Hitier vraagt om heel de macht Zijn eerste wet ingediend STADSNIEUWS Feest in Potsdam MARKTEN DINSDAG 21 MAART De Rijksdag wordt vriendelijk uitgenoodigd, omzijn eigen doodvonnis te onderteekenen t)e partijen wachten af Het aftreden van Dr. Luther Bankschandaal H. VAN UITERT >,Duitschland bracht zijn offers in den wereldoorlog niet vergeefs Potsdam in feestgewaad Zetelverdeeling bij „Kroil" iy2 mïllioen nazi's Burgemeester van Miinchen afgetreden |i 5 Het eerste concentratiekamp Slechts twee zittingsdagen Een verklaring van Rijkskan- selier Hitier 337 arrestaties in Beneden Silezië BLOEMBOLLENCULTUUR Behandeling saneeringsplan VER. „DE HYACINTH' Jaarvergadering te Lisse VERKOOPINGEN Personalia UIT DEN OMTREK BEVERWIJK EEN ONRUSTIGE AVOND TE PURMEREND Anti-fascistische demonstratie BLOEMENDAAL HAARLEMMERLIEDE DAMMEN De clubcompetitie le klas R.K. Damclub T.E.P. St. Joseph IS.D.O. I BILJARTEN Clubkampioenschap dt;ie-banden KRACHTSPORT Kampioenschap van Amsterdam BERLIJN, 20 Maart (W. B.) Op grond van de heden door het rijkskabinet genomen be tluiten heeft men hedenmiddag den Rijksdag het volgende ontwerp voor een Wet tot op heffing van den nood van volk en rijk doen toekomen: „De Rijksdag heeft de volgende wet aange komen, welke met toestemming van den Rijksraad hierbij wordt afgekondigd, nadat is vastgesteld, dat de vereischten voor een grond- ^etswijzigende wetgeving vervuld zijn. Artikel 1: Rijkswetten kunnen, behalve op de hl de rijksgrondwet voorziene wijzen ook door «e rijksregeering gemaakt worden. Dit geldt °°k voor de in de artikelen 85 2 en 87 van de Uksgrondwet bedoelde wetten. Artikel 2: De door de rijksregeering gemaak te rijkswetten kunnen van de rijksgrondwet af kijken, in zoover ze niet het instituut van den Rijksdag en van den Rijksraad als zoodanig tot voorwerp hebben. De rechten van den rijkspre- s'dent blijven onaangetast. Artikel 3: De door de rijksregeering gemaakte 'Ükswetten worden door den rijkskanselier uit gevaardigd en in het rijksblad afgekondigd. Zij korden, voor zoover niet anders is bepaald, den "lag na afkondiging van kracht. De artikelen tot 77 der rijksgrondwet zijn op de door de llksregeering gemaakte wetten niet van toe passing. Artikel 4: Verdragen van het rijk met vreem de staten, welke betrekking hebben op onder kerpen der rijkswetgeving, hebben voor den Geldingsduur van deze wet niet de toestemming «er aan de wetgeving deelnemende lichamen, he rijksregeering vaardigt de voor doorvoering «ezer verdragen noodige voorschriften uit. Artikel 5: Deze wet treedt op den dag harer Afkondiging in werking. Zij treedt buiten wer ing op X April 1937; zij treedt verder buiten kerking, wanneer de huidige rijksregeering door andere wordt afgelost." BERLIJN, 20 Maart. In een uiteenzetting van het Wolffbureau aangaande de machtigings wet, wordt verklaard, dat blijkens artikel 3 de hoor de rijksregeering te maken wetten niet jheer de onderteekening van den rijkspresident behoeven. Blijkens artikel 1 gaat ook het recht °t vaststelling der begrooting op de rijksregee- b'Ug over, terwijl deze tevens de vrije hand hfijgt bij credietverschaffing. Blijkens artikel 4 is de rijksregeering voor he komende vier jaar ook vrij in haar buiten- hhidsche actie. Blijkens artikel 3 gelden voor de hoor de rijksregeering te maken wetten niet he bepalingen, dat een derde deel der rijksdag afgevaardigden haar ten uitvoerlegging kan ver dagen, dat ze aan een Volksemtscheid onder- korpen kunnen worden enz. Berlijn, 20 Maart (W.B.) De machtigings- ket zal door de regeeringspartijen als initiatief- borstel worden ingediend. Potsdam, 20 Maart. De oude residentie- garnizoenstad Potsdam treft heden de laat- 5te voorbereidingen voor de plechtigheid van hiorgen. De garnizoenskerk wordt versierd met hennengroen, evenals de tribune naast de kerk, kaarop ongeveer duizend eere-gasten plaats kaden, om de parade na afloop van de kerke- hJke plechtigheid bij te wonen. Langs den weg van het station naar de stad zijn bekranste klasten opgesteld, waarvan afwisselend de b/art-wit-roode en de hakenkruisvlag waait, ^rivijl de masten door guirlandes met elkaar brbonden zijn. Ook langs de huizen bij de Garnizoenskerk zijn tribunes opgesteld. De afzetting aan beide