teïtf* sa50 \vglfr*a' V Schrijven van anonieme brieven Nat.-Socïalisme en Centrum ï*5 i 9<2°° R R PREDIKANT VOOR HET GERECHTSHOF DINSDAG 14 MAART Een geheimzinnige zaak De St. Liduina-feesten Rede Minister Jhr. De Geer Friesland in nood New-Yorks banken weer geopend Gebruik van inlandsch hout Felle debatten tusschen de deskun digen over de echtheid der geschreven brieven Deskundige gedesavoueerd Twist der schriftgeleerden Nog steeds anonieme brieven Requisitoir I Pleidooi Verdachte blijft ontkennen Nationaal en Uitvoerend Comité Pleidooi voor bezuiniging AUTO TEGEN EEN BOOM Een inzittende op slag gedood RECTOR A. J. A. VAN KAMPEN t DE DIESEL-ELECTRISCHE TRACTIE BIJ DE N. S. Order grootendeels in ons land Overvloed en geen export „Dictator" voor den handel TE MOSKOU GEARRESTEERD Vier Engelsche ingenieurs Opvallend artikel van de „C orris- pondenza" over veranderde houding van 't Centrum Bevordering door de overheid int«rieUf «-f50 fcSO1 ««ISCW* 300 1 Het Amsterdamschq Gerechtshof, onder presi dium van mr. J. Jolles, zette gisteren de be handeling voort van de strafzaak tegeneen predikant uit Winterswijk, die verdacht wordt van het schrijven van anonieme brieven met beleedigenden inhoud, o.a. aan jhr. W. A Ortt, directeur van de stichting Zandbergen te Amers foort. Bij de behandeling in hooger beroep voor het Amsterdamsche Hof in Mei 1932 verklaarden vijf schriftkundigen, dat er geen twijfel bestond, of de predikant was de schrijver van de ano nieme brieven. Op 6 Februari j.l. werd de behandeling voor het Hof voortgezet. Na raadkamer besloot het Hof de zaak uit te stellen tot heden om de schriftkundigen a charge gelegenheid te geven het rapport van den heer Dulfers te bestudee- ren. In de zitting van Maandag werd als eerste ge- tuige-desk. de heer Gamier gehoord. Deskundige had een vingerafdruk onderzocht, die op een der briefkaarten voorkwam. Desk. had verschillende punten van overeenkomst ge vonden met een van verd.'s vingers. De afdruk was er op gekomen, toen de inkt nog nat was. De heer Waltman, inspecteur van politie te Den Haag, had een schriftkundig onderzoek ingesteld. De president, mr. Jolles wees er op. dat de heer Waltman niet zooals in het rap port staat opdracht van hem heeft gekregen om dit onderzoek in te stellen. Pres.: U bent bij de politie in Den Haag, hoe komt u in dit onderzoek a décharge? Wordt de Haagsche politie a décharge te Amsterdam gebruikt? Desk.: Ik kreeg twee briefkaarten toege stuurd ter onderzoek. Ten slotte bleek, dat desk. vier schrifturen had ontvangen. Ook de procureur-generaal, mr. Bauduin geeft zijn ontstemming te kennen over het feit, dat de chef van den dactyloscopischen dienst te Den Haag zich leende tot dit décharge onderzoek.. Pres.: (tot desk.). Bemoeide u zich wel eens meer met een zaak, die u niets aangaat? Deskundige vond dit onderzoek belangrijk in verband met Haagsche zaken op dit gebied. Ik heb aan den verdediger, mr. Voorink gevraagd my door den procureur-generaal te laten beeëdigen voor deze zaak. Mr. Bauduin: U behoort niet in overleg te treden met particulieren over deze zaak. Deskundige was tot het resultaat gekomen, dat het schrift op een der briefkaarten niet van ds. R. was. Pres.: Ja, die briefkaart misschien niet, maar dat is er een van de honderden. Het gaat hier om andere schrifturen. Ook bleek, dat desk. nog een onderzoek naar den vingerafdruk had ingesteld. Pres.: Ik begrijp ér hoé langer hoe minder van. U