Steun aan boomkweekers De nood in West-Friesland Spoorwegtarieven Lederwarenfabriek verbrand RADIO-PR OGRAMMA, CREDIETVERLEENING TUINDERS KOMEN OM WOENSDAG 15 MAART Donderdag 16 Maart 1933 De zaak-Sneevliet Een telegram van den verdediger aan den Minister van Justitie POGING TOT MOORD De vriendschap was snel bekoeld Koopman vermist Lyk gevonden te Maastricht Eenige verschillen tusschen het oude en nieuwe tariefdie van groote beteekenis zijn Verruimd buurtverkeer Levering van wapenen De Regeering stelt 3l/2 millioen beschikbaar op een rentevoet van 2 pet. Plan van uitvoering OPEN BRIEF AAN GENERAAL SNIJDERS Nationale eenheid niet gediend Hooge onderscheiding Nieuwe eere-kanunniken in het Bisdom Haarlem Dringende telegrammen Aanmerkelijke prijsverlaging Contingenteeringen MOEILIJKHEDEN IN DER. K.A. P. Uittreding van bestuursleden HET POLITIEKE LEVEN IN DUITSCHLAND Nederlanders behooren zich afzij dig te houden GEVOLGEN DER POLITIEK Mr. Westerman verplaatst Onder een auto Uitkeering der richtprijzen inge volge de tuinbouwsteunwet 1932 gevraagd Onverkort en spoedig Internationaal overleg gaande De a.s. verkiezingen R. K. Limburgsche Federatie P. J. RAAYMAKER5 Arbeiden Geweldige vuurzee in een fabrieks complex aan den Kanaal- weg te Harlingen Bijna een ton schade EEN MOEDIGE REDSTER Effectenbeurs open te New-York Legt China er zich bij neer? Het verlies van Jehol ROBIJNS WINT WEER W ereldkampioenschappen biljarten HUIZEN, 296 M. KRO 8.00 Mor genconcert NCRV 10.00 Gramofoonmu ziek 10.15 Morgendienst door ds. C. J. Hoekendijk 10.45 Gramofoonmuziek KRO 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Gods dienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin 12.00 Politieberichten 12.15 Het KRO-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen NCRV 2.00 Cursus fraaie handwerken door mej. G. Ablij 3.00 Vrouwenhalf uurtje 3.30 Verzorging zender 4.00 Bijbellezing door ds. H. R. Meeuwenberg 5.00 „The Columbia Three", accordeon 5,45 Cursus handenarbeid voor onze Jeugd 6.15 „Onze Nederlandsche monumen ten" door dr. J. C. v. d. Does 6.45 Cur sus knippen en stofversieren 7.00 Weekoverzicht „Wat er op de wereld ge beurt", door Corn. A. Crayé 7.30 Politie berichten 7.40 L. Schuman: „Het par lementaire stelsel" 8.00 Utrechtsch Stedelijk orkest o. 1. v. Henri Goudoever 9.00 Ouderuurtje 9.30 Vervolg concert, pl.m. 10.00 Vaz Dias 10.30 Gramofoon muziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. AVRO 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek 10.01 Morgenwijding 10.15 Gramofoon muziek 10.30 Arnhemsch mandoline kwartet „Vita Nuova" o. 1. V. Daan Tee- seling 11.00 Cursus knippen van kin- derkleeding door mevr. Ida de Leeuw van Rees, 7e l?s 11.30 Solistenconcert m. m. v. Marie Olsen, sopraan en Jan Blok, bariton, A. d. vleugel Egbert Veen 12.00 Tijdsein 12.01 Lunchconcert door het ensemble Rentmeester 2.00 Halfuur voor de vrouw 2.30 Verzorging zender 2.45 Gramofoonmuziek 3.00 Naaicursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees, 19e les 3.45 Gramofoonmuziek, 4.00 Mevr. An toinette van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen 4.30 Tsjecho-Slowaak- sche volksliederen met toelichting' in de Nederlandsche taal door Marta Har-Lasova- Schrödlova. A. d. vleugel Egbert Veen 5.00 Verhalen voor grootere kinderen door mevr. Ant. van Dijk 5.30 Concert door het Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 6.30 Sportpraatje door H. Hollander 7.00 Omroeporkest 7.30 Engelsche les voor gevorderden door Fred Fry 8.00 Tijdsein 8.01 Vaz Dias 8.05 Gramo foonmuziek 8.15 Aansluiting met den Stadsschouwburg te Amsterdam. Caecilia- concert door het Concertgebouworkest o. 1. v. Pierre Monteux. Soliste Jo Vincent. In de pauze Gramofoonmuziek uit de stu dio 10.30 pl.m, Kovacs Lajos en zijn orkest (refrein-zang Bob Scholte) 11.00 Vaz Dias 11,10 Kovacs Lajos 12.00 Tijdsein en sluiting. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 5.20 Concert door het Ra dio-orkest o. 1. v. Karei Walpot 8.20 Concert door het omroep-symphonie-orkest o. l. v, Arthur Meulemans 10.30 Gra mofoonmuziek. Oude en moderne dansen. KALUNDBORG, 1154 M. 11.20 Het strijkorkest van hotel ,,d' Angleterre" o. 1. v. Max Skalka 2.20 Vioolspel door Else Marie Bruun 7.30 Het Omroepsympho- nie-orkest o. 1. v. prof. Nikolai Malko. Solist Willy DomgrafFasbaender. BERLIJN, 419 M. 3.50 Concert door het Omroeporkest o. 1. v. Bruno Seidler Winkler 4.25 Concert door het Omroep koor o. 1. v. Maximilian Albrecht 7.10 Populaire en dansmuziek door de Adolf Ginsborg-kapel pl.m. 9.35 Gramofoon muziek. HAMBURG, 372 M. 12.35 Gramofoon muziek 6.50 Concert door een mannen koor o. 1. v. Gerhard Krieger 8.05 Brahmsconcert dbor het strijkkwartet van het stedelijk orkest van Bremen 10.00 Dansmuziek door het Norag-kamerorkest o. 1. v. Gerh. Maasz. KÖNIGSWU8TERHAUSEN, 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek 3.50 Concert van Berlijn 4.50 Leo Starèw zingt 10.20 Dansmuziek door de „Bohème"-kapel. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Concert o. 1. v. Wolf 4.20 Vesperconcert van Frankfort 7.55 Concert door het orkest van den West-Duitschen omroep o. 1. v. Buschkötter, m. m. v. Elly Ney, piano 9.50 Populaire en dansmuziek o. 1. v. Eysoldt. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert door Reginald Foort -4.24 Concert door het Metropole Hotelorkest o. 1. v. Emilio Colombo 9.55 Concert door het B.B.C.-orkest (afd. C) o. 1. v. Alfred Rey nolds 11.05 Het B.B.C.-dansorkest o. 1. v. Henry Hall. PARIJS (Eifel), 1446 M. 7.50 Gramo foonmuziek. PARIJS (Radio), 1724 M. 12.50 Con cert 1.55 Populair concert 7.40 idem 10.20 Gramofoonmuziek. MILAAN, 331 M. 4.30 Orkestmuziek 6.20 Gramofoonplaten 6.50 Gramo foonmuziek pl.m. 7.20 Uitzending uit het „Scala"-theater te Milaan. „Simon Boccanegra", opera van Verdi. ROME, 441 M. 4.50 Orkestconcert 7.35 Gramofoonmuziek 8.05 Brahms concert o. 1. v. Roto Selvaggi. WEENEN, 517 M. 7.50 Opera-concert door het Weensche Symphonie-orkest o. 1. v. Pietro Stermich di Valcrociata 9.40 Dansmuziek door Carl Macken en zijn or kest. WARSCHAU, 1412 M. 4.20 Gramofoon muziek 5.45 Populair concert 9.35 Dansmuziek 10.20 idem. BEROMÜNSTER. 460 M. 7.20 Concert door het kamerorkest van Bazel o. 1. v. Paul Sacher 9.00 Populair concert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De verdediger van den heer Sneevliet mr. dr. Benno J. Stokvis heeft naar aanleiding van diens gevangenhouding Dinsdag een telegram aan den Minister van Justitie gestuurd van den. volgenden inhoud: „Cliënt Sneevliet, lijstaanvoerder Kamer verkiezingen Revolutionnair Socialistische Partij is sedert 21 Februari gedetineerd in het Huis van Bewaring te Amsterdam, verdacht van op ruiing. Conform het requisitoir van den Officier van Justitie werd zijn gevangenhouding voor dertig dagen bevolen, het verzoek tot schorsing van dezen gevangenhouding tegen cautie werd afgewezen. Hier is practische deelneming aan de voorbereiding van de verkiezingen onmogelijk. Gezien de uitlating van den Minister van Koloniën in de Kamer, dat de regeering de loyale uitvoering der Kieswet bevordert, en de regeering niet kan beoogen de verkiezingsactie eener bepaalde partij ernstig te schaden, het geen het gevolg is van cliënts gevangenhouding, gezien de omstandigheid dat de detentie de voorbereiding der verdediging ernstig belem mert, dringt ondergeteekende namens zijn cliënt er op aan, dat Uwe Excellentie den officier van justitie te Amsterdam gelast de opheffing van het bevel tot voorloopige hechtenis te vorderen." Dinsdagmiddag heeft de Haagsche recht bank behandeld de zaak tegen den 56-jarigen gewezen huisknecht J. B., thans gedetineerd, verdacht van poging tot moord. B. (verdachte) was vroeger huisknecht in een gesticht van liefdadigheid waar hij den jongeman Boxmeer leerde kennen. Na diens ontslag uit het gesticht begonnen de beide mannen een fruithandel. Verdachte die den jongen wilde helpen, verschafte de daartoe r.oodige geldmiddelen. De jongen woonde met verdachte in hetzelf de huis aan de Christiaan de Wetstraat. Na eenigen tijd werd de zaak, die geen voldoende bestaansmiddelen opleverde, aan kant gedaan. De verstandhouding tusschen beide mannen, die aanvankelijk erg vriendschappeijk was, koelde weldra en het werd er niet beter op, toen verdachte bemerkte, dat zijn vroegere beschermeling zich bij de kostjuffrouw op drong, en deze laatste blijkbaar meer voor