Een nieuw plan van Mussolini Zal Von Neurath aftreden? De toestand in Oostenrijk MacDonald terug geroepen Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS HITLER EN DALADIER NAAR ROME? CONFLICT MET HITLER DE BAROMETER ■L MAANDAG 20 MAART 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN.- voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18332 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Samenwerking der vier groote Westersche mogendheden om een lange vredesperiode te verzekeren De Engelsche premier bij Z.H. den Paus Bij den H. Vader Het verloop der onder handelingen Vier Mogendheden-confe- rentie te Rome Het Weer ml HULPPOLITIE TE LüBECK Langdurige zittingen van het kabinet De beëediging van 300 S.A., S.S. en Stahlhelm-mannen als hulppolitie te Liibeck Weer een spoorwegaan slag in China 38 dooden, 71 gewonden 88 BOOTEN OMGESLAGEN Het conflict met Rusland over de Vickersemployé's scherp toegespitst Een ultimatum aan Rusland Von Neurath zou ontslag hebben gevraagd in verband met de brandstichting in den Rijksdag Von Papen als opvolger genoemd Verboden buiten landsche bladen Studebaker-fabrieken in moeilijkheden Op verzoek Aardschokken op Chal- cidice ZANGARA VANDAAG TERECHTGESTELD Zij, die zich tegen 1 April j op ons blad abonneeren, j ontvangen de tot dien datum verschijnende num 1 mers gratis. 1 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Teymour Tasj gevonnist Botsingen te Weenen Kardinaal Bourne 11111'///////// NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ROME, 20 Maart. Gisteravond half zeven is omtrent de Britsch-Italiaansche besprekingen het volgende officieele communiqué gepubli ceerd: „Het hoofd der Italiaansche regeering heeft Zaterdag van zes uur tot halfacht 's avonds in het Palazzo Venezia en Zondag van halfdrie tot vier uur 's namiddags in de Britsche ambassade met den Britschen premier, MacDonald, en den minister van Buitenlandsche Zaken, Sir. John Simon, besprekingen gevoerd. Na een uitvoerige en zeer grondige gedach- tenwisseling over den algemeenen toestand werd bij deze besprekingen beraadslaagd over een plan tot bereiking van overeenstemming over de voornaamste politieke vraagstukken, welk plan door het hoofd der Italiaansche re geering was voorbereid en dat ten doel heeft, samenwerking tusschen de vier West-Europee- sche mogendheden tot stand te brengen, ten einde, in den geest van het Kellogg-pact en de verklaring in zake het niet bezigen van ge weld, voor Europa en de geheele wereld een lange periode van vrede te waarborgen. Vóór zijn vertrek, dat op Maandagmiddag 12 Uur is bepaald, zal MacDonald de Italiaansche, Britsche en overige vertegenwoordigers der bui tenlandsche pers ontvangen. De Britsche ministers zullen hun terugreis naar Londen te Parijs onderbreken, waar zij gelegenheid zullen vinden voor een bijeenkomst met de leden der Fransche regeering." Het plan van Mussolini draagt, naar ver luidt, den titel „Een politiek pact van entente en samenwerking tusschen de vier Westersche mogendheden." Het bestaat uit acht negen artikelen. Met de vier Westersche mogendhe den zijn uiteraard Engeland, Frankrijk, Duitsch- land en Italië bedoeld. De tekst legt de geheele politieke toekomst van Europa vast, en erkent alle bestaande ver dragsverplichtingen opnieuw, met inbegrip van het verdrag van Locarno, zonder dat Engeland nieuwe verplichtingen worden opgelegd. Voorts Wordt een bestand voor den duur van vijf jaar voorgesteld. De onderteekening van het verdrag zal, naar de meening van Mussolini, een opklaring te weeg brengen in de politieke atmosfeer van Europa en het welslagen der economische we reldconferentie waarborgen. Het ontwerp voor het plan was zoowel den Franschen ambassadeur De Jouvenel als den Duitschen ambassadeur von Hasselt getoond. Men