Het Duitschland van Hitier Raadsverkiezingen in Pruisen Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS GOEBBELS PROPAGANDA- MINISTER! WOENSDAG ALLES WEER NORMAAL? DE AARDBEVING VERLIEZEN VOOR HET CENTRUM GEHEIM CONSISTORIE DE BAROMETER BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 MAANDAG 13 MAART 1933 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Minister Goering over het bloedig testament" der oorlogsdooden De witte terreur Goebbels minister van.... propaganda De uniform heerscht Communistische parlemen tariërs genegeerd De S. P. D. Hamburgs warenhuizen gesloten BEIEREN OVERWELDIGD Luitenant-generaal von Epp, de Rijkscommissaris voor Beieren Rijksbanier in Brunswijk ontbonden Het vlaggen-vraagstuk Het Weer REGELING VAN HET TAXIVERKEER IN BERLIJN - JéMé ,Ik beloof niet, dat niemand ver liezen zal lijden, doch het mo gelijke is gedaan om ver liezen te voorkomen," zegt Roosevelt Vertrouwen meerwaard dan goud Tweemaal daags rijden de Berlijnsche taxVs naar het Verkeersbureauwaar zij nieuwe kentèekenen voor den dag en nachtdienst in ontvangst kunnen nemen 250 dooden en 4500 gewonden, vooral Long Beach geteisterd Operaties op straat Regeering in de meer derheid „Helaas kletteren in de oude en nieuwe wereld de wapenen en roept het broeder bloed ten Hemel" Toespraak van den H. Vader Zij, die zich tegen 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Volkstreurdag te Berlijn Herdenkingsplechtigheid in de Staats-opera „Unter den Linden" Weer aardschokken in Long Beach NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18326 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ESSEN, 11 Maart. (V.D.). Te Essen is heden morgen de Duitsche Luchtvaarttentoonstelling 1933 (Dela) geopend. Rijksminister Goering hield een rede, waarin hij o.a. zeide, dat het verleden van de Duitsche luchtvaart verplichtingen voor de toekomst inhoudt. In den oorlog aldus Goering heeft de Duitsche luchtmacht met groot succes tegen een tienvoudige overmacht geopereerd. De Rijksminister sprak verder over de reor ganisatie der luchtvaart, die hij op het oog heeft. Het W.B. meldt nog volgende zinnen uit de rede van Goering, die wjj zonder commentaar wenschen weer te geven. „De levenden hebben den heiligen plicht, het met bloed geschreven testament der dooden van den wereldoorlog uit te voeren. Als er nog een toekomst, bestaat, moet ook de mogelijkheid bestaan dit met bloed ge schreven testament ook met bloed uit te voeren. En in trouwe kameraadschap met die dooden moet en zal dit gebeuren". BERLIJN, 11 Mrt. (W.B.). Wij meenen te weten, dat het kabinet-Hitier in zijn zitting van heden met de oprichting van een rijks ministerie voor propaganda principieel heeft ingestemd. Enkele detailkwesties moeten nog worden opgelost. De leiding van dit ministerie komt in handen van het nat.-soc. Rijksdaglid dr. Goebbels. Staatssecretaris zou worden Punk, die tevens rijksperschef blijven zou. De heeren worden waarschijnlijk reeds Maan dag benoemd. Het nieuwe ministerie krijgt haar zetel in de persafdeeling der rijksregeering, welke overigens vermoedelijk weinig verande ring zal ondergaan. BRESLAU, 11 Maart (V.D.). Vanmiddag zijn een aantal warenhuizen en Joodsche win kels gesloten. Nat.-socialisten sporen het pu bliek aan niet in de warenhuizen te koopen. Een S.A.