Gemeenteraad van Heemstede GR00TE UITVERKOOP UITBREIDING e» VERBOUWING WESTERGRACHT 79 N.V. WONINGINRICHTING J, CHRISTIAANS WESTERGRACHT 79, hoek Gasthuislaan Gemeenteraad van Bloemendaal VRIJDAG 17 MAART WEGENS BELANGRIJKE houden wij slechts 3 DAGEN een algeheele te beginnen morgen (Zaterdagochtend) TE 10 UUR ALLES BENEDEN INKOOP! Zware gevechten in Zuid-Jehol Japansch nationalisme De Schutzbund in Tirol ontbonden Japansche scheepsramp Het Gezondheids huis Beplanting van de Heem- steedsche Dreef Ingebruik geven lokalen en belooning concierge Gezond heidshuis Verkoop grond Verhuur weiland ten Zuiden Meerweg Aankoop grond en verbetering voetpad Oostzijde Heerenweg W erkloozensteun V erkiezingsreclame Beplanting Heemst. Dreef BENNEBROEK BLOEMENDAAL van onze ZAAK SP0TPRU7FN *n Meubelen, Couoonnen Loopers, CDAT DDI I7C"M ZcU' Linoleumzeil, Vitrage», Matten, orUIrKIJZLIN Dekens, Bedden, enz> enz. enz. ZIET DE ETALAGES! ZIET DE ETALAGES! HAARLEMMERMEER Raadsvergadering Bestemming oude raadhuis De subsidieering van het bijzonder voorbereidend L. O. Winkelgalerij Zeeweg Toekenning schadeloos stelling Opheffing klasse Subsidieering bijzonder voor bereidend onderwijs Bodewoning Inrichting tegenwoordige raadhuis Aanschaffing gasmaskers Radio en alarm Aanschaffing personenauto's Rondvraag Chineesche conferentie INBRAAK IN NEDERLANDSCH CONSULAAT De Raad der gemeente Heemstede kwam gis terenavond in vergadering bijeen onder voorzit- erschap van Burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig de heer van den Heuvel (A.R.). B. en W. stellen voor: het magazijn van het gezondheidshuis in ge bruik te geven aan de Afd. Heemstede van de N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis", tegen een vergoeding van ƒ250.per jaar; de nader door B. en W. aan te wijzen lokalen van het gezondheidshuis, waarbij is inbegrepen het gedeelte van het gebouw bestemd voor wo ning van de door de Vereeniging voor Wijk verpleging alhier aan te wijzen wijkzuster, aan deze Vereeniging in gebruik te geven, tegen een .vergoeding van ƒ260.per jaar. Verlichting, verwarming en schoonhouden van de onder a en b bedoelde lokalen, met uit zondering van de woonruimte der wijkzuster, geschiedt voor rekening van de gemeente; aan de Vereeniging voor wijkverpleging ver gunning te verleenen tot toepassing van hoogte- zon of andere geneesmethoden in dit gezond heidshuis. De vergoedingen, welke hiervoor door de Vereeniging worden ontvangen, moe ten door haar aan de gemeente worden afge dragen; de belooning van de(n) concierge van het gezondheidshuis vast te stellen op 200.per Jaar, benevens vrij wonen, water, licht en vrije verwarming en de benoeming, de schorsing en het ontslag te doen geschieden door hun col lege. De heer DE TELLO (S.D.A.P.) acht de ver goeding voor den concierge wel erg laag, doch B. en W. hebben waarschijnlijk een combinatie met een andere functie op het oog. Hoe zijn de tarieven voor de hoogtezon? Wethouder dr. DROOG (R.K.) zegt, dat B. en W. inderdaad een bepaald persoon op het oog hebben, die reeds een functie heeft aan de gemeente en nu een betere positie kan krijgen. De hoogtezon-kwestie is bij spr. nog in studie. Het voorstel wordt ongewijzigd aangenomen. B. en W. bieden ter vaststelling aan herzie ning L XV van het uitbreidingsplan, betreffen de de terreinen, waarop o.m. de buitenplaats „Meer en Berg" is gelegen. Dit voorstel wordt ongewijzigd aangenomen. B. en W. stellen voor te verkoopen aan: a. J. E. Baalbergen en A. Volkers te Heem stede een perceel bouwterrein groot 476 M2„ gelegen aan de Westzijde der Heemsteeasche Dreef tegen een prijs van 10.per M2. b. B. Lansdorp in Haarlem iedem ter opper vlakte van 770 M2. tegen een prijs van 11. per M2. Dit voorstel wordt ongewijzigd aangenomen. B. en W. stellen voor, aan C. van der Weiden in Heemstede wederom te verhuren een per ceel weiland, gelegen aan de Zuidzijde van den Meerweg, groot pj.m. 3 H.A., voor de som van 70 per H.A. Zulks voor het jaar 1933. Aangenomen. B. en W. stellen voor om aan te koopen van den heer D. J. van Lennep te Heemstede twee strooken