i %Uh wat Onze marine in Nederiandsch-Indië 24.75 49.75 SCHAGCHELSTRAAT2 4 x 5 37.50 ZATERDAG 11 MAART NATIONAAL BELANG Oorzaken der jongste gebeurtenissen 19.50 16.90 1*MHJ GROOTE PARTIJEN IN ALLE MATEN. Voordracht van kolonel A. Vos voor het Indisch Genootschap te 's Gravenhage Een arbeidersbelang De magere jaren Vertrouwen STADSNIEUWS HET MOEDERHUIS DER ST. JULIANACONGREGATIE IN DE BIJENKORF Corsetshow GIOVANNI PAPIPNI Een mooi geschenk VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken TENTOONSTELLING ALBERT LOOTS Muzikale avond Prov. Staten van Zuid-Holland Jubileum VAN GELDER'S PAPIER FABRIEKEN IN 1932 Ongunstige vooruitzichten Verlies f 166.139 Aanbesteding AXMINSTER KARPET 3x4 ENG. AXMINSTER KARPET 3x4 WILTON KARPET 3x4 GROOTE MAAT ZWAAR WILTON KARPET 3l/2 x 41/* AXMINSTER KARPET TELEF. II491 HAARLEM. TREKJES no. 791 De groote zaal Vrijdagavond heeft voor het Indisch Genoot schap te 's-Gravenhage de kapitein ter zee b.d. A. Vos, die van 1927 tot medio 1930 commandant der marine te Soerabaja is geweest, „eenige be schouwingen over onze marine in verband met de jongste gebeurtenissen in Nederlandsch-In- dië" gehouden. Spr. ving aan met uiteen te zetten, dat het bezit van een vloot in Indië urgent is. Een vereenigd-blijven van Nederland en Indië is in de eerste plaats een levensbelang voor Neder- landsch-Indië zelf. De kreet der links-georiënteerde groepen „In dië los van Holland" wordt wel steeds luider, maar de ware kenners van Indië, ook vóór- aanstaande inheemschen, weten, dat de ver-, wezenlijking van deze leuze tot gevolg zou heb ben, dat Indië een anderen blanken of een gelen meester zou krijgen. Doch niet minder is het blijven van Neder- landsch-Indië onder Nederlandsch gezag een belang voor Nederland, voor den werkmans stand in de eerste plaats. Dat Twente thans ligt neergeslagen, komt, omdat Japan nu de katoentjes goedkooper maakt dan wij. Dat wij in 1932 132 millioen aan steun voor 400.000 werkloozen konden uitgeven, ware onmogelijk geweest, indien Indië niet in de goede jaren zooveel had bijgedragen aan ons nationaal ver mogen en onzen welstand. Uit dien hoofde en ook op grond van zijn neutraliteitsplichten als lid van den Volken bond is Nederland verplicht, een vloot naar zijn draagkracht in dat uitgestrekte eilandenrijk te onderhouden. Spr. wijdde hier uitvoerige beschouwingen aan de positie van de onderofficieren en het min dere personeel op die vloot. Het personeel, waar ook geplaatst, is ver zekerd van een uitnemende behandeling van zijn chefs, geniet uitmuntende en overvloedige voeding en ook overigens een materieele ver zorging, mede voor de toekomst, welke, voor zoover spr. bekend is, door geen vreemde marine wordt overtroffen. Vervolgens werd besproken de wisselwerking tusschen den geest onder het officierscorps en den geest onder de manschappen. In 1929 kwamen de magere jaren. Neder- landsch-Indië zag in enkele jaren zijn staats inkomsten van 500 tot 250 millioen verminderen, welke inkomsten nu onvoldoende zijn om de uitgaven van over de 300 millioen te dekken. Iedere staatsdienaar, die nog een behoorlijk betaalde betrekking vervult met 't vooruitzicht, geborgen te zijn ook voor zijn verder leven, speciaal de vrijwillig dienende militair, moet beseffen, dat deze salariskorting moet worden toegepast en manmoedig gedragen moet wor den. Onder de inwerking van de laatste soldij korting zijn de gemoederen van een groot deel van het Europeesche marinepersoneel verhit, mede door verkeerde leiding van de