Stemmen van over de Alpen „Zuivering" in Duitschland De ontwapenings conferentie Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DRAAIT HET CENTRUM THANS BIJ? GEHEIM CONSISTORIE GOERING WIL HET ZELF DOEN DE BAROMETER DINSDAG 14 MAART 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling De keuze in Hessen een voorteeken JAPAN EN DE VOLKENBOND m Benoeming van zes nieuwe Bisschoppen Het Weer iuimimiminimin Arrestaties te Budapest EEN NIEUW BEWIND MacDonald tracht vergeefs Bon cour tot practische besluiten over te halen BEGRAFENIS VAN GENERAAL VOSTüLPNAGEL De lijkstoet op weg naar Berlijn-Wilmersdorf, waar het stof felijk overschot van den vroegeren voorzitter van het Rijks instituut voor lichamelijke opvoeding werd bijgezet Vermaning aan de nazi's om directe acties" achter wege te laten De „Prawda" aan het woord Straatnamen-revolutie Goebbels minister van Propaganda Nazi-regeering in Hessen De „Prawda" contra Goering Een aanslag op Hitier? Hevige gevechten te Elbing DE „BEZETTING" VAN KEHL Zij, die zich tegen 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Tegen beursspeculaties Scherpe maatregelen van Roosevelt SMITH HEEFT PECH Berlijn contra Praag De opheffing van het drankverbod NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18327 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Gedane zaken nemen geen keer, en de keer, welken Duitschland van republi- keinsch democratisch naar autoritair nationalistisch heeft genomen, is een gedane zaak. Zoolang de nationaal-socialistische partij nog storm liep op het bolwerk van Weimar, heeft het Centrum met hand en tand het ver dedigd. Echter te vergeefs. Het bolwerk van Weimar bleek te vervallen om weerstand te kunnen bieden aan het hartstochtelijk élan van de Hitlerscharen. Von Papen, die zich met den grijzen Hindenburg binnen de wankele veste bevond, zette de poort open en het Centrum werd evenals de andere verdedigers onder den voet geloopen. Het Centrum had met de bele geraars een accoord willen sluiten, maar de voorwaarden, die het meende te moeten bedin gen, werden afgeslagen. Hitier en zijn getrou wen waren zóózeer verzekerd van de uiteinde lijke overwinning, dat zij tegelijkertijd zelf de condities voor een samenwerking meenden te zullen kunnen dicteeren. Zij hebben zich niet vergist. Van een uitgesproken partijbeweging ook al heeft Hitier steeds ontkend, dat hij partij-politiek dreef heeft het nationaal- socialisme zich ontwikkeld tot een volksbewe ging, waarachter méér dan veertig procent van alle Duitschers zich hebben geschaard. Van volksbeweging wordt het thans met stalen mo kervuisten omgesmeed tot een beweging van den staat zelve. De gemeenteraadsverkiezingen van Zondag j.l. hebben duidelijk bewezen, dat niet de Duitsch-nationale bondgenooten, maar uit sluitend de Nazi's de overwinnaars zijn. De ont wikkelingsgang van het nationaal-socialisme in Duitschland vertoont naast essentieele verschil len ook merkwaardige parallellen met dien van het fascisme in Italië. Wat zich in Duitschland langs vormelijk legalen weg voltrok, werd in Italië door staatsgrepen bewerkt. De opmarsóh naar Rome vindt in de jongste Duitsche ge schiedenis geen pendant. Maar verder valt er een leerrijke overeenkomst in den gang van fas cisme en nationaal-socialisme aan te wijzen. Ook het fascistisch program werd van partij program tot staatsprogram verklaard. Hoezeer de nationalistische partij zich in Duitschland met den staat vereenzelvigt, blijkt niet alleen uit het aanwenden der S. A.