Jodenvervolging in Duitschland De watersnood op Java OPROEP TOT ONS VOLK s»RADIO-PROGRAMMAs DINSDAG 21 MAART Ernstige waarschuwing Woensdag 22 Maart 1933 De a.s. verkiezingen Rumoer om een film Vijf provincïëntocht De Israëlietische kerkgenootschap pen in ons land protesteeren tegen het anti-semietisme van Hitier Protesten uit Indië PASTOOR P. H. MEYNEMA t MR. L. E. VISSER Zitting in de belastingkamer VERSCHE ZEEVISCH De uitvoer naar Frankrijk JAMIN IN HOOGER BEROEP Verkoop door middel van een automaat GESLAAGDE BEMIDDELING Nieuw collectief contract in de Meubelindustrie en in het Behangersbedrij f OPRUIENDE ARTIKELEN Huiszoekingen in de residentie Mogen 24-jarigen aan de stemming deelnemen? Poging tot brandstichting DOOR EEN PAARD GETRAPT Jongetje op slag gedood EIGEN RECHT ELIJK OPTREDEN In den strijd tegen de onzedelijkheid R.K. BEDIENDENBOND Bondsraadsvergadering De opruiing te Zaandam De rivier Tjipoenegara in het Kra- wangsche buiten haar oevers Het licht Mantri-politie verdronken De gederailleerde trein Schade valt mee ZEILSCHIP IN DEN STORM Met groote schade te Enkhuizen binnengebracht DE GEHEIME ZENDER TE ALMELO Beslissing van den Hoogen Raad Rond het IJsselmeer 462e STAATSLOTERIJ De Permanente Commissie uit de Centrale Commissie tot de Algemeene Zaken van het Nederlandsch-Israëlietisch Kerkgenootschap en de Hoofdcommissie voor de Zaken van het Portugeesch-Israëlietisch Kerkgenootschap, of ficieel vertegenwoordigende het Jodendom in al zijn geledingen in ons land, hebben in een adres, mede onderteekend door de Opperrabij- nen, Israëlietische Kamerleden, Hoogleeraren en andere aanzienlijke Joodsche landgenooten, een oproep gericht tot het Nederlandsche volk, en tevens geprotesteerd tegen de jodenvervolging in Duitschland. De onderteekenaaxs betoogen in dit adres, dat ze trotsch zijn op hun burgerschap van ons land, dat in zijn grondwet en verdere wetgeving de vrije uitoefening van den godsdienst aan een ieder verzekert en dit beginsel in zijn toe passing van de Wet tot uitvoering brengt. Ze zijn echter diep getroffen door de behan deling joden aangedaan in het Duitsche Rijk, dat groote geestelijke goederen van de hoog ste waarde heeft gekweekt, doch den joden thans de eerste rechten van den mensch dreigt te ontnemen. Daarom protesteeren zij bij de openbare meening tegen de voorgekomen mishandelin gen en andere daden tegenover joden wegens hun jood-zijn gekweekt en willende voorkomen, dat de gemoedsbeweging, die zich van de joden hier 'te lande heeft meester gemaakt, uiting zal zoeken in individueele daden, die den toe stand kunnen verscherpen, waarschuwen zij met aandrang allen, zich van zoodanig optre den te onthouden. Voorts van oordeel, dat van Nederlandsch- joodsche zijde voorbereidingen moeten worden getroffen om zoo noodig den geloofsbroeders hulp te bieden in de moeilijkheden, waarvoor zij in het Duitsche Rijk gesteld zijn, hebben zij besloten uit de leden van de beide Kerkge nootschappen te benoemen een commissie met opdracht die stappen te doen, welke de tijds omstandigheden in verband met den toestand der joden in dat Rijk haars inziens zullen eischen, zich overtuigd houdende, dat ieder Nederlander, wien de traditie van zijn land lief is, moreel en daadwerkelijk zal steunen den arbeid der commissie, die zij hebben samenge steld uit de heeren: A. Asscher, voorzitter van de Centrale Com missie tot de Algemeene Zaken van het Neder- landsch-Israëlietisch Kerkgenootschap Amster dam, voorzitter; S. van den Bergh Jr., lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, Wassenaar; Prof. mr. A. C. Josephus Jitta, hoogleeraar der Technische Hoogeschool te Delft, 's Gra venhage; Mr. L. E. Visser, vice-president van den Hoo- gen Raad der Nederlanden, 's Gravenhage; Prof. dr. D. Cohen, hoogleeraar aan de Uni versiteit van Amsterdam, Amsterdam; Mr. B. E. Asscher, oud-voorzitter van de Centrale Commissie tot de Algemeene Zaken van het Nederlandsch-Israëlietisch Kerkge nootschap, Amsterdam; Mr. Eduard Belinfante, advocaat ai procu reur, 's Gravenhage; Mr. N. de Beneditty, rechter in de Arrondis sementsrechtbank te Amsterdam, onder-voor zitter van de Hoofdcommissie voor de Zaken van het Portugeesch-Israëlietisch Kerkgenoot schap, Amsterdam; E. Boekman, wethouder van Amsterdam, Am sterdam; Dr. D. M. Levy, lid der Centrale Commissie tot de Algemeene Zaken van het