IN EN OM HAARLEM Prikkeldraad BEKENDE HAARLEMMERS DINSDAG 14 MAART Arbeiders als kerkmeesters Politieke Trekossen Van de helling JUBILEUM G. GUSSENHOVEN 12*4 Jaar president Spijskokerij VOOR DEN POLITIERECHTER Het jonge genie KRANSLEGGING TE POTSDAM In de garnizoenskerk te Potsdam zal president Von Hindenburg bij de opening van den Rijksdag op het graf van Frederik den Grooten een krans neerleggen. Rare autohandel „DUIN EN KRUIDBERG" Als landgoed opengesteld DE BLOEMENVELDEN De Spaansche schatgraver Intrekking rijbewijs Makelaardij Statuten NAZORG Buitengewoon onderwijs Personalia ARBEIDSCONTRACT BLOEMBOLLENBEDRIJF De nieuwe overeenkomst VERKEERSONGEVALLEN Vrachtauto en motorrijwiel WERELDKAMPIOENSCHAP OVER DRIE BANDEN DE STAKING TE IJMUIDEN Onderhoud met den Rijks bemiddelaar „Kindervoeding" Jacob Theodoor Cremer De Lighal-uitvoering Robijns wint zijn tweede partij „Amor in de pastorie" BILJARTEN Kampioenschap van Haarlem le klasse •■iiiiiiiiiiiiiillilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Cordillerais te Hamburg van stapel geloopen. Het 12000 ton metende motor schip behoort toe aan de „Hapag" en is, evenals het zusterschip Ca- ribia", bestemd voor de vaart op Centraal- Amerika. Het onderwerp is niet gloednieuw meer, want, nadat het in katholieke tijdschrif ten aan de orde was gesteld, is er ook in dagbladen reeds eenige malen de aandacht op gevestigd. Nu wij zelf een ingezonden stuk er over ter plaatsing kregen aangeboden van den heer P. Mooij, kerkmeester van de St. Jozefsparochie te Velsen-Noord, vinden wij daar aanleiding in wat dieper op de kwestie in te gaan. De heer Mooij schrijft ons: Onlangs werd in de vragenrubriek van de H. Familie de kwestie gesteld, waarom er zoo zelden arbeiders in de kerkbesturen der parochies zitten. Het is een actueele vraag, en terecht werd meer dan eens ge klaagd, dat de arbeiders uit de kerk en schoolbesturen worden gehouden. Ook bij ondergeteekende is meermalen deze vraag opgekomen, en nog altijd vraag ik mij af: waarom is dat toch? Wat mag daar de reden wel van zijn? Is het omdat er onder de arbeiders geen geschikte personen te vin den zijn. Kom, kom. Waarom steeds de keuze te doen onder de beter gesitueerden? Eu, helaas geschiedt het toch bijna altijd. Dat is een zeer verkeerde en verouderde ge woonte, welke in den tegenwoordigen tijd toch niet meer opgaat. Art. 9 van het kerkelijk reglement der parochiale kerkbesturen luidt: Kerkmeesters worden benoemd uit achtenswaardige perso nen, van zedelijk gedrag. Zijn dusdanige menschen in de arbeiden de klassen ook niet te vinden? Geen ge zonde koppen onder? Zijn ze niet voldoende onderlegd om in dusdanige functies opgeno men te worden. Zie naar Eerste en Tweede Kamer, Provinciale Staten en gemeente raden, overal vindt men .de arbeiders ver tegenwoordigd. Waarom dan toch ook niet in kerk- en schoolbesturen? Vragen deze functies zooveel meer capa citeit als de boven vermelde? Ik meen te mogen veronderstellen van niet. Neen, men gaat maar in die oude sleur door en denkt er niet verder bij na, ook op dit terrein de bakens eens te verzetten. En toch, daar ware veel voor te zeggen. Waarom zijn er wel priesters, bisschoppen, kardinalen, pausen uit alle standen, en waarom geen kerkmeesters? Hoe zouden de arbeiders terecht hun stand gewaardeerd voelen en met de Kerk verbonden als een hunner mede mocht zitting nemen in het kerkbestuur. Welke stand heeft, met name in ons land 's Pausen roepstem over het organisatieleven beter opgevolgd? En vormt dientengevolge een hechter bolwerk tegen het socialisme en communisme, gezien de revolutiepoging van 1918. Waarom.... niet? Halen de andere kerkmeesters den neus op? Willen ze niet met een arbeider zitting hebben in zulk een collega? Zijn ze inderdaad altijd in alle opzichten zooveel beter dan de arbei ders? Hoe vaak hooren wij niet den af