STADSNIEUWS Haarlem, 14 Maart Men sMjft om: BEURS VAN AMSTERDAM i MARIASTICHTING MARKTEN Wisselkoersen De jmste manier om mooie witte^UndenJe^^krygen DINSDAG 14 MAART Staking te Castrïcum IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Roosevelt en drankwet Een opstand in Peru AGENDA DINSDAG 14 MAART 1933 MGR. J. D. J. AENGENENT 60 JAAR Druk bezochte receptie MUZIEK HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING Het Amsterdamsche Concert gebouworkest Solist: Darius Milhaud LANGE- EN EENDJES- BRUGGEN Eendjesbrug De betrokkenen geschorst VOOR DE STILLE ARMEN Personalia VERKEERSONGEVA LLEN Door een gebroken as Niet opgelet UIT DEN OMTREK Met de verbouwing begonnen Hoe het zal worden BURGERLIJKE STAND AERDENHOUT BENNEBROEK BLOEMENDAAL DRIEHUIS HEEMSTEDE HILLEGOM SANTPOORT VELSEN Een boodschap ter wille der belastingen Officieele mededeeling DOLFUSS WIL PARLEMENT WIJZIGEN DE SCHADE IN CALIFORNIË IJMUIDEN IS Maart Over de actie voor de H. O. V. Waarschuwing - v. m m ZooaJs gemeld, viert vandaag onze beminde Kerkvorst, Z. H. Exc. Mgr. J, D. J. Aengenent, zijn zestigsten verjaardag. Dat velen dien dag den Bisschop van hun belangstelling zouden doen blijken, was een vanzelfsprekend feit. Onder allerlei vorm, zooals telegrammen, kaartjes, brieven en op andere wijze bereikten Z. H. Exc. talrijke bewijzen van medeleven uit velerlei kringen van zijn diocees. De recepties, die van 1112 uur voor de lee- ken en van 12- 1 uur voor de religieuzen ge houden werden, mochten zich als gewoonlijk in een druk bezoek verheugen. De bezoekers der concerten van de Bach- vereeniging worden waarlijk niet verwend met Debussy-werken. Dirigent voerde in het laatste vijftal jaren nog den cyclus „La mere", de Dan sen voor harp en één der Nocturnes uit. Doch de andere dirigenten vergaten in datzelfde tijdsbestek Claude Debussy, althans voor Haar lem, geheel. Wellicht heeft men het aan het optreden van den componist-pianist Darius Milhaud te dan ken, dat Pierre Monteux, om het eerste pro gramma-deel in Franschen stijl te houden, op dit concert een Debussy-werk uitvoerde. En gelukkig koos Monteux een weinig gespeeld werk: „Gigues", het eerste deel van den cyclus „Images". Gaarne had men natuurlijk den geheelen cyclus gehoord, al zou het alleen reeds zijn om het tweede deel: „Iberia". Een stuk, dat niet alleen in dezen cyclus, doch van alle Debussy's orkest werken het hoogtepunt vormt. Een „Image dat bijna ophoudt het in klanken weergeven van een impressie te zijn, doch het oorspronkelijke beeld als het ware, geheel natuurgetrouw, den hoor ders voor oogen toovert. In deze tweede „Image" geeft Debussy een uitmuntend voorbeeld van zuiver naturalisme in de muziek. Zeldzaam schoon beeldt hij de zuidelijke natuur van het schiereiland Iberia uit. Eenigszins zonderling doet het aan, dat Debussy als no. 1 van dezen cyclus'n „Gigue (al dus werd vroeger een snelle dans in vlugge beweging en gewoonlijk in een drie-deelige maat geschreven) plaatste Metrisch en rhythmisch doet dit werk niet in hooge mate aan een oude Gigue denken. En het karakter is lang niet. wat men verwacht: leven dig. Daelrjföeetr dit werk wel- „Gigues"ïWij, meemen eens. te hebben geicaen van „Gigue triste". Deze naam komt ons meer verklaarbaar voor. -- -w De uitvoering van dit grootendeels zeer ijle en broze klankbeeld was subliem. Het orkest- spel, zoowel individueel als het ensemble was meesterlijk. Dit werk werd ingeleid met Chabrier's Gwen- doline-ouverture. Chronologisch goed, stylistisch geheel onjuist geplaatst. Die 19de eeuwsche Fransche opera-muziek, licht, sierlijk en melo dieus, doch tevens zoo gewoon en oppervlak kig, staat zoo ver van de impressie-kunst af. Het op Debussy volgende werk: „Carnaval d' Aix" van Darius Milhaud was beter gerang schikt, al doet deze componist met zijn pluri- tonaliteit een heelen stap verder. Wfj wezen er reeds eenmaal op, dat men van noot tegen noot (contrapunt) over aceoord te gen accoord (o.a. Schönberg!) gekomen is naar toonsoort tegen toonsoort, zoo terecht het con trapunt der