Nederlandsch- Isr. Kerkgenootschap, Maastricht; M. Lobstein, als voren, Meppel; A. J. Mendes da Costa, secretaris van de Hoofdcommissie voor de Zaken van het Por tugeesch-Israëlietisch Kerkgenootschap, Am sterdam; A. S. Onderwijzer, voorzitter van de Verga dering van Opperrabbijnen in Nederland, Am sterdam; Prof. dr. J. L. Palache, hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam, Amsterdam; Dr. H. Polak, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Laren; Mr. A. Prins, lid van de Permanente Com missie uit de Centrale Commissie tot de Alge meene Zaken van het Nederlandsch-Israëlie tisch Kerkgenootschap, Amsterdam; Dr. A. van Raalte, vice-voorzitter van de Vereeniging LsraëX Amsterdam; A. Sanders, onder-voorzitter der Centrale Commissie tot de Algemeene Zaken van het Nederlandsch-Israëlietisch Kerkgenootschap, Rotterdam; A. Simons Mzn., lid der Centrale Commissie tot de Algemeene Zaken van het Nederlandsch- Israëlietisch Kerkgenootschap, 's Gravenhage; Dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voorzitter van de Neder landsche Afdeeling van het Algemeen Israëlie- tisch Verbond, Amsterdam; Dr. D. M. Sluys, secretaris van de Centrale Commissie tot de Algemeene Zaken van het Nederlandsch-Israëlietische Kerkgenootschap, Amsterdam, secretaris; met aanwijzing van de vijf eerstgenoemde heeren als Comité tot Behartiging van de da- gelljksche belangen, en prof. dr. D. Cohen als secretaris van dat comité. De Hoofdcommissie voor de Zaken van het Portugeesch-Israëlietisch Kerkgenootschap. AUG. BEI,INFANTE, Voorzitter. A. J. MENDES DA COSTA, Secretaris. De Permanente Commissie tot de Algemeene Zaken van het Ne derlandsch-Israëlietisch Kerkge nootschap, A. ASSCHER, Voorzitter. Dr. D. M. SLUYS, Secretaris. De besturen der Joodsche vereenigingen be sloten, naa: aanleiding van de weigering van den Duitschen Consul-Generaal om de in pro testvergaderingen aangenomen moties tegen de anti-joodsche actie in Duitschland door te zen den, deze aan te bieden aan de Duitsche Re geering, in handen van den Rijkskanselier, met afschrift voor den Nederlandschen Gezant te Berlijn en het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te 's Gravenhage. Op vier-en-vljftig-jarigen leeftijd is Maan dagmiddag omstreeks kwart over twee te Haar lem na een langdurig en smartelijk ziekbed Pastoor P H. Meynema van de parochie St. Anna te Amstelven kalm en rustig in tegen woordigheid van kapelaan Schinkel overleden. Woensdagmiddag zal het stoffelijk overschot overgebracht worden naar de parochiekerk, ter wijl Donderdagmorgen de uitvaart te Amstel veen zal plaats hebben. Petrus Hendricus Meynema werd 25 Juli 1878 geboren. Na zijn priesterwijding was hij o.a. kapelaan te Rotterdam, waar hij 12% jaar de zielzorg uitoefende. Voorts was hij kapelaan te Bennebroek tot hij in 1924 werd overge plaatst naar Buitenveldert met de opdracht een nieuwe parochie te stichten te Amstelveen. Nadat drie jaren in een schuurkerk de H.H. Diensten waren gehouden, kon in 1929 de nieuwe kerk door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent worden ingewijd. Een jaar later kwam een nieuwe school tot stand. Paschen van het vorige jaar openbaarde zich bij Pastoor Meynema een ernstige ziekte, welke hem noodzaakte zijn parochie te verlaten. Bij zijn zuster te Haarlem zocht hl) verpleging en herstel, maar een verergering noodzaakte een vertrek naar Davos, waarvan Pastoor Meyne ma half October in zijn parochie terugkeerde, iets verbeterd, maar toch zoo weinig hersteld nog, dat hij, nadat hij op Eersten Kerstdag zijn laatste H. Mis temidden zijner parochianen had opgedragen, weer naar Haarlem vertrek ken moest. Hij zou niet meer in zijn parochie terugkeeren en een ernstige "complicatie in zijn ziekte maak te Maandagmiddag een einde aan dit nog be trekkelijk jonge priesterleven. Naar wij vernemen zal de nieuwbenoemde vice-president van den Hoogen Raad, mr. L. E. Visser, zitting nemen in de belastingkamer. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft zijn beschikking van 5 November 1932 inzake regeling van den uitvoer van versche zeevisch naar Frankrijk gewijzigd in dien zin, dat het onder 2c a genoemde bedrag voor versche fijne zeevisch met ingang van 30 Maart a.s. zal worden vastgesteld op 0.50 per 100 K.G. netto in plaats van 0.80 per 100 K.G .netto. HUIZEN, 296 M. NCRV 8.00 Schrift lezing en meditatie 8.15 Morgencon cert 10.00 Zang door het NCRV-dames- koor 10.30 Morgendienst door ds. K. Prins 11.00 Vioolrecital door mevr. Myra MeijerVerhoeven, mej. Jet Trooswijk aan den vleugel 12.00 Politieberichten 12.15 Trio v. d. Horst. Mevr. C. van Ra- venzwaayMöllenkamp, zang 2.00 Landbouwuurtje W. P. Cnossen: „Weidever- pleging" 2.45 Zenderverzorging 3.00 hezen van Chr. lectuur. „Sietske" van J. A. Visscher 3.30 Populaire bespeling van het NCRV-orgel 4.00 Gramofoon- muziek 4.30 Vervolg orgelconcert 5.00 Kinderuurtje o. 1. v. mej. N. Verhaar. Mej. J. v. d. Spek, zang, C. Verhaar, piano 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 H. Ame- link 6.30 Engeisch voor beginners. F. v. d. Sloot 7.00 Onderwijsfonds v. d. bin nenvaart 7.30 Politieberichten 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.00 Samenkomst v. h. Leger des Heils te Goes 9 30 Or gelconcert 10.30 Vaz Dlas 10.40 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek VPRO 10.00 Morgen wijding VARA 10.15 Uitzending voor de arbeiders in continubedrijven. Jan Lemaire draagt voor. Vara-klein-orkest o. 1. v. P. Duchant m. m. v. Jo Hekkertvan Eys- den, sopraan 12.00 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 1.45 Zenderverzorging 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Voor de kinderen. Trio Willem Drikker, Vara-too- neel o. 1. v. Willem van Capeilen, Oom Henk 5.30 Orgelspel door Joh. Jong - 6.15 Gramofoonmuziek RVU 6.30 J. J. Poortman: „De leer der reïncarnatie" 7.00 SDAP-kwartiertje. Overzicht der afge- loopen week door Jan Oudegeest 7.20 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 7.50 Herhaling SOS-berichten 8.00 De Mat- thaus Passion van Js. Bach. Uit te voeren door „De Stem des Volks", afd. Den Haag. Jongenskoor „De Kleine Stem", het Re sidentie-orkest. To v. d. Sluys, sopraan, Annie Woud, alt, Michel Gobets, tenor, Willem Ravelli, bariton, Dick Weiman, bas, Gravelotte, orgel, Marinus Flipse, clave- cimbel. Het geheel o. 1. v. Piet Zwager. Uitzending vanuit het gebouw van Kun sten en Wetenschappen 9.30 De vakbe weging „Het overheidsbedrijf" door F. van Meurs 9.50 Matthaus Passion 11.00 Vaz Dlas en voortz. Varia 11.15 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 509 M. 1.30 Concert door het radio-orkest o. 1. v. Karei Walpot 5.20 Concert door „The Mickey's Club Jazz Attraction" o. 1. v. Ludo Langois 7.20 Zangrecital door Mare Chantraine 8.55 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1154 M. 11.20 Het strijkorkest van restaurant „Wivex" o. 1. v. A. Bendix 2.50 Mogens Hansen's orkest 7.20 Concert door het omroep orkest o. 1. v. Emil Reesen «- 8.50 idem. BERLIJN, 419 M. 3.50 Concert van Hamburg 6.30 Volksliederen 8.30 Pianorecital door Wilhelm Kempff; pl.m. 9.20 Dansmuziek door de Gebrüder Wal- ter-kapel. HAMBURG, 372 M. 1.30 Gramofoon muziek 7.20 Concert door het philhar- monie-orkest van Hamburg o. 1. v. José Eibenschütz 10.45 Populair concert. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek 3.50 Concert van Hamburg 6.55 Rose Walter, sopraan, zingt liederen van Hugo Wolf 10.20 Concert van Langenberg. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Middag concert o. 1. v. Eysoldt 4.20 Vespercon- cert o. 1. v. Wolf 7.20 Het groote orkest van den West-Duitschen omroep o. 1. v. Buschkötter 9.40 Concert o. 1. v. Eysoldt. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert door Quentin Maclean 3.50 Concert van Bournemouth door het Stedelijk Or kest o. 1. v. Sir Dan Godfrey 8.35 Con cert in de Queen's hall Londen, door het B.B.C.-symphonie-orkest o. 1. v. Sir Henry Wood 10.55 Roy Fox en zijn band in het Kit-Cat-restaurant. PARIJS (Eifel), 1446 M. 8.35 Sympho- nie-concert o. 1. v. M. Flament. PARIJS (Radio), 1724 M. 12.35 Con cert door het omroeporkest 1.25 Concert door het omroeporkest. Lente-programma 9.05 Gramofoonmuziek 9.20 Lamou- reux-concert o. 1. v. Karl Biümendorff. MILAAN, 331 m| 4.20 Vocaal concert 6.20 Gramofoonmuziek pl.m. 7.50 Or kestmuziek 10.25 Dansmuziek. ROME, 441 M. 4.50 Kamermuziek pl.m. 6.4Ö Gramofoonmuziek 8.05 Uit zending uit een theater. WEENEN, 517 M. 4.20 De kapel van Bernhard Wolfstahl 7.20 Gevarieerd programma 9.20 Het Weensch Kamer orkest o. 1. v. Rudolf Pehm. WARSCHAU, 1412 M. 5.45 Populair concert 6.20 diversen 7.20 Lentecon cert door het omroeporkest o. 1. v. St. Nawrot 10.25 Dansmuziek. BEROMtlNSTER, 460 M. 7.05 Arthur Honnegger-concert door het omroeporkest o. 1. v. Hermann Hofmann m. m. v. solis ten pl.m. 8.50 Dansmuziek door het omroeporkest. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De ledenvergaderingen van de drie samen werkende gezellenorganisaties (Moderne, Roomsch-Katholieke en Christelijke) in de meubelindustrie en in de behangerij zijn in groote meerderheid accoord gegaan 'met het advies van de hoofdbesturen, sterkkende om het voorstel van den Rijksbemiddelaar, mr. de Vries, inzake een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor den duur van een jaar te aanvaarden. De Bond van Meubelfabrikanten in Neder land en de Roomsch-Katholieke Patroonsor ganisatie „St. Reinoldus" hebben eveneens be sloten om het voorstel van den Rijksbemidde laar te aanvaarden. De Bond van Behangers- en Meubelmakerspatroons heeft besloten zijn leden vrij te laten en heeft zich daarmede als organisatie uitgeschakeld. Er is hiermee tusschen de drie samenwer kende gezellenorganisaties en de twee belang rijkste werkgeversorganisaties in de meubel industrie en het behangersbedrijf weer een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor den duur van een jaar tot stand gekomen. De actie voor de invoering van deze nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst bij de leden van den Behangers-Patroonsbond en bij de ongeor ganiseerde werkgevers gaat thans beginnen en zal zoo spoedig mogelijk ten uitvoer worden gelegd. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad nam gister conclusie in de zaak van P. H. L. Jamin, die op een Zondag te Rotterdam na vijf uur een banketwinkel open had en banket waren had verkocht door middel van een „auto maat", welke in den winkel stond, die open was voor den verkoop van consumptie-ijs. Wegens overtreding de Winkelsluitingwet sprak de recht bank te Rotterdam, die oordeelde dat hier van een automaat geen sprake was, omdat het toe stel toezicht vereischte, een veroordeelend von nis uit, waartegen de heer Jamin cassatie aan- teekende. De procureur-generaal concludeerde tot ver werping van het beroep. Arrest 10 April. De politie heeft Maandagmiddag huiszoeking gedaan bij den secretaris en den penningmeester van den Int. Anti-militairistische vereeniging te 's Gravenhage, resp. de heeren W. in de Akeleistraat en R. aan den Rijswijkschenweg, in verband met opruiende artikelen, welke zou den zijn verschenen in het orgaan „De wapens neder". Vervolgens begaf de politie zich naar de druk kerij „Nieuw Leven" aan de Paviljoensgracht, waar een hoeveelheid exemplaren van genoemd orgaan, inhoudende de gewraakte artikelen, werden aangetroffen. Wegens het ter versprei ding in voorraad hebben van opruiende lectuur is de drukker F., directeur van „Nieuw Leven", door de politie in verhoor genomen. Naar wij vernemen is door den heer H. Koops te 's Gravenhage bij het Gemeentebe stuur aldaar een verzoek ingediend tot ver betering van de door dit bestuur op 22 Februari j.l. vastgestelde kiezerslijst, volgens welke lijst bij de as. verkiezingen personen aan de stem ming zullen deelnemen, die den 25-jarigen leef tijd dan nog niet hebben bereikt. In zijn verzoekschrift zet de heer Koops uit voerig uiteen, waarom naar zijn oordeel het deelnemen van 24-jarigen aan de stemming ab soluut in strijd is met de artikelen 1 en 2 van de Kieswet, volgens beide welke artikelen de kiezer den leeftijd van 25 jaar moet hebben bereikt, om tot de stembus te worden toege laten. Teneinde deze kwestie uitgemaakt te zien, heeft de verzoeker een willekeurig persoon uit de kiezerslijst genomen, die bij de a.s. verkie zingen nog geen 25 jaar zal zijn, en diens schrapping van de lijst gevraagd. Dezer dagen zal het Gemeentebestuur over dit verzoek moeten beslissen, en, indien dit college mocht besluiten tot handhaving van den gewraakten kiezer op de lijst, zal de heer Koops deze principieele vraag ter beslissing voorleggen aan den kantonrechter, en zoo noo dig aan den Hoogen Raad. Bovendien ligt het, naar wij vernemen, in de bedoeling van den heer Koops, om, waar in alle gemeenten van ons land de methode ts toegepast, personen op de kiezerslijst te plaat sen, die bij de a.s. verkiezingen den 25-jarigen leeftijd nog niet zullen hebben bereikt, ongel- digverklaring van de te houden stemming te vragen. Tijdens de tweede voorstelling van de film Morgenrot in het Rembrandt-theater te Am sterdam Maandagavond, heeft de