grond ter grootte van 210 M2 voor den prijs van 3.50 per M2 en vragen een crediet van 800 voor het uitvoeren van werk zaamheden ter verbetering van het voetpad aan de Oostzijde van den Heerenweg tegenover de buitenplaats „Het Manpad". Aangenomen. De heer DISSELKOEN (O. S. P.) zegt bij de rondvraag dat er eenige wijzigingen zijn aangebracht in den werkloozensteun. Wiê heeft die wijzigingen aangebracht en is daarover ad vies ingewonnen van de werkloosheidscommis sie? De VOORZITTER antwoordt hierop, dat Maatschappelijk Hulpbetoon deze wijzigingen heeft ontworpen onder goedkeuring van B. en W. De Commissie behoefde daarover niet ge hoord te worden. Overigens, zegt spr., is Maat schappelijk Hulpbetoon een zelfstandig lichaam. De heer DISSELKOEN (O. S. P.) zou graag zien, dat eventueele wijzigingen in de steun regeling tot kennis werden gebracht van den Raad. De Raad heeft toch een crediet verleend gebaseerd op een bepaalde regeling. De VOORZITTER zegt, dat dit tot discus sies zou kunnen leiden, die de zelfstandigheid van Maatschappelijk Hulpbetoon aantasten. Spr. wil nader in het college van B. en W. overwegen of deze vrees inderdaad gewet tigd is. De heer DISSELKOEN (O. S. P.) vraagt of B. en W. reeds het vraagstuk van de huurver- laging der arbeiderswoningen hebben bekeken. Wethouder VAN DE POLL (C.-H.) zegt, dat B. en W. hiervan de noodzakelijkheid reeds onder het oog hebben gezien. Voor het onder deel van een woningbouwvereeniging was dit mogelijk. Een partieele wijziging werd echter Diet juist geacht. De heer AUDRETSCH (Vrijz.) vraagt of B. en W. willen bevorderen dat het plakken bij de verkiezingen zooveel mogelijk wordt tegen gegaan. De VOORZITTER zegt, dat dit bij de tegen woordige politieverordening is verboden. Bo vendien worden de kiesvereenigingen nog aan geschreven. De heer RIJKES (V. B.) betreurt het dat zonder een apart voorstel van B. en W. aan den Raad de boomen aan de Noordzijde van de Heemsteedsche Dreef zijn weggenomen en over zijn geplant naar de Kerklaan. Wat doen B, en W. nu met dat plantsoen? Is de plantsoe nen-commissie gehoord en het advies van den deskundige gevraagd? De heer AUDRETSCH (Vrijz.) zegt indertijd Critiek te hebben uitgeoefend op de reorgani satie van de beplanting op de Kerklaan. De Raad schonk daaraan geen aandacht. Nu is deze oplossing echter de beste. De heer VAN UNEN (V. B.) acht het zeer onjuist, dat zonder eenig raadsbesluit zoo maar 44 boomen worden gerooid. Er is daardoor een abominabele toestand geschapen. De heer v. d. ERF (R. K. zegt, dat de boo men in de Kerklaan zeer slecht waren en gerooid moesten worden. Voor het verplanten Van boomen is bovendien geen raadsbesluit Doodig. Wethouder dr. DROOG (R. K.) zegt, dat het geenszins de bedoeling was van B. en W. om deze boomen bij verrassing weg te nemen. By de begrooting is deze zaak terloops ter sprake gebracht. Zeer bekende adviseurs heb ben spr. verzekerd dat het beter was om deze boomen weg te nemen. Het is niet juist om de Dreef in tweeën te verdeelen. De heesters en struiken zullen echte# niet worden wegge nomen; inderdaad is een beetje afwisseling aardig. De heer VAN LENT (R. K.) vraagt of het mogelijk is, om de rijwielpaden tusschen de Blauwe Brug en de Pieter Aertslaan aan den goeden kant te leggen. Zij liggen thans ver keerd. Wethouder dr. DROOG (R. K.) zal met deze opmerking zeker rekening houden. Hierna sluiting. Raadsvergadering Gisterenavond kwam de raad in openbare zitting bijeen onder lei ding van burgemeester H. J. G. Baron van Hardenbroek. Afwezig de heer B. Heemskerk. De VOORZITTER deelde mede, dat de heer J. Huisman bedankt had als raadslid en sprak vervolgens een woord van waardeering voor hetgeen genoemd raadslid voor de gemeente had gedaan. Van de ingekomen stukken vermelden we, dat de goedkeuring van Ged. Staten op de wijziging Wegenfonds was ingekomen, mede op de wijziging verordening woningbouwvereeni ging, op de tapperijen en op het besluit Kas- geldleening. Voorts was de gemeenterekening 1930 goedgekeurd. De kas en boeken van den gemeente-ontvanger waren in orde bevonden. Van