STADSNIEUWS BEURS VAN AMSTERDAM Een hooge en welverdiende onderscheiding H Haarlem, 15 Maart Wisselkoersen WOENSDAG 15 MAART ASPIRIN helptsleeds«' WOENSDAG IS MAART 1933 TWEE NIEUWE EERE KANUNNIKEN Deken H. C. J. Sondaal en Pastoor L. Boogmans AGENDA WAAR KOMT HET HILDEBRAND-MONUMENT? Nieuw voorstel van B. en W. MUZIEK LEDENCONCERT H. O. V. Solist: Marix Loevensohn, violoncel COLLECTANTEN-JUBILEUM ,DE VONK" IN BRAND De centrale verwarming werd te heet tengevolge van plotselinge afkoeling Nog een verantwoording van den penningmeester HOLT STRAATHOF CR. HOUTSTRAAT 52 KLEERMAKERS CANDID AATSTELLING TWEEDE KAMER Lijst-De Wit OM HET BEHOUD DER H.O.V. De Speldjes-Collectedag LEIPZIGER BONTHANDEL Onze groote Speldjesdag- Collecte! Een algemeene medewerking Belangengroep Winkeliers en Zakenlieden lste Middenstandspartij Ned. Volkspartij voor Hoofd en Handarbeiders Katholieke Dem. Bond Nat. Soc. Partij Alg. Dem. Unie Nat. Verbond voor P.O.R. R. K. Valkspartij HAARLEMSCHE KEGELBOND Algemeene Jaarvergadering „Als de poorten opengaan" Gevonden dieren en voorwerpen Het Witte Kruis Deken H. C. J. Sondaal Archivaris L. J. Boogmans 16 Maart GEMEENTEZAKEN Kleingoed Station Amsterdam-Haarlemmer meer BURGERLIJKE STAND BILJARTEN Hof van Hollandbeker Zooals bekend, hebben B. en W. van Haar lem het vorig jaar den raad voorgesteld, het Hildebrand-monument, door prof. Bronner ontworpen en uitgevoerd, te plaatsen op de ruimte in den Hout tusschen de Spanjaards laan en den Hertenkamp. Er was een minderheid, die deze plek onge schikt bleef vinden, omdat de Hout er door geschaad zou worden. De raad achtte het beter, dat opnieuw B. en \V. met den ontwerper over de plaatsing zou den spreken. Als resultaat daarvan is een nieuw voorstel bij den raad ingediend, waarin B. en W. ver klaren, dat de plek van de minderheid, het ge deelte van de Ponteinlaan. nabij het zuidelijk einde van De Dreef, ten Westen van den Her tenkamp de beste is voor de plaatsing, van het monument. Zij stellen thans eenstemmig voor, als plaats van het Hildebrand-monument aan te wijzen het hierboven bedoelde terrein. De ontwerper en het comité hebben ver klaard, dat ze met deze plaats geen genoegen nemen. Een uitgebreid programma wachtte de be zoekers van dit ledenconcert, dat wederom voor de houders van H. O. V.-steunkaarten toegan kelijk was gesteld. We krijgen op deze manier zoo zoetjes aan den tenminste een wat beter gevulde zaal, wat ook op de concertgevers sti- muleerend moet werken, en wederzijds een meer geanimeerde stemming schept. Het ware te wenschen dat het 'bestuur der H.O.V. er althans voor het volgend jaar in mocht slagen zich de tijdelijk verworven vrienden tot blij vende te maken, door het nemen van een aan tal maatregelen, welke in dat verband nood zakelijk zullen blijken. Het is dezen heeren in middels wel toevertrouwd. Zooals gezegd dus een zwaar programma met muziek uit de zeventiende en achttiende eeuw vóór de pauze, met moderne composities er na, en in beide helften het optreden van den uit nemende cellist Marix Loevensohn in zeer uiteenloopende werken. Van de drie voor de pauze gespeelde compo sities, drie stukken voor strijkorkest van Henry Purcell, het concert voor violoncel in G. gr. t. van Luigi Boccherini en de Simfonia in F. gr. t. van Joh. Seb. Bach hebben we Boccherini's schepping het meest gewaardeerd. En dit niet alleen omdat de solo-cellist hierin gelegenheid vond om in een