TEGEN FASCISME EN REACTIE Eet meer eieren! ROOD EENHEIDSFRONT JtADIO-PROGRAMMA, STILLE OMGANG mm w ROOSEVELT'S PROGRAM ZATERDAG 11 MAART Een socialistisch aanbod van ge- meenschappelijken strijd is door de communisten aanvaard De strijd om de leiding Auto rijdt in op troep militairen Zeven man licht gewond DE LAATSTE EIEREN NAAR DUITSCHLAND £.vtratrein van 40 wagons en vele vrachtauto's Zondag 12 Maart 1933 Maandag 13 Maart 1933 Toewijzing der kerken Akersloot 80 Een oproep van den burgemeester van Barneveld tot inkrimping der eierenproductie Noodlijdend bedrijf Zon in het venster Toenemende oppositie in het Con gres tegen de bezuinigings plannen van den president De banken Maandag weer geopend? Na den Rijksdagbrand Berlynsch politie-ambtenaar te Leiden om inlichtingen De a.s. verkiezingen Generaal Snijders lijsttrekker DE ABDIJ VAN EGMOND Herziening Tarief wet Het Bouwfonds DE TOESTAND TE IJMUIDEN Verbod van samenscholing DE LEIPZIGER VOORJAARS-MESSE DS Socialistische Arbeiders-Internationale (S.A.I.) heeft zich den 19 Februari bereid verklaard om met de communisten samen een gemeenschappelijk eenheidsfront te vormen tegen de fascistische reactie. Het Executief Comité der Communistische Internationale (E.K.K.t.) wachtte drie weken met zijn antwoord te redigeeren dat in de com munistische partijbladen der verschillende lan den dezer dagen gepubliceerd werd. Het E.K.K.I. leest in dit antwoord de S.A.I danig de les, maar stemt er toch in toe „nog een poging te doen om door bemiddeling van de sociaal-democratische partijen het strijdende eenheidsfront met de sociaal-democratische ar- beidsmassa's te vormen. „Het E.K.K.I. doet deze poging in de vaste overtuiging, dat het eenheidsfront van de ar beidersklasse op den grondslag van den klassen strijd, het offensief van kapitaal en fascisme zou kunnen afslaan en het onvermijdelijke einde van elke kapitalistische uitbuiting bui tengewoon zou kunnen verhaasten. „Met het oog op het feit, dat door de eigen aardigheid van de verhoudingen en van de concrete strijd-opgaven, die in elk land voor de arbeidersklasse staan, een overeenkomst voor bepaalde acties tegen de bourgeoisie met het meeste succes in de afzonderlijke landen kan worden doorgevoerd, is het de aanbeveling van het E.KJC.I. aan de verschillende Commu nistische Partijen, om voorstellen te doen aan de Partijbesturen van de tot de S.A.I. behoo- rende sociaal-democratische partijen voor ge meenschappelijke acties teèen het fascisme en tegen den aanval van het kapitaal." Terwijl de S.A.I. een internationale actie wilde, acht het E.ICK.I. het dus beter dat com munisten en socialisten land voor land tot een overeenkomst trachten te komen. En omdat een „concreet program van actie tegen de bour geoisie" eene der „meest elementaire voorwaar den voor den gemeenschappelijken strijd" is, zijn de communisten zoo vrij den socialisten maar dadelijk een dergelijk „concreet program" op te leggen: „a. Communisten en sociaal-democraten be ginnen dadelijk met de organisatie en door voering van den afweer tegen de aanvallen van het fascisme en de reactie op de politieke, vak- vereenigings-coöperatieve en andere arbeiders organisaties, op de arbeiderspers, op de vrij heid van vergadering, demonstratie eri staking. Zij organiseeren een gemeenschappelijken af weer tegen de gewapende overvallen van de fascistische benden door middel van massa protesten, straatdemonstraties, politieke massa- stakingen. Zij zetten zich aan de organisatie van comité's van actie in de bedrijven, stempel lokalen en arbeiderswijken, en van afweergroe- pen. „b. Communisten en sociaal-democraten be ginnen dadelijk met de organisatie van het protest van de arbeiders, met behulp van mee tings, demonstraties en stakingen, tegen aan slagen op de sociale verzekering, tegen verla ging van* den werkloozensteun, tegen ontslagen uit de bedrijven. „c. Indien deze twee voorwaarden worden H Het besluit der S.A.I. om de verbro- ken banden tusschen de Ilde en de 3 lilde Internationale te herstellen, dreigt een feit van groote politieke beteekenis te worden. Ongetwijfeld gaat het hier voorloopig slechts om 3 een eenheid van methoden en is de 3 3 eenheid van leer nog verre. Waar het 