den jongen voelde, dan voor verdachte. Deze waar schuwde de juffrouw voor den jongen, doch dit had een averechtsche uitwerking, want niet den jongen, doch hem werd daarop de huur opgezegd. Verdachte maakte allerlei booze plannen en, in den vroegen morgen ging hij naar boven waar zich een schoenmakerswerkplaats bevond. Gewapend met een schoenmakershamer toog hij naar de keuken, waar de jongeman zich stond te wasschen en diende deze eenige ma len met kracht een slag op het hoofd toe. De jongen wist zich evenwel te verweren en ten slotte verdachte te overmannen. Ter terechtzitting verklaarde verdachte in zoodanigen overspannen toestand te hebben verkeerd, dat hij niet wist, wat hij deed. Mr. Hoekstra, die het O. M. waarnam, meen de met het oog op een deskundig rapport te kunnen volstaan met den eisch van. één jaar gevangenisstraf en met terbeschikkingstelling van de Regeering. Mr. Moresco verzocht dezen bijkomenden maatregel voorwaardelijk toe te passen. Te Roermond wordt de gehuwde dertig-jarige stoffenkoopman J. C. H. Peys vermist. Eenige weken geleden heeft hij voor zijn gewone da- gelijksche route zijn woning verlaten. Sinds dien werd niets meer van hem vernomen. Onder de Heerderbrug te Maastricht is Maan dagmiddag het lijk gevonden van 'n onbekenden man. De politie stelt een onderzoek in. In „Spoor- en Tramwegen" lezen we de vol gende bijzonderheden over het verschil tus schen de nieuwe en oude tarieven. We ontlee- nen er het volgende aan: „Met ingang van 1 April 1933 treedt in wer king een nieuw Nederlandsch Reizigerstarief, dat zich, wat zijn inrichting betreft, van het tegenwoordige in dier voege onderscheidt, dat daarin tot één geheel zijn samengesmolten het Ned. Reizigerstarief, het Tarief voor Vacantie- kaarten en het Tarief voor het vervoer van levende dieren, behoorende bij reizigers. B(j een vergelijking van den inhoud van het nieuwe tarief met dien der tegenwoordige tarie ven vallen enkele verschillen op, die van groote beteekenis zijn. In het tegenwoordige tarief wordt gezegd, dat plaatsbewijzen voor buurtverkeer I, II en III kl. voor een reis heen en terug op denzelfden dag worden afgegeven op nader aan te wijzen baan vakken. In het nieuwe tarief is bepaald, dat plaats bewijzen voor buurtverkeer dagelijks of op nader te bepalen dagen worden verkrijgbaar gesteld voor een reis heen en terug op denzelf den dag tusschen nader aan te wijzen stations en voor nader aan te wijzen klassen. Hieruit volgt, dat de afgifte van plaatsbewij zen voor buurtverkeer niet meer behoeft be perkt te blijven tot de dusver daarvoor aan gewezen baanvakken. De mogelijkheid is dus geschapen, om ze bijv. hij feestelijke gelegenheden te doen afgeven door stations, die niet dagelijks plaatsbewijzen voor buurtverkeer afgeven naar de plaats, waar in het feest plaats vindt. In hoeverre de Ned. Spoorwegen van deze bevoegdheid zullen gebruik maken, dient te worden afgewacht. Marktkaarten III kl., welke tot dusver voor het bezoeken van sommige markten afgegeven werden, zal men te vergeefs in het nieuwe tarief zoeken. In de plaats daarvan zullen retour- kaarten voor buurtverkeer afgegeven worden, die, voor zooveel de stations betreft, welke niet dagelijks plaatsbewijzen voor buurtverkeer naar het marktstation afgeven, alleen voor de III kl. verkrijgbaar zullen zijn, met geldigheid in dezelfde tremen als tot dusver de markt kaarten. Een andere bepaling van veel belang is die, dat de Nederlandsche Spoorwegen voortaan bevoegd zullen zijn ook niet op naam gestelde gezelschapsbiljetten verkrijgbaar te stellen. De Nederlandsche Spoorwegen zullen dus zelf ge zelschappen kunnen vormen, evenals de auto bus dit doet. In deze richting waren de Spoor wegen overigens reeds werkzaam bij belang rijke sportwedstrijden e. d. De tariefsbepalingen voor extra treinen zijn geheel en al gewijzigd. Deze bepalingen, waar bij de prijzen per as en per kilometervast gesteld waren, dateerden uit den tijd, dat er nog nabobs waren die een station binnenstorm den met den uitroep: „chef, snel een extra- trein"! In het nieuwe tarief zijn voor extra-treinen genoemd een minimum-bedrag 100 per trein) en een maximum-bedrag (de gewone enkele reis-prijs voor elk der te vervoeren