prachtig gespeeld Adagio van zijn zeer bijzondere gaven te doen blijken, maar omdat we in beide andere verklankingen op nieuw dat strakke rhythmische element mis ten, dat in deze zoo zuiver contrapuntisch ge schreven muziek onontbeerlijk is. Dit gemis aan sterk contact met en strenge subjectieve onder werping aan de leiding van den dirigent had, óók in Ijet concert van Boccherini de minder prettige gevolgen van wrijving en rommelig heid. Dat men desondanks zeer groot' succes behaalde met de drie vertolkte nummers en dat vooral het violoncel-concert luiden en herhaalden bijval verwierf, doet aan het feit zelf weinig toe noch af. Marix Loevensohn werd hartelijk toegejuicht voor zijn heerlijke spel in het Adagio, waarbij de heer Rozenkrans hem op het harmonium wel zeer bescheiden 't had 'n nuance sterker gekund bege leidde. Een volkomen ander, maar óok anders geleid orkest scheen na de pauze Debussy's „Prélude a l'après Midi d'un faune" en zijn „Berceuse'he- roïque" te vertolken. Men bereikte schoone en subtiele klank-expressies in deze waarlijk fijne en zielvolle muziek, waarin vooral de aan Z. M. koning Albert van België opgedragen Berceuse zeer schoon van stemming was. In eerste uitvoering ging hierna een sym- phonisch gedicht voor orkest met violoncel-cello van de Fransche componiste Cécile Simon, een leerlinge van Lavignac en Toumemire, wier kamermuziekwerken, symphonieën en operas algemeen worden uitgevoerd. Het op dit concert uitgevoerde werk is nog slechts kort geleden verschenen, en ten doop gehouden door Georges Enesco, den bekenden Roemeenschen componist, dirigent en violist. Een gedicht met den-dood als sombere beproeving en den bewusten vrede der onsterfelijke ziel als hoofdmomenten dien de als motto en onderwerp voor dit toondicht. In de eerste auditie, door dirigent Schuurman en het orkest werkelijk met brio gegeven, be luisterden we evenwel meer een .,soir d'ouragan een „effarement", waarvan het gedicht ge waagt, dan een „large apaisement", waarnaar we tevergeefs uitkeken. De terugkeer tot een broode rust en stilte was slechts zeer momen teel. Het slot bood een stralende apothese, en dit had mogelijk nog heviger effect kunnen hebben, ware het wat monumentaler en groot- scher opgebouwd en aangehouden. De solist heeft bij dit werk een weinig op d'en voor grond tredende taak. Marix Loevensohn ver vulde haar evenwel met groote muzikaliteit en warm gevoel. Hij was het, die er ons attent op maakte, door een zeer suggestief gebaar een hartelijkheid en uitbundigheid welke overigens volkomen passen in de muzikale sfeer, maar waaraan we in onze deftigheid zijn ontgloeid dat de componiste zelf in de zaal aanwezig was. Een ware verrassing dus, welke nochtans bij deze zoo geslaagde kennismaking met haar werk een zeer aangename was. Mejuffrouw Simon kwam zeer bescheiden maar hartelijk solist, dirigent en orkest danken voor de ver tolking van haar compositie en had een bloe menhulde in ontvangst te nemen. De avond werd gesloten met het concert pour petit Orchestre van Albert Roussel, waarvan beide laatste deelen het pittigst en ook het meest accuraat werden vertolkt. «Js. het bedanken van de heeren L. Modoo en M. Bakker, met algemeene stemmen waren geko zen de heeren Kolkman en Schilstra, werden het jaarverslag van den secretaris en de reke ning van den penningmeester goedgekeurd, evenals het verslag van de Commissie tot het nazien dezer