3 3 communisme bovendien dadelijk heel 3 3 zijn actie er op gericht heeft, zoo veel 3 mogelijk arbeiders bij de socialisten 3 weg te lokken, is het intusschen niet 3 onmogelijk, dat de S.A.I. zich nog wel 3 3 twee malen bedenken zal, voor zij met 3 het E.K.K.I. in zee gaat. Het Marxis- 3 me gevoelt zich echter in groot ge- 3 vaar. Niet alleen wordt het in bijna 3 de helft der Europeesche staten 3 krachtdadig onderdrukt, maar ook in 3 andere landen groeit het verzet er 3 3 tegen dagelijks. En een kat die in het nauw zit..., iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiftiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitfiiiiiiiiiiiii aangenomen en practisch doorgevoerd, houdt het E.K.K.I. het voor mogelijk, de Communis tische Partijen aan te bevelen, zich voor den tijd van den gemeenschappelijken strijd tegen kapitaal en fascisme te onthouden van aan vallen op de sociaal-democratische organisaties. Tegen allen, die de voorwaarden van de over eenkomst bij de doorvoering van het eenheids front overtreden, moet de meest onverbiddelijke strijd gevoerd worden, als tegen onderkruipers, die het eenheidsfront van de arbeiders breken. Deze voorwaarden, die voor de S.A.I. worden opgesteld, gelden ook voor zulke partijen als bijv. de I.L.P., die aan de Comm. Internationale de organisatie van een strijdend eenheidsfront hebben voorgesteld." In een tweede verklaring constateerde dc S.AX, zonder er zich over te beklagen, dat het antwoord van het E.K.K.I. haar niet was toe gezonden, doch dat zij het in' de communis tische bladen vond. Helaas bezit zij niet de be voegdheid om beslissingen te nemen, maar zij zal er voor zorgen dat de Executieve van de So cialistische Arbeiders Internationale de zaak zoo gauw mogelijk in behandeling neme. Intusschen is de S.A.I. met het antwoord niet heelemaal tevreden en zij herinnert nog even aan haar eerste verklaring waarin het heet: „De gevaren zijn te groot dan dat het alge meen verlangen naar een gemeenschappelijken strijd van het geheele proletariaat gebruikt zou mogen worden voor partijpolitieke manoeuvres. De Socialistische Arbeiders Internationale streeft naar een eenheidsactie van de geheele arbeidersklasse op grond van openlijke en eer lijke overeenstemming." Maar in het algemeen gelooft de S.A.I. toch dat er een stap vooruit is gezet, ook al blijkt uit het antwoord van het E.K.K.I. niet dat de communisten bereid zouden zijn om op inter nationale basis te onderhandelen. In haar eerste verklaring toch zei de S-A.I.: „Wij roepen de Duitsche arbeiders, de arbei ders van alle landen op, met het oog op de tragische gevaren, waarvoor zij staan, dc we- derzijdsche Aanvallen te staken en samen tegen het fascisme te strijden. De Socialistische Ar beiders Internationale was steeds bereid over een dergelijke strijdgemeenschap met de Com munistische Internationale te onderhandelen, zoodra deze zich hiertoe bereid verklaart." Het communistische antwoord nu „bepaalt zich tot het aanbevelen van onderhandelingen in de afzonderlijke landen. Dergelijke onder handelingen in de afzonderlijke landen kunnen door de tot dusver opgedane ervaringen helaas te gemakkelijk van communistische zijde het karakter van manoeuvres verkrijgen en daar door tot vergiftiging van den toestand en tot vergrooting in plaats van vermindering van het wantrouwen in de arbeidersklasse leiden. „Wij achten ons daarom verplicht de bij de S.A.I. aangesloten partijen op te roepen met de behandeling van dergelijke communistische aanbiedingen in de afzonderlijke landen indien mogelijk te wachten, totdat de Executieve der Socialistische Arbeiders Internationale stelling heeft genomen ten opzichte van het nieuwe platform der Komintern." De communisten van hun kant schijnen de verdenking van „manoeuvres", noch de „ver giftiging van den toestand" te vreezen. In na volging immers van het E.K.K.I., roept het Politiek Bureau der Communistische partij Holland de „sociaal-democratische, socialis tische, communistische en partijlooze arbeiders op, om niet te wachten op het resultaat van besprekingen tusschen de partijen, doch reeds onmiddellijk over t.e gaan tot het organiseeren van de bovengenoemde comité's van actie en afweergroepen