Tweede leger van het gebed KWATTA'* *i Hm wWJPEmü BJPHk Massa-ontslag 60.000 DEELNEMERS RADIO-PROGRAMMA, BAD NAUHEIM^f Vraagt de gedrukte voorwaarden aan Uw winkelier MAANDAG 20 MAART Twee Bisschoppen Prijsbasïs voor eieren Dinsdag 21 Maart 1933 Mr. dr. L. E. Visser Ons land en Noorwegen Onze rundveestapel Dr. P. J. M. van Gils Smokkelauto in beslag genomen Tienduizenden Stille Omgangers van Texel tot Maastricht, uit de groote steden en van elders bezetten de Mirakelstad Al vroeg begonnen Z. H. Exc. Mgr. Jansen Z. H. Exc. Mgr. Aengenent De tienduizenden De exporteurs handhaven hun toezegging BENOEMINGEN In het Bisdom Haarlem BETEUGELING DANSGEVAAR Bedenkingen tegen de wijziging der Drankwet Benoemd tot vice-president van den Hoogen Raad Een permanente vertegenwoordi ging in Den Haag Slachting en verduurzaming van 200.000 melkgevende koeien? GROT ONTDEKT DEMONSTRATIEF CONGRES HET SPOORWEGONGEVAL TE VUGHT WELDADIGHEIDSZEGELS Benoemd tot Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus DE ABDIJ TE EGMOND Bouwfonds ten behoeve der E. E. Paters Benedictijnen OM DE CUP U doet reeds mee bij aankoop van SLECHTS VIJF MANOEUVRE REEPEN In de Wilhelmusdagen Bij den Pandhuisdienst in Indië De inzittenden wisten te ontkomeli Oneenigheid in de R. K. Arbeiderspartij Het tweede leger van Stille Omgangers Is gisternacht opgemarcheerd naar de Mirakelstad Amsterdam. Weer zijn nu uit heel andere plaatsen dan verleden week de tienduizenden gekomen. Niet-katholieken langs den weg, die er wei nig van begrepen, vroegen, de stoere mannen ziende: „is dit een leger van Hitlerianen?" Maar anderen wisten beter: dit was een godsleger van vrome, van wilskrachtige stoere mannen die alléén kwamen om met stil gebed in Zijn Altaarsacrament te vereeren. De tweede nacht.... de nacht der Bisschop pen.... de nacht der Amsterdammers, Utrech tenaren, Haarlemmers en Maastrichtenaren, de nacht der mannen uit West-Fresland, uit heel Noord-Holland van Texel, Den Helder tot IJmuiden en Zaandam via Purmerend, Hoorn, Alkmaar, Volendam, Edamde nacht der mannen uit een deel van Zuid-Holland, van Utrecht. Het historisch gewordene Tweede nacht: de nacht van het historisch gewordene. Toen de toeloop zóó groot werd dat in één nacht de nauwe straten en de kerken de Stille Omgangers niet meer konden verzwel gen, toen heeft het bestuur van het Amsterdam- sch Gezelschap van den Stillen Omgang een menschkundige scheiding gemaakt. Het pleegde overleg met alle zusterorganisaties, en ver kreeg algeheele medewerking en instemming en zoo liet het in den oorspronkelijken nacht mét de Amsterdammers alle kleinere groepen uit de niet vér liggende en de noorde lijke plaatsen komen die reeds jaren gewoon waren met de Amsterdammers te gaan, terwijl de massale groepen van lateren datum wien het onverschillig was welke nacht hun werd aanwezen, in den eersten nacht werden ge plaatst. Al was het dus dezen nacht de nacht der kleinere groepen van elders en daardoor van ietwat drukker uiterlijk, van meer wisseling toch waren enkele groote groepen er onder zoo als die van Utrecht met 2400 man die dit iaar voor het eerst gezamenlijk ter kerke konden gaan met den Aartsbisschop in de kathedrale St Willibrorduskerk aan den Amsteldijk. Daar waren 1700 uit Rotterdam, 1600 uit Haarlem, 1200 uit 't Gooi, 1100 van den rijwiel- bond Noord-Holland en 700 pelgrims uit West- Friesland, 800 uit Hillegom, 400 uit Lisse, 850 uit Wormerveer en Wormer, Zaandam en 't Kalf, 600 uit Beverwijk, 300 uit Heemstede, 250 uit Heemskerk, 200 uit Purmerend, 250 uit Velsen Noord, 450 uit Volendam, 650 uit Roe- lofarendsveen en omliggende plaatsen, 350 uit Den-Helder e.o. enz. enz. enz. Deze historische nacht was juist door het historisch gegroeide óók de nacht van de meeste beevaartgangers te voet: de aloude historische wijze van ter beevaartgaan. Zoo kwamen de meeste Haarlemmers te voet. Er