Rekening, waarna aan de orde kwamen de begrootingen voor het jaar 1934, welke begrootingen na eenig debat uitgelokt te hebben, werden aangenomen. Vervolgens werd het verslag van de afgevaardigden ter Algemee ne najaarsvergadering besproken. De rondvraag leverde weinig bijzonders op, waarna de heer Michels de vergadering sloot. Zondag 19 Maart hoopt de heer F. W. Tegeler zijn 40-jarig jubileum te her denken als armen- collectant der St. Antonius-parochie, van welk college hij de laatste 14 jaar president is. Ongetwijfeld zal het hem dien dag niet aan belangstel ling ontbreken. Hedenmorgen omstreeks 10 uur ontstond brand in het atelier voor glas-in-lood „De Vonk", Rozenstraat 3, doordat een afvoerpijp van de centrale verwarming in den kelder té goed deed wat des afvoerpijps is. n.l. heet worden. Het gevolg daarvan was, dat de tusschen- muur van den kelder ook heet werd en boven dien in brand geraakte. In een oogwenk ver spreidde het vuur zich langs dezen muur tot op de eerste verdieping, waar het in een lichtbak verstopt geraakte. Het personeel van het atelier waarschuwde de brandweer, die onmiddellijk ter plaatse was en het vuur met 2 stralen op de waterleiding bluschte. Een voorkamertje brandde grootendeels uit, terwijl het atelier met den branderigen naam, bovendien nog andere brand- en waterschade bekwam, welke echter door verzekering gedekt wordt. Daar de brand zich oorspronkelijk ernstig liet aanzien, was het personeel begonnen met ont ruiming van het atelier. Actief ingrijpen van de brandweer onder leiding van den commandant, den heer C. J. v. d. Broeke, voorkwam erger. De politie hield de toeschouwers op een veiligen afstand. Uilsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbultjes van 30 tabL 70 ets. en oranjexakjes van 2 tabl. A 10 ets. inneemt, met succes zullen mogen worden be kroond. Voorts schrijft het Secretariaat van het Co mité van Actie ons: Wellicht de vóórlaatste! Althans door ons! Maandag a.s., na den Grooten Collectedag, pu- bliceeren wü de laatste verantwoording. Wel zullen ook daarna nog gelden binnen komen van giften, opbrengst der collectes op de één-guldens-kaarten-Concerten, enz., doch deze zullen dan rechttsreeks door den penning meester der H. O. V. gepubliceerd worden. Ons Comité van Uitvoering evenwel zet nu Zaterdag onder zijn werk een streep en zal reeds volgende week aan het algemeen „Comité van Actie van Vrienden der H. O. V." zijn eind verslag uitbrengen. Vorige verantwoording 3.622.18 Van Hempie 1-00 Mevrouw R. 50.00 Collecte H.O.V.-concert 7-3-'33 63.95 Mej. T. v. d. S. te A'dam 50.00 Collecte 5e Orgelconcert 11-20 Collecte H.O.V.-Concert (gisteren Dinsdagavond) 29.30 Te zamen Bij Haarlems Dagblad Totaal aan giften .3.827.63 2.145.25 5.972.88 Zooals U waarschijnlijk bekend is, verwerken wij alleen stoffen van de ALLERBESTE kwaliteit en staan coupe en afwerking van de kleêren die wij maken, op het hoogste peil, terwijl wij zéér MATIGE PRIJZEN berekenen. daarna, de groote voldoening smaken mede te hebben gewerkt aan' de redding van onze H. O. V.! Maakt a allen a.s. Zaterdag eens extra ver dienstelijk voor onze stad! Wat een prachtvoorbeeld geven te dezen op- 'chte de vele dames in de onderscheidene Wijkbureaux, die daar van 's morgens acht tot 's avonds 6 uur haar niet genoeg te waardeeren diensten verleenen! Vorige koersen Heden Staatsieenineen 5 Nederland 1919 4)4 Nederland 1918 4 Nederland 1931 5 Nederl 1933 4 6, I» Ind 1926 AB 514 jBultschl. (Youngleen.) Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mil. 102 102% ItK 100% 89% to 102 "4 I04% 99 100% 90 52 62% 62% 52 52% 6014 60% industrieën Unilever Calvê Delft Alg Kunstzilde ff* Van Berkei's Pat Nieuwe Philips Kilch Accoustlek Ned Ford 11% 1% .09% Ten stadhuize te Haarlem werden hedenmor gen, behalve de elders in dit nummer opgeno men, nog de volgende candidatenlijsten inge diend: J. B. de Wit, Heiloo. De besturen van de Haarlemsche Bachver- eeniging en van de Haarlemsche Afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst bevelen den algemeenen „Speldjes-Collectedag", welke door het Comité van Vrienden"' der Haar lemsche Orkestvereeniging op Zaterdag, 18 dezer, zal gehouden worden, warm in de be langstelling en milddadigheid van het muziek- lievend publiek in Haarlem en omgeving aan. Zij spreken den wensch uit, dat de pogingen tot instandhouding van de H. O. V., die een eigen plaats in het Haarlemsche Muziekleven Vossen en korte bontjasjes zijn nu voordeelig GROOTE HOUTSTRAAT 103 Wie zendt ons nu nog de ontbrekende ƒ27.12? Dan hebben we aan giften de ƒ6000 bereikt! En in totaal zullen we de 10 mille over schrijden! Maar, dan moet a.s. Zaterdag nog komen Over de attracties op Zaterdagmiddag zullen wij morgen nadere mededeelingen doen. Van nu af zal het Secretariaat niet meer aan dringen op geldelijke bijdragen, doch dit aan anderen overlaten. Doch, waarop wij wel met alle kracht willen aandringen, dat is op het volgende: van alle standen, van jongeren en ouderen a.s. Zaterdag is de absolute voorwaarde om te sla gen! Het kan niet nadrukkelijk genoeg gezegd worden: Ons Comité zal na den Collectedag vast en zeker in totaal een bedrag van Vijftien-duizend gulden kunnen afdragen en daardoor het voort bestaan onzer mooie Haarlemsche Cultuurin stelling, de H. O. V„ kunnen verzekeren, mits de collectedag a.s. Zaterdag slaagt! En deze zal slagen, wanneer wij over hon derden en honderden helpsters en helpers (col lectanten), die zich over en door onze heele uitgebreide stad verspreiden, dien dag kunnen beschikken. Dames en heeren uit alle rangen en standen van Haarlem en Omgeving hebben zich reeds aan ons opgegeven. Doch hun getal is nog véél en véél te klein' Komt, dames en heeren, geeft u alsnog met honderdtallen op! Wij hebben u a.s. Zaterdag voor ons gemeen schappelijk, mooie werk zóó dringend noodig! Gij kunt zelf de uren opgeven, gedurende welke gij u beschikbaar wilt stellen. Natuurlijk liefst zoo lang mogelijk! Wat is het b.v. voor onze leerlingen der mid delbare scholen een prachtgelegenheid zich voor hunne Stadsbelangen eens verdienstelijk te maken, door met de door de Stad trekkende muziekkorpsen collecteerend de diverse routes mee te maken! Dit verzekeren wij u allen! Na gedanen ar beid zult gij reeds dadelijk, maar vooral ook G. Lampetje Bzn., Amsterdam. f P. J. Trieschijs, Amsterdam. C. Merkelbach, Amsterdam: G. Groenewe- gen, Rotterdam: J. Daalhuyzen, Amsterdam. J. A. Veraart, F. E. Evers; F. J. Wenders; E. Beekman; L. Franse; H. de Backer; W. J. v. Bjjsterveld; P. H. de Bruyn; S. I. Rietveld; P. Btihrmann. A. de Joode; A. v. Luijn, N. P. Hoogerboord; F. v. Gelderen; E. Hartman; C. Zuidam. Mr. Schultz van Haegen, Aerdenhout; M. de Kruyff. A. F. Bruinsma; A. v. d. Hoven; F. Bern hardt; S- Mock; D. v. d. Zee; H. E. Dijken; Mr. G. B. ten Bruggen