verwacht te Rome, dat Daladier naar Rome zal komen om dit pact te onderteekenen. BÜ deze gelegenheid zal Mussolini dan tot een overeenstemming trachten te komen met Frankrijk inzake de vlootkwestie. Mocht Hitier naar Rome komen, dan zou zulks zijn om het plan-Mussolini te bestudeeren en te bespreken en het, indien hij ermede ac- coord gaat, eveneens te onderteekenen. Gisteravond om halfzeven werden MacDonald en sir John Simon door Paus Pius XI in par ticuliere audiëntie ontvangen en wel eerst MacDonald en daarna sir John Simon met de overige leden van het gezelschap. Het onder houd duurde 25 minuten. In verband hiermede wordt eraan herinnerd, dat de Britsche regee ring, die wegens het Malta-geschil sinds ette lijke jaren nog slechts door een zaakgelastigde bfj het Vaticaan werd vertegenwoordigd, ver leden week een gezant bij den H. Stoel heeft benoemd. Verzekerd wordt, dat bij het onder houd de kwestie in zake Malta niet is aange roerd. De trein, waarmede MacDonald gistermor gen op weg naar Rome te Genua aankwam, had eenige vertraging ondervonden ten gevol ge van den hevigen storm, die op verschillende plaatsen schade had toegebracht aan de elec- trische kabels van de spoorlijn, welke zooals be kend, geëlectrificeerd is. De politie heeft naar deze aangelegenheid geen onderzoek ingesteld, daar er geen enkele reden bestond om aan een aan slag te denken. Naar verklaard wordt stemt Mussolini's plan op een aantal punten overeen met dat van MacDonald. In een der artikelen wordt bepaald, dat de Vredesverdragen slechts herzien kunnen wor den door tusschenkomst van den Volkenbond. Deze bepaling is ingelascht met het oog op Frankrijk. De Engelsche premier heeft zijn voldoening Uitgesproken over de goede resultaten, welke te Rome zijn bereikt. Omtrent de besprekingen welke Zaterdag tusschen Mussolini en de Britsche ministers Werden gevoerd, en welke, zooals gemeld, van zes uur tot halfacht 's avonds duurden, wordt nog gemeld, dat een groot deel van dit onder houd betrekking had op internationale finan- cieele en monetaire vraagstukken. Na afloop van dit gesprek werd den gasten in het Pa lazzo Venezia een diner aangeboden. De 110 gasten, die hieraan deelnamen, waren uitslui tend Italianen en Engelschen. Tot de aanwezi gen behoorden de dochter van MacDonald, de Britsche gezant, de Italiaansche ministers en onderstaatssecretarissen, de secretaris-gene raal der fascistische partij, de Italiaansche Volkenbondsgedelegeerde Aloisi en de voorzit ters van Kamer en Senaat. Aan het slot van den maaltijd bracht Mussolini een dronk uit op het Britsche koningspaar en het Britsche volk, waarop MacDonald antwoordde met een dronk op Italië's koningspaar en volk. Na het diner had Mussolini een gesprek met sir John Simon, terwijl MacDonald zich onder hield met den Italiaanschen minister van Han del. Mussolini ontving vervolgens de gezanten van Frankrijk en Duitschland. Gistermorgen had de Fransche gezant een onderhoud met zijn Britschen ambtgenoot. Naar aanleiding hiervan werd vernomen, dat het Italiaansche voorstel uitsluitend neerkomt op een samenwerking tusschen de groote mo gendheden, zonder dat intusschen de mede werking van andere mogendheden zal worden afgewezen. Noch over een ontwapeningsplan, noch over de vlootpariteit is uitvoerig gespro ken. MacDonald nam gistermorgen de beziens waardigheden van Rome in oogenschouw. Reeds om 8 uur begaf hij zich naar het plein van het Kapitool, en vervolgens door de Via del Impero naar het Colosseum. Vooral de bouwwerken uit de oudheid en de grootsche scheppingen van het fascistische régime boe zemden hem belangstelling in. Na de tentoon stelling der fascistische revolutie bezichtigd te hebben, begaven MacDonald en sir John Si mon zich naar het Quirinaal, waar zij om 12 uur 's