stelt een uitvoerig onderzoek in, in een zaak, waarmede u niets'te maken hebt. Is het een zucht om uw deskundig licht te laten schijnen? i Deskundige van Ledden Hulsebosch: Toen de heer Waltman bij mij kwam om over den vinger afdruk te spreken, was hij van alle stukken al op de hoogte. Uit het rapport van den heer Waltman blijkt nog, dat hij een vingerafdruk van ds. R. heeft gemaakt. Pres.: U hebt u dus wel in verbinding gesteld met verd. en den verdediger, zegt u nu maar eerlijk, dat u warm voor de zaak is gemaakt ten voordeele van verd. U hebt kosten noch moeiten gespaard om hier a décharge op te treden. Er ontspint zich een debat tusschen de des kundigen a charge aan de eene zijde en den heer Waltman aan de andere zijde over het uitschakelen van punten van overeenkomst in den vingerafdruk, omdat er vlekjes in den af druk zitten. Nadat dr. Hesselink zijn meening over den vingerfadruk te kennen had gegeven, diende in specteur Waltman van repliek, waarbij de pro cureur-generaal uitroept: „Och, meneer, poogt u toch geen verwarring te stichten." De heer Waltman wijst iets aan op foto's: de procureur-generaal zegt dan: „Meneer, blijft u er af." Thans js het debat tusschen de schriftkun digen aan de orde. Een schoolbord met de ver schillende schrifteigenaardigheden van verd. Wordt op het podium geplaatst. De deskundige Dulfers krijgt dan het woord om zijn meening te verdedigen, dat verd. niet de schrijver is van de verschillende brieven en briefkaarten. Uitvoerig gaat hij de grapholo- gische eigenschappen van verd. na. Pres. (tot des.)tt haalt er enkele verschil punten uit en dan concludeert u dat verd. de brieven niet heeft geschreven, dat is echt déchargewerk. Desk. Dulfers: „Ik ben positief." President: „Dat bent u niet, u staat hier décharge." Onverstoorbaar zet de schriftkundige Zijn explicaties van zijn rapport voort. De deskundige v. d. Laan krijgt hierop ge legenheid om het rapport van dr. Dulfers te bespreken en te ontzenuwen. Het rapport van dr. Dulfers wemelt van uitdrukkingen as: ,soms", „misschien", „hoogstwaarschijnlijk" enz. Deskundige v. d. Laan gaat het rapport van van dr. Dulfer tot in details na, de aandacht in de zaal is aanmerkelijk verslapt. Te kwart over één leeft de spanning weer wat op, toen de bode een expressebrief binnenbracht. Voor dens president. Fijntjes glimlachend haait mr. Jolles er een briefkaart uit en daar bekend is, dat hy den laatsten tijd herhaaldelijk brief kaarten van den anonymus in deze zaak krygt, wacht de zaal met spanning. Zonder iets te zeggen werpt de president het schriftuur op tafeL De heer v. d. Laan zet zijn aanval op dr. Dulfer's rapport voort. Dit rapport, zoo concludeert spr. ten slotte geeft blyk van een onvoldoende vergelyking en ontstellende onwetendheid inzake het ma teriaal. Het is spr. een raadsel, hoe iemand tot conclusies kan komen als dr. Dulfer. Dr. Schryver, die eveneens uitvoerig het rapport van dr. Dulfer bespreekt, drukt er zijn Verwondering over uit, dat het niet eveneens is onderteekend door den heer Waltman, daar deze er ook aan heeft medegewerkt. De president deelt nog mede, dat er een briefkaart is binnengekomen in het bekende handschrift, onderteekend „oud verpleegde van Zandbergen." Op de briefkaart is een gebeur tenis te- Baarn vermeld op een moment, dat verd. reeds hier was. Ook de verdediger had tijdens de zitting een brief ontvangen, waarin zich perronkaartjes van de stations Baarn en Amersfoort