Minister Deckers slagvaardig Rijksmiddelen tlt£ ?d^f<i>ruUcfie IhxuJUm 16 airdt.jwi?£e/yc]i\. VRIJDAG 17 MAART Lb GEESTELIJK VERVAL Ontwikkelingswerk te Schiedam Accountantsdienst in crisistijd EERSTE KAMER De S.D.A.P. dient haar aanhan gers te adviseeren geen vrij williger te worden In Februari een weinig beneden de raming De psycholoog Minister Ruys op bezoek T rad itioneele zelf genoeg- zaamheid ONGEVALLEN OP DEN WEG Twee fietsers zwaar gewond Chauffeur reed door VLASFABRIEK AFGEBRAND De brandweer machteloos De bonden dringen op spoed aan R.K. WERKLIEDENVERBOND Aan het Departement van Econo mische Zaken en Arbeid Het saneeringswerk OPRUIING DOOR FUSELIER Minderwaard ig Een jaar gevangenisstraf opgelegd De wering van kleine partyen DE POLITIE HAD SUCCES Geslaagde inval in een verdachte lunchroom AAN ZIJN BEWAKERS ONTSNAPT OM SNEL RIJK TE WORDEN Gevluchte arrestant nog niet terecht AANVARING OP ZEE Valsche aandeelen laten drukken Kapitein verdronken Stemplicht MOORDZAAK ESCHAUZIER WEER EEN KERKINBRAAK Zonder resultaat Alweer een nieuw briefje in het geding DE NUKKIGE „P. C. HOOFT1 Opsporing verzocht Alweer brand in het wrak DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGD Een'missionaris omgekomen KUNSTENAARS NAAR ROME Faillissement Leenes Internationale tentoonstelling van kerkelijke kunst dezer dagen aan de katholieke kunstenaars per circulaire worden bekend gemaakt. De in Nederland woonachtige commissie leden zijn: Jan Stuyt, voorzitter; mej. Anny Wierts, president van het Genootschap Neder- land-Italië, secretaresse; Jan Eloy Brom, pen ningmeester, pater Caecilianus Huigens O.F.M en pater Bern. Molkenboer O.P., Jos ten Hoorn, kerkschilder en Mari Andriessen, beeldhouwer. Het secretariaat is gevestigd: Wilhelmina- straat 8, Den Haag. organisatie al lang ter kennis waren gebracht. De heer Moltmaker was trouwens niet goed op de hoogte. Zoo had hij geklaagd over wlnter- kost aan boord midden in de hondsdagen, ter wijl hijzelf op zijn studiereis naar Indië toch wel dezelfde ervaring als de Minister zelf moest hebben opgedaan, n.m. dat zelfs aan boord van de luxe-booten de zwaarste kostjes ondanks de hitte met den grootst mogelijken smaak ver orberd worden. Als iemand verre reizen doet Met 22 tegen 9 stemmen werd de Defensie- begrooting aanvaard. J. R., eertijds hotelhouder en daarvoor Rijn- schipper van beroep. Deze man is de hoofddader gebleken van het complot dat valsche aandeelen van de I. G. Farben Industrie aan de markt heeft pogen te brengen. In verband met deze zaak werden den vori- gen zomer drie mannen aangehouden, maar de hoofddader bleef zoek. De thans gearresteerde heeft bekend de aan deelen te hebben laten drukken. De opbrengst der rijksmiddelen over de maand Februari 1933 bedroeg ƒ31.227.100 tegen ƒ37.970.645 in Februari 1932. zy brachten dus in de afgeloopen periode ƒ6.743.485 minder op. Vergeleken bij 1/12 van de raming, groot ƒ31.849.200, valt hier een vermindering van ƒ622.040 te constateeren. De inkomsten ten bate van het „Leenings- fonds 1914" bedroegen over Februari ƒ4.480.327 tegen ƒ4.697.646 in Januari. De inkomsten ten bate van het „Gemeente fonds" beliepen in Februari ƒ6.498.862 tegen 6.784.962 in Januari. De inkomsten van het „Wegenfonds" waren in Februari 704.723 tegen 712.068 in Januari. Hij had het altijd over zielkunde. Dat was zijn „vak." Zijn redevoerin gen werden zeer gezocht en zijn 'boe ken werden geprezen. Zijn spreek uur was druk bezet en zijn raad werkte in zeer veel gevallen uit nemend. Men had gaarne een kran tenartikel van hem en hij wist u precies te vertellen hoe het eene ka rakter op een feit reageerde en hoe het andere. De goede man had het druk. Er waren verdachte lieden, die daaruit de conclusie trokken, dat „er geld zat." Ze zochten contact met den geleerde. En de psycholoog, die zoo goed in boeken en op den katheder de ziel wist te doorgronden, vloog er in.... raakte z'n centjes kwijt. Het ongeluk