kwamen geloo- pen uit Alkmaar en Purmerend, uit Velsen en Zaandam. Doordat zoovele kleinere plaatsen rondom Amsterdam aan de beurt waren, waren er de zen nacht ook veel meer autobussen die een goede standplaats moesten hebben om niet de biddende Stille Omgangers te hinderen. De bestuurderen van het Amsterdamsche Ge zelschap hadden weer handen vol werk. Te kwart over twaalven waren zij met een veer tigtal heeren, die zich langs den weg posteerden om voor de goede orde te zorgen, bijeen geko men ter bijwoning van de H. Mis. Na de Heilige Mis kwam men in den refter bijeen waar de waam. voorzitter, de heer L. van den Broeke, allen toesprak en zooals gewoonlijk met de heeren Alph. Elsenburg, J. Takes, F. Kristen en Ed. Elsenburg de leiding nam. De vroegste groep was die van Roelofarends- veen, die te 12 uur naar de Rozenkranskerk ging. Reeds te half een waren de Maastrichtenaren in de stad en verzamelden zich in de St. Aiina- kerk op Wittenburg, welke kerk voor hen tot 5 uur was gereserveerd. De groepen van buiten hebben gewoonlijk eerst een klein lof, gaan dan den omgang maken en hooren vervolgens in him kerk de H. Mis en naderen tot de H. Tafel. t Gooi was ook al met 1200 man te half één in de St. Dominicuskerk en eveneens om half één werd de H. Nicolaaskerk bezet door de pel grims uit Nieuwkoop, Nieuwveen, Den Burg op Texel, Purmerend, Bodegraven, Zwammerdam, Noorden, Harderwijk en Weert, om later afge wisseld te worden door bedevaartgangers uit IJmuiden en Velsen Noord. In de Posthoorn in de Haarlemmerstraat kwamen de 700 West-Friezen al te 1 uur te zamen. In 't Torentje waren te half één al de man nen uit het Noorden en zoo was er al vroeg in den nacht rond het Centraal Station groote beweging van aanrollende treinen en opmar- cheerende groepen die naar de verschillende kerken gingen. Na een kort lof vertrokken ze van daar naar 't Spui om door de Kalver- straat den Stillen Omgang te beginnen. Zaterdagmorgen had het hard geregend in Amsterdam, maar de zonnige middag gaf veel hoop op een drogen omgang. Maar des avonds .Stortte" het het „goot". De Amsterdammers zijn gewoon later in den nanacht te komen. Ze kunnen later opstaan dan de pelgrims van buiten en gaan gewoon lijk naar de gewone wekelijksche vroegmissen in de parochiekerken, terwijl voor de buiten- menschen in de hun toegewezen kerken speciale Missen worden opgedragen. De Utrechtenaren waren ditmaal aan het Weesperpoortstation aangekomen. Met hun aanzienlijk getal van 2400 trokken ze op naar de St. Willibrorduskerk aan den Amsteldijk, waar eerst een kort Lof werd gehouden. Dan aanvaardden ze den langen weg naar het Spui om met den Aartsbisschop die wederom met de zijnen was meegekomen teneinde het voor beeld te geven van de vereering der Utrechte naren jegens het H.H. Sacrament van Mirakel van Amsterdam den bedetocht door Amster dam te houden. Z. H. Excellentie droeg in de St. Willibrorduskerk de H. Mis op. Haarlems Bisschop, Z. H. Exc. Mgr. Aenge nent, die onmiddellijk na zijn bisschopswijding als bisschop door zijn voorbeeld aan zijne ge- loovigen de hooge waarde aangaf van den Stil len Omgang als ingetogen gebed, ondernam wederom van uit de pastorie van het Bagijnhof in den nanacht den bedegang om daarna de H. Mis op te dragen. Ondanks het buitengewoon slechte weder in den voornacht waren tienduizenden gekomen om de oer-krachtige mannendevotie in den donkeren nacht zonder eenige uiterlijkheid, zonder een zwétm van betoogen of demonstree- ren te volbrengen. Men zag de tienduizenden heel den nacht door voorttrekken in flinken pas.... Daar was geen uiterlijkheid.... daar was geen sprake van een optocht, van een georganiseerd samen gaanelk liep op zichzelf zonder zich bij een groep te denken, wetend zich één in ge- looven en bidden met de duizenden rondom. Het Jonge wonder van het ontwakende Ne derland Daar gevreesd wordt dat door het