IN EN OM HAARLEM m Prikkeldraad W! Eenheid in verkeerssignalen -I I~pt L- ■1 DINSDAG 21 MAART De H.O.V. voorloopig gered De toestand bij Stork ffi Groene en kleurige velden Verkiezingshumor WELK ZAL HAARLEM KIEZEN? Hoe het in andere steden is c Bezuinigingsprogramma van de Directie Statuten BEVEILIGING DER DVITSCHE SPOORWEGEN In verhand met den huidigen toestand in Duitschland is de bewaking der spoorlijnen en bruggen zeer verscherpt Met Paschen de bloemendagen? Motordienst BOUW ZIEKENPAVILJOEN De gunning Opdracht G. Kalkoen t De reis van dr. Van der Sleen Gemis aan eenheid werkt strem mend en bevordert de onveiligheid Amsterdam :P GS' A sss B Arnhem Breda Eindhoven 's Gravenhage Heerlen Rotterdam SCHEPEN OP DE KUST Demonstratie met een nieuw reddingsapparaat A. van der Voort t ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimimiimim Ondanks den ongunstigen afloop van de Zaterdag gehouden straatcollecte blijfi H. O. V. voorloopig behouden. En haar bestaan is althans met één jaar gerekt. Waar leven is, is nog hoop, zoodat het dus nog lang niet zeker is, dat het Haarlemsch Orkest spoe dig ter ziele zal gaan. Dit zeer eervolle resultaat van de geweldige steunactie, die de laatste weken ten behoeve van de H.O.V. is ontwikkeld, komt voor reke ning van de commissie, die de actie voerde, de heeren jhr. dr. J. C. Mollerus, mr. A. Beets en P. J. M. van Tetering. Hun namen zullen mo gen worden geschreven in het gulden boek, waarin reeds die van zoovele vrienden der H.O.V. staan gegrift. Vooral de heer van Tete ring wij verklappen daarmede een publiek geheim heeft het reuzen-aandeel geleverd van den verrichten arbeid. Twee maanden lang heeft hij rusteloos bijna dag aan dag voor de H.O.V. gewerkt, tal van oproepen heeft hij tot de Haarlemmers gericht en zijn kantoor be schikbaar gesteld om de actie te doen slagen, omdat hij, hoewel geen muziekkenner en zelfs geen muziekliefhebber, in het behoud der H.O.V. een reëel Haarlemsch belang zag. Dat is een mooi voorbeeld van goeden burgerzin. Met de collecte van Zaterdag mede is door de commissie een bedrag tusschen de 13.000 en 14.000 ingezameld. Eerlijk gezegd, hebben wij en zullen weinigen een dergelijk succes hebben durven verwachten. ,Dat er in dezen tijd van malaise en geweeklaag nog kans is egezien een bedrag van 14.000 bijeen te brengen voor de H.O.V. is wel het bewijs, hoe algemeen op het behoud der H.O.V. prijs wordt gesteld. Moge dit voor het Haarlemsche gemeente bestuur echter een vingerwijzing zijn om 't vol gend jaar meer rekening te houden met wat er leeft onder de Haarlemsche burgers. Want met de nu bijeengegaarde 14.000 is het bestaan der H.O.V. slechts voor één jaar gered. Zonder subsidieverhooging zal de H.O.V. volgend jaar ongetwijfeld verdwijnen. Het is immers wel zeker, dat de krachtprestatie, om 14.000 voor de H.O.V. bijeen te bedelen, vol gend jaar niet herhaald kan worden. Zoo iets lukt éénmaal, maar geen twee keer en het zou Haarlem ook onwaardig zijn het bestaan der H.O.V. elk jaar afhankelijk te stellen van den uitslag van een bedelpartij. De heer mr. Slingenberg, wethouder voor de gemeentefinanciën, heeft het bewijs gekregen waar hij naar gevraagd heeft bij de behandeling van het voorstel om 't subsidie voor de H.O.V. te verlagen. Toen dat voorstel tijdens de be handeling van de gemeentebegrooting in den Raad aankwam, was er ook een adres met 22.000 handteekingen geweest om den Raad te vragen het subsidie op ƒ27.000 te handhaven. De wethouder wekte de onderteekenaars van dit adres op hun sympathie voor de H.O.V. in een daad om te zetten en het niet te laten bij een platonische liefdesverklaring voor hun vereeniging. Hij vroeg aan de onderteekenaars 50 cent bij te dragen voor het behoud der H.O.V. en verwachtte, dat de Haarlemsche dag bladen, die unaniem voor het behoud der H.O.V. pleitten, de noodige medewerking zouden ver- leenen. Geheel onverplicht, want als een wandelaar een vreemdeling het veer