Uit Hakenkruis-Duitschland DE „ZUIVERING" DUURT VOORT MARKTEN Daf-qebeuptniet WOENSDAG 15 MAART Warenhuisbelasting RAAMKOORD JAC. VAN MARIS Besprekingen van Hitier inzake regeeringsvorming in Beieren In Wurtemberg „Zuivering" onder Berlyns personeel Centrumstnan uit zijn woning gehaald VERBETERING IN RIJN- EN BINNENVAART Minder opgelegde schepen PATROUILLES OVER TIJD Weg door het water afgesneden? Documentenkwestie in Baden EEN MEINEED-AFFAIRE Behandeling in hooger beroep STADSNIEUWS FAILLISSEMENTEN SOCIALE DAG R.K. BLINDENZORG Grove misleiding In de parochies Driehuis en Santpoort VERKEERSONGEVALLEN Zee f f V Personalia UIT DEN OMTREK PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND Mr. Bolsius tot Gedeputeerde gekozen Herdenking overleden leden NOOD IN DEN LANDBOUW Het wordt van dag tot dag slechter Te Santpoort Aanbesteding Dank aan aftredende Installatie nieuwe leden Verkiezing gedeputeerde SANTPOORT VELSEN-NOORD VELSEN SCHOUTEN DE JONG RADIO-DOKTER PIANO STEMMEN WELFSCHOENEN MÜNCHEN, 14 Maart. (W.B.) Rijkskanselier Hitier hield heden nog verschillende bespre kingen over de regeeringsvorming in Beieren Naar staatscommissaris Esser mededeelt, is het doelmatig gebleken om, in verband met de in de komende week te nemen groote beslis singen in de rijkspolitiek, ook in Beieren nog alle met de regeeringsvorming samenhangende kwesties degelijk te onderzoeken, opdat een goede oplossing bereikt worde. Daarom zal de Beiersche Landdag de eerstvolgende dagen nog niet bijeenkomen. Hitier vertrekt morgen naar Berlijn voor een Kabinetszitting. STUTTGART, 14 Maart (W3.) In Wurtem berg zijn de soc.-dem. organisaties „Rijks banier", „IJzeren front" en aanverwante organi saties verboden, haar vermogen is in beslag ge nomen. Alle huizen en sportinrichtingen der K.P.D. en aanverwante organisaties zijn geslo ten. In den loop van Dinsdag is te Stuttgart een aantal personen, tegen wie de laatste dagen gewelddadigheden zijn gepleegd, op last van den rijkscommissaris voor de Wurtemberg- sche politie voor hun eigen beveiliging in arrest gesteld. De Landdag van Wurtemberg is tegen Woens dagmiddag 3 uur bijeengeroepen. BERLIJN, 14 Maart (W.B.) Binnenkort zal het Pruisische kabinet zich bezig houden met het plan voor een extra-belasting op warenhui zen, eenheidsprijswinkels en grootfiliaalbedrij ven. De opbrengst zou ten deele worden aange wend tot belastingverlichting van het klein bedrijf. BERLIJN, 14 Maart (V.D.) De tot staats commissaris, speciaal voor de stad Berlijn, be noemde landdagafgev. dr. Lippert heeft Dins dagavond voor de microfoon over zijn taak ge sproken. Groote gebieden van bijna alle takken van bestuur te Berlijn zijn, aldus dr. Lippert sinds meer dan tien jaren volgens een vast Plan bezet met lieden van vreemden stam en buitenlanders. Er zijn ziekenhuizen, waar zich onder het geneeskundig personeel, van den ge neesheer-directeur tot de assistenten toe, ter nauwernood een persoon van Duitschen bloede bevindt. In het departement voor crisiszaken heeft men een groot aantal Oost-Joden in den binnen- en den buitendienst te werk gesteld Gaar zal thans een einde aan komen. Mijn be voegdheden, aldus dr. Lippert, liggen vooral op het gebied der personeelspolitiek. Dit vernieu- wingswerk zal bij alle takken van bestuur wor den voortgezet. Het nationale Dultschland zai een Rijkshoofdstad krijgen, waarop niet alleen iedere inwonen" maar iëcJerë Duitiéher trotsc'n zal kunnen zijn. DORTMUND, 14 Maart (V.D.). In den nacht op Dinsdag is de voorzitter van de Centrums fractie van den gemeenteraad van Dortmund door eenige S.A.-mannen uit zijn woning ge haald en naar een in de buurt gelegen lokaal overgebracht, waar men hem heeft gedwongen een schriftelijke verklaring af te leggen, in de toekomst nimmer meer den leider der N.S.D.AP. te beschimpen. De voorzitter der Centrumspartij, af deeling "VVestphalen, heeft geprotesteerd bij Von Papen, die zich met het ministerie van Binn. Zaken heeft in verbinding gesteld. aangehouden op het oogenblik, dat hij met be langrijke berichten naar zijn opdrachtgevers te Essen wilde vertrekken. Hij was in het bezit van vervalsche legiti matiepapieren, van een S.S.-formatie en droeg een volledig S.S.