STADSNIEUWS Haarlem, 17 Maart Man icfatijfi onó: BEURS VAN AMSTERDAM MARKTEN Wisselkoersen VRIJDAG 17 MAART H.O.V.-colIectedag H00 FDP/jg AGENDA VRIJDAG 17 MAART 1933 JUBILEUM J. GUSSENHOVEN Intieme huldiging ,ST. RAPHAEL' Mgr. Mutsaersoord HAARLEM NAAR SCHIEDAM Een grootsche plechtigheid ENGLISH ASSOCIATION REMBRANDT-THEATER Zondagmorgenvoorstelling Mahasoetji Tweed e-Kamercandidaten Nieuwe Haarlemsche Operette Vereeniging Lezing mr. Randolph Churchill Sociale dag op Tweeden Pinksterdag Haarlemsche Hypotheekbank „St. Christoffel" Verkoopingen OM HET BEHOUD DER H.O.V.! De f 6.000.aan giften bereikt! De één-guldens-kaarten concerten De groote Collecte-Speldjes dag op morgenZaterdag DE „KNIKKER" TERUG Wegens machine-defect NED. R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN Kring Noord-Holland (Zuid) EEN AGENT DOET GOEDE VANGST Twee inbrekers ingerekend HET ONTVREEMDE BOEK Hoe het terug kwam DOOR LICHTRAAM GEVALLEN Drie-jarig meisje overleden Een lentebode Ze wilden wat verdienen BURGERLIJKE STAND VOETBAL Oefenwedstrijd twee B-elftallen WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE BRESLAU Het startschot gevallen 18 Maart LEIPZIGER BONTHANDEL De uiterst sympathieke en in Haarlem en om streken welbekende president van het Liefde werk Spijskokerij der St. Vincentiusvereeniging, vierde Donderdag zijn koperen jubileum als zoodanig. Hoewel een dergelijk jubileum eigen lijk niet officieel gevierd wordt, hebben zijn medebestuursleden en het personeel toch de ge legenheid aangegrepen om op hartelijke wijze him hoogachting en waardeering voor den pre sident der Spijskokerij te toonen. En zoo waren dan jubilaris en familie, waar onder zijn zoon, rector van het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam, en vele genoodigden personen, in het St. Vincentius-leven welbe kend in de feestelijk versierde bestuurskamer van het St. Vincentiusgebouw aan de Nieuwe Groenmarkt, des middags bijeengekomen. Er werd vriendelijk gespeecht door den voor zitter van den Bijzonderen Raad der St. Vin- centiusvereenigingen, den heer J. v. Kessel, die o.a. herinnerde aan de installatie-plechtigheid 12 y, jaar geleden en de vele verdiensten van den jubilaris memoreerde; voorts door de hee- ren J. v. d. Linden namens de St. Vincentius- conferentie van de St. Jozef-parochie en J. P. P. Kloppers Sr., secretaris van de Spijskokerij, die wees op de reorganisatie en uitbreiding van de Spijskokerij, grootendeels door den jubilaris tot stand gebracht en zijn voortreffelijke leiding huldigde. Allen hoopten, dat God den jubilaris nog vele Jaren zou geven om het St. Vincentius-werk met zijn onmisbare werkkracht en energie te steu nen. De waardeering voor den jubilaris kwam ten slotte ook tot uiting in prachtige geschenken, door de sprekers respectievelijk aangeboden: een middel voor de gezondheid (een fruitmand), een stukje hakhout voor de kokerij (een kistje si garen) en een bloemstuk voor mevr. Gussen- hoven. De jubilaris dankte erkentelijk voor de vele vriendelijk woorden en ook voor de mede werking, die hij in de V2% jaren ondervonder, had. Hij wees op den collegialen geest onder het personeel, de activiteit en arbeidslust en hoopte, dat hij nog vele jaren zijn beste krach ten zal kunnen geven aan de spijskokerij. Hij eindigde met de sympathieke spreuk: „Tout savoir est tout pardonner". Tijdens de receptie hierna kwamen de wet houders W. Roodenburg en W. J. B. van Liemt namens het Haarlemsche gemeentebestuur den jubilaris complimenteeren, evenals o.a. de zeer- eerw. heer pastoor J. P. Reijnenberg O.F.M., de weleerw. pater J. Smits O.F.M., namens het S. F.L. en rector J. B. M. Timp, het bestuur van de vereeniging „Kindervoeding" en vele anderen. Bloemstukken waren nog gekomen o.a. van deze laatste vereeniging, het personeel en vele leveranciers, terwijl het aantal ontvangen brieven en telegrammen zeer groot was. Het is een waardige huldiging geweest! In de vergadering van het Lustrum-comité „Pastoor