NEDERLAND IN DE CRISIS Prikkeldraad Ordinair fT Duidelijk BURGER-BESTUURDERS ONTSLAGEN MAANDAG 13 MAART POSITIE VER VAN GUNSTIG Ombouw der structuur ENKELE CENTEN OPENEN DE DEUR VOOR Dl GEGARANDEERDE „BLUE BAND KWALITEIT"! 30 ets. per Vastenbrief van Mgr. De Backere Griezelige vondst in de Residentie De katholieke liberaal Met ingang van 10 Maart Rede van prof. mr. P. J. M. Aal- berse voor de microfoon van den K. R. O. Eenige oorzaken De positie van Nederland Het Katholiek program BESCHONKEN BESTUURDER Spoor wacht er voorkwam ongeluk Blue Band is iets duurder, dan andere, góedkoope soorten. Maür als Ge over dit kleine prijsverschil heen stapt weet U wat U eet: de beste kwaliteit die in Holland te krijgen is! NIEUWE RUBBERFABRIEK De plicht der geloovigen toe te treden tot goede katholieke organisaties INLANDSCHE BISSCHOPPEN Wijdingen te Rome OP DE H. LAND-STICHTING Goede Week en Paaschviering Menschenhand door hond aan zijn baas gebracht, en door dezen in sloot geworpen De politie kan niets vinden CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE Rede van prof. Slotemaker de Bruine BRAND TE BERGEN OP ZOOM Bovenverdieping vernield Aan de gevolgen overleden De Bond van Marineschepelingen voldoet aan den wensch van den Minister MET DEFECTE REMMEN Negen-jarig meisje overreden Zondagmiddag te één uur heeft Prof. mr. P. J. M. Aalberse voor de microfoon de vierde van de serie propaganda-voordrachten voor de R.K. Staatspartij gehouden, onder den titel: „Nederland in de crisis". Spr. begon met de vergelijking van de hui dige crisis met twee groote crises in vroeger tijd, nj. die van 1815 en die van 1873. Alle drie deze crises zijn méér dan gewone, perio dieke economische slapte: het zijn stractuur- crises, waarin zich een omvorming van de wereldhuishouding voltrekt. Deze omvorming is allereerst een gevolg van den veranderden opbouw der produc tie. Zoowel technische als economische oor zaken hebben geleid tot een vergooting der ondernemingen in dezer nauwere aaneenslui ting, samenvoeging, ineensmelting. Daarbij kwam een der gevolgen van den wereldoorlog: iedere groote oorlog oefent een tweevoudigen invloed uit op het economisch productie-proces. Hij doet op alle gebieden, welke tot den oorlog direct of indirect, in betrekking staan, de productie toenemen. En na het sluiten van den vrede ontwaakt overal een zoodanig groot optimisme, dat men geheel vergeet, hoezeer door den oorlog de wereld verarmd, en dus de totale koopkracht der vol keren afgenomen is. Daarbij r kwam, dat gedurende de 4 jaren, dat de oorlog woedde, het internationaal han delsverkeer sterk belemmerd was. In alle lan den moest men, om het leven te behouden, de productie van levensmiddelen en van andere noodzakelijke goederen, die men voorheen uit andere landen invoerde, zelf ter had namen. En zoowel om economische redenen als door het na iederen oorlog sterk oplevende natio nalisme, moest men daarna, toen het wereld verkeer zich weer ging herstellen, het aldus gekweekte productie-apparaat door hooge in voerrechten en invoerverboden tegen vernieti ging door de internationale concurrentie be schermen. En hoeveel anders kwam bij dit alles nog. De revolutie in Rusland, met haar doorvoering van het communistisch systeem, waardoor 140 millioen menschen voor een belangrijk deal als koopers van de wereldmarkt verdwenen. De binnenlandsche oorlog in China, met zijn daar door sterk verarmde bevolking, waardoor weer 150 200 millioen menschen niet meer op de wereldmarkt kwamen koopen. En dan de nationalistische beweging in Engelsch-Indië met haar boycot, waardoor weer 200 millioen menschen zich van de wereldmarkt afzijdig gingen houden. Zoo kregen wij dus dezen toestand: eener- zijds was het totale productie-apparaat en dus het aanbod van goederen op de wereld markt aanzienlijk