-uniform. Het gevonden mate riaal is nog niet geheel onderzocht, daar het grootendeels in geheim schrift was geschreven. Tellingen van het aantal Rijn- en binnen schepen en van de tonnage op de vrije r>:er- plaatsen voor Rotterdam kunnen mede dienen als een bewijs voor de stelling, dat de crisis in Rijn- en binnenvaart over haar laagste punt heen is, en de toestand geleidelijk beter wordt. Een jaar geleden lagen, volgens de „Telegraaf", op de vrije ankerplaatsen 642 schepen met een tonnage van 531.300; begin September was dit aantal gestegen tot 1912 schepen, metende 748.448 ton. In het ilaatste kwartaal van 1932 liepen deze cijfers sterk terug en eind Decem ber lagen er nog 530 schepen met 368.600 ton. Dat deze daling niet aan een toevallige sei- zoensdrukte te danken was, bewijzen de uit komsten van de deze maand gehouden telling. Op de vrije ankerplaatsen lagen nu nog maar 515 schepen met een tonnage van 360.460 ton. BANDOENG, 15 Maart. (Aneta) Het Leger bestuur ontving een telegram, meldende, dat een patrouilleerende brigade uit Boven-Digoel een week over tijd is. De brigade ageerde in overstroomd gebied. Aangenomen yordt, dat de brigade van den weg is afgesneden, zoodat zij niet kan terugkeeren. Pogingen worden ondernomen om de brigade op te sporen. KARLSRUHE, 14 Maart. (V. D.) De pers instantie van het staatsministerie publiceert een mededeeling, volgens welke kort na de overdracht van het bestuur door den gevol machtigde der Rjjksregeering is geconstateerd, dat zeer belangrijke acten van het staatsmi nisterie mankeerden. Het direct aangevangen onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de acten op 10 Maart dus een dag voor de be noeming van een Rijkscommissaris in een zorgvuldig verzegeld pakje in het archief zijn gedeponeerd, waarbij de depositeur, de staats president, bij bijzondere overeenkomst met de directie van het archief van het land Baden heeft bepaald, dat de acten niet voor 1 April 1963 door hem of zijn nakomelingen mogen worden teruggegeven en dat het pakje onder geen beding zou mogén worden geopend. Thans zijn de acten door politie en SS-mannen voor den dag gehaald. De Rijkscommissaris bestu deert thans de stukken. Dit zou niet het eenige geval van documentenverduistering zijn. In Hessen zijn een 9-tal hooge politle-amb- tenaren ontslagen. DARMSTADT, 14 Maart. (V. D.). Officieel Wordt medegedeeld, dat de organen der S.P.D. te Hessen wegens gevaar voor openbare orde en veiligheid tot 19 Maart a.s. verboden zijn Warenhuizen en andere zaken kunnen van Politlewege gesloten worden gedurende 24 hren, indien door de bedreiging van zoo'n zaak de openbare orde en veiligheid in gevaar zou den komen. Alle personen, die geen verlof hebben wape nen te dragen of geen lid zijn van S.A., S-S. of Stahlhelm, moeten deze vuurwapenen bij de Plaatselijke politie-autoriteiten inleveren vóór 15 Maart. In het Boven-Ertsgebergte is het de N. S. t>. a. P. gelukt op het spoor te komen van communistische plannen tot het plegen van aanslagen. Het Sak sch Ministerie van Bin- henlandsche Zaken werd hiervan op de hoogte gebracht. De communisten zouden plannen hebben gemaakt tot het in de lucht doen vliegen van de gasfabriek van Annaberg, de electriciteitscentrale e.d. Ruim 120 functionnarissen van de commu nistische partij zijn in arrest gesteld. Schupo hit Chemnitz heeft de betreffende gebouwen bezet. Eenige communistische leiders hebben be kentenissen afgelegd, waaruit bleek, dat begin Maart een bijeenkomst van leidende commu nisten heeft plaats gevonden, waar de plannen zijn opgesteld. Volgens verklaringen van de gearresteerden bezit de communistische partij in dit gedeelte van het Ertsgebergte ruim 2000 centenaars dynamiet, 350 handgranaten en 250 vuurwa penen. Er is ook reeds dynamiet gevonden. Agenten van de Stahlhelm-hulppolitie heb ben Vrijdag te Witten aan de Roer een beruch ten, langezochten communistischen koerier Voor het Amsterdamsche Gerechtshof ston den Dinsdag in hooger beroep terecht als ver dacht van meineed de 42-jarige B. en zijn knecht, de 44-jarige T. uit Beverwijk. De recht bank te Haarlem veroordeelde T. conform den eisch tot acht maanden gevangenisstraf. De baas werd veroordeeld tot één jaar (eveneens conform den eisch). Beiden waren begin 1932 voor het Kanton gerecht te Haarlem gehoord en hadden toen onder eede verklaard, dat het loodgieterswerk, hetwelk door T. verricht was in een bakkerij te Velsen, voor rekening van den bakker was en niet voor den aannemer van den niéuw- gebouwden oven, V. uit Amsterdam. De bakker had de kosten ad 41.