-mannen als „Hilfs- polizei", maar sterker nog uit de benoeming van den feilen partij-agitator Dr. Goebbels tot Rijks minister voor propaganda en volksvoorlichting. Het nationaal-socialisme is geworden tot het politieke credo van Duitschland, en het is de vraag of de Duitsch-nationalen daar nog eeni- ge eigen geloofsartikelen aan zullen kunnen toevoegen. Goebbels is thans de Rijksapostel van het „Ha- kenkreuz", die tot taak heeft hen, die nog niet in Hitier gelooven, te bekeeren. Of hem dit gelukken zal, is niet alleen van hem afhankelijk, maar ook van Hitier zelf. Zal Hitier niet alleen in woord, maar ook in daad een Mussolini blijken? Zal hij evenals Mussolini tenslotte met de wen- schen en onvervreemdbare rechten van de H. Kerk rekening houden? Het is Mussolini zwaar gevallen dit te doen. De conflicten met het Va- ticaan lieten daaromtrent geen twijfel. Maar tenslotte zag hij het grootste voordeel in vrede met het Vaticaan. Voor Hitier zijn de verhou dingen in Duitschland wel anders, dan voor Mussolini in Italië, doch ook hij zal tenslotte meer baat vinden bij een verzoening met de ka tholieken. Dat het Centrum na het falen van zijn politiek van het onbereikbare, thans zal gaan tot een politiek van het bereikbare, is zeer wel mogelijk. Bij de verkiezing van een staatspresident in Hessen, waar het Centrum met Duitsch-nationalen en nationaal socialisten den Duitsch-nationalen candidaat zijn stem gaf, is dit practisch reeds gebeurd. Of dit een zui ver opzichzelf staand feit is, dan wel het eer ste van een reeks van feiten, welke tezamen den keer van de gedane Centrum-zaak zullen gaan vormen, dient te worden afgewacht. Alles zal afhangen van de vraag, of het Hitier ernst is met zijn proclamatie, waarin hij verklaart geen kleinzielige weerwraak te zullen uitoefenen en de strengste discipline van zijn partij genooten eischt, zoodat alle vrijbuiters-acties van op hol geslagen Nazi's zullen worden voorkomen. De meer gematigde toon,welken ook thans minister Goering laat hooren, schijnt er op te wijzen, dat die proclamatie ook op hem niet zonder in vloed is gebleven. De incidenten te Kehl, waar Nazi's de kazernes en het bruggenhoofd bezetten in de gedemilitariseerde zóne, bewijzen, hoe ge vaarlijk die vrijbuitersacties voor de verhouding met het buitenland kunnen worden. In offici- eele Engelsche kringen wordt nu evenals in de Fransche de vraag serieus gesteld, of deze eigen machtige daad niet de beteekenis heeft van een schending van het Verdrag van Versailles. Niet ten onrechte dus hebben wij indertijd van deze gebeurtenis meer ophef gemaakt dan de andere bladen. Hoe de verhouding van het Centrum en de Beiersche Volkspartij tegenover het nationaal-socialisme zal worden, mag men misschien afleiden uit de combinatie van twee stemmen van over de Alpen. De eerste stem is die van den H. Vader zelve, die in het geheim consistorie verklaard heeft, dat „de critieke internationale toestand voortkomt uit wantrouwen en uit overdreven en onrechtma tig nationalisme." Indien dus het nationaal- socialisme zijn overdrijving en onrechtmatig heden afzweert, zal er van de zijde van het Vaticaan dus geen protest te verwachten zijn. Het zijn juist ook de overdrijving en de on rechtmatigheid, waaraan verschillende Nazi leiders zich hebben schuldig gemaakt, geweest, waartegen het Centrum verzet aanteekende en aanteekenen moest, hoezeer het ook naar een samenwerking op zekere voorwaarden ver langde. De andere stem van beteekenis is die van het Italiaansche blad „La Corrispondenza", dat goede relaties met het Vaticaan onder houdt. Dit blad meent vast te mogen stellen, dat het Centrum geen exclusieve vooroordeelen heeft noch kan hebben, behalve die, welke het van nature heeft tegen de traditioneele en onverbeterlijke vijanden van de religie en de sociale orde. Het Centrum zal, volgens dit blad, niet in onvruchtbare oppositie