Cambo- bonden. Spr. kwam tot de volgende conclusies: Hoogst ernstige en diep beschamende gebeur tenissen, zooals nooit te voren voorgevallen, hebben zich in het officierskorps en in de korp sen van onderofficieren en manschappen als mede bij de Inlandsche schepelingen in Neder- landsch-Indië voorgedaan. Naast operatief ingrijpen, om de kanker gezwellen voor altijd uit te snijden, naast be straffing der schuldigen volgens de wet, die geen onderscheid kent van rang of stand, en verzwarende of verzachtende omstandigheden in aanmerking doet nemen, zullen min of meer ingrijpende, organisatorische maatregelen noo- dig zijn om de marine voor herhaling van zulke gebeurtenissen te behoeden. Op bezielende wijze moeten de commandan ten, deels persoonlijk, deels met behulp van hun officieren, de opvoeding van hun onder geschikten tot ware militairen ter hand ne men, waarbij gebroken moet worden met de oude, ondeugdelijke methoden. Ook nog op an dere wijzen moet het contact tusschen officie ren en hun ondergeschikten innerlijk worden versterkt. Nog merkte spr. op, dat de diepere oorzaken van het verzet onder de Inlanders nog niet te beoordeelen zijn wegens gebrek aan gegevens. Dat zij alléén wegens de salarisquaestie aldus zijn opgetreden, is haast ondenkbaar. Vermoe delijk spelen nationalistische opzweeperijen een rol. Men moet terugkeeren van den dwaalweg, de Nederlandsche vloot met een zoo overwe gend aantal Inheemschen te bemannen. Een betere oplossing moet worden gevonden, doch deze lag buiten het doel van spr.'s voordracht. Spr. wees op het verheugend feit, dat de Europeesche onderofficieren en militairen zich alle achter het wettig gezag geplaatst hebben en van de eventueele dwalingen huns weegs terugkomen., Spr. eindigde met het vertrouwen uit te spre ken, dat het Nederlandsche volk door zijn ver tegenwoordiging den minister van defensie krachtig zal blijven steunen in de veelomvat tende taak, welke hem in deze ernstige tijden is opgelegd. Hoe staat het met het Moederhuis der Ju- liaantjes heeft zich wellicht menigeen afge vraagd. Wonen de Zusters daar al rustig en onbezorgd? Nu zoover is het, helaas, nog niet, maar wy gaan toch in de goede richting. Het huis is, zoo als de term luidt, glasdicht, men is druk bezig met de afwerking, stukadooren, schilderen enz. En hoe staat het met de financiën? Gelukkig niet slecht, hoewel er nog zorg genoeg is, want als het huis klaar is, komt er nog heel wat kij ken voor de inrichting, om het bewoonbaar te maken. In mijn laatste berichtje van 27 September 1.1. schreef ik, dat er nog ongeveer drie duizend ont brak aan den oorspronkelijken opzet van vijftig duizend gulden bouwkapitaal. Nu die 50 mille zijn er. Maar nu hebben wij nog een 13 a 14 duizend noodig voor de inrichting. Iedereen die even nadenkt, zal wel begrijpen, dat men daar mede nog geen wonderen doet. Denk eens aan de kapel, waar een altaar met al de benoodigd- heden voor den ©eredienst, aan de verwarming en verlichting, aan de watervoorziening, verder de installatie voor de keuken enz., de meubilee- ring en stoffeering. Hiervoor ben ik gelukkig al in zooverre geholpen, dat er nog een goede tien duizend gulden zal noodig zijn. Ik maak van deze gelegenheid gebruik om den Zeereerw. heer pastoor der St. Bavo, Haarlem- Noord, hartelijk te danken, dat hij een collecte in die kerk toestond, en niet minder de paro chianen, die 164 samenbrachten. Ik blijf mij nog dringend aanbevelen voor kleine en groote giften. Er moet natuurlijk ook een Monstrans zijn voor