kanten van den weg bl worden gevormd door een levende ketting van ruim 25.000 personen, mannen, vrouwen eh kinderen van een 80-tal organisaties en breenigingen. O.a. nemen hieraan deel onge ler 7000 schoolkinderen uit Potsdam en ver- hfcr kinderen uit Berlijn. Verder neemt er aan heel de Rijksweer, welke bovendien een eere- c°tnpagnie „levert". !n de Lange Stal naast de kerk wordt door Arbeiders van de posterijen gewerkt, om de zaal breed te maken voor de pers. Er zijn 52 tele fooncellen 'en nog 17 losse telefoontoestellen v°or de binnenl. en buitenlandsche pers be- bhikbaar. Op zeven plaatsen in de stad zijn loudspeakers opgesteld, waardoor de plechtig heid in de garnizoenskerk en gedeeltelijk ook hfe in de Nikolaïkerk gevolgd zal kunnen worden. in het Palast Hotel is het hoofdkwartier van he Duitsch Nationale Partij en van de Stahl- {blm ondergebracht. Te 12 uur vanmiddag btrok een Stahlhelm-afdeeling de wacht voor het hotel. Hier had een zitting plaats der uitsch-Nationale Rijksdagfractie. -Een eere-compagnie van 400 man „Duitsch- jbtionale strijdtroepen" arriveerde heden per bot te Potsdam, om aan de plechtigheden van borgen deel te nemen. in de straten van Potsdam is het Maandag middag van uur tot uur drukker geworden. Jb'ksweerafdeelingen te voet en te paard maken bfentochten langs de garnizoenskerk, waar zij bfileerden voor een tribune, waarop een aantal hooge officieren had plaats genomen, -hernomen wordt, dat de Rijksdagleden Dins dagochtend uit Berlijn met auto's van de Rijks- post naar Potsdam zullen worden overgebracht. De beide kerken te Potsdam zijn voor de groote godsdienstoefeningen in gereedheid gebracht. BERLIJN, 20 Maart. (W.B.) Bij de plechtige opening van den Rijksdag in de garnizoenskerk van Potsdam zal de rijkspresident tegenover het altaar plaats nemen. Rechts en links van hem zitten de rijkskanselier en Rijksdagvoor- zitter Goering. Rechts van het altaar zitten de rijksministers en staatssecretarissen, links de hoofden der rijksregeeringen. In de achter de plaats van den rijkspresident gelegen keizers loge zit o.a. de kroonprins. BERLIJN, 20 Maart. In de Kroll-opera ls thans alles gereed voor de zitting van den nieuwen Rijksdag. Aan den muur achter de plaatsen van het presidium en de regeering prijkt in het midden een groot hakenkruis (aanvankelijk had men er den rijksadelaar ge hangen) en links en rechts daarvan hangen van de zoldering tot aan den grond lange zwart- wit-roode wimpels. In de eerste rij aan de rechterzijde van de zaal zitten o.a. de nat.-socia listen Rust en Klagges. De plaats van Adolf Hitler is op de eerste rij van den daarnaast liggenden sector. Naast hem zitten de ministers Frick. Göring en Generaal Von Epp. Op de eerste rij van den middelsten sector zit o.a. de Duitsch-Nationale afgevaardigde Steinhoff Achter Steinhoff zit minister Hugenberg en achter Hugenberg vice-kanselier Von Papen, naast wien de Rijksminister van Arbeid Seldts zit. In den daarop volgenden sector zitten in de eerste rij de Centrum-afgevaardigden Esser, Dr. Perlitius, Ersing, en Mgr. Leicht van de Beiersche Volkspartij, achter hen in de tweede rij de Centrum-afgevaardigden Dr. Brüning. Mgr. Kaas en Dr. Bell. Geheel ter linkerzijde zitten de sociaal-democraten. In de eerste rij o.a de leden Loebe en Hertz. BERLIJN, 20 Maart. In de heden gehouden vergadering van nat. soc.-gouwleiders werd medegedeeld, dat de partij thans anderhalf mil- lioen leden telt. Adolf Hitler verklaarde dat niet gerust mag worden, voordat het haken kruis in alle Duitsche harten geplant was. In een gemeenschappelijke zitting van de nat. soc. Rijks- en Landdagfractie in het Prui sische Landdagsgebouw, werd trouw verkondigd aan den leider. „Wanneer gij den duivel uit de hel wilt halen, geef dan ons, de Pruisische Landdag-fractie, daartoe het bevel," zeide Kube tot Hitler. Hitier sprak hierna een uur lang; o.a. zeide hij dat geen communist meer een Duitsch regeeringsgebouw zou betreden. MÜNCHEN, 20 Maart, pe eerste burgemees ter van München, dr. Scharnagl, is onder pressie afgetreden. Hij is opgevolgd door den nat. socia list Fiehler, die commissoriaal optreedt. De voormalige Beiersche premier dr. Held is Maandag te Locarno aangekomen, waar hij rust hoopt te