Dondersplan", werd onder leiding van den penningmeester den heer Veltman, het comité ontbonden. Het woord van dank dat de voorzitter sprak, was ten volle verdiend, want niet minder dan f 829 droeg de afdeling Haarlem bij. De aan bieding der gelden aan het bestuur van de Her- stellingsoord-vereeniging zal plaats hebben op 27 Maart te Venlo. Niet minder dan f 10.000 hebben alle afdeelingen gezamenlijk verza meld. Dinsdag 2 Mei zal de dag zijn, waarop Katho liek Haarlem en omstreken in processie gaan naar Schiedam ter viering van het 5e eeuwfeest der H. Lidwina. Wij kunnen reeds mededeelen, dat dien dag Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllman bij die gelegenheid te Schiedam in de St. Lidwina-kerk de Pontificale Hoogmis zal cele- breeren en dat de HoogEerw. Deken H. C. Sondaal de feestpreek zal houden. Nadere gegevens omtrent programs en reisge legenheid en prijzen zullen binnen enkele weken op aanplakbiljetten Haarlems Katholieken wor den bekend gemaakt. De leiding der processie besust bij den Pastoor der St. Lidwina-kerk en een door hem samengesteld comité. emancipatie, aldus spr., tot ifteenrafeling van het gezinsleven geleid. Op geestige wijze besprak spr. nog verschil lende andere zaken en wees op de millioenen wetsovertredingen in Amerika met gevolg; mo- reele en maatschappelijke verwildering. Ten slotte besloot spr. zijn zeer interessante en losjes voorgedragen speech met de verschil len aan te geven tusschen Engelsche en Ame- rikaansche geestesgesteldheid en hoopte, dat ieder rustig in zijn eigen land zal blijven om daar gelukkig te zijn samen.... met zijn vrouw! Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen, waarbij de inleider duchtig over zijn anti-feminisme aan den tand gevoeld werd en verschillende interessante bijzonderheden o.a. over de Amerikaansthe pers vertelde. Zijn rappe voordracht had een zeer groot succes. „Helpt Ons Vrienden" is de leuze Van ons Haarlemsche Orkest, Gaan of blijven is de keuze, Die den musici straks rest. Veel is er hier al gegeven, Men sloeg op de groote trom, Geeft de H. O. V. nieuw leven, Morgen komt de dikke bom! De collecte moet goed slagen, Voor eer en aanzien van de stad, Het orkest opnieuw te schragen Is een plicht en meer dan dat! Wat zal het orkest straks spelen? Marche, funèbre, allegro, Feestcantate of een treurmarsch Grave, presto of largo? Haarlem, laat niet naar je kijken, Geef je geld en sympathie. De collecte geeft den doorslag, De „voltooide symphonie". W. v. W. De Maha-cyclus, die indertijd door den be kenden operateur I. A. Ochse in Indië werd ge maakt, wordt thans op veelvuldig verzoek aan staanden Zondagmorgen weer opnieuw vertoond. Zooals we indertijd reeds schreven beteekent Mahasoetji: Het Opperste Pure, het Al reine, terwijl dit gedeelte Java's Vulkanengeweld en het wondere Bali laat zien. Achtereenvolgens dwaalt de camera door Ja va's wondertuinen en langs de vulkanen, over Bali en zijn hindoecultuur, heeft prachtige op namen gemaakt van de Balineesche dansen en de lijkverbranding en toont tenslotte hoe in dit wondermooie gedeelte van Indië schoonheid en wreedheid samengaan. Deze film kan men dan ook beschouwen als een document van blijvende waarde en het zal wel niemand verwonderen, dat er zooveel ver zoeken voor een hervertooning zijn binnenge komen. De voorzitter van iiet hoofdstembureau in den Kieskring XI (Haarlem) maakt bekend, dat de bij hem ingeleverde lijsten der candidaten, ge steld voor de op Woensdag 26 April te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter ge meentesecretarie Bureau Burgerlijke Stand, Be volking en Verkiezingen, Gedempte Oude Gracht 18, voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Naar ons wordt medegedeeld, geeft de Nieuwe Haarlemsche Operette Vereeniging op 28 Mei as. een opvoering van de Fideele Boer in den Schouwburg Jansweg. De muzikale leiding en de regie zijn wederom in de bekwame handen van de heeren Kreeft en Kaart, evenals zulks het geval