STADSNIEUWS De Poolsche slachtoffers Jütt ócêUfft oni: Haarlem, 24 Maart BEURS VAN AMSTERDAM VAN HET A UTO-ONGELUK NABIJ HAARLEM Wisselkoersen VRIJDAG 24 MAART Opening van het H. Jaar Chauffeur voor de rechtbank AGENDA VRIJDAG 24 MAART 1933 13.608 VOOR DE H.O.V. Vergadering Comité van Actie Reorganisatieplannen Haarlemsche Handelsvereeniging OOK IN HAARLEM EEN RAADSKELDER K.R.O. relayeert de plechtigheid TEYLERFEEST REMRRANDT-THEATER KENNEMER FOTOKRING De heer J. C. Mol benoemd tot eerelid Haarlems Tehuis voor ouden van dagen PROTESTEN-KWESTIE Nog geen beslissing bij VitesseGeel-Wit ONZE WINKELSTAND Slagerij N.V. R. Boven Gevonden dieren en voorwerpen Personalia BURGERLIJKE STAND Een maand hechtenis Verdediging VOORJAAR 1933 25 Maart UJTJ)EN omtrek HALFWEG HEEMSTEDE VELSEN VIJFHUIZEN IJMUIDEN ZANDVOORT BILJARTEN Om de zilveren fruitmand FAILLISSEMENTEN Op uitnoodiging van het Comité van Uitvoe ring hielden het Dage'ijksch Bestuur van de H. O. V. en het Comité van Actie van Vrien den der H. O. V. een slotbijeenkomst Donder dagmiddag in het café-restaurant Gebr. Brink- mann. De voorzitter, jhr. dr. J. C. Mollerus, ver welkomde de aanwezigen en zette het doel van de bijeenkomst uiteen. De secretaris, de heer P. J. M. van Tetering bracht hierna een zeer volledig en keurig ge- styleerd verslag uit, waarin hij al de verschil lende feiten memoreerde, welke sedert de op richting van het Comité van Actie van Vrien den van de H. O. V. hebben plaatsgevonden en ten doel hadden de H. O. V. van den on dergang te redden. Voorts dankte spr. al degenen, die daarbij hebben medegeho'pen in den ruimsten zin des woords en betreurde de weinige persoonlijke medewerking, waaraan zelfs orkestleden zich onttrokken hadden. Dit gebrek aan persoonlijke medewerking is wel een zeer ernstig iets, óók voor de toekomst van de H.O.V., terwijl toch de offerzin der burgerij is vaardig gemaakt, de liefde voor onze H.O.V. is toegenomen, te ernstiger, waar onze H.O.V. bij de invoering van het populair lidmaatschap juist op deze persoonlijke mede werking zal zijn aangewezen, aldus spr. Tenslotte dankt de secretaris zijn mede- comité-leden, speciaal den voorzitter jhr. dr. Mollerus voor zijn hartelijke samenwerking en vriendelijke hospitaliteit. Uit het financieel verslag van den penning meester, mr. A. Beets, bleek, dat totaal is ont vangen ƒ12158,19, terwijl geschat wordt, dat met nog te ontvangen giften enz. aan het be stuur van de H.O.V. zal afgedragen kunnen worden een bedrag van 13608,19. Mr. W. E. Baron van Till, bestuurslid van de H.O.V., dankte op zeer hartelijke wijze het comité van actie voor zijn initiatief en activi teit en vooral voor zijn financieele medewer king. Al was het doel ƒ20.000 bijeen te bren gen, niet bereikt, toch mag het comité met trots op zijn werk terugzien. Spr. hoopte dat allen, die de gu'denskaarten gekocht hebben, in de toekomst ook lid van de H.O.V. zullen worden en wees erop, dat de steunactie in de volgende jaren óók noodig zal zijn. In gelijken geest sprak de heer Haverschmidt, die ook het comité dankte voor het gevoerde beleid. Juist in dezen tijd, aldus spr., is cul tuur zoo hard noodig. Bij alle waardeering vooi het bestuur had spr. toch gaarne gezien, dat ook andere middelen voor geldinzameling ten bate van de H.O.V. waren gebruikt b.v. een balmasqué of loterij. De voorzitter beantwoordde eerst een klacht van den vorigen spreker betreffende het te weinig „en général" vergaderen van het comité en zeide vervolgens dat men om de zeer hooge kosten van een balmasqué, van een dergelijke festiviteit ten bate van de H.O.V. had afge zien. Ook van een loterij was afgezien omdat men een „gokje" niet in overeenstemming achtte met den naam en de positie van de H.O.V. De heer Reinalda loofde de buitengewone wijze, waarop het comité zich van zijn taak gekweten had. Spr. dankte speciaal den voor zitter voor zijn steun, vooral ook omdat alle vo'komen oirbare middelen zijn gebruikt om de H.O.V. te redden, aldus spr. Spr. besprak vervolgens in den breede de belangrijke vraag: Waar gaat het met de