Ramp of redding nabij? MacDonald's moedige stap r VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS St. Willibrordus Het nieuws van heden MACDONALD ALS DEUS EX MACHINA FRANKRIJK GERESER VEERD DE SPANNING IN OOSTENRIJK Allermiserabelst DE BAROMETER ZATERDAG 18 MAART 1933 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18331 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. weelc 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866, N.V. Ned. Verzek.-Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm.deRuijterw.242, Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekering Zal Engelands premier den Duce overtuigen? Daladier weer thuis Hij vindt MacDonalds plan zeer interessant" Telefoon-detective" NAAR WAPENEMBARGO? Het Weer De boeren in Rusland Arrestaties te Moskou NIEUWE ONDERZEEBOOT Te Chattam is de nieuwe Engel sche onderzeeboot Starfish van stapel geloopen „Onvoldoende waarborgen voor de veiligheid in verhouding tot de gevraagde concessies" Het bezoek aan Rome HERINNERING AAN NOVEMBER 1923 Met verlof zijnde officieren ten deele onder de wapenen geroepen De Bondsraad contra de regeering Botsing in Stiermarken Het goud grootendeels teruggevloeid Lage cyfers voor Amerika's handel over Februari „Wij zullen onze macht met nagels en tanden verdedigen" Expeditie naar Siberië Strijd om Hsifengkuo Chineezen houden zich taai Zij, die zich tegen 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num 1 mers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 N.V. Gloeilampenfabriek „Radium" Polen en de V.S. 3-ledig verdrag geratificeerd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Toen de Ontwapeningsconferentie, thans reeds méér dan een jaar geleden, te Genève begon, putten de gedelegeerden der groote en kleine mogendheden zich uit in oratorische demonstraties van ontroerend goeden wil. Allen zeiden er diep van overtuigd te zijn dat een eventueele mislukking der conferentie niets meer of minder dan een wereldramp zou beteekenen. Maar toen de zondvloed van tot niets bindende welsprekendheid eindelijk begon te minderen en men op zoek ging naar een stukje vasten en drogen grond, waarop men gezamenlijk met beide voeten zou kunnen staan, bleek er nauwelijks zoo'n steunpunt te vinden. Allen wilden gaarne de anderen zien ontwape nen, maar niemand had veel lust daartoe het voorbeeld te geven of in royale mate eraan mee te doen. De technische commissies hielden ein- delooze academische besprekingen en de confe rentie kwam geen stap verder. De eerste, die den moed had, met een wezenlijk en krachtdadig reëel ontwapeningsplan voor den dag te komen, was president Hoover. Er werd gejuicht en ge- critiseerd, en daarbij bleef het. Frankrijk, dat algemeen beschuldigd werd door zijn onwil tot ontwapening en zijn overdreven veiligheids- eischen de conferentie te saboteeren, was over deze beschuldiging diep verontwaardigd. Had het met het bewapeningsplan van Tardieu niet op ondubbelzinnige wijze zijn eerlijke intenties ge toond? Inderdaad, het plan-Tardieu was zoo ondubbelzinnig gericht op een handhaving van Frankrijks machtige militaire positie, dat men aan de eerlijkheid van de Fransche intentie om de Fransche hegemonie te bestendigen niet kon twijfelen. Het was alleen maar jammer, dat de andere mogendheden, en vooral Duitschland en Italië, van zulk een intentie allerminst gediend waren. Duitschland, dat vóór alles gelijk recht eischte en ervoor bedankte om zich nog langer als een overwonnen staat te laten behandelen, verliet de conferentie met de mededeeling, dat het daar niet zou terugkeeren, alvorens zijn gerechtvaardigde eisch althans principieel zou zijn ingewilligd. Tijdens de periode van volstrekte machte loosheid der conferentie, welke daarop volgde, scheen