schuwelijken laster van socialisten en com munisten alsdat de Kerk altijd aan de zijde staat van het kapitaal. Welk een tegenargument zouden wij meer hebben indien wij op het tegen overgestelde konden wijzen. En om dan een dergelijke beschuldiging nog meer kracht bij te zetten, verwijst men naar bovenstaan de. Dit is mijn persoonlijke en practische ervaring, maar heb meerderen deze be schuldiging kunnen weerleggen. Ondergeteekende heeft het voorrecht reeds veertien jaren, als arbeider, lid te zijn yan het kerkbestuur te Velsen-Noord. Het is zoo jammer, dat ondergeteekende, voor zoover zijn gezichtskring reiken kan, steeds altijd nog maar een eenling is. Ik doe hier een beroep op allen, die de be- voegdheiid bezitten personen voor 'boven staande functies op de voordracht te plaat sen. Denk hier eens goed over na, en volg het voorbeeld van Velsen-Noord. Het zal uwe parochie niet schaden. Integendeel. Het broederschapsideaal wordt er door bevor derd, en, nog andere voordeelen brengt het mede. De ware christelijke democratie zou er practisch, daadwerkelijk meer relief door krijgen. Geachte Collega's, laat bovenstaan de regels in uwe colleges eens een gewichtig punt ter overweging zijn, en laat Velsen- Noord in de toekomst op dit terrein geen unicum blijven. P. MOOIJ, fabrieksarbeider, kerkmeester der St. Jozef parochie Velsen-Noord. In het algemeen kunnen wij het met den teer Mooij eens zijn en wij meenen wel ge rechtigd te zijn te verklaren, dat de kerkelijke overheid niet het minste bezwaar zal maken tot kerkmeesters ook arbeiders te benoemen, ■wanneer deze laatsten aan de gestelde eischen yoldoen. Dit blijkt reeds uit het feit, dat de geachte inzender reeds zoolang deze functie bekleedt. En niet alleen in Velsen-Noord, maar ook op andere plaatsen van ons Bisdom, waar de arbeidersbevolking overwegend is, is dit reeds het geval geweest. Wij herinneren hier voor de Haarlemmers slechts aan het feit, dat het oud lid van den Haarlemschen gemeenteraad en secretaris van de afdeeling Haarlem van den R. K. Volksbond, de heer F. Keesen, tot aan zijn vertrek uit Haarlem kerkmeester was van de parochie St. Joannes den Dooper, aan de Amsterdamstraat. Toch zal iedereen en zeker de heer Mooij ons toegeven, dat voor het goed waarnemen van het kerkmeestersambt niet alleen 'n helder hoofd, maar ook dikwijls veel vrijen tijd en kennis van adminisratie gewenscht zijn. De kerkmeesters toch hebben tot taak de stoffelijke belangen van de parochie in den vollen, uitgebreiden zin des woords te beharti gen. Hun bevoegdheden zijn zelfs vrij uit gebreid. Zoo worden voorwerpen van weinig waarde door hen zonder verdere formaliteit van de hand gedaan of gekocht. Eventueel grondbezit van de kerk wordt door hen beheerd; Zij mogen het, als het voor niet te langen tijd is, verpachten of verhuren enz. De kerkmeester staat tot zijn kerk in de zelfde verhouding als de voogd tot zijn pupil. Ook voor hem geldt, evenals voor den voogd, dat hij de goederen van de kerk als een goed huisvader moet besturen. Niet zelden krijgt hij te doen met het uit schrijven van geldleeningen, het verstrekken van hypotheken en allerlei ingewikkelde geld zaken. En hoewel hij ervan verzekerd kan zijn, dat hem daarbij desgewenscht voorlichting zal Worden gegeven, is het duidelijk, dat vooral in onzen tijd, nu in elke parochie behalve het kerkgebouw nog scholen, patronaten en andere, Velerlei stichtingen van dergelijken aard ver rijzen, het is duidelijk, herhalen wij, dat een gezond en zuiver- inzicht in financieele zaken bij een kerkmeester op prijs wordt gesteld, ja noodzakelijk is. Het kerkbestuur houdt ook toezicht op den goeden staat van het kerkgebouw. Vooral bü kerken, die den tand des tijds reeds gevoeld hebben, kan dat een moeilijke en verantwoor delijke taak zijn. En behalve dit alles leert de ondervinding ook, dat tot nu de arbeider