vergroot. Maar anderzijds was de vraag naar die goederen niet minder aanzienlijk kleiner geworden door de alge- meene verarming, door het verdwijnen van groote afzetgebieden mede door het alom steeds meer toegepaste afsluitingssysteem. Stijgend aanbod dus en verminderde vraag. Daarvan was het noodzakelijk gevolg: snelle prijsdaling, zóó sterk zelfs, dat de prijzen van vele goederen, en inzonderheid van de land bouw- en veeteelt-producten, weldra daalden beneden de productie-kosten De positie van Nederland als handelsland in deze omstandigheden is nu verre van gunstig. Onze landbouw zoowel als onze industrie had in vroeger jaren geleerd zich aan te passen aan de in andere landen bestaande invoerbe- lemmeringen. Zoon am onze export gestadig toe. Door de steeds verder gaande prijsdaling, en de protectionistische politiek der andere mogendheden, werd deze export echter steeds meer afgesneden. Vandaar des toenemende werkloosheid, en begrijpelijke ontevredenhid, welke echter daarom nog niet gerechtvaardigd is. Tweeërlei slechts kan de Regeering doen: steun bieden aan de slachtoffers, en maat regelen treffen, die de allerergste gevolgen trachten te voorkomen, en den terugkeer naar betere economische verhoudingen voorbereiden. Maar ook hier moeten wij steeds bedenken, dat een maatregel, die geëigend zou zijn en kelen te helpen, vaak weer de positie van anderen nog meer verergeren zou. Uit het katholiek verkiezingsprogram 1933 blijkt overduidelijk, dat de Katholieke Staats partij den ernst van den toestand volkomen beseften ook voor de toekomst aandringt op, en steun verleenen zal aan alle maatregeleen, welke door de Regeering ten deze genomen kunnen worden. Geheel het midden-gedeelte van ons program is aan deze crisismaatregelen gewijd, zoowel te nemen ten behoeve van Landbouw en Nijver heid als van Handel en Industrie. Maar inzon derheid wordt daarin aangedrongen op het tegengaan van de werkloosheid door het be vorderen van werkbehoud en werkverruiming, en voorzoover voorshands ook daardoor de werkloosheid nog niet geheel verdwijnen zal, wordt aangedrongen op zooveel mogelijke le niging van den nood door voortzetting der verzekering en behoorlijke aansluitende steun regelingen in de gemeenten. Wij moeten bij dit alles echter, als Katho lieken, als geloovige Christenen, al het leed, dat de crisis over de wereld brengt, ook zien als eenrechtvaardige straf, door God aan het zondige menschdom opgelegd, en welke wij berouwvol hebben te ondergaan. Maar laten wijs ons daarom ook dagelijks vereenigen in een vertrouwvol gebed en smeekbede, dat God zijn straffende hand moge heffen, en geluk en welvaart weer op deze aarde moge doen terug- keeren. Spr. besloot met de opwekking, om alles te doen wat in 's menschen vermogen is, om aan die afgebeden verbetering van den toe stand mede te werken en de nooden te lenigen. Daarom achte hij het een Landsbelang, bij de a.s. verkiezingen zijn stem uit te brengen op den lijst der RJC. Staatspartij, welke voor deze verbetering de beste garanties biedt. Te Etten (N. Br.) reed de vrachtrijder uit Oud-Gastel met zijn vrachtauto in volle vaart tegen de gesloten boomen van een spoorweg overgang van de lijn BredaRoosendaal. De wagen versplinterde de boomen, kwam terecht op de spoorlijn en versperde daardoor het ver heer langs beide zijden. Ieder oogenblik kon de sneltrein uit Breda verwacht worden; daarom liep de spoorwachter de Vlaming met een seinlantaarn den trein tegen, waarvan de machinist nog tijdig kon stoppen. M. had intusschen zijn auto achterwaarts ge reden, maar zóó, dat een der boomen van de afsluiting in den wagen drong, met het gevolg, dat deze met geen geweld te bewegen was. Daar door werd echter de tweede lijn versperd, juist op het oogenblik, dat de boottrein uit Vlissin- gen verwacht werd. Ijlings