inwerking treden der prohibitieve Duitsche invoerrechten op eieren de marktprijs van dit product ver beneden kostprijs zou dalen, verklaarde de Ver- eeniging van Nederlandsche Eier-exporteurs. zich Zaterdagavond JJ. bereid, ingeval dit noo- dig mocht blijken, tien millioen kippeneieren op de vrije markt in ontvangst te nemen en deze voor rekening harer leden in koelhuizen op te slaan of in te kalken, een en ander tegen een aan de boeren minimum uit te keeren prijs van 1.50 per 100 eieren in een gewicht van 58—60 K.G. Door omstandigheden werden de eier-prijzen gunstig beïnvloed en bleek het gedurende de afgeloopen week nog niet noodig deze prijs garantie metterdaad in werking te doen treden. Inmiddels liepen de prijzen verder terug en blijft de toestand uiterst onzeker. Met het oog hierop maakt de Vereeniging van Nederlandsche Eier-Exporteurs bekend, dat zij haar toezegging handhaaft voor de week van 2025 Maart as. Bovendien verklaren de Vereeniging van Eierhandelaren „Bameveld en Omstreken", de Vereeniging „Beurs voor den Eierhandel", de Geldersch-Overijselsche Vereeniging van Eier handelaren en de Vereeniging van Eierhandela ren „Groningen" zich eveneens bereid, voor geval dit noodig mocht blijken, aan de hier ge noemde prijs-garantie haar steun te verleenen. De aandacht van de burgemeesters der be langhebbende gemeenten wordt hierop in het bijzonder gevestigd, terwijl in het belang der kippenhouders medewerking der gemeentebe sturen wordt aanbevolen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Amsterdam (H. Bo- nifaclus) den weleerw. heer J. C. H. M. Schip horst en tot pastoor te Katwijk a. d. Rijn den weleerw. heer J. P. Buys, thans kapelaan te Rijswijk. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer van de Commissie van Rappor teurs over het ontwerp van wet tot wijziging van de artikelen 1, 56, 76, 79 en 81 en toevoe ging van een artikel 81 a der Drankwet. Vele leden keurden blijkens dit verslag het af, dat de Regeering in de noodzakelijkheid van enkele, ook door hen wenschelijk geachte wijzigingen der Drankwet aanleiding heeft ge vonden, de tot standkoming van een wetsvoor schrift te bevorderen, waarbij aan alle gemeen ten beperkingen zullen worden opgelegd met betrekking tot het dansen in bepaalde, voor het publiek toegankelijke localiteiten. Enkelen der hier aan het woord zijnde leden hadden daartegen zelfs zoodanig bezwaar, dat zij de regeering verzochten, met gebruikmaking van het bepaalde bij art. 116 der Grondwet de in trekking van dit wetsontwerp te bevorderen, waarna dan de desbetreffende voorstellen tot wijziging der Drankwet in twee afzonderlijke wetsontwerpen aan de Tweede Kamer zouden kunnen worden aangeboden. Tegen de te dezer zake ontworpen regeling werden de volgende bedenkingen ingebracht. In de eerste plaats laakte men het, dat ver band is gelegd tusschen alcohol en het dans- gevaar. In de tweede plaats beschouwde men het als een inconsequentie in de ontworpen bepaling, dat zij geenerlei beperkende maatregelen in houdt tegen het dansen in de z.g. besloten lo caliteiten, waartoe niet alleen sociëteiten en hotels kunnen worden gerekend. In de derde plaats werd betoogd, dat tegen die bepaling dezelfde bedenking kan worden geuit, als indertijd werd ingebracht tegen plaat selijke keuze. Gaat men toch in een gemeente over tot het nemen van gestrenge maatrege len ter beperking van de gelegenheid tot dan sen, dan zal aldaar zonder twijfel een trek waarneembaar worden naar die plaatsen, waar minder scherp toezicht wordt geoefend van wege de gemeentelijke overheid. De eenige juis te oplossing der op dit stuk gerezen moeilijk heden achtte men dan ook gelegen in een vol ledige regeling dezer materie door den natio- nalen wetgever. Een ernstig bezwaar noemde men voorts, dat de burgemeesters een wel zeer ver reikenden invloed zullen verkrijgen op de vrijheid der in gezetenen