reizigers) de prijs voor den trein wordt met inachtneming van deze grenzen door de Nederlandsche Spoor wegen vastgesteld. De bepalingen voor het medenemen van die ren in de rijtuigen zijn in zoover gewijzigd, dat voor het vervoer van vogels, kleine hondjes en katjes en andere kleine dieren, welke in mandjes, kooitjes en dergelijke, van niet groo tere afmetingen dan 20 x 20 x 40 c.M. geslo ten zijn, geen vracht verschuldigd is, een maat regel welke door de liefhebbers van vogels en andere dieren met vreugde begroet zal worden. Ook van het tarief voor abonnementskaarten verschijnt een nieuwe uitgave. Dit tarief wijkt, behoudens de wijziging der prijzen hiervoren aangegeven, weinig van het tegenwoordige tarief af. Slechts is meer eenheid gebracht in het be drag der waarborgsom, voor de verschillende soorten van kaarten verschuldigd. Deze waar borgsom zal voortaan bedragen 5 voor een Algemeene Abonnementskaart, 1 voor een Achtdaagsche Abonnementskaart, een Traject- kaart en een Jongeliedenkaart, 0.50 voor een Ambachtsschoolkaart. De tarieven voor het rechtstreeksch verkeer met buitenlandsche Spoorwegen worden even eens herzien; maar het is de vraag of deze alle tegen 1 April 1933 gereed kunnen zijn. Veel hangt daarbij af van de medewerking der bui tenlandsche Spoorwegen. Naar zich laat aan zien, zullen gereed komen de tarieven voor het verkeer met België, Duitschland, Engeland en Frankrijk en wellicht ook de tarieven met Zwitserland en Italië." Ingediend is een wetsontwerp tot credietver- leening ten behoeve van boomkweekers. Aan de Memorie van Toelichting wordt om. ontleend, dat de Nederlandsche boomkweekerij, evenals verschillende andere takken van bo demcultuur zeer sterk het slachtoffer is ge worden van de toegenomen handelsbelemmerin gen en de verminderde koopkracht in haar afzetgebieden. Behalve door verliezen, als die uit de koers daling van het betaalmiddel in Engeland en Scandinavië en het niet binnenkomen van vor deringen uit Duitschland, worden de moeilijk heden van het bedrijf in hooge mate veroor zaakt door de inkrimping van den export. Be droeg deze laatste in 1929 en 1930 resp. nog ongeveer 6.500.000 en 7.000.000, in 1931 en 1932 viel hij op onderscheidenlijk 4.500.000 en t 2.500.000. In het centrum, dat het overgroote gedeelte der producten levert, n.l. Boskoop en omgeving, doen zich de gevolgen van dezen teruggang zeer sterk gevoelen. Niettegenstaande een loon daling van 25 a 30 pet. en een waardedaling van de gronden tot beneden de helft (van pl.m. 25 op pl.m. 10 per vierkante roede) en de uiterste zuinigheid in de exploitatie is voor een loonend bedrijf geen mogelijkheid meer aan wezig. De noodzakelijke crediet-inperking door de banken oefent op de boomkweekerij een bij zonder zwaren druk uit, nu zelfs de onder houdskosten niet meer uit de opbrengst kunnen bestreden worden. Alleen land met gebouwen en opstand kunnen als onderpand voor de be- noodigde extra-credieten aangeboden worden en deze, uit den aard der zaak langloopende, eredieten zijn door haar conjunctuur-risico voor de particuliere banken niet aantrekkelijk. Daarom werd reeds geruimen tijd geleden een beroep op de regeering gedaan om in den heerschenden credietnood tegemoet te komen. De regeering dient nu een voorstel in om In den dringendsten nood te voorzien, ten ein de daarmee te trachten een waardevol onder deel van het nationale productie-apparaat aoor de moeilijkheden heen te helpen. Daar haar tot zekerheid land roet gebouwen en opstand en geblokkeerde, doch soliede, bui tenlandsche vorderingen kunnen worden aan geboden, meent zij tezamen met toetredende, belanghebbende gemeenten het risico op zich te moeten nemen van bedrijven, waarvan ver wacht mag worden, dat zij met crediet door de crisis heengeholpen kunnen worden. Wat de grootte van de beschikbaar te stellen som betreft, kan niets met stelligheid gezegd worden. Van het centrum Boskoop komt de schatting op 2K millioen. Beschikbaarstelling van 1 millioen voor de boomkweekerij buiten Boskoop kan zeker als voldoende gelden. In ieder geval zal op dezen post geen hooger bedrag dan 3 millioen beschikbaar gesteld worden met inbegrip der 10 pet., waarvan het risico van de gemeente