wilde ook dat deze mensch kinderen had. Zijn opvoedkunde was een „sys teem" en dit systeem was „feilloos." De kleinen groeiden op terwijl vader studeerde, schreef en doceerde. Ze werden groot en bleven innerlijk vreemd aan den vader, die zijn eigen kinderen niet kende. Hij beleefde weinig pleizier van hen, zooals „men" constateerde. Zijn zielkundige verhandelingen werden gelezen en, geprezen. Maar zijn systeem werd door het leven zelf niet verstaan.misschien wel om dat ook hij het leven niet verstond. De Minister van Binnenlandsche Zaken, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, heeft Donderdag met den heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werkverschaffing, een langdurig be zoek gebracht aan de ontwikkelingscursussen voor werkloozen in de gemeente Schiedam. De Minister heeft een negental cursussen be zocht en wel die voor Eerste Hulp bij Onge lukken, in Economie, in Nederlandsche taal, Werktuigkunde, Autogenisch lasschen, Turnen, Licht houtwerk, Scheepsbouw en een Naaicur sus op de Huishoudschool. De Minister verklaarde aan den Burgemeester van Schiedam, den Wethouder van Onderwijs en den Inspecteur van het Onderwijs, dat hij zeer ingenomen was met de wijze waarop in Schiedam, alwaar 1700 cursisten, waaronder 150 vrouwen, de lessen volgen, het ontwikke lingswerk voor werkloozen is georganiseerd. Wij kunnen aan het bovenstaande nog toe voegen, dat de leiders in Schiedam gaame be reid zijn aan andere gemeentebesturen om trent het werk in Schiedam inlichtingen te verschaffen. Men kan zich daarvoor wenden tot dr. Smit, inspecteur van het Onderwijs te Schiedam. Den Haag, 16 Maart 1933 Prof. van Embden heeft bij de begrooting van Defensie inderdaad gezwegen. Wèl was hij he den weer aanwezig en verklaarde zijn fractie genoot, prof. Kranenburg, waarom ditmaal de vrijzinnig-democratische fractie van inmenging in het debat afzag. Men vond dit tegenover den scheidenden bewindsman overbodig en men deed dit geenszins met de (door prof. Lohman even geopperde) bedoeling, om in verband met een eventueel deelnemen aan een toekomstige regeering zoo weinig mogelijk vat op zich te geven. De positie der vrijzinnig-democraten, ten opzichte der eenzijdige ontwapening, aldus de Leidsche hoogleeraar, is nog onveranderd. Wij kunnen het niet helpen, maar wij beluister den in deze verklaring toch een anderen toon dan de laatste jaren in de Eerste Kamer steeds uit professor van Embden's mond te vernemen viel. Vóór prof. Kranenburg had de katholieke af gevaardigde B1 o m J o u s zich bij prof. Loh- man.'s pleidooi voor een zoo paraat mogelijk veldleger aangesloten, ook alweder vooral met het oog op de bedreigde positie onzer Zuide lijke provinciën, en had de sociaal-democraat Moltmaker een onbeholpen betoog over 's ministers maatregelen tegenover sociaal-de mocraten in de weermacht en over allerlei kin- derachtig-futiele en oncontroleerbare klachten gehouden, dat werkelijk in de „Handelingen" zal blijven geboekstaafd als een staaltje van hoe men in het Parlement erin kan slagen, een figuur te slaan. Wat deze senator, die zich al eerder op een protestmeeting zoo ongelukkig uitliet, thans weder aan enormiteiten debiteer de, was zoo triest-leeg van inhoud, dat wij kun nen begrijpen, dat de katholieke afgevaardigde mr. Heerkens Thijssen met zijn hoofd een ge baar van „kalm laten spreken!" maakte tegen degenen, die aan deze rede nog interrupties verspilden. Zoo noemde de heer Moltmaker het ontslag van een typiste aan het Departement van De fensie, die zich niet wenschte uit te laten over hare houding bij een eventueele mobilisatie, een feit, dat op geestelijk verval wijst. Buitenge woon raak heeft dèarop minister Deckers in een passage, die verdient, woordelijk te worden verder gegeven, gereageerd door welsprekend uiteen te zetten, wat hij als symptomen van geestelijk verval beschouwt. Die symptomen zijn te vinden bij hen, die de weermacht als een