Acht en twintigste Jaarbeurs Bezuiniging bij de Post GROOTE WAPENSCHOUW DINSDAG 14 MAART Economische lente? Woensdag 15 Maart 1933 Pootaardappelen naar Frankrijk Mgr. H. Paulissen naar Rome De Tribune-zaak Het radio-vraagstuk Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten Karl Marx De staking te IJmuiden Dit instituut is voor handel en industrie in deze tijden een levensbehoefte geworden Wilskracht en vertrouwen „Geschillen" met de groep Meubelen Aantal deelnemers Overzicht van de 28 Jaarbeurzen BENOEMINGEN In het aartsbisdom GEHEIME ZENDER Liquidatie der Kölner Görreshaus A. G. Groote belemmeringen voor den export Bezoek ad limina Beroepen door den Hoogen Raad verworpen ZONDERLINGE TAAK VAN DE POLITIE Wie leest een roode krant? KLEIN MEISJE OVERREDEN Ongeveer 50 meter meegesleurd DOOR EEN AUTO GEGREPEN Op slag gedood Een tweede slachtoffer BAKKERIJ IN VLAMMEN Bewoners met moeite gered HET VERSCHE CADETJE WOONHUIS IN BRAND Acht jeugdige kinderen gered Bladencatalogus voor Holland 1Ó33 Er is geen grond voor een verbit terde stemming onder het personeel Radio en politiek Een lichte aardschok Overstrooming in Midden-Java Het auto-ongeluk op den rijksweg LarenBussum Bisschoppelijk voorbeeld Vijftig jaar geleden gestorven Opruiers worden te Veisen over de gemeentegrens gezet TIJDELIJK ZAAKGELASTIGDE TE OSLO De eerste beurs van ieder jaar is evenals het koolwitje en meikever, die men on langs op ons redactie-bureau bracht, een on feilbaar teeken van het voorjaar, als is het wel eens voorgekomen, dat men op het open Vreeburg-terrein kacheltjes moest plaatsen, om de jaarbeurs-bezoekers niet geheel en al van kou te doen verkleumen. Aan den vooravond van deze v oor j aars beurs, toen wij tijdens de gebruikelijke persconferen tie weer met aandacht luisterden naar de uit eenzettingen van den secretaris-generaal, den heer W. Graadt van Roggen, over het wel en wee van het jaarbeurs-instituut, liet echter een mild zonnetje haar stralen op gebouwen en paviljoens vallen. Mogedit een voorbode zijn van een opge wekter zakenleven, dat zijn weerslag zal vin den op breedere lagen der bevolking, dan die rechtstreeks bij handel en industrie betrokken zijn. Groote offers hebben de verschillende deel nemers voor deze jaarbeurs moeten brengen en de 28ste jaarbeurs, die vandaag geopend wordt, is dan ook een bewijs van de volharding, den moed en de werkzaamheid, die onze hande laren en industrieelen nog bezitten. Deze jaar beurs moet hen, die dit instituut nog beschouw den als een „weelde-belasting" voor den han del, wel tot andere inzichten brengen. Het jaar- beursintermediair is voor industrie en handel in deze tijden een levensbehoefte geworden, waarvan de onmisbaarheid bewezen wordt door het groote offer, dat de industrie onder de huidige omstandigheden brengt om aan het jaarbeursinstituut vast te houden en daarom durft de heer Graadt van Roggen de 28ste Ne- derlandsche Jaarbeurs een geharnast strijder te noemen. Handel en industrie staan thans te velde in het ruige grijs-grauwe veldtenue, zonder eenige versiering, zönder eenigen opschik, alleen toe gerust met het practisch noodige, met alleen datgene wat uit een oogpunt van direct za kelijk belang strikt noodzakelijk is om te kun nen vechten voor het behoud van het naakt bestaan. Tot de allernoodzakelijkste uitrus tingsstukken van den Nederlandschen handel te velde blijkt echter de deelneming aan de Nederlandsche jaarbeurs te behooren. En in dien zin staat dan ook de XXVIIIe Jaarbeurs te Utrecht gereed als een geharnast strijder. Het aantal deelnemers is 143 onder het aan tal van de vorige jaarbeurs gebleven, voorna melijk doordat de meubelgroep niet in voilen omvang intact gebleven is, maar een jaarbeurs in ons land en in dezen tijd met nog 1415 deelnemers en 15.000 M2. verhuurde oppervlak te beteekent voor ons bedrijfsleven een presta tie, die eerbied afdwingt. Met veel zakelijk leed van anderen is het jaarbeursbestuur bij de voorbereidingen tot deze beurs in aanraking gekomen, al moge het dan nog licht geweest zijn in eigen jaar beurshuis.. Deze jaarbeurs moet dan ook ge meten worden naar den maatstaf van dezen feilen tijd en dan rijst zij, wat haar „soortelijk gewicht" betreft, hoog uit boven een