— niet wil len-betalen en was derhalve voor het kanton gerecht gedaagd. Voor deze zitting in hooger beroep was een groot aantal getuigen opge roepen. Beide verdachten zeiden onschuldig te zijn. De aannemer V. uit Amsterdam gehoord, verklaart, dat hij naar de loodgietersfirma B. is gegaan om haar het werkje, dat bij den bakker moest worden gedaan, op te dragen. Over betaling was niet gesproken. Pres.; Dat is toch vreemd, de menschen moesten toch weten, waar ze moesten dispo- neeren. Getuige zegt nog, dat hij nooit is aan gemaand om de 40.te betalen. Ook van den advocaat, waartoe de fa B. zich had ge wend, had hij nooit een schrijven gekregen. Pres.: Dat is vreemd. 's Middags werd een groot aantal getuigen A décharge gehoord. Een loodgietersknecht wist te vertellen, dat hij samen met den knecht (verd. T.) naar het werk bij den bakker is geweest. Een lid van de Kamer van Koophandel te Beverwijk verklaart verd. (den baas) reeds 25 jaar als een zeer betrouwbaar mensch te ken nen. Hij acht hem niet in staat tot geknoei. Na het getuigenverhoor hielden de verdach ten hun onschuld vol. De procureur-generaal, mr. baron van Ha- rinxma thoe Slooten reconstrueerde in een uitvoerig betoog het gebeurde. Uit het aan nemingscontract en uit de overige feiten con cludeerde spr., dat de bakker niet aanspra kelijk was voor de betaling van de loodgieters rekening. Uit de werkboeken van den lood gieter blijkt, dat gedisponeerd diende te wor den bij V. Dit blijkt ook uit de kwitantie, wel ke op naam stond van den aannemer. Verd B. zegt te goeder trouw te hebben gehandeld, doch zooals de eed is geformuleerd, heeft verdachte toch een meineed gepleegd. De procureur-generaal meent, dat B. echter niet te goeder trouw heeft gehandeld. De verdediger mr. Mendels bestreed in een uitvoerig betoog de verklaringen van de ge tuigen a charge. Vol vertrouwen vroeg hij vrij spraak voor beide cliënten. Arrest 28 Maart. Instituut voor vrouwelijke blinden „De Wijn berg" te Grave St. Henricus-gesticht, R.K Blindeninstituut, Eerw. fraters te Grave (mann. blinden). Beide instituten geven gewoon blinden-onder wijs, vak- en muziekonderwijs, en zijn tehuizen voor blinden. Braille-Lectuur. Vereeniging Le Sage-ten-Broek. Bibliotheek, gevestigd te Den Haag, hoofdsecretariaat Laan van N. O. Indië 70, directeur is de Eerw. frater Joseph, St. Henricusgesticht te Grave, waar ook de bibliotheek en de Brailledrukkerij ge vestigd is. Deze vereeniging geeft een Braille maandblad uit en andere Braillewerken, De boeken worden door heel het land ter leen gezonden. Blindenzorg. Amsterdam: R.K. Blindenzorg St. Ludger, Beursstraat 20; Haarlem: R. V. Vereeniging voor Blindenborg, secr. Mevr. J. Haakman v. de Berg, Westerhoutstraat 6; Limburg: Licht en Liefde. Commissie voor Blindenzorg, secr. J. Maassen, Bogaardenstraat 36, Maastricht; Noord-Brabant R.K. Blindenzorgvereeniging „St. Antonius van Padua", secr. Mej. Hulsman, Kerkstraat 50 den Bosch; Nijmegen: Secr. H. Vranken, van Slichtenhorststraat 10; Utrecht: Werkinrichting voor R.K. blinden „St. Francis- cus van Assisië", Keulschekade 6. Al deze vereenigingen beoogen de werkver schaffing voor Blinden. Binnenkort is ook de totstandkoming van een Geldersch-Overijsel- sche Blindenzorgvereeniging te verwachten, hetzij door uitbreiding, hetzij door nieuwe op richting. Vereenigingsleven. Ned. R.K. Blindenbond „St. Odilia", secr. Weverslaan 21, Voorburg. Afdeelingssecretariaten Amsterdam: Mej. H. Tushuizen, Spreeuwen- park 8. Den Haag: A. v. Dam, Wesselstraat 284. N.-Brabant: W. Bogaerts, O. Nassaustraat, Valkenswaard. Utrecht: B. Kok, A. v. Ostadelaan 46. Limburg: Mej. V. Esser, Maasstraat, Weert. Haarlem: Voorhelmstraat 43. Gelderland-OverUsel: Mej. R. Ligtenberg, 2e Gasthuisstraat, Winterswijk. Het doel van den Bond is de behartiging der godsdienstige, zedelijke, maatschappelijke en cultureele belangen der blinden. Ook hoopt de Bond ten behoeve van zijn leden binnenkort over te gaan tot het uitgeven van het R.K. Blindenorgaan in Brailleschrift. Terwijl voor belangstellenden het blad in gewonen druk verschijnt. Ook bestaan plannen, in samenwerking met den Ned. Christ. Blindenbond, een wekelijksch radioprogram der Ned. zenders, in braille uit. te geven. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 14 Maart: D. Smit, bedrijfsleider (coupeur), wonende te Haarlem, Kleverlaan 232. Curator mr. K. van Giffen, alhier. Th. G. Lamers, vroeger kastelein, thans zon der beroep, wonende te Hoofddorp, Manége- laan 16. Curator mr. K. van Giffen, alhier. J. F. Klooster, caféhouder, wonende te Haar lem. Dr. Leydsstraat 64. Curator mr. K. van Giffen, alhier. W. van den Berg, meubelmaker, wonende te Haarlem, Voorhelmstraat 20rd. Curator mr. K. van Giffen, alhier. N.V. „Abis", Maatschappij voor Chemische Producten, gevestigd te Bloemendaal, De Ge- nestetweg 9. Curatrice mevr. de wed. mr. SchutteStruick, alhier. J. Buis, aannemer, wonende të Hoofddorp, Kruisweg 111 li' Curator mr.