De Plechtigheden te Rome Felle hotelbrand OPENBAAR CONSISTORIE IN ST. PIETER MAANDAG 20 MAART Een goddelijke comedie De a.s. verkiezingen Het eieren-teveel Zuiderzeesteunwet f 136.000 verduisterd Veestapel omgekomen, Ernstige waterschade Inbraak in pastorie Niets is menschelijker dan deze Grijsaard met Zijn wijze oogen en Zijn vermoeid gebaar K.R.O.KOOR PATER N. DE GRAAFF C.M. t Veertigjarig priesterfeest Kieskring s-Gravenhage Men weet er geen weg mee DE ST. WILLIBRORDUSKERK TE HULST Conflict Alg. Mijnwerkersfonds Examen apothekers-adsistent Kroon op het werk SUIKERBIETENTEELT Het steunregelingsplan Audiëntie bij minister Reymer SOCIËTEIT AFRIKAANSCHE MISSIËN Benoemingen MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND" Een eigen kantoor in Den Haag TEGEN AUTO OPGEREDEN BOSCHBRAND NOORD-PEEL Door inlandschen employé Boerderij te Wamel afgebrand ONFORTUINLIJKE UITVAART Sluis te IJmuiden beschadigd CAFÉBRAND TE BERGHEM Brandweer kwam veel te laat POOK TEGEN REVOLVER Indringer warm ontvangen Militair commandant van Atjeh Aan de gevolgen overleden Het hotel „de 1'Europe" te Rotter dam gedeeltelijk door het vuur vernield Dieven door pastoor verjaagd VERKOOP SMOKKELBOTER Overtreding Crisis-Zuivelwet KLEIN KIND VERDRONKEN Spelende in een sloot geraakt BELGISCHE KOTTER WEER VLOT INBRAAK TE ENKHUIZEN Rome, 17 Maart. (Van onzen Romeinschen correspondent.) Dit zijn groote dagen in het Vaticaan en in Rome, plechtigheden, toespraken, beslis singen en benoemingen volgen elkander op en de grootsche ceremoniën, waarvan de Kerk in onzen steeds valer en eenlij ker wordenden tijd langzamerhand het mo nopolie heeft, ontvouwen zich in al hun door de eeuwen opééngetasten luister. Alleen een kort overzicht over de plech tigheden, die de laatste vier dagen hebben gevuld, zou al kolommen vorderen. Op het geheime consistorie volgde de plechtige hiededeeling van de benoeming van de nieuwe kardinalen, die gedurende twee dagen de zoogenaamde „visite di calore" ontvangen, waarbij kerkelijk en wereldlijk Rome gelegenheid heeft hen te begroeten. Gisteren had in het Vaticaansch paleis de opzetting van de bonnet aan de zes nieuwe kardinalen plaats, met groote deel neming van het pauselijk hof en het corps diplomatique, waarbij de nieuwe kardinaal Dolci, als nuntius in Roemenië een goed kenner van het Oosten, een rede hield, Welke in een vurigen wensch tot hereeni- ging der afgescheiden Oostersche kerk uit klonk. Vandaag een heele reeks van plech tigheden: de beëediging der nieuwe kar dinalen, het Openbaar Consistorie met de Postulatie der heiligverklaring van Hubert André Tournet en de opzetting der roode hoeden; dadelijk daarop weer een geheim consistorie in het Vaticaansche paleis en de aanwijzing der titelkerken aan de nieuwe kardinalen, die vervolgens weer in proces sie naar St. Pieter terugkeerden om het graf van den Apostel te bezoeken en te vereeren. Het geheim consistorie heeft nog iet- Wat het karakter van een kroonraad. Met Weinig vertoon gaat het gepaard; de kar dinalen verschijnen zonder begeleiding en staan in de voorzaal nog even in groepjes in gesprek bijeen, zoodat men, zij 't slechts in de verte, aan de wandelgangen van een Parlement herinnerd wordt. De Paus zelf komt met een zeer klein gevolg en niet Zoodra heeft hij op den troon plaats geno men, of op het „extra omnes" verlaten alle onbevoegden de zaal, waar het geheime consistorie een aanvang neemt. Het openbare concistorie is echter ook Uiterlijk geheel en al een plechtigheid ge- Worden, die ten doel heeft, aan belangrijke feiten van het kerkelijk leven luister en nadruk te geven. Groote feiten: de verheffing van zes nieuwe prinsen der kerk, waarvan er één feeds is aangesteld om de missies te be sturen en een andere wellicht bestemd is, de Congregatie voor de Oostersche Kerk te leiden; een