STADSNIEUWS Haarlem, 20 Maart BEURS VAN AMSTERDAM Aanslag op Hitier voorkomen Wisselkoersen MAANDAG 20 MAART De H.O.V.-colIecte Dr. Willem Mengelberg AGENDA MAANDAG 20 MAART 1933 BOEKHANDEL Fa. H. N. MUL Geen gunstig resultaat EERSTE PLECHTIGE H. MIS Teekeningen van Jo Spier Weleerw. heer Th. L. M. Geukers DE FLORA VAN ZUID-AFRIKA JUBILEUM P. H. TEGELER NED. REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN Veertig jaar collectant BRAND IN BOLLENSCHUUR DE STILLE OMGANG 1600 deelnemers uit Haarlem Diefstallen Sluit de deur goed af Ned. R.K. Bond van Kappers bedienden „St. Cosmos" Feestavond H.K.B. Excursie Hoogovens Aanbesteding Door nasmeulen ontstaan Statuten „Kindervoeding" „De kleine Gids" T2 Napels door influenza overvallen PROPAGANDA VOOR DE AARDBEIEN Jeugdvereeniging „St. Franciscus van Sales" „Komt naar Kennemerland" DAMMEN Haarlemsche R.K. Dambond De a.s. Tweede Kamerverkiezingen Geldschietbank BURGERLIJKE STAND C. Breedijk overleden 21 Maart R.K. Damclub „Ontwikkeling" UIT DEN OMTREK BENNEBROEK HEEMSTEDE SANTPOORT 41 Het lot was de H. O. V.-collecte Zaterdag niet gunstig: des morgens goot het baksteenen; des middags brak het zonnetje door en des avonds goot het weer baksteenen. Niettemin was- het comité van actie van vrienden der H.O.V., dat deze collecte met belanglooze activiteit had georganiseerd, des morgens met optimisme aan het werk getogen, eveals de 200 personen, die de Haarlemmers in Huis en op straat voor een kleine gift, een rood, blauw of geel bloempje op de jas of mantel spelden, onder de leuze: „redt de H.O.V." Eenige muziekgezelschappen trokken te voet of op een daartoe beschikbaar gestelden grooten zes-wieligen vrachtauto de stad en de buitenwij ken door om op letterlijke en figuurlijke wijze voor de H.O.V.c op de groote trom te sdaan, terwijl de begeleidende bloempjes-verkoopsters en -verkoopers er voor zorgden, dat de voor raad bloempjes verminderden en den inhoud der busjes vermeerderde. Op de Groote Markt heerschte des middags een gezellige drukte. De R. K. muziekvereeniging „Euphonia" van Overveen en het Christelijk Fanfarekorps „Arti et Religioni" brachten ten behoeve van hun in nood verkeerende zuster organisatie vroolijke muziek ten gehoore, welke dan ook door vele leden van de oudere en jongere generatie met aandacht aangehoord werd. Behalve voor de muziek had de jongere generatie van beiderlei geslacht zooals ge woonlijk ook oogen en ooren voor elkaar of maakten in groote getale rondritjes op de fiets om het plein. Het gevolg hiervan was, dat de tram- en autobestuurders handen vol werk hadden om niemand onderste boven te rijden, voorla om ongeveer 5 uur, toen verschillende muziekcorp sen met volle muziek o.a. het hier zeer toe passelijke: „Houdt er de moed maar in!" hun tocht door de stad of de Groote Markt kwamen beëindigen. Het was vol en druk en de bloempjes voor de H.O.V. werden vlot verkocht. En daar was het dan toch maar om begonnen! Het resultaat was echter over het geheel ge nomen niet gunstig: Bij de telling Zaterdag avond in de bovenzaal van vafé Brinkmann, waar een wijkbureau gevestigd was, bleek, dat de collecte ruim 2700 had opgebracht, dus heel wat minder dan de raming! Wel is waar is daarmede f 20.000 niet be reikt, maar totaal kan met verschillende bij dragen samen f 13.000 f 14.000 aan het be stuur der H.O.V. afgedragen worden, zoodat de H.O.V. voorloopig dan toch gered is. Het minder gunstige resultaat der collecte is voornamelijk te wijten aan het slechte weer, waardor verscheidene bloempjes-verkoopsters en verkoopers niet opgekomen zijn. Des middags meldden zich gelukkiger wijze vele scholieren aan, van wier diensten natuurlijk een dankbaar gebruik werd gemaakt. In een vergadering van het dagelijksch be stuur der H.O.V. en het comité van actie van vrienden der H.O.V. zal de penningmeester nader verslag van de collecte en inzamelingen uitbrengen, terwijl dan tevens over het al of niet voortbestaan der H.O.V. beslist zal worden. Ongecorrigeerd. In den boekhandel van de firma Mul, Kruis straat 25, wordt