^P*. "M? Sttgtef&e&réR éühleir.' W. Dekker f Wzn., groentenhandelaar, wo nende te Krommenie, Weider. Curator mr. P. Tideman, alhier. A. H. Eyskoot, loodgieter, wonende te Haar lem. Curator mr. H. O. Drilsma, alhier. C. van den Akker, handelaar in mest en bloembollen, wonende te Hillegom, Kerk straat 12. Curator mr- A. Beets, alhier. P. ten Wolde, broodbezorger, wonende te Haarlem, Slachthuisstraat 23. Curatrice mej. mr. Bal, alhier. Rechter-commissaris in deze faillissementen mr. S. J. Pit. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: C. Oosthuizen, wonende te Wormerveer. Cu rator mr. H. M. C. Dekhuyzen te Zaandam. H. A. Akerboom, wonende te Lisse. Curator mr. J. H. J. Simons, alhier. J. H. Verbeek, wonende te Haarlem. Curator mr. B. W. Stomps te Heemstede. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: C. J. Coljee, wonende te Edam. Curator mr. H. H. Riepma te Edam. H. J. J. van Rooden, handelende onder den naam J. Tushuizen, wonende te Heemstede. Curator mr. dr. F. A. Bijvoet, alhier. N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Achterdijk" te IJmuiden-Oost. Curator mr. j. C- V. Nieuwenhuijs, alhier. De Ned. R.K. Blindenbond „St. Odilia" ves tigt in verband met 't feit, dat veel steun, voor de Katholieke blinden bedoeld, in verkeerde handen terecht komt, de aandacht op het vol gende Het is reeds herhaaldelijk voorgekomen, dat Eerw. heeren en andere vooraanstaande Ka tholieke personen zitting namen, of werden aangezocht zitting te nemen in eere- of re- gelingscomité's voor het organiseeren van blin- denavonden, waarbij men het ten onrechte deed voorstaan, dat men te doen had met Ka tholieke of aan Katholieken nauw verbonden ondernemingen. De z.g. neutrale Ned. Blinden bond deed het zelfs voorkomen, dat alleen die Bond de belangen der Blinden behartigt, het geen allerminst juist is. Ook buitenlandsche groepen en individueele personen vestigen vaak, vooral in het Zuiden des lands, de mee ning dat zy komen voor binnen of buitenland sche R.K. instellingen, hetwelk dikwijls een grove misleiding is. Daarom is legitimatie dringend gewenscht; zulks ook bij den verkoop van door blinden vervaardigde artikelen, welke niet voorzien zijn van een stempel van herkomst. Ten einde verwarring te voorkomen, heeft het bestuur gemeend een overzicht te moeten aanbieden van al die instellingen welke zich hier te lande aan Katholieke blindenzorg wij den. Stichtingen en Instituten. Bisschoppelijk Blindenfonds, directeur Ree tor v. d. Heuvel te Grave. De „Algemeene Katholieke Actie", vereeniging van besturen der R.K. vereenigingen in de pa rochies Driehuis en Santpoort, besloot op haar gisteravond gehouden vergadering tot het orga niseeren van een socialen dag op den tweeden Paaschdag. Het doel daarvan is de Roomsche kracht naar buiten te toonen en daardoor te wijzen op het nut en de noodzakelijkheid dei jeugd-organisatie op katholieken grondslag. Men is voornemens dien dag in de parochie kerken een H. Mis speciaal voor deze intentie- op te dragen, waaronder algemeene H. Commu nie. Des middags wordt een optocht gehouden van alle organisatiès met ontplooide banieren naar het sportterrein aan de Kweckerslaan. Hier zal door een bekend spreker het woord worden gevoerd. De medewerking van alle ka tholieke organisaties in de gemeente Valsen zal gevraagd worden. Binnenkort zal een com missie worden benoemd tot uitwerken van een plan en opstellen van een programma. J. C. Minck te Utrecht 20.865.- Houtgraaf en Bolsenbroek te Bloemendaal H. Verheul te Rotterdam G. Bartels te Zwolle J. L. Burgers te Hillegersberg R. Bijker te Haarlem P. J. Koedijk te Zwolle J. M. Strijland te Uithoorn J. G. Steensma te Lemmer C. Schaufeli te Apeldoorn C. P. P. C. Stuy, Baarn-Bilthoven A. v. Zadelhof! Co., te Amsterdam P. C. Dubbeld en J. H. de Zwart te IJmuiden-Heukelurr f H. A. en G. de Graaff te Halfweg Sanders en Werner te Rijswijk E. de Bruin te Hoogland v. Splunder te Ridderkerk J. H. v. Berghem te Noordwijk F. de Bruin te Amsterdam J. Visser te Voorburg A. Keizer te Ridderkerk N. Cobelenz en Zn. te Haarlem V. P. Braun Zn. te Beverwijk J. M. Dekker te Rotterdam P. J. G. v. Hoften te Haarlem J. H. te Siepe te Winterswijk J. P. A. Nelissen te Haarlem L. Zoetemeyer te Brielle H. J. Nederhorst te Gouda K. Bakker te Bobeldijk N. Vermeulen te Haarlem f 21.672.- 21.689.- 21.979.- 22.160.- 22.669.- 22.680.- 23.100.- 23.300.- 23.193.- 23.547.- 23.888.- 24.450.- 24.700.- 25.300.- 25.400.- 25.570.- 25.800.- 25.800.- 26.690.