groot woord van den Paus, dat over de zorgen en de ongerechtigheid der wereld de klare zekerheid van geloof en vechtvaardigheid en liefde uitspant; een heilige, die tot de eer der Altaren wordt Verheven. Daaromheen de luisteren het ceremonieel, die deze kern met kring om kring van symboliek en vertoon omgeven: de purperen en grijze ernst der kardina len en het bonte wapenvertoon der Zwit sers, de plechtige lange rijen van prelaten in hun witte pelzen, schoudermantels en de zwartfluweelen kamerheeren vol gou den kettingen en ordeteekens, die met slanke zijden hozen en spitse degens over de marmeren vloeren glijden; kurassiers en Palatijnsche eerewacht en Edelgarde en ceremoniemeesters en ridders en advoca ten en nog honderd andere titel- en uni formdragers; en over alles de machtige Praal van St. Pieter. Voor het volk, dat bij tienduizenden de onmetelijke beuken van de basiliek vult, is dat alles een kijkspel, terwijl het wacht op de komst van Pius XI. In de diepte van den rechterzij beuk, on der het gouden gewelf, wacht ook de tr-jon. food bespannen, waarachter een prachtig gobelin in nog stralender kleuren de ge rechtigheid verbeeldt. Het is een kijkspel, maar geen comedie; of zoo het een come die is, dan in dien zin, waarin men van een goddelijke comedie kon spreken. Want er is altijd één moment, waarin ai die dingen ophouden, verstrooiend en curieus te zijn, ja bijna ophouden te be staan, vernietigd door een bliksemende Vonk van geloof. De waarheid, die in de KerS belichaamd is, is zoo fel, dat zij door al die bonte wanden, waarop elke eeuw iets Van haar kleJEr en glorie, en ook van haar Vergankelijkheid, heeft achtergelaten, heen slaat als door helder glas. Als de Paus verschijnt, houdt de nieuws gierigheid op, niet alleen bij degenen, die Voor het eerst de zegenende gestalte op den hooggedragen troonzetel zien nader- Zweven, maar ook voor hen, die er misschien jaarlijks getuige van waren en geneigd zijn, op een verschil of een overeenkomst met an dere keeren te letten. Zij zullen zich later herinneren, hoe de Paus er uitzag, vermoeider of krachtiger, zorgvoller of getrooster dan toen zij hen de laatste maal zagen. Maar op het oogen- blik, dat de zegenende hand zich over hen Verheft, buigen ook zij diep neer onder de macht van iets, dat niet van deze wereld is. Een oogenblik lang houden alle bijkom stigheden op en leeft alleen een ongeloofe lij ke en toch bijna tastbare waarheid. De pralende St. Pieter zou ook 'n catacom be kunnen zijn; de hovelingen zijn vergeten, de drievoudige gouden tiaar zou een door nenkroon kunnen wezen het verschil is niet zoo groot en de wuivende struisvee- ren waaiers de palmen van Palmzondag, of ook de opgeheven geeselroeden der beu len. Hier is alleen een mensch, die boven de anderen opgeheven en getoond wordt, omdat hij de drager is van een goede bood schap, de waarborg van een waarheid en de vader van allen, die er in gelooven. Niets is menschelijker dan deze grijsaard met zijn hard profiel, zijn zorgvol ge- plooiden mond, zijn wijze oogen, zijn ver moeid gebaar onder den zwaren rooden mantel en den gouden mijter. Wie de ervaring der menschheid in de honderd eeuwen van haar bestaan zou wil len verbeelden, zou zulk een gestalte moe ten scheppen. Maar hij zegent. Hij zegent voortdurend, hij houdt niet op te zegenen. En met dat gebaar, waarin hij zich samenvat en zich schijnt uit te putten, verbeeldt hij heel zijn wezen en beteekenis en de boodschap, waarvan hij de bewaker is: genade; God, die zich tot de menschheid hu neerge bogen; Gods eeniggeboren zoon, die zelf de Weg geworden is voor haar onsterfelijk verlangen naar de eeuwige jeugd van God. Wat is er anders dan dit verlangen in de heftige geestdrift, waarmee 't volk is, grijsaard, die de bode van die jeugd is, begroet? Evviva il Papa! Naast