H.O.V. heen? Spr. meende persoonlijk, dat het niet mogelijk is om een ontzaglijke actie ais deze in de volgende jaren weer te organisee- ren. Dit mag echter geen reden zijn, aldus spr. om het hoofd in den schoot te leggen. De H.O.V. moet blijven voortbestaan, zij het door een gedwongen stelsel. De voorzitter meende, dat het vraagstuk van het al of niet voortbestaan der H.O.V. niet tot de competentie van het comité behoort, maar tot die van het bestuur der H.O.V. Spr. is het eens met den heer Reinalda, eens dat de krachtproef op de Haarlemsche bevolking dit en de vo'gende jaren niet herhaald mag wor den: het resultaat zal dan belangrijk minder zijn en medewerking is dan niet meer te ver wachten. Er moet toch echter Iets gebeuren, zoo doorgaan brengt op een zeker oogenblikden ondergang. Er moet iets via het reorganisatie plan van de H.O.V. geschieden. Dit is echter een taak van het bestuur, aldus spr. Mr. Beets merkte op dat de H.O.V. haar kosten moet dekken door de ledenconcerter Dus moet het ledental grooter worden. Bij de reorganisatie zullen de tegenwoordige leden hopelijk donateur worden. Door de ƒ25000, welke de nieuwe serie-abonnementen zullen op brengen, gevoegd bij de thans verkregen 13 000, het subsidie van de gemeente en de andere inkomsten zal de H.O.V. voorloopig kunnen blijven bestaan. De opzet is dat serie abonnementen verkocht worden, die voor een bepaald aantal concerten gelden. Lukt deze opzet, dan is de vraag gewettigd: Kan men de H.O.V. handhaven? welke vraag spr. bevesti gend beantwoordde. De heer Groenendaal dankte het comité voor zijn werkzaamheden. Spr. vroeg of het niet gewenscht is, dat het comité van actie naast het bestuur van de H.O.V. blijft bestaan tot de definitieve reorganisatieplannen gereed zijn Spr. kwam tot de conclusie, dat de H.O.V. tot nu toe altijd wel gered was. maar de tekorten op haar begrooting zullen blijven bestaan. Hij opperde daarom het plan om des zomers in den tuin van het Brongebouw goedkoope open luchtconcerten door de H.O.V. te geven. De voorzitter meende dat het bestuur van de H.O.V. moet beslissen of het comité moet blij ven bestaan. De heer Tideman deelde mede, dat het be stuur van de H. O. V. reeds een reorganisatie plan bezit, dat echter nog verder uitgewerkt moet worden. Spr. dankte het comité en merk te op, dat het geld, dat is binnengekomen, van groote waarde is, maar de werfkracht nog van veel gróótere waarde. Het bestuur van de H. O. V., aldus spr., zit steeds voor groote tekor ten omdat samenwerking met de groote lagen der bevolking ontbreekt. Het ontworpen schema zal echter hopelijk in deze leemte voorzien. De H.O.V. kan alleen blijven bestaan als de heele bevolking medewerkt. Ook de hu'p van het comité van actie is in de toekomst noodig. Ten slotte bracht de heer Schuurman na mens het geheele orkest hartelijk dank aan het comité voor alles wat het tot stand heeft gebracht. Spr. gaf toe, dat de orkestleden weinig met de actie hadden medegewerkt, maar verdedigde dit met een beroep op de eigenaardige psyche van den musicus. Donderdagavond hield de Haarlemsche Han- aelsvereenlging in café-restaurant Brinkmann baar jaarlijksche algemeene ledenvergadering. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer F. H. Smit, de hoop uit, dat het volgende jaar betere vooruitzichten met zich zou bren gen. Hü weet de sinlstre toestanden aan het jammerlijke levensgedrag dat velen in onze da gen ten toon spreiden. Spr. moest hierbij constateeren, dat, waar het in het algemeen slecht gaat, het er in de vereeniging niet rocskleurig uitziet. Het leden tal stijgt niet, de financiën gaan achteruit en op het informatiebureau worden zaken ter be spreking gebracht, waar men vroeger geen idee van had. De Middenstands-Centrale heeft een vrucht baar jaar gehad, inzake winkelsluiting, herzie ning electriciteitstarieven e.d. Spr. memoreerde vervolgens nog de prettige samenwerking met R K. en Chr. Middenstandsvereenigingen. Hierna wijdde spr. nog eenige woorden aan de viering van het 40-jarig jubilé en herdacht tenslotte den kortelings overleden