STADSNIEUWS Ja mevrouw, het is zoo J uweelendiefstal bij ir. Philips Men tcfaifft oni: Haarlem, 21 Maart MARIA STICHTING BEURS VAN AMSTERDAM Wisselkoersen DINSDAG 21 MAART De zaak-Eschauzier Aanrijding te Alkmaar AGENDA DINSDAG 21 MAART 1933 PALM-PASCHEN In de St. Jan-parochie R. K. VOLKSBOND GEVAL VAN GAS VERSTIKKING Oude dame bewusteloos OUDE GEVEL GERESTAUREERD Dank zij veler safnenwerking BESTRIJDING VAN DEN WOEKER Jaarvergadering HYPOTHECAIRE BELEGGINGSBANK Dividend 5% Pc*« (v- J- fVi pet.) Collecte Reclasseeringswerk Garage „Econoom" „Mercurius" Koningin-Moeder voor Polygoon microfoon Cabaret van Riemsdijk Na een nat pak nuchter Geloof en Wetenschap Personalia Keuring van trekhonden en hondenkarren Gevonden dieren en voorwerpen Uitbreidingsplannen „Noord" en „Zuid-West" BURGERLIJKE STAND 7 pCt. OBLIGATIELEENING BISDOM WURZBURG Gewijzigde voorstellen Trustee H. M. BAKKER IJMUIDEN Een der verdachten anderhalf jaar achter slot Geen opzet tot dooden? Chauffeur veroordeeld CONTRACT OPGEZEGD Bij Van Gend Loos UIT DEN OMTREK VELSEN VIJFHUIZEN 22 Maart IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Evenals het vorig jaar, zal ook nu weer de Commissie voor Speeltuinwerk uit de Haarlem- sche R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen voor de schoolgaande kinderen in de parochie van St. Jan op Palm-Zondag een Palm-Paasch- fe&st organiseeren. Het vorig jaar, toen dit aloude gebruik voor het eerst weer is nagevolgd, heeft de Commis sie voor Speeltuinwerk daarmede groot succes gehad; een ieder herinnert zich nog wel den kleurigen stoet van ruim 800 kinderen, die allen him Palm-Paasch-stok mede droegen door de straten van het Amsterdamsche kwartier en Bavodorp en daarna het vroolijke feest op het Teylerplein besloten rond de geplante groote Palm-Paasch en reidansen. De regeling zal in hoofdzaak hetzelfde zijn als vorig jaar. Op één punt echter heeft de Commissie na rijp beraad met de jury van ver leden jaar een belangrijke verandering moeten aanbrengen; er zullen n.l. geen prijzen be schikbaar worden gesteld. Aan alle kinderen zal aan het einde van het feest een verrassing worden uitgereikt. Donderdag 23 Maart, des avonds acht uur, zal in gebouw „st. Bavo" voor de leden van den R. K. Volksbond de heer C. J. Kuiper, lid der Tweede Kamer, een lezing houden over „Bedrijfsorganisatie." Maandagmorgen vond iemand, die zijn 64- jarige zuster in de Gaelstraat 25 een bezoek wilde brengen, het huis gesloten terwijl hij op zijn bellen geen gehoor kreeg. Weer thuis ge komen vond hij het toch niet erg pluis, zoo dat hij1 's middags omstreeks half drie zijn vi site herhaalde. Daar hij weer geen gehoor kreeg, haalde hij er een smid bij, die het huis voor hem opende. Binnen gekomen, vond hij zijn zuster in de achterkamer bewusteloos op het bed. In het huis hing een sterke gaslucht. Op onderzoek getogen, bleek de gasslang, van het gaskraantje. dat heel gemakkelijk openging, te zijn gevallen. Het gaskraantje stond open. De dame is door den Ongevallendienst voor- loopig behandeld en per ziekenauto van Matot vervolgens naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Er bestaat geen reden tot ongerustheid. Sedert eenige jaren werd de fraaie oude ge vel van het perceel Houtmarkt 17 ontsierd door een raamwerk van stutten, welke dienden om te voorkomen dat de gevel voorover zou vallen. Men beweerde dat de toch al niet te beste staat van dien gevel er niet beter op geworden was door de werkzaamheden van Gemeentewege verricht aan de voorliggende kade langs het Spaame. De vereeniging „Haerlem" beproefde dien gevel te behouden. Pogingen werden aan gewend de vereeniging „Hendriek de Keyser" eigenaresse te doen worden van het huis. Toen dit niet slaagde en de gevel steeds maar in de stutten bleef staan en het Gemeentelijk Bouw- tiezicht zich niet onbetuigd liet, nam de ver- toezicht zich niet onbetuigd liet, nam de ver stelling. Zij kwam met den eigenaar van het huis overeen, dat deze den gevel zou doen her stellen en daarvoor een geldelijke bijdrage zou ontvangen. Deze vereeniging, die zelf het hoofdbedrag leverde wendde zich ook tot an dere