mij staat een negertje, een seminarist van een jaar of twintig, die die woorden niet roept, maar fluistert met een beving van geluk op zijn schuldeloos gezicht. Eviva il Papa. Als de Paus voorbij is, gaat het kijkspel voort. Maar het is nu waarlijk een godde lijke comedie. Een plechtig spel van de menschheid, waarbij God de toeschouwer is. Over de helmbossen van de kurassiers en de lanspunten der Zwitsers heen kan het volk de tafereelen volgen. De Paus spreekt. Naast den rooden troon staat recht op een zwartgekleede prins, symbool van de kracht, die de waarheid moet bescher men. De postulator van de heiligverklaring leest het plechtig verzoekschrift. Het ant woord volgt. Dan komen de nieuwe kardinalen. Zij zijn binnengeleid door hun collega's, iedere nieuwbenoemde door twee oude kardinalen geflankeerd. In de kardinalen Dolci en Fumasoni Biondi kan men de diplomaten herkennen, kard. Dalla Costa treft door zijn ascetisch gezicht, kard. Innitzer een Duitsch geleerde. Daaromheen de bekende karaktervolle gestalten: Gasparri met het getaande, stoere gezicht van een ouden bergbewoner; de fijne adeldom van Pa- celli; de onbedwingbare intelligentie van Faulhaber. Eén voor een treden de nieuwe kardinalen naar voren om voet en hand des pausen te kussen en dan van hem den vredeskus te ontvangen. Dan knielen zij neer; de cere moniemeester slaat hun de schouderkap over het hoofd en op het zoo bedekte hoofd plaatst de Paus den grooten rooden hoed, met de woorden: ontvangt den roo den hoed, die beduidt, dat gij u voor de verdediging van het heilig geloof, voor den vrede en de rust onder de christenvolken en voor het behoud en den groei van de heilige Roomsche Kerk moedig moet toonen tot het vergieten van uw bloed toe." Het is niet slechts een kijkspel meer; als men maar even naar den zin vraagt, krijgt alles een symbolische beteekenis, die het verbindt met de groote waarheid, waaruit en waarvoor het bestaat. Het heeft een diepe zinnebeeldigheid, waardoor de uiter lijkheid zich verzoent met het innerlijke geestelijke wezen. Een vonk is voldoende geweest, om ook voor de verre toeschouwers al deze uiter lijke zichtbaarheid der kerk, waaraan vele eeuwen iets van hun stoffelijkheid hebben nagelaten, te doen smelten tot een door zichtig symbool. Het is geen doode stof, die de klaarheid van het geestelijk licht dempt en vertroebelt, maar een levend zinnebeeld, waarin de herinnering aan dat licht wordt vastgehouden en gevoed. Een speciale op~ name van het 150-personen tellende KJt.O,- Koor dat morgen voor den K.R.O.- microjoon zal de- buteeren. De op name is geschied voor de St. Vitus- kerk te Hilversum Wij ontvingen bericht van het overlijden van Pater Nicolaas Wilhelmus Joannes de Graaff C.M., missionaris te San Salvador (Centraal- Amerika) Geboren 4 Juni 1884 werd Nicolaas de Graaff 14 Juli 1912 prjester gewijd in het Moederhuis van den H. Vincentius a Paulo van de Con gregatie der Lazaristen te Parijs. Gedurende 21 jaren is hij werkzaam geweest in de missie, waarvan twee jaar in Perzië en 19 jaar in Centraal-Amerika. Bijna acht jaren geleden vertoefde hij voor het laatst in het vaderland. Zondag vierde de weleerw. heer Hafken- scheidt, rustend geestelijke te Nijmegen en oud-païrtoor der parochie Kwakel, gemeente Uithoorn, in alle stilte zijn veertigjarig pries terfeest. Z.Eerw. droeg in zijn eigen kapel een stille H. Mis op en mocht van vele zijden blij ken van waardeering ontvangen. Het feest zal officieel worden gevierd na den H. Vastentijd. Het hoofdbureau voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer in den kieskring 's Gravenhage, heeft heden de in dezen kies kring voor de a.s. verkiezingen ingediende can- didatenlijsten geldig verklaard met schrapping daarop van de namen der candidaten van wie geen bewilligingsverklaring was