Frankrijk, waar Tardieu plaats had moeten maken voor Herriot, in te zien, dat het langzaam maar zeker in een al te geïsoleerde positie raakte. Vandaar, oat het onaannemelijke plan Tardieu vervangen werd door het heel wat plausibeler plan Herriot-Boncour. Maar ook dit plan, waarin nog tal van typische Fransche elementen staken, welke door de anderen niet aanvaard konden worden, wekte niet het zoo noodige internationale vertrouwen, waarop een ontwapeningsconventie vai. beteekenis moet zijn gebaseerd. Inmiddels was door de vijf mogend- heden-conferentie te Genève, waarbij Ramsay MacDonald de belangrijke rol van bemiddelaar op voortreffelijke wijze speelde, de gelijkgerech tigdheid van Duitschland in principe aanvaard, zoodat de boudeerende Puitschers weer naar de groene oevers van het blauwe meer van Genève konden terugkeeren. De conferentie kon toen eindelijk practisch aan den slag gaan, doch de gebeurtenissen in het Verre Oosten, het con flict tusschen Japan en den Volkenbond, en ie overwinning van het nationaal-socialisme in Duitschland, hebben de internationale politieke atmosfeer dermate bedorven, dat er steeds meer stemmen op zijn gegaan om het onbegonnen ontwapeningswèrk nu maa- op te geven. PARIJS, 18 Maart. (Reuter.) Minister-presi dent Daladier en de minister van buitenland- sche zaken, Paul-Boncour, zijn gisterenavond Uit Genève hier teruggekeerd. Daladier verklaarde, dat zijn reis naar Ge nève noodzakelijk was geweest, daar hij eerst besprekingen moest voeren met MacDonald en Sir John Simon, alvorens deze naar Rome ver trokken voor hun onderhoud met Mussolini. Ten aanzien van het ontwapeningsplan van MacDonald verklaarde Daladier, dat dit zeer interessant is, doch dat eenige veranderingen noodzakelijk zijn. Paul-Boncour verklaarde, dat MacDonald grootendeels de Fransche voorstellen had over genomen en dat binnenkort hierover bespre kingen zouden worden gevoerd. De beschermingsmaatregelen voor president Roosevelt zijn sedert den aanslag te Miami, waarbij de burgemeester van Chicago, Cermak, het leven verloor, aanzienlijk verscherpt. Behalve het gebruikelijke legertje van detec tives, dat Roosevelt overal vergezelt, heeft de president thans ook een „Telefoon-detective" gekregen. De detective, Louise Hachmeister, controleert alle gesprekken van Roosevelt en de verbinding kan slechts met zijn hulp tot stand worden gebracht. Met behulp van de telefoon-centrale is hij in staat terstond vast te stellen waar de persoon, die de verbinding vraagt, zich bevindt. In dit uiterst critieke stadium heeft Ram say MacDonald, die niet voor éen redden van den schijn door middel van een onbeteeke- npnde conventie, noch ook voor een onbepaalde verdaging te vinden is, weer zijn traditioneele rol van bemiddelaar op zich genomen. Hij is via Parijs naar Genève gereisd en heeft daar in enkele dagen tijds een concrete, gedétailleer- de ontwerp-conventie opgesteld, welke een wel niemand volkomen bevredigend, maar ook door niemand volkomen van de hand te wijzen com promis vormt tusschen de verschillende te Ge nève uiteengezette standpunten. Het voornaam ste van dit ontwerp is, dat het zich niet in al- gemeene stellingen verliest, maar cijfers en za kelijke bepalingen bevat en dat slechts zal gel den voor den duur van vijf jaren, binnen welke de mogendheden zich allen kunnen bezinnen op een voortzetting van de in dit ontwerp begon nen ontwapening. Elders in ons blad heeft men den inhoud van MacDonald's voorstel, dat zoo wel met Frankrijks veiligheidseischen als met een wezenlijke qualitatieve en quantitatieve entwapening zooveel mogelijk rekening houdt, uitvoerig kunnen lezen, zoodat wij hierop niet nader behoeven in te gaan. De grootste moeilijkheden tegen dit ontwerp worden van de zijde van Duitschland, dat