blijft. Als vordering op de bedrijven zal derhalve nooit meer dan ƒ3.150.000 worden genomen. In aanmerking nemende, dat door dit steun- plan werkgelegenheid te redden is voor hon derden arbeiders (in Boskoop en omgeving zijn pl.m. 2000 personen in het bedrijf) en oordee- lende, dat de dreigende ineenstorting van het geheele economische leven in deze streek, zoo eenigszins mogelijk, moet worden voorkomen, meent de regeering over de bezwaren te moe ten heenstappen. Blijkt het mogelijk om ook op andere wijze het kweekersbèdrijf te helpen, b.v. door aan koop van planten voor algemeene doeleinden te bevorderen, dan zal de 3 H millioen met het voor die aankoopen door of vanwege den Staat te besteden bedrag moeten worden verminderd. Aan het plan van uitvoering wordt ontleend, dat de regeering het crediet beschikbaar stelt voor erkende boomkweekers op een rentevoet Van 2 pet. Bemiddeling verleent een centrale commissie, welke over de erkenning als boomkweeker en de toekenning van aangevraagde eredieten, na daarover het advies van een regionale commis sie te hebben ingewonnen, beslist naar regelen, door den minister van landbouw te stellen. De centrale commissie vordert van de crediet- nemers van het voorschot een rentevergoeding naar gelang van hun financieele draagkracht: deze vergoeding wordt ten hoogste bepaald op het percentage, dat het rijk voor zijn laatst gesloten leening verschuldigd is en ten minste op drie ten honderd. De aldus verkregen rente wordt in de aller eerste plaats aangewend tot betaling van rente ean de regeering, verder tot goedmaking van Luit.-generaal b. d. W. J. C. Schuurman en een aantal andere ter vergadering van den Vrij heidsbond te Utrecht aanwezige officieren en oud-officieren, hebben in een open brief aan den generaal Snijders, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht onder betuiging van eer bied voor diens persoon, van hoogachting voor diens groote gaven en van dankbaarheid van hetgeen door hem voor ons land is verricht, als leden van de liberale staatspartij „De Vrij heidsbond" echter hun smartelijke verwonde ring er over geuit, dat de eigenwaan van en kele „herstellers" van de natie er in geslaagd is van hem de bereidverklaring te verkrijgen zijn naam als „Stelcandidaat" te mogen plaat sen aan het hoofd van een candidatenlijst voor de a.s. verkiezingen samengesteld door het Ver bond voor Nationaal Herstel. Onderteekenaren van den open brief voeren aan, dat, wie bij deze verkiezing aan den naam van generaal Snijders den voorkeur geeft, dus kan weten, dat hij stemt niet op Z.Exc., maar op een groep personen, die tesamen zijn gebracht op een lijst, waarop, naar de verklaring van het nieu we Verbond zelf, „de nationale gedachte zoo veel mogelijk in haar vele schakeeringen „is" wedergegeven." En deze zonderlinge contra dictio in terminis wordt gedekt met Uwen naam, aldus vervolgt de open brief. Verschil lende schakeeringen zijn hier echter onbestaan baar. De nationale gedachte vertoont „eenige schakeering" juist niet. Met diepe teleurstel ling constateeren de onderteekenaren, dat deze eenig mogelijke opvatting van de nationale gedachte ook door den Vrijheidsbond erkent, thans door toedoen van generaal Snijders zal worden verzwakt en dat door het oprichten van een nieuwe partij en wel op een program ma, dat vrijwel geheel wordt gedekt door dat van een der politieke partijen, namelijk den Vrijheidsbond, de nationale eenheid niet wordt gediend, maar versnippering in de hand wordt gewerkt de door de commissie te maken kosten en ver volgens tot dekking van eventueel op de crediet- verleening te lijden verliezen. De voorschotten worden verleend voor den tijd van drie jaren; in elk dezer jaren zal een door de commissie te bepalen gedeelte van het voorschot worden beschikbaar gesteld; voor het eerste jaar zal echter dit gedeelte niet meer dan de helft van het toegekende crediet mogen be dragen. Geen tweede of verdere uitkeering zal plaats hebben, indien niet blijkt, dat aan de kweekerij ook verder goede zorgen zijn besteed. Het aan één credietnemer te verleenen voor schot zal behoudens in zeer bijzondere gevallen, niet meer dan ƒ20.000 bedragen. De credietnemer zal moeten zorgen, dat voor de terugbetaling van tien procent van het toe gekende crediet door derden zekerheid worde gegeven. Indien hij hiertoe niet in staat is en overigens tegen de toekenning van het voor schot geen bezwaar bestaat, zal het crediet worden bepaald op 75 pet. van het bedrag, dat bij het voldoen aan alle voorwaarden zou zijn verleend. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot eere-kanunniken van het Hoog waardig Kathedraal Kapittel in het Bisdom Haarlem den hoogeerw. heer L. J. Boogmans, Archivaris van het Bisdom, alsmede den hoog eerw. heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haar lem. Naar wij vernemen worden met ingang van 1 April as. de tarieven van alle dringende tele grammen met 33 1/3 pet. verlaagd. Ingediend zijn wetsontwerpen waarbij in de wet wordt vastgelegd de reeds bij K. B. ver lengde contingenteeringen van wollen en half wollen stoffen, van tricotgoederen en van bo- venkleeding. Naar wij vernemen, hebben twee hoofd bestuursleden van bovengenoemde partij, hun ontslag genomen, waaronder de oprichter der partij te 's Gravenhage. Redenen daartoe waren voor bedoelde be stuursleden op de eerste plaats het anti-katho liek geschrijf in hun orgaan „de Wacht'"; op de tweede plaats het absoluut gemis der demo cratische gedachte in de R. K. A. P. Verder vernemen wy nog dat in een te Am sterdam gehouden, zeer rumoerig verloopen vergadering, uitgeschreven door het Kringbe- stuur, alle leiding gevende personen in Amster dam hebben bedankt of onmiddellijk zullen be danken, waaronder ook twee der drie redacteu ren van het partij-orgaan. De vergadering, later staande onder het Partij-bestuur, mocht er niet in slagen, van de 5 Amsterdamsche afdeelingen onder leiding van een Kringbestuur in Amsterdam één afdeeling te vormen. De heer J. Beuker te 's-Gravenhage, die des tijds het initiatief tot oprichting der R. K. Ar beiderspartij nam, heeft aan het secretariaat der R. K. Arbeiderspartij d.d. 14 Maart den volgénden brief gericht: „Daar ik met leedwezen heb moeten con stateeren, dat de mooie grootsehe opzet, zoo wel geestelijk als maatschappelijk, van de R. K. Arbeiderspartij geheel te loor is gegaan, kan ik het met mijn geweten niet vereenigen, nog langer lid te blijven van de partij, zooals zij nu in dezen huldigen vorm is. Ik moet aldus optreden, omdat ik als initiatief-nemer tot de oprichting van deze partij voor „Hem" ver antwoording heb af te leggen. Daarom raad ik een ieder aan, naar eer en geweten bij deze verkiezing te stemmen." Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond in Duitschland, dat dezer dagen te Duis burg vergaderde, richt tot alle Nederlanders in Duitschland het dringende verzoek zich in deze bewogen tijden afzijdig te houden van het po litieke leven in Duitschland. Hoe ook hun per soonlijke sympathieën of opvattingen mogen zijn de Nederlanders in Duitschland spreken zonder uitzondering voor de toekomst van het land, waarin zij leven, hun oprechte wenschen uit. Zij dienen echter hun eigen land het best door volledige neutraliteit. Naar wij vernemen hebben B. en W. van den Haag de aanwijzing van den heer Wester man, referendaris ter secretarie aldaar, als chef van de afdeeling kabinetzaken ingetrok ken en hem, in denzelfden rang, geplaatst in algemeenen dienst van de secretarie. Dit besluit berust op de overweging, dat het niet wenschelijk wordt geacht dat een ambte naar, die door een candidatuur voor de Kamer politiek naar buiten moet optreden, een positie heeft, waar een strijdend politicus niet op zijn plaats is. Het vijf-jarig zoontje van den heer de Boer te Edam kwam Dinsdagmiddag, toen het plot seling den rijweg overstak, onder een melk- auto terecht. Met levensgevaarlijke wonden werd het knaapje opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. De commissie uit de West-Friesche gemeente besturen hebben een schrijven gericht tot den Minister van Economische Zaken en Arbeid, waaraan wü het volgende ontleenen: De vijftig West-Friesche Gemeentebesturen kwamen Maandag opnieuw in noodvergadering bijeen om zich te beraden over de te nemen steunmaatregel voor de tuinders, die in oogen- blikkelijken nood verkeeren. Ter vergadering bleek dat verschillende der