middags door den koning werden ont vangen. Deze bood den Britschen gasten een noenmaal aan, waaraan bovendien werd deel genomen door Mussolini, den Britschen gezant, en hoogwaardigheidsbekleeders van het Itali aansche hof. De correspondent te Rome van de „Times" schrijft, dat de tekst van het officieele com muniqué over de besprekingen tusschen Mus solini en MacDonald een groot persoonlijk aan deel van Mussolini aan de behandeling van deze internationale kwestie toont. Aangezien Mussolini geen reizen naar het buitenland on derneemt, heeft men sterk den indruk, dat een belangrijk deel der plannen bestaat uit het spoedig bijeengeroepen van een Vier Mogend- hedenconferentie te Rome. Voor zoover men te Rome kan constateeren, zou Frankrijk tegen over een dergelijk voorstel van Italië niet on gunstig staan. Men verwacht algemeen, dat Hitier spoedig een bezoek bij Mussolini zal afleggen. Volgens den correspondent te Rome van de „Daily Express" zou Mussolini het plan van MacDonald hebben aanvaard, op voorwaarde, dat Italië een grooter leger zou worden toe gestaan, dat noodig was voor de bescherming der Italiaansche koloniën. Voorts zou wijziging worden gebracht in de Volkenbonds-mandaten, aangezien Italië koloniën noodig heeft om te voorzien in zijn behoefte aan grondstoffen. Ten slotte zou Mussolini verlaging der Engel sche invoerrechten en spoedigen terugkeer van Engeland tot den gouden standaard hebben ge- eischt. De Fransche bladen spreken met erg gunstig over het plan van Mussolini. Velen zien hierin een „Club", welke een con current zal worden van den Volkenbond, in plaats van een orgaan hiervan. Ook wordt verklaard, dat het plan een vriendschap tusschen Duitschland en Frankrijk veronderstelt, welke moeilijk vereenigbaar is met het Duitschland van Hitier na de Frankrijk-vijandige campagne. Verwachting: Stormachtige tot regen- =j achtigen, later afnemende, Noord-Weste- lijke tot Westelijken of Zuid-Westelij- lijken wind, zwaar bewolkt met regen of |1 hagelbuien, later opklarend. Aanvanke- j= EE lijk kouder, EE Hoogste stand: 768.te La Coruna EE Laagste stand: 738.6 te Blaavandshuk. ËE Storm waarschuwingsdienst EE Geseind 20 Maart 9 uur aan alle pos- EE EE ten: Wordt .verwacht storm uit het jj= EE Noordwesten. Zon op 6.06, onder 6.11 Licht EE op 6.41. Nieuwe Maan 26 Maart. WEENEN, 20 Maart. (V.D.) Het Oostenrijk- sche kabinet is Zaterdagavond te 11 uur in ministerraad bijeengekomen. De zitting duurde tot Zondagnacht kwart voor drie en is Zondag middag te 3 uur voortgezet. Men is ervan overtuigd, dat de korte mede deelingen, die vannacht zijn gegeven, dan ook niet ten volle weergeven, wat in het kabinet besproken is. Van officieele zijde zijn geen verdere mededeelingen gedaan. In welingelichte financieele kringen meent men echter te weten, dat de ministerraad o.a. heeft beraadslaagd over de indertijd door den President van de Nationale Bank gedane voor stellen inzake het bankwezen, o.a. inhoudende een plan tot stichting van een amortisatiefonds. Dit fonds zou volgens de plannen van dr. Kien- boeck tot taak hebben, posten van banken, die eigenlijk afgeschreven dienden te kunnen worden over te nemen, zoodat de bankbalan- sen verbeterd zouden kunnen worden. Berichten in buitenlandsche bladen, dat on derhandeld zou worden over maatregelen tot saneering van eenige groote Weensche banken, en dat de kans zou bestaan, dat morgen een aantal banken te Weenen de loketten zou slui ten, worden te Weenen met nadruk tegenge sproken. CHARBIN, 19 Maart (Reuter) Bij een gis teravond gepleegden spoorwegaanslag, 60 mijl ten Noorden van Soepingai, zijn 38 personen ge dood en 71 gewond. Alle slachtoffers zijn Ja panners en inwoners van Mandsjoekwo. De bandieten hadden de spoorlijn tusschen Soepingkai en Pauman opgebroken, met het