De overstroomingen op Java fïHERMOGÉNE^ uws Van Schijndel's HOLIDAYS FRANKEN'S Nieuwe feestdag der Nazi's AANZIENLIJKE SCHADE ENGELANDS TARIEVEN BLIJVEN i/> Vfoet&aaA, Pxxxxt UuJc Ihiuiuc/n BIJ DE OPENING VAN DEN RIJKSDAG MARKTEN Hoest,Koude Rheumatiek Griep en Ste ken in de zij. SCHOENENMAGAZIJN MAANDAG 20 MAART De bandjir neemt den omvang van een ramp aan Het verkeer in de war In Midden-Java Het gestoorde treinverkeer Na de aardbeving Californische petroleum-produ- centen leggen het werk 14 dagen stil Verklaring van Chamberlain DE MISLUKTE DICTATOR Ned. Hist. Instituut Inwijding nieuw gebouw op 29 April a.s. Waardevolle collectie ontdekt Van wijlen Ivor Kreuger Japans uittreden uit den Volkenbond Door commissie uit den Geheimen Raad goedgekeurd Italiaansche spionnen gearresteerd Priester mishandeld Von Papen keurt af Gedocumenteerde bewijzen Luther ambassadeur te Washington Peru verzet zich tegen Genève Het wenscht Leticia blijkbaar niet te ontruimen BLOEMBOLLENCULTUUR Openingsrede Krelage BENNEBROEK HEEMSTEDE SANTPOORT D.H.V.B. DISTRICT HAARLEM Junioren-competitie Uitslagen 12 Maart „DE ZOMERSCHOEN" ALLEEN VERKRIJGBAAR: ANECANG 5 - OPCER. 1836 PRIJZEN VANAF f 7.75 Vrije dag voor weermacht en scholen, fakkeloptochten en vrijheidsvuren Viertal feestoproepen Dr. FrickRijksminister van Binnenlandsche Zaken Speciale belasting voor winkelfilialen Hitier en Centrum Radio-rede van Schacht Emigratie naar Zwitserland Om de zilveren fruitmand MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG Staat van besommingen BATAVIA, 18 Maart. (Aneta.) Europeesche ingenieurs van den Dienst der Irrigatie en In- landsche en Europeesche ambtenaren van het Binnenlandsch Bestuur spoedden zich naar het Rrawangsche teneinde de schade van de over stroomingen op te nemen in de dessa's Pang- kalan en Tegalwaroe, waar, zooals reeds is ge field, de Tjisadane buiten de oevers is ge treden. Het water staat op sommige plaatsen vijf Meter hoog. De Tjitjangoer is eveneens buiten de oevers getreden. De overstrooming begon hedenmorgen den omvang van een ramp aan te nemen. Het overstroomd gebied is moeilijk te bereiken. In Poerwakarta viel in den loop van den nacht en vanochtend nog altijd regen. Hon derd huizen staan onder water, drie bruggen zijn weggeslagen. Bij Telok-Djambi, eveneens in het Krawangsche, is de vijver Tjisoebak doorgebroken. In kampong Pengasinan, bij Krawang, staat het water meer dan een Me ter hoog. Bij Soebang, n.l. bij Pasirboengkoer, wordt een groote bandjir gemeld. De consequenties Van dezen bandjir zijn nog niet te overzien. Een ongecontroleerd bericht meldt een door braak van de Tjitaroem op drie plaatsen, ni. bij Teloek-Noengal over 100 Meter, bij Ker- talaja in het district Rengasdengklok, en bij Kedawong, vlak bij zee, in het onderdistrict Batoedjaja. De dessa Odiassa, nabij de kotta van Kra- Wang, staat geheel onder water. Twee vrou wen zijn verdronken. In Bekasi is de schade, toegebracht aan öen aanplant, in Tamboen groot. Het benedendeel van het district Bekasi en het onderdistrict Tamboen staan geheel on der water. De regenval in het district Bekasi bedroeg gisteren 175 m.M., hedenmorgen vroeg 131 m.M Het weer is thans opklarend. De Gouverneur van West-Java memoreer de in de hedenmorgen gehouden vergadering van den Provincialen Raad den ernst van de overstrooming. Latere berichten melden, dat het water in het Tjikarangsche zoo ver is gezakt dat Je Weg Tjikarang-Meester Cornelis geheel begaan baar is. De landheer van Tjikarang stond een hoe- Veelheid rijst af voor de slachtoffers. CHERIBON, 18 Maart. (Aneta.) Tengevol- ge van de zware regens is de noordelijke ver bindingsweg met Batavia vanaf de