gemeentebesturen hun wettelijken plicht tot armenzorg niet of totaal onvoldoende nakomen. Tuinders zonder middelen of crediet worden in enkele gemeenten nog geholpen met contanten voor levensonderhoud varieerend van 4 tot 7 per gezin en per week. In vele gemeenten wor den ze afgescheept met een paar bons voor levensmiddelen of zelfs totaal aan hun lot over gelaten. Het herhaald verzoek aan den Minister van Binnenlandsche Zaken om de menschen tijdelijk in steun te nemen, tezamen met de gemeente besturen of de armenkassen en crisiscomité's, zoo noodig te subsidieeren, is de vorige week be slist afgewezen. De eenige steunvorm die het Departement ons laat en waarmede dezen winter met succes gewoekerd is, n.l. de werkverschaffing, biedt thans aan de z.g. zelfstandigen geen voldoende hulpkans meer, omdat de extra werkobjecten (baggeren, diepspitten e.d.) vrijwel zijn opge bruikt en het gewone seizoenwerk den tuinder voor den vollen langen dag op eigen akker op vordert, Zoo is op dit oogenblik de algemeene toestand. De hoeveelheid land, die als gevolg hiervan braak blijft liggen is vrij gering. Nog geringer is het aantal executie's op vrijwillige prijsgave van het bedrijf. Wanneer men mocht verwachten dat door het uitblijven van de middelen tot allernoodza kelijkst levensonderhoud een automatische pro ductiebeperking of verlaging van productie kosten zou intreden, blijkt deze verwachting, aan de feiten en ervaring getoetst, foutief. De tuinders, aan het lot overgelaten, zullen zich liever laten uithongeren dan het ramp spoedig, zwaar belast maar bemest en verzorgd bedrijf met de daaraan verbonden herstelkans prijs te geven. Liever gaan ze nu reeds met tekort aan voedsel 10 a 12 uren op hun akker ploeteren, liever aanhooren ze de dagelyksche jammerklachten in het gezin over voedselte kort en dreigende leveranciers, dan zich als werkloos tuinbouwarbeider in steun of werkver schaffing een minder kommervol besaan te zoeken. Om de noodige productiebeperking, verande ring van cultuur of verlaging van productiekos ten te bereiken, zal een betere weg gekozen dienen te worden die sneller en minder mar telend werkt. De tuinbouwsteunwet 1932 was een stap in de goede richting. Nu echter gebleken is dat de richtprijstekorten belangrijk hooger zijn dan het geraamde bedrag van 5 millioen, hebben de 50 West-Friesche Gemeentebesturen ons opgedra gen om Uwe Excellentie nogmaals met gepasten nadruk te verzoeken om onverkorte en vooral ook snelle uitkeering der richtprijzen ingevolge de tuinbouwsteunwet 1932 door te voeren. Het gevolg hiervan zal voor tuinbouwend West- Friesland zijn: le. Dat de meeste tuinders dan tot oogst 1933 hun gezinnen zullen kunnen voeden; 2e. dat tal van arbeiders die nu wegens ge brek aan contanten worden afgewezen, in het tuinbouwbedrijf zHllen worden opgenomen; 3e. dat er weer eenige middelen komen te rouleeren onder de middenstanders, zoodat ook deze bevolkingsgroep lucht krijgt; 4e. dat de meeste gemeentebesturen in hun taak zoover worden verlicht dat zij de groep overblijvende slachtoffers gemakkelijk kunnen overzien en waar noodig helpen. Op de vragen van het Kamerlid Albarda be treffende het spoedig nemen van maatregelen van Regeeringswege ter verhindering van le veranties van wapens en munitie uit Neder land en Nederlandsch-Indië naar het Verre Oosten en Zuid-Amerika heeft Minister Ruys de Beerenbrouck het volgende geantwoord: Daar het aan de Regeering bekend is, dat in en buiten den Volkenbond internationaal overleg gaande is, ten einde te geraken tot 't vaststellen van een gemeenschappelijke gedrags lijn met betrekking tot levering van wapenen en munities naar het Verre Oosten en naar sommige landen in Zuid-Amerika, acht de Re geering het oogenblik niet gekomen om tot bijzondere maatregelen ter zake over te gaan. Naar wij vernemen zal de R.K. Federatie van Landbouwers, Middenstanders en Arbeiders de volgende lijst indienen voor de as. Kamer verkiezingen: H. H. Meertens, landbouwer te Margraten, J. H. Eich, koopman te Vaals, H. J. Mulkens te Maastricht, M. H. Neven te Gulpen en P. H. Sluijsmans te Margraten. De heer P. J. Raaymakers, oud-secretaris generaal van de Rijksverzekeringsbank, had den wensch te kennen