thans, en wel tot en met 28 Maart, een tentoonstelling gehouden van oor spronkelijke teekeningen van den bekenden Jo Spier. Bij de opening Zaterdagmiddag was dc tee kenaar zelf aanwezig. Tusschen 2 haakjes; De heer Spier is uiter lijk heel anders dan men zich zoo zou voorstel len; geen rossigen baard of puntknevel, geen spoor van een snor of zelfs maar van een krul- ligen haardos. Integendeel: „cleanshaven" uiter lijk geheel maneschijn van boven en zonne schijn in zijn gezicht als hij lacht. Hij kan ech ter urenlang u bezighouden met over zijn teeke ningen, welke op zeer overzichtelijke en fraaie wijze in een aparte ruimte van genoem den boekwinkel zijn tentoongesteld te vertel len. Want deze teekeningen, ofschoon zij den indruk van een „krabbel" maken, zijn met mi- nitieuze zorg en dikwijls met dagenlang werk op papier gebracht, hetzij met krijt, hetzij zooals enkele, met inkt. Zoo heeft de teekenaar heel lang achter een olifant aangeloopen om den waggelenden gang van het dier te kunnen be- studeeren en te kunnen uitbeelden. Het gun stige resultaat is op de tentoonstelling te zien. Andermaal was het een bekend persoon zoo als beroemde staatslieden als Chéron, Briand enz. op de Haagsche Herstelconferentie of een tafereeltje aan denzelfden kant van een groote stad bloembollenvelden bij Haarlem! die geschetst zijn, de personen en op de mis schien voor hen meest ongelegen tafereeltjes op de meest amusante en avontuurlijke oogen- blikken. Vergelijkt men eenige daarvan met re producties in een aanwezig verzamelboek van Spier's teekeningen dan is het opmerkelijk, hoe door het clicheeren fijne lijnen en tinten ver loren gaan en soms zelfs een geheel andere in druk verkregen wordt! Alles bij elkaar genomen, geeft deze tentoon stelling een interessant beeld van wat een jour nalist-teekenaar zooal op zijn dagelijksch pad tegenkomt Het opdragen van zijn eerste plechtige H. Mis in de eigen parochiekerk is voor den priester immer een grootsch en hoog feest en voor allen, die daarvan getuige zijn, ouders en verdere familie, als wel vrienden, bekenden en parochia nen, steeds een bijzondere plechtigheid. Dat is Zondag weer gebleken, toen in een zeer goed bezette Spaamekerk de weleerw. heer Th. L. M. Geukers voor de eerste maal plechtig het H. Kruisoffer op onbloedige wijze ver nieuwde. De neomist werd daarbij geassisteerd door den zeereerw. zeergel. pater mr. Ezechiël van der Helm O.F.M., rector van het R. K. Gymnasium van Maria Onbevlekt Ontvangen te Venray, als diaken, den weleerw. heer A. C. J. van Houten, kapelaan der parochie, als sub diaken, en door den eerw. heer J. F. Stoetz uit Amsterdam als ceremoniarius. Het mannen- en knapenkoor der parochie, dat zich onder leiding van den directeur, den heer Jac. de Jong, dezen dag op bijzondere wijze van zijn taak kweet, zong, toen de neomist, bege leid door een grooten stoet van misdienaars, het priesterkoor betrad, het „Veni Creator" van Jac. de Jong en voerde daarna op hoogst verdienste lijke wijze uit de Theresia Mis van Don Licinio Refice. De feestpredikatie werd gehouden door pater Van der Helm, die als heeroom van den jong gewijde met vreugde de uitnoodiging, hier te spreken, aangenomen had, en met evenveel vreugde zijn neef thans als mede-broeder be groette. „Zou een priester niet met vreugde kunnen spreken over het priesterschap, iets wat hem zoo zeer lief is?" vroeg spr. En hij herinnerde er dan aan, hoe hij zelf, veertien jaar geleden, in dezelfde kerk zijn eerste plechtige H. Mis mocht opdragen. Nu reeds durfde spr. een Paaschlied te zingen: „Haec dies quam fecit Do- minus; exultemus et laetemur in ea"; dit is de dag, dien de Heer gemaakt heeft; laten wij juichen en blij zijn. Gij hebt gebeden, geleden en gestreden voor Uw H. Priester-ideaal „Haec dies" dit is de dag, voor u als belooning. Doch late het ook een herinneringsdag voor u zijn in latere jaren, als er moeilijkheden zullen komen. Er zal in uw priesterleven veel van u gevergd wor den, omdat de kinderen der Kerk in de toe komst veel meer zullen vragen van hun