van haar voorgangsters. In het zakelijke, bedrijvige milieu eener jaarbeurs, te ondergaan den weldadigen in vloed van wilskracht en vertrouwen, waarvan deze voorjaarsbeurs, wat hare deelneming aan gaat, getuigt, zal voor eiken zakenman goud waard zijn. Van een dergelijke uiting van veer krachtig kunnen en onbuigzaam willen, moet een groote invloed ten goede op ons zakenleven uitgaan. Het kan niet anders of de komende jaarbeurs zal ook voor den handeldrijvenden middenstand vormen een onbewuste, maar daarom niet minder hechte aaneensluiting van een groot aantal gelijk gezinden, gelijk be dreigden en gelijk strevenden, en als factor van eenheid aldus van beteekenis worden voor den gemeenschappelijken s t r ij d mocht het zijn ook voor den gemeenschappelijken op bouw van het economisch gestel. Aan voorspellingen over een eventueelen op bloei van het zakenleven durft de heer Graadt van Roggen zich niet te wagen. Een bescheiden en voorzichtig optimisme op de mogelijkheid van een herstel is nog steeds niet gemotiveerd. Lichtpunten zijn er zeer zeker en voor deze lichtpunten de oogen te sluiten zou even ver keerd zijn als herleving te willen zien, waar deze nog is. Het is niet waar, dat het econo misch systeem zijn veerkracht is kwijt geraakt. Eisch is, dat men als industrieel en zaken man de bewegingen, die de snel wisselende tijdsomstandigheden te zien geven, zoo juist mogelijk gadeslaat, daarop invloed zal uit oefenen, voor zoover het gaat en er zich ove rigens zoo goed en zoo snel mogelijk bij zal aanpassen. Er openbaart zich een steeds sterkere drang naar meer onderling overleg en dit voorbeeld van het bedrijfsleven zal vroeg of laat gevolgd moeten worden door de landen, die thans op voet van economischen oorlog leven en door op de spits gedreven economisch individualisme elkaar en zichzelf verdelgen. Een lichtpunt in de duisternis van het eco nomisch bestaan is het ongetwijfeld, dat zich thans duidelijk teekenen voordoen, waaruit blijkt, dat genomen maatregelen reeds hun gunstige uitwerking doen gevoelen. Algemeen heeft in zakenkringen de meening post gevat, dat de economische malaise tot zulk een prU- zenpeil van grondstoffen en artikelen heeft geleid, dat verdere daling geen groote afmetin gen meer kan aannemen en het is lang niet onmogelijk, dat op deze vastere, zij het dan ook voor een algemeene opleving te lage en voor de productie geenszins loonende prijs- basis, de handel in de naaste toekomst nieuwe impulsen zal krijgen, waaruit, zelfs bij gelimi teerde koopkracht van den consument, een be gin van opleving zou kunnen ontstaan. Overgaande tot wat de heer Graadt van Roggen zeer geestig noemt de „begrooting in engeren zin" bespreekt hij wat zich heeft voor gedaan in de groep Meubelen en Aanverwante Vakken. Er is gesproken, aldus spr., van „geschillen die er gerezen zoude» zijn tusschen het jaar beursbestuur en de groep Meubelen. Er is echter bij alle verschil van Inzicht en belangen van een „onaangename" verhouding tusschen het jaarbeursbestuur en een bepaalde groep meubelexposanten geen oogenblik sprake ge weest. Tijdens de laatstgehouden najaarsbeurs werd door de commissie van advies voor de groep Meubelen en Aanverwante Vakken aan het jaarbeursbestuur medegedeeld, dat er een strooming onder de deelnemers der groep Meu belen bestond om voortaan niet meer aan beide beurzen per jaar deel te nemen, maar slechts aan één beurs, te weten de najaarsbeurs. Den datum der voorjaarsbeurzen vond men te laat, terwijl als tweede bezwaar gold, dat het tweemaal per jaar houden eener meubel beurs de meubelexposanten dwong om ook tweemaal per jaar met nieuwe modellen en nieuwe series ter markt te komen, hetgeen uit een vakbelang nadeelig werd geoordeeld. Blijkens een gehouden enquête onder alle jaarbeursdeelnemers wenschten 235 deelnemers de Utrechtsche voorjaarsbeurs vóór de Leip- ziger Messe te houden, terwijl 452 deelnemers deze na de Leipziger Messe wilden handhaven. Het jaarbeursbestuur kan den datum dus niet tot begin Februari vervroegen. Wat het tweede bezwaar betreft, heeft het jaarbeursbestuur tijdens de laatste najaars beurs voor deze aangelegenheid een vergade ring van deelnemers in de groep Meubelen en Aanverwante Vakken belegd, op