modaliteiten genoemd. Zoo wonder vreemd doet dit laatste voor een eenigszins modern georiënteerd concertbezoeker niet aan, mits de muziek maar een sterke innerlijkheid bevat. Wat Milhaud's nieuw oeuvre betreft, al zullen deze twaalf schetsen beter tot hun recht komen bij het ballet, waarvoor zij oorspronkelijk zijn geschreven, toch missen ze ook, in deaen vorm hun uitwerking niet. Het zijn op een enkele na (Isabelle) scherp omlijnde, raak getypeerde karakterstukken, gewoonlijk kort en krachtig opgebouwd. Vele onderdeelen der Fantaisie voor piano en orkest, zoo luidt de nadere benaming voor dit nieuwe orkestwerk, bevatten veel oor spronkelijks en zijn fijn geïnstrumenteerd, bij zonder de Tango, terwijl Le Capitaine Car- tuccia" zeer koddig van karakter en „Le bon et le Mauvais Tuteur"- prachtig van contrast werking is. Met den componist aan den vleugel kreeg men te genieten technisch feilloos spel, mooie, zeer modern getinte klankkleurencombinaties én bo venal scherpe karakteriseering. Het succes, met dit werk behaald, was niet zoo geestdriftig en spontaan als dat met „Gwendo line" en Dvorak's Aus der Neuen Welt- Symphonie. Doch dit zijn oude. bekenden. AI was de pauze geen overbodig intermezzo tusschen Milhaud en Dvorak, waren de indruk ken van Milhaud al weer eénigermate ver vaagd, toch deed de symphonie in den aanvang wat verbleekt en monotoon aan. Doch dit ligt niet alleen aan de programma-samenstelling. Dvorak's symphonie spreekt in het eerste deel niet het sterkst. Maar de afsluiting van dit deel, vol vitaliteit, vergoedt veel. En het Andante behoudt nog immer door zijn z.g. negermelo dieën ondanks de Schubert-lengte zijn aan trekkelijkheid. Dan het tintelende Scherzo met zijn ruischend trio en de gemarkeerde, op bruisende Finale, waarmede nog een climax wordt bereikt. Met niet minder toewijding werd ook dit werk ben gehoore gebracht. Een apart compliment voor den hoboïst is hier niet misplaatst. O. K. 11.14 M. en een totale breedte van 10 M. Het vast gedeelte een lengte van totaal 14 M. en 'n breedte van 11M. Naast den bestaanden mid- dënpijler van de Langebrug worden 2 neven- pijlers gebouwd van metselwerk of betonnen palen'. Het remmingswerk van den middenpijler zal verkort worden tot totaal 27.60 M„ waardoor de doorvaart door de Eendjesbrug ook vrijer en gemakkelijker zal worden. De breedte van het rijdek wprdt op beide gedeelter^6.50 M„ die van de trottoirs op het vaste gedeelte 2.25 M. en 1.75 op het beweegbare gedeelte. Naast de bestaande fundeering van den middenpijler wordt een nieuwe geheid (de bestaande blijft gehandhaafd). De landhoofden van de Lange brug zijn breed genoeg. Alleen de bestaande granieten band zal worden vervangen door metselwerk van betonaanvulling. De beide nieu we pijlers naast den bestaanden middenpijler worden ieder'3.70 bij 5.70 M. groot. Het vaste gedeelte zal bestaan uit ijzeren balken, waarop beton wordt aangebracht. Het rijdek op de geheele brug bestaat uit asphalttegels. Zoowel op de Langebrug als op de Eendjes- brug worden 2 tramsporen gelegd. Hierdoor vervalt het wachten van de tramtreinen op de Kampervest en O. L. Vrouwe Gracht tusschen Langebrug en de Anthoniestraat. Dat het verkeer, zoowel tram- als auto- en wielrijdersverkeer door de verbreeding van de bruggen een groote verbetering zal ondergaan, behoeft wel geen betoog. Bovendien zal door de verandering van draaibrug in een electri- sche ophaal (klap-) brug het wachten zeer wor den verkort. De kosten voor de verbouwing van de Langebrug zijn geschat op 71.000, waarbij niet inbegrepen zijn de kosten voor het verleg gen van de tramsporen, het aanbrengen van nieuwe trammasten enz., die door de N.Z.H.TM. worden gedragen. Ook de Eendjesbrug wordt zeer verbreed, n.l. van 12 op 16 M.; trottoirs van 2 en 2.50 M. en 11.50 M. rijdek. De Eendjesbrug wordt in 2 gedeelten verbouwd, waardoor het verkeer zoo veel mogelijk kan gehandhaafd blijven. De ijzerconstructies worden vervaardigd door N.V. Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebr. Figee en zijn grootendeels reeds gereed. De geheele verbouwing, ook van de Lange brug (waarmede Maandagmorgen reeds' een aanvang is gemaakt) moét in Juli gereed zijn. Tot zoover dus nog „schipperen"! Of er veel werkloozen te werk worden ge steld? De aannemer, de heer Nelissen, deelde ons mede, dat hij met 20 Haarlemsche arbei ders het werk kan „opknappen". De heer Ne lissen heeft al heel wat bruggen gebouwd en zal het dus wel weten! Met dat al zal onze Haarlemsche verkeersmisère eindelijk eens een beetje verbeterd worden. Bij de werkverschaffing te Castricum is de vorige week een verschil van meening ontstaan over de invoering van een nieuw tarief. Een groep menschen, ongeveer 15 personen omvat tende, heeft toen het werk neergelegd. Volgens ministerieele bepalingen moeten dergelijke men- schen als stakers beschouwd en dientengevolge onmiddellijk geschorst worden. Dit is dan ook gebeurd, waardoor de betrokkenen het voor hen éit-huni gezinnen droevige gevolg ondervinden, dat zij zonder verdiensten komen. Veel beter was het voor hen geweest, zich ter zake in ver binding te stellen mét wethouder Van Liemt, echter zonder neerlegging van den arbeid. Gisteren heeft de heer Van Liemt een depu tatie ontvangen en nu zullen besprekingen plaats vinden, om de zaak weer te regelen. Het is voor de arbeiders te hopen, dat de wet houder eenzelfde gunstig resultaat zal weten te bereiken als den vorigen keer. M. N. A1° - P. Smits—Felkers, 47 j„ Adriaan Loosjesstraat. 12 Maart C. B. van Dijk, 64 j., de Clercqstraat. In de vergadering van de liberale staatspartij „De Vrijheidsbond", te Utrecht gehouden, is mr. C. H. Guepin, uit Santpoort, tot lid van het hoofdbestuur gekozen. Bij Kon. besluit is aan D. Klok, te Heem stede, gezagvoerder bij de Koninklijke Neder- landsche Stoomboot Mij N.V. te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen van het orde- teeken van officier der orde van Boyacó,, hem door den president der republiek Columbia ver leend. Maandagmorgen fietste de 16-jarige E. V. met een matig gangetje op de Kinderhuisvest. Doordat de vooras van zijn rijwiel brak, begon hij te slingeren en werd door de achterzijde van een hem tegemoetkomenden auto gepakt. Hij kwam te vallen, brak zijn linkerbovenarm en kreeg verwondingen aan zijn linkerknie. Na voorloopig door den Ongevallendienst te zijn verbonden, werd de jongeman per Mathot ziekenauto naar de Mariastichting gebracht. De 70-jarige mevr. K. B„ die in de Tempe liersstraat gelogeerd was, stak Maandagmid dag omstreeks vijf uur den Wagenweg over, zonder zich te vergewissen of het verkeer dit zonder eenig gevaar toeliet. Ze werd toen door een onbekend gebleven wielrijder zoodanig aangereden, dat zij haar rechterarm brak. Na dat een lid van den Ongevallendienst haar voorloopig behandeld had, heeft dit haar thuis gebracht. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft dc verbouwing van de Lange- en Eendjesbruggen bfj onderhandsche inschrijving opgedragen aan den heer J. P. A. Nelissen, aannemer alhier. Zooals bekend is wordt de Langebrug omge bouwd van een draaibrug in een vaste en elec- trische ophaalbrug. Het beweegbare gedeelte krijgt een lengte van Geboren: 10 Maart C. M. Christiaanse—Vosse, z. M. M. Loogvan Steenoven, z. W. A. E. Huijboom—Sparreboom, z. J. AltRütten, d. M. E. A. van Wieringen—Hollenkamp, z. 11 Maart J. C. v. d. Peet—van Helvert, d. A. Bijl- Kluit, d. 13 Maart W. C. M. van Eijk—van Rooijen, z. Overleden: 10 Maart L. de Jong, 66 j., Reiger straat. M. Regenboog—de Haas, 81 j., Jans straat. G. J. Stokman, 73 j., Bisschop Ottostraat. P. G., 8 j., z. van J. C. Bakker, Rollandspad. 