- 26.867.- 27.400.- 27.475.- 28.445.- 29.000.- 29.100.- 29.500.- 29.980.- 31.700.- 33.647.- 34.382.- Te Amsterdam is de jaarlijksche ledenver gadering van den Nederlandschen Bioscoop- Bond gehouden. Als uitvloeisel van in werking getreden ge wijzigde statuten moesten negen leden van 't Hoofdbestuur benoemd worden en wel 'n voor zitter, vier vertegenwoordigers van de groep bioscoopdirecteuren en vier van de groep film fabrikanten en filmverhuurders. Tot vertegenwoordiger van de groep film fabrikanten en filmverhuurders werd o.a. be noemd de heer B. D. Ochse, directeur van de N. V. Filmfabriek Polygoon alhier. Naar wfj vernemen is de eerwaarde zuster Barbara van het St. Jozefshuis aan den Zijl singel benoemd tot moeder-overste te Leiden. Dinsdagmiddag werd te Den Haag door de Prov. Staten van Zuid-Holland een buitenge wone vergadering gehouden onder voorzitter schap van den Commissaris der Koningin, Minister van Staat, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, ter voorziening in de vacature van een lid van het college van Gedeputeerde Staten, ontstaan door het aftreden van den heer H. J. Borghols, die als lid van Provinciale Staten heeft bedankt. De voorzitter hield de volgende rede: „Sedert uw laatste bijeenkomst zijn aan uw vergadering door den dood ontvallen de heeren Van der Hout en Hoffman, terwijl de heer Borghols zich om gezondheidsredenen tot af treden genoopt zag. Deneer Van.dgr Hout- was een kenner van het Westland, waarvan hij de voor de provincie ioo gewichtige belangen met warmte en gezag üW midden bépleitte. 'Véle jaren was hij lid van de Commissie voor land- en tuinbouwaan- gelegenheden. Zijn heengaan zal zonder twijfel in uw vergadering als een gemis worden ge voeld. De heer Hoffman was een man met vele gaven: medicus, litterator, historicus en poli ticus. Zijn geest, gedragen door vaste beginse len en veelzijdige kennis, nam gaarne een vlucht, die de enge grenzen van de provinciale sfeer te buiten ging. Toch voelde men, dat de behartiging van het provinciaal belang hem lief was en dat zijn streven daarop was ge richt. Zonder twijfel zal zijn nagedachtenis in uw vergadering blijven voortleven. Uitgebracht werden 78 stemmen, waarvan 46 op mr. Bolsius (R.K.), 19 op den heer Garde nier (S.D.), 3 op den heer Kersten (S.G.), 3 op mr. Werker (V.D.), één op ds. Zandt (S.G.), één op den heer L. de Visser (Comm.) en 5 blanco. De voorzitter sloot daarna de vergadering. In de vergadering van het dagelijksch be stuur der Hollandsche Maatschappij van Land bouw in Den Haag werd uitvoerig van ge dachten gewisseld omtrent den algemeenen toestand in den landbouw, die van dag tot dag slechter wordt. Het uitblijven van de nadere publicatie der door de regeering voorgenomen steunmaatregelen aan diverse teelten na het officieuse regeeringscommuniqué laat voortbe staan de groote onzekerheid op ons platteland, daar men niet weet, onder welke voorwaarden de steun wordt verleend, welke prijzen even tueel gegarandeerd zullen worden en tot welke oppervlakte de steun zich zal uitstrekken. Als gevolg hiervan had dr. Lovink tijdens de vergadering een onderhoud met den minister van Economische Zaken en Arbeid, als resul taat waarvan kon worden gepubliceerd, dat de steunmaatregelen voor de suikerbietenteelt binnen enkele dagen zouden worden bekend ge maakt. (Sindsdien is de minimumprijs van 11 bekend gemaakt). Omtrent de steunmaatregelen aan vlas- en aardappelteelt, waren geen definitieve mede- deelingen te verkrijgen, zoodat besloten werd, hieromtrent nader met het K.N.L.C. in overleg te treden. Medegedeeld werd, dat de maat regelen voor steun aan de roggeteelt binnenkort aan de Tweede Kamer zullen worden voorge legd; de kans, dat ook ten aanzien van de haverteelt binnenkort maatregelen zullen wor den getroffen, werd zeer gering geacht. Bij de bespreking van de veeteelt en zuivel werd op gemerkt, dat een algemeene wet zal worden in gediend, waardoor het mogelijk zal zijn, de verschillende crisismaatregelen elkaar te laten aanvullen in dien zin, dat de gelden uit de fondsen ook gebruikt kunnen worden tot het verleenen van steun aan andere onderdeelen van landbouw of veeteelt dan alleen aan het onderdeel, waarvoor ze oorspronkelijk bestemd waren. De kwestie van de inkrimping der veestapel is thans zeer urgent, in verband waarmede even- tueele plannen daartoe, uitgaande van de Re geering, dringend bekendmaking behoeven. Me degedeeld werd hetgeen in de desbetreffende commissie van het K.N.L.C. naar voren is ge bracht. Besloten werd het rapport dezer com