De plechtigheden in het voormalig keizerlijk Potsdam Zee van zwart-wit-rood e en Hakenkruisvlaggen Adolf Hitler's groote dag VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden Onbeschrijfelijk enthousiasme bij de aankomst van Rijkspresident Paul von Hindenburg DE TRIOMF VAN CAESAR HITLER BROOD EN SPELEN DE BAROMETER DINSDAG 21 MAART 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Tegenover de wereld zullen wij oprechte vrienden zijn van den vrede Regeeringsverklaring De Nicolai-kerk te Potsdam, waarin de godsdienstplechtigheid voor de Rijksregee ring en de protestantsche leden van den Rijksdag plaats vond. Von Hindenburg naar Potsdam Ook Beieren viert feest li Het hoofd der Duitsche repu bliek, toegejuicht in het Potsdam des Alten Fritz Opmarsch der S.A. en S.S. H. Mis in de St. Petrüs en Paulus-kerk In het Derde Rijk worden de spe lenmet even grooten ernst voorbereid als in het ver vlogen Keizerrijk Plechtige begrafenis van den Rijksdag De man, wiens gloriedag het heden is De plechtigheid in de Garzinzoenskerk Rede van den Rijkspresident Regeeringsverklaring van den Rijkskanselier DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het Weer NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18333 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De nieuwe rijksminister voor (nationaal- socialistische propaganda en volksvoor lichting, Dr. Goebbels, heeft een onmis- kenbaren aanleg voor het theater. Hij heeft daarvan overtuigend blijk gegeven, niet alleen bij de tallooze fanatieke verkiezingsredevoerin gen, welke hij met een nimmer versagend praat vermogen in gansch het Duitsche Rijk heeft gehouden, maar ook door het op de nationalis tische volksinstincten speculeerende massaspel, dat hij in scène heeft gezet en dat in het een maal Keizerlijke Potsdam wordt opgevoerd. Sinds hij alle macht over de openbare publici- teitsorganen in zijn spik-splinternieuwe porte feuille heeft gekregen, zijn er nog wtel enkele kleine ongelukjes gebeurd, zooals bijv. toen bij het aftreden van Dr. Luther als president van de Rijksbank en diens vervanging door Dr. Schacht verschillende nationaal-socialistische bladen schreven, dat thans de laatste liberaal- kapitalistische sta-in-den-weg was opgeruimd, terwijl eenige dagen later tot groot genoegen van Amerika de afgetreden functionaris tot Duitsch gezant te Washington werd benoemd en Hitier uitdrukkelijk verklaarde, dat Dr. Luther «en toonbeeld was van loyaliteit. Ook de rede, welke de vice-rijkskanselier von Papen te Bres- lau dezer dagen hield, schijnt aan de Argus aandacht van Dr. Goebbels ontsnapt te zijn, want in bedekte termen las de vice-kanselier den kanselier daarin geducht de les. De ietwat pijnlijke indruk, welken deze kleine vergissingen misschien hier en daar hebben gemaakt, zal echter geheel worden weggevaagd door de aller- plechtigste vertooning, waartoe de eerste Rijks dagzitting wordt opgeschroefd. Het mag ietwat wonderlijk aandoen, dat de huidige Rijksregeering, die door de eenzijdige bevoorrechting van de nationalistische verkie zingscampagne en de onderdrukking, van de uitingsvrijheid der oppositioneele groepen, door het weren van de tegen alle verdrukking in töch gekozen communistische rijksdagleden, en door de grondwetverkrachtende revolutie de meest elementaire begrippen der democratie heeft vertrapt, thans met zooveel praal en pompa de eerste zitting van een democratische instelling als den Rijksdag tot een grandiose festiviteit maakt. In wezen is de tegenstrijdig heid toch niet zoo groot als zij wel schijnt. Immers deze met