kunnen nemen. MÜNCHEN, 20 Maart (VJ3.) De Commis- sariale politiepresident van München, Himmler. deelt mede, dat de personen, die ter wille van hun eigen veiligheid gearresteerd zijn, niet lan ger in arrest zullen worden gehouden dan noo- dig is. Voorts deelde hij mede, dat in de nabij heid van Dachau bij München, Woensdag het eerste concentratiekamp, dat ruimte biedt aan vijfduizend menschen, zal worden geopend. Hier zullen communistische Reichsbanner- en andere Marxistische functionnarissen worden onderge bracht. Vooral de communistische function narissen kunnen niet in vrijheid worden ge steld. aangezien reeds in een aantal gevallen is gebleken, dat zij terstond hun propaganda hervatten, zoodra zij vrij waren gelaten. Te Nordhausen zijn zes vooraanstaande soc.- democraten gearresteerd in verband met een reis van een hunner naar Frankrijk, die ver dacht wordt geoordeeld. De politiepresident van Berlijn heeft den Reichskanselplatz omgedoopt tot Adolf Hitler- platz. De Hugo Preussbrug bij het Lehrter Bahnhof heet met ingang van heden Admiraal Scheerbrug. BERLIJN, 20 Maart (V.D.) Wij vernemen, dat de eerste bijeenkomst van den Rijksdag waarschijnlijk slechts uit twee zittingen zal bestaan. Woensdag zal geen zitting worden gehouden in verband met het bijeenkomen van den Prui- sischen Landdag. Op de agenda van de zitting van Donderdag van den Rijksdag zal staan een verklaring der BERLIJN, 20 Maart. Rijkskanselier Adolf Hitler publiceert via de persafdeeling der Na- tionaal-Socialistische Partij de volgende ver klaring over het aftreden van dr. Luther: „In een deel van dev pers worden aan het aftreden van den voormaligen president van de Rijksbank dr. Luther, commentaren geknoopt, die niet in overeenstemming zyn met de feiten. Het aftreden van dr. Luther geschiedde binnen het kader van vele op het oogenblik plaats vindende reorganisaties. Het geschiedde op zijn eigen wensch, aangezien het Rijk zelf niet de mogelijkheid zou hebben gehad, den Rijksbank- president tot aftreden te dwingen. Dr. Luther heeft geen rekening met internationale over eenkomsten gehouden, doch uitdrukkelijk ver klaard, dat ondanks deze overeenkomsten de Duitsche belangen en daarmede de Duitsche regeering voer hem ir. de eerste plaats kwa men. De bespreking met dr. Luther was dan ook gedragen door een buitengewone loyali teit van den aftreder.den Rjjksbankdirecteur jegens de regeering." Rijksregeering en een wetsontwerp der regee ringspartijen tot leniging van den nood van volk en rijk. Slechts indien bezwaren zouden worden inge bracht tegen de directe behandeling van het ontwerp in derde lezing, zou Vrijdag nog een zitting plaats vinden. LIEGNITZ, 20 Mrt. (V.D.). De politie te Lieg- nitz heeft, naar wordt medegedeeld, in de laat ste weken een uitgebreid terreur-plan der KPD, dat betrekking had op geheel Silezië, ontdekt. Een groot aantal documenten zou de politie in handen zijn gevallen bij de vele huiszoekingen, welke werden verricht. In de woning van den communistischen ar beider Kuhnt te Seiaenberg werden herhaalde lijk bijeenkomsten van vooraanstaande commu nisten'gehouden. Er zouden plannen besproken zijn voor een terreur-actie tegen de nationale regeering. Zoo zou op het program hebben ge staan het doorsnijden van telefoonleidingen, het plegen van aanslagen op postkantoren, de ont wapening van wapendragende ambtenaren. Eenige bekende burgers zouden in gijzeling wor den gesteld. Verdere mededeelingen worden niet gedaan, in het belang van het hangend onder zoek. In het geheel zijn 7 functionnarissen der KPD uit Goerlitz, Seidenberg en omgeving gearres teerd wegens voorbereiding van hoogverraad. Te Sagar is eveneens een complot ontdekt. Het schijnt dat de daar woonachtige communist Gustav Lona die leid"" is n Communistische „stoot"-troepen zouden afge richt zijn in straatgevechten en het gebruik van wapenen. Een groote hoeveelheid documenten is in beslag genomen. In het geheele gebied van Beneden Silezië zijn 337 personen gearresteerd onder verdenking van hoogverraad. BELGRADO, 20 Maart. (V.D.) Te Uskub (Skoplje) arresteerde de politie alle leden van den Raad van Beheer en de geheele directie van de Economische Bank voor Zuid-Servië. (Vervolg) Na t openingswoord van den