-troeD is in het beursgebouw binnen gedrongen. De bezoekers werden gefouilleerd en moesten het gebouw verlaten. De officieele noteeringen vervielenL daardoor. Ook in het gerechtsgebouw verschenen S.A., die de Joodsche rechters en advocaten dwongen het gebouw te verlaten. Nadat de politie het gebouw bezette, trokken de S.A. af. Te Bochum zijn in den afgeloopen nacht de gebouwen van de vakvereenigingen der Duit sche metaalarbeiders en mijnwerkers door S.A. bezet. 0.a. werd de soc.-dem. Rijksdagafgev. Husemann gearresteerd. BERLIJN, 11 Mrt. (W.B.). Het Rijksdagbe- stuur heeft heden de uitnoodigingen verzonden .aan de leden van den nieuwen Rijksdag voor de openingszitting op 21 Maart 5 uur 's mid dags in de Krollopera. De communistische leden hebben geen uit- noodiging ontvangen. Ook de communistische leden Van den Prui- sischen Landdag zijn verstoken gebleven van een uitnoodiging voor de openingszitting van dit lichaam op 22 Maart 's middags 3 uur. BERLIJN, 11 Mrt. (W.B.). Volgens de „Jung Deutsche" zal de soc.-dem. partij met ingang van 9 Maart de toetreding tot de partij hebben gesloten. Alleen onbetwist socialistisch-denkenden wor den nog opgenomen. Den laatsten tijd zouden n.l. talrijke communisten zich als lid hebben aangemeld, om op deze wijze verder politiek werkzaam te kunnen zijn. HAMBURG, 11 Maart (V.D.) De politie deelt mede: de oploopen voor de warenhuizen en eenheidsprijzen-magazijnen hebben verschillen de winkeleigenaars ertoe gebracht, hun zaken vrijwillig te sluiten. Het is daarop gebleken, dat de menschenmenigte ook de sluiting van de andere warenhuizen eischte. Het gevaar bestaat dat de openbare orde en rust in gevaar wordt gebracht. Derhalve wordt de onmiddellijke slui ting van alle warenhuizen en eenheidsprijzen- magazijnen bevolen. Te Gotha verschenen hedenmiddag in de eenheidsprijzen-magazijn van de fa. Woolwortü een groot aantal personen, die zich tusschen de koopers mengden en zich over de afdeelingen verdeelden. Na eenigen tijd sloegen zij in alle afdeelingen alle mogelijke voorwerpen kort en klein. Het magazijn is één puinhoop. Toen het Ueberfall-commando verscheen, waren de mees te daders gevlucht. Enkelen werden gearresteerd. BRUNSWIJCK, 11 Maart (V.D.) Op grond van de verordening tot bescherming van volk en Staat heeft de regeering heden den Rijks- banier en het IJzeren Pront ontbonden. BERLJN, 13 Maart. (W. B.). Rijkspresident Von Hindenburg heeft gisteren de volgende verordening uitgevaardigd: „Heden, nu in geheel Duitschland ter eere van onze gesneuvelden de oude zwart-wit-roode vlaggen halfstok waaien, bepaal ik, dat van morgen af, totdat een definitieve regeling der rijkskleuren zal zijn getroffen, de zwart-wit- roode vlag en de hakenkruisvlag gezamenlijk geheschen moeten worden. Deze vlaggen ver binden het roemrijke verleden van het Duit sche rijk aan de krachtige wedergeboorte van het Duitsche volk. Te zamen zullen zij de macht van den staat en de innerlijke saam- hoorigheid van alle nationale kringen van het Duitsche volk belichamen! De militaire gebouwen en schepen hijschen uitsluitend de rijksoorlogsvlag". (get.) Rijkspresident Von Hindenburg. Rijkskanselier Adolf Hitler. Deze verordening van den rijkspresident werd gistermiddag 2 uur Midden-Europeescnen tijd voor den draadloozen omroep door den rijkskanselier voorgelezen. In aansluiting daar op hield Hitier een rede, waarin hij consta teerde, dat door dit besluit van Hindenburg de overwinning der nationale revolutie ook naar buiten zichtbaar is geworden. Wij moeten er thans voor zorgen, ging Hitier voort, dat de macht, welke wij na 14 jaar van strijd hebben verworven, door niets meer aan het wankelen wordt