11 Maart F. W. van Dijk, 80 j., Brouwerskade. Th. A. Kauling—van der Plas, 71 j„ Korteweg. De bloemenweelde der Italiaansehe meren. - Zi), die door de crisis 'verhinderd zijn, dit jaar hun gewone voorjaarsreisje naar het milde zuiden te maken en zij, die in gelukkiger om standigheden verkeerend, dit alsnog hopen te doen, kunnen in de gemeentelijke kweekerij respectievelijk een na- óf een voorproefje van de Italiaansehe plantenschoonheid gaan ne men. Daar wij noch tot de eene, noch tot de andere soort van genieters behooren, kunnen we niet beoordeelen, of Aerdenhout vóór, gelijk of achter is bij de bloemige boorden van de Italiaansehe „Lago's". Maar wel durven we be weren, dat de groote serre van de Bloemendaal- sche kweekerij op het oogenblik weer een groo te attractie is voor allen, die aan planten en bloemen hun hart verpand hebben. Tegen een achtergrond van hooge palmen en eucalyptussen en rijk met vruchten beladen oranjeboomen spreiden de camelia's, mimosa's, azalea's en niet te vergeten de gouden brem van het zuiden haar overdadige en toch zoo goed harmoniëerende kleurenpracht ten toon. We telden niet minder dan vijf verschillende soorten van mimosa's in vollen bloei, terwijl er minstens nog evenveel soorten zijn, waarvan de bloeitijd wat later valt. De prachtige 2-kleurige bloem van de kamer linde (sparmonica Africana)die van de mag nolia grandiflora en der Aaronskelken verhoo- gen in niet geringe mate den schóonen aanblik van dezen bloemenschat. Om deze groep een passende afzetting te geven, is er een rand van bloeiende planten omheen gezet, waarin sin- neraria's, amaryllen en andere rijk bloeiende planten in vele soorten den boventoon voeren. Als men zich verlustigd heeft aan deze schoonen, dan kan men als toegift nog een wandelingetje maken door de tropische kas, waar het echter in het geheel niet tropisch aanvoelt. Hier is het blad overheerschend. De bananen, waaierpalmen, stamvarens, enz. laten hier zien, dat de natuur ook in het simpele blad oneindig rijk is aan variaties. Als bijzon derheid kan vermeld worden, dat op het blad van een der laatste zoowaar orchideeën groeien, een trouwe navolging dus van het tro pische oerwoud. Door de glazen deuren der afgesloten zij- kassen kan men toch nog genoeg te zien krij gen, om te kunnen constateeren, dat de ge meentelijke kweekerij nog veel meer schoons bevat dan ze nu den bezoekers mag toonen. Immers, hier zijn de „coufeuses" van de kleine plantjes, die, eerlang grooter geworden, een plaats zullen vinden op een van de 43 Bloe- mendaalsche plantsoenen en plantsoentjes. En daarvoor zijn er heel wat noodig! Zoo'n kleine 45000! Maar toch kan men wel een blik werpen op de orchideeën, de rijk bloeiende begonia's en last but not least op de bloeiende medinella magnifica, waarvoor men geen latinist behoeft te zijn om te begrijpen, dat zij niet de eerste de beste is. En dan nog de verzameling cac- teeën, agaves en euphorbia's, ook die is de moeite waard Wat een prachtexemplaar van een agave filifera! Gelukkig, dat ze niet ge makkelijk te hanteeren is, anders stonden we er niet voor in, dat ze niet van eigenaar ver wisselde. Wie het nog niet wist, zal hieruit wel be grepen hebben, dat de gemeente Bloemendaal een plantenverzameling bezit, die men moeilijk elders zal zoeken en waarop zij met recht trotsch mag zijn. Gemeenteraad Een vergadering' van den Raad dezer gemeente wordt. Donderdag 16. Maart des namiddags 8 uur gehouden. Aan de orde komt o.a.: Bijdrage aan den R.K, Bloemistarbeidersbond in kosten van het orga- niseerèn van een tentoonstelling: Vaststelling eener verordening op het in dienst nemen van personen op arbeidsovereenkomst. Vaststelling eener salarisverordening voor den gemeente veldwachter. Burg. Stand. 3 Maart, C. A. Boelhauwer— Veenendaal, z. 4 Maart. H. M. Assondeift—van Rijn, d. Overleden: 3 Maart. W. Bloot—Bloot, 76 jaar. 7 Maart. J. Timmerman 53 jaar. Propaganda-avond „Volkszang". Vrijdag 17 Maart houdt de afdeeling Bloemendaal van de „Vereeniging tot verbetering van den Volks zang" een buiengewonen propaganda-avond in het Jeugdhuis. De heeren Harry van Os, ba riton, en Felix de Nobel, piano, zullen hierbij hun medewerking verleenen. Verschillende bui- tenlandsche volksliederen zullen bij deze ge legenheid gezongen worden, nadat bij elk lied een toelichting is gegeven. Het publiek zal gezamenlijk Nederlandsche volksliederen zingen. Burgerlijke Stand Geboren: z. van R. Bartels—Zwiers; d. van J. J. Ariës—van den Bunt; z. van