grens der afdeeling Cheribon in de richting Pamenoe- kan-Tjikampek overstroomd, waardoor het Verkeer langs dezen weg onmogelijk wordt. Door den Provincialen Waterstaatsdienst zijn de noodige maatregelen getroffen en Waarschuwingsborden geplaatst ter voorko ming van ongelukken. SEMARANG, 18 Maart. (Aneta.) De ver binding met Pekalongan is verstoord. De weg haar Demak staat een Meter onder water. De kotta van Pekalongan staat een halve Meter onder water. De treinenloop in Midden-Java is practisch hormaal. BATAVIA, 18 Maart. (Aneta.) Uit Semarang Wordt gemeld, dat de stremming op den Gom- bol voor personenauto's is opgeheven, even als de stremming op den weg Weleri-Soeka- zedjo. BATAVIA, 18 Maart. (Aneta.) Het locomotief- depót te Poerwakarta is geheel geïsoleerd. Drie smalspoorbanen zijn onberijdbaar. Gisteravond 12 uur keerde de Bandoeng- trein, welke 's morgens vergeefs naar Batavia Was vertrokken, te Bandoeng terug. Een hulpbrigade wordt georganiseerd ten einde de zestig passagiers van den trein uit Krawang die bleef steken twee kilometer voor Lemahabang, af te halen. De trein staat daar reeds den geheelen ochtend. Vermoedelijk zul- LOS ANGELOS, 18 Maart. (Reuter). De Ca- lifornische petroleum-producenten hebben be sloten het werk veertien dagen stil te leggen, teneinde de door de aardbeving veroorzaakte Schade te herstellen. LONDEN, 18 Maart (Reuter) In een rede te Birmingham gaf de minister van Financiën. Heville Chamberlain, te verstaan, dat de En- Relsche tarieven niet zullen worden afgeschaft tVij kunnen niet terugkeeren tot den vrijhandel aldus de minister zelfs niet wanneer de heele wereld dit stelsel zou aanvaarden, daar Wij anders onvermijdelijk onzen levensstandaard Vernielen, welken wij langzaam en met moeite hebben opgebouwd en die voor ons een nood- Zakelijkheid is geworden. len deze passagiers door middel van vlotten worden afgehaald. CHERIBON, 18 Maart. (Aneta.) De reizi gers met bestemming Weltevreden, uit de richting Semarang en Djokjakarta konden hun bestemming niet bereiken en waren ge noodzaakt alhier te overnachten. BATAVIA, 18 Maart (Aneta.) De opruimings werkzaamheden van den gisteren verongeluk ten trein zijn nog niet mogelijk, daar een kraanwagen, welke voor deze werkzaamheden noodzakelijk is, de plaats des onheils niet kan bereiken. Het lijk van den gedooden remmer zit nog tusschen de buffers bekneld. BATAVIA, 18 Maart. (Aneta). De Chineesche kampen van Genceng Gede en Tjikarang zijn geheel overstroomd. De bewoners zijn in de steenbakkerijen en de kazerne der veldpolitie te Tjikarang ondergebracht. De Tjisadane bandjirt, en bedreigt Maoek. De Tjitaroem is op nog twee plaatsen doorge broken. gen een verklaring te onderteekenen, dat hij nooit meer iets tegen Hitier zou zeggen. De bisschop van Paderborn protesteerde tegen dit feit in een telegram aan Von Papen. De vice-kanselier Von Papen zond daarop het volgende antwoord: „Uwe Hoogwaardige Excellentie moge er van overtuigd zijn, dat ik zoo scherp mogelijk het optreden tegen den geestelijke dr. Koch afkeur. Er zal een streng onderzoek worden ingesteld. Voorts moge ik Uwe Excellentie de verzekering geven, dat zoo wel de rijkskanselier als de minister van Bin- nenlandsche Zaken herhaaldelijk hebben ver klaard, dat ook zij het verachtelijk maken van geestelijke waardigheidsbekleeders zoo scherp mogelijk afkeuren." De S.A.