groot-ceremonieel omgeven eerste zitting van den moedwillig vermink ten Rijksdag is in werkelijkheid niets an ders dan de statie-begrafenis van het Duitsche parlement, dat straks verzocht zal worden zich zelf den genadeslag te geven. Mocht hij, wat nauwelijks te verwachten is, niet aan dit ver zoek voldoen, dan zal Hitier wel zoo vriendelijk zijn hem dien slag toe te dienen. Maar Hit-Ier zal daartoe wel niet behoeven over te gaan, aangezien het Centrum en de Beiersche Volks partij, die zoo hard van de wip zijn gevallen, naar alle waarschijnlijkheid wel de voor de grondwet wijzigende machtigingswet for- meel noodzakelijke twee-derde-meerderheid zullen completeeren. Hitier zal dus als Pilatus zijn handen in onschuld wasschen, wanneer de Rijksdag door het aannemen van de geprojecteerde machtigingswet zichzelf te rechtstelt. Volgens den gepubliceerden tekst van dit wetsontwerp zullen speciaal aan den Rijks kanselier de meest vérstrekkende bevoegdheden worden gegeven voor den door deze gevraag- den termijn van vier jaar. Zelfs de tot nog toe uitsluitend aan den Rijkspresident voorbehou den bevoegdheid om de wetten te redigeeren en in het staatsblad af te kondigen zal van von Hindenburg op Hitier overgaan. Alle macht over de begrooting, over de buitenlandsche politiek, ja over de grond wet zelve, waarop zij naar goeddunken verder inbreuk kan maken, wordt door de machti gingswet in handen gelegd van de Rijksregee ring en via die handen in de hand van den Rijkskanselier Adolf Hitler. Immers alleen, wanneer de huidige Rijksregeering in haar ge heel aftreedt, zal de machtigingswet buiten werking treden, zoodat, wanneer Hitier slechts met de portefeuilles manipuleert en deze aan anderen geeft dan die ze nu hebben, terwijl hij zelf zitten blijft, hij al zijn bevoegdheden zal behouden. En dat Hitler van plan is de ko mende vier jaren uit te zitten, daaraan zal nie mand nog twijfelen. Hij is als Caesar gekomen, hij heeft wat langer dan Caesar gekeken, maar hij heeft tenslotte even volledig als Caesar overwonnen. De heeren von Papen en Seldte, die verklaard hebben geen partymannen te zijn, maar bij de Duitsch-nationalen gastrollen zeggen te vervullen, en zich beschouwen als mandatarissen van alle krachten in het Duitsche vMk, die voor nationale concentratie zijn, mogen wel wat voorzichtiger worden in hun uitlatingen, want Hitier kan hun elk oogenblik de portefeuilles afnemen. Dat von Papen met Hitier het paard van Troje, zij het ook gedrongen door de omstandigheden, in de Rijksregeering heeft gehaald, zal hemzelf nu wel meer dan duidelijk zyn geworden, maar, jammer voor hem, is het nu te laat. POTSDAM, 21 Maart. (W. B.) De storm van den afgeloopen nacht heeft den regen verdre ven en het oude Potsdam ontwaakte vanmor gen in stralenden zonneschijn. De voormalige keizersstad is een zee van vlaggen. Zwart-wit-rood en Hakenkruis wap peren van alle huizen en torens, van trams en autobussen. In de hoofdstraten zijn om de 20 meter touwen gespannen, waar banieren van afhangen en op de brug, die toegang geeft tot den verkeersweg naar Berlijn, hangt een doek, versierd met sparregroen en vlaggen, waarop geschreven staat: „Wir grüssen das neue Deutschland." De stad geeft een overweldigenden indruk. Reeds vanaf vanmorgen 6 uur heerscht een druk verkeer, dat toeneemt, naar mate men het stadscentrum nadert. Politie-colonnes en hulppolitie van S. A., S. S. en Stahlhelm be trekken hun posten. Op verschillende plaatsen in de stad hoort men reeds muziek, die door luidsprekers wordt verspreid. „Stolz weht die Farbe, schwarz- weiss-rot" weerklinkt