zelf niet gaarne deel uitmaakte van het toch nog altijd als deftig beschouwd college van kerkmeesters en voorts is het ook begrijpelijk, dat kerkmeesters, die vriendschappelijk met elkaar plegen om te gaan, over het algemeen van ongeveer gelijken stand willen zijn. Dit zijn zoo enkele motieven, die het door den heer Mooij gesignaleerde verschijnsel ver klaren. Donderdag 16 Maart a.s. zal het 12J4 jaar geleden zijn, dat de heer G. Gussenhoven is opgetreden als president van het liefdewerk „Spijskokerij der Haarlemsche St. Vincentius- Vereeniging". Gedurende dit tijdvak heeft deze president een toewijding en werkzaamheid aan den dag gelegd van zoodanige beteekenis, dat, ofschoon de tijdsomstandigheen geen feestvie ring wettigen, wij dit feit niet onopgemerkt mogen laten voorbijgaan. Wij willen ons bepa len tot een eenvoudigen maar welgemeenden gelukwensch met het groote succes hetwelk president Gussenhoven heeft weten te bereiken. In de eerste plaats de groote uitbreiding, die het liefdewerk heeft ondergaan, door toename van het aantal Vincentius-conferenties (thans 9), alsook door vergrooting van het arbeidster rein der kindervoeding, zoodat eiken werkdag ruim 1000 liter voedsel wordt bereid. Ten tweede de kwaliteit van de spijzen! Hoezeer is die verbeterd in gehalte en in smakelijkheid! De controle van den Gemeentelijken Keurings dienst betuigde meermalen haar volkomen tevredenheid. Voorts is de geheele keukeninrichting gemo derniseerd, van de nieuwste machines voorzien en uit een hygiënisch oogpunt volkomen in orde. Voor dit alles zij den heer Gussenhoven onze gelukwenschen en onze dank gebracht. Moge God hem voor zijn zorgen, die hij aan dit lief dewerk wijdt en zijn werkdadigen ijver, dien hij dagelijks ten beste geeft, beloonen en zegenen, moge de heer Gussenhoven nog vele jaren in gezondheid en welzijn gespaard blijven, ook voor het liefdewerk der „spijskokerij". A.s. Donderdagmiddag zal er van half drie tot vier uur gelegenheid zijn om den jubilaris geluk te wenschen in het St. Vincentiusgebouw, N. Groenmarkt 22. Wij behoeven het niet onder stoelen of ban ken te steken, dat er in Haarlem op een schan delijke manier gejaagd wordt op stalen zwijn tjes en dat het aantal rijwieldiefstallen het afgeloopen jaar slechts met schaamte genoemd kan worden. Regelmatig komen echter ook de jagers voor de rechtbank en even regelmatig worden zware straffen geëischt. Het is een vrij vervelende geschiedenis, zonder afwisseling. In den hoek van de zaal staat een bestoven fiets met leege banden en een ambtelijke label. In de beklaagdenbank zit een werklooze, die op een kwaden dag zijn handen niet kon thuis houden en het eigendom van een ander, die er dikwijls ook niet buiten kon, zonder vorm van proces gapte. Het is ook zoo eenvoudig. Er staat een fiets onbeheerd buiten en er zit geen slot op. Er is niemand te zien en binnen vijf tellen ren je de straat uit, om na tien minuten bij een opkooper te zijn, die de fiets binnen een half uur volledig gesloopt heeft. En van drie of vier rijwielen worden dan drie of vier rijwielen van twijfelachtig merk gemaakt.... Gisteren nam er echter een uitblinkende rijwieldief, een super-dief, een Uebermensch onder de zwijntjesjagers in het beklaagden bankje plaats. Een genie van 23 jaar met reeds een gevarieerd gevangenis-menue. Hij vroeg aan zijn kostheer diens fiets te leen, snelde naar een handelaar en verkocht het karretje voor vier gulden vijftig. Toen hij het geld ontvangen had, vroeg hij of hij het rijwiel nog even mocht gebruiken, omdat hij van de opbrengst schuld moest betalen aan ieihand. die wat verder weg woonde. De handelaar stemde toe en zag het karretje eerst tijdens de rechtszitting terug.... Kijk, dat is nu energie, zij het van de verkeerde richting! Het fs een short story van het beste soort! De officier van justitie sprak van een trits