in de bedrijven, de stempel lokalen en de arbeiderswijken. „Uitstel van gemeenschappelijken strijd on der het motief dat eerst een internationale overeenkomst moet zijn tot stand gekomen, zou slechts in het belang van de reactie zijn. „Socialistische arbeiders, beseft de geweldige gevaren die onze klasse van de zijde der reactie bedreigen en strijdt, vereenigd met geheel het proletariaat tegen fascisme, oorlog en loonroof en koloniale onderdrukking vóór de bevrijding uit het juk van het kapitalisme." De „Prawda" van Moskou behandelt de so ciaal-democratie ook al erg uit de hoogte: De aanvallen van het fascisme waren vol gens dit blad alleen mogelijk, omdat de sociaal democratie in het kamp van de bourgeoisie overging en omdat de republiek van Weimar de krachten van het oude regiem niet heeft aan getast. ,,Er zou noch in Italië, noch in Duitschland, Polen, Hongarije of Oostenrijk fascisme kunnen bestaan, indien de sociaal-democratie niet in 1918 het kapitalisme gered had. De nederlaag van de Duitsche sociaal-democratie is een nederlaag van historische wereldbeteekenis." Omdat zij schijnbaar zoo graag willen, mo gen de sociaal-democraten nog eenmaal mee doen, maar ze moeten zich niet verbeelden dat de communisten om hen verlegen zijn! Dat schijnt zoo ongeveer de opvatting der „Prawda" te zijn die haar beschouwing besluit: „Het antwoord van de Executieve der Com munistische Internationale op de oproep van de Tweede Internationale zal aan de sociaal democratie opnieuw de mogelijkheid geven om te toonen of zij de strijd tegen het fascisme wil of dat zij voor Hitier wil capituleeren. „De Communistische Internationale geeft haar de gelegenheid te toonen dat| zij eenvou dig een steunpunt van het fascisme is en de verdediging van de arbeidersklasse hindert, De Duitsche soc.-democratie staat dus voor de keuze, of zü op een overeenkomst met het na- tionaal-socialisme wil ingaan, of dat zij even als de communisten den strijd tegen de fascis tische dictatuur zal aanbinden." Zaterdagnacht omstreeks vier uur heeft op den Utrechtscheweg te De Bilt, ter hoogte van de Kerklaan, een aanrijding plaatsgehad. Een troep militairen van de genie te Utrecht mar cheerde in de richting Zeist, met zich meevoe rende van voren twee witte lichten en van ach teren een rood licht. Volgens de verklaringen van de militairen reeds een auto met een vier tal studenten, bestuurd door den heer C. S. N. uit Utrecht, de troep van achteren aan. Een zevental militairen werden daarbij licht ge wond, ni.: H.; E. R.; J. v. d- H-; A. C.; A. J- v. L-; J- R-; allen miliciens uit Utrecht en de sergeant S. uit Utrecht. De Biltsche politie heeft de eerste hulp verleend. Nadat de militairen verbonden waren is de troep weer naar het garnizoen Utrecht terug gekeerd. De bestuurder van de auto, G. S. M., is naar het politiebureau te De Bilt overge bracht. De auto is in beslag genomen. Een drie tal rijwielen van de militairen zijn totaal ver nield. Omtrent de oorzaak van de aanrijding kon de politie geen nadere gegevens verstrekken. Met het oog op de invoerrechtverhooging van 5 op 70 mark met ingang van heden, werden, naar het „Hdbld." bericht, Vrijdag te Roer mond nog 4 V2 millioen stuks eieren naai Duitschland gezonden, waarvoor een extra-trein van veertig wagons, benevens tientallen vracht auto's noodig waren. Behalve de reeds gemelde iy. millioen eieren van de Roermondsche veiling is Vrijdagmiddag ook het geheele aanbod op de Arnhemsche veiling n.l. 2.600.000 eieren naar Duitschland vervoerd. HUIZEN", 296 M. NCRV 8.30 Mor genwijding door ds. K. H. Wallien, Ev. Luth. Predikant te Weesp, m. m. v. Luth. Kinderkoor te Weesp o. 1. v. D. Bochweg Jr.zn. KRO 9.30 Morgenconcert (gr. pl.) 10.15 Hoogmis uit de kerk van den H. Gerardus Majella te Amsterdam 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Middenstands- kwartiertje 12.15 KRO-sextet O. 1. v. P. Lustenhouwer 2.00 Godsdienstonderricht voor ouderen door D. Bont 2.30 KRO- orkest o. 1. v. M. van 't Woud 3.00 „Pro motiesouper", hoorspel in 1 bedrijf, op te voeren door de Ver. Haagsche Spelers o. I. v. P. Balledux 3.45 Orkest 4.15 Ziekenlof uit Den Bosch NCRV 5.00 Gewijde muziek, te verzorgen door het Chr. Radiokoor