bevonden. I De deskundige Frima sluit zich aan by de I conclusies van de andere deskundigen, die zich I tegenover dr. Dulfer stellen. arbeidde hij tot 31 Mei 1913, toen zijn aanstelling volgde tot rector van het St. Pius Gesticht aan de Kerkstraat te Amsterdam, waar hij op 6 Juni zijn intrek nam. Byna twintig jaren heeft de Zeereerw. Heer Van Kampen zich in het Pius Gesticht aan de zielzorg gewijd. Jarenlang was hij ook een der aangewezen boekencensoren. Een ziekte van ongevèer drie maanden heeft het zeer zwakke gestel van den Rector volkomen gesloopt. Reeds vóór eenigen tijd was hij voor zien van de laatste H.H. Sacramenten. De procureur-generaal mr. Bauduin zeide zich eigeniyk te kunnen refereeren aan zijn op 20 Mei 1932 gehouden requisitoir. Het alibi, ontstaan door de opsluiting in de Werkhorst by Meppel, heeft géén betrekking op de geïncrimineerde briefkaarten, doch op volgende schrifturen. Daar komt nog bij, dat deze opsluiting zich afspeelde onder vriendjes. De geheele alibi-geschiedenis is ineengezet zon der dat het Openbaar Ministerie er iets van afwist. Verdachte is oorspronkelijk bij dr. Schrijver gekomen om hem als getuige a décharge rap port te doen uitbrengen. Dr. Schryver weiger de dit echter, daar hij direct tot de conclusie kwam, dat verd. de brieven w e 1 geschreven had. De vier deskundigen décharge zijn het in dit geval volkomen eens, wat niet altijd het geval is. Verd. is verder gaan zoeken naar een desk. a décharge, hij vond tóen dr. Dulfer. Dr. Dulfer aldus mr. Bauduin is mij als schriftkundige volkomen onbekend, hoewei ik twintig jaar een plaats in het O. M. bekleed. Meeningen van schriftkundigen zijn echter niet voldoende om iemand te doen veroordee- len. Er is hier echter meer. De vingerafdruk, die gevonden is, is van verd. afkomstig. Hoe wel verd. dit aanvankelijk niet ontkende, al gaf hij er een wonderlijken uitleg van, heeft de heer Waltman verklaard, dat de afdruk niet van verd. is. Nogmaals geeft mr. Bauduin er zijn verwondering over te kennen, dat de heer Waltman de zyde van den verdachte heeft ge kozen en niet van het O. M„ waar hij thuis hoort. Spr. brengt nog verschillende bezwaren de aanwyzingen naar voren, o. a. den stijl van de briefkaarten en de juiste spelling van vreem de woorden. Spr. vorderde opnieuw een gevangenisstraf van één maand tegen verd. Vóór het pleidooi van mr. Voorink wil mr. Jolles de beide brieven behandelen, welke tij dens de zitting' zijn ontvangen. Het blijkt, dat een der brieven een getypt adres heeft en in Amsterdam is gepost. Mr. Voorink, aldus de president, weet u niets van dit couvert, het adres is getypt met een zelfde machine, die u bezit. Ik heb meerdere brieven van u gehad, getypt met een derge- lyke machine. Bovendien zit op de briefkaart, gesloten in het couvert, een postzegel. j Mr. Voorink: Ik weet er niets van, het adres j is niet door mij getypt, ik ken die enveloppe niet. De verdediger mr. Voorink uit Winterswijk, zegt in zijn pleidooi, dat z.i. de schriftexpretise j van dr. Dalfer wel degelijk waarde heeft. Om dit te bewyzen legt hij een schrijven over van een Zwitserschen grapholoog; in dit schrijven wordt tevens de deskundigheid van dr. Schrij ver in twijfel getrokken. I De heer Waltman, zoo vervolgt pleiter, is een zeer gezien ambtenaar bij de Haagsche1 politie, wat ook blijkt uit de uitlatingen van den procureur-generaal mr. de Visser in de zaak-Eschauzier. PI. onderwerpt de rapporten