geeste lijke leiding. Den eerw. spreker was het een behoefte, den jongen priester op het hart te binden: „denk aan dezen morgen, wanneer de storm opsteekt, wanneer uw priesterleven zal gaan door een strijd, een strijd misschien op leven en dood; dan zult gij blijven wat gij nu zijt: priester. Dan wendde spr. zich tot de ouders en ver dere familie: ook voor u heeft de Heer dezen dag gemaakt als herinnering; laat hij zijn een herinnering aan de bevoorrechting van een uit uw midden. Beminde geloovigen, gij zijt hier niet gekomen uit nieuwsgierigheid en belangstelling of ach ting voor de ouders van dezen jongen priester; die kunt gij toonen op andere plaatsen; hier gebracht heeft u het geloof, waardoor wü in lederen priester een anderen Christus zien. Tenslotte vroeg hij den neomist allen onder het H. Misoffer te gedenken: denk aan allen en wij denken aan u; om dan te eindigen met den wensch: Jezus, eeuwige Hoogepriester, bewaar dezen jongen priester in Uw armen. Hierna werd het H. Misoffer voortgezet. Tijdens de indrukwekkende plechtigheid, toen de neomist aan zijn ouders en verdere familie de H. Communie uitreikte, voerde het zangkoor op stemmige wijze het „Panis Angeli- cus" van Bottigliero uit. Na de H. Mis volgde het „Tantum Ergo" van Jac. de Jong, en door het jongenskoor der pa rochie de priestercantate „O Priester" van Mgr. Van Schaik, welker uitvoering mede door de kinderlijke woorden van Guido Gezelle eveneens diepen indruk maakte. Voor de Ned. Natuurhistorische Vereeniging sprak Vrijdag prof. C. E. B. Bremekamp over de flora van Z.-Afrika. Spreker begon zijn voor dracht met de uitgestrektheid van het gebied duidelijk te maken. De verscheidenheid der flora is bovendien nog grooter dan men zou ver wachten, als gevolg van de sterke klimaatsver schillen. Z.-Afrika helt van Indischen Oceaan naar At lantische Oceaan: het klimaat wordt volgens deze richting steeds droger: we vinden in vol gorde; regenwoud, savannen, steppen, woestijn. Kaapstad behoort tot een der zeldzame win- terregengebieden der aarde, met buitengewoon rijke flora. Waar vroeger veel Hollanders hier kwamen, namen zij de planten mee en de Amsterdam mers kweekten in hun orangerieën de Kaapsche planten. Tot de typische Kaapflora behooren de leucodendrons. Ook onze pelargoniums, zijn van de Kaap afkomstig. Plantengeografisch is het gebied zeer belangrijk daar sedert het steen- koleritijdperk in Z.-Afrika geen ijstijd is ge weest en dus de flora zich ongestoord heeft kunnen ontwikkelen. Talrijke zeer fraaie lantaarnplaatjes gaven 'n beeld van 't vloedbosch met de aan den zuur- storarmen bodem aangepaste boomtypen: stelt- boomen, boomen met kniewortels en z.g.n. as pergewortels, alle geschikt lucht op te nemen. Verder van het regenbosch met gesloten bla derdek, waardoor het rijk is aan varens, mos en schaduwplanten en bovendien talrijke epyphie- ten herbergt, o.a. streptocarpus luteus en de al gemeen bekende Clivia. In de savannen kan het licht tot den grond doordringen, men vindt er dus vele bodemplan- ten. Het Noordelijke deel van de Kalahari is sa vanne, het Zuidelijk steppe. Mooie opnamen van Agaves, Aloë's, Kameel- doom, Stapelia's, de zgn. baviaanstaart, Cri- nums, Asclépia's gaven een beeld van den plan tengroei. De grenzen tusschen de verschillende plan- tengebieden zijn moeilijk te trekken. Buitengewoon rijk aan succulenten is de Kar roo, veel euphorbia's en ook de zgn. steentjes of vensterplanten. In 't droogste deel, bij den Atlant. Oceaan, kunnen de chemopodiaceeën 't beste den uit- drogenden wind verdragen. Te ruim half elf dankte de heer G. A. van Schaik den spreker voor zijn interessante voor dracht. Zondag vierde de heer P. H. Tegeler zijn 40- jarig jubileum als armen-collectant der St. An- tonius-Parochie, Om kwart voor zeven werd te zijner intentie een H. Mis opgedragen, waar onder alle leden van het college ter H. Tafel naderde. Na de H. Mis werd de jubilaris en zijn echt- genoote met een auto afgehaald en naar een zaal gebracht, waar een gemeenschappelijk ontbijt werd aangeboden. Bij