de gemeente Ambt Hardenberg was adhaesie verzocht op een adres inzake vermin dering van de belastbare opbrengst der onge bouwde eigendommen (grondbelasting). Op voorstel van B. en W. wordt het verzoek afgewezen. Aan den R.K. Bloemistarbeidersbond was door B. en W. een bijdrage van 7.50 Ver strekt voor de gehouden Huis- en Kasbroei- tentoonstelling, ten einde de prijzen te kunnen aanschaffen. De heer DUBBIS was van meening, dat men zich tot de afdeeling van Bloembollencultuur had moeten wenden en de gemeente moet de zuinigheid betrachten, waarop de heer VAN BAKEL opmerkte, dat ook de schoolkinderen voor deze tentoonstelling belangstelling toon den. Bij stemming wordt de verleende bijdrage goedgekeurd met 4 tegen 1 stem van den heer Dubbis. Vervolgens werden de kohieren van de hon den- en rioolbelasting vastgesteld, resp. 286 en 283.50. De VOORZITTER deelde mede, dat de ge meenteveldwachter had bedankt als schoon maker van het raadhuis en stelde B. en W. voor om voortaan voor dat werk iemand aan te nemen op arbeidscontract. De raad ging met het voorstel accoord. Vaststelling der 2de suppl. begrooting van inkomsten en uitgaven 1932. Intrekking raads besluit 7 Juli 1932. Door de crisiskosten is de begrooting aan zienlijk overschreden. De VOORZITTER zeide, dat het eisch is, dat de begrooting sluit en de rekening aan het einde van het jaar moet ook sluiten. Het wordt maar weinig beseft, dat de gemeente de tering naar de nering moet zetten. Zoo is de kosten berekening voor ziekenverpleging geraamd op 700 en opgeloopen tot 1950. De ondersteu ning van 1000 opgeloopen tot 5080. De uit gaven voor crisissteun bedragen 3800, voor de werkloozen 36CO. De subsidies aan werk- loozenkassen, geraamd op 650, beliepen 1650. De steun crisiswezen 3800. Het tó taal, dat geraamd was op 2350, bedroeg 19880. De inkomsten liepen achteruit. Het plaatselijk crisiscomité, dat tot ieders tevre denheid had gewerkt, bracht nog 3398, dat op 700 na werd uitgegeven. Door den gem.-opzichter was vergoeding van de helft der telefoonkosten verzocht. Bij stemming werd het verzoek toegestaan met den heer Dubbis tegen. Aan den voorman van gemeentewerken P. Prins zou op voorstel van B. en W. 20 week loon worden uitbetaald. De heer DUBBIS kon met het voorstel niet meegaan, omdat de man verantwoordelijkheid draagt en wilde het loon brengen op 25. Na langdurige bespreking werd het voor stel van dr. DE BLINDE, om het weekloon op 21 te brengen, aangenomen. De 2de suppl, begrooting 1932 werd vastge steld. De vergoeding voor de school met den Bijbel 640.96, voor de R.K. Meisjesschool 1124.70 en voor de RK. Jongensschool 1250.42. De vaststelling van de schoolgeldverordening zal later worden beslist. Voorstel tot huurverlaging van perceelen Wilhelminaplein nos. 5 en 16. B. en W. stellen voor de huur van no. 5 te brengen op 4.25, vroeger 5.90 en na kor ting 5.50. Op de huur van de 2de woning zal 0.75 gekort worden. Een verzoek van Stichting „Vogelenzang", om huurverlaging van de gemeente-woningen, was voor behandeling te laat ingekomen. Een verzoek van de koffiehuishouders om het sluitingsuur van 11 op 12 uur te brengen, werd in handen van den voorzitter gelegd ter afdoening. De heer DUBBIS merkte daarbij op, dat het om 11 uur al laat genoeg is om te sluiten en hoopte, dat dit zoo zou blijven. Een subsidie-aanvraag van de land- en tuin- bouwvereeniging te Vogelenzang van 40 ter voldoening huur schoolgebouw, werd afgewe zen, doch toegestaan, dat per leerling uit Ben- nebroek zal worden betaald. De Leidschevaartweg, die verleden jaar van Haarlem werd overgenomen en waaraan ver schillende gronden liggen, die verhuurd wor den bij vooruitbetaling, zal aldus worden be stendigd. Rondvraag. De heer DUBBIS vroeg of de gemeente in verband met de verbouwing van de Chr. school geld kon krijgen. De toestand is nu, dat voor 96 leerlingen slechts 2 lokalen beschikbaar zijn. De VOORZITTER antwoordde, dat hij een leening niet aandurft, omdat de uitkeeringen niet in gevaar mogen komen. Het zou belas- tingverhooging meebrengen van 25 a 30 opcen ten. Hierna sluiting. Het