ingediend, te weten Chr. F. Hossen van de lijst der Alge meen Democratische Unie, J. van Hoven van de lijst der Nat. Boeren-, Tuinders- en Midden standspartij, mevr. S. G. Landweer-de Visser en prof. Gelissen van de lijst van het Verbond voor Nationaal Herstel, S. Veldweijer en mr. W. Baron van Heeckeren-van Keil van de lijst van den Alg. Ned. Fascistenbond en G. van Lint van de lijst der Communistische Partij Holland. De Nederlands,che Federatie van Vereenigin- gen van Bedrijfspluimveehouders vergaderde Zaterdag te Utrecht. Uit den aard der zaak stond deze vergadering in het teeken van de zeer onzekere omstandig heden, waarin de pluimveehouders thans ver- keeren. Door de onverwachte verhooging van het Duitsche invoerrecht tot 214 ct. per ei is de uitvoer naar dat land zoo goed als onmogelijk geworden, terwijl in 1932 ongeveer 85% van onzen eierenexport daarheen ging. Uitzicht op ander afzetgebied is er vrijwel niet. Men gaf dan ook uiting aan de vrees, dat het met de pluimveehouderij, als onderdeel van den landbouw, vooral van het kleine gemengde bedrijf, mis, gaat loopen. Plaatsing van alle eieren in het binnenlai% wordt bij den tegen- woordigen omvang van den kippenstapel niet mogelijk geacht. Per hoofd en per jaar zouden dan 150 stuks eieren meer gegeten moeten v/orden dan thans. Dit is niet bereikbaar, zelfs niet met de meest intensieve propaganda. De voorstellen die hier en daar opduiken, om te komen tot een grootsch opgezette reclame voor een grooter eierverbruik zouden enorme be dragen kosten. Men betwijfelde ten sterkste, of zulke uitgaven op het oogenblik gerechtvaar digd zouden zijn. De lage prijs der eieren in bet vorig jaar heeft deze reeds tot een volks- voedsel gemaakt. De afname in het binnenland is geen kwestie meer van bekendheid met het artikel, doch van prijs. Bij alle ontmoediging liet de vergadering toch niet alle hoop varen. De definitieve officieele onderhandelingen over een nieuw douane-ver drag moeten nog beginnen. Men besloot pr nog maals sterk op aan te dringen, dat deze nu spoedig plaats hebben, opdat tenminste aan de verlammende onzekerheid weldra een einde zal komen. Verder sprak men de hoop uit, dat de Nederlandsche regeering haar afgevaar digden zal machtigen zoo noodig zeer krachtia op te treden. Prof. De Blieck gaf daarna zijn wetenschap pelijke beschouwingen over de verlamming van kippen. Op het einde van de vergadering betuigde de heer Huizinga zijn dank aan den voorzitter, den heer P. J. van Haaren uit Tilburg, voor het welkomstwoord bij den aanvang. Hij deelde mede, het zeer op prijs te hebben gesteld, aan wezig te kunnen zijn. De pluimveeteelt is een prachtig voorbeeld van wat onze landbouw heeft kunnen bereiken door de individueele bekwaam heid onzer boeren, in samenwerking met hun organisaties, den Rijksvoorlichtingsdienst en wetenschappelijke instituten. Wanneer nu on verwachts een slagboom wordt opgericht, die den uitvoer onmogelijk maakt, verwekt dit groo te teleurstelling. De woorden van den heer Lanschot in de Eerste Kamer, waarbij deze zeide, dat de ontstemming die onder ons volk bestaat over de uitvoermoeilijkheden ten gevolge van de laatste maatregelen van Duitschland is overgegaan in verontwaardiging en verbittering, geven naar spreker's meening een juist beeld van wat leeft onder deze be volking. In een dezer dagen gehouden vergadering van het bestuur van het Algemeen Mijnwer kersfonds der Steenkolenmijnen in Limburg, werd aan de orde gesteld het geschil tusschen den voorzitter van het Dagelijksch Bestuur en den Directeur. Nadat het geschil door eerstgenoemde was toegelicht, werd besloten, deze zaak ten onder zoek en advies in handen te stellen van een commissie, bestaande uit den voorzitter van het bestuur en de leden van het Dagelijksch Bestuur. LEIDEN. Geslaagd de dames M. E. A. Brand, J. J. Valk