aanwijst, waar deze zich over de rivier kan laten zetten, behoeft hij hem niet bovendien het veergeld te verstrekken, geheel onverplicht hebben de onderteekenaars en de dagbladen aan de uitnoodiging van den wethouder, hoezeer wellicht met een tikje iro nie gedaan, gevolg gegeven. Zelfs zijn er geen ƒ10.000, maar ƒ14.000 bijeengebracht. En dat brengt, naar onze meening, voor het gemeentebestuur dan nu verplichtingen mede, Want wij herhalen het; niemand mag en kan verwachten, dat een dergelijke bedelpartij met eenzelfde succes volgend jaar kan worden her haald. Het gemeentebestuur zal dan diep in den zak moeten tasten. Deze heele, overigens buitengewoon sympathie ke actie voor de H.O.V., waarvoor den organ» satoren, wij herhalen het, alle eer toekomt, heeft ook aangetoond in welke moeilijkheden ons gemeentebestuur tal van verenigingsbe sturen door de bij de jongste begrooting toege paste subsidieverlaging heeft gewikkeld. Ver schillende vereenigingen hebben het nuttig werk, dat zij verrichtten, moeten stopzetten tot betere tijden aanbreken, tijden, waarin hun werk niet zoo noodig is als nu; andere vereeni gingen hebben haar arbeidsveld moeten In krimpen en weer andere hebben een beroep op den liefdadigheidszin der Haarlemmers gedaan. Stopzetten van arbeid of inkrimpen had waar schijnlijk niet zelden financieele schade voor de gemeente tengevolge en een beroep op de Haarlemmers stemde bestuursleden niet zelden Wrevelig. Zij toch geven al hun onverplichten arbeid ten bate der gemeenschap en het is niet dankbaar als het bestuur van die gemeenschap hun het leven ook nog onaangenaam maakt, ofschoon in het geheel de op de subsidies toe gepaste bezuinigingen de gemeentekas een voor deeltje hebben bezorgd van ongeveer 35.000. Het is zeer de vraag of de inperking der particu liere philantropie, die daarvan het gevolg is, aan de gemeente niet meer kost dan 35.000. Hoe dikwijls staat bij dergelijke bezuinigingen het paard achter den wagen! Indien b.v. door de lagere subsidieering der H.O.V. deze ver eeniging zou zijn opgeheven en de 47 musici zonder emplooi zouden zijn gekomen, dus ten laste van het Burgerlijk Armbestuur, dan zou dat de gemeente meer hebben gekost, dan het bedrag der nu uitgespaarde subsidie. Want aan nemend, dat van de 47 musici slechts dertig bij Maatschappelijk Hulpbetoon zouden terecht zijn gekomen en daar wekelijks niet meer dan een uitkeering zouden hebben ontvangen van ge middeld 10.dan zou dat de gemeente in één jaar 13.600 hebben gekost. Het is daarom te hopen, dat het gemeente bestuur het resultaat dezer inzameling met evenveel genoegen zal hebben aanschouwd als wij. Eerstens omdat de H.O.V. daarmede aan een wissen ondergang is ontsnapt, maar ook omdat zij heeft getoond, dat de Haarlemsche burgerij op het behoud der H.O.V. gesteld is en daarvoor offers weet te brengen. Het gemeentebestuur dient de H.O.V. in staat te stellen te blijven voortbestaan, door de ver laagde subsidies volgend jaar te verhoogen. In de laatst gehouden kernvergadering van de Machinefabriek van Gebr. Stork en Co. te Hengelo, heeft de directie mededeeling gedaan van den toestand der fabriek. Aan de Fabrieks bode ontleenen wij daaromtrent het volgende: Uit den gang van zaken zou men meenen, aldus de heer Stork, dat het thans beter gaat dan een jaar geleden. Wat de hoeveelheid werk betreft, is dit ongetwijfeld het geval; een jaar geleden werkte een groot gedeelte met belang rijk verkorte werktijden, terwijl thans nage noeg in alle afdeelingen volle weken wordt ge werkt. Maar wat het resultaat betreft, is ge bleken, dat de lage prijzen, waarvoor dit werk is aangenomen, in het afgeloopen jaar voor de fabriek onbevredigende uitkomsten hebben ge geven. Het is voor de directie niet langer verant woord, op dezelfde basis werk aan te nemen om het personeel aan den gang te houden, als niet ver-gaande bezuinigingen op de onkosten- rekening zoo spoedig mogelijk worden gemaakt. Dat is noodig ondanks de