Ziekenhuisfonds. Donderdag 23 Maart des n.m. te 8 uur, zal de Vereeniging voor Zie- kenhuisverpleging „Bennebroek en Omstreken" een algemeene leednvergadering houden in café „Berg en Dal" alhier. Behalve de gewone punten van behandeling bevat de agenda de verkiezing van een lid van de financieele commissie wegens het periodiek aftreden van den heer J. van Lierop, die niet herkiesbaar is. In de vergadering zal een kort, gedrukt ver slag van den toestand der vereeniging ter in zage worden gelegd. De beteekenis der Middelb. School voor Meis jes. In het Jeugdgebcuw werd Dinsdagavond een causerie gehouden door den heer G. Bol- kestein, inspecteur O. M., over: „De beteekenis der Middelbare School voor meisjes". Groot was 't aantal belangstellenden niet, al zijn vele ouders ten zeerste geïnteresseerd bij dit vraagstuk. Namens het bestuur van ,,'t Kopje" sprak de heer mr. F. J. D. Theyse een woord van wel kom en leidde met een enkel woord den spreker in. De heer Bolkestein begcn met de verklaring, dat hij niet zou spreken over 'n speciale middel bare school voor meisjes, al was de toestand van de school op 't Kopje dan ook de aanleiding voor deze bijeenkomst. Wat spreker te zeggen heeft, heeft hij reeds in verschillende andere plaatsen ook gezegd. Spreker begon dan met 't verschil tusschen een H. B. S. voor meisjes en een middelb. schcol voor meisjes in 't licht te stellen. Een H. B. S. leidt op voor een eind examen, volgens een vast omschreven leerplan. Een middelb. meisjesschool, die ook een 5-jari- gen cursus heeft, geniet echter eenige vrijheid, 't Is echter jammer, dat zij geen middelen heeft om die vrijheid te benutten. Deze school ver keert n.l. in een eigenaardige positie: elke an dere school, lagere- of middelbare-, neutrale-, bijzondere- of openbare school, geniet steun uit de rijkskas. De midd. school voor meisjes is de eenige, waarvan de regeering zich niets en dan ook niets aantrekt. Zij moet dus geheel door particulieren bekostigd worden. Geen wonder, dat deze scholen door den crisistijd in 't nauw geraken. Hoewel zij dus hulpeloos en alleen staan, zijn zij tcch gegroeid, zijn zij zelfs in vele plaatsen tot bloei gekomen. Een bewijs, dat er behoefte aan deze scholen bestaat. Om aan het financieel bezwaar te ontkomen, heeft men verschillende middelen bedacht, om toch voor een gedeeltelijke subsidie in aanmerking te komen. Spreker noemde die middelen, maar wees ook op de technische bezwaren, die daar mee gepaard gaan. Vervolgens wees spr. op de volgende onbillijk heid in de wet op het M.O.: voorstanders van co-éducatie hebben hun H. B. S. en hun gymna sium, waarvan ook hun dochters gebruik kun nen maken. Tegenstanders hiervan en die bo vendien het onderwijs op een H. B. S. en een gymnasium niet geschikt achten voor hun meis jes, moeten zich zelf maar helpen, hebben dus niet dezelfde rechten als de eersten. Spreker wees er in dit verband op, dat 't onderwijs op H.B.S. en gymnasium geheel is ingericht voor de jongens, met de meisjesbelangen wordt in 't geheel geen rekening gehouden. Voor meisjes wil spr. sommige vakken geheel of gedeeltelijk zien verdwijnen, (wiskunde!) terwijl hij andere vak ken (letterkunde, natuur- en scheikunde cp practische wijze onderwezen) beter tot hun recht wil doen komen. Tien jaar geleden is er een eindexamen voor de midd. meisjesschool ingesteld. Dit gebeurde geheel vrijwillig. Spr. heeft dit toegejuicht. De meisjes hadden toen een doel voor oogen, alleen met inspanning te bereiken, 't Te behalen di ploma geeft echter weinig rechten, al moest spr. erkennen, dat in heel veel gevallen die rechten niet verlangd of gewenscht werden. Maar al geeft 't diploma b.v. geen recht tot ver dere, universitaire studie, toch heeft 't waarde bij een studie voor een middelbare taaiakte of andere vakken, opent de mogelijkheid tot aanstelling bij allerlei instellingen en „doet 't de heele maatschappij voor de bezitsters er van openstaan". Na een korte pauze werd gelegenheid gege ven, tot 't deen van vragen en 't inwinnen van meer inlichtingen. Gevraagd werden de specifieke meisjesvak