STADSNIEUWS Haarlem, 11 Maart RADIO MOORS c.o.v. ZATERDAG 11 MAART AGENDA St. Vincentiusbibliotheken DE DAMSTRAAT WEER WINKELSTRAAT? Binnenkort wellicht geheel bebouwd BEDEVAART NAAR LOURDES Comité Ziekentransport Haarlem en omstreken SPEELTUINWERK Haarlemsche R.K. Vereeniging voor groote Gezinnen MUZIEK VIJFDE GEMEENTELIJK ORGELCONCERT ALLIANCE FRANCHISE Het tijdperk onder het Directoire (1795—1799) Solisten: Hans Gruys (so praan), Johan Feitkamp (fluit) COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE R.K. VOLKSBOND VRIJWILLIGE BURGERWACHT Bereden vendel opgericht TOONEEL STADSSCHOUWBURG Henny Porten LEIPZIG ER BONTHANDEL Rijkspostspaarbank Doodelijke val J. Drost t Gewetensgeld Personalia Middagconcert H.O.V. Luxor Theater HET WITTE HUIS Nieuw paviljoen aan den Zeeweg EEN DURE VISITE .GELOOF EN WETENSCHAP" FILM NIEUWS PALACE BIOSCOOP Declamatie-avond Per auto door Zwitserland Een wachtend bruidje MUZIEK Rectificatie BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK HALFWEG HILLEGOM SCHAKEN Competitie N.-Holl. Schaakbond 2e klasse A WANDELSPORT English Assciation 30 K.M. marsch 12 Maart 13 Maart Apotheek d iensten Commissie voor R.K. jeugdige werkloozen RETRAITEN Sinds de Damstraat verbreed is, staat er op de plaats waar eens huizen stonden, een bord van de gemeente. ,3ouwgrond te koop, of in erfpacht". De firma Fibbe liet alleen een hoekhuis bouwen en overigens bleef er een open vlakte tot aan het hoekhuis aan het Spaarne. Thans vernemen wij, dat er een kooper is voor dit terrein, die er een winkelgalerij onder één architectuur wil bouwen. Er is nog slechts sen klein geschil omtrent den prijs, maar de ge meente zal zeker overwegen, dat een regelmatig gebouwd blok winkelhuizen een sieraad voor de Damstraat zal zijn. De verbreeding van die straat tot aan het Spaarne kon nog steeds niet plaats vinden, omdat er een proces met de eigenares van het hoekpand loopende is. .vlen schrijft ons: Lourdes 18581933. Jubeljaar van O. L. Vr. van Lourdes. D:t jaar is het ook een jubeljaar voor de Nat. Ned. Bedevaart naar Lourdes, wel ke 50 jaar bestaat en voor de 40e maal ter Bede vaart gaat naar O. L. Vr. van Lourdes, nJ. van 25 Juli tot en met 3 Augustus a.s. Ook dit jaar hoopt men ongeveer 300 zieken mede te kunnen nemen naar Maria's Genade oord en bij die gelegenheid zag het Comité Zie kentransport Haarlem en Omstreken gaarne een groot getal zieken uit onze naaste omgeving. Maar om ook onze arme zieken weder in staat te kunnen stellen mede te gaan naar Lourdes. is hulp en geld noodig. De financieele toestand van het Comité H. en O. wordt steeds ongunsti ger en hiervan zouden juist onze arme zieken de dupe worden en dat mag niet. De kwitanties voor de jaarlijksche Donaties liggen gereed, alsmede een verslag over de werk zaamheden van het Comité sedert de oprichting verricht, doch wat nog niet compleet is, is het corps zelatricen. Daarom doen wij bij deze een dringend ver zoek aan alle dames die ons in de afgeloopen jaren hielpen, dit ook dit jaar weer te willen doen, maar ook meerdere zijn hartelijk welkom endringend noodig. Doet het in dit jubeljaar van Lourdes, ter eere van Maria en uit liefde voor Haar lievelin gen „de zieken." Stelt niet uit doch geeft u per omgaand op bij: Mej. D. Beijnes, Pres., Nieuwe Gracht 72, Haarlem, Tel. 10645; Zr. A. Derksen. Havenstraat 21, Heemstede en F. N. Duijn, Aza lealaan 7, Tel. 26944. eeniging in het Vincentiusgebouw, N. Groen markt 22. 8 uur: R. K. Commissie voor Arbeidersont wikkeling. Lezing in gebouw „St. Bavo". 8 uur: Repetitie van .de R. K. Zangvereeni- ging „St. Caecilia" in het gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbri gade „St. Franciscus" in het Militairengebouw Zoetestraat 14. WOENSDAG 15 Maart, 2.45 uur: Theemid dag met causerie voor den R. K. Vrouwenbond m „De Kroon". DONDERDAG 16 Maart 8 uur: Bestuursver gadering R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt *22. 8.15 uur: Repetitie Haarlems Mannenkoor in „Centraal". 8.30 uur: Bridge-drive van de K. J. M. V. in het eigen huis. VRIJDAG 17 Maart 8 uur: Repetitie Man dolineclub „Santa Lucia" in „Centraal", Groo- te Houtstraat 176. 