voorzitter werd het jaarverslag zonder op- en aanmerkingen aangenomen. Aan het financieel verslag ontleenen we dat het voordeelig saldo is 890.48%. Voor het saneeringsplan aan de orde gesteld werd, kreeg de af deeling Schoten-Velsen de gelegenheid een ingediende motie toe te lich ten, die betrof het zich in principe uitspreken van de algemeene vergadering vóór saneering. Na eenige discussie werd deze motie aan genomen met 149 stemmen vóór, 110 tegen en 23 blanco. De bespreking van het saneeringsplan zelf werd nu aan de orde gesteld. De afd. Rijnsbufg zag gaarne den handel in het buitenland vrij en voor het binnenland minimum-prijzen. De afgevaardigde van Bovenkarspel dankte den voorzitter voor de gelegenheid, die, on danks de aanneming van de motie, gegeven werd om hier het saneeringsplan te bespreken. De afgevaardigde heeft bezwaren tegen de in het plan genoemde minimum-prijzen. Ook om dat er in bepaald wordt dat voor Augustus vast-gesteld moet worden de hoeveelheid plant goed die uit de markt moet worden genomen, terwijl er dan nog volop handel is met het buitenland. Afgevaard. doet ook mededeeling dat West-Friesland, dat niet bij den bond is aangesloten, een nieuw saneeringsplan heeft ingediend. De voorzitter geeft in overweging met het plan van West-Friesland geen rekening te houden, daar ze daar eerst vóór het sanee ringsplan waren en samenwerking met de alg vereeniging en later op eigen gelegenheid, na het plan verworpen te hebben, met een eigen plan voor den dag kwamen. De afd. Noordwijk sprak zich uit vóór het saneeringsplan, maar heeft op de wijze van uitvoering tegen. Zij bepleit het laten verval len van minimum-exportprijzen en is vóór de beperking van plantgoed. Spr. is van mee ning, dat de regeering behalve met dit plan ook met andere ingediende plannen rekening zal houden. De 'afd. Langendijk is voor het aannemen van het plan, zooals het voorgesteld is, aan gezien de noodzakelijkheid vaststaat, dat er iets moet gebeuren. De afd. dringt aan, het plan aan te nemen. De afd. Lisse heeft één grief, dat de buiten landsche mbinimum-prijzen zich niet voldoen de aanpassen bij de binnenlandsche en dringt er op aan eerstgenoemde te schrappen. De afd. Hoogkarspel sluit zich aan bij het door de afd. Bovenkarspel betoogde. De afd. Westland zag ook liever de mini- mum-exportprijzen vervallen, daar zij meent dat een binnenlandsche minimum-prijs vol doende is. De afgevaardigde van de afd. Sassenheim wil op de meest beslist korte manier verande ring in den toestand brengen en er bij de regeering op aandringen, dat de meest moge lijke spoed wordt betracht. Laat de vereeni ging derhalve, aldus spreker, niet zoeken naar wat hen verdeelt, maar wat hen samenbindt. Er moet op aangedrongen worden dat door de regeering steun wordt verleend, opdat hier in ons land bloembollen kunnen worden ge kweekt. De export moet volgens spr. maar voor zich zelf zorgen en tevens is het een bezwaar, dat men door dit plan de beperking van de productie niet in handen heeft. Spr. hoopt dat het zoo gesteld zal worden, dat ieder die bol len teelt, moet meewerken aan de saneering. De afd. Schoten-Velsen verzoekt ook de Iris- bóllen in het plan op te nemen. Volgens de afd. Bennebroek-Vogelenzang is het voor de regeering vrij moeilijk een sanee ringsplan samen te stellen. Ook de afgevaardigde van deze afdeeling had bezwaren tegen de minimum-export-prijzen. Spr. is er van overtuigd, dat de kansen in Den Haag zoo staan, dat er inderdaad een sanee ringsplan komt. Er komt op de eerste plaats geld; ten tweede een bevoegdheidswet om ex portprijzen voor het buitenland vast te stellen; ten derde zal door dit plan de cultuur worden ingekrompen. Spr. doet vervolgens een beroep op het saam- lioorigheidsgevoel van de vergadering, om door het saneeringsplan aan te nemen, er toe bij te dragen, dat er met spoed steun verleend wordt. De afd. Warmond zag gaarne de hyacinten- prijzen herzien, ander zou de 6.000.000 al leen noodig zijn voor de hyancintenhandelaren De afdeelingen Texel, Onderdijk en Hille- gom waren eveneens vóór het plan. Nadat nog enkele opmerkingen over het plan waren gemaakt, bleek dat ondanks het aannemen van de motie-Schoten-Velsen, de vergadering over het saneeringsplan