hunner gemeente. Vooral in de bad plaatsen zal dit nadeelige gevolgen kunnen heb ben. Tenslotte vreesde men, dat de toepassing noodlottig zal werken op het toch reeds door den huldigen economischen toestand zwaar geteisterde bedrijfsleven. Vele andere leden konden zich met dit be toog niet vereenigen. H. i. mogen de gevaren, waartoe het dansen kan leiden, niet worden onderschat. De talrijke openbare localiteiten. waarin mag worden gedanst, zijn om redenen van moreelen en socialen aard een groot ge vaar voor de bevolking. De middelen tot be teugeling van dat gevaar in het wetsontwerp aangewezen, achtten deze leden alleszins aan nemelijk. Deze leden wederspraken, dat de vrij heid der bevolking op onduldbare wijze zal worden aangetast, indien dit wetsontwerp tot wet mocht worden verheven. HUIZEN, 296 M. 8 u. KRO Morgenconc. 10 uur Gramofoonmuzlek 11.30 Gods dienstig halfuurtje door pastoor L. H. Per- quln 12 uur Politieberichten 12.15 Lunchconcert door de KRO-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. Jack Mossel, refreinzang 1.45 Zenderverzorging 2 uur Midden standscursus. De moderne zakenman door J. G. van Neerven 2.35 Causerie voor vrouwen. Mevr. Ellen Russe: „Een vrouw over Indisch Plantageleven „Rubber" van mevr. Szekely-Lulofs 3 uur Knippen en naaien voor beglnnenden 3.30 Opleiding coupeuse voor gevorderden en hoeden- maken HIRO 4 uur Uitzending voor de Nederlandsche Vereeniging van Spiritisten „Harmonia". 4.10 ds. M. Beversluis „De geheel eenige beteekenis van het spiritis me". 4.35 Uitzending voor de Rotterdam- sche Vereeniging tegen Hondenmisbrulk 4.45 P. M. S. Toepoel: „De trekhond lijdt, de wet ten spijt. KRO 5.10 KRO sextet 0.1.v. P. Lustenhouwer 5.50 Voordracht door Henk Schaar 6.10 KRO sextet 6.30 Esperanto-cursus door P. Heilker 6.50 KRO-sextet 7.10 Gramofoonmu zlek 7.30 Politieberichten 7.45 Ver- bondskwartiertje 8.00 Lijdensmeditatie door Prof. dr. E. Feron 9.30 Vaz Dias 9.35 Concert door het KRO-orkest onder leiding van Johan Gerritsen, m. m. van het KRO-koor onder leiding van G. Ver meulen 11.00 Vaz Dias 11.30 Gramo foonmuzlek. HILVERSUM, 1875 M. 8 uur AVRO Gramofoonmuzlek 10 uur Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Orgel concert door Piet v. Egmond Jr. Hans Vis- scher van Gaasbeek, tenor; Boris Lensky, viool 11 uur Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lotgering-Hillebrand 11.30 Voortzetting orgelconcert 12 uur Lunch concert door een ensemble o.l.v. Otto Hen driks, afgewisseld door gramofoonmuzlek 2 uur Zenderverzorging 2.15 Vierhan dig pianospel door Jacques Hamel en Eg- bert Veen 3 uur Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees 4 uur Viool recital door Boris Lensky 4.30 Radio Kin derkoor o.l.v. Jacob Hamel 5 uur Verha len voor kleinere kinderen door Mevr. Ant. van Dijk 5.30 VPRO Jeugdhalfuurtje. Menschen in den bijbel. Pilatus, spr. ds. B. Aris 6 uur AVRO Causerie door dr. 1. H. J. Vos „De a.s. Emmabloem-collecte". 6.15 Gramofoonmuzlek, afgewisseld door tiawailan muziek dooor Paradise Garden Ha- waiians. o.l.v Henk Ruyters 7.30 Engelsch voor beginners, door Fred Fry 8 uur Vaz Dias 8.05 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. Intermezzo, aansluiting met het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag. Optreden van de „Harmony Kings" 9.30 AVRO radiotooneel „Justitia" van John Calsworthy. Leiding, Kommer Kleyn. 10 uur Omroeporkest 11 uur Vaz Dias 11.10 Aansluiting met cabaret-dan cing „Palermo" in den Haag. Dansmuziek door de „Palermo Minstrels" o.l.v. Ivan Joslet. 