8 uur: Lezing met lichtbeelden voor de leden van den R. K. Vrouwenbond in De Kroon. 8.30 uur: Huishoudelijke vergadering van de Ned. R. K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handelsagenten „St. Christoffel" afdeeling St. Paulus, in „Centraal", Gr. Houtstraat 176. ZATERDAG 18 Maart 2.45 uur: Excursie Ned. Reisvereeniging naar de Hoogovens te Velsen. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin- gen verzocht bü het uitschrijven van een ver gadering vooraf overleg te plegen met het Al gemeen Secretariaat, mej. W. van der Singel. Kleverparkweg 187, telefoon 12791, en bij vast stelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. De commissie voor speeltuinwerk in Haar lemOost, uit de Haarlemsche R. K. Vereeni ging voor Groote Gezinnen organiseert in April een tentoonstelling van het werk der kinde ren, waaraan verbonden een bazar en verloting. De baten hiervan zullen worden gebruikt voor de verdere installatie en dringend noodige aanvulling der spelmaterialen van denspeel tuin „Kindex-vreugd", in Haarlem-Oost. De afdeeling Speeltuinwerk 'telt ruim 300 leden met ongeveer 900 kinderen. In een der zalen van restaurant „De Kroon", hield de heer Georges Ricou, oud-directeur der Opéra Comique te Parijs, voor de leden der Alliance" Frangaise een conferentie over „hèt dolle leven tijdens het Directoire", de periode, die duurde van 1795 tot 1799. Hij werd ingeleid door den heer J. H. Sau- veur, die zeide, den spreker, die reeds voor de vijfde maal in Holland en voor de derde maal in Haarlem kwam, wel niet nader te behoeven introduceeren. Hij twijfelde er niet aan of de heer Ricou zou met zijn lezing groot succes behalen. Hij introduceerde tevens M.elle Juliane Meyrande, die ons in costume van dien tijd een aantal liederen uit die periode zou voordragen. De heer Ricou, met wiens buitengewoon ta lent als conférencier wij voor het eerst tot ons groot genoegen kennis mochten maken, verzocht dan de zangeres om ons eerst, door een aantal liederen, uit het tijdperk onmiddellijk het Di rectoire voorafgaande, te zetten in de juiste historische sfeer, wat Juliane Meyrande, die zich zelf uiterst handig begeleidde, deed met een drietal levendig voorgedragen chansons, het eene al geestiger dan het andere. Groote geestigheid en echt Fransche ondeu gende verve ook waren, behalve een uitstekend historisch inzicht, de kwaliteiten, welke de con ferentie van den heer Ricou kenmerkten. Het leven van de Fransche, en vooral van de Parijsche Gemeenschap in den tijd van bevrij ding en verademing, begonnen den 9en Ther- midor van het jaar 1795, en waaraan de dag van den XVHI Brumaire van het jaar 1799 een andere, meer ernstige wending ging geven, werd met forsche trekken en in algemeene, groote lijnen door den spreker geschetst. Het effect, dat een dergelijke verlossing uit materieelen nood en angst voor het leven op een bevolking heeft, stelde hij, in z'n verschillende uitingen, tegenover een soortgelijke periode in de ge schiedenis. van recenten datum nog: den na- oorlogsroes na den 18en November 1918 over de wereld en Frankrijk losgebroken. Zijn levendig voorgedragen persoonlijke herinneringen onder streepten dubbel de zoo begrijpelijke bevrij dingsvreugde, die ook de menschen aan het bloe dige einde der achttiende eeuw moet hebben aangegrepen. Tal van groote figuren uit die da gen passeerden de revue: Madame Tallieu, Jo- séphine de Beauharnais, Me. de Staël, Napoléon, Baras, Talleyrand, allen met hun zwakheden, maar ook met hun bijzondere kwaliteiten gezet in het juiste licht van den tijd, een en ander wederom onderstreept door 'n viertal goed ge kozen liederen. Juist getroffen was in zijn samenvatting en conclusie dan ook de voorzitter der Alliance, de heer J. H. Sauveur, toen hij den heer Ricou en mademoiselle Meyrande dank zegde voor de lezing en de muzikale illustratie daarbij. Gij hebt ons, zoo zeide spreker, doen begrijpen en doen vergeven de lichtzinnigheid van het door u geschetste tijdperk. Hij knoopte er den wensch aan vast, dat de bezinning, welke na dergelijke verklaarbare menschelijke stemmingen volgde, ook in onzen gelijksoortigen tijd zoowel in