M. J. Langeveld—Klesser; d. van M. C. A. Marcelis—van Heijningen. Overleden: A. W. Kramer, wed. P. S. Rij- nierse, 80 j.; M. Willing, gehuwd met J. Ween, 76 j.; A. G. M. Faase, gehuwd met L. Geeven, 77 j.; J. E. Grevers, 78 j. Willem van Oranje-herdenking Eenigen tijd geleden is op initiatief van den burge meester van Bloemendaal een comité opgericht voor de herdenking van den 400sten geboor tedag van Prins Willem van Oranje. De vol gende ingezetenen hebben in dat comité zitting genomen: J. Bal, mej. H. J. M. A. Barger, H. F. Bartels, J. D. Bierens de Haan, J. A. C. Bleeker, C. M. Boekhouwer, B. de Boer, jhr. mr. J- M. G. Boreel van Hoogelanden, J. Th. Bornwater, J. A. Boskamp, ds. J. C. Brussaard, C. J. Bruyn, J. P. van Buggenum, pastoor F. A. Burwinkel; ds. J. C. van Dijk, mr. A. J. Enschede, N. A. Faase, bar. E. van Heerdt tot Eversberg, D. C. van de Heuvel, A. Hiemstra, H. Hogenbirk, S. Huyninck, H. J. Hijmans, H. A. E. M. Kraetzer, P. Langendonk, W. van der Mandele, J. J. Markus, H. Meinesz, G. A. van der Mey, pastoor G. van Niekerk, dr. T. Popma, A. J. Prinsenberg, Th. Remmerswaal, T. K. Roosjen, S. P. Reinierse, H. M. Schieffedecker, A. Schipper, P. Smit H,. Smidt van Gelder, F. A. Smit Kleine, ir. A. Stoop, B. Straus, mr. F. D. J. Theyse, mr. dr. J. Veeren, mevr. Velt- man, C. W. de Visser, dr. A. de Vletter, G. J. van der Vliet, J- J. de Waal Malefijt, H. M. van Weel, mr. Th. M. A. Westerwoudt, S. A. Wilson, mevr. WijsmanLaan, A. IJzerman, P. J. de Zwart. Het dagelfj ksch comité bestaat uit de heeren ds. J. C. van Dijk, pastoor A. van Niekerk, S. A. Wilson, mr. F. J. D. Theyse en mr. dr. J. F. Veeren. Willem de Zwijger herdenking Vrijdag 17 Maart zal de Zeereerwaarde Pater Herman in ,,'t Huis te Velsen" een lezing houden voor de leden der ontwikkelingsclub en introducees, getiteld „Willem van Oranje in het licht van zijn tijd". Een gemengd kwartet onder leidim van dirigent Heeremans zingt dan enkele num mertjes. .L. T. B. De afdeeling hiervan houdt Woens dag 15 Maart in ,,'t Huis te Velsen" een propa- gandavergadering. De heer Jac. Groen uit Z.- Scharwoude de nieuwe Kamercandidaat, zal spreken over „De pachtwet, zuivelwet en steun- wet". B. en W. vragen machtiging voor de ge meente aan te koopen van den heer D. J. van Lennep te Heemstede, twee strooken grond, ter totale grootte van ongeveer 210 vierk. M. voor den prijs van f 3.50 per vierk. M. en hun een crediet te verleenen, groot f 800, voor het uitvoeren van werkzaamheden ter verbetering van het voetpad aan de oostzijde van den Hee- renweg tegenover de buitenplaats „Het Man pad". Gemeenteraad Een vergadering van den raad der gemeente wordt gehouden Donderdag 16 Maart, des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt: 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 26 Januari 1933. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorschot kosten instandhouding bijzondere scholen voor 1933. 4. Voorschot vergoeding vak onderwijzers bijzondere scholen voor 1932. 5. Vergoeding art. 101 L. O. wet 1920 over 1930. 6. Ingebruikgeven lokalen en belooning concier ge gezondheidshuis. 7. Vaststelling wijziging herziening LIV uitbreidingsplan. 8. Verkoop grond van terrein Heemsteedsche Dreef. 9. Ver huur van tuingrond aan den Glipperweg. 10. Verhuur van weiland gelegen ten Zuiden van den Heerenweg. 11. Aankoop grond en verbe tering voetpad Oostzijde Heerenweg. 12. Benoe ming leden stembureaux. 13. Comptabiliteitsbe- sluiten. Bloembollencultuur. Maandagavond hield de afd. Heemstede van de Algemeene Vereeni ging van Bloembollencultuur een vergadering in hotel „Hof van Heemstede", meer speciaal be legd ter behandeling van den beschrijvingsbrief voor de eerstvolgende algemeene vergadering, waarop het saneeringsplan in behandeling zal komen. Als begrijpelijk was de belangstelling buitengewoon groot. Een verzoek van SchotenVelsen om adhaesie te betuigen aan een motie om niet in details te treden, maar de uitwerking van het plan ge heel over te laten aan de groote organisaties, kon geen steun vinden. In