wilde stemmen. De voorzitter, de verschillende sprekers be antwoordend, kon geen zekerheid geven om trent de buitenlandsche prijzen of deze boven of op dezelfde hoogte zullen komen als de bin nenlandsche. Dit is echter een détailkwestie die aan het principe niets afdoet. Het gaat hier om het principe, niet om de prijzen. Het is vol gens spr. toch noodig controle op de buiten landsche prijzen te hebben en hij is er zeker van, dat in Den Haag rekening zal worden ge houden met de wenschen van deze vergadering. De afdeeling Schoten-Velsen is tegen stem ming, omdat haar motie is aangenomen en er dus reeds een uitspraak vóór saneering is. Aan de orde was nu de stemming over de vraag: Hecht de algemeene vergadering in be ginsel en met inachtneming van de op de ver gadering gemaakte opmerkingen haar goed keuring aan het saneerings- en steunplan, dat door het Centraal Bloembollen-Comité bij de Regeering is ingediend? Na gehouden stemming bleek, dat het plan is aangenomen met 195 stemmen vóór, 61 tegen en 19 blanco. De Vereeniging ,De Hyacint", groep hya cintenkweekers der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, vergaderde onder lei ding van haar voorzitter, den heer J. M. van Til. De opkomst was matig. De agenda bestond trouwens uitsluitend uit huishoudelijke punten. De voorzitter, wijzend op de slechte teekenen des tijds, onthield zich van het uitspreken van verwachtingen voor de toekomst. Mogen de be tere tijden niet ver meer zijn. Devereeniging verloor leden, die zich van haar afkeerden, omdat zij het oneens waren met de groote meerderheid, die zich individueel en vrijwillig samenvoegden in het beperkings contract. Voor hen die bedankten behoeft geen reden te bestaan om zich afzijdig van de ver eeniging te houden, integendeel, de noodzake lijkheid van een georganiseerde gezondheids controle op de voor export bestemde bollen, blijft ook voor hen, die zich buiten de beper kingsbeweging hielden, bestaan. De Planten- ziektenkundige Dienst zal evenals voorheen den waarborg eischen dat alle export-bollen onder worpen zijn geweest aan het toezicht van den keuringsdienst onzer vereeniging. De niet-be- perkers, voor zoover zij bedankten, zullen als lid hartelijk welkom zijn, zoodra blijkt, dat de Rijksdienst het werk onzer vereeniging als on derbouw voor zijn exportkeuring blijft noodig achten. Nadat de notulen van vorige vergaderingen waren vastgesteld, bracht de secretaris, de heer H. J. Voors, zijn jaarverslag uit, waarin een bewogen jaar de revue passeert, alhoewal de werkzaamheden ter uitvoering van de beper kingsovereenkomst buiten de bestuurstaak vie len. Het verslag vermeldt de beslissingen der ledenvergaderingen, waardoor kwam vast te staan, dat de vereeniging de ontworpen sanee- ringsmaatregelen in het belang der hyacinten teelt achtte, maar is verder gewijd aan den ge wonen arbeid der vereeniging, die zich in hoofdzaak beperkt tot de voorkeuring der ge oogste hyacinten in de schuren van kweekers en exporteurs. Daarover rapporteerde uitvoerig de directeur van den Keuringsdienst, W. van der Laan, die de vergadering volledig inlichtte over den stand van zaken met betrekking tot den gezondheidstoestand der kramen. Deze blijft gunstig en de werkzaamheden waren dus minder omvangrijk. Toch wijzen de gegeven cijfers en rapporten op de absolute noodzake lijkheid van een blijvend toezicht en voort gaande ziektebestrijding. Aangaande 't laatste punt zal binnenkort een publicatie het. l|qlit zien. De financiën der vereeniging geven nog geen aanleiding tot zorg. Een spaarpot van enkele jaren kan worden gebruikt om het keuringsgeld in deze moeilijke tijden zoo laag mogelijk te houden. De penningmeester verkreeg décharge na rapport van de commissie uit de leden, ter wijl een nieuwe commissie voor het onderzoek der boeken over het loopende jaar werd be noemd. Tot nieuwe bestuursleden benoemde de vergadering de heeren M. Veldhuyzen van Zan ten, G. van der Marei en P. Langendijk. Af tredend waren de heeren G. C. Segers en J. R. Neelissen, terwijl in de door bedanken ontstane vacature A. Berbee moest worden voorzien. Het keuringsgeld werd weder op 1% cent per R.R. bepaald en in de statuten een kleine wij ziging aangebracht, ten doel hebbend den