Frankrijk als in Nederland en in de geheele maatschappij, zou blijven doorwerken. Welk dankwoord met luide instemming door alle aan wezigen werd begroet, J- s- Onze stadsorganist George Robert opende dit vijfde gemeentelijke Orgelconcert met de Pas- sacaglia in a kl. t. van Hendrik Andriessen. Hij maakte het tot een klankschoon stuk, waaxin vooral de brillante finale, met de nog even zacht en bescheiden na-mediteerende afsluiting een staal is van Andriessen's zeer persoonlijke kunst. In de plaats van Berthe Seroen trad, zooals we in ons blad van gisterenavond reeds be richtten, de zangeres Hans Gruys op met lie deren van A. Roussel en André Caplèt, en met een tweetal Bach-aria's met obligaat fluit- en orgelbegeleiding. Vooral de beide Fransche lie deren met fluitbegeleiding alleen werden zoo wel door de uiterst intelligente voordracht van beide kunstenaars juweeltjes van klank en ex pressie. Zoowel als Hans Gruys met haar stem weet te schilderen en uit te beelden, weet ook Johan Feitkamp dit met zijn fraai klinkend in strument te doen. Zijn p.pl zijn zuchten gelijk, en in de sterker geblazen gedeelten blijft de toon nobel, soepel en fluweelig. Daarmee gaat dan een brillante ademtechniek gepaard, des te opmerkelijker wijl er naar buiten juist niet het minste van blijkt, doch alles als uit een bron in ononderbroken successie schijnt te vloeien. De eerste concerthelft werd besloten met de Fantaisie in C gr. t. van César Franck, door organist Robert met zorg geregistreerd. In de Sonate voor fluit en orgel in C gr. t, van J. S. Bach, aan wiens werken de laatste concerthelft was gewijd, viel wederom de zeer bijzondere voordracht op van den fluitist: een Allegro van Bach brengt hij waarlijk tot leven, en een herhaling van 'n muzikalen satz krijgt bij hem een benadrukkende beteekenis. Dan treft weer in het Adagio zijn droomei-ige ge voelstoon, en in een Menuet de opgewekte, al tijd stevige rhythmiek. Organist Robert had 'n enkel moment moeite om den fluitist te volgen, maar wist toch ten slotte in het algemeen het levendige tempo goed vol te houden en zich in de registratie fraai aan te passen aan den fluitklank, zoodat een klankschoon geheel ver kregen werd. Van de orgelwerken behoorde verder ongetwij feld de Passacaglia met haar levendige, grootsch opgebouwde dubbelfuga in c kl. t. tot de best geslaagde interpretaties. Besloten werd met een tweetal aria's uit de Cantates 94 en 79 van Bach „Betörte Welt" en „Gott ist unser Sonn' und Schild", waarin de fluitpartij met het orgel zich telkens op zoo geniale wijze aansluiten bij de menschelijke stem, den zang volgend, interpreteerend, de sat- zen bindend en besluitend. We meenden dat deze aria's de zangeres minder gunstig liggen vanwege de lage passages welke er in voorko men, maar, evenals in 't begin van den avond, legde zij in haar vertolking groote intelligentie aan den dag en was haar voordracht werkelijk vol warmte en schoon van klank en expressie. De kunstenaars werden herhaaldelijk terug geroepen en deelden de hulde met organist Ro bert, die zijn deel van het succes van dezen vijfden avond wel evenzeer had verdiend J. S. ZONDAG 12 Maart 8.30 uur: Algemeene H. Communie voor de leden van de K. J. M. Ver eeniging in de Kapel, Koningstraat 20. MAANDAG bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. MAANDAG 13 Maart 8.45 uur: Lezing voor de leden van de K. J. M. V. in het eigen huis. 9.30 uur: Bestuursvergadering van de Ned. R. Reisvereeniging in Hotel „De Leeuwerik." DINSDAG 14 Maart 8 uur: Vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusver- Stedelijk Orkest en het jongenskoor onder lei ding van W. Hespe. Voorts: Piet Halsema, orgel, en George van Renesse, clavecimbel. Het geheel onder leiding van George Robert. Over den baszanger, die wijlen den heer Jac Ph. Caro zal vervangen, wordt nog onderhan deld. Onder niet al te groote belangstelling' en onder leiding van den heer J. Ph. H. Castricum zijn de leden van den R. K. Volksbond weer in vergadering bijeen gekomen. De voorzitter deed mededeeling over de dezer dagen gepubliceerde plannen van de Coöpera tieve Bouwvereeniging „De Spaarnestad". Aan de