welke verga dering een groote meerderheid zich voor het principe „éénmaal per jaar een meubelbeurs" uitsprak en dan deze meubelbeurs verbonden wenschte aan de najaarbeurs. Uit de vergade ring zelf kwam toen echter de vraag deze quaestie te willen onderwerpen aan een schrif telijke en geheime enquête onder alle deel nemers, aangezien niet alle meubelexposan ten ter vergadering waren opgekomen. Uit deze enquête onder alle meubelexpo santen bleek, dat 43 deelnemers met 1679 M2. expositieruimte zich voorstanders verklaarden van deelneming der groep meubelen aan slechts één beurs per jaar en dat 43 deelnemers met 1378 M2. expositieruimte mededeelden, dat het in hun voornemen lag toch aan de voor jaarsbeurzen te blijven deelnemen, ook wan neer voortaan de afdeeling meubelen als groep alleen aan de najaarsbeurzen verbonden zou worden. Op grond van den uitslag dezer enquête moest met jaarbeursbestuur besluiten aan beide beurzen de afdeeling meubelen als groep te blijven handhaven. Een aantal deelnemers, die zich daarmee niet konden vereenigen, besloten toen in een te Amsterdam gehouden vergadering slechts één meubelbeurs per jaar te houden en zoo heeft de groep Meubelen op deze voorjaarsbeurs een beperkter omvang. In verschillende afdeelingen zijn echter winsten te boeken, zoowel wat de aantallen deelnemers betreft als de belangrijke onder nemingen, die hetzij voor de eerste maal, hetzij na langdurige afwezigheid wederom aan de jaarbeurs deelnemen. Een geheel nieuwe ver schijning op deze beurs is de collectieve inzen ding van de Algemeene Vereeniging van Neder landsche Ijzergieterijen, een inzending, even als die der Smedenpatroons mogelijk geworden door de medewerking der Nederlandsche Regee ring. Nieuw is ook de aanwezigheid van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, dat zijn voorlichtingsmateriaal ter beurze ter be schikking stelt van zijn leden. Wat de buitenlandsche deelname aangaat, is thans ook voor de eerste maal een Belgische sectie aanwezig. Aangaande het te verwachten bezoek zijn de vooruitzichten hoopvol. Ook bui- tenlandsch bezoek wordt verwacht: 16 Maart koomt een aantal voorzitters en syndici van Kamers van Koophandel in Rijnland en West- falen op uitnoodiging van de Utrechtsche Ka mer van Koophandel een tweedaagsch bezoek brengen aan de beurs en 21 Maart zal een ex cursie van industrieele en commercieele leiders uit België naar de Utrechtsche jaarbeurs plaats vinden. Op het kleine plekje grond der Nederland sche Jaarbeurs zal in de komende dagen wa penschouw gehouden worden over onze econo mische weermacht. Nederland 988, Amerika 16, België 85, China 1. Duitschland 147, Engeland 30, Frankrijk 110, Italië 2, Noorwegen 1, Oostenrijk 19, Polen 1, Spanje 1, Tsjecho-Slowakije 4, Zweden 3, Zwit serland 6, Zuid-Afrika 1. Totaal aantal deel nemers 1415. Aantal deelnemers: le Beurs 690, 2e 1062, 3e 1276 4e 1046, 5e 1508, 6e 909, 7e 539, 8e 706, 9e 755, 10e 827, 11e 768, 12e 891, 13e 764, 14e 933, 15e 781, 16e 978, 17e 807, 18e 1089, 19e 881, 20e 1151, 21e 890, 22e 1298, 23e 1012, 24e 1349, 25e 1004, 26e 1558, 27e 1053, 28e 1415. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Doesburg, den weleerw. heer J. A. Middelkoop, en tot kapelaan te Bunnik den weleerw. heer J. N. van den Brink. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijnveldt, concludeerde tot verwerping van het cassatieberoep van C. D., die door de recht bank te Almelo is veroordeeld tot ƒ60 boete wegens het hebben van een radiozender zonder daartoe gemachtigd te zijn. HUIZEN, 206 M. N.C.R.V. 8.00 uur: Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo- foonmuziek 10.00 Zang door het N.C.R.V.- Dameskoor 10.30 Morgendienst door ds. P. N. Kruyswijk 11.00 Populaire bespe ling van het studio-orgel. 12.00 Politie berichten 12.15 Kwintet, o.l.v. Plet v. d. Hurk 1.30 Gramofoonmuziek. beroemde zangers en zangeressen 2.15 Kwintet o.l.v. P. v. d. Hurk 3.00 Kinderkoor „Klein Excelsior" te Lisse, o.l.v. J. Th. Wes- terda 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Zenderverzorging 5.00 Kinderuurtje door mej. A. Verhaar, mej. V. d. Spek, zang, G. Verhaar, piano 6.00 Vertel-halfuurtje v. Priesche kinderen. B. Brouwer 6.30 Eng. voor beginners, J. F. v. d. Sloot 7.00 Onderwijsfonds voor de binnenvaart 7.30 Ned. Chr. Pers-Bureau 8.00 K. van Verren bespeelt het studio-orgel 8.30 IJ. de Hoog: „Van en uit Westland" 8.50 Vervolg orgelspel 9.20 Vaz Dias 9.30 Gramofoonmuziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gra mofoonmuziek 10.00 VPRO. Morgenwij ding 10.15 VARA Uitzending voor de arbeiders in de continu-bedrijven 11.20 Karl Marx-herdenking, J. Jong, orgel, R. Numann, voordracht. 