-mannen zullen zich aan deze „her haaldelijke verklaring" weinig gelegen laten liggen zoolang zoowel Hitier als Frrick hun nationale daden lijdzaam dulden. ISTANBOEL, 18 Maart (V.D.) Naar verluidt zou generaal Piastiras, die veertien dagen ge leden in Griekenland de dictatuur wilde uitroe pen, naar Istanboel zijn gevlucht. Men seint ons uit Rome: Zooals ter zijner tijd gemeld, zal het Neder- landsch Historisch Instituut te Rome zijn voor- loopigen zetel in de Via Savoia verlaten voor het eigen definitieve gebouw in de Valle Giulia. Naar wij vernemen, zal de inwijding van den nieuwen zetel den 29sten April a.s. in gebruik worden genomen. De koning van Italië en Mussolini hebben toegezegd deze inwijding te zullen bijwonen. NEW-YORK, 18 Maart (Reuter). In een op slagplaats is gisteren een groote collectie schil derijen, zilverwerk en zeldzame boekwerken ont dekt. ter waarde van meer dan 100.000 dollar, welke zijn verzameld door wijlen Ivar Kreuger. Een schilderij wordt toegeschreven aan Ru bens, de waarde wordt op 17.000 dollar geschat. Het onderzoek wordt nog voortgezet naar een collectie etsen, welke Kreuger moet hebben ver zameld. TOKIO, 18 Maart (V.D.). De commissie uit den Geheimen Raad heeft hedenmorgen met algemeene stemmen de uittreding van Japan uit den Volkenbond goedgekeurd. De Geheime Raad zal op 24 Maart a.s. in een plenaire zit ting bijeen komen en de genomen beslissing bekrachtigen. Nog denzelfden avond zal de Ja- pansche regeering, nadat de keizer zijn goed keuring aan het besluit heeft gehecht, het se cretariaat van den Volkenbond van haar uit treden op de hoogte stellen. In Dortmund hadden S.A.-mannen den priester dr. Koch mishandeld en hem gedwon- Oeze wan ouds be kende watten ver* spreidt 'n weldoen de warmte en be strijdt met succes i Ooozen var 45 en 75 cents. BU Aoothekers en Oroglster PARIJS, 18 Maart. (Reuter.) Drie Italianen zijn gedurende de laatste dagen gearresteerd onder beschuldiging van spionnage. Een hunner werd gearresteerd nabij de Oostelijke grens te Wissembourg, de twee anderen te Landosque nabij Nizza. De eerste arrestant was geduren de het afgeloopen jaar werkzaam geweest aan de versterkingswerken. Hij woonde met zijn moeder te Wissembourg en op zijn kamers zijn talrijke plannen en do cumenten, betrekking hebbend op de Nationale Verdediging, gevonden. De twee andere arrestanten waren werkzaam op een fort nabij Bollone en terwijl ze de mo gelijkheid bespraken, om documenten in school schriften van hun kinderen over de grens te smokkelen, werden zij afgeluisterd door iemand, die de politie er van in kennis stelde. Deze bewaakte beide mannen en toen zij met hun familie de grens wilden overgaan, werden zij gearresteerd. Zij bleken in het bezit te zijn van schetsen van het fort, waaraan zij gewerkt hadden. WASHINGTON, 18 Maart (W.B.) Naar hier verluidt, is door de Amerikaansche regeerins het agreement (toestemming) vërleend voor de benoeming van den afgetreden Rijksbank-pre sident dr. Luther tot Duitsch ambassadeur. De benoeming van dr. Luther tot ambassa deur te Washington is door de openbare mee ning met groote voldoening ontvangen. GENÈVE, 18 Maart (Reuter) Met algemeene stemmen op een na'nam de Volkenbondsraad hedenmorgen een resolutie aan, waarin Peru wordt aangespoord, om het gebied van Leticia volkomen te ontruimen. Is dit geschied, dan zullen onderhandelingen plaats vinden over alle kwesties, die tot het conflict hebben geleid. De vertegenwoordiger van Peru protesteerde tegen deze resolutie en verliet demonstratief de zaal. Vandaag wordt hier ter stede de 171e alge meene vergadering van bloembollencultuur ge houden in het gebouw der vereeniging. De voorzitter herdacht het overlijden van G. Vlasveld Sr., die in het vereeniglngsleven van het vak eenvoorname plaats heeft ingenomen. De laatste jaren, aldus spr., hebben achter eenvolgens een beeld vertoond van malaise, de pressie, crisis. De crisis is overgegaan in een toestand van voortdurende inzinking. Zoo is het