ter zijde blijven staan en de Duitsche Katholieken mogen op een zoo ernstig en voor het lot van hun land en misschien van Europa beslissend oogenblik niet ontbreken. Inderdaad, is een onvruchtbare oppositie te verwerpen, wanneer men ze kan vervangen door een vruchtbare positie. Of dit voor het Centrum mogelijk zal zijn, wordt niet door het Centrum alleen, maar vooral door Hitier en zijn gedragingen bepaald. i. .ik inlHBufflK _J Belangstelling voor het Parlement te Tokio tijdens de beraadslagingen over het uit treden van Japan uit den Volkenbond. Wij geven hier een vervolg op onze bericht geving over het Geheim Consistorie, waarvan wij reeds gisteren het eerste deel konden af drukken. Omtrent de rede van den H. Vader, waarvan wü het grootste deel reeds in onze vorige oplage konden opnemen, seinde onze Romeinsche correspondent ons nog nader: Van het Heilig Jaar verwacht Z. H. Pius XI een groote geestelijke verheffing en verlichting in de huidige rampspoeden. De nieuwe heiligen en zaligen, zullen der wereld een voorspraak zijn. Dan overgaande tot de aankondiging der Kardinaal-Legaten voor de opening der Heilige Deuren, benoemt de Paus voor den St. Paulus buiten de Muren Z. Em. Kard. Granito Pig- natelli di Belmonte, voor den St. Jan in Latera- nen Z. Em. Kard. Marchetti Selvaggiani en voor de Basiliek van Maria de Meerdere Z. Em. Kard. Cerretti. Vervolgens werd de nieuwe Armeensche Pa triarch van Cilicië, Mgr. Avedis Petrus XIV Arparian, binnen geleid om het „pallium" te vragen en den H. Vader voor zijn benoeming te bedanken. Mgr. Nemattallah Auad vroeg als procurator van den nieuw benoemden Maroni- tischen Patriarch van Alexandrië voor dezen het „pallium". De Paus deelde tenslotte mede, dat Hij nog twee kardinalen „in pectore" had (in dit ver band worden te Rome de namen genoemd van mgr. Tedeschini, mgr. Constantini, mgr. Caccia Dominioni, kamermeester van den Paus en mgr. d'Herbigny, voorzitter der Pauselijke Com missie „Pro Russia"). De Missie, die op de gebruikelijke wijze de nieuwe kardinalen van hun benoeming in kennis ging stellen, bestond uit mgr. Rossignani en een beambte der Pauselijke Kanselarij. De Missie begaf zich het allereerst naar Kardi naal Possati die in de nabijheid van het Vati caan, in het paleis van de Oostersche Congrega tie, de boodschap zijner benoeming verwacht te; vervolgens naar Kardinaal Villeneuve in het Canadeesch College aan de Via delle Quat- tro Fontane; daarna naar Kardinaal Dalla Costa in het Lombardisch College bij Maria de Meerdere; verder naar Kardinaal Fumassoni Verwachting: Zwakke tot matige win- rr den uit Westelijke richtingen. Nevelig tot half bewolkt, waarschijnlijk droog Êj weer, aanvankelijk zachter. Hoogste stand: 771,3 te La Coruna. Laagste stand: 749,9 te Haparanda. Zon op 6.19 Maan op 9.47 n.m. H Licht op 6.30 Biondi in het Amerikaansch College aan de Via dell' Umilta; naar Kardinaal Dolci in de „Academia degli Ecclesiastici Nobile" aan de Piazza della Minerva; ten slotte naar Kardi naal Iiïnitzer in het paleis der Pauselijke Kan selarij Tot opvolger van Kard. Frühwirth als kan selier der Heilige Roomsche Kerk werd be noemd Z. Em. Kard. Boggiani. Als Camerlengo van het Consistorie trad op Z.Em. Kard. Sincero, die als teeken van het ambt de roode beurs droeg. Na het uitroepen der nieuwe Kardinalen benoemde de H. Vader nog zes nieuwe Bis schoppen. De vacante bisschopszetel in Palestrina werd toebedeeld aan Kard. Sincero. Z.Em. Kard. Cerretti kreeg den zetel van Velletri. Uit dit bericht van onzen Romeinschen cor respondent blijkt, dat de reeds lang voorzegde opheffing der zjg. suburbicaire bisschopszetels voorloopig nog niet zal plaats hebben, daar immers H.H. E-E. Sincero