politie een man gearresteerd verdacht brand te hebben ge sticht in de fauteuils. Op de eerste gaanderij heeft men een begin van brand gesticht, doch den dader daarvan wist men niet te grijpen. Het publiek bleef zeer rustig. Vijftien per sonen zijn verwijderd. Voorts werden op het Rembrandtsplein enkele malen charges met den gummistok uitgevoerd. Maandagavond is er buiten het Luxor Theater eenigen tijd rumoer geweest in verband met protesten tegen de film „Morgenrot". Deze protesten gingen uit van een groot aantal orga nisaties. Voor het theater aan de Kruiskade heeft de politie omstreeks negen uur moeten optreden en protesteerende groepen uiteenge dreven. Ook op den Coolsingel is het eenigen tijd rumoerig geweest. Tijdens de eerste voor stelling moesten een heer en twee dames eerstgenoemde was een bestuurslid van de Film liga verwijderd worden omdat geconstateerd werd, dat zij door blazen op een fluitje de voorstelling trachtten te verstoren. Tijdens de tweede voorstelling is vier maal een poging ge daan door personen in de zaal om door gefluit en geroep de orde te verstoren. Telkens werd onmiddellijk ingegrepen. In totaal zijn 25 30 personen verwijderd. In de zaal was zeer veel politie aanwezig. Verscheiden personen werd de toegang tot de zaal geweigerd, omdat ge meend werd, dat zü de kennelijke bedoeling hadden te protesteeren. Na afloop van de twee de voorstelling bleef het nog eenigen tijd rumoerig. Maandagmiddag, toen de zoon van den vee houder P. J. Blauw te Heer Hugowaard een paard, dat eenigen tijd op stal had ge staan, aan den teugel langs den Middenweg liet uitdraven en Blauw met het paard wilde omdraaien, passeerde juist het 11-jarige zoontje van den heer C. Leegwater. Het paard sloeg met de achterpooten omhoog, waardoor het ventje werd geraakt en op slag werd gedood. Gistermiddag ongeveer 12 uur hebben te Nij megen eenige studenten een der Sanitas-winkels met eieren bekogeld. De heeren hadden onderhandelingen gevoerd met den exploitant en verzocht cm eenige aan stoot gevende voorwerpen uit de etalage weg te nemen. Deze onderhandelingen hadden drie dagen geleden plaats. Toen gistermiddag de aanstoot gevende voor werpen niet werden weggenomen, hebben de studenten een partij eieren tegen de étalage geworpen. De politie werd onmiddellijk gewaar schuwd en ging tot arrestatie van een dei- verdachten over. Op het politie-bureau bleek evenwel, dat de aangehoudene niet de schuldige was. Deze moest bijgevolg op vrije voeten worden gesteld. De Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van As- sisië'' hield Zondag 'n belangrijke bondsraads vergadering te Amsterdam, onder leiding' van den heer A. A. van Hamersveld. Na een kort openingswoord en goedkeuring der notulen van de vorige bondsraadsvergade ring, deed de voorzitter een aantal mededee- lingen o.m. over; de nieuwe statuten en de distributie hiervan: de bondsvakgroep van bankbedienden, waar van binnen niet al te langen tijd de heroprich ting te wachten staat: de resultaten der Nieuw- jaarssalarisactie, welke niet onbevredigend zijn te noemen: de massale verspreiding der circu laires tegen wijzigingen der Winkelsluitingswet, in het bijzonder wat betreft de Zondagsslui ting. Deze actie is vooral bij de ongeorganiseer de bedienden flink ingeslagen: een door de be diendenorganisaties 'gezonden missive aan den secretaris van den Hoogen Raad, van Arbeid, inzake het onderzoek naar de 40-urige werk week voor het administratief personeel. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de voorbereidingen eener algemeene actie tot het verkrijgen van collectieve arbeidsovereen komsten in den geest der resolutie van het laatste bondscongres te 's-Hertogenbosch. Belangrijke mededeelingen werden gedaan inzake de poging van den Spoorwegbond „St. Raphaël" om het administratief- en het expe- ditiepersoneel van Van Gend en Loos (A.T.O.) in zijn organisatie te brengen. Dit pogen dat door de vergadering zeer onredelijk genoemd werd, mocht tot op heden niet gelukken. Daarbij werd melding gemaakt van een schrijven van het Doorluchtig Episcopaat aan het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, waarbij ter kennis werd gebracht, dat het D. E. zich niet met de interne aangelegenheden der organisaties wenschte in te laten. De Bondsvoorzitter deelde voorts nog mede, dat aan alle leden van den bond bij Van Gend en Loos (A.T.O.) werkzaam, over deze aange legenheid een afzonderlijk schrijven is verzon den. Dit vooral als verweer tegen het optreden van „St. Raphaël". De wijze, waarop men thans tot zijn doel tracht te geraken, werd door de vergadering als zeer onorganisatorisch en on collegiaal afgekeurd. 