o.a. nog steeds geen enkel militair vliegtuig zal mo gen bezitten, verwacht, ofschoon ook Frankrijk de algemeene veiligheidswaarborgen, bestaande in een hernieuwde bevestiging van het pact van Locamo en het Kellogg-pact en in een nim- mer-geweld-overeenkomst, allerminst voldoende zal achten. Ramsay MacDonald is zich van de onvermijdeijke gebreken van zijn plan sterk bewust, maar hij meent toch, dat het een middel kan zijn om de ramp van een totale mislukking der conferentie te voorkomen. Indien het hem straks te Rome gelukken zal Mussolini voor zijn plan te winnen, zal Duitschland wel over te halen zijn, zijn bezwaren niet al te zwaar te laten wegen, want het is voor Duitschland, dat thans meer dan ooit behoefte heeft aan den Italiaanschen geestverwant, van eminent be lang deze als vriend en medestander in de in ternationale politiek te behouden. Met Frank rijk zal MacDonald het wel klaar spelen. Ten eerste, omdat Frankrijk de Engelsche vriend schap op bijzonder hoogen prijs stelt, en ten tweede omdat vóór alles dient voorkomen te worden, dat Duitschland een gerechtvaardigd motief krijgt om zich preete gaan bewapenen. Of Ramsay MacDonald als deus ex machina een eind zal kunnen maken aan de hachelijke crisis der ontwapeningsconferentie dan wel als een droeve nabestaande zijn voorstel als een fraaien, maar niet gewaardeerden krans in haar geopende groeve zal zien verdwijnen, zal nu wel spoedig blijken. WASHINGTON, 17 Maart. (Reuter). Op aan dringen van president Roosevelt is het wets ontwerp tot het afkondigen van een embargo op den uitvoer van wapens reeds bij het Repre sentantenhuis ingediend. Verwachting: Krachtige tot matigen H Zuid-vV es lelijke tot Westelijken wind, 3 zwaar bewolkt met opklaringen, waar- schijnlijk regenbuien, kouder. jË Verdere vooruitzichten: nog guur buiig weer. MOSKOU, 17 Maart (V.D.) Met het doel een einde te maken aan de massale vlucht van de boeren uit de kolchozen hebben de Centrale Executieve en de Raad van Volkscommissaris sen een gemeenschappelijke verordening uitge vaardigd, waarin de boeren bedreigd worden met verlies van hun collectief aandeel aan het bedrijf en gerechtelijke vervolging, wanneer zij eigenmachtig de kolchozen verlaten om in de stad werk te zoeken. LONDEN, 17 Maart (Reuter). Men gelooft dat de Britsche gezant te Moskou volledige in trekking van de tegen de employé's der Me tropolitan Vickers ingebrachte beschuldigingen heeft geëischt, die hier belachelijk worden ge noemd. MOSKOU, 17 Maart. (Reuter.) Volkscommis saris Litwinoff deelde heden aan den Britschen ambassadeur mede, dat de gearresteerde em ployé's van de Metropolitan Vickers exportcom- pany gerechtelijk zullen worden vervolgd. Zij zullen voor het hoogste gerechtshof ver schijnen beschuldigd van contra-revolutie, waarop maximaal de doodstraf staat. PARIJS, 17 Maart. (Reuter.) Het gistermid dag door den Engelschen eersten minister MacDonald in de hoofdcommissie der ontwa peningsconferentie te Genève ontvouwde ont wapeningsplan wordt door de Fransche bladen met terughoudendheid ontvangen, evenals de rede, die de Engelsche premier ter begeleiding van zijn voorstel daarbij uitsprak. Algemeen brengen de bladen lof en hulde aan den door MacDonald betoonden goeden wil om de ontwapeningsconferentie naar een positief resultaat te brengen, dat bevrediging kan schenken, doch de pers verheelt haar ge voelen niet, dat dit door MacDonald ontvouw de plan, dat alleen wil tevreden stellen, abso luut aan niemand bevrediging schenkt. De bladen zijn eensluidend in hun meening, dat bekeken uit het oogpunt van Frankrijk, de waarborgen voor veiligheid in het Engelsche plan onvoldoende zijn voorzien in verhouding tot de gevraagde concessies en dat deze con cessies gelijk staan met een volledige