het door het C.B.C. bij de regeering in gediende saneeringsplan werden te vage punten bevonden. Wel was men van meening dat een ieder een veer moet laten, maar dat, waar het hier niet geldt een steun als die bij de tarwe- wet, doch ieder een groote schuld op zich laadt, men toch oök eenige eischen mag stellen. Onverdeelde instemming kon het plan dan ook niet vinden, doch in abnormale tijden zijn ab normale dingen noodig. Vooral de bepaling van den minimum-export prijs vond veel tegenkanting en zoo mogelijk zal de afdeeling Heemstede op de algemeene ver gadering dit artikel uit het ontwerp verwijderd trachten te houden. Zou dit echter niet gaan, dan zal de afdeeling Heemstede, gedachtig aan het spreekwoord „beter een half ei dan een lee- ge dop", zich bij het plan neerleggen. Vereeniging voor Bloembollencultuur Vrij dagavond hield de afd. Hjllegom der Algemee ne Vereeniging voor Bloembollencultuur haar jaarvergadering in hotel Sistermans. De voor zitter, de heer B. Rijnveld, opende wegens ont stentenis van den heer W. Jonkheer de ver gadering met een woord vap welkom, in het bijzonder gericht tot den burgemeester en no taris Lodder. Spr. memoreerde de ernstige ziekte van den heer Ereriks, die gelukkig geweken is. Nog biedt- .de voorzitter den leden de beste wenschen voor dit jaar. Dank wordt gebracht aan de HtUegopjsc&je.^eu^Kipnnrisgie.d«?h ^jch kranig heeft geweerd en de Beurs gemaakt heeft tot eeh. bloeiend instituutMet grooten dank wordt gewag gemaakt van een bijzondere attentie van den heer Voors. Het jaarverslag van den secretaris was een mooi stuk werk en getuigde van de groote ac tiviteit van den heer Bijl. Het verslag werd met applaus begroet, terwijl de voorzitter hem hartelijk dankte. De penningmeester sloot zijn boeken met 'n kassaldo van f 1168.74. De heeren Van Til en Postma controleerden de bescheiden en déchargeerden den penning meester onder dank. Ingekomen waren diverse reclame aanbie dingen. Verder het eerste jaarverslag der Hill. Beurscommissie, dat ook met dank werd aan vaard. Besloten werd ook voor dit jaar weer f 25 aan de Hill. Beurscommissie als subsidie toe te kennen. In de vacature L. v. Til Lz. werd tot commissielid gekozen de heer J. M. Lommerse Lmz. Tot afgevaardigden voor de 171ste Alge meene Vergadering werden benoemd de hee ren B. Rijnveld en K. Veltkamp. Tot secundi de heeren J. Veldh. van Zanten Gz. en J. R. M. J. Bijl van Duivenbode. Hierna kwam de Beschrijvingsbrief in be handeling. De eerste punten gingen zeer vlug onder den hamer door. Bij punt 6 werd na debat een voorstel van den heer J. Goemans niet voldoende ondersteund, zoodat men dus het prae-advies van het hoofdbestuur zal vol gen. Hierna kwam in bespreking het saneerings plan van hét Centraal Bloembollencomité. Dit punt wordt uitvoerig besproken. Het plan zal in de eerste Alg. Verg. behandeld worden. Het Hoofdbestuur stelt in dezen eenige vragen ter beantwoording. Een resumé werd gegeven van de bespreking op Maandag j.l. te dezer zake gehouden. Het hoofdbestuur heeft in dezen alle mede werking zijnerzijds toegezegd. Burgemeester Pont wil hulde brengen voor de ontwerpers van ditp lan. De heer Meskers acht de houding van het Hoofdbestuur in dezen niet zeer voorzichtig en licht dit toe. Spr. wil den afg. opdragen aan het Hoofdbestuur te vragen te doen beslissen: is men voor of tegen een saneeringsplan met steunverleening. De voorzitter zet een en ander verder uiteen. Een saneering is thans beslist noodzakelijk, laten we vertrouwen hebben in die commissie (applaus). Het hoofdbestuur heeft rekening te houden met hetgeen die 6 afdeelingen ge vraagd hebben. De heer C. de Wreede heeft een motie uit Ssssenheim meegebracht, die men graag aan genomen zag. Ten slotte werd punt 7 in stemming gebracht dat werd aangenomen met alg. st. (applaus). Goedkeuring werd verleend aan alle afdee lingen dezen uitslag bekend te maken (ap plaus). Nieuwe Voetbalclub. Alhier is een nieuwe voetbalclub opgericht, die zich tot naam koos: R. C. Brederode. Rumoer. Tegen eenige personen, die zich