St. Josephs-Gezellenvereeniging werd een subsidie van 50 toegestaan voor ontspan ning en ontwikkeling der jeugdige werkloozen. De voorzitter bracht ter sprake de ontbin ding van de Tweede Kamer en de politieke ge beurtenissen in het buitenland en spoorde aan, paraat te zijn, om niet alleen te zijn een goed lid der sociale vereenigingen, doch vooral ook mede te leven in het politieke leven en daarin één te zijn en daarom lid te worden van de R. K. Kiesvereeniging. Het financieel verslag van den Volksbond sloot aan inkomsten met 13620 en aan uit gaven met 12916. Het financieel verslag van de sociëteit „St. Bavo" vermeldde een saldo van 900. Heden wex'd, als onderdeel van de Vi'ijwillige Burgerwacht, Haarlem, een bereden Vendel op gericht, bestaande uitsluitend uit zeer goede ruiters. Het ligt in de bedoeling, deze afdeeling te be wapenen met karabijn, revolver en cavalerie- sabei. Heny Porten, de bekende Duitsche filmartiste, die reeds in haar laatste film: ,,'n Schandaal van Eva" zoo geheel verschilde met de oor spronkelijke Henny Porten-met-de-lange-vlech- ten, is gisteravond voor een matig bezetten schouwburg hier in Haarlem opgetreden. Het stuk „Morgen urn fünfachten wij, van wege de zeer lichtzinnige huwelijksverhouding, die er in voorkomt, niet geschikt om nader te bespreken. Niemand verliest daar iets bij, want we hadden het toch als een zwak niemandal- letje moeten qualificeeren. Henny Porten, hoewel geen tooneelspeelster, dit in tegenstelling met haar filmcollega's, gaf blijk een voortreffelijk artiste te zijn, die in haar doublure, buitengewoon doorvoeld en gaaf spel te zien gaf. Er werd hevig geapplaudisseerd. Vossen en korte Bontjasjes zijn nu voordeelig! GROOTE HOUTSTRAAT 103 Aan het postkantoor te Haarlem en zijn bij kantoren werd in den loop der maand Februari 1S33 op spaarbankboekjes ingelegd 472.659.85 en terugbetaald 320.627.77. Derhalve meer in gelegd dan terugbetaald j 152.032.08. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 282. Doör tüsschehkomst dezer kantoren werd.ter Directie op staats.schuldbóekjes afgeschreven 2100.—. Derhalve minder in- dan afgeschreven 2100.—. De 71-jarige landbouwer G. de G. uit Haar lem, die Woensdagmiddag bij het verrichten van landbouwwerk van zijn wagen is gevallen, waarbij hij zijn wervelkolom heeft geblesseerd, is Donderdagmiddag in het St. Jansziekenhuis te Laren overleden. In den ouderdom van 76 jaar is alhier over leden de heer J. Drost, gep. hoofdopzichter van den provincialen waterstaat van Noord- Holland. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. Zijn stoffelijk overschot zal Maandagmiddag om twee uur op de alge meene begraafplaats te Haarlem ter aarde wor den besteld. Bij den inspecteur der directe belastingen alhier is 4.06 aan gewetensgeld ingekomen. De heer E. over de Linden, alhier slaagde te •Amsterdam voor apothekersassistent. Zondagmiddag, 12 Maart, te half drie geeft de Haarlemsche Orkest-Vereeniglng een con cert in de Gem. Concertzaal onder leiding van Marinus Adam. Soliste is daarbij Corry Bijs ter, sopraan. Het programma vermeldt: Musik zu Shakespeare's Sommernachtstraum, F. Mendelssohn-Bartholdy; 2. Scène und Aria aus der Oper „Freischütz" (zang en orkest), C. M. Von Weber; 3. Ouverture „Mignon", A. Thomas; 4. Aria „Butterfly" uit de opera .Madame Butterfly" zang en orkest, G. Pu ccini; 5. L'Arlésienne Suite, G. Blzet. De jaarlijksche uitvoering van Bach's Mat- thaeus Passion door de Christelijke Oratorium Vereeniging zal dit jaar plaats vinden 6 April. Medewerkers zijn: To v. d. Sluis, Annie Woud, Jac. y. Kempen, Max Kloos, het Utrechtsch waarbij je het hoofd schudt om de flauwitei ten en tegelijk hartelijk lacht. Dat is dan ook wel zeker, dat er in de Pa lace Bioscoop deze week iederen avond ge schaterd zal worden, dat de muren er van dreunen. Dat de. film „Menschen in 't Hotel" geprolon geerd zou worden was te begrijpen. Er is voor deze rolprent ontzaglijke reclame gemaakt, maar dit zou niets beteekenen als de film ook niet inderdaad van bijzondere constructie was. Wilt ge Greta Garbo zien? De Barrymores? Joan Crawford? Nog andere sterren? Ge kunt ze samen vinden in „Grand Hotel' waar de roman van Vikey Baum levend wordt Het voorprogramma is, zooals altijd goed ver zorgd. Het Hollandsche Journaal biedt de laat ste actualiteiten. De heer Hoffschlag zal een nieuw paviljoen laten bouwen aan het begin van den Zeeweg op het afgegraven terrein aan den Zuidkant van den weg, tegenover de plaats waar het oude paviljoen „Düïnlust" gestaan heeft. Het nieuwe paviljoen krijgt de naam „Het Witte Huis", omdat het geheel wit zal worden. Het is ont- worpen door de Haarlemsche architecten Mul der en Van Asdonk, die ook het paviljoen „Kijk duin" van den heer Hoffschlag in het wandel park langs den Hoogen Duinendaalschenweg ontwierpen. „Het Witte Huis" zal een lengte krijgen van. 13 en een breedte van 8 M. De zaal zal 8.5 bij 7.5 M worden. Een ruim terras zal plaats bie den aan ongeveer 300 a 400 bezoekers. Voorts zal er een parkeerterrein aangelegd worden. De heer W. Cassee, aannemer te Overveen, is met den bouw belast. Verwacht wordt, dat het binnen twee maan den gereed zal kunnen zijn. Toen Vrijdagmorgen tusschen 11 en 12 uur de bewoonster van perceel Ruijsdaelstraat 24rd„ bij haar moeder, die beneden woont, op visite was gegaan, bleek bij haar thuiskomst, dat uit het buffet een sigarettendoosje, dat 90.be vatte, verdwenen was. De bewoonster had de deur bij haar afwezigheid ongesloten gelaten. De visite kwam haar dus duur'te staan. Op het tooneel een burlesque, gespeeld door één man en twee poppen en op het doek een klucht van Anny Ondra: „Mijn neef uit Ame rika", die in het Duitsch „Ein tolles Madel" heet. Iedereen die Anny Ondra wei eens heeft ge zien, zal begrijpen, dat de Duitsche titel eigen lijk veel echter is dan de Hollandsche, want ein tolles Madel i s Anny Ondra altijd, tenminste in haar films. Altijd doet ze iets geks, ze ver huurt zich als garderobe-juffrouw en weet de kleeren der bezoekex-s niet uit elkaar te hou den, ze wordt dansmeisje en kan niet dansen, waardoor ze de dwaaste sprongen maakt; ze treedt op in een circus, zonder van cixcustoeren iets te kennen en altijd valt ze door een bed, waar ze bij voorkeur geheel gekleed in gaat liggen in valt eigenlijk, vandaar het er door vallen. Maar al die gekke dingen doet ze zoo echt komisch en ze vertrekt daarbij haar lieve pop- pexxgezichtje zóó grappig, dat je wel moet lachen. En we kunnen het dan ook maar al te goed begrijpen, dat de neef uit Amerika hals- over-kop verliefd op haar wordt en zijn vier millioen dollars aan haar kleine voetjes legt, waarmee ze al die dolle sprongen maakt. Zeer aardig was in deze film o.a. de scène op den zolder, waar het niet spookte, maar toch alles geluiden maakte en bewoog, zonder dat Anny kon begrijpen hoe dat toch kwam. Grappig ook de scène bij de opening van het museum, waar ze voor het eerst den Amerikaan- schen neef ontmoet, om te lachen ookmaar waarom meer op te sommen, de heele film is om te lachen. In het voorprogramma, behalve de geluids journalen, waarbij nu ook weer dat van de Ufa was, ook nog een klucht: „Da's z'n zuster", een van die dolle Amerikaansche soldatenfilms, Piei-re Balledux, de bekende leider van het tooneelgezelschap „De Vereenigde Haagsche Spelers" en zijn echtgenoote, mevr. Erna Bal leduxHaffert, gaven Vrijdagavond voor de leden van de vereeniging „Geloof en Weten schap" een declamatie-avond in den Schouw burg Jansweg. Er was een groot verschil in programma-ge deelten vóór en na de pauze: stichting en ernst tegenover geestige humor. Overeenkomstig.diaarmede was er ook groot verschil in voordracht vóór en xxa de pauze: sobere dictie, onbeweeglijke houding en passie- looze handeling tegenover, kleurrijke, dictie, levendige gebarentaal en afwisselende hande ling. In beide gedeelten werden echter het meest 19e en 20e eeuwsche dichters geciteerd als: Guido Gezelle, Alice Nahon en Adama van Scheltema. Pierre Balledux nam het stichtelijke voor zijn rekening; behalve door de herhaaldelijk voorgedragen gedichten van Guido Gezelle: ,.t Eerste" eigenlijk ,,'t Kruiske" geheeten en de „Berechtinge" kwamen de toehoorders onder den indruk van het eveneens in dezen liturgischen vastentijd „Lied" van Bernard Verhoeven en het