van de deskun digen charge aan een felle critiek. Naar de meening van mr. Voorink waren de deskundi gen a charge niet onbevooroordeeld. Wat de vingerafdrukken betreft betoogt pl„ dat er niet genoeg punten van overeenstemming zijn ge vonden om te kunnen zeggen, dat twee af drukken overeenstemmen. Mr. Voorink concludeert tenslotte tot vrij spraak subs, ontslag van rechtsvervolging. Nadat verdachte nog het woord heeft ge voerd, waarbij hij o.a. vertelt dat hy met vry groote zekerheid weet, wie „oud verpleegde II" is. Daar „oud verpleegde I" dezelfde is, als „oud verpleegde II", althans volgens dr. Schrij ver, zyn we een stuk verder, aldus verd. Nogmaals verklaart verd. met klem, dat hij onschuldig is. Hij hoopt, dat het Hof de alibi briefkaart van vandaag nog zal onderzoeken. Arrest 27 Maart. 1 Het vijfde Eeuwfeest van onze groote Neder landsche Heilige, de Schiedamsche Maagd Li- duina, dat in haar geboortestad Schiedam van 22 tot 30 April a.s. op grootsche wijze gevierd zal worden, heeft in den lande zooveel belang stelling 'getrokken, dat de wensch naar voren werd gebracht om een Nationaal Comité te vormen, opdat dit Eeuwfeest het uitgangspunt zal worden van een echt nationale vereering onzer Heilige, die helaas zelfs in eigen kring nog te weinig bekend is. In het Nationaal-comitë, dat staat onder be schermheerschap van den pauselyken inter nuntius Mgr. L. Schioppa, en waarvan de Ne- derlandsche Bisschoppen eere-voorzitters zyn, hebben zitting de Katholieke ministers en vele andere geestelijke en wereldiyke autoriteiten. Het uitvoerend-comité, dat met de onmid- dellyke voorbereiding van het eeuwfeest be last is, staat onder voorzitterschap van den Eetw. heer A. J. C. Schraag, deken van Schie dam. In de Maandagmiddag te Amsterdam gehou den vergadering' van de Christelyk-Historische Unie, is o.m. het woord gevoerd door den mi nister van Financiën, Jhr. Mr. D. J. de Geer. De minister begon met zyn partygenooten in deze veelbewogen oogenblikken toe te roepen: „Wees Uzelf". Meen niet, dat gy, door onder steboven te keeren al wat het voorgeslacht ons overgeleverd heeft, een nieuw tijdperk van be schaving en welvaart kunt inluiden. Sprekend over hetgeen het Chr.-Historisch beginsel leert omtrent de verhouding van gezag en vrijheid, herinnerde spr. aan de muitery op „De Zeven Provinciën". Het meest ontstellende hiervan was niet eens het feit zelf, maar de wyze waarop dit vergoelykt is door menschen, die zichzelf tot de ordelievende burgers, tot de steunpilaren onzer constitutioneele democratie rekenen. Niet minder weerzinwekkend is, dat de onder drukking van deze revolutionnaire daad met „militairisme" in verband werd gebracht. Het eskader, dat tegen de „Zeven Provinciën" uit voer, verrichte op dat oogenblik een zuivere politietaak. Sprekend over den economischen toestand laakte de minister het streven van velen, zich zoo lang mogelijk in de vroegere welvaart te verschansen. Men meent, dat, als de buurman maar wat harder getroffen wordt of als de reserves, die in beter tijden gemaakt zyn, tot den laatsten penning worden opgebruikt, of als volksbelan gen, waarvoor men zelf minder voelt, steviger worden aangetast, men nog wel een tydlang im muun kan blijven en de „crisis" opklaren zal vóórdat men ook zelf aan de beurt komt. En men verzuimt in te zien, dat wij nog maar in zeer betrekkelijken zin een „crisis" beleven, dat wij veeleer allengs de getuigen zijn geworden van een inzinking