de uitstelling van het Allerh. Sacrament. Wie zou daar niet graag een offertje voor wil len geven en velen zouden het kunnen doen, zonder bijzondere uitgaven, n.l. door daarvoor te bestemmen niet meer gebruikte gouden of zilve ren voorwerpen, als kettingen, ringen, arm banden, enz. Bij velen liggen dergelijke voor werpen misschien al jaren te wachten op een goede bestemming. Nu een betere bestemming dan voor een Monstrans is er haast niet. Laten de dames haar kastjes en laatjes eens nazien. De Juliaantjes, Alexanderstraat 14, zul len ze gaarne in ontvangst nemen en ze bij ge legenheid wel aan mij afdragen. Daar het tijd wordt om aan de bestelling van den Monstrans te denken, zou ik dringend willen zeggen: Hoe eerder, hoe liever, om bij de bestelling rekening te kunnen houden met de ontvangen voorwer pen. Den Haag, 10 Maart 1932. Da Costastraat 44 Giro 88072 J. JORNA, S.J., pastoor, Bisschoppelijk Best. der Julianacongr. Gisteren en heden hield de Bijenkorf te Amsterdam een show van corsetten, waarbij mevrouw Julia Cuypers, de bekende actrice, een causerie hield. 'n Dertig, veertig jaar geleden, zoo zeide mevrouw Cuypers, durfde men slechts fluis terend over hét onderwerp: corset spreken, nu geneert niemand zich meer om, wanneer het noodig is, dit onderwerp te bespreken en wij gelooven niet, dat, wanneer de wereld slechter is geworden, het daaraan ligt. Vroeger ging men met het oude corset in een pakje naar den winkel en vroeg weer juist zoo'n model, maar 'n maatje grooter en voor al niet te licht kleur, want dan werd het te gauw vuil en met niet te veel kant, want dat ging te gauw stuk. Nu is dit gelukkig veranderd: u koopt niet „zoo maar" een corset. U doet dit onder deskun dige voorlichting. U gaat b.v. naar de corsetten- afdeeling en past daar een model, dat zich ge heel bjj uw figuur aan past. Welke eigenaardig heden uw figuur ook mag bezitten, de Byen- korf heeft daar een cor set voor, zooals wy op deze show zagen. De mannequins toonden ons deze niet alleen noodzakeiyke, maar toch altyd min of meer prozaïsche onderdeden van ons toilet, zij lieten zich ook bewonderen in beel dige pyama's, peignoirs en nachttoiletten. Het eenvoudige woord nachthemd is hier werkelijk niet meer op zyn plaats. De beeldige combinatie van chemise en matiné is zoo -elegant- van lijn,-fijn van kleur en precieus van uitvoering, dat we naast in zulk een toiletje naar een bal kunnen gaan. Het meest zagen we deze uitrustingen voor den nacht van zacht rose tricot-zyde of tricot-satijn ver sierd met ecrukleurige kant. De pyama's vorm den hiermede een groote tegenstelling. We za gen er van allerlei, o.a. een apachedracht van ecrukleurige shantung, versierd met groote figuren in zwart en rood en met een bypassenden De Amsterdamsche meubelmaker Gerrit van Oers verraste dezer dagen de vertaalster van Papini's werken in Nederland, mevr. Ellen Russe, met een mooi geschenk voor den Ita- liaanschen schryver. Het is een massieve inktkoker van mahonie hout (40 x 20) met schrijf garnituur, twee ge draaide pennehouders, en afwerking in coro- mandel hout. Tusschen de twee kunstig inge legde inktkokers prykt een kop, uit coroman- öel hout gesneden, voorstellende aan de eene zyde het gelaat van den Christus, aan de an dere zijde het beeld van den Italiaanschen schrijver. Op de verschillende kanten van het mahoniehouten blok staan de ingelegde titels van drie in het Nederlandsch vertaalde wer ken, n.l. De Storia di Cristo (de Christus), Un Uomo finito (Jeugdstorm) en Gog. Onder