belangrijke bespa ringen, die reeds in den afgeloopen tijd zijn ingevoerd (bijv. door samenvoeging van bank- werkerijen, opneming van commissie-afdee- ling in dé mechanische werkplaatsen, vermin dering van toezichthoudend personeel enz.) De directie heeft nu, bijgestaan door chefs der verschillende afdeelingen, een bezuinigings programma uitgewerkt, waardoor het mogelijk zou worden, indien de bezetting van de fabriek met werk tegen de huidige prijzen ongeveer de zelfde blijft, verdere groote verliezen te voor komen. De bedoelde maatregelen zullen in de eerste plaats betreffen de samenvoeging en vereen voudiging van afdeelingen en een daarmee ge paard gaande vermindering van het beambten- personeel. Naast deze inkrimping is ook een algemeene verlaging van het salaris- en loonpeil noodig. Van de beambten met een inkomen beneden 3000 zullen deze met 5 procent verminderd worden, terwijl verder een schaal is vastgesteld van een met de hoogte van het inkomen op klimmende vermindering. Hoogere inkomens zullen successievelijk met 7 *A, 10, 12 en 15 procent verminderd^worden. De heer Stork deelde mede, dat de chefs, hoewel zij uit den aard der zaak door deze regeling percentsgewijze het meest in inkom sten achteruitgaan, allen van de noodzakelijk heid van dezen maatregel overtuigd zijn. Door den directeur van den Metaalbond is reeds een voorloopigë bespreking gevoerd met de bestuurders der organisaties, waarin voor de werklieden een algemeene loonsverlaging van 5 procent, ingaande begin April, ter sprake is gebracht. Ten kantore van den Metaalbond en in tegenwoordigheid van de directie zal dit na der met de vakvereenigingsbestuurders worden besproken. De directie beseft ten volle, aldus de hesr Stork, de zwaarte van deze maatregelen, waar door sommigen zeer ernstig getroffen worden en de moeilijkheden in vele gezinnen in dezen zwaren tijd nog worden vergroot. Zij voelt het besluit, tot dit bezuinigingsprogramma over te gaan, als zeer moeilijk. De traditie der fabriek zal naar sprekers overtuiging een waarborg zijn, dat de directie niet dergelijke maatregelen neemt zonder dat zij absoluut noodzakelijk zijn. Als het gelukt met de volgens dit programma verminderde onkosten aan het werk te blijven in dezelfde mate als thans het geval is, dan mag verwacht worden, dat ook verder de crisis het hoofd geboden kan worden en dan behoeft niemand zich zorgen te maken voor de toe komst der fabriek, al is dan van winst nog geen sprake. Het offer, dat than^ door allen wordt gebracht, is in het belang van allen, die aan de fabriek verbonden zijn. Een jaar geleden werden de loonen ook met 5 procent verminderd en het is duidelijk ge bleken, dat deze loonsverlaging, waardoor de kostprijzen worden verminderd, het resultaat heeft gehad, dat meer werk kon worden ver kregen, zoodat het personeel weer langere werk tijden kreeg, hetgeen ondanks de uurloonsver laging een stijging der weekinkomens tenge volge had. Spreker achtte de maatregelen, die genomen moeten worden door de inkrimping van het be- ambtenpersoneel, veel moeilijker en zwaarder voor de betrokkenen dan de loonsverlaging. De fabriek staat er, verklaarde de heer Stork, wat hoeveelheid werk betreft, belangrijk gun stiger voor dan andere fabrieken in de metaal industrie. Spr. wil hieraan toevoegen, dat in den laatsten tijd niet onbelangrijke bestellin gen waren gekregen o.a. van de Nederl. Spoor wegen op 20 Dieselmotoren voor Diesel-electri- sche treinen en 13 kleinere motoren voor ran geerlocomotieven. Teneinde misverstand te voorkomen, dat zou kunnen ontstaan, indien men na de aangekon digde loonsverlaging van deze bestellingen hoor de, wilde spreker er thans melding van maken en er tevens den nadruk op leggen, dat deze bestellingen alleen konden worden geaccepteerd in het vertrouwen, dat de onkostenvermindering volgens het thans uiteengezette programma vol voerd zal kunnen zijn. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag werd medegedeeld, dat het niet de bedoeling der directie is om bij deze verlaging de normale herziening stop te zetten. In aansluiting hierop kunnen we nog berich ten, dat een dezer avonden de besturen van de betrokken organisaties een gezamenlijke be spreking zullen houden over de voorstellen der directie. De zachte kleuren der bloeiende crocusvelden zijn het blije voorteeken der komende lente. Naast deze verheugende aankondiging van het komende voorjaar kleuren de uitgestrekte bloemenvelden in de bollenstreek zich groen, om straks een weldadige bloemenpracht van frissche narcissen, weelderig geurende hyacin ten en kleurige tulpen ten toon te spreiden. De velden zijn reeds eenigen tijd „afgedekt" en de voor het groeiproces zeer gunstige weers omstandigheden der laatste dagen zullen, naar onze vakkundige zegsman ons verzekerde, on getwijfeld bevorderen, dat wij met Paschen midden in het periodieke hoogfeest van de bloeiende bollenvelden zullen zitten. Kent men geëigender dagen dan de beide Paaschdagen om den uittocht van duizenden stedelingen naar de bloeiende bollenstreek te verzekeren? Het is dan ook niet verwonderlijk, dat velen, vooral de zakenmenschen, dusdanige weersom standigheden verhopen, dat met Paschen de beide groote bloemendagen zullen aanbreken. Een extra bijverdienste in deze benarde tijden, die ook zeer zeker voor de bollenstreek gelden, is hun welkom. Nu de electrische tram door de bollenstreek rijdt, zal de belangstelling ongetwijfeld ver hoogd worden. Hoe optimistisch het ook lijke, dit alles neer te schrijven bij grillige Maartsche buien, wan neer geen abnormale weeromstandigheden zich voordoen, mogen wij een ouderwetsche bolien- Paasch verwachten. De „Staatscourant" bevat de Statuten van de N.V. Exploitatie Maatschappij van Roerende en Onroerende goederen „Steeds Voorwaarts", al hier. De dienstplichtigen der lichting 1932, in op leiding tot onderofficier bij de schoolcompagnie voor den motordienst te Haarlem, worden 1 Juli in het genot van groot verlof gesteld. De bouw van het ziekenpaviljoen op „Meer en Bosch" te Heemstede, onder directie van den architect H. KoKrringa te Haarlem, is ge gund aan den laagsten inschrijver, den heer A. Ph. Romeyn te Haarlem voor 81.500. Door de Directie der Nederlandsche Spoorwe gen is het vervangen van de ophaalbrug over de Fuikvaart in den spoorweg HoofddorpHaar lem door een vaste brug met de bijkomende werkzaamheden, opgedragen aan de firma J. H. van Berghem Jr. te Noordwijk aan Zee voor 15.960.—. Alhier is op 59-jarigen leeftijd overleden de heer G. Kalkoen, directeur der Nederlandsche Middenstandsbank te Amsterdam. De overledene was aanvankelijk leider van een kassiersbureau te Zeist en vertrok na eenige jaren naar Paramaribo, waar hij directeur werd van de Surinaamsche Bank. Na 10 jaar daar werkzaam te zijn geweest, keerde hij naar Nederland terug en werd direc teur van de Centrale Boazbank, welke later op gelost is in de Nederlandsche Middenstands- bank, van welke bank hij tot op heden directeur was. Voorts was de overledene plaatsvervangend directeur van de Surinaamsche Bank te Am sterdam en commissaris van de Boazbank te Haarlem. Het stoffelijk overschot zal op Woensdag 22 Maart op de Algemeene begraafplaats ter aarde worden besteld. Vrijdag 24 Maart a.s. vertrekt Dr. van der Sleen met de „Columbia", het vlaggeschip der Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij, naar Zuid- Amerika. Op Curagao wordt overgestapt op de »Bodegraven" der Zuid Pacificlijn van dezelf- de Maatschappij, waarmede naar Chili wordt gevaren. De terugreis zal Dr. van der Sleen grooten- deels over land maken, langs den voet der Andes, waarvan ook enkele toppen zullen wor den beklommen. De reis gaat door de Nitraat- velden en langs de kopermijnen van Chili, dwars door het hooggelegen Bolivia, langs de oude In casteden van Peru en door de cacao-plantages Van Ecuador, om eerst in Cristbal aan het Panamakanaal weer de boot te nemen voor de