ken. Spr. antwoordde, dat de Midd. School voor meisjes zich nog maar al te vaak oriënteert naar het onderdwijs voor jongens. Op de Katho lieke meisjesscholen echter worden vaak vakken onderwezen, die speciaal voor meisjes van be lang zijn. Spr. vindt 't gewenscht, dat er cp de Midd. School voor meisjes naast een kern van vakken (talen, geschiedenis, aardrijkskunde, natuur- en scheikunde, plant- en dierkunde, be ginselen der rekenkunde) gelegenheid zij, op de meest gevarieerde wijze allerlei andere vakken, zich regelend naar de behoefte en naar den aard der school, te doen onderwijzen (filosophie, paedagogiek en psychologie, aesthetische vak ken, zooals teekenen, muziek, „werken met de handen" enz.). Verder werd gevraagd, of er behalve het verschil in vakken ook verschil in methode bestaat op de Midd. School voor meisjes. Spreker's antwoord was, dat 't wel zeer ge wenscht is, maar dat 't niet altijd wordt toege past. Als laatste vraag kwam: Staat een middelbare acte, verkregen na academische studie, niet hooger aangeschreven, dan eene, die verkregen is na voorstudie op een midd. meisjesschool? De heer Bolkestein moest in zijn antwoord inderdaad de waarheid hiervan erkennen, maar voegde hij er bij bij benoeming spreekt echter de persoonlijkheid ook vaak een woordje mee. Met een woord van dank aan den spreker, werd de bijeenkomst door mr. Theyse gesloten. Haarlemmermeer onder curateele Donderdagmiddag kwam de Raad dezer ge meente bijeen. Burgemeester Mr. A. SLOB opende de ver gadering met gebed, waarna hij zich richtte tot den secretaris J. F. Jansonius met geluk- wenschen, wegens zijn promotie tot Meester in de rechten. Na de toespraak volgt applaus uit de met bloemen versierde raadszaal en dankt de heer Mr. Jansonius voor de aangeboden gelukwen- Donderdagmiddag vergaderde de gemeente raad van Bloemendaal onder voorzitterschap van den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Afwezig de heeren Laan en Luden. Er is één vacature. De afd. Bennebroek van „St. Deus Dedit" wordt een subsidie van 40 verleend voor een door 17 Bloemendalers bezochten tuinbouwcur- sus. De geloofsbrieven van het nieuw inkomend raadslid A. J. Enschedé worden in orde bevon den en tot zijn toelating besloten. De huur van het „Huis te Bloemendaal" wordt verlaagd met 50 en voor 1933 bepaald op 450. B. en W. stellen voor, in te willigen het ver zoek van W. Dijkstra om het terrein aan den Zeeweg nabij het strand, waarop thans het café-restaurant „Het Ronde Huis" staat, voor den tijd van vijftien jaar te mogen huren, ten einde in staat te zijn, dit gebouw 'uit te breiden en er een winkelgalerij aan toe te voegen en het terrein te verhuren voor 3.500 per jaar. Aldus besloten. Met J. Ween wordt eenige ruiling van grond aangegaan aan den Bloemendaalscheweg. Het Ambtenarenreglement wordt vastgesteld, nadat een tweetal amendementen aangenomen is. Vastgesteld wordt een verordening, regelende de verdeeling der werkzaamheden tusschen de verschillende ambtenaren van den burgerlijken stand, terwijl Ged. Staten verzocht zal worden, de bezoldiging van ambtenaren van den bur gerlijken stand te bepalen op 3.voor elk door hen te sluiten huwelijk. B. en W. stellen voor, P. de Nobel wegens het gemis van inkomsten uit de betrekking van zangonderwijzer aan de openbare lagere school 3 maanden een tegemoetkoming toe te kennen van f 480.per jaar, en vervolgens, gedurende 1935 een tegemoetkoming van 336.per jaar. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, de opheffing der voor bereidende klasse in de openbare lagere school C te stellen op 1 Juli 1933 en aan de tijdelijk aan die klasse verbonden onderwijzeres, mej. R. W. M. M..van Ommeren, indien zij op 30 Juni 1933 nog als zoodanig aan de voorberei dende klasse verbonden is» met ingang van 1 Juli 1933 gedurende 3 maanden een tege moetkoming toe te kennen van 1258.per jaar en vervolgens gedurende een tijdvak van twee jaren; alzoo tot 1 October 1935, een tege moetkoming van 880.60 per jaar. Aldus besloten. De tegemoetkoming zal in den vorm van wachtgeld verleend worden. B. en W. bieden