vereenigingen. „Hendriek de Keyser" zeg de een bijdrage toe, „Heemschut" eveneens met gratis deskundig advies bij de herstelling. De aannemer de heer J. P. A. Nelissen te Haarlem voerde de herstellingswerkzaamheden op uit stekende wijze uit. Namens het bestuur van „Heemschut" nam de secretaris, de architect A. A. Kok, uit Amsterdam, belangeloos de lei ding bij de restauratie. Op dezen gevel is een belangwekkend nieuw systeem van herstelling toegepast. De gevel neigde in wonderlijke bochten ongeveer 40 c.M. voorover. Zooals oude gevels plegen te doen, was deze op de hoogte der vloeren geknikt en voorover gezakt. Doordat het huis aan één zijde aangebouwd en aan de andere zijde aan de Melkboersteeg vrij stond, waren de gevel vlakken bovendien scheluw geworden. Tot voor kort werd in een zoodanig geval bij restauratie de gevel afgebroken en in de oude materialen weder opgebouwd. Ieder begrijpt dat hoe nauwkeurig men dit ook doet er toch iets verloren gaat van de authentieke waarde van het monument. Deze gevel werd niet afgebroken, doch in elkaar gelaten en in den juisten stand gezet. Eerst werd de gevel flink gestut, daarna losge maakt van zijmuren en ankers en tenslotte met schroeftakels langzaam gedwongen in den gewensehten stand. Deze laatste werkzaamhe den duurden4 uur, de andere10 da gen! Op de plaatsen, waar de gevelvlakken moesten scharnieren werd aan de binnenzijde een sleuf gemaakt. Het geheele gevelvlak staat nu keurig in één plat vlak en zoo het een ouden gevel betaamt ongeveer 10 cM. voor over. (Vroeger bouwde men n.l. alle gevels iets voorover om het regenwater van het dak te doen druppelen ons regen afvoersysteem was toen nog onbekend!) Daarna werden on- derdeelen hersteld en zoo kan nu een hoogst merkwaardige oude Haarlemsche gevel, dank zij veler samenwerking, den tand des tijds weer weerstaan. Het is een „halsgevel" met een gebogen fronton erop en een versiering van 2 steenen bloempotten, een type, dat iets lijkt op een Am- sterdamschen gevel, doch dat zoowel voor Haarlem als voor Amsterdam, zejfs voor heel Nederland uniek is. Hij dateert naar schatting uit 1670. Straks worden nog nieuwe ramen met klei nere ruiten in de juiste verhouding aange bracht; dan kan Haarlem dank zij veler medewerking, in het bijzonder van den eige naar wederom op gen gered monument bo gen. bestuursfunctie en wérd het bestuur gemachtigd bij de afdeeiingen propaganda voor dezen can- didaat te maken. Tevens zal door de afdeeling een voorstel inge diend worden om een fonds te stichten, waaruit eventueel de bijdragen der werklooze leden, die niet in staat zijn dit zelf te betalen, geput kun nen worden. De bijdrage van de werkende leden in dit fonds zal 1.per jaar moeten be dragen. Verder kon de vergadering op eenige kleine wijzigingen van internen aard na, zich met de voorstellen van het Bondsbestuur vereenigen. Alsnog werd bij acclamatie de heer A. C. Wijkhuizen als bestuurslid herkozen. Bij de rondvraag werd het bestuur nog ver zocht stappen te doen, dat bij de a.s. verkie zingen zooveel mogelijk werklooze kantoorbe dienden tewerk gesteld zullen worden. De Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker, afdeeling Haarlem en Omstreken, zal Maandag 27 Maart, des avonds half 8 de jaarlijksche algemeene vergadering houden in de Sociëteit „De Nijverheid", Jansstraat 85. De agenda vermeldt o.a.: Jaarverslag van den secretaris, rekening en verantwoording van den penningmeester, ver slag van regenten van het „Fonds tegen den Woeker, voorstel tot verleening eener donatie aan het Fonds, verkiezing van twee bestuurs leden wegens periodieke aftreding van de hee- ren W. Ch. van Daalen en Mr. P. E. Barbas. Een lezing zal gehouden worden door Mr. dr. G. van den Bergh uit Amsterdam over „De Geldschieterswet". Aan het jaarverslag der Hypothecaire Beleg- gingsbank te Haarlem over 1932 ontieenen wij het volgende: De resultaten over het jaar 1932 waren de omstandigheden in aanmerking genomen be vredigend. De omvang van het bedrijf nam toe, terwijl er geen verliezen voorkwamen. In 1932 werden besloten 84 leeningen tot een bedrag van f 462.365. Op 31 December 1931 wa ren