voor vele jaren, eene zooals zelden in de geschiedenis is voorgekomen, en dat eerst na aanpassing aan een verlaagd ni veau tenslotte een bescheiden welvaart zou kun nen worden teruggevonden. Slechts door samen de werkelijkheid in het gezicht te zien, door de oogen wyd open te hou den voor het gemeenschappelyk belang, dat wij hebben bij een tijdig de bakens verzetten, o.a. door een vermindering' van ónze collectieve be hoeften, waarin door de overheidskassen voor zien moet worden, zal het mogelyk zijn, een in eenstorting af te wenden. Aan het slot zyner rede sprak spr. nog over het beginsel der parlementaire verantwoorde lijkheid, dat de parlementsleden verplicht, naar eigen inzicht het landsbelang te behartigen, ook al geeft dit soms tydelyk aanleiding tot impo pulariteit. Spr, had niet den indruk, dat deze verantwoordëiykheid ten allen tyde door alle parlementsleden ten volle wordt beseft. Inzonderheid dacht hij hier aan een fractie der linkerzyde, die tijdens het..jongste begroo- tingsdebat bij de algemeenë (beschouwingen aandrong op sterke bezuiniging, terwyl toen de concrete dekkingsmaatregelen aan de orde kwa men, de ééne spreker de bezuiniging bestreed by Defensie, de andere by Onderwys, de derde bij Volksgezondheid, de vierde by Justitie. Dat het niettemin met de leer in orde bleef, bleek later, toén eén nieuw belastingontwerp werd ingediend en het orgaan dier fractie schreef, dat beter dan zwaarder belasten zou zijn: „bezuinigen". Spr. eindigde met een afwijzing' van het com munisme en het fascisme, in de woorden: Gy zult ons toch niet hebben, Gy, goden van den tyd, Wij blyven, ook by 't zinken, Der Vaad'ren God gewijd. Dinsdagnacht reed de heer Pepping, Direc teur der Zuivelfabriek te Dedemsvaart in ge zelschap van den Directeur van de Zuivelfa briek te Slagharen, den heer A. Vos, per auto door Harderwyk. Door nog onbékendé oorzaak botste de auto tegen een boom. De inzittende heer A. Vos werd hierby op slag gedood, de heer Pepping werd gewond. De heer Vos laat een vrouw en twee kin deren na. Hedenmorgen omstreeks zeven uur is in het St. Pius Gesticht te Amsterdam overleden Rec tor Adrianus JacobusAlphonsus van Kampen. Rector van Kampen werd geboren te Poeldijk op 21 April 1878, priester gewijd 15 Augustus 1906. Op 6 October van hetzelfde jaar werd hij benoemd tot kapelaan te Nieuwkoop. Hier nu ook by gemeenten, polderbesturen, steen- kolenmynen en andere houtgebruikende licha men het inzicht meer algemeen wordt, dat het noodzakelijk is het inlandsche product eert voor sprong te geven. Het zal dan blijken, dat vaak mede de onbekendheid met de goede eigen schappen van het Nederlandsche hout het ge bruik in den weg heeft gestaan, dat veelal de gemakkelyke verkryging van het buitenland- sche hout in alle maten, kwaliteiten en eigen- achappen, die met de deugdelykheid weinig verband houden, tot het veelvuldig gebruik van het laatste heeft geleid, soms zelfs in gevallen, waarin Nederlandsch hout goedkooper en niet minder geschikt was. Het is van groote beteekenis, dat de door genoemde Commissie begonnen actie ten be hoeve van het gebruik van het Nederlandsch product thans ook door de overheid metter daad wordt ondersteund, waardoor aan de meermalen gedane verzoeken wordt voldaan. Vanzelfsprekend is het van niet minder belang te achten, dat ook de particuliere Nederland sche houtverbruiker in gevallen, waarin zulks maar eenigszins mogelyk is, van zyn leveran cier