Cate; G. F. StahleA. G. Hunnink; Mr. J. v. Gelderen; P. Meyboom; P. Smit; N. de Boer; P. Reinhoudt. Als twaalfde candidaat komt op de lijst der R: K. Volkspartij in den kieskring - Haarlem voor J. G. van Engelen te Haarlem. De H. K. B. vergadert op Dinsdag 21 Maart a.s. in het clubgebouw Tempelierstraat. industr Buitenland Anaconda Bethléhem Steel O S. Steel U S Leather iDtem Nickel 7%a j2% 2% '1% 58% 26% 16% 114% l%i ltb 7 ,3% -8% 8 Mijnbouw Boeton Milnbouw '2 Alg Exploratie jff Redjang Lebong Petroleum Gaboes 16 Kon Oile 142% Perlak 82 Peudawa5 Continental OU 5Jf« 12 123 113 17 146 £1% 5V. Vorige koersen Heden SheU Union OU Rubber Bandar Sllau V I. G. O. Intercontln Rubber Scheepvaart Dito Gem Etsend Kon Ned Stoomb dcheeovaart-Ume Suiker H. V. A N. 1 S 0. Poerworedjo -X 56% 33% 21% 15 16% '3% 13 25 26 22 .2 '>'w ISÜ 33 3 3 2% 2% 12% £0% 50 179% 82% 118 7j 75 5% 5% 41 42 27.5- 28.50 Actions idem Tabak Dell Batavia 153 Oude DeU 124% Oostkust '5% Senembah 133% Spoorwegen Union PacificTi Wabash 1% Erte 4% Kansas City South. South Rallw 5/4 152% '23% 15% 131% 72% 2 4 H 9 5% In den schouwburg aan den Jansweg wordt Vrijdagavond a.s. de première van een tooneel- stuk gegeven, dat om meer dan één reden aan dacht verdient. „Als de poorten opengaan" is een sociaal spel, waarin op aangrijpende wijze het tragisch verloop van een fabrieksstaking wordt geschetst, terwijl in de sfeer van die ge beurtenis zich een ontroerend familiedrama af speelt. Het is een katholiek stuk, wat reeds bij zondere vermelding verdient, doch daarnaast is het interessant te vernemen, dat de schrijver, Jos. Smits, een fabrieksarbeider is, die totnog toe alleen in aanraking kwam met het ama- teurstooneel, waarvoor hij een zevental stukken schreef. Genoemd spel werd te Eindhoven door dilettanten opgevoerd, en wel met zulk succes, dat het de aandacht van het beroepstooneel trok. Het „Amstel Tooneel" heeft den jongen auteur een goede kans willen geven en voert nu, onder leiding van Hans Bruning, met verschil lende bekende krachten het stuk op, waarvan het veel succes verwacht, ook omdat een der belangrijkste rollen het heldhaftig offerlijden van een negen-jarig meisje uitbeeldt. Deze eerste opvoering door het „Amstel Too neel" zal door den schrijver van het spel worden bijgewoond. Terug te bekomen bij: v. Waarde, Brouwers vaart 64, boek; Theunissen, Gierstraat 2, wollen das; Ansbach, Diderickstraat 13, etui met schrijfbehoeften; Fry, Esscliilderstraat 6 zw„ handschoen; Peereboom, Linnaeuslaan 29, hand schoen; Wisker, Saenredamstraat 27rd„ idem; Stouten, Dahliastraat 7, idem; Lukkien, Leeu werikstraat 75, idem; Hoogveld, Spaarnhoven- straat 8, hondenketting met fluit; v. d. Weeg, Kruisweg 29, hondenpenning; Bureau van Po litie! Smedestraat 9, handschoen; Teèuwen, Da- miatestraat 5, jongensjas; Kennel Fauna, Park laan 119, 4 katten; Rijnders, Bataviastraat 31, nummerplaat; Lokerse, le Sillemstraat 18, por tefeuille; Handgraaf, Edisonstraat 22, rijwiel belast.plaat je; Doms, Burgwal 59rd., ring; Ter- smitten, Golensostraat 19rd„ idem; Vrin, Leid- schevaart 28K, Lipssleutel; Vermeulen, Bloem hofstraat 10 ring met sleutels; Selhorst, Zomer- vaart 32, stuk bruine stof. llllllllllllHlllllllllltlllllHllllll!lllllllllll""l,"l"ll"l,"l"""|H|"",,"l"""H,"""l hhiiiiiiiiiimiiiiihih iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiii Maandagavond hield de afdeeling Haarlem van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" haar algemeene voorjaars-leden- vergadering In gebouw „De Nijverheid" aan de Jansstraat. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer A. W. Michels, tot zi)n ge noegen te kunnen constateeren, dat de vereeni ging in het afgeloopen crisisjaar de vele zware stormen zonder al te groote averij doorstaan had, al zijn er ook enkele minder prettige din gen gebeurd, zooals de verminderde subsidie, voor het komende jaar door het gemeentebe stuur aan de vereeniging toegekend, wat tot gevolg heeft gehad, dat de salarissen van het bad- en het verplegingspersoneel met 7 pet, verlaagd moest worden. Voorts deed de heer Michels medeaeeling van een voorstel van het gemeentebestuur om werkloozen tegen betaling van vijf cent van de badgelegenheden van „Het Witte Kruis" gebruik te laten maken, welk voorstel de vereeniging onder bepaalde voor waarden heeft aangenomen et bericht, dat Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem den hoogeerwaarden heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem en den zeereerw. heer L. J. Boogmans, archi varis van het bisdom Haarlem en conservator van het Bisschoppelijk Museum, benoemd heeft tot eere-kanunnik van het Hoogwaardig Ka pittel, zal daar zijn wij zeker van aller- wege met vreugde en instemming worden ver nomen. t Wij "beseffen 't immers, wij gevoelen het le vendig en diep, dat onze beminde Haarlem sche Kerkvorst op deze wijze twee zijner pries ters heeft willen eeren, die zich op zeer bij zondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt door op uitmuntende wijze te zorgen voor het geestelijk welzijn van duizenden in een tijd, waarin de dreigendste gevaren van alle kanten opdringen. Maar vooral zal er vreugde in de stad Haar lem zijn, want hun naam, hun onopgesmukte persoonlijkheid spreekt het sterkst tot katho liek Haarlem, waar een zoo belangrijk deel van hun leven aan priesterlijken arbeid was ge> wijd- In het bijzonder is de hoogeerw. heer Sondaal Nadat in de "bestuujsvacature, ontstaan door in Haarlem een bekende en beminde figuur. Na eerst eenigen tijd In Rotterdam als kape laan werkzaam te zijn geweest, werd hij in 1908 benoemd tot kapelaan der St. Jozefs parochie en is sindsdien in onze stad gebleven. Al dien tijd heeft hij hier gearbeid, dagelijks, aan het versterken en verdiepen van het in wendige geestesleven zijner toevertrouwden en met zijn groote beminnelijkheid veroverde déze deugdzame priester in een stichtend en lichtend leven reeds als kapelaan stormender hand de harten der Haarlemmers, een liefde, die hem tot op den huidigen dag nog rijkelijk wordt gegeven. Het is niet onze bedoeling hier in détails over zijn vruchtbaar werk uit te weiden, maar wèl mogen wij even zijn groote verdiensten als rector der Mariastichting in herinnering bren gen eerst van 1910 tot aan zijn benoeming als pastoor der St. Jozefsparochie in 1924, en thans weder sinds zijne benoeming tot Deken van Haarlem. In onze mooie Roomsche zieken- inrichting was hij niet alleen de geestelijke leidsman, de voorbeeldige vertrooster van zie ken en bedrukten, maar tevens heeft hij ruim zijn aandeel gehad in haar bewonderenswaar- digen bloei. De E.E. Z.Z. weten hem daar voor dank. En wat een ijver en werkzaamheid heeft hij ontwikkeld als pastoor der St. Jozefsparochie, Toen hij die functie neerlegde, hebben wij daar uitvoerig op gewezen. Doch niet alleen de Mariastichting en de St. Jozefsparochie hadden immer zijn