heer Weij- burgt, die zooveel in het belang van de veree niging gedaan heeft. Het jaarverslag van den secretaris, den heer B W. Lasschuit, dat een zeer overzichtelijk ge rangschikt totaal bevatte van de door de ver eeniging in dit vereenigingsjaar tct stand ge brachte werkzaamheden, ontlokte een dankbaar applaus aan de leden. Aan het jaarverslag van den penningmeester, den heer J. v. d. Burg, ontleenen we het voor- deelig saldo dat f 798.82 bedroeg. De drie periodiek aftredende bestuursleden, F. H. Smit, A. van Weerden en C. de Vries werden bij acclamatie herkozen. Met een levendige discussie, vooral over het bepalen van eenige kosten voor telefonische informaties in de lordvraag, werd deze geanimeerde vergadering beslcten. Uit het jaarverslag valt te melden, dat het aantal informaties, ingewonnen bij het Infor matie- en Incassobureau, 5956 bedroeg. In totaal werd door bemiddeling ge ïncasseerd een bedrag van f 4808.40, waarvan bij de vereeniging 221 vorderingen tot een be- drag van f 2688.52 werden betaald, terwijl bij crediteuren werden betaald 52 vorderingen tot een bedrag van f 1771.93 en tenslotte werden door advocaten geïncasseerd 5 vorderingen ten bedrage van f 347.95. De bruto-winst op informaties bedroeg f 758.66. De bruto-winst op incasso's bedroeg f 244.57. De bruto-winst op assuranties bedroeg f 52.96. De voorzitter dankte den spreker en vestigde de aandacht op de vergadering van April. De heer Zwanenburg uit Rotterdam zal dan een le zing met lichtbeelden houden over een tocht door verschillende landen van Centraal Euro- pa. Den Bosch heert een Raadskelder. Utrecht heeft een Raadskelder. En Haarlem? Spoediger dan u denkt, hopen wij de opening van een Haarlemschen Raadskel der hier feestelijk te vieren. Wel is de Haarlemsche Raadskelder niet on der qns eeuwenoud Stadhuis, maar toch in het oudste gedeelte van Haarlem, n.l. aan den stoe- ren oever van het Spaame, waar ongeveer oud tijds de eerste pleisterplaats was voor 't verkeer tusschen Noord en Zuid. Daar kunt u neerzit ten, als wijlen de grijze voorvaderen achter uw pottekeen u verheugen in deze Nieuwe Oudheid," die hèt spreekt van zelf uw aller volle belangstelling zal hebben. In 't Graalhuis „St. Jeanne D'Arc," Spaame 29 wordt Zondag 26 Maart, van 125 en van 7—10 uur, een tentoonstelling gehouden, waarop de diverse resultaten van de kook-, verstel-, handwerk-, reliefschilderen-, huisvlytclubs en wat dies meer zij, te bewonderen zullen zijn. Tevens wachten u enkele verassingen. Ouders en familieleden, van onze Graalmen- sehen, Graal -enthousiasten, wij noodigen u uit een kijkje te komen nemen. Al zou het alleen uit nieuwsgierigheid wezen, komt! Wij waarborgen u, dat u er geen spijt van zult hebben. Last not least, 't geheel belooft 'n evenement te worden in Haarlem! En wie zal dan durven schitteren door afwezigheid? Bovenstaande uitnoodiging is aan vele be langstellenden in het Graalwerk verzonden. Wanneer er eventueel belangstellenden ver geten mochten zijn, dan zal 't clubhuls, Spaar- ne 29, hen nog gaarne een uitnoodiging bezor gen. De plechtigheid der opening van het H. Jaar, a.s. Ztttexuag 1 April, s morgens van 9.50 lot xi.uo uur, woxut auor oen k. u. o. gererayeeru. net programma vermeien ae voigenae Dyzun- uerneuen: 1. inrcrumg (in de Fransche taal). 2. unuer net zingen van net veni Creator treat ae processie van ae bixtynscne Kaper naar het voorportaal van de Basiliek. 3. De H. Vauer gaat van Zijn troon naar ae H. Deur en kiopc ariemaal. 4. Opening en zuivering van den drempel. 5. Klokgelui van den St. Pieter. 6. De H. Vader zingt het gebed: Actiones nostras. 7. Het koor zingt: Jubilate Deo. 8. De H. Vader zingt: Deus qui per Moysem. 9. Het gezang Pange lingua. 10. De H. Vader treedt de Basiliek binnen. 11. Het gezang Ave Verum. 12. Uitstelling van de groote Passiereliquieën. 