waarschuwde de kor date spoorwegwachter het station Etten, van- Waar onmiddellijk naar het voorstation Hoeven getelefoneerd werd. Daar kon de trein worden opgehouden, tot de lijn vrij was, wat een ver traging veroorzaakte van 16 minuten. Tegen den autobestuurder, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, is proces-verbaal op gemaakt. Ondanks de strafpredicatie van den heer Schaper tegen de socialistische pers, gaat men bij de arbeiderspers rustig op den eenmaal ingeslagen weg vóórt. De koppen boven de artikelen en verslagen zijn zoo mogelijk nog schreeuwender en demagogischer dan vroeger. Boven het overzicht over de interpellatie Albarda stond over de volle breedte van het blad: „Minister Deckers noemt geen feiten. In plaats daarvan een ordinaire verkiezings- speech." Over woorden valt men daar niet, de massa vindt die blijkbaar mooi als ze maar grof zijn; naar de waarheid wordt heelemaal niet ge vraagd. Bü de bespreking van de interpellatie-Albarda en de daarbij voorgestelde motie moest de roode pers nalaten de woorden „ordinair" en „verkiezingsspeech" in den mond te nemen; deze woorden toch zouden wel eens méér kunnen slaan op hetgeen de heer Albarda zeide en voor stelde, dan op de redevoering van _~a minister. De schijn moest worden gewekt, dat de socia listen opkwamen voor de rechtszekerheid van de muiters tegenover heel de Kamer, die dat niet scheen te willen. De regeering had reeds in principe toegege ven, dat het een wijziging van het Wetboek van Strafrecht noodig vond, maar niet als gelegen heidswetgeving tijdens het proces. De heer Albarda zeide echter: „Daar zijn ook advocaten bij noodig. Als het niet vliegensvlug gebeurt, kan het in langen tijd niet gebeuren. Als dit Kabinet dien plicht voelt, moet het haast maken, en de zaak niet laten liggen voor een opvolger, die er misschien anders over denkt. Dit Kabinet heeft den plicht, deze zaak met de grootst mogelijke snelheid nog met deze Kamer tot stand te brengen. Het kan in een paar dagen voor elkaar zijn. Het is een quaestie van enkele woorden in een paar artike len van het wetboek." De door hem ingediende motie had dezelfde strekking en dat terwijl hü toch zeer goed kon en moest weten, dat hetgeen hij vroeg, onmo gelijk was. De wijziging, die gevraagd werd, is er een in de Indische wetgeving. De gouverneur-generaal is opperbevelhebber van land- en zeemacht. De fh pondspakje VEBSCH GEKARND MET 25 ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE rechtspleging geschiedt in Indië. Wil het Wet boek van Strafrecht voor Indië gewijzigd wor den, dan zal het voorstel eerst behandeling moe ten vinden in den Volksraad, die er advies over uitbrengt en daarna pas hier te lande in de Kamer. Wie den indruk wil vestigen dat dit alles in een paar dagen gereed kan komen, stelt de zaken bewust onjuist voor. De massa weet dit alles niet en moet het mooi vinden, dat hun leiders eischen stellen, waaraan toch niet vol daan kan worden. Nu die eischen zijn afgewe zen, vormen ze pracht materiaal om af te ge ven op de reactie en op de mannen van het geweld. Als de socialisten eens zeiden, dat het ordinaire verkiezingsreclame is, zouden ze de waarheid waarschijnlijk dichter benaderen, dan nu ze deze woorden gebruiken voor de niet te weerleggen en voor hen zeer onaangename rede van den minister. Te Maastricht is een nieuwe rubberfabriek opgericht onder den naam: N.V. Bataafsche Rubberindustrie. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 250.000.