12 uur Sluiting. BRUSSEL, 509 M. 1.30 Concert door het kleine orkest van het N. I. R- onder leiding van P. Leemans 5.20 Concert door het Radio-orkest onder leiding van Karei Walpot 11.00 Gramofoonmuzlek 11.15 Christus Vincet, Liszt (gr ,pl.). KALUNDBORG, 1154 M. 2.20 Het om roeporkest onder leiding van Emil Reesen 7.20 Oude Deensche dansen door het omroeporkest onder leiding van Launy aröndahl 9.45 Kamermuziek door het Breunlng-Bache-kwartet 10.20 Dans muziek door de band van rest. „Lodberg" onder leiding van Tommy Boston. BERLIJN, 419 M. 3.50 Erwin Christoph speelt poplaire orgelmuziek 4.20 Karl Oskar, bariton, zingt liederen van Schu bert 7.20 „Kannitverstan", vrooljjk pro gramma 9.50 Concert van Hamburg. HAMBURG, 372 M. 12.35 Gramofoon muzlek 6.50 Populair Concert door het Brandweer-orkest 7.40 Concert door het Phlharmonlsch orkest van Hamburg on der leiding van Adolf Secke 9.50 „Ham burger Komponlsten Wettstrei om die gol- dene Funknadel". KÖNINGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 1.20 Gramofoonmuzlek —3.50 Concert van Berlijn 10.20 Concert van Hamburg. UANGENBERG, 472 M. 12.20 Middag concert onder leiding van Wolf 4.20 Het orkest van den Westduitschen omroep on der leiding van Kühn 7.50 Mozart- con cert door het omroeporkest onder leiding van Kühn 8.40 „Bastien et Bastienne", zangspel van Mozart. Muzikale leiding: Kühn. DAVENTRY, 1554, M. 1.05 Concert door het Commodore Grand orkest onder lei ding van Joseph Muscant 7.40 Concert door het Gershom Parklnton-kwintet 10.25 Concert door „The new English Sin gers" 11.00 Lew Stone en zijn band in „Monseigneur". PARIJS (Eiffel), 1446 M. 7.50 Con cert door een symphonie-orkest onder lei- ding van M. Flament 8.50 Populair con cert. PARIJS (Radio), 1724 M. 12.20 Con tort door het „Krettly-orkest 8.20 Gramo- foonplaten 9.05 Kamermuziek. MILAAN, 331 M. 4.50 Dansmuziek 6.20 Gramofoonmuzlek 7.20 idem 8.20 Uitzending uit het „Scala" te Milaan. „Kovantchina", opera van Moesorgski. ROME, 441 M. 8.05 Concert 9.20 Ged. uit „Suor", van Puccini. Solisten en orkest. WEENEN. 517 M. 4.20 De kapel van Rudolf Lederer 7.40 Volksmuziek door het Opuskwartet 8.50 Mistingquette in haar revue „Voila Paris" 10.05 Solisten concert. WARSCHAU, 1412 M. 5.45 Populair concert 7.20 G. Vinamagi zingt Estland- sche liederen 7.45 Populair concert door bet Omroeporkest onder leiding van J. Ozl- mlnski 9.35 Dansmuziek 10.20 idem. BEROMÜNSTER, 460 M. 6.35 Concert door het Schiffman-kwartet 8.10 idem 8.35 „Des mikrophon hat ausgang", ge varieerd programma 9.00 Concert door het omroeporkest. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS s-SS 6S555E Benoemd tot vice-president van den Hoogen Baad der Nederlanden mr. dr. L. E. Visser, thans raadsheer in gemeld college. De commissie van Buitenlandsche Zaken uit het Noorsche Storting heeft, naar Reuter ons uit Oslo meldt, haar goedkeuring eraan ge hecht, dat de tijdelijke diplomatieke vertegen woordiging van Noorwegen te Den Haag wordt veranderd in een permanente vertegenwoordi ging. Speciaal in verband met het proces voor het Permanente Hof van Internationale Justitie betreffende het geschil tusschen Noorwegen en Denemarken over Oost-Groenland, had de Noorsche regeering den heer Jens Bull, be noemd tot speciaal diplomatiek vertegenwoordi ger te Den Haag, met den rang van zaakgelas tigde, die tevens optreedt als agent van de Noorsche regeering bij het Permanente Hof. Van verschillende kanten werd de krachtige wensch geuit, dat deze tijdelijke vertegenwoor diging permanent zou worden gemaakt en thans heeft de betreffende commissie uit het Noor sche parlement hiertoe besloten. In een rapport beveelt de commissie aan, dat in Den Haag een permanente Noorsche Legatie zal worden gevestigd, met aan het hoofd een gezant, die tevens dient te worden benoemd tot Consul-Generaal. Het voorstel houdt tevens in dat te Rotter dam geen Consul-Generaal, doch slechts een vice-consul zal zijn. De huidige Consul-Generaal van Noorwegen te Rotterdam, de heer O. Skybak, zal weldra wegens bereiken van de leeftijdsgrens aftreden. De centrale landbouworganisaties en de Alg. Zuivelbond zijn, volgens het „Handelsblad", tot de slotsom gekomen, dat het noodzakelijk is, om