was in de opvoering van „Ein Walzertraum" op 19 Febr. j.l., waarvan tot onze spijt door een misverstand geen verslag gegeven werd. Als we nagaan wat de vorige operette ons te genieten gaf, en weten, dat de hoofdrollen thans door de zelfde personen worden vervuld, dan wacht den Haarlemmer voor zang, zoowel als voor spel en muziek een prachtavond. De uit voerenden hebben bewezen voor hun taak bere kend te zijn, getuige de volle zaal en het enthousiast publiek. Voor de afd. Haarlem van de English Asso ciation in Holland hield Mr. Randolph Chur chill, de 22- jarige zoon van den bekenden En- gelscher. conservatieven politicus Mr. Winston Churchill, Donderdagavond in het restaurant „De Kroon" een lezing over het onderwerp „Young England looks at America". Vele leden vooral jongere waren aan wezig, toen Mr. Churchill, na een vriendelijk begroetingswoord van den voorzitter, zijn voordracht aanving en er allereerst op wees, dat hij nog nooit in Haarlem was geweest, maar wel in Harlem, de vuile neger-voorstad van New-York! Na uit historische en familie gebeurtenissen bewezen te hebben, dat de belangstelling van de Engelsche jeugd voor Amerika niet iets nieuws is, vertelde hij op humoristische en zeer vlotte wijze van zijn avonturen en ervaringen, op zijn reizen door Amerika opgedaan. Zijn oordeel over Amerika is niet onverdeeld gunstig te noemen, eigenlijk zelfs ongunstig: Amerika is volgens hem een opdringerig en op schepperig land. Alles is enorm: huizen, ste den, fabrieken, enz. Er is een mengelmoes van volkeren gevestigd: Engelschen, Duitschers, negers, enz. Spr. besprak verschillende feiten en gewoonten in Amerika en wees er o.a. op, dat het leven er zeer openlijk en openhartig is. De Amerikaan is veel in de openlucht en slechts zelden thuis, hetgeen spr. nader aan duidde. Met geestige voorbeelden toonde spr. aan dat de Amerikaansche jeugd al gauw „bij" en.bussiness" er een voornaam ding is! Spr. legde uit, waarom de Amerikanen zoo zeer aan geld, rijkdom verslaafd zijn. Ze wil len werken, hard werken, de mannen zoowel als de vrouwen. Een ver doorgevoerde vrouwenarbeid is ln Amerika mogelijk, omdat de Amerikanen een zeer eenvoudig tehuis hebben en zeer vlot le ven. In tegenstelling met Engeland zijn de vrou wen in Amerika in alles gelijk aan den man, soms zelfs in het politieke en maatschappelijke leven boven den man, hetgeen spr. tot een feilen anti-feministischen uitval aanleiding geeft. Spr. acht de „man superior to woman". Toon mij, zoo riep hij uit, een schrijfster groo- ter dan Shakespeare; een componiste grooter dan Beethoven! In Amerika heeft de vrouwen- In het bericht „Sociale dag in de parochies Driehuis en Santpoort" in ons blad van Woens dag 15 Maart staat vermeld, dat de sociale dag wordt gehouden op Tweeden Paaschdag, dit moet zijn: Tweeden Pinksterdag. In de gehouden algemeene vergadering der aandeelhouders van de N.V. De Haarlemsche Hypotheekbank werd het jaarverslag met balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en na toevoeging van 74.805.08 aan de reserves het dividend vastgesteld op 20.— per aandeel. De aftredende commissarissen, de heeren Mr. Woltman en Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lob man, werden herkozen. In de buitengewone vacatures, ontstaan door het overlijden van de heeren Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré en J. H. Wentholt, werden als nieuwe commissarissen gekozen de heefen Mr. Dr. W. P. Vis te Haarlem en Jhr. G. F. van Tets te Zeist. Wü vernemen, dat de afdeeling voor Haar lem en Omstreken van de Ned. R. K. Ver eeniging van Handelsreizigers 8n Handelsagen ten „St. Christoffel" afdeeling „St. Paulus" hedenavond 8Vj uur hare maandelijksche 'le denvergadering houdt in café „Central" Gr. Houtstraat. Wederom heeft een installatie plaats van een nieuw lid, terwijl de Buitengewoon Be stuurder een lezing zal houden met als onder werp „Provisie en garantie". Mét de andere punten laat de agenda dus aan belangrijkheid