Adolf Hitler zegeviert met 441 tegen 94 stemmen Machtigingswet aangenomen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De avondzitting Het nieuws van heden VRIJDAG 24 MAART 1933 Het Centrum steunt de nationale regeering, zonder met haar program in elk opzicht in te stemmen Alleen de socialisten stemmen tegen DUEL TUSSCHEN WELS EN HITLER Rood uitgeluid door Hitier Hitier dient van ant woord Werkloosheid daalt DE BAROMETER BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13865 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18336 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; in^rz. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITCECEVENDOOR DE N.V-D RUKKER IJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Ook de binnenlandsche politiek kent overwinnaars en overwonnenen" Houding t.o. den godsdienst Voor particulier initiatief Geen valuta-experimenten Voor gelijke rechten en vrijheid Plan-MacDonaldMussolini Met fakkeloptochten werd de ontwakingvan Duitschland in alle steden gevierd Houding tot Frankrijk Otto Welsde woordvoerder der oppositie ROND DE PLECHTIGHEDEN TE POTSDAM Het feest van Duitschlands ontwaken werd in Beieren met een groote inspectie gevierd De machtigingswet Rijksraad bezegelt Severing heeft gestemd Sympathie Gereke gearresteerd Oppositie-verklaring der sociaal democraten bij monde van Wels ,Uw uur heeft geslagen' Auto-commissaris Anti-semietische betoo gingen in Polen Politie schiet op de oproerige menigte Zij, die zich tegen 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii^ JAPAN WIL VLOOTPARITEIT De mandaten zijn voor de marine onmisbaar NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT llIlllllflIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfilllflIllllllllllllllllllllIHlIIIIIIIIIIIINIUIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllM BERLIJN, 23 Maart. (W. B.) In zijn regee- ringsverklaring aan den Rijksdag wijdde rijks kanselier Hitier vooreerst uit over de beteeke- nis der „nationale revolutie", het communis tisch gevaar en de noodzakelijke eenheid van rijk en landen. In het verdere verloop van zijn rede verklaarde rijkskanselier Hitier nog het volgende: Het verlaagt de waarde der wetgevénde li chamen, als het volk in vier jaar 20 maal naar de stembus moet gaan. De rijksregeering zal maatregelen nemen, opdat dit in het geheele rijk in een wetgevende periode nog slechts één maal zal geschieden. („Zeer juist" van rechts.) De regeering zal daarbij die elementen, welke het leven der natie negeeren, op een afstand Weten te houden van het invloed uitoefenen op het openbare leven. Gelijkheid voor de wet bestaat echter voor allen, die de regeering hun steun niet onthouden. Het zal tot de hoogste taak der regeering behooren de geestelijke leiders der destruc tieve beweging ter verantwoording te roepen, maar de misleide" millioenen landgenooten te redden. De nationale regeering acht met het oog op den thans onder het volk heerschenden nood de quaestie van het herstel der monarchie met geschikt voor discussie. Zij zou een poging tot oplossing van dit probleem op eigen houtje in de afzonderlijke landen als een aanslag op de eenheid des rijks beschouwen en zich dien overeenkomstig gedragen. (Stormachtige bij val bü de nazi's.) Tegelijkertijd zal de regeering een moreele saneering uitvoeren. Schouwburg, film, radio, Pers, zijn de hulpmiddelen voor deze taak. Het is de taak der kunst, uitdrukking te zijn van den geest des tijds, van het opkomende heroïs me. Aan de behoeften van het religieuze leven zal worden voldaan. De nationale regeering