missie af te wachten. Ook werd besproken de positie der hypotheekboeren. Waar mogelijk, ver leent het secretariaat, in samenwerking met het boekhoudbureau, bemiddeling teneinde executie te voorkomen, of althans den boer op het be drijf te handhaven. Op den duur zal echter slechts redding gebracht kunnen worden door regeeringsmaatregelen, doch van het tegenwoor dige ministerie schijnt in dezen niets meer te verwachten te zijn. Maandagmiddag vijf uur kwam een zandauto vanaf Spaarndam in de richting Santpoort. Van af Velsen naderde een luxe auto met vier per sonen uit Friesland. Beide bestuurders zagen elkaar niet en op hei kruispunt Rijksweg—Slaperdijk botsten de auto s tegen elkaar. De luxe. wagen kwam terecht in de sloot, doch kon op eigen kracht weer ver der. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De zandauto moest worden weggesleept. Door de Directie der Nederlandsche Spoor wegen is te Utrecht aanbesteed het maken van grondwerken, hetverlengen van goederenspo ren en het bouwen van èen seinhuis te Haarlem. Ingekomen 31 inschrijvingen. Raming 36.000.—, Bijzondere dank voor hetgeen hij voor de Provincie is geweest, komt den heer Borghols toe. Sedert 1919 was hij, evenals de beide an dere heeren, lid van de Staten, en sedert 1924 lid van het College van Gedeputeerden, waar in hij in het bijzonder belast was met de zorg voor de financiën. in den loop der jaren is zijn aanvankelijk reeds omvangrijke taak onder den druk der om standigheden aanzienlijk verzwaard en hi) had bij de begrootingsbehandeling in uw midden daarvan den vollen last te dragen. In het Col lege van Gedeputeerden werd hij niet slechts om zijn helder en zakelijk inzicht, maar ook om zijn karaktereigenschappen in hooge mate gewaardeerd. Ondanks zijn werkkracht intus- schen is hem, die ook nog andere belangen te verzorgen had, de inspanning der laatste jaren te veel geweest. Na uw laatste vergadering zag hij zich plotseling gesteld voor een keuze, die geen twijfel toeliet, maar hem buitengewoon zwaar is gevallen, omdat zijn betrekkng hem dierbaar was. Op zijn verderen levensweg mogen onze beste wenschen en de overtuiging, dat hij op zijn post als provinciaal bestuurder zijn plicht, en meer dan zijn plicht heeft gdaan, hem verge zellen". (Applaus). Nadat de geloofsbrieven van de nieuwbenoem de leden, de heeren A. C. A. Deerenberg te Schoonhoven (R. K. vac.-Hoffman), C. Hout man te Schiedam (Lib. vac.-Van der Hout) en S. J. Robitsch te 's-Gravenhage (R. K. vac.- Borghols) werden goedgekeurd, werden deze heeren, die de vereischte eeden aflegden, door den voorzitter geïnstalleerd en met hun benoe ming geluk gewenscht. Aan de orde was de verkiezing van een lid van Gedep. Staten in de vacature-Borghols. De heer J. TER LAAN (S.D.AP.) deelde mede, dat zijn fractie aanspraak meent te moe ten maken op twee zetels in het college van Ged. Staten. Er doet zich thans een situatie voor, waarvan gebruik dient te worden gemaakt om in de leemte (in het college heeft thans één sociaal-democraat zitting) te voorzien. De fractie is van oordeel, dat in de vacature be hoort te worden gekozen haar lid P. Gardenier en zij heeft de andere fracties daarvan in ken nis gesteld. De heer J. J. DE KANTER (Lib.) achtte de verkiezing van een tweeden sociaal-democraat in het college van Ged. Staten niet in het be lang van de provincie, daar de sociaal-demo craten door hun partij niet worden vrijgelaten om naar eigen overtuiging en eer en geweten te stemmen. De heer VAN STAAL (O.S.P.) noemde de S.D.A.P. een partij der reactie en bestreed de aanspraak dier fractie op een zetel. Het liet spr. overigens koud, wie gekozen wordt. Gekozen werd daarop mr. E. J. M. H. BOL SIUS (R.K.) te Leiden, die de benoeming aan vaardde. R. K. Kiesvereeniging Het bestuur schrijft ons; Door de kabinetscrisis veroorzaakte ver vroegde Kamerontbinding en nieuwe Tweede Kamerverkiezingen hebben onze Kath. Staats partij en de afdeelingen hiervan plots voor ingrijpenden arbeid gezet. Zoo hadden de Kiesvereenigingen Zondag Maart de voorstemming candidaten voor de Tweede Kamer te verwerken. Uit zoo'n voor stemming kan men al oplhaken hoe het gehalte, het medeleven der leden van de Kiesvereeniging is. Het stemt altijd dankbaar als er goede op komst is, èn met het oog op dé stemming én als belooning voor het werk dat het bestuur in die dagen moet doen. Ook onze Kiesvereeni ging kon weer met voldoening op haar propa- ganda-werk neerzien. Ongeveer twee derde der leden had aan deze voorstemming deelgenomen. Een mooi succes. En naar beste weten pro- centsgewijze