het portret van den schrijver prykt zyn naam. Het geheel is een fijn stukje werk, dat niet alleen getuigenis aflegt van nen eerbied en de liefde van dezen maker voor den genialen schrijver, maar tevens een bewys is van zyn artistiek kunnen. Niet minder dan een maand heeft de heer van Oersen aan dit kunststukje garbeid, hetwelk dezer dagen naar Italië ver zonden wordt. apachedoek, om den hals gestrikt, een leuk sailorpakje van blauwe zijde met wit en blauw gestreept bovenstuk, een Turksche combinatie: zwarte pantalon en wit zijden blousje met veel kleurig borduursel, wy kunnen niet alle model len noemen, maar moeten volstaan met te ver melden, dat de pryzen varieerden tusschen 2 en 30 gulden, dus dat iedere dame er iets naar haar smaak kan vinden. C. D. A. V., chauffeur, wonende te Haarlemmer meer, thans gedetineerd. „Diefstal" vyf maan den gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. K. P., arbeider, wonende te Oude Wetering, gem. Alkemade. „Oplichting" een maand gev. straf o.v. W. C. G. v. K., zonder beroep, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd. „Oplichting" acht maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht, o. v. B. J. v. W., chauffeur, wonende te Beverwük. „Appèl overtr. Motor en Rywielwet". Vonnis Kantonrechter Haarlem met verbetering der grond bevestigd. J. K.., zonder beroep, wonende te Amster dam. „Appèl overtr. Motor en Rijwielreglement" ƒ25 boete subs. 2 dagen hecht. o.v. A. G. M., handelaar, wonende te Beverwijk, thans gedetineerd. „Oplichting" acht maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. Hj F. H. te B„ garagehouder,wonende te Amsterdam. „Appèl overtr. Motor- en Rijwiel- wet" 10 boete subs. 10 dagen hecht, en een maand hechtenis met ontzegging van de be voegdheid motorrytuigen te besturen voor den tyd van een jaar o.v. J. D., los werkman, wonende te IJmuiden, thans gedetineerd. „Art. 249 W. v. St." een jaar gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. J. C., chauffeur, wonende te Haarlem. „Ap pèl overtr. Alg. Politieverordening van Haar lem". Vf.jgesproken. L. W. I., ingenieur, wonende te 's Graven hage. „Veroorzaken van lich. letsel door schuld" 50 boete subs. 25 dagen hecht. o.v. H. S., boekhandelaar, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet". 2 maal 2 boete subs. 2 maal 2 dagen hecht. o. v. Woensdag 15 Maart des avonds 8 uur zal in de R. K. Leeszaal aan de Nieuwe Gracht een muzikale avond worden gegeven ter gelegen heid van de sluiting der schilderyententoon- stelling „Albert Loots". Muzikale medewerking zal verleend worden door mevrouw AndriessenAnschutz, pianiste, mej. Annie Bonarius, zangeres, en door den heer Baurich Felsky. Leden van de Leeszaal hebben vryen toe gang tot dien avond. De Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn in buitengewone zitting byeengeroepen tegen Dinsdag 14 Maart, des middags te 12 uur, in de Ridderzaal op het Binnenhof te 's-Graven hage o.a. ter verkiezing van een lid van Gede puteerde Staten in de plaats van den heer H. J. Borghols. Dinsdag 14 Maart herdenkt de heer M. Zuid- weg, stereotypeur, den dag waarop hü 40 jaar geleden by de firma Joh. Enschedé en Zonen N.V. in dienst trad op de afdeeling stereotypie. Aan het jaarverslag over 1932 der N. V. Ver- eenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen ontleenen wy het volgende: Het afgeloopen jaar is voor het bedrijf der vennootschap een moeiiyk jaar geweest. De concurrentie, vooral van Scandinavië en Fin land, is nog feller geworden. Als