o. 1. v. Jan Couvée 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk uit Breukelen KRO 7.45 Prof. dr. A. Pom-' pen O.F.M.: „Ierland" 8.10 Voetbaluit slagen (R.K.F.) 8.15 KRO-Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer, refreinzang Jack Mossel 9.15 Cello-recital door R. Lanes 9.35 KRO-orkest o. 1. v. J. Gerritsen m. m. v. R. Lanes 10.15 Vaz Dias 10.20 Cello concert, solist Lanes 10.40 Epiloog door het kleine koor o. 1. v. Jos. H. Plekkers. HILVERSUM, 1875 M. 8.30 Tuin- bouwhalfuurtje. S. S. Lantinga: „Peul vruchten in kleine tuinen" 9.00 Doe het veilig. Ir. A. H. O. W. de Bats: „De ge varen van den electrisclien stroom" 9.15 Voetbalmededeelingen 9.18 Orgelspel door Joh. Jong 9.40 Zondagmorgentoe spraak door C. J. Zwertbroek 10.00 VARA-orkest o. 1. v. Hugo de Groot. Guil- laume Hessex, cello 10.40 A. B. Kleere- koper: „Het beslissende uur van „een korten dag" 10.55 Gramofoonmuziek 11.00 VARA-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 11.40 Filmkwartiertje door M. Sluyser AVRO 12.00 Lunchconcert door het om roeporkest o. 1. v. Nico Treep, afgewisseld door zang van het Kon. Mannenkoor „Kunst ha Arbeid" 2.00 Boekenhalf uur. Dr. P. J. Ritter Jr. bespreekt „Maria en haar Timmerman" van Herman de Man 2.30 AVRO-Radiotooneel: „Het lot der Reudiger-Expeditie". Hoorspel door Ernst Hofmann en Walter Bernhard Sachs. Vert. C. Czopp, regie Kommer Kleijn 4.00 Gramofoonmuziek 4.45 Gramofoon muziek. sportuitslagen van Vaz Dias 5.00 VARA-kinderuurtje 6.00 VPRO. Le zing over moderne dichters. Spr. Dirk Coster 6.45 Wijdingsdienst uit de stu dio AVRO 8.00 Vaz Dias 8.15 Con cert door het omroeporkest o. 1. v. Nico Treep, m. m. v. Dusolina Giannini, so praan 9.00 Clinge Doorenbos: „Het klokje van negen" 9.20 Vroolijk pro gramma door Kovacs Lajos en zijn orkest, refreinzang Bob Scholte en Paul Hörbiger met zijn Weensch Schrammelkwartet 11.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 509 M. 12.50 Gramofoon muziek 5.20 Dansmuziek uit het Pa lais St. Sauveur te Brussel 8.20 Con cert door het radio-orkest o. 1. v. Fr. André 11.20 Concert door de „Sercle Plngouin" te Brussel. KALUNDBORG, 1154 M. 11.20 Mogen Hansens orkest 2.45 Het omroeporkest o. 1. v. Launy Gröndahl 9.35 Het om roeporkest o. I. v. Emil Reesen 10.20 Dansmuziek door de band van restaurant „Wivex" o. 1. v. Teddy Petersen. BERLIJN, 419 M. 12.20 Concert van Hamburg 6.20 Oude muziek uit Pom- meren 9.15 Concert door het omroep orkest o. 1. v. Eugen Jochum. HAMBURG, 372 M. 12.20 Concert door het stedelijk orkest van Flensburg o 1 v. Kurt Barth 4.20 Gewijde muziek ter herdenking van de in den oorlog ge vallen Dultschers. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 12.20 Uit Königsbergen concert o.l.v. Werner RichterReichhelm 4.50 Concert 6.25 Piano-recital door Margarethe An- sorge. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Ka mermuziek door het Röthig-kwartet en het Kunkel vocaal kwartet 6.45 .Kclizert zum Volkstrauertag". Orkest van den West-Duitschen omroep o. 1. v. Busch- kötter. DAVENTRY, 1554 M. 1.20 Concert door bet Schotsche Studio-orkest o. 1. v. Guy Daines 2.20 Gramofoonmuziek door het B.B.C.-symphonie-orkest o. 1. v. Sir Edward Algar 4.35 Concert door het Groot-trio 9.20 Concert door het Gershom-Parkington-kwintet 11.03 „The silent Fellowship". PARIJS (Eifel), 1447 M. 7.50 Gramo foonmuziek. PARIJS (Radio), 1724 M. 12.40 Ge wijde muziek 1.20 Populair concert 6.50 Gramofoonmuziek 9.50 Concert. MILAAN, 331 M. 6.50 Gramofoonmu ziek 7.20 Gramofoonmuziek. Daarna uitzending uit het Scala te Milaan: „Si mon Boccanegra". Opera van Verdi. ROME, 441 M. 4.20 Concert uit het Augusteo, o. 1. v. V. de Sataata 6.50 Be richten, daarna Gramofoonmuziek 8.05 „La donna perduta", operette van G. Pietri. WARSCHAU. 