500.werd beschikbaar gesteld als bijdrage voor het nieuwe sanatorium „Berg en Bosch" en een bedrag van 50.voor de nationale Com missie voor R. K. jeugdige werkloozen. Een uitgebreide discussie vond plaats over de toename van het aantal werkloozen in den bond en de hiermede in verband staande vermeerde ring der uitkeeringsbedragen. Van de rondvraag werd door enkele bonds raadsleden gebruik gemaakt. Met een kort dankwoord aan de aanwezigen, in het bijzonder aan den Eerw. Adviseur, Rector Bots, werd de vlot en geanimeerd verloopen vergadering ge sloten. De Hooge Raad wees arrest in de zaak van P. v. L., die aan een molen te Zaandam een biljet opplakte met de woorden: „Weigert mi litairen dienst." De politierechter te Haarlem achtte dit niet strafbaar en ontsloeg den verdachte van rechts vervolging. In hooger beroep veroordeelde het Hof te Amsterdam hem tot 8 dagen gevangenis straf op grond van art. 95 van het Crimineel Wetboek voor het Krijgsvolk te lande. Alleen voor wat de kwalificatie betreft heeft de Hooge Raad thans het arrest vernietigd en voor het overige het beroep verworpen. POERWAKARTA, 20 Maart (Aneta). Zon dagnacht is de Tjipoenegara buiten haar oevers getreden. Duizenden bouws beplante sawahs staan onder water. Pamanoekan is geïsoleerd. Twee bruggen zijn weggeslagen. De voedselvoorziening geschiedt door de Pamanoekan en Tjiasem-landen. De Noordelijke postweg is zwaar beschadigd. Nabij Telok Noenggal (Krawang) zijn 17 hui zen door het water meegesleurd. De rivier zakt langzaam. Als de morgen aanbreekt lederen dag wat vroeger nu beginnen we onze taak met de bemoediging van het licht. Licht maakt daadkrachtig en be moedigt. De nacht maakt rustig doch drukt tevens. Duisternis doet ons on onzeker worden van ons zelf. We tas ten. Licht schenkt ons aan ons zelf terug. We hebben moed voor de daad. We vinden sterkte voor den zwaren arbeid. Het licht van den morgen is ons symbool. In het Licht dat scheen in de duis ternis der wereld hervinden wij ons beste zelf, hervinden we onzen moed, De assistent-resident en de regent van Poer- wakarta bezochten de geteisterde streken. De telegraaf- en telefoonleidingen in het Kra- wangsche zijn over een afstand van anderhalve kilometer door den modder geheel verbroken. Heden worden herstelploegen uitgezonden daar het water voldoende is gezakt. Verwacht wordt dat de verbinding spoedig zal zijn hersteld. Het spoorwegverkeer tusschen Batavia en Ban doeng, Batavia en Semarang en verder is ge heel omgelegd over de Buitenzorg-route. De dienst kan op deze wijze vrij normaal worden uitgevoerd. Slechts heeft men last van telefoon opstoppingen. Gehoopt wordt dat de spoorstremming tus schen Tamboen en Tjikarang spoedig zal zijn opgeheven. Gisteren is de stremming van de Tjikampek- Tjilamaja-tram opgeheven. Zondagavond is nabij Lemahabang het lijk aangespoeld van den mantri-politie Mas Soema- wirdjo, die uit den in den regen gestranden trein sprong, probeerde verder te komen en sedert 17 dezer vermist werd. BATAVIA, 20 Maart. (Aneta). De brug voorbij Lamahabang is ingstort en moet geheel worden vernieuwd, hetgeen 15.000.zal kos ten. De brug nabij Rawahmentah (Rengasdeklok) is ingestort. De verbinding met de Noordstreek is verbroken. De verbinding tusschen Cheribon en Batavia blijft gestoord, mede door de weggeslagen brug nabij Lemahabang. De verbinding met Poerwakarta is hersteld. BATAVIA 20 Maart. (Aneta). Het lijk van den tusschen de buffers van den gederailieerden trein beklemden tremmer kon eerst Zondag autogeen worden uitgesneden. Het oprumingswerk wordt voortgezet. 