ziet in de beide christelijke belijdenissen be langrijke factoren tot handhaving van ons volkswezen. Zij zal de tusschen hen en de lan den gesloten verdragen eerbiedigen. Tegenover andere belijdenissen zal zij een objectief stand- Punt innemen. In de scholen zal de medezeg genschap der godsdiensten worden gewaar borgd. De rijksregeering kan echter niet dulden, dat het behooren tot een bepaalden godsdienst of ras een ontheffing .van algemeene wettelijke verplichtingen zou kunnen zijn, of zelfs een vrijbrief voor straffeloos plegen of tolereeren Van misdaden. Tegenover de onafzetbaarheid der rechters eenerzijds moet het feit gesteld worden dat in het middelpunt van het recht niet het individu maar het volk staat. Land.- en hoogverraad zullen voortaan met barbaarsche onmeedoo- gendheid onderdrukt worden. (Minutenlange bijval bij nat.-soc. en Duitsch-nationalen.) Principieel zal de regeering de bevordering Van de economische belangen van het volk niet langer langs den omweg van een bureaucratie deen geschieden, maar door zoo sterk moge lijke bevordering van het particulier initiatief onder erkenning van den particulieren eigen dom. (Levendige bijval rechts en midden.) Maar tusschen het productieve initiatief en den pro ductieven arbeid moet een billijk evenwicht geschapen worden. Het openbaar bestuur moet het resultaat van den arbeid door zuinigneid eerbiedigen. De hervorming van ons belastingwezen, die biet kan uitblijven, moet vóór alles tot een eenvoudiger en goedkooper maken van het be stuur voeren. De regeering zal in beginsel alle valuta-expe- timenten vermijden. Twee economische quaesties van den eersten rang staan voorop. De redding van den Duit- schen landbouwer moet onder alle omstandig heden ten uitvoer worden gebracht. De sanee- ring der rentabiliteit van den landbouw is te- yens eerste voorwaarde voor den bloei van de Duitsche industrie, den handel en den export. Verdere kolonisatie op den Duitschen grond behoort mede tot de voornaamste taak der ïegeering. Leniging van den nood van den landbouw hangt echter in hooge mate af van de tewerk stelling der werkloozen. De regeering beschouwt bit als het tweede en geweldigste punt van naar taak. dat slechts kan worden vervuld door on voorwaardelijke uitvoering van alle noodige maatregelen, ook al zijn deze niet populair. In Verband hiermee ook is alleen de redding van ben middenstand mogelijk, waarbij millioenen arbeiders werk vinden. De sociale politiek zal in het bestuur her zien worden. De rijksregeering denkt niet aan een belemmering van den uitvoer. Wij weten, dat wij het verband met de wereld noodig heb ben. Daar echter Duitschland jarenlang ge dwongen is geworden praestaties zonder tegen waarde te leveren, is onze uitvoer minder een handelspolitieke dan een financieelpolitieke aangelegenheid. Zoolang men ons geen billijke regeling van onze buitenlandsche schulden mogelijk maakt, zijn wij helaas gedwongen tot handhaving van de bestaande deviezenregeling. Principieel ech ter wenschen wij de inlijving van ons land in de vreedzame concurrentie der volken. Ten aanzien van de verkeerspolitiek verklaar de de kanselier, dat de terugkeer van de spoorwegen in het bezit van het Rijk zoo spoe dig mogelijk moet plaats hebben. De bescherming van de grenzen van het Rijk en dus van het leven van het volk ligt in handen van onze rijksweer, welke als het eeni- ge werkelijk ontwapende leger ter wereld te beschouwen is. Niettegenstaande zijn geringen omvang en onvoldoende bewapening kan het Duitsche volk er trotsch op zijn. In den geest is het de drager van onze beste militaire