ons eigen product zal eischen. Aan de Ne derlandsche productie en aan de bestryding der werkloosheid in het normale bedrijf zal dit in hooge mate ten goede komen. De bestellingen voor de nieuwe Dieselelec- trische treinen der N. S. hebben thans plaats gevonden en bluft deze belangrijke order groo tendeels in Nederland; zulks als resultaat van rechtstreeksche samenwerking en overleg tus schen Nederlandsche Industrie en N. S„ waar- by van beide zyden offers zyn gebracht. Bestellingen vonden als volgt plaats: De rijtuigen by de firma's Werkspoor, Bey- nes en Allan. De electrische uitrustingen bij de firma's Heemaf en E. T. I. Slikkerveer. Als motor is de Maybach Dieselmotor geko zen (een Nederlandsche motor voor dit doel geschikt bestaat niet), de firma Werkspoor bouwt als licenshoudster van deze motoren dat deel waartoe deze fabriek in staat is, ter wijl bovendien de firma Stork te Hengelo als licenshoudster van de Ganz Dieselmotor in staat wordt gesteld een aantal van deze moto ren te leveren. den eieren-uitvoer met 75 a 80 pet. voorzien. Blijkens de door den heer Blink, voorzitter der Vereeniging voor Zuivelindustrie en melk hygiëne'geuite verklaring, dat de sinds 11 Maart j.l. vigeerende verhooging der van buitenland- sche kaas geheven Duitsche invoerrechten een doodende slag voor het Ned. zuivelbedrijf is, zal voortaan in het bijzonder in de Friesche fabrie ken de kaasbereiding nog veel meer dan vóór dien fatalen datum ingekrompen moeten worden. Immers het grootste deel der te voren gepro duceerde kaas werd naar Duitschland geëxpor teerd. Hierbij komt dat de recente verdere contin- genteering van den Nederlandschen boter-export naar Frankryk ook reeds een gevoeligen slag aan de Friesche zuivel- en melkveehoudersbedry- ven heeft toegebracht. Thans vreest men in Friesland dat de a.s. groote vermeerdering dei- melkproductie een nog verdere daling van den huidigen slechts 55 cents bedragenden export- prys van de eerste soort Friesche boter tot ge volg zal hebben. Men schrijft ons uit Friesland: De dezer dagen door de Duitsche regeering gedecreteerde enorme invoerrechten-verhooging, welke 'n feitelijke stopzetting van den Nederland schen eieren-export naar Duitschland inhoudt, zal ongetwijfeld de pryzen van dat product in ons eigen land tot zulk een laag peil doen dalen, dat o.a. de in het Oostelijk gedeelte van Fries land tot dê categorie der keuterboertjes behoo- rfende pluimveehouders dit bedrijf binnenkort zullen moeten staken. Reeds vóór deze nieuwe belemmering had de pluimveehoudery aan deze ondernemers waar- schynlyk meer geldelijke schade dan gewin op geleverd. Zulks is ook af te leiden uit het feit, dat de eieren-export van uit ons land naar Duitschland verleden jaar wel 9 millioen K.G. meer bedra gen, maar vyf millioen gulden minder opge bracht heeft dan in 1931. Thans wordt wederom een vermindering' van NEW-YORK, 13 Maart. (Reuter) Frederick Kent is benoemd tot „dictator" van den buiten- landschen handel in afwachting van de hervat ting der beurstransacties op normale basis. Kent, een eminent bankier, oefende eenzelfde functie uit tydens den wereldoorlog. Hij zal on- verwijl een centraal bureau oprichten voor de controle van den dollar-handel. De heropening van de banken is vry rustig verloopen. Nergens was eenige opwinding te bespeuren;* ook het aantal klanten was niet grooter dan anders. In het geheel openden in de V. S. 346 banken. De hervatting der