de hoogste der vijf Kiesver. in onze gemeente Velsen. En in den omtrek? Toch trachten, gij propagandisten, dit cijfer nog meer omhoog te voeren. Zelfs de lauwsten, de onverschilligsten moeten komen. Er moet algemeen medeleven zijn, van hoog tot laag, van rijk tot arm, van jong tot oud. Hier past ons als bestuur een woord van dank aan de families Kooij en Hartog, voor de gast vrijheid aan ons bestuur verleend om te hunner, huize de stembureau te houden. Ook den heer P. Rings voor het beschikbaar stellen van een localiteit hiervoor. En nu, geachte leden, verwachten we eene massale opkomst op a.s. Maandag 20 Maart in het Stations-Koffiehuis (Hr. Klauwers). Dien dag 's avonds 8 uur houdt onze Kiesvereeniging een ledenvergadering met als spreker den heer H. J. Kuiper, Centraalbestuurder Ned. R. K. Volksbond en gesalarieerd bestuurder van den Land- en Tuinbouwarb. Bond St. Deus Dedit. Voor velen hier geen onbekende. En daarom komen zij vol sympathie. Voor anderen vreemd en daarom komen dezen om met hem kennis te maken. En allen zijn present om te vernemen, wat vriend Kuiper zal weten te zeggen. Bij voorbaat verzekeren wij u als bestuur, dat het een aangename, leerzame avond zal zijn en u met meerdere kennis en sympathie voor onze R. K. Staatspartij naar huis zult gaan. Na dezen avond zal onze Kiesvereeniging stellig weer meerdere propagandisten tellen. Ook de besturen der overige Kiesvereenigingen in onze gemeente noodigen wij hierbij uit. Moge geen plaats onbezet blijven. Denk er om, op tijd beginnen, is weer tijdig naar huis. Tot Maandagavond 8 uur. Propagandisten aan den gang, ijvert voor uwe Kiesvereeniging .Santpoort-Station". Ned. R. K. Volksbond. De kring Santpoort van den Ned. R. K. Volksbond houdt zijn jaar vergadering op Donderdag 16 Maart, des avonds om half 8, in de parochiezaal van de nieuwe kerk te Santpoort-dorp. De agenda vermeldt o. a. jaarverslagen secretaris en penningmees ter en verkiezing afgevaardigden van het crisis- comité. De onderafd. „Voorzorg" van dezen kring houdt na afloop van bovengenoemde jaarver gadering een ledenvergadering. De agenda ver meldt o. a.: Bespreking aanbesteding brand stoffen; bestuursverkiezing en benoeming kas- commissie voor Santpoort. De leden van Santpoort-Station worden ook voor deze vergadering uitgenoodigd. met het oog op de werkverruiming, den bouw toch te doen uitvoeren, zij het dan op wat be scheidener schaal. In zijn nieuwjaarsrede zegde de burgemeester toe, dat hieraan gevolg zou worden gegeven en thans zijn de plannen ge reed. Zij zullen waarschijnlijk in de eerstvol gende raadsvergadering in behandeling komen. Het nieuwe plan verschilt niet heel veel van het oorspronkelijk voorstel. De cantine en het schaftlokaal zijn in het gewijzigde plan niet op genomen. terwijl er voorts verandering is gebracht in de plaatsing van enkele onder deelen. Aan de zijde van den weg zullen verrijzen het administratiegebouw en keuringsgebouw, een kleed- en waschruimte en een dubbele dienstwoning, eventueel bestemd voor machi nist en keurmeester. Achter deze frontgebou wen komt het hoofdgebouw, het eigenlijke slachthuis te staan, waarvoor een ruim plein is geprojecteerd voor de voertuigen. Westelijk van het hoofdgebouw zijn enkele nieuwe gebouwen geprojecteerd, bestaande uit een noodslachtplaats, stallen voor groot en klein vee (met uitzondering van varkens), een stal voor ziekvee, een kadaverhok, garage, wa- genloods, enz. De indeeling van het hoofdgebouw is als volgt: in den rechtervleugel een slachthal voor 'groot en klein vee; deze hal meet 21 bij 12y, M. en zal voorzien zijn van 9 lieren met een reservelier, zoodat in totaal 10 stuks vee tege lijk behandeld kunnen worden. Voorts bevindt zich in dezen vleugel een darmwasscherij, een penshuis, een varkensslachthal van 12.80 M. bij 12 M., een steekruimte, een vangruimte, een afdeeling voor de waag en een varkensstal. In den linkervleugel bevindt zich een vóór- koelhuis, waarachter een koelhuis van 18 bij 15 Vi M„ een pekelruimte met voorportaal, ste rilisatie, luchtkoeler, machinekamer, ketelhuis, magazijn en werkplaats. Tusschen beide afdeelingen is een hang- ruimte, voor het geslachte vee geprojecteerd. Ten slotte zal bij het bedrijf een zuiverings inrichting voor afvalwater worden gebouwd. De capaciteit van het slachthuis is berekend op een zielental van 60.000. Gezelschap Stille Omgang Amsterdam De jaarlijksche bedevaart naar de H. Stede heeft dit jaar plaats in den nacht van 18 op 19 Maart Voor de deelnemers die met de boot zullen gaan, zal het Lof gehouden