en J. F. M. M. Greebe. Zooals bekend, is de prachtige St. Willibror- duskerk te Hulst, het oude stadje in Zeeuwsch- Vlaandereni, sinds 25 October 1929 in het al geheel bezit der katholieken gekomen. Tevoren (sinds 4 Maart 1807) was deze kerk gezamen lijk bij de katholieken en protestanten in ge bruik. De katholieken hadden toen de beschik king over het priesterkoor en den dwarsbeuk, de protestanten over het schip. Tevens is bekend, dat genoemd monumentaal kerkgebouw aan een belangrijke restauratie wordt onderworpen, die thans zoover is gevor derd, dat einde Mei de plechtige wijding der kerk zal geschieden. Reeds is gemeld, dat de voorgenomen steun zoodang zal zijn, dat voor 1000 K.G. normale bieten elf gulden wordt gegarandeerd aan den bietenteler. In verband met de vele vragen, welke het Departement van Economische Zaken en Ar beid bereiken, wordt het volgende medegedeeld: De toezegging heeft betrekking op bieten met een suikergehalte van 17 pCt. met inacht neming van een nader te treffen regeling, ge leverd op basis grootscheepsch vaarwater en op de gebruikelijke condities van het bietenkoop contract. Intusschen moet de beperking, welke reeds vorige jaren gold, worden gehandhaafd. Ook thans zal dus de steun slechts betreffen 80 pCt. van de normale hoeveelheid. Teneinde aan practische bezwaren zooveel mogelijk tegemoet te komen, is voor de nadere vaststelling van iedere hoeveelheid gesteunde bieten als volgt bepaald: de berekening van die hoeveelheid zal geschieden door het gemiddelde te nemen van de volgende drie hoeveelheden: 80 pCt. van zijn teelt van 1929, 80 pCt. van zijn teelt van 1930 en 100 pCt. van zijn teelt in 1932. Als garantiebieten komen alleen in aanmer king suikerbieten, geteeld op Nederlandschen bodem en geleverd aan Nederlandsche suiker fabrieken. De bietentelers, die de door hen In genoemde jaren geteelde hoeveelheden niet nauwkeurig kennen, zullen zich om inlichtin gen kunnen wenden tot de fabrieken, aan welke in die jaren de bieten van hun grond geleverd worden of tot de Commissie inzake steun aan de Suikerbietenteelt te Bergen op Zoom. In een uitvoerig adres had de afdeeling Vo- lendam van den R. K. Volksbond eenige be zwaren ontwikkeld tegen de bestaande steun regeling ingevolge de Zuiderzeesteunwet. Ter toelichting van die bezwaren werden de heeren Deen en de Boer, met het Kamerlid van de Bilt door den Minister van Waterstaat in audiëntie ontvangen. Daarbij werd gevraagd: uitbreiding bevoegd heid plaatselijke commissies; vervallen van den termijn voor de na 1902 en na 1892 geborenen: het weder onder de steunwet brengen der be langhebbenden die getracht hebben elders werk te vinden of ander werk te vinden, wat eenigen deden, doch die buiten hunne schuld nu weder zonder arbeid zijn: steun voor de weduwen der visschers (knechts), zooals die bestaat voorde weduwen der schippers; verbetering der nor men voor de 65-jarigen en voor de gezinnen met kinderen; intrekking der 25 procent kor ting op de studietoelagen. Minister Reymer informeerde naar verdere bijzonderheden omtrent het gevraagde en wees op den ongunstigen toestand van 's Rijks fi nanciën. Z.Exc. zegde aandachtige overweging toe en voorbereiding van maatregelen, als hij de overtuiging heeft dat ze noodig zijn en dat het kan. De Provinciale Raad van de Nederlandsche Provincie der Sociëteit voor Afrikaansche Mis sies (Cadier-en-Keer) heeft de volgende benoe mingen gedaan: Voor het Apostolisch Vicariaat Kumasi, de Eerwaarde Paters R. van Ooyen Cs Hertogen bosch), J. Bastiaens (Walder-Maastricht), J. Mulders (Vlodrop) en G. Reimert (Raalte) voor het Apostolisch Vicariaat der Goudkust, de Eerwaarde Paters C. Bodewes (Breda), J. v. d. Kooy (Den Haag), H. Sevriens (Echt), A. de Kok (Scheveningen), P. Meeuwenoord (Scheve- ningen) en J. Roddy (Birmingham); Voor het Apostolisch Vicariaat der Beneden- Volta, den Eerwaarden Pater J. Doeswtfk (Lisse) voor het Apostolisch Vicariaat van de Nijldel- ta, Egypte, den Eerwaarden Pater J. Waterreus (Rotterdam) als Procurator aan het Groot Seminarie Ore Place, Hastings, den Eerwaarden Pater A Ber gers (Rotterdam); als professor in de Liturgie en Kerkelijke Ge schiedenis aan het Groot Seminarie, den Eer waarden Pater A. Roelofs (St. Janssteen); als Overste van het Klein Seminarie te Has tings, den Eerwaarden Pater M. Nadorp (Delft) als Overste van het Seminarie voor Philo sophic te Bemelen bij Maastricht, den Eerwaar den Pater J. Sevriens (Echt)); als Leeraar aan het Missiehuis te Cadier-en- Keer, den Eerwaarden Pater C. de Roy (Am sterdam) als Leeraars aan het Missiehuis Nieuw-Her- laer te St. Michiels-Gestel, de Eerwaarde Paters J. v. d. Donk (Veghel) en H. v. Nuland (Ros malen) als Leeraar aan het Missiehuis te Ave, Bel gië, den Eerwaarden Pater J. Verhagen (Pijn- acker) om hun studies voor Koloniaal Onderwijs te Londen voort te zetten, de Eerwaarde Paters J. Beenker, (Delfzijl) en J. Bullen (Londen). De Stoomvaartmaatschappij „Nederland" heeft besloten over te gaan tot vestiging van een eigen kantoor te 's-Gravenhage, hetwelk met in gang van 1 April a.s. het passage-agentschap der Maatschappij, sedert vele jaren behartigd door de firma Crans en Co., zal overnemen. Het kantoor zal gevestigd blijven Plein 22A Nabij Gouda heeft Zaterdagmiddag een droe vig ongeval plaatsgevonden. De 18-jarige A. van M. begaf zich met een vriend per fiets van Gouda naar zijn woning te Gouderak. Om beter tegen den wind in te komen reden zij, diep over het stuur gebogen, zigzag over den weg. Zoo ge beurde het, dat van M. den auto van den heer P. R., die uit de tegenovergestelde richting aan kwam, niet bemerkte, en daar tegenop reed. De ongelukkige was op slag dood. De heer R. treft geen schuld. In de streek van Mill, in de Brabantsche Noord-Peel, heeft een hevige boschbrand ge woed. Doordat een krachtige stormwind uit het Zuid-Westen woei, was in korten tijd een uitgestrekt complex aangetast. Na langdurige blusschingspogingen van vele personen kon de brand tenslotte worden bedwongen. Een groote -u-vlakte dennenbosch is is vlammen op gegaan. SEMARANG, 20 Maart (Aneta) Een Mena- doneesche employé van de Internationale Cre- diet- en Handelsvereeniging Rotterdam pleeg de verduistering met valschheid in geschrifte tot een bedrag van 136.000, loopend over den tjjd van vijf jaren. Zaterdagnacht is hij gearresteerd. De man is in volle confessie. Hij schreef bonnen voor hem toekomende provisie voor gefingeerde transacties en voorzag die bonnen van een val- sche handteekening. Te Wamel is Zaterdagnacht de boerderij van den heer L. Beek tot den grond toe afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Het vuur werd het eerst bemerkt door den veld wachter, die de bewoners, die nog sliepen, wek te, zoodat zij zich in veiligheid konden stellen, evenwel zonder dat zij nog iets konden redden. De geheele veestapel, bestaande uit zesten koeien, 25 varkens en een paard en een hoen derpark van ruim honderd kippen, kwam in de vlammen om. De nabijgelegen perceelen konden door het optreden van de brandweer worden behouden Verzekering dekt de schade, welke vrij groot is. Het stoomschip Rondo", dat de Stoomvaart- Maatschappij „Nederland" naar Italië heeft ver kocht, zou Zaterdag onder Italiaansche vlag met Italiaansche bemanning aan boord voor goed uit de Amsterdamsche haven vertrekken. In verband met het stormachtige weer bleef het schip tot Zondag in IJmuiden liggen. Hoe wel het weer toen beter was, stond er nog een stevige bries en dit was oorzaak, dat de „Rondo" aan lager wal raakte. In de Noordersluis kwam het stoomschip in botsing met het remmings- werk aan de Noordzijde, dat