algemeen en overal op schriften: „Das ganze Deutschland soil es sein" en „Nimmer wird das Reich zerstoert, wenn Ihr einig und trau". De hotels hebben op de terrassen stoelen ge plaatst en de vensters der omliggende huizen zijn reeds bezet. Voor de Garnizoenskerk heerscht een bijna levensgevaarlijk gedrang. In de boomen hangen luidsprekers, die nu weer uitschallen het „Horst-Wessel-lied". Onder de toonen der muziek trekt de menigte langzaam door de straten en velen hebben reeds post gevat op de trottoirs, ook veel kinderen met vlaggetjes in de hand. Om 8 uur begint de politie de eerste maatregelen te treffen om den weg vrij te maken, hetgeen volkomen ordeiyk geschiedt. Het plaveisel wordt met zand bestrooid en inmiddels stroomen steeds meer menschen Pots dam binnen. Men spreekt van 100.000, die hier bijeen zul len komen. In de Wilhelmstrasse, die rijk getooid was met vlaggen in de zwart-wit-rood, zwart-wit en Hakenkruis, waren honderden nieuwsgierigen bijeengekomen, om het vertrek naar Potsdam bij te wonen van Rijkspresident von Hinden burg. Om 9.50 stapte de Rijkspresident in generaals uniform, vergezeld van kolonel von Hinden burg, in de auto onder luid gejubel der menigte. Op straat stond een afdeeling bereden politie opgesteld. In een tweeden auto volgde staatssecretaris dr. Meissner en ritmeester von der Uhlenburg. In Beieren begon de nationale feestdag met militaire concerten, die door den Beierschen omroep werden verspreid. De oproep van den Rijkspresident werd ter kennis van de bevol king gebracht. Een wandeling door de stad gaf overal het beeld te zien van rijken vlaggentooi, 1 welke deed herinneren aan de dagen van 1914. Niet slechts van de openbare, ook van zeer vele particuliere huizen wapperden de zwart-wit- roode en Hakenkruisvlaggen. Vanuit de buiten- wyken stroomen de leden der nationale bonden in uniform naar het centrum, waar een leven dige feeststemming heerscht. Vanmorgen kwamen de afgevaardigden der verschillende partyen in het Ryksdaggebouw bijeen en vertrokken om 9.25 in 23 extra auto bussen van de Rijkspost naar Potsdam. De Nationaal-Socialisten waren in uniform. Het Wolffbureau meldt verder, dat voor de Nikolaikerk delegaties marcheeren van Duitsch-Oostenrükers. Minister Goering werd bij zijn aankomst luide begroet en toen de Rijkspresident was voorgereden en de treden van het kerkgebouw besteeg, moesten de politie beambten zich arm in arm scharen, om zoo als door een menschenketen de opdringende menigte tegen te houden. Het plein voor de katholieke „Stadspfarr- kirche" vertoont eveneens een beeld van groo- te bedryvigheid. De Beriynsche brandweer heeft vanmorgen voor training alarm geslagen in de Kroll-opera, waar de Rijksdag vanmiddag byeenkomt, ten einde de brandweerlieden met de inrichting van het groote gebouw op de hoogte te brengen. Nadat de politie de straten had afgezet, be gon de opmarsch der bonden en vereenigingen, met blaasinstrumenten, trommels en fluiten: S.A. en S.S. Aan het hoofd van een grooten stoet loopt Prins August Wilhelm. Dan de Stahlhelm met prins Eitel Friedrich en prins Wilhelm, den oudsten zoon van den kroon prins. Het is een kleurig beeld van banieren en uniformen en de opmarsch geeft biyk van goe de organisatie. Uit Berlijn zijn 50 afdeelingen Schupo's met 5000 man gekomen, waaronder 13 afdeelingen, speciaal ter beschikking van minister Goering. Op plaatsen waar vele menschen byeen staan, staat geneeskundige hulp gereed en op de da ken der huizen rond de Garnizoenskerk staan politieposten opgesteld. Achter elkaar volgen de oud-Frontstrijders met