moordwerktuig verfoeien en die tegelijk daarin hun bestaan zoeken. Bij Buitenlandsche Zaken, waarover heden de heeren van den Bergh, de Savornin Lohman, Kranenburg en Mendels spraken en waarop wij morgen uitvoeriger te rugkomen, heeft de leider der Christelijk-His- torische fractie wederom een zeer geharnast betoog gehouden over de zwijgzaamheid, de „traditioneele zelfgenoegzaamheid", zooals wij len Struycken het noemde, van het Departe ment. Ook de liberaal van den Bergh klaagde, dat er geen land ter wereld is, waar terzake van het buitenlandsch beleid het parlement zoo in het onzekere gelaten wordt als hier. Prof. de Savornin Lohman, die ook uitvoe rig zijn afkeuring toelichtte over het feit, dat de Nederlandsche Regeering te Genève niet meer protest geuit heeft tegen de met art. 18 van het Volkenbondspact strijdige on volledige registratie van het Fransch-Belgisch militair accoord, wraakte vooral in Minister Beelaerts, dat hij in zijn Memorie van Ant woord aan zijn opvolger den raad gegeven heeft, de Staten Generaal zooveel mogelijk buiten alle onderhandelingen met het buiten land te houden. Staatsrechtelijk moge, aldus de heer Loh man, deze algemeene stelregel juist zijn, de Minister vergeet, dat met name de Eerste Ka mer de laatste jaren niets anders deed dan informeeren, of de Regeering zich hield aan wat zij zelf uit eigen vrije beweging in haar Memorandum van 1929 gepubliceerd heeft. Daarmee kon de natie zich vereenigen. De natie zou volgens den heer Beelaerts zelf! iedere regeering wraken, die verder wilde gaan. En daarom is volgens prof. Lohman voor het toekomstig kabinet, als het zijn positie te genover België vaststelt, allereerste eisch, dat het homogeen zij hierover, dat nieuwe onder handelingen onwrikbaar aan het Memorandum van 1929 moeten vasthouden. De heer Mendels sloeg uit hetgeen prof. Lohman over de actie tegen het Moerdijk- kanaal zeide, göèdkoope politieke munt voor de roode persuitingen en meetings waar om den een weigeren, wat men in den ander prijst? zoo vroeg hij met weinig onderschei dingsvermogen terwijl prof. Kranenburg bespiegelingen gaf over „ontwapenend" Ge nève en het kiemen van een beteren geest zag in de weigering der studenten van Oxford, om nog ooit voor koning en vaderland te vechten. Als de Oxfordsche studenten in hun motie al leen geweigerd hadden, nog ooit aan een aan valsoorlog deel te nemen, zouden we ons met die- uiting van den vrijzinnig-democratischen hoogleeraar accoord kunnen verklaren. Op de Maasstraat te Tegelen had Woens dagavond een botsing plaats tusschen een auto bus van de Maas Buurt-Spoorweg Mij., welke den dienst onderhoudt tusschen Venlo en Te- gelen, en den wielrijder Van Leipzig uit Venlo. Doordat de wielrijder plotseling naar het lin kergedeelte van den weg overstak, was een aan rijding niet meer te voorkomen, hoewel de chauffeur van de autobus nog krachtig rem de. De wielrijder bekwam enkele hoofdwonden en inwendige kneuzingen. Hij werd naar zijn woning overgebracht. Zijn rijwiel was totaal vernield. Den chauffeur treft geen schuld. Een in de autobus zittende zuster uit het St. Josephklooster te Steyl sloeg tengevolge van het plotselinge en hevige remmen met het hoofd tegen een rugleuning en bekwam daarbij vrij ernstige verwondingen aan het gelaat. Zij is overgebracht naar het R. K. Ziekenhuis te Te- gelen. Op den Straalschenweg te Venlo werd de 20- jarige wielrijder W. Willems uit Venlo door 'n passeerenden auto van den heer Unterberguit Rheinberg (D.) gegrepen en tegen den grond gesmakt. Hij liep hierbij ernstige inwendige kneuzingen en verwondingen aan de beenen op. Hij werd ter plaatse verbonden en daarop naar huis overgebracht. De auto reed na het ongeval door, doch kon nog worden ingehaald. De chauffeur verklaarde niets van de aanrijding bemerkt te hebben. Donderdagmorgen te acht uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de vlasfabriek „Toekomst II", eigenaar O. B. de Visser Czn., gelegen aan de Onderstraat te Lage Zwaluwe. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit en sloeg over naar de tegenover de fabriek gelegen groote landbouwschuur van M. Cresee. De brandweer van Lage Zwaluwe, die met twee slangen op de waterleiding en met twee hand spuiten water gaf, stond vrijwel machteloos tegenover de vuurzee. Om kwart over tien arri veerden twee motorspuiten uit Breda, onder lei ding van opperbrandmeester Korteweg. Er viel toen echter niets meer te redden. De vlasfabriek bestaande uit een gelijkvloersch gedeelte en een zolderverdieping, met een diepte van onge veer 15 M. en de landbouwschuur brandden tot den grond toe af. Eenige duizenden kilo's vlas zijn verloren gegaan. Voorts werden de in het gebouw aanwezige machines, alsmede een luxe auto en een vrachtauto, een prooi der vlammen. Een groote hoeveelheid vee, dat zich in de landbouwschuur bevond, kon op een jonge big na, worden gered. Een aantal landbouwmachines en 100 mud aardappelen zijn hier echter ver loren gapaan. Het vlas en het fabrieksgebouw waren verzekerd. Op 16 Februari j.l. is de vlasfabriek „Toekomst I" van denzelfden eigenaar door brand verwoest. De drie Nederlandsche Middenstandsbonden zonden d.d. 14 Maart j.l. het volgende schrijven aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid: „De drie Nederlandsche Middenstandsbonden zijn pijnlijk getroffen door het feit, dat in de opgave van onderwerpen, welke de Regeering op prijs stelde nog met de zittende Tweede Kamer af te handelen, en in de gepubliceerde lijst van onderdeelen van het bedrijfsleven, ten aanzien waarvan de Regeering voornemens is steunmaatregelen voor te stellen, geen sprake is van een te verleenen crediethulp aan de mid- denstandsondememingen, die door de crisis in moeilijkheden zijn geraakt. Waar de Regeering blijkbaar van oordeel is, dat niets mag worden nagelaten om gezonde bedrijven, die door de crisis worden bedreigd, te ondersteunen, en waar de Regeering getuige nog het wetsontwerp tot steun verleening ten behoeve van bollentrekkers in een viertal ge meenten meent kapitaal beschikbaar cé moe ten stellen om dreigend onheil ten gevolge van ineenstorting van ondernemingen te voorkomen, daar vertrouwen de Middenstandsbonden, dat ook de handeldrijvende en industrieele midden stand niet tevergeefs uitziet haar een eenvou dige en crediethulp, die tallöoze middenstands- ondernemingen, welke door de crisis in moei lijkheden zijn gekomen, van den ondergang zal kunnen redden. Intusschen de nood en de tijd dringt! De drie Nederlandsche Middenstandsbonden veroórlooven zich dan ook Uwe Excellentie eer biedig, doch met den meest mogelijken aan drang te verzoeken, te willen bevorderen, dat een voorstel tot verleening van crisis-crediet- hulp aan middenstandsondememingen op zoo danig tijdstip by de Staten-Generaal wordt in gediend, dat het nog door de zittende Tweede Kamer zal kunnen worden behandeld". De voorjaars-Verbondsvergadering van het R. K. Werkliedenverbond, die mede dienstbaar zal worden gemaakt aan de herdenking der doorvoering van de centralisatie in de Katho lieke Arbeidersbeweging vóór ongeveer 25 jaar zal, volgens de „volkskr.", worden gehouden te Utrecht op 20 Juni en (zoo noodig) op 21 Juni a.s. Uit de thans gepubliceerde cyfers betreffende het ledental van het R. K. Werkliedenverbond biykt, dat het geheele jaar 1932 bracht: wat de vakbonden betreft een winst van 14002; wat de dioc bonden betreft een winst van 8771; en wat het Verbond betreft een winst van 11460. Op 31 Dec. 1932 telde het Verbond in totaal 213.675 georganiseerden. Het hoogste punt lag op 31 October jj. toen reeds een teruggang in het ledental was inge treden, doch welke te niet ging door aanslui ting van den Ppstbond. De teruggang, welke zich nog al stevig liet aanzien is in het vierde kwartaal nogal meegevallen. De minister van Economische Zaken en Ar beid heeft uit overweging, dat in verband met de uitbreiding