de laatste dagen na des avonds elf uur zonder geldige reden op den openbaren weg bevonden, is proces-Verbaal opgemaakt, tegen ëen van hen tevens wegens het dragen van een ploerten- dooder. Zondagavond had er een volksoploop plaats in de Lippersheijstraat alhier, welke op vorde ring van de politie niet uiteen wenschte te gaan. Met gebruik making van den gummistok zijn de personen, die deel uitmaakten van ge noemden oploop, verspreid. WASHINGTON, 13 Maart (V.D.) Roosevelt heeft in een boodschap aan het congres aanbe volen de Vollstead-wetten te wijzigen om moge lijk te maken, dat bier en andere toegestane alcoholische dranken worden geschonken en gefabriceerd. Op deze wijze wordt een buiten gewoon gewenschte belastingbron aangeboord. Roosevelt wees er op, dat hem zeer veel gele gen is aan de directe behandeling van deze aangelegenheid. President Roosevelt heeft den rechter Robert W. Bingham, uitgever te Louisville, benoemd tot ambassadeur te Londen en den New-York- schen koopman Jesse J. Strauss tot ambassa deur te Parijs. LIMA, 13 Maart (Reuter). Officieel wordt toegegeven, dat onder kapitein Jimenez een re volutie is uitgebroken, doch tevens wordt ver klaard, dat de regeering den toestand meester is én het land over het algemeen rustig is. WEENEN, 13 Maart. (Reuter.) In een radio rede verklaarde bondskanselier Dollfuss, dat zijn regeering haar maatregelen in direct contact met het volk ten uitvoer wenschte te brengen. De volksvertegenwoordiging had in haar tegen- woordigen vorm het vertrouwen der bevolking verloren. Er moest een ingrijpende verande ring komen in den vorm van vertegenwoor diging der verschillende beroepen, groepen en beroepsstanden in het leven der wetgevende lichamen. Intusschen zou de regeering met vaste hand onder alle omstandigheden rust en orde hand haven. LONGBEACH, 13 Maart. (Reuter.) Verzeke- rings-experts schatten de schade in het geheele aardbevingsgebied op 75 millioen dollar, waar van alleen te Longbeach 50 millioen. Laf. Gisterennacht zijn van de woning van den heer A. van Dijk drie groote ruiten stukgegooid. De heer van Dijk is secretaris van den Christelijken Transportarbeidersbond en was afwezig. PURMEREND, 14 Maart. Kaas. Aanvoer 1 stapel kleine Boerenkaas, wegende 202 K.G. Prijs 21per 50 K.G. Handel vlug. 696 K.G. Boter: Melkboter 1.551-75, Weiboter 1.50 per K.G. 562 Runderen, waaronder 230 vette 0.48 0.56 per K.G. en 312 melk- en geldekoeien 80 210 per stuk Handel stug. 20 Stieren 0.420.46 per. K.G. Handel stug. 26 Paarden 60130 per stuk. Handel matig. 54 vette Kalverren 0.60 0.80 per K.G. Handel matig. 1151 nuchtere Kal veren, slacht, 310, idem fok 8—12 per stuk. Handel stug. 243 vette Varkens, slacht, 0.26 0.30 per K.G. Handel matig. 48 magere Varkens 69 per stuk. Handel stug. 229 Biggen 711 per stuk. Handel matig. Piepkuikens 0.80—0.90 per Kg., Oude kippen en hanen 0.40—0.50 per Kg., Duiven 0.40 per stuk, Eenden 0.40—1.10 per stuk, Konijnen 0.30— 2.25 per stuk, 525 schapen 6—18 per stuk, han del stuk; 8 bokken 29 per stuk, handel ma tig; kipeieren 2.553.10 per 100 stuks, eendeieren 1.70 per 100 stuks. DINSDAG, 14 Maart. Vorige koersen Londen s 54% ,5*59., Berlijn 59.00 ^9*2^ Parijs 9 74% 9.74)4 Brussel 34.62% 34.65 Zwitserland 48.04 48.05 Weenen Kopenhagen 38.25 37-85 Stockholm 45.25 45.00 Oslo 43.85 43.50 New York (cable) 2.48% Rome 12-65 12.70 Praag 7.37% 7.37% Madrid 21-00 20.90 en den leelijken tandaanslag kwijt te raken ia dezeDruk een weinig Chlorodont-tandpasta op den drogen Chlorodont - tandenborstel (een speciale borstel met gekartelde insnij dingen) en borstel in alle richtingen krach tig de tanden, zoowel aan buiten- en binnen zijde ais op het kauwvlak en tusschen de tanden. Doop daarna den borstel in het water en poets de tanden grondig na. Spoel dan eerst den mond - met Chiorodont-mondwater is het beste - en gorgel flink na! U zult verrast zijn over het resultaat van deze mechanische reiniging. Alle etensresten en de onooglijke tandaanslag verdwijnen en U hebt een zuiveren frisscben mond. Verlangt alléén