van misdrijven en eischte vier maanden ge vangenisstraf, een milde eisch vergeleken bij anders. De politierechter, die met eenig res pect naar dezen jongen uitvinder keek, maakte er drie maanden van en verdachte deelde mede, dat hij deze straf bijna ontloopen had, omdat hij eerst het plan had naar het Vreemdelingenlegioen te fietsen. Wat heb je toch een rare menschen in de wereld.... De handel in oude automobielen tiert welig en is zelfs zoo uitgebreid, dat er speciale markten voor deze artikelen in het leven zijn geroepen. Het gaat er soms raar aan toe bij den ver koop van een Fordje anno dazumal of een Chevrolet uit den tijd, dat aandeelen nog wat waard waren. Dat hebben we gisteren voor den politierech ter weer eens gehoord. Een handelaar kreeg van een mijnheer opdracht diens oude Opel te verkoopen en er 250.van te maken. Dat was de uiterste prijs en alles wat de handelaar er meer van maakte was voor hem. De oude Opel kreeg een nieuwe baas, die er in ruil een Essex voor gaf plus honderd vijftig gulden. De handelaar verkocht daarop de Essex voor 125.zoodat hij in totaal 275.in zijn zak stak. Toen belde hij zijn lastgever op en zei met bevende en ontroerde stem, dat hij de Opel maar niet kwijt kon raken, maar dat er nu een kooper was, die er twee honderd gulden voor wilde geven. De man aan den anderen kant van den draad besloot ten slotte dan maar eieren voor zijn geld te kiezen. Hij beloofde den han delaar voor zijn kosten en moeite nog vijf gulden extra. Deze manier van zaken doen is echter straf baar en daar de zaak uitkwam moest de han delaar zich voor den rechter verantwoorden. Hij beweerde bij hoog en laag, dat alle col lega's op dezelfde wijze handel dreven en dat hij deze praktijken van zijn leermeesters had overgenomen. Dat hij een overtreding gepleegd had kon hij dan ook niet vatten. De officier van justitie eischte twee maan den gevangenisstraf. De politierechter overwoog, dat hier een voorbeeld gesteld moet worden voor anderen en dat de gedachte alsof men in auto's maar raak kan handelen er maar eens uit moet. Daarom veroordeelde hij den verdachte tot een maand gevangenisstraf. Op grond van de Natuurschoonwet 1928 heb ben de ministers van Economische Zaken en Arbeid en van Financiën aangewezen als land goed een gedeelte, groot ongeveer 270 hectaren van „Duin en Kruidberg", gelegen onder de gemeenten Velsen en Bloemendaal en toebe- hoorende aan den heer H. Cremer te Santpoort. De gansche uitgestrekte bezitting beslaat een oppervlak van 442 hectaren. Zij ligt ten westen van het dorp Santpoort en vormt een breede strook, die de duinenrij van west tot oost door snijdt. Aan den oostkant staat op het binnen- duin.het groote landhuis, welks omgeving park achtig is aangelegd. In aansluiting met dit park komt langs den oostelijken duinrand oud duin bosch voor, terwijl het landgoed verder groote en kleine naaldbosschen bevat. Verder west waarts wordt het bosch schaarscher. Naast on- beboscht terrein vindt men daar duinpannen, begroeid met opslag van berken en andere houtsoorten. Door het terrein loopen eenige wegen, die ook toegang tot het strand geven. Het landgoed was tot dusverre alleen toe gankelijk voor leden van „Natuurmonumen ten". Thans is de volgende regeling officieel goedgekeurd: Met uitzondering van de naaste omgeving van het landhuis, is het geheele landgoed voor het publiek opengesteld op ver toon van wandelkaarten, geldig gedurende één jaar en tegen 0.50 per persoon op schriftelijke aanvraag bij den rentmeester te Santpoort ver krijgbaar. Honden mogen niet worden medegenomen. Het is verboden te botaniseeren en bloemen of planten te plukken. Kinderen beneden 13 jaar worden zonder geleide niet toegelaten. Onze correspondent te Hillegom meldt: Het schitterende zonneweer der laatste dagen doet ook de bloembollen goed. Alle hens zijn aan dek, of beter zijn bezig