van de crisismaatregelen de noodzakeiykheid is gebleken ten behoeve van handel en nyverheid, landbouw en visschery bij zyn departement te beschikken over een crisis accountantsdienst, met ingang van 13 Maart ingesteld, een crisis-accountantsdienst met op dracht: Op die geweldige inconsequentie heeft in een spontaan speechje ook de katholieke afgevaar digde Visser gewezen. De sociaal-democra ten bewezen door hun nydig interrumpeeren, hoe raak dit uit het hart wellend woord aan kwam, De heer Visser kwam in zyn kort be toog, waarvoor hy een dankbaren handdruk ontving van den heer Heerkens Thyssen en van de professoren Diepenhorst en de Savornin Lohman, tot de simpele en door geen Molt maker weg te vagen conclusie, dat er voor de S.D.A.P. maar één weg openstaat n.m. haar aanhangers adviseeren, geen vrywilliger te worden. Dat zal den minister een hoop werk kunnen besparen. Want dat deze het sanee ringswerk met kracht zal aanpakken en door zetten, beklemtoonde hy ook thans weer. Hy zal in de toekomst nauwkeurig doen nagaan, uit welk milieu de vrywilligers komen en na hun dienstneming met groote zorg tegen alle besmetting waken. Opnieuw heeft MINISTER DECKERS een rede gehouden, die klonk als een klok al waren dan, wat de grootere vraagstukken be treft, de klanken uiteraard alweer oud die geen détail verwaarloosde en die buitengewoon slagvaardig inging op iedere roode interruptie. Ook in den Senaat mocht deze bewindsman, die zich de laatste weken wel zéér uitnemend heeft geweerd, dan ook een verdiend applaus oogsten. Zonder den moed te verliezen, trachtte hy voor de zooveelste maal mevrouw Pothuis Smit te overtuigen van het nut van de be scherming der burgeriyke bevolking tegen lucht- en gasaanvallen. Het zal wel weer ver- geefsche moeite geweest zyn. Déze sociaal- democrate staat nu eenmaal biykens een in terruptie op het zonderlinge standpunt, dat op dit gebied niets moet worden gedaan, omdat het tóch niet helpt. De Minister moge nog zoo uitdrukkelyk verzekeren, dat de gasmaskers buitengewoon deugdeiyk zyn, mevrouw Pothuis schijnt maar liever de bevolking aan den ver stikkingsdood te willen wagen, omdat voor dekinderen geen goede gasmaskers te ver vaardigen zijn. Wat óók nog een zeer groote vraag is. Dat de Regeering den fabrikant van de bom, die op de „De Zeven Provinciën" viel, om haar goede werking geprezen en bedankt heeft, ont kende de Minister natuurlyk uitdrukkelyk. Het was hem aan te zien, dat het hem tegen de borst stuitte, op een dergelijke minderwaardige veronderstelling ernstig te moeten ingaan. Ove rigens heeft de heer Deckers aan de wrange rede van mevrouw Pothuis niet veel woorden verspild. Vergeleken by wat hem dagelijks in de sociaal-democratische bladen te beurt valt, had zij hem trouwens „als een liefelyke minne zang" in de ooren geklonken. De heeren Lohman en Blomjous heeft de Minister inzake het Zuiden gerustgesteld. Hy schynt de meening te deelen, dat de Belgische fórtengordel langs onze grenzen eer voor- dan nadeelig voor ons is. En overigens verklaarde hy, dat, al moeten natuurlijk de détails van de actie by een conflict geheim blyven, iedere schender van ons grensgebied ons leger op zyn weg zal vinden. Dit in verband met de Zui- deiyke vrees, dat het leger zich dadeiyk ach ter de waterlinie zou terugtrekken. Wat de paraatheid van ons leger betreft, legde de Mi nister er nadruk op, dat door hem by de be zuiniging voorop is gesteld, dat aan een vlot verloop der mobilisatie onder geen beding mocht worden geraakt. Tenslotte mogen we uit 's Ministers rede ver melden, dat redelijke klachten steeds een wel willend oor by hem vinden. Meermalen heeft .hij aan boord van .de schepen o. a. op zyn reis naar Napels twee jaar geleden zelf ver- trouweiyk met de bemanning gesproken. B.v. is daarvan een gevolg geweest, dat de marine man in Indië in ieder geval 10 pet. meer soldij verdient dan in. Nederland. En overigens be greep de bewindsman er