gebracht. In de Duitsche geschiedenis zal het nieuwe régime met eere genoemd moeten worden, op den dag van heden begint het tweede stadium van on zen strijd. De zuivering en het orde scheppen in het rijk zal van nu afgeschieden van boven af, volgens een vast omlijnd stelsel. Ik beveel u daarom de strengste en blindste discipline. Alle op zichzelf staande acties moeten van nu af achterwege blijven. Slechts wanneer de vijanden van de nationale wederopstanding zich met geweld verzetten tegen onze wette lijke voorschriften, of waar zij onze mannen aanvallen, moet "rnn verzet terstond en grondig gebroken worden. Thans is het echter in de eerste plaats onze taak, het geheele Duitsche volk en in de eerste plaats ons economisch leven een gevoel van absolute veiligheid te geven. Onze overwinning is zoo groot, zeide Hitier vervolgens', dat wij geen kleingeestige wraakzucht kunnen gevoelen. Aan het slot van zijn rede deed Hitier mede- deeling van een verordening van den rijks minister van Binnenlandsche Zaken, dr Prick, krachtens welke tot viering der overwinning van de nationale revolutie alle openbare ge bouwen van het rijk voor den duur van drie dagen de door den rijkspresident aanbevolen beide vlaggen moeten hijschen. In de desbetreffende verordening wordt nog bpaald, dat, wanneer de rijksgebouwen een even getal vlaggestokken hebben, ,er evenvee) zwart-wit-roode als hakenkruis-vlaggen moe ten worden geheschen. Is het aantal oneven, dan dient van den overblijvenden vlaggestok de zwart-wit-roode-vlag te wapperen. Dit dient ook te geschieden, wanneer het gebouw slechts één vlaggestok heeft. De hakenkruisvlag moet dan echter op e"n in het oog loopende plaats van den gevel aan een afzonderlijken stok worden uitgestoken. BERLIJN, 13 Maart (W.B.). De rijkscommis saris voor Saksen heeft bij verordening be paald, dat de organisatie Reichsbanner en haar dochter-organisaties ontbonden moeten wor den. Zü, die de ontbonden organisaties bhjven steunen, zullen gestraft worden. Gistermiddag is onder groote belangstelling rijkskanselier Adolf Hitler per vliegtuig te Miinchen gearriveerd. Generaal Von Epp heette hem welkom. Vervolgens was het woord aan den rijks kanselier. Deze zeide o.a.: „Jaren geleden ben ik van hier uit den stryd begonnen, die thans voor wat het eerste gedeelte betreft ten volle als geëindigd beschouwd kan worden. Ik voel, dat wij in den hoogsten zin van het woord de Duitsche gemeenschap zijn, de gemeen schap van Duitsche mannen, die zich willen geven voor het Duitsche Rijk en zün landen." In de geheele provincie Oost-Pruisen hebben einde der vorige week huiszoekingen en arres taties plaats gehad. Te Mariënburg werden eenige communisten, bij wie wapenen werden gevonden, gearresteerd. Te Allenstein werden drie communisten, die pamfletten uitdeelden, in hechtenis genomen. Te Guttstadt hebben twee communisten, die hadden deelgenomen aan een aanval op een nationaal-socialist, zich uit eigen beweging by de politie aangemeld. In het district Sensburg zyn 20 personen ge arresteerd. Te Lötzen zün door nationaal-so- cialistische patrouilles dertig communisten en sociaal-democraten gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht. Te Koningsbergen is het vakvereenigingshuis door stormtroepen der Hitlerianen bezet. Onbekend gebleven personen zijn gistermor gen vroeg de woning van den sociaal-democra- tischen advocaat Spiegel te Kiel binnengedron gen. Toen Spiegel hen tegemoet trad, werd hij door eenige kogels getroffen. In het