ter vaststelling aan een ver ordening op het toekennen van subsidiën ten behoeve van het bijzonder voorbereidend on derwijs. De heer QUARLES VAN UFFORD merkt op, dat de subsidie aan het katholiek voorbereidend onderwijs, 77% van de totaal subsidieering om vat, terwijl slechts 27% van het aantal inwo ners katholiek is. Dat acht hij niet billijk. De heer WITTEMAN verdedigt het nut van bewaarschool-onderwijs. De verordening heeft niets te maken met de Verdeeling in katholieken en niet-katholieken. Een bezwaar acht spr., dat de gemeente weinig betaalt en veel voorwaarden stelt. Hij acht den aanvang mét een hulpkracht op 31 niet juist. Dit aantal moet op 41 gebracht wor den, meent hij, waartoe hij een voorstel in dient. Voorts; heeft hij bezwaar tegen de schoolgeldregeling. Er moet ongeveer evenveel betaald worden als voor het L. O. Spr. stelt daarom voor, de schoolgelden te halveeren. Voorts stelt hij voor, wat meer vrijheid te laten aan de schoolbesturen. De heer SCHULTZ vindt het vreemd, dat men op het voorbereidend L. O. gaat bezuini gen door afschaffing, doch het bijzonder on derwijs wil bevoordeelen. Spr. zal daarom t£- gen de verordening stemmen. De heer CASSÉE zal op denzelfden grond tegen stemmen. Wethouder PRINSENBERG wijst er op, dat de gemeente geen 30 per leerling hoeft te be talen in verband met het bezoek der scholen door buitenleerlingen. Dat 77% aan de katholieke scholen zou ko men is niet juist. Daarenboven is dit de toe stand van het oogenblik, terwijl de verordening voor de toekomst gemaakt wordt. Andere bij zondere scholen zullen daar dus ook onder val len. Wethouder BORNWATER verdedigt eveneens de verordening. Een voorstel-Schulz, de nieuwe regeling niet te aanvaarden, wordt verworpen met 93 stemmen. Een voorstel-Quarles, van Ufford, de bijdrage van 30 tot 20 te verlagen, wordt eveneens verworpen, alsmede een voorstel-Witteman tot halveering der schoolgelden. Aangenomen wordt het amendement-Witte- man, tot verhooging van het aantal kinderen voor de aanstelling van een hulpkracht. De soc.-dem. en vrijz. dem. stemden, na het verwerpen van het amendement-Schulz, tel kens blanco. De verordening wordt vastgesteld. In verband met de huisvesting van de ge meentesecretarie in „De Nachtegaal komt het B. en W. wenschelijk voor om de bij de villa behoorende tuinmanswoning te verbouwen tot woning voor den bode van het raadhuis en vra gen daartoe een crediet van 3600.aan. Het crediet wordt verleend. B. en W. vragen een crediet van 7.000 aan voor inrichting van het bestaande raadhuis tot bureau voor publieke werken en bureau voor den gemeente-ontvanger. De heer QUARLES VAN UFFORD vraagt, of de diensten niet te zamen met de politie ondergebracht kunnen worden. Kan niet een uitbouw gemaakt worden aan het bestaande raadhuis? Spr. vraagt nader onderzoek van deze zaak. De VOORZITTER ontwikkelt bezwaren hier tegen. Het politie-bureau komt centraal te liggen bij den spoorwegovergang. Dat heeft veel voor- deelen. Het crediet wordt B. en W. verleend. schen, hopende dat de uitstekende verstand houding bestendigd moge blijven en dat hij nog jaren lang op dezelfde aangename wijze mag werkzaam zijn in 't belang der Gemeente Haarlemmermeer. Voorgelezen wordt een adres van het N.V.V. en de S. D. A. P. met verzoek om de steunbe dragen te verhoogen. B. en W. stellen voor om adressanten mede te deelen, dat er geen kans is om de gevraagde verhooging voor land- en tuinbouwarbeiders er door te krijgen en tot f 11.55 te brengen, daar de uitkeering van f 10 bij vroegere po gingen ook gehandhaafd bleef. Een soortgelijk adres is ingekomen van den Bouwvakarbeidersbond. B. en W. deelen de briefwisseling mede met den Minister en gezien de enorme bedragen, die wekelijks moeten worden uitgekeerd, dur ven B. en W. geen voorstellen te doen tot ver hooging. Na bespreking worden de adressen voor kennisgeving aangenomen. Tot onderwijzer van de U. L. O. school te Hoofddorp wordt benoemd de heer W. A. Schippers, tijdelijk onderwijzer te Nijkerk. Een voorstel tot verkoop van twee stukjes grond te Nieuw-Vennep aan het bestuur van het