De- staanden toestand vast te leggen, dat ook lid der vereeniging zijn personen, die geen hyacin ten kweeken, maar deze wel verhandelen. De contributie voor deze categorie werd op één gulden bepaald. Nadat by de rondvraag nog enkele onderge schikte punten waren ter sprake gekomen, sloot de voorzitter reeds vroegtijdig deze ledenverga dering. De uitslag der Maandagavond in het Alge meen Verkooplokaal, alhier, gehouden huizen veiling is als volgt: Heerenhuis met schuur, erf en tuin aan de Prinsessekade 42, groot 1 Are 62 c.A. 8350. A. J. Lapère q.q. Heerenhuis met schuurtje, erf en tuin aan de Vredenhofstraat 16, groot 2 A. 46 c.A. 9500. C. M. Janssen q.q. Huis en erf aan de Tugelastraat No. 35, groot 88 c.A. 3250.— Meijlink. Winkel en woonhuis met afz. opgaande boven woning en erf aan de Leidschevaart No. 376 zw. en rood, groot 90 M2. Niet geveild. Huis met tuin te Bloemendaal aan de Alber- dingk Thijmlaan No. 3, groot 1 A. 58 c.A. Opgehouden. Bouwterrein te Bloemendaal en Velsen, tegen en ten Zuiden van het voorgaande perceel, groot 7 A. 10 c.A. Bouwterrein te Velsen tegen en te Noord oosten van het voorgaande perceel, groot 2 A. 12 c.A. Combinatie: 3500.Gerardts. Huis, waarin kapperszaak, met schuur en tuin aan het Kennemerplein 7, groot 2 A. 2 c.A. Opgehouden. Huis met schuur en tuin aan het Kennemer plein No. 9, groot 2 A. 49 c.A. 12.500.— C. P. Franken. Bü beschikking van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd tot lid in de bijzondere commissie, aan welke wordt opgedragen het examaneeren van de leerlingen der Academie voor Lichamelijke Op voeding te Amsterdam, die dit jaar een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in de licha melijke oefening te Amsterdam; de heeren R. Verwers, te Haarlem, en F. C. G. Duvergé, te Santpoort. Baldadigheid of wraakneming? Nadat de vo rige week juist de laatste hand gelegd was aan de verfraaiing van den tuin achter de pastorie van de parochiekerk van O. L. Vrouw van Goe den Raad, aan den Arendsweg, heeft een on verlaat in den nacht van Zaterdag op Zondag Maandagavond werd in het Noord-Holl. Kof fiehuis te Purmerend een vergadering gehou den om te komen tot de oprichting van een afdeeling van het Verbond voor Nationaal Herstel. Een aantal communisten, O. S. P.-ers en S. D. A. P.-ers, wien de toegang tot deze ver gadering was geweigerd, had voor de deur post gevat en daar een groote volksverzameling ver oorzaakt. De politie hield hen op een afstand. Men zong socialistische liederen; voerde Spreekkoren uit en regelmatig hoorde men uitroepen als: Rood front; Vrijheid; Dood aan Ruys, enz. Men gooide een steen door de ruiten van de vergaderzaal. Tegen het einde der vergadering nam de onrust toe. Een troepje A. J. C.-ers kwam met roode vlaggen en hield anti-fascistische demonstra ties onder leiding van communisten. Toen de vergadering was afgeloopen, werden de bezoe kers gemolesteerd. Een dame is mishandeld en een heer even eens gemolesteerd en geslagen. Toen heeft de politie gebruik gemaakt van de vuurwapenen; zij loste eenige schoten in de lucht, waarna het volk wegtrok en de rust spoedig was weergekeerd. een groot aantal pas geplante boompjes uit den grond gerukt. In totaal zijn 'n 80-tal strui ken op deze wijze omvergeworpen. Slechts de rozen-struik^, heeft men, waarschijnlijk met het oog op djtfcrnen, laten staan. Door de poli tie onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Voet afdrukken wijzen erop, dat men hier waar schijnlijk met één persoon te doen heeft. Uit gezocht wordt om het hier een geval van erger lijke baldadigheid dan wel een wraakneming betreft. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: G. J. Rinse en A. E. Klinkenberg. Aanbesteding. Door B. en W. dezer ge meente is aanbesteed het opruimen van het Noordelijk hoofdriool en het maken van een nieuw riool met bijkomende werken in het Plein te Halfweg. De uitslag luidt als volgt: fa. de Moor Visser, Amsterdam, voor 7800, J. G. Fucking te Haarlem voor 7900, P. H. Muller te Leimuiden voor 7700, J. van Herpen te Amsterdam voor 7690, fa. de Moei en Hermes te Alkmaar voor 7600, wed. H. van Driel te Koudekerk voor ƒ7500, W. Moeke te Amsterdam voor ƒ7050, A. Westerveld te Am sterdam voor ƒ7045, fa. Baks en Steenkist te Amsterdam voor 7030 en J. W. Cornelissen te Halfweg voor 6139. De gunning is aangehou den. Voor de 3e ronde van deze competitie zijn op het oogenblik de datums van twee wedstrijden vastgesteld, namelijk 31 Maart St. Bavo—Ont wikkeling, wedstr.leider Hollenberg en 7 April Ontwikkeling—T.E.P. De juiste datum be treffende den wedstrijd T.E.P.