—. De onderneming is onder gebracht in de voormalige gasfabriek der ge meente Maastricht. In de „Koerier' vinden we afgedrukt den Vastenbrief van Mgr. Th. E. de Backere, Apostolisch Prefect van Soerabaja. Wij maken zoo schrijft Mgr. de Backere daarin van dit ons recht andermaal gebruik, door officieel en positief de volgende verorde ningen voor onze Apostolische Prefectuur be kend te maken: le. In onze dagen is de heele maatschappij bezig zich snel en onrustig te ontwikkelen tot een nieuwe, vooral economische orde. Op die ontwikkeling, zoo leert ons Paus Pius XI in de Encycliek „Quadragesimo Anno", kunnen al léén de organisaties invloed uitoefenen ten goede of ten kwade. Wij wijzen derhalve al onze Katholieken op hun emstigen plicht, toe te tre den uitsluitend tot goede katholieke organisa ties, teneinde die ontwikkeling in goede banen te houden, mede te werken aan den opbouw en het behoud eener goede maatschappelijke orde en te voorkomen, dat evolutie ontaardt in revolutie. 2e. Met het doel voor onze Katholieken ge leidelijk meer zuivere verhoudingen te schep pen, verklaren wij, dat het aan alle Katho lieken in de Apostolische Prefectuur van Soerabaja verboden is op straffe der boven aangeduide sancties, lid te zijn of lid te blij ven van de volgende organisaties: met name het Nederlandsch-Indische Onderwijs Genoot schap (N.I.O.G.), De Vereeniging van Over heidspersoneel (V.V.O.), en opnieuw de Socia listische Marinebopden (Cambo) de Inland- sche Marine Bond (I.M.B.) inbegrepen. 3e. Wij bepalen voorts, dat zij, die lid zijn van liberale of z.g.n. neutrale vak-organisaties geen functies mogen vervullen in katholieke charitatieve of zuiver godsdienstige vereenigin- gen. 4e. Wij verklaren bestuursfuncties van neu trale vakbonden, alsmede van neutrale ver- eenigingen, die aan politiek doen, onvereenig- baar met bestuursfuncties in overeenkomstige katholieke organisaties, zoodat Katholieken, die bestuurslid zijn van de hier bedoelde neu trale organisatie, geen bestuurslid, noch pro- pagandalid kunnen zijn van katholieke vakbon den of katholieke politieke organisaties. 5e. Ten slotte leggen wij er den nadruk op, dat katholieke vakbonden en sociale organisa ties zich niet mogen bewegen op het terrein der Staatkunde en zich van politiek moeten onthouden. Beminde Geloovigen, Wij willen deze be schouwingen niet eindigen zonder hoogelijk te prijzen, niet alleen den ijver van onze katho lieke voormannen en leiders onzer katholieke vakbeweging, maar ook den goeden geest en de aangename samenwerking, die heerschen in en tusschen onze katholieke sociale vereenigin- gen, vanaf den goeden ouden Katholieken So cialen Bond tot onze R. K. Vakbonden, hetzij van particuliere werknemers, hetzij van ambtenaren. En met grooten, innigen dank voor het werk van leiders en besturen, willen wij al onze Katholieken wijzen op onze katholieke organisa ties als op hun eigen huis: daar is uw eenig goede en veilige plaats voor de behartiging van al uwe belangen, zoowel geestelijke als stoffelijke. Onder de pauselijke leuzen: „Alles herstellen in Christus" om te komen tot den „Vrede van Christus in het Rijk van Christus". Op Drievuldigheidszondag zal de H. Vader in de Sint Pieter de H. Bisschopswijding toedienen aan vijf inlandsche bisschoppen, n.l.: Mgr. Jean Baptiste Tong uit Annam (coadjutor met recht van opvolging van Phat-Diem-Indo China), Mgr. Jozef Ittipetty uit Indië (coadjutor met recht van opvolging van den aartsbisschop van Verapoly (Indië), verder Mgr. Jozef Fan (Chi nees) benoemd apostolisch vicaris van Tsining in de provincie Shansi (China), Mgr. Math. Ly (Chinees) benoemd apostolisch vicaris van Yachow, in de provincie Szechwan (China), Mgr. Jos. Tsoei (Chinees), benoemd aposto lisch vicaris van Yungnien, in de provincie Ho- pei (China). De voorbereiding tot het plechtig Paaschfeest op de H. Landstichting begint Woensdag in de Goede Week. Zij omvat al de kerkelijke diensten van de Goede Week, te beginnen met de Don kere Metten op Woensdagavond. Een reeks lezingen, dogmatisch-liturgisch opgevat, geven stemming en verklaring. Deze lezingen worden gehouden door Pater Dr. Roos