gegeven, dat zijn 86-sten verjaardag, welken hij gisteren vierde kalm zou voorbij gaan en slechts in huiselijken kring zou worden gevierd Aan dezen wensch is gevolg gegeven. Toch kwamen vele telegrammen en brieven van gelukwensch binnen. Minister Ver schuur kwam zijn gelukwensch persoonlijk brengen en Minister Deckers had bloemen ge zonden. Er zijn weinig dingen die zooveel bevrediging en zooveel troost geven als arbeid. Werkloosheid is daarom juist zoo'n droef sociaal verschijn sel. De mensch moet arbeiden. Wij komen het best over zware beproevin gen, groote verliezen en geestelijke depressies heen wanneer we hard moeten werken. „Luiheid is des dui vels oorkussen" is een oud spreek woord. Luiheid leidt tot veel kwaad. Nietsdoen demoraliseert. Als vijand en gezel tevens komt bij de luiheid thans de gedwongen werkloosheid: niet werken kunnen en toch o zoo graag willen. Arbeiden-kunnen komt in deze tijden overal naar voren als een ze gen voor de menschheid, als een groot sociaal goed. We leeren de tvaarde van het mogen-arbeiden schatten. Geen tijd is er wellicht geweest waarin zoo overtuigend naar voren trad de zegen van den arbeid als deze tijd waarin zoovelen helaas den ar beid moeten missen. Gistermorgen omstreeks tien uur is brand uitgebroken in de lederwarenfabriek van de firma Th. Roorda Zn., gelegen aan den Ka- naalweg 250 in de gemeente Franekeradeel nabij Harlingen. Het vuur, dat gretig voedsel vond in den groo- ten voorraad licht brandbaar materiaal, breidde zich snel over het geheele fabriekscomplex, dat voornamelijk uit hout is opgetrokken, uit. Toen de beide motorspuiten van Harlingen en een mo torspuit van Franeker arriveerden, stond het grootste gedeelte van de fabriek reeds in lichter laaie. Het vuur dreigde over te slaan naar vier in de nabijheid gelegen woningen. De bewoners hiervan brachten hun inboedels reeds in veilig heid. De brandweer slaagde er echter in het vuur tot de fabriek te beperken. Deze is grootendeels uitgebrand en een groote voorraad lederwaren en materiaal, benevens een aantal machines, zijn verloren gegaan. Om half twaalf was de brandweer het vuur meester. De oorzaak van den brand is vermoedelijk het warmloopen van een centrifuge. De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt Op bijna honderdduizend gulden geraamd. ;vvH AV>ü< Het bestuur der Vereeniging „De Redding medaille" zal zich Donderdag naar Venlo be geven, om aan Benny Theunissen namens die Vereeniging een oorkonde met het insigne der Vereeniging aan te bieden, voor haar moedig optreden tijdens den garagebrand te Venlo op 24 October 1932. NEW-YORK, 14 Maart. (Eigen bericht). Het bestuur der effectenbeurs heeft de leden heden middag medegedeeld, dat de heropening der beurs op morgen is vastgesteld. (United Press) PEKING, 14 Maart (Eigen bericht). Een aan wijzing voor een opgeven van den strijd om de provincie Jehol ziet men hier in een verklaring der Nanking-regeering, waarin het heet dat de geregelde, uit Nanking naar het Noorden ge zonden troepen met de uiterste taaiheid zouden vechten, wanneer de Japanners hun militaire maatregelen verder zouden uitbreiden. Overigens heeft ook de regeering den Chi- neeschen gezant te Tokio last gegeven zich weer naar zijn post te begeven. Nochtans zijn de Japansche proefballonnetjes aangaande een bijlegging van het Jeholcon- flict zonder bemiddeling der vreemde mogend heden door China genegeerd. (United Press) TgJIFENG, 14 Maart (V.D.). Er worden ernstige voorzorgsmaatregelen genomen, daar mededeeling is ontvangen, dat de legerautori- teiten te Peking een prijs van een millioen yuan hebben gesteld op de hoofden van Tsjang Kai Peng, den opperbevelhebber van Mandsjoe- kwo, en van den Japanschen bevelhebber. Robijns sloeg den Egyptenaar Kandalaft, die tot nu toe geen enkele partij had verloren. Ro bijns en de Spanjaard Puigvert leidden thans met resp. 3 en 2 gewonnen partijen. Robijns (Nederland) 50 punten in 80 beur ten, h.s. 5, gem. 0.625. Kandalaft (Egypte) 34 punten in 79 beur ten, h.s. 3, gem. 0.430. Soussa (Egypte) 50 punten in 70 beurten, h.s. 6, gem. 0.710. Prather (V.S.) 29 punten in 69 beurten, h.s. 2, gem. 0.420.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6