—St. Bavo zal nog nader worden bekend gemaakt. De commissie van arbitragewordt gevormd üit ?lehfeeïèli 'B. H. Stevens, Stijnmari en' J. v. d. Poel. Op de j.l. gehouden ledenvergadering, is van wege het bedanken van den heer W. A. Hop staken als voorzitter, in diens plaats met alge meene stemmen gekozen de heer Stijnman. Zondag j.l. had in het Patronaatsgebouw aan de Koningsteinstraat een ontmoeting plaats tusschen St. Joseph 1 en S. D. O. 1. De gede tailleerde uitslag is als volgt: St. Joseph S. D. O. Th. SchuitM. Homburg 2—0 H. Springveld—B. de Ronde 2—0 H. BeltermanJ. Luiten 1—1 W. v. LeeuwenL. Luiten 1—1 J. v. d. Pol—H. Hubbers 0—2 W. KeüserE. Metselaar 0—2 G. LuitenF. Doing 0—2 T. LeeuwenJ. Molenaar 2—0 L. ZegwaardH. Kersten 1—1 Th. PortegiesG. v. Leeuwen 0—2 9—11 De stand van heden der 2e klas clubcpmpe- titie is: gesp. gew. gel. verl. pnt. Ontwikkeling 2 S. D. O. 1 St. Joseph 1 D. L. D. 1 T. E. P. 2 10 9 5 3 2 Zaterdagmiddag was de Rotterdamsche bil jartclub „Rotterdam" bij de „B. C. der Socië teit Vereeniging" aan den Zljlweg alhier op bezoek. De teams van beide vereenigingen be stonden uit 6 spelers. Voor de Rotterdammers was de kopspeler de bekende sterke driebander A. Sangers. Tegenover hem kwam te staan de Haarlemmer D. A. de Fceljaeger. Begrijpelijk was er voor deze partij groote belangstelling. In een mooie party wist de Foeljaeger in 61 beur ten 40 punten te scoren en dus te spelen met 0.655! De spelers van de „Sociëteit Vereeniging" wisten dezen wedstrijd te winnen met 5 van de 6 partyen, waardoor de stand werd 51 en in den algemeenen stand dus gelijk kwamen te staan met de Amsterdamsche club „Rem brandt". Beide vereenigingen moeten nu nog slechts één wedstrijl spelen, toevallig alle twee tegen „Rotterdam"; „Rembrandt" thuis en de „Sociteit-Vereeniging" uit. In deze twee ontmoe tingen moet de beslissing vallen, di het kam pioenschap dit jaar wint. Er is dus wel spanning. Zondag besloot A.A.C. „D.O.K." Amsterdam hare jubileum wedstrijden met worstelen en ge wichtheffen. Worstelen: 2e afd. Midden Zwaargewicht: Kampioen: P. van Galen H.K.V. „Haarlem" mét 0 strafpunten; 2e prys J. Kossen, „Hercu les", IJmuiden, met 3 strafpunten; 3e prijs J. Koeman, „Achilles", Wormerveer, met 6 straf punten. 2de Afd. Zwaargewicht. In deze afdeeling was één deelnemer, werd daarom in de afdeeling Midden Zwaargewicht Ingedeeld om te kunnen aantoonen, of hij al of niet voor een prqs in zijn respectieveiyke afdeeling in aanmerking kwam. Keiersgieter wist zich niet te plaatsen en al- zoodoende kwam P. van Galen H.K.V. „Haar lem" ook in aanmerking voor den kampioens titel Zwaargewicht. le Afd. Midden LichtgewichtKampioen: W. Massop, „Hercules", A'dam, met 0 strafp.; 2e pr. H. Munnekes „S.S.S.", A'dam, met 5 strafp.; 3e prijs K. Rep „de Halter", Zaandam, met 6 strafpunten. le Afd. Middengewicht: Kampioen: Portengen, „Sandow", Zaandam, met 2 strafpunten; 2e prijs, H. Beekman, „S. S. S.", A'dam, met 5 strafpunten; 3e prijs, H. Vrees „Hercules", A'dam, met 7 strafpunten. le afd. Midden Zwaargewicht: Kampioen: Jensen, „Hercules", A'dam, met 2 strafpunten; 2e prijs, G. v. d. Horst, „de Halter", Zaandam, met 3 strafpunten; 3de pr. J. Gans, „K.D.O.", A'dam, met 6 strafpunten. le afd. Zwaargewicht: Kampioen: P. Zwart, „Hercules", A'dam, door opgeven van J. Simonis, „D.O.K.", Amsterdam. 2e Afdeeling Gewichtheffen, tweehandige oefeningen: Vedergewicht: Drukk. Trekk. St. Kampioen: P. Bogerd, H.K V. „Haarlem" 62% 57% 77% Ks 3e prys W. 'Groen, „K.D.O.", A'dam 57% 52% 67% Lichtgewicht: Kampioen-H. Kuit, „D.O.K.", A'dam 67% 70 90 2e prys J. Bakker, „D.O.K.", Beverwijk 67% 70 90 3e prys M. Peeper, „K.D.O.", A'dam 67% 65 85 Middengewicht: Kampioen F. Wanders, „D.O.K.", A'dam 70 75 95 2e prijs: J. Kiel, „Achil les", Wormerveer 67% 70 95 3e pr. J. Raspoort, „Her cules", IJmuiden 70 65 95 Midden Zwaargewicht: Kampioen P. Kruijer, H.K.V. „Haarlem" 80 70 92% 2e prüs A. Duiker, „D.O.K.", Beverwyk 77% 72% 92% 3e prijs „Sandow", Zaand. 