1412 M. 11.35 Concert door het Philharmonie-orkest van War schau o. 1. v. J. Oziminski, m. m. v. ge mengd koor 4.20 Concert 5.15 Popu lair concert 7.20 Opera-fragmenten. Omroeporkest o. 1. v. J. Oziminski 9.00 Vioolrecital door Stefan Frenkel. A. d. vleugel L. Urstein 9.20 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 460 M. 7.20 Omroep orkest o. 1. v. H. Hofmann 8.05 idem 9.00 Dansmuziek door het omroeporkest, In cje pauze Gramofoonmuziek. HUIZEN, 296 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Morgen concert (gr. pl.) 10.30 Morgendienst door ds. A. C. Diederiks 11.00 Lezen van Chr. Lectuur 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoon muziek 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart uit de Herst. Evang. Luth. Kerk, Kloveniersburgwal te Amsterdam 2.00 Uitzending voor scholen -r- 2.35 Gramo foonmuziek 2.45 Wenken voor de keu ken door mevr. M. AdrianMerckens 3.15 Cursus knippen en naaien 3.30 Cursus stofversieren en modevakoplei ding 3.50 Verzorging zender 4.00 Bijbellezing door ds. G. Visser - 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 Christelijk lie- derenuurtje door Johannes de Heer m. m. v. W. Verver, viool 6.15 Spreker: A. Stapelkamp 6.30 Vragenuurtje 7.30 Politieberichten 7.45 Ned. Chr. Persbu reau 8.00 Concert door Vlaardingens mannenkoor Orpheus" en de Chr. Har- monievereeniging „Sursum Corda" te Vlaardingen 9.00 mr. A. C. G. van Proosdij: „Professor Hijmans en zijn twee sprong in de rechtswetenschap" 9.30 Vervolg concert pl.m. 10.00 Vaz Dias 10.35 Gramofoonmuziek 11.15 Concert. HILVERSUM, 1875 M. AVRO 8.00 Tijdsein -8.01 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Voordracht door mr. P. H. La Chapelle 11.00 Orgelconcert door Frans Hasselaar. Solist Henk van Wezel, cello 12.00 Tijdsein 12.01 Concert door Ko vacs Lajos en zijn orkest (refreinzang Bob Scholte) 1.00 Gramofoonmuziek 1.30 Kovacs Lajos 2.15 Verzorging zen der 2.30 Causerie door P. Dijkema. Drs. Phil.: „Handschrift en Karakter" 3.00 Gramofoonmuziek 4.00 Piano-recital door Ivan Engel 4.30 Causerie door Max Tak (geïllustreerd met gramofoonmuziek) 5.30 Orgelconcert door Pierre Palla op het Standaardorgel in het Kurhaus te Scheveningen. Solisten: Boris Lensky, viool en Grethe WijnschenkHogenbirk, sopraan 6.30 Boekenhalfuur door Henri Borel, „Gods goochelaartjes" van Augusta de Wit 7.00 Voortzetting van het or gelconcert 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Causerie door W. Graadt van Roggen over: „De 28e Nederlandsche Jaarbeurs" 8.00 Tijdsein 8.01 Vaz Dias 8.05 Concert door het Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep, m. m. v. Frans Baumann, zang 9.00 Causerie door dr. M. Tb. Hil- len: „De Nibelungen-sage" II „Die Wal- küre" 9.20 Voortzetting van het con cert door het omroeporkest: intermezzo: Bespeling van het Aethergolven-instrument door prof. Kristy Tscharikoff 10.30 Gramofoonmuziek 11.30 Jaap de Vries en zijn band uit „La Gaité" te Amsterdam 12.00 Tijdsein en sluiting. BRUSSEL, 509 M. 1.30 Operettemu ziek (gr. pl.) 5.20 Concert door het omroep-symphonie-orkest o. 1. v. Jean Kumps 8.20 idem 10.30 Gramofoon muziek. KALUNDBORG, 1154 M. 11.20 Het strijkorkest van hotel ,,d' Angleterre" o. 1. v. Max Skalka 7.50 „Der Zigeunerbaron", operette van Johan Strauss 10.05 Mo derne Deensche muziek door Louis Prell en Richard Madsen. BERLIJN, 419 M. 3.50 Populair con cert door de Willy Petschke kapel 6.45 Reznicek-concert door het Omroeporkest 0. 1. v. den componist 7.50 „Das Mikro- phon hat Ausgang", gevarieerd program ma 9.20 Dansmuziek door de Adalbert Lutter-kapel. HAMBURG, 372 M. 12.35 Gramofoon muziek 3.50 Concert uit Breslau 7.20 Humor in Angriff, vroolijk programma 9.50 Concert uit café „Walhof". KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 120 Gramofoonmuziek 4.50 Lilian H. von Grapfelt, sopraan zingt 6.55 Popu lair concert 10.20 Dansmuziek uit Ber lijn. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Concert o 1. v. Eysoldt 4.20 Vesperconcert door het West-Duitsche kamerorkest o. 1. v. Spitz 7.20 Gevarieerd programma 10.10 Populaire en dansmuziek o. 1. v. Eysoldt. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Concert doof Knydri Heard eh zijn band 1.20 Orgelconcert door Reglnal New 4.05 Concert door het Schotsche studio-Orkest 01. 