O.E.S.A., onder den titel van: Christus als Offeraar en Of ferande. De pelgrims worden verwacht op Woensdag 12 April voor 1 uur. Inlichtingen te verkrijgen Casa-Nova, H. Land-Sstichting. De roode arbeiderspers gaat vreeselijk te keer over den afloop van de interpellatie in de Tweede Kamer naar aanleiding van het verbod aan militaire ambtenaren om lid te zijn van de S.D.A.P. Wat er nu gebeurt, is volgens genoemde pers heel erg, omdat het geheele burgerlijke deel van de Kamer de verwijdering van sociaal-demo- kraten uit bezoldigde betrekkingen van de weer macht bezegeld heeft. Aan de politieke vrijheid in Nederland zou een hevige slag zijn toege bracht. Erger no: de politieke overtuiging van een kwart deel der bevolking zou op den staats- index zijn gezet. Een methode, die een inte greerend bestanddeel vormt van het fascisme, onafscheidelijk verbonden aan de dictatuur. Het is zoo erg, dat aan het slot van het artikel, 't welk in de heele roode pers gestaan heeft, te lezen staat: „Het politieke clericalisme heerscht nu in Ne derland. De anti-socialistische staatskerk is geproclameerd. De burgerlijke dwangstaat is in het leven geroepen. Het vrije Nederland is niet meer. Slechts één partij voert nog het pleit voor de constitutioneele volksvrijheden: de S.D.A.P. Wij danken Albarda en Vliegen voor hun krach tig palstaan. In dit teeken zullen wij den ver kiezingsstrijd voeren. Op voor de democratische vrijheden!. Weg met de burgerlijke stiklucht! We behoeven zeker niet met nadruk te ver klaren, dat deze voorstelling van zaken volko men instrüd s met de feiten. Er is geen sprake van, dat aan de politieke vrijheid een hevige slag zou zijn toegebracht, of dat de politieke overtuiging van een deel der bevolking op den staatsindex zou zijn gezet. Het is een valsche voorstelling van zaken, waarmede men de kiezers in vuur en vlam hoopt te zetten, door hen op te roepen voor de demokratische vrij heden en het wegvagen van stiklucht. Voor ieder, die de feiten kent, is alles zóó duidelijk dat men er eigenlijk geen woord meer over be hoeft te zeggen, men moet er zich eigenlijk over verwonderen, dat deze maatregelen door de re geering al niet lang geleden getroffen zijn. Ieder mag er in Nederland de politieke over tuiging op na houden die hij wil, alleen zegt de overheid, indien gij socialist, communist of fascist zijt, dan behoort ge niet als vrijwilliger thuis in de weermacht, want daar kunt ge krachtens die overtuiging uw plicht niet doen. De heer P. Kies, de socialistische propagan dist voor ontwapening constateert het duidelijk en onwederlegbaar. In een rede, dat hij de vorige week te Leeuwarden hield en waarvan een uit voerig verslag te vinden is in het „Leeuwarder Nieuwsblad", van 9 Maart, lezen we, dat de arbeidersbeweging tegenover de oorlogsmobili satie zal stellen de algemeene staking en de massa-dienstweigering. En later legt hij nog eens vast, dat het standpunt, door spr. hier ont wikkeld, dat is van de S.D.A.P. Zij zal bij mobi lisatie de algemeene werkstaking proclameeren en massaal dienstweigeren. Hier behoeft niets aan toegevoegd te worden. Een socialistisch militair is gelijk aan een werk nemer, die tot zijn werkgever zegt, gaarne iedere week een goed loon te willen aannemen, om op deze wijze een rustig bestaan te genieten en later ook een behoorlijk verzekerden ouden dag, maar dat de werkgever op het oogenblik, dat hjj hem den werknemer noodig, beslist en dringend noodig heeft, op hem niet behoeft te rekenen, erger! door hem zooveel mogelijk te gengewerkt zal worden. Een werkgever zou wel ontoerekenbaar moeten zijn, indien hij een der- gelijken werknemer in dienst nam, zelfs een socialistische werkgever ware daarvoor niet te vinden. Het is dan ook volkomen juist, dat de regeering sociaal demokraten, die ten opzichte van de