terugreis naar Curagao. Daarna staat nog een reis van een week of drie door Venezuela op het programma terwijl de terugreis over Suriname wordt gemaakt. Dr. van der Sleen hoopt 10 Sep tember in Holland terug te zijn. Nu er in een groot aantal steden van ons land „vele en velerlei" signalen ingevoerd zijn voor de verkeersregeling, komt het ons ge- wenscht voor, de verschillende systemen de revue te laten passeeren, aldus schrijft ons de A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland. Bin nenkort breekt het reisseizoen weer aan en vele automobilisten bezoeken dan de diverse steden van ons land. Op zichzelf beschouwd is het feitelijk even vreemd als betreurenswaardig, dat het mogelijk en noodzakelijk blijkt te zijn, om een overzicht van verschillende systemen voor een land als Nederland samen te stellen. Want aangezien de afstanden ten onzent in vergelijking met die b.v. in Duitschland zeer klein zijn, klemt hier te lande de noodzakelijk heid des te meer, om eenheid in de verkeers regeling te hebben. Wat in Nederland tot nu toe niet mogelijk is gebleken hebben onze oos telijke buren jjji jaren geleden tot stand ge bracht: of men den verkeersagent ziet in Bres- lau of in Bremen, in Koningsbergen of in Keu len, in Berlijn of Baden-Baden: overal dezelfde bewegingen. En ook: overal waar lichtsignalen gebruikt worden: dezelfde lantaarns, dezelfde kleuren (waarbij overigens in het midden ge laten wordt, of het toegepaste sein-systeem wel het beste is). Terwijl wij ons dus voor heden maar zullen vleien met de hoop, dat .eerlang" gestreefd zal worden naar een „mogelijke te bereiken grootere eenheid", accepteeren we den toestand, zooals die „vooralsnog" bestaat, en gaar we nu over tot de bespreking van de in Nederland ge bruikte verkeerssignalen. Sedert eenige maanden zijn op het Leidsche- plein lichtsignalen in gebruik (fig. 2). In deze lichtbakken kunnen (boven elkander) resp. ge toond worden rood, geel of groen licht. De signalen zijn zóó opgesteld, dat men steeds tweemaal het betreffende licht kan waarnemen, d.w.z. vlak voor de stoplijn en nog eens b.v. aan de overzijde van de straat. (Two-way- systeem). Rood licht beteekent stoppen, groen licht doorrijden. Wanneer een bepaald signaal eenigen tijd op groen gestaan heeft, verschijnt de gele kleur, d.w.z. dat hij, die de stoplijn ge passeerd is, door mag rijden, doch wie die lijn nog niet bereikt heelt ervoor moet stoppen. Daarna verschijnt de roode kleur, terwijl het kruisende verkeer dan groen licht voor zich ziet: doorrijden. Linksaf zwenken moet in twee fasen geschieden (zie onder: stopbord); bij het rechtsaf gaan moet men rekening houden Fig 1 n Fig. 2 Fig- 3 b r ROOD GROEN GEEL met de voetgangers, die dan oversteken (tus schen twee rijen z.g. wegpunaises). Voor velen in den lande is het niet duide lijk, hoe men bij het Amsterdamsche stopbord hafmeien moet. Wanneer dit bord zóó staat, dat het woordje „STOP" leesbaar is, dan moet men vóór de stoplijn stilhouden, óók wanneer men rechtsaf wil. Dat is zonder meer begrij pelijk. Maar wie linksaf wil moet zijn weg nog een tweede maal onderbreken. In fig. 3 ziet men een auto P staan voor de stoplijn. Deze auto wil van A naar D rijden, dus linksaf gaan. In fig. 3 is juist het verkeer van C naar D en dat van D naar C vrijgegeven. Auto P wacht nu, tot het bord gedraaid is en (zooals uit fig. 4 blijkt) het verkeer van A naar B en dat van B naar A vrijgegeven wordt. Dan rijdt P met den stroom van A naar B mede, doch gaat zooveel mogelijk rechts in de file en stopt bij de stoplijn, waarvoor het verkeer van C naar D moet wachten. Pas wanneer dan ten slotte de toestand van fig. 3 weer is ingetreden en het verkeer vaan C naar D oprijdt, mag P zijn beweging volvoeren. Op een dergelijke ma nier moet men ook bij de lichtseinen op het Leidscheplein handelen; echter moet op an dere punten in Amsterdam het linksafgaande verkeer zich niet rechts, maar juist ter linker zijde op de