afbraak van het Fransche leger. Resumeerend geeft „Le Journal" ongeveer het best de algemeene opinie weer van de Fransche pers, door te schrijven: „Het Engelsche ontwapeningsplan houdt vol doende elementen in zich die geschikt zijn om als grondslag voor bespreking te dienen, doch bevat tevens talrijke punten, die moeten wor den geamendeerd en herzien." ROME, 17 Maart. (V. D.) De Italiaansche pers begroet met vreugde het bezoek der En gelsche ministers Je Rome. De semi-officleelp .Giornale d'Italia" stelt vast, dat de toestand in Europa weliswaar niet alarmeerend, maar toch onrustig en verward is. Drie hoofdproble men beheerschen de situatie: de ontwapenings conferentie, de economische wereldconferentie en vooral de ontwikkeling der interpolitieke betrekkingen, die men ook de „organisatie van den vrede" zou kunnen noemen. In alle drie de problemen is de politiek van Mussolini dui delijk en onwrikbaar. Wel kan men niet van te voren zeggen, wat het bezoek van de En gelsche ministers zal brengen, maar één ding staat vast, dat MacDonald en Simon zich te genover helder uitgewerkte denkbeelden zullen vinden. Daadwerkelijke ontwapening is noodig, daar zij de oorlogsmogeiykheid vermindert door het uit den weg ruimen van de weder- zijdsche bedreigingen en het vertrouwen en het verlangen naar internationale samenwerking versterkt. De vermindering der militaire uitgaven brengt tenslotte de financien der staten in een beteren toestand, waardoor de productie is gebaat. NEW-YORK, 17 Maart. (Reuter.) De „New- York Times" verkaart, dat het departement van buitenlandsche zaken het plan van Mac Donald inzake de ontwapening aan zal nemen, terwijl de „Herald Tribune" van oordeel is, dat de regeering het plan beschouwt als een basis voor een komende overeenstemming. Op het oogenblik heeft Norman Davis het plan in studie. LONDEN, 17 Maart. De woordvoerder van het departement van Marine verklaarde, dat de ontwapeningsvoorstellen van MacDonald niets nieuws bevatten; hij is van meening dat de voorgestelde beperking der militaire luchtvaart nagenoeg onmogelijk zal zijn. Uit Washington wordt geseind, dat het Ame- rikaansche staatsdepartement MacDonald's plan, voorzoover het er zich uit de overgeseinde uittreksels een indruk van kan vormen, be schouwt als grondslag voor een discussie en als een verblijdenden voortgang in de aanpassing van het ontwapeningsvraagstuk aan de prak tijk. Voorloopig wenscht men het standpunt van Duitschland te kennen. Men is te Was hington bereid, vérstrekkende concessies te doen, ingeval de voornaamste tegenstanders het eens kunnen worden. Naar United Press echter nader meldt heeft men ook in officieele kringen te Washington bedenkingen tegen de luchtvaartvoorstelle i Men verklaart dat deze voorstellen voor Ame rika pijnlijk zijn, daar zij een beperking der mi litaire vliegtuigen tot 500 eischen, terwijl Ame rika er momenteel 3000 bezit. In triomftocht brengen de Nazi's de „heilige" vlaggen, die in November 1923 in verband met den Hitier-Putsch waren ontnomen, naar het Bruine Huis te München terug. WEENEN, 17 Maart (Officieel) Daar ten gevolge van het oproepingsbevel groote dee- len van de ongeoefende en gedeeltelijk ge oefende jonge mannen een opleiding noodig hebben, heeft de Bondspresident op voor stel der Bondsregeering, overeenkomstig paragraaf 20 van de Wet op de Weerbaar heid, beschikt dat een deel der met verlof zijnde officieren onder de wapenen wordt geroepen. In een langdurige zitting van den Oosten- rijkschen Bondsraad werden nat.-soc. voorstel len aangenomen, waarbij een scherp wantrou wen wordt uitgesproken in de Bondsregeering en de uitschrijving van nieuwe verkiezingen wordt geëischt. Voorts wordt geëischt het direct herstel der werkzaamheden van den Nationalen Raad. Een, eveneens aangenomen, soc.