weermacht onbetrouwbaar zijn, uitsluit van de verbintenis tot militair ambtenaar. Han delde zij anders, zij zou haar plicht verzaken. Zondagmiddag veroorzaakte het verhaal van een griezelige vondst groote opschudding in het Haagsche bosch, vertelt de „Telegraaf". De heer R. uit de Weissenbruchstraat liep omstreeks drie uur met zijn jachthond te wandelen. Komende uit de Jozef Israëlslaan sloeg hij een der paden van het Haagsche bosch in, waar zijn hond in het struikgewas verdween. Tot ontzetting van den heer R. kwam het dier eenige oogenblikken later met een menscljen- hand in zijn bek bij zijn meester terug Deze was zoo geschrokken, dat hij de griezelige vondst in een nabijgelegen sloot wierp. Daarop keerde hij naar huis terug, doch bedacht zich onderweg, dat het wellicht niet onraadzaam was de politie in kennis te stellen. Hij deed daarop van het voorgevallene aangifte, waarna spoedig rechercheurs met politiehonden ter plaatse waren, benevens personeel van gemeentewerken met dreggen. Ondanks urenlang onvermoeid dreggen en speuren met de honden in alle richtingen van het Haagsche Bosch, gelukte het niet een verder spoor te vinden, noch de hand uit het -frater op te halen. Het eenige wat de politie met de dreg naar boven trok, was een linnen,zak, gevuld met naalden en punaises, welke vermoedelijk door een bede laar in het water was geworpen. De heer R. nader door de politie ondervraagd, verklaarde echter met zekerheid geconstateerd te hebben, dat het een menschenhand was, welke vermoe delijk in staat van ontbinding verkeerde. De politie moest wegens de invallende duisternis het dreggen stopzetten. Het onderzoek zal heden worden voortgezet. Men houdt ook reke ning met de mogelijkheid, dat het wellicht de hand van een wassen pop is geweest, hoewel de heer R. in zijn verklaring volhoudt, dat dit niet het geval kan zijn geweest. Het speuren der politiehonden trok een geweldige belang stelling. De meest fantastische verhalen over geheimzinnige moorden deden weldra in Den Haag de ronde. Heden is te Amsterdam de algemeene ver gadering gehouden van de Chr.-Historische Unie. De voorzitter, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, opende de vergadering met een rede. De allereerste en allerdiepste oorzaak van dn nood waarin wij verkeeren, aldus spr., is dat Godse eeuwige richtlijnen onder de men schen vervangen zijn door dichtslijnen uit den mensch. Hier zal allereerst de terugkeer moe ten beginnen. De wereld zou thans anders zijn, als de christenen anders waren geweest. Doch dit belet ons niet te zeggen, dat in den afval van Gods Openbaring de diepste oorzaak ligt van den nootf en in den terugkeer tot die open baring het diepste begin van herstel. Deze nader omschrijven en vullen doet spr. door een blik op de wereld te slaan. Allereerst wordt dan beschouwd het weled-communisme, waartegen moet worden opgetreden met geestelijke kracht, al kan daarmede niet alles worden bereikt. Sprekende over den economischen toestand wijst spr. op het afsluit-systeem, dat niemand werkelijk uitkomst brengt en toch niet schijnt gebroken te kunnen worden. Het afsluit- systeem, dat ook Nederland noopt om te vra gen niet wat theoretisch het beste zou wezen, maar wat geboden is door de harde werkelijk heid, op den ontstellenden groei van de werk loosheidscijfers, op den nood van zoovele deelen van ons volk. En wie draft zeggen, dat dit economisch wereldprogram kan worden opge lost, zonder te rekenen met zedelijke en gees telijke factoren, die daarachter werken? Maar thans, zegt spr., komt men van het economische als van zelf tot het financieele. De toestand van de Nederlandsche schatkist is buitengewoon zorgwekkend en de regeering zal zeer groote kracht en wijsheid noodig hebben om het schip van staat zo weinig mogelijk ge havend door de branding heen te