13. De H. Vader geeft den Apostolischen Zegen. Aanstaanden Zondagmorgen zal in boven genoemd theater het tweede deel van den Maha- Cyclus worden vertoond, daar gebleken is, dat c-r in zoo'n ruimen kring belangstelling voor bestaat. Het 2e deel, eveneens opgenomen docr den heer I. A. Ochse, heet Mahamoelia, (Al luisterrijker) en is een zwerftocht door Borneo en Sumatra, achtereenvolgens: Jacht en doo- denfeest in Borneo; Dwars door Borneo; Door de Padangsche bovenlanden; Van velerlei uit Batakland; Nias en zijn wilde krijgers. In de maandelijksche bijeenkomst, gehouden in de bestuurskamer van de Sociëteit Vereeni ging aan den Zijlweg, werd op voorstel van het bestuur de oud-voorzitter, de heer J. C. Mol, be noemd tot eerelid. De heer Uhlenbroek, voorzitter, memoreerde de prettige wijze, waarop de heer Mol in vroe ger jaren de vergaderingen had gepresideerd en de vereeniging door hem werd geleid. Spr. schetste voorts de verdiensten van den heer Mol op cultureel gebied, als vervaardiger van de zoo bekende micro-films en andere, even eens gewaardeerde, films van bloeiende bloe men en plantenbewegingen, de artis-aquarium- film, enz. Om al deze zaken meende de Kenne- mer Fotokring bij zijn 25-jarig bestaan den heer Mol te moeten benoemen tot het eerelid maatschap. Mevrouw Mol werd met een bloe metje ook in de huldiging betrokken. De heer Mol dankte voor de waardeering en vond gelegenheid het huidige bestuur te prijzen voor de organisatie van den fotowedstrijd en de binnenkort komende tentoonstelling. De heer L. G. v. d. Velden uit Rotterdam hield daarna een korte bespreking over het maken van autochrooms. Dit vrij ingewikkelde procédé bleek bij spreker in veilige handen te zijn. Niet alleen dat de uiteenzetting van de werkwijze volkomen duidelijk was, doch ook crc vervaardigde platen, 160 in getal, die op het witte doek vertoond werden, prezen als het ware de bekwaamheid van hun maker. Schitte rend waren de opnamen in het Zwitsersche hooggebergte, even fraai die van de Reeuwijk- sche plassen en omgeving. Inderdaad is de uitvoering op den feestavond van Teylerdag weer uitnemend ges'aagd. Na hetgeen daaromtrent reeds in een vorig bericht is vermeld kunnen wij volstaan met de mede- deeling, dat alle aanwezigen jong en oud ruim schoots hebben genoten van muziek en klucht. De waarnemend voorzitter, de heer G. Wol zak Hzn., sprak als vertegenwoordiger van den voorzitter der Commissie van Bijstand, den heer W. J. B. van Liemt, een pittig slotwoord en dankte de spelenden, den heer Hugo Pohl met zijn strijkje en het artisten-echtpaar René van Duinen voor hunne geleverde prestaties, welke zoo bijzonder in den smaak der bewoners en gasten van dezen avond waren gevallen. Verder het hoofd der inrichting, den heer Glastra, en het personeel, voor al hunne be moeiingen ter voorbereiding en verzorging van dit feest. Bloempjes in het knoopsgat, vlaggen breed waaiend van toren en poort en prachtige groe ne planten van den dienst van Hout en Plant soenen gaven natuurlijk mede aan het Tehuis een recht feestelijk cachet; dat alles zal bij de oudjes voorzeker ook 'n prettigen indruk heb ben gewekt en nóg lang in geheugen blijven. In ons overzicht van den I. V. C. B. in ons blad van Zaterdag j.l. brachten we even in herinnering, dat het protest van Geel Wit in den wedstrijd VitesséGeel Wit nog niet was behandeld. Toevallig vond de behandeling op denzelfden dag plaats en wel voor de tweede maaL Maar evenals den eersten keer verscheen ook thans scheidsrechter Beelen niet, zoodat geen beslis sing kon worden genomen. Wij vernemen thans dat dit protest, even als dat van V. V. A. inzake den wedstrijd Vi tesseV. V. A. Zaterdag 1 April as. wordt be handeld. De firma zelf ontving een schat van fclre- men o.a. van de s'agersvereeniging te Amster dam, en van het personeel der firma, welke het geheel een feestelijk cachet geeft. Wü wen- sehen haar veel succes toe! Op een uitstekenden stand, Rijksstraat weg 36, Haarlem-Noord heeft de firma N.V. R. Boven haar tiende filiaal geopend. Reeds bezit de firma 8 filialen te Amsterdam en één te Haarlem (Kruisstraat 20), terwijl waar schijnlijk in Heemstede nog een geopend wordt, zoodat de firma niet bij het publiek be kend gemaakt behoeft te worden. De nieuwe zaak maakt een uitstekenden, hy- giënischen