het dek weg te ne men. Men ziet al heel aardig de bollen op regel staan. De crocussen, als liefste lenteboden, prij ken reeds in hun feestgewaadje en als het zoo hard blijft gaan met den groei der bollen is de Bloembollenstreek vóór Paschen in bruidstooi. Dat Paschen dit jaar bizonder gunstig valt, zal ook van invloed zijn op den vreemdelingen vloed. Verschillende inwoners in onze stad ontvin gen de laatste dagen brieven uit Barcelona, Valencia, Saragossa en andere plaatsen in de Fransche of Duitsche taal geschreven. De in houd komt hierop neer, dat de schrijver 180.000 francs, sommige brieven spreken zelfs van 180.000 dollars, zoodat het blijkbaar op wat meer of minder niet aankomt, in een koffer heeft zitten, maar, dat hij momenteel in de gevangenis verblijft en alleen tegen borgstelling daaruit verlost kan worden. Voor de verande ring stelt hij ook voor om voor gezamenlijke rekening juweelen van groote waarde vrij te maken, waarvan hij alleen de vindplaats weet en ook vertelt hij anderen goeden zielen, dat hij bankroet is gegaan, maar het boven genoemd bedrag uit zijn bankriet heeft gered. De bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd, bij vonnis van het kantongerecht, aan H. A. Bohlen, chauffeur, wonende Staringstraat no. 11 alhier, voor een termijn van zes maan den, ingegaan op 7 Maart. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is ingekomen een verzoek van de Arrondissementsrechtbank te Haarlem om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vak ken: S. Kuijper, Heemstede, J. v. Campenstraat 49, als makelaar in schepen en baggermaterialen. W. J. H. v. Vessem, Heemstede, Raadhuis straat 77, als makelaar in onroerende goederen, assuratntiën en hpotheken. H. J. Heuperman, Overveen, Prins Hendriklaan 118, als makelaar in hypotheken, assurantiën, roerende en onroerende goederen en chemica liën. J. Koning, Zandvoort, Bakkerstraat 2, als makelaar in assurantiën en hypotheken. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.v. Im- en Exportmaatschappü „Haarlem", alhier. Aan het jaarverslag van bovengenoemden dienst ontleenen we het volgende: In den loop van 1932 werden 6 maatschap pelijk ongeschikte zwakzinnigen drie meisjes en drie jongens op de werkinrichting ge plaatst. Einde 1932 waren op de Werkinrichting 37 leerlingen werkzaam: 13 meisjes en 24 jongens. De verkoop van de afdeelingen jongens be- droep dit jaar f 5.800.— en ook dit jaar kon slechts met de grootste moeite aan de vele aan vragen voldaan worden. Doorloopend werd dit jaar op bestelling gewerkt. Voorraden zijn dan ook niet aanwezig. De jongens ontvingen in totaal aan loon f 2650.benevens f 800.voor het bezorgen van de artikelen van het Gemeentelijk Cen traal Magazijn. Het totaal der zakgelden be droeg f 317. De verkoop van de afdeeling meisjes bedroeg dit jaar f 1000.en gemaakt werd er voor f 1.400.Aan loonen ontvingen de meisjes f 875.—. De ioonen der meisjes zijn van f 0.30 tot f 2.per week en van de jongens van f 1.tot f 5.Het gemiddelde loon der meis jes bedroeg per week f 1.30 en van de jon gens f 1.90. In totaal gaf de gemeente Haarlem dit jaar voor alle afdeelingen zwakzinnigen f 7000.De Provinciale subsidie komt regelrecht de Ge meente ten goede, zoodat de Werkinrichting over 1932 in totaal aan subsidie heeft gekost f 5.700.of f 1.50.per leerling. Het fonds der Vereeniging „Haarlemsche Werkinrichting" bedraagt thans f 25.000. Een tiental gezinnen ontvingen dit jaar hieruit een tegemoetkoming, terwijl in enkele gevallen door financieele ondersteuning gestichtsverple - ging voorkomen kon worden. Het aantal in de werkinrichting te werk ge stelde blinden bedroeg dit jaar 10. Over 1932 werd aan loon en toeslag ruim f 10.000.uitgekeerd. De verkoop bedroeg ongeveer f 3.600. Over 1932 was een subsidie van f 11.250.— noodig. Van de 83 Haarlemsche blinden waren er 20 15 vr. en 5 m. in inrichtingen. 