Waterschap de Haarlemmermeerpolder wordt aangenomen. Een raadsbesluit tot de aanduiding van het dorp Schiphol wordt ingetrokken. Voorgesteld wordt een wijziging van de win kelsluitingswet in verband met den zomertijd, die door de meeste ingezetenen wordt in acht genomen. Gedurende den zomertijd wordt toe gestaan dat de winkels een uur langer open mogen blijven. Het bestuur van de vereeniging „Vooruit" is voornemens een concours Hippique te geven. Besloten wordt om het concoursterrein met tribune gratis in gebruik af te staan aan ge noemde vereeniging. De pachtprijzen van de terreinen van het gemeentelijk grondbedrijf worden verlaagd tot 50 procent van den oorspronkelijken huurprijs te Nieuw-Vennep, en te Hoofddorp met 30 tot 40 procent. In behandeling komt een ontwerp bebou wingsvoorschriften in de Badhoevebuurt; waar bij lang gepraat wordt over den afstand tus schen twee perceelen op 7 Meter of 5 Meter. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men om dien afstand te bepalen op 7 Meter. Een voorstel BRAS om den afstand uit de as van den weg van 1 Meter tot 3 Meter toe te staan, wordt aangenomen. Besloten wordt over te gaan tot conversie van een geldleening groot f 100.000 tegen 6 procent op eenzelfde leening tegen ilA procent. De begrooting 1933 moet worden gewijzigd, wijl voor crisisuitgaven niet mag worden ge leend. Voorgesteld wordt te bezuinigen ongeveer f 10.000 op eenige uitgaafposten en de opcen ten op de personeele belasting te verhoogen van 100200 en de wegenbelasting uit te brei den. De heer VAN WIJK (A. R.) komt op tegen de bezuinigingen, die hij beschouwt als af braak. Ook de heeren JOORE, TROOST en GRIEK- SPOOR keurde de bezuinigingen af. De heer DE ZEEUW (V. B.) zag gaarne be zuinigingen toegepast op het grondbedrijf. Wethouder OUWERKERK beschouwt de be- Teneinde de gevaren verbonden aan de uit oefening van hun beroep, tot een minimum te beperken, vragen B. en W. een crediet van 260 aan, om aan te schaffen ten behoeve van: a. het gasbedrijf: 2 gasmaskers ad 15.— per stuk; b. de brandweer: 8 gasmaskers ad 15. per stuk en 2 gasmaskers tegen koolmonoxyde ad 54.50 per stuk. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. B. en W. vragen een crediet van 600 aan voor onderzoek omtrent mogelijke invoering van radiodistributie en alarmsysteem. De heeren NOORMAN en WITTEMAN willen eerst eens onderzocht zien, of gemeentelijke distributie voordeeliger is. De laatste bepleit tevens een billijke regeling, welke betracht moet worden ten aanzien van de groote omroepver- eenigingen door een particuliere .vereeniging als het haar gegund wordt. Het crediet wordt verleend. B. en W. stellen voor, onthefing van artikel 7 der bouwverordening te verleenen aan: Gebr. Lolkus, H. K. Schendstok, J. G. van Marle, Mevr. P. Smit en de St. Reinildastich- ting. Te weigeren aan: J. M. F. Lambooy en A. v. d. Ham, A. D. Huysman en P. F. Semé. Overeenkomstig deze voorstellen wordt be sloten. De twee personenauto's, in gebruik bij Pu blieke Werken, zijn totaal versleten. Vervan ging van deze voertuigen door betere vordert een som van pl-ra. 4000.— tot welk bedrag B. en W. een crediet aanvragen. Het crediet wordt verleend. De heer WITTEMAN dringt aan op een spoedig prae-advies op het request in zake door woningbouwvereenigingen gevraagde huurver laging. Op vragen van den heer NOORMAN over den weg langs het Brouwerskolkje, geeft de VOOR ZITTER aan, hoe de gang van zaken geweest is,. De zaak hangt nog altijd bij de Gemeente lijke Commissie. Besloten wordt dat B. en W. zich tot Ged. Staten zullen wenden, om te vragen, spoed bij de zaak te betrachten. De vergadering wordt gesloten HSIFENGKUO, 16 Maart (Eigen bericht). Zware gevechten worden momenteel gevoerd om den pas bij Pingyuen. Drie Chineesche aan vallen werden door de Japansche brigade-Ha- tori, versterkt door haar inmiddels gearriveerde achterhoede, teruggeslagen. (United Press) PEIPING, 16 Maart. (Eigen bericht). Een voor den binnen- en buitenlandschen toe stand van China zeer belangrijke conferentie wordt momenteel te Paotingfoe gehouden. Be halve