indruk. De vloer is van houtgraniet, de wanden zijn geheel betegeld, evenals de étalage, met zeer fraaie glas-in-lood boven ramen, en de toonbanken, waarin een vitrine is gebouwd. In deze vitrine is iets nieuws voor Haarlem! een frigidaire aangebracht, die het vleesch des zomers voor bederf be waart, terwijl iedereen de qualiteit door den g'azen buitenwand kan beoordeelen. Natuurlijk zijn ook eenige groote koelcellen aanwezig. De specialiteit van de firma is fijne vleesch- waren, al het vleesch is van Hollandsche ■koeien, dus Hollandsch fabrikaat! Ter gelegenheid van de opening ontvingen de klanten een extra attractie, waarvoor op geestige wijze wordt reclame gemaakt. Terug te bekomen bij: Moerland, Teylerhof- jesstraat 5, ceintuur; V. d. Vliet, Gierstraat 18, dop autowiel; Schrama, Colensostraat 31 rd„ hond; Kennel Fauna, Paiklaan 119, 2 honden, kat; Blom, Gen. de Wetstraat 75 hond; Kolk, Lindestraat 9, handschoen; Wetters, Kleine Houtstraat 59, jasje; Bouman, Amsterdam - schevaart 234, lot; Ruth, Bantamstraat 88, manchetknoop; Bur. v. Pol. Smedestraat 9, portemonnaie; Heuff, Bosch en Ho venstraat 12 idem; V. d. Stuif, Groote Houtstraat 134, idem; Sleegèrs. Indischestraat 98, idem; Pijp- stra, Bakenessergracht 32 rd., pet; Smit, Gast huisstraat 25, ring met sleutels; Jansen, Tul penstraat 5 rd., rozenkrans; Boekhout, Duven- voordestraat 21, steunzool; Rozenkrans Spaar- ne 98, voetbalschoen en zwarte schoen; Renout Parkstraat 13, gymn.sehoen; Vletkamp, Ma- raisstraat 19, snelbinder; Lensen, Franken- straat 22, Llpssleutel; V. Donselaar, Duin en KrUidbergerweg 54, vulpotlood; Bekker, Edi- sonstraat 2 zwaan. In de wedstrijden, verbonden aan de avond school der Vakschool voor Banketbakkers te Amsterdam verwierf de heer B. Smit, alhier, het diploma I in de beginklasse garneeren. Ondertrouwd. 23 Maart: F. v. d. Schaar en M. K. Scharer; D. de Jong en J. H. Smit; A. v. Roode en P. M. Huis in 't Veld. Getrouwd. 23 Maart: H. A. v. d. Water en K. Rump; M. Heijmans en A. Bloemendal. Gebcren. 21 Maart: B. Jonker—Maijer, d. 22 Maart: J. Gerbeheij—Benjamin, d.; H. Berg huisGeursen, d; A. G. Vissersv. Riel, z; W. J. Koelemande Vries, d; H. LembeckBöken- kamp, d. 23 Maart: M. J. J. Hommes—Bies- broek, d. Overleden. 23 Maart: C. Heemskerk, 48 j., Kamperlaan. In den avond van 1 Sept. 1932 gebeurde op den Haarlemmerweg onder de gemeente Haar- lemmerliede een zeer ernstig ongeluk, dat aan drie menschen het leven kostte. Om ongeveer 11 uur reed daar een zoogenaamde auto-drie- wielerfiets. waarmee een Duitsche oorlogsinva lide met zijn vrouw en drie kinderen een reis door Europa maakte. De menschen, die in hun onderhoud voorza gen door het verkoopen van ansichtkaarten, waren dien dag in Amsterdam geweest en be gaven zich naar Haarlem. Uit tegengestelde richting naderde een vrachtauto bestuurd door J. F. S. van de fa. Koningsbruggen uit Den Helder. In volle vaart reed de auto op den drie wieler in. De fiets werd totaal vernield en de bestuurder werd tusschen den auto en een der afsluitpalen van de trambaan doodgedrukt. Het vijfjarig dochtertje werd op den weg ge vonden met het hoofdje bijna van den romp gescheiden. De vrouw had beide beenen gebro ken, terwijl ook de ruggegraad was aangedaan. Een achtjarig jongetje overleed den volgenden dag aan de gevolgen. Het jongste kind van IK jaar, kwam er alleen zonder verwondingen af. Zoo men weet is de vrouw na vele angstige dagen weer hersteld. De joodsche Gemeente te Haarlem zorgde voor haar onderhoud en be taalde de ziekenhuiskosten terwijl eerst kort geleden een prachtig grafmonument op het Joodsche Kerkhof werd onthuld. Intusschen meende de politie, dat de chauf feur van den vrachtauto niet voorzichtig ge noeg gereden had, en niet goed had opgelet. Het Vervolg van een onderzoek is geweest, dat de man Donderdagmiddag voor de Haarlem sche Rechtbank terecht stond, wegens „dood door schuld". Dertien getuigen waren gedagvaard, terwijl als raadsman van verdachte optrad Mr. H. van Zutphen. Di'. J. P. L. Hulst verrichtte de lijkschouwing en verklaarde als deskundige