12.00 De Noten krakers o.l.v. Daaf Wins 1.45 Zender verzorging 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Voor de kinderen 5.30 Orgelspel door Joh. Jong 6.15 Joodsche uitzending: Mevr. Raissman. Joodsche spreekwoorden; T. Stokvis, zang; aan den vleugel Cor Steyn 7.00 Muziek van dezen tijd, door het VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot, Jan en Jo van Helden, viool en alt-viool 7.45 SOS-berichten 7.50 Gramofoonmu ziek 8.00 Karl Marx-herdenking. VARA- orkest o.l.v. Hugo de Groot; orgelspel Joh. Jong; VARA-tooneel o.l.v. Willem van Ca- pellen 10.30 Vaz Dias 10.45 Veilig verkeer: De noodzakelijkheid van een in ternationale regeling van het verkeer, C. Sormani 10.50 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Uit het Grand- Hotel te Antwerpen, Concert o.l.v. André Velleman 5.20 Concert door het Klein- Orkest van het NIR, o.l.v. P. Leemans, M. Wigy, viool 6.$0 Concert door het Klein- Orkest van het NIR. o.l.v. P. Leeman, M. Maricq, teapr. 10.50 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1154 M. 12.05 Strijk orkest van Wivex, o.l.v. A. Bendix 2.20 Gramofoonmuziek 2.50 Omroeporkest o.l.v. E. Reesen 9.53 Populaire Dëensche muziek door den band van National Scala o.l.v. Kai Julian. BERLIJN, 419 M. 5.20 Uitzending uit de Mariakerk te Berlijn. Studenten Can tate-koor, Orgel, Hans Georg Görner 6.35 Populair concert door de Bohème-kapel 8.05 Negende Symphonle met Slotkoor van v. Beethoven, het Philharmonie-orkest van Berlijn o.l.v. Eugen Jochum 9.20 Berichten, daarna dansmuziek. KÖMGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek 3.50 Concert uit Hamburg 6.55 Jörger Bendix zingt, a.d. vleugel: Kurt Budde 10.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 472 M. 11.20 Populair Concert o.l.v. Eysoldt 4.20 Vespercon cert 7.20 Concert o.l.v. Wolf 7.45 Con cert door het Kamerkoor en het Orkest van den West-Duitschen Omroep o.l.v. Zimmerman, Clare Hansen, sopraan. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert door Quentin Maclean 1.05 Concert door Leonardo Kemp en zijn Ptccadilly- Hotel-orkest 1.50 Nieuwe Gramofoonmu ziek 8.35 Concert in de Queen's Hall, door het BBC-orkest o.l.v. Adrian Boult, solist: Cortot 10.35 Het BBC-dansorkest o.l.v. Henry Hall 11.20 Roy Fox en zijn band in het Kit Cat-Restauraiit. PARITS, Eiffel. 1446 M. 8.35 Sympho- nie-concert o.l.v. Flament. PARIJS, Radio, 1724 M. 12.35 Concert odor het Omroeporkest 1.25 Dito 7.40 Offenbach-Concert 9.20 Lamoureux- concert o.l.v. Charles Munsch, Lotte Leh man, zang. MILAAN, 331 M. 4.20 Concert 6.20 Gramofoonmuziek 9.10 Idem 10.25 Allen voor Florence, Dansmuziek. ROME, 441 M. 4 50 Vocaal Concert 8.05 Uitzending uit het Scala-Theater. WARSCHAU, 1412 M. 5.45 Populair- concert 7.20 Mandolinemuziek 8.30 Piano-recital door Alfred Hoehn 9.35 Dansmuziek 10.20 Idem. BEROMUNSTER, 460 M. 7.05 Scholie ren spelen en zingen 9.00 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Herman Hofmann. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Naar wij vernemen, zal de Kölner Görreshaus A.G. te Keulen per 4 April a.s. te Berlijn een algemeene vergadering van aandeelhouders bij eenroepen. Daar zal worden voorgesteld de Maatschappij te ontbinden, terwijl haar activa door de Kölner Verlaganstalt Druckerei A.G. te Keulen zullen worden overgenomen. Deze maatschappij zal hiertoe haar aandeelenkapi taal van Mk. 24 Mill, op Mk. 3.