gegaan in alle werelddeelen,en er is voor alsnog niet het geringste teeken van eenige verandering ten goede waarneembaar. Integendeel, het moratorium in de Vereenig- de Staten is de moeilijkheden komen vergrooten voor onze exporteurs, die hun belangrijke uit staande vorderingen niet kunnen innen op het daarvoor bestemde tijdstip. De hoogst onzekere politieke toestand in Europa, met de vele kansen op conflicten, is ook niet bevorderlijk aan de koopkracht van het buitenland. Toch blijkt voorloopig nog niet van terughoudendheid van de buitenlandsche koopers uit deze overweging, maar wel wegens de helaas nog steeds voortdurende onzekerheid ten aanzien van het saneeringsplan en de daar aan verbonden prijsregeling. Het oudste Britsche tuinbouwhandelsblad, The Horticultural Advertiser, prijst in zijn nummer van 15 Maart ons saneeringsplan uit bundig en onvoorwaardelijk. Het blad acht het in het belang van Engelschen en Nederlanders beiden, en oordeelt dat, wat ook de deugden of gebreken er van mogen zijn, het saneeringsplan lof verdient wegens den breeden blik, waarme de het ontworpen is en als een krachtige po ging om het vak loonend te maken en aan een behoorlijk toezicht te onderwerpen. Vele Brit sche handelaren zullen, volgens het blad, ge neigd zijn het als een zegen te beschouwen wanneer het slaagt de Engelsche auctieprijzen meer tot de Engelsche particuliere prijzen te doen naderen. Maar, voegt het blad er met nadruk aan toe, wij zijn zeer beslist van meening dat de Brit sche handel met den aankoop van bloembollen moet wachten totdat vaststaat, dat dit sanee ringsplan wet geworden is. Ondanks dezen ongunstigen wereldtoestand, bleek het in 1932 mogelijk een hoeveelheid bloembollen te leveren, grooter dan in eenig jaar te voren. Maar de bollenexporteurs heb ben geen kans gezien daarvoor een eenigszins loonenden prijs te bedingen. Het is de vaste overtuiging van velen, die lange ervaring hebben op het gebied van onzen exporthandel, dat dit zeer goed mogelijk zou zijn geweest, als niet het gebrek aan saamhoo- righeid, dat onze vakgenooten ontsiert,,een verbetering van het prijsniveau had belet. De ontwerpers van het saneeringsplan hebben als basis van hun voorstel verbetering van het buitenlandsche prijsniveau genomen, waardoor voor den binnenlandschen onderlingen handel een prijs zou kunnen worden gewaarborgd, die niet beneden den productieprijs behoeft te da len. Op zeer enkele uitzonderingen na, is op dit oogenblik de overtuiging, dat er moet worden ingegrepen, onder onze vakgenooten algemeen. Het is verklaarbaar dat deze meeningen uiteen- loopen over de wijze, waarop de ons dreigende gevaren moeten worden afgewend. Op de tentoonstelling te Sassenheim heeft de Minister van Economische Zaken en Arbeid een duidelijke vermaning doen hooren over het gebrek aan saamhoorigheidsgevoel, in 't bijzon der bij onze handelaren op het buitenland. Zijne Excellentie stelde eventueele Regeerings- hulp min of meer afhankelijk van een herstel der eenstemmigheid. Een woord, dat ernstige behartiging waard is. He algemeen belang is tevens ieders per soonlijk belang. De moeilijkheden zijn voor een ieder zóó groot, dat er geen sprake meer van is, dat de één'voordeel zou kunnen trekken uit den ondergang van den ander. Er is geen an dere keuze dan samen ondergaan of samen de moeilijkheden te boven komen. Raadsvacature Zooals wij reeds in ons ver slag van de 1.1. gehouden raadsvergadering meldden, heeft de heer J. Huisman (R. K.) voor "zijn raadslidmaatschap bedankt. Met Sep tember zou de heer Huisman 14 jaar deze functie vervuud hebben. No. 5 van de Katholieke lijst is de heer A. J. Goose (z.g. middenzstander). Waar echter