het binnenkomen werd hem een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd welkomstlied toegezongen. Onder het ontbijt hielden enkele leden van het college geestige toespraken, terwijl na de Hoogmis in de pastorie, de officieele huldiging plaats had, waar allereerst het woord werd ge voerd door den zeereerw. heer pastoor J. P. Reij- nenberg, die den jubilaris complimenteerde met zijn zeldzaam jubileum en hem vergeleek met St. Joseph, een stillen en rechtvaardigen wer ker, die nooit op den voorgrond trad, doch altijd zijn taak in stilte voor de armen ter liefde Gods volbracht. Voorts werd er nog gespeecht door den heer Spruyt, namens het college armen-collectanten die den jubilaris een mooien armstoel aanbood en aan mevr. Tegeler een bouquet, door den heer R. J. Korstjens namens het Armbestuur, die een enveloppe en den heer H. Stevens namens het college kerkcollectanten, die een mooie bloemenmand schonken. Nog enkele andere heeren voerden het woord. Allen spraken den wensch uit, dat God den jubilaris nog vele jaren zou geven om vcor de armen te blijven werken. Hierna dankte de jubilaris voor de waardee- rende woorden en de geschenken, welk hem waren geboden en voor den steun en prettige samenwerking, welke hij in de afgeloopen 40 jaren heeft mogen ondervinden. Het was een waardige huldiging geweest! Zondagnacht is de tweede Stille Omgang te Amsterdam gehouden. Uit Haarlem namen maar even 1600 personen hieraan deel, waarvan 200 per tram reisden. Ook de geestelijke adviseur, de zeereerw. heer pastoor P. Roovers en de weleerw. heer Luken behoorden tot de pelgrims. Rustig en waardig is de pelgrimstocht verloo- pen. Het weer hield zich vrij goed: geen regen, alleen des morgens na afloop van den Stillen Omgang heeft het geregend. Het was 'n tocht, Katholiek Haarlem waardig! Bij de politie te Heemstede is kennis gege ven van de vermissing van een autoped vanaf de Adriaan Pauwlaan en een leesboek uit een rijwieltasch aan de Asterkade. Zaterdagmiddag om circa kwart over 2 heeft de V„ de bewoner van perceel Ruychaverstraat 14, aangifte gedaan, dat in een kort oogenblik van afwezigheid, terwijl hij de voordeur liet openstaan, uit e$n schrijfbureau in de bene denvoorkamer een sigarettendoosje, dat 15 a 20 gld. inhield, verdwenen was. In een ledenvergadering van bovengenoemden bond is het bestuur als volgt samengesteld: de heeren F. v. Giezen, voorzitter; P. L. v. Dam Jr., secretaris-penningmeester, Diederik- straat 10; Rozeboom de Vries, commissaris. De Haarlemsche Kegelbond zal Donderdag 23 Maart, des avonds 9 uur, een feestavond geven ter gelegenheid van de prijsuitreiking van het clubkampioenschap 1933. Het programma vermeldt o.a.: Soli, van den heer Jan Gerritsen; optreden van Albert Klein en officieele prijsuitreiking. Medewerking zal verleend worden door de H.KH.-Band. De afd. Haarlem der „Nederlandsche Reis- vereeniging voor Katholieken" hield Zaterdag j.l. voor haar leden een excursie naar de Hoog ovens te Velsen. Dit enorme grootbedrijf naar men ons ver zekerde een der modernst geoutilleerde op het Europeesch continent biedt juist door zijn kolossale afmetingen en geweldige technische prestaties ook voor den buitenstaander een zeer interessant object ter bezichtiging. Reeds bij den aanvang der tocht voerde men de deelnemers tot aan den voet der reusachtige ovens, waar men juist bezig was het vloeibare ijzer af te tappen. Een inslaand begin! Als een waterval van vuur stroomde het gloeiende metaal door de zandige greppels, om daar lang zaam af te koelen tot zware staven gietijzer. En toen men later begon den kalktoeslag dez.g. slakaf te laten vloeien, werd het gezelschap zoodanig bestookt door de uitslaande hitte, von ken en rook, dat het om wille van de veilig heid geraden werd zich uit de voeten te maken Daarna werden de deelnemers gedurende eenige uren het enorme fabrieksterrein rond gevoerd, terwijl twee der beambten zich be ijverden alles duidelijk te maken. Men bezich tigde de talrijke 30 M. hooge windketels, die oververhitte lucht in de ketels werpen, de