— Mill, verhoo- gen. De twee directeuren der Kölner Görres haus A.G., Generalkonsul Maus en Konsul Stocky, worden eveneens als zoodanig in de di- •ectie der Kölnische Verlangsanstalt Druckerei A. G. opgenomen. Tot voorzitter van den Raad van Commissarissen zal worden voor gesteld de leider van het Zuid-Duitsche Weckglaznconcern dr. Hackersberger. Dr. Paul Brüning, directeur der Deutsche Bank Dis- contogesell. A.G. te Keulen zal eveneeens in bovengenoemdén Raad van Commissarissen zitting nemen. De redacties, alsmede de technische inrichtin gen van de Katholieke bladen, de „Kölnische Volkszeitung", „Kölnische Lokalanzeiger" en het democratische blad „Kölner Tageblatt", zullen in het gebouw der Kölner Görreshaus A.G. te Keulen worden samengevoegd. De politieke Centrumsrichting van de „Kölnische Volks zeitung" en „Kölner Lokalanzeiger", zal geen wijziging ondergaan. Men hcopt door deze saneering en samenvoe ging der drie tot nu toe apart geleide bladen, een loonende exploitatie weer mogelijk te ma ken. De Nederlandsche Industrie- en Handels- raad voor Land- en Tuinbouw heeft een adres gericht tot den Minister van Economische Za ken en Arbeid, in verband met de belemme ringen door de Fransche regeering den invoer van Nederlandsche pootaardappelen in den weg gelegd. Het adres wijst op het volgende: De export van Nederlandsche pootaardappelen naar Frankrijk heeft zich gedurende de laatste jaren belangrijk ontwikkeld, hetgeen in diverse pro ductiegebieden hier te lande een omlegging der aardappelencultuur tengevolge heeft gehad. Een en ander is met groote moeite en kosten gepaard gegaan. Op aandrang van verbouwers van pootaard appelen in Noord-Frankrijk, die zich door de superieure kwaliteit van het Nederlandsche pootgoed bedreigd zagen, heeft de Franschë regeering einde Januari van dit jaar den in voer dezer pootaardappelen aan invoervergun-' ningen onderworpen, terwijl het invoerrecht van fr. 15 per 100 K G. tot fr. 30 werd ver hoogd. Deze maatregelen blijken inmiddels zeer be lemmerend en vrijwel prohibitief te werken, waardoor de hiergenoemde bodemcultuur met den ondergang wordt bedreigd. De Raad verzoekt den Minister ten spoedig ste met de Fransche regeering in onderhan deling te willen treden, teneinde de belemme ringen weg te nemen of te verzachten, opdat Frankrijk als afzetgebied voor ons Nederlandsch pootgoed behouden zal blijven. m Maandagmiddag is Z. H. Exc. Mgr. H. Pau lissen naar Rome vertrokken voor het brengen van zijn bezoek ad limina. In de week na Paschen begeeft de bisschop zich naar zijn missie in West-Afrika. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen de beroepen van C. K- en van T- A. S„ die wegens smaadschrift in de Tribune door 't gerechtshof te Amsterdam zijn veroordeeld tot resp. f250 en f 100 boete. Het Eerste Kamerlid, Hermans, (S. D. A. P.) heeft aan den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, het volgende medege deeld: Op Donderdag 2 en op Vrijdag 3 Maart j.l. is te Ede (Gld.) de bezorger van het „Volks dagblad voor Gelderland" bij het rondbrengen van dit blad gevolgd door twee, niet in uniform gekleede, politie-agenten, die de adressen van de abonné's noteerden. Alle verzoeken om in lichtingen, gedaan door de directie van genoemd blad bij den burgemeester van Ede en den commissaris van politie aldaar, hadden geen resultaat. In verband hiermede worden de volgende vragen gesteld: 1 Wil de Minister mededeelen, of boven vermelde handelingen zijn geschied op last van de Regeering, en, zoo ja, waarom? 2 Zoo neen, wil de Minister dan aan de betrokken autoriteiten zijn afkeuring over een en ander te kennen geven, aangezien dit optre den schadelijk kan zijn voor de werving van nieuwe abonné's? veroordeeld, welk vonnis door den Hoogen Raad werd vernietigd wegens een vormfout. De zaak kwam toen bij het Amsterdamsche Hof, dat verdachte heeft ontslagen van rechtsvervolging. De proc.-generaal bij dat Gerechtshof ging van deze uitspraak in cassatie. Mr. Herzberg uit Amsterdam refereerde zich aan zijn vorig betoog ter bevestiging van het cassatieberoep. Conclusie O. M. 27 Maart. Zondagmiddag heeft op den Rijksweg langs het Noord-Hollandsch Kanaal te 't Zand (nabij Den Helder) een doodelijk ongeval plaats ge had. Uit de richting Den Helder naderde in groote vaart een luxe-auto. Blijkbaar is het vijf-jarig dochtertje van den heer Bleyendaal plotseling den weg overgestoken, waarbij zij door den auto werd gegrepen en ongeveer vijftig meter mee gesleurd. Een passeerond geneesheer kon slechts den dood constateeren. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek ingesteld- Toen de 74-jarige H. Jansen uit Ottersum- Milsbeek Zondagavond bij den Piasmolen te Gen nep op de tram van den Maasbuurtspoorweg Ven loNijmegen wilde stappen, werd hij plotseling door een auto, bestuurd door den heer Nefkens uit Venlo, aangereden. De man was op slag dood. De marechaussee uit Gennep heeft de zaak in onderzoek. Zondagavond is het zeven-jarig zoontje van den heer A. Jansen te Sambeek, onder een auto geraakt. Met een schedelbreuk werd het knaapje naar het R. K. ziekenhuis te Boxmeer overgebracht, waar het kind Maandagmorgen is overleden. Zondagnacht half drie is brand ontstaan in de bakkerij van den heer Hiensch te Veenen- daa.L De bakkerij en het winkelhuis brandden geheel uit. De bewoners wisten zich met groote moeite te redden. In samenwerking met de brandweer van verscheidene fabrieken wist de stedelijke brandweer het vuur tot het perceel te beperken. Het vee werd gered, doch de voor raad hooi en meel ging verloren. Niets was verzekerd. Te Krapswolde is hedennacht de boerderij van H. Honing afgebrand. Een koe en een varken kwamen in de vlammen om. Oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. De Hooge Raad behandelde weder de zaak van den heer S„ directeur van het hotel Suisse te Amsterdam, vervolgd wegens het vóór 9 uur afleveren van versch brood in zijn hotel, welk brood in de keuken van dit hotel gebakken was. De rechtbank had den heer S. Tijdens een korte afwezigheid van de moe der is Zaterdagavond brand uitgebroken in een perceel aan de Baljuwstraat te Delft. De brand was echter spoedig gebluscht. De brandweer smaakte het genoegen de acht jonge kinderen, die op den zolder sliepen, nog bijtijds in vei ligheid te brengen. Daarvoor moest zü echter een gat maken in het dak, daar afdalen langs de trap wegens den dikken, verstikkenden rook niet mogelijk bleek. De kinderen, wier va der in het ziekenhuis wordt verpleegd, werden bij buren ondergebracht. Van de N. V. Publiciteits-Onderneming Rudolf Mosse, Amsterdam, ontvingen wij de zoo juist verschenen uitgave van haar Bladencatalogus voor Holland, een in handig formaat gedrukte catalogus van alle in Nederland uitgegeven dag-, week- en maandbladen, periodieken en vaktijd schriften, alphabetisch volgens plaatsnaam ge rangschikt, waardoor de adverteerders, wien dit wérk op aanvrage ter beschikking gesteld wordt, een duidelijk en helder overzicht krijgen over datgene wat voor hen van belang is, in verband 1 met het opstellen van reclamebudget. Aan de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Eerste Kamer over de be grooting der P. T. T. ontleenen wij het volgen de: Bij het treffen van de door de tijdsomstan digheden geboden bezuinigingsmaatregelen is gepoogd de belangen van het publiek en perso neel beide zoo weinig mogelijk te schaden. De arbeidsduur van het personeel en de in deeling van den arbeid houden verband met de uiteenloopende eischen van den dienst als bijv. openstellingsuren der kantoren, aankomst en vertrek van posttreinen, aantal en tijdstip pen van aanvang der bestellingen e.d. De minister kan niet erkennen, dat de om standigheden, waaronder hei P.T.T.-personeel werkt, van dien aard zijn, dat zij grond zouden bieden voor een verbitterde stemming onder de betrokkenen. Met betrekking tot de beschouwingen over het radio-vraagstuk stelt de minister zich op het standpunt, dat in beginsel de in ons land zoo zeer op prijs gestelde vrijheid van het woord ook in den radio-omroep in zoo ruim mogelijke mate toepassing moet vinden en dat alleen moet worden gewaakt tegen de bij de uitzendin gen zich voordoende excessen. De minister brengt in herinnering, dat hij zich bereid heeft verklaard het initiatief te nemen ten einde te komen tot een zoodanige regeling, dat de politiek tot op zekere hoogte uit den radio-omroep wordt geweerd, en dat hij ter zake advies aan den Radioraad zou vragen. Dit advies kwam dezer dagen in zijn bezit. Ook de in dat advies in uitzicht gestelde minder heidsnota heeft hij ontvangen. Beide omvang rijke stukken zal hij thans nauwkeurig over wegen met gebruikmaking van de belangrijke opmerkingen" in het Voorloopig Verslag ge maakt. Het resultaat van die overwegingen zal in overeenstemming met zijn toezegging, verge zeld van de uitgebrachte