerlijke vlaggen. Duitschland ziet er zoo lang zamerhand uit als een gepavoiseerd -schip, waar met de communistische muiters fjok een deel der loyale bemanning wordt „gr/maszre- gelt" door den op de commandobrug geklommen „état major" van nationaal-socia'/isten en D.-nationalen. Voorloopig laten de r/uitsch-na- tionalen hun Harzburger bondgenoten maar begaan in hun grooten ijver om radicaal schoon schip te maken, maar straks, w&'/meer het op de navigatie aankomt, zullen zij wjel een woord je willen meespreken en dan zul/en zich waar schijnlijk wel eenige moeilijkheden voordoen, want de economische stuur man Hugenberg heeft een geheel anderen kij^fc op de talrijke klippen in het woelige vaarwater dan kapitein Hitier. Zal de kapitein zijn st/uurman dan „Een, twee, drie, in Godsnaam" overboord zetten, of zal hij zich naar diens orders schikken? Het is op dit oogenblik niet te zeggen. Indien Hitier de communistische party niet verbiedt en ont bindt om de communistische rijksdagafgevaar digden uit te schakele'/i, zal hij zich moeilijk van de Duitsch-nationalen op loyale wijze kunnen ontdoen, want daarvoor zou hij den steun van Centrum en Beiersche Volkspartij noodig hebben. Die steun, welken Centrum en Beiersche Volkspartij aanvankelijk bereid wa ren hem op bepaalde condities te verleenen, schynt thans totaal onmogelijk geworden, nu ook de Zuid-Duitsche anden, Beieren incluis, gedwongen zijn geworden het Pruisische juk te aanvaarden. Dr, Held, de minister-president in Beieren, die nog tot kort vóór den verkie zingsdag verklaarde, dat zijn land zich des noods met geweld zou verzetten tegen een te vergaande inmenging van het Rijk in het lands bestuur, heeft met een machteloos protest het veld moeten ruimen voor den nationaal-socia- hstischen Rijkscommissaris generaal von Epp. Eerst werd de Beiersche regeering een ulti matum gesteld, waarbij overgave van de politie aan de S.A. en het hijschen van de Hitler- vlag op de openbare gebouwen werd geëischt. De overbrenger van dit ultimatum was de be kende stafchef der nazi-troepen, de oud-kapi tein Röhm, wiens particuliere abnormale nei gingen nog altijd door den „Führer" geduld schijnen te worden, ofschoon te Berlijn der gelijke neigingen terecht als ontoelaatbare ver wordingsverschijnselen van regeeringswege wor den bestreden. De Beiersche regeering was be reid een Rijkscommissaris met uitsluitend tot de politiemacht beperkte bevoegdheden te aan vaarden, maar Hitier gaf haar méér dan zij verlangde. Generaal von Epp heeft de volle dige macht in handen gekregen en de buiten gewone Röhm is bekleed met het ambt van politie-commissaris „in buitengewonen dienst". By het staatsgerechtshof te Leipzig en bij de centrale regeering te Beriyn wervelen de klach ten en de protesten der terzijde gedrukte re geeringen uit Zuid-Duitschland binnen, maar veel meer practische waarde dan. „vodjes pa pier" zullen zij wel niet blyken te hebben. De republiek van Weimar is roemloos overleden en zyn lijk wordt onder de nieuwe Swastica-vlag- gen en de oude Keizerlpke vlaggen bedolven. en kan zich moeiiyk aan den indruk onttrekken, dat de Nazi-benden hier en daar ook naar den zin van Hitier zeiven wat al te hard van stapel loopen. De afkeuring uit Beriyn van de actie der S. A.- mannen tegen tal van warenhuizen en winkels, schynt dezen indruk te bevestigen. De jaren lang met nationalistisch krachtvoeder over voede stormtroepen blaken van geestdrift en yver en toonen zich vaak „plus Hitlerien qu' Hitier". Maar ernstiger dan de hardhandige binnenlandsche omwenteling, welke zich in het Duitsche Rijk voltrekt, is haar invloed op het buitenland. In de Poolsche havenstad Gdynra rollen de treinen met Poolsche troepen em munitie binnen om eventueel gewelddadig lie gen Dantzig te kunnen optreden. Op de grens tusschen Baden en den Elzas hebben de Nazi's het bruggenhoofd van Kehl bezet en naar jïiet Fransche blad „Le