dollartransacties wekte een gunstigen indruk op de Londensche goederen beurs, men gaf blyk van veel vertrouwen. Londen 13 Maart (Reuter) De Fransche mi nister van Financiën komt Vrijdag naar Londen voor gedachtenwisselingen met Neville Cham berlain en andere Engelsche ministers inzake kwesties, die op de agenda der economische we reldconferentie zyn geplaatst. MOSKOU, 13 Maart. (V. D.) In opdracht van de Britsche regeering heeft de Brltsche am bassade te Moskou geprotesteerd tegen de tegenwoordigers van de Metropolitan Vickers Electrical Company, die onlangs onder beschul diging van handelsspionnage te Moskou zijn gearresteerd. De Britsche regeering eischt opheldering van de zaak en vryiating der ge arresteerden. Vanwege het Volkscommissariaat van Buit. Zaken werd de Britsche ambassade medegedeeld, dat naar de zaak een onderzoek wordt ingësteld en dat nadehe bijzonderheden nog niet bekend zyn. ROME, 13 Maart. (V. D.) „La Corrasponden- za", dat te Rome verschijnt en nauwe betrek kingen met het Vaticaan onderhoudt, publi ceert heden een opzienbarend artikel over de Duitsche katholieken en het nationaal-socia- lisme, welk artikel men kenschetsend acht voor de opvatting van belangryke kringen in het Vaticaan en het Duitsche episcopaat. Onder het opschrift „De overwinning van Hitier en de Duitsche katholieken. Waar- schynlyk medewerking van het Centrum. Verandering van houding?" schryft „la Cor- risponza" o,m.: De door de geweldige overwinning der bruin- hemden in Duitschland geschapen toestand is van het standpunt der betrekkingen tot de Katholieke Kerk byzonder interessant. Uit de houding van het Centrum aan den eenen kant en eenige besluiten van het Duitsche episco paat uit den tijd der eerste Hitler-demonstra- ties aan den anderen zijn conclusies getrokken, die volgens inlichtingen uit de best ingelichte kringen thans niet meer juist zyn. In het eerste vuur van den beginnenden stryd en de veroveringen is de Hitler-partij nog niet in haar programma's en haar doel bevestigd ge weest, zoodat men bij haar toonaangevende lei ders onvermijdelijke hardheden en onvoor zichtige aanvallen heeft aangetroffen, die mis schien ok wel moesten dienen voor de stoot kracht in de verovering der massa's. Maar- deze gebreken zyn langzamerhand verdwenen en de tegenwoordige opbouw der partij heeft een anderen inhoud en veel hoo- gere beteekenis ook wat de uitwerking op het buitenland betreft. Ofschoon derhalve vroeger het Duitsche episcopaat van een bovenparty- dig standpunt plichtsgetrouw gewezen heeft op de dwalingen en gevaren, zonder overigens ook toen te ontkennen, dat de beweging een edel doel en den wil had tot nationale wedergeboor te, toch heeft het in den loop der ontwikke ling consciëntieus en met den besten wil iedere verscherping der betrekkingen vermeden, wel ke niet alleen voor de politieke leiders, maar ook voor de geestelyke belangen van de kerk ernstige gevolgen had kunnen hebben. De voor zichtige aanwyzingen van de bisschoppen heb ben de katholieken by de laatste verkiezingen alleen aan den plicht herinnerd, hun stem uitsluitend aan candidaten te geven, die geen anti-kerksche programma's vertegenwoordigden. De „Corrispondenza" gelooft, dat deze her ziening in de houding van het katholieke epis copaat tegenover de Hitlerbeweging nog een verdere ontwikkeling zal doormaken ten voor deele van het hoogste welzyn van de natie. In een gezonde regeeringsactiviteit met een vast program