Chlorodont-tandpasta. In tubes van 35 cent. Groote tubes 60 cent. Overal verkrijgbaar. Gebouw „Sint Bavo" Lezing voor den R. K. Volksbond door den heer Ch. v. d. Bilt, 8 uur St. Caecilia, 8 uur Rechtskundig Bu reau, half 9. Gemeentelijke Concertzaal Lsdenconcert H.O.V., kwart over 8. Schouwburg Jansweg Vereeniging „Oost en West" Lezing Dr. v. d. Sleen, 8 uur. St. Josephs Gezellengebouw Jansstraat Bestuursraad, half 9. Gebouw Nassauplein 8 Voordracht met lichtbeelden Ver. tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken, 8 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 8—9 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haar lem. Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" Coöp. Bouwvakbond, 10 uur Bond voor Lichamelijke Opvoeding, 8 uur Vertrouwensmannen Metaalbewerkers, 8 uur Bevolkingsbureau, 8 uur Haarlem sche Inkoop Combinatie, half 9. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10— 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zater dag van 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem, Tel. 11671. Zaterdag a.s. zal het Comité van actie van vrienden der H. O. V. zijn werkzaamheden in het belang der H. O. V. besluiten met een Speldjescollectedag. De Commissie van Toezicht op de H. O. V., die met volle belangstelling den arbeid, die verricht is, heeft gevolgd, wil harerzijds niet nalaten de aandacht Varr heT publjéfc op deze collecte te vestigen, opdat ook dé laatste pó- gingen met een schitterend succes worden be kroond. Het is niet noodig te dezer plaatse verder uit te wijden over de vele belangen, zoowel cultu reel als sociaal, die aan het blijven voortbe staan der H. O. V. zijn verbonden. Juist in deze moeilijke tijden dient het ge heele publiek te toonen, dat men een instelling als ons orkest niet prijs wil geven en wanneer deze collectedag opbrengt, wat door het Comité van actie wordt verwacht, dan zal het orkest zijn werkzaamheden kunnen voortzetten. Dat een ieder, die in goede muziek belang stelt, derhalve Zaterdag a.s. zijn offer brerige. De Commissie van Toezicht op de H. O. V.: W. J. B. van Liemt M. H. Groenendaal J. C. Tadema P. J. M. van Tetering Mr. M. van Toulon v. d. Koog Volgens inlichtingen, welke heden ons bureau bereikten, schijnt er op het oogenblik door Onbevoegden met inteekenlijsten te worden ge collecteerd ten bate van de tuberculose-bestrij- ding. Aangezien thans door jongelui met inteeken lijsten wordt gewerkt voor de Lighaluitvoering, verzoeken wij ieder dringend, alvorens op een inteekenlijst te teekenen, zich te overtuigen, dat deze lijst is gewaarmerkt door den heer commis saris van politie. Namens het bestuur der vereen, tot bestr. der tuberculose G. VAN WAARD. Vorige koersen Heden Staatsleenlngen 6 Nederland 1919 4% Nederland 1916 4 Nederland 1931 5 Nederl: 1932 4% N Ind 1926 AB 5% Duitachl, (Youngleen.) Banken Cert. Handel-Mh. industrieën Onliever Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips Kiich Accoustlek Ned. Ford indnstr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. S.Steel O. S. Leather intern Nickel Mijnbouw Boeton Milnbouw Alg. Exploratie Redjane Lebong Petroleum Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawau Continental OU 5* 102 102 102% 102% 98% 100% 100 H 89%'a 89% 50% 50% 63% 62% 54% 52 v, 61% 60% 98% 97% 57 57% 30 28% 17 17 113% 111% 1% 108% 109% 7% 7K« 33% 12% 28% 47% 2% 2% 8% 7% 12 12 123 123 109 111% 17 16 144 142% 82 82 5 5 Shell Union OU Rubber A'dam Rubber Bandar Vorige koersen Heden 4% 4 5 H» suau V. I. G. O. Allied Scheepvaart Java Cb. Japan Holl. Amerika Lijn Dito Gem. Elgend Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie Suiker R. V. A. N. I. 6 Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembab Spoorwegen W&b8i8b - Ërte Kansas City SoutlL South. Railw. 55% 35 54% 34% 21 21 16 16 14 13% 26 25 22 22 1%. IX. 33 33% 2% 3 2% 2% 12% 12% 51 50>f 181% 179% 122 119 78 76 5% 5% 42 41 28.50 27.50 157% 153 125% 124% 14% 15% 136% 133% 75 73 1% l'X. 4% 4% 9 J 5% 5%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2