belang stelling, zijn onvermoeide werkzaamheid om vatte heel Haarlem. Waar hij meende, dat vruchtbaar werk was te doen of leiding te geven daar kwam de hoogeerw. heer Sondaal en zijn komst werd immer op prijs gesteld. Vele ver- eenigingen en de Haarlemmers, die in het ka tholiek leven een besturende taak hebben, zou den dat kunnen getuigen en herinneren zich dankbaar zijn altijd heldere adviezen. En zoo is de stuwkracht, die hij als Deken van Haar- lem toont, slechts een voortzetting van zijn werk als kapelaan, rector, en pastoor. Bewonderenswaardig is zijn belangstelling voor allen en alles en, zooals het moederhart, naar het woord van dichter, steeds voller wordt hoevelen er zich aan laven, zoo meent iedere vereeniging en iedere instelling in Haarlem, dat zij in de hoogste mate de sympathie van den Deken bezit, een gevolg ongetwijfeld vam de opofferende liefde, waarmede hij zich aan zijn veelzijdigen arbeid geeft. Haarlem biedt den nieuwen eere-kanunnik zijn eerbiedige gelukwenschen en smeekt God, dat Zijn Goedheid den Deken nog een lang leven schenke in kracht van gezondheid- De hoogeerwaarde heer L. J. Boogmans ls in Haarlem vooral bekend als „de pastoor van de Amsterdamstraat". Van 25 Mei 1918 tot Augustus 1931 vervulde hij deze zeer moeilijke taak. Op 25 November 1930 werd zijn koperen pastoraat luisterrijk gevierd. In het midden van het moeilijke, laatste jaar van den wereldoorlog kwam hij naar Haarlem om pastoor te zijn in een stadswijk, waar geen O.W.-ers woonden, maar waar bijna ieder huis dubbel zwaar leed van den oorlog droeg. Zijn werk was zwaar. Het aantal communicanten, bij zijn komst 2300, groeide tot 4500 aan. Voor dezen pastoor beteekende deze aanwas een we reld van zorgen en beslommeringen. De kerk moest worden vergroot, scholen moesten wor den gebouwd, patronaten gesticht, allerlei in stellingen in het leven geroepen. Voor zeven ton heeft hij aan nieuwe gebouwen in zijn parochie gezet. Maar dit uitmuntende parochiewerk was niet zijn e enige kroon. Van Monseigneur Graaf z.g. had de kunstzinnige penningmeester van het St. Bernulphusgilde de verzorging van het aan kunstschoon zoo onschatbaar rijke Bisschoppe lijke Museum geërfd. Meermalen ook werd door de Kerkelijke Overheid, in bijzondere gevallen, van zijn gedegen wetenschap op het gebied van kerkelijk recht gebruik gemaakt. De stad Haar lem benoemde hem om zijn goede inzicht in aesthetische aangelegenheden tot lid der ste delijke schoonheidscommissie. In 1931 kon Z. H. Exc. eindelijk aan zijn lang gekoesterden weinsch voldoen, een archivaris voor het bisdom Haarlem aan te stellen. Het was pastoor Boogmans, die daartoe werd uit verkoren. Tevens werd hij de conservator van het Bisschoppelijk Museum. Mgr. Hensen z.g. schreef toen: „Moge het pastoor Boogmans, die nog in de volle kracht van het leven staat, gegeven zijn de nieuwe instelling van het Haarlemsche bisdom tot hoogen bloei te brengen." Deze wensch is bezig in vervulling te gaan. Tijdens het conservatorschap werd het Bis schoppelijk Museum reeds aanmerkelijk ver groot, waardoor de kunstschatten overzichtelij ker en veiliger konden worden opgeborgen. De bouwpastoor, die hij zich in oostelijk Haar lem had getoond, verloochende zich ook hier niet. Een onmiddellijk gevolg daarvan was, dat de kunstschatten beter toegankelijk werden voor het publiek. Meer dan vroeger wordt het Mu seum nu bezocht en daardoor in ruimen kring