tra dities. (Bijval.) Duitschland kwam zijn door het verdrag van Versailles opgelegde verplichtingen met pijn lijke nauwgezetheid na en wacht nu reeds se dert jaren op het nakomen door andere naties van hun beloften omtrent ontwapening. Duitschland eischt niets anders dan gelijke levensrechten en gelijke vrijheid. Daartoe wil de nationale regeering het Duitsche volk op voeden. (Krachtige bijval rechts.) De eer der natie, de eer van ons leger, bet ideaal der vrijheid moeten voor het Duitsche volk weer heilig wórden. Het Duitsche volk wil met de wereld in vrede levén. Daarom juist wil de regeering strijden voor de afscnal- fing van een scheiding der volken in twee cate- goriën. De nationale regeering is bereid elk volk de vriendschapshand te reiken, dat bereid is het treurige verleden eindelijk definitief al te sluiten. Slechts indien weder vertrouwen zal heerschen onder de volken, kan de nood der volken worden gelenigd. Daarvoor acht de re geering noodzakelijk: 1. een volledige autoriteit wat betreft de po litieke. leiding in binnenlandsche aangelegen heden ten einde het vertrouwen in de stabili teit der verhoudingen te herstellen. 2. De verzekering van den vrede door de werkelijk groote naties op langen termijn voor het herstel van het onderling vertrouwen tus schen de mogendheden. 3. De besliste overneming der grondslagen van het gezond verstand op economisch gebied en een algemeene internationale vermindering van de herstelschulden en onmogelijke finan- cieele verplichtingen. De principieele internationale regeling van het ontwapeningsvraagstuk is steeds weer af gestuit op technische detailquaesties. Als een teeken van goeden wil zijn wij er dankbaar voor, dat de Britsche regeering te Genève thans een poging deed de conferentie definitief tot een spoedige beslissing te brengen. De rijks regeering steunt deze poging tot algemeene ontwapening bij handhaving van het standpunt der rechtsgelijkheid. Omvattender is nog het plan van den leidér der Italiaansche regeering, die de geheele Euro- peesche politiek een rustige ontwikkeling wil verzekeren. Wij hechten aan dit plan groote beteekenis en zijn bereid op dien grondslag mede te wer ken aan de poging, om de vier mogendheden: Duitschland, Italië, Engeland en Frankrijk tot samenwerking te brengen, een poging van wel ker slagen het lot van Europa afhangt. Bijzonder dankbaar zijn wi) voor de harte lijkheid en het begrip, waarmede de nationale vernieuwing van Duitschland in Italië is ont vangen. De rijksregeering hecht er ook de grootste waarde aan, vriendschappelijke betrekkingen tot den Heiligen Stoel verder te onderhouden en uit te oreiden. De rijkskanselier betoogde dan in verband met Oostenrijk, dat de rijksregeering zich vol komen bewust is, dat alle Duitsche volken met elkaar innig verbonden zijn. Wat de andere mogendheden betreft, ver volgde hij, zoo willen wij er eerlijk naar stre ven een regeling te vinden, ook daar, waar onderlinge betrekkingen thans "nog niet geheel in orde zijn. In elk geval kan de grondslag daarbij nooit de onderscheiding tusschen over winnaars en overwonnenen zijn. Een volledige vereffening is ook met Frank rijk mogelijk. Tegenover de Sovjetregeering is de regee ring bereid voor beide, partijen vriendschap pelijke en nut brengende wegen te bewandelen. De strijd tegen het communisme in Duitsch land is onze binnenlandsche aangelegenheid, in welke wij inmengingen van buiten nooit zullen dulden. (Stormachtige bijval bij de nat.