Journal" weet te melden, zou de Fransche regeering naar aanleiiding daarvan het militair bezetten van de bruggen van den Ryn in de gedemilitairiseerde zone overwegen. Polen en Frankrijk voelen zich door het huidige Duitschland uitgedaagd op een wyze, welke de ernstigste gevolgen voor den vrede in Europa kan opleveren. Waar <8t alles toe leiden moet, dienen wü af te vwichten, maar het heeft niet den schyn, dat het Hitier- régime, hetwelk voor Duitschland een weldaad genoemd wordt, ook voor de rest van de we reld een weldaad zal worden. WASHINGTON, 10 Maart. (Eigen telegram). President Roosevelt heeft de bankholiday en het uitvoerverbod van goud voor onbepaalden tyd verlengd. De door het congres goedgekeurde bankbill heeft hy onderteekend. (United Press) Men neemt aan dat deze maatregel is ge nomen om het departement van de Schatkist in de gelegenheid te stellen rustig de bepa lingen voor de heropening der solvabele banken te kunnen uitwerken. Men gelooft te Washing ton, dat de bankvacantie althans gedeeltelijk gedurende het weekend zal worden opgeheven. De stemming in den Senaat over het wets ontwerp op het bankwezen had tot resultaat, dat 73 leden vóór en 7 senatoren tegen stem den. Het Representantenhuis nam de wet met algemeene stemmen aan. WASHINGTON, 10 Maart. (V.D.) De onmid- dellyke consequenties van het aanvaarden door den Senaat van de voorstellen van Roosevelt zullen zijn: 1. Onmiddellyk openen van alle by het/ Fe deral Reserve-systeem aangesloten valide ban ken, zonder beperking. 2o. Zoo snel mogelijk vrij geven van alle va lide banken, zoodra het ministerie van finan ciën overtuigd is van haar liquiditeit. 3. regeeringstoezicht over alle dubieuze ban ken. 4. Alle normaal vrijgegeven banken krygen van de Federal Reserve Bank hoeveelheden con tant geld, zoo veel noodig zal blyken tegen afgifte van staatspapieren of gelijkwaardige papieren. Het bedrag aan teruggevloeid goud is intus- schen gestegen tot 45 millioen dollar. De fede rale drukkery werkt met drie ploegen aan het vervaardigen van nieuwe bankbiljetten. De Fe deral Reserve Bank heeft den goudhamsteraars tot Maandagavond tyd gegeven voor de lysten met hun namen zullen worden gepubliceerd. Uit de debatten in den Senaat blykt, dat Vrij- dag 5000 der by het Federal Reserve systeem aangesloten 5900 banken met ongeveer 64 pCt. van alle deposito's in de Vereenigde Staten geopend zullen worden. De overige 900 komen onder controle van het ministerie van financiën. WASHINGTON, 10 Maart, (Reuter). De „New- York Evening Post" legt er den nadruk op, dat men in financieele kringen van meening is, dat door de vervanging van de bankdeposi to's door andere betaalmiddelen de koopkracht van het publiek niet toeneemt. De totale depo sito's van de Vereenigde Staten worden geschat op 40 milliard dollar en de totale geldcirculatie op slechts 10 milliard. In een crisistyd is zoodoende een tekort aan betaalmiddelen onvermij delyk, wanneet het pu bliek plotseling tracht de deposito's om te zet ten in andere betaalmiddelen. In bneeden kring is men van meening, dat de Amerikaansche bankcrisis ertoe heeft ge leid, dat Roosevelt door de maatregelen, die hij ter bestrijding der crisis noodzakelyk moet nemen, den strijd heeft opgenomen tegen de financiers van Wallstreet. Niettemin staat een der grootste banken van de Vereenigde Staten en zelfs ter wereld, de Chase National Bank, die o.a. de belangen van Rockefeller behartigt, aan zyn zyde. Tot de tegenstanders van Roo sevelt behooren in de eerste plaats groote par ticuliere banken als die van Morgan; Kuhn; Loeb Cy„ Dillon, Read Cy.; Speyer Cy.; Lee, Higginson Cy., en verschillende anderen. Roosevelt's maatregelen zyn er gedeeltelyk op gericht een scherpe scheiding te krygen tusschen de veilige deposito-banken en de speculatieve emissie-banken. De speculatiebanken hebben in de afgeloopen twintig jaar Amerika en de geheele wereld voor