niets te wenschen over, en wij raden de leden aan, deze bijeenkomst niet te verzuimen. Uitslag van de perceelen, verkocht in ,,'t No tarishuis" te Haarlem op Donderdag 16 Maart. Notaris D. W. Van Niekerk. Het winkelhuis Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 labl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 cts« te Haarlem aan de Spekstraat, No. 3, f 6000 A. Th. Joosten q.q. Het winkelhuis te Haarlem aan de Spek straat, No .5, f 12.000, J. A. Schouten q.q. Notaris D. M. Klijzing. Het winkelhuis met erf te Haarlem aan de Haagestraat, No 38, f 4800, J. v. Kampen q.q. Notaris T. C. Daey Ouwens. Het pakhuis of werkplaats met erf te Haarlem aan den Burg wal, No. 28, f 2700, Corn. Franken. Het op eersten stand gelegen perceel met erf te Haarlem aaan den Kruisweg No. 38 hoek Kenaustraat met een frontbreedte van ruim 9 M., bevattende slagerswinkel met flinke wo ning, een bovenhuis aan den Kruisweg en een bovenhuis aan de Kenaustraat, f 27.250, J. Th. B. Driessen. De werkplaats met erf te Haarlem aan het Kenauhofje No. 8i met uitgang in de Kenau straat f 1310, F. A. Groen. Notaris G. Wolzak Hzn. Het huis, erf en tuin te Haarlem aan de Nieuwe Gracht No. 28, f 6800, Jhr. G. Elias q.q. Notaris R. C. A. van Cranenburgh. Het woonhuis met erf te Haarlem aan de Twyn- derslaan N. 5. Het woonhuis met erf te Haarlem aan de Twijnderslaan No. 7, f 7.080. D. Zonneveld q.q. Notaris D. M. Klijnzing. Het huis en erf te Haarlem aan de Rustenburgerlaan No. 115, f 3505, B. Bijnsdorp q.q. Het huis en erf te Haarlem aan de Lelie straat No. 9a, f 1680. Opgehouden. Het Secretariaat van het Comité van Actie van Vrienden der H. O. V. schrijft ons: In ons vorig communiqué schreven we o.m.: „Wie zendt ons nu nog de ontbrekende 27.12? Dan hebben we aan giften de ƒ6000 bereikt!" En ziet, reeds vanmorgen werden we verrast met een telefoontje van een dame uit Aerden- hout. Zij zou de 27.12 op de giro storten. Want de ƒ6000 moesten toch tol komen. Een hoera! en onze hartelijkste dank! Op 21 Maart as. zal de H.O.V. concerteeren in het Gem. Concertgebouw voor de houders der Serielettèrs: C, D, J en M. En op 4 April voor de Serieletters: F, L, P en T Van 23 uur morgenmiddag zal het Chr. Fanfarecorps „Arti et Religioni" een concert geven in de Gem. Kiosk op de Groote Markt onder leiding van haren Directeur den heer F. A. Dekker. Het uit te voeren programma luidt: 1. Offices of the Day marsch Hall 2. Idylle Printenaire A. Delbecq 3. Fantasie Balles Montagne 4. Les jours de Soleil H. Kling 5. Lodoiska Boieldieu 6. Manhattan Beach Sousa En van 45 uur zal op de Groote Markt even eens concerteeren de R.K. Muziekvereeniging Euphonia" van Overveen, onder leiding van den heer J. W. Lefeber. Hiervan luidt het programma; 1. Nord Sud, Marsch, C. Teike 2. Lustspiel Ouverture, Keler Bela 3. Met vlag en wimpel, Marsch, H. Lureman 4. Le Trésor, Wals, Joh. Strauss 5. Marche des Sarrassins, J. Chaillet 6. Heinzelmannchens-Wachtparade, K. Noack 7. Rosen aus dem Suden-Wals, Joh. Strauss. 8. The Gladiators farewell-Marsch, Blankenburg Behalve deze beide bovengenoemden, zullen nog de volgende vereenigingen muzikale rond ritten en rondwandelingen door de stad maken: de Haarlemsche Muziekvereeniging „Voor waarts", de Jeugdvereeniging Harmonie „Jobez", Haarlems Harmoniegezelschap, het Trommelslagerscorps. Autowagens zijn hiervoor geheel belangloos ter beschikking gesteld door: Bremers Houthandel, Firma L. A. Kok, Autotransport en Goederen vervoer, Firma Dieben en Gubbi, Agente der Amstel- brouwerij. Willen deze rondritten en rondwandelingen het succes hebben, wat wij er mee'beoogen, dan hebben wü noodig een zeer groote groep van collecteerende Dames en Heeren. En daar heb ben wfj nog zeer dringende behoefte aan. Vanmorgen werden wij verblijd met een prach tige lijst van medewerksters der Middelbare Meisjesschool. Hartelijkst dank! Waar blijven de andere leerlingen dér Middel bare scholen? Manifesteert zich hier bij deze „hope der