- soc.) De rijksregeering zal steeds met nadruk voor de aan de Duitsche minderheden internatio naal gegarandeerde rechten opkomen. (Bijval.) Aan de economische wereldconferentie is de rijksregeering bereid mede te werken, om ein delijk positieve resultaten te bereiken. Tot de gewichtigste problemen behoort ook de regeling van onze schulden op korten en langen termijn en de aanpassing van onzen rentedienst aan den lageren voet, die in de overige wereld geldt. (Bijval.) Het zou in strijd zijn met den geest der nationale wederopstanding als de regeering voor haar maatregelen voor elk geval afzon derlijk de goedkeuring van den Rijksdag han te vragen. De regeering wordt daarbij niet ge dreven door de bedoeling den Rijksdag als zoo danig op te heffen. In tegendeel behoudt zij zich ook voor de toekomst voor, hem van tijd tot tijd van haar maatregelen op de hoogte te stellen of zoo dit doelmatig schijnt, zijn toestemming te vragen. Het is mijn wil en mijn vaste plan om voor een rustige ontwikkeling der dingen ook in de toekomst zorg te dragen. Maar des te nood zakelijker is het, dat aan de nationale regee ring, door een machtigingswet, die souvereine positie wordt gegeven, waardoor in dezen tijd alleen een andere ontwikkeling voorkomen kan worden. De regeering is voornemens, om van de haar gegeven machtiging niet meer gebruik te maken dan noodig is. De positie van den rijkspresident blijft onge wijzigd. De innerlijke overeenstemming met zijn wil te verkrijgen; zal steeds de hoogste taak der regeering zijn. De rijksregeering beoogt in elk geval een dui delijke beslissing. Zij biedt den partijen de mo gelijkheid van een rustige ontwikkeling en van een zich daaruit in de toekomst baan brekende pvereenstemming. Zij is echter even vastbesloten en bereid de aankondiging van de afwijzing en daarmee de aanzegging van den tegenstand te aanvaarden. Gij, mijne heeren, moogt nu zelf de beslis- sig nemen over vrede of oorlog. (Stormachtige bijval.) Op voorstel van voorzitter Göring wordt na de rede van den rijkskanselier de rijksdag voor 3 uur verdaagd tot 6H uur. De nationaal-socialisten en de Duitsch-na tionalen zingen voor het verlaten der zaal het „Deutschland"-lied. BERLIJN. 23 Maart. De Rijksraad heeft di rect na afloop van de Rijksdagzitting onder voorzitterschap van Rijksminister Dr. Frick een bijeenkomst gehouden, waarin met algemeene stemmen werd besloten zonder debat de door den Rijksdag aangenomen machtigingswet te bekrachtigen. BERLIJN, 23 Maart. De soc.-dem. afgevaar digde Severing, die hedenmiddag werd gearres teerd, werd toch in de gelegenheid gesteld in den Rijksdag zijn stem uit te brengen. Onder geleide van een rechercheur kon hij zich naar de Kroll-Opera begeven om te stemmen, waarna hij naar het ministerie van Binnenlandsche Zaken werd teruggevoerd. Ook de soc.-dem. afgev. Leber is heden gear resteerd. Na, afloop der Rijksdagzitting sprak Hitier de voor de Kroll-Opera verzamelde menschen toe: thans begint de tweede taak, ons volk vrij heid, grootheid en eer te brengen. Geestdriftige heilroepen onderbraken voortdurend den kan selier. STUTTGART, 23 Maart (WJ3.). Op het mi litaire oefenterrein Heuberg in Wurtemberg is een concentratiekamp ingericht voor politieke gevangenen, waar 1500 personen onder toezicht van hulppolitie kunnen worden tewerk gesteld. BERLIJN, 23 Maart. (W. B.) Het regeerings- ontwerp tot reorganiseering der vakvereemgin- gen zou eerstens ten doel hebben eiken invloed der marxistische partijen uit te bannen. De vereeniglng van Duitsche werkgeversbonden uit in een openlijke verklaring haar sympathie met de nationale regeering. Zoo ook deed in zijn zittingen hedenmiddag het bestuur van het Duitsche Industrieverbond. alsmede