18 blinden 9 vr. en 9 m. ontvangen via onze commissie wekelijks ondersteuning tot een totaal jaarbedrag van f 8.000. Voor de verpleging in inrichtingen werd f 5000.uitgegeven en voor de Werkinrichting f 11.250.In totaal kost het blindenvraagstuk aan de Gemeente dus f 24.250.per jaar. Van de 83 blinden zijn er alzoo 35 t.w.: 21 vr. en 14 m., die geen financieelen steun van de Gemeente behoeven. Het batig saldo over 1932 bedraagt ruim f 3000.zoodat f 3.000.beschikbaar is om af gedragen te worden vcor de Nazorgfondsen voor zwakzinnigen, blinden en lichamelijk gebrekki- gen. Het totaal der Nazorgfondsen bedraagt thans ruim f 41.000. Ons dubbeltjes- en kwartjesfonds bracht dit jaar f 2250.op. De huis-aan-huis-collecte f 1000.Het aantal contrbuanten der fondsen bedraagt ruim 2400. Bij Kon. Besluit is aan D. Klok te Heem stede, gezagvoerder bij de Koninklijke Neder- iandsche Stoomboot Mij. N.V. te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van Officier der orde van Boyaca, hem door den president der Republiek Colum bia verleend. Wij herinneren nog eens aan de vertooning van „Amor in de Pastorie", het blijspel van Jac. Ballings, dat wegens den enormen bijval a.s. Woensdag voor de vijfde maal te Haarlem in den Stadsschouwburg wordt vertoond. Het is dan tevens de 57ste opvoering. De hoofdrollen worden gespeeld door Anton Roemer, Johan Elsensohn, Jan van Ees, Wilh. Duymaer van Twist, Ceesje Speenhoff e.a. Regie: Hermann Schwab. intermezzi, waarvan de benamingen niet wor den vermeld op het programma, doch een verrassing blijven voor den avond zelf. Het symphonie-ensemble „Orpheus", onder leiding van den heer Lindenborn, zal verschil lende oefeningen muzikaal begeleiden en zor gen, dat de noodzakelijke pauzen tusschen de nummers aan het publiek te kort vallen. Wie houdt van goede gymnastiek, stralende kindervreugde en tevens een nuttig doel wil steunen, raden wij aan zich van een plaatsbe wijs voor deze Lighal-uitvoering te verzekeren. Voor bijzonderheden betreffende de prijzen der plaatsen verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. Door de R. K. en Chr. arbeidersverenigin gen is met de drie werkgeversverenigingen een nieuw contract gesloten voor 19331934. Met de moderne landarbeidersbond is niet gecon tracteerd. De patroons kunnen met de lecten van dien bond individueele contracten aan gaan, op dezelfde voorwaarden en bepalingen van het collectief contract. Het loon is bepaald van 15 Mei18 Nov. op 21.25 per week en voor het overige gedeelte van het contractjaar op 19.25 per week, met verhaal van de ziekte wet-premie als voorheen. Een arbeider die onafgebroken 6 maanden achtereen in dienst van eenzelfden werkgever is, wordt als vast arbeider beschouwd, tenzij uit een verklaring, door den werknemer getee- kend, het tegendeel blijkt. Gehuwden en kostwinners die 5 maanden in dienst .zijn, hebben inzake de nateelt dezelfde rechten als vaste arbeiders. De opzegtermijn voor alle arbeidsovereenkomsten, die voor on- bepaalden tijd zijn aangegaan, werd bepaald op 2 weken. De patroon betaalt een bijdrage aan het Toeslagfonds ten bate van de gezinnen der ar beiders, welke bijdragen zoowel als de verdee ling der gelden bij reglement is geregeld. De patroon is bevoegd het minimum-loon voor volwassen arbeiders of feitelijk verdiende loon met een half procent te verminderen, doch is dan verplicht dat te doen bij elke uitbetaling van het loon, tenzij in onderling overleg een andere regeling is getroffen. In geen geval mag de inhouding dezer ver mindering over meer dan 5 weken plaats heb ben. Op de Heemsteedsche Dreef te Heemstede had Maandagmiddag een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een motorrijwiel. De bestuur der van den vrachtauto stak den weg dwars over, om naar de Haven te rijden. Uit de richting Camplaan kwam de heer v. L. per