hun vlaggen, de studentenvereenigingen in hun fleurig gewaad, de nationale bonden enz. Even betrok de lucht en dreigde een regenbui, doch weldra brak de zon weer door. Voor de Schupo werd om 8.30 voor het plein bü den Lustgarten een godsdienstoefening ge houden, waar voor de Protestanten en de Ka tholieken afzonderlijk gesproken werd. Besloten werd met het Duitschlandlied en het Horst Wessel lied. Voor de Katholieke leden van den Rüksdag werd in de kerk van St. Petrus en Paulus te Potsdam vanmorgen een H. Mis opgedragen door Mgr. Bannas, die o.a. werd bijgewoond door vice-kanselier Von Papen, den ryksver- keersminister Elz von Ruebenach, den pause lijken nuntius mgr. Orsenigo en verschillende buitenlandsche gezanten. De Centrumfractie trad de kerk aaneenge sloten binnen, met aan het hoofd oud-kanse lier dr. Bruening en Esser. Van de Nationaal- Socialisten, waaronder velen in uniform, waren aanwezig: generaal Von Epp en de S.S. leider Himmler. Groot was ook de belangstelling voor de gods dienstoefening in de Domkerk. De plechtigheid kon door middel van luidsprekers op het kerk plein gevolgd worden. BERLIJN, 20 Maart. (Van onzen Berlijnschen correspondent). Brood en spelen! In het Duitschland van het moment moet men het woord om draaien: spelen en brood. Want aan de verzadiging van zeven millioen werkloozen ont breekt heel wat, zelfs de gelukkigen die nog aan het werk zyn, verdienen in de lagere en laagste inkomenklasse te weinig, om er naar behooren van te leven. Naar behooren, dat be- teekent: zoo te kunnen leven van een inkomen, dat de gezondheid geen schade lijdt. Kanselier Brüning heeft indertijd erkend, dat de loonen, die van Regeeringswege tien procent gekort werden, de grens hadden bereikt. Bij het over- schryden van die grens, die men het bestaans minimum noemt, treedt ondervoeding in, ver- waarloozing. Maar sedert dien zyn de loonen nog tweemaal geducht gekortwiekt. Groote volkslagen teren dientengevolge in; het voed sel bestaat uit vet en aardappelen, aardappelen en vet in alle variaties. Met licht en gas en kolen moet gespaard worden, de maag, de oogen en de heele constitutie verzwakken door ontoereikend voedsel, tekort aan licht en warmte. Het best kan men deze dingen nagaan wanneer men de kinderen der volksscholen be kijkt, en de rapporten der schoolartsen leest, en de statistieken der Fürsorgerinnen, die contro leeren hoeveel kinderen geen ontbyt krijgen, hoeveel het zonder warm eten moeten doen, hoeveel er eens in de maand vleesch proeven. De gezondheidstoestand van de lagere klassen in Duitschland is slecht, niettegenstaande het hooge peil, waarop ook hier de hygiëne staat. Vanuit dit oogpunt is de radicaliseering van dit volk dan ook duidelijk te begrijpen. Doch elke verandering is geen verbetering, en ook Hitler met zijn nationale revolutie kan de toestanden, die immers niet door het vorige régieme zijn geschapen, niet veranderen. Ter wijl de nieuwe regeering met een vierjarenplan voor den dag komt, dat brood belooft, geeft zij intusschen gul spelen, wetende, hoe lang het Duitsche volk zich laat bezigheden door unifor men en parades. Voor dengeen, die het keizer lijke Duitschland gekend heeft en de soberheid der republiek nooit meegemaakt, zou het thans in Hitler-Duitschland schijnen alsof er maar weinig veranderd was. De militaire toon is de beste omgangstoon geworden, het volk zwelgt, evenals toen, in de uniformen; de heerschers laten zich geen gelegenheid ontgaan om kern- achitge redevoeringen te houden, ombulderd van Hoch- en Heil-geroep; parades en optoch ten zijn aan de orde van