ge volg, dat de avondtrein op genoemde plek de railleerde, waarop de bandieten den trein onder vuur namen. Japansche soldaten hebben de ban dieten ten slotte op de vlucht gedreven en de verbinding hersteld. MOSKOU, 20 Maart. (V.D.) De Moormankust werd opnieuw door een hevigen storm geteis terd. Daarbij zijn 88 booten omgeslagen. Bij het dorp Titowka zijn twaalf visschers ver dronken. De Britsche regeering is voornemens een scherp ultimatum te zenden aan de Russische regeering in verband met de gevangenhouding van Engelsche employé's der Metropolitan Vic- kers maatschappij, die van sabotage der Rus sische industrie worden beschuldigd. De onderhandelingen over de vernieuwing van het Engelsch-Russische handelsverdrag zijn plotseling afgebroken en zullen niet her vat woorden, voordat Rusland aan Engeland volkomen voldoening zal hebben gegeven in de kwestie van deze employé's. Verder verluidt het, dat de Engelsche am bassadeur te Moskou voornemens is zich te wenden tot het corps diplomatique aldaar, om aldus een soort eenheidsfront van Europeesche naties tegen het optreden van de Russische regeering te verkrijgen. Reeds wordt door de Engelsche regeering ernstig rekening gehouden met een totale breuk in de handels- en diplomatieke betrek king tusschen Sovjet-Rusland en Engeland. In Engelsche kringen houdt men vol, dat er van sabotage geen sprake is, maar dat de te genslag met de turbines aan de Dnieprkostroi- dam (hierover is het conflict ontstaan) geheel te wijten is aan het ondeugdelijke fabrikaat der Russische machines. LONDEN, 20 Maart. (V. D.) Volgens een be richt van de „Sunday Express" zou Baldwin namens het kabinet een telegram hebben ge- De Berliner Börsenkurier bevat, volgens de „Maandag morgen", het opzienbarende nog niet offi cieel bevestigde bericht, dat de Duitsche rijks minister van Buitenlandsche Zaken ontslag heeft gevraagd. Von Neurath zou in zijn functie door v. VON NEURATH Papen worden opgevolgd. De aanleiding tot het ontslag van Von Neu rath moet een geweldige twist zijn tusschen hem en Hitier. Hitler en Göring hadden reeds beslist de aangehouden communisten, verdacht van mede plichtigheid aan de brandstichting in den Rijksdag, zonder rechtspraak te laten fusillee- ren. Von Neurath, die overtuigd was dat dit zou leiden tot een onmiddellijke breuk met de Sov jets, wat de nationalistische conservatieven willen voorkomen, ging Hitier opzoeken, om hem te beduiden, dat hij er zich uitdrukkelijk tegen verzette. Een hevige twist ontstond en Von Neurath verliet het kabinet van Hitier, zonder het pleit te hebben gewonnen. Na zijn vertrek dacht Hitier echter na, en kwam tot het inzicht dat Von Neurath gelijk had. Aldus werd het bloedbad voorkomen. Maar het conflict tusschen Von Neurath en Hitier bleef bestaan en nam sedert dien steeds scherpere vormen aan. NEURENBERG, 19 Maart (V. D.) De eerste burgemeester, Liebel, deelt mede: Tijdens een huiszoeking in het raadhuis on der persoonlijke leiding van den eersten burge meester Liebel heeft men heden op zolder een vrij groot wapendepot ontdekt, dat in een zol derkamer verborgen was. De huisbewaarders hadden geen sleutel tan dit vertrek. Men vond 112 automatische revolvers, 20 cy- linderpistolen en ongeveer 10.000 schoten revol vermunitie, benevens een aantal gummistokken en ploertendooders. De wapens zijn in beslag genomen. Naar van welingelichte zijde verluidt, is aan alle Joodsche rechters van het Amtsgericht Berlin-Mitte thans verlof verleend. Met ingang van de nieuwe rechterlijke periode per 1 April a.s. zullen eveneens alle Joodsche rechters uit de strafkamers van het Kriminal- gericht, het Schnellgericht en de Jeugdrecht- bank verwijderd worden. Bij het Landsgericht zal hetzelfde geschieden. De opengekomen plaatsen zullen bezet worden door