ziekenhuis is hy aan de gevolgen overleden. De politie stelt een onderzoek in. De veiligheidspolitie heeft te Straatsburg een Duitscher gearresteerd, die bekende voor zijn land te hebben gespionneerd in het gebied van de versterkingen by Straatsburg. Verwachting: Meest zwakke, verander lijke wind, nevelig tot licht1 of half be wolkt, waarschgniyk droog weer, weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 769.1 te Weenen. Laagste stand: 753.3 te Vestmanoer.. Zon op 6.22 Maan op 8.18 n.m. Zon ond. 5.59 Maan ond. 6.31 v.m. Licht op: 6.29 - r - - V> WASHINGTON, 13 Maart. Gisteren ziin maatregelen getroffen, waardoor vandaag ver schillende banken in de Vereenigde Staten hun loketten weer zullen kunnen openen. In enkele staten wordt echter het bankmora- torium nog verlengd. Het bankverkeer wordt in de volgende steden hervat: New York, Boston, Philadelphia, Rich mond, Atlanta, Chicago, Kansas-City, Minnea polis, Dallas en San Francisco. Roosevelt hoopt, dat Woensdag a.s. elke sol vabele bank in de Vereenigde Staten weer haar normale werkzaamheden kan verrichten, zooals het aannemen van deposito's, het overmaken van cheques en het verstrekken van leeningen. Het vertrouwen van het publiek schijnt ge leidelijk terug te komen en ook gedurende het week-end te zijn toegenomen. Het goud komt terug uit de particuliere huizen, waar men het in de laatste dagen had opgestapeld en wordt weer ter beschikking van de banken gesteld. De secretaris voor de Schatkist Woodin heeft gisteren vier nieuwe bepalingen uitgevaardigd. De belangrijkste daarvan is die, welke de par ticulieren banken toestaat Maandag hun loket ten te openen indien dit niet in strijd is met de in den staat bestaande wetgeving. Een twee de bepaling staat den voorschotbanken, banken van leening, en den automobielcredier-agent- schappen toe hun werkzaamheden te hervat ten. Tenslotte zullen vandaag alle Federal Re serve Banken en hun filialen weer voor het verrichten hunner gebruikelijke werkzaamheden geopend zün. De heropening der by het Fede ral Reserve systeem aangesloten banken is door een speciale verordening geregeld voor de twaalf Federal Reserve-steden. WASHINGTON, 13 Maart. (Reuter.) In een rede voor de microfoon verklaarde Roosevelt, dat de banken, welke deze week geopend zullen worden, in staat zullen zyn te voldoen aan de behoeften. „Ik beloof niet," verklaarde hü, „dat alle banken zullen openen en niemand ver liezen zal lijden, doch al het mogehjke is ge daan om verliezen te voorkomen. Het nieuwe papiergeld is voldoende gedekt en alle banken hebben voldoenden voorraad." Ten slotte verklaarde Roosevelt, dat vertrou wen van meer waarde is dan goud. LONG BEACH, 11 Maart. (Eigen bericht.) Het aantal dooden by de aardbeving in Cali- fornië wordt officieus thans aangegeven met 250, terwül 4500 personen min of meer zwaar gewond werden. De alleen in de zakenwijk van Long Beach aangerichte schade wordt op on geveer 10millioen dollar geraamd. De totale schade is aanzienlijk hooger. Naar verklaard wordt, hebben rond 40 Californische steden van de aardbeving te ïyden gehad. Voor zoover tot nu toe was vast te stellen, schynt Long Beach het centrum der beving te zijn, waardoor de daar veroorzaakte schade het grootst is. De toestand der door de ramp dakloos ge worden bewoners van Long Beach is zeer be klagenswaardig. Na een nacht vol angst keer den duizenden hunner naar de stad terug, om uit de puinen hunner huizen te redden, wat nog te redden was. Dit ging met groote