den dag en de vlaggen krygen geen kamferlucht meer. De Rijksdagopening is, na den Volksrouw dag, de tweede gelegenheid voor het nieuwe régime om het volk door kijkspelen en hoera geroep in te palmen. Ofschoon de Nazi's ten allen tijde de grootste minachting voor 't gedoe in de „Schwatzbude", zooals zij den Ryksdag geliefden te noemen, aan den dag legden, wordt thans de opening van denzelfden Ryksdag met een plechtigen kerkdienst gevierd, terwijl by en om de opening zelf in de Garnizoenskerk, 't grootst mogelijk ceremonieel wordt gemaakt. De eigenlijke groote parade geschiedt eerst na de plechtige Ryksdagopening en Regee ringsverklaring van Hitier. Von Hindenburg zal in de kelders afdalen, waar het gebeente van Frederik den Grooten en Frederik Willem I rust, en aan de sarcophagen kransen neerleg gen. Terwijl dit geschiedt, lost een Rijksweer- battery in het nabije park verschillende scho ten. Niet alleen de doode vorsten, doch ook de levende wordt geëerd. Het is zeker interessant te weten, dat in de voormalige keizerlyke loge in de garnizoenskerk op de plaats van wylen koningin Louise een bloemenhulde zal liggen, en dat de stoel van den ex-keizer onbezet blyft.... In de kerk zelf komen niet alle par lementsleden, die zooeven door het volk geko zen zyn, de Communisten immers zitten groo- tendeels achter slot en grendel, (en worden trouwens heelemaal niet meer toegelaten), en de Socialisten, waarvan er ook verscheidene „brommen", willen niet komen, omdat hun geen behoorlijke plaatsen werden aangewezen. Het programma van den dag is waarlyk met zorg samengesteld. Parade en nog eens parade, militaire muziek en het Duitschland-lied. Voor den geheelen dag is het verboden om de steden Berlijn en Potsdam te overvliegen, en de Re geering toont hoe serieus zy de plechtigheden neemt door haar verzekering, dat deze maat regel. streng gehandhaafd zal worden, „des noods met geweld van wapenen". Des avonds wonen Hitier en zijn ministers de Meistersinger bij in de Staatsopera onder de Linden, tenminste de derde Acte. „Meistersin ger" is Hitler's lievelingsopera.) Het einde van de pret is een grandiooze fakkeloptocht. Men ziet dat in het Derde Ryk de "Spelen" met een even grooten ernst en even vlytig voor bereid worden als in het vervlogen keizerrijk. Thans reeds staan alle bladen vol over de ko mende feestelykheden, en er wordt druk ge oefend. Den afgeloopen Zaterdag werd er zelfs een soort generale repetitie gehouden in Pots dam: in den keizertijd placht dat ook te ge schieden. En thans kan de Regeering doen, wat de keizer indertyd niet kon: namelyk verordenen, dat alle Duitsche zenders heel den dag de plaat selijke feestelykheden en de officieele ceremo nies en redevoeringen uit Potsdam en Berlijn uitzenden. De Nazipartij zelve heeft voor Maan dag en Dinsdag nog een byzonder programma, waarin ook weer fakkeloptochten en recepties voorkomen.* En het parlement? Wat den nieuwgekozen Rijksdag betreft, die door de Marxisten- en communisten-vervolging allang geen zuiver spiegelbeeld van den volkswil meer is, het schijnt wel, dat hij onder zooveel hoera en tra- raboem-cemonieel eerste-klas begraven wordt. De machtigingswet zal voor de laatste maal de werkelyke krachten van het parlement nog eens spannen en dan wordt de Duitsche Rijksdag*een plechtig, dood decoratief, een pu bliek van menschen en een resonantiebord voor den Heerscher en Redenaar Hitier. •f Voor de Garnizoenskerk staan de menschen in 20 a 25 man dikke rijen en daarvoor staat de S. A. opgesteld in gelederen van acht man. Alle ramen en balcons zyn bezet. De