en Cerretti benoemd zijn in Palestrir en Velletri, terwijl er tot op heden geen sprake is van de aanstelling van event, plaatsvervangers. BUDAPEST, 13 Maart. (Reuter). De politie ontdekte op een tijdschriftredactie een geheime propaganda-afdeeling, waar voortdurend bijeen komsten van intellectueele communisten plaats hadden; 21 personen zijn gearresteerd. De vraag naar de nieuwe vlaggen heeft in Duitschland op vele ateliers een groote bedrijvigheid gebracht GENèVE, 12 Maart (V.D.) Uit Italiaansche kringen verluidt, dat een nieuw plan is opgedo ken met betrekking tot de oplossing van de crisis der ontwapeningsconferentie, welk plan de goed keuring van Amerikanen en Engelschen gevon den heeft en dat besproken is tusschen den ka binetschef van Mussolini, baron Aloisi, en Mac Donald. Volgens dit plan zou de ontwapeningsconfe rentie onmiddellijk worden verdaagd voor den tijd van zes weken. In dien tusschentüd zou dan getracht worden de bestaande moeilijkheden langs diplomatieken weg en in directe bespre kingen te overwinnen. Volgens Havas heeft MacDonald tegenover Paul-Boncour beklemtoond, dat een langdurige verdaging der conferentie onder de huidige om standigheden een zeer, zeer slecht effect zou hebben op de publieke opinie van alle landen en ook geen tactische voordeelen bieden, daar alle moeilijkheden blijven bestaan. MacDonald zou de in stand houding der ontwapeningscon ferentie slechts mogelijk achten door de uit werking van een zoo omvangrijk mogelijke over eenkomst tot bewapeningsvermindering. De mogendheden zouden daarom hun uiterste kracht moeten inspannen. WASHINGTON, 13 Maart. De Amerikaan- sche gedelegeerde ter ontwapeningsconferentie. Norman Davis, zal over enkele dagen naar Ge- nève vertrekken. De regeering-Roosevelt be reidt volgens V.D. een ontwapeningsvoor stel voor tot redding van de conferentie van Gepève. Het staatsdepartement weigert de bij zonderheden van dit plan mede te deelen, doch geeft toe, dat het plan voorziet in het nemen van directe maatregelen. 3ERLIJN, 13 Maart (V.D.) De Rijkscommis saris voor het Pruisische ministerie van Binnenl. Zaken, Rijksminister Goering, maakt bekend. In de laatste dagen zijn uit dringende over wegingen vanwege nationale organisaties direc te acties gevoerd bij gemeentebesturen, de rechtspraak, kunstinstellingen, in het bijzonder bjj theater-ondernemingen. Op grond van he; decreet van den Rijkskanselier van 12 Maait zijn dergelijke interventies onnoodig geworden De reinigingsactie binnen mijn ressort zal door mij zelf, volgens een plan, worden ge voerd. Mocht ergens gevaar bestaan, dan kan ik pel telefoon worden gewaarschuwd, opdat ik kunne ingrijpen. Ik ben er van overtuigd, dat de nationale bevolking het noodige vertrouwen heeft in mijn maatregelen en daarom in den vervolge directe handelingen onnoodig zal ach ten. Uit alle steden van Duitschland komen thans berichten, dat de namen van Stresemann, Erz- berger, Rathenau en andere „Novembermisda- digers" var. de straatnamenbordjes worden uit- gedelgd, om plaats te maken voor de namen Hitier en Goering en die van nationale helden. Het is voor Hugenberg en von Papen om beurtelings zwart wit rood te worden van nijd, woede en jaloezie, want nergens blijkt, dat er ook maar één steegje naar hen wordt genoemd. Naar verluidt, zoekt men naar een „Sackgasse" (doodloopend straatje), om er hun roemruchti- gen naam aan te geven. Den communistischen leden van den Pruisi- schen Landdag zullen geen gelden meer worden gegeven. BERLIJN, 13 Maart. (V. D.) De Rijkspresi dent heeft den bekenden Berlijnschen Nazi- leider en propagandist dr. Joseph Goebbels benoemd tot Rijksminister voor de Volksvoor lichting en Propaganda. Ministerialdirekor