niets van, dat de vele klachten, die de heer Moltmaker beweerde te hebben, niet door de zeer vrymoedige roode a. controle uit te oefenen op de crisis-in stellingen en fondsen; b. met het oog op de verschillende crisis steunregelingen by de daarbij betrokken be langhebbenden boekhoudkundige gegevens te verzamelen als waarborg voor een redeiyke ba sis der op grond van die steunregelingen te ver leenen uitkeeringen; c. alle verdere werkzaamheden te verrichten, welke de leider van den crisisaccountantsdienst noodig acht of welke hem door den minister van economische zaken en arbeid worden opgedra gen. De minister heeft als leider van den crisis-ac countantsdienst aangewezen drs. M. de Bloeme, accountant by den accountantsdienst der di recte belastingen te 's-Gravenhage. BANDOENG, 16 Maart (Aneta) De Euro- peesche fuselier J. is door den Krygsraad van Tjimahi, wegens het openiyk aanslaan van twee geschriften, waarin tot strafbare feiten wordt opgeruid, veroordeeld tot een jaar gevangenis straf. De eisch was twee jaar gevangenisstraf en vervallenverklaring van den militairen stand. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp tot wyziging van eenige artikelen der Kieswet, van de artikelen 11 a, 11 b en 70 d der Provinciale Wet, alsmede van de artikelen 17, 20 en 40 der gemeentewet wordt ontleend: Zoolang het aantal te verdeelen zetels van tevoren bepaald is, biyft een bepaald stelsel van restzetelverdeeling bestaan en moet deze keuze worden bepaald door hetgeen men als gevolg het zwaarst wil laten wegen. De steun, dien het amendement-van der Bergh in de Tweede Kamer verkreeg en de groote overeen stemming met hetgeen de regeering aanvan- kelyk had voorgesteld, wezen ten deze den weg. De minister meent, dat in art. 100 c terecht een zekeré grens aan de werking der gevol gen, aan het stelsel-d'Hondt inhaerent, wordt gesteld, aangezien zich deze in aanmerkelyk sterkere mate doen gelden, naargelang het aantal te verdeelen zetels geringer is. Dat men overigens in het duister zou tasten, kan niet worden toegegeven, aangezien art. 100 c geen ander stelsel in toepassing brengt dan het thans algemeen geldende, waaromtrent erva ring is verkregen. Ook de minister betreurt, dat het met art. II van het oorspronkelyk wetsontwerp beoogde doel, wering van kleine partijen, die toch geen leans hebben op het behalen van ook maar één zetel, moest worden losgelaten. De politie te Tilburg heeft een inval gedaan in een verdachte lunchroom aan den Loonschen weg, aldaar, wegens vermoeden van overtreding der Drankwet. Een groote party sterke drank werd in beslag genomen. Verder trof de politie in het huis een drietal inwonende minderjarige meisjes aan: twee van Duitsche en een van Nederlandsche nationa liteit. Een der Duitsche meisjes heeft terstond de wijk genomen naar de „Heimat", het andere werd als ongewenschte vreemdelinge over de grens gezet. De ouders van het Nederland sche meisje werden opgespoord. Het meisje werd naar huis teruggestuurd. Donderdag stond ter zake van rywieldiefstal- len terecht v. d. G. uit de buurtschap de Beek gemeente Princenhage, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Breda. Hy hoorde 10 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Toen hij door de maréchaussee naar het Huis van Bewaring werd teruggebracht, zag hy kans aan de waakzaamheid der maréchaussee te ont snappen en de vlucht te nemen. Alle pogingen om hem te vatten mislukten. Er wordt een onderzoek ingesteld' waar de vluchteling zich bevindt De Centrale Recherche te Rotterdam heeft te Sassenheim aangehouden den 60-jarigen C. Lloyds te Londen bericht dat het Neder landsche motorschip „Nyverdal" Woensdagnacht ter hoogte van New Haven in aanvaring is ge weest met het Engelsche stoomschip „Bea- conry". Belde vaartuigen zyn ernstig beschadigd; de kapitein van het Engelsche schip verdronk. Hotel te Antwerpen. Concert onder leiding van André Felleman 5.20 Concert „The Mickey's