en een duidelyke discipline zal de Hitlerpartij vooral een bolwerk vormen tegen het gevaar van een bolsjewistische invasie, welke den definitieven ondergang der natie en den chaos in Europa zou beteekenen en die in dolzinnige en misdadige bandeloosheid door duistere manoeuvres bevorderd is. Wat het Centrum betreft, inlichtingen uit toonaangevende kringen geven de vryheid vast te stellen, dat het geen exclusieve vooroordee- len heeft noch kan hebben, behalve die, welke het van nature heeft tegen de traditioneele en onverbeterlijke vyanden van de religie en de sociale orde. Het zal niet in onvruchtbare op positie ter zijde blyven staan. De Duitsche katholieken mogen op een zoo ernstig en voor het 'fet van hun land en misschiet! v'aft ISuïdpa béslissend oogenblik niet ontbreken. Naar wij vernemen hebben de pogingen, in het werk gesteld om van overheidswege het ge bruik van inlandsch hout te bevorderen, tot een belangrijk resultaat geleid. De „Commissie inzake het gebruik en de verwerking van In landsch Hout in Nederland", samengesteld uit vertegenwoordigers van het boschbedrijf en van den handel en de zagery van inlandsch hout, die zich ten doel stelt de achterstelling van het inlandsch hout by het buitenlandsche tegen te gaan en sinds hare instelling in Juni 1931 in die richting' onvermoeid werkzaam is, deelt ons daaromtrent het volgende mede: De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft zich tot zyn ambtgenoot van Water staat gewend om, ter verzachting van den nood toestand in het inlandsch hout- en boschbedryf en ter bestryding van de daarin voorkomende werkloosheid, maatregelen te willen bevorde ren, die het Nederlandsche bedrijf in staat zou den stellen met gunstigen uitslag de buiten landsche concurrentie te weerstaan. Het gevolg daarvan is geweest, dat de Hoofdingenieurs- Directeuren van den Rykswaterstaat en de Di recties der Zuiderzeewerken en van den Wie- ringermeerpolder werden verzocht by daarvoor in aanmerking komende Rykswerken twee ledige inschryvingen te verzoeken, n.l. een waarby aan den inschryver omtrent de keuze van het product vryheid wordt gelaten en een bij uitvoering van het werk met gebruikmaking van hout van uitsluitend Nederlandschen oor sprong. Bij niet meer dan een matig prysver- schil tegenover goedkooper buitenlandsch hout van ongeveer gelyke deugdzaamheid zou aan inlandsch hout de voorkeur kunnen worden gegeven. Ook tot de Ned. Spoorwegen heeft de Minis ter van Waterstaat zich gewend en de Directie zal by de aanbesteding van spoorwegwerken rekening houden met het verlangen van den Minister om aan het inlandsche hout- en boschbedrijf gelegenheid te geven aan de bui tenlandsche mededinging het hoofd te bieden. Uit de in de vakbladen gepubliceerde uitsla gen van in den laatsten tyd gehouden aanbe stedingen biykt, dat nu reeds voor verschillende waterstaatswerken de bovengenoemde maat regel is toegepast. De soms betrekkeiyk geringe prysverschillen mogen aanleiding geven tot de hoop, dat in verschillende gevallen tot uitvoe ring by gebruik van inlandsch hout zal worden besloten. De bovengenoemde Commissie heeft aan de provinciale Waterstaatsorganen verzocht ook hunnerzyds een soortgelyken maatregel te wil len invoeren en zij mocht reeds uit verschillen de provinciën gereede toezegging tot mede werking ontvangen. Het is van yeel belang, dat <Je»s,nS: 5 1 4 de»"* voor hel - een 65-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3