loopende 496 leeningen tezamen f 3.634.258, makende tezamen 580 leeningen tot een bedrag van f 4.096.623. Er werden afgelost 37 leeningen tot een bedrag van f 234.125, terwijl aan perio dieke en extra aflossingen werd ontvangen f 94.083, tezamen f 328.208, zoodat cp 31 Decem ber 1932 uitstonden 543 leeningen ten bedrage van f 3.768.415. In 1932 moest 8 maal tot executie overgegaan worden, behoudens in een enkel geval, waarin rente en kosten niet geheel door de opbrengst gedekt bleken, werden hoofdsom, rente, boete en kosten volledig verhaald. In één van vcormelde gevallen werd het onderpand ingekocht. Na res tauratie van het perceel, is dit thans behoor lijk verhuurd. Rente en aflossingen kwamen in 1932 goed binnen. Van de op 31 December 1932 door debi teuren verschuldigde rente is thans nog slechts f 1197 verschuldigd. De winst over 1932 bedraagt f 7.676 (v. j. 10.692) en laat toe om na extra-versterking van de reserve aan dividend uit te keeren 5'A pCt. (v. j. 71^ pCt.). Het hoofdbestuur van het Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen organi seert in samenwerking met het Bestuur van de afdeeling Haarlem te dezer stede een huiscollecte waarvoor het gemeentebestuur vergunning ver leende en welke zal worden gehouden op Zater dag 25 Maart a.s. In een groot aantal wijken van de stad, zullen door de post circulaires ver spreid worden en de collectanten zullen op Za terdag a.s. de antwoord-enveloppen komen op halen. Het Comité van Uitvoering, bestaande uit: Mevrouw A. v. Marselis Hartsinck-Schuyt v. Castricum, Presidente; G. van Santé, Secretaris, Pijntorenstraat 9; Mevr. L. M. A. v. Dijk-Lies- hout; Mevr. C. Leuwenberg-Hartog; Mevr. Wed. Mr. D. Lionie-Jungblut; P. J. Mulder; Mevr. S. Rhodius-Bunge; Mevr. M. W. Rinse-Kutsch Lojenga; Mevr. E. Schultz v. Haegen-Ypey; Mevr. G. N. v. d. Vangst-de Gilde; A. de Vries en P. C. v. d. Zande, verzoeken dringen om aan melding van collectanten. Het Secretariaat is gevestigd; Pijntorenstraat 9, Tel. 12959. Bovengenoemde garage, Tempeliersstraat 54, organiseert bij voldoende gelegenheid een reis per luxe touringcar naar Antwerpen voor de liefhebbers voor BelgiëHolland. Ook voor de Duitsche meisjes, die met Paschen in die „Heimat" willen zijn, zal tegen uiterst lagen prijs gelegenheid bestaan eenige dagen gezellig in eigen huis door te brengen. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de advertenties in dit nummer. Dezer dagen werd door „Mercurius" een goed bezochte ledenvergadering gehouden, waarbij als belangrijkste punt van de agenda vermeld was de behandeling van den voorloo- pigen beschrijvingsbrief voor de aa. Bondsver gadering. Door de vergadering werd besloten den heer W. P. v. d. Vlerk, penningmeester der afdeeling Haarlem, candidaat te stellen voor een bonds- Op verzoek van de directie van Filmfabriek Polygoon te Haarlem en de Nederlandsche Cen trale Vereeniging tot bestrijding der tubercu lose heeft H. M. de Koningin Moeder zich be reid verklaard in verband met de op handen zijnde Emmabloemcollecte persoonlijk de be- teekenis der georganiseerde T. B. C.-bestrijding uiteen te zetten en een woord tot opwekking om steun uit te spreken. Maandagmiddag is deze film in het Paleis van H. M. de Koningin-Moeder aan het Voor hout opgenomen. 1933 no. 28, vastgesteld en door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bij besluit van 1 Maart 1933 No. 142 goedgekeurd uitbreidings plan, detail 12 van het plan „Zuid-West", voor het gedeelte der gemeente, gelegen ten noorden van de grens der gemeente Heemstede, ten oosten van de Leidschevaart, ten zuiden van de Eindenhoutstraat en ten westen van den Wagenweg. Het Nederlandsch Kleinkunst-Ensemble „De Hollanders", geeft Donderdag 23 Maart een voorstelling in den Stadsschouwburg met de Non-Stop-Cabaret-Revue waarmede het overal veel succes oogstte. Jan van Riemsdijk, die m onze nationale cabaretwereld steeds een bijzon dere plaats heeft ingenomen, is thans leider van een ensemble, dat volgens de pers „uniek in zijn genre is en door de veelzijdigheid van de artisten alsmede de jarenlange samenwer king het publiek een avond biedt van