dientengevolge ern stig beschadigd werd. Het schip zelf heeft oogen- schijnlijk geen schade opgeloopen. De haven-autoriteiten te IJmuiden hebben de „Rondo" echter direct weer naar binnen laten gaan, omdat geen borgtocht voor de aangerichte schade kon worden gesteld. Zoodat de aan lager wal geraakte „Rondo", die in Italië gesloopt zal worden, voorloopig nog te IJmuiden blijft. Zondagavond is te Berghem het café met de daarachter gelegen boerderij van den heer Van Vught aan de Leanderstr. te Berghem bij Oss door brand geheel vernield. Toen de eigenaar omstreeks vier uur wakker werd, stonden de bovenverdieping en het dak reeds in lichter laaie. De oorzaak hiervan is vol komen onbekend. In nachtgewaad vluchtte hij met zijn gezin en den knecht op straat. Spoe dig vatte ook het rieten dak van de daar achter gelegen boerderij vlam. Beide perceelen zijn met alles wat zich daarin bevond, waar onder drie koeien, een waakhond en een groote menigte kippen verbrand. De dorpsbrandweer arriveerde toen het reeds; vrijwel afgeloopen was. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. De gescheiden vrouw, van den arbeider R. te Overschie had eenigen tijd samengeleefd met den arbeider C. te Rotterdam, van wien ze ook een kind had. Later was ze naar R. terugge keerd en met hem hertrouwd, terwijl deze het kind van de vrouw in de woning opnam. Te dezer zake viel C. vaak R. en zijn gezin lastig. Zaterdagavond was hij heimelijk in de wo ning van R., aan de Schans te Overschie, bin nengedrongen, gewapend met een met scherp geladen revolver. R. met zijn gezin, bestaande uit zijn vrouw en drie kinderen, lag reeds te bed toen C. in de slaapkamer doordrong en hem met zijn wapen bedreigde, met de woor den: „Nou ga je er aan". R. verloor echter zijn tegenwoordigheid van geest niet, doch wist een pook te grijpen, waarmede hij C. zoo bewerkte, dat hij tenslotte nierviel. De politie heeft hem later opgehaald en in bewaring gesteld. De re volver bleek zes scherpe patronen te bevatten. BUITENZORG, 18 Maart (Aneta) Verleend eervol ontslag, onder dankbetuiging voor de den lande bewezen diensten, met ingang van 23 April aan den kolonel der infanterie H. Be rends, thans militair commandant van Atjeh. Benoemd met ingang van 23 April tot mili tair commandant van Atjeh de luitenant-kolo nel der infanterie J. C. J. Bongers. In het ziekenhuis te Venlo is Zondag over leden de 31-jarige ongehuwde leerling-machi nist Stakenborg uit Venlo, die, zooals gemeld, Zaterdag bij het rangeeren op het stations emplacement aldaar tengevolge van een misstap op de machine was terechtgekomen en daarbij den wervelkolom had gebroken. Zondagnacht heeft in hotel „de 1'Europe" aan de Kruisstraat te Rotterdam een felle brand gewoed. Door snel en krachtig optreden van de brandweer is het vuur tot de bovenste verdieping beperkt gebleven. De overige ver diepingen hebben echter ernstige waterschade geleden. De brand is ontstaan doordat de eigenaar, de heer Schrijvers, terwijl hij met twee fles- schen benzine over een gang liep, over een looper uitgleed, zoodat de flesschen op den grond vielen en de benzine door onbekende oorzaak in brand geraakte. Met ongelooflijke snelheid verbreidde zich het vuur in het trap penhuis en in de omgeving daarvan. Terwijl voorbijgangers de brandweer waarschuwden, werd in het hotel alarm gemaakt, zoodat de weinige in het hotel aanwezige gasten, zij het deels in nachtgewaad, zich tijdig in veiligheid konden stellen. Reeds na enkele minuten verschenen slan genwagens en de motorspuit en werd het vuur krachtig aangetast. Na een uur blusschingswerk was de brand dan ook bedwongen. Intusschen waren het trappenhuis en de derde verdieping grootendeels verwoest. Ook het dak was ge deeltelijk vernield. De overige verdiepingen hadden zulk een waterschade opgeloopen, dat het bedrijf eenige maanden stopgezet zal moeten worden. De schade wordt door verzekering gedekt. Zondagnacht hebben inbrekers een bezoek gebracht aan de pastorie van de R.K. kerk te Velp (bij Grave). Zij hadden zich toegang ver schaft door het uitsnijden van een ruit. Door het geraas, dat zij in het benedenhuis maak ten, werd echter de pastoor gewekt. 