op korten termijn 200.000 kennelijk drach tige of pas gekalfd hebbende koeien uit de markt te nemen en te slachten. Wat betreft de bestemming van het vleesch (50 60 mil lioen kilo), heerscht nog geen volledige een stemmigheid; er gaan echter vele stemmen op, om het te verduurzamen. De kosten zouden moeten worden gedekt uit de opbrengst van een accijns op het in het binnenland geconsumeerde rundvleesch. De re geling zou dan bovendien gepaard moeten gaan met een verplichte beperking der fokkerij. De regeering heeft het plan reeds in ernstige over weging; wellicht, dat men in het ministerieele antwoord op de vragen van het Tweede Ka merlid dr. Lovink meer definitiefs over een én ander zal kunnen vernemen. Onze rundveestapel is ongeveer 2.352.000 stuks sterk, waarvan ruim de helft melkvee. De beperking met 200.000 stuks zou dus neer komen op ongeveer 15 pet. van het aantal melkgevende koelen (200.000 van de 1.300.000). De „Telegraaf' verneemt, dat onder de Ruïne te Valkenburg een grot is ontdekt met vele praehistorische teekeningen. reuter. Spec. v. inwend. ziekten. Pr. In overeenst. met tijdsomst. verlaagd. De Centrale Besturenbond van Zuivelhandel organisaties in Nederland houdt a.s. Donder dagmiddag te 'sGravenhage een demonstratief congres van alle advies-commissies en bestuurs leden, die belang hebben bij de per 1 Maart JJ. afgekondigde regeling voor consumptiemelk. Deze regeling vertoont zooveel gebreken, dat zij in de practijk zonder belangrijke wijziging, naar de Bond meent, niet door te voeren is. Introducties bij den adj.-secr. J. N. J. de Booy, Prinses Mariestraat 21, Den Haag. Op Donderdag 30 Maart zal de arrondisse mentsrechtbank te Den Bosch behandelen de strafzaak tegen P. R., machinist te Eindhoven, die verdacht wordt het spoorwegongeval te Vught, in den morgen van 4 Dec. 1.1. veroor zaakt te hebben, door niet op onveilige signalen te letten, waardoor de remmer Van den Heuvel gedood werd. De definitieve cijfers van den verkoop der weldadigheidszegels in het tijdvak December 1932/Januari 1933 bedragen: frankeerwaarde verk.prijs verk.aantallen 1% cent 3 cent 1.579.607 5 cent 8 cent 946.296 6 cent 10 cent 1.596.164 12% cent 16 cent 398.788 De netto opbrengst voor het comité bedraagt 126.095,34. Prof. J. van Gils, bisschoppelijk inspecteur van het Bijzonder Lager Onderwijs in het bisdom Roermond, vierde Zaterdag zijn veertig-jarig priesterfeest. In de Kloosterkapel van „Sint Salvator" droeg de jubilaris een H. Mis van dankbaarheid op, waarbij als presbyter assistens fungeerde Mgr. Prof. Dr. Th. Goossens van de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, als diaken Mgr. A. v. d. Venne, directeur van Rolduc en als sub-diaken de ZeerEerw. heer E. Petry, regent der bisschoppelijke kweekschool te Roermond. Na de plechtige H. Mis van dankbaarheid, die dr. van Gils, de jubileerende bisschoppe lijke inspecteur van het bisdom Roermond, Za terdagochtend opdroeg, vond, zooals reeds ge meld, in de bisschoppelijke kweekschool de hul diging van den jubilaris plaats. Allereerst werd het woord gevoerd door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, die het vele werk schetste, door dr. van Gils als priester in het bisdom en ver daar buiten op onderwijsgebied gepresteerd. Hier voor bracht Mgr. hem dank en hulde. Spr. schetste den jubilaris als de pionier van het bijzonder onderwijs in het bisdom en de be delaar Gods, die door stad en land getrokken is om de geesten voor het bijzonder onderwijs rijp te maken. Door zijn werk is de baan vrij gemaakt voor de wettelijke regeling van het bijzonder onder wijs en daarna is hij steeds opgekomen voor de handhaving van de rechten daarvan. Mgr. Lemmens deelde hierna mede, dat het Z. H. den Paus had behaagd, den jubilaris te benoemen tot Geheim Kamerheer. Dr. van Gils sprak woorden van dank tot 25. H. den Paus en den bisschop voor deze onder