Walter Funk is benoemd tot Staatssecretaris in het nieuwe ministerie. Verder is de Rijksminister van Arbeid, de Stahlhelmleider Seldte, tevens benoemd tot Rijkscommissaris voor den vrijwilligen Arbeids dienst als opvolger van dr. Syrup. KEULEN, 13 Maart (W.B.) Dr. Adenauer is heden door den regeeringspresident als eerste burgemeester van Keulen ontslagen. DARMSTADT, 13 Maart (W.B.) In de heden gehouden zitting van den Hessischen Landdag is de nat. socialist Werner met 45 stemmen van Nat. Socialisten, Duitsch-Nationalen en Centrum tot staats-president van Hessen geko zen. Tot Landdagvoorzitter werd de nat. soc. fractieleider Jung gekozen. Tenslotte werd een door de nat. socialisten ingediend ontwerp- machtigingswet aangenomen. De socialisten onthielden zich van stemmen. MOSKOU, 13 Maart. (Reuter). In de „Praw da" wordt een scherpe aanval gedaan op Rijksminister Goering, in verband met een onderhoud dat zou plaats hebben gehad tus schen Goering en den Franschen gezant te Berlijn, Poncet. In dit onderhoud, dat in een Weensch blad gepubliceerd is, zou Goering aan Frankrijk steun hebben beloofd, om de Oekraine van Rusland af te scheiden, op voorwaarde dat Frankrijk Duitschland steunt in de kwestie van den Poolschen Corridor. De „Prawda" vervolgt dan aldus: Goering, wiens naam bijzonderen klank heeft gekregen sedert de provocateur yan der Lubbe den Rijksdag in brand stak, treedt in de rol van leider der Duitsche buitenlandsche politiek uit sluitend op als intrigator. MUENCHEN, 13 Maart. (V. D.) De politie- directie deelt mede: Zondagavond is graaf Ai-co in verzekerde be waring gesteld, omdat hij volgens eigen uit latingen een aanslag wilde voorbereiden op Rijkskanselier Hitier. Het betreft hier denzelfden graaf Arco, die in 1919 den Beierschen premier Eisner heeft doodgeschoten. Graaf Arco liep toen bij den aanslag zelf een schotwonde op. In Januari 1920 werd hij ter dood veroordeeld, doch reeds een dag later begenadigd. Zijn straf werd ge wijzigd in levenslang vestingstraf. In April 1924 kwam ook een einde aan deze straf, terwijl hij ter gelegenheid van den 80sten verjaardag van den Rijkspresident door de Beiersche regeering weer in het genot van zijn burgerrechten werd gesteld. Het voorstel om de Oekraine van Rusland af te scheiden in ruil voor den Poolschen Corridor, is reeds lang voor Goering gedaan. Duitsche militaristen zijn reeds in de Oekraine geweest en hebben op een niet bijzonder waardige wijze moeten aftrekken. Onder verwijzing naar Goering's politie- methoden in Pruisen merkt de „Prawda" op, dat indien zulke methoden op internationaal terrein worden toegepast, de toestand slechts kan verergeren. Alle vormen van aanstellerij hebben hun grens. KEULEN, 14 Maart. (V. D.) Op het abattoir te Keulen verscheen gisteren een groep S. A.- lieden, die mededeelden, dat het ritueel slach ten van runderen niet meer werd toegestaan. De Joodsche slachters, die volgens het voorge schreven ritueel de voor de Joodsche consump tie bestemde runderen slachten, werden van het abattoir geleid en de messen werden in beslag genomen. BERLIJN, 14 Mrt. (W.B.) Naar wij vernemen heeft de Pruisische minister van Binnenland- sche Zaken het verbod van de geheele sociaal democratische pers, dat morgen zou afloopen, met 14 dagen verlengd. ELBING, 14 Mrt. (V.D.) Naar van nationaal- socialistische zijde medegedeeld wordt, heeft de S. A. te Elbing getracht de leiders van de K. P. D. te Elbing te arresteeren. Een aantal lei ders der K. P. D. werd door de politie aan de S. A. uitgeleverd. In aansluiting daaraan schoolden ongeveer 30 communisten, van wie een aantal met infan- terie-geweren was gewapend, samen. Onder den druk van de