'Toen deze naar beneden kwam, sloegen de dieven op de vlucht. Verschillende voorwerpen worden ver mist. De daders zijn tot heden niet gevat. Een bekende wifikelier te Apeldoorn, hande lende in kruidenierswaren en comstibles, werd ervan verdacht margarine te verkoopen, welke niet voldeed aan het Crisis-Zuivelbesluit 1932. De gemeentepolitie stelde een onderzoek in. Het bleek haar, dat onder het mom van pro duct van Jurgen's Margarine-Industrie Duit sche margarine werd geleverd, althans zij be vatte zetmeel en er was geen roomboter in ver werkt. Op den wikkel van deze waar stonden het nummer en letter vermeld, die ingevolge het Crisis-Zuivelbesluit 1932 aan de Margarine- Industrie van Jurgens te Rotterdam, zijn toe gewezen. Oppervlakkig was er tusschen den echten en den valschen wikkel geen verschil te zien. Bif nadere beschouwing bleken er echter wat de soort van het papier en den druk betreft afwij kingen te bestaan. De winkelier beweerde de waar betrokken te hebben van een hem onbekenden reiziger. Op merkelijk was, dat dicht bij den voorraad Duit sche margarine een voorraad van de echte Jur- gens-margarine was geplaatst. Hij verkocht de Duitsche margarine voor denzelfden prijs als de echte van Jurgens, n.l. 52 cent per pond. De gemeente-politie heeft proces-verbaal opge maakt en ongeveer 150 pond Duitsche marga rine in beslag genomen. De winkelier staat wegens overtreding van het Crisis-Zuivelbesluit 1932 bloot aan een boete van ten hoogste f 10.000 en openbaarma king van het vonnis. Het Wetboek van Straf recht bepaalt bovendien, dat de verkooper, die den kooper bedriegt door listige kunstgrepen, gestraft wordt met een gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Zondagmorgen is te Het Gein bij Weesp een twee-jarig jongetje, terwijl het met een kame raadje aan het spelen was, in een sloot ge vallen. De moeder van het kind, die te Hooge Bijlmer (Weesperkarspel) woonachtig is, had het kind bij een bevriende familie gebracht, terwijl zij zelf te Weesp naar de kerk ging. Ofschoon dr. Wartena uit Weesp twee uur lang heeft getracht, de levensgeesten op te wekken, heeft dit niet mogen baten. Zooals reeds gemeld is Vrijdagavond de Bel gische kotter O 135 tengevolge van het ruwe weer nabij het pantserfort op het strand te IJmuiden terecht gekomen. Onmiddellijk is de sleepboot „Hector" van het bureau Wijsmuller uitgevaren, doch daar het water vallende was, kon deze niet uitrich ten. Men bleef ebenwel den geheelen nacht in de nabijheid om indien noodig mocht zijn, te kunnen ingrijpen. Ook de reddingsboot .Neeltje Jacoba" was ter plaatse, doch daar de beman ning aan boord wenschte te blijven, keerde de reddingsboot terug. Zaterdagmorgen toen het hoog water was, heeft de sleepboot „Hector" en ook de „Stentor* teen sleeptros uitgebracht, waarna met ver eende krachten de kotter werd vlot getrokken. Het schip was niet verzekerd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Enkhuizen een brutale inbraak gepleegd in het gebouwtje van den vischafslag. Onbeken den hebben zich toegang weten te verschaffen tot het kantoor, waar de brandkast werd ge forceerd. Een bedrag van ongeveer 1600 werd buit gemaakt. De inbrekers waren gesignaleerd onder Grootebroek en reden omstreeks middernacht in de richting Enkhuizen. De inspecteur van po litie te Enkhuizen zal gaarne nadere inlichtin gen hieromtrent ontvangen. Het politie-onder- zoekt duurt voort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5