gevolg van deze hevige concurrentie daalden de papier- prijzen dermate, dat zij onder het prijsniveau van 1914 zijn gekomen. De belemmeringen by den export der producten door contingenteering en verhoogde invoerrechten namen voortdurend toe. Bovendien werden de exportzaken bemoei- ïykt docr de koersschommelingen van het pond sterling en de daarmede samenhangende de viezen. Evenals in 1931 was de directie in den loop van het jaar wegens gebrek aan orders herhaaldeiyk genoodzaakt in een of meer ha- rer fabrieken den werktyd te verkorten. De productie bedroeg in het vorig jaar 117.000 ton. Aan uitbreidingen en verbeteringen is in het afgeloopen jaar 276.815 besteed. De winst- en verliesrekening wyst, na een totaal-afschryving van f 1.577.315 (vorig jaar f 1.592.074) op terreinen, gebouwen, machines, woningen, vervoermiddelen enz., een nadeelig saldo aan van f 166,139 (v. j. f 37.857). Voorgesteld wordt: lo. het verliessaldo ad f 166.139 ten laste van het reservefonds te bren gen; 2o. op de cum. pref. aandeelen 6 pCt. (als vorig jaar) uit te keeren en het hiervoor be- noodigde bedrag, incl. dividendbelasting, even eens van het reservefonds af te schrijven. Het reservefonds werd door toevoeging van 5pCt. rente of 172.922 verhoogd tot 3.631.372. Indien deze voorstellen worden aangenomen, zal het reservefonds na aftrek van het ver liessaldo ad 166.139, de uitkeering aan hou ders van cum. pref. aandeelen ad 405.000 en de dividend-belasting ad 36.652 pro resto 3.023.581 bedragen. De vooruitzichten geven weinig aanleiding tot optimisme. De papierpryzen zijn thans zoo laag, dat niettegenstaande een aanzienlijke da ling der grondstoffenpryzen en een in het laatst van 1932 ingevoerde verlaging van sala rissen en loonen niet verwacht kan worden, dat de winst- en verliesrekening over 1933 met een batig saldo zal sluiten. Vrydagmorgen werd vanwege den hoofdin genieur directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed: Het onderhoud der werken van het Noord- Hollandsch Kanaal, gedurende de jaren 1933, 1934 en 1935, in drie perceelen. Raming per jaar: 1. 32.000, 2. 23.000, 3. 14.000. Ingekomen waren voor perceel I 27 biljetten. Laagste inschrijver was J. de Groot, Purmer- end, voor 23.600.—. Voor perceel II waren 8 biljetten ingeko men. Laagste inschryfster was de N. V. P. Daal ders Aannemingsbedryf, te Alkmaar, voor 18.536.— Voor perceel III waren 11 biljetten ingekomen. Laags,te inschrijver was Krijn van Wijngaarden te Den Oever, voor 10.374. Voor perceel I en II waren 3 biljetten inge komen. Laagste inschryfster was de firma J. v. d. Heerik, J. A. van Rijs,bergen en T. Ippel, te Sliedrecht en Wieringen, voor 31990. Voor perceel I, II en III was ingekomen één biljet. Laagste inschrijfster was de N. V. T. Smeulers Aannemingsbedrijf, te Rotterdam, voor 61200. Nieuwe HaarL Cour KARPETÏE J. OOSTWALD ZOON *V- Nou nog wind tegen óók.... juist nou ze zoo laat was. Zou je altyd zien.... als je uit moest en je je tyd zoo noodig had. Hevig benijdigde ze de trappers, schold op 'n hond, die haar plotseling vanuit 'n portiek aan- kefte, schold op haar chef, die op 't laatste nip pertje nog met 'n haast-werkje was aangeko men, dat beslist nog af moestzoo'n mis puntof ie 't expres dêe.... of ie gevoeld had, dat ze vanavond naar 'n bal moest.... gunde je nooit wat, die klier. Ze hygde als 'k weet niet wat, toen ze van d 'r fiets sprong en 'n ruk aan de bel gaf stond al haast te trappelen, toen er niet direct werd opengedaan. O, gelukkig, d'r brood stond al klaaren