adviezen, aan de Tweede Kamer worden overgelegd. De minister ontkent ten stelligste, dat de be zwaren, welke zich in sommige opzichten tegen de radio-uitzendingen voordoen, het onvermij delijke gevolg zouden zijn van het door hem toegepaste systeem van zendtijdverdeeling. Dat nog niet alle geestesstemmingen gelegen heid hebben om haar denkbeelden regelmatig voor de microfoon te propageeren, is inderdaad juist. Het is den minister niet duidelijk, wat be doeld werd met de passage in het Voorloopig Verslag, waarin de daar aan het woord zijnde leden afkeuren, het „onmogelijk maken van de uitzending der groote socialistische betooging op den dag van de opening der nieuwe zitting van de Staten-Generaal in September 1.1." Noch van een dergelijke betooging, noch van een onmogelijk maken van de' uitzending daarvan, is den minister iets bekend. Met het oefenen van critiek op de wijze waar op de Radio-Omroep Contróie-Commissie haar taak vervult, moet men naar de meening van den minister zeer voorzichtig zijn. De controle is een teedere zaak en de minister blijft er van overtuigd, dat de com missie er naar streeft om de in de wet gestelde normen met een zoo groot mogelijke objectivi teit toe te passen. De minister heeft naar aanleiding van de gemaakte opmerkingen aan de Radio Omroep Controle-Commissie inlichtingen gevraagd. Deze inlichtingen geven hem de overtuiging dat de klacht over de vele afkeuringen van stukken, die voor radio-uitzending bestemd waren, niet gegrond is. De rede van mevr. Buising—van Besouw over de Vredestaak der Katholieke Kerk werd in derdaad voor uitzending afgewezen. De aanvallen, die in deze rede op de Katho lieke Kerk worden gedaan zonder dat daar voor eenig redelijk bewijs wordt aangegeven, zijn zoo ernstig, dat .strijd met de norm ge vaar voor de goede zeden aanwezig geacht kan worden. Met betrekking tot de instelling van een beroepsinstantie voor radio-aangelegenheden geeft de minister toe, dat hij tot dusver nog geen gevolg heeft gegeven aan zijn toezegging om zoodanige instantie in het leven te roepen. Dit is echter uitsluitend toe te schrijven aan het feit, dat het hier betreft een uiterst moei lijke zaak, waarvan de formuleering rijp beraad vereischt en overleg met verschillende instan ties noodzakelijk maakt. Een en ander heeft meer tijd gevórderd dan ook door den minister was verwacht en gehoopt. De voorbereidingen in zake de uitgifte van eèn vredespostzegel zijn thans zoover gevor derd, dat de verkrijgbaarstelling van dit zegel, hetwelk tegen de frankeerwaarde van 12 yi ct zal worden verkocht, binnenkort kan worden tegemoet gezien. DJOCJAKARTA, 13 Maart. (Aneta). He denmorgen omstreeks 5 uur 15 werd een korte lichte aardschok gevoeld. De post Babadan meldt, dat om 5 uur 25 een lichte beving werd waargenomen op groo- ten afstand. De beving staat niet in verband met de Merapi. KOETOEARDJO, 13 Maart. (Aneta). Een overstrooming van de rivier Boetoeh veroorzaak te een dijkdoorbraak. 20 dessa's en honderden bouws sawah, waarvan de padi gedeeltelijk ge oogst was, in het regentschap Koetoeardjo, en zeven dessa's en honderden bouws sawah, waar van de padi geoogst was, in het regentschap Keboemen zijn onder water gezet. De bestuurder van den auto, die op Zondag 12 dezer om 2.15 uur reed op den Rijksweg Laren-Bussum en aldaar werd ingehaald en gepasseerd door een anderen auto, waarmee terstond daarna een ongeval op korten afstand voor eerstbedoelden bestuurder plaats had, wordt in het belang van het onderzoek ver zocht naam en adres op te geven aan of zich te melden bij den brigade-commandant der Kon. Marechaussee te Bussum. Het is een weldaad menschen te ontmoeten, die aan de toekomst ge- looven, die niet klagen over de slechtheid der tijden alleen, maar die zich verheugen in dezen moeilijken tijd te mogen en te kunnen werken voor anderen. Menschen die het hoo- ger idealisme in zich dragen om de gemeenschap te verheffen en door wier persoonlijke zonnige energische stuwkracht ook de menschen en de dingen rondom zooveel waardevoller worden. Zulk een persoonlijkheid is de Ne derlandsche Bisschop, die heden zes tig jaar werd: Z. H. Exc. Mgr. Aenge- nent. Bisschop van Haarlem, maar tevens door zijn socialen arbeid een