personen, wier opvattingen in' overeenstemming worden geacht met die van de nationale beweging. De „Montagmorgen" meldt, dat het IJzeren Front, bestaande uit den Reichsbanner, de vakbeweging, de S. P. D. en de Arbeiderssport organisaties, in den loop van de week zelf tot ontbinding zal overgaan. Op vele plaatsen in het Rijk is het IJzeren Front reeds op last van de autoriteiten ontbonden. Vooral van de zijde der Vakbeweging schijnt thans op ontbinding van het IJzeren Front te worden aangedrongen, aangezien deze organi satie thans naar haar meening geen doel meer heeft. BERLIJN, 20 Maart. (V. D.) De Rijksminister van binnenlandsche zaken heeft tot dusver op grond van art. 13 van de verordening van den Rijkspresident ter bescherrAing van het Duit sche volk van 4 Februari 1933 voor de volgende in het buitenland verschijnende kranten de ver spreiding in Duitschland verboden: tot en met 30 April 1933 de Russische kranten „Iswestija" en „Prawda", tot en met 31 Mei 1933 de „Dan- ziger Volksstimme" te Danzig, de „Volksstim- me" te Saarbrucken, de „Arbeiterzeitung" te Saarbrucken, „La Republique" te Straatsburg, de „Neueste Nachrichten" te Straatsburg, de „l'Etoile Beige" te Brussel, de „Polska Zachod- nia" te Kattowitz, tot en met 6 September 1933: „Le Populaire" te Parijs, de „Basler Vorwarts" te Bazel, „Der Schwarze Sender" te Weenen, de „Socialdemocrat" te Praag, tot en met 9 September 1933 de „Arbeiter-Zeitung" te Wee nen, de „Week-End Review" te Londen, „The New Statesman and Nation" te Londen, tot en met 10 September 1933 „De Notenkraker" te Amsterdam. MüNCHEN, 20 Maart (V. D.) Half-officieel wordt medegedeeld: De onderhandelingen in zake de regeerings- vorming in Beieren worden Zondagavond voor- loopig afgebroken en uitgesteld tot na de korte zittingsperiode van den Rijksdag. MüNCHEN, 20 Maart. (W. B.) Rijkskanselier Adolf Hitler, die in den afgeloopen nacht tot drie uur in het Bruine Huis heeft gearbeid, is hedenochtend zeven uur per vliegtuig naar Ber lijn teruggekeerd. BERLIJN, 20 Maart. (V.D.) Ter gelegenheid van de opening van den Rijksdag zijn de Duit sche beurzen morgen gesloten. Ook de meeste banken zullen tegen den middag hun loketten sluiten. zonden aan MacDonald en Sir John Simon, waarin hij hun verzoekt, zoo spoedig mogelijk naar Londen terug te keeren. Hij zou hun aan dacht hebben gevestigd op de groeiende ont stemming in het Parlement, waar men ernstig ontevreden is over het feit, dat op het oogen blik, dat Engeland voor een ernstige beslissing ten aanzien van Sovjet-Rusland staat en deze kwestie ieder bezig houdt, de Eerste Minister niet te Londen aanwezig is. Het kabinet zou verklaard hebben te weten, dat deze ontstem ming het kookpunt genaderd heeft en tot uit barsting zal komen, wanneer Donderdag a.s. in het Lagerhuis geen discussie over de buiten landsche politiek mogelijk zal zijn. Vele Lager huisleden zouden de opmerking hebben ge maakt, dat de Eerste Minister te veel waarde hecht aan pogingen om orde in de wereld te scheppen en zijn oogen sluit voor de gebeurte nissen in Engeland. NEW-YORK, 19 Maart. (V.D.) Uit South- End, Indiana, wordt gemeld, dat de Studebaker Automobiel-fabrieken in moeilijkheden ver keert. De schulden overtreffen de activa met 7 millioen dollar. De onderneming is onder het toezicht van een curator gesteld. Van verschillende zijden heeft men ons ge vraagd, om de moderne hiërogliefen ,S.A. ,S.S. enz. nog eens te verklaren. S. A. is Sturmabteilung. S.S. is Sturmmabteilung. Beide organisaties zijn nationaal-socialistisch. De stormafdeelingen vormen de Hitlerpolitie. Hij laat zich zelf „Osaf" noemen, wat be duidt: Oberste Sturmabteilungführer" (op per leider der stormtroepen). De .Schutz- staffel" zijn troepenafdeelingen, ingericht naar het voorbeeld van de oude keizerlijke armee en vormen het privé-leger van den heer Hitier. De „Stahlhelm" is een Duitsch-nationale or ganisatie van oud-frontstrijders, wier eere-voor- zitter de president der republiek, veldmaar schalk von Hindenburg is. De „Reichsbanner" (Rijksbanier zwart, rood, goud) is thans verboden. Het was 'n or ganisatie van linksche vooral soc.