d'r moeder maakte direct de melk warm die had al zien aankomen, dat 't weer 'n gejacht van je welste zou worden. „Toe, Tilly, kind, schrok nou niet zoo! Je kauwt je brood weer niet half," kwam ze be zorgd met 'n glas binnen. „Dat is geen eten 't zal er toch op vyf minuutjes niet aankomen, wel?" „Om zeven uur komt Dick me halen" zei Tilly met volle mond „en 'k heb nog van alles te doenHeb U nou me schoentjes iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiinï al gewreven en die zoom in me japon gemaakt?" „Nee, da's waar ook.... dat moet 'k nog even Maar de dochter was al driftig opgesprongen, liet de grootste helft van d'r eten staan, mepte de hangkast open, greep 't japonnetje, graaide woest in de naaidoos en ging met 'n kwaje kop zelf nog aan 't werk. De moeder wou 't haar aarzelend uit de han den nemen.... maar Tilly draaide haar den rug toe.... griende, speelde op, bleef koppig verdere hulp weigeren, ook toen haar moeder uitlegde, waarom ze er nog geen gelegenheid voor had kunnen vinden Er kwam 'n bittere trek om de mond van de moeder Het was niet voor 't eerst, dat ze door haar verwend „eenigst kindje" op deze wyze werd behandeld. En in zulke momenten kwam er iets op haar af, dat ze tevergeefs trachtte te ontwijken Ruim zeven uur was Dick er met 'n taxi. Tilly was nog bovenhy hoorde haar ze nuwachtige stapjes en keek onrustig op z'n hor loge. Ze moesten niet zoo laat komen, anders waren de gezelligste zitjes in de balzaal bezet. Meer dan tien minuten zat ie op heete ko lentoen kwam ze benedenen hij vond dat ze 'r schitterend uitzag. De moeder schrok even van 't costuumpjedorst niets te zeg gen.... vooral nu niet.... En Tilly reed met haar galant naar 't bal in de groote zaal van 't Concertgebouw. Ze konden zich nog aansluiten by 'n vrooiyk troepje van hun eigen club, waar met 'n beetje goeie wil twee plaatsen werden vry gemaakt. Gelukkig waren ze nog niet te laat en konden er nog even hun gemak van nemen en es rond- kijken wie er alzoo waren. Honderd verschillende costuumpjes vlinder den voorbij in de groote zaal vol licht en lach en toen de muziek de promenade voorbereid de, schalde er één lange juichkreet langs de hooga muren. Tilly glimlachte om die naïeve uitbundigheid van „jongeluitjes, die niks gewend waren." Wat voor velen 't eerste of tweede bal was van deze winter, was voor Tilly en Dick al minstens 't zevendemet Tilly's derde of vierde ja ponnetje. Ze sloegen weinig over die twee..... 't uit gaan was 'n gewoonte geworden, 'n behoefte, die telkens weer nieuwe emoties moest zoeken, om aan een avond of nacht iets nieuws te ge ven Ze kenden elke dans op 'n prikje, hoe jong of ingewikkeld die ook wasen lieten zich zelfgenoegzaam bewonderen en bekyken door de velen, die nog niet zoo ver waren gevorderd. Dat was dan ook op zoo'n bal hun voornaamste plezier. Maar vanavond troffen ze 't, dat byna de heele club bij elkaar was.... en 't werd 'n vroo- ïyke boel daar in die hoek aan de lange ta fel, waar onophoudeiyk de kwinkslagen heen en weer vlogen en lach-uitbarstingen, óp-scha terden, die de heele groote balzaal bestreken. Goed op de helft van 't programma danste „de club" al haast niet meer.... 't was 'n com plete fuif-partij geworden daar, die nu en dan uitsloeg tot wilde uitgelatenheid. En eerst tegen vijf uur in de morgen hoste de heele troep door de nog slapende stad.... en telkens als er 'n paar afscheid namen by 'n straathoek, werd er een dolle ronde-dans om de vertrekkenden gemaakt. Drie of vier keer ging dat goed. Toen gebeurde er 'n ongeluk. 