wonderschoone „Bidden" van Alice Nahon. Vooral de passus: „Bidden is zichzelf vergeten, helpen van elkander" kwam prachtig tot zijn recht. Ter afwisseling speelden beide optredenden een scene uit een tooneelstuk van Jan Vuysters abusievelijk was in het programma, dat overigens o.i. niet door volledige aanduiding van de voor te di'agen werken uitmuntte! slechts één naam vermeld. Om den quasi-verheven woordenstijl achten wij de keuze van dit werk niet gelukkig maar daarentegen weer wél om den scherpen dialoog en het dramatische conflict: Claudia, die aan haar echtgenoot, den landvoogd Pontius Pilatus, haar lijdens-droomen van den gekruisten Jezus vertelt, waardoor Pilatus belooft Jezus te zullen beschermen. Deze in costuum, maar zonder décor gespeelde scène was indrukwekkend en engelooflijk aangrijpend! De voorkeur van mevr. BalleduxHaffert richtte zich meer tot het sentiment-volle (sen timenteel zou hier een minderwaardigen, dus onjuisten klank hebben: „Aan een kindeke", ,,'t Is goed" en „Dienstmeisjes" van de dichteressen Alice Nahon en Helene Swarth genoten een sierlijke zegging, waax-bij Pierre Balledux zich met „De Uitdragers" en „Voorbij", van Adama van Scheltema, waardig aansloot. Na de pauze was het al leut en humor, luim en lach wat men te hooren kreeg. Zeer fraai van uitbeelding was de natuur schildering in „Idylle" van Alice Nahon: „de kruiwagen knarste van piepperdepiep" of in „Peixizerij bij de Bloemen" of in de fijngevoe lige, psychoiogisch-verantwoorde „Kinderge dachten" van Adama van Scheltema. ,,'t Re gent, o wat regent t!" Ook de plastiek, was prachtig verzorgd. Hoe leefde b.v. het boerke Naas in Guido Ge zelle's overbekende: Wie heeft er ooit het lied gehoord, het lied van boerke Naas" Hoe leefde de vader, die aan zijn kind ver telt waarom de „vaorkens een krulleke in hun staort" hebben en zoo allegaer bloot" zijn, in ,,'t Verken' van Felix Timmermans! Hoe leefde het volksjochie in de Rotterdam- sche tram, dat zoo graag naar de „Bayenkorf" wilde in het „Stemmetje" van A. Cocheret plastisch voorgedragen door mevr. Balledux— Haffert. Hoe leefde tenslotte het eigenwijze oude heertje, dat wel anderhalf ons Gruyère kaas, maar niet de „gaten" daarin wil beta len, in „Kruyèx-e kaas" eveneens van A. Coche ret! (Uitstekend vertolkt door den heer Bal- ledxxx) De optredenden hadden een zeer groot en welverdiend succes, dat o.a. in bloemen voor mevr. Balledux tot uiting kwam. De heer Balledux gaf nog een vlotte toegift: „De wilgen" van Adama van Scheltema, welke de haastigen, die al wegliepen, toen het laatste woord pas half gezegd was, ongetwijfeld gemis: zullen hebben. En ze hébben wat gemist! Gisterenavond heeft de heer P. Schotte, se cretaris der Nederlandsche Christelijke Reis vereeniging voor de Haarlemsche afdeeling een lezing gehouden over Zwitserland. Nadat spreker de principiee'e beteekenis der organisatie had uiteengezet ging hij met zijn auditorium per auto naar het land der Alpen- bloem en eeuwige sneeuwtoppen. Honderd zestig lichtbeelden verduidelijkten het gesproken woord. Een paartje te Zandvoort dat in ondertrouw was opgenomen, zou den grooten stap doen. Ai- les was voor den grooten dag in gereedheid ge bracht, maar op het laatste oogenblik bleek, dat de brxxidegom niet kwam opdagen: Een lafheid, die zeker voor een jong leven, dat nog de geheele toekomst voor zich heeft, niet is goed te redeneeren. In ons Vrijdagavond geplaatst verslag van het Hartvelt-kwartet heeft men ons, tengevolge van het uitvallen van een regel zetsel, het Leeuwerikkenkwartet doen toeschrijven aan Willem Pijper: de bedoelde zin moet zooals men reeds begrepen zal hebben, als volgt lui den: Het programma bestond dan uit het z.g. Leeuwerikkenkwartet van Haydn in D, het strijkkwartet no. 13 van Wi'lem Pijper van 192* en het z.g. Jachtkwartet in Bes van Mozart voor de Pauzeenz. Geboren: 8 Maart: z. van M. Gerritsen—van Duin; z. van I. Wesselius—Spaargaren9 Maart; d. van M. C. Makkes van der Deijl— van Berloo; d. van J. C. Fictoor—Duk; z. van J. M. van Keulen—Grund; 10 Maart. z. van H. H. DerksenWeber; d. van A. M. de Vries Aarts; z. van A. de GierMulder. Overleden: 8 Maart: F. A. Dekker, 65 j. ZB. Spaarne; H. Visser, 26 j., Gasthuisvest; 9 Maart: A. Burger—de Kooter, 85 j. Tesla- straat; J. Drost, 76 j„ Leidschevaart; C. M. Kerling, 83 j. Koninginneweg. Wielrenner gevallen Bij Halfweg is Vrijdag middag op den Amsterdamschen straatweg een wielrenner gevallen. Met gebroken beenen is hij overgebracht naar het Tesselschade Ziekenhuis. Auto te water. Donderdagnacht is wederom een auto aan den Hillegommerdijk in het ka naal gereden. Dit is in korten tijd de derde. Gelukkig is het ook ditmaal zonder verdrinken van inzittenden afgeloopen, alleen werden de bewoners er des nachts het bed voor uitge haald. De oorzaak is de volgende: de auto's, uit de richting Nieuw-Vennep komend, moeten een steile helling op, om op den dijk te komen. Het spreekt, dat daarbij extra gas moet wor den gegeven, met het gemakkelijk verklaar bare gevolg, dat men iets teveel geeft, waar door men rechtuit het water inrijdt. Het is o,j. plicht der Overheid te zorgen, dat daar ten spoedigste langs het water een hek komt, op dat men niet den put behoeft te dempen als het kalf verdronken is. Stille Omgang. HiUegom en Omstreken. Deze afdeeling van het Genootschap hield haar jaarvergadering. De Weleerw. heer kapelaan Diepenbrock van St. Joseph, waarnemend directeur opende de vergadering en hoopte, dat alle leden met veel devotie den bedetocht naar Amsterdam zouden maken. Spreker van dezen avond was de heer drs. P. Kasteel, die tot onderwerp had geko zen: „De strijd om de Hostie." In gloedvolle woorden zette spr. het Katholiek Geloof uit een en zijn middelpunt: de H. Eucharistie. Deze móóie rede werd gesloten met 'n schit terende peroratie, met spontaan applaus be groet, terwijl den spreker daarvoor hartelijk dank werd gebracht. Het bestuur deelde mede, dat dit jaar de tocht niet begint te Haarlem, doch vanaf Half weg. Te half elf wordt op den bepaalden Za terdag een kort Lof gecelebreerd in de St. Jo- sephkerk, waarna te 11.10 de extra-tram naar Halfweg vertrekt. Zij die het geheele reisgeld niet kunnen missen, kunnen zich vervoegen bi) den secretaris, den heer W. van Trigt aan de Haven, waar hulp zal worden geboden. Nog werd medegedeeld, dat de contributie voor jon ge leden gesteld is op 25 c„ dus de helft der gewone bijdrage. De werkloozen kunnen mede een toeslag op het reisgeld bekomen; zij wen den zich daartoe tot den heer Van Trigt. Het zangkoor der St. Josephkerk wisselde een en ander af met schoone Sacramentshymnen en het „Te Joseph Celebrent" van J. v. Schaik. Aan het eind van den avond zong de heer A. H. Copini het Jubellied, waarvan het refrein door allen werd meegezongen. Kapelaan Diepenbrock dankte voor de trou we opkomst en sloot met den Chr. groet. De harvgpartij aan het 10e bord van de match H. S. G. II—Haarlem-Noord I is bij ar bitrage remise verklaard. De totale uitslag van deze match is hierdoor dus inderdaad 55 geworden. De 2e klasse A is thans uitgespeeld en ver toont den volgenden eindstand: Verl. Rem. Verl. Ptn. voor tegen Zandvoort 12 1 - 5 19 10 'A Haarlem-N. 11.1 1 3 15 14 1414 H. S. G. II - 2 1 2 14y, 15% Heemstede I 1 - 2 2 10% 19 Zandvoort I zal nu met het winnende team van groep B moeten spelen om het kampioen schap van de 2e klasse. Donderdag 16 Maart des avonds 8 uur zal voor de afd. Haarlem van English Association een lezing gehouden worden in een der boven zalen van „De Kroon", Groote Markt, door den heer Randolph Churchil over het onder- wem -Young England looks at America." Wij herinneren er aan dat de 30 K. M. marsch .•an „Concordia" morgen, 12 Maart, plaats vindt. De start geschiedt voor het gebouw van den H. K. B„ Tempeliersstraat, te 10 uur. Terugkomst der wandelaars pl.m. half rijf. Naar ons wordt medegedeeld zal de bekende Haarlemsche wandelaar J. M. Jordan, lid van de vereeniging „Het Gouden Kruis", een de zer dagen een poging doen tot het volbrengen van den wandeltocht BrusselHaarlem, 220 K.M., welken afstand hij hoopt af te leggen in den tijd van ten hoogste 37 uur. Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit, 6 uxxr Cur sussen R. K. Volksbond, 3 uur Bestuur Provincialen Kieskring Velsen, 3 uur Ge wone zittingen 4 en 7 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 —5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. Iederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar- Gem. Concertgebouw Middag-concert door de H. O. V., half 3 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen 11.30, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété, 2, 4.15, 7 en 9.15 uxxr. Sociëteit „St. Bavo" Gemengd Koor „Onder Ons" 8 uur R. K. Commissie voor Beroeps keuze, 8 uur R. K. Bevolkingsbxxreau, 8 uur Bestuur R. K. Grafische Bond, 8 uur Ledenvergadering R. K. Meubelmakers, 8 uur. St. Jozefgezellengebouw Jansstraat 59 Damclub T. E. P., 8 uur „St. Genesius", 8 uur. Gem. Concertgebouw Zevende Bach-con- cert, 8 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbureau voor Vrouwen en Meisjes Iedei-en dag van 10 tot 12, van 2 tot 4, en van 8 tot 9 uur. Zaterdags van 10 tot 12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. Koningstraat 27 - Telef. 14609 OFFICIEEL PHILIPS -REPARATEUR Voor de apothekers, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en 's Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitiixgsrooster ge maakt. Van Zaterdag 11 Maait 8 uur 's avonds tot en met Vrijdag 17 Maart zijn de volgende apotheken op Zondag, 's avonds na 8 uur en des nachts geopend: P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15, TeL 10539. P. Kruysse, firma Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, Tel. 10043. I. Koster Apotheek „Bosch en Vaart", Bosch- en Vaartstraat 26, Tel. 13290. Apotheek Nolf, Kruisstraat 23, Tel. 11174, maakt van de machtiging op Zaterdagavond te sluiten geen gebruik, maar blijft dan tot 10 uur open. De apotheek W. F. Woutersen, Ko ninginneweg' 3, Tel. 12038, heeft geen verlof tot sjuiten gevraagd en is dxxs altijd geopend. - trioa (Tehuis: Jansstraat 59) Maandag 13 Maart 1010% uur ontspan ning; 10',-211% u. lichtbeelden over de Droog legging der Zuiderzee als eerste voorbereiding voor een excursie naar de Zuiderzee-werken, die wij de komende maanden hopen te maken; 11*4-^12 uur ontspanning; 25 uur ont spanning. Dinsdag 14 Maart 1010% uur ontspan ning; 10 %211% uxxr Esperanto en Staatsin richting. Beide cursussen zijn zeer interessant: zorgt, dat u een van beide volgt; 23uur Eerste hulp bij ongelukken; 3%4 uur ont spanning'; 4/5% uur Gymnastiek in het lokaal Oude Gracht 120. Om 4 uur wordt (dus) de zaal gesloten. Woensdag 15 Maart 1010% uur ontspan ning; l0'/211 uur Vraag-halfuurtje; 1112 uur ontspanning. Om 2 uur voetbalwedstrijd op het T. Y. B. B.-terrein, waaraan alleen in geschrevenen bij ons tehuis kunnen deelnemen. Donderdag 16 Maart Eerste uittrekken van onze wandelaars! Om 7 uur (in den morgen natuurlijk) vertrekken onze wandelaars vanaf 't tehuis, Jansstraat 59. Dezen eersten keer gaat de tocht naar Schiphol en terug. Een mooie en interessante wandeling, tevens een prachtoefe- ning voor den Stillen Omgang en de routes van meerdere dagen, die binnenkort zullen volgen. Houdt uw lichaam ook in dezen tijd van werk loosheid krachtig en flink, en daarom: gaat mee! Voor niet-deelnemers aan dezen mooien wandeltocht is de zaal geopend van 1012 en van 25 uur. Vrijdag 17 Maart 1011 uur Nederlandsche taal; 1112 uur ontspanning; 25 uur ont spanning. Zaterdag 18 Maart 10—11 uur gelegenheid om werk te maken; 1112 uur ontspanning. Do Bibliotheken zijn geopend: BIBL. GEN. DE LA REIJSTRAAT 17: DINSDAGAVONDS 8>4—9% uur VRIJDAG AVONDS 8 uur DINSDAGMIDDAGS 4—5 uur. BIBL. HAGESTRAAT 49: WOENSDAGMIDDAGS 214—4 uur (Voor Schoolkinderen) WOENSDAGAVONDS v 7)4—814 uur VRIJDAGAVONDS van uur BIBL. N. GROENMARKT 22: WOENSDAGMIDDAGS 214—4 UUr (Voor Schoolkinderen) WOENSDAGAVONDS 7H—9 Uur BIBL. KLARENBEEKSTRAAT 60: WOENSDAGAVONDS 7 9 mir In het Retraitenhuis „Sint Petrus Canisius" te Bergen (N.-H.) zijn de retraiten als volgt: 14—17 Huismoeders. 21—24 Meisjes-Congreganisten <17—25 jaar). 28—31 Heeren Middenstand. 12—15 April (Goede Week) Heeren Onder wij zeis. 15—18 (Paschen) St. Josephsgezellen. 1922 Meisjes M-UXi.O. 2326 Jongens M.U.L.O. 1—5 Mei Dames van deftigen en gegoe den stand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2