worden om 11.30. De boot vertrekt om half één, uiterlijk kwart vóór één. Bootkaarten zijn verkrijgbaar Donderdag 16 en Vrijdag 17 Maart, 's avonds van 79 uur in het Vereenigingsgebouw. Ook Zaterdag van 126 uur. Nadien zijn beslist geen kaarten meer verkrijgbaar. Voor pelgrims die te voet optrekken, zal er een kort Lof gehouden wor den om 9.30. Beide oefeningen zijn voor een ieder toegankelijk. In het parochieblad van Zaterdag jl. wordt aangegeven dat het Lof voor de voetgangers zal zijn om 9.15, vertrek autobus kwart vóór 10, afmarsch Amsterdamsche Foort 10.30. Dit moet zijn: Lof om 9.30, vertrek autobus kwart over 10, afmarsch 11 uur. Met klem wijst het bestuur nogmaals op de ver plichting, voor allen die te voet de bedevaart zullen ondernemen, dit op te geven bij de be stuursleden, teneinde een ieder een zitplaats te verzekeren in de autobus. Die gelegenheid be staat tot Donderdag 16 Maart. Bij niet nako ming van dezen plicht, neemt het bestuur geen enkele verantwoording op zich. HET OPENBAAR SLACHTHUIS Een nieuw voorstel In de raadsvergadering van 9 Sept. 1930 werd een voorstel aangenomen om B. en W. een cre- diet te verleenen van 450.000 voor de stich ting van een openbaar slachthuis. Met den bouw zou het daaropvolgende jaar worden begonnen. Op het terrein van den bouw, ge legen aan den Rijksweg van Velsen naar Amsterdam, werd een bodem-onderzoek inge steld. Er werden eenige proefpalen geheid, waarbij is kunnen worden vastgesteld, dat, met het oog op den slappen bodem, onder- heiing van alle gebouwen noodzakelijk was. Bij deze voorbereidende werkzaamheden is het toen gebleven. De toestand der gemeente- financiën werd van dien aard, dat in Novem ber 1931 last moest worden gegeven om de voorbereidende werkzaamheden stop te zetten. Nadien is de wenschelijkheid geuit om, mede AMSTERDAM, 15 Maan. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 224 vette Kalveren: le kwal. 5456, 2e kwal. 4432, 3e kwal. 3240 oer K.G. levend gewicht. 148 nuchtere Kalveren 24 per stuk. 370 Varkens, Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 3637, zware Varkens 3536, vette Varkens 33^-34 per -K.G. slachtge wicht. -,i 4 wagons geslachte Runderen uit Denemarken. Mark'tverloop. Vette kalveren groote aanvoer, slechte, handel, de beètd kalveren prijshoudend, de andere lager. Varkens weinig aanvoer, handel van geen beteekenis en de prijzen iets lager. NÖORD-SCHARWOUDE, 15 Maar 1933 Noor- dermarkbond. 1000 K. G. Aardappelen: BI. Eigen heimers 0.500.60: 4500 K.G. Dien: Drielingen 0.800.90: Uien 1.601.80; Grove Uien 1.201.50; 600 K G. Peen 0.60; 6900 K.G. Kroten 0.60; 31.300 KG Roode koot" 1.803.60; doorschot 1.702.90; 43.000 K.G. D. Witte kool 0.60; 15.800 K.G. Gele kool 1.302.10; doorschot 0.901.80; Taaie gele 3.00, alles per 100 K.G. Doorgedraaid: 69.00 K.G. Kroten; 37.500 K.G. Deensche witte. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Maart 1933 21 000 K.G Roode kool 2.603.80; doorschot 2.10 3.30; 23.000 K.G. Gele kool 1.502.00; doorschot 1.201.90; 4.000 K.G. Deensche Witte kool 0.60 0.70; 5.000 K.G. Uien: Gele Uien 0.901.30; Grove 1.30; 2100 K.G. Bieten 0.600.80. LEIDEN, 13 Maart. Coöperatieve Groenten-, Fruit- en BloemenveUtng-Ver. „Leiden en Om streken" Roode kool 3.401.70, Savoye kool 1.505.80, Prei 0.601.90, Radijs 7.109.30. Kropsalade 2.509.50, Selderie 1.903.50, Knol- selderie 1.505.10 per 100 stuks. Kroten, gek. 36, Witlof 1521, Spinazie 1015. Uien 1 2.20, Wortelen 1.708. Spruiten I 915, Idem II 26 per 100 K.G. WOERDEN, 15 Maart 1933 Kaasmarkt. Aan voer 36 partijen, le soort 2426; 2e soort 2123. Handel traag. ROTTERDAM, Veemarkt. Ter veemarkt aan gevoerd: 152 paarden, 1261 magere runderen, 320 vette kalveren. 84 graskalveren, 4 varkens en overloopers. 15 bokken of gelten, 4 veulens. 778 vette runderen, 2158 nuchtere kalveren. 143 scha pen of lammeren, 13 biggen. Prijzen per Kg.: Koelen 1215, 2024, 27%—29, ossen 1416, 19—21, 2426, stieren 1316, 1718. 2022. vette kalveren 22,527,5, 32,537,5, 42.547 5. Prijzen per stuk van mager vee: Melkkoeien 185 215, stieren 60250, graskalveren 20—45, werk paarden 100—230, slachtpaarden 90180, hitten 4090, fok nuchtere kalveren 714, slacht nuch tere kalveren 34, kalfkoeien 115—235, pinken 5085, vaarzen 80—125, biggen 58, biggen per week 0.500.80. van Warmoesstr. 21 Haarlem Telefoon 10845 ALLE SOORTEN KOORD EN TOUW RADIO NAZIEN 0.75 WILSONSPLEIN 2 rd. - Tel. 15762 SPAANSCHEVAARTSTRAAT 99 VOOR W. BOEREE - Schagchelstr. 16 Ned. Octrooi 4466 BARREVOETESTRAAT 19

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3