1. v. Guy Daines 11.45 Sydney Kyte en zijn band in hét Piccadilly-hötel. PARIJS (Eifel), 1446 M. 7.50 Concert. Operettefragmenten. PARIJS (Radio), 1724 M. 12.20 Con cert door het omroeporkest (opera-frag menten) 1.25 Pianorecital door Lydie Demirglan - 7.40 Concert door het om roeporkest 8.20 „La dame blanche opera-comique van Boleldieu. MILAAN, 331 M. 4.30 Gramofoonmu ziek e.20 idem 8.20 Concert o. 1. v. Ugo Tansini 9.20 Gramofoonmuziek. ROME, 441 M. 4.50 Concert 7.20 Gramofoonmuziek 7.50 idem 9.35 Concert (populaire muziek). WEENEN, 517 M. 5.45 „Palestrina", muzikale legende van Hans Pfitzner 9.50 Juan Llossas en zijn orkest. WARSCHAU, 1412 M. 4.20 Pianoreci tal door mevr. N. Padlewska 5.15 Diver sen -7.20 „La jeune fille aux violettes operette van Heimelsberger 9.35 Dans muziek. BEROMÜNSTER, 460 M. 6.25 Gramo foonmuziek 7.05 Vioolduetten van Hon- gaarsche componisten 5.20 Gramofoon muziek 7.20 Uit de Koninklijke Opera „Fürst Igor" van Borodin. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Onderstaande kerken te Amsterdam zijn op de aangegeven uren voor de zusterorganisaties van buiten Amsterdam opengesteld. ZONDAG 12 MAART 1933 (Ie Zondag) H. Anna, Wittenburg 3.30 uur Uitgeest, Castricum, Limmen, Heilo, Eg- monden, Assendelft 700 pers. Bagijnhof, Spui 2—3.15 uur Langeraar 200 t» Abcoude 50 M 3.154.15 uur Dordrecht 200 H 4.15—5.15 uur Wageningen 50 H De Rijp 70 II Velsen-Noord 20 St. Bernardus- Gesticht Kampen 125 St. Catharinakerk, Singel 2.304.30 uur Friesiand 1100 t» 5 uur Den Haag (3) 200 H Ilpendam 50 De Beemster 60 St. Dominicuskerk, Spuistraat 1.30—5 uur Den Haag (1 en 2) 1800 Broeders Joannes de Deo 3—4 uur Hillegersberg 100 II St. Jozef (De Papegaai), Kalverstraat 3 uur Zwolle 450 J» Roosendaal 50 1» Raalte 5 uur Hilversum 500 St. Jozefgezellen, Stadhouderskade 12—5 uur Handelsreizigers 400 N De Krijtberg, Singel 12.30 uur Groningen Lof 500 H Groenlo Lof 3 uur Groningen H. Mis Groenlo H. Mis Wateringen H. Mis Oud-Beierland H. Mis Maagdenhuis, Spui 4 uur Voorburg Mozes Aaron, Wateriooplein 12.30—5 uur Leiden (2 groepen) H. Nicolaas, Prins Hendrikkade 15 uur Gouda en Omstr. Hoek van Holland Eerw. Zusters, Nieuwe Heerengracht 23 uur Lichtenvoorde Winterswijk 3.30—4.30 uur Vlaardingen O.L. Vrouwekerk, Keizersgracht 2.454.15 uur Deventer Zutphen Apeldoorn 4.30—5.30 uur Arnhem De Posthoorn, Haarlemmerstraat 12.30 uur Eindhoven Lof Helmond Lof Deume Lof Mierlo Lof Middelburg Lof Vlissingen Lof 3.30 uur Eindhoven H. Mis Helmond H. Mis Deume H. Mis Mierlo H. Mis Middelburg H. Mis Vlissingen H. Mis Westland H. Mis H. Rozenkrans, Jacob Obrechtstraat 4 uur Uithoorn, Mijdrecht, Wllnis, Waverveen, Vinkeveen, Kwakel, de Hoef, Kudelstaart, Leimuiden H. Antonius Tichelstraat 12,305 uur Tilburg, Breda, Ois- terwjjk 't Torentje, Singel 3 uur Twente H. Hart, Vondelstraat Schiedam, Kethel St. Willibrordus, AmsteldUk 4 uur Nijmegen, Venlo en tusschenliggende plaatsen St. Willibrordus, De Duif, Prinsengracht 3 uur Delft 800 De Zaaier, Rozengracht 15 uur Amersfoort 500 Den Bosch 200 Waalwijk 100 Oss Blerick 50 Kapel St. Franciscus Liefdewerk, Wittenburg 500 130 35 165 1900 800 15 50 25 90 30 425 700 400 100 100 20 80 400 100 100 20 80 250 500 400 300 350 1900 In verband met het feit, dat door het sluiten der Duitsche grenzen de Barneveldsche eier markt, de grootste vrije markt van het geheele land, te gronde dreigt te gaan, heeft de hee> J. Westrlk, burgemeester van Barneveld, een oproep gepubliceerd, waaraan we het volgende jii tl oenen: „Nu de slag van de zeer hooge invoerrechten op eieren in Duitschland, ondanks vele en veler lei pogingen, dan tóch ingaande 11 Maart val len zal, breekt er voor de Nederlandsche pluim veehouders een zware tijd aan. De kippen zullen nu juist gaan verrichten, wat wij ze jarenlang hebben trachten te leeren, namelijk het leggen van veel eieren en ziedaar nu kunnen wij dank zij onze vriendelijke Ooste lijke buren, ineens slechts weinig eieren gebrui ken. Hadden wij nu maar een algemeen Regee- ringsteelt- en lokplan, dan zouden alle pluim veehouders weten hoe te handelen! Thans moeten wij maar hopen, dat ze uit zich zelve zoo wijs zullen zijn, om te begrijpen, dat hun slechts één weg openstaat, n.l. een ingrijpende vermindering van het aantal kippen. Deze in krimping moet zeker meer dan een derde van het aantal dieren zijn, omdat wij vrijwel ais vaststaande mogen aannemen, dat bij opruiming van „slechts" één derde der kippen, de eieren- opbrengst vrijwel gelijk zal blijven. De stede ling zal wellicht vragen: „Wat nu, gaat het