geheel automatische vulinrichting van de ovens, het ketelhuis, geheel met hoogovengas gestookt zeven gigantische gascomforen, de bunkers, de havens waar eenige ertsbooten snel van hun lading ontlast werden, de pompinstallaties welke de ovenmantels koelwater bezorgen, de cokesfabriek, waar 67 retorten dag en nacht zorgen, dat het den ovens aan dit onmisbare koolproduct niet ontbreekt. Zoo zag men het geheele bedrijf in omge keerde volgorde, waardoor men echter het ijzergieten niet had kunnen gadeslaan, welk nadeel echter door de duidelijke explicatie ge heel werd opgeheven. Het is voor de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken ongetwijfeld een mooi succes deze we morgen zeggen zeldzame excursie aan haar leden te kunnen aanbieden en de leden bewezen door flinke opkomst er moesten velen teleurgesteld worden een en ander zeer i te apprecieeren. Hedenmorgen werd door het bestuur van de Christelijke Vereeniging voor de Verpleging van Lijders aan vallende ziekte te Haarlem onder Frotesbantsche aannemers aanbesteed: het bouwen van een ziekenpaviljoen op „Meer en Bosch" te Heemstede. Raming 92140. Ingekomen waren 38 biljetten. Laagste inschrij ver was P. H. Romein te Haarlem voor 81.500. In den afgeloopen nacht om kwart voor 2 werd brand gemeld op de Jan Gijsenvaart. Het bleek, dat een bollenschuur in brand stond. Door den aanwakkerenden wind, die een grootsch vlammenspel ontwikkelde, had het al len schijn van een „grooten brand". De zoon van den eigenaar had om 12 uur zijn fiets nog in de schuur gezet en had toen bij thuiskomst zijn vader gewaarschuwd, dat er een gat in den vloer gebrand was en dat het vuurtje nog brandde. Zij hebben toen met een paar emmers water de vlammen gedoofd. Doordat het vuur vermoedelijk niet geheel gebluscht was doch onder den grond heeft lig gen doorsmeulen, stond tegen 2 uur de geheele schuur in lichten laaie, doordat het vuur zich verbreid had. Zij is geheel afgebrand, terwijl een aangren zende loodgietersschuur brand- en waterschade opliep. Door de brandweer is het vuur met drie stra len bestreden. Er zijn voor pl.m. f 150.aan bloembollen verloren gegaan. De schuur was verzekerd. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Nimis Betonbouw, alhier. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoetestraat: Maandag 148 porties, Dinsdag 142, Woensdag 117, Donderdag 137, Vrijdag 149, Zaterdag 142. Overtonstraat: Maandag 174 porties, Dinsdag 167, Woensdag 162, Donderdag 148, Vrijdag 180, Zaterdag 164. Byzantiumstraat: Maandag 107 porties, Dins dag 110, Woensdag 104, Donderdag 100, Vrijdag 108, Zaterdag 105. Bovendien werden dagelijks 63 porties ver strekt aan de scholen voor Buitengewoon Lager Onderwijs. Uitgekomen is „De Kleine Gids", een popu laire brochure betreffende de Invaliditeitswet (zegels plakken), Ongevallenwet, Land- en Tuinbouwongevalienwet, Ziektewet, Zee-Onge vallenwet en de Wet op de Vrijwillige Rijks- pensioenverzekering, welke haar ontstaan te danken heeft aan overwegingen, in een „Voor bericht" vermeld. Zij voldoet door den rustigen toon, beknoptheid en de aardige toepasselijke teekeningen, zoozeer aan een reeds lang ge voelde behoefte, dat de voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem besloot, een duizendtal exemplaren van de uitgeefster, de „Vereeniging van Raden van Arbeid", te betrekken en ze o.a. voor particulieren verkrijgbaar te stellen. Voor werknemers en werkgevers, ook voor die welke dienstboden of werksters in hun dienst hebben, kan dit geschrift van 40 bladzijden van nut zijn. Ook voor instellingen van onderwijs, waar mede bij de samenstelling bijzonder is rekening gehouden ten dienste van leeraren en onderwij zers, kan het van nut zijn, omdat als slot bij het behandelde van iedere wet enkele vragen zijn opgenomen om aan de leerlingen te stellen Dr. Willem Mengelberg, die op het oogenblik te Napels vertoeft, is aldaar ongesteld gewor den. Influenza noodzaakt hem het bed te hou den en zijn terugreis naar Nederland uit te stellen. Tengevolge hiervan zal de heer Men