S. A. trokken de communisten naar de voorstad Pangritz terug. De S. A. volgde doch kon, daar zij slechts met lichte revolvers was gewapend, weinig uitrichten. Nadat de po litie ter versterking was aangekomen, werden de communisten aangevallen. Het vuurgevecht, dat hier en daar zeer hevig was, werd gedu rende den avond voortgezet. Voorzoover tot dusver kon worden vastge steld is aan de zijde der communisten één doode gevallen. Een poging der communisten uit Muehlhausen versterkingen te halen, mis lukte. PARIJS, 13 Maart. (Reuter). De Fransche gezant te Berlijn zal onverwijld protesteeren tegen de incidenten te Kehl, aangezien zijn regeering hierin een overtreding van de be palingen van het verdrag van Versailles betref fende de gedemilitariseerde Rijnzone ziet. Zijn regeering vraagt, dat maatregelen zullen wor den genomen, om herhaling te voorkomen. Uit Londen meldt Reuter: De incidenten te Kehl, Spiers en Keulen ma ken een onderwerp van bespreking uit in offi- cieele Britsche kringen, waar men van meening is, dat men zich dient af te vragen, of zij een schending be teekenen der verdragen van Ver sailles en Locarno. Fransche stap te Berlijn aangekondigd n. a. v. de „bezetting" van Kehl. Graaf Arco gearresteerd wegens beraamden aanslag op Hitier. Bevel van burgemeester Rambonet opruiers bui ten de gemeentegrens van Velsen te leiden. Scherpe maatregelen van Roosevelt tegen beursspeculaties. Rector J. A. van Kampen in het Pius Gesticht te Amsterdam overleden. Een nationaal en uitvoerend comité voor de St. Liduina-feesten. De uitvoer van pootaardappelen naar Frank rijk ernstig belemmerd. Tijdelijk zaakgelastigde te Oslo benoemd. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Postbegrooting. Overstrooming in Midden-Java. Mgr. H. Paulussen naar Rome vertrokken. Benoemingen in het Aartsbisdom. De beroepen in de Tribune-zaak door den Hoo- gen Raad verworpen. WASHINGTON, 14 Maart. (V. D.) Roosevelt heeft de bankcommissie van den Senaat ver zocht het onderzoek inzake de New-Yorksche beursspeculaties voort te zetten. Tegelijkertijd heeft Roosevelt den Attorney-general opdracht gegeven vergrijpen tegen de federale wetten ten strengste te straffen. WASHINGTON, 14 Maart. (Reuter) De Fe deral Reserve Bank is gemachtigd goud af te staan tot het vervaardigen van kunstvoorwer pen. WASHINGTON, 14 Maart. (Reuter) Voor de First National Bank te Detroit en de Guardian National Bank of Commerce, eveneens te De troit, zijn curatoren benoemd. Twee spaarbanken en vijf gewone banken in Michigan zijn gemachtigd onmiddellijk te her openen, doch men weet nog niet, wanneer de beide banken, waarvoor curatoren zijn benoemd, wederom openen. KAAPSTAD, 13 Maart. (V. D.) De aviateur Smith is weergevonden nabij Van Rijnsdorp, waar hij had moeten landen door gebrek, aan brandstof. BERLIJN, 13 Maart. (W.B.) Op de Berlijn- sche beurs werd de Tsjechische kroon vandaag niet genoteerd. Dit is een eerste protestmaat regel tegen de invoercontrole, welke Tsjecho- Slowakije momenteel op Duitsche waren uit- NEW-YORK, 14 Mrt. (V.D.). Uit St. Louis wordt gemeld, dat de brouwerijen alle voorbe reidingen hebben getroffen om na definitieve opheffing van het drankverbod terstond met volle kracht aan het werk te kunnen gaan. De grootste bierbrouwer der Vereenigde Staten, Augustus Busch, verklaarde dat alle noodige machines reeds gereed stonden en dat alle grondstoffen reeds lagen opgeslagen. 1200 ar beiders waren reeds in dienst genomen, zoodat het bedrijf binnen eenige uren na de opheffing der prohibitie aan het werk kon zijn. i v\Muniniiiill li n i A/s? Hoogste stand op Dinsdag 9 uur v.m.: 759 yorige stand: 760

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1