scheiding en wees er hierbij op, dat wanneer hij te kiezen had tusschen deze onderscheiding en de vijftig nog niet omgezette scholen in Lim burg, hij liever die vijftig scholen had. Namens Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck sprak hierna mr. E. J. O. M. Baron van Hövell tot Westerflier, Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, die eveneens de groote verdiensten van den jubilaris schetste en als blijvend bewijs van erkentelijkheid een bedrag van 7500 voor het Dr. van Gils-fonds, ter be vordering der wetenschap onder de katholieken in ons land, aanbood. Nadat dr. van Gils een dankwoord had ge sproken vond een drukbezochte receptie plaats, waarop behalve de reeds genoemde autoriteiten ook Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck den jubilaris kwam gelukwenschen. Totaal vorige opgave 3452. Ingekomen giften van 1117 Maart: J. K. te A. 50; M. H. te N., 5; Mevr. R. te A. 5; Mevr. L. te A. 2.50; H. R. te H. 10; Uit spaarpot van kleine Adalbert S. ter eere van zijn Patroon 1; Leerlingen v. d. Kweekschool Insula Dei, Arnhem 10; M. K. A. te H. D. 10; Mevr. A. H.—R. te A. 10; Mevrouw W. te Z. 10; Mevrouw J. L.G. te A. 5; J. Th. L. T. te A. 2.50; G. J. T. te A. 1; Dr Th C te A. 10. Totaal 132. Ingekomen bij de St. Paulus Abdij, Ooster hout CN. B.): N. N. te O. 50; Pastoor B. te R. 25; A. v d V. te R. 2.50; J. v H. te R. 2.50; Dr. L. te R. 25; M. de B. te R. 7.50; Mej. J. te U. 10; Mevrouw M. de B. te A. 5;M Me vrouw T. 10: v. L. te R. 5; Rector B. L. te U. 10; P. v d G. te H. 10; Dr. J. te H. 10; Zusters te R. 10; M. te R. 10; Zusters Ursulinen te V. 100; A. van L. te O. 10; D. D. N. te L. f 50; Mevrouw M. v d S. te H. 5; Huishoudschool Kuilenburg 20; Mevrouw H. te B. 100; J. van R. te R. 12.50; Dr. J. ter H. te P. 10; Kap. v. H. Past. F. 6: M. H. te R. 10; Pim v H. 10; Dr. A. v K. te BI. 100; Verm. te Riel 500; M. M. te R. 5; Past. v. K. te Z. 10. Totaal 4735. Giften voor dit doel worden uitsluitend aan genomen ten kantore van de firma Theodoor Gilissen te Amsterdam, Nieuwe Doelenstraat 12 14, Gironummer 28485. De semi-finale Voor 58.000 toeschouwers is Zaterdag de wed strijd Derby-County tegen Manchester City gespeeld, die door Manchester City met 32 werd gewonnen. De wedstrijd Everton—Westham United, die voor 55.000 toeschouwers werd gespeeld, werd door Everton gewonnen met 21. KWATTA* ffiOOr PRIJSWINNAARS: f 100 Mevr. F. Schoon— .beek, Mient 559, Den Haag. f 80 Mevr. N. Roos, Bil- derdljkstraat 53, Dor drecht, f 70 M. Kingma, Catrlna- straat 40, Meppel. f 65 C. M. v. Wijngaarden Statlonsw. Mijdrecht, f 55 H. D. van Dalfsen, Fythagorasstr. 84, Am sterdam, f 45 Kat, Molenstraat, Helmond, f 35, Joh. de Zwart, Zand- bergweg 23, Breda, f 25 Jos Kools, Glnneken- weg 27, Breda, f 15 G. J. Westhoff, Nieu- weweg 25III, A'dam-O. f 10. J. van Stokkum, Nassaulaan 17, Bussum. Om de actueele beteekenis in deze Wilhelmusdagen willen we, behalve het kortelings afgedrukte Mirakellied, als uitzondering nog overschrijven volgende verbeten dichterlijken op roep tot Holland, welke niet zonder zin op de Wilhelmusmuziek vervaar digd is. Het onderstaande is overge nomen uit de „Oude ende Nieuwe Geestelyke Liedekens Op de Heiligen Dagen van het geheele Jaer" ,,t' Am sterdam By H. en C. Beekman, Boek verkoper in de K alver straat in de Berg van Calvarië. 1766," het derde van een drietal bundeltjes geestelijke liederen, waarvan het eerste der kerstliederen door J. S. „by een ver gadert" was. Boven het lied ter eere van St. Willi- brordus staat: Van St. Willïbrodus. Den 7. Nov. Op de wijzeWilhelmus van Nasou&e. Holland waar is gebleven U goe dertieren aart U trouw I geloof I gaed leven Daar gy door waart ver maard? Simpel waart gy van ze den Opregt en eel van bloed Godvrugtig vol van vrede Standvastig van gemoed. Dit plag u wel te leyen t Tot een- dragt en verstand Nu is u Leer ver schepen Na yder Predicant Qualyk waart gy beraden Ligtveerdig als een riet Dat gy u ouder paden Zoo schandelyk verliet. 