overblijvende twee derde gedeelte dan, uit dank voor het in leven blijven, nóg meer leggen? Stel u gerust, dat zullen ze niet, maar er mag gerekend worden, dat een derde van onze kip penstapel heel slecht aan den legplicht voldoet zoodat deze „opeters". direct weg moeten. Ook zal het noodig zijn, dat zij, die kippen houden, zonder direct op het voordeel aangewezen te zijn, deze van de hand doen, iets wat niet erg is, omdat ze,dikwijls, ongeweten, dure kostgan gers voor hun bezitters zijn. Zoodoende kan er voor de beroepspluimveehouders nog iets van terecht komen." „Om nu deze, vrijwel eenlge met voordeel gedreven tak van landbouw en veeteelt waar uit zeer veel kleine zandboeren en anderen, nog eenige inkomsten wisten te halen zoo goed mogelijk te helpen, in den nu komenden overgangstijd van veel, naar betrekkelijk weinig kippen, daartoe zoude ons geheele volk kunnen helpen. Vroeger zag ik met vreugde op de Donder- dagsche eiermarkten alhier in maanden Maart, April en Mei aanvoeren van l'A a 2 millioen stuks, thans huiver ik er voor. Daarom kwam de gedachte bij mij op, via de pers dit verzoek om hulp tot alle Nederlanders te richten: „Blijf dit jaar nu eens lang in een Paasch- stemming, eet nu eens meer, eet nu eens veel eieren, in de maanden van de topproductie". Eieren zijn een goed, eieren zijn nu zelfs een geweldig goedkoop voedingsmiddel. Vervelen ze u gekookt, bak ze dan, verwerk ze op een oi andere wijze door andere spijzen, maar ter- wille van de zoo zwaar getroffen pluimveehou ders eet eieren. (Wilt gij recepten, zoo weet, dat de Nederlandsche Pluimveevereeniging, een boekje daarover uitgaf.) De pluimveehouderij zal wel zorgen, dat eer lang de overproductie ophouden zal, de afslach ting zal zeer zeker heel spoedig beginnen en, eenmaal op een aantal kippen gekomen, vol doende, om voor de binnenlandsche consumptie te zorgen, zullen de prijzen wel weer loonendc zijn. Dén kunt gij uw verstrekt eiereneten wcdei staken en uw zorg wellicht aan een ander noodlijdende bedrijfstak geven. Maart.die moet ons de traditio- neele zomersche dagen brengen. We zijn al een paar keer opgestaan met zon in onze vensters. Handige café houders hebben de stoeltjes reeds op de terrassen doen zetten en velen koesterden zich in 't zonnetje. We weten dat 't nog lang geen zo mer is, dat „Maart nog z'n staart roert" en April daarna ook nog doet wat ie wil, maar we zijn toch in ons schik met 't geen we nu al krijgen. Er zijn te veel trieste dagen in het leven om zich niet te verheugen over een dag, die wat vroolijker ontwaakt dan vele andere. Er moet zon, er moet vroolijkheid zijn in ons leven. Blijmoedigheid geeft durf en levensmoed. Ontmoediging is een woord dat in ons levenswoorden boek geschrapt diende te worden. De zon schiet in de vensters en buiten ontwaakt de natuur tot een nieuw le ven. In den grond werkt de ontkie ming van bloem en voedsel. Er zullen ongetwijfeld nog donkere dagen ko men en nachtvorsten zullen veel scha de aanrichten. Maar lente noch zomer is te stuiten. De zon van Maart is een voorspellingeen roep tot le vensblijheid. WASHINGTON, 11 Maart. (V.D.) In verband met toenemende oppositie in het Congres te gen het bezuinigingsprogram vreest men hier, dat dit zal gaan traineeren. De democraten hebben voor Zaterdagmorgen een partijconfe rentie bijeengeroepen, waar over het lot van Roosevelt's voorstellen zal worden beslist. Naar uit welingelichte bronnen verluidt, is Roosevelt voornemens tegelijk met de bank- reorganisatie een reorganisatie van het Federal Reserve-systeem met zijn 6000' banken en zijn kapitaal van 7 milliard dollar door te voeren. Voor de functie van president van de Federal Reserve Board is inplaats van Eugen Meyer genoemd Adolf C. Miller. Talrijke banken hebben het departement van financiën telegrafisch toestemming verzocht hun loketten weer te mogen openen. Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat het departe ment van financiën verscheiden0-te&nken na onderzoek van de liquiditeit deze toestemming zal verleenen. De namen en het aantal dezer' banken zijn tot dusverre niet bekend gemaakt. Roosevelt verklaarde, dat op deze wijze ver scheidene banken reeds Zaterdag geopend wor den en dat Maandag het normale bedrijf bij de banken in grooten omvang weer zal kunnen worden hervat. Het departement van financiën werkt speciale voorschriften uit voor de banken na heropening. Naar de Lokalanzeiger meldt is de Berlijn- sche Commissaris van Politie Heisig te Leiden aangekomen, teneinde daar ter plaatse inlich tingen in te winnen over de antecedenten van van der Lubbe, die den brand in het Rijks daggebouw heeft gesticht. Het onderzoek is al reeds begonnen. In sa menwerking met de Leidsche politie worden verschillende personen gehoord, die inlichtin gen over van der Lubbe kunnen verstrekken. De candidatenlijst voor de a.s. verkiezingen, samengesteld door het Verbond voor Nationaal Herstel luidt als volgt: 1. Generaal C. J. Snijders, Hilversum; 2. Mr. Dr. W. M. Westerman, Den Haag; 3. Prof. Mr. j. A. Eigeman, Rotterdam; 4. W. P. Hillen, (oud-gouverneur van West-Java) Doom; 5. mevr. S. G. Landweer—de Visser, Soest; 6. B. J. Gelder, Amsterdam; 7. J. H. van Straaten van Nes, Boskoop; 8. Jac. Smits, Naarden; 9. Mr. M. Th. Mijnlieff, Dordrecht; 10. Jhr. Dr. j. C Mollerus, Haarlem; 11. P. Merkelijn (voor zitter van hét Nationaal Comité voor Werkloo- zen) Amsterdam; 12. R. Bordewijk, Den Haag; 13. Prof. Dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen, Maastricht; 14. Mr. P. P. J- M. Geradts, Roermond; 15. D. A. M. Q. Boeye, Den Haag; 16. Mr. P. C. L. Eschauzier, Den Haag; 17. M. A. Henny, Den Haag. Volgens de „Maasb." werkt de door Minister de Geer benoemde commissie tot herziening der Tarief wet zóó intensief, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat deze technische revi sie reeds in de tweede helft van April gereed zal zijn. Ingekomen giften van 4 Maart10 Maart: totaal vorige opgave 3.169.50. J. van G. te S. 5.eén blijk van sympathie uit Limburg j 2 50, uit dankbaarheid verblijf op Mont Cé- sar f2.—, J. de G. te A. ƒ2.50, E. S. te R. jo.—, D. v. A. te N. 2.50, Noord-Brab. Dag blad ƒ2.—, N. N. te X. ƒ100—, mej. J. v. d. H te' R. 20.—, J. KI. te R. 2.50, mevr. de wed. D.' v. J. M. te A. 12.50, C. v. d. H. te S. ƒ5.—, E. D. te H. ƒ2.50, pastoor d. P. te A. ƒ2.50, R. V. te H. ƒ1.—, Th. v. d. B. te H. 100,wed. A. v. d. W. G. te H. 5.M 1. O. G. D. te S. 5—, totaal 282.50; totaal- generaal ƒ452.--. Giften voor dit doel worden uitsluitend aan genomen ten kantore van de firma Theodoor Gilissen te Amsterdam Nieuwe Doelenstraat 12—14, giro-nummer 28485. Tengevolge van het herhaald lastig gevallen worden van werkwilligen door stakers in 't vis- scherij-bedrijf te IJmuiden, heeft burgemees ter Rambonnet thans met ingang van Vrijdag het verbod van samenscholing van meer dan drie personen uitgevaardigd. De verwachting, dat na den verkiezingsdag net getal der bezoekers van de Leipziger Voor- jaarsbeurs aanmerkelijk zou toenemen, is niet beschaamd. Maandag was de levendigheid in de Messe-wijken opeens veel grooter en hoewel de nieuwgekomenen in hoofdzaak Dultschers zijn, blijkt toch wel, dat de afwezigheid van alle politieke stoornissen menigeen uit net buitenland nog tot de reis naar Leipzig heeft doen besluiten. Juiste cijfers kunnen door net Messamt eerst later worden opgegeven, aocn met het tot nu toe bekende is men omtrent het buitenlandsche bezoek reeds zeer tevreden. Maandagmorgen heeft onder veel belangstel ling de opening plaats gehad van de „Erste deutsche Industriemesse Textil". De textiel- afdeeling, een voorname groep van de Leipziger Messe, bestaat reeds 12 jaar, doch er is nu een officieele verbinding tot stand gekomen met de hoofdorganisatie van de textielnijverheid. Het gevolg is geweest, dat de afdeeling textiel van het Rijksverbond der Duitsche industrie met medewerking van een aantal toonaangevende firma's de bovenbedoelde collectieve tentoon stelling heeft tot stand gebracht. Evenals vorige jaren is onze grootste Neder landsche Electrotechnische Industrie de N. V. Heemaf te Hengelo ook thans weer op de Leip ziger Messe vertegenwoordigd en heeft ook nu weer iets nieuws. Ze vraagt thans in de eerste plaats de aandacht voor een nieuwe fabricage methode der S. K. A.-motoren, waardoor zoo mogelijk de soliditeit van de S. K. A.-motoren wordt vergroot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10