-dem. voorstel verwijt der regeering voortdurende schending der constitutie en constateert o.m., dat de Bondsraad thans meer overeenkomt met den wil van het Oostenrijksche volk dan de Nationale Raad. De Bondsraad gaf den voorzitter opdracht den bondspresident mede te deelen, dat de Bondsregeering het vertrouwen van den Bonds raad, zoomede van de Landdagen van Weenen, Neder-Oostenrijk en Salzburg en de lands- regeering van Stiermarken niet meer geniet, zy moet onverwijld worden vervangen door een der grondwet getrouwe regeering. De bondskanselier was niet verschenen. Toen in den loop der zitting de nat.-socialist Schattenfrol. verklaarde dat de Bondsraad bij een is om recht te spreken, verlieten de beide aanwezige ministers de zaal. Toen Schatten- froh verklaarde, dat de oorzaak voor de grond wetsschending en van de pogingen een dicta tuur in te stellen gelegen is in vrees voor de nationale vrijheidsbeweging, werd hem het woord ontnomen. Een afgevaardigde van de Heimatschutz richtte tot de vergadering het dringend beroep, den weg vrij te maken voor een nationale re- regeering. Daar de Bondsraad geen wetgevend lichaam is, hebben de stemmingen geen rechtsgevolgen WEENEN, 17 Maart (Reuter) Te Capfenberg (Stiermarken) kwam het gisteren tusschen leden van den soc.-dem. Schutzbund en van de Heimatschutz tot een botsing. Gendarmerie arresteerde 7 leden van den Schutzbund. De andere „Schutzbündler" eischten vrijlating dei gearresteerden en beschoten den gendarmerie- post, die het vuur beantwoordde. Naar het schijnt, is niemand gewond. Om half twaalf was de rust hersteld. WASHINGTON, 17 Maart (Eigen bericht). Na de heropening der Federal Reservebanken is zooveel goud weer in het bezit der banken gekomen, dat verdere maatregelen tegen de goudhamsterij nauwelijks nog noodig zullen zijn. Blijkens den heden gepubliceerden week staat der Federal Reservebanken is deze week de som van 327.238.000 dollars aan goud ge deponeerd, dus meer dan de helft van het totaal bedrag der goudterugnemingen sedert 16 Januari, dat 575.162.000 dollar bedraagt. De cijfers voor Amerika's buitenlandschen handel over de maand Februari, heden bekend gemaakt door het ministerie van Handel, wij zen op een zeer aanzienlijken teruggang. De uitvoer bedroeg 100 millioen dollar, in Februari 1932 bedroeg hij 153.972.000 dollars. De overeenkomstige invoercijfers zijn 83 mil lioen en 130.999.000 dollar. Tusschen het Huis van Afgevaardigden en den Senaat bestaat momenteel oneenigheid over den definitieven vorm van het biervoorstel: men is het niet eens over het cijfer voor het alcoholgehalte. Nochtans verklaarden de lei dende democratische parlementariërs zeer be slist verzekerd, dat het voorstel Maandag a.s. tot wet zal worden verheven, zoodat de vrije verkoop van bier op 4 April a.s. kan beginnen. (United Press) De machtigste Duitsche partij der laatste veertien jaren, de sociaal-democratische partij, is door haar leiders op het beslissende moment volkomen in den steek gelaten. „Wij zullen onze macht met nagels en tanden verdedigen," ver klaarde de sociaal-democratische minister-pre sident van Pruisen, dr. h.c. Otto Braun. En hij werd op non-actief gesteld door Herr von Pa pen en afgezet door partijgenoot (nationaal- socialistische partij) Hitier zonder verweer en gebruikmaken van nagels en tanden. Het is te begrijpen, dat het lijforgaan van Adolf Hitler, de „Völkische Beobachter" aan den heer Braun eenige luimige woorden wijdt. Het blad schrijft: „De wijze, waarop de eenige figuur van beteekenis tusschen de bonzen der sociaal-democratie, de vroegere minister-prest dent Braun, van het politieke tooneel verdwijnt, is wel de allermiserabelste, die men zich kan voorstellen. Eerst nagenoeg dictator in