-democrati- sche republikeinen ter bescherming van de re publiek. Ook leden van het Centrum, maar in zeer gering aantal, namen er aan deel. Het Duitsche regulaire leger heet „Reichs- wehr". Volgens het verdrag van Versailles 100.000 man, uitsluitend vrijwilligers, groot. In Oostenrijk heeft men de rechts gerichte „Heimwehr" (weermacht ter verdediging van de Heimath) en den sociaal-democratischen „Schutzbund" (bond ter bescherming der re publiek). Het regulaire leger heeft den naam van Bun- desarmee (leger van den Oostenrfjkschen Sta tenbond) ATHENE, 20 Maart (V. D.) Op het schier eiland Chalcidice zijn opnieuw aardschokken waargenomen. Vooral te Ierissos werd een krachtige schok gevoeld. De bewoners hebben hun huizen verlaten en kampeeren in de open lucht. NEW-YORK, 20 Maart (Reuter) Naar de New York Herald uit Miami meldt, zal de moorde naar van burgemeester Cermak, Zangara, van daag worden terecht gesteld. MacDonald's bezoek aan Rome. Een nienw vredesplan van Mussolini. De Engelsche pre mier en Sir Simon door den H. Vader ontvan gen. Treedt Von Neurath af? Spoorwegaanslag in Mandsjoerije, 38 dooden, 71 gewonden. Studebaker-automobielfabriek onder curateele. Het Oostenrijksche kabinet heeft Zaterdag en Zondag langdurig vergaderd. Zangara, de moordenaar van Cermak. zal vandaag worden teechtgesteld. De Duitsche beurzen morgen gesloten. Generaal Piastiras naar Istanboel gevlucht. Het nieuwe gebouw van het Ned. Hist. Instituut te Rome zal 29 April a.s. worden ingewijd. Drie Italiaansche spionnen in Frankrijk ge arresteerd. Dr. Luther ambassadeur te Washington. Dag der Rijksdagbijeenkomst tot nationale feestdag verklaard. Engelands tarieven blijven. Een verklaring van Chamberlain. Peru verzet zich tegen Genève. Dr. P. J. M. van Gils benoemd tot Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus. Benoemd tot vice-president van den Hoogen Raad mr. dr. L. E. Visser, thans raadsheer. De tweede nacht van den Stillen Omgang in de hoofdstad. Massa.ontslag bij den Pandhuisdienst in Ned.- Indië. Aanzienlijke verduistering te Semarang. Benoemingen in het bisdom Haarlem en de Sociëteit voor Afrikaansche Missies. FeUe hotelbrand te Rotterdam. Inbraak in de R.K. pastorie te Velp bij Grave. Geheele veestapel omgekomen bij boerderij- brand te Wamel. Robijns wereldkampioen biljarten; drie ban den. De zesdaagsche te Breslau gestaakt. Amsterdamsche Schaakclub kampioen van Ne derland. O TEHERAN, 18 Maart (Reuter) Teymour Tasj is veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf en Y, millioen rials boete wegens misbruik van zijn functie als hofminister. WEENEN, 18 Maart (VD.) Op verschillende plaatsen hebben hedenmiddag nat. soc. demon straties plaats gehad. Bij de soc.-dem. „Tag" en „De Stunde" zijn de ruiten ingegooid. De politie greep in. In den avond hadden ver scheidene botsingen tusschen nat. socialisten en soc.-democraten plaats. In Waehring ontstond een gevecht tusschen leden van den Schutz bund en nat. socialisten. Zeven nazi's moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. In de Kaertnerstrasse werden twee nat.-socialisten zwaar gewond en velen licht gewond. Achten dertig personen werden gearresteerd. LONDEN, 18 Maart (Reuter) Z. Em. Kardi naal Bourne lijdt aan waterzucht in de longen. Na een rustigen nacht herstelde de kardinaal weer aanzienlijk. Hoogste stand op Maandag 1 uur n.m.: 740 Vorige stand: 74?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1