gevaren gepaard, daar steeds opnieuw brokken muur instortten. Voor het raadhuis te Long Beach, dat zoo go.d als intact is gebleven, verzamelde zich vandaag een groote menschenmenigte, die om hulp en ondersteuning van de stedeiyke over heid verzochten. De magistraat spoorde de bewoners aan. zich zooveel mogelük in het park en de plantsoenen te begeven, om eenigermate beschut te zün BERLIJN, 13 Maart (V. D.) De uitslag der gemeenteraadsverkiezingen in Pruisen wordt gekenteekend door een geringere opkomst der kiezers dan voor de Ryksdagverkiezingen en de landdagverkiezingen van de vorige week. In overeenstemming hiermede zijn ook in de re sultaten verschuivingen ontstaan, waarvan het opvallendste is, dat het aantal der uitgebrachte communistische stemmen zeer achteruitgeloo- pen is. Dat is buvoorbeeld in Groot-Berlijn al zeer opvallend. Binnen acht dagen daalde hier het aantal op communisten uitgebrachte stemmen van rond 719.000 stemmen op nauwelijks 500.000, een achteruitgang, die vergelijkenderwijs dü de andere partijen lang niet zoo groot is. Zoo kreeg de N. S. D. A. P. byna 985.000 stemmen tegen 1.000.000 vorigen Zondag, terwül zwart- wit-rood 311.000 stemmen kreeg tegenover 315.000. Opvallend is ook het achteruitloopen der communisten in andere plaatsen, zooals D.v. in Hindenburg van 12.700 op 7.700, in Dussel- dorf van 72.000 op 45.000, in Munster van 3100 op 1300, terwijl hier het Centrum terugliep van 30.000 op 24.000, zoodat de Centrum-meerder heid in den gemeenteraad hier gebroken is. Een onmiskenbare rechtsche meerderheid be staat thans, behalve in Groot-Berlijn, in Frank furt a. M., Aitona, Gleiwitz, Gladbach-Rheydt en Hindenburg, om by dezen te biyven. Een absolute meerderheid verwierven de nat.-soc. in Frankfurt a. O., Elbing, Insterburg en eenige andere steden. In de ochtenduren scheen het, alsof het per centage dergenen, die van hun stemrecht ge bruik zouden maken, zeer veel geringer zou uitvallen dan by de Ryksdagverkiezingen. De groote drukte op straat had slechts in geringe mate te maken met de verkiezingen. In de middaguren werden de meeste stemmen uitge bracht, doch over het geheel bleef het stem- menaantal beneden dat van verleden week. De uitslagen uit 25 groote steden geven de volgende zetelverhouding aan (de tusschen haakjes geplaatste cyfers hebben betrekking op de samenstelling voor de verkiezingen): Nazi's 040 60) Duitsch Nationalen 128 87) Centrum 258 (316) S. D. A. P234 (368) Communisten 188 (227) De achteruitgang der meeste partijen is in overeenstemming met de vermindering van het totale aantal stemmen. Uitsluitend de commu nisten en het Centrum hebben verliezen gele den, welke niet alleen door den geringeren kies- lust verklaard kunnen worden. De sterke achteruitgang van het Centrum is het eenige onverwachte verschijnsel. De „Telegraaf" geeft de volgende uitslagen voor Berlijn. De tusschen haakjes geplaatste cyfers geven de stemmen-cüfers aan der Rijksdagverkiezing op 5 Maart j.l. Nationaal-socialisten 984.243 (1.010.776). Strydfront zwart-wit-rood 311.302 (315.468). Sociaal-democraten 565.943 (626.370). Communisten 499.847 (718.403). Centrum 119.939 (142.000). Duitsche Volksparty 17.920 (25.642). Staatspartij 52.671 (52.426). Christelijk-sociale volksdienst 14.365 (17.107). De nationaal-socialisten zullen vermoedeiyk in den nieuwen gemeenteraad vooruitgaan van 14 tot 87 zetels, terwijl het strijdfront zwart- wit-rood achteruitgaat van 41 tot 27 zetels. Te zamen beschikken deze partyen over 113 zetels op een totaal van 225, zoodat zü over een zeer kleine meerderheid beschikken. De sociaal-de mocraten krygen 49 zetels, de communisten 44, het Centrum 11 zetels. Voor het eerst na den oorlog verkregen dus de rechtsche partijen in den Beriynschen ge meenteraad de meerderheid. By de gemeenteraadsverkiezingen te Düssel- dorf behaalden de Nationaal-Socialisten 30 zetels, Soc. Dem. 8, Communisten 14, Centrum 18, Strijdfrpnt 5, Economische Bond 4. Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Keulen behaalden de Nazi's 39 zetels, de Soc. Dem. 13, Communisten 10, Centrum 27, Strijdfront 5, Christeiyk Socialen 1. Er wordt op gewezen, dat als gevolg van de gemeenteraadsverkiezingen van Zondag de re geering zoowel in den rüksraad als in den Prui- sischen staatsraad over de absolute meerderheid zal beschikken. tegen nieuwe aardbevingen, die nog steeds ge vreesd worden. In het park en de andere on bebouwde plaatsen der stad richtten de geteis terde bevolking daarop een noodkamp op, waar heen alles is gebracht, wat uit de huizen kon worden gered. Daar de ziekenhuizen in Long Beach overvol zün, werden vele operaties eenvoudig op straat vannacht zelfs onder het licht van auto-schijn werpers, verricht. (United Press) Men seint ons uit Rome: Hedenmorgen werd ten Vaticane het aange kondigde Geheim Consistorie gehouden. Kort na negen uur begon de Consistorie-zaal zich te vullen en drie-en-twintig kardinalen namen plaats rondom den pauseiyken troon. Aanwezig waren alle kardinalen der Curie met uitzondering van H.H. E.E. Bisleti en Ascalesi, terwyi uit het buitenalnd de kardinalen Faul- haber en Kakowski waren overgekomen. Voorafgegaan door Zijn Edelgarde en om geven door Zün Hof, betrad Z. H. Paus Pius XI om kwart voor tien de Consistorie-zaal waar Hij plaats nam op Zün troon. Nadat, op de gehruikeiyke wüze, al degenen, die bij een Ge heim Consistorie geen toegang hebben, de zaal verlaten hadden, hield de Paus Zijn toespraak ste Consistorie van Juni 1930. Hij noemae Zijn tot het College van Kardinalen. De H. Vader begon met een overzicht te ge ven van al hetgeen er gebeurd is sinds het laag ste Consistorie van Juni 1930. Hy noemde Zijn verschillende Encyclieken, het Eucharistisch Congres van Dublin, Jubileum-feesten van Lourdes, den groei der Missies en het toene mend aantal bekeeringen. Hy prees het werk der Oostersche Kerk, loofde de actie der Missie liefdewerken en de Katholieke Actie. In het bij- zender besprak de H. Vader het werk der St. Vincentiusvereenigingen. Wat Italië betreft vermeldde de Paus den steun, die verleend wordt aan armen en werk- loozen, den bouw van seminaries en kerken en de Apostolische visitatie in het diocees Rome. Met bijzonderen nadruk sprak Hij van den nieuwen zetel der Katholieke Universiteit te Milaan. Droevig tegenover dit alles noemde de H. Vader den „kritieken internationalen toe stand", die uit; wantrouwen alsook uit over dreven en onrechtmatig nationalisme voort komt. „Helaas," zoo riep de Paus uit, „kletteren in de oude en de nieuwe wereld de wapenen en roept het broederbloed ten Hemel". Züne Heiligheid Pius XI repte ook van de economische crisis, die overal de behoeftigen drukt en de werkloosheid veroorzaakt, waarvan de vijanden der goede orde in Rusland, Mexico, Spanje en laatstehjk ook in kleine en groote landen van midden-Europa profiteeren om den oorlog tegen God te ontketenen. Deze economische crisis, aldus de Paus, kan als de diepste oorzaak van alle huidige ellende beschouwd