gelberg de eerstvolgende onder zijn leiding aan gekondigde concerten niet kunnen aingeeren. Het bestuur van het 'Concertgebouw heeft Bruno Walter uitgenoodigd de leiding dezer concerten te Amsterdam, 's-Gravenhage, Rot terdam en Haarlem op zich te nemen. Bruno Walter heeft deze uitnoodiging aanvaard. Tegen het einde van deze maand hoopt dr. Willem Mengelberg weer in Nederland terug te zijn. Zooals ook vorig jaar het geval was, nam „St. Franciscus van Sales" dit jaar in de pa rochie „St. Elisabeth en Barbara" deel aan den Stillen Omgang. Niet minder dan 90 jongens onder leiding van het bestuur marcheerden na een plechtig Lof in de kapel van „St. Joannes de Deo" naar Amsterdam. Allen maakten daar den Omgang mee en vereenigden zich om 5 uur in het St. Aloysius- gesticht om de H. Mis bij te wonen, 's Middags had de plechtige inwijding plaats van 't hoofd kwartier der Verkenners in de Hertzogsferaat in Haarlem-Noord. Door den aalmoezenier, kapelaan Stadegaard, werd de inwijdingsplechtigheid verricht, waar na hij een korte toespraak hield, waarin een duidelijk beeld gegeven werd van heb verken- ningswerk. Ook werden nog een patrouilleleider en twee assistenten geïnstalleerd en nam de hopman de verkennersbelofte af aan een nieuwen ver kenner. De aardbeiencultuur in Kennemerland en dan in het bijzonder in onze omgeving heeft Beverwijk een groote bekendheid gegeven, welke zich zelfs tot ver buiten de landsgren zen uitstrekte. De renommee van het sappige product van Kennemerland's geestgronden was in de „goede jaren" van dien aard, dat aan de Beverwijksche aardbeien boven alle anderen de voorkeur werd gegeven. Hoewel in den loop der jaren, vooral in de omgeving van Breda en de Zuid-Hollandsche eilanden de aardbeien cultuur in zeer sterke mate is toegenomen, blijft zij toch ook in onze omgeving nog van groote beteekenis. Het bestuur van de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer te Beverwijk is dan ook voor nemens een actie voor te bereiden, die nog eens weer in breeden kring de aandacht op de Beverwijksche aardbeien zal vestigen. Zooals jaarlijks duizenden en duizenden naar de bloe menvelden trekken om te genieten van de weer- galooze schoonheid van Flora's kinderen in het vrije veld en zooals men zeker niet minder talrijk optrekt naar de Betuwe om de schoon heid van de bloeiende bongerds te bewonderen of, in een later stadium, zich aan de kersen te goed te doen, zoo moet het ook mogelijk wor den geacht het meer consumeeren van aard beien te propageeren. Ook een bloeiend aard beienveld is een lust voor de oogen en zeker is het, dat voor de vreemdeling. Wanneer de witte bloesemkelken bij duizenden de velden bedekken, als ware in zomersche dagen een sneeuwbuitje neergedaald, dan is Kennemer land in bruidstoilet en biedt het schoonheid te over, om een druk bezoek te rechtvaardigen. Wanneer de vrucht eenmaal tot rijpheid is gekomen, wete iedere Kennemerlander dat de aardbeien, zoo van het land geconsumeerd, een ware delicatesse vormen. Dit heeft de V.V.V. aanleiding gegeven zich met de Veilingorganisa ties in verbinding te stellen, teneinde te onder zoeken of in het aanstaande seizoen de moge lijkheid kon worden geopend, dat vreemdelin gen niet alleen de aardbeienvelden bezichtigen, maar ook in de gelegenheid zijn de sappige vruchten zoo van den struik te consumeeren. De tuinders, die van dit machtige propaganda middel de waarde beseffen en wier akkers zich tot het ontvangen van deze bezoeken leenen, worden uitgenoodigd zich op het secretariaat, Romerkerkweg 63 te Beverwijk aan te melden. Daarna zal deze actie, die gevoerd kan wor den onder de leuze: „Komt naar Beverwijk en eet aardbeien" verder worden voorbereid. MTJENCHEN, 20 Maart. (W.B.) In een persconferentie deelde hedenochtend de politie-president van Mnenchen, Himmler, mede, dat hedenochtend door de waakzaam heid van de bevolking en het snelle ingrij pen van de autoriteiten een aanslag op Rijkskanselier Adolf Hitler kon worden voorkomen. MüNCHEN, 20 Maart. (W. B.) Volgens be richten uit Zwitserland was men