volgens de regeling van de plaatselijke Katholieke kiesvereeniging voor een arbeidersafgevaardigde een dito vertegen woordiger in de plaats komt, zal hier no. 6, de heèr M. Otte, voor de vervulling van deze raadsvacature in aanmerking komen. De heer Otte is in het plaatselijke organisa tieleven geen onbekende, hij is o.m. bestuurslid van den R. K. Volksbond. Het crisiscomité Het Plaatselijk Crisisco mité heeft tijdelijk haar arbeid neergelegd en daardoor kunnen wij een kort overzicht geven van hetgeen in het afgeloopen jaar door haar werd ontvangen en uitgekeerd. Door den burgemeester, voorzitter van het comité, werd in de Raadszitting van Donderdag 16 Maart j.I„ gememoreerd, dat het crisis comité tot volle tevredenheid haar nuttig werk had verricht. Wy willen daar nog aan toevoegen dat men te Bennebroek niet het minst de de werkloozen en behoeftigen het comité dank baar is voor het schoon philantropisch werk dat door haar geheel belangloos en op onbe krompen wijze is; tot stand gebracht. De secretaris, de heer C. Bregman, deelde het volgende mede: Aan giften werd als wekeiyksche bydragen 465.20 ontvangen, als maandelijksche bydra gen 2524.55, als driemaandeiyksche bijdragen 7.50, als giften ineens 197.55, bijdragen van Ryk en gemeente (B-steun) 200, rente van de Boerenleenbank 3.21. Totaal 3398.01. De uitgaven bedroegen aan onkosten 23.07; uitkeeringen in geld 380.422 uitkeeringen in natura 1691.32; bijdrage aan het Nat. Crisis- comité 285.63; bijdrage aan het sub-comité (voor werkloozen) 292.86 en diversen 31.33. Totaal 2704.61. De Boerenleenbank hee,ft 431.56 onder berusting en in kas biyft 281.84. Alzoo 'n voordeelig saldo van 693.40 Personalia De heer Heukes, wonende te Rotterdam, is benoemd als agent van politie te Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bö: Pepe, Heemsteedschedreef 264, een klein hondje; Borneostraat 27, een nikkelen armband; W. Schoo, Van Merlenlaan 44, een pakje siga retten en een doosje met inhoud; Van Bemmel, Lanckhorstlaan 117, een pet; S. J. Smit, Jan v. d. Bergstraat 3, een alpinomuts; Runting, Berkenlaan 24, een jongensjas; J. L. Goossens, Kruisweg 187, Haarlemmermeer, een armband in een doosje.. Wiersma, Raadhuisstraat 15, een paar gordynróeden; Bur. van politie, Raad huisstraat, twee sleutels en bruine gummijas en een paar kinderhandschoenen. ,t„ J,. .*r -..V :i Onveilig Santpoort Gisteravond werd tus schen.. 8jen„9..uttr een dames- fcn heerenry-wiel ontvreemd, dat geplaatst was voor het café Weyman, alhier. A. ConcordiaHBC, 23. Onze GezellenAlliance, uitg. TYBBSantpoort, 61. B. HBC—Onze Gezellen, 1—3. ConcordiaGeel-Wit, 11. C. Onze Gezellen—HBC, 2—3. NAS—TYBB, 3—5. BSM—Geel-Wit, 7—1. D. WF—DEM, 3—7 AllianceSantpoort, 0—3. TYBB—DSO, 1—1. Adsp. WF—TYBB a., 1—8. TYBB c—TYBB d, 5—2. Zaterdag 11 Maart. Onze Gezellen b—TYBB b, 0—1. Programma 26 Maart. B. Onze GezellenGeel-Wit (terr. G. W.) 12.30. ConcordiaBSM, 1 uur. C. NAS—DEM, 1 uur. BSM—HBC, 1 uur. Onze GezellenGeel Wit (terrein G. W.), 1.30 uur. D.. DEMSantpoort (terrein Santpoort) 1 uur. Adsp. HBC—WF, 2 uur. Zaterdag 25 Maart. Onze Gezellen aTYBB a (terrein TYBB), 2.30 uur. Nacompetitie. HBC b—TYBB c, 1 uur. Vogelenzang—TYBB b, 1 uur. F. J. MOOREN, Comp.leider. BERLIJN, 18 Maart (V.D.) Naar aanleiding van het byeenkomen van den nieuwen Ryks- dag op 21 Maart publiceert de Rijksregeering een aantal publicaties, alsmede het programma der plechtigheden. Deze oproepen zyn de vol gende: De Rijksweerminister vaardigt een bevel uit waarin wordt bekend gemaakt, dat de weer macht Dinsdag vry heeft en een veldgods- dienstoefening zal bijwonen. De Marine zal op dien dag vlaggen, terwijl 21 saluutschoten zul len