waardeering voor de kerkelijke kunst ver spreid. Vooral op het gebied van het archiefwezen verricht de hoogeerw. heer Boogmans pio nierswerk. Het uitzoeken en ordenen van de duizenden archiefstukken in vele eeuwen bij eengebracht vraagt niet alleen geduld, maar ook meer dan gewone bekwaamheid en weten- schappeltjken aanleg. Met toewijding werkt hij aan deze taak en verricht op deze wijze hoogst nuttigen en verdienstelijken arbeid. Wij zijn overtuigd in den geest der beide nieuwe Haarlemsche eere-kanunniken te spre ken als wij van onze lezers als bewijs van hun dankbaarheid voor het vele goede, dat zij voor het Haarlemsche katholieke leven deden, een innig, vurig gebed vragen. Gebouw „St. Bavo" Coöp. Bouwvakbond, 10 uur Bond voor Lichamelijke Opvoeding, 8 uur Vertrouwensmannen Metaalbewerkers, 8 uur Bevolkingsbureau, 8 uur Haarlem sche Inkoop Combinatie, half 9. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10— 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671, R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 1012, 24, 89 uur. Zater dag van 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" R.K. Smedenpatroons, 8 uur Esperanto, 8 uur Kappers, 9 uur Proza, 8 uur Bestuur R.K. Volksbond, half 8. Restaurant „De Kroon'' Lezing „English As sociation," 8 uur. St. Josephs-Gezellengebouw, Jansstraat Ont wikkelingsclub, 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres; Bloemhofstraat 1, Haar lem, Telef. 11671. RaadhuisHeemstede Gemeenteraad, 8 uur. Raadhuis Overveèn, Gemeenteraad, 2 uur. Raadhuis Bennebroek Gemeenteraad, 8 uurc" B. en W. stellen voor balansen per 31 De cember 1931 en de verlies- en winstrekeningen over 1931, betreffende de 85 en 107 arbeiders woningen en 74 middenstandswoningen, alsmede de balans per 31 Augustus 1932 met de verlies- en winstrekening over het boekjaar 1 September 1932 betreffende de 184 arbeiderswoningen, voor den bouw waarvan bij zijne genoemde besluiten aan de alhier gevestigde Haarlemsohe Stichting voor Woningverbetering financieele steun werd verleend, goed te keuren, zooals die stukken den 3den Maart 1933 bij B. en W. zijn ingekomen. Met ingang van 15 Mei zal de naam van het station Amsterdam Willemspark gewijzigd wor den in Amsterdam Haarlemmermeer. Geboren; 10 Maart. J. KuipersBoeijenga, d.; 13 Maart. H. Plomp—Doeland, d.; 14 Maart. M. C. Rienstra—Verhagen, d.; A. Blokker— Lijnzaad, d.; C. M. E. Steentjes—Labout, 2 Z. Overleden: 11 Maart. G. E. HartmanHuij- boom, 64 j„ Klaverstraat; 12 Maart. T. Kok, 81 j„ Celebesstraat; 13 Maart. W. KlnketBlonk, 45 j„ Archipelstraat; M. E. Smette—Moonen, 61 j„ Bomeostraat; Th. van der Wulp, 69 j„ Kam perlaan; A. Kastercum—Krijne, 69 j„ Wagen makerslaan; W. C. van der Schans, 62 j„ Emaus- laan; 14 Maart. A. E. Takes, 63 j„ Schouwtjes- Woensdagavond wordt in hotel-restaurant „Hof van Holland" aan de Groote Markt een aanvang gemaakt met den roosterwedstrijd om bovengenoemden cup. Het programma voor den openingsavond luidt: 8 uur: H. J. MetzH. Boerwinkel; A. Polak— D. A. de Foeljaeger. 10 uur: H. J. Metz—J. Steffers; A. Polak—I. Davidson. WOENSDAG, 15 Maart. Vorige koersen Londen 8.52 Berlijn 59.15 Perils Brussel 34.68 Zwitserland 48.ee Weenen Kopenhagen Stockholm 45.25 Oslo 43.75 New York (cable) .H*48H Rome Praag 7.„7% Madrid 21.00 8.52% 59.07% 9.75* 34.67% 48.05 3SÜ)0 45.80 43.75 2.47 12.70 7.37 21.00

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2