rechterweghelft opstellen kent slechts op één plaats lichtsignalen voor de verkeersregeling. De lantaarns zijn (evenals fig. 2) voor drie kleuren ingericht, maar er wordt uitsluitend gebruik gemaakt van rood' stoppen en groen: doorrijden. (Het gele licht is voor den trambestuurder). Straat voor straat krijgt hier het doorrijdteeken (groen licht) en dan mag men zoowel rechtuit, als rechtsaf en linksaf gaan. Deze signalen worden gebruikt eiken werkdag van 89, van 122 en 57 uur, echter des Zaterdags niet van 57 uur en des Zondags in het geheel niet. Te dezer stede wordt een zeer bijzonder signaal gebruikt, en wel op twee kruispunten. Men gebruikt hier het z.g. Heuer-signaal. Mid den boven het kruispunt hangt de seininrich- ting, die naar vier zijden het beeld van fig. 1 toont. Over een cirkel, welke in twee groene en twee roode sectoren verdeeld is, draait een witte wijzer. Zoolang deze over het groen draait mag men doorrijden, komt hij echter op rood, dan moet men stoppen (voor de stoplijn). De omtrek is geblokt, zoodat men op den duur leert schatten, hoeveel men zijn vaart moet verminderen, om juist tijdens de groene periode bij het kruispunt aan te komen. In wordt op één kruispunt van 7 uur v.m. tot 9 u. n.m. een volautomatische seinlantaarn gebruikt, welke de volgende woorden kan toonen: STOP (in rood licht), STOP (in geel licht) en VRIJ (in groen licht). Wanneer bijvoorbeeld naar de Keizersgracht en den Grooten Berg het woord STOP in rood schijnt, is het kruisende verkeer vrijgegeven en schijnt mitsdien het woord VRIJ in groen haar Wal- en Kerkstraat. Daarna verschijnt naar alle zijden STOP in geel licht en tenslotte wordt het verkeer, dat zooeven stoppen moest doorgelaten. Telkens, wanneer de lichtseinen veranderen weerklinkt een bel- signaal. Elders in Eindhoven wordt een stop bord gebruikt. bezit twee verschillende lichtsignalen. Eenzelf de sein als in Eindhoven wordt gebruikt, even wel 'zonder het gele licht. Wanneer het woord STOP (in rood licht) verschijnt, moet men voor de stoplijn stilhouden, bij het woord VRIJ (in groen licht) mag men rechtuit en rechtsaf doorrijden en tevens linksafgaan, waarbij men echter met den te kruisen verkeersstroom reke ning moet houden. Hier is de ruimte aanwezig, om midden op het kruispunt even te wachten. Bij de kruising Laan van Meerdervoort/Anna Paulownastraat is het bekende Heemafsignaal geplaatst. In een ronde lichtbak zijn 8 in elkaar liggende ronde lichtbuizen aangebracht. Om de andere kunnen deze rood of groen licht geven. In fig. 5 is een en ander afgebeeld. Wan neer op een bepaald oogenblik de vier roode ringen ingeschakeld zijn, ziet men een cirkel vormig rood vlak, dat STOP beteekent. (De zwarte horizontale balk is ter wille van kleuren blinden aangebracht; aangezien deze alleen over het rood verschijnt, kan er ook voor hen geen verwarring mogelijk zijn.) Wanneer het Heemafsein nu van kleur veranderen gaat, dus b.v. van rood op groen moet komen, wordt eerst de buitenste roode rong uitgeschakeld, wat in fig. 5/B aangegeven is door stippelen. Reeds vanuit de verte kan men zien, dat het seinvlak „ingekrompen" wordt. Daarna dooft ring No. 2 (zie fig. 5/C), vervolgens ring No. 3 (fig. 5/D) zoodat tenslotte nog maar een zéér klein cir kelvormig vlak rood licht uitstraalt. Daarna licht het geheele vlak ineens in groen op: DOORRIJDEN (fig 5/E). Men kan dus de kleurwisseling „zien aan komen". Wanneer het roode vlak „inkrimpt", zooals boven beschreven werd, zullen de wach tende bestuurders zich gereed maken om on middellijk weg te rijden, wanneer de fase van fig. 5/D achter den rug is. Wie zich op groo teren afstand van het sein bevindt, zal zijn vaart zoodanig kunnen verminderen, dat hij niet behoeft te stoppen. Omgekeerd, bij de kleurwisseling van groen op rood, zal het ver keer, dat dichtbij het signaal is, even wat snel ler rijden, en nog voor de roode fase het kruis punt passeeren. Wie op grooteren afstand is, kan tijdig stoppen. Het