worden gelost. De Rijksminister voor Volksverlichting en Propaganda publiceert een oproep aan het Duitsche volk, waarin hy wyst op de histori sche beteekenis van de gebeurtenis te Potsdam. Voor de eerste maal sedert menschenheugenis heeft het Duitsche weerstandsvermogen alle binnenlandsche tegenstellingen overwonnen. Hy noodigt het volk uit, het zwart-wit-rood en de Swastica-vlag uit te steken, in alle dorpen en steden fakkel-optochten te organiseeren en op bergen en hoogten vryheidsvuren te ontsteken. De Ryksminister van Binnenlandsche Zaken, Dr. Frick, beveelt dat alle Rijksgebouwen het zwart-wit-rood en de Swastica-vlag zullen uitsteken. Hij verzoekt de onderwijsautoriteiten dien dag vry te geven. De minister van Onderwijs en Kunst voor Pruisen vaardigt een proclamatie aan de scho len uit, waarin hij verklaart, dat op 21 Maart scholen en universiteiten zullen zyn gesloten, voorzoover betreft het gewone onderwys. Des morgens zal in alle scholen een feestelykheid plaats hebben, waarby zal worden gewezen op de beteekenis van het Duitsche ontwaken. Zoo mogelijk zullen de redevoeringen, die Hinden burg en Hitler in de Garnizoenskerk zullen hou den, per radio naar de scholen worden overge bracht. BERLIJN, 18 Maart (W.B.) Naar de officieele Pruisische persdienst meldt, hebben de ryks- commissarissen voor Pruisen heden hun goed keuring gehecht aan de grondslagen der be grooting voor 1933, overeenkomstig de voor stellen van den Pruisischen rykscommissaris van Financiën, dr. Popitz. O.m. is besloten, de belasting op het geslacht met 30 pet. te verlagen. Verder is bepaald, dat filialen van warenhui zen, van eenheidsprijzenwinkels en van détail zaken, welker directie in een andere plaats is gevestigd, 20 pet. meer bedrijfsbelasting zullen hebben te betalen. Ook is besloten, dat de subsidies aan de evan gelische en de katholieke kerk op hetzelfde peil als over 1932 gehandhaafd zullen biyven BERLIJN, 18 Maart (W.B.) Maandag vindt waarschynlijk een bespreking plaats tusschen rijkskanselier Hitier en de leiders van de Ryks- dagfracties van Centrum en B.V.P., waarin Hitier vermoedelijk mededeeüngen zal doen over de machtigingswet, waaromtrent het Cen trum zijn houding nog bepalen moet. BERLIJN, 18 Maart. (W.B.) Uitgevaardigd ls een noodverordening betreffende maatregelen op het gebied der financiën, economie en rechts pleging. BERLIJN, 18 Maart. De nieuwe president van de Duitsche Ryksbank, dr. Schacht, heeft Zaterdagavond een radio-rede gehouden, waar in hy o.m. zeide: Wij zullen alles wat mogeiyk is moeten doen, om het goud- en deviezenbezit van de Ryksbank weder te vergrooten. Zoolang de wereld voortgaat zich af te sluiten voor onze goederen, zal een eigen initiatief onont- beeriyk zijn. Daarbij kan het buitenland ver zekerd zijn, dat wy onze handelsschulden vol ledig zullen erkennen. Ik hoop echter, dat het buitenland tezamen met ons het internatio naal betalingsverkeer weer aan den gang zal brengen, zonder hetwelk ook het goederenver keer niet mogeiyk is. Zoolang onze export zoo gering is als thans, zullen wü het niet kunnen vermijden onze aandacht in nog hoogere mate te wijden aan de binnenlandsche markt. De toekomstige valuta-politiek zal trouw bly- ven aan haar taak, de mark op waarde te houden. PARIJS, 18 Maart. (Reuter). In tegenstelling met andersluidende berichten deelt de prefec tuur van politie mede, dat in Parijs slechts dertig Duitsche Joodsche of communistische uitgewekenen zyn aangekomen. De Londensche „Star" meldt dat Feuchtwan ger en Emil Ludwig thans in Zwitserland ver toeven, waarheen de laatste weken nóg een groot aantal andere Duitschers zijn getogen, zoowel Joden als personen, die tot