Club Jazz-atraction", onder lei ding van Ludo Langlois 8.20 „Denle", lyrisch drama van Leon Dubois. Het om- rc/ïp-symphonle-orkest onder leiding van Jean Kumps 11.20 Gramofoonmuziek. Wat de afschaffing van den stemplicht be treft, wordt in herinnering gebracht, dat in 1925 en ook nadien van regeeringswege voor stellen zijn gedaan om den druk van dien plicht te verminderen. Deze voorstellen mochten echter resp. in de Tweede en Eerste Kamer niet de vereischte meerderheid verwerven. Uit dien hoofde is het verklaarbaar, dat de minister heeft gemeend, zich van initiatief op dit punt verder te moe ten onthouden. De juistheid van het door hem in dezen genomen standpunt heeft haar be vestiging gevonden in de beslissing, door de Tweede Kamer in de vergadering van 1 Fe bruari J.l. genomen, omtrent het amendement- Beumer. In het Paleis van Justitie te Den Haag de den Donderdagmiddag ernstige geruchten de ronde, dat de verdediging in de Haagsche moordzaak by haar voortgezet pleidooi een nieuw briefje zou aanbrengen, waarin de ver moortje een schuldbekentenis jegens den tech- niker op schrift gesteld zou hebben. Schrift- üeskundigen, die dit briefje onderzocht had den, zouden verklaard hebben, dat het schrift overeenkomt met dat; op het meergenoemde briefje, waaromtrent reeds zooveel is te doen geweest. De „Telegraaf" heefc hieromtrent inlichtin gen gevraagd aan den verdediger, mr. Neder- veen, die zich evenwel niet wilde uitlaten, al ontkende hy niet, dat er inderdaad een nieuw briefje voor den dag is gekomen. In de R.K. kerk te Dorst by Breda is in gebroken. De deuren van de sacristie en van de zich daar bevindende kluis vertoonden po gingen om ze met geweld te ontsluiten, wat echter nit gelukt is. Ook aan de deur van het tabernakel was het merkbaar, dat geprobeerd was om ze te forceeren. De dieven zijn naar alle waarschijnlykheid binnengeklommen door een raampje in de sacristie. Een onmiddeliyk door de rijks- en gemeentepolitie ingesteld on derzoek bleef tot heden zonder resultaat. Sedert 8 Maart j.l. wordt uit de ouderbjke woning vermist de 15-jarige Martinus van der Zwan, wonende Bevelandschestraat 41, Den Haag. Signalement: lengte circa 1.60 M., donker haar, bruine oogen, bol gezicht, gezonde kleur, flink postuur. Kleeding: grys sportcostuum met korte broek, beige kousen, lage zwarte schoenen met yzeren beslag, lichte pet. Namens de ouders verzoekt de Commissaris van Politie der af deeling C. te Den Haag de opsporing van genoemden jongen. Donderdagmorgen is er opnieuw brand uit gebroken aan boord van het wrak van de -,P. O. Hooft", dat in Pemis gesloopt wordt. Door de vonken van een sny apparaat is aangekoekte olie in het voorschip aan het branden gegaan. Men heeft den brand rustig laten uitwoeden 's Middags om half twee was alles weer afge loopen. Pater J. Mevis van de missionarissen van Scheut is door kolendamp vergiftigd dood op zyn Kiang gevonden; een Kiang is een ouder- wetsch Chineesch bed van steen, waarondereen vuur wordt gestookt, om zich te beschutten tegen de felle winterkou. Pater Mevis verbleef sedert 1928 in China en was nog slechts een jaar als Pastoor te Sansheng; 'n andere Mis sionaris die in dezelfde kamer sliep, werd even eens door kolendamp vergiftigd, maar na lang durig kunstmatige ademhaling te hebben toe gepast is men er in geslaagd de levensgeesten weer op te wekken. Hiertoe van Rome uit aangezocht heeft het St. Bernulphus-Gilde een commissie benoemd om de deelneming van Nederland aan de in ternationale tentoonstelling van kerkeiyke kunst voor te bereiden. Nadere byzonderheden hieromtrent zullen De Haagsche rechtbank heeft Donderdag i° staat van faillissement verklaard de heer J. Leenes, directeur van de thans gefailleerde N.V. Burgers en Co.'s Bank en de N.V. Trustkantoor voor Administratie en Belegging. Tot rechter-commissaris werd benoemd mr. van Laer en tot curator mr. Koelema.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6