de doodsoorza ken. Ir. H. Zoetelief Norman verklaarde als des kundige dat de remmen van den wagen niet in orde waren, de verlichting was niet te be oordeelen, omdat de installatie na de aanrij ding geheel stuk was. Zelfs met zeer goede duplo-hchten zou het volgens getuige niet goed mogelijk geweest zijn, het wagentje dat zeer onvoldoende verlicht was, te zien. De chauffeur de Bie, die het wagentje voor het ongeluk passeerde, verklaarde, dat hij het karretje 100 meter tevoren al op den linker kant van de rechterweghelft zag rijden; het was voorzien van twee roode achterlichten, zaklanttaarns met rood papier overtrokken. Een lantaarn is later gevonden. Toen getuige het wagentje passeerde was het nog droog, later ging het regenen. Getuige Zoons zat bij verdachte in de cabine; er werd plm 40 K.M. gereden. Van de kar heeft getuige niets gezien, plotseling voelde hü een schok en gebeurde het ongeluk. Van Half weg af werd niet gepraat. Van Haarlem kwam een auto met verblin dende lichten, deze maakte het gezicht op den weg onmogelijk. Verdachte remde daarom een beetje bij. President: Als u verblind werd mocht u niet doorrijden. Uw wagen had bij een snelheid van 20 K.M. ongeveer 30 meter noodig om tot stil stand te komen, zóó slecht werkten de rem men. Een agent van politie had den wereldreiziger te voren aangeraden meer licht op den wagen to nemen omdat hij het zeer gevaarlijk voor het karretje op den drukken weg achtte. De man heeft toen ^en zaklantaarn achterop gebonden. De grijs-blauwe kleur van de driè- wielige fiets smolt weg in het asphalt. Het duurde eenigen tijd voor de agent goed zag wat „het" was. Verschillende getuigen verklaarden, dat het achterlichtje wit en zeer mager was. Een inwoner van Halfweg had tegen zijn vrouw gezegd: „Daar moet een ongeluk mee gebeuren, dat kan niet uitblijven". Helaas, was deze voorspelling spoedig daarna waarheid ge worden. Een automobiliste had het wagentje even te voren bijna ondersteboven gereden. Zi) werd door tegenlicht verblind en kon nog op het allerlaatste moment een ongeluk voorkomen.' De weduwe werd ook gehoord, zij verklaarde dat achter op het wagentje een reflector was aangebracht, later een zaklantaarn. Het kar retje was volgens haar meening te groet voor het rijwielpad, daarom was men op den hoofd weg gaan rijden. Verdachte zeide reeds 12 jaar te rijden en geen ongelukken gemaakt te hebben. De deskundige gaf nog als zijn meening te kennen dat de aanrijding even goed had moe ten gebeuren als de remmen van den wagen in orde waren. Getuige noemde de schuldvraag dan ook zeer moeilijk. De verlichting van verdachte's wagen was tamelijk abnormaal, de stand der lampen was verre van zuiver. Maar die van 't wagentje was onverantwoordelijk. De Officier van Justitie. Mr. v. d. Burg be tuigde zijn deelneming aan de vrouw, die zoo plotseling haar gezin wreed uit elkaar zag ruk ken. De Amsterdamsche verkeersweg is bijzonder gevaarlijk en men heeft op dezen weg te zor gen, dat alles aan den wagen in orde is. Elke kleine afwijking geeft onmiddellijk gevaar. Spreker noemde de verlichting van het wa gentje onvoldoende, maar er was licht achter op. Verdachte gaat niet vrij uit, omdat hij met een motorrijtuig van 5 ton een vaart had van 40 45 KM. waarvan de verlichting niet vol doende wettelijk vooruitstraalde. De remmen waren niet In orde. Er is volgens spreker grove schuld aanwezig en de officier eischte weshalve een maand hechtenisstraf en intrekking van 't rijbewijs voor 6 maanden. De verdediger sloot zich bij de deelnemende woorden van den officier aan. Men moet zich echter afvragen of de chauffeur-verdachte grove schuld aan het ongeval heeft. Het requi sitoir van den officier noemde pleiter zeer zwak en zijn causaal verband berustte op drijfzand. Het wagentje beschouwde pleiter als een fiets en het hoorde dus op het rijwielpad en niet op den ongehoord gevaarlijken rijweg. Uit voerig betwistte pleiter de conclusies van den officier: de llchtkwestie werd vooral nauwkeu rig nagegaan. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 6 April. Ziet onze buitengewone sorteering fantasie blauw en zwarte COLBERT-COSTUUMS in de moderne kamgarens. Maatwerk gelijk. Vraagt onze collectie stalen voor costuums naar model. Wij willen U deze gaarne geheel vrijblijvend toezenden. Conditie vanaf 50 cent per week. CHRISTIAANS' GOEDERENHANDEL N.V. Zomerkade 53 - Tel. 13250 Zaanenstraat 1 - Tel. 16620 ALTIJD BETER ALTIJD GOEDKOOPER OverJoop ter Heul. Eenigen tijd geleden is door de Meisjes Kweek school Ver. in de tuinzaal van het Gem. Con- certgeb. voor hare leden en introducé's een op voering gegeven van het blijspel „Joop ter Heul". De voorstelling was zoo buitengewoon goed en geestig geslaagd en heelt zóó'n grooten bijval ge oogst, dat „men" of ondergeteekenden het plan opvatten deze opvoering nogmaals te herhalen ten bate van zeer grootsche doeleinden, n.l. de crèche H. N. en Hulp aan minvermogende kraamvrouwen. De werkende moeders willen haar kleinen, tij dens haar genoodzaakte afwezigheid, onder vei lige hoede weten, daaraan wil de crèche H. N. met liefde helpen en moge zelfs haar krachten niet te kort schieten, maar daarvoor is geld noodig Ook onze minvermogende kraamvrouwen heb ben zoo noode onzen daadwerkelijken steun noodig er zijn er zoo vele. zoo vele behoeven dringende hulp en steun. A. Koenigs von Kalckreuth. H. W. Korenstra, direct. Nuts- Kweekschool. Joan Króón. E. Sandde Vries, presidente. W. C. G. H. van Mourik Broekman, direct. Gem. Lyceum. C. MouthaanZimmerman. J. H. Mulder, waarn. direct. Handels school. C. Pliesterde Vries. S. RhodiusBunge. A. Ruygrok. J. B. Schuil. A. E. M. ten SeldamWaalewijn. E. Serphos. C. Spoelder, reet. Sted. Gymnasium. L. Venemav. Doorn. Dr. A. Vletter, reet. Kennemer Ly ceum. A. v. d. Waals, directr. Huish. en Industrieschool. M. Waller, administratrice Kraam- verz. A. Wesstra—Maccay. E. v. ZeelenbergKrüse. Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor, 8 uur Kinderkoor „Inter Nos", 6 uur Alberdingk ThUm, 8 uur R. K. Bevol kingsbureau, 8 uur. St. Joseph's Gezellengebouw Jansstraat Zangclub, 9 uur. Gebouw ,De Nijverheid" Jaarvergadering vertegenwoordigers Haarlems Ziekenfonds, 8 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1» Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. lederen dag van 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haarlem. Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" Diocesane Inkoopcen trale, 2 uur Ontwikkelingscursussen R. K- Volksbond, 3 uur Gewone zittingen 4 en 7 uur, Geel-Wit, 6 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10— 5 uur. K. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhcfstraat 1. Haarlem. Tel. 11671. Plotseling overleden. Donderdagmorgen is alhier plotseling overleden, terwijl hü zich in het kantoorgebouw van de Halfwegsche Bank N.V. bevond, de heer H. de Boer. De heer H. de Boer was 66 jaren oud. Auto in brand Donderdagavond ongeveer kwart voor 11 wilde de slager J. J. M. B., wo nende alhier met zijn auto, die geplaatst is in de garage der firma W. T. in de Raadhuis straat uitrijden. Even nadat de motor gestart was vloog hij vermoedelijk door kortsluiting in brand. Met behulp van de gebr. T. kon de brandende auto nog uit de garage gesleept wor den, waarna men samen met eenige omstaan- ders er in slaagde den brand met water en zand te blusschen. Inmiddels was de brandweer ge alarmeerd die direct tér plaatse verscheen, doch niet meer handelend behoefde op te tre den. De auto was niet tegen brandschade verze kerd, zoodat dit voor den eigenaar een schade- postje is. Lade-lichter Donderdagmórgen heeft een bewoner van IJmuiden-Oost een winkellade ge licht in de Frans Naereboutstraat alhier. Hij werd op beeterdaad betrapt en aan het bureau van politie in arrest gesteld. Een ongezonde toestand Tot groote erger nis van de bewoners van Vijfhuizen, die het altijd tot eer rekenen mede te werken aan de verfraaiing van hun dorpje en tevens tot ge vaar van de volksgezondheid, liggen al gerui- men tijd gedeelten van de wegsloot zoo goed als droog. Daar jn deze slooten afvoerbuizen loozen met diversen inhoud, begrijpt