inkrimpen van het seinvlak, ook wel „afpellen" genoemd, duurt 6 seconden. Wanneer het sein voor het verkeer in een bepaalde richting van groen op rood komt,, staat gedurende enkele seconden óók het kruisende verkeer nog stil („overlapping"), waardoor bereikt wordt, dat ook de laatste doorrijder het kruispunt nog veilig kan passee ren. Linksafgaan is op dit kruispunt altijd ver boden; het sein werkt van 7 uur v.m. tot 12 uur 's nachts. Hier is het sein volgens fig. 2 in gebruik. De verklaring van rood en groen is hetzelfde als in Amsterdam, echter mag men hier tevens zonder meer linksafgaan, wanneer de gelegen heid daarvoor gunstig is. Is zulks niet het geval, dan moet men even wachten. De Heerlensche politie doet een beroep op de weggebruikers, om de linksafgaande bestuurders terwille te zijn. Het gele licht verschijnt in Heerlen niet nó hét groene, zooals in Amsterdam en Eindhoven maar gelijktijdig. Wanneer het sein dus eeni gen tijd op groen gestaan heeft, verschijnt te vens de gele kleur, en evenzoo verschijnen rood en geel gelijktijdig. Wanneer rood en geel gelijktijdig lichten, zal de rijweg direct daarna vrij worden; groen plus geel licht wil zeggen, dat het verkeer, dat de stoplijn nog niet ge passeerd heeft, ervoor moet stilhouden. Geel licht beteekent dus: STOP. In heeft men lichtseinen volgens fig. 6 in gebruik. Drie bakken zijn naast elkaar opgesteld voor elke verkeersrichting. (In totaal dus 4x3 bakken). Het verkeer wordt door punaises op straat zooveel mogelijk in drieën gescheiden: rechtuit, rechtsaf en linksaf. Waar geen ruim te is voor drie banen, zijn rechtuit en rechtsaf gecombineerd. Het roode vlak beteekent: STOP. de groene pijlen geven telkens de richting aan, welke vrijgegeven is. De kleurwisselingen wor den door een belsignaal ingeluid. (De witte „T" bij deze signalen is alléén voor trambe stuurders). Zoo men weet, is de' commissaris van politie te Haarlem op reis geweest om de verschillende systemen in oogenschouw te nemen. Resultaat is nog niet bereikt, maar een en ander zal uitvoerig bestudeerd worden. ij zijn nog een week of vijf, zes van de groote electorale ontmoeting verwij derd, maar de verkiezingshumor tiert al overdadig weelderig op. Daar heb je het verbond voor Nationaal Her stel, lichtelijk dwepend met den „sterken man" en daarom aanvankelijk hoog vereerd door het linksche midden. Toen ons Episcopaat het Verbond voor Katho lieken afwees, waren de protesten tegen zoo veel „onverdraagzaamheid" niet van de lucht. De vorige week kwam echter het Verbond met een candidatenlijst om zelfstandig aan de ver kiezingen deel te nemen. Sindsdien: Liefde uit; finaal uit; ondanks het feit, dat „Snijders, de generaal" als paradepaard in het tuigje loopt. De Vrijheidsbondsche bladen toornen hevig en wild. „Gebarenspel", woordenkramerij" en „prutspartijtje" zijn nog de zachtzinnigste ti tels, waarmee het vroegere troetelkindje ge bombardeerd wordt. Het kan verkeeren, maar die plotselinge om mekeer wekt, wij kunnen er niets aan doen, onzen lachlust op. Dit is trouwens ook het geval met de can- didaten-lijst, welke het Verbond in elkaar tim merde. De heer Snijders, nummer één van de lijst, heeft reeds bekend gemaakt, dat hij geen Kamerzetel wil bezetten. Zijn naam stond hij alleen af als trekpleister voor martiale gemoede ren. Nummer twee, de fascistische dr. Wester man, kabinet-chef van den Haagschen burge meester, ligt met zijn patroon overhoop, omdat hij geen partij-politicus als „rechterhand" be geert. Prof. Dr. Gelissen, die óók op de lijst figureerde, schreef aan de pers, dat zijn can- didatuur een vergissing was, Wijl hij afkeerig van de politiek is en even later berichtte prof. Pierson, een der andere sterren, dat men hem zonder zijn voorkennis aan het Herstel-firma ment had geschoven. Wanneer de heeren nog één week zóó aan het herstellen blijven, ligt de partij in puin. Humor bloeit er eveneens rijkelijk om den zich immer vergissenden professor