toekomst" een ontluikend gevoel van liefde voor hun stad, van solidariteitsgevoel, van sociaal meevoelen??" Nog is het niet te laat, wanneer men zich maar in allerijl alsnog opgeeft. Tot eenieder zeggen wij: wij komen nog hon derden handen te kort. Laat ons toch op het laatste moment niet in den steek en komt nog met ons medewerken! De stoomtrawler „Knikker", die Woensdag avond naar zee was vertrokken, is reeds heden naar IJmuiden moeten terugkeeren, tengevolge van een machine-defect, waardoor alle pompen buiten werking gesteld waren. Voor de aankomst werd de trawlerkade door de politie afgezet met het oog op eventueele ongeregeldheden. Deze week vergaderde bovengenoemde kring in Krasnapolsky te Amsterdam onder leiding van den heer P. N. de Lange, lid van het hoofd bestuur, terwijl mede aanwezig was de heer J H. Kray uit Breda, algemeen secretaris van den Bond. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Am sterdam, Bussum, Haarlem, Hilversum, Nieuwer Amstel en Zaandam. Nadat de heer de Lange in een kort welkomst tevens openingswoord, het doel van deze Kring vergadering had uiteengezet, werd overgegaan tot de verkiezing van een secretaris. Hiervoor werd aangewezen de heer P. J. van Groeningen te Nes aan den Amstel. Hierna volgde een uitwisseling van gedachten over de acties in de diverse afdeelingen. waaruit bleek welk een enorm terrein van werkzaam heden de bond bestrijkt. We noemen slechts vacantiefeesten voor de kinderen, steunfonds. Brokkenhuis, Adviesbureau, winterkinderfees- ten, schouwburgavonden, speeltuinwerk, voor schotten, woningbouw, wering van Neo Malthu- sianistische advertentiën, kinderuitzending, re ductie op tarieven voor gas, water, electriciteit, ziekenhuizen, kerkplaatsen, enz. enz.alle slechts middelen ter bereiking van de meer ideëele doel einden: bescherming van het kind tegen de verlokkingen van neutrale en roode milieus en bestrijding van het Neo Malthusianisme. Besloten werd in de najaarsvergadering een tweetal inleidingen te laten houden door men- schen uit eigen lering. Behandeld zullen worden: I. Tarieven naar draagkracht in het algemeen, door den heer De Lange uit Bussum; II. Inkoop-combinatie door den heer Van Ditshuijzen uit Zaandam. Na geanimeerde rondvraag sloot de voor zitter met een kort dankwoord. Donderdagavond omstreeks 10 uur hoorde een surveilleerende agent een verdacht geluid in de school op het Prinsenbolwerk. De agent, die een sleutel van de school bij zich had, ging er binnen en stelde zich verdekt op. Naar bui ten kijkend, zag hij twee personen zich uit een donkeren hoek naar een hek begeven. De agent volgde de twee mannen, die hy aan den Jansweg aanhield en naar het bureau bracht. Het bleken een 36-jarig en een 28-jarig per soon te zün, zonder vaste woonplaats. Ze wa ren de school binnengegaan door het vernielen van een ruit. Ze bekenden dat ze hadden wil len inbreken, maar dat ze geen geld of waar devolle instrumenten konden vinden, zoodat hun werk nutteloos geweest was. De inbrekers zijn in bewaring gesteld. Adrianus Valerius' Gedenck Clanck, dat van 1 tot 15 Maart uit de Stadsboekerij verwyderd is geweest, behoort niet tot het oude boekbezit der stedeiyke bibliotheek. De bibliothecaris, mr. Gerlings, heeft het in de jaren van zyn bibliothecariaat (18621874) ten geschenke gegeven aan de onder zyn be heer staande inrichting; waarschyniyk was dit het exemplaar, dat in auctie te Enschede in 1867 voor f 5.werd toegewezen. Het werk, dat slechts in één uitgaaf bestaat van 1626 en in Haarlem gedrukt is voor de erven van den auteur, is in betrekkeiyk veel exemplaren be waard gebleven; de groote bibliotheken bezitten het veelal en het komt af en toe wel in auctie catalogi voor. Het Haarlemsche exemplaar, dat twee weken geleden werd ontvreemd, droeg natuuriyk het eigendomsstempel op het titelblad. Toen de bi- blithecaris dezer dagen bericht kreeg, dat een antiquariaat in een onzer groote steden in het bezit was gekomen van een specimen van dit