38 wagons moeten worden opgeruimd, waarvan er drie totaal vernield werden, evenals twee auto's, welke op een platten wagen werden meege voerd. Het zestig-tal reizigers dat was blijven steken, kon Zaterdag worden verlost. De reizigers werden met autobussen verder getransporteerd. BATAVIA, 20 Maart (Aneta) Het volgende kan thans nog inzake de overstroomingen in West-Java worden gemeld: De eerste schaderapporten uit Cheribon ge ven aan, dat de schade meevalt, doordat het water tijdig zakte, zoodat de aanplant kon wor den gered. Dergelijke berichten komen ook uit Buiten zorg. Uit Buitenzorg worden twee gevallen van verdrinking, gemeld, terwijl vier kinderen wer den getroffen door een aardstorting bij de Poentjak. Twee hunner werden zwaar gewond. In de richting van de kust begint de situatie door het afstroomend water moeilijk te worden, waardoor in het Tangerangsche 100 en in on derdistricten in het Krawangsche 15.000 bouw sawah zijn overstroomd. Op den Provincie-weg naar Sampalan is een brug verdwenen. Uit het district Pamanoekan wordt een bandjir gemeld. De controleur van Soebang meldt dat de Noordelijke verbindingsweg naar Cheribon flink onder water staat. De Landsirrigatiedienst ving aan met het dichten van den eersten doorbraak bij Kra wang, die 40 Meter lang is. Het opruimingswerk bij den gederailieerden trein nabij Lamahabang wordt krachtig aan gevat, doch de kraanwagen kan nog steeds het critieke punt niet bereiken, zoodat verwacht wordt dat minstens enkele weken met het her stel van het normaal spoorverkeer zullen zijn gemoeid. Een 8-jarige Inheemsche jongen in het Bui- tenzorgsche werd meegesleurd en is nog niet teruggevonden. Voor Tandjong-Priok zijn vier zeros (visch- fuiken) vernield en 26 beschadigd. Maandag is te Enkhuizen binnengebracht het zeilschip „Elisabeth Jacoba", dat met de nood vlag in top ten noorden der stad lag. Het schip, dat Zaterdag van Sas van Gent was vertrokken, was op weg naar Dokkum met een lading kunst mest. Nadat de haven van Enkhuizerrwas gepasseerd, sloeg de wind naar het N.W. om en kwam een vrij hevige storm opzetten. De gezagvoerder, schipper L. Swieting besloot dan ook zijn reis naar Harlingen niet voort te zetten, doch terug te keeren naar Enkhuizen. Steeds heviger werd de storm waardoor groote schade aan scheepstuig werd toegebracht. Bo vendien kreeg de schipper een klap met den lier zwengel, waardoor hij niets meer kon uitrichten. Besloten werd de noodvlag te hijschen. Maandag werd men in Enkhuizen gewaar schuwd, dat het schip in nood was. Enkele visschers wisten het schip behouden in de Enkhuizer haven te brengen. Bij aankomst moest schipper S. zich oogen- blikkelijk onder geneeskundige behandeling stellen en werd hem rust voorgeschreven. De schade is vrij aanzienlijk. Conform de conclusie van den procureur-ge neraal heeft de Hooge Raad het cassatieberoep van C. D. te Almelo, dia verdacht werd de om roeper te zijn van den geheimen zender, ver worpen. D. was door de Almelosche rechtbank tot veertien dagen hechtenisstraf veroordeeld. onze kracht, onze sterkte. In het Licht, dat over de wereld kwam schijnen negentien eeuwen geleden zien we ons einddoel en de beteekenis van ons leven. Heil het Licht der wereld. Op uitnoodiging van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Medemblik kwamen Za terdagmorgen in Hotel Terminus te Utrecht eenige persvertegenwoordigers en afgevaardigden van de V.V.V. te Utrecht, Zwolle en Amersfoort bijeen teneinde de mogelijkheid te bespreken van het organiseeren van een vijf Provinciëntocht rond het IJselmeer. Na een kort welkomstwoord van den voorzit ter, den heer B. J. M. Poggemann, gaf de se cretaris, de heer J. Th. W. J. Vermolen een uit eenzetting van de plannen der V.V.V. Medem blik, die voor een goed deel beoogen propaganda voor deze plaats te maken. Daarbij werden steeds de Zuiderzeewerken be trokken, doch nu deze rondom Medemblik groo- tendeels reeds ten einde zijn, zoekt men naar een nieuw object. Dit meent men nu gevonden te hebben in den Wieringermeerpolder, die dit jaar voor het eerst geheel droog is en door auto's bereden kan worden, terwijl thans ook de af sluitdijk WieringenFriesland voor autoverkeer is opengesteld. Men stelt zich nu voor een tocht rond het IJselmeer te doen houden, wat zeer interessant is, juist omdat dit volgend jaar met den Oosterpolder nieuwe werken krijgt. Volgens een kroniekschrijver bestond Medem blik reeds in 334 en zoo kan deze tocht reeds gelden als een voorloopige propaganda voor het zestiende eeuwfeest, dat volgend jaar gevierd zal worden. Men wenscht den tocht uit te breiden door Gaasterland, door Zwolle, over de Veluwe naar Amersfoort en Baam, door het Gooi naar Am sterdam, Monnikendam, Edam,, Hoorn, Enkhui zen en Medemblik, zoodat gesproken kan worden van een vijf Provinciëntocht rond het IJsel meer. De reis kan begonnen worden uit Amersfoort, Amsterdam, Medemblik, Zwolle