groote vroolijkheid en beschaafd kunstgenot." Maandagavond had een 50-jarige brandstof- fenhandelaar zijn keel, die droog was gewor den van 't kolengruis, met een te groote hoe veelheid geestrijk nat doorgespoeld. Het gevolg was, dat hij het nat niet meer van het droge kon onderscheiden en op de Nieuwe Gracht in het water liep. Door een voorbijganger werd hem de behulpzame hand toegestoken en zoo werd hij weer op het droge gebracht, waarna hij ontnuchterd den weg naar huis heeft voort gezet. Woensdag 22 Maart zal prof. dr. J. A. A. Mekel voor de leden van Geloof en Wetenschap een voordracht met lichtbeelden houden over: „Mexico, land en volk". De bijeenkomst vindt plaats in den Jansweg-schouwburg om 8.15 uur. Tot voorzitter van de afd. Noord-Holland van den Ned. Bond van Gemeente-ambentaren is benoemd (vacature-mr. C. J. Bisschop) mr. D Breebaart, burgemeester-secretaris van Cal- lantsoog. Tot bestuurslid van deze afd. zijn herbenoemd de heeren S. C. de Haas van Dors- ser, directeur van maatschappelijk hulpbetoon te Haarlem, en P. C. J. Peters, burgemeester van Medemblik. De Nederlandsche Pam-Europa-Vereeniging is thans geconstitueerd. De vereeniging zal staan onder leiding van een raad van toezicht en een bestuur. In het bestuur heeft o.a. zitting de heer mr. J. Bierens de Haan, alhier. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen onder de aandacht van belanghebben den, dat de algemeene keuring van trekhonden en hondenkarren dit jaar zal worden gehou den in het tijdvak van 3 tot en met 14 April. Voor de houders van trekhonden, wonende in de voormalige gemeente Schoten, zal de keuring plaats hebben op het terrein der voor malige gasfabriek (ingang Delistraat), voor de overige houders op de binnenplaats van het bureau van politie (ingang Lange Wijngaard straat). Houders worden bij deze opgeroepen om op de aangeduide plaats en in het genoemd tijdvak ter keuring te verschijnen met honden, karren en tuig. Aan de ingeschreven houders zal voorts een persoonlijke kennisgeving worden uitgereikt, vermeldende dag en uur, waarop zü hun trek honden met de kar of karren, waarvoor of waaronder de honden als trekdier worden ge bruikt, en het tuig, aan de keuring of herkeuring moeten onderwerpen. Het is verboden een hond als trekhond en een voertuig als hondenkar te gebruiken of te doen gebruiken, tenzij de hond en de kardoor of vanwege den houder zjjn onderworpen aan een laatstelijk uitgeschreven keuring of herkeuring en daarbij voor gebruik onderscheidenlijk als trekhond en hondenkar geschikt zijn verklaard. Petersen, Amsterdamschevaart 128 rd., arm bandhorloge Dierenbescherming, Ridderstraat 11, hond; Vermeer, De Keystraat 24, motor handschoen; Horm, Kleine Houtstraat 100, handschoenen; Warmerdam, Van Oosten de Bruinstraat 75, handschoen; Kennel Fauna, Parklaan 119, hond; 3 katten; Gerritsen, Leid schevaart 14 zw., lorgnet in étui (gevonden o.d. Zeeweg); Moorhoff, Viersterrenstraat 5, porte- monnaie; Zweegman, Voortingstraat 16, idem; van Dijk, Adr. Loosjesstraat 75, portemonnaie; Bokhoven, Verspronckweg 131, sjaal; Bastiaan- se, Waldeck Pyrmontstraat 8 zw., tasch; Da- men, Gierstraat 49, tasch je; Bureau van poli tie, Smedestraat 9, tasch je; Roosloot, Nieuwe Groenmarkt 25, voorvork rijwiel; Polder, Schalkwijkerweg 33, knot wol. Het hoofd van het gemeentebestuur van Haarlem heeft Der gemeente-secretarie (7de afdeeling) voor een ieder ter inzage neder- gelegd: a. het bij Raadsbesluit van 13 Juli 1932 No. 14, gewijzigd bij Raadsbesluit van 8 Februari 1933 No. 29, vastgesteld en door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bij besluit van 1 Maart 1933 No. 143 goedgekeurd uitbreidings plan, detail 17 van het plan „Noord", voor het gedeelte der gemeente gelegen ten noorden van de z.g. Vogelenbuurt, ten oosten van den Rijks straatweg, ten zuiden van de voor „Land bouw" aangewezen gronden en ten westen van de z.g. verboden kringen van de verdedigings werken te voormalig Spaarndam; en b. het bij Raadsbesluit van 13 April 1932 no. 24, gewijzigd bij Raadsbesluit van 8 Februari Geboren: 16 Maart: A. S. E. Zonneveld- Raar d. 18 Maart: C. J. AldertsWezenbeek d; W. Rusmanvan Noorloos z. A. WellerKoop man z. 19 Maart: W. de Bruinvan Gooi z; J. A. van Rijn—van Eskert z; H. BossenAlting d; P. M. HensgensKrens z; W. PronkTromp z; H. J. van ZijlKorremans 2 d. 20 Maart C. Kok—in 't Velt z; H. G. Boon- van Schinkel d. In café-restaurant Gebr. Brinkmann te Haarlem had Maandagmiddag een vergadering plaats van houders van obligaties, deel uitma kende van de 7 pCt. 20-jarige obligatieleening ten laste van het Bisdom Wurzburg te Wurz- burg a. d. Main, groot ƒ600.000, en uitgegeven door de N.V. De Spaarnebank te Haarlem. Deze vergadering was belegd ter behandeling van de voorstellen van de Trustee (N.V. Vereenigd Trusteekantoor te Den Haag)wijziging van de aflossingen der leening, verplaatsing van den aanvang der aflossingen van 1 November 1933 op 1 Mei 1939 en renteverlaging van 7 pCt. op 5 pCt. voor den verderen duur der leening. Vijf obligatiehouders, vertegenwoordigende een kapitaal van ƒ41.500, waren aanwezig. De voorzitter, de heer H. P. Toenbreker, heette allen welkom, in het bijzonder de ver tegenwoordigers van het bisdom Wurzburg. Spr. las de voorstellen van den trustee en het rapport over den financieelen toestand van het bisdom Wurzburg voor. Dit zeer lijvige en uit voerige rapport bespreekt allereerst ^le kerke lijke belastingen, de voornaamste bron van in komsten voor het bisdom, waarvan de op- Ons behang is veel goedkooper. Maar dat niet alleen, we hebben bovendien een serie moderne dessins, zooals U geen 2e vindt Onze staalboeken zijn 'n lust voor 't oog. Ze liggen voor U gereed. EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TEL. 11657 brengst echter catastrophaal gedaald is. Brach ten deze belastingen bij het sluiten der leening 410.000 mark op, over 19331934 zal de op brengst nog slechts 240.000 mark bedragen. Over 1932 (van 1 April tot 31 December) be droeg het nadeelig saldo ruim 14000 mark en zal op 1 April 1934 ongeveer 25000 mark be dragen. Om evenwicht op de begrooting te ver krijgen, moeten de uitgaven met nog 30 pCt. verminderd worden. Het rapport wees vervol gens op den toestand van elke parochie afzon derlijk, den algemeenen toestand in Duitsch- land en de oorzaken van de lage opbrengst der kerkelijke belastingen: werkloosheid, lage prij zen der landbouwproducten. Bovendien is het uiterst moeilijk de belasting van de arme be volking te innen en is het daarentegen zeer gemakkelijk uit een kerkgenootschap te tre den. De grootste bezuinigingen zijn dan ook in het bisdom toegepast en de uitgaven sterk ver laagd. Het bisdom is echter genoodzaakt zooals vele kerkelijke organisaties zich tot de crediteuren te wenden om vermindering der schulden. De saneering der financiën moet be halve door tijdelijke maatregelen, ook geschie den door vermindering der aflossingen der lee ningen. Een vertegenwoordiger van obligatiehouders maakt bezwaar tegen het voorstel om de rente van 7 pCt. op 5 pCt. voor den verderen duur der leening te verlagen. Hij meent dat de Ne derlandsche belegger wel moet medehelpen om de financieele moeilijkheden te overwinnen waarvan hij het bestaan erkent maar men mag, aldus spr., niet alles van hem vergen. Spr. is van meening, dat binnen afzienbaren tijd de maatschappelijke toestanden zullen verbeteren. Men wilde wel toestemmen in een rentever laging van 7 pCt. op 5 pCt. voor 3 jaren. Het bisdom kan opnieuw aan de obligatiehouders om renteverlaging vragen, indien de toestanden na 3 jaar niet verbeterd zullen zijn. Een andere obligatiehouder was het hiermede geheel eens. Hij waarschuwt er voor van den Nederlandschen belegger het uiterste te eischen. Voorts heeft spr. bezwaar tegen het voldoen van de rentecoupons per 1 Mei 1933 op basis van 6 pCt. 'sjaars. Hij acht het bil lijk, dat deze basis op 7 pCt. 