werk, is hy met den hoofdcommies van de stads-bibliotheek het boek gaan zien. Aanvan- keiyk was er twyfel over of dit het bewuste exemplaar uit Haarlem was, daar buiten eenige vlekken (die het Haarlemsche exemplaar niet bezat) het boek geen stempel droeg. Door een rest van een inscriptie aan den binnenkant van den band kon echter vastgesteld worden, dat 't het gezochte exemplaar was. Eén der vlekken op het titelblad was veroorzaakt door het weg werken van het stempel met een bytende stof. Toen de bonafide kooper van het bóek door de verklaringen van de bezoekers de zekerheid had ontvangen, dat het door hem, van een in geen opzicht wantrouwen wekkend persoon (die toch een handlanger van den dief heeft moeten zyn) gekochte boek te Haarlem ont vreemd was, heeft hy natuuriyk geen oogen- blik geaarzeld het boek aan den rechthebbende af te staan. Daardoor kon de huidige bibliothe caris het voorbeeld volgen van zijn voorgan ger in 1867 en het kosteiyk boek in de Stads- boekery terug brengen voor een bedrag, dat ongeveer zevenmaal hooger is dan het in 1867 betaalde. Een paar dagen geleden speelde een 3-jarig meisje in perceel. Kruisweg 70 c rd. op een soort balcon boven de keuken. Ze stapte op een lichtraam van de eerste verdieping en viel door het matglas. Van een hoogte van vier meter kwam ze in de gang terecht. Ze is hier op naar het St. Elisabeths-Gasthuis gebracht, waar ze Donderdagmorgen tengevolge van een schedelbreuk en een ernstige hersenschudding is overleden. Hedenochtend is men van gemeentewege be gonnen met de plaatsing van de drinkwater fonteintjes op de verschillende straten, pleinen en markten van onze stad. Donderdagmiddag circa kwart over 3 troffen 2 agenten 'n tweetal jongemannen aan in de „Wilhelminabron" in 't Frederikspark, die zich in het bezit gesteld hadden van een aantal consumptieglazen. De agenten namen de jongelieden, waarvan de een 25 en de ander 18 jaren telde, mee naar het bureau. Ze bekenden zich de -voorwerpen te hebben willen toeëigenen met het oogmerk er een paar centen mee te verdienen. Na hun bekentenis zyn ze op vrye voeten Ondertrouwd, 16 Maart: W. G. v. Det en A. E. Rooy; H. B. Veltman en E. M. Sterk; H. Tijmes en M. M. de Vries; G. Kos en K. H. I. H. Sander; W. Kooiman en E. L. C. Dank- meyer. Getrouwd, 16 Maart: H. D. Kolkman en J. de Jong; F. W. van Roggen en L. M. G. Ouds hoorn; J. van Zwyndregt en A. J, Meinster; B, J. Moolenaar en C. Coert; H. J. Witkamp en M. J. van Gelder; D. Offenberg en L. M. E. Gehrke; D. Kalf en P. Kruithof; H. Jonker en M. P. Rietveld. Geboren, 15 Maart: H. W. Theysmeyer-Klin- gers, z.; T. Gaus-Steeman, z.; G. J. Wiersma- Dreijer, d.; 16 Maart: M. W. van Boeckel-Bap- tist, d.; 15 Maart: M. J. van Wees-Budding, z.; E. Zandstra-Meyer, d.; E. C. Kramer-Rogge band, z.; A. M. Haarbosch-Hoolwerf, d.; E. J Fens-Nieuwenhuizen, z. Overleden, 15 Maart: M. T. Cramer-v. Strae- len, 82 j., Duvenvoordestraat; S., 30 d., z. van P. S. Bruijning, Preangerstraat. Donderdagavond speelden twee B-elftallen op het verlichte VUC-terrein een oefenwedstrijd, waarvoor als men de slechte weersomstandig heden in aanmerking neemt het regende byna gedurende den geheelen wedstryd de belangstelling van de zijde van het publiek be vredigend was. De opstelling der ploegen was als volgt: Eerste elftal: Doel: van der Togt (HFC). Achter: Plaizier (ODS) en Ten Cate (Tu- bantia) Midden: De Kok (NOAD), Smaal (Excelsior) en Deibei (Quick, Haag). Voor: Toes (Hilversum), De Bock (Bloemen- daal), Looyschilder (SCH, Nijmegen), Schoe- maker (Quick, Den Haag) en Wessels (SCH, Nijmegen). Tweede elftal: Doel: Wasserval (Xerxes). Achter: van der Hoven (Longa) en P. Dorjee (DHC) Midden: Coerman (Velox), Van Leeuwen (Zeeburgia), Breitner (ADO). Voor: Vrauwdeunt (Feyenoord), Blomvliet (Ajax), Vente (Neptunus), Remmers (NOAD) en de Corte (ADO). Na twintig minuten scoorde Vente het eerste doelpunt na uitstekend samenspel met Vrauw deunt. Spoedig daarop scoorde Looyschilder den