Pruisen, dan het jammerlijke in elkaar zakken op 20 Juli 1932 (toen von Papen als kanselier zich zelf benoemde tot rijkscommissaris in Pruisen), ver legen protesten in Leipzig, belachelijk verder re- geerinkje spelen en ten slotte vlucht naar Zwit serland op den dag der verkiezingen En nu legt hij zijn mandaten voor Rijksdag en Pruisi- schen Landdag meer. Een angstig opgeven van de leiding zijner partij, een desertie zonder voorbeeld, die den bedrogenen arbeiders mis schien toch nog de oogen zal openen voor de houding hunner (ver) leiders. In Zwitserlano had meneer Braun al lang een stuk grond aan gekocht (zooals Bebel „voor alle gevallen" in dertijd een villa in Zurich had gekocht, een „weilandje," zooals hij beschaamd liet verkla ren) Nu zal Braun daar wel een .Ji u t j e" bouwen. Door deze vlucht heeft meneer Braun de sociaal-democratie den genadeslag gegeven. Bij wijze van voorzorg heeft men de passen van Severing en Grimme afgenomen. Anders waren ze ook al over de bergen MOSKOU, 17 Maart (Reuter). Onder leiding van den geoloog Odinez is een expeditie ver trokken naar Jakutie, om by en in het Tsjerski- gebergte naar metalen te zoeken. Voornameiyk wil men de aanwezigheid in den bodem vaststellen van tin, wolfram en goud. Deze expeditie is daarom interessant, omdat zü de eerste is van dien aard naar een gebied dat tot dusver op de geologische kaart voor kwam als een witte plek. De expeditie zal twee jaar in Jakutie biyven. TOKIO, 17 Maart. (Reuter). Japansche vlieg tuigen hebben de Chineesche stellingen ten zui den van den Grooten Muur naby Hsifenkuo ge bombardeerd. Een Japansch vliegtuig is niet teruggekeerd. De Chineezen zetten hun pogin gen voort om Hsifengkuo te heroveren. Van Chineesche officieele zyde wordt volgens V.D. medegedeeld, dat de Japanners meer dan 20 bommen op Hsifengkuo hebben laten vallen. De Japansche bombardementsvliegtuigen wer den daarbij beschoten met luchtafweer-geschut. MacDonalds ontwapeningsplan vindt weinig in stemming bij de Fransche pers. De spanning in Oostenrijk. Met verlof zijnde officieren ten deele onder de wapenen geroe pen. Bondsraad contra regeering. De Eerste Kamer zet de behandeling der be grooting van Buitenlandsche Zaken voort. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Waterstaatsbegrooting. Minister Donner acht geen termen aanwezig om Sneevliet in vrijheid te stellen. Het handelsverkeer tusschen Nederland en Duitschland; clearing-overeenkomst gehand haafd. Wetsontwerp ingediend betreffende contingen- teering van kousen en sokken. Vrijwillige contingenteering op de steenkolen- markt. Java door noodweer geteisterd; steden vrijwel geïsoleerd. Het conflict te ÏJmuiden; arbitrage voorgesteld door Ryksbemiddelaar. Man doodgereden op onbewaakten overweg te Bergen-op-Zoom. Schip gezonken in den Braakman; de opva renden in veiligheid. TILBURG WARSCHAU, 17 Maart (Reuter). De Poolsche landdag heeft het vriendschaps-, handels- en consulair verdrag tusschen Polen en de Ver- eenigde Staten geratificeerd, waarmede de han delsbetrekkingen en de wederzijdsche rechten der burgers in de beide landen geregeld worden. De aanneming van dit verdrag is van by- zonderre beteekenis met het oog op de Pool sche emigratie in Amerika, die ongeveer vier millioen menschen omvat, terwyi de spaar gelden door deze emigranten by de 30 voor naamste Amerikaansche banken belegd circa 100 millioen dollar bedragen. Het onroerende Poolsche bezit alleen in de stad Chicago wordt geschat op 500 millioen dollar. VOOR 60 CENT PER WEEK huurt U Uw Stofzuiger, met 2 jaar Uw eigendom. W. BRAKEL Jr. BOTERMARKT 17 HAARLEM TELEF. 12897 IIs1 1 MMVVUUUIIllllll II JM ^77 A/P} Hoogste stand op Zaterdag 9 uur v.m.: 734 yorige stand: 738

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1