uniformen van Ryksweer, Stahlhelm, van Marine en Schupo vormen een bonte mengeling. Om 11 uur treedt een eere-compagnie van de Rijksweer aan. De vlaggen van het oude le ger worden omhooggestoken. De armen gaan op, de hoofden worden ontbloot, in afwachting van het moment, dat de Rijkspresident ver schijnt. Wanneer de Rijkspresident in de kerk ver schenen is, die reeds geheel is bezet, houdt hy de volgende rede: Voor mijn verordening van 1 Februari j.l. ont bond ik den Rijksdag, opdat het Duitsche volk zelf tegenover de nieuwe regeering stelling kon nemen. Bij de Rijksdagverkiezingen van 5 Maart heeft ons volk zich met een duidelijke meerderheid achter deze door mijn vertrouwen gedekte re geering geplaatst en haar daardoor den grond- wettigen grondslag voor haar arbeid gegeven. Moeilijk en talrijk zijn de opgaven waarvoor Gy heer Rijkskanselier en Gij, mijne heeren Rijksministers geplaatst zijt. Zoowel op binnen- als buitenlandsch politiek gebeid, zoowel in de eigen economie als in die der geheele wereld hebt gij moeilyke kwesties op te lossen en be langrijke beslissingen te nemen. Ik weet, dat kanselier en regeering met vasten wil zich aan die taak zullen wijden en ik hoop, dat zy met klaar inzicht in den toestand en zijn eischen zich achter de regeering zullen plaatsen en ook alles doen zullen om deze in haar zwaren en moeilijken arbeid te ondersteunen. De plaats, waarop wy thans bijeen zyn ge komen, vermaant ons terug te blikken naar het oude Pruisen, dat met godsvrucht door plichts getrouwen arbeid en nooit versagenden moed en opofferingsgezinde vaderlandsliefde groot geworden is en op dezen grondslag de Duitsche stammen vereenigd heeft. Moge de oude géést op hetgeen heden geschied is, neerzien en ons in herwinning van het nationale wereldprestige en geestelijke vernieuwing te zamen voeren tot een trotsch Duitschland. De regeeringsverklaring van Hitier luidde on geveer als volgt: Heer Rijkspresident! Afgevaardigden, mannen en vrouwen van den Duitschen Ryksdag! Zware zorgen drukken sedert jaren op ons volk. Na een tijd van trotsche verheffing en ryken bloei op alle gebieden van ons leven, heb ben als zoo dikwyls in het verleden, weder om armoede en nood hun intrek bij ons ge nomen. Ondanks vlyt en arbeidswil, ondanks energie zoeken millioenen tevergeefs naar het dage- lyksch brood, de economie verschrompelt, mil lioenen zonder werk. De wereld kent slechts den uiterlijken schyn onzer steden, de jammer en ellende ziet ze niet. Maar steeds is het Duitsche volk uit zijn val, veroorzaakt door eigen innerlijke verdeeldheid, weer opgestaan. In het verder verloop van zyn rede ver klaarde Hitier, dat de oorlog noch door den keizer, noch door de regeering, noch door het volk gewild was. Alleen het verval der natie dwong een zwak geslacht tegen beter weten in de bewering van onze schuld aan den oorlog te aanvaarden. Na de ineenstorting van 1918 volgde echter een nog grooter verval, waarvan wel het ergste was het verlies van het vertrouwen in eigen kracht en het verlaten van de traditie. Sedert dien hebben crisis op crisis het volk geteisterd. De waanzin over overwinnaars en overwon nenen bracht de herstelbetalingen, welke weer de catastrofe in de wereld-economie ten ge volge hadden. Te midden hiervan verzamelden zich allen, die nog vertrouwen hadden in het eigen volk en gy, heer Rijkspresident, hebt dezen op 30 Januari j.l. de leiding van het Rijk toever- Adolf Hitier vraagt den Rijksdag alle macht. Heden de plechtige opening van den Rijksdag ie Potsdam. MacDonaiü's reis naar Rome Zangara's laatste oogenblikken. Engeland staakt de handelsbesprekingen met Sovjet-Kuslana. Ernstige overstrooming in de staten Ohio en Kentucky. Pastoor P. H. Meynema f. Saneering van het bloembollenbedrijf. De Israëlietische Kerkgenootschappen hier te lande hebben een commissie benoemd met op dracht stappen te doen, welke de tijdsomstan digheden in verband met den toestand der Joden in Duitschland, h.i. zullen eischen. Zeilschip met stormschade te Enkhuizen bin nengebracht. Anti-fascistische demonstratie te Purmerend. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii^ Verwachting: Zwakke tot matigen, later toenemende Westelijke tot Zuidelijken wind, toenemende bewolking, aanvanke- lijk weinig of geen regen, stijging van temperatuur. Storm waarschuwingsdienst Geseind 21 Maart te 8.50 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Hol- land: „Attentiesein neer". Hoogste stand: 775,7 te Parijs. HE Laagste stand: 747,6 te Vestmanör. Zon op 6.03, on jpr 6.13. Licht op 6.43. Nieuwe Maan 26 Maart. trouwd. Op 5 Maart heeft het volk dit besluit met groote meerderheid bekrachtigd. Oude grootheid en jonge kracht zijn thans vereenigd en zullen vast besloten de hervor mingen, welke noodig zijn, doorvoeren. Wij vertrouwen, dat men zich zal weten los te maken van het partij-wezen en zich zal on derwerpen aan den ijzeren dwang, welken ik mij tot mijn spijt genoodzaakt zie op te leggen. De arbeid, welke van ons wordt geëischt, gaat torenhoog uit boven de kleine, alledaag- sche politiek. Wy verlangen het herstel van de eenheid van geest en wil van het Duitsche volk. Wij willen een ware gemeenschap opbouwen uit de verschillende Duitsche stammen. De regeering wil een ware gemeenschap op bouwen uit de Duitsche stammen, de standen, de beroepen en de voormalige klassen. Uit boeren, burgers en arbeiders moet weer worden een Duitsch volk, dat voor eeuwig vertrouwen en geloof zal hebben in onze cultuur, onze eer en onze vrijheid. Tegenover de wereld zullen wij echter de eens gebrachte offers van den oorlog afmeten en oprechte vrienden zijn van een vrede, die eindelijk de wonden zal heelen, waaronder allen lijden. De regeering der nationale verheffing is besloten haar voor het Duitsche volk opge nomen taak te vervullen. Zij treedt daarom thans voor den Duitschen Rijksdag met den vurigen wensch, in hem een steun te vinden voor het vervullen van haar taak. In ons midden bevindt zich een grijs hoofd. Wij verheffen ons voor u, meneer de. Gene raal-Veldmaarschalk. Gy hebt het onstaan van het rijk meege maakt, hebt nog het werk van den grooten Kanselier, de wonderbaarlijke verheffing van ons volk meegemaakt, en hebt ons geleid in den grooten tijd, dien 't lot ons zelf heeft laten beleven en medestrijden. Thans vergunt de Voorzienigheid u, beschermheer te zyn van den nieuwen opgang van ons volk. Dit, uw wonder baarlijk leven, is voor ons allen een symbool van de onverwoestbare levenskracht der Duit sche natie. Daarom dankt u thans het Duitsche volk, de jeugd en wij allen, omdat wij uw goed keuring van het werk der Duitsche verheffing als een zegen gevoelen. Moge zich deze kracht ook meedeelen aan de thans geopende nieuwe vergadering van vertegenwoordigers van ons volk. „Moge ons dan ook de Voorzienigheid den moed en volharding schenken, die wij ge voelen in deze voor eiken Duitscher geheiligde ruimte als voor de vrijheid en grootheid van ons volk strijdende menschen aan de baar van Duitschlands grootsten Koning." Ir-J l VWV\VV\\\\\I1IIMI/I II i t Hoogste stand op Dinsdag 1 uur n.m. 766 Vorige stand: 741

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1