iedereen dat indien het weer wat warmer wordt er een zeer onzindelijke toestand zal ontstaan. Het is daarom noodzakelijk dat hieraan eens aan dacht wordt besteed, zoodat aan dezen toe stand een einde komt. Anker opgevischt. Door den Urker botter, gemerkt U. K. 172, is ten N.N.W. van IJmuiden, op een afstand van negen mijl uit de kust een zwaar anker opgevischt. Bij het binnenhalen bleek, dat er nog een ankerketting aan vast zat ter lengte van zeven vaam. Bij binnenkomst heeft men anker en ketting afgegeven aan de strandvonderij alhier. Raadsbesluit geschorst Afgekondigd is het Staatsblad, houdende besluit van den 9en Maart 1933, tot schorsing van het besluit van burge meester en wethouders van Zandvoort d.d. 8 Februari 1933, waarbij aan A. F. Sievers aldaar vergunning is verleend voor den bouw van vier woningen op het perceel, kadastraal bekend gemeente Zandvoort, sectie B, no. 6548. Ook Donderdagavond werd er in de wedstrij den om bovengenoemden prijs weder fraai en sterk spel vertoond. Opmerkelijk is, dat ook «u geen der winnaars meer dan 15 beurten maak te. De uitslagen zijn: pnt. brt. h.s. gem. P. Kobus 350 15 70 23.33 Rudelsheim 150 15 44 10. L. Gehrels H. Damman 350 199 15 15 96 43 23.33 13.26 Zondag as. worden in café „De Wijnberg" aan de Barteljorisstraat de volgende partijen gespeeld: 2 uur: KeijzerDamman. 4 uur: GelstmanKappel. 8 uur: DammanRudelsheim. 10 uur: Kappel—P. Kobus. Opgegeven door v. d. Graaf és Co., N.V. Afd. Handelsinformaties) Het faillissement van D. Honing te Huizen (N.H.) Is op 17 Maart 1933 ten onrechte als opge heven vermeld. Aan M. Grimm, koopman. Heer bij Maastricht. Akersteenweg 51. is de verleende surséance van'1 betaling verlengd voor den tijd van iy2 Jaar, gere kend vanaf 11 Februari 1933. Failliet verklaard: 21 Maart: Franciscus Jacobus Verhulst, kruide nier, Ulvenhout C. W Gem. Glnneken. Gerardus Michael Franciscus Antonissen. groentenkoopman, Breda, Speelhujslaan 30. 22 Mrt.: Richard Schlópsniès, kapper. Eindho ven Demer 5. G. A. Janssen, molenaar, Herpen. W. J- Kleyn, koopman en groentenhandelaar. Abcoude, Stationstraat 53. H. van Dijk, koopman, Bilthoven gem. de Bilt. W. van Rhenen, Utrecht, WUlemstraat 33. Albertus Rokers, landbouwer, Bellingwoüde. Adilanus Derks, koopman. Winschoten. Aart van Ooyen, horlogemaker, Slledrecht C. 267. Frank Rljsdijk Jr.. H.I., Rmbacht. Abel Huls, handelsreiziger. Rouwen gem. Staphorst. VRIJDAG, 24 Maart. Vorige koersen Londen f.50 3-5D4 BerlUn 59.29 59.20 Parils 9.7574 9.75 (f Brussel Zwitserland 47.90 47-8714 Weenen Kopenhagen 38.00 38.00 Stockholm 45.(5 45.03 Oslo 43.60 43.50 New York (cable) 2.437* 2.48 Rome 12.80 '2.75 Praag 7.37 H 7.3714 Madrid 2'*°° 21 *00 Vorige koersen Heden Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 l'/3 Nederland 1916 4 Nederland 1931 5 Nederl 1932 4'4 N ind 1926 AB 6V4 Dultsch) (Youngleen.) Banken 101 «4 103 694» IC046 9i h 52 y* 1011* 103 0944 190 >4 92 H IndustrleCn Calve Delft Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips Küch Accoustiek Ned Ford tndnstr Buitenland Anaconda Bethlehem Steel (J S Stee I 0 S Leather intern Nickel vlltnbou» Soeton MUnbouw Alk Exploratie Red tang Lebons Petroleum Gaooea Kon Olla Perlak Peudawa Continental Oil 6214 6314 53 53 5914 61 96 96 55 551» 2944 30H 16H 16H 131-4 114 11* 1% -08 1087» 644 774 1374 1474 29% 297» 3 3 874 874 12 12 120 122 112 112 16 16 14374 14244 el 82 5 4*4 516 5>JÜ Shell Union OU Rubber A dam Rubber 54)4 Bandar Den Batavia Rubber Serbadladl J574 Sllau ié V. 1. G- O. y, Allied ,u Lntercontln Rubber Scheepvaart Java Cb Japan 3414 Holl Amerika Lijn 4.... 3 Dito Gem Eigend. Kon Ned Stoomb uf* Vorige koersen Heden 444 4»Xi Scheepvaart-Unie 45H 5414 34 20 1514 13)4 25 x2 1M 35 2 H 214 124» 50 Suiker R. V A. Jav Cultuur N I S O Poerworedjo Actions idem tabak Den Batavia Oude Dell Oostkust Senembab 18144 126 tO 474 4014 28.50 142 1x1 15 130 spoorwegen Union Pacific Waoasb Brie Kansas City South. South. Rallw. 7474 2 5 9 614 145 12414 14 132 74 196 57* 814 6* f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2