72% 77% 92% Zwaargewicht. Kampioen: H. Jensen, „Hercules", A'dam 75 80 102% 2e prijs G. van 't End, „Sandow", Zaandam 80 77% 97% 3e prijs J. Tartaas. „K.D.O.", A'dam 70 75 97% le Afd. Gewichtheffen: Kampioen: P. ten Wolde, „Sandow", Zaandam 70 72 95 jk, 2e prys B. Hensen, „D.O.K.", A'dam 62% 62% 90 3e prys, J. Rooymans, „D.O.K.", Beverwijk 62% 60 87% Lichtgewicht: Kampioen: G. Roos, „D.O.K." A'dam 80 82% 107% 3e prijs T. Kaper H.K.V. „Haarlem" 70 75 92% Middengewicht: Kampioen: N. Jonker, H.V.K. „Haarlem" 75 87% 117% 2e prijs C. G. Tabak, „D.OX", Beverwyk 70 87% 115 3e prijs J. Schouten „D.O.K.", A'dam 67% 65 107% Kampioen: Y. Boterbloem H.K.V. „Haarlem" 80 95 120 3e prqs: Th. Beuker „D.O.K.", A'dam 80 77% 105 Zwaar-gewicht: Kampioen-A. Burger, „D.O.K.", Beverwijk 95 87% 110 2e prijs C. Vessies, „D.O.K.", Beverwyk, 80 85 110 i-.i isggoi'! - AMSTERDAM, 21 Maart. Amsterdamsche aard appelprijzen. De prijzen waren heden onveran derd. Geen aanvoer. AMSTERDAM, 21 Maart. Vischbericht Aan gevoerd' door 2 motorbotters benevens consigna- tiezendingen. Afgeslagen aan de Gemeente Visch- hal De Kuijterkade, Amsterdam. Besomming der botters 17t>.30 tot 235.20. Handschol per kist 12.0015.00, kleine Schol 6.508.00, Schar 4.00 5.00, Kabeljauw per stuk 0.501.25, middel Ton gen per K G. 1.20, kleine Tongen per K.G. 18 06 ct. Spiering per pond 10 cent. Uit de hand verkocht op het buitenterrein: Aal per pond 40 50 cent. Bot per pond 1520 cent. Versche Bokking per 100 stuks 1.251.50. Harder Bokking per 100 stuks 1.253.00. klein 1.701.80, zwaar gemengd 1.902.00, bruin, groot 2.102.20, bruin, klein 1.851.90. Handel kalm. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Maart. 40000 K.G. Roode kool 2.403.90, idem doorschot 1.50 —2.80. 85000 K.G. Gele kool 0.60—1.60, idem doorschot 0.60T.30. 102000 K.G. Deensche Witte kool 0.60—0.70. 3400 K.G. Uien: Gele Uien 0.90—1.10, Grove 1.30. 20500 K.G. Bieten 0.60—0.70. GRONINGEN, 21 Maart. Veemarkt. Vette Kal veren le kwal. 0.680.73, 2e kwal. 0.04O.o8; vette Varkens le kwal. 0.290.31, 2e kwal. 0.26 0.28. Zware Zouters 0.270.28. looa Runderen, 8*8 Kalveren, 255 Schapen, 428 Varkens, 3o3 Big gen. jvrarktverloop. In kalveren en melkvee was de handel iets viugger. Overigens bij grooteren aan voer traag. Dnzéllae was ook net geval met Slachtvee, voor oe stieren en nuchtere karveien geen verandering der prijzen. In woivee verliep uoor den geringeren aanvoer de handel over het geneel iets beter. Vette varkens vlug en hooger. regen den airoop weroen nog enkeien boven de noueermg verhandeld. Zware zouters en biggen onveranderd. NOORD-SCHARWOUDE, 21 Maart. Noor- dermarktbond. 4100 K.G. Uien 0.801.10. 9800 K-G. Kroten 0.60. 152200 K.G. Roode kooi 1.70 3.40, idem doorschot 1.302.60. 345000 K.G. Deensche Witte kool 0.60. 68400 K.G. Gele kool i.OO1.70, idem doorschot O.öü1.30. Taaie kool z.604.50. Doorgedraaid 9800 K.G. Kroten en 290000 K.G. Deensche Witte kooi. PURMEREND, 21 Maart 3 stapels kleine boerenkaas, 520 kg., 23.—, nanoel viug, 1245 kg. ooter: meikboier 1.40 tot 1.60, weiboter 1.20 tot r.45; 584 runneren twaaronder 210 vette en 375 melk- en geide-1; vette runderen 0.54 tot 0.58, nandel matig; melk- en gelde 0.80 tot 2.10, nandel stug; 19 stieren 0.44 tot 0.48, handel stug; 27 paarden 60.tot 130.handel matig; 43 vette kalveren 0.60 tot 0.80, handel stug; a37 nucntere kalveren: slachtkalveren 3.tot iü.—handel vlug; fokkaiveren 5.— tot 14.—, nandel vlug; 755 vette varkens 0.30 tot 0.34, nandel matig; 34 magere varkens 8.— tot 18. nandel stug; 167 biggen 6— tot 11.handel matig. BODEGRAVEN, 21 Maart. Kaasmarkt. Aanvoer 63 wagens, 2702 stuks, le soort 24.0026.00, 2e soort 21.00—23.00. Handel matig. VENLO, 20 Maart. Coöperatieve Veilingver- eeniging Aangevoerd 1.825.000 eieren. Kip eleren 1.902.50, kleine Eieren 1.751.85, Eend eieren 1.702.00. De eenige uitdeelingslijst in het faillissement van Metaalwarenfabriek te Haarlem is heden gedeponeerd ter griffie rechtbank Haarlem, Ter inzage gedurende tien dagen. De Curator: Mr. L. G. VAN DAM Wilhelminastr. 49, Haarlem 21 Maart 1933.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3