Tsang Kai-Sjek en den minister van Buitenlandsche Zaken Lo Wen Kan nemen ook eenige andere vooraanstaande leiders, o.w. vroegere tegenstanders der Centrale regeering; aan de conferentie deei. Tot deze laatsten behoort ook Yen Hsi Sjan, de vroegere gouverneur van de provincie Sjan- si, die gedurende eenigen tijd met den „chris ten-generaal" Feng tegen Nanking samenspan de, maar tenslotte zijn tegenstand moest op geven en zich uit de politiek terugtrok. De onderhandelingen te Paotingfoe worden door de Japanners met groote belangstelling gevolgd daar men verwacht, dat ze een definitieve be slissing zullen brengen of China in de toe komst tegenover Japan een tegemoetkomende of een oorlogszuchtige houding zal aannemen. De vroegere commandant der strijdkrachten in Noord-China en heerscher over Mandsjoe- rije Tsjang Hsue Liang, die zich in Frankrijk wil vestigen, is in gezelschap van zijn vrouw in een vliegtuig uit Peiping in Sjanghai aange komen. Hij zal daar aan boord gaan. (United Press) OSAKA, 16 Maart (Eigen bericht) De be kende industrieel Tokuzosjima wordt ervan be schuldigd munitiehandel met de Chineesche regeering te hebben gefinancierd. Ofschoon zijn schuld nog niet vaststaat, heeft zich van de be volking van Osaka een geweldige opwinding meester gemaakt. Een geweldige menschen- menigte organiseerde voor T.'s huis een be tooging, in verloop waarvan hij in effigie (zin nebeeldig) begraven werd. Plakkaten werden rondgedragen, waarin de natie gelukwenschen werden uitgesproken voor den dood van Toku zosjima. (United Press) INSBRUCK, 16 Maart. (Reuter.) De „Lan- deshauptmann" van Tirol heeft de organisatie van den soc.-democratischen Republikeinschen Schutzbund in Tirol ontbonden, daar deze zijn bevoegdheid heeft overschreden. Dit besluit wordt o. a. gemotiveerd door het feit, dat een onderzoek heeft uitgewezen, dat de Schutzbund zich aangematigd heeft verschil lende functies van den staat uit te oefenen. Tevens is bewezen, dat de Schutzbund, niet tegenstaande zijn statuten anders luidden, militair was georganiseerd. Uit het in beslag genomen materiaal blijkt, dat de Schutzbund betrekkingen onderhield met de Rijksbanier Zwart-Rood-Goud, die tegen het belang van den staat ingingen. Tenslotte was er een manifest aan soldaten en politie voorbereid, waarin aangespoord werd de wettige regeering gehoorzaamheid te wei geren en niet op te treden tegen oproerige massa's. Daardoor is de misdaad van hoogverraad en oproer vastgesteld. BRISBANE, 16 Maart (Eigen bericht) Van het Maandag tijdens een storm vergane Japan sche ss. „Rinsen Maru" is een reddingsboot met 13 overlevenden aangetroffen. Men vreest, dat de tweede reddingsboot, waarin zich de overige opvarenden bevonden, gekapseisd is. (United Press) KEULEN, 16 Maart. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het Nederlandsch consulaat te Keulen in de Bayenstrasse. De inbrekers klommen langs een muur om hoog en wisten met een valschen sleutel in de kantoor-lokalen te komen. zuinigingen ook als afbraak-politiek. Het is een zoeken naar mindere uitgaven tot 10 pro cent. We moeten eenvoudig omdat het wordt voorgeschreven De VOORZITTER constateert dat Haar lemmermeer is gerangschikt onder de noodlij dende gemeenten. Bij de begrooting zijn de grootst mogelijke bezuinigingen toegepast. Dat komt alleen omdat de gemeente met groote werkloosheid zit te tobben. Het Rijk wil bijpassen; doch schrijft voor, wat er moet gebeuren en men moet het hoofd buigen en zich schikken naar de omstandig heden. De heer DE ZEEUW (V. B.) is van meening dat hier in de gemeente een verkeerde finan cieele politiek is gevoerd en spreekt van een financieelen chaos. De VOORZITTER zegt dat de heer de Zeeuw zich moet schamen om te spreken van een chaos. Niemand kan helpen dat er zulk een groote werkloosheid heerscht en dat is de oor zaak. Hierna worden de posten op de begrooting besproken, die in totaal een bezuiniging geven van f 9700. De belastingverhooging komt in de volgende vergadering ter sprake. Na rondvraag volgt sluiting

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9