'n Snerpende schreeuw.... 'n paar gillen.... 't geknars van remmen en schurende autoban den'n bons'n schokgekletter van brekend glasheel even 'n vreesehjke stilte.. toen gekerm en gejammer.... en 't radeloos heen en weer geloop van de nog juist aan de aanryding ontsnapten Dat waren de eerste seconden.... Toen Tilly tot bewustzyn kwam, lag ze met groote, vreemde oogen te staren.... voelde ste kende pijn op verschillende plaatsenwilde overeind, doch had er geen kracht voor. Ze keek naar rechtszag 'n ledikant met 'n slapende vrouw er in. Toen bemerkte ze pas, dat ze zelf ook in 'n bed lag. Ze keek naar links. Daar lag 'n meisje van 'n jaar of zestien dacht zeen die lag naar haar te kyken knikte glimlachend by wyze van eerste kennis making Tilly begreep er niets vanen vroeg: „Waar ben ik?" „In de groote zaal" zei 't meisje. Tilly keek verbaasddacht aan de groote zaal van 't concertgebouwen aan 't bal.... hoe lang was dat wel geleden..., en waarom stonden er nu bedden in de groote zaal? Ze zweefde tusschen waken en angstig droomen. sloot haar oogen, ook omdat ze zoo moe werd. Later schokte ze weer wakkerzag 'n zus ter naast haar bed, die 'n paar vriendelijke woordjes zei'n lichte, lieve stem was 't.. zoo iets als zilver vond ze „Is dit nou echt de groote zaal van....'' „Van 't Veronica-ziekenhuis, ja" zei de zuster. „Van 't....?" „Jau is hier vanmorgen vroeg gebracht.. weet u dat niet?" En zoo voorzichtig aan vertelde ze, wat er gebeurd was. Tilly vroeg inlichting over haar toestand.... wilde precies weten welk letsel ze had bekomen en wat er nu verder gebeuren ging met 'r. Maar daar kreeg ze geen antwoord opZe moest zich maar rustig houdenwellicht zou alles nog goed komen. Toen ging de zuster verder-op. Rustig houdenals ze niets wist? 't Was of 'n stikkende angst over heel haar lichaam sloopZe voelde weer die pyn in d'r been en in d'r heup en haar hoofd ging gloeien in opkomende, hevige koorts, die haar gedachten van de eene verwarring in de andere smeet. Ze praatte, zonder te weten wat ze zei. Zoo vond de moeder haar. Tilly voelde nauwelijks haar aanwezigheid.. Wel hoorde ze haar moeder snikken nu en dankeek haar dan even afwezig aan. Dat duurde zoo'n paar dagen en nachten maar voor Tilly was de tijd veel, veel langer. Machteloos en zonder veel besef liet ze met zich doen wat er gebeuren moest.zag vreem de gezichten, die haar oplettend bekeken En op 'n keer werd ze op 'n plat wagentje gelegden gereden naar 'n andere zaal met veel groote flesschen en stolpen en glazen kast jes't was er warm en 't rook naar scherpe dingen als in 'n apotheekDe zusters maak ten haar goed losen dokters in witte jassen knepen en trokken en duwden overalze gilde en kreunde en dacht dat ze werd dood- gepynigd. Ze vroeg bang wat 't toch allemaal met 'r wasen toen zei een van de heeren, dat ze van geluk mocht sprekenen als alles mee liep, dat ze dan met 'n week of vier vyf wel weer thuis zou zyn.... Ze werd opnieuw ver bonden en weer naar de zaal gereden. En daar lag zemet minder pynmin der koorts.... en kon rustiger denken nu. Haar moeder kwam twee, driemaal die dag., vertelde nu hoe 't gegaan was met 't ongeluk en dat Dick al driemaal aan haar bed was geweest, doch 't telkens getroffen had dat ze hem niet herkende.... en dat nu 't grootste gevaar voorby was en ze nu alleen nog maar op 't gewone bezoekuur mochten komen. De vrouw van rechts had 't aan de maag, ver telde ze.... en lag er al 'n half jaar zoo. Het meisje van links wist