'sjaars gesteld wordt. Een andere obligatiehouder weigert toestem ming te verleenen voor het verzoek van het Bisdom dat door geheelen of gedeeltelijken in koop van obligaties aan de aflossing mag vol doen worden. Hij meent bij goedkeuring van dit voorstel de obligaties een speculatie-object worden, waardoor de waarde daarvan zeer zal dalen. Na uitvoerige verdediging van den voorzitter stemmen de vertegenwoordigers van het bis dom er in toe, dat de rente voor vijf jaar van 7 pCt. op 5 pCt. wordt verlaagd. De voorsteller van het amendement ziet geen verschil tusschen 3 en 5 jaar, maar wil in 5 jaar renteverlaging berusten. Daarentegen zegt een andere obligatiehouder, dat de Duit sche regeering volgens haar verklaring Duitsch- land in 4 jaar er weer boven op zal helpen en wenscht daarom het uitstel van renteverlaging voor drie jaar te handhaven. Tenslotte is spr. bereid 5 jaar toe te staan, mits de aflossing van obligaties door inkoop daarvan vervalt. Na een uitvoerig debat wil deze spreker de renteverlaging voor 5 jaar toestaan, mits de 1 Mei-coupon op een basis van 7 pCt. 's jaars wordt voldaan. De voorzitter verdedigt de voorstellen. Het steuncomité voor het bisdom Wurzburg kan een betaling van de 1 Mei-coupon tegen 7 pCt. 's jaars onmogelijk toestaan. Het comité heeft tijdig alle noodige maatregelen voor den finan cieelen toestand getroffen. De obligatiehouder is echter met dit ant woord niet tevreden. Spr. heeft destijds voldaan aan den wensch van Z. H. Exc. den Bisschop een trustee te benoemen, maar toen is be loofd dat de 1 Mei-coupon tegen 7 pCt. 'sjaars zou worden voldaan en deze belofte moet in gelost worden. De voorzitter merkt op, dat de toestand sedert die belofte gedaan werd veel verslechterd is. Na uitvoerige besprekingen en overleg met de vertegenwoordigers van het bisdom Wurz burg worden tenslotte de volgende voorstellen aangenomen: De aanvang der aflossingen geschiedt op 1 Mei 1939 inplaats van 1 November 1933; de aflossingen der leeningén geschieden als volgt; op 1 Mei 1939 35000; op 1 Mei 1940 36.000, enz., zooals door de trustee voorgesteld is; de rente wordt van 7 pCt. op 5 pCt. verlaagd voor enz., zooals door den trustee voorgesteld is; de daan van de verwaarborging van het meer dere, onder voorwaarde, dat de coupon op 1 Mei 1933 wordt voldaan op basis van 6 pCt. 's jaars. Daar geen voldoend obligatiekapitaal ver tegenwoordigd was, zal op Dinsdag 4 April, des middags om 3 uur n.m„ in café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, een vervolgverga- dering plaats hebben, waar deze voorstellen aan de orde zullen komen. Vischaanvoer Alhier kwam aan de vischhal de Deensche motorkotter E. 242 met een lading visch, bestaande uit: 60 kisten schelvisch a 50 K.G.; 340 kisten Kabeljauw en Gul a 50 K.G. Deze visch was afkomstig van de Faröer-ei- landen. De Haagsche rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den gewezen schoenmakers- bediende A. M., die tezamen met den gewezen huisknecht D. in Juli van het vorig jaar ten huize van ir. Philips te Den Haag inbraak pleegde, waarbij o.a. een groot aantal juweeler. en andere sieraden werden ontvreemd. De rechtbank verklaarde verdachte schuldig aan medeplichtigheid aan diefstal en aan heling en veroordeelde hem tot anderhalf jaar gevan genisstraf met aftrek van vier maanden voorarrest. Bij de hedenochtend door het Haagsche Hof voortgezette behandeling in hooger beroep van de zaak tegen den 32-jarigen techniker J. K. en den 21-jarigen kantoorbediende J. P., ver dacht van moord op den heer Eschauzier, be toogde mr. Nederveen uit Roermond, de verde diger van verd. K., dat deze zaak zeer inge wikkeld is geworden en dat de opzet tot dooden niet aanwezig kon zijn geweest. Ook de Officier van Justitie bij de rechtbank achtte geen op zet tot dooden aanwezig. De geheele voorbereiding wijst er, volgens pl., cp, dat K. belang had bij het in leven blijven van den heer E. Verd. K. heeft zich voor het gebeurde aan verschillende adressen vertoond en daarna was hij zelf naar de politie gegaan, in verband met de verdwijning van den heer E., hetgeen hij niet zou hebben gedaan, in ge val van moord. De Alkmaarsche rechtbank deed heden uit spraak in de zaak tegen den 24-jarigen chauf feur J. C. S. te Alkmaar, wien overtreding van art. 308W.V. S. ten laste was gelegd. Het betreft hier de aanrijding op den Helderschenweg te Alkmaar op 17 November van het vorig jaar, waarbij verschillende personen werden gewond. Verdachte werd