gelijkmaker Kort achter elkaar gaf Blomvliet van der Togt tweemaal het nakyken, zoodat het tweede elftal een 31 voorsprong verkreeg. Toen Schoemakers in het beruchte gebied ge haakt werd zag Wasserval kans den strafschop te keeren. Looyschilder, die goed op dreef was, zag kans den achterstand nog voor de rust tot 32 te verkleinen als hy uit een voorzet van Toes fraai inkopte. Ruststand 32 voor het tweede elftal. Direct na de rust zag Looyschilder kans uit een voorzet van zyn clubgenoot Wessels den gelykmaker te scoren en dezelfde speler gaf daarop het eerste B-elftal de leiding met 43. En tenslotte zag de Bock kans den eindstand op 53 voor het eerste B-elftal te brengen. De voorlaatste zesdaagsche van het winter seizoen 19321933 is Donderdagavond in de Jahrhunderthalle" te Breslau aangevangen. Alleen Parys in begin April krygt in Europa althans nog een zesdaagsche. De zesdaagsche wielerwedstryden van Breslau zyn altijd inte ressant geweest; zy dateeren reeds uit het jaar 1921, toen, ook al in de „Jahrhunderthalle", Lo- renz en Stabe wonnen. Eerst drie jaren later werd de tweede zesdaagsche te Breslau gehou den. Wederom won Lorenz met als partner Krupkat, een der beste Duitsche renners die ooit geleefd heeft. De lyst der winnaars van Breslau geeft nog een naam van een renner, die niet meer in het land der levenden behoort, n.l. Feja, die met Piet van Kempen in 1926 den wedstryd won. De sterke Belgische renners Per- syn—Verschelden eindigden toen als tweede. In 1927 wonnen de Franschen George Wambst en Lacquehaye, terwyi in 1928 de Italiaan Girar- dengo met den Duitscher Rieger de eerste plaatsen bezetten. In 1929 wonnen Richli—Rie ger en in 193 wonnen Piet van Kempen en Buschenhagen. In 1931 was het wederom Piet van Kempen, ditmaal met Rieger, die te Breslau zegevierde. De negende Zesdaagsche van Breslau zag helaas Piet van Kempen niet aan den start, de ryder, die zulke groote triomphen in deze stad heeft gevierd. Niettemin zyn de Hollanders weer goed vertegenwoordigd en met Pynen- burg, Braspenning en Wals in den strijd is Nederland uitstekend voor den dag gekomen. Een Nederlandsch koppel werd echter niet gevormd en elk der Hollanders rijdt met een Duitscher. Favoriet in Breslau zyn Wals en Tietz, terwyl ook Schön—Buschenhagen en py- nenburg—Preuss een goede kans wordt gegeven. Men acht echter Broccardo en Guimbretière niet in staat hun zooveelsten Duitschen zesdaagschen wedstrijd te winnen, vooral als men in aanmer king neemt, dat Guimbretière nog lang niet in vorm is. De Zesdaagsche werd ingeleid met eenige amateurswedstryden. Een vyftig K.M. koppel wedstryd voor amateurs werd gewonnen door FraschBuchwald in 1 uur 8 min. 24 sec. met 1 ronde voorsprong op KiebHanisch. Frach—Buchwald hadden 15 punten, het tweede koppel 22 punten. 3. Kirch- ner—Siebel 18 punten. Om precies 23 uur werd het startschot gelost, nadat de koppels aan het publiek waren voor gesteld. Er waren slechts weinig bezoekers. On- middellyk werd er een scherp tempo ingezet en Ehmer wist de eerste premie te winnen. Tot middernacht werd er een flinke pace in gehou den. De volgende dertien koppels zyn gestart: FynenburgPreuss, WalsTietz, Braspenning W. Mtiller, Broccardo—Guimbretière, Schön— Buschenhagen, SiegelThierbach; FundaEh mer, KuhtzOtto Nickel, Pietz—Maczynski, Vo- pel—Kilian, Resiger—Welke, Junge—Lehmann en KüppkeHanke. DE ERFENIS DER VADEREN in den vorm van mooie witte tanden kan men door regelmatig poetsen met de bekende Chlorodont-tandpasta tot op hoogen leeftijd behouden. Een proef over tuigt. Per tube 35 cent. Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor, 8 uur Kinderkoor „Inter Nos", 6 uur Alberdingk Thym, 8 uur R. K. Bevolkings bureau, 8 uur. Restaurant „De Kroon" R. K. Vrouwen bond. Lezing prof. Steger, 8 uur. St. Josephs-Gezellengebouw, Jansstraat Zangclub, half 9. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes lederen dag van 10 tot 12, van 2 tot 4, van 8 tot 9 uur Zaterdag van 10 tot 12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Teh 11671. Gebouw „St. Bavo" Cursus Arbeidsontwik- keling R.K. Volksbond 3 uur Gewone zit tingen 4 en 7 uur Geel-Wit 6 uur. Stadsschouwburg Lighal uitvoering, 8 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haar lem. Telefoon 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 24, 8—9 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Telefoon 11671. Over steun aan de H. O. V. De Koninklyke Liedertafel „Zang en Vriend schap" heeft het zich tot een eer gerekend by de prachtige actie, ingesteld door het Comité tot behoud der Haarl. Orkest Vereeniging, in de voorste gelederen te hebben mogen plaats nemen. Thans, nu de kroon op het werk zal worden gezet, roept zy hare leden, begunstigers en vrienden op om de speldjes-collecte, die morgen zal worden gehouden, royaal te willen steunen. De KL O. V. mag voor Haarlem niet verloren gaan! Vossen en korte bontjasjes zijn nu voordeelig GROOTE HOUTSTRAAT 103 ALKMAAR, 17 Maart. Kaasmarkt. Aanvoer 49 stapels, wegende 62000 K.G. Fabr. kl. 23-50, fabr. comm. 22.00, boeren kl. 22.00, boeren comm. 20.00. Handel goed. BROEK OP LANGENDiJK, 17 Maart. 1100 K.G. Peen 0.60. 28000 K.G. Roode kool 2.504.00. id. doorschot 2.10—3.60. 40000 K.G. Gele kool 1.50— 2.40, idem doorschot 1.302.10. 52000 K.G. Deen*- sche Witte kool 01600.70. '4200 KG; Uien: Gele1 Uien 0.901.20, Grove Uien 1.201.30, Gele Drielingen 0.80. 14500 K.G. Bieten 0.60. ENKHUIZEN, 16 Maart. Vlsch 18 vaartui gen met 2300 pond bot 1.4010.25 en 1281 pond schol 2.605.80. NOORD-SCHARWOUDE, 17 Maart. Noorder- marktbond. 5700 K.G. Uien: Drielingen 0.90, Uien 1.10—1.80, Grove Uien 1.20—1.50. 3000 K.G. Kro ten 0.60. 18500 K.G. Roode kool 2.303.20, idem doorschot 1.702.10. 105400 K.G. Deensche Witte kool 0 600.70. 53100 K.G. Gele kool 1.50—2.40, Idem doorschot 1.001.70, Taaie Gele kool 1.70 3.70. Alles per 100 K.G. Doorgedraaid: 1000 K.G. Kroten en 93400 K.G. Deensche Witte kool. HOOFDDORP, 16 Maart (Boerennoteerlngen). Rogge 3.754.00, Ch. Gerst 5.005.25, Winter- gerst 4.254.75, Haver 4.50—5.00, Duivenboonen 7.508.00, Paardenboonen 6.00—6.50, Groene Erw ten 10.0014.00, Vale Erwten 7.008.00, Gele Mosterd 14.0018.00, Kanariezaad 5.506.00, Karwyzaad 18.0018.50, Blauwmaanzaad 41.00 44.00. Per 100 K.G. VRIJDAG, 17 Maart. Vorige koersen Londen 8.54)4 8.55)4 Berlijn 59.10 59.00 Parijs 9.76 9.7o>4 Brussel 34.67 34.65 Zwitserland 48.03 48.00 Weenen Kopennageu 38.25 38.25 Stockholm 45.25 45.25 Oslo 43.80 43.75 New York (cable) 2.47 2.47 Rome 12.72H 12.75 Praag 7.37)4 7.38 Madrid 21.00 21.00 Vorige koersen Heden Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 J® 102)4 4V2 Nederland 1916 103 4 Nederland 1931 99)4 9944 5 Nederl 1932 19)#« 199)4 4M> N ind 1926 AB 99)4 5% Duitschl (Youngleen.) Dl)4 Banken Koloniale Bank 62)4 62 Indische Bank 52)4 53)4 Cert. Handel-MU. 61 61 Industrieën Onliever 199'4 'PS44 Caivê Delft 89 ïx Alg Kunstzilde f9" van Berkel's Pat11 ,!,u Nieuwe Philips "fjt Kuch Accoustlek „L Ned Ford 119)4 w' industr Buitenland Anaconda 8)4 8Ju Bethlehem Steel '4*4 A®'f. O S Steel 315» 31»)i» U S Leather gH 8)4 Intern Nickel 9 \lttnbouw Boeton MUnbouw Alg Exploratie 22 Red lang Lebong 114)4 Petroleum Gaboes 17 17 Kon Olie H9 148)4 Perlak 81)4 83 Peudawa5 5 Continental OU 5" 5 Vorige koersen Heden 5 4* Shell Union Oil Rubber A'dam Rubber 58 57 Bandar 34)4 26 Dell Batavia Rubber 20)4 22)4 Serbadjadl 17 18 Sllau 13 1314 V I. Q O. 2b 27 Allied 22 22 Intercontin. Rubber'Ai 154 Scheepvaart Java Ch Japan 35 Holl Amerika Lijn Dito Oem 2)4 Kon. Ned Stoomb. 13)4 Scheepvaart-Unie 51 Suiker H. V. A. Jav Cultuur N 1 8 Poerworedjo Vorstenlanden 187 124 80 554 43 Action» idem i9-50 Tabak Dell Batavia 15454 Oude Dell 12üH Oostkust 15)4 Senembab 136 34 3 2)4 12)4 51 182)4 124 79 6 43 29.50 15254 126 15)4 132 Spoorwegen Union Pacific 79 79 Wabash 11 2)4 2 Erie 554 5)4 Kansas City South. 9 South. RaJlw. 654 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2