de linkerzyde zouden kunnen worden gerekend. Woensdagavond a.s. wordt in café „De Wyn- berg" aan de Barteljorisstraat een aanvang gemaakt met het zeer sterk bezette toumooi om bovengenoemd toumooi. Uitgezonderd Sweering en de Leeuw, die als eerste klassers groot biljart niet mogen inschrij ven, nemen wederom de sterkste Amsterdam- sche le klassers deel. P. Kobus, oud-kampioen van Haarlem, treedt tegen de volgende spelers in het krijt: L. Gehrels, C. Keyzer, P. Geest man, H. Damman, C. Rudelsheim en D. Kap- pel. Het programma voor Woensdag luidt: 8 uur: C. Keyzer—D. Kappel. 10 uur: P. GeestmanP. Kobus. Ook de schrijfster Vicki Baum zou, alvorens naar Amerika te vertrekken, spoedig naar Zwitserland gaan. Zy hoopt het Amerikaansch burgerrecht te verwerven. In het kanton Zttrich is het uithangen of ronddragen van hakenkruisvlaggen verboden. BERLIJN, 17 Maart (W.B.) In welinge lichte kringen is men van oordeel, dat het ten uitvoer leggen van het door den rijksminister van Binnenlandsche Zaken, dr. Frick, geformu leerde standpunt „geen communisten meer in Duitsche parlementen," zal worden overgelaten aan het initiatief der afzönderlyke landen, die ten deele reeds tot uitsluiting der communisten zijn overgegaan. Voor Pruisen wordt een ver ordening verwacht, waarbij de communisten niet alleen uit den Landdag, doch ook uit de provinciale landdagen, districts- en gemeente raden zullen worden uitgesloten, op grond van het feit, dat hun streven gericht is tegen den staat en het ryk. Door dezen maatregel wordt de meerder heid der regeeringspartijen nog grooter. Terwyi tevoren in het Rynland en Westfalen, alsmede in sommige provincies en steden slechts met de hulp van het Centrum een meerderheid kon worden gevormd, ontstaat na uitschakeling der communisten byna overal een afdoende meer derheid voor de regeeringspartijen, terwyl de nationaal-socialisten in Oost- en Noord- Duitschland bijna overal de absolute meerder heid hebben. Als gevolg hiervan zal de rijks raad uitsluitend uit national-socialisten en Duitsch-nationalen bestaan. Vermoedelyk zal dit ook met den Pruisischen staatsraad het geval zijn. BERLIJN, 18 Maart (V.D.) Ryksminister dr. Hugenberg heeft voor de klankfilm een rede uitgesproken over de eerste maatregelen voor den economischen wederopbouw. De minister zegt daarin o.a.: „Op de opwinding van den verkiezingsstrijd en de politieke koersverande ring volgt thans het nuchtere werk. Maar ook hier heerschen groote hartstochten. Of de mil- lioenen werkloozen weer aan het werk kunnen gaan en daarmede de koopkracht des volks ver menigvuldigd zal worden is een der fatale pro blemen van Duitschland. Wy beginnen met het herstel van de bestaansmogelykheid en de koopkracht van den landbouw, vooral door het aanpakken van het zoolang verwaarloosde vet- probleem. De daarmede geschapen grondslag zal het ons gemakkelijker maken tot een re geling te komen van onze handelsbetrekkingen met de nabuurstaten en daarmede te komen tot een. vergrooting van onzen industrieelen afzet, IJMUIDEN, 20 Maart. Ryksvischafslag Tarbot 1-00—1.10 per K.G. Griet 22.00—35.00 per 50 K.G. Tong 0.651.25 per K..G Groote Schol 15.00—16.00, middel Schol 17.00—23.00, Zetschol 23.00—31.00, kleine Schol 10.50—21.00, Bot 1802.00,Schar 5.50—10.50, per 50 K.G. Rog 1600 per 20 stuks. Kabeljauw 13.0030.00 per 125 K.G. Heilbot 1.00 per K.G. Wyting 2.50—4.60 per 50 K.G. LOGGERS Sch. 341 810.—, Sch. 468 550.—, K W. 101 1060.—, K.W. 19 1070.—, K.W. 169 990.—, K.W. 41 1090.—. KOTTER E. 449 310.—. BEUGER VI. 216 830.—. AMSTERDAM, 20 Maart. Veemarkt. Ter vee markt waren heden aangevoerd 555 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 5662, 2e kwal. 4254, 3e kwal. 3040, mindere soorten 2428 ct. p. K.G. slachtgew. 