voeren. Het groote vraagstuk van gezag en vrijheid kan enkel worden opgelost, wanneer wij den gezagsdrager zien als handelend om Gods wil en de vrijheid des menschen zien als volgend daaruit, dat hij, als mensch door God gescha pen is. Men vergete niet, dat echt gezag een zede lijke grootheid vertegenwoordigt. Thans zijn er, die verheven roepen om „gezag", doch zij be doelen alleen een paar vuisten, om een paar kerels neer te slaan. Daarvoor moet men echter een minder verheven aanduiding kiezen. „Ge zag" is van Goddelijken oorsprong en van zede lijke waardij. Tenslotte zegt spr. een woord over het poli- tiek-parlementarisme. Het is het eenige stelsel dat wij kennen, waarbij de rechten der over heid en des volks beide ijn in het oog gevat. En reeds daarom zijn wij verplicht met alle macht voor de instandhouding en de gezonde werking van dit stelsel op te komen. Er heeft zich een opvatting van de democratie ingebur gerd, die de handhaving van de democratie volkomen onmogelenk maken zal, wanneer men aan de gansche groep van alle kiesgerechtigden de bevoegdheid en de bekwaamheid toekent om alles te beslissen, zoodat volksvertegenwoordi gers niets anders zijn dan de uitvoerders van den wil des bekwamen en bevoegden volks. Dan zijn de dagen van de democratie geteld. Wij dienen den moed te hebben om klaar uit te spreken, dat een regeerder iets anders is dan de exponent van een kiesvereeniging of een kiezerscorps. Ieder zijn eigen bevoegdheid en verantwoordelijkheid. Tijdens de afwezigheid van de bewoners brak Zondagmiddag te ongeveer 4 uur brand uit in het winkelhuis der firma Haman, gelegen in de Kremerstraat te Bergen op Zoom. De brand weer, die spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur met eenige stralen. Na een half uur was de bovenverdieping geheel uitgebrand, doch toen was gevaar voor uitbreiding geweken. Het belendende perceel van de Fa. Tewes bekwam veel waterschade. De oorzaak is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. De 35-jarige bascule-fabrikant H. B. te Leur (N. Br.), die onder Princenhage met zijn motor tegen een aan den weg staanden boom reed, is in 't St. Ignatiusziekenhuis te Breda aan de ge volgen der bekomen verwondingen overleden. B. laat een vrouw met vier kinderen achter. Misschien herinneren sommigen onzer lezers zich nog het geheimzinnige „comité tot bevordering van staatkun dige betrekkingen tusschen de Katholieken en den Vrijheidsbond", welk comité onder de koes terende zorgen van een later te voorschijn ge treden heer Kolfschoten ergens in het schoone Bloemendaal stond te bloeien.... Nadien werd er weinig of niets meer van vernomen; tot we dezer dagen verrast wer den door de verschijning van een 8-bladzijdig brochuurtje onder den gewichtig-aandoenden titel „Verba volant, scripta manent" „Woor den vervlieden, maar het geschrevene blijft" „De vloek van het clericalisme in de Staat kunde". Het clericalisme, dat is het, wat den heer Kolfschoten in gang gezet heeft naar het no bele doel: alle katholieken naar de liberalen! Het clericalisme, dat verkondigt: „God is God en het Kerkgenootschap is Zijn instelling, Zijn repraesentant op de aar de een dus moet de geheele wereld gewonnen worden voor Zijn leer en de uitvoerende macht, mitsgaders de beschikking over de in komsten, dient gesteld in handen der over sten van het Kerkelijk genootschap, als hoe danig dan optreden meer of minder welop gevoede hoogwaardigheidsbekleeders, ieder in eigen functie, met eigen belang, en in eigen habijt, als een bontgekleurde vogelfamilie van verschillend pluimage in een snaterende vo lière." Weet u, welke zegeningen de heer Kolfscho ten zooal signaleert in „het gevloekte, het eeuwig vervloekte Clericalisme in de Staat kunde"? Men leze en huivere: „Of het opzweept tot revolutionnair verzet tegen