milliarden aan leeningen weten op te dringen, zuiver en alleen om de emissie-procenten te verdienen. Men gelooft, dat de verlenging van de bank vacantie veroorzaakt is door de houding van de Morgah-groep, aangezien de bij het Federal Reserve-systeem aangesloten banken door de verhooging van de bankbiljetten-circulatie thans over voldoende baar geld beschikken. De emissiebanken, die sedert 1907 een leidende po sitie innamen, verdedigen niet slechts hun winstmogelykheden, doch ook hun enorme goud voorraden, zonder welke Roosevelt's herstelplan moet mislukken. In politieke kringen te Washington is men er van overtuigd, dat Roosevelt na zyn goed be gin op grond van de hem door het congres gegeven volmachten in zyn stryd tegen Wall street meester van den toestand zal blijven. Inmiddels ontwikkelt de situatie zich echter ten nadeele van Roosevelt, aangezien het ge brek aan baar geld in breede kringen der be volking voortdurend toeneemt en de door vele bankiers nagestreefde situatie, waarin tot uit gifte van noodgeld moet worden overgegaan, dichterbij komt. WASHINGTON, 10 Maart. (Reuter.) Roose velt heeft de leiders van het congres voor een conferentie op het Witte Huis genoodigd, waar hy hun zyn programma tot nationaal herstel heeft voorgelegd, dat vermoedelyk van daag aan het congres zal worden voorgelegd. Woodin heeft de solvente banken aange raden een verzoek in te dienen om hun nor male zaken weer te mogen behartigen. NEW YORK, 10 Maart. (Reuter.) In het we- kelyksch rapport van de Federal Reserve Bank komt het geweldige goud-opvragen van den laatsten tijd duidelyk tot uiting: de goudvoor raad is met. 101 millioen afgenomen, terwijl de circulatie toenam met 818 millioen. Van twaali Federal Reserve Banken daalden de reserves tot 45.6 pCt.; het wettelijk minimum is 40 pCt. POOLSCHE TROEPEN-CONCENTRATIES TE GDINGEN. Roosevelt als bank-dictator. Vele bankiers verzetten zich tegen zyn optreden. Bankholiday en uitvoerverbod voor goud voor onbepaalden tyd verlengd. Generaal Van Epp richt als Rijkscommissaris van Beieren een proclamatie tot dc bevolking. Nazi-troepen bezetten de kazernes te Kehl. Merkwaardige rede van Ryksminister Frick tegen communistische volksvertegenwoordigers. Houtopslagplaatsen bij Argangelsk in brand; 30 arbeiders geëxecuteerd. Rede van Paul-Boncour tegen mislukking der ontwapeningsconferentie. Ook in Beieren een rijkscommissaris aangesteld. Alle openbare gebouwen te München door S.A. bezet. Wil China Jehol heroveren? Roosevelt's boodschap aan het Congres. Mach tiging verzocht inzake de bankcrisis. S. A.-delegatie eisc'ht aftreden van het bestuur der Berlijnsche effecten-beurs. Arrestatie in verband met den moord te Maas tricht. Wijziging der wet op de kanselarijrechten door de Tweede Kamer aanvaard. Debatten in de Tweede Kamer over het ont werp, houdende tijdelijke maatregelen ter be vordering eener evenredige vrachtverdeeling. De Tweede Kamer nam de onteigeningsontwer- pen met betrekking tot den aanleg van mijn- spoorwegen aan; debatten over de exploitatie. Te Venlo is een militair vliegtuig tegen den grond geslagen. Drie gewonden. De roofoverval te Berkel-Enschot; twaalf en vyf jaar gevangenisstraf geëischt. Ongeregeldheden te IJmuiden; twee reeders gewond. De doodslag te Oss. Verdachte tot tien maan den gevangenisstraf veroordeeld. De behandeling der moordzaak-Eschauzier wordt Donderdag a.s. voortgezet. Termijn Crisis Varkensbesluit verlengd. Invryheidsstelling van Sneevliet tegen Cautie? Boter naar Frankrijk; beperking van den invoer. 'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUJ Verwachting: Zwakke tot matigen, Oos- 5 telijke tot Zuid-Oostelijken wind, half tot zwaar bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 774,6 te Breslau. Laagste stand: 747.7 te Vestmanör. Zon op 6.29, onder 5.53. Licht op 6.23. Volle Maan 12 Maart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1