't Is duysent Jaar geleden I Sint Willeboort Gods Leer l Quam pree- ken in u steden de Afgoden worp ter neer De Kerken en Autaren Die gy nu hebt ontstigt Zyn over duysent Jaren By hem Godt op- gerigt. Die maakt gy nu ter schanden Daar God was eerst ge-eert Met sang en offerhanden Soo 't out Ge loof ons leert? Segt my waarom die reden De saak is van gewigt i Hebt gy 't geloof vertreden En nieuwe Secte gestigt? Heeft God u oyt doen preeken Door eenig Seraphyn? Of is u oyt gebleken Een wonder Hemels Schyn? Bevroet wel eens myn woor den O vrome Batavier En wilt niet meer ten noorden Dus zeylen over stuer. O Prince door u gratie En God- delyke kragt Wilt onze Hollansche Natie; Weer brengen tot eendragt; Doet haat en nyt cesseren Worpt alle twist ter neer Op dat regt mag floreren V Catholyke Leer. BATAVIA, 18 Maart (Aneta) De Regeering besliste, dat tegen 1 April a.s. 581 man van het lager personeel van den Pandhuisdienst zullen worden ontslagen. Hiertegenover zal, in verband met de benoo- dlgde formatie, herindienstriamé plaats vinden van 47 hoofdschatters, die zullen worden be noemd tot schatters der eerste klasse en van 49 schatters der tweede klasse. Dit betreft personen, die reeds eerder wegens overcompleet waren ontslagen. De indienstname van hoofdschatters in de functie van schatters der eerste klasse vindt plaats teneinde de hoofdschatters weer aan net werk te krijgen. Zij worden in een lageren rang benoemd omdat alleen daarin vacatures zijn. Totaal is thans het lager Pandhuispersoneel sedert de begrooting voor het dienstjaar 1931 met ruim 37 pet. verminderd. De personeelsformatie is berekend op het aantal panden, dat behandeld moet worden. Verleden jaar liep dit aantal met acht mil lioen achteruit. Men bericht ons uit Antwerpen: Zaterdagmiddag hebben de douanen van den grenspost PutteErtbrand een goeden slag g'6"* slagen. Zij hadden zich verdekt opgesteld ach ter de kerk, toen plotseling een groote luxe auto in volle vaart kwam aanrijden. Nadat de inzittenden geen gehoor hadden gegeven aan een sommatie tot stoppen, wierpen de douanen een ijzeren staaf voor het voertuig. Daardoor sprongen alle vier de banden. De beide inzitten den, Nederlanders, vluchtten over de Neder landsche gTens. Bij onderzoek van den auto bleek, dat in het voertuig veertig varkens waren geborgen. De auto werd in beslag genomen. Hij was reeds veertien dagen geleden gesignaleerd en meer malen was er op geschoten, doch zonder eenig resultaat, De inzittenden zijn als beruchte smokkelaars herkend. Zij zullen dan ook, wan neer zij zich weder op Belgisch grondgebied zullen wagen, onmiddellijk worden gearresteerd- Men schrijft ons: Het heeft bij vele leden van de R. K. A. verwondering gewekt, dat de partijvoorzitter Ohr. Vocht te Amsterdam als lijsttrekker °P de candidatenlijst voor de Tweede Kamer voor komt, ofschoon hij op het partijcongres t# Utrecht 4 en 5 Febr. JJ. verklaard had, dat hi) absoluut geen candidatuur zou willen aanvaar den, omdat hij zich voor een dergelijke functie absoluut niet geschikt achtte, terwijl hij boven dien zich meer op apologetisch terrein wil gaan begeven. Na de vele openbaar gemaakte uittredingen van bestuurders, blijkt thans ook de voorzitter van de afd. Utrecht, de heer G. Jessen uit de partij te zijn getreden, omdat de opvattingen in de R. K. A. P. lijnrecht in strijd zijn wec de christelijke opvattingen omtrent rechtvaar digheid en naastenliefde. Een waarschuwing aan alle katholieke arbei ders is hier wel op zijn plaats om niet over haast stappen in de richting van deze parW te doen, omdat thans blijkt, dat het leven in d R. K. A. P. in strijd is met het beginselprogram waarmede men onder de katholieken indrU» tracht te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6