sedert enkele dagen er over ingelicht, dat van communisti sche zijde aanslagen beraamd waren op den Rijkskanselier en de leidende figuren van het huidige regiem in Duitschland. Het desbetreffende materiaal moet zeer om vangrijk zijn. Hedenochtend zou 't bijna tot zulk 'n aanslag gekomen zijn. Er werden namelijk in de nabij heid van het Richard Wagner standbeeld, dus in de nabijheid van de woning van den Rijks kanselier in München, drie Tsjekisten waarge nomen, van wie een Duitsch en twee Russisch of Tsjechisch spraken. Met een auto, die het Berlijnsche letterteeken I A droeg kwamen zij bij het standbeeld aan, waar zij drie handgranaten en munitie neer legden. Volgens verklaringen van ooggetuigen staat het vast, dat zij het plan hadden tijdens het voorbijrijden van den auto van den Rijks kanselier door de Prinsregentenstrasse een aanslag met handgranaten op hem te plegen. Door het toesnellen van politie, welke, door de getuigen gealarmeerd was, werden de drie mannen op de vlucht gedreven. Zij konden tot nu toe nog niet worden ge arresteerd. De handgranaten met lonten werden onscha delijk gemaakt. De politie-president voegde aan deze mede- deelingen toe, dat hij in iedere poging tot een aanslag een allerernstige bedreiging van de rust en de veiligheid ziet. Ingeval het eerste schot ook maar zou vallen, zelfs wanneer het geen doel zou treffen, zou het in Duitschland tot een chaos kunnen komen, welke geen enkele staatsmacht der we reld zou kunnen verhinderen. Hij gaf den uitdrukkelijken wensch te ken nen, dat dergelijke pogingen zich niet meer zouden herhalen. Sinds de j.l. gehouden ledenvergadering van voornoemde bond, is het bondsbestuur thans als volgt samengesteld: Th. Kok, voorzitter; P. Veen, secretaris; Jac. Bosse, penningmeester; B. H. Steven, 2e voorz.; J. Veen, 2e secr.; W. Hopstaken, propagandist en v. d. Poel, com missaris. Hedenmorgen heeft het hoofd-steembureau in den Kieskring Haarlem een openbare zitting ge houden, over de geldigheid der ingeleverde lijs ten en over de handhaving van de daarop voor komende candidaten voor de Tweede Kamer verkiezingen. Van een drietal lijsten werden candidaten afgevoerd, omdat niet de z.g. verklaring van be williging was ontvangen. Dit betrof de lijst van het Verbond voor Nationaal Herstel, waarvan afgevoerd werden mevr. Landweerde Visser en Prof. Gelissen, de lijst Braat, waarvan de candidaat J. de Jong en de lijst Schulzvan Haegen, waarvan de heer Chr. F .Hossen werd afgevoerd. De overige lijsten en daarop voorkomende can didaten werden goedgekeurd. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van de N.V „Nationale Volksbank" te Rotterdam'om toelating als geld schietbank bedoeld in artikel 6 der geldschie- terswet, het bedrijf zal worden uitgeoefend in het perceel Schachelstraat 15a rood. Ieder kan tegen de inwilliging van dat ver zoek bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Geboren: 16 Maart: H. C. van Akende Kort d; 17 Maart: E. A. M. van RoodeSerné z; 18 Maart: H. v. d. Putte—v. Eden z. Overleden: 17 Maart: H. A. Huijboom, 75 j„ Gaelstraat; A. J„ 5 mnd., d. van J. Klinkenberg, Leeuwerikstraat; J. T„ 6 mnd., zoon van A Voorneveld, Schalkwijkerweg; C. D. M., 4 mnd.» d. van P. Kuijpers, Essenstraat; M. K. van Es Kors 68 j., Zomervaart. Wij vernemen uit 's-Gravenhage dat aldaar op 70-jarigen leeftijd plotseling is overleden de heer C. Breedijk, een dammer van de oude garde. Breedijk was ook bij de Haarlemsche dam spelers een zeer bekende en geziene figuur, die in vele wedstrijden tegen de Haarlemsche clubs medespeelde. Behalve als speler, die op den voorgrond trad door zijne meer dan gewone sterkte, zul len de damspelers hem missen als een zeer ge moedelijke en bekende verschijning; op vrijwel geen enkel damgebeuren van eenige beteekenis ontbrak hij. Hij ruste in vrede! Sociëteit „St. Bavo" Gemengd Koor „Onder Ons", 8 uur R.K. Commissie voor Beroeps keuze, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. St. Jozefgezellengebouw Jansstraat 59 Damclub T. E. P., 8 uur Rederijkerskamer „St. Genesius", 8 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbureau voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 10 tot 12, van 2 tot 4, en van 8 tot 9 uur. Zaterdags van 10 tot 12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo". Trampersoneel, 8u. „St. Caecilia", 8 uur. Rechtskundig Bu reau, half 9. R.