conform den eisch veroor deeld tot drie maanden principale, hechtenis met de ontzegging van rijbevoegdheid voer den tijd van één jaar. „De Transportarbeider" deelt mede, dat Van Gend en Loos aan de bonden heeft mede gedeeld, dat haar directie het collectieve con tract niet wenscht te verlengen. Omtrent de beweegredenen wordt niets naders verklaard. Het contract loopt per 1 Juli af. Burgerlijke Stand. Geboren: A. C. Boor- smaKint d.; A. Jansende Wildt z.; H. Plugvan der Lugt z.; A. J. H. MinnesEl- fring d.; A. Bakhuizen—v. Zantvliet z.; E. W. RademakersLablans d.; C. van DijkeWin ter z.; C. M. BourgonjeUytendaal d.; C. M. de Wit—Dekker z.; J. G. Hillebrand—Uyten- bogaart z.; E. BuisHalff d.; E. C. M. Mar tens—Heijnen z.; A. Douwstra—van den Ber ge z. Ondertrouwd: B. G. Beths en C. A. M. Hei lig; W. Verbeek en S. C. Schol. Gehuwd: J. C. Oversteegen en A. Blokker; J. van Alphen en W. D. Olyrhook; J. J. Kraak en A. Zeeuw; A. F. Neervoort en A. Harlaar. Overleden: Klaasje de Haan, 25 j„ echtgen. van A. Mook; Johannes Petrus Mulder, 1 j., z. van J. Mulder; Tüs van der Meij, 60 j., echtg. van M. Wittebrood; Helena Margaretha Slo- temaker, 12 j„ d. van W. Slotemaker; Frans Kwak, 58 j., echtg. van A. Kwak; Komelske Bol, 73 j., echtgen. van M. de Waard; Elsje Mulder, 16 j., d. van H. Mulder; Antje Ver meer, wed. van J. Schipper. Explosie Alhier heeft in de heeteluchtoven van een bakkerij in de Burgemeester Weertstraat door het springen van een waterbuis een ex plosie plaats gehad, tengevolge waarvan een aantal ruiten in de bakkerij is gesprongen. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. ..St Anna-school Het nieuwe leerjaar be gint op Maandag 3 April. Daar de toelatings leeftijd wettelijk verhoogd is tot 5 jaar en 9 maanden, kunnen alleen zij worden toegelaten die vóór of op 1 Juli 1932 5 jaar geworden zijn. Over: Straatschenderij en nog wat. Gistermiddag werd Tuindorp in rep en roer gebracht door.een agent van politie uit Bloemendaal, die, deftig in een fijnen luxe-auto gezeten, bij verschillende bewoners een bezoek kwam brengen, omdat hun lieve zoontjes zich schuldig hadden gemaakt aan straatschenderij, in de gemeente Bloemendaal gepleegd. De auto werd hierbij gevolgd door een groot gedeelte der Tuindorpsche jeugd, zoodat er telkens een op loopje was, als de auto voor een deur stil hield, 't Publiek sprak van een moord, een inbraak of zoo iets. Zoo gewichtig was de vertooning. Nu was het gepleegde feit ernstig genoeg: de jeugd heeft zich n.l. schuldig gemaakt aan vernieling van de ruiten der oude huisjes aan den Korten Zijlweg, huisjes, die voor afbraak bestemd zijn. Reeds lang is de jeugd bezig 't werk van de aanstaande sloopers over te nemen. En iedereen heeft er zich over verwonden}, dat de politie daar nu niet eens naar gekeken heeft. Nu doet de geschiedenis denken aan het spreekwoord van een put en een verdronken kalf. Nu moet men echter toegeven, dat het kalf op een heel nette manier begraven wordt, met een fijnen auto als volgwagen. In weerwil van bezuinigin gen kan dat er blijkbaar nog wel op overschie ten. We meenden, dat elk agent van politie een toelage had voor een rijwiel. Of is die zoo ge ring, dat men er beter een auto voor kan hou- den? EEN TDINDORPER Gebouw „St. Bavo". Trampersoneel, 8 u. „St. Caecilia", 8 uur. Rechtskundig Bu reau, half 9. R.-K. Kraamverzorging 2-3 u. Bestuur R.K. Postpersoneel, half 9. Gemeentelijke Concertzaal. Ledenconcert H.O.V., kwart over 8. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann. Hol- landsch Bloembollen Kweekers-Genootschap, 2 uur. Hotel Lion d'Or. Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, kwart over 8. St. Josephs' Gezellen-gebouw, Jansstraat. Harmonie „Utile Dulci", 8 uur. Bisrschoppelijk Museum. Geopend van 10 tot 5 uur. K.-K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag van 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" Haarlemsche Inkoop combinatie, half 9. Grossiers Kleinhandel, 8 uur. Bestuur Transportarbeiders, 8 uur. Vak groep Stucadoors, 8 uur. Bestuur Algemeene R.K. Propagandaclub, half 9. Bevolkingsbureau 8 uur. Schouwburg Jansweg Vereeniging „Geloof en Wetenschap", lezing prof. Dr. Mekel over Mexico, land en volk, kwart over 8. „Hotel Leeuwerik" Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, 8.30. St. Josephsgezellen gebouw, Jansstraat Verplichte vergadering, half 9. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem, Tel. 11671. Over: Autobussen. Het aantal vervoermiddelen in en óm Haarlem is de laats tg jaren aanzienlijk toegenomen. We hebben nu al vijf tramlijnen, vier autobuslijnen en daarnaast de busverbindingen naar plaatsen buiten Haarlem. Van die bussen heeft de Brock- way-maatschappij er vele in exploitatie. En nu moet mij over de bus-verbindingen van diè maat schappij iets van het hart. Mogelijk heeft de Brockway zelf al plannen tot verbetering. Ten eerste dande benauwde kleine ruimte in de oud model-bussen, waarvan er nog zoovele rijden. Rechtop staan kun je er niet in. Kom je op een plaats te zitten langs het middenpad, dan dreig Je, vooral bij bochten, er af te draaien, zoo smal is die plaats. Is 't koud of erg nat weer dan blijven alle raampjes potdicht en heerscht er nou als u er al eens in gezeten hebt, dan weet u het wel. Ik kan niet anders zeggen, dan dat de mooie reiswagen van lijn 3 van al die gebreken vrij is. Als de Brockway al haar wagens door dergelijke gaat vervangen, dan zal 't ideaal worden. In dien nieuwen wagen kan ook een groot aantal perso nen En daar wou ik ook iets van zeggen. Ik moest Zondagmiddag naar Santpoort en nam de bus, die naar IJmuiden gaat via Bloemendaal. Hoewel 't aantal plaatsen 21 bedraagt ('t stond buiten op den wagen), werden we ingeladen ten getale van 32. Ik beschouw het als een welwil lendheid van den chauffeur, dat hij niemand liet staan, want dat duurt 40 minuten. En daar zit juist de clou van de zaak! Is het de Mij. niet mogelijk op drukke uren (en dat schijnt de Zon dagmiddag te zijn in verband met bezoek voor 't Provinciaal Ziekenhuis) een extra-bus terstond achter den gewonen dienst te laten loopen. Dan worden toestanden als de bovengenoemde voorko men. Er was geen politie in de buurt. Verleden laar bij groote drukte, werden de „boventallige passagiers er uit verwijderd. Voor de stadsbus sen geldt hetzelfde. Bij.slecht weer sta je op een bus te wachten; er komt er een; zij rijdt door. vol". Er komt geen extra-bus. Pas op den ge wonen tijd vertrekt de volgende bus van het ^Misschien, dat de Brockway maatregelen kan nemen, die, ten voordeele van het publiek, de genoemde euvelen opheft. W. J. Haarlem, 19 Maart. DINSDAG, 21 Maart. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen - - Rome Vorige koersen s 53 8.50 59.00 59.00 9 74» 9.74» 34.64 34.65 47.97 47.85 38.10 37.85 45.20 44.95 43.75 43.50 2.47» 2.41» 12 80 12.75 7.42» 7.38 21 -0j 21.00 Vorige koersen Heden Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 I0<» '02 4% Nederland 1916 103., 103 4 Nederland 1931 5 Nederl 1932 100» 4V4 N Ind 1926 AB 02» B'A Dultschl. (Youngleen.) Banken Koloniale Bank 63 64 Indische Bank 6* -4 Cert. Handel-Mi)61» 60» Industrieën Unilever 100» Calvé Delft 58 57» Alg. Kunstzilde 2w» Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips "f,1* "f* Küch Accoustlek l($w° Ned. Ford 1U!m )uyy* Industr Buitenland Anaconda Bethlehem Steel 1*2 iVS U, S. Steel U. S- Leather 2» 23 Intern Nickel b* Mijn bon w Boeton Mtlnbouw 12» 12 Alg. Exploratie ]2l 121» Redjang Lebong Petroleum Gaboes 16 16 Kon Olie 146 144» Perlak 82 62 Peudawa5 5 vOQtlU6Qt&l Oil Shell Union Oil Rubber A'dam Rubber 55 Bandar 35 Dell Batavia Rubber 20» Serbadjadl J5» Sllau 14 V. I. G. O. 40 Allied 43 Intercontln. RubberiXi Vorige koersen Heden 4* 4» Scheepvaart Java Ch. Japan Holl Amerika H1n Dito Gem Elgend. Kon. Ned Stoomb. Scheepvaart-Unie Snlket H. V. A Jav. Cultuur N. 1. S Poerworedjo .....i Vorstenlanden Actions Idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah 35 3 2» 12» 50 186» 123 78 6 41 30.00 152 125» 15 136» Spoorwegen Union Paclflo78 Wabash Erie 6 Kansas City. South. South. Rallw. 55» 35 20» 16» 14 25 22 1» 35 3 2» 12» 49» 186» 125 81 6 41» 29.50 150 122» 15 135 79 2 5» 8» 7 tra

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2