motorrijwiel in de richting Haarlem aanrijden en reed tegen het achterwiel van den vrachtauto, met het ge volg, dat v. L. kwam te vallen en daarbij lichte kwetsuren bekwam en zijn motorrijwiel ernstig werd beschadigd. De politie onderzoekt deze zaak. De extra-prijs voor de beste prestatie in 1 partij was voor F. v. d. Berg. G. W. Metz sleepte den prijs voor de hoogste eindserie in de wacht, terwijl J. Steffers met een serie van 57 beslag legde op den daarvoor uitgeloofden extra prijs. Er gebeuren toch zonderlinge dingen in deze dagen. Prof. Veraart zal Nr. 1 komen op de lijst van het Kath. Democratisch Bondje, maar hij verzekert tevens, dat hij geen lid van de Twee de Kamer zal worden. Generaal Snijders gaat nu dit slechte voor beeld volgen, en zal Nr. 1 gecandideerd worden op de lijst van het Verbondje voor Nationaal Herstel, maar ook hij verklaart, deze candida- tuur aannemende, dat hij geen zitting zal nemen. Is dit behoorlijk? Wij voelen daarin een stevig stuk kiezers- misleiding. Men zal wel zeggen: de heeren ver klaren toch uitdrukkelijk, dat zij wel een can- didatuur, maar niet het Kamerlidmaatschap) zullen aanvaarden. De kiezers weten het dus. Maar dan vragen wij met nadruk: waarom worden ze dan als nr. 1 op de lijst geplaatst? Toch zeker om trekossen te zijn voor de min of meer onbenullige verdere candidaten op die lijsten? Men doet het klaarblijkelijk, om de kiezers te trekken, om ze over te halen op deze lijsten te stemmen. En als de kiezers daar dan inloopen, dan bereiken ze alleen, dat enkele ge heel andere menschen gekozen worden, waarop ze, naar klaarblijkelijk verwacht wordt, anders niet zouden gestemd hebben. Wü achten dit onzuivere politiek, waarvoor de genoemde personen zich toch eigenlijk te goed moesten vinden. En voor de op deze wijze op sleeptouw gekozenen is de positie toch ook allesbehalve vleiend! Maar is deze dubbelzinnige handelwijze nu toch ook eigenlijk niet in strijd, zoo al niet met de letter, dan toch met den geest van de kies wet? Wij meenen in elk geval, dat wij hier te doen hebben met een afkeurenswaardige truc. Naar het Bestuur der IJmuider Federatie meedeelt vond Maandagmiddag op het Raad huis te Velsen op verzoek van den Rijksbemid- delaar, den heer prof. Josephus Jitta, een kort onderhoud plaats met genoemd vakvereenigings- bestuur. Het onderhoud droeg een informatisch karak ter. Door het bestuur der IJmuider Federatie werd medegedeeld, dat, waar de reeders de bekende vraag van de leiding der IJmuider Federatie, luidende: „Zijn de reeders bereid, gesteld dat de IJmuider Federatie de reeders op het punt van het Fonds voor Sociale Voorzieningen be vrediging schenken, de voorstellen vervat in ons schrijven van 25 Februari aan den burgemeester van Velsen te aanvaarden?" met „neen' beant woord hebben, er voor de IJmuider Federatie geen aanleiding bestaat verder te gaan dan in genoemd schrijven aan den burgemeester is aangegeven. Ten opzichte van de evenuteele mogelijkheid de nog bestaande geschillen aan arbitrage te onderwerpen, was genoemd bestuur van meening, dat daaraan zeer ernstige, zoo niet onoverkome lijke moeilijkheden verbonden waren. Eerstens omdat in de onder leiding van den burgemeester gevoerde besprekingen inderdaad zoover werd gegaan als de omstandigheden slechts gedoog den en tweedens omdat de gebeurtenissen der laatste dagen de voor arbitrage noodige atmos feer nadeelig hebben beinvloed. Ook de reeders werden door den Rijks bemid delaar gehoord. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoete- straat: Maandag 152, Dinsdag 141, Woensdag 140, Donderdag 140, Vrijdag 146, Zaterdag 116 porties; Overtonstraat: Maandag 175, Dinsdag 170, Woensdag 159, Donderdag 157, Vrijdag 174, Zaterdag 155 porties; ByzantiumstraatMaan dag 98, Dinsdag 106, Woensdag 106, Donderdag 100, Vrijdag 101, Zaterdag 100 porties. Bovendien werden dagelijks 63 porties ver strekt aan de scholen voor Buitengewoon Lager Onderwijs. Jacob Theodoor Cremer, de grondlegger der Delicultuur, werd op 30 Juni 1847 te Zwolle uit een eenvoudige familie geboren. Na lager onderwijs te Zwolle en Arnhem ge noten te hebben en korten tijd op een kantoor werkzaam te zijn geweest, werd hij in 1867 aan gesteld als employé van de Nederlandsche Han delmaatschappij te Amsterdam. Reeds een jaar later werd hij naar Indië uit gezonden en geplaatst bij de factory te Batavia. Spoedig klom hij op, werd in 1871 hoofdadmi nistrateur der Delimaatschappij, welke hij tot grooten bloei bracht en verbleef van 1877 tot 1878 ten behoeve van deze maatschappij in Ne derland. Na zijn terugkeer in 1878 richtte hij een jaar later de Deli-Plantersvereeniging op, doch moest reeds in 1881 om gezondheidsredenen naar Ne derland terugkeeren. Hier ontwierp hij het plan tot stichting van de Deli Spoorwegmaatschappij, waarvan hij in 1883 als eerste directeur de lei ding aanvaardde. Nog een andere Maatschappij richtte hij in 1884 op, n.l. de Ned. Indische Landbouwmaat- schappij, terwijl hij ook medestichter is van „Werkspoor" te Amsterdam. Voorts koos men hem in 1884 tot lid van de Tweede Kamer, welke functie hij tot 1905 heeft vervuld, behoudens een korte onderbreking door zijn ministerschap van 18971901 in het kabinet Pierson -Borgenius Verschillende reizen heeft hij nog gemaakt, zooals in 1887 naar Ned.-Indië, China, Japan en Amerika, in 1906, 1913 enz. In het openbare leven was hij werkzaam door de oprichting van de Nederlandsche scheeps bouwmaatschappij in 1884, van het Koloniaal Instituut, tezamen met dr. H. F. Hubrecht in 1910, maar vooral door zijn directeurschap van de Nederlandsche Handelmaatschappij van 1907 tot 1 Januari 1913. Van 1912 tot zijn dood is hij lid geweest van de Eerste Kamer. Zeer veel heeft hij ook in be lang van Nederland gedaan als gezant te Was hington in 1918, welk ambt hij helaas om ge zondheidsredenen in Mei 1920 moest neerleggen. Sedert 1909 woonde hij op zijn villa ,Duin en Kruidberg" te Santpoort, waar hij op 14 Augus tus 1923 overleden is. Het program van de gymnastiek-uitvoering ten bate van het Haarlemsche Lighalfonds, welke gegeven wordt op Zaterdag a.s. in den Stadsschouwburg door de leerlingen der scho len 17, 18 en 19, onder leiding van mej. Roozen en den heer Wieland Los, bevat een keur van oefeningen voor de kinderen. Tevens zullen eenige mooie oefeningen worden ten beste ge geven door de dames en heeren der B. G. V. „Tumlust", welke vereeniging belangeloos hare medewerking verleent aan deze uitvoering. Bovendien zal worden vertoond een 8-tal CAïRO, 13 Maart. (V. D.) De resultaten van de gisteren gespeelde partijen om het wereld kampioenschap over drie banden luidden: Ro bijns (Nederland) 50 punten in 72 beurten h. s. 4 gem. 0.690; Aeberhard (Zwitserland) 35 punten in 71 beurten h. s. 7 gem. 0.490; Kandalaft (Egypte) 5C puntn in 95 beurten h. s. 4 gem. 0.520; Soussa (Egypte) 45 punten in 95 beurten h.s. 5 gem. 0.475, By beschikking van den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd tot leden in de commissie tot het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid wen schen te verkrijgen tot het geven van middel baar onderwijs in het teekenen (akte Ma), voor het jaar 1933 de heeren M. D. van Dijk, leeraar aan de gem. H.B.S. met 5-jarigen cursus A. te Haarlem, H. Ellens, directeur van het Rijks instituut voor opleiding van teekenleeraren te Amsterdam, wonende te Santpoort, en M. P. J. van der Weiden, leeraar aan het R.K. lyceum te Overveen, wonende te Haarlem. De eindstand luidt: gew. brt. pnt. h.s. gem. I F. v. d. Berg 7 332 1932 41 5,81 2 G. W. Metz 6 335 1955 50 5.83 3 J. Steffers 4 319 1648 57 5.— 4 M. v® Putten 2 364 1601 37 4.39 5 D. J. Metz 1 350 1580 38 4.51

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5