-K. Kraamverzorging 2-3 u. Bestuur R.K. Postpersoneel, half 9. Gemeentelijke Concertzaal. Ledenconcert H.O.V., kwart over 8. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann. Hol- landsch Bloembollen Kweekers-Genootschap, 2 uur. Hotel Lion d'Or. Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, kwart over 8. St. Josephs' Gezellen-gebouw, Jansstraat. Harmonie „Utile Dulei", 8 uur. Bisschoppelijk Museum. Geopend van 10 tot 5 uur. R.-K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag van 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem, Tel. 11671. Deze vereeniging, welke te Lisse haar club huis heeft, speelde dezer dagen een medaille wedstrijd tegen P.D.Z.V. Beide vereenigingen kwamen met 2 tientallen uit. Het le tiental van „Ontwikkeling" wist een mooie overwinning te behalen. De voorloopige uitslag hiervan is 12—4. Het 2e tiental van „Ontwikkeling" bleef ook niet achter en wist een 128 zege te forceeren. De returnwedstrijden zullen plaats hebben op Donderdag 23 Maart aanstaande. Simultaanséance Woensdagavond 22 Maart zal door den heer J. P. van Eük (lid der „Haarlemsche Damclub") een simulcaan-séance gegeven worden in gebouw „Réhoboth", School- laan te Bennebroek voor leden der Damclub „Bennebroek" en belangstellenden. De deelname aan deze séance is gratis open gesteld voor eiken damliefhebber. Badhuis. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 13 t./m. 18 Maart ge nomen 620 douchébaden en 34 kuipbaden. Aan 31 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 26 volwassenen gebruik gemaakt. Voetbaltoumooi bij T.O.P. Heemstede. Door de voetbalclub T.O.P. is een voetbaltour- nooi gehouden, waaraan een 8-tal elftallen deelnamen. In de le afdeeling had Zaterdagmiddag de beslissing plaats tusschen T.OJP. 1 en „Oud". Het was een zeer spannende strijd, waarbij T.O.P. in de laatste minuten door een penalty den eenigen goal scoorde van dezen wedstrijd, en daardoor den beker won. Personalia. De heer M. Visser, alhier, slaag de te Leiden voor het candidaats-examen God geleerdheid. MAANDAG, 20 Maart. Vorige koersen Londen 8.5654 8 54% Berlijn 59.Ü5 59.00 Pariis 9.75 9 75% Brussel 34.65 34.65 Zwitserland 48.00 48.00 Weenen Kopenhagen 38,25 38.12)4 Stockholm 45.30 45.25 Oslo 44.CO 43.75 New Vork (cable) 2.47)» 2.47)6 Rome 12.72)4 12 75 Praag 7.37)4 7.37% Madrid 21.00 21 05 Vorige koersen Heden Staatsleenlngcn 5 Nederland 1919 i'/s Nederland 1916 i Nederland 1931 5 Nederl 1932 4 y, N Ind 1920 AB 5% Dultschl (Youngleen 1 Banken Indische Bank Cert. Handel-Ml Industrieën Onllevej Calvé Delft Alg Kunstzijde Van Berkel's Pa Nieuwe Philips Kuch Accoustleb Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U. S. Steel O. 8. Leather Intern Nickel Miinbouw Redlans Lebons Petroleum Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU 102 10154 103 103 9954 2956 1005» 100% 92 92% 50% 5254 62)4 63 53 54 60)4 61% 100)4 100% 58 58 29)4 29% 17 17 112% 114% 1% l'%6 108 108% 756 7»%. 14% 145» 3054 31%. 3'A 3% 8% 854 13 12% 123 121 112% 111 16 16 144 146 81 82 5 5 554 6 Shell Union OU Vorige koersen Heden 4N 454 Rubber A'dam Rubber 55). Bandar 3. Dell Batavia Rubber >2 Serbadjadl 18 Sllau 14 V. 1. G. O. 27 Allied 22 Intercontln. Rubber Scheepvaart Java Ch. Japan 44 Holl Amerika Lijn 3 Dito Gem Eigend. 254 Kon. Ned. Stoomb. J2% Scheepvaart-Unie -0 Suiker H. V. A182)4 Jav. Cultuur 121 N, 1. S. U. Poerworedjo 6 Vorstenlanden 41 Actions idem 27.00 Tabak Dell Batavia 152% Oude Dell 122)» Oostkust 15 Senembab 133% Spoorwegen Union Pacific 78 Wabash Brie Kansas City South. South. Rallw. 2 5)» 8)» 654 55 35 20)4 1514 14 26 23 IH 35 3 12)4 50 186)4 123 78 6 30.6® 152 125)4 15 136)4 78 2 6 8)4 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2