Veraart, die onder meer aanpapte met de „Limburgsche Federatie" van één man, om een paar dagen later zijn broeder te verloochenen, daar deze van sociale hervormingen evenveel afkeer heeft, als sympathie voor het vrije kambedrijf. Het boterde niet tusschen die twee. Lachwekkend is ook de fanfare van de zoo genaamde R.K. Volkspartij, die onlangs het feit bejubelde, dat de negentiende nieuwe afdeeling in enkele maanden tijds was opgericht. Het se cretariaat van de R.K. Staatspartij is eens op informatie uitgegaan. De negentiende nieuwe afdeeling bleek gesticht te Eist in de Betuwe, doch van een rijken bloei was niets te bespeu ren. De nieuwe afdeeling bestond uit vijf be stuursleden en één lid. (Geachte vergadering!) Het is natuurlijk mogelijk, dat er inmiddels nog een paar loten uit den kalen stam gescho ten zijn (we zijn nog vroeg in 't voorjaar) doch het is evenmin onwaarschijnlijk, dat de jongste nachtvorsten het versche gewas compleet heb ben gedood. Laatst riep een der dissidentenprofeten op een bijeenkomst uit: „Wij hebben heele pa rochies achter ons!" „Zeker als je er voor gaat staan!" klonk een stem uit de zaal.... Verkiezingshumor Door den heer M. Saaf Jr., te Bussum, den berger van den stoomtrawler „Geziena", die eenige jaren geleden bij IJmuiden hoog op het strand lag en die door den heer Saaf onder zeer moeilijke omstandigheden wederom in zee werd gebracht, is een toestel geconstrueerd, waarmede het mogelijk moet zijn om met sche pen, die o pde kust in nood verkeeren, op groo ten afstand een verbinding tot stand te bren gen. Het toestel bestaat uit een soort vlieger, waar aan een lange Hjn is bevestigd en die zoodanig wordt opgelaten, dat de lijn voor het in nood verkeerende schip komt te liggen. Wanneer He vlieger in den juisten stand is gekomen, wordt een klein apparaat, een soort parapluie, langs de lijn opgelaten, dat bij het bereiken van den vlieger, een palletje los slaat, waardoor een der verbindingen van den vlieger los laat. Deze ge raakt dan in omgekeerden stand, verliest zijn vliegvermogen en valt naar beneden, met als gevolg, dat de lijn over het schip komt te liggen, waarna de verbinding tot stand gekomen is. Maandagmorgen heeft te IJmuiden een de monstratie met dit toestel plaats gevonden, waarbij o.a. tegenwoordig waren de heeren de Booi Jr., adjunct-secretaris van de N. Z. HolL Redding-Mij. en de heer v. d. Boom, inspecteur van de Scheepvaart. Het toestel was aan boord genomen van da motor-reddingboot „Neeltje Jacoba", die om streeks 10 uur naar de buitenhaven vertrok, van waar de vlieger opgelaten werd in de rich ting van het strand om een denkbeeldig schip. Er bleek echter een zwakke plek in den draad te zijn, met als gevolg, dat deze afknapte. Bij een tweede proef deed zich hetzelfde euvel voor, zoodat het gewenschte resultaat niet werd be reikt. De „Neeltje Jacoba" heeft later nog een tocht op zee gemaakt, waarbij een proef werd geno men met het storten van olie op de golven. Het stormachtige weer leende zich goed voor deze proefneming. In den ouderdom van 88 jaar is hier ter stede overleden de heer A. van der Voort, oud-leer- aar in de aardrijkskunde aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus en het gymnasium alhier. De heer «•teer Voort voelde zich aanvanke lijk aangetrokken tot den militairen stand en trad in dienst bij de infanterie. Hij was o.a. in 1864 in garnizoen te Gouda als korporaal, en in Juni 1871 werd hij bevorderd tot tweeden luitenant. Bij besluit van den gemeenteraad van Haarlem van 5 November 1874 werd hij benoemd tot leeraar in de aardrijkskunde. Later werd hij ook leeraar aan de Rijksnormaallessen welke functie hij tot 1 October 1909 vervulde. In September 1909 werd hij wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd eervol ontslagen als leeraar aan H.B.S. en gymnasium. In den loop der jaren vervulde de overledene functies in di verse besturen. Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5