gedogmatiseerde Zondagsrust, den plas speelt bij het bezetten van ministerieele ze tels; in officieele benoemingen zich tot een ergerlijk nepotisme leent; koppig de uitzon dering Protectie dringen wil op de plaats van het beginsel Vrijhandel, vandaar Crisis, vlam menwerpers zegent, en mitrailleuses zalig spreekt; maandelijks via de onderwijs-pacifi- catie millioenen kalmweg overhevelt uit de zakken der crisis-geslagen belastingbetalers naar de laden van zijn grage schatkist: de jonge hersens afbot door onafgebroken studie van de oudheid, hun de realiteiten des levens middelerwijl onthoudende; die hersens ver- kract door hen te dwingen fabeltjes van Noach, Simson en Dalila en de haarsnijderij en dergel. te gelooven, onzin, die in eigen imbeciliteit een rechtstreeksche beleediging inhoudt van Gods majesteuse wijsheid, Co horten gewetep in de warschoppers loslaat op goed willende penitenten, een leugenpers sub sidieert, met het geld van andersdenkende belastingbetalers (Het blad, waar men den dag begint met bidden, den geheelen dag liegt en den dag besluit met bidden, volgens een der medewerkers) enz. enz., toch kan het niet ontkennen, dat het verdreven uit Enge land, uit Duitschland, uit Frankrijk, uit Ita lië, uit Spanje, uit Portugal, uit Mexico, uit Joego-Slavië en zoomeer de hoedanigheid van een zonnigen gast allerminst met zich om draagt, en historisch bewezen, uit, in en door zich zelf is en blijft een gevaar en een vloek ook in de Nederlandsche staatkunde. We hebben den heer Kolfschoten in dit citaat zichzelf ten voete uit laten teekenen: wie in zoo weinig woorden zooveel anti-katholieken en anderen onzin bij elkaar weet te dichten, lijkt ons de juiste leider voor een massabeweging, welke zich erop richt, de Katholieken naar den Vrijheidsbond over te hevelen. Den heer Kolfschoten, heil! Naar aanleiding van het door den Minister van Defensie op Maandag 27 Februari jJ. aan de militaire leden van de hoofdbesturen van de Cambo-bonden kenbaar gemaakte nadrukke lijk verlangen om zoo spoedig mogelijk een einde te stellen aan de functies, die de heeren J. H. de Nijs, P. S. van der Vaart, J. H. Smith en W. van Klaveren bij genoemde bonden ver vulden, waarbij tevens werd bepaald, dat uiter lijk op 13 Maart 1933 bericht moest zijn inge zonden, dat aan dit verlangen is voldaan, aan gezien anders het lidmaatschap van de bonden voor het marinepersoneel zou worden verbo den, heeft het hoofdbestuur van den Bond van Marine-schepelingen althans voor zoover dit in verband met den korten termijn mogelijk was deze belangrijke aangelegenheid in ver gaderingen met de leden doen bespreken. Algemeen was men van oordeel, dat het van het hoogste belang moet worden geacht, dat het organisatie-apparaat intact blijft en waar in de huidige omstandigheden dit voor het oogenblik alleen kan geschieden als aan het nadrukkelijk verlangen van den Mnister wordt voldaan, werd instemming betuigd met het advies van het hoofdbestuur om direct in gaand ontslag te verleenen aan bovengenoemde ambtenaren. Mede op grond van dit oordeel der leden en na het noodige overleg te hebben gepleegd met de overige besturen van de bij het C.A.M.B.O. aangesloten bonden, is besloten den Minister van Defensie te berichten, dat aan zijn ver langen is voldaan en met ingang van 10 Maart 1933 ontslag aan de betrokken ambte naren is verleend. Zondagmorgen is te Heerlen, bij het uitgaan van het patronaat aldaar, het negenjarig doch tertje van den heer Voehr door een auto ge grepen. Zij geraakte onder de wielen en werd op slag gedood. Het lijkje is overgebracht naar het St. Joseph-ziekenhuis alhier. Bij het onderzoek bleek, dat de chauffeur schuld had, doordat hij aan de verkeerde kant van den weg had gereden en zijn remmen niet in orde waren. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9