geestelijke figuur voor heel katholiek Nederland. In zijn eersten brief aan zijn dioce- sanen schreef hij zoo spontaan neer de woorden welke hem karakterisee- ren: „wat beleven we toch een heer lijken tijd-" Hij verheugde zich in het geloof der zijnen. „Want is het niet om te stemmen tot blijdschap en vreugde, is het niet om te juichen, dat zulk een geloof het bezit is van u, mijne dierbare kinderen, die voortaan aan mijne zorg zijt toevertrouwd. Ja ik gevoel in mijn leven diezelfde vreugde waarmede de Apostel Paulus schreef aan de gëloovigen van Ephese „Nu ik gehoord heb van uw geloof, houd ik niet op God te danken" Deze woorden, voorafgaande aan de groote les van den Apostel Joannes: „Kinderen bemint elkanderhouden een levenswijsheid in voor den mor gen tot den avond. Heden is het 50 jaar geleden, dat de bekende Duitsche socialist en filosoof, Karl Heinrieh Marx, te Londen stierf. Op dezen herdenkings dag herinneren wij aan de volgende biografi sche bijzonderheden: Karl Heinrieh Marx werd geboren 5 Mei 1818 te Trier. Hij is overleden te Londen 14 Maart 1883. HU studeerde te Bonn en BerlUn rechten, geschiedenis en wüsbegeerte en be gon in couranten te schrUven. Marx ging daar na naar Parijs en zette zijn journalistieke werk voort. Hij stond sterk onder den invloed van Hegel en schreef over deze. ZUn critische uitingen over de maatschappU werden zóó scherp, dat hU op verzoek der Duitsche regee ring uit Parijs werd "verbannen, waarna hu zich naar Brussel begaf. Hier begon hij met Engels de praktische socialistische actie. Hu werd leider dér democratische en communis tische beweging en ging voort over het maat schappelijk probleem te schrUven. In 1848 schreef hu met Engels het Communistische Manifest, werd leider van den Geheimen Bond en ging daarna naar Keulen om in de „Neue Rheinische Zeitung" een krachtige socialistische propaganda te voeren. In 1849 werd hU weer verbannen; hij ging over Baden en de Paltz nogmaals naar Parijs, en toen hU ook daar verbannen was, vertrok hU naar Londen, waar hij tot zijn dood bleef. HU werkte op allerlei letterkundig gebied, veel veel bladen. Hij schreef o. a. „Der 18. Brumaire des Louis Bo naparte", „Enthüllungen tiber den Kommunis- tenprozess zu Köln", „Zur Kritik der politischen Oekonomie". In 1864 bewerkte hU de stichting van de Internationale Arbeidersvereenigtng, die in 1866 nader werd geordend en tot 1872 door hem werd geleid. Tegenover het staatssocialis me van Lassalle Uverde hij voor een revolu- tionnaire sociaal-democratie. In 1869 kwam het tot de oprichting van een partU in dien geest. Van Marx' groote werk „Das Kapital" ver scheen in 1867 het eerste deel; het tweede deel is gevolgd na zün dood 1885, het derde in 1894. Kautsky bewerkte uit nagelaten papieren van Marx „Theorien über den Mehrwert". Bijzonder opmerkelUk is het, dat juist in Engeland, waar Karl Marx de grondslagen leg de voor de moderne socialistische beweging alsook in het eveneens Engelsch-sprekende Amerika de leer van Marx slechts zeer wei nig ingang vond, terwül zUn theorieën juist op het vasteland van Europa, waar men hem uitbande, het meest verbreid werden. De burgemeester van Velsen, de heer F. L. J. E. Rambonnet, heeft het volgende bevel uit gevaardigd: Aangezien door de de laatste dagen plaats gevonden gebeurtenissen ernstige vrees bestaat voor stoornis der openbare orde, wordt het ver blijf binnen de gemeente Velsen ontzegd aan alle niet-inwoners dezer gemeente die in dezen tUd hebben aangespoord of aansporen recht streeks of züdelings tot wanorde in het open baar of tot daden, die stoornis der openbare orde tengevolge kunnen hebben. Personen die zich daaraan schuldig hebben gemaakt of schuldig maken, worden bü bevin ding voor den Burgermeester of den door hem aangewezen Hoofdambtenaar van Politie ge bracht en na aanzegging van het door den Burgemeester vastgestelde ontzeggingsbesluit, door de politie over de gemeentegrens geleid. Naar wü vernemen is mr. dr. G. A. Scheltus, chef van het kabinet van den minister van bui tenlandsche zaken, benoemd tot tUdelijk zaak gelastigde te Oslo. De heer Soheltus zal heden avond Den Haag verlaten teneinde zich naar zijn post te begeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6