worden. Maar Christus heeft Zijn Kerk den strijd voorspeld en Zij vreest dus niets en vertrouwt op de toekomst. Met bezorgdheid spreekt de H. Vader dan ook over de protestantsche propaganda in Ita lië en roept allen op om den schat van het geloof te beschermen. Om vopr het Aanschün Gods en voor de menschen de verantwoordelijkheid te bepalen, bespreekt de Paus ook en betreurt openiyk het niet-katholieke doopsel der Bulgaarsche prinses Maria Louise, dat tegen alle schriftelijke be loften indruischte. De H. Vader weet echter wie in deze verantwoordebjk moeten worden gesteld en Hij wil Zün Vaderiyken Apostoli- schen Zegen niet onthouden aan de bedroefde moeder, die haar onschuld staande houdt te genover het voorwendsel, dat om redenen van staatsbelang gehandeld zou zijn. De Paus herinnert aan het woord van de Heilige Schrift „de Gerechtigheid zal de volke ren verheffen, maar de zonde brengt hun el lende". (Ongecorrigeerd) GEHEIM-CONSISTORIE. TOESPRAAK VAN DEN H. VADER. Vele banken in de Vereenigde Staten vandaag heropend. De aardbeving in Californië: 250 dooden en 4500 gewonden. Vooral Long Beach geteisterd. Het Duitschland van Hitier. Goebbels minister vanpropaganda. Warenhuizen te Hamburg gesloten. Gemeenteraadsverkiezingen in Pruisen. Centrum lijdt ernstige verliezen. Vlaggenverordening van president Von Hinden burg. De bond van Marine-Schepelingen heeft vol daan aan den wensch van den Minister. Rede van Prof. Mr. P. J. Aalberse over „Neder land en de crisis." Het lidmaatschap van fascistische vereenigingen aan militairen verboden. Geen onderhandelingen tusschen Nederland en België. Benoemingen in het bisdom Haarlem. De O.L. Vrouwekerk te Maastricht tot basiliek .verheven. Pastoor C. H. Bramlage te Amsterdam over leden. Vastenbrief van Mgr. Th. E. de Backere. Eerste groep deelnemers aan den Stillen Om gang te Amsterdam. Doodeiyk tramongeval te Amsterdam. Ernstig auto-ongeluk op den Amersfoortschen straatweg; drie zwaargewonden. BERLIJN, 13 Maart (V.D.) De Volksrouwdag is gisteren te Berlijn voorby gegaan onder bui tengewone deelneming van alle klassen der be volking. zwart-wit-roode en zwart-witte vlaggen waren van tal van gebouwen en woningen uit gehangen. De grootste belangstelling bestond voor de herdenkingsplechtigheid in de staatsopera Untcr den Linden, waar o.m. aanwezig waren Ryks- president Von Hindenburg, Rükskanselier Hitier en de leden der regeering. Na afloop van de herdenkingsplechtigheid in het gebouw van de Staatsopera inspecteerde Von Hindenburg, die de uniform droeg van gene- raal-veldmaarschalk, de eere-compagnie. De Stahlhelm hield een herdenking in circus Busch, waaraan o.a. ook het kroonprinselijk echtpaar en de prinsen Oskar en Eitel Friedrich van Prui sen deelnamen. De Vereenigde Vaderlandsche Bonden hielden een plechtigheid in het Berliner Konzerthaus. De Provinciale Bond van Strijders van Groot- Berlijn had zün plechtigheid georganiseerd in het groote Schauspielhaus, waar ook de plaats vervangende voorzitter van den Kijffhaeserbund aanwezig was. Verder werden door tal van an dere bonden en vereenigingen herdenkingsplech tigheden gehouden. LONG BEACH, 13 Maart (Reuter) Gister avond zijn wederom drie vrij hevige aardschok ken waargenomen. Ook te Los Angelos is de aardbeving nog niet geheel beëindigd, hoewel de schokken hier min- deQ hevig zijn. I i-o r\ a (M tuuuiimiii? 11 t j r f A's? Hoogste stand op Maandag 3 uur om.; 760 Vorige stand 759

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1