het bestuur der Duitsche „turnerschaft". BERLIJN, 23 Maart. (V. D.) Hedenavond is op bevel van rijkscommissaris Goering de rijks commissaris voor de werkverschaffing, dr. Ge reke, verdacht van ontrouw, gearresteerd. Na afloop van het politie-onderzoek zaJ de zaak in handen van het gerecht worden ge geven. Te Hamburg is een communistisch Rijksdag- BERLIJN, 23 Maart. (V. D.) Om kwart over zes werd de Rijksdagzitting hedenavond door Goering heropend. Het kabinet-Hitier heeft plaats genomen op de regeeringsbanxen. De debatten over de machtigingswet worden geopend door den soc.-democraat Wels, die na mens zijn fractie een groote verklaring aflegt. Hij zegt o.m.: De buitenlandsch-politieke eischen in zake rechtsgelijkheid, welke dooi den Rijkskanselier ter sprake zijn gebracht, hebben de sociaal-democraten van oudsher principieel bevochten. De woorden van dén Rijkskanselier, dat in de buitenlandsche politiek de tneorie geldt van overwinnaars en overwonnenen, gel den in gelijke mate ook voor de binnenlandsche politiek. Uit een opgedrongen vrede komt geen zegen. Juist niet in het binnenland. Na de vervolgingen, welke de soc.-dem. partij den laatsten tijd zijn ten deel gevallen, zal niemand billijkerwijze van haar eischen kun nen, dat zij voor de machtigingswet zal stemmen. Door de verkiezingen is den regeeringspartijen de mogelijkheid en daarmee den plicht gegeven, streng volgens tekst en geest van de grondwet te regeeren, en niet met uitschakeling van de controle in openbare zaken door de machti gingswet. Na zijn rede werd Wels door zijn partijgenooten toegejuicht, terwijl de natio naal-socialisten lachten. Vervolgens was het woord aan Rijkskanselier Hitler, die verklaarde: Laat komt Gij, maar Gij kómt toch. U verklaart, dat u het eens is met ons buitenlandsch politiek program, dal u de leugen van de schuld aan den oorlog van de hand wijst, dat u tegen herstelbetalingen is. Waarom hebt u zich daar niet naar gedragen in den tijd. dat u de macht hebt gehad? Wij nationaal-socialisten. aldus Hitier, zuilen den arbeider den weg banen voor wat hij kan eischen en verkrijgen. Wij zullen zijn voor spraak zijn. mijne heeren, bent daarvoor niet meer noodig. U zegt verder, dat niet de macht beslissend is, maar het rechtsbewustzijn. Dit rechtsbewustzijn nu hebben wij in het volk gewekt. Uit eigen politieke ervaringen geiooit Hitier, dat het recht alleen nog niet genoeg is, maar dat men ook de macht moet bezitten. Verwisselt ons niet met een burgerlijke wereld. U zegt verder, dat u niet gebroken bent in aen tijd der socialisten-wetgeving, maar indertijd zag de V'^reld nog iets anders in u dan thans. Uw uur heeft geslagen. De Internationale er kennen wij niet. Wij willen niet, dat de soc.- democraten voor zouden stemmen. Duitsch land moet vrü worden, maar niet door u. Nadat Mgr. Kaas namens de Centrumsfractie had verklaard, dat deze voor de machtigings wet zou stemmen en dat de regeeringsverklsnng menig bitter woord bevat, waarop hij thans niet kon ingaan, besprak ook Goering nog eens de redevoering van Wels, waarbij hij in net bizonder van leer trok tegen de soc.-dem. pers in Scandinavië. De machtigingswet werd hierna in drie lezin. gen aangenomen met 441 tegen 94 stemmen der soc.