en een nog aan te wijzen plaats nabij den afsluitdijk op de Frie- sche kust, terwijl zoowel auto's als motoren er aan deel kunnen nemen. Men heeft zich hiervoor reeds de medewer king verzekerd van den A.N.W.B., de K.N.A.C. en de vereeniging „Het Koggeschip" te Amster dam. Als data zijn uitgekozen 25, 26, 27 en 28 Mei, waarvan de laatste dag 'n historische datum is, daar het een jaar geleden zal zijn, dat het sluitgat in den Vlieter dicht kwam. Aan de deelnemers aan dezen tocht, die over 320 a 350 KM. loopt, zullen inlichtingenboekjes worden verstrekt, waarin de verschillende con- tróle-posten, die gepasseerd moeten worden, staan aangegeven. Een geel-zwarte wimpel, de kleuren van Medemblik, zal de deelnemers doen kennen. Met medewerking van eenige ingenieurs der Zuiderzeewerken zal op deze dagen een bezoek aan Medemblik aantrekkelijk worden gemaakt door het houden van een tentoonstelling be treffende de verschillende werken rondom Me demblik en bovendien zal dan ook op Zondag het Lely-gemaal te bezichtigen zijn. Het is de bedoeling, dat allen, vanuit welke plaats zij ook zullen vertrekken, dezelfde rich ting volgen. Zij, die den tocht tot een goed einde brengen, ontvangen als blijk van erkenning een pla quette. De sluitingsdatum voor aanmeldingen moet nog worden vastgesteld, terwijl uitvoerige mededeelingen t.z.t. bekend zullen worden ge maakt. (Niet officieel) lste klasse, 2e lijst Trekking van Dinsdag 21 Maart 1933 HOOGE PRIJZEN 5.000.— 2235 2.000.— 6384 f 1.500.15622 19519 1.000.— 8370 200.920 100.4628 10425 10959 Prijzen van 20. 8 44 98 127 158 182 230 287 301 308 409 416 417 455 479 487 508 522 659 705 742 823 840 868 916 928 949 955 987 1003 1009 1014 1031 1034 1068 1095 1113 1216 1254 1256 1397 1404 1464 1504 1505 1509 1533 1564 1642 1651 1773 1791 1797 1819 1875 1876 1894 1994 2128 2251 2280 2343 2348 2420 2477 2616 2330 2883 2930 3052 3088 3137 3162 3196 3303 3415 3505 3511 3568 3569 3636 3684 3714 3720 3765 3771 3911 3950 3974 3992 4019 4021 4022 4041 4077 4087 4138 4236 4289 4305 4359 4363 4366 4392 4425 4537 4576 4583 4662 4777 4926 4938 4972 5024 5042 5086 5134 5240 5289 5302 5327 5337 5376 5410 5489 5597 5600 5606 5672 5732 5741 5767 5823 5842 5857 5891 5911 6001 6014 6097 6135 6163 6327 6397 6435 6454 6498 6519 6525 6583 6598 6661 6663 6742 6807 6838 6899 7001 7070 7110 7133 7150 7180 7252 7285 7321 7451 7455 7527 7571 7582 7621 7704 7706 7725 7831 7847 7881 7887 7899 7914 7931 7954 7973 7997 8015 8148 8182 8188 8199 8324 8459 8461 8531 8555 8593 8604 8687 8718 8862 8900 9133 9234 9369 9427 9502 9574 9614 9653 9654 9696 9806 9940 9955 9962 10040 10066 10110 10139 10184 10202 10227 10237 10345 10420 10426 10445 10471 10484 10560 10665 10726 10816 10893 10906 10984 11081 11088 11096 11125 11212 11235 11248 11262 11282 11334 11385 11436 11449 11526 11746 11792 11801 11825 11845 11883 11895 11908 12017 12044 12059 12127 12155 12200 12252 12475 12478 12573 12612 12728 12761 12787 12802 12380 12397 12939 13089 13112 13131 1316» 13178 13183 13191 13235 13317 13425 13440 13541 13567 13598 13640 13700 13723 13781 13793 13822 13825 13826 13856 13885 13889 13907 13961 13968 13980 13996 14253 14295 14364 14381 14385 14421 14468 14495 14499 14534 14566 14617 14662 14689 14714 14764 14907 14945 14986 15002 15069 15090 15106 15115 15146 15180 15255 15282 15477 15502 15632 15676 15707 15744 15793 15809 15832 15855 15860 15899 15921 15932 15992 16013 16030 16077 16096 16159 16165 16181 16195 16199 16206 16222 16241 16247 16254 16421 16430 16436 16481 1648» 16484 16488 16503 16517 16520 16521 16531 16545 16600 16628 16656 16663 16730 16794 16846 16854 16964 16979 17023 17050 17107 17157 17209 1722» 17326 17328 17348 17368 17432 17510 17511 17580 17590 17594 17604 17607 17657 17727 17732 17789 17795 17805 17885 17893 17906 17908 17981 17993 18228 18252 18272 18298 18310 18440 18442 18475 18527 18571 18578 18597 18609 18650 18655 18721 18723 18736 18777 18803 18811 18813 18968 1909' 19158 19177 19200 19216 19225 19282 19292 19301 19311 19323 19339 19375 19453 19484 19495 19524 19574 19650 19704 19762 19767 19783 19858 19?'* 19919 19922 19959 19961 19963 19983 20087 20154 20178 20209 20297 20306 20313 20344 20358 2039» 20466 20550 20566 20641 20689 20704 20759 2085O 20904 20925 20963 Verbeteringen le klas le lijst: 11517 m. z. 1157'«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6