140 melk- en kali- koelen 100.00160.00. 163 vette kalveren: le kwal. 5058, 2e kwal. 4248, 3e kwal. 3440 ct. per K.G. levend gewicht. 281 nuchtere kalveren 2.004.50, 440 schapen 12.0018.00, per stuk. 719 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90 110 K.G. 3738, zware varkens 3436, vette var kens 3334 ct. per K.G. slachtgewicht. 38 Paar den 60.0090.00 per stuk. 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. HOORN, 18 Maart. Veemarkt. Aangevoerd: 14 nuchtere Kalveren f 35; 1 Zeug met biggen i70; 26 Schrammen 10—16; 83 Biggen 412. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK. 20 Maart. 28000 K.G. Roode kool 2.103.50, idem doorschot 1.30 —3.50. 44000 K.G. Gele kool 1.10—1.80, idem doorschot 0.601.30. 53000 K.G. Deensche Witte kool 0.60. 3500 K.G. Uien: Gele Uien 0.80—1.40, Grove 1.20, Gele Drielingen 0.80. LEIDEN, 17 Maart. Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling Ver. „Lelden Omstre ken": Roode kool f 3—7.50; Savoye kool f 1.80 —6.40, Pieterselie i 1.502,80, Prei t 0.501,50, Kropsalade f 1,506, Selderie i 1.403.10, Knol- selderie f 1.403,50 per 100 stuks. Kroten, gek. f25, Witloof f 1518, Spinazie f 1017, Wor telen f 2—9, Spruiten I f 714, idem H f 28 per 100 K.G. LEIDEN, 18 Maart. Botermarkt. Prima fabriek- boter, f 1,60; prima boerenboter f 1,401.65 per K.G. Aangevoerd 2-6, 33-8 en 9-18 vaten, we gende 800 K.G. Handel kalm. Turfmarkt. Aangevoerd: 180.000 lange turf. Prijs per 1000 stuks, f 8.509.50. NOORD-SCHARWOUDE, 20 Maart. Noorder- marktbond 2000 K.G. Uien: Uien 1.201.50, Grove Uien 1.30. 1400 K.G. Roode kool 2.50. 85200 K.G. Deensche Witte kool 0.60 6000 K.G. Gele kool 1.601.80, Idem doorschot 1.001.20. Doorgedraaid 65000 K.G. Deensche Witte kool. ROTTERDAM, 20 Maart Ter veemarkt aan gevoerd 583 koeien en ossen, 327 vette kalveren, 430 schapen of lammeren, 924 varkens en overloopers. Prijzen per pond: Koelen 1215, 2124, 27% 29; Ossen 14—16, 19—21, 25—26; Vette kalv. 22% —27%, 32%—37%, 48%—47%; één-jarige lam meren 814 per stuk; varkens 141515%. Aardappelenmarkt: Brlelsche elgenh. 0.500.90 per H.L.; Zeeuwsche blauwen 0.801.30 idem; Zeeuwsche eigenh. 0.400.60 idem; Zeeuwsche bonten 0.801.30; Westl. ronde 2%3 cent per K.G.; Bravo's 1.001.50 per H.L.; Poters 0.400.70 idem; Redstar 0.701.10 idem; Voeraard. 0.30 0.35 per H.L.; Winter Malta's 0.070.08 per K.G. Met matigen aanvoer, kalmen handel. Vlas: 40885 K.G. Blauw schoon 0.400.60 per K.G. 3000 K.G. Gronlngsch 0.40—0.55 per K.G.; 6000 K.G. Holl. Geel 0.400.55 per K.G.; 3400 K.G. Dauwroot 0.350.40 per K.G. De handel ongeanimeerd. Er was slechts geringe kooplust en de prijzen waren zwak. Tenslotte werd het meeste aangevoerde vlas tegen eenigs zins verlaagde prijzen opgeruimd. Overzicht veemarkt. De aanvoer van koeien en ossen was behoorlijk; de handel was sleepend en ln de prijzen kwam geen verandering, hoewel de topprijzen vaster waren. Een beste koe ging nog tot 1 cent boven noteering. Stieren niet ge noteerd wegens te weinig aanvoer, vette kalveren iets ruimer aangevoerd met Iets beteren handel, terwijl de prijzen vooral ln de le kw. gemakkelijk bedongen konden worden. Een best kalf ging nog tot 7% cent boven noteering. De aanvoer van schapen en lammeren was iets beter dan vorigen Maandag; de handel was wat vlotter en de pryzen gemakkelijker te handhaven. Een pri ma hok lammeren ging nog tot i 15.De var- kensaanvoer was nog beperkt, de handel ging tamelijk vlug. de prijzen waren ln den aanvang hooger, hoewel de algemeene verwachting was een minder gunstigen afloop. Zouters niet aan-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3