-oemocraten. Goering kreeg machtiging den Rijksdag bij een te roepen, wanneer hü dat noodig acht. De Rijksdag gaat hierna uiteen. afgevaardigde gearresteerd, die naar Denemar ken wilde vluchten. Hedenmorgen zijn te Beuthen de woningen van ongeveer 55 leden van den bond van Vrien den van de Sovjet-Unie doorzocht: 49 hunner, voornamelijk Joden, zijn gearresteerd. Te St. Andreasberg zijn 20 communisten ge arresteerd wegens agitatie. BERLIJN 23 Maart. Vernomen wordt, dat hertog Karl Eduard v. Koburg und Gotha. Rijkscommissaris voor het automobielwezen is geworden. Verder moet hij zorg dragen voor de vorming van een verkeerscommissie, om de re geering bij de motoriseering van Duitschland te helpen. De ritmeester von Neufville, leider van den Stahlhelm in Baden en Wurtemberg, is be noemd tot voorzitter van het rijksinstituut voor jeugd-opvoeding. WARSCHAU, 24 Maart. (Reuter.) In de stad Bialistok hebben gisteren anti-semietische be toogingen plaats gehad, die ernstige gevolgen hebben opgeleverd. Toen de politie twaalf der rustverstoorders had gearresteerd, bevrijdde de menigte hen met geweld en begon daarop de uitstallingen van Joodsche kooplieden te plunderen, als mede de ruiten in te gooien van Joodsche woningen. De politie kwam onmiddellijk tusschenbeide, doch werd met schoten en steenen ontvangen. De politie-beambten waren toen genoodzaakt eveneens van de schietwapens gebruik te maken. Twee personen werden daardoor gedood en drie gewond. De Rijksdag heeft met 441 tegen 94 stemmen de machtigingswet aangenomen. Scherpe verklaring van Hitier tegenover de sociaal-democraten. Anti-semietische betoogingen in Polen. De H. Maagd wederom in België verschenen? Thans te Banneux. De arrestatie van dr. Gereke. Engeland dreigt Rusland met een invoerverbod. lacDonald ontkent Tanganyika aan Dnitschland te hebben aangeboden. Frankrijk en Engeland zouden de overeenkomst van Lausanne tot basis der economische wereld conferentie willen verklaren. Bonnet sprak te Londen niet over de oorlogs schulden; een officieel démenti. Discontoverlaging in Weenen. H.H. Wijdingen in het klooster Minderbroe ders te Weert. De zaak Sneevliet. Arrestatie verlengd. De Eerste Kamer heeft de begrooting van Eco- mische Zaken en Arbeid en van Waterstaat z. h. st. aangenomen. Minister Reymer over de overlaadhaven te Maastricht. Bezuiniging bij Defensie; commissie van onder zoek ingesteld. Overeenkomst tusschen de Limburgsche mijnen en de importeurs van Duitsche steenkool. Het ongeluk met de Pool'che wereldreizigers; vrachtauto-chauffeur voor de Haarlemsche rechtbank. Wetsontwerp tot credietverleening ten behoeve van bloemenkweekers te Aalsmeer en Haarlem mermeer. EE Verwachting; Matige tot zwakken, Oos- telijke tot Zuidelijken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, iets zachter E= overdag. EE H Hoogste stand: 778.7 te Riga. EE Laagste stand: 748.1 te Jan Mayen. EE Zon op 5.56, onder 6.18. Licht EE EE op 6.48. Nieuwe Maan 26 Maart. EE I SAN FRANCISCO, 23 Maart (Eigen bericht) „Japan zal er naar streven, na afloop van het Londensch vlootverdrag in 1935, een pariteit voor de groote slagschepen met de V. S. en Engeland te bereiken." Aldus de verklaring van vice-admiraal Nagana, die onderweg is van Washington naar Japan. Tijdens zijn oponthoud in Washington had Nagana besprekingen met President Roosevelt. Volgens een bericht uit Tokio, wil Japan zijn mandaten ook na uittreding uit den Volken bond behouden, daar de betreffende voormalige Duitsche koloniën de „levenslinie der Japan- sche marine" vormen. Door de bezetting met goedkeuring van Engeland, werden bedoelde eilanden na den oorlog Japansche koloniën. (United Press) BERLIJN, 23 Maart. (V. D.) Het aantal werkloozen in Duitschland bedroeg op 15 Maart 3.935.000, d. i. 65000 mindej dan op 1 Maart jl. Hoogste stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 768 Vorige stand: 768

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1