zelf niet wat ze had.... de dokter draaide er maar zoowat om heen.... Al vier maanden was ze hier en nie mand zei haar hoe lang 't nog duren kon. „Vind je dat niet vreeselijk?" vroeg Tilly. „Ik berust er intenminste, ik doe er el ke dag zm'n best voorOnze Lieve Heer zal wel weten wat goed voor me is Tilly keek haar aan met oogen van verbazing en ontzagen lag lang te denken. Ieder uur van de kruipende dagen zag ze vele dingen, die zoo heelemaal anders waren dan bij haar zelfen ze hoorde hoe gemoedelyk, troostend en opbeurend de rector praatte met de ziekenhoe hij met 'n grapje en 'n vrien- delyk woordje van 't eene bed naar 't andere gingen er dan 'n rust, 'n stilte in de groote zaal was, die haar weemoedig maakte. Ook by haar bed was de rector wel eens ko men pratendat vond ze prettigMaar als ie weg was, dan kwam ze tot vergelykingen, die haar verdrietig maakten. Dan lag ze te denken.... te denken.... en vond alles leeg en opgeschroefd, wat er in haar nog zoo jong leven was voorbijgegaanen uren lag ze dan te prakkizeeren over uitlatin gen van haar moeder, van ooms en tantes woorden, waaraan ze vroeger weinig of geen aandacht had geschonken, maar die haar da- gelyks tot pijnlyke vermoeienis brachten. Ze kon 't niet helpen, maar 't „deed" haar niets meer als moeder en Dick haar bezoch ten en als die dan vroegen waarom ze zoo stil was, zoo afgetrokken.... dan schokte Tilly even met 'r schouders.... en staarde maar weer. Op 'n keer, dat Tilly's moeder er was, had het meisje van links 'n rozenkrans in haar han denen haar lippen gingen in vurig gebed.. Tilly keek van 't blanke gelaat naar de rozen kransen van de rozenkrans naar haar moe deren dat aankyken was zoo doordringend, dat de moeder er spierwit van werd en de oogen moest neerslaanen allerlei gedachten en herinneringen stormden weer op Tilly af.... Ze greep haar moeder by de hand en vroeg wat haar scheelde t>e vraag klonk als 'n verhoor.... De moeder zweegmaar even later zat ze stil te snikken.... „Moederwaarom bidt dat meisje? Waar om bidden die anderenen waarom bid ik niet?" De moeder zweeg weer. „Moeder," drong Tilly in scherpe fluiste ring „Heb ik 't goed? Had 't.met my.... óók zoo kunnen zyn?" De moeder boog het hoofd in beschamende bekentenis „En waaróm is dat zoo gegaan, moeder? Waaróm? Heb ik 't goed begrepenwas t.. omdat ik geen broertjes of zusjes De moeder kreundeen 't hoofd ging nog dieper. 'n Paar weken daarna was Tilly veel opge wekter dan anders En toen Dick haar kwam bezoeken, zei heel rustig, dat ie maar niet meer moest ko men. Geslagen zat ie haar aan te kyken.... en ze legde hem uit, dat ze hier gevonden had wat lang geleden buiten haar schuld was ver loren gegaan Dick begreep er niets van.... Dat zou later wel komen, zei Tillyen als ie es rustig met moeder sprak, zou die hem wel vertellen, dat 't niet anders kon „We zijn nog jong, Dick" nam ze z'n hand. toen ie huilen ging „wie weetwie weet.. ik zal zoo lang mogelijk wachtenom jou.. maar nu moet 't zoo't doet me erg veel pyn, dat ik je moet wegsturen met deze bood schapen toch ben ik gelukkigvroeger was ik dat niet Toen de zuster kwam voor 't avondgebed, bad Tilly hardop mee.zoo goed en zoo kwaad als 't ging De vrouw van rechts keek naar linksen veegde langs haar oogen met 'n punt van t la ken. 't Meisje van links keek naar rechts.... en er kwam 'n gloed op haar wangen, die er nog niet geweest was. Ook anderen keken tenslotte die kant uit En 't avondgefcc T a G. i-:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9